ďťż
[Chorzów] Stadion Śląski



Wit - Czw Sie 26, 2010 12:44 pm
Na Stadion Śląski załóż kask
Maciej Blaut 2010-08-25, ostatnia aktualizacja 2010-08-25 09:09:12.0



Najpierw ubieramy odblaskową kamizelkę, a po chwili zakładamy na głowę kask. Wysłuchujemy krótkiego szkolenia o bezpieczeństwie i już jesteśmy gotowi, aby zwiedzić jeden z najbardziej niezwykłych placów budowy w naszym województwie.

"Dzień otwarty Stadionu Śląskiego" zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Po raz ostatni chorzowski obiekt był dostępny dla publiczności w październiku 2009 roku podczas meczu Polski ze Słowacją. Wkrótce rozpoczęła się jego modernizacja i od tego czasu Śląski przypomina raczej zamkniętą twierdzę. Nawet dyrektor stadionu Marek Szczerbowski, gdy chce mu się przyjrzeć z bliska, musi się starać o specjalne zezwolenie!

Tymczasem w niedzielę 5 września każdy chętny będzie mógł obejrzeć na własne oczy jedną z największych inwestycji prowadzonych obecnie w naszym regionie. - Wszyscy będą się mogli przekonać o postępie prac i zobaczyć jak rośnie nowy stadion - zachęca Szczerbowski.

Stadion będzie można zwiedzić, oczywiście nieodpłatnie, od godz.10 do 17. Zapisy będą przyjmowane przed wejściem do pawilonu hotelowego. Organizatorzy zakładają, że na plac budowy będzie mogło wejść 900 osób. Warto się pospieszyć, bo Śląski ma wyjątkowo wielu sympatyków. - Gdy po raz ostatni organizowaliśmy "dzień otwarty", jeszcze przed rozpoczęciem przebudowy, na stadion przyszło 12 tys. osób! - podkreśla dyrektor obiektu.

Priorytetem jest oczywiście bezpieczeństwo zwiedzających, dlatego grupy wchodzące na stadion będą liczyły maksymalnie 20 osób, a czas na zwiedzanie ograniczono do 10 minut. Na więcej nie ma nawet co liczyć, bo przewodnicy po budowie mają być wyposażeni w specjalne... stopery. Koniecznym warunkiem do obejrzenia Śląskiego jest też ubranie odblaskowej kamizelki, założenie kasku oraz przejście krótkiego szkolenia BHP. Dzieci (muszą mieć ukończone siedem lat!) mogą wejść na trasę zwiedzania tylko pod opieką rodziców. Bezwzględnie zabroniono wprowadzenia na obiekt zwierząt czy wjeżdżania na rolkach.

Gdy grupa będzie już gotowa do zwiedzania, przewodnik poprowadzi ją na trzecie piętro hotelu. Stamtąd jest przejście na obwodnicę trybuny wschodniej. Budowę będzie można podziwiać z wysokości sektora nr 10. Co ważne, stadion będzie można fotografować dla celów prywatnych. A na Śląskim jest przecież co uwieczniać. - Wiele osób będzie pewnie zaskoczonych, że z tarasu widokowego zobaczy... przystanek tramwajowy przy stadionie. Nie ma już bowiem wału ziemnego, na którym istniała trybuna zachodnia. Co więcej, powstaje już żelbetowa konstrukcja nowej trybuny - mówi Szczerbowski.

Na Śląskim nie ma też już oczywiście dotychczasowych masztów oświetleniowych, słynnej wieży dyspozytorskiej czy murawy, po której biegali najlepsi piłkarze świata. - Na stadionie zakończyły się już prace przy fundamentach, przebudowano też boksy żużlowe i loże dla VIP-ów. Zamontowano także 30 z 40 żelbetowych słupów pod konstrukcję zadaszenia - informuje śląski urząd marszałkowski, czyli główny inwestor.

Zwiedzający, zanim opuszczą stadion, będą mogli zobaczyć wystawę ze zdjęciami najważniejszych wydarzeń, które odbyły się na Śląskim w ostatnich latach. Organizatorzy zapowiadają dodatkowe niespodzianki.

Przypomnijmy, że warta 360 mln zł modernizacja Śląskiego obejmuje nie tylko budowę od podstaw nowej trybuny zachodniej i zadaszenia obiektu, ale także strefy dla VIP-ów, punktów gastronomii, toalet i parkingów. Pojemność nowego Stadionu Śląskiego wzrośnie do 55 tys. osób.

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,10 ... _kask.html




kr0lik - Czw Sie 26, 2010 4:09 pm
7 godzin x 120 osób/h = 840 osób tam wejdzie.



