ďťż
[Gospodarka] Kryzys czyli końca nie widać



absinth - Pią Mar 27, 2009 5:12 pm
A kontekst? Wydawalo mi sie, ze dyskusja dotyczyla prognoz na przyszlosc (czas przyszly)

w kazdym badz razie podtrzymuje mij poglad w tym przedmiocie




Iluminator - Sob Mar 28, 2009 3:29 pm
Ok, to może troszeczkę sprostuję moją wypowiedź z przed kilku tygodni.

Aktualnie spekulacją na rynkach finansowych zajmują się głównie banki inwestycyjne i fundusze hedgingowe. Jeśli w przyszłości zostaną wprowadzone duże ograniczenia w ich działaniu, to pewnie powstaną nowe wehikuły, które przejmą ich rolę. Powód jest bardzo prosty: kapitał spekulacyjny był od początku istnienia kapitalizmu i będzie do samego końca. Gdzieś musi być lokowany i przez kogoś musi być zarządzany.

"Pozwole sie ponownie nie zgodzic, poprzednio wklejalem info o zaostrzeniu nadzoru nad "tradycyjnymi instytucjami finansowymi" teraz chca sie wziac za wszystkie"

Za wikipedią: "Instytucja finansowa - jednostka organizacyjna, której podstawowym zadaniem jest operowanie zasobami finansowymi, czyli gromadzenie i wydatkowanie środków."

I teraz tak, jeśli gospodarstwo domowe zgromadziło 100 zł i pożyczy je sąsiadowi na procent, to czy jest instytucją finansową, czy nie? Jeśli tak, to czy ktoś może im zakazać tej operacji?

A czy jeśli sp z o.o. zaoszczędzone środki pożyczy innej spółce, na procent (wysokość oprocentowania zgodna z lokalnym prawem) i dołoży do tego opłaty manipulacyjne, administracyjne itp., czy jest to instytucja finansowa? Czy ma prawo pożyczyć te pieniądze (po akceptacji zarządu i organów nadzorczych) dowolnemu innemu podmiotowi, za dowolny profit?



salutuj - Sob Mar 28, 2009 3:41 pm
Ja przypuszczam że tu bardziej chodzi o polityczno medialny aspekt sprawy :-)



absinth - Sob Mar 28, 2009 5:38 pm

Za wikipedią: "Instytucja finansowa - jednostka organizacyjna, której podstawowym zadaniem jest operowanie zasobami finansowymi, czyli gromadzenie i wydatkowanie środków."

I teraz tak, jeśli gospodarstwo domowe zgromadziło 100 zł i pożyczy je sąsiadowi na procent, to czy jest instytucją finansową, czy nie? Jeśli tak, to czy ktoś może im zakazać tej operacji?


mysle, ze jesli chodzi o definicje z Wikipedi to pomaranczowy fragment udziela odpowiedzi

zeby jednak byc precyzyjnym pojecie instytucji finansowej zostalo zdefiniowane przez polskie prawo i zgodnie z nim instytucja finansowa jest:
podmiot, którego podstawowa działalność będąca źródłem większości przychodów polega na wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie, nabywania i zbywania udziałów lub akcji, udzielania pożyczek ze środków własnych, udostępniania składników majątkowych na podstawie umowy leasingu, świadczenia usług w zakresie nabywania i zbywania wierzytelności, świadczenia usług związanych z transferem środków pieniężnych, emitowania instrumentów płatniczych i administrowania nimi, udzielania gwarancji, poręczeń lub zaciągania innych zobowiązań nieujmowanych w bilansie, obrotu na rachunek własny lub rachunek innej osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, o ile posiada zdolność prawną:
- terminowymi operacjami finansowymi,
- instrumentami rynku pieniężnego,
- papierami wartościowymi,
uczestniczenia w emisji papierów wartościowych lub świadczenia usług związanych z taką emisją, świadczenia usług w zakresie zarządzania aktywami, świadczenia usług w zakresie doradztwa finansowego, w tym inwestycyjnego, świadczenia usług brokerskich na rynku pieniężnym,

Pojecie instytucji finansowej definiuje tez prawo europejskie, nie pamietam niestety teraz numerow dyrektyw jakie sie do tego odnosza

w razie czego, zeby ustalic czy dany podmiot gospodarczy prowadzi dzialalnosc w zakresie o ktrym mowa w definicji czy to z prawa polskiego czy europejskiego mozna siegnac zakresu dzialalnosci w/g PKD w KRS danego podmiotu lub w ewidencji dzialalnosci gospodarczej

Za wikipedia:
Polska Klasyfikacja Działalności - jest umownie przyjętym, hierarchicznie usystematyzowanym podziałem zbioru rodzajów działalności społeczno-gospodarczej, jakie realizują jednostki (podmioty gospodarcze).


A czy jeśli sp z o.o. zaoszczędzone środki pożyczy innej spółce, na procent (wysokość oprocentowania zgodna z lokalnym prawem) i dołoży do tego opłaty manipulacyjne, administracyjne itp., czy jest to instytucja finansowa?

jak wyzej




Iluminator - Nie Mar 29, 2009 7:56 pm
"czy jeśli sp z o.o. zaoszczędzone środki pożyczy innej spółce, na procent (wysokość oprocentowania zgodna z lokalnym prawem) i dołoży do tego opłaty manipulacyjne, administracyjne itp., czy jest to instytucja finansowa?"

Jeśli jest to jej główna działalność to tak.

"Czy ma prawo pożyczyć te pieniądze (po akceptacji zarządu i organów nadzorczych) dowolnemu innemu podmiotowi, za dowolny profit?"

Hmm, no właśnie, jak będzie brzmiała odpowiedź na to pytanie?



absinth - Nie Mar 29, 2009 8:21 pm
to co nie jest zakazane przez prawo jest dozwolone

natomiast jesli to byloby dzialanie incydentalne wowczas zgdnie z definicja legalna nie mielibysmy do czynienia z instytucja finansowa, a od tego zdaje sie wyszlismy



Prince - Pon Mar 30, 2009 9:31 am
USA na skraju przepaści!

Znany ekonomista ostrzega.

Profesor Simon Johnson przez wiele lat był głównym ekonomistą Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W swoim życiu widział wiele kryzysów i aktywnie uczestniczył w walce z nimi, przede wszystkim w krajach rozwijających się. Jego zdaniem w tej chwili branża finansowa kieruje poczynaniami amerykańskiej administracji, a sytuacja w Stanach Zjednoczonych przypomina stan przedzawałowy, który już wielokrotnie widział w swoim życiu. Jeśli USA mają się wydostać z kryzysu, należy podjąć radykalne kroki, przede wszystkim odcinając się od wpływowych lobbystów z Wall Street, bo zostaje coraz mniej czasu do prawdziwej katastrofy.

W majowym numerze miesięcznika "the Atlantic" ukaże się artykuł Johnsona pod tytułem „The Quiet Coup”, czyli „Cichy Zamach Stanu”. Na początku autor wskazuje na swoje doświadczenia ze zmaganiem się przez MFW z sytuacjami kryzysowymi na Ukrainie, w Rosji, Korei Południowej, Indonezji czy Tajlandii i co zaskakujące dochodzi do wniosku, że gdyby specjalistom z funduszu przedstawiono same dane bez tej kosmicznej liczby zer na końcu i bez podania, że sprawa dotyczy USA, z pewnością zaproponowaliby to co zawsze, czyli odwrót od życia ponad stan i powolne spłacanie zobowiązań. Tymczasem Ameryka bez opamiętania dalej nakręca spiralę zadłużenia.

Nadmierne pożyczanie zawsze kończy się tym samym, czyli prędzej czy później wyczerpuje się cierpliwość kredytodawców i za rachunki trzeba zapłacić, albo ogłosić bankructwo, a przecież ciężko sobie wyobrazić skutki upadku takiego mocarstwa. Tu warto wspomnieć o słowach Jima Rogersa, który zadał niedawno retoryczne pytanie czy lepiej żeby zbankrutowało AIG czy całe Stany Zjednoczone?

Johnson nie przebiera w słowach i nazywa obecny proces przekształcaniem USA w republikę bananową. Zauważa, że do obecnego kryzysu doprowadzili finansiści z wielkich banków inwestycyjnych, a teraz zarówno administracja Busha, jak i obecna Obamy skupiły się głównie nad ratowaniem z tarapatów bankierów wspomagając ich bardzo szczodrą ręką, która w rzeczywistości sięga do kieszeni podatnika.

Profesor dostrzega, że wpływy finansistów w Waszyngtonie są zbyt wielkie i stąd biorą się nieracjonalne posunięcia władz ulegających potężnym naciskom lobbystów. Aby rozwiązać obecną patową sytuację przede wszystkim należałoby zmusić banki do przyznania się do rzeczywistej skali strat jakie poniosły na ryzykownych kredytach hipotecznych i potworzonymi na ich bazie instrumentach. Póki dokładna skala problemu nie jest podana trudno oszacować czy bilion dolarów proponowany przez Geithnera rozwiąże kryzys.

Zamiast negocjować, Departament Skarbu winien sformułować jasne, precyzyjne żądanie wobec instytucji finansowych, które są przecież petentami proszącymi o wsparcie, a nie zbawcami Ameryki. W obecnych warunkach wydaje się niemożliwa ocena wielkości zniszczeń wśród banków i dlatego Johnson proponuje podjąć jeszcze bardziej zdecydowane kroki.

Podobnie jak profesor Roubini postuluje, aby znacjonalizować kulejące banki, wymienić nieudolne zarządy, wyczyścić bilanse i dopiero potem sprzedać je już po wyleczeniu prywatnym inwestorom. Tymczasem finansowi oligarchowie skutecznie blokują radykalne posunięcia i domagają się kolejnych publicznych środków.

