[Ruda Śląska] Plany, inwestycje, etc...
martin13 - Sob Cze 27, 2009 9:20 am
Zakres prac obejmie remont istniejącej nawierzchni ul. Szyb Walenty, wymianę pełnej konstrukcji nawierzchni na odcinkach tego wymagających, modernizację skrzyżowania typu "rondo", poszerzenie jezdni na łukach poziomych i dobudowę ciągu pieszo-rowerowego na całym przebiegu ul. Szyb Walenty. Ponadto, w zakres projektu wejdzie budowa oświetlenia drogowego i kanalizacji deszczowej.
O które to rondo chodzi ? Bo niezbyt pamiętam, żeby takie tam gdzieś istniało.
Co do samej inwestycji, to kto miał okazję przejechać się ulicą Szyb Walenty, to doskonale wie, że remont jest niezbędny, a jazda tak jak teraz po ulewach owocuje w różnego rodzaje nie miłe niespodzianki pod kałużami. A poprowadzenie dojazdu do Bielszowic, to chyba tak jak wspomniał Cuma dalsze pociągnięcie ulicy Zajęczej lub Górnej, miejsca w pobliżu jest wystarczająco, więc problemu z tym nie będzie
Cuma - Sob Cze 27, 2009 11:56 am
Własnie te rondo to sam nie wiem. Mozliwe że chodzi o zrobienie ronda na skrzyżowaniu Szybu Walenty z 1-go Maja, a może chodzić o któreś skrzyżowanie na terenie Parku. W tej chwili tam nigdzie ronda nie ma ale widocznie gdzieś będzie.
martin13 - Sob Cze 27, 2009 10:13 pm
Też mi zaczęło chodzić po głowie te rondo w tym miejscu, bo wyjeżdżający z Szybu Walentego szczególnie w godzinach szczytu mają ciężko wbić się na 1-go Maja. Ale takie rondo ograniczy przepustowość 1-go Maja i do czasu aż nie powstanie dalszy fragment trasy N-S, to będzie spowalniać ruch, a co za tym idzie powstaną jeszcze większe korki na tej drodze.
Cuma - Nie Cze 28, 2009 1:11 pm
Też mi zaczęło chodzić po głowie te rondo w tym miejscu, bo wyjeżdżający z Szybu Walentego szczególnie w godzinach szczytu mają ciężko wbić się na 1-go Maja. Ale takie rondo ograniczy przepustowość 1-go Maja i do czasu aż nie powstanie dalszy fragment trasy N-S, to będzie spowalniać ruch, a co za tym idzie powstaną jeszcze większe korki na tej drodze.Dokładnie. Niestety nasza władza w kwestii dróg jest słaba i zamiast zrobic najpierw N-S to obawiam sie że te rondo jest tam całkiem realne niestety :/ Mam nadzieje że w 2010 w końcu definitywnie z N-S ruszą!
Cuma - Pon Cze 29, 2009 10:50 am
Rynek placem budowy 2009-06-29
Rozpoczęły się prace przy Placu Jana Pawła II. Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem byłoby zamknięcie całego placu, ale Prezydent Miasta postanowił tego nie czynić, aby nie utrudniać mieszkańcom poruszania się w centrum miasta. Kierowcy muszą jednak liczyć się z czasowymi utrudnieniami np. przy dojeździe do poszczególnych obiektów czy parkowaniu. Harmonogram prac i wyłączeń z ruchu ulic przylegających do placu Jana Pawła II zostanie przedstawiony w najbliższym czasie. Przepraszamy mieszkańców za utrudnienia. Bliższe informacje: Jerzy Kulon, Wydział Inwestycji UM, tel. 032 248 62 80 w. 3010.
http://www.ruda-sl.pl/default.aspx?docId=529&newsId=2036&templId=4
--------------------------------------------------------------------------------------
(..)Ja miałam 15 lat działkę inni ponad 20 a nawet 30 lat w Rudzie Slaskiej Goduli przy ul.Lipińskiej ...piękne działki zadbane i czyste ... sami doprowadziliśmy światło, wodę itd...płaciliśmy podatki przez kopę lat, a teraz miasto ten teren oddało Rudzkiemu Inkubatorowi Przedsiębiorczosci, co tam będą budować jeszcze nie powiedzieli .... (...)
Cuma - Śro Lip 01, 2009 9:42 pm
Ruda Śląska chce Rynku z prawdziwego zdarzenia
Ma odzyskać blask z lat 20. XX wieku. Plac JP II w Rudzie Śląskiej-Nowym Bytomiu, położony w sąsiedztwie gmachu magistratu i kościoła św. Pawła, ma zmienić się nie do poznania.
Plac Jana Pawła II w Nowym Bytomiu nie wyglądał do tej pory zachęcająco. Brak ławeczek i przesłaniające widoki drzewa rysowały obraz miejsca, w którym nie spotykano się tak chętnie, jak można by to czynić. To ma się zmienić i pomału już się zmienia. Wycięto drzewa, posadzone jeszcze w latach PRL-u, ruszyły prace związane z rewitalizacją placu, który w przyszłości ma stać się salonem miasta.
- Chcemy przywrócić pierwotny wygląd Rynku, z lat 20 XX wieku, z czasów, gdy powstawał tam budynek magistratu - mówi MM Silesii Adam Nowak, rzecznik Urzędu Miasta Ruda Śląska.
Plac Jana Pawła II, w tle rudzki magistrat
Wrócić do czasów świetności
- To była przestrzeń wolna od drzew, miejski plac pełniący funkcję Rynku. Do tego chcemy wrócić. Drzewa oczywiście też będą, ale uporządkowane. Te, które rosły tu do tej pory posadzono za PRL-u, w latach 70 XX wieku. Miały zasłonić kościół. Były również plany budowy przez komunistów Megasamu, który miał zasłonić kościół, ale na szczęście nie doszły do skutku, dzięki czemu do naprawiania jest mniej - dodaje.
Projekt rewitalizacji nazwano "Wzgórza nowych idei" i będzie kosztował w sumie nieco ponad 12,5 miliona złotych. Koszty w całości pokryje rudzki magistrat. Na "pierwszy ogień" pójdzie wymiana całej instalacji wodnokanalizacyjnej, sieci teletechnicznej i elektrycznej oraz kanalizacji deszczowej. Kolejne etapy przebudowy to: wyłożenie nowej nawierzchni na obrzeżach rynku, remont istniejącej fontanny oraz budowa nowej, ustawienie nowych ławek i różnych elementów dekoracyjnych, przebudowa schodów, montaż oświetlenia płyty rynku oraz oświetlenia dekoracyjnego.
Fontanna na Placu Jana Pawła II będzie odnowiona
Nowa przestrzeń
Wycięto wspomniane drzewa (60), ale w ich miejscu ma pojawić się 36 nowych, które kościoła już zasłaniać nie będą. Z obecnego placu ostanie się jedynie fontanna, która również zostanie poddana remontowi. Przybędzie jej "siostra", która ma wyrzucać strumienie na 11 metrów wysokości. Rudzianie będą z kolei spacerować po nowych, granitowych, bazaltowych i betonowych płytach. Mają być utrzymane w czarnej i szarej tonacji.
Jak mówi rzecznik, nowy salon miasta ma być gotowy na wiosnę 2010 roku, przy czym w roku bieżącym planowane jest ukończenie już 3/4 inwestycji. Ma to być miejsce spotkań wszystkich rudzian, nie tylko tych z Nowego Bytomia.
Obecnie z placu korzystają głównie gołębie. W przyszłości ma stać się salonem miasta
Ale na tym nie koniec. To pierwszy etap inwestycji, drugim ma być odnowa Parku Dworskiego. Jego przestrzeń ma zostać przywrócona, a koszty projektu to niemal 8 milionów złotych. Park ma wrócić wyglądem do czasów swej świetności, do lat 40 XX wieku. Planowane jest utworzenie szerokich alei, układu wodnego, placu zabaw dla dzieci, rosarium i miejsc rekreacyjno-sportowych.
Tak ma wyglądać rudzki Rynek już na wiosnę 2010 roku
Ciekawie, choć odlegle zapowiada sie trzeci etap, który ma być realizowany w perspektywie 6-8 lat. - Rynek ma być rozbudowany na zachód, kościół św. Pawła stanie w jego środku. Od zachodu docelowo ma być zamknięty nowymi kamienicami, które mają skupiać funkcje użyteczności publicznej na parterach i mieszkania na wyższych piętrach. To jednak póki co odległa wizja, na którą dziś miasta nie stać - mówi rzecznik. - Dlatego chciałbym uspokoić działkowców, których działki znajdują się w miejscu przyszłych inwestycji. Mogą spać spokojnie - dodaje.
Czytaj też: Rynek w Siemianowicach Śląskich coraz realniejszy
Zapanowała moda na Rynki
W MM pisaliśmy już m.in. o nowym Rynku w Siemianowicach Śląskich, który właśnie powstaje. Na "salon miasta" zęby ostrzy sobie również Zabrze, które promuje tzw. "Kwartał Sztuki". Znana jest długa i wciąż nierozwiązana historia Rynku w Katowicach, który też ma się zmienić, co jest związane z wielkim projektem przebudowy centrum. Zapanowała moda na Rynki, nowe przestrzenie publiczne, przyjazne mieszkańcom. Z takiego obrotu sprawy cieszy się dr. inż. arch. Andrzej Grzybowski z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.
- To właściwy kierunek. Miasta potrzebują przestrzeni publicznych. Może niekoniecznie Rynków, ale miejsc, gdzie będzie można się spotykać. Miejsc, które faktycznie będą tymi "salonami miasta" - mówi Andrzej Grzybowski. - Jeśli stawiają na takie przestrzenie śląskie miasta, są to słuszne ambicje. Jednak atrakcyjność tych przestrzeni w dużym stopniu zależy od ich jakości. Tylko dobre jakościowo przestrzenie przyciągną ludzi na dłużej - dodaje.
Nowy Rynek wyeksponuje bryłę kościoła św. Pawła
Czytaj też: Przebudowa centrum Katowic coraz bliżej
Nawet jeśli Rynki powstają trochę "na wyrost", w oderwaniu od kontekstu historycznego, bo te "prawdziwe", średniowieczne ma niewiele śląskich miast (to m.in. Bytom, Gliwice, Rybnik czy Wodzisław Śląski), powinny cieszyć zmiany, jakie przechodzi przestrzeń publiczna śląskich miast. Rynki powstają bo jest na nie zapotrzebowanie. Utraciły swą pierwotną funkcję targową na rzecz bycia miejscami spotkań. - "Salon miasta" to musi być miejsce, gdzie ludzie będą chcieli przebywać, rozmawiać, spacerować. Dlatego dobrze by było, gdyby nie myślano jedynie o jednej konkretnej przestrzeni, a próbowano tworzyć całe ciągi publiczne, łączyć place, ulice i wypełniać tą przestrzeń atrakcyjną formą - kwituje Grzybowski.
http://www.mmsilesia.pl/6266/2009/7/1/ruda-slaska-chce-rynku-z-prawdziwego-zdarzenia?districtChanged=true
Cuma - Czw Lip 02, 2009 9:53 pm
Miasto otwarte dla architektów
Nowoczesne osiedle mieszkaniowe w Nowym Bytomiu, Centrum Promocji Miasta i Biznesu w Orzegowie, Galeria BWA połączona z Instytutem Architektury dla dzieci młodzieży w Wirku, „kosmiczne” centrum rozrywkowo – handlowe w Chebziu - to tylko niektóre z projektów, jakie przygotowali studenci Katedry Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Ich pomysły jeszcze przez miesiąc można oglądać na wystawie w siedzibie Śląskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego w dzielnicy Ruda przy ulicy Szyb Walenty. Wystawa „Ruda Śląska – nowoczesność a miasto policentryczne” znalazła się w programie międzynarodowej konferencji „Nowoczesność w architekturze”. Trafiło na nią ponad trzysta plansz projektowych spośród sześciuset wykonanych przez studentów gliwickiej uczelni w minionym roku akademickim.
http://www.wiadomoscirudzkie.com.pl/
wolff - Pią Lip 03, 2009 5:27 am
Miasto otwarte dla architektów
...............Ich pomysły jeszcze przez miesiąc można oglądać na wystawie w siedzibie Śląskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego w dzielnicy Ruda przy ulicy Szyb Walenty............................................ .
Tylko ten dojazd - ulica jakby prowadząca do nikąd, zniszczona przez ciężki sprzęt, nie remontowana od czasu likwidacji koksowni (1989) i Kwk Wawel (1995). Wstyd na cały region i nie tylko.
Cuma - Pią Lip 03, 2009 9:10 am
W tym roku ma zacząć się jej remont BTW jak by ktoś sie chciał wybrać jakąś ekipą to pooglądać to piszcie
martin13 - Pią Lip 03, 2009 10:18 am
W tym roku ma zacząć się jej remont BTW jak by ktoś sie chciał wybrać jakąś ekipą to pooglądać to piszcie
Jak coś to mogę się wybrać w przyszłym tygodniu tam.
A teraz coś innego, wie ktoś może po co wysypali kamieniami drogę wzdłuż płotu "Zametu", vis a vis wylotu ulicy Szyb Walenty do 1-go Maja ? Do tej pory ta droga, gdzie kiedyś, dawno temu ale jeszcze to pamiętam biegły tory kolejowe systematycznie zarastała. Pasowałaby jako dojazd dla budowy trasy N-S, ale to zapewne chodzi o coś zupełnie innego, tylko co....
Cuma - Pią Lip 03, 2009 11:32 am
Martin, tam przy nasypie? Dzisiaj jak bede przejeżdżał to się poprzyglądam. A co do tej wystawy to napisz na gg ale przed niedzielą kiedy by Ci pasowało
martin13 - Pią Lip 03, 2009 2:31 pm
Martin, tam przy nasypie?
Ja genau
Cuma - Sob Lip 04, 2009 8:41 pm
To richtig wyglondo na dojazd do N-S, ale w tym roku nie mają jej budować... Chyba że jakieś prace przygotowawcze? Jak mosz czas to przejdź sie tam
Wit - Śro Lip 08, 2009 7:57 pm
Sposób miasta na kryzys - karta rabatowa
Jacek Madeja2009-07-02, ostatnia aktualizacja 2009-07-03 10:29
Ruda Śląska na czas kryzysu wprowadza specjalną kartę rabatową. Zyskać mają wszyscy: i klienci i przedsiębiorcy. - Miasto też, bo takie rozwiązanie pobudzi nasz lokalny rynek - mówią urzędnicy.
Joanna Mieszczanin, szefowa restauracji Przy Bramie, pomysł porównuje do programów lojalnościowych, którymi hipermarkety i duże sieci handlowe zdobywają klientów. - W branży cateringowej i organizowaniu przyjęć konkurencja jest coraz większa. Liczymy, że dzięki karcie zatrzymamy klientów, a może i zjawią się nowi. Magnesem jest 5-procentowy upust, więc każdy coś zyskuje - wyjaśnia Mieszczanin. W prowadzonej przez nią restauracji system kart ruszy lada dzień.
Rudzka Karta Rabatowa zasięgiem ma objąć całe miasto. Jej posiadacze w wybranych punktach miasta będą mogli m. in. zjeść tańszy obiad, kupić z rabatem kwiaty, książki, biżuterię, sprzęt sportowy lub zapłacić mniej za kurs językowy albo kurs prawa jazdy.
Karta to pomysł rudzkiej firmy Silnet.pl. - Zajmujemy się reklamą i wiele firm, które z nami współpracuje, skarżyło się, że brakuje jednolitego systemu ulg w mieście. Następnie współpracę zaoferowało miasto - mówi Aleksandra Salwiczek z firmy Silnet.pl. Program działa od tygodnia i na razie raczkuje. Póki co, do współpracy zgłosiło się 11 firm, m.in.: restauracje, piekarnia, optyk, szkoła nauki jazdy i firma komputerowa. - Prowadzimy rozmowy z kolejnymi firmami, więc oferta ciągle się wzbogaca. Zgłosiły się do nas też sklepy spożywcze, ale tu marże są już tak niskie, że trudno o rabaty. Ciężko też konkurować z hipermarketami. Policzyliśmy, że klient rocznie może zaoszczędzić średnio kilkaset złotych - dodaje Salwiczek.
Kartę, która nie jest imienna, mogą dostać wszyscy klienci, którzy zrobią zakupy lub zamówią usługę o określonej kwocie. - W naszym przypadku to 100 zł. Rozdaliśmy już kilka takich kart. Ale 5-procentowy rabat też obowiązuje powyżej tej kwoty. W ten sposób nagradzamy najlepszych klientów - zastrzega Karina Budny, która razem z mężem prowadzi cukiernię i piekarnię. - Trudno żebyśmy dawali upust jak ktoś przychodzi tylko po dwa kołoczki. Wykup kart, ulotek i materiałów reklamowych kosztował nas kilkaset złotych - wylicza.
Pomysł firmuje rudzki magistrat. Patronat honorowy nad projektem objął prezydent miasta. - To może być skuteczny sposób na oszczędności w domowym budżecie, tym bardziej że zniżki sięgają od kilku do nawet 25 proc. Liczymy, że dzięki tym rabatom klienci będą zostawiali swoje pieniądze w Rudzie, a nie jeździli na zakupy do sąsiednich miast. W czasach spowolnienia gospodarczego to powinno przyczynić się do ożywienia lokalnego rynku. Teraz wszystko będzie zależało od skali zjawiska, dlatego w najbliższym czasie magistrat ruszy z kampanią promocyjną programu - mówi Krzysztof Żok z rudzkiego magistratu.
martin13 - Śro Lip 08, 2009 8:04 pm
Kilka niedzielnych fotek z rudzkich inwestycji.
Budowa marketu Aldi w dzielnicy Ruda:
Na tym samym terenie trwa równocześnie adaptacja starej fabryki margaryny na hotel, ale póki co brak widocznych efektów prac:
Mieszkaniówka w tej samej dzielnicy przy ulicy Norwida:
Cuma - Śro Lip 08, 2009 9:16 pm
Na Korfantego, gdzie kiedyś był przejazd kolejowy trwa jakaś inwestycja. Jednak jeszcze piezo tam nie byłem to nie widziałem co ciekawego mówi tablica informacyjna. W każdym razie na domek to nie wyglada
Cuma - Czw Lip 09, 2009 11:52 am
W tym roku powstał rudzki TBS!
Inwestycje
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Ruda Śląska to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która w całości jest własnością samorządową gminy Ruda Śląska.
Jesienią 2009 roku Towarzystwo rozpocznie inwestycję budowlaną hotelu "AURUM" wraz z pasażem handlowo-usługowym oraz pomieszczeniami biurowymi. Budynek będzie usytuowany w Rudzie Śląskiej w dzielnicy Wirek, na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Tuwima.
Oferujemy sprzedaż oraz wynajem powierzchni budynku wraz z dostosowaniem projektu architektonicznego do indywidualnych potrzeb inwestora.
Opis inwestycji
Projekt inwestycji obejmuje budowę 5 kondygnacyjnego hotelu o powierzchni ponad 3000 m2. W tym około:
1400 m2 powierzchni użytkowej
2100 m2 powierzchni hotelowej
Parking podziemny (dwa poziomy)
Budynek charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem, jednak ceglane elementy elewacji pozwalają na jego doskonałą kompozycję z okoliczną architekturą.
Obecnie w Rudzie Śląskiej występuje bardzo duże zapotrzebowanie na miejsca noclegowe. W całym mieście jest zaledwie 16 łóżek hotelowych, w związku z czym goście miasta, instytucji i firm a także turyści korzystają z usług hotelowych miast ościennych.
--------------------------------------------------------------------------------
Istnieje możliwość dostosowania projektu do indywidualnych potrzeb
lub wykorzystanie Państwa koncepcji architektonicznej.
--------------------------------------------------------------------------------
Budynek zostanie wzniesiony na działce znajdującej się w ścisłym centrum Rudy Śląskiej, dzielnicy Wirek przy skrzyżowaniu ulic Tuwima i Sienkiewicza. W okolicy znajdują się:
Centrum Handlowe Plaza (600m),
Targowisko Miejskie (350m),
Urząd Miasta Ruda Śląska (2000m).
W pobliżu lokalizacji projektu przebiegają główne trasy komunikacji miejskiej oraz Drogowa Trasa Średnicowa i autostrada A4.
MARIQ_1985 - Czw Lip 09, 2009 10:06 pm
świetna wiadomość to chyba będzie 1-szy Hotel w naszym mieście
Cuma - Czw Lip 09, 2009 11:05 pm
Nie pierwszy Jest już Relax, jest hotel na Kalinowej. Ale bedzie to pierwszy zbudowany od podstaw
Kris - Pią Lip 10, 2009 6:40 am
Tych hoteli (miejsc noclegowych ) jest więcej. Ale rzeczywiście, przydało się by więcej "od podstaw".
Hotele
* Hotel DYMARKA
ul. Magazynowa 35 a
41-708 Ruda Śląska (dz. Chebzie)
tel. 0-32 248 16 12, 771 61 32
http://www.dymarka.emeteor.pl
* Hotel FLORIANKA
ul. Niedurnego 73
41-709 Ruda Śląska (dz. Nowy Bytom)
tel. 0-32 772 40 15
* Hotel ŚLĄSKl
ul. Kalinowa 15
41-705 Ruda Śląska (dz. Kochłowice)
tel. 0-32 242 70 04
* Pensjonat MARYLA
ul. Kałusa 9
41-710 Ruda Śląska (dz. Wirek)
tel. 0-32 242 10 77
* Hotel INTER-STOP
ul. Chłopska 1
41-706 Ruda Śląska (dz. Halemba)
tel. 0-32 344 78 90 ; fax 0-32 344 78 91
http://www.inter-stop.pl
Cuma - Pią Lip 10, 2009 8:30 am
Plany to przewidują. Właściwie rynek miałby sie konczyć nad obecną Objazdową i w okół tej części miały by powstać nowe kamienice, a za nimi tzw. obwodnica centrum. Jednak koszty są tak wysokie, że na razie nikt nie myśli nawet o tym, kiedy by się ten etap zaczął. Natomiast II etap, z obecnych wypowiedzi, powinien sie zacząć zaraz po I (w praktyce zapewne z rok przerwy będzie )
A co do hotelów: Dymarka to teraz Relax i jest to dzielnica Ruda, Florianka to w sumie pensjonat i ma kilka czy kilkanaście pokojów w wysokim standardzie, na Kalinowej działają 2 hotele, jeden taki lepszy, drugi to taka taniocha za 15-20 zł/nocka, kilka pokoi jest także w Adrii. Dodam jeszcze, żena Halembie dalej działa hotel robotniczy i patrząc na rejestracje to sa tam ludzie z całej Polski.