Wit - Wto Sie 31, 2010 8:48 pm
Szanse na Euro 2012 wciąż minimalne, ale prace wrą
Przebudowa Stadionu Śląskiego w Chorzowie: Zobacz, co się działo w czasie wakacji

Wakacje - przynajmniej dla niektórych - już się skończyły. Prace przy przebudowie Stadionu Śląskiego, rezerwowej arenie Euro 2012, trwały jednak w najlepsze. Zobacz, co się zmieniło w tym okresie.

Przypomnijmy, prace modernizacyjne na Stadionie Śląskim oficjalnie rozpoczęły się w październiku 2009 roku - wtedy to dokonano symbolicznego demontażu krzesełek i wkopano pierwszą łopatę. Od tego czasu działo się całkiem sporo, począwszy od demontażu legendarnej wieży, aż po dyskusję na temat tego, jaki kolor mają mieć krzesełka na "nowym" Śląskim. W marcu pokazaliśmy jak prezentuje się rezerwowa arena Euro 2012 5 miesięcy po rozpoczęciu prac. A co działo się na słynnym "kotle czarownic" podczas sezonu ogórkowego? Zobaczcie.

3 lipca

Najnowsze zdjęcia z prac modernizacyjnych





16 lipca

Niemal gotowy jest zbiornik retencyjny, w którym gromadzona będzie deszczówka z nowego dachu. Będzie wykorzystywana w toaletach i do nawadniania murawy.

22 lipca

Oficjalne otwarcie modernizowanego stadionu ma się odbyć 22 lipca 2011 roku, w 55. rocznicę powstania obiektu. Jeśli tak się stanie - oznaczać to będzie, iż śląskiego giganta w "nowej", pełnej krasie będziemy podziwiać wcześniej niż zapowiadano (pierwotnie prace miały się zakończyć pod koniec 2011 roku).

26 lipca

Najnowsze zdjęcia z prac modernizacyjnych





17 sierpnia

Prace na stadionie mają ok. 3 tygodnie opóźnień - informuje oficjalny profil Stadionu Śląskiego na portalu Facebook. - Opóźnienia wystąpiły ze względów obiektywnych (w trakcie realizacji wyszła m.in. sprawa bieżni lekkoatletycznej). Coś takiego zawsze się może zdarzyć, więc wszystko jest pod kontrolą. W tym czasie były robione zamiennie inne rzeczy i to wszystko jest do nadrobienia. Na początku września powinien zacząć się montaż konstrukcji stalowej dachu - czytamy.

"Przy obecnym boisku treningowym ze sztuczną murawą będzie boisko rozgrzewkowe dla lekkoatletów i budowane też będzie dla niego zaplecze - nieduży budynek, boksy systemowe służące zawodnikom jako szatnie, WC, itp. Jednym słowem - roboty idą... pełną parą, tylko jeszcze tego nie widać w pełni z zewnątrz, bo duża ich część prowadzona jest w kubaturze trybuny wschodniej. Jak zacznie się montaż dachu i trybuny zachodniej, to sami zobaczymy jak wielki jest postęp robót i jaki jest ich rozmach". Pozostaje nam więc trzymać kciuki i czekać.

29 sierpnia

Najnowsze zdjęcia z prac modernizacyjnych udostępnił na Forum Polskich Wieżowców Mark 182 (źr: www.skyscrapercity.com).



5 września

Tego dnia zapraszamy na Dzień Otwarty Stadionu Ślaskiego, odbywający się w ramach tegorocznych Dni Województwa Ślaskiego.

Będzie możliwość obejrzenia na własne oczy jak przebiegają prace. Trasa do zwiedzania udostępniona będzie od godziny 10:00 do godziny 18:00. Na niej będzie można wejść tylko pod okiem przewodników. Jenorazowo wpuszczane będą grupy do 20 osób, zbiórka będzie mieć miejsce pod Hotelem "Stadion Śląski". Wcześniej, każda ze zgłoszonych osób, ze względów bezpieczeństwa, będzie zobowiązana do przejścia szkolenia BHP. Mamy również niekoniecznie idealną informację dla fotografów - podczas zwiedzania zezwala się na fotografowanie dla celów prywatnych, przy czym zabrania się wnoszenia na trasę zwiedzania sprzętu foto-wideo, których ogniskowa przekracza 65 mm.

http://www.mmsilesia.pl/11548/2010/8/31 ... cia--wideo



mark40 - Sob Wrz 04, 2010 6:30 pm
Zawarto już porozumienie między AWF i zarządem województwa w sprawie przeniesienia Wydziału Zarządzania Sportem z Katowic do Chorzowa. Zaadaptowane na potrzeby dydaktyczne zostaną pomieszczenia pod trybuna wschodnią.