Zdaniem Johnsona nie da się inaczej rozwiązać kryzysu, a gra na zwłokę prowadzi do coraz bardziej destrukcyjnych skutków, które mogą przynieść nam końcowy efekt jeszcze boleśniejszy niż ten z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Finansiści dokonali cichego zamachu stanu przejmując faktyczną władzę nad Stanami Zjednoczonymi i pośrednio całym światem. Czas wyrwać się z tego zaklętego kręgu jednym zdecydowanym cięciem i wprowadzić odpowiednie przepisy prawne i ustawy, ale rodzi się pytanie czy Obama jest w stanie tego dokonać?

http://www.notowany.pl/artykul/7123/usa ... -przepasci



absinth - Wto Mar 31, 2009 5:19 pm


Galeria Centrum bankrutuje
Piotr Mazurkiewicz 31-03-2009, ostatnia aktualizacja 31-03-2009 01:23

Odzieżowa sieć należąca do Vistula Group złożyła wczoraj wniosek o ogłoszenie upadłości

[...]
Zadłużenie Galerii Centrum – według nieoficjalnych informacji – sięga kilkudziesięciu milionów złotych. Dodatkowo sytuację pogorszyło gwałtowne osłabienie się złotówki do euro – w ofercie ok. 20 salonów odzieżowych przeważają importowane marki.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/284323.html

Banki WNP potrzebują pomocy
i.t. 31-03-2009, ostatnia aktualizacja 31-03-2009 17:51

Bankowy sektor Wspólnoty Niepodległych Państw potrzebuje wsparcia w wysokości do 3 proc. PKB Wspólnoty

[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,284668_Ba ... omocy.html

Estońska gospodarka skurczy się o 8,5 proc.
ksta 31-03-2009, ostatnia aktualizacja 31-03-2009 09:51

PKB Estonii spadnie w tym roku o 8,5 proc., a nie, jak wcześniej szacowano, o 3,5 proc. – szacuje estońskie ministerstwo finansów

W 2008 r. gospodarka Estonii skurczyła się o 3,6 proc.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,284443_Es ... roc__.html

W Japonii niebezpiecznie rośnie bezrobocie
aft 31-03-2009, ostatnia aktualizacja 31-03-2009 08:05

Kolejne złe dane gospodarcze w Japonii. Bez pracy jest tam już około 3 mln osób, a 4,4 proc. bezrobocie jest najwyższe od wielu lat. - podała japońska agencja Kyodo

Poszukujących pracy jest obecnie w Japonii o 330 tysięcy więcej niż rok temu. W ciągu roku produkcja przemysłowa spadła o ponad jedną trzecią. Japończycy także mniej wydają i zaczęli oszczędzać, ponieważ wydają na konsumpcję o 3,5 proc mniej niż rok temu.
[...]
W szczególnie trudnej sytuacji znalazła się branża motoryzacyjna – zagraniczny popyt na japońskie auta zmalał o 71 proc. W lutym spadła też wartość japońskiego importu o rekordowe 43 proc., w tym import ropy naftowej zmniejszył się o 13,9 proc., co jest największą zniżką od 20 lat.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,284463_W_ ... bocie.html

Rząd dopłaci do bezrobocia
Aleksandra Fandrejewska , Elżbieta Glapiak 31-03-2009, ostatnia aktualizacja 31-03-2009 03:28

Rosnące bezrobocie oznacza problemy finansowe państwa. Ekonomiści szacują, że potrzebnych może być od 5 do 7 mld zł dotacji do FUS

Ministerstwo Finansów obawia się, że rosnące bezrobocie i kurczące się w związku z tym składki na ubezpieczenia społeczne zmuszą rząd do szukania dodatkowych dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
[...]
zmniejszenie o jeden procent liczby osób płacących składki czy mniejszy o 1 pkt proc. wzrost wynagrodzeń, niż założono w budżecie, to ok. 1 mld zł mniej wpływów ze składek.

– Ale ważne jest też, w jakich branżach wynagrodzenia przestaną rosnąć lub będą spore zwolnienia – dodaje Maria Szczur. – Różnice w wynagrodzeniach, a tym samym w wysokości płaconych składek w różnych działach gospodarki są niekiedy ponaddwukrotne – przypomina.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,284364_Rz ... ocia_.html

Bank Światowy krytycznie o Rosji
Iwona Trusewicz 31-03-2009, ostatnia aktualizacja 31-03-2009 01:29

O 4,5 proc. skurczy się w tym roku gospodarka Rosji – uważają eksperci Banku Światowego. Rząd Władimira Putina zakłada, że PKB spadnie „tylko” o 2,2 proc.

– Oczekujemy ogromnego spadku popytu na rynku wewnętrznym i pogorszenia sytuacji gospodarczej i socjalnej Rosji. Bardzo wzrośnie bezrobocie, a dochody ludności znacząco spadną. Odbudowa gospodarki zabierze dużo więcej czasu niż po rosyjskim kryzysie sprzed dziesięciu lat – powiedział Zeljko Bogetic, główny ekonomista Banku Światowego w Rosji.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,284326_Ba ... Rosji.html

Duża redukcja w GE Money Bank
j.a. 30-03-2009, ostatnia aktualizacja 30-03-2009 17:38

GE Money Bank zamierza zwolnić do końca sierpnia 2009 r. niemal 18 proc. spośród 4735 zatrudnionych w Polsce pracowników

- Aby utrzymać biznes w dobrej kondycji, ochronić go przed wpływem niekorzystnych warunków rynkowych i osiągnąć zakładane cele biznesowe, konieczne jest dostosowanie działalności banku do nowych warunków - głosi komunikat.

Bank zamierza również wprowadzić oszczędności, których celem celem jest obniżenie bieżących kosztów działania banku o 10-12 procent w porównaniu do ubiegłego roku.
[...]
Bank będący częścią globalnego koncernu General Motors zamierza połączyć się z notowanym na warszawskim parkiecie Bankiem BPH SA, który w tym miesiącu podał, że zamierza zwolnić do 488 pracowników do końca lipca 2009 roku.
http://www.rp.pl/artykul/9211,284166_Du ... _Bank.html

Niższy rating Węgier
j.a. 30-03-2009, ostatnia aktualizacja 30-03-2009 17:12

Standard & Poor's Ratings Services obniżył długoterminowy rating Węgier w walucie krajowej i zagranicznej z "BBB" do "BBB minus". Jednocześnie agencja potwierdziła krótkoterminowe ratingi kraju na poziomie "A-3". Perspektywa ratingów jest negatywna

Rosyjski rynek aut straci 60 proc.
i.t. 30-03-2009, ostatnia aktualizacja 30-03-2009 16:34

Rosyjski rynek samochodów osobowych skurczy się w tym roku o 60 proc.

Zapowiedział to dziś minister przemysłu i handlu Wiktor Christienko na spotkaniu z liderami branży.

- Jeszcze w grudniu szacowaliśmy spadek na 40 proc.. Ale dwa pierwsze miesiące roku pokazały, ze będzie dużo wyższy. Uważamy, że nawet przy rządowej pomocy dla branży, spadek będzie na poziomie 50 proc. - mówił Christienko, który spadek w autach ciężarowych oszacował na połowę rynku.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,284144_Ro ... proc_.html

Litewski PKB skurczy się o ponad 10 proc.
ksta 30-03-2009, ostatnia aktualizacja 30-03-2009 13:50

- W tym roku gospodarka Litwy skurczy się o 10,5 proc., najsilniej od 1993 r. – oświadczył minister finansów Algirdasa Semet

Jeszcze w grudniu oczekiwano, że spadek litewskiego PKB wyniesie 4,8 proc.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,284055_Li ... roc__.html

Japońska produkcja o 38,4 proc. w dół
ksta 30-03-2009, ostatnia aktualizacja 30-03-2009 06:00

Produkcja przemysłowa Japonii w ujęciu rocznym spadła w lutym piąty miesiąc z rzędu, mocniej od oczekiwań

[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,284045_Ja ... w_dol.html



salutuj - Wto Mar 31, 2009 9:40 pm
jaja jak berety ;-)



salutuj - Wto Mar 31, 2009 9:55 pm
Ciekawy art, trochę OT -)

From The Sunday Times
March 29, 2009
False hopes that recovery is around the corner
Agenda: John Waples

The jump in stock markets on both sides of the Atlantic over the past two weeks, combined with the bank recapitalisations, has given hope that the worst may be over. But let’s be clear — this recession has only just begun.

All we have achieved so far is to make the banks strong enough to withstand the onslaught of what is to come. The rights issues at Lloyds Banking Group, HSBC, Royal Bank of Scotland and Barclays served to do two things. They repaired balance sheets smashed by exposure to subprime mortgages or other toxic assets and made the banks strong enough to endure the economic blitz that is starting to unfold.

The recession is now making a direct hit on the economy. We know that the government thinks it can contain at least £120 billion of bad news. That is the size of the total buffer it has insisted our big four banks need to hold in reserve to withstand the torrent of impairments to come. And that is before the banks take part in the asset protection scheme, designed to help dispose of toxic assets. This could run into hundreds of billions.

Some 120 small businesses are going bust every day and the economic consequences of this are huge — mortgage and credit-card defaults, personal bankruptcies and a collapse in consumer spending.

And there are some corporate upheavals, in the shape of big restructurings, around the corner.

These will result in debt-for-equity swaps and multi-billion-pound bank write-offs. You only have to look at the 50% fall in Boeing’s order book last year to get a feel for what’s happening. Then work back through the supply chain.

We are still only at the beginning of taking leverage out of the system and it is going to take years to unwind everything. There are some encouraging signs, such as the issuance of corporate bonds, but too many people still cling to the hope that recovery is not far off. This is going to be a long haul. The stock-market bounce of the past two weeks reflects only the fact that at a (pre-exceptional) trading level the likes of Barclays, RBS and Lloyds are on the mend, even though lots of their corporate and retail customers are heading for intensive care.

London the Enforcer

THERE appears to be a growing consensus that we need a new EU financial regulatory body. Its powers are yet to be determined but, whatever they are, it is essential that it has its headquarters in London.

When the European Central Bank was created, Germany’s Bundesbank saw how its own status would be diminished and ensured that it was based in Frankfurt. Similarly, Brussels has seen the huge economic benefits of the European Commission.

If a new European regulator, responsible for cross-border regulation, was based on the Continent it would erode London’s status as a financial centre and chip away at the powers of the Financial Services Authority. It is a threat that this country can do without and, when Gordon Brown plays centre stage this week at the G20 summit, he should start lobbying hard to ensure that our City lands the prize. London cannot afford to be marginalised in the debate over the shape of financial regulation.