EDIT
Otrzymałem wiadomość od TBS, wzięli mnie za inwestora
Wizki tego hotelu to tylko koncepcja i budynek nie bedzie taki sam zapewne, ale napewno podobny. Bedzie robiony pod inwestora w/g jego wytycznych.
Cuma - Pon Lip 13, 2009 8:07 am
Przy Szczęść Boże trwa budowa tego osiedla komunalnego, co mnie zaskoczyło bo strasznie cicho o tym. Zrobiłem pare fotek telefonem to sorki za bardzo słabą jakość.
Cuma - Wto Lip 14, 2009 12:29 pm
Nowoczesne osiedle mieszkaniowe w Nowym Bytomiu, Centrum Promocji Miasta i Biznesu w Orzegowie, Galeria BWA połączona z Instytutem Architektury dla dzieci i młodzieży w Wirku, „kosmiczne” centrum rozrywkowo-handlowe w Chebziu - to tylko niektóre z projektów, jakie przygotowali studenci Katedry Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Ich pomysły jeszcze przez miesiąc można oglądać na wystawie w siedzibie Śląskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego w dzielnicy Ruda przy ulicy Szyb Walenty. Wystawa „Ruda Śląska – nowoczesność a miasto policentryczne” znalazła się w programie międzynarodowej konferencji „Nowoczesność w architekturze”. Trafiło na nią ponad trzysta plansz projektowych spośród sześciuset wykonanych przez studentów gliwickiej uczelni w minionym roku akademickim. - Ruda Śląska nie jest pierwszym miastem, z którym współpracujemy, wcześniej wykonywaliśmy podobne projekty w Bytomiu i Zabrzu. Tutaj jednak spotkaliśmy się z wyjątkową otwartością i życzliwością ze strony władz miasta i urzędników – podkreśla dr hab. inż. Jan Pallado.
Zarówno on, jak i jego współpracownik z Katedry Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych dr Tomasz Wagner Wagner, zwracają uwagę na jeszcze jedną rzecz, która przyciąga młodych architektów do Rudy Śląskiej.
- Policentryczność miasta, różnorodność poszczególnych dzielnic, ich koloryt stanowią o sile Rudy Śląskiej. To znakomity warsztat 6projektowy. Nasi studenci patrzą na Śląsk bez kompleksów. To, czego do niedawna się wstydziliśmy, te wszystkie kominy, obiekty przemysłowe mogą stać się naszą wizytówką – mówią naukowcy z Politechniki Śląskiej.
Obydwaj bardzo liczą na zainteresowanie mieszkańców propozycjami studentów oraz na ich opinie i uwagi.
Anna Banot, Bartosz Bernacki, Barbara Gąsior, Aleksandra Bienia, Anna Jurkiewicz, Tomasz Kapuła, Karolina Rączka, Michał Ziółkowski – warto zapamiętać nazwiska tych młodych ludzi.Być może za kilka, kilkanaście lat, pójdą oni w ślady swojego wykładowcy Jana Pallado i zaprojektują nowe osiedla w Rudzie Śląskiej. Na razie – podczas wernisażu wystawy w ŚPPT - odebrali nagrody za autorskie projekty.
- Budynek mieszkalny został wykonany na planie sieci pajęczej. Również dach został wycięty na przęsłach „pajęczyny”. Elewacja stylizowana jest na fortecę obronną. Ma ona chronić mieszkańców przed miejskim gwarem i chaosem– opisuje swój projekt Michał Ziółkowski. Michał na stałe mieszka w Konstancinie pod Warszawą. Wydział Architektury Politechniki Śląskiej uważa za najlepszą tego typu uczelnię w Polsce, stąd decyzja by podjąć studia na Śląsku.
Karolina Rączka jego koleżanka z I roku, laureatka dwóch nagród za rok akademicki 2008/2009 – fascynuje się loftami, czyli mieszkaniami o wysokim standardzie, przeważnie o dużej powierzchni, urządzone w dawnych fabrykach lub magazynach. – Zainteresowało mnie w nich przede wszystkim to, że można samemu aranżować ich ogromne przestrzenie Zainteresowało mnie w nich przede wszystkim to, że można samemu aranżować ich ogromne przestrzenie – mówi. Lofty – szalenie popularne w Nowym Jorku oraz w miastach zachodnioeuropejskich - to na razie w Polsce „melodia przyszłości”.
Karolina zyskała także uznanie w oczach jurorów w kategorii „Modelowanie”. Przygotowała ścianę ekspozycyjną z odpadków. W tym przypadku wzorem stały się komiksy z serii „Sin City”. - Niektóre projekty są eksperymentalne. Zawierają w sobie pewną informację o tym, w jakim kierunku mogą podążać dzielnice Rudy Śląskiej. Chętnie przeszlibyśmy od prac studenckich do bardziej dogłębnych opracowań – mówi dr Tomasz Wagner.
Władze miasta przychylnym okiem patrzą na pomysły studentów architektury. – Marzenia tworzą rzeczywistość. Kiedy rok temu spotkaliśmy się z władzami Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, taki właśnie cel nam przyświecał. Oczywiście te koncepcje, których tak dużo jest na wystawie, są bardzo kosztowne. Myślę natomiast, że one dużo wniosą do tego, co się w mieście dzieje[/u] – mówi Bartosz Satała , zastępca prezydenta miasta.
[b]Wiceprezydent Rudy Śląskiej podaje przykład „Wyspy Kaufhaus”, projekt rewitalizacji tego osiedla był swego czasu pracą dyplomową Tomasza Malkowskiego. – Projekt stał się już planem do wykonania. Chcemy, żeby budynki, które będą budowane na Kaufhausie przez TBS, zostały zrealizowane według tej koncepcji. Wydaje mi się, że te obecne projekty – oczywiście nie wszystkie, bo nie jest to możliwe – mają szansę być zrealizowane. One wniosą do miasta coś innego, coś niesamowitego. To też jest jakiś zupełnie inny wymiar tych projektów. Kiedy jako miasto zlecamy projekty, one – mimo że staramy się aby były wyjątkowe – mają już pewną swoją formalność, w związku z czym nie są tak fantastyczne, jak te przedstawione przez studentów. Oni bardziej realizują prace sercem, ogranicza ich tylko wyobraźnia. Doświadczeni architekci już wiedzą, jakie są obostrzenia finansowe, co gmina może i tak dalej – mówi Bartosz Satała.
Warto wspomnieć w tym miejscu, że Śląski Park Przemysłowo – Technologiczny nieprzypadkowo został wybrany na gospodarza wernisażu prac przyszłych architektów. To właśnie na podstawie projektu Aleksandry Postawy i Anety Wiatr, dwóch studentek wydziału gliwickiej uczelni, wykonano plac przed gmachem ŚPPT, będący zresztą jedną z wizytówek tej instytucji. Park służy również studentom architektury jako miejsce zajęć warsztatowych.
http://sppt.pl/index.php?s=23&o=listing ... rmacji=514
yoshi1988 - Śro Lip 15, 2009 11:02 am
Wygląda na to, że obok tego pasażu handlowego naprzeciwko Plazy powstanie jeszcze Lidl
MephiR - Śro Lip 15, 2009 1:11 pm
Otoczenie Plazy to chyba najbardziej chaotyczne miejsce w GOP-ie. Każdy budynek w innym stylu, inaczej ustawiony względem ulicy... Lidl pewnie jeszcze bardziej pogorszy ten stan.
Cuma - Śro Lip 15, 2009 2:01 pm
Niech to szlag mam nadzieje że ten lidl bedzie wynajmował powierznie w środku, ale pewnie postawią pudełko obok a stykło w planie zagosp. zrobić że miały by tam być przynajmniej 2 albo 3 kondygnacje...
martin13 - Śro Lip 15, 2009 10:15 pm
Skoro Lidl to pewnie będzie to charakterystyczny dla nich obiekt, a miejsce na to jest Jak dla mnie to kolejny market w tej okolicy jest niepotrzebny, a samą działkę można było przeznaczyć na coś dużo ciekawszego.
MARIQ_1985 - Czw Lip 16, 2009 5:26 pm
nie bedą budowali nowego lidla, on będzie wynajmował powierzchnię w środku wydaje mi sie.... gdzie by go wogole mieli postawic, tam za ogrodzeniem budowany jest parking
Cuma - Czw Lip 16, 2009 6:19 pm
nie bedą budowali nowego lidla, on będzie wynajmował powierzchnię w środku wydaje mi sie.... gdzie by go wogole mieli postawic, tam za ogrodzeniem budowany jest parkingDokładnie. PRzejeżdżałem i nie ma tam żadnych materiałów pod budowę pudła, a jak ich nie ma to nie stawiali by już tego napisu. Całe szczęście...
Cuma - Wto Lip 28, 2009 8:39 am
Rusza budowa kolejnych mieszkań na ul. Kokota
28 lipca 2009 http://www.rudaslaska.pl
Wczoraj oficjalnie rozpoczęto budowę kolejnych mieszkań w Rudzie Śląskiej. 36 nowych mieszkań to kolejny etap inwestycji przy ulicy Kokota w Rudzie Ślaskiej Czarnym Lesie.
Dwa lata temu 21 sierpnia oddano trzy budynki wybudowane przy ulicy Kokota. Inwestycję realizowało Międzygminne Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Do użytku oddano wówczas 86 mieszkań jedno oraz dwupokojowych. Na osiedlu powstały również parkingi i plac zabaw dla dzieci. Inwestycja pochłonęła prawie 12 milionów złotych. Był to pierwszy etap budowy. Wczoraj ruszył drugi.
Rozpoczyna się budowa pierwszego z trzech budynków, które mają powstać w tym rejonie. Ogółem na tym osiedlu powstanie jeszcze 108 mieszkań – głównie dwupoziomowych. Budowę ubezpiecza miasto Ruda Śląska, w razie nie przyznania środków, jest również możliwość przekształcenia nowo powstających mieszkań w mieszkania komunalne.
W pierwszej kolejności powstanie jeden blok czyli 36 mieszkań. To nie duża liczba biorąc pod uwagę liczbę oczekujących.
To nie jedyny TBS- powstający w naszym mieście.
Na ostatniej sesji Rady Miasta 23 lipca, radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia przez Miasto Ruda Śląska do Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. z siedzibą w Rudzie Śląskiej. Udziały miasta zostaną pokryte w formie aportu w postaci gruntów przy ulicy Głównej i Bytomskiego w Rudzie Śląskiej Wirku oraz wkładu pieniężnego w wysokości 400 tysięcy złotych.
Zainteresowanie mieszkańców wynajmem lokali z zasobów TBS-ów jest ogromne. TBS to dla miasta najkorzystniejsza forma pozyskiwania lokali.
http://www.rudaslaska.com.pl/p,s,200120 ... 48573.html
Cuma - Czw Lip 30, 2009 8:46 pm
Dawny szpital znalazł kupca
Zabytkowy budynek po byłym szpitalu miejskim przy ulicy 1-go Maja znalazł nowego właściciela. Obiekt o powierzchni użytkowej wynoszącej blisko cztery tysiące metrów kwadratowych został kupiony przez dużą polsko-amerykańską spółkę, prowadzącą sieć renomowanych kliniki chorób serca.
Pierwszy Oddział Kardiologiczno – Angiologiczny pod szyldem spółki powstał w marcu 2001 roku w Ustroniu, na bazie tamtejszego Sanatorium Uzdrowiskowego. Dziś podobne oddziały działają między innymi w Bielsku-Białej, Tychach, Kędzierzynie - Koźlu i Dąbrowie Górniczej. Placówka usług medycznych powstanie zapewne w Rudzie Śląskiej, chociaż na razie inwestor nie chce podać żadnych konkretnych informacji o planowanej działalności w naszym mieście.
Budynek po byłym szpitalu w Rudzie Śląskiej Wirku stoi niewykorzystany od kilku lat. Początkowo przymierzano się do przeniesienia tam siedziby Sądu Rejonowego, jednak ostatecznie ta koncepcja zagospodarowania obiektu upadła. Jesienią 2006 roku, szpital został wpisany do rejestru śląskich zabytków.
http://www.wiadomoscirudzkie.com.pl/
-------------------------------------------------------------
Szyb Walenty zmienia swoje oblicze
Trwa gruntowna przebudowa ulicy Szyb Walenty. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Ulica – chociaż z wyglądu dość niepozorna - jest jednym z najważniejszych ciągów komunikacyjnych Rudy Śląskiej. Prowadzi do siedziby Śląskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego oraz dużych firm działających na terenach po byłej kopalni „Wawel”. Codziennie przejeżdża tamtędy wiele ciężarówek oraz samochodów osobowych. Dotychczas musieli zmagać się z dziurawą nawierzchnią, co było kiepską wizytówką dla kontrahentów oraz potencjalnych inwestorów.
Zakres robót jest bardzo szeroki: - Obejmuje remont istniejącej nawierzchni jezdni poprzez wzmocnienie dwuwarstwową nakładką, rozbiórkę istniejącej nawierzchni jezdni i wykonanie pełnej konstrukcji na odcinku do ronda, przebudowa geometryczna skrzyżowania typu małe rondo wraz z pełną konstrukcją nawierzchni, poszerzenie jezdni na łukach poziomych, modernizację parkingu przy Rudzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości, wykonanie chodnika i ścieżki rowerowej na całej długości ulicy Szyb Walenty, wykonanie oświetlenia w pasie rozdziału pomiędzy jezdnią, a ścieżką rowerową w rozstawie około 30–35 metrów, wykonanie odwodnienia drogi składającej się z dwóch odcinków kanalizacji deszczowej, włączonej do istniejących sieci – mówi Barbara Mikołajek-Wałach, naczelnik Wydziału Dróg i Mostów UM.
http://www.wiadomoscirudzkie.com.pl/
Kris - Pią Lip 31, 2009 8:27 am
Posiada ktoś zdjęcia tego obiektu?
_________________
Fundacja zajmie się domkiem Goduli
dziś
Zapomniane wśród zarośli niewielkiego wzgórza przy ul. Bujoczka ruiny zabudowy dworskiej rodu Ballestremów i domu Karola Goduli mają szanse stać się turystyczną atrakcją.
Na to przynajmniej liczą władze miasta i tamtejszą działkę przekazały w darowiźnie fundacji "Zamek Chudów".
- Pomysłów na wykorzystanie ruin w Rudzie w celach turystyczno-edukacyjnych było kilka, ale żaden nie został zrealizowany. Doświadczenie fundacji w ratowaniu zabytkowych obiektów pozwala nam tym razem być dobrej myśli - mówi Andrzej Skórnik, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej. - Turyści chętnie oglądają miejsca, związane z historią regionu, muszą mieć jednak stworzone warunki do przyjazdu, zwiedzania - dodaje.
Zamek, jaki stał w rejonie ul. Bujoczka, pochodził prawdopodobnie z XV wieku. Jego historyczne losy są mało znane, wiadomo, że pod koniec XVIII roku przeszedł w ręce rodu Ballestremów. W pobliżu dworu, prawdopodobnie w 1809 roku, wybudowano domek, gdzie zamieszkał Karol Godula, jeden z największych przemysłowców XIX wieku. Zamek i dom zburzono w latach 60. XX wieku.
Fundacja "Zamek Chudów" chce to miejsce ożywić.
- Nie poprzestajemy na odrestaurowaniu ruin i udostępnianiu ich do zwiedzania. W każdym z obiektów, które mamy pod opieką, organizujemy cykliczne imprezy, nawiązujące do historii danego miejsca. Na pewno tak też będzie w przypadku Rudy Śląskiej - zapewnia Joanna Klus, członek zarządu fundacji.
Zanim jednak jakiekolwiek prace się rozpoczną, potrzebne będą badania archeologiczne, ponieważ nie zachowały się plany dworskiej zabudowy. Orientacyjne rozmieszczenie budynków próbowało na szkicach odtworzyć Towarzystwo im. Karola Goduli.
Dodajmy, że zamek Ballestremów od zawsze fascynował rudzian. Krąży nawet legenda, że na początku był siedzibą Templariuszy.
Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni
http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarz ... 30923.html
Cuma - Pią Lip 31, 2009 8:44 am
Info świetne! Co do zamku to praktycznie są tylko fundamenty, a o domku nic konkretnego nie wiem niestety. Fajnie jak by odbudowali ten zamek
Cuma - Wto Sie 04, 2009 8:40 am
Trwają prace koncepcyjno-architektoniczne
03.08.2009
Trwają prace koncepcyjno-architektoniczne w związku z planowaną inwestycją przy ul. Głównej, Karola Bytomskiego i Juliusza Słowackiego w Rudzie Śląskiej - Wirku. Na terenie przeznaczonym pod budowę powstaną mieszkania wraz z lokalami użytkowymi na parterze. Ilość mieszkań i powierzchnia lokali użytkowych zostanie podana po akceptacji ostatecznej wersji koncepcji.
http://tbs.rsl.pl/p,s,aktualnosci.html#news4
Wit - Wto Sie 11, 2009 8:37 pm
Rudzki zamek znów ożyje
Jacek Madeja 2009-08-11, ostatnia aktualizacja 2009-08-11 20:18:44.0
Właścicielem tajemniczego wzgórza przy ul. Bujoczka, które kryje pozostałości średniowiecznego zamku i domu Karola Goduli, wkrótce zostanie Fundacja "Zamek Chudów". Na początek specjaliści z fundacji przeprowadzą badania archeologiczne, później wezmą się za odbudowę domu najsłynniejszego rudzianina. - Będą dobrym gospodarzem. Pokazali, co potrafią w Chudowie - mówią urzędnicy.
O działkę przy ul. Bujoczka fundacja starała się od kilku lat. To jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Rudzie Śląskiej. Niewielki zagajnik skrywa grube kamienne mury, pozostałość po zamku. Pierwszy zamek powstał w tym miejscu najprawdopodobniej w XIV wieku i był własnością rodu Rudzkich. Następnie przeszedł w ręce Jana Gierałtowskiego, pana na Chudowie, a ostatecznie na jego fundamentach wybudowano rezydencję Ballestremów. Obok stanął dom, w którym zamieszkał Karol Godula, zarządca ich dóbr. - Jego dom jest równie tajemniczy jak pozostałości zamku. Wciąż żywa jest legenda, że pomnażał majątek dzięki konszachtom z diabłem i prowadził pracownię alchemiczną - mówi Ewa Młynarczyk, historyk z fundacji.
Z domu Goduli zachowały się jedynie fundamenty, a opuszczony i częściowo zniszczony pałac został rozebrany w latach 60. W ostatnich latach pozostałości zamkowych piwnic zamieniły się w śmietnisko i miejsce alkoholowych libacji, a miasto nie miało pomysłu, jak ocalić zabytek. Wreszcie zdecydowało się przekazać teren w darowiźnie Fundacji "Zamek Chudów".
- Działkę przy Bujoczka oddajemy fundacji, ale z wyraźnym zastrzeżeniem celu działalności. Pokazali już, co potrafią w Chudowie. To dobra rekomendacja i liczymy, że ich staraniem uda się również ożywić zamek w Rudzie - mówi Andrzej Skórnik z rudzkiego magistratu.
W Chudowie dzięki staraniom fundacji została już m.in. odbudowana wieża zamku, a podczas licznych imprez plenerowych miejsce tętni życiem. Andrzej Sośnierz, założyciel fundacji, obiecuje, że w Rudzie Śląskiej będzie podobnie. - Najpierw musimy uporządkować cały teren i przeprowadzić badania archeologiczne. Później rozpoczniemy odbudowę domu, w którym mieszkał Godula. Mamy plan budynku i wiemy, jak wyglądał, więc powinniśmy się z tym uporać w ciągu trzech-czterech lat - zapowiada Sośnierz.
W domu Goduli fundacja chce urządzić muzeum i centrum spotkań biznesowych. - Godula to symbol dobrego przedsiębiorcy, dlatego trudno o lepsze miejsce - mówi Sośnierz.
Czy zamek też zostanie odbudowany? Tej sprawy przedstawiciele fundacji nie chcą na razie przesądzać. - Najpierw musimy zbadać dokładnie teren. Mury chudowskiego zamku wcale nie były dużo wyższe, kiedy go przejmowaliśmy. Sprawa jest przez cały czas otwarta - dodaje Sośnierz.
Kris - Pią Sie 21, 2009 7:31 am
Kochłowice pięknieją
dziś
Nawet kostka brukowa na chodnik przed sanktuarium została tak dobrana, by kolorystycznie pasowała do całego obejścia zabytku. Fot. Agnieszka Widera
Wokół rynku w Kochłowicach robota wre. Zbudowano już parkingi przy ulicach Tunkla i Oświęcimskiej, załatano dziury, przebudowano wysepkę na jezdni, koło sanktuarium Matki Bożej z Lourdes powstał śliczny skwerek z ławkami. Remont nie ominął nawet miejskiego szaletu.
- W Kochłowicach mieszkam od urodzenia. Przez całe lata tyle się w tej dzielnicy nie działo, co w ostatnim czasie- mówi Gabriela Wyciślik, która przy ul. Tunkla ma sklep. - Roboty są nico uciążliwe, ale ich efekt jest ważniejszy. Naprawdę ładnie się tu teraz zrobiło - dodaje.
Mieszkańcy dzielnicy przyznają, że dawno nie widzieli też, żeby ekipy pracowników uwijały się w takim tempie.
- Pracujemy do rana do wieczora, na zmiany. Terminy są napięte, a deszcze zmusiły nas do przerwy - przyznaje Sławomir Pabich, właściciel Zakładu Usług Komunalnych. - Kostka chodnikowa, którą kładziemy przed sanktuarium jest bardzo drobna. To dość finezyjna robota. Wszystko więc trzeba wykonać ręcznie - wyjaśnia.
