[Ruda Śląska] Plany, inwestycje, etc...
martin13 - Śro Sty 21, 2009 9:43 pm
Szkoda, że w tym roku nie ruszą raczej z budową trasy N-S, której przynajmniej odcinek od DTŚ do 1-go Maja jest potrzebny.
Co do parkingu na frynie to ja bym go raczej widział bardziej z boku tego parkingu obok UM, a nie w jego miejscu, bo nie będzie to wyglądać za ciekawie, szczególnie w samym centrum miasta. A miejsca z boku może nie jest wiele ale może wystarczy, bo duży to ten parking i tak nie będzie.
AntoniusBlock - Pon Sty 26, 2009 12:25 pm
Przyjechali, zobaczyli i zostali
Ponad osiemdziesiąt osób planuje zatrudnić do końca roku oddział firmy Ayesa, której biura znajdować się będą w Inkubatorze „Architektura i Budownictwo” na terenie Śląskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego. Stosowna umowa została podpisana w ubiegłą środę.
- O tym miejscu dowiedzieliśmy się od firm, z którymi współpracujemy na terenie Śląska. Mówiono nam, że Inkubator jest idealny pod naszą działalność. Wcześniej szukaliśmy czegoś odpowiedniego przez agencje nieruchomości i przez Internet. Przyjechaliśmy, stwierdziliśmy że jest to fajne miejsce, przed wszystkim dlatego że będą tutaj firmy, które poruszają się w naszym obszarze, zatrudniające geodetów, geologów, architektów. Mam nadzieję, że będziemy z nimi ściśle współpracować. Duże znaczenie w podjęciu decyzji miała też bliskość Drogowej Trasy Średnicowej oraz autostrady – mówi Maciej Świerczyński, dyrektor generalny Ayesa.
wiadomości rudzkie
to ich strona (chyba)
http://www.grupoayesa.com/site_p/index.html
w Polsce siedzibę maja w Szczecinie a firma chyba jest Hiszpańska zwróćcie uwage jakie oni inwestycje wykonują i gdzie . W sumie ja jestem super zadowolony że się u nas zagnieździli bo studiuje podobne rzeczy na POLSL i kto wie może będę tam kiedyś pracował
tak dla ciekawostki dodam jeszcze
Ayesa wygrywa dwa przetargi ogłoszone przez jednostkę publiczną Baskijska Sieć Kolejowa ETS (Euskal Trenbide Sarea)
Ayesa wygrała przetarg ogłoszony przez ETS, przedsiębiorstwo odpowiedzialne za zarządzanie Baskijską Siecią Kolejową, na pomoc techniczną przy opracowaniu projektu budowlanego programu Nowa Sieć Kolei Żelaznej Kraju Basków (kolej dużej prędkości) w części zachodniej odcinka w prowincji Gipuzkoa, a także na projekt budowlany odcinka metra Leioa-Universidad w Bilbao.
Wit - Wto Sty 27, 2009 7:40 pm
Studenci chcą ul. Kościuszki przykryć dachem
Iwona Sobczyk2009-01-26, ostatnia aktualizacja 2009-01-27 14:12
Studenci architektury chcieliby zabytkowe zabudowania szybu Franciszek w Rudzie Śląskiej zamienić w muzeum z hotelem w formie nowoczesnego familoka albo w centrum biznesowe, a ul. Kościuszki w artystyczno-rozrywkowe centrum regionu. O opracowanie projektów zagospodarowania tych miejsc poprosili ich miejscy urzędnicy.
O opracowanie projektów zagospodarowania tych miejsc poprosili ich miejscy urzędnicy. Jesienią oprowadzili studentów po mieście. Pokazali nieczynny szyb kopalniany Franciszek i ul. Kościuszki. W zeszłym tygodniu, po kilkumiesięcznej pracy pod okiem wykładowców, studenci zaprezentowali w rudzkim magistracie gotowe projekty.
Magda Jamrozik, Agnieszka Labus, Łukasz Szatanek i Andrzej Romanowski we Franciszku ulokowali park historyczno-tematyczny. Obok szybu postawiliby hotel, który składałby się z kilku ceglanych budynków, kształtem bryły i masywnością frontów nawiązujących do formy familoka. Konwencję odświeżyłyby przeszklone ściany boczne i lekkie przewiązki łączące budynki w ciąg. - To mógłby być punkt wypadowy do wędrówki wzdłuż całego Szlaku Zabytków Techniki - objaśniają swój pomysł studenci.
Jarek Przybyłka, Ania Pająk, Marcin Stronczek, Bartłomiej Zabój i Maciej Styka woleliby wyburzyć najbardziej zniszczone i najmniej wartościowe budynki, a resztę połączyć szklanym rękawem. Mogłoby tu powstać centrum biznesowe z dodatkową przestrzenią wystawienniczą.
Pięć dziewczyn - Mirosława Bańczyk, Kasia Chałubiec, Kasia Hanszla, Asia Grzybowska i Agnieszka Strużyk - zajęło się ul. Kościuszki. Choć położona prawie pod oknami magistratu, nie jest dziś dobrą wizytówką miasta. Studentki zaplanowały wyburzenie jednej z tutejszych kamienic i stworzenie dodatkowej, poprzecznej osi sięgającej pl. Jana Pawła II, przy którym znajduje się magistrat. Nową ulicę przykryłyby lekkim dachem, wzdłuż niej rozlokowały pomieszczenia mediateki. - Bo na Śląsku brakuje przestrzeni publicznej wysokiej jakości, są tylko centra handlowe. Pora to zmienić - wyjaśnia Chałubiec.
Prace studentów chwali Tadeusz Kostoń, miejski architekt w Rudzie Śląskiej. - Żaden z urzędników czy architektów rutyniarzy nie odważyłby się na takie rozwiązanie. Wszyscy uznaliby, że to pomysł abstrakcyjny i zbyt trudny - podkreśla Kostoń. Ma nadzieję, że na współpracy skorzystają obie strony. Miasto - świeże spojrzenie, a studenci - doświadczenie, którego nie da się zdobyć gdzie indziej.
Urzędnicy zapewniają, że istnieje szansa na wcielenie w życie studenckich koncepcji. - W tym roku ma się rozpocząć przebudowa rynku. Rewitalizacja ul. Kościuszki mogłaby być kolejnym etapem zmian w centrum. Z szybem jest trudniej, sprawę komplikuje problem własności - wyjaśnia Kostoń.
To, że odważne plany da się wcielić w życie, pokazały zorganizowane wspólnie przez Rudę Śląską i politechnikę warsztaty w 1996 roku. Ich owocem jest powstanie w Wirku galerii handlowej.
AntoniusBlock - Nie Lut 01, 2009 4:45 pm
Plac Jan Pawła II pięknieje
Rozpoczęła się termomodernizacja budynku Urzędu Miasta przy Placu Jana Pawła II 6. W ramach prac wykonane zostanie docieplenie elewacji, montaż parapetów zewnętrznych oraz ocieplenie stropu na ostatniej kondygnacji budynku. Inwestycja ta ma związek z przebudową Placu Jana Pawła II. Jej koszt wynosi 990 693 zł.
To pierwszy generalny remont elewacji tego budynku. Przez ostatnie kilka lat inwestycja ta była zgłaszana do budżetu miasta. Odpadające fragmenty muru stanowiły zagrożenie dla przechodniów i zaparkowanych samochodów.
Ostatni remont - wewnątrz budynku Urzędu - miał miejsce w latach 2000-2003. Została wtedy przebudowana klatka schodowa, zmodernizowano salę sesyjną i pomieszczenia biurowe.
Gmach ratusza w Nowym Bytomiu przy placu Wolności 6 (obecnie Plac Jana Pawła II) powstał w latach 1928-1929. Obiekt wybudowany został w stylu modernistycznym
z wykorzystaniem istniejącego budynku municypalnego z drugiej połowy XIX wieku.
źródło:http://rudaslaska.com.pl/p,s,200120,o,listing_informacji,id_kat,200274,id_informacji,484802.html
Długa kolejka po własne M
W połowie lutego osiemnaście rodzin otrzyma klucze do nowych mieszkań socjalnych w budynkach przy ulicy Starej w Goduli. To jedna z dużych inwestycji budowlanych, planowanych w tym roku przez miasto.
Mieszkania pod klucz
Realizacja inwestycji w Goduli trwała rok, kosztowała ona 2,5 miliona złotych. Dwadzieścia procent tej kwoty dofinansował Fundusz Wspierania Budownictwa Socjalnego.
Trzy parterowe budynki, w każdym z nich sześć mieszkań: jedno-, dwu- i trzy pokojowe o powierzchni od dwudziestu trzech do czterdziestu czterech metrów kwadratowych. Przymiotnik „socjalny” w nazwie lokali, nie oznacza bynajmniej ich niskiego standardu. – Każde mieszkanie posiada hol, aneks kuchenny i łazienkę wyposażoną w pełny węzeł sanitarny. Są to więc mieszkania „pod klucz”. Budynki przystosowano także dla potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Rozalia Mańka, Naczelnik Wydziału Inwestycji UM.
Mini – osiedle w Goduli jest kopią nowoczesnego osiedla socjalnego, które w kwietniu 2007 roku oddano do użytku przy ulicy Szczęść Boże w dzielnicy Ruda. Powstało tam osiem parterowych budynków, w których dach nad głową znalazło czterdzieści osiem rodzin. Rudzkie osiedle zgłoszone zostało do konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego”.
żródło: WR
Dzisiejsze fotki z budowy nowej siedziby drukarni koło Tesco
reszta żeby długo się nie otwierało
http://i39.tinypic.com/2mcvy92.jpg
http://i42.tinypic.com/2up4i6a.jpg
http://i40.tinypic.com/eu3vd5.jpg
cudo to to nie będzie blaszak + styropian ale ładne okna w stylu wieżowców od frontu trochę to ratują . Na pewno na plus cała inwestycja bo jak to będzie nowa siedziba to będą podatki u nas odprowadzać a nie w Zabrzu to zawsze trochę budżet miasta zwiększy
martin13 - Nie Lut 01, 2009 10:34 pm
Remont elewacji budynku UM, choć koszt bardzo wysoki to jednak jest to potrzebna inwestycja, bo odpadający tynk i drewniane osłony chroniące przechodniów przed nim nie świadczył dobrze o wizytówce miasta. Jestem ciekaw na jaki kolor pomalują budynek po remoncie.
Co do drukarni to nie jest to za piękny obiekt, ale cieszy fakt, że ktoś zaczął inwestować w te puste tereny koło Tesco.
I dzięki AntoniusBlock za fotki
MARIQ_1985 - Pon Lut 02, 2009 9:43 am
mam pytanie, co się buduje na ul. Radoszowskiej na granicy Rudy z Chorzowem, tam gdzie był Lidl a jest biedronka, buduje sie tam jakaś duża hala i naprzeciwko jakis budynek mieszkalny?
Cuma - Pon Lut 02, 2009 11:11 am
mam pytanie, co się buduje na ul. Radoszowskiej na granicy Rudy z Chorzowem, tam gdzie był Lidl a jest biedronka, buduje sie tam jakaś duża hala i naprzeciwko jakis budynek mieszkalny?
Trzeba by to sprawdzić jak by sie trafił kurs na Radoszowską to tam podjadę ale nie obiecuje że sie trafi. Może da się przeczytać na tablicy informacyjnej.
AntoniusBlock - Pon Lut 02, 2009 11:21 am
ale cieszy fakt, że ktoś zaczął inwestować w te puste tereny koło Tesco.
martin13 - Pon Lut 02, 2009 7:15 pm
no to jest wręcz nie pojęte teren uzbrojony z kapitalnym dojazdem za sprawą przyszłej NS'ki a co za tym idzie DTŚ , A4 a nawet A1, w centrum kilku milionowej aglomeracji z ogromnym kapitałem ludzkim tam inwestorzy powinni walić drzwiami i oknami ale jakoś ich nie widać może to przez ten kryzys albo słabą promocje
Te tereny były już puste na długo przed kryzysem, więc problemem jest słaba promocja, albo poprostu brak chętnych na te tereny. Kiedyś była mowa, że ma tam powstać market ogrodniczo - budowlany, potem były też inne plany, a ostatecznie póki co skończyło się na niewielkiej drukarni.
AINA - Wto Lut 03, 2009 8:06 am
Na Radoszowskiej na przeciw Biedronki (kiedyś Plus) buduje się DAF (serwis samochodów ciężarowych) - takie informacje dostałam od pracowników budowy.
Na przeciw budowany jest jakiś zajazd (z restauracją i hotelem chyba).
Cuma - Wto Lut 03, 2009 9:10 am
No to pytanie, czy ten DAF leży na terenie Rudy Śl. czy już Chorzowa Jeżeli jest budowany na samym rodu (przy samym rondzie) to jest już Chorzów.
MARIQ_1985 - Wto Lut 03, 2009 10:10 am
Jest oddalony od ronda, w kazdym bądź razie za znakiem Ruda Śląska, przed samym ciągnie się aż do nasypu kolejowego
Cuma - Wto Lut 03, 2009 11:45 am
No to już Ruda Śląska kule musze tam kiedyś podjechać ogladnąć, kiedyś tam tylko pole było a teraz sie tam działki wyczerpują
Cuma - Śro Lut 04, 2009 12:58 am
Budowa ruszy w marcu
Cztery nowe budynki komunalne zostaną wybudowane przy ulicy Szczęść Boże. Będzie w nich pięćdziesiąt jeden mieszkań. Wykonawcę inwestycji poznamy na początku lutego, robotnicy i sprzęt powinny pojawić się na placu budowy w marcu.
Czterokondygnacyjne domy zaprojektowało katowickie biuro architektoniczne Pallado Skupin. Ich dziełem są także osiedla: Cynkowa – Wysoka w Czarnym Lesie oraz Magnolii w dzielnicy Ruda.
Jeden z budynków będzie „przyklejony” do starej kamienicy, stojącej tuż przy samej jezdni. Ponad sto metrów kwadratowych jego powierzchni zostanie przeznaczonych na działalność handlowo – usługową. Pozostałe trzy domy staną nieco głębiej, niemal naprzeciwko osiedla socjalnego, oddanego do użytku prawie dwa lata temu. Nowe budynki skorzystają zresztą z tej samej kotłowni i drogi dojazdowej, co wspomniane wyżej osiedle.
-----------------------------------------
Ocieplanie Urzędu
Około pół roku potrwa remont Urzędu Miasta. W ramach prac zostaną docieplone elewacje, zamontowane parapety zewnętrzne oraz ocieplone stropy na ostatniej kondygnacji budynku.
Inwestycja – związana z przebudową placu Jana Pawła II - już od kilku lat była zgłaszana do budżetu miasta, dotychczas jednak „spadała” z planu remontów. Jej koszt wyniesie niecały milion złotych. Mieszkańcy załatwiający sprawy w magistracie nie odczują żadnych trudności związanych z prowadzonymi pracami.
To pierwszy generalny remont elewacji budynku Urzędu Miasta. Odpadające fragmenty muru stanowiły zagrożenie dla przechodniów i parkujących samochodów. Po zakończeniu prac, ściany ratusza będą miały piaskowy kolor.
http://www.wiadomoscirudzkie.com.pl
Prince - Śro Lut 04, 2009 8:10 am
Co do tych wyżej opianych budynków komunalnych:
Osiedle przy ulicy Szczęść Boże w Rudzie Śląskiej
Projekt wybrany do realizacji w wyniku przetargu publicznego. Osiedle składa się z czterech wielorodzinnych domów jednoklatkowych, trzech wolno tojących i jednego stanowiącego uzupełnienie historycznej pierzei ulicy Szczęść Boże.
Powierzchnia terenu: 0,61 ha
Ilość mieszkań: 51
Ilość lokali użytkowych: 1
Ilość miejsc postojowych w garażach: 18
Projekt: 2007 – 2008 r.
Inwestor: Miasto Ruda Śląska
Autorzy: architekci Jan Pallado (główny projektant) i Aleksander Skupin
Współpraca: architekci Przemysław Podbucki, Jacek Wosiński i Bartosz Worsztynowicz oraz Agata Nowakowska
http://www.bpa.katowice.pl/
martin13 - Czw Lut 05, 2009 4:42 pm
Na Radoszowskiej na przeciw Biedronki (kiedyś Plus) buduje się DAF (serwis samochodów ciężarowych) - takie informacje dostałam od pracowników budowy.
Na przeciw budowany jest jakiś zajazd (z restauracją i hotelem chyba).
A więc coraz więcej salonów i serwisów motoryzacyjnych różnego kalibru zaczyna powstawać w naszym mieście A co do samych terenów to dobrze, że coraz więcej jest tam inwestycji.
Cuma - Czw Lut 05, 2009 5:56 pm
Na Radoszowskiej na przeciw Biedronki (kiedyś Plus) buduje się DAF (serwis samochodów ciężarowych) - takie informacje dostałam od pracowników budowy.
Na przeciw budowany jest jakiś zajazd (z restauracją i hotelem chyba).
A więc coraz więcej salonów i serwisów motoryzacyjnych różnego kalibru zaczyna powstawać w naszym mieście A co do samych terenów to dobrze, że coraz więcej jest tam inwestycji.
martin13 - Pią Lut 06, 2009 9:33 am
Ratusz z rusztowaniem
dziś
Frontowa ściana Urzędu Miasta zniknęła pod rusztowaniami i ochronnymi płachtami. Mimo zimowej aury, rozpoczęły się na dobre roboty związane z termomodernizacją budynku. W ramach inwestycji, na którą z miejskiej kasy przeznaczono prawie milion złotych, zostanie wykonane: ocieplenie elewacji, montaż parapetów zewnętrznych oraz ocieplenie stropu na ostatniej kondygnacji budynku.
- Oczywiście prace technologiczne "na mokro", czy wykończeniowe zostaną zrobione dopiero, gdy temperatura wzrośnie do 5-10 stopni Celcjusza. Ale to co można, jest robione teraz, by nie tracić czasu - mówi Janusz Podolski, zastępca naczelnika wydziału inwestycji UM. - Wcześniej wymieniono okna i założono nową instalację centralnego ogrzewania. Dzięki inwestycji obniżą się koszty ogrzewania budynku - dodaje.
Gmina złożyła też wniosek o dofinansowanie remontu do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Prawdopodobnie uda sie uzyskać 30 procent poniesionych kosztów.
Termomodernizacja urzędu będzie toczyła się stopniowo. W pierwszej kolejności docieplona zostanie elewacja gmachu od placu Jana Pawła II, następnie ekipa remontowa wraz z rusztowaniami będzie się przemieszczać wokół budynku.
- Zależało nam, by frontowa elewacja była gotowa najwcześniej, tak by bez przeszkód mogły się rozpocząć roboty związane z przebudową placu w rynek. A te, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ruszą już na przełomie marca i kwietnia. Właśnie jesteśmy w trakcie procedury przetargowej wyłaniającej wykonawcę robót - wyjaśnia Podolski. - Urząd, kościół, kamienice na przeciwko będą stanowiły całość - dodaje.
Projekt termomodernizacji Urzędu Miasta opiniowany był przez miejskiego konserwatora zabytków. Ratusz w Nowym Bytomiu powstał w latach 1928-1929. Obiekt wybudowany został w stylu modernistycznym. Remont wewnątrz budynku przeprowadzony został w latach 2000-2003. Została wtedy przebudowana klatka schodowa, zmodernizowano salę sesyjną i odnowiono pomieszczenia biurowe.
Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni
http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarzenia/956448.html
MephiR - Pią Lut 06, 2009 2:55 pm
Mógłby ktoś wrzucić zdjęcie tego ratusza? Na fotce z DZ widać w jaki sposób będzie ocieplany ten budynek:
Styropian już (sz)czeka...
martin13 - Pią Lut 06, 2009 3:00 pm
Tak mniej więcej wygląda UM w Rudzie Śl. :
Szkoda, że będą go ocieplać styropianem, ale mam nadzieję, że nie wyjdzie to jakoś strasznie okropnie, choć kolor piaskowy elewacji mnie nie przekonuje zbytnio.
Wit - Pon Lut 09, 2009 11:47 pm
Spotkać się na rynku
wczoraj
Pierwszy etap przetargu ograniczonego na wykonawcę przebudowy placu Jana Pawła II w rynek zostanie rozstrzygnięty w czwartek. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, łopaty pójdą w ruch na przełomie marca i kwietnia.
- Zależy nam, by roboty wykonała doświadczona firma, która na swoim koncie ma już budowę podobnego rynku lub placu - mówi Rozalia Mańka, naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej. Płyta rynku ma powstać z wykorzystaniem różnych szlachetnych materiałów. Efekt - robić duże wrażenie.
Najpierw trzeba będzie jednak przekopać cały plac od ul. Niedurnego po kościół pw. św. Pawła. W pierwszej kolejności zostaną wymienione stare podziemne instalacje i kanalizacja.
- Nie da się uniknąć pewnych utrudnień. Będzie na pewno problem z zaparkowaniem w pobliżu placu, ale o wszystkich tych uciążliwościach mieszkańcy będą na bieżąco informowani - zapowiada Mańka.
Docelowo znikną schody a plac zostanie podniesiony do poziomu ulicy. Płytę rynku tworzyć będzie m.in. kostka granitowa i bazaltowa. Zaplanowano zatopione w płycie oświetlenie, powstaną też nowe latarnie. Hitem mają być dwie fontanny.
- Obecna zabytkowa fontanna z płaskorzeźbą zostanie odnowiona i nieco przebudowana a naprzeciw niej w centralnym miejscu placu powstanie nowa - okrągła, jedenastometrowa, podświetlana, ze stali nierdzewnej i granitu o zmiennym wyrzucie wody. Woda będzie przepływała między fontannami, a nad "rzeka" będzie można przejść po drewnianym mostku - opowiada szefowa miejskich inwestycji.