MOMENTOUS events like the banking crisis mean that important developments elsewhere are not getting the attention they deserve. For the past fortnight, the government has quietly run an auction that will decide where new nuclear plants are built, and who will build them.

It’s a re-run of the 3G mobile-phone licence auction that raised £22.5 billion for the Treasury nine years ago and saddled the winners with painful debts. The nuclear auction is much smaller — bidding has reached £200m — but it is just as innovative. The interested parties are nearly all continental power companies, a sad reflection on how there is no longer a British champion in the sector. They have two opportunities a day in which to submit bids online, and the offers must go up in increments of £5m. If there is no bid for more than 24 hours, the auction is over.

Given the importance of the nuclear industry to our future — if we don’t get new power from somewhere, the lights could start going out around the middle of the next decade — this auction would normally be headline news. For the moment, however, we are obsessed with recession and Sir Fred Goodwin’s pension, so the control of prime nuclear sites does not merit a mention. We cover the story in full on page 11 in our Energy and Environment section.

Guts and gutlessness

I HAVE my suspicions about which non-executive director at Royal Bank of Scotland is briefing Lord Foulkes, the Labour peer. The director has told Foulkes there was a culture of fear at the bank and an attitude that challenges from non-executives were not welcome.

Foulkes has since written to Lord Turner, chairman of the Financial Services Authority (FSA), asking him to investigate whether members of the board were pressured into accepting some of the bank’s riskier policies. This is all getting rather ridiculous and demonstrates how the RBS saga is being hijacked by politicians. If a board member had felt undermined, he should not have taken the RBS shilling and tendered his resignation.

This former director is a lily-livered individual who didn’t have the guts to speak his mind. Right now, he looks as if he is trying to wriggle out of facing some class-action suits. Other RBS board members are bewildered by the comments, and I very much doubt that even the FSA will pursue this line of inquiry vigorously.

Let us hope that a letter this week to the Treasury select committee from Sir Tom McKillop, the bank’s former chairman, will draw a line under the saga of Goodwin’s £16.9m pension. McKillop intends to set the record straight about what City minister Lord Myners knew and how the board decided on the amount that had to be paid. It will give a detailed account of the process that RBS went through and what the government and its advisers knew.

The letter may also vindicate McKillop, who faces a shareholder vote to be re-elected as a non-executive to the board of BP. McKillop is keen to spare any embarrassment.to the oil giant but BP wishes to retain the services of the former Astra Zeneca chief executive. Despite the huge public anger, it is time to move on from Goodwin.

Ronson’s honour

CONGRATULATIONS to Gerald Ronson, the property veteran who turns 70 in May. The tycoon, who was jailed for his role in the Guinness scandal of the 1980s, has been knighted in Spain, an honour bestowed by King Juan Carlos. Ronson, who has substantial business interests in Spain, has been awarded the Encomienda de Numero of the Spanish Order of Civil Merit decoration, and has been given consent from Buckingham Palace to use the honour over here. It’s a shame the government always felt it too controversial to knight him. During his 50 years in business he has supported as many charities as Tony McCoy, the jockey, has ridden winners. Unlike others, he has neither publicised them nor sought public recognition.

john.waples@sunday-times.co.uk



Wit - Nie Kwi 12, 2009 3:44 pm
coś w temacie cicho

w świąteczny czas taka wyliczanka



Siedem symptomów bliskiego końca kryzysu
10.04.2009
W ostatnich tygodniach na giełdach całego świata rosną ceny akcji. Również na warszawskim parkiecie zagościły byki symbolizujące drożejące akcje. Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, czy to już koniec kryzysu.

Coraz więcej zjawisk gospodarczych świadczy o tym, że najgorsze może być już za nami.

1.Wzrosty indeksów

Sytuacja na giełdzie zwykle wyprzedza o kilka kwartałów to, co będzie działo się w realnej gospodarce. Scenariusz sprawdził się w przypadku bessy i późniejszego spowolnienia gospodarczego. Teraz widzimy wyraźne odbicia indeksów: brytyjski FTSE zyskał od początku marca 10 proc., amerykański DJ %0720 proc., FTSE 10 proc., polski WIG 30 proc.

2.Wzrost aktywów TFI

W marcu aktywa funduszy inwestycyjnych w Polsce urosły o 3,3 proc. w porównaniu do lutego. To pierwszy wzrost od 15 miesięcy.

3.Ożywienie na rynku walutowym

Polski złoty w końcu zaczął zyskiwać do innych walut. Od początku marca do euro odrobił 8,2 proc., do dolara - 11,4 proc., a franka szwajcarskiego - 11,2 proc.

4.Produkcja spada wolniej

Według prognoz analityków produkcja przemysłowa w Polsce w marcu spadła o 6,1 proc. rok do roku, gdy jeszcze w lutym spadek ten wyniósł 12,4 proc.

5.Rośnie produkcja samochodów

W marcu z polskich fabryk wyjechało 79,4 tys. aut osobowych, czyli o 27 proc. więcej niż w lutym. Najlepiej sprzedają się w czasie kryzysu małe auta, np. fiat panda, toyota yaris czy ĹĄkoda fabia.

6.Ożywienie na rynku nieruchomości

W marcu w porównaniu z lutym o 20 proc. wzrosła liczba transakcji na naszym rynku nieruchomości. Klienci zaczęli nareszcie kupować mieszkania, przede wszystkim na rynku wtórnym. Podobne ożywienie ma miejsce w Stanach Zjednoczonych, od których kryzys się zaczął. Tam także więcej sprzedaje się głównie domów. Natomiast w Wielkiej Brytanii w marcu pierwszy raz od kilku miesięcy wzrosły ceny nieruchomości - o 0,9 proc. w porównaniu do lutego.

7.Rośnie sprzedaż dużego sprzętu AGD

Sprzedaż pralek, lodówek i zmywarek w styczniu i w lutym zwiększyła się o 2 proc. w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Polska to jedyny kraj w Europie, gdzie sprzedaż sprzętu gospodarstwa domowego rośnie.

Beata Tomaszkiewicz, Łukasz Pałka - POLSKA Dziennik Zachodni

http://katowice.naszemiasto.pl/wydarzenia/985960.html



absinth - Nie Kwi 12, 2009 4:19 pm

coś w temacie cicho

Siedem symptomów bliskiego końca kryzysu


jesli mozna o czyms mowic to o wyhamowaniu dynamiki kryzysu, a wiec koncu poczatku, a nie poczatku konca


6.Ożywienie na rynku nieruchomości

W marcu w porównaniu z lutym o 20 proc. wzrosła liczba transakcji na naszym rynku nieruchomości. Klienci zaczęli nareszcie kupować mieszkania, przede wszystkim na rynku wtórnym. Podobne ożywienie ma miejsce w Stanach Zjednoczonych, od których kryzys się zaczął. Tam także więcej sprzedaje się głównie domów. Natomiast w Wielkiej Brytanii w marcu pierwszy raz od kilku miesięcy wzrosły ceny nieruchomości - o 0,9 proc. w porównaniu do lutego.


ozywienie...
zalezy co biezemy za punkt odniesienia hehe

oto fragment z rzepy:

"O prawie 40 proc. wzrosła w I kw., w porównaniu z IV kw. 2008, sprzedaż nowych mieszkań w Warszawie – wyliczyli analitycy redNet Consulting
[...]
Wzrost nastąpił tylko względem najgorszego od lat IV kwartału 2008 r. Licząc bowiem rok do roku, sprzedaż w I kw. tego roku była o prawie 45 proc. mniejsza.
[...]
– Nikogo chyba nie zdziwił wzrost sprzedaży w I kwartale, bo trudno sobie wyobrazić jeszcze większą zapaść niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku – wtóruje mu Marcin Jańczuk z firmy Metrohouse. – Choć wzrost cieszy, wynik niecałych 1,4 tys. mieszkań sprzedanych kwartalnie w Warszawie nie jest imponujący."



salutuj - Nie Kwi 12, 2009 4:49 pm
W ogóle w Polsce raczej kryzys nie jest tak widoczny moim zdaniem jak za granicą :-)



Iluminator - Pon Kwi 13, 2009 7:11 am
Ale rynek nieruchomości to nie jest wszystko Mieliśmy mały bum w branży developerskiej i teraz nie ma się co dziwić twardemu lądowaniu.

Pamiętajmy że:
1. Od 3 miesięcy rosną wskaźniki wyprzedzające koniunkturę w Polsce.
2. Poprawia się sytuacja w samym źródle tego kryzysu. Citi i Wells Fargo najprawdopodobniej wychodzą na prostą.
3. Poprawiają się wyniki w Chinach i Indiach.
4. Są jakieś efekty szczytu G20 - środki przyznane dla Europy Wschodniej.

Pisząc kilka miesięcy temu o początku końca, nie uważam, że popełniłem błąd.

Oczywiście będą jeszcze pewne perturbacje na rynkach ale chyba nie zaliczymy gorszej sytuacji, niż ta którą już mamy za sobą (myślę tutaj o rynkach finansowych). Pamiętajmy o tym jakie składniki gospodarki reagują najszybciej, a jakie ze znaczącym opóźnieniem. Najpóźniej przełom będzie widoczny w poziomie bezrobocia, dlatego też spodziewam się wzrostu tego wskaźnika do IV Q 2009 lub I Q 2010. Później oczekuję spadku.

Nie można też zapominać o zagrożeniach które w dalszym ciągu są niepokojące. Wyróżniłbym tutaj głównie:
1. Złą sytuację gospodarczą w Japonii.
2. Możliwy kryzys w USA w segmencie kart kredytowych.
3. Pęknięcie bańki spekulacyjnej na amerykańskich obligacjach państwowych.



Iluminator - Czw Kwi 16, 2009 10:43 am
I komentarz do wcześniejszej mojej tezy:

Chiny: Gospodarka w lepszym stanie niż oczekiwano
PAP

Według chińskiego premiera Wen Jiabao, mimo światowego kryzysu gospodarka Chin znajduje się "w lepszym stanie niż oczekiwano".

Stosunkowo dobry stan chińskiej gospodarki - podkreślił w czwartek szef rządu ChRL - jest przede wszystkim wynikiem konkretnych działań władz i dowodzi, iż podejmowane środki zaczynają już przynosić owoce. Chiny jeszcze w listopadzie ubiegłego roku przyjęły program ożywienia gospodarki o wartości 460 mld euro. Zakłada on m.in. masowy wzrost inwestycji, głównie w infrastrukturę.