Maciek B - Pią Wrz 10, 2010 7:38 am
Zauważyłem wczoraj wzmożoną aktywność pewnego dźwigu. Rzut okiem na widok z kamerki wszystko tłumaczy - pierwsze stopnice już na trybunie.



Bartek - Pią Wrz 10, 2010 7:48 am
Przykrywają "Kocioł Czarownic"

Słynny "Kocioł Czarownic", czyli Stadion Śląski, wkrótce wzbogaci się o dach. Pierwszy krok w tym celu już zrobiono. Pierwszy element ogromnej konstrukcji przetransportowano w nocy do Chorzowa z Rudy Śląskiej.

To tam Polacy pieczętowali awanse na mundiale i EURO 2008, to tam, w opinii ekspertów, zagrali najlepszy mecz w historii polskiej piłki (4:1 z Holandią w 1975 roku).

Chorzów musiał przełknąć gorzką pigułkę - nie znalazł się w gronie miast-gospodarzy EURO 2012. Modernizacja obiektu jednak trwa.

W nocy z czwartku na piątek przewieziono z Rudy Śląskiej pierwszy, ważący 60 ton element dachu. Wyprodukowała go miejscowa Huta Pokój S.A.
Takich części - o wymiarach 25 m długości, 3,7 m szerokości i 4 m wysokości każda - będzie w sumie 40. Utworzą dolny pierścień konstrukcji dachu.

Mniej niż rok do końca
Montaż pierwszego przywiezionego elementu rozpocznie się po 15 września i potrwa półtora dnia. Górny pierścień będzie się składał z elementów o wadze 70 ton. Oba owale utworzą koronę stadionu, która ma być gotowa do końca roku.
Montaż zadaszenia 55-tysięcznej widowni jest głównym celem ostatniej fazy modernizacji stadionu. Obiekt ma być gotowy w lipcu 2011.

kcz//mat/k



Kris - Pon Wrz 13, 2010 7:02 pm
Decyzja zapadła. Stadion Śląski będzie biało-czerwony
pj
2010-09-12, ostatnia aktualizacja 2010-09-12 21:12

Przebudowany Stadion Śląski będzie miał czerwone krzesełka i półprzezroczysty dach - zdecydowały władze województwa śląskiego. Przyjęcia uchwały w tej sprawie chciał Piotr Spyra, członek zarządu województwa.

Nowy Stadion Śląski

Dyskusja o kolorze krzesełek rozpoczęła się rok temu. Ruch Autonomii Śląska i chorzowski radny Ryszard Sadłoń apelowali, by siedziska Śląskiego miały kolory żółte i niebieskie, czyli barwy Górnego Śląska. Pod internetową petycją w tej sprawie podpisało się kilka tysięcy osób. - W sytuacji, kiedy odebrano nam szansę na organizację mistrzostw Europy, robienie biało-czerwonego stadionu uważam za skrajny przejaw śląskiej dupowatości. Manifestujemy swoją polskość, a tak naprawdę w Warszawie mają nas za nic - mówił wtedy Sadłoń.

Jak mówi dziś Spyra, decyzja zarządu jest ostateczna. - Oczywiście, że niektórzy mogą protestować, dla niektórych to może być woda na młyn w czasie kampanii wyborczej - mówi. Jak dodaje, za wybraniem bieli i czerwieni przemawiały m.in. opinie projektantów stadionu, a także status stadionu narodowego. - Projektanci znają się na swoim fachu i warto im zaufać. Co do statusu stadionu narodowego, to się nie zmieni, wbrew temu co czasem mówią niektórzy działacze sportowi - mówi Spyra.

Więcej... http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... z0zRBQyBlp

Stadion Śląski będzie biało-czerwony SKOMENTUJ

Dziennik Zachodni Łukasz Buszman/Echo Miasta

2010-09-13 09:07:42, aktualizacja: 2010-09-13 12:41:43

Na nic zdały się protesty regionalistów i apele działaczy piłkarskich. Stadion Śląski po remoncie nie będzie żółto-niebieski. Kolorystyka będzie utrzymana w barwach narodowych Polski biało-czerwonych.

O górnośląskie barwy chorzowskiego giganta walczył od grudnia Ruch Autonomii Śląska. Członkowie RAŚ zebrali 5 tys. podpisów w tej sprawie i przekazali je na ręce marszałka Bogusława Śmigielskiego. Na jednej z sesji sejmiku wywiesili baner z hasłem żółto-niebieski Stadion Śląski, a ostatnio założyli nawet Śląskiemu profil na Facebooku, by zbierać kolejne głosy poparcia.

- W ciągu pierwszych trzech dni funkcjonowania tego profilu, wsparło nas prawie pół tysiąca osób - mówi Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ.