Kostka kolorystycznie komponuje się z elewacją zabytkowego kościółka i otaczającym go murem. Choć urzędnicy tłumaczą, że remont chodnika i utwardzanie palców pod parkingi było od dawna planowane, nie kryją, że mocno przyczyniła się do tego zbliżająca się pielgrzymka śląskich duszpasterzy. 5 września, na Dzień Modlitw o Uświęcenie Duchowieństwa, przyjadą abp metropolita katowicki Damian Zimoń, jego biskupi pomocniczy, 500-700 księży z naszego regionu oraz około 200 kleryków.
- To jest wielkie wyróżnienie i zaszczyt dla naszego sanktuarium, parafii, całego naszego miasta - podkreśla ks. Jerzy Lisczyk, proboszcz kochłowickiej parafii.
Spotkanie księży rozpocznie się od modlitwy w sanktuarium. Później procesja z figurą Matki Bożej z Lourdes przejdzie do kościoła pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, gdzie ks. Paweł Socha, biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wygłosi wykład o pochodzącym z Kochłowic słudze bożym ks. Wilhelmie Plucie (jego imię ma skwer przed sanktuarium, na którym stoi też jego pomnik).
- W przyszłym roku będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin tego wielkiego kochłowiczanina. To jeden z powodów, dla których pielgrzymka kapłanów odbywa się właśnie u nas - wyjaśnia ks. Lisczyk.
Proboszcz dodaje, że chce ugościć księży jak najlepiej. Przyznaje, że taka pielgrzymka, to nie lada wyzwanie organizacyjne, bo jeszcze nigdy parafii nie odwiedziło naraz tyle osób.
Choć powstały nowe parkingi i są tabliczki informujące, gdzie się mają kierować samochody osobowe, a gdzie autokary, i tak będzie kłopot z zaparkowaniem tylu pojazdów, a podczas procesji zostanie zatrzymany ruch na trzech dojazdowych ulicach.
- Mieszkańcy na pewno wykażą się zrozumieniem, takie wydarzenie to przecież wyjątkowa sprawa - mówi Gabriela Wyciślik. - Ale z parkowaniem zawsze był tu kłopot - dodaje.
Odkąd kościół pw. Matki Bożej z Lourdes został w grudniu ubiegłego roku podniesiony do rangi sanktuarium, odwiedza go znacznie więcej osób. - Mieliśmy już piętnaście oficjalnych pielgrzymek z różnych parafii naszej archidiecezji. Przyjeżdżają też prywatne osoby z różnych zakątków kraju. Cieszę się ogromnie, że coraz więcej osób chce odwiedzić i poznać nasze sanktuarium - mówi ksiądz proboszcz.
W mieście ustawiono sporo drogowskazów kierujących do sanktuarium. Brakuje jeszcze takich tablic na wjeździe do Kochłowic od strony Chorzowa i Katowic. Gmina zwróciła się z prośbą do Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, żeby takie oznakowanie znalazło się także przy zjeździe z autostrady A4.
Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni
http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarz ... 38180.html
Cuma - Nie Sie 23, 2009 3:09 pm
Jakość remontów w Rudzie jest OK, ale słabo jest z bierzącym utrzymaniem. Na Kubiny dawno nie byłem, zajechałem tam przed wczasami i pomiędzy piekną kostką, ze szpae wyrasta sobie trawa niekiedy nawet na kilkanaście centymetrów (przy słupkach).
AntoniusBlock - Śro Sie 26, 2009 1:03 pm
Podpisano trzy kontrakty
Prace budowlane w ramach projektu „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska”, trwają od 2002 roku i powoli na horyzoncie zaczyna się pojawiać ich koniec. Przed nami ostatnie już etapy inwestycji. Całość robót zostanie zakończona do połowy 2010 roku. Póki co mieszkańcy będą jeszcze narażeni na uciążliwości.
Tym razem roboty kanalizacyjne prowadzone będą w zlewni oczyszczalni „Barbara” - Kochłowicach, Bielszowicach, Bykowinie, Nowym Bytomiu oraz w części Wirka,, a także w zlewni oczyszczalni „Halemba Centrum”, która obejmuje dzielnice Halemba, Bielszowice i część Wirka.
W drodze przetargów nieograniczonych wyłoniono wykonawców. Firma SKANSKA S.A. wykona dwie przepompownie ścieków oraz ponad 2,5 km kanalizacji grawitacyjnej i prawie 500 m kanalizacji tłocznej. Roboty będą prowadzone w rejonie ulic Przemysłowej, Katowickiej, Chrobrego, Szarotek, Weteranów i Piłsudskiego. Zgodnie z kontraktem wartość robót wyniesie 2.330.921,46 euro brutto.
więcej w wiadomościach rudzkich
AntoniusBlock - Śro Sie 26, 2009 1:20 pm
no i biurowiec obok tesco wersja prawie gotowa IMHO całkiem całkiem gdyby tylko nie ta przybudówka blaszana....
i dwa zasadnicze pytanie co z NS'ką i czy coś się dzieje z aquaparkiem bo zupełnie nie jestem w temacie
Cuma - Śro Sie 26, 2009 8:48 pm
Z Aquaparkiem nic się nie dzieje, ale nie wiem dlaczego... N-S-ka, w/g ostatnich zapowiedzi, ma ruszyć w przyszłym roku (budowa fragmentu od DTŚ do 1-go Maja i/lub estakada nad torami). Podobno budynki przy przejeździe są już puste i "gotowe do rozbiórki" pod estakade.
Cuma - Nie Sie 30, 2009 10:36 am
Plany inwestycji na Kaufhausie
10.08.2009
Kolejną inwestycję TBS Ruda Śląska Sp. z o.o. planuje na osiedlu Kaufhaus w Rudzie Śląskiej. Inwestycja zostanie rozpoczęta po zakończeniu prac geodezyjnych związanych z podziałem działek i przekazaniem gruntów.
http://tbs.rsl.pl/p,s,aktualnosci.html
Cuma - Nie Sie 30, 2009 7:47 pm
W "Perełkach Rudy Śląskiej" ostatnio pojawiło się takie coś.
50-lecie Rudy Śląskiej - cz. 1
50-lecie Rudy Śląskiej - cz. 2
Polecam szczególnie część drugą. Sporo fajnych obiektów rudzkich pokazanych, choć sporo jeszcze mogło by się pojawić
AntoniusBlock - Nie Sie 30, 2009 8:11 pm
Plany inwestycji na Kaufhausie
10.08.2009
Kolejną inwestycję TBS Ruda Śląska Sp. z o.o. planuje na osiedlu Kaufhaus w Rudzie Śląskiej. Inwestycja zostanie rozpoczęta po zakończeniu prac geodezyjnych związanych z podziałem działek i przekazaniem gruntów.
http://tbs.rsl.pl/p,s,aktualnosci.html
mam nadziej że nawiążą do otoczenia i zbudują coś z czerwonej cegły ,bo jak nie bombę trzeba będzie podłożyć
z planu zagospodarowania przestrzennego wynika że dogęszczą zabudowę na K-sie a nie poszerzą osiedle
Jastrząb - Nie Sie 30, 2009 8:29 pm
^ Otóż to, taki zabytek można bardzo łatwo spieprzyć. Dlatego główny nacisk przy takiej inwestycji powinien być położony na dopasowanie architektoniczne i urbanistyczne. A dodatkowo, na rewitalizację istniejących obecnie na osiedlu przestrzeni publicznych.
Cuma - Nie Sie 30, 2009 8:41 pm
Co do inwestycji to miasto chciało wykorzystać jeden z projektów studenckich, które były wystawiane w siedzibie Parku Przemysłowego. Widzieliśmy to z martinem13 i ogólnie pasowało to do zabudowy, tylko za niskie było, więc może to dopracują i będzie OK. Może jednak też chodzić o odtworzenie zburzonych niegdyś budynków, co miasto miało w planach. Wtedy o dopasowanie nie musimy się chyba martwić Pozostaje trzymać za to kciuki.
Nie tak dawno zapowiadano budowe placu zabaw na osiedlu i chyba boiska, nie wiem jednak czy już to robią lub kiedy mają zacząć.
m20 - Nie Sie 30, 2009 9:10 pm
Dopasowanie architektoniczne to jedno, drugie kto i za ile tam bedzie chcial zamieszkać...
Żeby nie było, trzymam kciuki za ten projekt, ale nie wiem czy troche nie za wcześnie, czy nie szłoby lepiej przygotować "gruntu" pod taka inwestycje.
Cuma - Pon Sie 31, 2009 8:08 am
Co do tego przyznam rację. O pare lat za wcześnie, jednak na razie to dopiero "prace koncepcyjne" jak to nazwali, więc nie wiemy ile lat zleci zanim inwestycja wystartuje
Cuma - Pią Wrz 04, 2009 9:04 am
Gra o szczęście - Tour de RUDA 2009 2009-09-03
Tegoroczna, druga już edycja gry miejskiej Tour de Ruda odbędzie się 12 września 2009, w sobotę. Graczy zapraszamy na start między godz. 11:00 a 14:00 przed Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty przy ul. Niedurnego 69 w dzielnicy Nowy Bytom. Dla 3 najlepszych drużyn/graczy przewidziana jest pula nagród w wysokości 11 000 zł.
W tym roku każdy uczestnik otrzyma na starcie 550 talarów i będzie miał za zadanie wcielić się w rolę przedsiębiorczego obywatela miasta Ruda Śląska. W 12 punktach wyznaczonych na terenie miasta będzie mógł za pomocą własnego sprytu i dobrego humoru zyskać lub stracić pieniądze. Głównym celem jest zdobycie jak największej sumy Talarów Goduli. Oprócz szansy na zdobycie największej miejskiej fortuny, każdy gracz, który ukończy grę może otrzymać dodatkowo do 50 zł.
Organizatorzy - Urząd Miasta RUDA Śląska i kolektyw Partyzantz wraz ze sponsorami - BZ WBK, GRAFPRINT i partnerami przewidzieli wiele dodatkowych atrakcji. Przed wręczeniem nagród głównych wystąpi Kabaret STATYF, a bezpieczeństwa będzie pilnować Superbohater Metan.
Szczegółowe informacje dotyczące gry dostępne są na stronie www.tourderuda.pl. Tam również można obejrzeć relację z przygotowań trasy i realizacji ze zeszłorocznej edycji gry.
Urząd Miasta Ruda Śląska oraz kolektyw Partyzantz wspólnie dostrzegli źródła szczęścia w Rudzie Śląskiej. Biją one w 12 miejscach miasta. Gra o szczęście Tour de Ruda 2009 otrzymała prestiżowe wyróżnienie od Ministerstwa Edukacji Narodowej - została objęta patronatem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji.
Zapraszamy do gry wszystkich mieszkańców woj. śląskiego, a także całej Polski.
Bliższe informacje: Artur Kępa, kolektyw Partyzantz, tel. 505 592 802,www.arturkepa.com , e-mail: jestem@arturkepa.com, Grażyna Marasek, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta, tel. 665 382 100.
http://www.ruda-sl.pl/default.aspx?docI ... &templId=4
Wit - Pon Wrz 07, 2009 7:24 pm
Wielki kompleks sportowy? Nic z tego, za drogo
pap, ata2009-09-07, ostatnia aktualizacja 2009-09-07 20:49
Nie powstanie największy w regionie kompleks sportowo-rekreacyjny. Andrzej Stania, prezydent miasta, wstrzymał w poniedziałek budowę aquaparku, który na cześć Otylii Jędrzejczak, pochodzącej z Rudy pływaczki, miał nazywać się Oti.
Decyzję podjęto po tym, gdy okazało się, że kompleks może być nawet o jedną trzecią droższy, niż wcześniej zakładano. Plan budowy obiektu za prawie 120 mln zł został ogłoszony w lutym tego roku. Inwestycja miała pomóc lokalnym firmom budowlanym przetrwać kryzys. Miały one być preferowane przy wyborze wykonawców prac.
- Nie możemy zapłacić za budowę kompleksu około 40 mln zł więcej, niż wynika to z wycen tej inwestycji. Nie będziemy kontynuować tego projektu za wszelką cenę i wbrew zdrowemu rozsądkowi - powiedział Stania.
Odpowiedzialna za inwestycję miejska spółka próbowała negocjować ceny, ale niewiele to pomogło. Próbowano też zmodyfikować projekt i zastanawiano się nad zmianą procedury przetargowej. Ostatecznie jednak zrezygnowano z inwestycji.
Miasto prawdopodobnie sprzeda działkę na cele komercyjne lub budowę dużego osiedla mieszkaniowego.
Rudzki kompleks miał powstać do jesieni przyszłego roku w dzielnicy Halemba w pobliżu autostrady A-4, na gruncie przekazanym przez miasto.
........
szkoda
kiwele - Pon Wrz 07, 2009 8:05 pm
Wielki kompleks sportowy? Nic z tego, za drogo
pap, ata2009-09-07, ostatnia aktualizacja 2009-09-07 20:49
Nie powstanie największy w regionie kompleks sportowo-rekreacyjny. Andrzej Stania, prezydent miasta, wstrzymał w poniedziałek budowę aquaparku, który na cześć Otylii Jędrzejczak, pochodzącej z Rudy pływaczki, miał nazywać się Oti.
Decyzję podjęto po tym, gdy okazało się, że kompleks może być nawet o jedną trzecią droższy, niż wcześniej zakładano. Plan budowy obiektu za prawie 120 mln zł został ogłoszony w lutym tego roku. Inwestycja miała pomóc lokalnym firmom budowlanym przetrwać kryzys. Miały one być preferowane przy wyborze wykonawców prac.
- Nie możemy zapłacić za budowę kompleksu około 40 mln zł więcej, niż wynika to z wycen tej inwestycji. Nie będziemy kontynuować tego projektu za wszelką cenę i wbrew zdrowemu rozsądkowi - powiedział Stania.
Odpowiedzialna za inwestycję miejska spółka próbowała negocjować ceny, ale niewiele to pomogło. Próbowano też zmodyfikować projekt i zastanawiano się nad zmianą procedury przetargowej. Ostatecznie jednak zrezygnowano z inwestycji.
Miasto prawdopodobnie sprzeda działkę na cele komercyjne lub budowę dużego osiedla mieszkaniowego.
Rudzki kompleks miał powstać do jesieni przyszłego roku w dzielnicy Halemba w pobliżu autostrady A-4, na gruncie przekazanym przez miasto.
........
szkoda
Niby tak, ale tak naprawde to ja nie za wiele tu rozumiem.
TAK KRAWIEC KRAJE, JAK MATERII STAJE.
Czy takiej prostej zasady nie da sie stosowac w zyciu publicznym, przy realizacji wszelkich przedsiewziec?
Stolica buduje sobie Stadion Narodowy, Wilanow, Palac Kultury, Metro.
Jakakolwiek Pipidowka z taka sama dzielnoscia i duma buduje swoja Remize, Izbe Porodowa, boisko trawiaste.
Zawsze na miare swoich budzetow.
Jak sie ma 120 milionow, to trzeba budowac za te 120 milionow i tak ustawic parametry inwestycji, by to bylo akurat 120 milionow, a nie po zrobieniu sobie smaku wycofywac sie z podkulonym ogonem.
WSZYSTKO ALBO NIC.
NB. Ja dobrze wiem, ze te 120 milionow przestalo byc 120 milionow i dlatego po prostu trzeba sie dostroic i byc konsekwentnym.
Cuma - Pon Wrz 07, 2009 8:05 pm
Wielka szkoda
Wit - Pią Wrz 11, 2009 6:45 am
Szczęśliwi ludzie mieszkają w Rudzie Śląskiej
mn 2009-09-09, ostatnia aktualizacja 2009-09-09 21:26:56.0
Na ul. Stawowej w Katowicach przekonywał do tego w środę rudzki magistrat. To zapowiedź pierwszego Ogólnopolskiego Festiwalu Wspomnień.
Wielu katowiczan robiło sobie pamiątkowe zdjęcia przy stoisku Rudy Śląskiej. Za plener służyła makieta, na której wesoła para w strojach rodem z lat 70. zeszłego wieku siedziała przy magnetofonie. Przechodnie wpasowywali swoje twarze w wycięte otwory i szeroko się uśmiechali. Starsi nieśmiało. Młodsi ustawiali się do zdjęcia w długiej kolejce.
Promocję przygotował rudzki magistrat. - Z okazji pierwszego festiwalu wspomnień, który już 19 września odbędzie się na Terenach Targowych - zapraszał wszystkich Łukasz Kowalczyk, pracownik rudzkiego MOSiR-u, który wcielił się w rolę fotografa.
Dostępny na stoisku program imprezy zapowiada się ciekawie. Znalazły się w nim pokazy archiwalnych kronik filmowych Michała Ogórka, Wielki Wyścig Pokoju kapslami, skakanie na skakance w relaksach, konkurs kręcenia hula-hoop czy turniej gier na atari. - Wszystko na modłę lat 70., ponieważ od tej muzycznej dekady zaczniemy nasze wspomnienia - wyjaśnia zaangażowana w akcję promocyjną rudzianka Bogna Kuzia. Nagrody czekają też na każdego, kto założy strój z epoki rock'n'rolla.
Impreza uświetni obchody 50-lecia Rudy Śląskiej.
Cuma - Pon Wrz 14, 2009 7:38 pm
Ponad 200 osób wzięło udział w Tour de Ruda! Autor: Tour de Ruda
Ponad 200 osób wzięło udział w Tour de R ... Jest za pięć minut 11:00... kolejka liczy ponad 50 osób. Wszyscy czekają na rozpoczęcie zapisów. Informatorzy są rozstawieni na mieście. W sobotę cała Ruda grała w grę miejską!
Równo o 11:00 Superbohater Metan odbiciem piłki z Turnieju Wielkiej Piłki rozpoczął grę. Pierwsza drużyna wpisuję się na listę. Otrzymuje Zestaw Gracza, który zawiera odtwarzacz MP3 i 550 Talarów Goduli . Następnie pobiera dodatkowe Talary za udział w Rozgrzewce. O co chodzi? O to, żeby podążając za wskazówkami nagranymi na odtwarzaczu Mp3, zdobyć jak najwięcej talarów.
Do kolejki dołączają kolejni gracze. Wydawanie zestawów przebiega spokojnie. Całości pilnuje kilkanaście osób ze strony Urzędu Miasta RUDA Śląska oraz kolektywu Partyzantz. Pierwszy napływ kończy się około 12.30, pozostali gracze oraz drużyny przychodzili już bez kolejki aż do godziny 14.00. Było 110 drużyn, czyli ponad 200 graczy.
Każdy gracz otrzymał odtwarzacz MP3 z instrukcją do gry
W międzyczasie na poszczególnych 12 punktach trwa gra. Kolejność ich zdobywania - jak podaje informacje lektor z MP3 - jest dowolna. Chodzi o zdobycie jak największej sumy Talarów Goduli.
- Najwięcej emocji wywołał Urban Golf... niektórzy mówili, że pierwszy raz trzymali prawdziwy kij do golfa i grali w golfa. Świetnie spisały się także zbijanie Wielkich Kręgli oraz gra w miejskiego Ping-Ponga. Najwięcej czasu ludzie spędzali przy Spostrzegawczym Kamieniu... to było trudne zadanie, specjalnie... trzeba było wytężyć wzrok, aby znaleźć różnice - opowiada Artur Kępa z kolektyw Partyzantz, który już po raz drugi zorganizował grę miejską Tour de Ruda.
Gra zakończyła się o godzinie 16:00. Jeszcze tego samego dnia wyłonionych zostało trzech zwycięzców, którzy w sumie otrzymali nagrody o wartości 11 tysięcy złotych.
www.mmsilesia.pl
Cuma - Pią Wrz 18, 2009 3:26 pm
Festiwal Wspomnień odwołany 2009-09-18
Ze względu na tragedię, która wydarzyła się w Ruchu Górniczym "Śląsk" KWK "Wujek" w Rudzie Śląskiej informujemy, że planowany na dzień 19 września 2009 I Ogólnopolski Festiwal Wspomnień zostaje odwołany.
Wkrótce podana zostanie informacja o nowym terminie festiwalu.
Więcej informacji udzieli:
Grażyna Marasek
Naczelnik Wydziału Rozwoju
Urzędu Miasta Ruda Śląska
tel. 665 382 100
wspolpraca@rudaslaska.pl
Cuma - Pon Wrz 28, 2009 12:28 pm
Jak rekultywować tereny przemysłowe? 2009-09-28
Zagadnienia związane z przywracaniem do życia terenów zdegradowanych działalnością przemysłową były tematem konferencji naukowej „Metody i środki rekultywacji biologicznej terenów przemysłowych” zorganizowanej w dniach 24-25 września 2009 r. przez Instytut Geologii Stosowanej Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Do uczestnictwa w Konferencji zaproszono przedstawicieli świata nauki, przemysłu, firm działających w branży ochrony środowiska i jednostek samorządu terytorialnego.
Po części naukowej w pierwszym dniu Konferencji, drugi dzień został przeznaczony na sesję objazdową na terenie naszego miasta, w trakcie której uczestnicy mogli zapoznać się z działaniami związanymi z rekultywacją i przywracaniem do życia terenów poprzemysłowych m.in. zrekultywowanym terenem po likwidacji zapożarowania podpoziomowego zwałowiska przy ul. Asfaltowej w Rudzie Śląskiej – Chebziu oraz projektem rekultywacji hałdy pocynkowej przy ul. Niedurnego w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu realizowanej przy udziale środków pozyskanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Goście mieli okazję poznać dorobek Śląskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego Sp. z o.o. mieszczącego się na terenach po zlikwidowanej Kopalni „Wawel”, obejrzeć przekrój zwałowiska pocynkowego przy ul. Nowary w dzielnicy Wirek oraz zapożarowane zwałowisko podpoziomowe należące do Kompanii Węglowej S.A. przy ul. Bukowej w dzielnicy Ruda.
www.ruda-sl.pl
---------------------------------------------------------
Po raz czwarty krajowy długoterminowy rating dla Rudy Śląskiej na poziomie A- (pol) 2009-09-28
Ruda Śląska uzyskała potwierdzenie nadania długoterminowego ratingu na poziomie A- ( pol ) przez Fitch Ratings, tym samym utrzymując ocenę z lat poprzednich. Oznacza to, że pomimo zagrożeń wynikających z malejących przychodów podatkowych, które odzwierciedlają symptomy spowolnienia gospodarczego kraju, Miastu udaje się utrzymać na zadawalającym poziomie nadwyżkę operacyjną. To wielki sukces miasta oraz potwierdzenie sprawnego zarządzania budżetem.