Wen Jiabao komentował opublikowane w czwartek przez władze najnowsze dane na temat stanu gospodarki w pierwszych trzech miesiącach obecnego roku. Wynika z nich, że chiński produkt krajowy brutto powiększył się w pierwszym kwartale 2009 roku o 6,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.



absinth - Wto Kwi 21, 2009 4:25 pm


Coraz więcej Rosjan bez pracy
Iwona Trusewicz 21-04-2009, ostatnia aktualizacja 21-04-2009 16:43

Tak wielkiej liczby bezrobotnych nie było w Federacji Rosyjskiej od jej powstania. Jest ich już ponad siedem milionów i ciągle przybywa

W pierwszym kwartale bez pracy było 7,11 mln Rosjan czyli 9,5 proc. zawodowo czynnych - podał Rosyjski Urząd Statystyczny. To tyle, ile rząd Władimira Putina zaplanował na koniec roku. Tak wielkiej liczby ludzi bez pracy nie było od upadku ZSRR. W najgorszym 2000 r., gdy kraj odczuwał jeszcze skutki kryzysu z lat1998/1999 liczba bezrobotnych wyniosła 7,05 mln.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,294336_Co ... pracy.html

Łotwa tnie wydatki o 40 proc.
IT 21-04-2009, ostatnia aktualizacja 21-04-2009 14:16

Rząd Łotwy zmniejszy tegoroczne wydatki budżetowe o 40 proc.

Zapowiedział to dziś, jak podaje agencja DELFI, minister finansów Ejnar Repse.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,294283_Lo ... proc_.html

Deflacja puka do drzwi Europy
asta 21-04-2009, ostatnia aktualizacja 21-04-2009 13:20

Kryzys gospodarczy przypomina o zjawisku, z którym dawno nie mieliśmy do czynienia - deflacji

Hiszpanię zaczyna dotykać deflacja - ceny spadają w restauracjach, aptekach i w sklepach. Przedsiębiorcy mając nadzieję na zwiększenie sprzedaży, tną ceny, ale to nie pomaga.

Bezrobocie w Hiszpanii wynosi już 15,5 procenta i kolejne firmy zwalniają pracowników. W ten sposób kółko się zamyka: firmy obniżają ceny, ludzie z powodu braku dochodów wstrzymują się z zakupami więc firmy, z powodu braku zbytu, zwalniają kolejne osoby.

Pracę tracą głównie ludzie młodzi, bo im nie trzeba płacić wysokich odpraw. Ocenia się, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy bezrobocie przekroczy 20 proc., ale w przypadku osób poniżej 25 roku życia już teraz sięga prawie 32 proc. Coraz więcej osób uzależnionych jest od pomocy państwa.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,294269_De ... uropy.html

Połowa Litwinów ma niższe płace
gwol 21-04-2009, ostatnia aktualizacja 21-04-2009 12:38

W ciągu ostatnich trzech miesięcy, w związku z kryzysem gospodarczym, zmniejszyło się wynagrodzenie prawie połowie Litwinów, a ponad połowa obawia się utraty pracy

Zdaniem dyrektora litewskiego Instytutu Pracy i Badań Społecznych Bogusława Grużewskiego, obecnie "litewski rynek pracy przeżywa największy szok, ale dno jeszcze nie zostało osiągnięte".
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,294254_Po ... place.html

Carrefour w technicznej recesji
Łukasz Ruciński 21-04-2009, ostatnia aktualizacja 21-04-2009 02:42

Sprzedaż detaliczna spada. O kurczących się obrotach alarmują sklepy oferujące nawet tak podstawowe dobra, jak wyroby chemiczne czy żywność.

[...]
Spadek sprzedaży w sieciach może dziwić, jeśli wziąć pod uwagę dane o płacach. W marcu w sektorze przedsiębiorstw wzrosły one o 5,7 proc. rok do roku. Odpowiedzi trzeba jednak szukać nie w zasobności portfeli, ale w rosnącym zagrożeniu bezrobociem. Strach, że redukcje dotkną nas samych albo kogoś z rodziny, skłania do oszczędności.

Nie wróży to dobrze polskiej gospodarce, za której 60 proc. odpowiada konsumpcja.
[...]
Lutowa prognoza NBP mówi, że stopa bezrobocia na koniec 2010 r. wyniesie 13,7 proc., a rok później – 14,5. Firmy będą więc nadal zwalniać,
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,294061_Ca ... sji__.html

Brytyjska gospodarka najgorsze ma już za sobą
gwol 20-04-2009, ostatnia aktualizacja 20-04-2009 09:52

Choć gospodarka Wielkiej Brytanii powróci na ścieżkę wzrostu dopiero wiosną 2010 r., najgorszy etap recesji ma już przypuszczalnie za sobą - prognozuje Konfederacja Brytyjskiego Przemysłu

[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,293665_Br ... _soba.html

Puste biura też na Manhattanie
GB 20-04-2009, ostatnia aktualizacja 20-04-2009 01:19

Ilość powierzchni biurowej przeznaczonej na podnajem na Manhattanie zbliża się do najwyższego poziomu w ciągu ostatnich pięciu lat – podaje firma Cushman & Wakefield.

Liczba pustych biur wzrosła ponad dwukrotnie od kwietnia zeszłego roku – z 4,4 mln stóp kw. na koniec pierwszego kwartału 2008 r. do 10,3 mln stóp kw. na koniec pierwszego kwartału 2009 r.

To spowodowało zwiększenie się wskaźnika pustostanów biurowych do poziomu 9,6 proc. Jest to najwyższy poziom od trzeciego kwartału 2005 r.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,293508_Pu ... tanie.html



Iluminator - Pon Kwi 27, 2009 12:14 pm


Greenspan: rynki stabilizują się po okresie skrajnego strachu
27.04.2009 13:51

System finansowy zaczyna się stabilizować po okresie skrajnego strachu we wrześniu 2008 - ocenił były szef Fed Alan Greenspan.

"We wrześniu osiągnęliśmy poziom skrajnego strachu na rynkach finansowych" - powiedział były szef Fed.

"Cały globalny system finansowy zamarzł. Teraz z tego wychodzimy" - powiedział Greenspan.

"System zaczyna się stabilizować, bo +ucisk+ strachu zaczyna słabnąć" - dodał



absinth - Pon Kwi 27, 2009 3:38 pm
Teraz ktos jeszcze ufa Greenspanowi?



Iluminator - Pon Kwi 27, 2009 4:01 pm

Teraz ktos jeszcze ufa Greenspanowi?

A kto sobie teraz ufa w branży finansowej?



absinth - Pon Kwi 27, 2009 4:09 pm
hehe
tez racja

swoja droga polecam:


lzej o kulisach wyceny dokonywanej przez analitykow bankow inwestycyjnych. nie ma sie co dziwic, ze sie ryplo



absinth - Pon Maj 11, 2009 8:48 pm


PKB Łotwy spadł o prawie jedną piątą
ksta 11-05-2009, ostatnia aktualizacja 11-05-2009 13:39

Łotewski Produkt Krajowy Brutto zmniejszył się w I kwartale o 18 proc. rocznie. Oczekiwano spadku o 16,2 proc.

[...]
W pierwszych trzech miesiącach tego roku produkcja przemysłowa spadła o 22 proc., a sprzedaż detaliczna - o 25 proc.

http://www.rp.pl/artykul/9211,303751_PK ... iata_.html

FSO wysłała pracowników na przymusowy urlop
j.a. 11-05-2009, ostatnia aktualizacja 11-05-2009 15:28

Około 1500 pracowników zakładu FSO na Żeraniu przebywa na przymusowych urlopach w związku z planowanym do 22 czerwca przestojem fabryki. W tym czasie ok. 200 osób będzie pracować m.in. przy remontach

[...]
- Pracujemy na zlecenie General Motors w Korei, a sytuacja wynika z problemów całego koncernu i braku skoordynowanej polityki - dodał Piotrowski.

Przypomniał, że w marcu i kwietniu z FSO na Żeraniu zostało zwolnionych 650 pracowników.
http://www.rp.pl/artykul/9211,303806_FS ... urlop.html

Słowacka produkcja przemysłowa w dół o 18 proc.
ksta 11-05-2009, ostatnia aktualizacja 11-05-2009 09:09

Produkcja przemysłowa Słowacji spadła w marcu o 18 proc. Analitycy szacowali spadek na poziomie 21,2 proc. W lutym słowacka produkcja spadła w ujęciu rocznym o 25,6 proc.

http://www.rp.pl/artykul/9211,303663_Sl ... roc__.html

Mocniejszy spadek produkcji we Francji
ksta 11-05-2009, ostatnia aktualizacja 11-05-2009 08:47

Francuska produkcja przemysłowa spadła w marcu o 15,8 proc. rocznie i o 1,4 proc. w stosunku do lutego

http://www.rp.pl/artykul/9211,303666_Mo ... ncji_.html

Wielkie piece stygną w kryzysie
Zbigniew Lentowicz 11-05-2009, ostatnia aktualizacja 11-05-2009 00:50

Kryzys zaskoczył huty, gdy szykowały się do żniw po modernizacji. Rok zaczął się fatalnie, a prognozy są złe

British Airways zwalnia pilotów
gaw 10-05-2009, ostatnia aktualizacja 10-05-2009 12:05

Linie lotnicze British Airways zwolnią stu pilotów, co pozwoli im zaoszczędzić 20 mln funtów na płacach, składkach ubezpieczenia socjalnego i funduszu emerytalnym - pisze tygodnik "Mail on Sunday"

Powodem jest spadek liczby pasażerów. W maju BA ogłosi roczne wyniki za ostatni rok obrachunkowy do końca marca bieżącego roku. Analitycy oczekują straty operacyjnej w wys. 150 mln funtów.

[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,303249_Br ... lotow.html

Bezrobocie nieznacznie spadło w kwietniu
Aleksandra Fandrejewska 09-05-2009, ostatnia aktualizacja 09-05-2009 03:40

Prace sezonowe poprawiły sytuację na rynku pracy. W kwietniu bezrobocie zmniejszyło się do 11 proc.