Kosztorys opiewa na 12 mln zł. Gmina będzie aplikować po środki unijne w ramach programów dotyczących zagospodarowani przestrzeni miejskiej. Z założenia bowiem rynek ma stać się centralnym miejscem w mieście, który pozwoli mieszkańcom jedenastu dzielnic bardziej identyfikować się ze swoim miastem. Rudzianie różnie oceniają tę koncepcję.
"Bardzo dobry pomysł. Technika w końcu idzie do przodu. Więc mnożna ją wykorzystać" , "A czy ktoś pytał o zgodę mieszkańców? Jak nie macie co robić z pieniędzmi, to zacznijcie remontować to, co już mamy a ludziom na pewno zacznie się żyć lepiej!" - to tylko niektóre komentarze internautów, jakich doczekał się projekt zamieszczony na stronie www.rynek.rsl.pl. Okoliczni mieszkańcy też mają mieszane uczucia.
- Bardzo dobrze, że plac zostanie w końcu uporządkowany, bo aż się o to prosi. W czasie roztopów pełno tu błota - mówią państwa Danuta i Gerard Leim z Nowego Bytomia. - Szkoda tylko tych drzew, które mają zostać wycięte.- Bez nich będzie tu jak na patelni. Przychodzi tu wiele starszych osób, w cieniu drzew się chronią przed upałem latem - twierdzi Barbar Dworak, prezes mieszczącej się przy placu wspólnoty mieszkaniowej "Barbara" .
Właśnie o drzewa może toczy się największa batalia. Jak wynika z projektu, drzewa zostaną posadzone naokoło placu. Maja to być szlachetna, ale niskie gatunki.
- Obawiamy się protestów - przyznaje Janusz Podolski, zastępca naczelnika wydziału inwestycji. - Ale będzie nowa zieleń oraz ławki w rejonie kościoła.
Drugi i trzecie etap przebudowy centrum Nowego Bytomia czyli rewitaliazacja parku na ul. Parkowej oraz przedłużenie rynku od kościoła do ul. Objazdowej to póki co melodia przyszłości, ponieważ miasto nie ma środków, by udźwignąć takie inwestycje. Z tego akurat najbardziej cieszą się działkowcy, którzy ze swoimi ogrodami przy ul. Objazdowej będą się musieli wtedy pożegnać.
Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni
http://slask.naszemiasto.pl/wydarzenia/958218.html
m20 - Wto Lut 10, 2009 10:35 am
Woda będzie przepływała między fontannami, a nad "rzeka" będzie można przejść po drewnianym mostku - opowiada szefowa miejskich inwestycji.
jak słysze takie rzeczy, to coraz mniej mi sie to podoba.
swoją drogą mam nadzieje, że nie powstanie to "coś" od strony ul.niedurnego, wczesniej tego chyba nie bylo na wizualizacjach ?
martin13 - Wto Lut 10, 2009 10:40 pm
swoją drogą mam nadzieje, że nie powstanie to "coś" od strony ul.niedurnego, wczesniej tego chyba nie bylo na wizualizacjach ?
Był od samego początku tylko wcześniej był przezroczysty i do dziś nie powstał ostateczny projekt jak ma wyglądać, ani co będzie się mieścić w tym budynku, który zamknie rynek od Niedurnego.
Cuma - Śro Lut 11, 2009 11:49 am
Ten budynek to tylko koncepcja w stylu "mogło by coś tam być". A to jak będzie wygladał, ani czy w ogóle powstanie, nie jest jeszcze postanowione.
Wit - Śro Lut 18, 2009 9:04 pm
Mają tygrysa i chcą być tygrysem gospodarczym
Małgorzata Goślińska2009-02-18, ostatnia aktualizacja 2009-02-18 21:01
Na razie tylko kolor i tysiąc złotych miesięcznie na wołowinę. Miasto zaadoptowało tygrysa z zoo, marząc, że samo stanie się tygrysem gospodarczym.
Ruda Śląska nie jest pierwszym miastem, które zaadoptowało zwierzę ze śląskiego ogrodu zoologicznego (chodzi o adopcję na odległość, czyli pokrywanie w części miesięcznego utrzymania). Ale jedynym, które zrobiło to tak spektakularnie.
Prezydent Andrzej Stania umowę z zoo podpisał wczoraj pod klatką przysposobionego tygrysa bengalskiego. W świat poszła informacja, że Rudę stać na karmienie tygrysa, o czym dowie się każdy, kto tygrysa odwiedzi. A bodaj każdy z odwiedzających zoo do tych zwierząt zagląda. Nie ma więc jak dobra reklama, a na tym nie koniec potencjalnych korzyści.
Ruda już promuje się tygrysem w swoim portalu, że "polepsza sytuację finansową śląskiego zoo oraz zwiększa wrażliwość mieszkańców na losy zwierząt". Czytamy, że samiec nazywa się Tarzan, urodził się 8 marca 2006 roku w Czechach, do śląskiego zoo przyjechał zeszłej wiosny, gdzie zamieszkał z tygrysicą ze Szwajcarii (Ruda i ją chciała przysposobić, ale ubiegła ją prywatna firma) i zjada dziennie 10 kilogramów wołowiny. Czytamy też, że odwiedziny u Tarzana będą żywą lekcją biologii w rudzkich szkołach oraz że poprzez szkoły miasto będzie zachęcać do opieki nad kolejnymi zwierzętami z zoo lokalne firmy i mieszkańców.
- Dlaczego akurat tygrys? - pytamy prezydenta Rudy, bo maskotką miasta jest przecież wiewiórka.
- Bo tygrys też rudy - śmieje się Stania. - Chcielibyśmy być tygrysem gospodarczym - i dodaje na poważnie.
Tarzan będzie kosztował Rudę 1000 zł miesięcznie. Rudzianie mogą też mieć swoje prywatne wiewiórki: są cztery do wzięcia za 30 zł miesięcznie każda. Dla potentatów zostały najdroższe zwierzęta: cztery nosorożce i dwa słonie po 1200 zł za sztukę. To największe zwierzęta lądowe, symbolizują moc. Nosorożec kojarzy się z miłością, jego rogi po sproszkowaniu stosowano jako afrodyzjak, dlatego niemal wyginął. Mało kto na świecie może mieć swojego nosorożca.
Słonie przynoszą szczęście, w tym także deszcz i obfite zbiory. Może skuszą się na niego rolnicze gminy naszego województwa? Albo firma współpracująca z Tajlandią, która słonia kiedyś miała nawet na fladze i wciąż wykorzystuje go do kultu i pracy.
.....................
Albo rynek, albo fedrowanie?
13.02.2009
Za rok na środku placu Jana Pawła II powinna już stać 11-metrowa fontanna. Woda popłynie także z odnowionego wodotrysku z płaskorzeźbą. Fontanny połączy "rzeczka". Będzie też drewniany mostek.
Plac wyłożony zostanie kostką brukową i bazaltową. W płytę wtopione zostaną lampy podświetlające plac. Właśnie taki projekt będzie relizować jedna z firm, które wczoraj złożyły oferty w przetargu ograniczonym na przebudowę placu przed urzędem w rynek.
- Do drugiego etapu, po wstępnej selekcji, przejdzie osiem firm mających największe doświadczenie - wyjaśnia Rozalia Mańka, naczelnik wydziału inwestycji UM.
Początek robót zaplanowano na przełom marca i kwietnia. Najpierw na plac budowy wjedzie ciężki sprzęt, by dostać się do podziemnych instalacji i kanalizacji.
- Wymiana starych instalacji i przyłączy w okolicznych budynkach była jednym z postulatów naszych mieszkańców - twierdzi Barbara Dworak, prezes wspólnoty mieszkaniowej "Barbara".- Szkoda, że nie posłuchano nas w kwestii wycięcia drzew. W ich cieniu odpoczywało tu wielu ludzi, gównie starszych%07- dodaje.
- Wokół rynku będzie nowa zieleń, a w rejonie kościoła ławki - zapewnia Mańka.
Inwestycja kosztować będzie około 12 mln złotych. Miasto wystąpi o dofinansowanie z UE na zagospodarowanie i rewitalizcję przestrzeni miejskiej.
- Trudno mówić o rewitalizacji w miejscu, w którym w listopadzie ub.r. kopalnia Pokój zaczęła fedrować. Żeby ta inwestycja miała sen, trzeba zastopować wydobycie - mówi Romuald Smołka, prezes Stowarzyszenia Ochrony Obiektów Zabytkowych Centrum Rudy Śląskiej.
AW - POLSKA Dziennik Zachodni
http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarzenia/959654.html
Wirek: Stare miejsce, nowy sklep
13.02.2009
Wielki afisz informujący o otwarciu nowego pasażu handlowego przy ul. Obrońców Westerplatte przyciąga wzrok i wzbudza ciekawość przechodniów. Zmienia się też obejście obiektu, który okolicznym mieszkańcom zawsze kojarzył się z robieniem zakupów.
- Za komuny był tu sklep państwowy, potem przez lata meblowy, ostatnio oferowano tu jakieś wykładziny czy chińszczyznę - objaśnia Henryk Owczarek z Wirku. - To dobrze, że powstają tu nowe sklepy. Będzie konkurencja dla hipermarketu i być może ceny się obniżą. Jestem z tych, którzy szukają okazji do tańszych zakupów i dlatego liczę na ciekawe promocje, gdy obiekt już ruszy - przyznaje Owczarek.
W pawilonie, wciąż popularnie zwanym "Cyroniem" powstanie centrum skupiającym różne branże.
- Ludzie lubią, gdy w jednym miejscu są różne sklepy. Odwiedzając jeden na pewno wejdą też i do drugiego - mówi Bożena Chrapisińska, zarządca obiektu.
Niski parter nowego pasażu ruszy już początkiem marca.
- W środku przeprowadziliśmy generalny remont, został zmieniony układ pomieszczeń - dodaje Chrapisińska.
Na pietrze pasażu remont potrwa jeszcze do wiosny.
Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni
martin13 - Pią Lut 20, 2009 8:14 pm
Pomysł z tygrysem na nowego Rudzianina świetny A słowa Stani mówią same za siebie.
Cuma - Pią Lut 20, 2009 11:03 pm
Jak chodzi o Stania to powiem że mo swoje wady, ale jak w wypowiedziach nie leje wody to jest to hop z wizją i ambicjami. I to mi sie w nim podobo. Jeszcze żeby reszta wice prezydentów była tako jak Satała, kerego wypowiedzi tyż mi sie fest podobają, to by było super
m20 - Wto Lut 24, 2009 6:09 pm
Dobre wiadomości
Budowa aquaparku pomoże przetrwać kryzys
www.gazeta.pl
Kosztem blisko 120 mln zł do jesieni przyszłego roku w Rudzie Śląskiej powstanie aquapark. Rozpoczęcie tej gwarantowanej przez samorząd inwestycji właśnie teraz ma pomóc lokalnym firmom budowlanym przetrwać kryzys.
Na cześć pochodzącej z Rudy Śląskiej pływaczki, Otylii Jędrzejczak, nowy kompleks sportowo-rekreacyjny ma nosić nazwę "Oti", jak zdrobniale nazywana jest mistrzyni olimpijska.
Szczegóły przedsięwzięcia władze miasta i przedstawiciele inwestora przedstawili podczas wtorkowej konferencji prasowej w Rudzie Śląskiej. Kompleks powstanie w dzielnicy Halemba, w pobliżu autostrady A-4, na gruncie przekazanym przez miasto.
Umowy z wykonawcami prac będą zawarte w drugim kwartale tego roku, a całość ma być gotowa w czwartym kwartale 2010 r. Inwestorem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której 70 proc. ma wyspecjalizowany m.in. w podobnych projektach Miastoprojekt Wrocław. Pozostała część udziałów należy do spółki komunalnej, ze 100-proc. udziałem gminy.
Jak poinformował prezydent miasta Andrzej Stania, inwestycja będzie finansowana ze 119-milionowego kredytu w BRE Banku Hipotecznym, poręczonego przez miasto. Decyzję o poręczeniu rada miejska podejmie w najbliższy czwartek.
Biznesplan projektu zakłada jednak, że zarówno bieżące utrzymanie kompleksu, jak i spłata kredytu będą finansowane z bieżących przychodów aquaparku. Wyliczono, że przy frekwencji rzędu 550 tys. osób rocznie, przedsięwzięcie będzie w stanie na siebie zarobić. To o ok. 50 tys. osób więcej, niż odwiedza rocznie znacznie mniejszy i starszy aquapark w Tarnowskich Górach.
Zaciągnięty na inwestycję kredyt będzie spłacany przez 25 lat. Jak powiedział Grzegorz Rosik z Miastoprojektu Wrocław, w toku rozmów z bankiem udało się obniżyć koszty kredytu o ok. 19 mln zł, głównie dzięki gwarantowaniu kredytu przez samorząd. Po całkowitej spłacie obiekt przejdzie na własność miasta. Jeżeli wcześniej powstanie luka finansowa, samorząd - jako gwarant kredytu - będzie pokrywał straty, obejmując udziały w spółce.
Według prezydenta Rudy Śląskiej, wybór terminu oraz formuły realizacji projektu nie jest przypadkowy i służy wsparciu lokalnych firm budowlano-montażowych w trudnym dla nich okresie spowolnienia gospodarczego. M.in. dlatego inwestorem jest spółka z.o.o. z większościowym udziałem prywatnym - nie obowiązują jej rygory prawa zamówień publicznych.
- Wybór wykonawców będzie odbywał się na podstawie wewnętrznego regulaminu przetargów w naszej spółce, co pozwoli zastosować procedury, które przy zachowaniu konkurencyjności dadzą szansę zaangażowania przede wszystkim lokalnych - rudzkich i śląskich firm - wyjaśniła prezes spółki Park Wodny w Rudzie Śląskiej Ewa Truchan.
Stania dodał, że lokalne firmy budowlano-montażowe wykonują rocznie zamówienia wartości ok. 400 mln zł. - Chcemy "wpompować" w ten rynek ponad 100 mln zł, czyli czwartą część rocznej aktywności tych firm. Liczymy, że pomoże im to przetrwać trudniejszy okres - ocenił.
W parku wodnym ma pracować ok. 75 osób. Oprócz basenów o łącznej powierzchni ok. 1,5 tys. m kw. w kompleksie będzie rozbudowana część służąca odnowie biologicznej, restauracje, sklepy itp., a także lodowisko. Nowością będzie dach ze specjalnych folii-membran, przepuszczających promienie słoneczne, dzięki czemu na basenie nawet zimą będzie można się opalać. Całości dopełni żywa zieleń, m.in. palmy.[/u]
Cuma - Wto Lut 24, 2009 7:48 pm
I jeszcze coś:
„OTI” do walki z kryzysem gospodarczym 2009-02-24
Szansa na skuteczne wsparcie lokalnych firm w czasie kryzysu, możliwość skorzystania z atrakcyjniejszej o 19 mln złotych oferty finansowania oraz dodatkowy sposób zabezpieczenia interesów ekonomicznych gminy to nowe okoliczności przemawiające za realizacją inwestycji kompleksu sportowo – rekreacyjnego „OTI” w najbliższych miesiącach. W czwartek władze Rudy Śląskiej zdecydują o przyszłości tego projektu.
Ostatnie tygodnie przyniosły kilka nowych elementów w projekcie budowy kompleksu „OTI”. Okazało się, że realizacja tej inwestycji może być dobrym sposobem, by w czasie kryzysu realnie wesprzeć lokalną gospodarkę. Według ostatnich szacunków wartość inwestycji, czyli ponad 100 mln złotych, stanowi około 25 proc. wartości rocznej rudzkiej produkcji budowlano-montażowej (obliczenia na podstawie danych średniej sprzedaży produkcji budowlano – montażowej z lat 2005-2007. Źródło: Bank danych regionalnych, http://www.stat.gov.pl). Dlatego można przypuszczać, że tak znaczący wzrost popytu realnie przyczyni się do polepszenia sytuacji firm. Specyfika partnerstwa publiczno – prywatnego, na zasadach którego realizowana jest inwestycja, sprawia, że jest szansa, by znaczna część tej kwoty trafiła do lokalnych firm.
– Kryzys spowodował podjęcie decyzji, że w znacznie większym stopniu, niż to wcześniej zakładano, przy wyborze wykonawców będziemy preferować rudzkie i śląskie firmy, by w ten sposób pomóc im przetrwać trudniejszy okres – mówi Andrzej Stania, Prezydent Miasta Ruda Śląska. – Cenne jest to, że tak naprawdę nie wykorzystujemy pieniędzy budżetowych, bo przecież kompleks „OTI” w ponad 95 proc. budowany jest ze środków prywatnych.
Odrzucenie w grudniu ub. roku przez Radę Miasta uchwały zakładającej zwiększenie wartości poręczenia kredytu sprawiło, że podjęto dodatkowe działania mające zoptymalizować sposób finansowania budowy ze środków prywatnych. Udało się zmniejszyć koszt kredytu, aż o 19 mln złotych. Władze miasta wykorzystały fakt, że w czasie kryzysu banki wolą angażować się w projekty samorządowe niż przedsiębiorstw prywatnych.
Najnowsza oferta zakłada, że w najbliższych latach w budżecie miasta zarezerwowane będzie średnio 9 mln złotych, czyli około 5% wielkości wydatków, na pokrycie ewentualnej straty finansowej spółki będącej właścicielem kompleksu.
- Wyliczenia wskazują, że, by osiągnąć zyski rudzki kompleks będzie musiało odwiedzić tylko 10% więcej osób niż aqua park w Tarnowskich Górach. Nasz znacznie większy obiekt będzie oferował więcej atrakcji i ceny będą niższe – mówi Ewa Truchan, Prezes spółki Park Wodny.
Eksperci ekonomiczni wskazują, że sytuacja na rynkach jest bardzo niepewna i jeżeli posiada się atrakcyjną ofertę finansowania, to należy z niej skorzystać, bo nie wiadomo co przyniesie przyszłość.
- W wyniku kryzysu, instytucje finansowe dokładniej badają projekty, w które się angażują i jeszcze mniej chętnie modyfikują swoje oferty. W najbliższych miesiącach o pieniądze na inwestycje będzie trudniej – mówi Tomasz Kołodziejczyk, niezależny doradca finansowy z sosnowieckiego oddziału firmy Expander.
W celu dodatkowego zabezpieczenia interesu ekonomicznego gminy, władze miasta zdecydowały także, że w zamian za ewentualne dopłaty do kompleksu nabywane będą udziały w spółce. Tym sposobem miasto stanie się po prostu wcześniej właścicielem niż po 25 latach, jak to pierwotnie zakładano.
Bliższe informacje: Ewa Truchan, prezes Parku Wodnego w Rudzie Śląskiej, tel. 697 101 917
Adam Nowak, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska, tel. 2486 281 w. 2010, 2020, 2021, 605 990 994.
http://www.ruda-sl.pl/default.aspx?docId=529&newsId=1666&templId=4
Wit - Wto Mar 10, 2009 9:31 pm
Instytut Karskiego nie ma się gdzie podziać
Jacek Madeja 2009-03-04, ostatnia aktualizacja 2009-03-04 14:14
Do Rudy Śląskiej mieli przyjeżdżać młodzi ludzie z całego świata, by tu uczyć się tolerancji. Tymczasem Instytut im. Jana Karskiego, który miał się tym zajmować zamiast w obiecanej willi został ulokowany w pokoiku. Pamiątki po słynnym kurierze leżą w magazynie.
Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego wymyśliła Kaya Mirecka-Ploss. "Dziołcha ze Śląska", która od ponad 40 lat mieszka w Waszyngtonie jest ikoną amerykańskiej Polonii. Była też ostatnią towarzyszką życia prof. Jana Karskiego, legendarnego kuriera i świadka Holocaustu, który bezskutecznie próbował zaalarmować polityków na Zachodzie o trwającej żydowskiej zagładzie.
Po śmierci Karskiego Mirecka postanowiła, że pamiątki po profesorze trafią do Rudy Śląskiej, a prawa do jego spuścizny intelektualnej staną się własnością Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji.
W inauguracji placówki, prawie cztery miesiące temu, wzięli udział politycy: Krystyna Bochenek i Jerzy Buzek, a honorowym patronem był Andrzej Stania, prezydent Rudy Śląskiej. Miasto obiecało, że wyremontuje dla instytutu opuszczoną przez prokuraturę willę przy ul. Mickiewicza, a jedno z pomieszczeń zostanie urządzone tak, jak waszyngtoński gabinet Karskiego.
Na razie żadna z tych obietnic nie została dotrzymana.
Instytut odnaleźć można w pokoiku w rudzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości. W razie większych spotkań korzysta z pomieszczeń magistratu albo Regionalnej Izby Gospodarczej. - Dowiedzieliśmy się, że nie przeniesiemy się do willi przy Mickiewicza, a urzędnicy szukają dla nas nowej siedziby. Nie jest to sytuacja komfortowa - mówi Bożena Łobzowska, prezes instytutu. Wciąż ma nadzieję, że miastu uda się znaleźć nową siedzibę, równie reprezentacyjną jak willa przy Mickiewicza. Jesienią chce zorganizować dużą konferencję, do Rudy Śląskiej przyjadą studenci z różnych krajów, a jednym z wykładowców ma być prof. Norman Davies. Wcześniej, bo już za kilka tygodni do miasta zostaną przywiezione meble i obrazy z gabinetu Karskiego. Trzeba je będzie umieścić w magazynie, w urzędzie miejskim. Obok innych pamiątek, które Kaya Mirecka-Ploss przywiozła kilka miesięcy temu.
Schowane w skrzyniach leżą już bezcenne pamiątki po Karskim. M.in. dyplom uniwersytecki ze Lwowa, dyplom Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, odznaczenia, listy i ulubione szachy.
Prezydent Andrzej Stania przekonuje tymczasem, że miasto nie wycofało się z pomysłu udostępnienia instytutowi willi przy Mickiewicza, a jego podwładni szukają innej siedziby tylko "na wszelki wypadek"..
- Na razie wszystko odłożyło się w czasie. Trudno powiedzieć, na jak długo. Sytuacja ekonomiczna nie jest najlepsza, więc na razie musieliśmy okroić pieniądze przeznaczone na ten cel - wyjaśnia prezydent.