Ocenę ryzyka kredytowego dla Rudy Śląskiej po raz pierwszy ustalono w 2006 roku. Ruda Śląska otrzymała wtedy rating krajowy długoterminowy A-(pol). Rating na poziomie „A” oznacza wysoką wiarygodność kredytową w porównaniu do innych podmiotów ocenianych w tym samym kraju. Rating odzwierciedla dobre wyniki budżetowe, dobre zarządzanie, umiarkowane zadłużenie i poprawiający się stan gospodarki lokalnej.
Miasto Ruda Śląska w 2006 r. zawarło umowę z firmą ratingową Fitch Polska S.A. Przedmiotem umowy było przyznanie przez Fitch Polska ratingu krajowego dla Miasta Ruda Śląska.
Rating jest niezależną i obiektywną oceną ryzyka kredytowego podmiotu zaciągającego dług na rynku. Nadany rating jest wynikiem przeprowadzenia wszechstronnej analizy nie tylko sytuacji danego podmiotu, ale także otoczenia w jakim działa. Wyrażany jest odpowiednim symbolem według przyjętej skali.
Bliższe informacje: Bogusława Opaczyńska, naczelnik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Analiz Ekonomicznych, tel. 032 342 36 15.
http://www.ruda-sl.pl
Cuma - Sob Paź 10, 2009 2:54 pm
Wygrzebałem dzisiaj stronke Spółdzielni Mieszkaniowej "Osiedle". Już było planowanych budynkach przy Wolności/Mickiewicza więc tego nie bede wklejał, natomiast jest tam inna ciekawa inwestycja - na Bykowinie:
Ruda Śląska - Szpaków
W padzierniku planowane jest rozpoczęcie przebudowy w Rudzie Śląskiej - Bykowina przy ulicy Szpaków, budynku po wymiennikowi. Projekt zakada wybudowanie 5-cio piętrowego apartamentowca z windą, tarasami, parkingiem, obok budynku będą wolnostojące garaże.
Mieszkania do sprzedaży na własność stanie wykończonym tzw. standard deweloperski.
Wiecej fotek jak i informacje o innych ich inwestycjach na www.smosiedle.com
Przypuszczam że wiem o jaki budynek chodzi na Bykowinie, nie umiałem jednak znaleźć fotki tego.
Musze w pon tam patrzeć czy coś sie dzieje
Cuma - Śro Paź 14, 2009 6:45 pm
Promocja za grosze
7 października 2009 Autor / źródło: Biuro Prasowe UM Ruda Śląska
Tylko 4 grosze kosztuje promocja 1 m² gruntu inwestycyjnego należącego do Rudy Śląskiej, prezentowanego na targach EXPO REAL w Monachium. Przedstawiciele Miasta w ciągu trzech targowych dni próbują nakłonić zagranicznych inwestorów do zakupu jednej z 10 różnorodnych nieruchomości m.in. pod budownictwo mieszkaniowe i obiekty produkcyjne.
"Cieszę się, że udało nam się za bardzo niewysoką kwotę uzyskać możliwość prezentacji rudzkich nieruchomości bardzo wielu zagranicznym inwestorom" – mówi Bartosz Satała, Zastępca Prezydenta Miasta.
W trakcie monachijskich targów swoje oferty prezentuje ponad 1600 wystawców z 34 państw. W czasie EXPO REAL oprócz części wystawienniczej organizowane są także liczne panele dyskusyjne na temat nowych trendów i innowacyjnych rozwiązań w nieruchomościach. Zeszłoroczną edycję odwiedziło w sumie ponad 4 tys. osób z blisko 80 krajów.
www.rudaslaska.com.pl
Bardzo dobrze!
Cuma - Wto Paź 20, 2009 8:35 pm
Ruda Śląska na Internetowych Targach Nieruchomości 2009-10-19
Do 18 października trwały Internetowe Targi Nieruchomości, w których Ruda Śląska uczestniczyła po raz pierwszy. Targi w Internecie są okazją do sprawdzenia ofert największych polskich miast, zdobycia wiedzy o deweloperach i zapoznania się z nowymi inwestycjami.
W serwisie targowym każdy miał bezpłatny dostęp do najnowszych informacji na temat nowych nieruchomości i inwestycji bez ruszania się sprzed komputera. Nasze miasto zaprezentowało oferty inwestycyjne obejmujące nieruchomości zabudowane i niezabudowane do zagospodarowania na cele produkcyjne, magazynowo-składowe, usługowe, handlowe i pod budownictwo mieszkaniowe.
Bliższych informacji udziela Krzysztof Żok, tel. 693 559 467.
www.ruda-sl.pl
yoshi1988 - Nie Paź 25, 2009 11:41 am
Rozpoczęła się budowa budynku przy ul. Bzów w dzienicy Ruda.
Charakterystyka:
Zespół mieszkaniowy składa się z czterech nowoczesnych, komfortowo zaprojektowanych budynków liczących łącznie 48 mieszkań .Mieszkania mają powierzchnie od 39,7 do 70,8m2, sa funkcjonalnie rozplanowane, mają balkony i komórki. Istnieje możliwość zakupu garażu pod budynkiem. Teren jest ogrodzony i zagospodarowany. Atutem inwestycji jest jej bardzo dobra, przyjazna dla mieszkańców lokalizacja. Kompleks mieszkalny położony jest w skrajnej części osiedla mieszkaniowego co łączy zalety wynikające z bliskości osiedlowej infrastruktury usługowo-handlowej jak też możliwość Państwa wypoczynku na otaczających, rozległych terenach zielonych. Niewątpliwymi zaletami jest sąsiedztwo nowoczesnej szkoły z basenem czy też bezkolizyjny, krótki dojazd do Trasy Średnicowej.
Cuma - Nie Paź 25, 2009 1:19 pm
A ciekawe co z tym planowanym dużym osiedlem na półno od tej inwestycji (Chryzantem/Porębska). Teren chyba został sprzedany ale nic sie nie dzieje.
yoshi1988 - Sob Paź 31, 2009 6:37 pm
Teren chyba został sprzedany ale nic sie nie dzieje.
Cuma - Sob Paź 31, 2009 9:34 pm
Tam przy Kędzierzyńskiej z poczatku miał też powstać wielopoziomowy parking. Ciekawe czy to dalej aktualne. Powstanie tam sporo mieszkań ale nie pamiętam już liczby.
yoshi1988 - Śro Lis 11, 2009 11:21 am
Interes z trasą
Zdaniem projektanta nowego studium zagospodarowania przestrzeni w Rudzie Śląskiej, tereny przy Drogowej Trasie Średnicowej, to obecnie najbardziej atrakcyjne działki w mieście. O ile tereny przy autostradzie A4 sprzedane są prawie w 100 procentach, te przy "średnicówce" do tej pory nie cieszyły się wzięciem.
Produkcja, handel czy usługi były ograniczone lub wręcz niemożliwe ponieważ zapisy starego studium ustanawiały w tych miejsca m.in. obszary zieleni izolacyjne. Aby przyciągnąć potencjalnych inwestorów konieczne są zmiany zapisów w miejscowym planie zagospodarowani przestrzennego od ronda w Chebziu po granice z Zabrzem.
Pierwsza z przyjętych podczas ostatniej sesji uchwał w tej sprawie dotyczyła terenów przy istniejącym zjeździe z DTŚ od strony Świętochłowic, druga- umożliwia lokalizację usług komercyjnych w okolicach węzła z DTŚ na wysokości zjazdu w Rudzie Południowej, zarówno od strony torów w pobliżu planowanej trasy%07N-S, jak i po drugiej stronie ul. Zabrzańskiej (działki na których swoje magazyny ma firma JMD).
Zmiany mają też dotyczyć działek w okolicy dawnego szybu zachodniego przy ul. Zabrzańskiej oraz tereny od cegielni Ruda po ul. Klary.
- Na sprzedaży czy dzierżawie tych terenów miasto przynajmniej zarobi a tak grunt leży odłogiem. Koło nas najlepiej jakby jakieś magazyny były - mówi Zygmunt Jasiński, który przy ul. Klary ma ogródek działkowy.
Największy, przeznaczony pod inwestycje teren przylega do DTŚ od strony południowej, bezpośrednio przy węźle z przyszłą trasą N-S.
- Inwestorzy pytają o duże działki - wielkości 40-60 ha. Jeśli miasto nie będzie miało do zaoferowania takich terenów, nie będzie się bogacić. Musimy wykorzystać swoje pięć minut i to co mamy obecnie najciekawszego, czyli tereny przy DTŚ - argumentuje Tadeusz Kostoń, architekt miejski i naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta.
Nie wszyscy jednak tymi zmianami są zachwyceni.
- Po raz kolejny damy zielone światło dla hipermarketów stawianych w naszych dzielnicach - mówił na sesji radny Zbigniew Domżalski.
Po uchwaleniu zmian w plamie zagospodarowania miejscowego (na razie radni dali zgodę na przygotowanie zmian), takie obiekty powstać będą mogły przy zjeździe w Rudzie Południowej czy przy planowanej trasie N-S.
- Od hipermarketów już się odchodzi. Obecnie stawia się raczej centra typu Slesia czy nasza Plaza, gdzie handel łączy się z usługami i rozrywką. Takie inwestycje mają charakter regionalny - wyjaśnia Kostoń. - Poza tym sam fakt, że jest możliwość wybudowani na tych terenach obiektu wielkopowierzchniowego, nie oznacza wcale, że właśnie taki obiekt tam powstanie - dodaje.
Ale budowa centrum handlowo-usługowego jest bardziej prawdopodobna niż inwestycja w domy mieszkalne przy DTŚ, mimo że i tego rodzaju budownictwo zostało dopuszczone w nowym studium.
- Między torami tramwajowymi, a DTŚ raczej nikt nie chciałby mieszkać. Za to tereny te można podzielić na mniejsze działki, na których lokować się mogą prywatne zakłady produkcyjne, których właścicielom zależeć będzie na dobrej komunikacji - twierdzi miejski architekt.
http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarz ... ,id,t.html
Cuma - Śro Lis 11, 2009 12:37 pm
Biurowce tam by były fajne, ale raczej nie powstaną. Zobaczymy co czas przyniesie. Oby tereny miały dość wysoką wartość, żeby biedronki i inne lidle sobie odpuściły.
Cuma - Pią Lis 13, 2009 8:35 am
Zabrali się wreszcie za skrzyżowanie Wolności/Zabrzańska wraz z malutkim fragmentem Wolności. Wyglada jak by chcieli zrobić drugi pas do jazdy na wprost z Wolności.
-----------------------------------------------------
Wielka Gala Przedsiębiorczości 2009-11-13
14 listopada o godz. 18:00 w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty po raz drugi odbędzie się Wielka Gala Przedsiębiorczości. Jej głównym celem jest promocja rudzkich firm oraz integracja przedsiębiorców. Podczas Gali poznamy laureatów konkursu „Przedsiębiorca Roku 2009”. Rudzcy przedsiębiorcy zostaną wyróżnieni w siedmiu kategoriach, m.in.: produkcja, handel, usługi, menadżer. Gwiazdą wieczoru będzie Waldemar Malicki. Publiczność będzie bawić także Trio Appassionata.
www.ruda-sl.pl
yoshi1988 - Nie Lis 15, 2009 12:29 pm
A tak przy okazji wie ktoś co ma być z terenami cegielni Ruda? Na stonie Metropolis "Ruda Business Park" figuruje jako projekt zrealizowany - czyli Metropolis chyba znalazł jakiegoś inwestora - ale kto to i co tam powstanie nie raczyli napisać.
Cuma - Nie Lis 15, 2009 3:49 pm
Napisz do nich może odpowiedzą... a widać tam niekiedy aktywność. Nie raz kilka aut stoi i paru ludzi sie tam kreci. Na uratowanie obiektu raczej sans nie ma to oby coś fajnego i reprezentywnego tam powstało.
Cuma - Nie Lis 15, 2009 8:45 pm
Jeśli kiedykolwiek uda się przeprowadzić remont infrastruktury tramwajowej w aglomeracji, trzeba to będzie uznać za cud. Jak na razie, uczestnicy wartego ponad 550 milionów złotych programu nie mają bowiem pojęcia... jakie kroki planują ich partnerzy.
Co więcej, sami tak naprawdę nie wiedzą, co chcą zrobić. Przez ostatnie miesiące władze Rudy Śląskiej deklarowały, że nie zamierzają współfinansować remontów torowisk i sieci trakcyjnej. Powtarzały to tak uporczywie, że pilotujące projekt Tramwaje Śląskie gotowe były z własnej kasy zapłacić za przygotowanie koniecznej dokumentacji. Niepotrzebnie. Wczoraj rudzcy urzędnicy przyznali, że... zmienili zdanie.
Sprawa wyszła na jaw, kiedy wzięliśmy pod lupę ogłoszony przez TŚ przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla inwestycji planowanych w Chorzowie, Sosnowcu, Bytomiu i Rudzie Śląskiej. Wszystkie te miasta (wspólnie z Katowicami i Zabrzem) uczestniczyć miały we współfinansowanym z unijnej dotacji programie "Modernizacji infrastruktury tramwajowej w aglomeracji śląskiej". Do roku 2012 miano wyremontować 48 kilometrów torowisk i sieci trakcyjnej (planowano też remonty i zakupy wagonów). Już na starcie program zaczął się jednak sypać. Porozumienia nie podpisała Ruda Śląska tłumacząc, iż wytypowano do remontu nie te torowiska, które tego najbardziej potrzebują.
- Ponadto modernizacja linii wschód-zachód stała się mniej zasadna od 1 września, kiedy to Gliwice wprowadziły autobusy w miejsce linii tramwajowych - jeszcze niedawno tłumaczył prezydent Rudy Śl. Andrzej Stania.
Zarząd Tramwajów Śląskich najwyraźniej niezbyt przejął się tą deklaracją i włączył do przetargu na wykonanie dokumentacji rudzką część projektu.
- Liczymy, że w przyszłym roku sytuacja budżetowa Rudy Śląskiej będzie lepsza i weźmie ona udział w realizacji programu. W najgorszym razie pokryjemy koszt wykonania dokumentacji z własnych środków - tłumaczyła nam Gabriela Chodura z Tramwajów Śląskich.
Gdy w piątek zadzwoniliśmy do rudzkiego Urzędu Miasta pytając o to, czy są szanse na ujęcie w przyszłorocznym budżecie środków na działania związane z modernizacją infrastruktury tramwajowej, rzecznik magistratu Andrzej Nowak nie krył zaskoczenia, iż taki pomysł w ogóle się pojawił. Pewnie jeszcze bardziej był zdziwiony wczoraj, kiedy przesyłał nam pismo, sygnowane przez Bogusławę Opaczyńską, naczelniczkę Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Analiz Ekonomicznych UM. Okazało się bowiem, iż środki na remont infrastruktury tramwajowej jednak znajdą się w projekcie budżetu na rok 2010.
- Nie wyklucza się przesunięć w ramach budżetu w sytuacji, gdy osiągnięte przychody będą na zadawalającym poziomie, co pozwoli na sfinansowanie tego zadania - wyjaśnia Opaczyńska.
http://www.dziennikzachodni.pl/slask/17 ... ,id,t.html
yoshi1988 - Pon Lis 16, 2009 3:09 pm
Jest kontrakt na rozbudowę oczyszczalni Barbara
16-11-09 14:11:11:41, ispa.rudaslaska.pl
Dziś w Rudzie Śląskiej podpisano kontrakt na realizację inwestycji „Budowa kanalizacji w zlewni oczyszczalni Barbara – etap III: odcinek B16”. Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska”, współfinansowanego w 65 proc. przez UE ze Środków Funduszu Spójności.
Umowa dotyczy ostatniego - trzeciego - etapu budowy sieci kanalizacyjnej w zlewni oczyszczalni „Barbara". Wartość robót wyniesie 702.016,94 euro brutto. Roboty kanalizacyjne w ramach tego kontraktu powinny zostać zakończone do maja 2010 r.
Obecnie dobiega końca procedura przetargowa mająca na celu wyłonienie wykonawcy ostatniego etapu budowy kanalizacji w zlewni oczyszczalni „Halemba Centrum" oraz finalizowana jest budowa kanalizacji w dzielnicach należących do zlewni oczyszczalni „Orzegów". Dotychczas w ramach Projektu zawarto 19 kontraktów na budowę sieci kanalizacyjnej na terenie całego miasta, z czego 13 zostało już zakończonych.
Wykonawcą kontraktu będzie firma HYDROINSTALMET Sp. z o.o. z Zabrza, która wybuduje prawie kilometr sieci kanalizacyjnej w centrum Nowego Bytomia. Roboty będą prowadzone w rejonie ulic Niedurnego (od przejazdu kolejowego przy Hucie „Pokój" do skrzyżowania z ulicą Generała Hallera), Hutniczej, Plant Kowalskiego i Markowej. Roboty będą wiązały się z utrudnieniami w ruchu drogowym i pieszym. Mieszkańcy będą na bieżąco informowani o możliwych niedogodnościach.
Rudzki Projekt „Oczyszczanie ścieków - Ruda Śląska" jest realizowany od 2002 roku i składa się z sześciu zadań inwestycyjnych, w ramach których założono budowę nowej oczyszczalni ścieków „Halemba Centrum", modernizację istniejącej oczyszczalni „Orzegów", likwidację czterech starych oczyszczalni ścieków oraz budowę prawie 90 kilometrów sieci kanalizacyjnej i 18 nowych przepompowni ścieków. Całość robót w ramach Projektu zostanie zakończona w drugiej połowie 2010 roku.
http://gospodarkaslaska.pl/?ac=artykulKat&id=21805
Danziger - Wto Lis 17, 2009 1:07 pm
Robota na Kędzierzyńskiej wre:
Tydzień temu były kontenery i fadroma, dzisiaj widać, że teren już cały ogrodzony siatką, a fadroma zdziera humus. Przy okazji zauważyłem, że zniknęły zabytkowe zabudowania - czy ktoś wie, kiedy to nastąpiło ?? Jeszcze niedawno (2-3 lata temu) były tam.
2.Na Karmańskim już 2 pasy do jazdy na wprost wyznaczone i wymalowane, ale nowy pas jeszcze zagrodzony słupkami. Pewnie po otwarciu nowego pasa miną ze 2 lata, zanim ludzie nauczą się z niego korzystać...
3.Czy ktoś wie, co to za hala powstaje na ul. Chorzowskiej, tuż przy granicy ze Świętochłowicami:
4. Czy ktoś słyszał/czytał jakoby w Rudzie 1 w okolicy Biedronki na ul. Piastowskiej, lub nieco dalej - na Otoku miał powstać jakiś market budowlany? Ze 3 osoby już mi o tym mówiły...
5. Witam wszystkich, jestem tu nowy i mogę jeszcze wszystkiego nie ogarniać.
[/code]
SPUTNIK - Wto Lis 17, 2009 1:17 pm
Robota na Kędzierzyńskiej wre:
Tydzień temu były kontenery i fadroma, dzisiaj widać, że teren już cały ogrodzony siatką, a fadroma zdziera humus. Przy okazji zauważyłem, że zniknęły zabytkowe zabudowania - czy ktoś wie, kiedy to nastąpiło ?? Jeszcze niedawno (2-3 lata temu) były tam.
2.Na Karmańskim już 2 pasy do jazdy na wprost wyznaczone i wymalowane, ale nowy pas jeszcze zagrodzony słupkami. Pewnie po otwarciu nowego pasa miną ze 2 lata, zanim ludzie nauczą się z niego korzystać...
3.Czy ktoś wie, co to za hala powstaje na ul. Chorzowskiej, tuż przy granicy ze Świętochłowicami:
4. Czy ktoś słyszał/czytał jakoby w Rudzie 1 w okolicy Biedronki na ul. Piastowskiej, lub nieco dalej - na Otoku miał powstać jakiś market budowlany? Ze 3 osoby już mi o tym mówiły...
5. Witam wszystkich, jestem tu nowy i mogę jeszcze wszystkiego nie ogarniać.
[/code]
w zanczniki musisz wklejać bezpośredni link do zdjęcia, taki kończący się np. ".jpg"
poza tym witamy
Danziger - Wto Lis 17, 2009 2:00 pm
OK, dzięki za radę!
Danziger - Pon Lis 23, 2009 7:45 pm
1. Na Karmańskim dwa pasy do jazdy na wprost już czynne, ale zauważyłem, że ludzie "po staremu" stają na lewym pasie chcąc jechać prosto.
Zmienił się nieco cykl świateł: od strony Zabrza najpierw zapala się zielona strzałka w prawo, której nie było, a następnie światło prosto i lewo równocześnie (także nowość), od strony Rudy najpierw zielona strzałka, której nie było w prawo na Zabrze, następnie światło; od strony Chebzia najpierw światło prawo/prosto, a po około 5 sekundach światło do jazdy w lewo, od strony Wirku nie wiem, bo jeszcze nie jechałem.
2. Nie wiem, czy ktoś zapodawał fotki otwartego 7. listopada marketu ALDI w Rudzie 1, oto fotki:
Na drugiej fotce dawna fabryka margaryny obok marketu ALDI, która ponoć ma być zaadaptowana na hotel (w przyszłości...).
3. Przy skrzyżowaniu ul. Janasa z Wolności powstaje parterowy sklepik. Inwestorem jest właściciel obrzydliwej budki z artykułami spożywczymi, którą to na fotce widać za nowobudowanym obiektem. Obrzydliwa buda szpecąca krajobraz ulicy Janasa od co najmniej 15 lat, ma zniknąć po wybudowaniu nowego obiektu:
4. Na ulicy Wolności przy przystanku autobusowym "RUDA DWORZEC PKP" piekarnia Jakubiec stawia nowy pawilon handlowy w miejsce starego, trzydziestoletniego, zardzewiałego obiektu:
5. Na ul. Kędzierzyńskiej widać dalszy postęp prac:
zanotowane.pl doc.pisz.pl pdf.pisz.pl romanbijak.xlx.pl
Strona 13 z 17 • Wyszukano 2370 wypowiedzi • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
martin13 - Sob Cze 27, 2009 9:20 am
Zakres prac obejmie remont istniejącej nawierzchni ul. Szyb Walenty, wymianę pełnej konstrukcji nawierzchni na odcinkach tego wymagających, modernizację skrzyżowania typu "rondo", poszerzenie jezdni na łukach poziomych i dobudowę ciągu pieszo-rowerowego na całym przebiegu ul. Szyb Walenty. Ponadto, w zakres projektu wejdzie budowa oświetlenia drogowego i kanalizacji deszczowej.