Akcje regionalistów na niewiele się zdadzą, bo decyzja o wyborze koloru siedzisk wyremontowanego Śląskiego została już podjęta. Zarząd województwa zdecydował, że będzie to mieszanka bieli, czerwieni i granatu.

Kolorystyka podstawowych elementów stadionu (konstrukcja, siedziska, bieżnia) została opracowana przez prof. Marka Nowaka - głównego projektanta Stadionu Śląskiego. Propozycja ta została ostatecznie zaakceptowana przez zarząd województwa uchwałą z dnia 15 lipca 2010, ale aż do tej pory nikt się tym nie pochwalił.

Krzesełka Śląskiego mają być czerwone o zmiennym natężeniu intensywności koloru (ma to zapewnić wrażenie przestrzenności trybun). Dach będzie biały, co w zamyśle projektanta stanowi kolor neutralny dla mleczno przezroczystej powłoki z poliwęglanu. Całości dopełnia niebiesko-granatowa bieżnia lekkoatletyczna.

Ruch Autonomii Śląska dopiero od nas dowiedział się o tej decyzji. - No to pięknie uczcili włodarze naszego regionu 90 rocznicę uchwalenia autonomii Śląska, która była obchodzona właśnie 15 lipca. To jest skandal. Mam nadzieję, że mieszkańcy rozliczą za to zarząd województwa w wyborach samorządowych - ocenia Gorzelik.

Dlaczego wybrano takie barwy?

- One nawiązują do barw narodowych naszego państwa. Podnoszą prestiż obiektu. Kolor czerwony to przecież kolor królów, dobrze też komponuje się z zielonym kolorem murawy oraz z zielenią otaczającą obiekt stadionu na terenie WPKiW - tłumaczą w urzędzie marszałkowskim.
http://www.dziennikzachodni.pl/fakty24/ ... ,id,t.html



b999 - Nie Paź 24, 2010 11:42 am
24 października 2010









b999 - Nie Paź 31, 2010 4:39 pm
Panorama wejścia nr 4 z 31.10.2010



a tu mały bonus:




Wit - Wto Lis 02, 2010 8:33 pm
Wokół Stadionu Śląskiego stanie 3,5 metrowy mur
Agata Pustułka
2010-10-26 07:24:23 , Aktualizacja 2010-10-29 14:27:31

Śląska policja chce, żeby wokół Stadionu Śląskiego wybudowano ściśle przylegający do jego bryły mur! Najlepiej o wysokości do 2,5 metra i dodatkowo zakończony siatką.

Po co? Przecież stadion zamieni się wtedy w twierdzę nie do zdobycia! - Ani to funkcjonalne, ani ładne - mówią chorzowianie. Policja tłumaczy jednak, że mur ma bronić widzów przed wybrykami kiboli. - Takie ogrodzenie uniemożliwi kibicom na stadionie kontakt z tymi przed wejściem, a także utrudni podawanie na widownię niebezpiecznych przedmiotów - wyjaśnia podinspektor Mariusz Leszczyński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Opinia policji w tej sprawie jest konieczna - wynika z ustawy o organizacji imprez masowych. Dla właściciela obiektu nie musi być wiążąca, ale nikt rozsądny nie będzie lekceważył jej zdania. Władze województwa, które postawiły wszystko na jedną kartę i mimo wygryzienia nas z Euro 2012, postanowiły zainwestować w przebudowę stadionu grubo ponad 300 mln zł na gwałt szukają wyjścia z sytuacji. Nie dość, że mur zeszpeci obiekt, który ma być perełką architektoniczną i ozdobą Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, to może opóźnić prace, których zakończenie planowano na drugą połowę 2011 roku. Ale na pewno zmusi do kolejnego wydatku. - Trzeba będzie wydać na to od 12 do 15 mln złotych - mówi Bogusław Śmigielski, marszałek województwa śląskiego. Wczoraj w tej sprawie spotkał się z komendantem wojewódzkim policji nadinsp. Dariuszem Bielem. Podjęto decyzję o szukaniu kompromisu. - Jeśli mam wybierać pomiędzy estetyką a bezpieczeństwem, to zawsze wybiorę bezpieczeństwo - ocenia Marek Szczerbowski, dyrektor Stadionu Śląskiego.

Dlaczego na innych stadionach nie ma takich murów? Bo są projektowane od podstaw i można tam stosować inne rozwiązania. Na Śląskim wyjścia innego niż mur podobno nie ma.

Stadion Śląski po przebudowie nie będzie jedynie stadionem piłkarskim czy miejscem występów megagwiazd, ale też areną rywalizacji lekkoatletów. Tu mogą się odbywać imprezy najwyższej światowej rangi. Musi być więc w stu procentach bezpieczny. Czy aby zapewnić fanom sportu i muzyki bezpieczeństwo, trzeba otoczyć go murem?