Co innego na ten temat usłyszeliśmy jednak w radzie miejskiej. Według komisji budżetu na adaptację willi miasto musiałoby wydać aż 2,5 mln zł. Korzystniej więc, zdaniem radnych, byłoby ten budynek sprzedać. Także Janusz Podolski, zastępca naczelnika wydziału inwestycji w rudzkim magistracie, jest sceptyczny. - Teraz w budżecie mamy na ten cel tylko 100 tys. zł, ale nawet gdybyśmy dostali pieniądze, to remont potrwa 10 miesięcy - mówi.
Kazimierz Kutz, przyjaciel Kayi Mireckiej-Ploss i gorący orędownik powstania instytutu - "intelektualnego centrum śląskiego myślenia", obiecał, że postara się wyjaśnić sprawę. - Skoro podczas inauguracji padła taka deklaracja, miasto po prostu nie ma wyjścia, musi to zrobić - podkreśla poseł.
Niech Ruda Śląska nie marnuje prezentu
Jacek Madeja2009-03-04, ostatnia aktualizacja 2009-03-04 14:14
Kaya Mirecka-Ploss przywiozła do Rudy Śląskiej gwiazdkę z nieba. Miasto dostało wszystko na tacy: pomysł na instytut, międzynarodowe kontakty i pamiątki po prof. Janie Karskim. Wydawało się, że wystarczy tylko niczego nie popsuć. W czasie inauguracji wszyscy przekonywali, że my Ślązacy najlepiej wiemy, co to tolerancja i roztaczali wizję konferencji naukowych, na które przyjadą autorytety i studenci różnych wyznań i narodowości.
Po kilku miesiącach od tamtych wydarzeń w uszach dźwięczą pamiętne słowa Wiktora Czernomyrdina. Ten polityk po nieudanej próbie przeprowadzenia reform w Rosji z rozbrajającą szczerością stwierdził: "Chcieliśmy jak najlepiej, a wyszło jak zawsze". Oby Ruda Śląska nie musiała za jakiś czas, w ten sam sposób przyznać się do swojej niemocy. Jeśli się szybko nie zabierze do pracy, to o Międzynarodowym Instytucie Dialogu i Tolerancji wkrótce nikt nie będzie pamiętał, a jedyną spuścizną po legendarnym kurierze będą pudła z pamiątkami w magazynach magistratu.
Cuma - Sob Mar 14, 2009 10:00 pm
W sumie jeszcze nikt o tym nie wspomniał.
Na Wirku w dawnym MebelCyroń powstaje nowy pasaż hanlowy. Zmieniony zostaje układ wnętrza i wejść, elewacja, kondygnacja podziemna bedzie także dostępna. Z wygladu może nic specjalnego, ale znacznie lepiej niż poprzednio. No i razem z Plazą może stworzyć fajną ofertę
A mnie coś zaciekawiło. Ma ktoś możę foto ul. Kubiny, zanim wybudowano TBS? Zaczęło mnie ciekawić jak wygladała kiedyś ta strona gdzie jest blok
Cuma - Pon Mar 16, 2009 2:45 pm
Podpisanie umów w ramach Projektu „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska”16-03-09 12:03:03:55, UM Ruda Śląska
Urząd Miejski w Rudzie Śląskiej - Biuro Prasowe W środę o godz. 12:00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Ruda Śląska zostaną podpisane kontrakty na roboty budowlane, które będą realizowane w ramach Projektu „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska”, współfinansowanego w 65 % przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności.
Podpisywane umowy będą dotyczyły budowy sieci kanalizacyjnej w zlewni oczyszczalni „Orzegów” oraz w zlewni oczyszczalni „Halemba Centrum”. Roboty objęte zostały ostatnim – IV – etapem dokończenia niezrealizowanego zakresu robót kanalizacyjnych w dzielnicach Ruda, Orzegów, Godula i Chebzie oraz I etapem ukończenia prac budowlano-montażowych w Halembie, Bielszowicach i części dzielnicy Wirek.
Zadanie pod nazwą „Budowa kanalizacji w zlewni oczyszczalni Halemba – Etap I” zostało podzielone na dwie części, w ramach których wybudowana zostanie sieć kanalizacyjna w rejonie ulic: Nowej, Księdza Niedzieli, Nowy Świat, Halembskiej, Podlaskiej, Jaronia, Chłopskiej, Piotra Skargi, Solidarności i Miodowej.
W drodze przetargu nieograniczonego Wykonawcą pierwszej części robót wybrano konsorcjum firm w składzie: Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ENERGOTERM Sp. z o.o. z Torunia – lider konsorcjum oraz BUDEXIM Sp. z o.o. z Rybnika – partner konsorcjum. Wartość netto podpisanej z tym Wykonawcą umowy wyniesie 2 671 414,68 euro.
Najkorzystniejszą ofertę na wykonanie części drugiej złożyła rudzka firma Przedsiębiorstwo Robót Drogowych MPRD Sp. z o.o. Wartość prac, które zrealizuje ten Wykonawca, zgodnie ze złożoną przez niego ofertą, wyniesie 2 083 771,37 euro netto.
Ostatni – IV – etap dokończenia niezrealizowanego zakresu Zadania „Budowa kanalizacji w zlewni oczyszczalni Orzegów” będzie realizowany przez Przedsiębiorstwo Budowlano Inżynieryjne TELBUD Sp. z o.o. z Katowic. Spółka złożyła najkorzystniejszą ofertę na wykonanie czterech części robót, czyli całości prac kanalizacyjnych objętych tym etapem, w ramach których wybuduje sieć kanalizacyjną w rejonie ulic: Piastowskiej, Hlonda, Joanny, Bytomskiej, Dworcowej, Raciborskiej, Słowiańskiej oraz Osiedla Kwiatowego. Łączna wartość umów zawartych z tym Wykonawcą wyniesie 3 170 954,26 euro netto.
Całość prac budowlano-montażowych objętych wspomnianymi kontraktami zostanie zrealizowana do końca bieżącego roku.
http://www.gospodarkaslaska.pl/?ac=artykulKat&id=15715
Cuma - Pon Mar 23, 2009 9:03 pm
Bezpieczne drogi i nowoczesna infrastruktura edukacyjna za unijne euro 2009-03-23
10 marca 2009 r. Zarząd Województwa Śląskiego podjął uchwały o wyborze projektów do dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Bardzo wysoko oceniony został wniosek z Rudy Śląskiej dotyczący przebudowy ulicy Pawła. Miasto otrzyma dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 85% kosztów całkowitych, tj. 2 546 742,92 zł.
Przypomnijmy, że 19 grudnia ubiegłego roku ulica Pawła została otwarta po remoncie nawierzchni. Wcześniejszy remont drogi, pomimo interwencji mieszkańców i przedsiębiorców był niemożliwy, gdyż teren ten nie należał do Miasta. Ulica Pawła pełni funkcję ważnej trasy dojazdowej do „rudzkiej strefy przemysłowej”- swoje siedziby ulokowało tam wiele zakładów produkcyjnych oraz firmy usługowo-transportowe.
Środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zostały również przyznane na realizację projektu przebudowy ulicy Szyb Walenty - drogi dojazdowej do Śląskiego Parku Przemysłowego i Inkubatora Przedsiębiorczości. Koszt inwestycji wynosi 10 901 341,09 zł, dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 to – 38,80%, czyli 3 521 922,42 zł. Modernizacja drogi ułatwi dojazd z Drogowej Trasy Średnicowej do dzielnicy Bielszowice i Zabrza, ułatwi transport pojazdów na obszarach strategicznych gospodarczo oraz dojazd do jednej z atrakcji Szlaku Architektury Przemysłowej Śląska – zabytkowego Szybu Mikołaj, a także do XIX-wiecznego Folwarku adaptowanego na tereny rekreacyjno-kulturalne.
Wysoką lokatę na liście projektów wybranych do dofinansowania zajął wniosek naszego miasta dotyczący przebudowy i rozbudowy budynku Zespołu Szkół Specjalnych Nr 3 im. św. Łukasza w Rudzie Śląskiej. W ramach realizacji projektu zostanie wybudowany pawilon dydaktyczny, świetlica pod częściowym zadaszeniem głównego dziedzińca szkoły oraz łącznik, który zapewni komunikację między nowym pawilonem a istniejącym kompleksem. Całkowity koszt inwestycji wynosi 2 923 858,91 zł, dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 85 %, czyli 2 485 280,07 zł. Realizacja projektu zapewni wysoką jakość kształcenia oraz równość szans rozwojowych korzystającym z nowopowstałej infrastruktury edukacyjnej.
Bliższe informacje: Joanna Sochacka, naczelnik Wydziału Innowacji i Pozyskiwania Funduszy, tel. 032 248 67 01.
http://www.ruda-sl.pl/default.aspx?docId=529&newsId=1721&templId=4
Cuma - Pon Mar 30, 2009 2:06 pm
Przed UM podczas weekendu wycieto już wszystkie drzewa. Fotki niestety robione telefonem:
Cuma - Czw Kwi 09, 2009 1:05 pm
Mobilny doradca ds. ofert inwestycyjnych 2009-04-09
Od początku kwietnia w Wydziale Rozwoju Miasta oferowana jest nowa, bezpłatna usługa dla potencjalnych inwestorów. Mobilny doradca ds. ofert inwestycyjnych służy pomocą pod numerami telefonów: 032 244 90 46 lub 693 559 467, w zakresie prezentacji bezpośrednio w terenie ofert nieruchomości zabudowanych lub niezabudowanych. Ponadto udziela informacji inwestorom o przeznaczeniu danej nieruchomości na cele zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego miasta, ewentualnej cenie i terminie przetargu.
Nowa usługa wprowadzona jest w celu ułatwienia procedur w inwestowaniu w mieście i przyspieszenia dostarczania informacji niezbędnych do podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Bliższe informacje:: Grażyna Marasek, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta, tel. 665 382 100.
http://www.ruda-sl.pl
--------------------------------------------------------------------------
Spotkaj się z Jerzym Buzkiem
9 kwietnia 2009 www.kulturawrudzie.pl
Prezydent Rudy Śląskiej Andrzej Stania serdecznie zaprasza Mieszkańców Miasta na spotkanie z Jerzym Buzkiem - deputowanym do Parlamentu Europejskiego i byłym premierem RP.
Spotkanie odbędzie się we wtorek, 14 kwietnia br. o godz. 18:00 w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Nowym Bytomiu.
Będzie to pierwsze wydarzenie z cyklu "Znani Ludzie w Twojej Rudzie". Poprowadzi je dziennikarka telewizyjna - Grażyna Herich. Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań. Dyskusja dotyczyć będzie roli Polski w Unii Europejskiej, światowego kryzysu oraz energii odnawialnej. Wstęp wolny.
http://www.rudaslaska.com.pl/p,s,200120,o,listing_informacji,id_kat,200274,id_informacji,500237.html
Cuma - Pią Kwi 10, 2009 8:37 am
Dodatkowe pieniądze na realizację Projektu „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska” 2009-04-10
Ruda Śląska otrzymała na bardzo atrakcyjnych warunkach pożyczkę z tzw. „funduszu wrakowego” o wartości ponad 32 milionów złotych. Pozwoli ona na płynne finansowanie realizowanego przez miasto od 2002 roku przedsięwzięcia „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska”, które jest współfinansowane w 65 % przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Umowa w tej sprawie została podpisana 9 kwietnia w Urzędzie Miasta.
„Fundusz wrakowy” tworzą wpływy z opłat w zakresie recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował o przyznaniu preferencyjnych kredytów na ratowanie zagrożonych projektów unijnych z przekroczeniami kosztów, realizowanych w ramach Funduszu Spójności (ISPA/FS) - perspektywa 2000-2006. Do rozdysponowania była kwota 600 mln zł. Warunki, na jakich NFOŚiGW udzieli pożyczek inwestycyjnych są wyjątkowo atrakcyjne: oprocentowanie jest stałe i wynosi zaledwie 1 proc., a maksymalny okres kredytowania to 25 lat.
O preferencyjną pożyczkę wnioskowało 17 beneficjentów Funduszu Spójności, którzy napotkali na poważne kłopoty finansowe z dokończeniem inwestycji na skutek m.in. niekorzystnych wahań kursu euro oraz drastycznych wzrostów cen materiałów i kosztów usług budowlanych. Ruda Śląska miała duże szanse na uzyskanie wsparcia finansowego z „funduszu wrakowego”. Pozytywną opinię podczas oceny merytorycznej otrzymały również m.in. Olsztyn, Pabianice, Kielce, Starachowice, Karkonosze, Zgierz, Piekary Śląskie oraz Bytom.
Projekt „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska” współfinansowany prze Unię Europejską przyczynia się do zmniejszania różnic społecznych i gospodarczych pomiędzy obywatelami Unii.
Bliższe informacje: Krzysztof Piecha, Jednostka Realizująca Projekt, tel. 032 2 449 059, 032 2 486 281 do 9 wew. 3251; e-mail: http://www.ispa.rudaslaska.pl
http://www.ruda-sl.pl/default.aspx?docId=529&newsId=1787&templId=4
Wit - Wto Kwi 14, 2009 8:31 pm
Halembski zamek nie będzie stał pusty
Iwona Sobczyk 2009-04-14, ostatnia aktualizacja 2009-04-14 20:33:17.0
Miasto oficjalnie przejęło klasycystyczny pałacyk w Halembie, dawny Młodzieżowy Klub Górniczy. Niewykorzystywany od lat budynek ma być siedzibą domu kultury. Wcześniej trzeba go wyremontować.
Klasycystyczny pałac przy ul. 1 Maja - zwany halembskim zamkiem - powstał w połowie XVIII wieku. W swojej długiej historii był między innymi siedzibą nadleśnictwa rodziny Donnersmarcków i sądu. W latach 60. wprowadził się tu Młodzieżowy Klub Górniczy. Od dziesięciu lat budynek stał pusty. Właścicielowi - spółdzielni "Nasz Dom" - nie udało się znaleźć najemcy, który by pałac odpowiednio wykorzystał. Teraz życie ma do niego wrócić. W ramach darowizny zamek przejęło miasto i zamierza w nim urządzić dom kultury. - Wiemy, że mieszkańcom Halemby bardzo zależało na tym, żeby budynek znów zaczął im służyć - mówi Andrzej Stania, prezydent Rudy Śląskiej. Sam dobrze pamięta lata świetności młodzieżowego klubu. - Bywało, że robiłem sobie tu przystanek w drodze z zajęć na politechnice do domu. Poza tym to piękny budynek, o który trzeba zadbać - dodaje prezydent.
Zanim pałac na nowo zacznie żyć, trzeba w nim zrobić remont. - My nie mieliśmy na to pieniędzy - mówi Krzysztof Goniwiecha, prezes spółdzielni.
Choć plan prac nie jest jeszcze gotowy, już wiadomo, że trzeba się będzie zająć usuwaniem skutków źle wykonanych napraw, w wyniku których pilastry zdobiące elewację straciły żłobkowanie, a stolarka okien nie pasuje do architektury. Przez ostatnie lata dzierżawców było trzech. Jeden postawił w swojej części bar, inny zamontował podwieszany sufit. - Kolejni najemcy zaczynali remonty w różnych częściach budynku. Żaden nie został doprowadzony do końca, więc całość jest dziś w nie najlepszym stanie - mówi Łukasz Urbańczyk, konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej.
W kiepskim stanie jest też dach, a elewacja popękała. Renowacji trzeba będzie poddać elementy historycznego wyposażenia - modernistyczną stolarkę drzwiową, drewniane schody, meble z tzw. "pokoju myśliwskiego" (miasto dopiero stara się o ich przejęcie) i częściowo rozebrane parkiety.
Warto byłoby też zadbać o otoczenie pałacu. Teraz rozciąga się przed nim plac ułożony z betonowych płyt.
Według wstępnych szacunków, na remont pałacu trzeba będzie wydać około dwa miliony złotych. - Mamy na to zabezpieczone środki w budżecie - zapewnia prezydent Stania.
Cuma - Śro Kwi 29, 2009 1:55 pm
Ul. Niedurnego jednokierunkowa 2009-04-29
Od 4 maja nastąpi zmiana organizacji ruchu na ul. Niedurnego w Nowym Bytomiu. W związku z przebudową skrzyżowania ulic Niedurnego, Czarnoleśnej i Chorzowskiej ul. Niedurnego na odcinku od ul. Grochowskiej do Urzędu Miasta będzie jednokierunkowa. Ruch odbywać się będzie w kierunku Chebzia i Drogowej Trasy Średnicowej.
Objazd dla pojazdów jadących w kierunku przeciwnym zostanie wyznaczony:
- w kierunku dzielnicy Wirek ul. Gen. Hallera, 1 Maja, Obrońców Westerplatte.
- w kierunku Świętochłowic ul. Gen. Hallera, Objazdową, Czarnoleśną i Chorzowską.
Zmiana organizacji ruchu nie dotyczy pojazdów komunikacji miejskiej, które będą korzystały z dotychczasowych przystanków. Zachowany zostanie również dotychczasowy dojazd do Urzędu Miasta. Za wszelkie utrudnienia w ruchu przepraszamy.
http://www.ruda-sl.pl
Cuma - Pią Maj 08, 2009 8:38 pm
Hotel w zabytkowej fabryce margaryny Autor: Mirosław Ogórka
Dawna fabryka margaryny w Rudzie Śląskie ... Mirosław Ogórka pochodzi z Rudy Śląskiej, aktywnie współtworzy portal MMSilesia.pl. Na co dzień studiuje na piątym roku geografii na Wydziale Nauk o Ziemi w Sosnowcu. Niedawno, głosami internautów został wybrany Dziennikarzem Obywatelskim Roku 2008. Adaptacja dawnych obiektów przemysłowych na cele usługowe jest coraz częstszym zjawiskiem w Polsce. Manufaktura w Łodzi, Wielki Młyn w Gdańsku, fabryka margaryny w... Rudzie Śląskiej!
Ruda Śląska zaczęła się rozwijać na dobre na przełomie XIX i XX wieku. Wszystko to za sprawą przemysłu ciężkiego. Jednak wzrastająca ilość mieszkańców oraz narastający kapitał przedsiębiorców powodował, że mogli oni inwestować również w inne branże przemysłu.
1 marca 1923 roku wybudowano w dzielnicy Ruda fabrykę margaryny. Była to pierwsza taka fabryka w Polsce. Przedsiębiorstwo po kilku latach okazało się nierentowne i zbankrutowało. Na jego miejscu otwarto spółkę „Unikor” (Zjednoczone Fabryki Przetworów Mięsa i Tłuszczów), która zatrudniała 35 pracowników, jednak firma ta również zbankrutowała. Lokale przy ulicy Piastowskiej mieściły następnie garbarnię, która po pewnym czasie zgłosiła upadłość.
Po drugiej wojnie światowej znajdowały się tam magazyny i kuchnia dla ubogich. Następnie uruchomiono w tych budynkach Miejskie Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane. Ostatnią firmą, która funkcjonowała na terenie dawnej fabryki margaryny było Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.
Ze względu na swoje gabaryty, rozmieszczenie powierzchni lokalu i dogodną lokalizację, obiekt ten stał się gratką dla inwestorów. Z początkiem roku 2009 zaczęły się przygotowania do prac remontowo-budowlanych.
- Dawna fabryka margaryny będzie zaadaptowana na hotel, a tuż obok powstanie super market, który stworzy jedna z niemieckich sieci handlowych - mówi MM Silesii Adam Janus z firmy Junior, pomysłodawca budowy hotelu.
- Na razie trwają prace porządkowe na terenie placu obok dawnej fabryki margaryny, ale wkrótce ruszą także te budowlane - dodaje Janus.
Tuż obok dawnej fabryki margaryny znajduje się park z fontanną, a za nim restauracja „Adria”, która jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych i luksusowych lokali tego typu w mieście. Ponadto w odległości kilkuset metrów znajduje się kompleks obiektów szybu „Franciszek” (oddziału kopalni "Wawel") z pięknym budynkiem straży pożarnej stylizowanym na średniowieczną fortyfikację. Budowle te są również doskonałym miejscem na adaptacje w celach usługowych, rekreacyjnych lub turystycznych.
Zjazdy z autostrady A4 oraz DTŚ w promieniu kilku kilometrów to dodatkowy atut logistyczny, który na pewno będzie sprzyjał popularności planowanego centrum
handlowego i hotelu w Rudzie Śląskiej nie tylko wśród mieszkańców miasta.
Wit - Sob Maj 30, 2009 2:45 pm
Ruda Śląska rozpoczęła świętowanie Abrahama
dziś
Koncerty, festyny, wystawy, konkursy, zawody sportowe i konferencje, a do tego publikacje naukowe a nawet okolicznościowe znaczki pocztowe - to lista imprez i atrakcji, jakie przygotowano dla mieszkańców Rudy Śląskiej. Wszystko z okazji 50 lat, jakie minęły odkąd gmina powstała w obecnych granicach.
Do 1950 na terenie Rudy Śląskiej funkcjonowało wiele miejscowości, każda z wielowiekową tradycją. W 1951 roku w wyniku likwidacji powiatu katowickiego stworzono z nich dwa miasta: Nowy Bytom i Rudę, które 1 stycznia 1959 roku połączono. Jak mówi się żartobliwie w Rudzie Śląskiej, doszło do "małżeństwa z rozsądku", w którym panna młoda czyli Ruda wniosła wiano w postaci nazwy, a pan młody - Nowy Bytom, dał teren pod centrum nowej gminy.
Z okazji 50. urodzin miasta odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. - Zdaliśmy egzamin z wzajemnego szacunku. Z naszych doświadczeń można czerpać przy zarządzaniu metropolią - podkreślał Andrzej Stania, prezydent miasta.
Ustanowiono specjalne wyróżnienia "Kamrat Rudzki", powędrowały one w ręce przedstawicieli miast partnerskich: Alana Cardwella z Carrickfergus w Irlandii Północnej i Fransesca M. Sammmarco z włoskiego Vibo Valentia.