Ministerstwo Pracy podało wstępne informacje na temat zarejestrowanych bezrobotnych. Pod koniec kwietnia było to 1721 tys. osób, o prawie 38 tys. mniej niż miesiąc wcześniej. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła pod koniec kwietnia 11 proc. i było to o 0,2 punktu procentowego mniej niż w marcu. Liczba bezrobotnych zmniejszyła się zaś o 37,8 tys. osób (2,1 proc.). Pracodawcy zgłosili 92 tys. ofert pracy.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,302819_Be ... etniu.html

Banki niechętne także dotacjom unijnym
ACW 09-05-2009, ostatnia aktualizacja 09-05-2009 03:18

Zaostrzenie polityki kredytowej dotknęło firmy starające się o unijne dotacje. Mniej z nich dostaje promesy kredytowe

Na 320 przedsiębiorstw, które złożyły wnioski o dofinansowanie innowacyjnych inwestycji, promesę kredytową dostało 210, czyli 66 proc. – wynika z danych przedstawionych ostatnio przez Związek Banków Polskich. Konkurs odbył się pod koniec I kw. W poprzednim, w połowie ubiegłego roku, banki obdarzyły zaufaniem aż 78 proc. firm.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,302810_Ba ... ijnym.html

Monnari złożyła wniosek o upadłość
ksta 08-05-2009, ostatnia aktualizacja 08-05-2009 14:40

Spółka odzieżowa Monnari Trade złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu z wierzycielami

Odsetek bezrobotnych Amerykanów: 8,9 proc.
ksta 08-05-2009, ostatnia aktualizacja 08-05-2009 14:31

Stopa bezrobocia w Stanach wzrosła w kwietniu z 8,5 do 8,9 proc. i jest na poziomie najwyższym od września 1983 r.

Zysk Millennium zmizerniał
ksta 08-05-2009, ostatnia aktualizacja 08-05-2009 10:30

Zysk netto Banku Millennium spadł w I kwartale ze 127 do 12,1 mln zł (-90 proc.), głównie przez pogorszenie portfela kredytów dla firm i rezerwy

http://www.rp.pl/artykul/9211,302414_Zy ... rnial.html



salutuj - Pon Maj 11, 2009 8:59 pm
W zasadzie co tydzień są jakieś złe albo fatalne dane a giełdy od dwóch miesięcy w górę.
Czyżby prawdziwe dno jeszcze przed nami było?;-)



Prince - Wto Maj 12, 2009 3:57 am
Raczej już po kryzysie, bo przecież giełda zawsze wyprzedza rzeczywistość, a trzeba sobie uświadomić, że u nas w Polsce odbiła już o prawie 50% od dna w lutym.



kr0lik - Wto Maj 12, 2009 11:22 am
Wszystko okaże się na jesieni, jak skończy się sezon i Polacy wrócą ze szparagów.
Mam przeczucie, że listopad będzie w Polsce bardzo gorący.



absinth - Wto Maj 12, 2009 6:02 pm


Łotwa najsłabsza w Unii Europejskiej
afp , p.r. , qk 12-05-2009, ostatnia aktualizacja 12-05-2009 01:42

Łotewski produkt krajowy brutto spadł w I kw. o 28,7 proc. wobec IV kw. 2008 roku

[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,304040_Lo ... skiej.html

Nowy rekord spadku eksportu Chin
ksta 12-05-2009, ostatnia aktualizacja 12-05-2009 08:29

Eksport spadł o 22,6 proc. , choć w marcu spadek wynosił jeszcze 17 proc.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,304288_No ... Chin_.html

Czarny kwartał firm odzieżowych
Piotr Mazurkiewicz 12-05-2009, ostatnia aktualizacja 12-05-2009 01:18

[...]
Ten rok jednak będzie bardzo trudny – nawet 40 proc. Polaków zaczęło oszczędzać na zakupach odzieży.
[...]
Dlatego mamy już za sobą wnioski o ogłoszenie upadłości Galerii Centrum, Monnari czy poznańskiej spółki Semax, właściciela marek Deep, Hot Oil i outletów Vabbi. Znikają też spółki zależne Monnari – Molton czy Cosimo Martinelli z grupy Gino Rossi. Z kolei Skarbiec TFI nie wyklucza złożenia wniosku o upadłość firmy Reporter.



salutuj - Śro Maj 13, 2009 12:14 am

Raczej już po kryzysie, bo przecież giełda zawsze wyprzedza rzeczywistość, a trzeba sobie uświadomić, że u nas w Polsce odbiła już o prawie 50% od dna w lutym.

Giełda to nie wsjo. To że większość się cieszy na złość fatalnym danym to o niczym nie świadczy, bo niby czemu ;-)

w latach 30 też były odbicia po 40% i co z tego :-)



Prince - Śro Maj 13, 2009 5:51 pm
Moim zdaniem obecna sytuacja to już raczej czkawka po wydarzeniach, które były. To normalne, że kryzys w dłuższym czasie objawia się spadkiem bezrobocia, to z czasem powoduje zmniejszenie popytu, co z kolei przekłada się na spadek produkcji i wymiany handlowej. To wszystko jak wiemy z definicji odbija się na PKB.

Mimo tego, bańka pękła i z pewnych spraw rynek się oczyścił. Tak więc teraz przychodzi czas na gorszą fazę w realnym życiu. Giełda jak i rynek finansowy ma jednak swój tok ma swój tok, nieco odrealniony od rzeczywistości i tam już widać wzrosty. Za jakiś czas i reszta rzeczy zacznie przyśpieszać.

Przynajmniej tak mi się wydaje.



absinth - Sob Maj 16, 2009 11:17 am


Chińska stal na minusie
eww 16-05-2009, ostatnia aktualizacja 16-05-2009 12:28

Przemysł stalowy w Chinach może ponieść stratę w bieżącym roku. Powodem słabych wyników branży jest nadprodukcja w warunkach osłabienia koniunktury na świecie

[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,306384_Ch ... nusie.html

Wielkie topnienie zysków
Cezary Adamczyk , Wojciech Iwaniuk 16-05-2009, ostatnia aktualizacja 16-05-2009 06:14

Szesnaście razy mniej niż rok temu zarobiły spółki z indeksu WIG20 w I kwartale tego roku. Zysk netto 20 największych giełdowych spółek stopniał z 6,4 mld złotych do zaledwie 400 mln zł
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,306181_Wi ... kow__.html

PKN Orlen może zwolnić nawet 17 procent załogi
Agnieszka Łakoma 16-05-2009, ostatnia aktualizacja 16-05-2009 01:38

Największy polski koncern paliwowy szykuje poważne cięcia zatrudnienia. Nieoficjalnie mówi się o 600 – 800 osobach z 4,7 tys. pracowników głównej spółki firmy
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,306218_PK ... lniac.html

PIK zwalnia i oszczędza
i.t. 16-05-2009, ostatnia aktualizacja 16-05-2009 01:37

Największy rosyjski deweloper - Grupa PIK zwolniła 2500 pracowników

To prawie jedna trzecia zatrudnionych.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,306216_PI ... zedza.html

Gazprom traci zyski
IT 16-05-2009, ostatnia aktualizacja 16-05-2009 01:35

Czysty zysk Gazpromu w I kwartale był niższy o 78,6 proc. niż przed rokiem
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,306215_Ga ... yski_.html

Recesja tuż za progiem
Elżbieta Glapiak 16-05-2009, ostatnia aktualizacja 16-05-2009 01:31

Unijny PKB spadł w I kwartale o 4,4 proc., a strefy euro o 4,6 proc. Wzrost odnotowały jedynie gospodarki Cypru i – jak szacuje nasz rząd – Polski

Europejska gospodarka kurczy się w zawrotnym tempie, światowy handel zamiera, a eksporterzy liczą straty. W efekcie nie ma kraju, który nie zanotowałby ujemnej dynamiki PKB w I kwartale.
[...]
Zastój w obrotach handlowych uderzył najmocniej w Niemcy – największą gospodarkę strefy euro. PKB spadł tam o 3,8 proc. z powodu załamania się popytu na niemieckie auta.

Gospodarka całej UE zmniejszyła się o 4,4 proc. Jednak dane te są niepełne, bo nie obejmują wszystkich państw. Jeśli jednak się okaże, że takie wyniki, jakie zanotowały kraje nadbałtyckie, dotyczyć będą też państw, które jeszcze ich nie podały – np. Irlandii, gdzie w IV kw. 2008 r. PKB spadł o 7,4 proc. – recesja się pogłębi.

Na razie największymi ofiarami kryzysu w Europie są Litwa i Słowacja, których gospodarki zmniejszyły się w ujęciu kwartalnym o 11,2 proc. Jeśli jednak spojrzeć na wyniki w porównaniu z I kw. 2008 r., największe spadki odnotowały Łotwa (o 18,6 proc.), Estonia (15,6 proc.) i Litwa (o 10,9 proc.).