- Pomysłowość pseudokibiców nie zna granic. Na dzień przed meczem potrafią wrzucić na stadion ukryte petardy, pałki czy butelki z alkoholem. Kiedyś worek wypełniony podobnymi przedmiotami powiesili na drzewie rosnącym przy stadionie, by podczas meczu po niego bez przeszkód sięgnąć - mówi podinspektor Mariusz Leszczyński z KWP w Katowicach.

Śląska policja, która twierdzi, że stadion trzeba otoczyć ogrodzeniem tłumaczy, że w ten sposób działa dla dobra prawdziwych kibiców oraz właścicieli obiektu i organizatorów imprez, którzy przy pozostawieniu obecnych rozwiązań, nie będą w stanie zapewnić bezpieczeństwa. - Nie upieramy się przy litym murze. Na rynku jest wiele prefabrykatów - twierdzi Leszczyński.

3,5 m wysokości będzie liczył mur wraz z siatką zabezpieczającą, którymi policja chce ogrodzić Stadion Śląski

Gorący spór o kolor krzesełek

Wciąż na ostrzu noża m.in. przez Ruch Autonomii Śląska jest stawiana sprawa koloru krzesełek.

RAŚ chce, by siedziska na Stadionie Śląskim były żółto-niebieskie, a więc miały historyczne barwy Śląska. Władze województwa uważają, że skoro to stadion narodowy, to kolorystyka powinna być biało-czerwona. By podkreślić regionalny charakter Kotła Czarownic, na stadionie ma się znaleźć m.in. herb województwa śląskiego.



http://katowice.naszemiasto.pl/artykul/ ... ,id,t.html

Czy mur na Śląskim będzie zagrożeniem?
Sławomir Cichy
Dzisiaj 08:07:04 , Aktualizacja dzisiaj 17:40:02

Nie milkną komentarze po naszym tekście z ubiegłego tygodnia, że śląska policja żąda wybudowania muru wokół Stadionu Śląskiego.

Przypominana jest tragedia, sprzed 25 lat na brukselskim stadionie Heysel. Po niej w Europie sceptycznie patrzy się na wszelkie budowle, które mogą stanowić zagrożenie dla publiczności.

Betonowy mur, który zdaniem policji skutecznie odseparuje widzów od osób będących poza stadionem, może stanowić śmiertelną pułapkę w razie jakiejkolwiek paniki.

Przypomnijmy, że na Heysel podczas zamieszek między kibicami Juventusu a Liverpoolu, część uciekających została przygnieciona trzymetrową ścianą, która zawaliła się pod naporem tłumu.

Z kolei w lipcu tego roku na festiwalu Love Parade w Duisburgu w wyniku wybuchu paniki piętnaście osób zginęło w ciasnym betonowym tunelu.

- Policja powinna zweryfikować plany. Wraz z ochroną jest od tego, by zapewnić porządek. Droga do sukcesu wiedzie przez dokładny monitoring oraz egzekwowanie prawa. Mamy nowoczesny stadion bez muru, ale skutecznie zniechęcamy pseudokibiców do awantur dożywotnimi zakazami stadiono-wymi - mówi rzecznik Korony Kielce Paweł Jańczyk.

Nikt nie chce już ogrodzeń!

Z Markiem Nowakiem, projektantem Stadionu Śląskiego, rozmawia Agata Pustułka

Czy już zaczął pan projektować mur wokół Stadionu Śląskiego?

Mówiąc szczerze zaprojektowałem w Europie wiele stadionów, ale nikt nie chciał ode mnie, żebym je otaczał murami. W Europie w ogóle odchodzi się od murów, ale jak widać w Polsce nie. Nie ukrywam, że wymagania śląskiej policji są dla mnie zaskoczeniem i problemem. Przede wszystkim burzą koncepcję projektu stadionu, który ma być budowlą otwartą. To duży zgryz estetyczny. Zresztą zastosowane przeze mnie rozwiązania, w moim przekonaniu, zapewniały odpowiednie bezpieczeństwo. Nie sądzę, by wysoki mur stał się antidotum na wszelkie problemy.

Policja chce, by mur miał ok. 2,5 metra wysokości i na dodatek był zakończony siatką!