Od 5 do 7 czerwca w świętowanie zostaną zaangażowani pływacy. W kochłowickim basenie odbędzie się bowiem 50-godzinny maraton pływacki. Wiodącą imprezą będą Dni Rudy Śląskiej, jakie zaplanowano na 13 i 14 czerwca. Na wireckim targowisku zagrają wtedy polskie i zagraniczne gwiazdy.
Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni
http://slask.naszemiasto.pl/wydarzenia/1006166.html
Cuma - Nie Maj 31, 2009 9:08 am
Fajnie, świętujemy... Szkoda tylko że Dni Rudy jak na 50-cio lecie bedą bardzo słabe
Kris - Pią Cze 05, 2009 8:24 pm
Wycięli drzewa, odsłonili kościół. Będzie rynek
Jacek Madeja
2009-06-05, ostatnia aktualizacja 2009-06-05 19:56
Władze Rudy Śląskiej wydadzą 12 mln zł na zagospodarowanie placu przed magistratem, który ma się zamienić w reprezentacyjny rynek z efektowną fontanną. A nawet dwiema.
Problem najlepiej oddaje miejscowy dowcip. Na hasło: "Chopy, idziemy do centrum!", każdy biegnie do innej dzielnicy Rudy Śląskiej. Nic dziwnego, miasto w obecnych granicach żyje dopiero od pół wieku, a wcześniej tworzące je części były samodzielnymi gminami. Jeszcze dziś wielu miejscowych nie powie, że mieszkają w Rudzie Śląskiej, ale że w Kochłowicach, Wirku czy Halembie. Urzędnicy chcą sprawić, by dzięki rynkowi koło Urzędu Miejskiego w Nowym Bytomiu coś w tej sprawie się zmieniło.
- Takiego miejsca od dawna w mieście brakowało. Nowy Bytom spośród wszystkich dzielnic ma największe znaczenie, a przy placu Jana Pawła II jest magistrat i przepiękny kościół św. Pawła - argumentuje Tomasz Kulpok z magistratu.
Obecnie plac Jana Pawła II to tylko zapuszczony zieleniec. Od kilku tygodni wygląda nawet jeszcze gorzej, bo pod topór poszły drzewa i krzewy, które tu rosły. Wszystko dlatego, że od poniedziałku rozpocznie się remont. Plac będzie miał całkiem nową nawierzchnię z granitu, bazaltu i betonu. Płyty i kostki będą głównie czarne i szare, w niektórych miejscach ożywione zielenią. - Z obecnego wystroju zostanie tylko zabytkowa fontanna. Wyremontowana, będzie miała całkowicie nowy mechanizm wodny. Oprócz tego w miejscu okrągłego klombu wybudujemy drugą, która będzie mogła wyrzucać strumień wody na wysokość 11 metrów - opowiada Rozalia Mańka, naczelnik wydziału inwestycji.
Ludzie, którzy tych planów jeszcze nie znają, z niepokojem patrzą na ogołocony plac. - Przez lata skwer był coraz bardziej zaniedbany. To już najwyższy czas, żeby coś z nim zrobić. Szkoda tylko, że wszystkie drzewa wyrąbali - denerwuje się Andrzej Nowacki, który mieszka nieopodal. - Szkoda, że w większości ma być wyłożony płytami. Przydałoby się więcej zieleni - komentuje zamiary urzędników Monika Czempiel.
- Rzeczywiście, zieleni będzie mniej. Musieliśmy wyciąć ponad 61 drzew, ale posadzimy 36 nowych - informuje naczelnik Mańka. Według Kulpoka dzięki wycięciu drzew plac odzyska dawny wygląd, bo nic nie będzie zasłaniało monumentalnej bryły kościoła. Po II wojnie światowej komunistyczne władze celowo posadziły drzewa, aby nie rzucał się w oczy. - Z archiwalnych zdjęć wiemy, jak to niegdyś wyglądało. Wtedy to był rynek Nowego Bytomia, teraz będzie pełnił taką funkcję dla całego miasta - podkreśla Kulpok.
Na remont placu rudzki magistrat wyda 12 mln zł. Dlaczego tak dużo? Oprócz prac na powierzchni trzeba też będzie wiele zrobić pod ziemią, np. wymienić instalację kanalizacyjną i elektryczną, a przy okazji wyremontowana zostanie ulica Ofiar Katynia. Wszystko ma potrwać rok. Na razie w magistracie nikt jeszcze nie wie, czy po remoncie plac Jana Pawła II zostanie oficjalnie przemianowany na rynek.
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,3501 ... rynek.html
Cuma - Śro Cze 17, 2009 6:47 pm
Ruda Śląska – miasto nowoczesnej architektury
17 czerwca 2009 Biuro Prasowe UM Ruda Śl
W dniach 18-19 czerwca w Śląskim Parku Przemysłowo – Technologicznym w Rudzie Śląskiej Katedra Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach organizuje III Międzynarodową Konferencję pt. "Nowoczesność w architekturze".
W drugim dniu konferencji o godz. 11:00 odbędzie się studencki panel warsztatowy: "Ruda Śląska – nowoczesność a miasto policentryczne", poświęcony problematyce nowoczesnej architektury w zabudowie śródmiejskiej Rudy Śląskiej.
Organizowana w naszym mieście konferencja i warsztaty to trzecia edycja projektu, którego celem jest promowanie nowoczesnej architektury w krajobrazie architektonicznym śląskich miast. Wydarzenie adresowane jest do szerokiego grona osób zajmujących się zarówno teorią architektury jak i praktyką realizacyjną. Wśród zaproszonych gości znajdują się pracownicy naukowi, doktoranci i studenci wydziałów architektury, a także architekci-twórcy, oraz producenci i dystrybutorzy nowoczesnych technologii. W ramach warsztatów studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zaprezentują swoje prace dyplomowe, semestralne i konkursowe, dotyczące zagospodarowania terenów Rudy Śląskiej.
Ruda Śląska jest miastem otwartym na kreatywne pomysły młodych architektów. W 2006 r. w wyniku konkursu zorganizowanego przez władze Śląskiego Parku Przemysłowego – Technologicznego na zagospodarowanie terenu i budynków po byłej KWK "Wawel", skorzystano z pomysłów dwóch studentek architektury – Aleksandry Postawy i Anety Wiatr.
Wydział Architektury Politechniki Śląskiej stale współpracuje z ŚPPT, organizując praktyki studentom w biurach firm w nim zrzeszonych.
Bliższe informacje: Biuro konferencji, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, Anna Kossak-Jagodzińska, tel. 604 712 866, Tomasz Wagner, tel. 604 186 243.
Program dostępny jest na stronie http://www.konferencje.polsl.pl/nowoczesnosc
http://www.rudaslaska.com.pl/p,s,200120,o,listing_informacji,id_kat,200274,id_informacji,542815.html
Wit - Śro Cze 17, 2009 7:53 pm
Likwidacja czterech starych oczyszczalni ścieków zakończona
Urząd Miasta Ruda Śląska, 2009-06-16 13:08
2 czerwca zakończono roboty rozbiórkowe i rekultywacyjne związane z likwidacją czterech starych oczyszczalni ścieków. Prace były realizowane w ramach Projektu „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska”, którego głównym celem jest uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Rudy Śląskiej oraz poprawa warunków sanitarnych mieszkańców miasta.
Kontrakt obejmował likwidację czterech oczyszczalni ścieków – oczyszczalni „Halemba I” przy ulicy Morskiej, „Halemba II” przy ulicy Solidarności, „Ruda Południowa” przy ulicy Zabrzańskiej i „Mickiewicza” przy ulicy Szyb Bartosza. Miasto podjęło decyzję o likwidacji tych obiektów, ponieważ oczyszczalnie te wykorzystywały przestarzałe technologie, a co za tym idzie oczyszczane tam ścieki nie spełniały obowiązujących norm czystości. Teren po zlikwidowanych oczyszczalniach został zrekultywowany, a w przyszłości będzie mógł być wykorzystany na przykład na cele handlowo-usługowe.
Strumień ścieków, który trafiał dotychczas do starych oczyszczalni ścieków został przekierowany na nową oczyszczalnię ścieków „Halemba Centrum”, która została oddana do eksploatacji w 2007 roku oraz na zmodernizowaną oczyszczalnię „Orzegów”, której uroczyste otwarcie odbyło się pod koniec ubiegłego roku. Inwestycje te były realizowane również w ramach Projektu „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska”, a ich koszt został częściowo pokryty ze środków unijnych.
Likwidacja czterech starych oczyszczalni ścieków wraz z budową nowej oczyszczalni „Halemba Centrum” oraz modernizacją istniejącej oczyszczalni „Orzegów” zapewniła kompleksowe rozwiązanie gospodarki wodno-ściekowej i osadowej na terenie Rudy Śląskiej. Dzięki tym inwestycjom miasto zostało podzielone na trzy zlewnie, czyli trzy obszary, z których ścieki kierowane są do poszczególnych oczyszczalni ścieków – „Halemba Centrum”, „Orzegów” i „Barbara”. Wraz z takim rozwiązaniem ścieki oczyszczane w rudzkich oczyszczalniach będą spełniały polskie i unijne normy. By jednak w pełni osiągnąć założony efekt ekologiczny Projektu „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska” muszą zostać ukończone roboty kanalizacyjne na terenie miasta. Obecnie trwają prace budowlano-montażowe związane z ostatnim etapem budowy nowej sieci kanalizacyjnej na terenie zlewni oczyszczalni „Orzegów” oraz w ramach pierwszego etapu ukończenia prac w zlewni oczyszczalni „Halemba Centrum”. Wkrótce zostaną rozstrzygnięte kolejne przetargi, które pozwolą wyłonić Wykonawców pozostałych jeszcze do zrealizowania robót.
http://www.tvs.pl/informacje/11901/
Cuma - Czw Cze 18, 2009 9:06 pm
Bokserska gala w plenerze
Tego jeszcze w Rudzie Śląskiej nie było. 20 czerwca po raz pierwszy w naszym mieście odbędzie się gala boksu zawodowego. Areną walk mistrzów sztuki pięściarskiej będą Tereny Targowe w Wirku.
Jako główna atrakcja gali z cyklu "Wojak Boxing Night" zapowiadany jest pojedynek o pas mistrza świata federacji IBC kategorii junior ciężkiej, w którym zmierzą się Paweł „Harnaś” Kołodziej i reprezentant Czech Roman Kracik.
Dla Kołodzieja czerwcowy występ będzie pierwszym startem w tym roku. Mierzący 195 centymetrów wzrostu pięściarz grupy Bullit KnockOut Promotions stoczył do tej pory 22 profesjonalne walki- wszystkie wygrał, w tym 12 przez nokaut. Jego rywal jako zawodowiec między liny wchodził 30 razy i tylko raz zaznał goryczy porażki. Podczas rudzkiej imprezy zaprezentują się również: boksujący w tej samej kategorii wagowej co Kołodziej amatorski wicemistrz Unii Europejskiej z 2006 roku Łukasz Janik, czempion IBC wagi junior średniej Damian Jonak oraz Krzysztof Szot, Tomasz Hutkowski, Wojciech Depa i Łukasz Maciec.
Bilety na galę kosztują: 60, 70 i 80 złotych oraz 200 i 300 złotych w strefie VIP z cateringiem. Można je nabyć w: Urzędzie Miasta Ruda Śląska, R-Urzędzie w CH Plaza, pasażu w Tesco Ruda Śląska, biurze Terenów Targowych Wirek, biurze Gospodarstwa Pomocniczego UM w Bielszowicach (ul. Główna). Zamówienia zbiorowe można składać pod mailowym adresem: gospom2006@poczta.onet.pl
Bokserska gala uświetni obchody jubileuszu 50-lecia Rudy Śląskiej, a patronat nad imprezą objął prezydent miasta Andrzej Stania. Początek walk o 19.30.
http://www.wiadomoscirudzkie.com.pl/
Nadmienię jeszcze, że bedzie relacja LIVE w Polsacie, a wiec niejako okazja do promocji miasta
---------------------------------------------------------------------------------
Rynek na pięćdziesiąte urodziny
W lipcu rozpoczną się roboty związane z przebudową Placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu. Wykonawcę czeka mnóstwo pracy. Roboty w dużej mierze zostaną wstrzymane zimą. Tak więc po miejskim rynku będziemy się mogli przespacerować dopiero w maju przyszłego roku. Mimo wszystko nie jest nazbyt odległa perspektywa.
Odkąd zniknęło stamtąd sześćdziesiąt drzew, plac już prezentuje się zupełnie inaczej – korzystniej, jak mówi się w centrum miasta. Zyskał zupełnie nowe oblicze, więcej przestrzeni, a przecież to dopiero początek. Patrząc na plany i wizualizacje wszystko można być pewnym, że rudzianie będą mieli być z czego dumni. Każde szanujące się miasto posiada rynek, teraz wreszcie i my się go doczekamy. Można śmiało powiedzieć, że miasto samo zrobiło sobie prezent na swoje 50-urodziny. Dokładnie w roku jubileuszowym rozpoczną się prace, więc data ta przejdzie do historii. W tym roku przypada też inna ważna rocznica - związana z Papieżem Janem Pawłem II, którego imię nosi nowobytomski plac. Trzydzieści lat temu wybrany na Stolicę Piotrową kard. Karol Wojtyła odbył swoją pierwszą pielgrzymkę do ojczyzny.
http://www.wiadomoscirudzkie.com.pl/
Cuma - Sob Cze 20, 2009 2:03 pm
Gala boksu na 50-lecia miasta Ruda Śląska Autor: Magdalena Foltys
Ceremonia ważenia w Urzędzie Miasta Ruda ... Wczoraj w Urzędzie miasta Ruda Śląska odbyła się ceremonia ważenia zawodników, którzy wezmą udział w dzisiejszej Gali Boksu Zawodowego w Rudzie Śląskiej. Dzisiejsza gala odbędzie się na terenie targowiska miejskiego przy ulicy Kupieckiej.
Dzisiejsza gala będzie pierwszą w Polsce, która odbędzie się na tzn „wolnym powietrzu”, a nie w hali sportowej. Miejscem walki będzie teren targowiska miejskiego na Wirku. Kibiców i zawodników od złym warunków atmosferycznych będzie chronił jedynie dach.
Jednak organizatorzy mówią, że wszyscy kibice będą mieli miejsca pod tym dachem. W Rudzie Śląskiej odbędzie się znakomite widowisko.
--------------------------------------------------------------------------------
Dzisiejsza gala rozpocznie się pół godziny wcześniej, czyli o 19, a nie jak organizatorzy planowali w początkowej fazie przygotowań o 19:30.
--------------------------------------------------------------------------------
Wśród walk wieczoru odbędzie się walka Pawła Kołodzieja z Romanem Krackim o Tytuł mistrza świata IBC. Walka zaplanowana jest na 12 rund. Kolejnym starcie będzie pojedynek pomiędzy Damianem Jonakiem i Tarkiem Sahbeddinem. Ten pojedynek zaplanowany jest na 8 rund. Wśród innych zawodników, którzy również zaprezentują się dzisiaj na ringu w Rudzie Śląskiej będą Łukasz Janik, Tomasz Hutkowski, Maciej Myszkin, Łukasz Maciec.
Wczoraj w Rudzie Śląskiej odbyła się uroczystość ważenia zawodników. Jednak ze względu na złe warunki atmosferyczne nie dotarli zawodnicy z zagranicy. Prezydent Rudy Śląskiej Andrzej Stania powiedział, że miasto ma życzliwość do sportu i dla sportu w przyszłości. Prezydent wyraził również nadzieję, że podobne imprezy będą odbywały się na terenie miasta Ruda Śląska w przyszłości.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie to widowisko jakiego jeszcze nie było. Bilety na dzisiejsza galę można jeszcze nabyć w wyznaczonych punktach sprzedaży.
http://www.mmsilesia.pl/?districtChanged=true
Cuma - Czw Cze 25, 2009 8:35 am
Studenci mają dobre pomysły
Ponad 100 projektów znalazło się na zorganizowanej Śląskim Parku Przemysłowo – Technologicznym wystawie „Ruda Śląska – nowoczesność a miasto policentryczne”, prezentującej tegoroczny dorobek studentów Katedry Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Wystawa była częścią III Międzynarodowej Konferencji „Nowoczesność w architekturze”. Konferencja i warsztaty to z kolei trzecia edycja projektu, którego celem jest promowanie nowoczesnej architektury w krajobrazie architektonicznym śląskich miast.
Studenci przedstawili własne koncepcje zagospodarowania dzielnic Rudy Śląskiej. Dominowały projekty zabudowy mieszkaniowej, obiektów usługowych oraz centrów rozrywkowych. Być może niektóre z nich doczekają się realizacji w niedalekiej przyszłości.
http://www.wiadomoscirudzkie.com.pl/
Ciekawe co to za projekty Szkoda że pracuje bo bym tam był. Fajnie jak by jakieś zrealizowano
Cuma - Sob Cze 27, 2009 7:58 am
PO SESJI
piątek, 26 czerwca 2009 15:20
Kolejna sesja Rady Miasta Ruda Śląska zakończyła się wczoraj w godzinach popołudniowych. Radni przyjęli ponad 40 uchwał. Uzupełniono również skład Komisji Rewizyjnej.
Kolejna sesja Rady Miasta Ruda Śląska odbyła się wczoraj. Uchwały podejmowano wczoraj w blokach tematycznych. Radni zajęli się m. in. ustawami dotyczącymi opieki społecznej. Przyjęto Miejski Program Działań Osłonowych w ramach pomocy społecznej pod nazwą Posiłek dla Potrzebujących. W ramach tego programu osobom potrzebującym dowożone są codziennie posiłki do miejsca zamieszkania. W związku ze wzrostem kosztów transportu zwiększono kwotę dotacji na taki posiłek z 5 do 7 i pół złotego.
Podjęto uchwały w sprawie zaciągnięcia przez miasto kredytu długoterminowego w roku 2009,
a także pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Radni podnieśli też kapitał zakładowy spółki Celowej Kompleks Basenów Rekreacyjno sportowych w Rudzie Śląskiej o 150 tysięcy złotych. Środki będą przeznaczone na objęcie nowych udziałów w Spółce Park Wodny w wysokości 55 tysięcy oraz pokrycie bieżącej działalności.
W wyniku ekspertyzy stanu termicznego terenu inwestycyjnego przy ul. Szyb Walenty stwierdzono silne zapożarowanie warstwy zgromadzonej skały płonnej, wysokie stężenie emitowanego tlenku węgla oraz niebezpieczeństwa zapadnięcia się powierzchni gruntu nawet pod ciężarem przechodzącego człowieka. Stan ten stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia dlatego radni poparli i przyjęli Zarządzenie porządkowe Prezydenta Miasta zakazujące wstępu na teren w rejonie ulic Szyb Walenty, 1-go Maja i Bukowej.
Podczas tej sesji radni podjęli też szereg ustaw dotyczących zmian nazw ulic. Do największych sukcesów zaliczyć można uporządkowanie stanu numeracji przy ulicy Jaronia, gdzie od lat nie można było znaleźć właściwego adresu. Odgałęzienie ulicy Jaronia nosi nazwę ulicy Spiżowej.
Zatwierdzono również program gospodarowania zasobem mieszkaniowym Miasta Ruda Śląska.
Uchwała ta gwarantuje że w okresie od lipca 209 przez przynajmniej 2 lata stawka czynszu w zasobach gminnych pozostanie na poziomie nie przekraczającym 2,80 % wartości odtworzeniowej 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.
Uzupełniono również skład Komisji Rewizyjnej. Nadal w składzie komisji brakuje przedstawiciela klubu Lewicy i Demokratów. Tradycyjnie już wejścia w jej skład odmówili członkowie tego klubu. Zgłoszono tylko jedną kandydaturę. Jednogłośnie nowym członkiem i zarazem wiceprzewodniczącym tej komisji Rady Miasta został Władysław Kucharski.
Kolejna sesja planowana jest na 23 lipca.
Arkadiusz Wieczorek, SFERA TV
----------------------------------------------------------------------------------
A oto co znalazłem na stronce UM w dziale o funduszach UE:
Projekt: Przebudowa drogi dojazdowej do Śląskiego Parku Przemysłowego i Inkubatora Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej
Przedmiotem projektu jest przebudowa ul. Szyb Walenty w celu połączenia z ul. Zajęczą i ułatwienia dojazdu z Drogowej Trasy Średnicowej do dzielnicy Bielszowice, a także poprawa skomunikowania terenów inwestycyjnych Miasta oraz dojazdu do jednej z atrakcji Szlaku Architektury Przemysłowej - Szybu "Mikołaj", jak również do XIX-wiecznego Folwarku adaptowanego na tereny rekreacyjno-kulturalne.
Zakres prac obejmie remont istniejącej nawierzchni ul. Szyb Walenty, wymianę pełnej konstrukcji nawierzchni na odcinkach tego wymagających, modernizację skrzyżowania typu "rondo", poszerzenie jezdni na łukach poziomych i dobudowę ciągu pieszo-rowerowego na całym przebiegu ul. Szyb Walenty. Ponadto, w zakres projektu wejdzie budowa oświetlenia drogowego i kanalizacji deszczowej.
Całkowity koszt realizacji projektu: 10 901 341,09 PLN
Dofinansowanie z EFRR (38,80%): 3 521 922,42 PLN
Wkład własny: 7 379 418,67 PLN
A już myślałem że zapomniano o szybie i z tym folwarkiem nie wypaliło (robili tam muzeum chyba PRL-u). A jednak z tego wynika że robią to dalej
A zastanawia mnie fragment o połączeniu Bielszowic z DTŚ. Aby to osiągnąć trzeba by jeszcze praktycznie wybudować brakujący fragment Zajęczej lub Górnej. Może to planują jako następna inwestycja.zanotowane.pl doc.pisz.pl pdf.pisz.pl romanbijak.xlx.pl
Strona 12 z 17 • Wyszukano 2297 wypowiedzi • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
martin13 - Śro Sty 21, 2009 9:43 pm
Szkoda, że w tym roku nie ruszą raczej z budową trasy N-S, której przynajmniej odcinek od DTŚ do 1-go Maja jest potrzebny.