Wyraźnie pogarsza się też sytuacja dużych gospodarek – w recesję weszły Francja i W. Brytania, które drugi kwartał z rzędu odnotowały spadki PKB. W naszym najbliższym otoczeniu ujemne wyniki mają wszyscy sąsiedzi. Wspólny wynik dla Węgier, Czech, Rumuni, Słowacji i Bułgarii mówi o skurczeniu się gospodarki o 5 proc. Według czeskiego biura statystycznego CSU -3,4 proc. PKB dla I kw. oznacza najgorszą recesję w Czechach od uzyskania przez nie niepodległości w 1993 r. Poprzednio największy spadek zanotowano w IV kw. 1993 r. (-2,1 proc.). Narodowy Bank Czeski przewiduje, że w całym roku PKB skurczy się o 2,4 proc.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,306209_Re ... ogiem.html

Podniesienie deficytu prawie pewne
Elżbieta Glapiak 16-05-2009, ostatnia aktualizacja 16-05-2009 01:23

Dochody podatkowe są niższe niż rok temu. Po czterech miesiącach mniejsze są wpływy z VAT, CIT i PIT. O konieczności powiększenia deficytu mówi premier Donald Tusk

[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,306204_Po ... pewne.html

Zakłady Chemiczne Police straciły 174,5 miliona złotych
Adam Woźniak 16-05-2009, ostatnia aktualizacja 16-05-2009 01:22

Spółka ogłosiła fatalne wyniki za pierwszy kwartał. Poprawy spodziewa się dopiero w drugiej połowie roku

[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,306203_Za ... otych.html

Japońscy giganci technologiczni w odwrocie
Piotr Rudzki , reuters 16-05-2009, ostatnia aktualizacja 16-05-2009 01:16

Wyniki roczne ogłaszane właśnie przez japońskie firmy potwierdzają, że kryzys mocno uderzył w ten sektor

Straty ponoszą najwięksi, jak Sony (761 mln euro, po raz pierwszy od 14 lat), Panasonic (2,9 mld euro), czy Hitachi (6,1 mld euro) czy średnie firmy w rodzaju Sanyo (715 mln euro) i Sharpa (960 mln euro). W odwrocie są też producenci sprzętu optycznego i biurowego – Nikon (pierwsza od 11 lat strata operacyjna, prawie 100 mln euro), Konica Minolta (zysk netto stopniał o 80 proc. do 117 mln euro).
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,306185_Ja ... cie__.html

Rosyjscy deweloperzy na krawędzi
Iwona Trusewicz 16-05-2009, ostatnia aktualizacja 16-05-2009 01:12

70 proc. firm budowlanych w Rosji jest na skraju bankructwa

Takie dramatyczne dane ogłosił publicznie Władimir Ponomiariow, wiceprezydent Stowarzyszenie Budowniczych Rosji. Katastrofalna sytuacja w rosyjskim budownictwie związana jest z zadłużeniem firm, brakiem dostępu do kredytów, upadkiem popytu na nowe nieruchomości, szczególnie mieszkania oraz zamrożeniem wielu inwestycji rządowych i regionalnych.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,306183_Ro ... wedzi.html

Ochrona szuka ochrony
Zbigniew Lentowicz 16-05-2009, ostatnia aktualizacja 16-05-2009 01:11

Firmy ochrony mienia szybko zmniejszają liczbę etatowych pracowników. W kryzysie zaczęła się walka o przetrwanie

– Coraz więcej firm, które startowały w okresie koniunktury i zatrudniły setki ludzi, teraz, gdy klienci zaczęli cięcie wydatków na ochronę, znalazło się w tarapatach – mówi Dorota Godlewska, prezes Polskiego Związku Pracodawców Ochrona.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,306182_Oc ... hrony.html

Zyski PTE w dół
Katarzyna Ostrowska 16-05-2009, ostatnia aktualizacja 16-05-2009 01:03

O 11 proc. niższy zysk miały towarzystwa emerytalne w I kwartale tego roku
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,306179_Zy ... w_dol.html

USA: Ciężkie czasy dla dealerów aut
j.a. 15-05-2009, ostatnia aktualizacja 15-05-2009 18:00

Dwa zagrożone bankructwem koncerny samochodowe: Chrysler LLC i General Motors Corp. masowo zamykają swoje salony dealerskie, aby obniżyć koszty i poprawić swoją sytuację finansową

Chrysler poinformował o zamknięciu 789 z 3181 swoich salonów sprzedaży samochodów. Decyzja wywołała szok - większość pracowników dowiedziało się o tym nagle. W piątek General Motors ogłosił, że zamyka swoich 1100 salonów samochodowych, których miał dotąd 6000.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,306009_US ... w_aut.html

Rok recesji w Niemczech
ksta 15-05-2009, ostatnia aktualizacja 15-05-2009 14:48

Wstępne dane z niemieckiej gospodarki są najgorsze od 40 lat. Produkt Krajowy Brutto skurczył się w I kwartale o 6,7 proc. rocznie

http://www.rp.pl/artykul/9211,305824_Ro ... czech.html

Fedak: Stopa bezrobocia w czarnym scenariuszu to 13,5 proc.
ksta 15-05-2009, ostatnia aktualizacja 15-05-2009 13:39

Zdaniem minister pracy, Jolanty Fedak stopa bezrobocia na koniec roku może w najgorszym razie wzrosnąć do 13-13,5 proc. Po marcu mamy na razie 11,2 proc.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,305867_Fe ... roc__.html

Instrumenty pochodne do poprawki
p.r. 15-05-2009, ostatnia aktualizacja 15-05-2009 00:52

Władze USA przedstawiły zarysy reformy obrotu instrumentami pochodnymi, które stały się przyczyną obecnego kryzysu. Liczą na ustabilizowanie rynku i zwiększenie jego przejrzystości

W Hiszpanii recesja najgłębsza od 40 lat
w.i. 14-05-2009, ostatnia aktualizacja 14-05-2009 12:54

Dane o spadku hiszpańskiego PKB są najgorsze od co najmniej 1970 r., od kiedy prowadzi się tam statystyki dynamiki wzrostu

[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,305295_W_ ... 0_lat.html

Bessa w świecie telewizorów
Adam Woźniak , Piotr Mazurkiewicz 14-05-2009, ostatnia aktualizacja 14-05-2009 02:18

Kryzys dotknął europejskiego zagłębia produkcji telewizorów w Polsce. Koncerny tną koszty i ograniczają plany zatrudnienia. Ale jest i dobra wiadomość: ceny spadną o 25 proc.

[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,305079_Be ... zorow.html



salutuj - Sob Maj 16, 2009 12:19 pm
http://www.stockwatch.pl/artykuly/post/ ... yzysu.aspx

Drugie dno kryzysu

Złe dane makroekonomiczne wstrząsnęły rynkami w środę. Giełdy zanurkowały na wieści o wzroście liczby przejęć nieruchomości przez banki i spadku sprzedaży detalicznej w Stanach. Ponure nastroje pogłębiły kiepskie informacje o produkcji przemysłowej w Eurolandzie.

Szczególnie niepokoją dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Dalszy gwałtowny wzrost liczby przejmowanych przez banki domów w Stanach może mieć dramatyczne konsekwencje. W bilansach banków pojawią się kolejne toksyczne aktywa, wzrośnie presja na zwiększenie wydatków federalnych. Nawet jeżeli nie doprowadzi to do krachu na amerykańskiej walucie, to bardzo wydłuży proces wychodzenia z recesji. Rośnie prawdopodobieństwo globalnej długotrwałej gospodarczej stagnacji. W tej sytuacji też dalsze wzrosty na giełdach stoją pod znakiem zapytania.

Liczbę rozpoczętych 342 tys. wywłaszczeń trzeba zestawić z dwoma innymi informacjami. Z danych organizacji Mortgage Bankers Association wynika, że w Stanach Zjednoczonych od połowy kwietnia spada liczba wniosków o kredyt refinansowy na spłatę wcześniej zaciągniętego kredytu hipotecznego. Pogarsza się sytuacja kredytobiorców, nawet refinansowanie zaczyna być problemem z powodu rosnącego bezrobocia. Można więc przypuszczać, że kwiecień to nie ostatni miesiąc o wysokiej liczbie przejęć zadłużonych domów przez banki. Do tego przejmowane właśnie domy trafią na rynek, na którym już znajduje się 3,4 mln nieruchomości mieszkalnych wystawionych na sprzedaż.

Większa podaż nieruchomości w Stanach może doprowadzić do dalszego spadku ich cen i w efekcie powiększenia strat amerykańskich banków. Za przeprowadzanymi właśnie wywłaszczeniami kryje się również niemały problem społeczny. Tylko w kwietniu około miliona Amerykanów stanęło przed groźbą eksmisji.

Kiedy uchwalano pakiet ratunkowy dla instytucji dotkniętych kryzysem słychać było głosy, że lepszym rozwiązaniem od bezpośredniego wsparcia ikon amerykańskiej bankowości jest pomoc dla ich dłużników. W końcu za masowe bezrobocie i wcześniejszą nieodpowiedzialną politykę FED trudno ich winić – argumentował między innymi Joseph Stiglitz. Ratując dłużników przed wywłaszczeniem, zmniejsza się ryzyko szeroko rozumianych problemów społecznych.

Pojawia się tu również aspekt moralny. Być może lepiej wspomóc finansowo nieco lekkomyślną rodzinę, niż instytucję finansową doprowadzoną do upadku przez skrajnie nieodpowiedzialną i świadomie wysoce ryzykowną politykę zarządu.

Możliwe też, że silna niechęć do koncepcji tymczasowej nacjonalizacji upadających banków była błędem. Upaństwowione instytucje finansowe łatwiej powstrzymać od wysuwania masowych roszczeń wobec ich dłużników i zachęcić do mocniejszej akcji kredytowej.

Koncepcja ratowania banków pośrednio przez pomoc dla zadłużonych Amerykanów została jednak odrzucona. Administracja Busha uchroniła wielkie banki przed upadkiem poprzez ich bezpośrednie dokapitalizowanie. Dane z rynku nieruchomości sugerują, że straty instytucji finansowych mogą się jeszcze pogłębić. Co dalej? Nowy pakiet ratunkowy dla banków? Wątpliwe, by zniósł go amerykański budżet i poparli go ochoczo amerykańscy podatnicy. Zwłaszcza ci, którzy są teraz wyrzucani z domów i którzy pamiętają jeszcze co się stało z pieniędzmi, które trafiły choćby do AIG.



salutuj - Sob Maj 16, 2009 12:20 pm
Interest Rates
Thursday May 14, 01:29 PM
TABLE-Polish April inflation at 4.0 pct y/y-stats office

WARSAW, May 14 (Reuters) - Following is a table of Poland's consumer inflation figures for April published by the statistics office on Thursday. POLISH CONSUMER PRICES April 2009 March 2009 month/month change (pct)
ADVERTISEMENT
0.7 0.7 yr/yr change (pct) 4.0 3.6 food, beverages, tobacco m/m 1.5 1.7 food, beverages, tobacco y/y 6.4 5.6 clothing, shoes m/m -0.1 0.3 clothing, shoes y/y -7.9 -7.9 housing m/m 0.2 0.1 housing y/y 8.7 8.7 housing maintenance/energy m/m 0.2 0.0 housing maintenance/energy y/y 10.5 10.6 transport m/m 1.4 0.6 transport y/y -4.7 -5.9 (Reporting by Marcin Goettig, writing by Gabriela Baczynska) Keywords: POLAND INFLATION/



salutuj - Sob Maj 16, 2009 12:22 pm
http://pb.pl/2/a/2009/05/16/PKB_Rosji_s ... proc__kwkw

PKB Rosji spadł o 23 proc. kw/kw
MD
Puls Biznesu, pb.pl,16.05.2009 10:52
Czytaj komentarze (3)
Zobacz na forum ()
1ccd867e-a36c-46a2-841a-34e46ef47a5f
PKB Rosji spadł o 9,5 proc. w ujęciu rocznym w pierwszym kwartale. Najmocniej od 15 lat.