Dobrze, że nie drutem kolczastym (śmiech). Ale cóż, zmierzę się z tym problemem i w ciągu najbliższych dwóch tygodni przygotuję kilka wariantów projektu. Chcę, by inwestor miał wybór. To wcale nie taka łatwa sprawa, bo generalnie burzy moją koncepcję. Mam też cały czas nadzieję na jakiś sensowny kompromis. Trochę śmieszą mnie te wymagania dotyczące uniemożliwienia kibicom kontaktu wzrokowego.

http://katowice.naszemiasto.pl/artykul/ ... egoria=679

Policja chce 2-metrowego muru wokół Stadionu Śląskiego
Przemysław Jedlecki 2010-10-26, ostatnia aktualizacja 2010-10-26 18:34:34.0

Policja domaga się, by marszałek wybudował wokół Stadionu Śląskiego wysoki na ponad dwa metry mur. Arena według niej tylko tak będzie bezpieczna. Ale marszałek nie chce się zgodzić, bo mur, nie dość, że będzie drogi, do stadionu pasuje jak pięść do nosa.

Od kilku miesięcy Stadion Śląski to ogromny plac budowy. Prace trwają w najlepsze, ale teraz okazało się, że marszałek, oprócz już zaplanowanych wydatków sięgających 370 mln zł, ma dołożyć kolejnych kilka. Powód: policja domaga się, by wokół areny wybudowano mur. Według różnych szacunków może on kosztować od 5 do 12 mln zł.

Podinspektor Mariusz Leszczyński, zastępca naczelnika sztabu Śląskiej Komendy Policji, przekonuje, że mur jest potrzebny. - Z naszych doświadczeń wynika, że pierwsza strefa wokół stadionu jest bardzo ważna, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa. Dziś podczas imprez płotu wokół Stadionu Śląskiego trzeba cały czas pilnować, by nikt nie przerzucił przez niego niebezpiecznych przedmiotów. Mur pozwoli na wyeliminowanie tego zagrożenia, a jednocześnie mniej osób będzie musiało pilnować porządku na stadionie - tłumaczy.

Według Leszczyńskiego konstrukcja powinna mieć 2,2 m wysokości. Ale to nie koniec wymagań, bo powyżej muru należy jeszcze umieścić nachyloną przeszkodę z litego metalu. To ma ostatecznie uniemożliwić przerzucenie czegokolwiek przez mur.

Podinspektor przypomina, że takie rozwiązania zastosowano na wielu stadionach, także tych nowych lub właśnie przebudowanych. Betonowy mur wybudowano m.in. przy stadionach Legii i Cracovii.

- Jest różnica. Tam potrzebny był tylko kawałek muru. U nas trzeba wybudować dwa kilometry wokół całego stadionu, bo leży on w parku. To bez sensu - słychać w urzędzie marszałkowskim.

Aleksandra Marzyńska, rzeczniczka urzędu, dodaje, że rozmowy o tym, jak powinno wyglądać ogrodzenie stadionu, trwają od wielu miesięcy. - Jednak dopiero teraz policja kategorycznie chce mur - mówi.

Marszałek Bogusław Śmigielski nie chce się na mur zgodzić. Nie chodzi mu tylko o nieprzewidziane wydatki. - Budowa muru stworzyłaby ze stadionu zamkniętą enklawę, zaburzyłaby też ład przestrzenny w parku. Park to przestrzeń publiczna, otwarta. Budowa muru byłaby zaprzeczeniem tego. Powiedzmy sobie wprost: nie po to wydajemy miliony na stadion, żeby go schować za wysokim murem - dodaje rzeczniczka.

Na razie Śmigielski namawia policję do kompromisu. Chciałby, żeby mur powstał tylko od strony parkowego lasu. W pozostałych miejscach woli podwójne płoty z siatki, na których można by powiesić reklamowe banery. - To nasza propozycja. Czekamy na odpowiedź policji - dodaje.

Przebudowa stadionu powinna się zakończyć w przyszłym roku. Na Śląskim będą wtedy nowe trybuny, zadaszenie, nagłośnienie i oświetlenie.

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,8571672.html



krochmal - Wto Lis 02, 2010 8:44 pm
Nie należy zapomnieć o fosie. A najlepiej wkomponować zabezpieczenie jak na wybiegu dla małp w Wrocławskim ZOO.