Co do parkingu na frynie to ja bym go raczej widział bardziej z boku tego parkingu obok UM, a nie w jego miejscu, bo nie będzie to wyglądać za ciekawie, szczególnie w samym centrum miasta. A miejsca z boku może nie jest wiele ale może wystarczy, bo duży to ten parking i tak nie będzie.
AntoniusBlock - Pon Sty 26, 2009 12:25 pm
Przyjechali, zobaczyli i zostali
Ponad osiemdziesiąt osób planuje zatrudnić do końca roku oddział firmy Ayesa, której biura znajdować się będą w Inkubatorze „Architektura i Budownictwo” na terenie Śląskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego. Stosowna umowa została podpisana w ubiegłą środę.
- O tym miejscu dowiedzieliśmy się od firm, z którymi współpracujemy na terenie Śląska. Mówiono nam, że Inkubator jest idealny pod naszą działalność. Wcześniej szukaliśmy czegoś odpowiedniego przez agencje nieruchomości i przez Internet. Przyjechaliśmy, stwierdziliśmy że jest to fajne miejsce, przed wszystkim dlatego że będą tutaj firmy, które poruszają się w naszym obszarze, zatrudniające geodetów, geologów, architektów. Mam nadzieję, że będziemy z nimi ściśle współpracować. Duże znaczenie w podjęciu decyzji miała też bliskość Drogowej Trasy Średnicowej oraz autostrady – mówi Maciej Świerczyński, dyrektor generalny Ayesa.
wiadomości rudzkie
to ich strona (chyba)
http://www.grupoayesa.com/site_p/index.html
w Polsce siedzibę maja w Szczecinie a firma chyba jest Hiszpańska zwróćcie uwage jakie oni inwestycje wykonują i gdzie . W sumie ja jestem super zadowolony że się u nas zagnieździli bo studiuje podobne rzeczy na POLSL i kto wie może będę tam kiedyś pracował
tak dla ciekawostki dodam jeszcze
Ayesa wygrywa dwa przetargi ogłoszone przez jednostkę publiczną Baskijska Sieć Kolejowa ETS (Euskal Trenbide Sarea)
Ayesa wygrała przetarg ogłoszony przez ETS, przedsiębiorstwo odpowiedzialne za zarządzanie Baskijską Siecią Kolejową, na pomoc techniczną przy opracowaniu projektu budowlanego programu Nowa Sieć Kolei Żelaznej Kraju Basków (kolej dużej prędkości) w części zachodniej odcinka w prowincji Gipuzkoa, a także na projekt budowlany odcinka metra Leioa-Universidad w Bilbao.
Wit - Wto Sty 27, 2009 7:40 pm
Studenci chcą ul. Kościuszki przykryć dachem
Iwona Sobczyk2009-01-26, ostatnia aktualizacja 2009-01-27 14:12
Studenci architektury chcieliby zabytkowe zabudowania szybu Franciszek w Rudzie Śląskiej zamienić w muzeum z hotelem w formie nowoczesnego familoka albo w centrum biznesowe, a ul. Kościuszki w artystyczno-rozrywkowe centrum regionu. O opracowanie projektów zagospodarowania tych miejsc poprosili ich miejscy urzędnicy.
O opracowanie projektów zagospodarowania tych miejsc poprosili ich miejscy urzędnicy. Jesienią oprowadzili studentów po mieście. Pokazali nieczynny szyb kopalniany Franciszek i ul. Kościuszki. W zeszłym tygodniu, po kilkumiesięcznej pracy pod okiem wykładowców, studenci zaprezentowali w rudzkim magistracie gotowe projekty.
Magda Jamrozik, Agnieszka Labus, Łukasz Szatanek i Andrzej Romanowski we Franciszku ulokowali park historyczno-tematyczny. Obok szybu postawiliby hotel, który składałby się z kilku ceglanych budynków, kształtem bryły i masywnością frontów nawiązujących do formy familoka. Konwencję odświeżyłyby przeszklone ściany boczne i lekkie przewiązki łączące budynki w ciąg. - To mógłby być punkt wypadowy do wędrówki wzdłuż całego Szlaku Zabytków Techniki - objaśniają swój pomysł studenci.
Jarek Przybyłka, Ania Pająk, Marcin Stronczek, Bartłomiej Zabój i Maciej Styka woleliby wyburzyć najbardziej zniszczone i najmniej wartościowe budynki, a resztę połączyć szklanym rękawem. Mogłoby tu powstać centrum biznesowe z dodatkową przestrzenią wystawienniczą.
Pięć dziewczyn - Mirosława Bańczyk, Kasia Chałubiec, Kasia Hanszla, Asia Grzybowska i Agnieszka Strużyk - zajęło się ul. Kościuszki. Choć położona prawie pod oknami magistratu, nie jest dziś dobrą wizytówką miasta. Studentki zaplanowały wyburzenie jednej z tutejszych kamienic i stworzenie dodatkowej, poprzecznej osi sięgającej pl. Jana Pawła II, przy którym znajduje się magistrat. Nową ulicę przykryłyby lekkim dachem, wzdłuż niej rozlokowały pomieszczenia mediateki. - Bo na Śląsku brakuje przestrzeni publicznej wysokiej jakości, są tylko centra handlowe. Pora to zmienić - wyjaśnia Chałubiec.
Prace studentów chwali Tadeusz Kostoń, miejski architekt w Rudzie Śląskiej. - Żaden z urzędników czy architektów rutyniarzy nie odważyłby się na takie rozwiązanie. Wszyscy uznaliby, że to pomysł abstrakcyjny i zbyt trudny - podkreśla Kostoń. Ma nadzieję, że na współpracy skorzystają obie strony. Miasto - świeże spojrzenie, a studenci - doświadczenie, którego nie da się zdobyć gdzie indziej.
Urzędnicy zapewniają, że istnieje szansa na wcielenie w życie studenckich koncepcji. - W tym roku ma się rozpocząć przebudowa rynku. Rewitalizacja ul. Kościuszki mogłaby być kolejnym etapem zmian w centrum. Z szybem jest trudniej, sprawę komplikuje problem własności - wyjaśnia Kostoń.
To, że odważne plany da się wcielić w życie, pokazały zorganizowane wspólnie przez Rudę Śląską i politechnikę warsztaty w 1996 roku. Ich owocem jest powstanie w Wirku galerii handlowej.
AntoniusBlock - Nie Lut 01, 2009 4:45 pm
Plac Jan Pawła II pięknieje
Rozpoczęła się termomodernizacja budynku Urzędu Miasta przy Placu Jana Pawła II 6. W ramach prac wykonane zostanie docieplenie elewacji, montaż parapetów zewnętrznych oraz ocieplenie stropu na ostatniej kondygnacji budynku. Inwestycja ta ma związek z przebudową Placu Jana Pawła II. Jej koszt wynosi 990 693 zł.
To pierwszy generalny remont elewacji tego budynku. Przez ostatnie kilka lat inwestycja ta była zgłaszana do budżetu miasta. Odpadające fragmenty muru stanowiły zagrożenie dla przechodniów i zaparkowanych samochodów.
Ostatni remont - wewnątrz budynku Urzędu - miał miejsce w latach 2000-2003. Została wtedy przebudowana klatka schodowa, zmodernizowano salę sesyjną i pomieszczenia biurowe.
Gmach ratusza w Nowym Bytomiu przy placu Wolności 6 (obecnie Plac Jana Pawła II) powstał w latach 1928-1929. Obiekt wybudowany został w stylu modernistycznym
z wykorzystaniem istniejącego budynku municypalnego z drugiej połowy XIX wieku.
źródło:http://rudaslaska.com.pl/p,s,200120,o,listing_informacji,id_kat,200274,id_informacji,484802.html
Długa kolejka po własne M
W połowie lutego osiemnaście rodzin otrzyma klucze do nowych mieszkań socjalnych w budynkach przy ulicy Starej w Goduli. To jedna z dużych inwestycji budowlanych, planowanych w tym roku przez miasto.
Mieszkania pod klucz
Realizacja inwestycji w Goduli trwała rok, kosztowała ona 2,5 miliona złotych. Dwadzieścia procent tej kwoty dofinansował Fundusz Wspierania Budownictwa Socjalnego.
Trzy parterowe budynki, w każdym z nich sześć mieszkań: jedno-, dwu- i trzy pokojowe o powierzchni od dwudziestu trzech do czterdziestu czterech metrów kwadratowych. Przymiotnik „socjalny” w nazwie lokali, nie oznacza bynajmniej ich niskiego standardu. – Każde mieszkanie posiada hol, aneks kuchenny i łazienkę wyposażoną w pełny węzeł sanitarny. Są to więc mieszkania „pod klucz”. Budynki przystosowano także dla potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Rozalia Mańka, Naczelnik Wydziału Inwestycji UM.
Mini – osiedle w Goduli jest kopią nowoczesnego osiedla socjalnego, które w kwietniu 2007 roku oddano do użytku przy ulicy Szczęść Boże w dzielnicy Ruda. Powstało tam osiem parterowych budynków, w których dach nad głową znalazło czterdzieści osiem rodzin. Rudzkie osiedle zgłoszone zostało do konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego”.
żródło: WR
Dzisiejsze fotki z budowy nowej siedziby drukarni koło Tesco
reszta żeby długo się nie otwierało
http://i39.tinypic.com/2mcvy92.jpg
http://i42.tinypic.com/2up4i6a.jpg
http://i40.tinypic.com/eu3vd5.jpg
cudo to to nie będzie blaszak + styropian ale ładne okna w stylu wieżowców od frontu trochę to ratują . Na pewno na plus cała inwestycja bo jak to będzie nowa siedziba to będą podatki u nas odprowadzać a nie w Zabrzu to zawsze trochę budżet miasta zwiększy
martin13 - Nie Lut 01, 2009 10:34 pm
Remont elewacji budynku UM, choć koszt bardzo wysoki to jednak jest to potrzebna inwestycja, bo odpadający tynk i drewniane osłony chroniące przechodniów przed nim nie świadczył dobrze o wizytówce miasta. Jestem ciekaw na jaki kolor pomalują budynek po remoncie.
Co do drukarni to nie jest to za piękny obiekt, ale cieszy fakt, że ktoś zaczął inwestować w te puste tereny koło Tesco.
I dzięki AntoniusBlock za fotki
MARIQ_1985 - Pon Lut 02, 2009 9:43 am
mam pytanie, co się buduje na ul. Radoszowskiej na granicy Rudy z Chorzowem, tam gdzie był Lidl a jest biedronka, buduje sie tam jakaś duża hala i naprzeciwko jakis budynek mieszkalny?
Cuma - Pon Lut 02, 2009 11:11 am
mam pytanie, co się buduje na ul. Radoszowskiej na granicy Rudy z Chorzowem, tam gdzie był Lidl a jest biedronka, buduje sie tam jakaś duża hala i naprzeciwko jakis budynek mieszkalny?
Trzeba by to sprawdzić jak by sie trafił kurs na Radoszowską to tam podjadę ale nie obiecuje że sie trafi. Może da się przeczytać na tablicy informacyjnej.
AntoniusBlock - Pon Lut 02, 2009 11:21 am
ale cieszy fakt, że ktoś zaczął inwestować w te puste tereny koło Tesco.
martin13 - Pon Lut 02, 2009 7:15 pm
no to jest wręcz nie pojęte teren uzbrojony z kapitalnym dojazdem za sprawą przyszłej NS'ki a co za tym idzie DTŚ , A4 a nawet A1, w centrum kilku milionowej aglomeracji z ogromnym kapitałem ludzkim tam inwestorzy powinni walić drzwiami i oknami ale jakoś ich nie widać może to przez ten kryzys albo słabą promocje
Te tereny były już puste na długo przed kryzysem, więc problemem jest słaba promocja, albo poprostu brak chętnych na te tereny. Kiedyś była mowa, że ma tam powstać market ogrodniczo - budowlany, potem były też inne plany, a ostatecznie póki co skończyło się na niewielkiej drukarni.
AINA - Wto Lut 03, 2009 8:06 am
Na Radoszowskiej na przeciw Biedronki (kiedyś Plus) buduje się DAF (serwis samochodów ciężarowych) - takie informacje dostałam od pracowników budowy.
Na przeciw budowany jest jakiś zajazd (z restauracją i hotelem chyba).
Cuma - Wto Lut 03, 2009 9:10 am
No to pytanie, czy ten DAF leży na terenie Rudy Śl. czy już Chorzowa Jeżeli jest budowany na samym rodu (przy samym rondzie) to jest już Chorzów.
MARIQ_1985 - Wto Lut 03, 2009 10:10 am
Jest oddalony od ronda, w kazdym bądź razie za znakiem Ruda Śląska, przed samym ciągnie się aż do nasypu kolejowego
Cuma - Wto Lut 03, 2009 11:45 am
No to już Ruda Śląska kule musze tam kiedyś podjechać ogladnąć, kiedyś tam tylko pole było a teraz sie tam działki wyczerpują
Cuma - Śro Lut 04, 2009 12:58 am
Budowa ruszy w marcu
Cztery nowe budynki komunalne zostaną wybudowane przy ulicy Szczęść Boże. Będzie w nich pięćdziesiąt jeden mieszkań. Wykonawcę inwestycji poznamy na początku lutego, robotnicy i sprzęt powinny pojawić się na placu budowy w marcu.
Czterokondygnacyjne domy zaprojektowało katowickie biuro architektoniczne Pallado Skupin. Ich dziełem są także osiedla: Cynkowa – Wysoka w Czarnym Lesie oraz Magnolii w dzielnicy Ruda.
Jeden z budynków będzie „przyklejony” do starej kamienicy, stojącej tuż przy samej jezdni. Ponad sto metrów kwadratowych jego powierzchni zostanie przeznaczonych na działalność handlowo – usługową. Pozostałe trzy domy staną nieco głębiej, niemal naprzeciwko osiedla socjalnego, oddanego do użytku prawie dwa lata temu. Nowe budynki skorzystają zresztą z tej samej kotłowni i drogi dojazdowej, co wspomniane wyżej osiedle.
-----------------------------------------
Ocieplanie Urzędu
Około pół roku potrwa remont Urzędu Miasta. W ramach prac zostaną docieplone elewacje, zamontowane parapety zewnętrzne oraz ocieplone stropy na ostatniej kondygnacji budynku.
Inwestycja – związana z przebudową placu Jana Pawła II - już od kilku lat była zgłaszana do budżetu miasta, dotychczas jednak „spadała” z planu remontów. Jej koszt wyniesie niecały milion złotych. Mieszkańcy załatwiający sprawy w magistracie nie odczują żadnych trudności związanych z prowadzonymi pracami.
To pierwszy generalny remont elewacji budynku Urzędu Miasta. Odpadające fragmenty muru stanowiły zagrożenie dla przechodniów i parkujących samochodów. Po zakończeniu prac, ściany ratusza będą miały piaskowy kolor.
http://www.wiadomoscirudzkie.com.pl
Prince - Śro Lut 04, 2009 8:10 am
Co do tych wyżej opianych budynków komunalnych:
Osiedle przy ulicy Szczęść Boże w Rudzie Śląskiej
Projekt wybrany do realizacji w wyniku przetargu publicznego. Osiedle składa się z czterech wielorodzinnych domów jednoklatkowych, trzech wolno tojących i jednego stanowiącego uzupełnienie historycznej pierzei ulicy Szczęść Boże.
Powierzchnia terenu: 0,61 ha
Ilość mieszkań: 51
Ilość lokali użytkowych: 1
Ilość miejsc postojowych w garażach: 18
Projekt: 2007 – 2008 r.
Inwestor: Miasto Ruda Śląska
Autorzy: architekci Jan Pallado (główny projektant) i Aleksander Skupin
Współpraca: architekci Przemysław Podbucki, Jacek Wosiński i Bartosz Worsztynowicz oraz Agata Nowakowska
http://www.bpa.katowice.pl/
martin13 - Czw Lut 05, 2009 4:42 pm
Na Radoszowskiej na przeciw Biedronki (kiedyś Plus) buduje się DAF (serwis samochodów ciężarowych) - takie informacje dostałam od pracowników budowy.
Na przeciw budowany jest jakiś zajazd (z restauracją i hotelem chyba).
A więc coraz więcej salonów i serwisów motoryzacyjnych różnego kalibru zaczyna powstawać w naszym mieście A co do samych terenów to dobrze, że coraz więcej jest tam inwestycji.
Cuma - Czw Lut 05, 2009 5:56 pm
Na Radoszowskiej na przeciw Biedronki (kiedyś Plus) buduje się DAF (serwis samochodów ciężarowych) - takie informacje dostałam od pracowników budowy.
Na przeciw budowany jest jakiś zajazd (z restauracją i hotelem chyba).
A więc coraz więcej salonów i serwisów motoryzacyjnych różnego kalibru zaczyna powstawać w naszym mieście A co do samych terenów to dobrze, że coraz więcej jest tam inwestycji.
martin13 - Pią Lut 06, 2009 9:33 am
Ratusz z rusztowaniem
dziś
Frontowa ściana Urzędu Miasta zniknęła pod rusztowaniami i ochronnymi płachtami. Mimo zimowej aury, rozpoczęły się na dobre roboty związane z termomodernizacją budynku. W ramach inwestycji, na którą z miejskiej kasy przeznaczono prawie milion złotych, zostanie wykonane: ocieplenie elewacji, montaż parapetów zewnętrznych oraz ocieplenie stropu na ostatniej kondygnacji budynku.
- Oczywiście prace technologiczne "na mokro", czy wykończeniowe zostaną zrobione dopiero, gdy temperatura wzrośnie do 5-10 stopni Celcjusza. Ale to co można, jest robione teraz, by nie tracić czasu - mówi Janusz Podolski, zastępca naczelnika wydziału inwestycji UM. - Wcześniej wymieniono okna i założono nową instalację centralnego ogrzewania. Dzięki inwestycji obniżą się koszty ogrzewania budynku - dodaje.
Gmina złożyła też wniosek o dofinansowanie remontu do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Prawdopodobnie uda sie uzyskać 30 procent poniesionych kosztów.
Termomodernizacja urzędu będzie toczyła się stopniowo. W pierwszej kolejności docieplona zostanie elewacja gmachu od placu Jana Pawła II, następnie ekipa remontowa wraz z rusztowaniami będzie się przemieszczać wokół budynku.
- Zależało nam, by frontowa elewacja była gotowa najwcześniej, tak by bez przeszkód mogły się rozpocząć roboty związane z przebudową placu w rynek. A te, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ruszą już na przełomie marca i kwietnia. Właśnie jesteśmy w trakcie procedury przetargowej wyłaniającej wykonawcę robót - wyjaśnia Podolski. - Urząd, kościół, kamienice na przeciwko będą stanowiły całość - dodaje.
Projekt termomodernizacji Urzędu Miasta opiniowany był przez miejskiego konserwatora zabytków. Ratusz w Nowym Bytomiu powstał w latach 1928-1929. Obiekt wybudowany został w stylu modernistycznym. Remont wewnątrz budynku przeprowadzony został w latach 2000-2003. Została wtedy przebudowana klatka schodowa, zmodernizowano salę sesyjną i odnowiono pomieszczenia biurowe.
Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni
http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarzenia/956448.html
MephiR - Pią Lut 06, 2009 2:55 pm
Mógłby ktoś wrzucić zdjęcie tego ratusza? Na fotce z DZ widać w jaki sposób będzie ocieplany ten budynek:
Styropian już (sz)czeka...
martin13 - Pią Lut 06, 2009 3:00 pm
Tak mniej więcej wygląda UM w Rudzie Śl. :
Szkoda, że będą go ocieplać styropianem, ale mam nadzieję, że nie wyjdzie to jakoś strasznie okropnie, choć kolor piaskowy elewacji mnie nie przekonuje zbytnio.
Wit - Pon Lut 09, 2009 11:47 pm
Spotkać się na rynku
wczoraj
Pierwszy etap przetargu ograniczonego na wykonawcę przebudowy placu Jana Pawła II w rynek zostanie rozstrzygnięty w czwartek. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, łopaty pójdą w ruch na przełomie marca i kwietnia.
- Zależy nam, by roboty wykonała doświadczona firma, która na swoim koncie ma już budowę podobnego rynku lub placu - mówi Rozalia Mańka, naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej. Płyta rynku ma powstać z wykorzystaniem różnych szlachetnych materiałów. Efekt - robić duże wrażenie.
Najpierw trzeba będzie jednak przekopać cały plac od ul. Niedurnego po kościół pw. św. Pawła. W pierwszej kolejności zostaną wymienione stare podziemne instalacje i kanalizacja.
- Nie da się uniknąć pewnych utrudnień. Będzie na pewno problem z zaparkowaniem w pobliżu placu, ale o wszystkich tych uciążliwościach mieszkańcy będą na bieżąco informowani - zapowiada Mańka.
Docelowo znikną schody a plac zostanie podniesiony do poziomu ulicy. Płytę rynku tworzyć będzie m.in. kostka granitowa i bazaltowa. Zaplanowano zatopione w płycie oświetlenie, powstaną też nowe latarnie. Hitem mają być dwie fontanny.
- Obecna zabytkowa fontanna z płaskorzeźbą zostanie odnowiona i nieco przebudowana a naprzeciw niej w centralnym miejscu placu powstanie nowa - okrągła, jedenastometrowa, podświetlana, ze stali nierdzewnej i granitu o zmiennym wyrzucie wody. Woda będzie przepływała między fontannami, a nad "rzeka" będzie można przejść po drewnianym mostku - opowiada szefowa miejskich inwestycji.