O które to rondo chodzi ? Bo niezbyt pamiętam, żeby takie tam gdzieś istniało.
Co do samej inwestycji, to kto miał okazję przejechać się ulicą Szyb Walenty, to doskonale wie, że remont jest niezbędny, a jazda tak jak teraz po ulewach owocuje w różnego rodzaje nie miłe niespodzianki pod kałużami. A poprowadzenie dojazdu do Bielszowic, to chyba tak jak wspomniał Cuma dalsze pociągnięcie ulicy Zajęczej lub Górnej, miejsca w pobliżu jest wystarczająco, więc problemu z tym nie będzie
Cuma - Sob Cze 27, 2009 11:56 am
Własnie te rondo to sam nie wiem. Mozliwe że chodzi o zrobienie ronda na skrzyżowaniu Szybu Walenty z 1-go Maja, a może chodzić o któreś skrzyżowanie na terenie Parku. W tej chwili tam nigdzie ronda nie ma ale widocznie gdzieś będzie.
martin13 - Sob Cze 27, 2009 10:13 pm
Też mi zaczęło chodzić po głowie te rondo w tym miejscu, bo wyjeżdżający z Szybu Walentego szczególnie w godzinach szczytu mają ciężko wbić się na 1-go Maja. Ale takie rondo ograniczy przepustowość 1-go Maja i do czasu aż nie powstanie dalszy fragment trasy N-S, to będzie spowalniać ruch, a co za tym idzie powstaną jeszcze większe korki na tej drodze.
Cuma - Nie Cze 28, 2009 1:11 pm
Też mi zaczęło chodzić po głowie te rondo w tym miejscu, bo wyjeżdżający z Szybu Walentego szczególnie w godzinach szczytu mają ciężko wbić się na 1-go Maja. Ale takie rondo ograniczy przepustowość 1-go Maja i do czasu aż nie powstanie dalszy fragment trasy N-S, to będzie spowalniać ruch, a co za tym idzie powstaną jeszcze większe korki na tej drodze.Dokładnie. Niestety nasza władza w kwestii dróg jest słaba i zamiast zrobic najpierw N-S to obawiam sie że te rondo jest tam całkiem realne niestety :/ Mam nadzieje że w 2010 w końcu definitywnie z N-S ruszą!
Cuma - Pon Cze 29, 2009 10:50 am
Rynek placem budowy 2009-06-29
Rozpoczęły się prace przy Placu Jana Pawła II. Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem byłoby zamknięcie całego placu, ale Prezydent Miasta postanowił tego nie czynić, aby nie utrudniać mieszkańcom poruszania się w centrum miasta. Kierowcy muszą jednak liczyć się z czasowymi utrudnieniami np. przy dojeździe do poszczególnych obiektów czy parkowaniu. Harmonogram prac i wyłączeń z ruchu ulic przylegających do placu Jana Pawła II zostanie przedstawiony w najbliższym czasie. Przepraszamy mieszkańców za utrudnienia. Bliższe informacje: Jerzy Kulon, Wydział Inwestycji UM, tel. 032 248 62 80 w. 3010.
http://www.ruda-sl.pl/default.aspx?docId=529&newsId=2036&templId=4
--------------------------------------------------------------------------------------
(..)Ja miałam 15 lat działkę inni ponad 20 a nawet 30 lat w Rudzie Slaskiej Goduli przy ul.Lipińskiej ...piękne działki zadbane i czyste ... sami doprowadziliśmy światło, wodę itd...płaciliśmy podatki przez kopę lat, a teraz miasto ten teren oddało Rudzkiemu Inkubatorowi Przedsiębiorczosci, co tam będą budować jeszcze nie powiedzieli .... (...)
Cuma - Śro Lip 01, 2009 9:42 pm
Ruda Śląska chce Rynku z prawdziwego zdarzenia
Ma odzyskać blask z lat 20. XX wieku. Plac JP II w Rudzie Śląskiej-Nowym Bytomiu, położony w sąsiedztwie gmachu magistratu i kościoła św. Pawła, ma zmienić się nie do poznania.
Plac Jana Pawła II w Nowym Bytomiu nie wyglądał do tej pory zachęcająco. Brak ławeczek i przesłaniające widoki drzewa rysowały obraz miejsca, w którym nie spotykano się tak chętnie, jak można by to czynić. To ma się zmienić i pomału już się zmienia. Wycięto drzewa, posadzone jeszcze w latach PRL-u, ruszyły prace związane z rewitalizacją placu, który w przyszłości ma stać się salonem miasta.
- Chcemy przywrócić pierwotny wygląd Rynku, z lat 20 XX wieku, z czasów, gdy powstawał tam budynek magistratu - mówi MM Silesii Adam Nowak, rzecznik Urzędu Miasta Ruda Śląska.
Plac Jana Pawła II, w tle rudzki magistrat
Wrócić do czasów świetności
- To była przestrzeń wolna od drzew, miejski plac pełniący funkcję Rynku. Do tego chcemy wrócić. Drzewa oczywiście też będą, ale uporządkowane. Te, które rosły tu do tej pory posadzono za PRL-u, w latach 70 XX wieku. Miały zasłonić kościół. Były również plany budowy przez komunistów Megasamu, który miał zasłonić kościół, ale na szczęście nie doszły do skutku, dzięki czemu do naprawiania jest mniej - dodaje.
Projekt rewitalizacji nazwano "Wzgórza nowych idei" i będzie kosztował w sumie nieco ponad 12,5 miliona złotych. Koszty w całości pokryje rudzki magistrat. Na "pierwszy ogień" pójdzie wymiana całej instalacji wodnokanalizacyjnej, sieci teletechnicznej i elektrycznej oraz kanalizacji deszczowej. Kolejne etapy przebudowy to: wyłożenie nowej nawierzchni na obrzeżach rynku, remont istniejącej fontanny oraz budowa nowej, ustawienie nowych ławek i różnych elementów dekoracyjnych, przebudowa schodów, montaż oświetlenia płyty rynku oraz oświetlenia dekoracyjnego.
Fontanna na Placu Jana Pawła II będzie odnowiona
Nowa przestrzeń
Wycięto wspomniane drzewa (60), ale w ich miejscu ma pojawić się 36 nowych, które kościoła już zasłaniać nie będą. Z obecnego placu ostanie się jedynie fontanna, która również zostanie poddana remontowi. Przybędzie jej "siostra", która ma wyrzucać strumienie na 11 metrów wysokości. Rudzianie będą z kolei spacerować po nowych, granitowych, bazaltowych i betonowych płytach. Mają być utrzymane w czarnej i szarej tonacji.
Jak mówi rzecznik, nowy salon miasta ma być gotowy na wiosnę 2010 roku, przy czym w roku bieżącym planowane jest ukończenie już 3/4 inwestycji. Ma to być miejsce spotkań wszystkich rudzian, nie tylko tych z Nowego Bytomia.
Obecnie z placu korzystają głównie gołębie. W przyszłości ma stać się salonem miasta
Ale na tym nie koniec. To pierwszy etap inwestycji, drugim ma być odnowa Parku Dworskiego. Jego przestrzeń ma zostać przywrócona, a koszty projektu to niemal 8 milionów złotych. Park ma wrócić wyglądem do czasów swej świetności, do lat 40 XX wieku. Planowane jest utworzenie szerokich alei, układu wodnego, placu zabaw dla dzieci, rosarium i miejsc rekreacyjno-sportowych.
Tak ma wyglądać rudzki Rynek już na wiosnę 2010 roku
Ciekawie, choć odlegle zapowiada sie trzeci etap, który ma być realizowany w perspektywie 6-8 lat. - Rynek ma być rozbudowany na zachód, kościół św. Pawła stanie w jego środku. Od zachodu docelowo ma być zamknięty nowymi kamienicami, które mają skupiać funkcje użyteczności publicznej na parterach i mieszkania na wyższych piętrach. To jednak póki co odległa wizja, na którą dziś miasta nie stać - mówi rzecznik. - Dlatego chciałbym uspokoić działkowców, których działki znajdują się w miejscu przyszłych inwestycji. Mogą spać spokojnie - dodaje.
Czytaj też: Rynek w Siemianowicach Śląskich coraz realniejszy
Zapanowała moda na Rynki
W MM pisaliśmy już m.in. o nowym Rynku w Siemianowicach Śląskich, który właśnie powstaje. Na "salon miasta" zęby ostrzy sobie również Zabrze, które promuje tzw. "Kwartał Sztuki". Znana jest długa i wciąż nierozwiązana historia Rynku w Katowicach, który też ma się zmienić, co jest związane z wielkim projektem przebudowy centrum. Zapanowała moda na Rynki, nowe przestrzenie publiczne, przyjazne mieszkańcom. Z takiego obrotu sprawy cieszy się dr. inż. arch. Andrzej Grzybowski z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.
- To właściwy kierunek. Miasta potrzebują przestrzeni publicznych. Może niekoniecznie Rynków, ale miejsc, gdzie będzie można się spotykać. Miejsc, które faktycznie będą tymi "salonami miasta" - mówi Andrzej Grzybowski. - Jeśli stawiają na takie przestrzenie śląskie miasta, są to słuszne ambicje. Jednak atrakcyjność tych przestrzeni w dużym stopniu zależy od ich jakości. Tylko dobre jakościowo przestrzenie przyciągną ludzi na dłużej - dodaje.
Nowy Rynek wyeksponuje bryłę kościoła św. Pawła
Czytaj też: Przebudowa centrum Katowic coraz bliżej
Nawet jeśli Rynki powstają trochę "na wyrost", w oderwaniu od kontekstu historycznego, bo te "prawdziwe", średniowieczne ma niewiele śląskich miast (to m.in. Bytom, Gliwice, Rybnik czy Wodzisław Śląski), powinny cieszyć zmiany, jakie przechodzi przestrzeń publiczna śląskich miast. Rynki powstają bo jest na nie zapotrzebowanie. Utraciły swą pierwotną funkcję targową na rzecz bycia miejscami spotkań. - "Salon miasta" to musi być miejsce, gdzie ludzie będą chcieli przebywać, rozmawiać, spacerować. Dlatego dobrze by było, gdyby nie myślano jedynie o jednej konkretnej przestrzeni, a próbowano tworzyć całe ciągi publiczne, łączyć place, ulice i wypełniać tą przestrzeń atrakcyjną formą - kwituje Grzybowski.
http://www.mmsilesia.pl/6266/2009/7/1/ruda-slaska-chce-rynku-z-prawdziwego-zdarzenia?districtChanged=true
Cuma - Czw Lip 02, 2009 9:53 pm
Miasto otwarte dla architektów
Nowoczesne osiedle mieszkaniowe w Nowym Bytomiu, Centrum Promocji Miasta i Biznesu w Orzegowie, Galeria BWA połączona z Instytutem Architektury dla dzieci młodzieży w Wirku, „kosmiczne” centrum rozrywkowo – handlowe w Chebziu - to tylko niektóre z projektów, jakie przygotowali studenci Katedry Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Ich pomysły jeszcze przez miesiąc można oglądać na wystawie w siedzibie Śląskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego w dzielnicy Ruda przy ulicy Szyb Walenty. Wystawa „Ruda Śląska – nowoczesność a miasto policentryczne” znalazła się w programie międzynarodowej konferencji „Nowoczesność w architekturze”. Trafiło na nią ponad trzysta plansz projektowych spośród sześciuset wykonanych przez studentów gliwickiej uczelni w minionym roku akademickim.
http://www.wiadomoscirudzkie.com.pl/
wolff - Pią Lip 03, 2009 5:27 am
Miasto otwarte dla architektów
...............Ich pomysły jeszcze przez miesiąc można oglądać na wystawie w siedzibie Śląskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego w dzielnicy Ruda przy ulicy Szyb Walenty............................................ .
Tylko ten dojazd - ulica jakby prowadząca do nikąd, zniszczona przez ciężki sprzęt, nie remontowana od czasu likwidacji koksowni (1989) i Kwk Wawel (1995). Wstyd na cały region i nie tylko.
Cuma - Pią Lip 03, 2009 9:10 am
W tym roku ma zacząć się jej remont BTW jak by ktoś sie chciał wybrać jakąś ekipą to pooglądać to piszcie
martin13 - Pią Lip 03, 2009 10:18 am
W tym roku ma zacząć się jej remont BTW jak by ktoś sie chciał wybrać jakąś ekipą to pooglądać to piszcie
Jak coś to mogę się wybrać w przyszłym tygodniu tam.
A teraz coś innego, wie ktoś może po co wysypali kamieniami drogę wzdłuż płotu "Zametu", vis a vis wylotu ulicy Szyb Walenty do 1-go Maja ? Do tej pory ta droga, gdzie kiedyś, dawno temu ale jeszcze to pamiętam biegły tory kolejowe systematycznie zarastała. Pasowałaby jako dojazd dla budowy trasy N-S, ale to zapewne chodzi o coś zupełnie innego, tylko co....
Cuma - Pią Lip 03, 2009 11:32 am
Martin, tam przy nasypie? Dzisiaj jak bede przejeżdżał to się poprzyglądam. A co do tej wystawy to napisz na gg ale przed niedzielą kiedy by Ci pasowało
martin13 - Pią Lip 03, 2009 2:31 pm
Martin, tam przy nasypie?
Ja genau
Cuma - Sob Lip 04, 2009 8:41 pm
To richtig wyglondo na dojazd do N-S, ale w tym roku nie mają jej budować... Chyba że jakieś prace przygotowawcze? Jak mosz czas to przejdź sie tam
Wit - Śro Lip 08, 2009 7:57 pm
Sposób miasta na kryzys - karta rabatowa
Jacek Madeja2009-07-02, ostatnia aktualizacja 2009-07-03 10:29
Ruda Śląska na czas kryzysu wprowadza specjalną kartę rabatową. Zyskać mają wszyscy: i klienci i przedsiębiorcy. - Miasto też, bo takie rozwiązanie pobudzi nasz lokalny rynek - mówią urzędnicy.
Joanna Mieszczanin, szefowa restauracji Przy Bramie, pomysł porównuje do programów lojalnościowych, którymi hipermarkety i duże sieci handlowe zdobywają klientów. - W branży cateringowej i organizowaniu przyjęć konkurencja jest coraz większa. Liczymy, że dzięki karcie zatrzymamy klientów, a może i zjawią się nowi. Magnesem jest 5-procentowy upust, więc każdy coś zyskuje - wyjaśnia Mieszczanin. W prowadzonej przez nią restauracji system kart ruszy lada dzień.
Rudzka Karta Rabatowa zasięgiem ma objąć całe miasto. Jej posiadacze w wybranych punktach miasta będą mogli m. in. zjeść tańszy obiad, kupić z rabatem kwiaty, książki, biżuterię, sprzęt sportowy lub zapłacić mniej za kurs językowy albo kurs prawa jazdy.
Karta to pomysł rudzkiej firmy Silnet.pl. - Zajmujemy się reklamą i wiele firm, które z nami współpracuje, skarżyło się, że brakuje jednolitego systemu ulg w mieście. Następnie współpracę zaoferowało miasto - mówi Aleksandra Salwiczek z firmy Silnet.pl. Program działa od tygodnia i na razie raczkuje. Póki co, do współpracy zgłosiło się 11 firm, m.in.: restauracje, piekarnia, optyk, szkoła nauki jazdy i firma komputerowa. - Prowadzimy rozmowy z kolejnymi firmami, więc oferta ciągle się wzbogaca. Zgłosiły się do nas też sklepy spożywcze, ale tu marże są już tak niskie, że trudno o rabaty. Ciężko też konkurować z hipermarketami. Policzyliśmy, że klient rocznie może zaoszczędzić średnio kilkaset złotych - dodaje Salwiczek.
Kartę, która nie jest imienna, mogą dostać wszyscy klienci, którzy zrobią zakupy lub zamówią usługę o określonej kwocie. - W naszym przypadku to 100 zł. Rozdaliśmy już kilka takich kart. Ale 5-procentowy rabat też obowiązuje powyżej tej kwoty. W ten sposób nagradzamy najlepszych klientów - zastrzega Karina Budny, która razem z mężem prowadzi cukiernię i piekarnię. - Trudno żebyśmy dawali upust jak ktoś przychodzi tylko po dwa kołoczki. Wykup kart, ulotek i materiałów reklamowych kosztował nas kilkaset złotych - wylicza.
Pomysł firmuje rudzki magistrat. Patronat honorowy nad projektem objął prezydent miasta. - To może być skuteczny sposób na oszczędności w domowym budżecie, tym bardziej że zniżki sięgają od kilku do nawet 25 proc. Liczymy, że dzięki tym rabatom klienci będą zostawiali swoje pieniądze w Rudzie, a nie jeździli na zakupy do sąsiednich miast. W czasach spowolnienia gospodarczego to powinno przyczynić się do ożywienia lokalnego rynku. Teraz wszystko będzie zależało od skali zjawiska, dlatego w najbliższym czasie magistrat ruszy z kampanią promocyjną programu - mówi Krzysztof Żok z rudzkiego magistratu.
martin13 - Śro Lip 08, 2009 8:04 pm
Kilka niedzielnych fotek z rudzkich inwestycji.
Budowa marketu Aldi w dzielnicy Ruda:
Na tym samym terenie trwa równocześnie adaptacja starej fabryki margaryny na hotel, ale póki co brak widocznych efektów prac:
Mieszkaniówka w tej samej dzielnicy przy ulicy Norwida:
Cuma - Śro Lip 08, 2009 9:16 pm
Na Korfantego, gdzie kiedyś był przejazd kolejowy trwa jakaś inwestycja. Jednak jeszcze piezo tam nie byłem to nie widziałem co ciekawego mówi tablica informacyjna. W każdym razie na domek to nie wyglada
Cuma - Czw Lip 09, 2009 11:52 am
W tym roku powstał rudzki TBS!
Inwestycje
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Ruda Śląska to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która w całości jest własnością samorządową gminy Ruda Śląska.
Jesienią 2009 roku Towarzystwo rozpocznie inwestycję budowlaną hotelu "AURUM" wraz z pasażem handlowo-usługowym oraz pomieszczeniami biurowymi. Budynek będzie usytuowany w Rudzie Śląskiej w dzielnicy Wirek, na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Tuwima.
Oferujemy sprzedaż oraz wynajem powierzchni budynku wraz z dostosowaniem projektu architektonicznego do indywidualnych potrzeb inwestora.
Opis inwestycji
Projekt inwestycji obejmuje budowę 5 kondygnacyjnego hotelu o powierzchni ponad 3000 m2. W tym około:
1400 m2 powierzchni użytkowej
2100 m2 powierzchni hotelowej
Parking podziemny (dwa poziomy)
Budynek charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem, jednak ceglane elementy elewacji pozwalają na jego doskonałą kompozycję z okoliczną architekturą.
Obecnie w Rudzie Śląskiej występuje bardzo duże zapotrzebowanie na miejsca noclegowe. W całym mieście jest zaledwie 16 łóżek hotelowych, w związku z czym goście miasta, instytucji i firm a także turyści korzystają z usług hotelowych miast ościennych.
--------------------------------------------------------------------------------
Istnieje możliwość dostosowania projektu do indywidualnych potrzeb
lub wykorzystanie Państwa koncepcji architektonicznej.
--------------------------------------------------------------------------------
Budynek zostanie wzniesiony na działce znajdującej się w ścisłym centrum Rudy Śląskiej, dzielnicy Wirek przy skrzyżowaniu ulic Tuwima i Sienkiewicza. W okolicy znajdują się:
Centrum Handlowe Plaza (600m),
Targowisko Miejskie (350m),
Urząd Miasta Ruda Śląska (2000m).
W pobliżu lokalizacji projektu przebiegają główne trasy komunikacji miejskiej oraz Drogowa Trasa Średnicowa i autostrada A4.
MARIQ_1985 - Czw Lip 09, 2009 10:06 pm
świetna wiadomość to chyba będzie 1-szy Hotel w naszym mieście
Cuma - Czw Lip 09, 2009 11:05 pm
Nie pierwszy Jest już Relax, jest hotel na Kalinowej. Ale bedzie to pierwszy zbudowany od podstaw
Kris - Pią Lip 10, 2009 6:40 am
Tych hoteli (miejsc noclegowych ) jest więcej. Ale rzeczywiście, przydało się by więcej "od podstaw".
Hotele
* Hotel DYMARKA
ul. Magazynowa 35 a
41-708 Ruda Śląska (dz. Chebzie)
tel. 0-32 248 16 12, 771 61 32
http://www.dymarka.emeteor.pl
* Hotel FLORIANKA
ul. Niedurnego 73
41-709 Ruda Śląska (dz. Nowy Bytom)
tel. 0-32 772 40 15
* Hotel ŚLĄSKl
ul. Kalinowa 15
41-705 Ruda Śląska (dz. Kochłowice)
tel. 0-32 242 70 04
* Pensjonat MARYLA
ul. Kałusa 9
41-710 Ruda Śląska (dz. Wirek)
tel. 0-32 242 10 77
* Hotel INTER-STOP
ul. Chłopska 1
41-706 Ruda Śląska (dz. Halemba)
tel. 0-32 344 78 90 ; fax 0-32 344 78 91
http://www.inter-stop.pl
Cuma - Pią Lip 10, 2009 8:30 am
Plany to przewidują. Właściwie rynek miałby sie konczyć nad obecną Objazdową i w okół tej części miały by powstać nowe kamienice, a za nimi tzw. obwodnica centrum. Jednak koszty są tak wysokie, że na razie nikt nie myśli nawet o tym, kiedy by się ten etap zaczął. Natomiast II etap, z obecnych wypowiedzi, powinien sie zacząć zaraz po I (w praktyce zapewne z rok przerwy będzie )
A co do hotelów: Dymarka to teraz Relax i jest to dzielnica Ruda, Florianka to w sumie pensjonat i ma kilka czy kilkanaście pokojów w wysokim standardzie, na Kalinowej działają 2 hotele, jeden taki lepszy, drugi to taka taniocha za 15-20 zł/nocka, kilka pokoi jest także w Adrii. Dodam jeszcze, żena Halembie dalej działa hotel robotniczy i patrząc na rejestracje to sa tam ludzie z całej Polski.