kiwele - Wto Lis 02, 2010 10:33 pm
W kontekście projektowanego dla Stadionu Śląskiego dookolnego ogrodzenia z litego muru h=2,5 m, podwyższonego siatką do 3,5 metra, oczywiście, że nie będę się wypowiadał, co należy zrobić dla bezpieczeństwa publiczności na Stadionie Śląskim.
Mogę jednak zauważyć, że np. Stade de France ma akurat dookoła ogrodzenie może nawet i wyższe niż 2,5 metra.
Nie jest to jednak lity mur, a estetyczny masywny płot z grubych prętów i innych kształtowników metalowych. Takież są też liczne bramy wejściowe. Przez cały czas widać sytuację po obu stronach.
Z kolei podana za polską Wikipedią informacja, że część ofiar na Heysel w 1985 roku była przygnieciona 3-metrowym murem, obalonym przez napór tłumu uważam, że nie jest ścisła i np. nie odnajduję jej w niemieckim tekście Wikipedii.
Tak się akurat złożyło, że żywo interesowałem się tym dramatem i po przylocie z Zairu do Brukseli oglądałem Heysel ze swoimi synami, kilka tygodni po dramacie, w drugiej połowie czerwca.
Kibice włoscy znajdujący się nielegalnie obok angielskich zostali zaatakowani i uciekając w panice zostali zatratowani i przyparci do balustrady chroniącej boczne wejście na stadion, która pękła pod wielkim naporem tłumu.
Nawiązanie do muru projektowanego u nas nie jest więc zbyt ścisłe.
Ten największy dramat stadionowy w Europie z 39 ofiarami śmiertelnymi jest bogato dokumentowany w sieci w różnych językach.



Maciek B - Śro Lis 03, 2010 9:27 am

Ten największy dramat stadionowy w Europie z 39 ofiarami śmiertelnymi jest bogato dokumentowany w sieci w różnych językach.
Najbardziej znany - to na pewno. Natomiast chociażby w Sheffield w 1989. roku zginęło na stadionie 95 osób.



kiwele - Śro Lis 03, 2010 9:45 am

Ten największy dramat stadionowy w Europie z 39 ofiarami śmiertelnymi jest bogato dokumentowany w sieci w różnych językach.
Najbardziej znany - to na pewno. Natomiast chociażby w Sheffield w 1989. roku zginęło na stadionie 95 osób.



Maciek B - Śro Lis 03, 2010 11:38 am
http://redlog.pl/2009/11/26/tragedie-na ... lkarskich/



Wit - Śro Lis 10, 2010 6:14 pm
Największy dźwig w kraju buduje Stadion Śląski
Jacek Madeja 2010-11-10, ostatnia aktualizacja 2010-11-10 18:04:49.0

Największy i najnowocześniejszy żuraw w Polsce zbuduje dach Stadionu Śląskiego. Kolos waży 700 ton i docelowo będzie miał wysokość prawie 200 metrów.

Przywiezienie wszystkich elementów z niemieckiej fabryki zajęło prawie miesiąc. Poźniej kolejny tydzień specjaliści na parkingu obok stadionowego hotelu składali maszynę. Wreszcie w środę dźwig-olbrzym firmy TEREX stanął w pionie. Równolegle trwały prace przy budowie drogi, którą miał przejechać żuraw. Ciężarówki musiały przywieźć ponad pół metra żużla i piasku, żeby gąsienice z których każda ma 1,7 metrów wysokości i waży 47 ton, nie zerwały nawierzchni pod spodem.

- To najnowocześniejszy i największy dźwig w Polsce. Obecnie w kraju pracuje tylko jeszcze jedna maszyna o podobnych gabarytach. Żuraw jest nam potrzebny montażu ringu i zadaszenia montowanego na konstrukcji linowej - wyjaśniał Andrzej Rzepka z firmy Mostostal Zabrze.

Na razie wysokości dźwigu wynosi 96 metrów, ale za kilka miesięcy zostanie powiększona o kolejne elementy. Wtedy żuraw będzie dwa razy większy. Maszyna maksymalnie może podnieść ładunek o masie 600 ton. Zabezpieczeniem oprócz masy własnej jest kilkadziesiąt bloków przeciwwagi, każdy z nich to bagatela 10 tys. kg.

Za sterami olbrzyma siadł w środę Mariusz Krawiec, który wcześniej przez 6 miesięcy uczył się w Niemczech jak obsługiwać kolosa. - W kabinie jest masa przełączników i dżojstików, a to czego nie widać na ekrany przekazują kamery. Do tego wszystkiego trzeba się przyzwyczaić - wyjaśniał operator przed wyruszeniem w pierwszą drogę. Żuraw od stanowiska pracy dzieliło 250 metrów, ale fachowcy oceniali, że droga zajmie półtorej godziny. - Maszyna ma 600 konny silnik mercedesa, ale nie rozwija może nadzwyczajnej prędkości, maksymalnie 1,8 km na godzinę. Choć jak na dźwig to bardzo dużo - dodaje Rzepka.







http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... FOTO_.html



krochmal - Śro Lis 10, 2010 7:46 pm
A tak dźwig prezentuje się z daleka




lapin - Śro Lis 10, 2010 9:13 pm
a tak na tle osiedla:

nie da się wkleić bo fotka za szeroka
http://stadionslaski.com.pl/fotorelacje/2010-11-10_1/



krochmal - Śro Lis 10, 2010 9:32 pm

a tak na tle osiedla:

nie da się wkleić bo fotka za szeroka
http://stadionslaski.com.pl/fotorelacje/2010-11-10_1/