Kosztorys opiewa na 12 mln zł. Gmina będzie aplikować po środki unijne w ramach programów dotyczących zagospodarowani przestrzeni miejskiej. Z założenia bowiem rynek ma stać się centralnym miejscem w mieście, który pozwoli mieszkańcom jedenastu dzielnic bardziej identyfikować się ze swoim miastem. Rudzianie różnie oceniają tę koncepcję.
"Bardzo dobry pomysł. Technika w końcu idzie do przodu. Więc mnożna ją wykorzystać" , "A czy ktoś pytał o zgodę mieszkańców? Jak nie macie co robić z pieniędzmi, to zacznijcie remontować to, co już mamy a ludziom na pewno zacznie się żyć lepiej!" - to tylko niektóre komentarze internautów, jakich doczekał się projekt zamieszczony na stronie www.rynek.rsl.pl. Okoliczni mieszkańcy też mają mieszane uczucia.
- Bardzo dobrze, że plac zostanie w końcu uporządkowany, bo aż się o to prosi. W czasie roztopów pełno tu błota - mówią państwa Danuta i Gerard Leim z Nowego Bytomia. - Szkoda tylko tych drzew, które mają zostać wycięte.- Bez nich będzie tu jak na patelni. Przychodzi tu wiele starszych osób, w cieniu drzew się chronią przed upałem latem - twierdzi Barbar Dworak, prezes mieszczącej się przy placu wspólnoty mieszkaniowej "Barbara" .
Właśnie o drzewa może toczy się największa batalia. Jak wynika z projektu, drzewa zostaną posadzone naokoło placu. Maja to być szlachetna, ale niskie gatunki.
- Obawiamy się protestów - przyznaje Janusz Podolski, zastępca naczelnika wydziału inwestycji. - Ale będzie nowa zieleń oraz ławki w rejonie kościoła.
Drugi i trzecie etap przebudowy centrum Nowego Bytomia czyli rewitaliazacja parku na ul. Parkowej oraz przedłużenie rynku od kościoła do ul. Objazdowej to póki co melodia przyszłości, ponieważ miasto nie ma środków, by udźwignąć takie inwestycje. Z tego akurat najbardziej cieszą się działkowcy, którzy ze swoimi ogrodami przy ul. Objazdowej będą się musieli wtedy pożegnać.
Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni
http://slask.naszemiasto.pl/wydarzenia/958218.html
m20 - Wto Lut 10, 2009 10:35 am
Woda będzie przepływała między fontannami, a nad "rzeka" będzie można przejść po drewnianym mostku - opowiada szefowa miejskich inwestycji.
jak słysze takie rzeczy, to coraz mniej mi sie to podoba.
swoją drogą mam nadzieje, że nie powstanie to "coś" od strony ul.niedurnego, wczesniej tego chyba nie bylo na wizualizacjach ?
martin13 - Wto Lut 10, 2009 10:40 pm
swoją drogą mam nadzieje, że nie powstanie to "coś" od strony ul.niedurnego, wczesniej tego chyba nie bylo na wizualizacjach ?
Był od samego początku tylko wcześniej był przezroczysty i do dziś nie powstał ostateczny projekt jak ma wyglądać, ani co będzie się mieścić w tym budynku, który zamknie rynek od Niedurnego.
Cuma - Śro Lut 11, 2009 11:49 am
Ten budynek to tylko koncepcja w stylu "mogło by coś tam być". A to jak będzie wygladał, ani czy w ogóle powstanie, nie jest jeszcze postanowione.
Wit - Śro Lut 18, 2009 9:04 pm
Mają tygrysa i chcą być tygrysem gospodarczym
Małgorzata Goślińska2009-02-18, ostatnia aktualizacja 2009-02-18 21:01
Na razie tylko kolor i tysiąc złotych miesięcznie na wołowinę. Miasto zaadoptowało tygrysa z zoo, marząc, że samo stanie się tygrysem gospodarczym.
Ruda Śląska nie jest pierwszym miastem, które zaadoptowało zwierzę ze śląskiego ogrodu zoologicznego (chodzi o adopcję na odległość, czyli pokrywanie w części miesięcznego utrzymania). Ale jedynym, które zrobiło to tak spektakularnie.
Prezydent Andrzej Stania umowę z zoo podpisał wczoraj pod klatką przysposobionego tygrysa bengalskiego. W świat poszła informacja, że Rudę stać na karmienie tygrysa, o czym dowie się każdy, kto tygrysa odwiedzi. A bodaj każdy z odwiedzających zoo do tych zwierząt zagląda. Nie ma więc jak dobra reklama, a na tym nie koniec potencjalnych korzyści.
Ruda już promuje się tygrysem w swoim portalu, że "polepsza sytuację finansową śląskiego zoo oraz zwiększa wrażliwość mieszkańców na losy zwierząt". Czytamy, że samiec nazywa się Tarzan, urodził się 8 marca 2006 roku w Czechach, do śląskiego zoo przyjechał zeszłej wiosny, gdzie zamieszkał z tygrysicą ze Szwajcarii (Ruda i ją chciała przysposobić, ale ubiegła ją prywatna firma) i zjada dziennie 10 kilogramów wołowiny. Czytamy też, że odwiedziny u Tarzana będą żywą lekcją biologii w rudzkich szkołach oraz że poprzez szkoły miasto będzie zachęcać do opieki nad kolejnymi zwierzętami z zoo lokalne firmy i mieszkańców.
- Dlaczego akurat tygrys? - pytamy prezydenta Rudy, bo maskotką miasta jest przecież wiewiórka.
- Bo tygrys też rudy - śmieje się Stania. - Chcielibyśmy być tygrysem gospodarczym - i dodaje na poważnie.
Tarzan będzie kosztował Rudę 1000 zł miesięcznie. Rudzianie mogą też mieć swoje prywatne wiewiórki: są cztery do wzięcia za 30 zł miesięcznie każda. Dla potentatów zostały najdroższe zwierzęta: cztery nosorożce i dwa słonie po 1200 zł za sztukę. To największe zwierzęta lądowe, symbolizują moc. Nosorożec kojarzy się z miłością, jego rogi po sproszkowaniu stosowano jako afrodyzjak, dlatego niemal wyginął. Mało kto na świecie może mieć swojego nosorożca.
Słonie przynoszą szczęście, w tym także deszcz i obfite zbiory. Może skuszą się na niego rolnicze gminy naszego województwa? Albo firma współpracująca z Tajlandią, która słonia kiedyś miała nawet na fladze i wciąż wykorzystuje go do kultu i pracy.
.....................
Albo rynek, albo fedrowanie?
13.02.2009
Za rok na środku placu Jana Pawła II powinna już stać 11-metrowa fontanna. Woda popłynie także z odnowionego wodotrysku z płaskorzeźbą. Fontanny połączy "rzeczka". Będzie też drewniany mostek.
Plac wyłożony zostanie kostką brukową i bazaltową. W płytę wtopione zostaną lampy podświetlające plac. Właśnie taki projekt będzie relizować jedna z firm, które wczoraj złożyły oferty w przetargu ograniczonym na przebudowę placu przed urzędem w rynek.
- Do drugiego etapu, po wstępnej selekcji, przejdzie osiem firm mających największe doświadczenie - wyjaśnia Rozalia Mańka, naczelnik wydziału inwestycji UM.
Początek robót zaplanowano na przełom marca i kwietnia. Najpierw na plac budowy wjedzie ciężki sprzęt, by dostać się do podziemnych instalacji i kanalizacji.
- Wymiana starych instalacji i przyłączy w okolicznych budynkach była jednym z postulatów naszych mieszkańców - twierdzi Barbara Dworak, prezes wspólnoty mieszkaniowej "Barbara".- Szkoda, że nie posłuchano nas w kwestii wycięcia drzew. W ich cieniu odpoczywało tu wielu ludzi, gównie starszych%07- dodaje.
- Wokół rynku będzie nowa zieleń, a w rejonie kościoła ławki - zapewnia Mańka.
Inwestycja kosztować będzie około 12 mln złotych. Miasto wystąpi o dofinansowanie z UE na zagospodarowanie i rewitalizcję przestrzeni miejskiej.
- Trudno mówić o rewitalizacji w miejscu, w którym w listopadzie ub.r. kopalnia Pokój zaczęła fedrować. Żeby ta inwestycja miała sen, trzeba zastopować wydobycie - mówi Romuald Smołka, prezes Stowarzyszenia Ochrony Obiektów Zabytkowych Centrum Rudy Śląskiej.
AW - POLSKA Dziennik Zachodni
http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarzenia/959654.html
Wirek: Stare miejsce, nowy sklep
13.02.2009
Wielki afisz informujący o otwarciu nowego pasażu handlowego przy ul. Obrońców Westerplatte przyciąga wzrok i wzbudza ciekawość przechodniów. Zmienia się też obejście obiektu, który okolicznym mieszkańcom zawsze kojarzył się z robieniem zakupów.
- Za komuny był tu sklep państwowy, potem przez lata meblowy, ostatnio oferowano tu jakieś wykładziny czy chińszczyznę - objaśnia Henryk Owczarek z Wirku. - To dobrze, że powstają tu nowe sklepy. Będzie konkurencja dla hipermarketu i być może ceny się obniżą. Jestem z tych, którzy szukają okazji do tańszych zakupów i dlatego liczę na ciekawe promocje, gdy obiekt już ruszy - przyznaje Owczarek.
W pawilonie, wciąż popularnie zwanym "Cyroniem" powstanie centrum skupiającym różne branże.
- Ludzie lubią, gdy w jednym miejscu są różne sklepy. Odwiedzając jeden na pewno wejdą też i do drugiego - mówi Bożena Chrapisińska, zarządca obiektu.
Niski parter nowego pasażu ruszy już początkiem marca.
- W środku przeprowadziliśmy generalny remont, został zmieniony układ pomieszczeń - dodaje Chrapisińska.
Na pietrze pasażu remont potrwa jeszcze do wiosny.
Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni
martin13 - Pią Lut 20, 2009 8:14 pm
Pomysł z tygrysem na nowego Rudzianina świetny A słowa Stani mówią same za siebie.
Cuma - Pią Lut 20, 2009 11:03 pm
Jak chodzi o Stania to powiem że mo swoje wady, ale jak w wypowiedziach nie leje wody to jest to hop z wizją i ambicjami. I to mi sie w nim podobo. Jeszcze żeby reszta wice prezydentów była tako jak Satała, kerego wypowiedzi tyż mi sie fest podobają, to by było super
m20 - Wto Lut 24, 2009 6:09 pm
Dobre wiadomości
Budowa aquaparku pomoże przetrwać kryzys
www.gazeta.pl
Kosztem blisko 120 mln zł do jesieni przyszłego roku w Rudzie Śląskiej powstanie aquapark. Rozpoczęcie tej gwarantowanej przez samorząd inwestycji właśnie teraz ma pomóc lokalnym firmom budowlanym przetrwać kryzys.
Na cześć pochodzącej z Rudy Śląskiej pływaczki, Otylii Jędrzejczak, nowy kompleks sportowo-rekreacyjny ma nosić nazwę "Oti", jak zdrobniale nazywana jest mistrzyni olimpijska.
Szczegóły przedsięwzięcia władze miasta i przedstawiciele inwestora przedstawili podczas wtorkowej konferencji prasowej w Rudzie Śląskiej. Kompleks powstanie w dzielnicy Halemba, w pobliżu autostrady A-4, na gruncie przekazanym przez miasto.
Umowy z wykonawcami prac będą zawarte w drugim kwartale tego roku, a całość ma być gotowa w czwartym kwartale 2010 r. Inwestorem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której 70 proc. ma wyspecjalizowany m.in. w podobnych projektach Miastoprojekt Wrocław. Pozostała część udziałów należy do spółki komunalnej, ze 100-proc. udziałem gminy.
Jak poinformował prezydent miasta Andrzej Stania, inwestycja będzie finansowana ze 119-milionowego kredytu w BRE Banku Hipotecznym, poręczonego przez miasto. Decyzję o poręczeniu rada miejska podejmie w najbliższy czwartek.
Biznesplan projektu zakłada jednak, że zarówno bieżące utrzymanie kompleksu, jak i spłata kredytu będą finansowane z bieżących przychodów aquaparku. Wyliczono, że przy frekwencji rzędu 550 tys. osób rocznie, przedsięwzięcie będzie w stanie na siebie zarobić. To o ok. 50 tys. osób więcej, niż odwiedza rocznie znacznie mniejszy i starszy aquapark w Tarnowskich Górach.
Zaciągnięty na inwestycję kredyt będzie spłacany przez 25 lat. Jak powiedział Grzegorz Rosik z Miastoprojektu Wrocław, w toku rozmów z bankiem udało się obniżyć koszty kredytu o ok. 19 mln zł, głównie dzięki gwarantowaniu kredytu przez samorząd. Po całkowitej spłacie obiekt przejdzie na własność miasta. Jeżeli wcześniej powstanie luka finansowa, samorząd - jako gwarant kredytu - będzie pokrywał straty, obejmując udziały w spółce.
Według prezydenta Rudy Śląskiej, wybór terminu oraz formuły realizacji projektu nie jest przypadkowy i służy wsparciu lokalnych firm budowlano-montażowych w trudnym dla nich okresie spowolnienia gospodarczego. M.in. dlatego inwestorem jest spółka z.o.o. z większościowym udziałem prywatnym - nie obowiązują jej rygory prawa zamówień publicznych.
- Wybór wykonawców będzie odbywał się na podstawie wewnętrznego regulaminu przetargów w naszej spółce, co pozwoli zastosować procedury, które przy zachowaniu konkurencyjności dadzą szansę zaangażowania przede wszystkim lokalnych - rudzkich i śląskich firm - wyjaśniła prezes spółki Park Wodny w Rudzie Śląskiej Ewa Truchan.
Stania dodał, że lokalne firmy budowlano-montażowe wykonują rocznie zamówienia wartości ok. 400 mln zł. - Chcemy "wpompować" w ten rynek ponad 100 mln zł, czyli czwartą część rocznej aktywności tych firm. Liczymy, że pomoże im to przetrwać trudniejszy okres - ocenił.
W parku wodnym ma pracować ok. 75 osób. Oprócz basenów o łącznej powierzchni ok. 1,5 tys. m kw. w kompleksie będzie rozbudowana część służąca odnowie biologicznej, restauracje, sklepy itp., a także lodowisko. Nowością będzie dach ze specjalnych folii-membran, przepuszczających promienie słoneczne, dzięki czemu na basenie nawet zimą będzie można się opalać. Całości dopełni żywa zieleń, m.in. palmy.[/u]
Cuma - Wto Lut 24, 2009 7:48 pm
I jeszcze coś:
„OTI” do walki z kryzysem gospodarczym 2009-02-24
Szansa na skuteczne wsparcie lokalnych firm w czasie kryzysu, możliwość skorzystania z atrakcyjniejszej o 19 mln złotych oferty finansowania oraz dodatkowy sposób zabezpieczenia interesów ekonomicznych gminy to nowe okoliczności przemawiające za realizacją inwestycji kompleksu sportowo – rekreacyjnego „OTI” w najbliższych miesiącach. W czwartek władze Rudy Śląskiej zdecydują o przyszłości tego projektu.
Ostatnie tygodnie przyniosły kilka nowych elementów w projekcie budowy kompleksu „OTI”. Okazało się, że realizacja tej inwestycji może być dobrym sposobem, by w czasie kryzysu realnie wesprzeć lokalną gospodarkę. Według ostatnich szacunków wartość inwestycji, czyli ponad 100 mln złotych, stanowi około 25 proc. wartości rocznej rudzkiej produkcji budowlano-montażowej (obliczenia na podstawie danych średniej sprzedaży produkcji budowlano – montażowej z lat 2005-2007. Źródło: Bank danych regionalnych, http://www.stat.gov.pl). Dlatego można przypuszczać, że tak znaczący wzrost popytu realnie przyczyni się do polepszenia sytuacji firm. Specyfika partnerstwa publiczno – prywatnego, na zasadach którego realizowana jest inwestycja, sprawia, że jest szansa, by znaczna część tej kwoty trafiła do lokalnych firm.
– Kryzys spowodował podjęcie decyzji, że w znacznie większym stopniu, niż to wcześniej zakładano, przy wyborze wykonawców będziemy preferować rudzkie i śląskie firmy, by w ten sposób pomóc im przetrwać trudniejszy okres – mówi Andrzej Stania, Prezydent Miasta Ruda Śląska. – Cenne jest to, że tak naprawdę nie wykorzystujemy pieniędzy budżetowych, bo przecież kompleks „OTI” w ponad 95 proc. budowany jest ze środków prywatnych.
Odrzucenie w grudniu ub. roku przez Radę Miasta uchwały zakładającej zwiększenie wartości poręczenia kredytu sprawiło, że podjęto dodatkowe działania mające zoptymalizować sposób finansowania budowy ze środków prywatnych. Udało się zmniejszyć koszt kredytu, aż o 19 mln złotych. Władze miasta wykorzystały fakt, że w czasie kryzysu banki wolą angażować się w projekty samorządowe niż przedsiębiorstw prywatnych.
Najnowsza oferta zakłada, że w najbliższych latach w budżecie miasta zarezerwowane będzie średnio 9 mln złotych, czyli około 5% wielkości wydatków, na pokrycie ewentualnej straty finansowej spółki będącej właścicielem kompleksu.
- Wyliczenia wskazują, że, by osiągnąć zyski rudzki kompleks będzie musiało odwiedzić tylko 10% więcej osób niż aqua park w Tarnowskich Górach. Nasz znacznie większy obiekt będzie oferował więcej atrakcji i ceny będą niższe – mówi Ewa Truchan, Prezes spółki Park Wodny.
Eksperci ekonomiczni wskazują, że sytuacja na rynkach jest bardzo niepewna i jeżeli posiada się atrakcyjną ofertę finansowania, to należy z niej skorzystać, bo nie wiadomo co przyniesie przyszłość.
- W wyniku kryzysu, instytucje finansowe dokładniej badają projekty, w które się angażują i jeszcze mniej chętnie modyfikują swoje oferty. W najbliższych miesiącach o pieniądze na inwestycje będzie trudniej – mówi Tomasz Kołodziejczyk, niezależny doradca finansowy z sosnowieckiego oddziału firmy Expander.
W celu dodatkowego zabezpieczenia interesu ekonomicznego gminy, władze miasta zdecydowały także, że w zamian za ewentualne dopłaty do kompleksu nabywane będą udziały w spółce. Tym sposobem miasto stanie się po prostu wcześniej właścicielem niż po 25 latach, jak to pierwotnie zakładano.
Bliższe informacje: Ewa Truchan, prezes Parku Wodnego w Rudzie Śląskiej, tel. 697 101 917
Adam Nowak, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska, tel. 2486 281 w. 2010, 2020, 2021, 605 990 994.
http://www.ruda-sl.pl/default.aspx?docId=529&newsId=1666&templId=4
Wit - Wto Mar 10, 2009 9:31 pm
Instytut Karskiego nie ma się gdzie podziać
Jacek Madeja 2009-03-04, ostatnia aktualizacja 2009-03-04 14:14
Do Rudy Śląskiej mieli przyjeżdżać młodzi ludzie z całego świata, by tu uczyć się tolerancji. Tymczasem Instytut im. Jana Karskiego, który miał się tym zajmować zamiast w obiecanej willi został ulokowany w pokoiku. Pamiątki po słynnym kurierze leżą w magazynie.
Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego wymyśliła Kaya Mirecka-Ploss. "Dziołcha ze Śląska", która od ponad 40 lat mieszka w Waszyngtonie jest ikoną amerykańskiej Polonii. Była też ostatnią towarzyszką życia prof. Jana Karskiego, legendarnego kuriera i świadka Holocaustu, który bezskutecznie próbował zaalarmować polityków na Zachodzie o trwającej żydowskiej zagładzie.
Po śmierci Karskiego Mirecka postanowiła, że pamiątki po profesorze trafią do Rudy Śląskiej, a prawa do jego spuścizny intelektualnej staną się własnością Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji.
W inauguracji placówki, prawie cztery miesiące temu, wzięli udział politycy: Krystyna Bochenek i Jerzy Buzek, a honorowym patronem był Andrzej Stania, prezydent Rudy Śląskiej. Miasto obiecało, że wyremontuje dla instytutu opuszczoną przez prokuraturę willę przy ul. Mickiewicza, a jedno z pomieszczeń zostanie urządzone tak, jak waszyngtoński gabinet Karskiego.
Na razie żadna z tych obietnic nie została dotrzymana.
Instytut odnaleźć można w pokoiku w rudzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości. W razie większych spotkań korzysta z pomieszczeń magistratu albo Regionalnej Izby Gospodarczej. - Dowiedzieliśmy się, że nie przeniesiemy się do willi przy Mickiewicza, a urzędnicy szukają dla nas nowej siedziby. Nie jest to sytuacja komfortowa - mówi Bożena Łobzowska, prezes instytutu. Wciąż ma nadzieję, że miastu uda się znaleźć nową siedzibę, równie reprezentacyjną jak willa przy Mickiewicza. Jesienią chce zorganizować dużą konferencję, do Rudy Śląskiej przyjadą studenci z różnych krajów, a jednym z wykładowców ma być prof. Norman Davies. Wcześniej, bo już za kilka tygodni do miasta zostaną przywiezione meble i obrazy z gabinetu Karskiego. Trzeba je będzie umieścić w magazynie, w urzędzie miejskim. Obok innych pamiątek, które Kaya Mirecka-Ploss przywiozła kilka miesięcy temu.
Schowane w skrzyniach leżą już bezcenne pamiątki po Karskim. M.in. dyplom uniwersytecki ze Lwowa, dyplom Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, odznaczenia, listy i ulubione szachy.
Prezydent Andrzej Stania przekonuje tymczasem, że miasto nie wycofało się z pomysłu udostępnienia instytutowi willi przy Mickiewicza, a jego podwładni szukają innej siedziby tylko "na wszelki wypadek"..
- Na razie wszystko odłożyło się w czasie. Trudno powiedzieć, na jak długo. Sytuacja ekonomiczna nie jest najlepsza, więc na razie musieliśmy okroić pieniądze przeznaczone na ten cel - wyjaśnia prezydent.