EDIT
Otrzymałem wiadomość od TBS, wzięli mnie za inwestora
Wizki tego hotelu to tylko koncepcja i budynek nie bedzie taki sam zapewne, ale napewno podobny. Bedzie robiony pod inwestora w/g jego wytycznych.
Cuma - Pon Lip 13, 2009 8:07 am
Przy Szczęść Boże trwa budowa tego osiedla komunalnego, co mnie zaskoczyło bo strasznie cicho o tym. Zrobiłem pare fotek telefonem to sorki za bardzo słabą jakość.
Cuma - Wto Lip 14, 2009 12:29 pm
Nowoczesne osiedle mieszkaniowe w Nowym Bytomiu, Centrum Promocji Miasta i Biznesu w Orzegowie, Galeria BWA połączona z Instytutem Architektury dla dzieci i młodzieży w Wirku, „kosmiczne” centrum rozrywkowo-handlowe w Chebziu - to tylko niektóre z projektów, jakie przygotowali studenci Katedry Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Ich pomysły jeszcze przez miesiąc można oglądać na wystawie w siedzibie Śląskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego w dzielnicy Ruda przy ulicy Szyb Walenty. Wystawa „Ruda Śląska – nowoczesność a miasto policentryczne” znalazła się w programie międzynarodowej konferencji „Nowoczesność w architekturze”. Trafiło na nią ponad trzysta plansz projektowych spośród sześciuset wykonanych przez studentów gliwickiej uczelni w minionym roku akademickim. - Ruda Śląska nie jest pierwszym miastem, z którym współpracujemy, wcześniej wykonywaliśmy podobne projekty w Bytomiu i Zabrzu. Tutaj jednak spotkaliśmy się z wyjątkową otwartością i życzliwością ze strony władz miasta i urzędników – podkreśla dr hab. inż. Jan Pallado.
Zarówno on, jak i jego współpracownik z Katedry Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych dr Tomasz Wagner Wagner, zwracają uwagę na jeszcze jedną rzecz, która przyciąga młodych architektów do Rudy Śląskiej.
- Policentryczność miasta, różnorodność poszczególnych dzielnic, ich koloryt stanowią o sile Rudy Śląskiej. To znakomity warsztat 6projektowy. Nasi studenci patrzą na Śląsk bez kompleksów. To, czego do niedawna się wstydziliśmy, te wszystkie kominy, obiekty przemysłowe mogą stać się naszą wizytówką – mówią naukowcy z Politechniki Śląskiej.
Obydwaj bardzo liczą na zainteresowanie mieszkańców propozycjami studentów oraz na ich opinie i uwagi.
Anna Banot, Bartosz Bernacki, Barbara Gąsior, Aleksandra Bienia, Anna Jurkiewicz, Tomasz Kapuła, Karolina Rączka, Michał Ziółkowski – warto zapamiętać nazwiska tych młodych ludzi.Być może za kilka, kilkanaście lat, pójdą oni w ślady swojego wykładowcy Jana Pallado i zaprojektują nowe osiedla w Rudzie Śląskiej. Na razie – podczas wernisażu wystawy w ŚPPT - odebrali nagrody za autorskie projekty.
- Budynek mieszkalny został wykonany na planie sieci pajęczej. Również dach został wycięty na przęsłach „pajęczyny”. Elewacja stylizowana jest na fortecę obronną. Ma ona chronić mieszkańców przed miejskim gwarem i chaosem– opisuje swój projekt Michał Ziółkowski. Michał na stałe mieszka w Konstancinie pod Warszawą. Wydział Architektury Politechniki Śląskiej uważa za najlepszą tego typu uczelnię w Polsce, stąd decyzja by podjąć studia na Śląsku.
Karolina Rączka jego koleżanka z I roku, laureatka dwóch nagród za rok akademicki 2008/2009 – fascynuje się loftami, czyli mieszkaniami o wysokim standardzie, przeważnie o dużej powierzchni, urządzone w dawnych fabrykach lub magazynach. – Zainteresowało mnie w nich przede wszystkim to, że można samemu aranżować ich ogromne przestrzenie Zainteresowało mnie w nich przede wszystkim to, że można samemu aranżować ich ogromne przestrzenie – mówi. Lofty – szalenie popularne w Nowym Jorku oraz w miastach zachodnioeuropejskich - to na razie w Polsce „melodia przyszłości”.
Karolina zyskała także uznanie w oczach jurorów w kategorii „Modelowanie”. Przygotowała ścianę ekspozycyjną z odpadków. W tym przypadku wzorem stały się komiksy z serii „Sin City”. - Niektóre projekty są eksperymentalne. Zawierają w sobie pewną informację o tym, w jakim kierunku mogą podążać dzielnice Rudy Śląskiej. Chętnie przeszlibyśmy od prac studenckich do bardziej dogłębnych opracowań – mówi dr Tomasz Wagner.
Władze miasta przychylnym okiem patrzą na pomysły studentów architektury. – Marzenia tworzą rzeczywistość. Kiedy rok temu spotkaliśmy się z władzami Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, taki właśnie cel nam przyświecał. Oczywiście te koncepcje, których tak dużo jest na wystawie, są bardzo kosztowne. Myślę natomiast, że one dużo wniosą do tego, co się w mieście dzieje[/u] – mówi Bartosz Satała , zastępca prezydenta miasta.
[b]Wiceprezydent Rudy Śląskiej podaje przykład „Wyspy Kaufhaus”, projekt rewitalizacji tego osiedla był swego czasu pracą dyplomową Tomasza Malkowskiego. – Projekt stał się już planem do wykonania. Chcemy, żeby budynki, które będą budowane na Kaufhausie przez TBS, zostały zrealizowane według tej koncepcji. Wydaje mi się, że te obecne projekty – oczywiście nie wszystkie, bo nie jest to możliwe – mają szansę być zrealizowane. One wniosą do miasta coś innego, coś niesamowitego. To też jest jakiś zupełnie inny wymiar tych projektów. Kiedy jako miasto zlecamy projekty, one – mimo że staramy się aby były wyjątkowe – mają już pewną swoją formalność, w związku z czym nie są tak fantastyczne, jak te przedstawione przez studentów. Oni bardziej realizują prace sercem, ogranicza ich tylko wyobraźnia. Doświadczeni architekci już wiedzą, jakie są obostrzenia finansowe, co gmina może i tak dalej – mówi Bartosz Satała.
Warto wspomnieć w tym miejscu, że Śląski Park Przemysłowo – Technologiczny nieprzypadkowo został wybrany na gospodarza wernisażu prac przyszłych architektów. To właśnie na podstawie projektu Aleksandry Postawy i Anety Wiatr, dwóch studentek wydziału gliwickiej uczelni, wykonano plac przed gmachem ŚPPT, będący zresztą jedną z wizytówek tej instytucji. Park służy również studentom architektury jako miejsce zajęć warsztatowych.
http://sppt.pl/index.php?s=23&o=listing ... rmacji=514
yoshi1988 - Śro Lip 15, 2009 11:02 am
Wygląda na to, że obok tego pasażu handlowego naprzeciwko Plazy powstanie jeszcze Lidl
MephiR - Śro Lip 15, 2009 1:11 pm
Otoczenie Plazy to chyba najbardziej chaotyczne miejsce w GOP-ie. Każdy budynek w innym stylu, inaczej ustawiony względem ulicy... Lidl pewnie jeszcze bardziej pogorszy ten stan.
Cuma - Śro Lip 15, 2009 2:01 pm
Niech to szlag mam nadzieje że ten lidl bedzie wynajmował powierznie w środku, ale pewnie postawią pudełko obok a stykło w planie zagosp. zrobić że miały by tam być przynajmniej 2 albo 3 kondygnacje...
martin13 - Śro Lip 15, 2009 10:15 pm
Skoro Lidl to pewnie będzie to charakterystyczny dla nich obiekt, a miejsce na to jest Jak dla mnie to kolejny market w tej okolicy jest niepotrzebny, a samą działkę można było przeznaczyć na coś dużo ciekawszego.
MARIQ_1985 - Czw Lip 16, 2009 5:26 pm
nie bedą budowali nowego lidla, on będzie wynajmował powierzchnię w środku wydaje mi sie.... gdzie by go wogole mieli postawic, tam za ogrodzeniem budowany jest parking
Cuma - Czw Lip 16, 2009 6:19 pm
nie bedą budowali nowego lidla, on będzie wynajmował powierzchnię w środku wydaje mi sie.... gdzie by go wogole mieli postawic, tam za ogrodzeniem budowany jest parkingDokładnie. PRzejeżdżałem i nie ma tam żadnych materiałów pod budowę pudła, a jak ich nie ma to nie stawiali by już tego napisu. Całe szczęście...
Cuma - Wto Lip 28, 2009 8:39 am
Rusza budowa kolejnych mieszkań na ul. Kokota
28 lipca 2009 http://www.rudaslaska.pl
Wczoraj oficjalnie rozpoczęto budowę kolejnych mieszkań w Rudzie Śląskiej. 36 nowych mieszkań to kolejny etap inwestycji przy ulicy Kokota w Rudzie Ślaskiej Czarnym Lesie.
Dwa lata temu 21 sierpnia oddano trzy budynki wybudowane przy ulicy Kokota. Inwestycję realizowało Międzygminne Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Do użytku oddano wówczas 86 mieszkań jedno oraz dwupokojowych. Na osiedlu powstały również parkingi i plac zabaw dla dzieci. Inwestycja pochłonęła prawie 12 milionów złotych. Był to pierwszy etap budowy. Wczoraj ruszył drugi.
Rozpoczyna się budowa pierwszego z trzech budynków, które mają powstać w tym rejonie. Ogółem na tym osiedlu powstanie jeszcze 108 mieszkań – głównie dwupoziomowych. Budowę ubezpiecza miasto Ruda Śląska, w razie nie przyznania środków, jest również możliwość przekształcenia nowo powstających mieszkań w mieszkania komunalne.
W pierwszej kolejności powstanie jeden blok czyli 36 mieszkań. To nie duża liczba biorąc pod uwagę liczbę oczekujących.
To nie jedyny TBS- powstający w naszym mieście.
Na ostatniej sesji Rady Miasta 23 lipca, radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia przez Miasto Ruda Śląska do Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. z siedzibą w Rudzie Śląskiej. Udziały miasta zostaną pokryte w formie aportu w postaci gruntów przy ulicy Głównej i Bytomskiego w Rudzie Śląskiej Wirku oraz wkładu pieniężnego w wysokości 400 tysięcy złotych.
Zainteresowanie mieszkańców wynajmem lokali z zasobów TBS-ów jest ogromne. TBS to dla miasta najkorzystniejsza forma pozyskiwania lokali.
http://www.rudaslaska.com.pl/p,s,200120 ... 48573.html
Cuma - Czw Lip 30, 2009 8:46 pm
Dawny szpital znalazł kupca
Zabytkowy budynek po byłym szpitalu miejskim przy ulicy 1-go Maja znalazł nowego właściciela. Obiekt o powierzchni użytkowej wynoszącej blisko cztery tysiące metrów kwadratowych został kupiony przez dużą polsko-amerykańską spółkę, prowadzącą sieć renomowanych kliniki chorób serca.
Pierwszy Oddział Kardiologiczno – Angiologiczny pod szyldem spółki powstał w marcu 2001 roku w Ustroniu, na bazie tamtejszego Sanatorium Uzdrowiskowego. Dziś podobne oddziały działają między innymi w Bielsku-Białej, Tychach, Kędzierzynie - Koźlu i Dąbrowie Górniczej. Placówka usług medycznych powstanie zapewne w Rudzie Śląskiej, chociaż na razie inwestor nie chce podać żadnych konkretnych informacji o planowanej działalności w naszym mieście.
Budynek po byłym szpitalu w Rudzie Śląskiej Wirku stoi niewykorzystany od kilku lat. Początkowo przymierzano się do przeniesienia tam siedziby Sądu Rejonowego, jednak ostatecznie ta koncepcja zagospodarowania obiektu upadła. Jesienią 2006 roku, szpital został wpisany do rejestru śląskich zabytków.
http://www.wiadomoscirudzkie.com.pl/
-------------------------------------------------------------
Szyb Walenty zmienia swoje oblicze
Trwa gruntowna przebudowa ulicy Szyb Walenty. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Ulica – chociaż z wyglądu dość niepozorna - jest jednym z najważniejszych ciągów komunikacyjnych Rudy Śląskiej. Prowadzi do siedziby Śląskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego oraz dużych firm działających na terenach po byłej kopalni „Wawel”. Codziennie przejeżdża tamtędy wiele ciężarówek oraz samochodów osobowych. Dotychczas musieli zmagać się z dziurawą nawierzchnią, co było kiepską wizytówką dla kontrahentów oraz potencjalnych inwestorów.
Zakres robót jest bardzo szeroki: - Obejmuje remont istniejącej nawierzchni jezdni poprzez wzmocnienie dwuwarstwową nakładką, rozbiórkę istniejącej nawierzchni jezdni i wykonanie pełnej konstrukcji na odcinku do ronda, przebudowa geometryczna skrzyżowania typu małe rondo wraz z pełną konstrukcją nawierzchni, poszerzenie jezdni na łukach poziomych, modernizację parkingu przy Rudzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości, wykonanie chodnika i ścieżki rowerowej na całej długości ulicy Szyb Walenty, wykonanie oświetlenia w pasie rozdziału pomiędzy jezdnią, a ścieżką rowerową w rozstawie około 30–35 metrów, wykonanie odwodnienia drogi składającej się z dwóch odcinków kanalizacji deszczowej, włączonej do istniejących sieci – mówi Barbara Mikołajek-Wałach, naczelnik Wydziału Dróg i Mostów UM.
http://www.wiadomoscirudzkie.com.pl/
Kris - Pią Lip 31, 2009 8:27 am
Posiada ktoś zdjęcia tego obiektu?
_________________
Fundacja zajmie się domkiem Goduli
dziś
Zapomniane wśród zarośli niewielkiego wzgórza przy ul. Bujoczka ruiny zabudowy dworskiej rodu Ballestremów i domu Karola Goduli mają szanse stać się turystyczną atrakcją.
Na to przynajmniej liczą władze miasta i tamtejszą działkę przekazały w darowiźnie fundacji "Zamek Chudów".
- Pomysłów na wykorzystanie ruin w Rudzie w celach turystyczno-edukacyjnych było kilka, ale żaden nie został zrealizowany. Doświadczenie fundacji w ratowaniu zabytkowych obiektów pozwala nam tym razem być dobrej myśli - mówi Andrzej Skórnik, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej. - Turyści chętnie oglądają miejsca, związane z historią regionu, muszą mieć jednak stworzone warunki do przyjazdu, zwiedzania - dodaje.
Zamek, jaki stał w rejonie ul. Bujoczka, pochodził prawdopodobnie z XV wieku. Jego historyczne losy są mało znane, wiadomo, że pod koniec XVIII roku przeszedł w ręce rodu Ballestremów. W pobliżu dworu, prawdopodobnie w 1809 roku, wybudowano domek, gdzie zamieszkał Karol Godula, jeden z największych przemysłowców XIX wieku. Zamek i dom zburzono w latach 60. XX wieku.
Fundacja "Zamek Chudów" chce to miejsce ożywić.
- Nie poprzestajemy na odrestaurowaniu ruin i udostępnianiu ich do zwiedzania. W każdym z obiektów, które mamy pod opieką, organizujemy cykliczne imprezy, nawiązujące do historii danego miejsca. Na pewno tak też będzie w przypadku Rudy Śląskiej - zapewnia Joanna Klus, członek zarządu fundacji.
Zanim jednak jakiekolwiek prace się rozpoczną, potrzebne będą badania archeologiczne, ponieważ nie zachowały się plany dworskiej zabudowy. Orientacyjne rozmieszczenie budynków próbowało na szkicach odtworzyć Towarzystwo im. Karola Goduli.
Dodajmy, że zamek Ballestremów od zawsze fascynował rudzian. Krąży nawet legenda, że na początku był siedzibą Templariuszy.
Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni
http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarz ... 30923.html
Cuma - Pią Lip 31, 2009 8:44 am
Info świetne! Co do zamku to praktycznie są tylko fundamenty, a o domku nic konkretnego nie wiem niestety. Fajnie jak by odbudowali ten zamek
Cuma - Wto Sie 04, 2009 8:40 am
Trwają prace koncepcyjno-architektoniczne
03.08.2009
Trwają prace koncepcyjno-architektoniczne w związku z planowaną inwestycją przy ul. Głównej, Karola Bytomskiego i Juliusza Słowackiego w Rudzie Śląskiej - Wirku. Na terenie przeznaczonym pod budowę powstaną mieszkania wraz z lokalami użytkowymi na parterze. Ilość mieszkań i powierzchnia lokali użytkowych zostanie podana po akceptacji ostatecznej wersji koncepcji.
http://tbs.rsl.pl/p,s,aktualnosci.html#news4
Wit - Wto Sie 11, 2009 8:37 pm
Rudzki zamek znów ożyje
Jacek Madeja 2009-08-11, ostatnia aktualizacja 2009-08-11 20:18:44.0
Właścicielem tajemniczego wzgórza przy ul. Bujoczka, które kryje pozostałości średniowiecznego zamku i domu Karola Goduli, wkrótce zostanie Fundacja "Zamek Chudów". Na początek specjaliści z fundacji przeprowadzą badania archeologiczne, później wezmą się za odbudowę domu najsłynniejszego rudzianina. - Będą dobrym gospodarzem. Pokazali, co potrafią w Chudowie - mówią urzędnicy.
O działkę przy ul. Bujoczka fundacja starała się od kilku lat. To jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Rudzie Śląskiej. Niewielki zagajnik skrywa grube kamienne mury, pozostałość po zamku. Pierwszy zamek powstał w tym miejscu najprawdopodobniej w XIV wieku i był własnością rodu Rudzkich. Następnie przeszedł w ręce Jana Gierałtowskiego, pana na Chudowie, a ostatecznie na jego fundamentach wybudowano rezydencję Ballestremów. Obok stanął dom, w którym zamieszkał Karol Godula, zarządca ich dóbr. - Jego dom jest równie tajemniczy jak pozostałości zamku. Wciąż żywa jest legenda, że pomnażał majątek dzięki konszachtom z diabłem i prowadził pracownię alchemiczną - mówi Ewa Młynarczyk, historyk z fundacji.
Z domu Goduli zachowały się jedynie fundamenty, a opuszczony i częściowo zniszczony pałac został rozebrany w latach 60. W ostatnich latach pozostałości zamkowych piwnic zamieniły się w śmietnisko i miejsce alkoholowych libacji, a miasto nie miało pomysłu, jak ocalić zabytek. Wreszcie zdecydowało się przekazać teren w darowiźnie Fundacji "Zamek Chudów".
- Działkę przy Bujoczka oddajemy fundacji, ale z wyraźnym zastrzeżeniem celu działalności. Pokazali już, co potrafią w Chudowie. To dobra rekomendacja i liczymy, że ich staraniem uda się również ożywić zamek w Rudzie - mówi Andrzej Skórnik z rudzkiego magistratu.
W Chudowie dzięki staraniom fundacji została już m.in. odbudowana wieża zamku, a podczas licznych imprez plenerowych miejsce tętni życiem. Andrzej Sośnierz, założyciel fundacji, obiecuje, że w Rudzie Śląskiej będzie podobnie. - Najpierw musimy uporządkować cały teren i przeprowadzić badania archeologiczne. Później rozpoczniemy odbudowę domu, w którym mieszkał Godula. Mamy plan budynku i wiemy, jak wyglądał, więc powinniśmy się z tym uporać w ciągu trzech-czterech lat - zapowiada Sośnierz.
W domu Goduli fundacja chce urządzić muzeum i centrum spotkań biznesowych. - Godula to symbol dobrego przedsiębiorcy, dlatego trudno o lepsze miejsce - mówi Sośnierz.
Czy zamek też zostanie odbudowany? Tej sprawy przedstawiciele fundacji nie chcą na razie przesądzać. - Najpierw musimy zbadać dokładnie teren. Mury chudowskiego zamku wcale nie były dużo wyższe, kiedy go przejmowaliśmy. Sprawa jest przez cały czas otwarta - dodaje Sośnierz.
Kris - Pią Sie 21, 2009 7:31 am
Kochłowice pięknieją
dziś
Nawet kostka brukowa na chodnik przed sanktuarium została tak dobrana, by kolorystycznie pasowała do całego obejścia zabytku. Fot. Agnieszka Widera
Wokół rynku w Kochłowicach robota wre. Zbudowano już parkingi przy ulicach Tunkla i Oświęcimskiej, załatano dziury, przebudowano wysepkę na jezdni, koło sanktuarium Matki Bożej z Lourdes powstał śliczny skwerek z ławkami. Remont nie ominął nawet miejskiego szaletu.
- W Kochłowicach mieszkam od urodzenia. Przez całe lata tyle się w tej dzielnicy nie działo, co w ostatnim czasie- mówi Gabriela Wyciślik, która przy ul. Tunkla ma sklep. - Roboty są nico uciążliwe, ale ich efekt jest ważniejszy. Naprawdę ładnie się tu teraz zrobiło - dodaje.
Mieszkańcy dzielnicy przyznają, że dawno nie widzieli też, żeby ekipy pracowników uwijały się w takim tempie.
- Pracujemy do rana do wieczora, na zmiany. Terminy są napięte, a deszcze zmusiły nas do przerwy - przyznaje Sławomir Pabich, właściciel Zakładu Usług Komunalnych. - Kostka chodnikowa, którą kładziemy przed sanktuarium jest bardzo drobna. To dość finezyjna robota. Wszystko więc trzeba wykonać ręcznie - wyjaśnia.