Dobre zdjęcie zapewne z mostu nad autostradą. Moje bardzo szumi, ale na usprawiedliwienie powiem, że jak je robiłem to nad parkiem cały czas unosiła się taka ciemna mgiełka i to było najlepsze, co mi się udało osiągnąć.



kiwele - Śro Lis 10, 2010 10:50 pm

a tak na tle osiedla:

nie da się wkleić bo fotka za szeroka
http://stadionslaski.com.pl/fotorelacje/2010-11-10_1/

Ten dzwig jest rzeczywiście bardzo potężny, ale moją uwagę zwraca przede wszystkim zdumiewająca panorama Tysiąclecia.
Bardzo potężny widok.
Trzebaby to przenieść do stosownych wątków, zwłaszcza do wątku o Kukurydzach i Tysiącleciu.



mark40 - Sob Lis 13, 2010 1:50 pm
















Fabiano - Pon Lis 15, 2010 1:05 pm
Czy infrastruktura około stadionowa również brana jest pod uwagę w czasie modernizacji (kasy biletowe , wszechobecny asfalt jak i mała architektura ) okrętuje się ktoś , możliwe ze mi to umknęło.



mark40 - Śro Lis 17, 2010 7:18 pm
pare fotek z srodka





































pepe - Pią Lis 19, 2010 8:32 am

Czy infrastruktura około stadionowa również brana jest pod uwagę w czasie modernizacji (kasy biletowe , wszechobecny asfalt jak i mała architektura ) okrętuje się ktoś , możliwe ze mi to umknęło.

Ja się chętnie zaokrętuje tylko nie wiem na co ? A tak poważnie co z tego co pamiętam co kasy wraz z otoczeniem też mają być odnawiane.



mark40 - Pią Lis 19, 2010 3:44 pm
Ma być wymieniana nawierzchnia asfaltowa wokół stadionu oraz postawione nowe oświetlenie.



comodore64 - Pon Lis 22, 2010 11:05 am
A jak położą betonowa kostke to kibole bedą mieli czym ciepać w policje



Fabiano - Pią Lis 26, 2010 1:19 pm
oj tam oj tam ,



Wit - Śro Gru 01, 2010 6:24 pm
Stadion Śląski jednak będzie żółty i niebieski?
jk 2010-12-01, ostatnia aktualizacja 2010-12-01 18:00:25.0

PO, PSL i Ruch Autonomii Śląska, których przedstawiciele podpisali w środę umowę o koalicji w sejmiku województwa śląskiego, obiecali, że rozpatrzą w najbliższym czasie odrzucony przez poprzednie władze województwa wniosek RAŚ w sprawie koloru krzesełek na modernizowanym Stadionie Śląskim.

Ruch apelował o to, aby krzesełka były żółte i niebieskie, bo to regionalne kolory Śląska. Szansa na spełnienie tego postulatu jest tym większa, że w umowie koalicyjnej znalazł się zapis o zachowanie odpowiedniej symboliki - również w ramach prowadzonych inwestycji.

Dodajmy, że koalicjanci uzgodnili, że nowym marszałkiem województwa będzie Adam Matusiewicz (PO), do tej pory wicewojewoda śląski, a jego zastępcami Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska i Aleksandra Banasiak, do niedawna radna PSL we Wręczycy Wielkiej niedaleko Kłobucka. Pozostałe dwa miejsca w zarządzie województwa zajmą przedstawiciele PO: Aleksandra Gajewska-Przydryga, ostatnio aktorka Teatru Nowego w Zabrzu oraz Mariusz Kleszczewski, który zajmował już to stanowisko w minionej kadencji.

Sejmik zbierze się po raz pierwszy w nowym składzie w czwartek. Koalicjanci uzgodnili, że jego przewodniczącym będzie dotychczasowy marszałek Bogusław Śmigielski.

Wspólne zadania na najbliższy czas to dokończenie modernizacji Stadionu Śląskiego, budowa Muzeum Śląskiego, modernizacja dróg (zwłaszcza w południowej i północnej części), rozbudowa Pyrzowic i lotnisk lokalnych i unowocześnienie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie

Umowa koalicyjna przewiduje także opracowanie podręcznika edukacji regionalnej i promowanie dziedzictwa kulturowego.

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... eski_.html



carmel - Czw Gru 02, 2010 9:19 pm
Byłoby znakomicie mieć przebudowany Śląski w odpowiednich barwach
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • romanbijak.xlx.pl



  • Strona 15 z 15 • Wyszukano 2194 wypowiedzi • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
    Copyright (c) 2009 | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.