Co innego na ten temat usłyszeliśmy jednak w radzie miejskiej. Według komisji budżetu na adaptację willi miasto musiałoby wydać aż 2,5 mln zł. Korzystniej więc, zdaniem radnych, byłoby ten budynek sprzedać. Także Janusz Podolski, zastępca naczelnika wydziału inwestycji w rudzkim magistracie, jest sceptyczny. - Teraz w budżecie mamy na ten cel tylko 100 tys. zł, ale nawet gdybyśmy dostali pieniądze, to remont potrwa 10 miesięcy - mówi.
Kazimierz Kutz, przyjaciel Kayi Mireckiej-Ploss i gorący orędownik powstania instytutu - "intelektualnego centrum śląskiego myślenia", obiecał, że postara się wyjaśnić sprawę. - Skoro podczas inauguracji padła taka deklaracja, miasto po prostu nie ma wyjścia, musi to zrobić - podkreśla poseł.
Niech Ruda Śląska nie marnuje prezentu
Jacek Madeja2009-03-04, ostatnia aktualizacja 2009-03-04 14:14
Kaya Mirecka-Ploss przywiozła do Rudy Śląskiej gwiazdkę z nieba. Miasto dostało wszystko na tacy: pomysł na instytut, międzynarodowe kontakty i pamiątki po prof. Janie Karskim. Wydawało się, że wystarczy tylko niczego nie popsuć. W czasie inauguracji wszyscy przekonywali, że my Ślązacy najlepiej wiemy, co to tolerancja i roztaczali wizję konferencji naukowych, na które przyjadą autorytety i studenci różnych wyznań i narodowości.
Po kilku miesiącach od tamtych wydarzeń w uszach dźwięczą pamiętne słowa Wiktora Czernomyrdina. Ten polityk po nieudanej próbie przeprowadzenia reform w Rosji z rozbrajającą szczerością stwierdził: "Chcieliśmy jak najlepiej, a wyszło jak zawsze". Oby Ruda Śląska nie musiała za jakiś czas, w ten sam sposób przyznać się do swojej niemocy. Jeśli się szybko nie zabierze do pracy, to o Międzynarodowym Instytucie Dialogu i Tolerancji wkrótce nikt nie będzie pamiętał, a jedyną spuścizną po legendarnym kurierze będą pudła z pamiątkami w magazynach magistratu.
Cuma - Sob Mar 14, 2009 10:00 pm
W sumie jeszcze nikt o tym nie wspomniał.
Na Wirku w dawnym MebelCyroń powstaje nowy pasaż hanlowy. Zmieniony zostaje układ wnętrza i wejść, elewacja, kondygnacja podziemna bedzie także dostępna. Z wygladu może nic specjalnego, ale znacznie lepiej niż poprzednio. No i razem z Plazą może stworzyć fajną ofertę
A mnie coś zaciekawiło. Ma ktoś możę foto ul. Kubiny, zanim wybudowano TBS? Zaczęło mnie ciekawić jak wygladała kiedyś ta strona gdzie jest blok
Cuma - Pon Mar 16, 2009 2:45 pm
Podpisanie umów w ramach Projektu „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska”16-03-09 12:03:03:55, UM Ruda Śląska
Urząd Miejski w Rudzie Śląskiej - Biuro Prasowe W środę o godz. 12:00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Ruda Śląska zostaną podpisane kontrakty na roboty budowlane, które będą realizowane w ramach Projektu „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska”, współfinansowanego w 65 % przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności.
Podpisywane umowy będą dotyczyły budowy sieci kanalizacyjnej w zlewni oczyszczalni „Orzegów” oraz w zlewni oczyszczalni „Halemba Centrum”. Roboty objęte zostały ostatnim – IV – etapem dokończenia niezrealizowanego zakresu robót kanalizacyjnych w dzielnicach Ruda, Orzegów, Godula i Chebzie oraz I etapem ukończenia prac budowlano-montażowych w Halembie, Bielszowicach i części dzielnicy Wirek.
Zadanie pod nazwą „Budowa kanalizacji w zlewni oczyszczalni Halemba – Etap I” zostało podzielone na dwie części, w ramach których wybudowana zostanie sieć kanalizacyjna w rejonie ulic: Nowej, Księdza Niedzieli, Nowy Świat, Halembskiej, Podlaskiej, Jaronia, Chłopskiej, Piotra Skargi, Solidarności i Miodowej.
W drodze przetargu nieograniczonego Wykonawcą pierwszej części robót wybrano konsorcjum firm w składzie: Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ENERGOTERM Sp. z o.o. z Torunia – lider konsorcjum oraz BUDEXIM Sp. z o.o. z Rybnika – partner konsorcjum. Wartość netto podpisanej z tym Wykonawcą umowy wyniesie 2 671 414,68 euro.
Najkorzystniejszą ofertę na wykonanie części drugiej złożyła rudzka firma Przedsiębiorstwo Robót Drogowych MPRD Sp. z o.o. Wartość prac, które zrealizuje ten Wykonawca, zgodnie ze złożoną przez niego ofertą, wyniesie 2 083 771,37 euro netto.
Ostatni – IV – etap dokończenia niezrealizowanego zakresu Zadania „Budowa kanalizacji w zlewni oczyszczalni Orzegów” będzie realizowany przez Przedsiębiorstwo Budowlano Inżynieryjne TELBUD Sp. z o.o. z Katowic. Spółka złożyła najkorzystniejszą ofertę na wykonanie czterech części robót, czyli całości prac kanalizacyjnych objętych tym etapem, w ramach których wybuduje sieć kanalizacyjną w rejonie ulic: Piastowskiej, Hlonda, Joanny, Bytomskiej, Dworcowej, Raciborskiej, Słowiańskiej oraz Osiedla Kwiatowego. Łączna wartość umów zawartych z tym Wykonawcą wyniesie 3 170 954,26 euro netto.
Całość prac budowlano-montażowych objętych wspomnianymi kontraktami zostanie zrealizowana do końca bieżącego roku.
http://www.gospodarkaslaska.pl/?ac=artykulKat&id=15715
Cuma - Pon Mar 23, 2009 9:03 pm
Bezpieczne drogi i nowoczesna infrastruktura edukacyjna za unijne euro 2009-03-23
10 marca 2009 r. Zarząd Województwa Śląskiego podjął uchwały o wyborze projektów do dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Bardzo wysoko oceniony został wniosek z Rudy Śląskiej dotyczący przebudowy ulicy Pawła. Miasto otrzyma dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 85% kosztów całkowitych, tj. 2 546 742,92 zł.
Przypomnijmy, że 19 grudnia ubiegłego roku ulica Pawła została otwarta po remoncie nawierzchni. Wcześniejszy remont drogi, pomimo interwencji mieszkańców i przedsiębiorców był niemożliwy, gdyż teren ten nie należał do Miasta. Ulica Pawła pełni funkcję ważnej trasy dojazdowej do „rudzkiej strefy przemysłowej”- swoje siedziby ulokowało tam wiele zakładów produkcyjnych oraz firmy usługowo-transportowe.
Środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zostały również przyznane na realizację projektu przebudowy ulicy Szyb Walenty - drogi dojazdowej do Śląskiego Parku Przemysłowego i Inkubatora Przedsiębiorczości. Koszt inwestycji wynosi 10 901 341,09 zł, dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 to – 38,80%, czyli 3 521 922,42 zł. Modernizacja drogi ułatwi dojazd z Drogowej Trasy Średnicowej do dzielnicy Bielszowice i Zabrza, ułatwi transport pojazdów na obszarach strategicznych gospodarczo oraz dojazd do jednej z atrakcji Szlaku Architektury Przemysłowej Śląska – zabytkowego Szybu Mikołaj, a także do XIX-wiecznego Folwarku adaptowanego na tereny rekreacyjno-kulturalne.
Wysoką lokatę na liście projektów wybranych do dofinansowania zajął wniosek naszego miasta dotyczący przebudowy i rozbudowy budynku Zespołu Szkół Specjalnych Nr 3 im. św. Łukasza w Rudzie Śląskiej. W ramach realizacji projektu zostanie wybudowany pawilon dydaktyczny, świetlica pod częściowym zadaszeniem głównego dziedzińca szkoły oraz łącznik, który zapewni komunikację między nowym pawilonem a istniejącym kompleksem. Całkowity koszt inwestycji wynosi 2 923 858,91 zł, dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 85 %, czyli 2 485 280,07 zł. Realizacja projektu zapewni wysoką jakość kształcenia oraz równość szans rozwojowych korzystającym z nowopowstałej infrastruktury edukacyjnej.
Bliższe informacje: Joanna Sochacka, naczelnik Wydziału Innowacji i Pozyskiwania Funduszy, tel. 032 248 67 01.
http://www.ruda-sl.pl/default.aspx?docId=529&newsId=1721&templId=4
Cuma - Pon Mar 30, 2009 2:06 pm
Przed UM podczas weekendu wycieto już wszystkie drzewa. Fotki niestety robione telefonem:
Cuma - Czw Kwi 09, 2009 1:05 pm
Mobilny doradca ds. ofert inwestycyjnych 2009-04-09
Od początku kwietnia w Wydziale Rozwoju Miasta oferowana jest nowa, bezpłatna usługa dla potencjalnych inwestorów. Mobilny doradca ds. ofert inwestycyjnych służy pomocą pod numerami telefonów: 032 244 90 46 lub 693 559 467, w zakresie prezentacji bezpośrednio w terenie ofert nieruchomości zabudowanych lub niezabudowanych. Ponadto udziela informacji inwestorom o przeznaczeniu danej nieruchomości na cele zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego miasta, ewentualnej cenie i terminie przetargu.
Nowa usługa wprowadzona jest w celu ułatwienia procedur w inwestowaniu w mieście i przyspieszenia dostarczania informacji niezbędnych do podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Bliższe informacje:: Grażyna Marasek, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta, tel. 665 382 100.
http://www.ruda-sl.pl
--------------------------------------------------------------------------
Spotkaj się z Jerzym Buzkiem
9 kwietnia 2009 www.kulturawrudzie.pl
Prezydent Rudy Śląskiej Andrzej Stania serdecznie zaprasza Mieszkańców Miasta na spotkanie z Jerzym Buzkiem - deputowanym do Parlamentu Europejskiego i byłym premierem RP.
Spotkanie odbędzie się we wtorek, 14 kwietnia br. o godz. 18:00 w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Nowym Bytomiu.
Będzie to pierwsze wydarzenie z cyklu "Znani Ludzie w Twojej Rudzie". Poprowadzi je dziennikarka telewizyjna - Grażyna Herich. Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań. Dyskusja dotyczyć będzie roli Polski w Unii Europejskiej, światowego kryzysu oraz energii odnawialnej. Wstęp wolny.
http://www.rudaslaska.com.pl/p,s,200120,o,listing_informacji,id_kat,200274,id_informacji,500237.html
Cuma - Pią Kwi 10, 2009 8:37 am
Dodatkowe pieniądze na realizację Projektu „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska” 2009-04-10
Ruda Śląska otrzymała na bardzo atrakcyjnych warunkach pożyczkę z tzw. „funduszu wrakowego” o wartości ponad 32 milionów złotych. Pozwoli ona na płynne finansowanie realizowanego przez miasto od 2002 roku przedsięwzięcia „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska”, które jest współfinansowane w 65 % przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Umowa w tej sprawie została podpisana 9 kwietnia w Urzędzie Miasta.
„Fundusz wrakowy” tworzą wpływy z opłat w zakresie recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował o przyznaniu preferencyjnych kredytów na ratowanie zagrożonych projektów unijnych z przekroczeniami kosztów, realizowanych w ramach Funduszu Spójności (ISPA/FS) - perspektywa 2000-2006. Do rozdysponowania była kwota 600 mln zł. Warunki, na jakich NFOŚiGW udzieli pożyczek inwestycyjnych są wyjątkowo atrakcyjne: oprocentowanie jest stałe i wynosi zaledwie 1 proc., a maksymalny okres kredytowania to 25 lat.
O preferencyjną pożyczkę wnioskowało 17 beneficjentów Funduszu Spójności, którzy napotkali na poważne kłopoty finansowe z dokończeniem inwestycji na skutek m.in. niekorzystnych wahań kursu euro oraz drastycznych wzrostów cen materiałów i kosztów usług budowlanych. Ruda Śląska miała duże szanse na uzyskanie wsparcia finansowego z „funduszu wrakowego”. Pozytywną opinię podczas oceny merytorycznej otrzymały również m.in. Olsztyn, Pabianice, Kielce, Starachowice, Karkonosze, Zgierz, Piekary Śląskie oraz Bytom.
Projekt „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska” współfinansowany prze Unię Europejską przyczynia się do zmniejszania różnic społecznych i gospodarczych pomiędzy obywatelami Unii.
Bliższe informacje: Krzysztof Piecha, Jednostka Realizująca Projekt, tel. 032 2 449 059, 032 2 486 281 do 9 wew. 3251; e-mail: http://www.ispa.rudaslaska.pl
http://www.ruda-sl.pl/default.aspx?docId=529&newsId=1787&templId=4
Wit - Wto Kwi 14, 2009 8:31 pm
Halembski zamek nie będzie stał pusty
Iwona Sobczyk 2009-04-14, ostatnia aktualizacja 2009-04-14 20:33:17.0
Miasto oficjalnie przejęło klasycystyczny pałacyk w Halembie, dawny Młodzieżowy Klub Górniczy. Niewykorzystywany od lat budynek ma być siedzibą domu kultury. Wcześniej trzeba go wyremontować.
Klasycystyczny pałac przy ul. 1 Maja - zwany halembskim zamkiem - powstał w połowie XVIII wieku. W swojej długiej historii był między innymi siedzibą nadleśnictwa rodziny Donnersmarcków i sądu. W latach 60. wprowadził się tu Młodzieżowy Klub Górniczy. Od dziesięciu lat budynek stał pusty. Właścicielowi - spółdzielni "Nasz Dom" - nie udało się znaleźć najemcy, który by pałac odpowiednio wykorzystał. Teraz życie ma do niego wrócić. W ramach darowizny zamek przejęło miasto i zamierza w nim urządzić dom kultury. - Wiemy, że mieszkańcom Halemby bardzo zależało na tym, żeby budynek znów zaczął im służyć - mówi Andrzej Stania, prezydent Rudy Śląskiej. Sam dobrze pamięta lata świetności młodzieżowego klubu. - Bywało, że robiłem sobie tu przystanek w drodze z zajęć na politechnice do domu. Poza tym to piękny budynek, o który trzeba zadbać - dodaje prezydent.
Zanim pałac na nowo zacznie żyć, trzeba w nim zrobić remont. - My nie mieliśmy na to pieniędzy - mówi Krzysztof Goniwiecha, prezes spółdzielni.
Choć plan prac nie jest jeszcze gotowy, już wiadomo, że trzeba się będzie zająć usuwaniem skutków źle wykonanych napraw, w wyniku których pilastry zdobiące elewację straciły żłobkowanie, a stolarka okien nie pasuje do architektury. Przez ostatnie lata dzierżawców było trzech. Jeden postawił w swojej części bar, inny zamontował podwieszany sufit. - Kolejni najemcy zaczynali remonty w różnych częściach budynku. Żaden nie został doprowadzony do końca, więc całość jest dziś w nie najlepszym stanie - mówi Łukasz Urbańczyk, konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej.
W kiepskim stanie jest też dach, a elewacja popękała. Renowacji trzeba będzie poddać elementy historycznego wyposażenia - modernistyczną stolarkę drzwiową, drewniane schody, meble z tzw. "pokoju myśliwskiego" (miasto dopiero stara się o ich przejęcie) i częściowo rozebrane parkiety.
Warto byłoby też zadbać o otoczenie pałacu. Teraz rozciąga się przed nim plac ułożony z betonowych płyt.
Według wstępnych szacunków, na remont pałacu trzeba będzie wydać około dwa miliony złotych. - Mamy na to zabezpieczone środki w budżecie - zapewnia prezydent Stania.
Cuma - Śro Kwi 29, 2009 1:55 pm
Ul. Niedurnego jednokierunkowa 2009-04-29
Od 4 maja nastąpi zmiana organizacji ruchu na ul. Niedurnego w Nowym Bytomiu. W związku z przebudową skrzyżowania ulic Niedurnego, Czarnoleśnej i Chorzowskiej ul. Niedurnego na odcinku od ul. Grochowskiej do Urzędu Miasta będzie jednokierunkowa. Ruch odbywać się będzie w kierunku Chebzia i Drogowej Trasy Średnicowej.
Objazd dla pojazdów jadących w kierunku przeciwnym zostanie wyznaczony:
- w kierunku dzielnicy Wirek ul. Gen. Hallera, 1 Maja, Obrońców Westerplatte.
- w kierunku Świętochłowic ul. Gen. Hallera, Objazdową, Czarnoleśną i Chorzowską.
Zmiana organizacji ruchu nie dotyczy pojazdów komunikacji miejskiej, które będą korzystały z dotychczasowych przystanków. Zachowany zostanie również dotychczasowy dojazd do Urzędu Miasta. Za wszelkie utrudnienia w ruchu przepraszamy.
http://www.ruda-sl.pl
Cuma - Pią Maj 08, 2009 8:38 pm
Hotel w zabytkowej fabryce margaryny Autor: Mirosław Ogórka
Dawna fabryka margaryny w Rudzie Śląskie ... Mirosław Ogórka pochodzi z Rudy Śląskiej, aktywnie współtworzy portal MMSilesia.pl. Na co dzień studiuje na piątym roku geografii na Wydziale Nauk o Ziemi w Sosnowcu. Niedawno, głosami internautów został wybrany Dziennikarzem Obywatelskim Roku 2008. Adaptacja dawnych obiektów przemysłowych na cele usługowe jest coraz częstszym zjawiskiem w Polsce. Manufaktura w Łodzi, Wielki Młyn w Gdańsku, fabryka margaryny w... Rudzie Śląskiej!
Ruda Śląska zaczęła się rozwijać na dobre na przełomie XIX i XX wieku. Wszystko to za sprawą przemysłu ciężkiego. Jednak wzrastająca ilość mieszkańców oraz narastający kapitał przedsiębiorców powodował, że mogli oni inwestować również w inne branże przemysłu.
1 marca 1923 roku wybudowano w dzielnicy Ruda fabrykę margaryny. Była to pierwsza taka fabryka w Polsce. Przedsiębiorstwo po kilku latach okazało się nierentowne i zbankrutowało. Na jego miejscu otwarto spółkę „Unikor” (Zjednoczone Fabryki Przetworów Mięsa i Tłuszczów), która zatrudniała 35 pracowników, jednak firma ta również zbankrutowała. Lokale przy ulicy Piastowskiej mieściły następnie garbarnię, która po pewnym czasie zgłosiła upadłość.
Po drugiej wojnie światowej znajdowały się tam magazyny i kuchnia dla ubogich. Następnie uruchomiono w tych budynkach Miejskie Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane. Ostatnią firmą, która funkcjonowała na terenie dawnej fabryki margaryny było Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.
Ze względu na swoje gabaryty, rozmieszczenie powierzchni lokalu i dogodną lokalizację, obiekt ten stał się gratką dla inwestorów. Z początkiem roku 2009 zaczęły się przygotowania do prac remontowo-budowlanych.
- Dawna fabryka margaryny będzie zaadaptowana na hotel, a tuż obok powstanie super market, który stworzy jedna z niemieckich sieci handlowych - mówi MM Silesii Adam Janus z firmy Junior, pomysłodawca budowy hotelu.
- Na razie trwają prace porządkowe na terenie placu obok dawnej fabryki margaryny, ale wkrótce ruszą także te budowlane - dodaje Janus.
Tuż obok dawnej fabryki margaryny znajduje się park z fontanną, a za nim restauracja „Adria”, która jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych i luksusowych lokali tego typu w mieście. Ponadto w odległości kilkuset metrów znajduje się kompleks obiektów szybu „Franciszek” (oddziału kopalni "Wawel") z pięknym budynkiem straży pożarnej stylizowanym na średniowieczną fortyfikację. Budowle te są również doskonałym miejscem na adaptacje w celach usługowych, rekreacyjnych lub turystycznych.
Zjazdy z autostrady A4 oraz DTŚ w promieniu kilku kilometrów to dodatkowy atut logistyczny, który na pewno będzie sprzyjał popularności planowanego centrum
handlowego i hotelu w Rudzie Śląskiej nie tylko wśród mieszkańców miasta.
Wit - Sob Maj 30, 2009 2:45 pm
Ruda Śląska rozpoczęła świętowanie Abrahama
dziś
Koncerty, festyny, wystawy, konkursy, zawody sportowe i konferencje, a do tego publikacje naukowe a nawet okolicznościowe znaczki pocztowe - to lista imprez i atrakcji, jakie przygotowano dla mieszkańców Rudy Śląskiej. Wszystko z okazji 50 lat, jakie minęły odkąd gmina powstała w obecnych granicach.
Do 1950 na terenie Rudy Śląskiej funkcjonowało wiele miejscowości, każda z wielowiekową tradycją. W 1951 roku w wyniku likwidacji powiatu katowickiego stworzono z nich dwa miasta: Nowy Bytom i Rudę, które 1 stycznia 1959 roku połączono. Jak mówi się żartobliwie w Rudzie Śląskiej, doszło do "małżeństwa z rozsądku", w którym panna młoda czyli Ruda wniosła wiano w postaci nazwy, a pan młody - Nowy Bytom, dał teren pod centrum nowej gminy.
Z okazji 50. urodzin miasta odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. - Zdaliśmy egzamin z wzajemnego szacunku. Z naszych doświadczeń można czerpać przy zarządzaniu metropolią - podkreślał Andrzej Stania, prezydent miasta.
Ustanowiono specjalne wyróżnienia "Kamrat Rudzki", powędrowały one w ręce przedstawicieli miast partnerskich: Alana Cardwella z Carrickfergus w Irlandii Północnej i Fransesca M. Sammmarco z włoskiego Vibo Valentia.