Kostka kolorystycznie komponuje się z elewacją zabytkowego kościółka i otaczającym go murem. Choć urzędnicy tłumaczą, że remont chodnika i utwardzanie palców pod parkingi było od dawna planowane, nie kryją, że mocno przyczyniła się do tego zbliżająca się pielgrzymka śląskich duszpasterzy. 5 września, na Dzień Modlitw o Uświęcenie Duchowieństwa, przyjadą abp metropolita katowicki Damian Zimoń, jego biskupi pomocniczy, 500-700 księży z naszego regionu oraz około 200 kleryków.
- To jest wielkie wyróżnienie i zaszczyt dla naszego sanktuarium, parafii, całego naszego miasta - podkreśla ks. Jerzy Lisczyk, proboszcz kochłowickiej parafii.
Spotkanie księży rozpocznie się od modlitwy w sanktuarium. Później procesja z figurą Matki Bożej z Lourdes przejdzie do kościoła pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, gdzie ks. Paweł Socha, biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wygłosi wykład o pochodzącym z Kochłowic słudze bożym ks. Wilhelmie Plucie (jego imię ma skwer przed sanktuarium, na którym stoi też jego pomnik).
- W przyszłym roku będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin tego wielkiego kochłowiczanina. To jeden z powodów, dla których pielgrzymka kapłanów odbywa się właśnie u nas - wyjaśnia ks. Lisczyk.
Proboszcz dodaje, że chce ugościć księży jak najlepiej. Przyznaje, że taka pielgrzymka, to nie lada wyzwanie organizacyjne, bo jeszcze nigdy parafii nie odwiedziło naraz tyle osób.
Choć powstały nowe parkingi i są tabliczki informujące, gdzie się mają kierować samochody osobowe, a gdzie autokary, i tak będzie kłopot z zaparkowaniem tylu pojazdów, a podczas procesji zostanie zatrzymany ruch na trzech dojazdowych ulicach.
- Mieszkańcy na pewno wykażą się zrozumieniem, takie wydarzenie to przecież wyjątkowa sprawa - mówi Gabriela Wyciślik. - Ale z parkowaniem zawsze był tu kłopot - dodaje.
Odkąd kościół pw. Matki Bożej z Lourdes został w grudniu ubiegłego roku podniesiony do rangi sanktuarium, odwiedza go znacznie więcej osób. - Mieliśmy już piętnaście oficjalnych pielgrzymek z różnych parafii naszej archidiecezji. Przyjeżdżają też prywatne osoby z różnych zakątków kraju. Cieszę się ogromnie, że coraz więcej osób chce odwiedzić i poznać nasze sanktuarium - mówi ksiądz proboszcz.
W mieście ustawiono sporo drogowskazów kierujących do sanktuarium. Brakuje jeszcze takich tablic na wjeździe do Kochłowic od strony Chorzowa i Katowic. Gmina zwróciła się z prośbą do Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, żeby takie oznakowanie znalazło się także przy zjeździe z autostrady A4.
Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni
http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarz ... 38180.html
Cuma - Nie Sie 23, 2009 3:09 pm
Jakość remontów w Rudzie jest OK, ale słabo jest z bierzącym utrzymaniem. Na Kubiny dawno nie byłem, zajechałem tam przed wczasami i pomiędzy piekną kostką, ze szpae wyrasta sobie trawa niekiedy nawet na kilkanaście centymetrów (przy słupkach).
AntoniusBlock - Śro Sie 26, 2009 1:03 pm
Podpisano trzy kontrakty
Prace budowlane w ramach projektu „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska”, trwają od 2002 roku i powoli na horyzoncie zaczyna się pojawiać ich koniec. Przed nami ostatnie już etapy inwestycji. Całość robót zostanie zakończona do połowy 2010 roku. Póki co mieszkańcy będą jeszcze narażeni na uciążliwości.
Tym razem roboty kanalizacyjne prowadzone będą w zlewni oczyszczalni „Barbara” - Kochłowicach, Bielszowicach, Bykowinie, Nowym Bytomiu oraz w części Wirka,, a także w zlewni oczyszczalni „Halemba Centrum”, która obejmuje dzielnice Halemba, Bielszowice i część Wirka.
W drodze przetargów nieograniczonych wyłoniono wykonawców. Firma SKANSKA S.A. wykona dwie przepompownie ścieków oraz ponad 2,5 km kanalizacji grawitacyjnej i prawie 500 m kanalizacji tłocznej. Roboty będą prowadzone w rejonie ulic Przemysłowej, Katowickiej, Chrobrego, Szarotek, Weteranów i Piłsudskiego. Zgodnie z kontraktem wartość robót wyniesie 2.330.921,46 euro brutto.
więcej w wiadomościach rudzkich
AntoniusBlock - Śro Sie 26, 2009 1:20 pm
no i biurowiec obok tesco wersja prawie gotowa IMHO całkiem całkiem gdyby tylko nie ta przybudówka blaszana....
i dwa zasadnicze pytanie co z NS'ką i czy coś się dzieje z aquaparkiem bo zupełnie nie jestem w temacie
Cuma - Śro Sie 26, 2009 8:48 pm
Z Aquaparkiem nic się nie dzieje, ale nie wiem dlaczego... N-S-ka, w/g ostatnich zapowiedzi, ma ruszyć w przyszłym roku (budowa fragmentu od DTŚ do 1-go Maja i/lub estakada nad torami). Podobno budynki przy przejeździe są już puste i "gotowe do rozbiórki" pod estakade.
Cuma - Nie Sie 30, 2009 10:36 am
Plany inwestycji na Kaufhausie
10.08.2009
Kolejną inwestycję TBS Ruda Śląska Sp. z o.o. planuje na osiedlu Kaufhaus w Rudzie Śląskiej. Inwestycja zostanie rozpoczęta po zakończeniu prac geodezyjnych związanych z podziałem działek i przekazaniem gruntów.
http://tbs.rsl.pl/p,s,aktualnosci.html
Cuma - Nie Sie 30, 2009 7:47 pm
W "Perełkach Rudy Śląskiej" ostatnio pojawiło się takie coś.
50-lecie Rudy Śląskiej - cz. 1
50-lecie Rudy Śląskiej - cz. 2
Polecam szczególnie część drugą. Sporo fajnych obiektów rudzkich pokazanych, choć sporo jeszcze mogło by się pojawić
AntoniusBlock - Nie Sie 30, 2009 8:11 pm
Plany inwestycji na Kaufhausie
10.08.2009
Kolejną inwestycję TBS Ruda Śląska Sp. z o.o. planuje na osiedlu Kaufhaus w Rudzie Śląskiej. Inwestycja zostanie rozpoczęta po zakończeniu prac geodezyjnych związanych z podziałem działek i przekazaniem gruntów.
http://tbs.rsl.pl/p,s,aktualnosci.html
mam nadziej że nawiążą do otoczenia i zbudują coś z czerwonej cegły ,bo jak nie bombę trzeba będzie podłożyć
z planu zagospodarowania przestrzennego wynika że dogęszczą zabudowę na K-sie a nie poszerzą osiedle
Jastrząb - Nie Sie 30, 2009 8:29 pm
^ Otóż to, taki zabytek można bardzo łatwo spieprzyć. Dlatego główny nacisk przy takiej inwestycji powinien być położony na dopasowanie architektoniczne i urbanistyczne. A dodatkowo, na rewitalizację istniejących obecnie na osiedlu przestrzeni publicznych.
Cuma - Nie Sie 30, 2009 8:41 pm
Co do inwestycji to miasto chciało wykorzystać jeden z projektów studenckich, które były wystawiane w siedzibie Parku Przemysłowego. Widzieliśmy to z martinem13 i ogólnie pasowało to do zabudowy, tylko za niskie było, więc może to dopracują i będzie OK. Może jednak też chodzić o odtworzenie zburzonych niegdyś budynków, co miasto miało w planach. Wtedy o dopasowanie nie musimy się chyba martwić Pozostaje trzymać za to kciuki.
Nie tak dawno zapowiadano budowe placu zabaw na osiedlu i chyba boiska, nie wiem jednak czy już to robią lub kiedy mają zacząć.
m20 - Nie Sie 30, 2009 9:10 pm
Dopasowanie architektoniczne to jedno, drugie kto i za ile tam bedzie chcial zamieszkać...
Żeby nie było, trzymam kciuki za ten projekt, ale nie wiem czy troche nie za wcześnie, czy nie szłoby lepiej przygotować "gruntu" pod taka inwestycje.
Cuma - Pon Sie 31, 2009 8:08 am
Co do tego przyznam rację. O pare lat za wcześnie, jednak na razie to dopiero "prace koncepcyjne" jak to nazwali, więc nie wiemy ile lat zleci zanim inwestycja wystartuje
Cuma - Pią Wrz 04, 2009 9:04 am
Gra o szczęście - Tour de RUDA 2009 2009-09-03
Tegoroczna, druga już edycja gry miejskiej Tour de Ruda odbędzie się 12 września 2009, w sobotę. Graczy zapraszamy na start między godz. 11:00 a 14:00 przed Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty przy ul. Niedurnego 69 w dzielnicy Nowy Bytom. Dla 3 najlepszych drużyn/graczy przewidziana jest pula nagród w wysokości 11 000 zł.
W tym roku każdy uczestnik otrzyma na starcie 550 talarów i będzie miał za zadanie wcielić się w rolę przedsiębiorczego obywatela miasta Ruda Śląska. W 12 punktach wyznaczonych na terenie miasta będzie mógł za pomocą własnego sprytu i dobrego humoru zyskać lub stracić pieniądze. Głównym celem jest zdobycie jak największej sumy Talarów Goduli. Oprócz szansy na zdobycie największej miejskiej fortuny, każdy gracz, który ukończy grę może otrzymać dodatkowo do 50 zł.
Organizatorzy - Urząd Miasta RUDA Śląska i kolektyw Partyzantz wraz ze sponsorami - BZ WBK, GRAFPRINT i partnerami przewidzieli wiele dodatkowych atrakcji. Przed wręczeniem nagród głównych wystąpi Kabaret STATYF, a bezpieczeństwa będzie pilnować Superbohater Metan.
Szczegółowe informacje dotyczące gry dostępne są na stronie www.tourderuda.pl. Tam również można obejrzeć relację z przygotowań trasy i realizacji ze zeszłorocznej edycji gry.
Urząd Miasta Ruda Śląska oraz kolektyw Partyzantz wspólnie dostrzegli źródła szczęścia w Rudzie Śląskiej. Biją one w 12 miejscach miasta. Gra o szczęście Tour de Ruda 2009 otrzymała prestiżowe wyróżnienie od Ministerstwa Edukacji Narodowej - została objęta patronatem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji.
Zapraszamy do gry wszystkich mieszkańców woj. śląskiego, a także całej Polski.
Bliższe informacje: Artur Kępa, kolektyw Partyzantz, tel. 505 592 802,www.arturkepa.com , e-mail: jestem@arturkepa.com, Grażyna Marasek, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta, tel. 665 382 100.
http://www.ruda-sl.pl/default.aspx?docI ... &templId=4
Wit - Pon Wrz 07, 2009 7:24 pm
Wielki kompleks sportowy? Nic z tego, za drogo
pap, ata2009-09-07, ostatnia aktualizacja 2009-09-07 20:49
Nie powstanie największy w regionie kompleks sportowo-rekreacyjny. Andrzej Stania, prezydent miasta, wstrzymał w poniedziałek budowę aquaparku, który na cześć Otylii Jędrzejczak, pochodzącej z Rudy pływaczki, miał nazywać się Oti.
Decyzję podjęto po tym, gdy okazało się, że kompleks może być nawet o jedną trzecią droższy, niż wcześniej zakładano. Plan budowy obiektu za prawie 120 mln zł został ogłoszony w lutym tego roku. Inwestycja miała pomóc lokalnym firmom budowlanym przetrwać kryzys. Miały one być preferowane przy wyborze wykonawców prac.
- Nie możemy zapłacić za budowę kompleksu około 40 mln zł więcej, niż wynika to z wycen tej inwestycji. Nie będziemy kontynuować tego projektu za wszelką cenę i wbrew zdrowemu rozsądkowi - powiedział Stania.
Odpowiedzialna za inwestycję miejska spółka próbowała negocjować ceny, ale niewiele to pomogło. Próbowano też zmodyfikować projekt i zastanawiano się nad zmianą procedury przetargowej. Ostatecznie jednak zrezygnowano z inwestycji.
Miasto prawdopodobnie sprzeda działkę na cele komercyjne lub budowę dużego osiedla mieszkaniowego.
Rudzki kompleks miał powstać do jesieni przyszłego roku w dzielnicy Halemba w pobliżu autostrady A-4, na gruncie przekazanym przez miasto.
........
szkoda
kiwele - Pon Wrz 07, 2009 8:05 pm
Wielki kompleks sportowy? Nic z tego, za drogo
pap, ata2009-09-07, ostatnia aktualizacja 2009-09-07 20:49
Nie powstanie największy w regionie kompleks sportowo-rekreacyjny. Andrzej Stania, prezydent miasta, wstrzymał w poniedziałek budowę aquaparku, który na cześć Otylii Jędrzejczak, pochodzącej z Rudy pływaczki, miał nazywać się Oti.
Decyzję podjęto po tym, gdy okazało się, że kompleks może być nawet o jedną trzecią droższy, niż wcześniej zakładano. Plan budowy obiektu za prawie 120 mln zł został ogłoszony w lutym tego roku. Inwestycja miała pomóc lokalnym firmom budowlanym przetrwać kryzys. Miały one być preferowane przy wyborze wykonawców prac.
- Nie możemy zapłacić za budowę kompleksu około 40 mln zł więcej, niż wynika to z wycen tej inwestycji. Nie będziemy kontynuować tego projektu za wszelką cenę i wbrew zdrowemu rozsądkowi - powiedział Stania.
Odpowiedzialna za inwestycję miejska spółka próbowała negocjować ceny, ale niewiele to pomogło. Próbowano też zmodyfikować projekt i zastanawiano się nad zmianą procedury przetargowej. Ostatecznie jednak zrezygnowano z inwestycji.
Miasto prawdopodobnie sprzeda działkę na cele komercyjne lub budowę dużego osiedla mieszkaniowego.
Rudzki kompleks miał powstać do jesieni przyszłego roku w dzielnicy Halemba w pobliżu autostrady A-4, na gruncie przekazanym przez miasto.
........
szkoda
Niby tak, ale tak naprawde to ja nie za wiele tu rozumiem.
TAK KRAWIEC KRAJE, JAK MATERII STAJE.
Czy takiej prostej zasady nie da sie stosowac w zyciu publicznym, przy realizacji wszelkich przedsiewziec?
Stolica buduje sobie Stadion Narodowy, Wilanow, Palac Kultury, Metro.
Jakakolwiek Pipidowka z taka sama dzielnoscia i duma buduje swoja Remize, Izbe Porodowa, boisko trawiaste.
Zawsze na miare swoich budzetow.
Jak sie ma 120 milionow, to trzeba budowac za te 120 milionow i tak ustawic parametry inwestycji, by to bylo akurat 120 milionow, a nie po zrobieniu sobie smaku wycofywac sie z podkulonym ogonem.
WSZYSTKO ALBO NIC.
NB. Ja dobrze wiem, ze te 120 milionow przestalo byc 120 milionow i dlatego po prostu trzeba sie dostroic i byc konsekwentnym.
Cuma - Pon Wrz 07, 2009 8:05 pm
Wielka szkoda
Wit - Pią Wrz 11, 2009 6:45 am
Szczęśliwi ludzie mieszkają w Rudzie Śląskiej
mn 2009-09-09, ostatnia aktualizacja 2009-09-09 21:26:56.0
Na ul. Stawowej w Katowicach przekonywał do tego w środę rudzki magistrat. To zapowiedź pierwszego Ogólnopolskiego Festiwalu Wspomnień.
Wielu katowiczan robiło sobie pamiątkowe zdjęcia przy stoisku Rudy Śląskiej. Za plener służyła makieta, na której wesoła para w strojach rodem z lat 70. zeszłego wieku siedziała przy magnetofonie. Przechodnie wpasowywali swoje twarze w wycięte otwory i szeroko się uśmiechali. Starsi nieśmiało. Młodsi ustawiali się do zdjęcia w długiej kolejce.
Promocję przygotował rudzki magistrat. - Z okazji pierwszego festiwalu wspomnień, który już 19 września odbędzie się na Terenach Targowych - zapraszał wszystkich Łukasz Kowalczyk, pracownik rudzkiego MOSiR-u, który wcielił się w rolę fotografa.
Dostępny na stoisku program imprezy zapowiada się ciekawie. Znalazły się w nim pokazy archiwalnych kronik filmowych Michała Ogórka, Wielki Wyścig Pokoju kapslami, skakanie na skakance w relaksach, konkurs kręcenia hula-hoop czy turniej gier na atari. - Wszystko na modłę lat 70., ponieważ od tej muzycznej dekady zaczniemy nasze wspomnienia - wyjaśnia zaangażowana w akcję promocyjną rudzianka Bogna Kuzia. Nagrody czekają też na każdego, kto założy strój z epoki rock'n'rolla.
Impreza uświetni obchody 50-lecia Rudy Śląskiej.
Cuma - Pon Wrz 14, 2009 7:38 pm
Ponad 200 osób wzięło udział w Tour de Ruda! Autor: Tour de Ruda
Ponad 200 osób wzięło udział w Tour de R ... Jest za pięć minut 11:00... kolejka liczy ponad 50 osób. Wszyscy czekają na rozpoczęcie zapisów. Informatorzy są rozstawieni na mieście. W sobotę cała Ruda grała w grę miejską!
Równo o 11:00 Superbohater Metan odbiciem piłki z Turnieju Wielkiej Piłki rozpoczął grę. Pierwsza drużyna wpisuję się na listę. Otrzymuje Zestaw Gracza, który zawiera odtwarzacz MP3 i 550 Talarów Goduli . Następnie pobiera dodatkowe Talary za udział w Rozgrzewce. O co chodzi? O to, żeby podążając za wskazówkami nagranymi na odtwarzaczu Mp3, zdobyć jak najwięcej talarów.
Do kolejki dołączają kolejni gracze. Wydawanie zestawów przebiega spokojnie. Całości pilnuje kilkanaście osób ze strony Urzędu Miasta RUDA Śląska oraz kolektywu Partyzantz. Pierwszy napływ kończy się około 12.30, pozostali gracze oraz drużyny przychodzili już bez kolejki aż do godziny 14.00. Było 110 drużyn, czyli ponad 200 graczy.
Każdy gracz otrzymał odtwarzacz MP3 z instrukcją do gry
W międzyczasie na poszczególnych 12 punktach trwa gra. Kolejność ich zdobywania - jak podaje informacje lektor z MP3 - jest dowolna. Chodzi o zdobycie jak największej sumy Talarów Goduli.
- Najwięcej emocji wywołał Urban Golf... niektórzy mówili, że pierwszy raz trzymali prawdziwy kij do golfa i grali w golfa. Świetnie spisały się także zbijanie Wielkich Kręgli oraz gra w miejskiego Ping-Ponga. Najwięcej czasu ludzie spędzali przy Spostrzegawczym Kamieniu... to było trudne zadanie, specjalnie... trzeba było wytężyć wzrok, aby znaleźć różnice - opowiada Artur Kępa z kolektyw Partyzantz, który już po raz drugi zorganizował grę miejską Tour de Ruda.
Gra zakończyła się o godzinie 16:00. Jeszcze tego samego dnia wyłonionych zostało trzech zwycięzców, którzy w sumie otrzymali nagrody o wartości 11 tysięcy złotych.
www.mmsilesia.pl
Cuma - Pią Wrz 18, 2009 3:26 pm
Festiwal Wspomnień odwołany 2009-09-18
Ze względu na tragedię, która wydarzyła się w Ruchu Górniczym "Śląsk" KWK "Wujek" w Rudzie Śląskiej informujemy, że planowany na dzień 19 września 2009 I Ogólnopolski Festiwal Wspomnień zostaje odwołany.
Wkrótce podana zostanie informacja o nowym terminie festiwalu.
Więcej informacji udzieli:
Grażyna Marasek
Naczelnik Wydziału Rozwoju
Urzędu Miasta Ruda Śląska
tel. 665 382 100
wspolpraca@rudaslaska.pl
Cuma - Pon Wrz 28, 2009 12:28 pm
Jak rekultywować tereny przemysłowe? 2009-09-28
Zagadnienia związane z przywracaniem do życia terenów zdegradowanych działalnością przemysłową były tematem konferencji naukowej „Metody i środki rekultywacji biologicznej terenów przemysłowych” zorganizowanej w dniach 24-25 września 2009 r. przez Instytut Geologii Stosowanej Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Do uczestnictwa w Konferencji zaproszono przedstawicieli świata nauki, przemysłu, firm działających w branży ochrony środowiska i jednostek samorządu terytorialnego.
Po części naukowej w pierwszym dniu Konferencji, drugi dzień został przeznaczony na sesję objazdową na terenie naszego miasta, w trakcie której uczestnicy mogli zapoznać się z działaniami związanymi z rekultywacją i przywracaniem do życia terenów poprzemysłowych m.in. zrekultywowanym terenem po likwidacji zapożarowania podpoziomowego zwałowiska przy ul. Asfaltowej w Rudzie Śląskiej – Chebziu oraz projektem rekultywacji hałdy pocynkowej przy ul. Niedurnego w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu realizowanej przy udziale środków pozyskanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Goście mieli okazję poznać dorobek Śląskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego Sp. z o.o. mieszczącego się na terenach po zlikwidowanej Kopalni „Wawel”, obejrzeć przekrój zwałowiska pocynkowego przy ul. Nowary w dzielnicy Wirek oraz zapożarowane zwałowisko podpoziomowe należące do Kompanii Węglowej S.A. przy ul. Bukowej w dzielnicy Ruda.
www.ruda-sl.pl
---------------------------------------------------------
Po raz czwarty krajowy długoterminowy rating dla Rudy Śląskiej na poziomie A- (pol) 2009-09-28
Ruda Śląska uzyskała potwierdzenie nadania długoterminowego ratingu na poziomie A- ( pol ) przez Fitch Ratings, tym samym utrzymując ocenę z lat poprzednich. Oznacza to, że pomimo zagrożeń wynikających z malejących przychodów podatkowych, które odzwierciedlają symptomy spowolnienia gospodarczego kraju, Miastu udaje się utrzymać na zadawalającym poziomie nadwyżkę operacyjną. To wielki sukces miasta oraz potwierdzenie sprawnego zarządzania budżetem.