W porównaniu z czwartym kwartałem 2008 roku PKB spadł w pierwszych trzech miesiącach obecnego roku aż o 23 proc., podał Federalny Urząd Statystyczny.

Główne przyczyny tak dużego pogorszenia sytuacji gospodarczej Rosji to gwałtowny spadek produkcji przemysłowej, fiasko rządowego planu stymulacji akcji kredytowej oraz duży spadek cen ropy.

Czytaj poniżej
Reklama:

Prezydent Dmitrij Miedwiediew wypowiedział się w minionym tygodniu krytycznie na temat działań rządu. W jego ocenie, program gwarancji rządowych, o równowartości 9 mld USD, który miał pomóc „strategicznym” przedsiębiorstwom pozyskać kapitał, zawiódł. Prezydent Rosji przyznał także, że gospodarka wciąż jest zbyt mało zdywersyfikowana i zależna od eksportu ropy. Tymczasem średnia cena baryłki ropy Ural wynosiła w pierwszym kwartale 44,08 USD i była o 53 proc. niższa niż rok wcześniej.

MD, Bloomberg



salutuj - Sob Maj 16, 2009 12:24 pm




absinth - Śro Maj 20, 2009 3:54 pm


Handlarze diamentów wołają o pomoc
j.a. 20-05-2009, ostatnia aktualizacja 20-05-2009 16:22

Rządowych gwarancji kredytowych wartości 200 milionów euro na walkę z kryzysem domagają się handlarze, szlifierzy i jubilerzy diamentów z Antwerpii

[...]
W pierwszych czterech miesiącach tego roku sprzedaż nieoszlifowanych i oszlifowanych diamentów spadła o 30 proc. - podał "De Morgen".
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,308343_Ha ... pomoc.html

W polskim przemyśle jednak nie ma poprawy
ksta 20-05-2009, ostatnia aktualizacja 20-05-2009 14:01

Marcowe dane z produkcji przemysłowej zaskoczyły in plus, ze względu liczbę dni roboczych. Niestety kwiecień rozczarował - spadkiem o 12,4 proc.

[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,308223_W_ ... awy__.html

Tam, gdzie PKB spada o 15,2 proc. rocznie
ksta 20-05-2009, ostatnia aktualizacja 20-05-2009 10:28

Z powodu spadku eksportu, jak i popytu krajowego japońska gospodarka drugi kwartał z rzędu skurczyła się o kilkanaście procent rocznie
[...]
Bezprecedensowy był w I kwartale spadek eksportu: -26 proc., co odbija się na spółkach funkcjonujących w uzależnionej od zagranicy gospodarce (cięciem produkcji, zatrudnienia i płac).
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,308205_Ta ... cznie.html

GM tuż przed upadkiem
Danuta Walewska 20-05-2009, ostatnia aktualizacja 20-05-2009 04:46

Dziesięć dni ma GM na przedstawienie planu restrukturyzacji. Nie zdąży – twierdzą amerykańscy finansiści. P.o. prezesa GM Fritz Henderson przyznaje im rację

[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,308100_GM ... dkiem.html

Branża reklamowa obawia się kryzysu
Magdalena Lemańska 20-05-2009, ostatnia aktualizacja 20-05-2009 04:40

W marcu wskaźnik koniunktury na rynku mediów i reklamy w Polsce – BriefIndex – był najniższy w historii badań

[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,308091_Br ... yzysu.html

Banki nie liczą na wysokie zyski
Eliza Więcław 20-05-2009, ostatnia aktualizacja 20-05-2009 04:34

Zysk banków był po I kwartale o ponad połowę niższy niż przed rokiem. Ostatni raz tak złe dane spółki te podały pięć lat temu. Największe ryzyko stanowią dziś dla nich rezerwy na złe kredyty

[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,308089_Ba ... zyski.html

Producentów mebli czeka długa bessa
Adam Woźniak 20-05-2009, ostatnia aktualizacja 20-05-2009 04:32

Kryzys na rynku meblarskim ma się pogłębiać. Najgorzej będzie w wakacje, gdy sprzedaż skurczy się o jedną piątą

[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,308092_Pr ... bessa.html

Płace spadają, choć rok temu były niższe
ksta 19-05-2009, ostatnia aktualizacja 19-05-2009 13:48

Roczny wzrost płac w kwietniu wynosił 4,8 proc., ale względem marca średnie miesięczne wynagrodzenie spadło już do 3294,76 zł brutto

Produkcja aluminium spadła o 20 proc.
i.t. 19-05-2009, ostatnia aktualizacja 19-05-2009 12:43

Na świecie produkcja aluminium zmniejszyła się o 15-20 proc. oświadczył w Moskwie Ron Knapp szef Międzynarodowego Instytutu Aluminiowego

Łada na jedną zmianę
i.t. 19-05-2009, ostatnia aktualizacja 19-05-2009 12:42

Drugi największy koncern motoryzacyjny Rosji - Grupa AwtoWaz przechodzi od czerwca na trzydniowy tydzień pracy na jedną zmianę

[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,307691_La ... miane.html

American Express zwolni 4 tys. osób
man 19-05-2009, ostatnia aktualizacja 19-05-2009 03:31

American Express - światowy potentat w dziedzinie kart kredytowych - zapowiedział posunięcia oszczędnościowe, które mają przynieść w br. zmniejszenie kosztów operacyjnych i osobowych o 800 mln dol.

[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,307503_Am ... osob_.html

Mniej chętnych na zagraniczne wojaże
Adam Woźniak 19-05-2009, ostatnia aktualizacja 19-05-2009 02:09

Koniec hossy w biurach turystycznych. Słaby złoty podnosi ceny, zniechęca klientów i ogranicza zyski

Biura podróży zbierają baty za ubiegłoroczny optymizm. Poprzedniej wiosny drzwi w agencjach turystycznych prawie się nie zamykały, więc organizatorzy wycieczek założyli, że w tym roku będzie podobnie. Szefowie biur wyjechali za granicę, by zamówić miejsca w hotelach na rok do przodu.

– Nikt wtedy nie myślał o kryzysie ani o wzmocnieniu euro. W rezultacie za puste pokoje i niewykorzystane miejsca w samolotach teraz trzeba słono płacić – mówi członek zarządu dużego biura .
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,307473_Mn ... ojaze.html

Zapaść w turystyce
Adam Woźniak 18-05-2009, ostatnia aktualizacja 18-05-2009 22:59

Coraz mniej obcokrajowców przyjeżdża do Polski na wypoczynek. Od dziesięciu lat nie było ich tak mało. Z drożejących zagranicznych wojaży rezygnują także Polacy

– Od początku roku obserwujemy wyraźne tąpnięcie. Mamy prawie jedną ósmą klientów mniej – mówi Kazimierz Kowalski, prezes sieci hotelowej Polish Prestige Hotels. Z oficjalnych danych wynika, że tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku liczba zagranicznych turystów odwiedzających Polskę zmalała w porównaniu z ubiegłym rokiem o jedną piątą.

– Wygląda to marnie. Spadek jest większy niż w innych krajach – twierdzi Witold Bartoszewicz z Instytutu Turystyki. Powodem jest pogłębiająca się recesja, zwłaszcza w krajach, skąd tradycyjnie przyjeżdża do nas najwięcej turystów.

[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,307327_Za ... styce.html

i na koniec optymistyczniej

]Michelin Polska wznowił produkcję opon do ciężarówek
j.a. 18-05-2009, ostatnia aktualizacja 18-05-2009 16:31

Fabryka Michelin Polska w Olsztynie po trwającej półtora miesiąca przerwie wznowiła produkcję opon do samochodów ciężarowych

Przerwa, spowodowana spadkiem popytu, rozpoczęła się na początku kwietnia i zakładano, że potrwa miesiąc, ale z powodu utrzymującego się braku popytu na ten typ opon przedłużono ją o kolejne dwa tygodnie.



Iluminator - Czw Maj 21, 2009 10:19 am
Łukasz, strasznie negatywne informacje tutaj wybierasz. Mamy wiosnę, świeci słońce, drzewa puszczają pąki itd

A tak na serio, to wskaźniki wyprzedające koniunkturę rosną, część amerykańskich banków wcześniej chce oddawać pomoc rządową, wyniki kwartalne spółek z GPW nie były taki złe i nawet Soros, który jeszcze miesiąc temu grał na spadki teraz wypowiada się dosyć optymistycznie.

Zaczyna się okres gdzie rynki wschodzące jeszcze szybciej zaczną doganiać zachód.



miglanc - Czw Maj 21, 2009 1:25 pm

drzewa puszczają pąki itd
Ty jestes na Kamczatce?



Iluminator - Czw Maj 21, 2009 7:00 pm
Czepiasz się szczegółów

Aha i teraz tak sobie czytając mój post muszę doprecyzować ostatnie zdanie tzn. "Zaczyna się okres gdzie rynki wschodzące jeszcze szybciej zaczną doganiać zachód". Miałem na myśli kraje BRIC + Polskę, Chile i kilka innych państw. Estonia też jest jest rynkiem wschodzącym ale tam sytuacja troszeczkę się przegrzała.

Jednym słowem emerging markets może podzielić się na bardziej dynamiczną część i tą którą dosyć mocno dosięgną kryzys.



salutuj - Czw Maj 21, 2009 7:08 pm
rebalancing bogactwa :-)



Prince - Pią Maj 22, 2009 9:59 pm


Urząd Pracy twierdzi, że w tym roku w powiecie tarnogórskim może stracić zatrudnienie nawet 1100 osób

Czy w powiecie tarnogórskim czeka nas prawdziwa katastrofa na rynku pracy? Informacje, które docierają każdego miesiąca tego roku nie napawają niestety optymizmem.