Od 5 do 7 czerwca w świętowanie zostaną zaangażowani pływacy. W kochłowickim basenie odbędzie się bowiem 50-godzinny maraton pływacki. Wiodącą imprezą będą Dni Rudy Śląskiej, jakie zaplanowano na 13 i 14 czerwca. Na wireckim targowisku zagrają wtedy polskie i zagraniczne gwiazdy.
Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni
http://slask.naszemiasto.pl/wydarzenia/1006166.html
Cuma - Nie Maj 31, 2009 9:08 am
Fajnie, świętujemy... Szkoda tylko że Dni Rudy jak na 50-cio lecie bedą bardzo słabe
Kris - Pią Cze 05, 2009 8:24 pm
Wycięli drzewa, odsłonili kościół. Będzie rynek
Jacek Madeja
2009-06-05, ostatnia aktualizacja 2009-06-05 19:56
Władze Rudy Śląskiej wydadzą 12 mln zł na zagospodarowanie placu przed magistratem, który ma się zamienić w reprezentacyjny rynek z efektowną fontanną. A nawet dwiema.
Problem najlepiej oddaje miejscowy dowcip. Na hasło: "Chopy, idziemy do centrum!", każdy biegnie do innej dzielnicy Rudy Śląskiej. Nic dziwnego, miasto w obecnych granicach żyje dopiero od pół wieku, a wcześniej tworzące je części były samodzielnymi gminami. Jeszcze dziś wielu miejscowych nie powie, że mieszkają w Rudzie Śląskiej, ale że w Kochłowicach, Wirku czy Halembie. Urzędnicy chcą sprawić, by dzięki rynkowi koło Urzędu Miejskiego w Nowym Bytomiu coś w tej sprawie się zmieniło.
- Takiego miejsca od dawna w mieście brakowało. Nowy Bytom spośród wszystkich dzielnic ma największe znaczenie, a przy placu Jana Pawła II jest magistrat i przepiękny kościół św. Pawła - argumentuje Tomasz Kulpok z magistratu.
Obecnie plac Jana Pawła II to tylko zapuszczony zieleniec. Od kilku tygodni wygląda nawet jeszcze gorzej, bo pod topór poszły drzewa i krzewy, które tu rosły. Wszystko dlatego, że od poniedziałku rozpocznie się remont. Plac będzie miał całkiem nową nawierzchnię z granitu, bazaltu i betonu. Płyty i kostki będą głównie czarne i szare, w niektórych miejscach ożywione zielenią. - Z obecnego wystroju zostanie tylko zabytkowa fontanna. Wyremontowana, będzie miała całkowicie nowy mechanizm wodny. Oprócz tego w miejscu okrągłego klombu wybudujemy drugą, która będzie mogła wyrzucać strumień wody na wysokość 11 metrów - opowiada Rozalia Mańka, naczelnik wydziału inwestycji.
Ludzie, którzy tych planów jeszcze nie znają, z niepokojem patrzą na ogołocony plac. - Przez lata skwer był coraz bardziej zaniedbany. To już najwyższy czas, żeby coś z nim zrobić. Szkoda tylko, że wszystkie drzewa wyrąbali - denerwuje się Andrzej Nowacki, który mieszka nieopodal. - Szkoda, że w większości ma być wyłożony płytami. Przydałoby się więcej zieleni - komentuje zamiary urzędników Monika Czempiel.
- Rzeczywiście, zieleni będzie mniej. Musieliśmy wyciąć ponad 61 drzew, ale posadzimy 36 nowych - informuje naczelnik Mańka. Według Kulpoka dzięki wycięciu drzew plac odzyska dawny wygląd, bo nic nie będzie zasłaniało monumentalnej bryły kościoła. Po II wojnie światowej komunistyczne władze celowo posadziły drzewa, aby nie rzucał się w oczy. - Z archiwalnych zdjęć wiemy, jak to niegdyś wyglądało. Wtedy to był rynek Nowego Bytomia, teraz będzie pełnił taką funkcję dla całego miasta - podkreśla Kulpok.
Na remont placu rudzki magistrat wyda 12 mln zł. Dlaczego tak dużo? Oprócz prac na powierzchni trzeba też będzie wiele zrobić pod ziemią, np. wymienić instalację kanalizacyjną i elektryczną, a przy okazji wyremontowana zostanie ulica Ofiar Katynia. Wszystko ma potrwać rok. Na razie w magistracie nikt jeszcze nie wie, czy po remoncie plac Jana Pawła II zostanie oficjalnie przemianowany na rynek.
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,3501 ... rynek.html
Cuma - Śro Cze 17, 2009 6:47 pm
Ruda Śląska – miasto nowoczesnej architektury
17 czerwca 2009 Biuro Prasowe UM Ruda Śl
W dniach 18-19 czerwca w Śląskim Parku Przemysłowo – Technologicznym w Rudzie Śląskiej Katedra Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach organizuje III Międzynarodową Konferencję pt. "Nowoczesność w architekturze".
W drugim dniu konferencji o godz. 11:00 odbędzie się studencki panel warsztatowy: "Ruda Śląska – nowoczesność a miasto policentryczne", poświęcony problematyce nowoczesnej architektury w zabudowie śródmiejskiej Rudy Śląskiej.
Organizowana w naszym mieście konferencja i warsztaty to trzecia edycja projektu, którego celem jest promowanie nowoczesnej architektury w krajobrazie architektonicznym śląskich miast. Wydarzenie adresowane jest do szerokiego grona osób zajmujących się zarówno teorią architektury jak i praktyką realizacyjną. Wśród zaproszonych gości znajdują się pracownicy naukowi, doktoranci i studenci wydziałów architektury, a także architekci-twórcy, oraz producenci i dystrybutorzy nowoczesnych technologii. W ramach warsztatów studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zaprezentują swoje prace dyplomowe, semestralne i konkursowe, dotyczące zagospodarowania terenów Rudy Śląskiej.
Ruda Śląska jest miastem otwartym na kreatywne pomysły młodych architektów. W 2006 r. w wyniku konkursu zorganizowanego przez władze Śląskiego Parku Przemysłowego – Technologicznego na zagospodarowanie terenu i budynków po byłej KWK "Wawel", skorzystano z pomysłów dwóch studentek architektury – Aleksandry Postawy i Anety Wiatr.
Wydział Architektury Politechniki Śląskiej stale współpracuje z ŚPPT, organizując praktyki studentom w biurach firm w nim zrzeszonych.
Bliższe informacje: Biuro konferencji, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, Anna Kossak-Jagodzińska, tel. 604 712 866, Tomasz Wagner, tel. 604 186 243.
Program dostępny jest na stronie http://www.konferencje.polsl.pl/nowoczesnosc
http://www.rudaslaska.com.pl/p,s,200120,o,listing_informacji,id_kat,200274,id_informacji,542815.html
Wit - Śro Cze 17, 2009 7:53 pm
Likwidacja czterech starych oczyszczalni ścieków zakończona
Urząd Miasta Ruda Śląska, 2009-06-16 13:08
2 czerwca zakończono roboty rozbiórkowe i rekultywacyjne związane z likwidacją czterech starych oczyszczalni ścieków. Prace były realizowane w ramach Projektu „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska”, którego głównym celem jest uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Rudy Śląskiej oraz poprawa warunków sanitarnych mieszkańców miasta.
Kontrakt obejmował likwidację czterech oczyszczalni ścieków – oczyszczalni „Halemba I” przy ulicy Morskiej, „Halemba II” przy ulicy Solidarności, „Ruda Południowa” przy ulicy Zabrzańskiej i „Mickiewicza” przy ulicy Szyb Bartosza. Miasto podjęło decyzję o likwidacji tych obiektów, ponieważ oczyszczalnie te wykorzystywały przestarzałe technologie, a co za tym idzie oczyszczane tam ścieki nie spełniały obowiązujących norm czystości. Teren po zlikwidowanych oczyszczalniach został zrekultywowany, a w przyszłości będzie mógł być wykorzystany na przykład na cele handlowo-usługowe.
Strumień ścieków, który trafiał dotychczas do starych oczyszczalni ścieków został przekierowany na nową oczyszczalnię ścieków „Halemba Centrum”, która została oddana do eksploatacji w 2007 roku oraz na zmodernizowaną oczyszczalnię „Orzegów”, której uroczyste otwarcie odbyło się pod koniec ubiegłego roku. Inwestycje te były realizowane również w ramach Projektu „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska”, a ich koszt został częściowo pokryty ze środków unijnych.
Likwidacja czterech starych oczyszczalni ścieków wraz z budową nowej oczyszczalni „Halemba Centrum” oraz modernizacją istniejącej oczyszczalni „Orzegów” zapewniła kompleksowe rozwiązanie gospodarki wodno-ściekowej i osadowej na terenie Rudy Śląskiej. Dzięki tym inwestycjom miasto zostało podzielone na trzy zlewnie, czyli trzy obszary, z których ścieki kierowane są do poszczególnych oczyszczalni ścieków – „Halemba Centrum”, „Orzegów” i „Barbara”. Wraz z takim rozwiązaniem ścieki oczyszczane w rudzkich oczyszczalniach będą spełniały polskie i unijne normy. By jednak w pełni osiągnąć założony efekt ekologiczny Projektu „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska” muszą zostać ukończone roboty kanalizacyjne na terenie miasta. Obecnie trwają prace budowlano-montażowe związane z ostatnim etapem budowy nowej sieci kanalizacyjnej na terenie zlewni oczyszczalni „Orzegów” oraz w ramach pierwszego etapu ukończenia prac w zlewni oczyszczalni „Halemba Centrum”. Wkrótce zostaną rozstrzygnięte kolejne przetargi, które pozwolą wyłonić Wykonawców pozostałych jeszcze do zrealizowania robót.
http://www.tvs.pl/informacje/11901/
Cuma - Czw Cze 18, 2009 9:06 pm
Bokserska gala w plenerze
Tego jeszcze w Rudzie Śląskiej nie było. 20 czerwca po raz pierwszy w naszym mieście odbędzie się gala boksu zawodowego. Areną walk mistrzów sztuki pięściarskiej będą Tereny Targowe w Wirku.
Jako główna atrakcja gali z cyklu "Wojak Boxing Night" zapowiadany jest pojedynek o pas mistrza świata federacji IBC kategorii junior ciężkiej, w którym zmierzą się Paweł „Harnaś” Kołodziej i reprezentant Czech Roman Kracik.
Dla Kołodzieja czerwcowy występ będzie pierwszym startem w tym roku. Mierzący 195 centymetrów wzrostu pięściarz grupy Bullit KnockOut Promotions stoczył do tej pory 22 profesjonalne walki- wszystkie wygrał, w tym 12 przez nokaut. Jego rywal jako zawodowiec między liny wchodził 30 razy i tylko raz zaznał goryczy porażki. Podczas rudzkiej imprezy zaprezentują się również: boksujący w tej samej kategorii wagowej co Kołodziej amatorski wicemistrz Unii Europejskiej z 2006 roku Łukasz Janik, czempion IBC wagi junior średniej Damian Jonak oraz Krzysztof Szot, Tomasz Hutkowski, Wojciech Depa i Łukasz Maciec.
Bilety na galę kosztują: 60, 70 i 80 złotych oraz 200 i 300 złotych w strefie VIP z cateringiem. Można je nabyć w: Urzędzie Miasta Ruda Śląska, R-Urzędzie w CH Plaza, pasażu w Tesco Ruda Śląska, biurze Terenów Targowych Wirek, biurze Gospodarstwa Pomocniczego UM w Bielszowicach (ul. Główna). Zamówienia zbiorowe można składać pod mailowym adresem: gospom2006@poczta.onet.pl
Bokserska gala uświetni obchody jubileuszu 50-lecia Rudy Śląskiej, a patronat nad imprezą objął prezydent miasta Andrzej Stania. Początek walk o 19.30.
http://www.wiadomoscirudzkie.com.pl/
Nadmienię jeszcze, że bedzie relacja LIVE w Polsacie, a wiec niejako okazja do promocji miasta
---------------------------------------------------------------------------------
Rynek na pięćdziesiąte urodziny
W lipcu rozpoczną się roboty związane z przebudową Placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu. Wykonawcę czeka mnóstwo pracy. Roboty w dużej mierze zostaną wstrzymane zimą. Tak więc po miejskim rynku będziemy się mogli przespacerować dopiero w maju przyszłego roku. Mimo wszystko nie jest nazbyt odległa perspektywa.
Odkąd zniknęło stamtąd sześćdziesiąt drzew, plac już prezentuje się zupełnie inaczej – korzystniej, jak mówi się w centrum miasta. Zyskał zupełnie nowe oblicze, więcej przestrzeni, a przecież to dopiero początek. Patrząc na plany i wizualizacje wszystko można być pewnym, że rudzianie będą mieli być z czego dumni. Każde szanujące się miasto posiada rynek, teraz wreszcie i my się go doczekamy. Można śmiało powiedzieć, że miasto samo zrobiło sobie prezent na swoje 50-urodziny. Dokładnie w roku jubileuszowym rozpoczną się prace, więc data ta przejdzie do historii. W tym roku przypada też inna ważna rocznica - związana z Papieżem Janem Pawłem II, którego imię nosi nowobytomski plac. Trzydzieści lat temu wybrany na Stolicę Piotrową kard. Karol Wojtyła odbył swoją pierwszą pielgrzymkę do ojczyzny.
http://www.wiadomoscirudzkie.com.pl/
Cuma - Sob Cze 20, 2009 2:03 pm
Gala boksu na 50-lecia miasta Ruda Śląska Autor: Magdalena Foltys
Ceremonia ważenia w Urzędzie Miasta Ruda ... Wczoraj w Urzędzie miasta Ruda Śląska odbyła się ceremonia ważenia zawodników, którzy wezmą udział w dzisiejszej Gali Boksu Zawodowego w Rudzie Śląskiej. Dzisiejsza gala odbędzie się na terenie targowiska miejskiego przy ulicy Kupieckiej.
Dzisiejsza gala będzie pierwszą w Polsce, która odbędzie się na tzn „wolnym powietrzu”, a nie w hali sportowej. Miejscem walki będzie teren targowiska miejskiego na Wirku. Kibiców i zawodników od złym warunków atmosferycznych będzie chronił jedynie dach.
Jednak organizatorzy mówią, że wszyscy kibice będą mieli miejsca pod tym dachem. W Rudzie Śląskiej odbędzie się znakomite widowisko.
--------------------------------------------------------------------------------
Dzisiejsza gala rozpocznie się pół godziny wcześniej, czyli o 19, a nie jak organizatorzy planowali w początkowej fazie przygotowań o 19:30.
--------------------------------------------------------------------------------
Wśród walk wieczoru odbędzie się walka Pawła Kołodzieja z Romanem Krackim o Tytuł mistrza świata IBC. Walka zaplanowana jest na 12 rund. Kolejnym starcie będzie pojedynek pomiędzy Damianem Jonakiem i Tarkiem Sahbeddinem. Ten pojedynek zaplanowany jest na 8 rund. Wśród innych zawodników, którzy również zaprezentują się dzisiaj na ringu w Rudzie Śląskiej będą Łukasz Janik, Tomasz Hutkowski, Maciej Myszkin, Łukasz Maciec.
Wczoraj w Rudzie Śląskiej odbyła się uroczystość ważenia zawodników. Jednak ze względu na złe warunki atmosferyczne nie dotarli zawodnicy z zagranicy. Prezydent Rudy Śląskiej Andrzej Stania powiedział, że miasto ma życzliwość do sportu i dla sportu w przyszłości. Prezydent wyraził również nadzieję, że podobne imprezy będą odbywały się na terenie miasta Ruda Śląska w przyszłości.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie to widowisko jakiego jeszcze nie było. Bilety na dzisiejsza galę można jeszcze nabyć w wyznaczonych punktach sprzedaży.
http://www.mmsilesia.pl/?districtChanged=true
Cuma - Czw Cze 25, 2009 8:35 am
Studenci mają dobre pomysły
Ponad 100 projektów znalazło się na zorganizowanej Śląskim Parku Przemysłowo – Technologicznym wystawie „Ruda Śląska – nowoczesność a miasto policentryczne”, prezentującej tegoroczny dorobek studentów Katedry Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Wystawa była częścią III Międzynarodowej Konferencji „Nowoczesność w architekturze”. Konferencja i warsztaty to z kolei trzecia edycja projektu, którego celem jest promowanie nowoczesnej architektury w krajobrazie architektonicznym śląskich miast.
Studenci przedstawili własne koncepcje zagospodarowania dzielnic Rudy Śląskiej. Dominowały projekty zabudowy mieszkaniowej, obiektów usługowych oraz centrów rozrywkowych. Być może niektóre z nich doczekają się realizacji w niedalekiej przyszłości.
http://www.wiadomoscirudzkie.com.pl/
Ciekawe co to za projekty Szkoda że pracuje bo bym tam był. Fajnie jak by jakieś zrealizowano
Cuma - Sob Cze 27, 2009 7:58 am
PO SESJI
piątek, 26 czerwca 2009 15:20
Kolejna sesja Rady Miasta Ruda Śląska zakończyła się wczoraj w godzinach popołudniowych. Radni przyjęli ponad 40 uchwał. Uzupełniono również skład Komisji Rewizyjnej.
Kolejna sesja Rady Miasta Ruda Śląska odbyła się wczoraj. Uchwały podejmowano wczoraj w blokach tematycznych. Radni zajęli się m. in. ustawami dotyczącymi opieki społecznej. Przyjęto Miejski Program Działań Osłonowych w ramach pomocy społecznej pod nazwą Posiłek dla Potrzebujących. W ramach tego programu osobom potrzebującym dowożone są codziennie posiłki do miejsca zamieszkania. W związku ze wzrostem kosztów transportu zwiększono kwotę dotacji na taki posiłek z 5 do 7 i pół złotego.
Podjęto uchwały w sprawie zaciągnięcia przez miasto kredytu długoterminowego w roku 2009,
a także pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Radni podnieśli też kapitał zakładowy spółki Celowej Kompleks Basenów Rekreacyjno sportowych w Rudzie Śląskiej o 150 tysięcy złotych. Środki będą przeznaczone na objęcie nowych udziałów w Spółce Park Wodny w wysokości 55 tysięcy oraz pokrycie bieżącej działalności.
W wyniku ekspertyzy stanu termicznego terenu inwestycyjnego przy ul. Szyb Walenty stwierdzono silne zapożarowanie warstwy zgromadzonej skały płonnej, wysokie stężenie emitowanego tlenku węgla oraz niebezpieczeństwa zapadnięcia się powierzchni gruntu nawet pod ciężarem przechodzącego człowieka. Stan ten stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia dlatego radni poparli i przyjęli Zarządzenie porządkowe Prezydenta Miasta zakazujące wstępu na teren w rejonie ulic Szyb Walenty, 1-go Maja i Bukowej.
Podczas tej sesji radni podjęli też szereg ustaw dotyczących zmian nazw ulic. Do największych sukcesów zaliczyć można uporządkowanie stanu numeracji przy ulicy Jaronia, gdzie od lat nie można było znaleźć właściwego adresu. Odgałęzienie ulicy Jaronia nosi nazwę ulicy Spiżowej.
Zatwierdzono również program gospodarowania zasobem mieszkaniowym Miasta Ruda Śląska.
Uchwała ta gwarantuje że w okresie od lipca 209 przez przynajmniej 2 lata stawka czynszu w zasobach gminnych pozostanie na poziomie nie przekraczającym 2,80 % wartości odtworzeniowej 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.
Uzupełniono również skład Komisji Rewizyjnej. Nadal w składzie komisji brakuje przedstawiciela klubu Lewicy i Demokratów. Tradycyjnie już wejścia w jej skład odmówili członkowie tego klubu. Zgłoszono tylko jedną kandydaturę. Jednogłośnie nowym członkiem i zarazem wiceprzewodniczącym tej komisji Rady Miasta został Władysław Kucharski.
Kolejna sesja planowana jest na 23 lipca.
Arkadiusz Wieczorek, SFERA TV
----------------------------------------------------------------------------------
A oto co znalazłem na stronce UM w dziale o funduszach UE:
Projekt: Przebudowa drogi dojazdowej do Śląskiego Parku Przemysłowego i Inkubatora Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej
Przedmiotem projektu jest przebudowa ul. Szyb Walenty w celu połączenia z ul. Zajęczą i ułatwienia dojazdu z Drogowej Trasy Średnicowej do dzielnicy Bielszowice, a także poprawa skomunikowania terenów inwestycyjnych Miasta oraz dojazdu do jednej z atrakcji Szlaku Architektury Przemysłowej - Szybu "Mikołaj", jak również do XIX-wiecznego Folwarku adaptowanego na tereny rekreacyjno-kulturalne.
Zakres prac obejmie remont istniejącej nawierzchni ul. Szyb Walenty, wymianę pełnej konstrukcji nawierzchni na odcinkach tego wymagających, modernizację skrzyżowania typu "rondo", poszerzenie jezdni na łukach poziomych i dobudowę ciągu pieszo-rowerowego na całym przebiegu ul. Szyb Walenty. Ponadto, w zakres projektu wejdzie budowa oświetlenia drogowego i kanalizacji deszczowej.
Całkowity koszt realizacji projektu: 10 901 341,09 PLN
Dofinansowanie z EFRR (38,80%): 3 521 922,42 PLN
Wkład własny: 7 379 418,67 PLN
A już myślałem że zapomniano o szybie i z tym folwarkiem nie wypaliło (robili tam muzeum chyba PRL-u). A jednak z tego wynika że robią to dalej
A zastanawia mnie fragment o połączeniu Bielszowic z DTŚ. Aby to osiągnąć trzeba by jeszcze praktycznie wybudować brakujący fragment Zajęczej lub Górnej. Może to planują jako następna inwestycja.
Strona 12 z 17 • Wyszukano 2297 wypowiedzi • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17