Ocenę ryzyka kredytowego dla Rudy Śląskiej po raz pierwszy ustalono w 2006 roku. Ruda Śląska otrzymała wtedy rating krajowy długoterminowy A-(pol). Rating na poziomie „A” oznacza wysoką wiarygodność kredytową w porównaniu do innych podmiotów ocenianych w tym samym kraju. Rating odzwierciedla dobre wyniki budżetowe, dobre zarządzanie, umiarkowane zadłużenie i poprawiający się stan gospodarki lokalnej.
Miasto Ruda Śląska w 2006 r. zawarło umowę z firmą ratingową Fitch Polska S.A. Przedmiotem umowy było przyznanie przez Fitch Polska ratingu krajowego dla Miasta Ruda Śląska.
Rating jest niezależną i obiektywną oceną ryzyka kredytowego podmiotu zaciągającego dług na rynku. Nadany rating jest wynikiem przeprowadzenia wszechstronnej analizy nie tylko sytuacji danego podmiotu, ale także otoczenia w jakim działa. Wyrażany jest odpowiednim symbolem według przyjętej skali.
Bliższe informacje: Bogusława Opaczyńska, naczelnik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Analiz Ekonomicznych, tel. 032 342 36 15.
http://www.ruda-sl.pl
Cuma - Sob Paź 10, 2009 2:54 pm
Wygrzebałem dzisiaj stronke Spółdzielni Mieszkaniowej "Osiedle". Już było planowanych budynkach przy Wolności/Mickiewicza więc tego nie bede wklejał, natomiast jest tam inna ciekawa inwestycja - na Bykowinie:
Ruda Śląska - Szpaków
W padzierniku planowane jest rozpoczęcie przebudowy w Rudzie Śląskiej - Bykowina przy ulicy Szpaków, budynku po wymiennikowi. Projekt zakada wybudowanie 5-cio piętrowego apartamentowca z windą, tarasami, parkingiem, obok budynku będą wolnostojące garaże.
Mieszkania do sprzedaży na własność stanie wykończonym tzw. standard deweloperski.
Wiecej fotek jak i informacje o innych ich inwestycjach na www.smosiedle.com
Przypuszczam że wiem o jaki budynek chodzi na Bykowinie, nie umiałem jednak znaleźć fotki tego.
Musze w pon tam patrzeć czy coś sie dzieje
Cuma - Śro Paź 14, 2009 6:45 pm
Promocja za grosze
7 października 2009 Autor / źródło: Biuro Prasowe UM Ruda Śląska
Tylko 4 grosze kosztuje promocja 1 m² gruntu inwestycyjnego należącego do Rudy Śląskiej, prezentowanego na targach EXPO REAL w Monachium. Przedstawiciele Miasta w ciągu trzech targowych dni próbują nakłonić zagranicznych inwestorów do zakupu jednej z 10 różnorodnych nieruchomości m.in. pod budownictwo mieszkaniowe i obiekty produkcyjne.
"Cieszę się, że udało nam się za bardzo niewysoką kwotę uzyskać możliwość prezentacji rudzkich nieruchomości bardzo wielu zagranicznym inwestorom" – mówi Bartosz Satała, Zastępca Prezydenta Miasta.
W trakcie monachijskich targów swoje oferty prezentuje ponad 1600 wystawców z 34 państw. W czasie EXPO REAL oprócz części wystawienniczej organizowane są także liczne panele dyskusyjne na temat nowych trendów i innowacyjnych rozwiązań w nieruchomościach. Zeszłoroczną edycję odwiedziło w sumie ponad 4 tys. osób z blisko 80 krajów.
www.rudaslaska.com.pl
Bardzo dobrze!
Cuma - Wto Paź 20, 2009 8:35 pm
Ruda Śląska na Internetowych Targach Nieruchomości 2009-10-19
Do 18 października trwały Internetowe Targi Nieruchomości, w których Ruda Śląska uczestniczyła po raz pierwszy. Targi w Internecie są okazją do sprawdzenia ofert największych polskich miast, zdobycia wiedzy o deweloperach i zapoznania się z nowymi inwestycjami.
W serwisie targowym każdy miał bezpłatny dostęp do najnowszych informacji na temat nowych nieruchomości i inwestycji bez ruszania się sprzed komputera. Nasze miasto zaprezentowało oferty inwestycyjne obejmujące nieruchomości zabudowane i niezabudowane do zagospodarowania na cele produkcyjne, magazynowo-składowe, usługowe, handlowe i pod budownictwo mieszkaniowe.
Bliższych informacji udziela Krzysztof Żok, tel. 693 559 467.
www.ruda-sl.pl
yoshi1988 - Nie Paź 25, 2009 11:41 am
Rozpoczęła się budowa budynku przy ul. Bzów w dzienicy Ruda.
Charakterystyka:
Zespół mieszkaniowy składa się z czterech nowoczesnych, komfortowo zaprojektowanych budynków liczących łącznie 48 mieszkań .Mieszkania mają powierzchnie od 39,7 do 70,8m2, sa funkcjonalnie rozplanowane, mają balkony i komórki. Istnieje możliwość zakupu garażu pod budynkiem. Teren jest ogrodzony i zagospodarowany. Atutem inwestycji jest jej bardzo dobra, przyjazna dla mieszkańców lokalizacja. Kompleks mieszkalny położony jest w skrajnej części osiedla mieszkaniowego co łączy zalety wynikające z bliskości osiedlowej infrastruktury usługowo-handlowej jak też możliwość Państwa wypoczynku na otaczających, rozległych terenach zielonych. Niewątpliwymi zaletami jest sąsiedztwo nowoczesnej szkoły z basenem czy też bezkolizyjny, krótki dojazd do Trasy Średnicowej.
Cuma - Nie Paź 25, 2009 1:19 pm
A ciekawe co z tym planowanym dużym osiedlem na półno od tej inwestycji (Chryzantem/Porębska). Teren chyba został sprzedany ale nic sie nie dzieje.
yoshi1988 - Sob Paź 31, 2009 6:37 pm
Teren chyba został sprzedany ale nic sie nie dzieje.
Cuma - Sob Paź 31, 2009 9:34 pm
Tam przy Kędzierzyńskiej z poczatku miał też powstać wielopoziomowy parking. Ciekawe czy to dalej aktualne. Powstanie tam sporo mieszkań ale nie pamiętam już liczby.
yoshi1988 - Śro Lis 11, 2009 11:21 am
Interes z trasą
Zdaniem projektanta nowego studium zagospodarowania przestrzeni w Rudzie Śląskiej, tereny przy Drogowej Trasie Średnicowej, to obecnie najbardziej atrakcyjne działki w mieście. O ile tereny przy autostradzie A4 sprzedane są prawie w 100 procentach, te przy "średnicówce" do tej pory nie cieszyły się wzięciem.
Produkcja, handel czy usługi były ograniczone lub wręcz niemożliwe ponieważ zapisy starego studium ustanawiały w tych miejsca m.in. obszary zieleni izolacyjne. Aby przyciągnąć potencjalnych inwestorów konieczne są zmiany zapisów w miejscowym planie zagospodarowani przestrzennego od ronda w Chebziu po granice z Zabrzem.
Pierwsza z przyjętych podczas ostatniej sesji uchwał w tej sprawie dotyczyła terenów przy istniejącym zjeździe z DTŚ od strony Świętochłowic, druga- umożliwia lokalizację usług komercyjnych w okolicach węzła z DTŚ na wysokości zjazdu w Rudzie Południowej, zarówno od strony torów w pobliżu planowanej trasy%07N-S, jak i po drugiej stronie ul. Zabrzańskiej (działki na których swoje magazyny ma firma JMD).
Zmiany mają też dotyczyć działek w okolicy dawnego szybu zachodniego przy ul. Zabrzańskiej oraz tereny od cegielni Ruda po ul. Klary.
- Na sprzedaży czy dzierżawie tych terenów miasto przynajmniej zarobi a tak grunt leży odłogiem. Koło nas najlepiej jakby jakieś magazyny były - mówi Zygmunt Jasiński, który przy ul. Klary ma ogródek działkowy.
Największy, przeznaczony pod inwestycje teren przylega do DTŚ od strony południowej, bezpośrednio przy węźle z przyszłą trasą N-S.
- Inwestorzy pytają o duże działki - wielkości 40-60 ha. Jeśli miasto nie będzie miało do zaoferowania takich terenów, nie będzie się bogacić. Musimy wykorzystać swoje pięć minut i to co mamy obecnie najciekawszego, czyli tereny przy DTŚ - argumentuje Tadeusz Kostoń, architekt miejski i naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta.
Nie wszyscy jednak tymi zmianami są zachwyceni.
- Po raz kolejny damy zielone światło dla hipermarketów stawianych w naszych dzielnicach - mówił na sesji radny Zbigniew Domżalski.
Po uchwaleniu zmian w plamie zagospodarowania miejscowego (na razie radni dali zgodę na przygotowanie zmian), takie obiekty powstać będą mogły przy zjeździe w Rudzie Południowej czy przy planowanej trasie N-S.
- Od hipermarketów już się odchodzi. Obecnie stawia się raczej centra typu Slesia czy nasza Plaza, gdzie handel łączy się z usługami i rozrywką. Takie inwestycje mają charakter regionalny - wyjaśnia Kostoń. - Poza tym sam fakt, że jest możliwość wybudowani na tych terenach obiektu wielkopowierzchniowego, nie oznacza wcale, że właśnie taki obiekt tam powstanie - dodaje.
Ale budowa centrum handlowo-usługowego jest bardziej prawdopodobna niż inwestycja w domy mieszkalne przy DTŚ, mimo że i tego rodzaju budownictwo zostało dopuszczone w nowym studium.
- Między torami tramwajowymi, a DTŚ raczej nikt nie chciałby mieszkać. Za to tereny te można podzielić na mniejsze działki, na których lokować się mogą prywatne zakłady produkcyjne, których właścicielom zależeć będzie na dobrej komunikacji - twierdzi miejski architekt.
http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarz ... ,id,t.html
Cuma - Śro Lis 11, 2009 12:37 pm
Biurowce tam by były fajne, ale raczej nie powstaną. Zobaczymy co czas przyniesie. Oby tereny miały dość wysoką wartość, żeby biedronki i inne lidle sobie odpuściły.
Cuma - Pią Lis 13, 2009 8:35 am
Zabrali się wreszcie za skrzyżowanie Wolności/Zabrzańska wraz z malutkim fragmentem Wolności. Wyglada jak by chcieli zrobić drugi pas do jazdy na wprost z Wolności.
-----------------------------------------------------
Wielka Gala Przedsiębiorczości 2009-11-13
14 listopada o godz. 18:00 w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty po raz drugi odbędzie się Wielka Gala Przedsiębiorczości. Jej głównym celem jest promocja rudzkich firm oraz integracja przedsiębiorców. Podczas Gali poznamy laureatów konkursu „Przedsiębiorca Roku 2009”. Rudzcy przedsiębiorcy zostaną wyróżnieni w siedmiu kategoriach, m.in.: produkcja, handel, usługi, menadżer. Gwiazdą wieczoru będzie Waldemar Malicki. Publiczność będzie bawić także Trio Appassionata.
www.ruda-sl.pl
yoshi1988 - Nie Lis 15, 2009 12:29 pm
A tak przy okazji wie ktoś co ma być z terenami cegielni Ruda? Na stonie Metropolis "Ruda Business Park" figuruje jako projekt zrealizowany - czyli Metropolis chyba znalazł jakiegoś inwestora - ale kto to i co tam powstanie nie raczyli napisać.
Cuma - Nie Lis 15, 2009 3:49 pm
Napisz do nich może odpowiedzą... a widać tam niekiedy aktywność. Nie raz kilka aut stoi i paru ludzi sie tam kreci. Na uratowanie obiektu raczej sans nie ma to oby coś fajnego i reprezentywnego tam powstało.
Cuma - Nie Lis 15, 2009 8:45 pm
Jeśli kiedykolwiek uda się przeprowadzić remont infrastruktury tramwajowej w aglomeracji, trzeba to będzie uznać za cud. Jak na razie, uczestnicy wartego ponad 550 milionów złotych programu nie mają bowiem pojęcia... jakie kroki planują ich partnerzy.
Co więcej, sami tak naprawdę nie wiedzą, co chcą zrobić. Przez ostatnie miesiące władze Rudy Śląskiej deklarowały, że nie zamierzają współfinansować remontów torowisk i sieci trakcyjnej. Powtarzały to tak uporczywie, że pilotujące projekt Tramwaje Śląskie gotowe były z własnej kasy zapłacić za przygotowanie koniecznej dokumentacji. Niepotrzebnie. Wczoraj rudzcy urzędnicy przyznali, że... zmienili zdanie.
Sprawa wyszła na jaw, kiedy wzięliśmy pod lupę ogłoszony przez TŚ przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla inwestycji planowanych w Chorzowie, Sosnowcu, Bytomiu i Rudzie Śląskiej. Wszystkie te miasta (wspólnie z Katowicami i Zabrzem) uczestniczyć miały we współfinansowanym z unijnej dotacji programie "Modernizacji infrastruktury tramwajowej w aglomeracji śląskiej". Do roku 2012 miano wyremontować 48 kilometrów torowisk i sieci trakcyjnej (planowano też remonty i zakupy wagonów). Już na starcie program zaczął się jednak sypać. Porozumienia nie podpisała Ruda Śląska tłumacząc, iż wytypowano do remontu nie te torowiska, które tego najbardziej potrzebują.
- Ponadto modernizacja linii wschód-zachód stała się mniej zasadna od 1 września, kiedy to Gliwice wprowadziły autobusy w miejsce linii tramwajowych - jeszcze niedawno tłumaczył prezydent Rudy Śl. Andrzej Stania.
Zarząd Tramwajów Śląskich najwyraźniej niezbyt przejął się tą deklaracją i włączył do przetargu na wykonanie dokumentacji rudzką część projektu.
- Liczymy, że w przyszłym roku sytuacja budżetowa Rudy Śląskiej będzie lepsza i weźmie ona udział w realizacji programu. W najgorszym razie pokryjemy koszt wykonania dokumentacji z własnych środków - tłumaczyła nam Gabriela Chodura z Tramwajów Śląskich.
Gdy w piątek zadzwoniliśmy do rudzkiego Urzędu Miasta pytając o to, czy są szanse na ujęcie w przyszłorocznym budżecie środków na działania związane z modernizacją infrastruktury tramwajowej, rzecznik magistratu Andrzej Nowak nie krył zaskoczenia, iż taki pomysł w ogóle się pojawił. Pewnie jeszcze bardziej był zdziwiony wczoraj, kiedy przesyłał nam pismo, sygnowane przez Bogusławę Opaczyńską, naczelniczkę Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Analiz Ekonomicznych UM. Okazało się bowiem, iż środki na remont infrastruktury tramwajowej jednak znajdą się w projekcie budżetu na rok 2010.
- Nie wyklucza się przesunięć w ramach budżetu w sytuacji, gdy osiągnięte przychody będą na zadawalającym poziomie, co pozwoli na sfinansowanie tego zadania - wyjaśnia Opaczyńska.
http://www.dziennikzachodni.pl/slask/17 ... ,id,t.html
yoshi1988 - Pon Lis 16, 2009 3:09 pm
Jest kontrakt na rozbudowę oczyszczalni Barbara
16-11-09 14:11:11:41, ispa.rudaslaska.pl
Dziś w Rudzie Śląskiej podpisano kontrakt na realizację inwestycji „Budowa kanalizacji w zlewni oczyszczalni Barbara – etap III: odcinek B16”. Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu „Oczyszczanie ścieków – Ruda Śląska”, współfinansowanego w 65 proc. przez UE ze Środków Funduszu Spójności.
Umowa dotyczy ostatniego - trzeciego - etapu budowy sieci kanalizacyjnej w zlewni oczyszczalni „Barbara". Wartość robót wyniesie 702.016,94 euro brutto. Roboty kanalizacyjne w ramach tego kontraktu powinny zostać zakończone do maja 2010 r.
Obecnie dobiega końca procedura przetargowa mająca na celu wyłonienie wykonawcy ostatniego etapu budowy kanalizacji w zlewni oczyszczalni „Halemba Centrum" oraz finalizowana jest budowa kanalizacji w dzielnicach należących do zlewni oczyszczalni „Orzegów". Dotychczas w ramach Projektu zawarto 19 kontraktów na budowę sieci kanalizacyjnej na terenie całego miasta, z czego 13 zostało już zakończonych.
Wykonawcą kontraktu będzie firma HYDROINSTALMET Sp. z o.o. z Zabrza, która wybuduje prawie kilometr sieci kanalizacyjnej w centrum Nowego Bytomia. Roboty będą prowadzone w rejonie ulic Niedurnego (od przejazdu kolejowego przy Hucie „Pokój" do skrzyżowania z ulicą Generała Hallera), Hutniczej, Plant Kowalskiego i Markowej. Roboty będą wiązały się z utrudnieniami w ruchu drogowym i pieszym. Mieszkańcy będą na bieżąco informowani o możliwych niedogodnościach.
Rudzki Projekt „Oczyszczanie ścieków - Ruda Śląska" jest realizowany od 2002 roku i składa się z sześciu zadań inwestycyjnych, w ramach których założono budowę nowej oczyszczalni ścieków „Halemba Centrum", modernizację istniejącej oczyszczalni „Orzegów", likwidację czterech starych oczyszczalni ścieków oraz budowę prawie 90 kilometrów sieci kanalizacyjnej i 18 nowych przepompowni ścieków. Całość robót w ramach Projektu zostanie zakończona w drugiej połowie 2010 roku.
http://gospodarkaslaska.pl/?ac=artykulKat&id=21805
Danziger - Wto Lis 17, 2009 1:07 pm
Robota na Kędzierzyńskiej wre:
Tydzień temu były kontenery i fadroma, dzisiaj widać, że teren już cały ogrodzony siatką, a fadroma zdziera humus. Przy okazji zauważyłem, że zniknęły zabytkowe zabudowania - czy ktoś wie, kiedy to nastąpiło ?? Jeszcze niedawno (2-3 lata temu) były tam.
2.Na Karmańskim już 2 pasy do jazdy na wprost wyznaczone i wymalowane, ale nowy pas jeszcze zagrodzony słupkami. Pewnie po otwarciu nowego pasa miną ze 2 lata, zanim ludzie nauczą się z niego korzystać...
3.Czy ktoś wie, co to za hala powstaje na ul. Chorzowskiej, tuż przy granicy ze Świętochłowicami:
4. Czy ktoś słyszał/czytał jakoby w Rudzie 1 w okolicy Biedronki na ul. Piastowskiej, lub nieco dalej - na Otoku miał powstać jakiś market budowlany? Ze 3 osoby już mi o tym mówiły...
5. Witam wszystkich, jestem tu nowy i mogę jeszcze wszystkiego nie ogarniać.
[/code]
SPUTNIK - Wto Lis 17, 2009 1:17 pm
Robota na Kędzierzyńskiej wre:
Tydzień temu były kontenery i fadroma, dzisiaj widać, że teren już cały ogrodzony siatką, a fadroma zdziera humus. Przy okazji zauważyłem, że zniknęły zabytkowe zabudowania - czy ktoś wie, kiedy to nastąpiło ?? Jeszcze niedawno (2-3 lata temu) były tam.
2.Na Karmańskim już 2 pasy do jazdy na wprost wyznaczone i wymalowane, ale nowy pas jeszcze zagrodzony słupkami. Pewnie po otwarciu nowego pasa miną ze 2 lata, zanim ludzie nauczą się z niego korzystać...
3.Czy ktoś wie, co to za hala powstaje na ul. Chorzowskiej, tuż przy granicy ze Świętochłowicami:
4. Czy ktoś słyszał/czytał jakoby w Rudzie 1 w okolicy Biedronki na ul. Piastowskiej, lub nieco dalej - na Otoku miał powstać jakiś market budowlany? Ze 3 osoby już mi o tym mówiły...
5. Witam wszystkich, jestem tu nowy i mogę jeszcze wszystkiego nie ogarniać.
[/code]
w zanczniki musisz wklejać bezpośredni link do zdjęcia, taki kończący się np. ".jpg"
poza tym witamy
Danziger - Wto Lis 17, 2009 2:00 pm
OK, dzięki za radę!
Danziger - Pon Lis 23, 2009 7:45 pm
1. Na Karmańskim dwa pasy do jazdy na wprost już czynne, ale zauważyłem, że ludzie "po staremu" stają na lewym pasie chcąc jechać prosto.
Zmienił się nieco cykl świateł: od strony Zabrza najpierw zapala się zielona strzałka w prawo, której nie było, a następnie światło prosto i lewo równocześnie (także nowość), od strony Rudy najpierw zielona strzałka, której nie było w prawo na Zabrze, następnie światło; od strony Chebzia najpierw światło prawo/prosto, a po około 5 sekundach światło do jazdy w lewo, od strony Wirku nie wiem, bo jeszcze nie jechałem.
2. Nie wiem, czy ktoś zapodawał fotki otwartego 7. listopada marketu ALDI w Rudzie 1, oto fotki:
Na drugiej fotce dawna fabryka margaryny obok marketu ALDI, która ponoć ma być zaadaptowana na hotel (w przyszłości...).
3. Przy skrzyżowaniu ul. Janasa z Wolności powstaje parterowy sklepik. Inwestorem jest właściciel obrzydliwej budki z artykułami spożywczymi, którą to na fotce widać za nowobudowanym obiektem. Obrzydliwa buda szpecąca krajobraz ulicy Janasa od co najmniej 15 lat, ma zniknąć po wybudowaniu nowego obiektu:
4. Na ulicy Wolności przy przystanku autobusowym "RUDA DWORZEC PKP" piekarnia Jakubiec stawia nowy pawilon handlowy w miejsce starego, trzydziestoletniego, zardzewiałego obiektu:
5. Na ul. Kędzierzyńskiej widać dalszy postęp prac:
Strona 13 z 17 • Wyszukano 2370 wypowiedzi • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17