Kolejne duże firmy, które mają swoje siedziby na terenie powiatu tarnogórskiego ogłaszają, że zamierzają przeprowadzać zwolnienia grupowe. Z informacji, które posiada Powiatowy Urząd Pracy wynika, że najpóźniej do końca pierwszego kwartału 2010 roku pracę w tarnogórskich i okolicznych przedsiębiorstwach może stracić nawet 1100 osób. To tak, jakby na bruk wyrzucono całą załogę Huty Cynku w Miasteczku. Wszystko przez kryzys gospodarczy, który coraz bardziej dotyka nasze firmy. Przedsiębiorstwa mają coraz mniej zamówień, więc tną koszty, jak tylko mogą. W pierwszej kolejności redukują koszty pracy, a więc i poziom zatrudnienia.

Ewa Brachaczek, dyrektor PUP w Tarnowskich Górach przyznaje, że w powiecie sytuacja na rynku pracy staje się coraz bardziej poważna. - Rozmawiałam z dyrektorami urzędów pracy w innych miastach w naszym regionie i oni nie mają tylu sygnałów o planowanych zwolnieniach grupowych - stwierdziła Brachaczek w ubiegłym tygodniu na konferencji w tarnogórskim ratuszu, poświęconej kryzysowi.

Przypomnijmy, że w Miasteczku Śląskim Huta Cynku już zwolniła 155 osób. Fabryka zmechanizowanych obudów ściennych "Fazos" zgłosiła urzędowi pracy, że zwalnia 180 osób, a zakład budowy maszyn "Zamet" 240. Fabryka sprzętu ratunkowego i lamp górniczych "Faser" zamierza rozstać się z 200 pracownikami. O zwolnieniach grupowych od jakiegoś czasu mówiło się też w tarnogórskim zakładzie przewozów towarowych PKP CARGO. Te informacje w ubiegłym tygodniu, potwierdził Zenon Zemła, dyrektor tej firmy.

- W najbliższym czasie zamierzamy zwolnić 200 pracowników, w tym około 50 przejdzie na emerytury - powiedział Zemła. Przedsiębiorstwo zachęca też pracowników do dobrowolnych odejść z pracy. Każdy pracownik, który się na to zdecyduje, otrzyma 15 tys. zł.

Jest jednak i dobra wiadomość, chociaż świadczy też o skali problemów. Tarnogórski "pośredniak" dostanie aż ponad 5 mln zł z rezerwy ministerstwa pracy na szkolenia, staże, refundacje dla pracodawców, tworzących nowe miejsca pracy i na dotacje dla osób zakładających własne firmy. Dla przykładu na aktywizację osób bezrobotnych piekarski urząd pracy z tego samego źródła otrzyma tylko 29 tys. zł.

Więcej pieniędzy niż nasz "pośredniak" dostanie tylko katowicki.

Ewa Brachaczek zaapelowała do władz gmin w naszym powiecie o uruchomienie prac publicznych. Dużym zainteresowaniem cieszą się dotacje na otwarcie własnej firmy. Przypomnijmy, że w kwietniu otrzymały je 63 osoby.

Klaudiusz Siwiec, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej przyznaje, że kryzys dotyka coraz więcej firm. - Nie osiągnęliśmy jednak jeszcze dna - mówi Siwiec. Ma informacje, że kilka naszych firm szuka inżynierów, czy informatyków. Na konferencji byli także obecni przedstawiciele Zakładów Odzieżowych Bytom, którzy poinformowali, że od września firma najprawdopodobniej przeniesie całą produkcję z macierzystego miasta do zakładu w Tarnowskich Górach. Firma zapowiadała to już wcześniej, ale pod warunkiem przebudowania budynku w naszym mieście. Prace się jeszcze nie rozpoczęły. ZO Bytom też jednak dotknął kryzys. Ma mniej zamówień na garnitury i nie jest wykluczone, że zacznie zwalniać ludzi. Na razie zarząd zmienia umowy pracownikom.

Burmistrz Arkadiusz Czech twierdzi, że nowe miejsca pracy w Tarnowskich Górach będą powstawały przy okazji budowy oczyszczalni ścieków i kanalizacji w całym mieście. Z funduszy europejskich miasto dostanie na ten cel 93 mln zł. - Choć przetargi wygrały konsorcja firm nie z naszego miasta, ale one będą zatrudniać do ciężkich robót ludzi stąd - twierdzi Czech.

Krzysztof Szendzielorz - POLSKA Dziennik Zachodni

http://tarnowskiegory.naszemiasto.pl/wy ... 01998.html



absinth - Wto Cze 02, 2009 4:22 pm


Amerykański sen, chińskie wykonanie
AutomotiveNews , Danuta Walewska , mz 02-06-2009, ostatnia aktualizacja 02-06-2009 02:57

Upadłość General Motors i Chryslera zmieniła układ sił w światowej motoryzacji. Jej centrum stają się Chiny

GM wystąpił wczoraj z wnioskiem o upadłość. – Wraz z nim upadła nie tylko wielka korporacja, ale roztrzaskała się amerykańska ikona – powiedział „Rz” Gary Chaison, profesor Clarks University.

Na gruzach koncernów z Detroit powstaje nowa motoryzacyjna potęga – Chiny. Jeszcze w tym roku z chińskich fabryk wyjedzie 10,7 mln aut. Więcej niż produkuje się w USA czy Japonii. Tyle, że większość z nich produkują wciąż zachodnie koncerny.

Rewolucja dokonuje się olbrzymim kosztem. Smutny koniec ponadstuletniego GM to największe bankructwo w historii amerykańskiego przemysłu. Do niedawna był on symbolem potęgi gospodarczej Stanów Zjednoczonych, gdzie popularne było powiedzenie: „Co jest dobre dla General Motors, jest dobre i dla USA”. Jeszcze 30 lat temu co drugi samochód sprzedawany w USA pochodził z fabryk GM. W ubiegłym roku zaledwie co ósmy. Marka General Motors nie zniknie z motoryzacyjnej mapy świata. Bankructwo to szansa na restrukturyzację. Zakłada ona objęcie 60 proc. akcji w nowej spółce, która narodzi się na gruzach GM, w zamian za 30 mld dolarów pomocy. Koncern już wcześniej otrzymał 20 mld dolarów.
[...]
W zagraniczne ręce trafi też najprawdopodobniej Chrysler. W nocy z niedzieli na poniedziałek amerykański sąd zatwierdził plan restrukturyzacji Chryslera, który o ochronę przed wierzycielami wystąpił miesiąc temu. Otwiera to drogę do kupna przez Fiata 20 proc. udziałów spółki, która powstanie na bazie majątku koncernu. 55 proc. akcji obejmie związek zawodowy UAW.
[...]
http://www.rp.pl/artykul/9211,314143_Am ... anie_.html



salutuj - Wto Cze 02, 2009 10:37 pm
Ameryka przemija.



Maciek B - Śro Cze 03, 2009 9:25 am

Ameryka przemija.

Nie przeminie, dopóki będzie zachowywać obecną przewagę militarną oraz wpływy.



salutuj - Śro Cze 03, 2009 11:57 am


Nie przeminie, dopóki będzie zachowywać obecną przewagę militarną oraz wpływy.


Rzym i komunizm tez mialy byc wieczne.



maciek - Śro Cze 03, 2009 12:16 pm
Ameryka jeszcze jakiś czas nie przeminie, ale jej czasy dobiegają końca. Pewnie dobiegłby końca szybciej, gdyby nie to, że "kultura" amerykańska jest atrakcyjna dla ludzi na świecie - prosta, łatwa, cukierkowa z atrakcyjnymi (co wyglądu) ludźmi. Chiny atrakcyjne nie są i nigdy nie będą. Nikt nie chce przecież wyglądać, jak Chińczyk, pomimo, że już niedługo większość z nas będzie miała skośne oczy



Sabino Arana - Śro Cze 03, 2009 1:27 pm
Ameryka juz nieraz z opresji wychodzila.Kryzys lat trzydziestych czy z lat siedemdziesiatych . Kiedy w 1972 roku Nixon zawieszal wymienialnosc dolara na zloto wielu bylo takich co wieszczylo koniec potegi finansowej Ameryki , byly mnostwo racjonalnych argumentow by tak sadzic , a dolar i Ameryka przetrwaly i wzmocnily sie . USA to nadal mlode i żądne bogacenia sie spoleczenstwo,a to jest ogromne wazne . Co pokaze przyszlosc,nie wiadomo . O hegemonie Chin bym sie nie martwil , to przesada . USA i UE plus Japonia ciagle sa motorami swiatowego rozwoju , Chiny to tylko powielaja . Chiny maja po prostu kupe ludzi a polaczenie autorytaryzmu i kapitalizmu pozwala im na niezwykla konkurencyjnosc . To jednak kultura zachodu nadal najwiecej miesza , niewielki europejski kraj prawie w pojedynke wywolal najwieksza wojne w historii ludzkosci , to amerykanie lazili po ksiezycu i kulturowo skolonizowali caly swiat , a Unia Eurpejska jest tworem tak unikatowym jakiego nie bylo i chyba nigdy nie bedzie . Chinczycy nie maja w nowozytnej historii takich osiagniec .



Iluminator - Śro Cze 03, 2009 2:07 pm
USA straci swoją pozycję gdy zaczną się zbliżać terminy spłat ich miliardowego długu. Pamiętajmy, że największy wierzycielem amerykanów są właśnie Chiny.



Sabino Arana - Śro Cze 03, 2009 2:31 pm
Chinczycy nie zadusza kury znoszacej złote jaja podobnie jak nie zrobili tego z Hong Kongiem ,tak wiec nie bedzie zadnego spektakularnego krachu . Po prostu szykuje nam sie swiat wielobiegunowy.Trzeba przyznac ze skośni bardzo umiejetnie
sobie poczynaja w polityce miedzynarodowej , zaciesniaja relacje z Brazylia , panosza sie juz po calej Afryce wypierajac kraje zachodnie , itp.

Swoja droga , swiata zachodniego nie da sie tak zsinoizowac jak skosnych zwesternizowac . Maja za trudny jezyk i piosenki jakies bez melodii
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • romanbijak.xlx.pl



  • Strona 13 z 15 • Wyszukano 877 wypowiedzi • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
    Copyright (c) 2009 | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.