ďťż
[Ruda Śląska] Plany, inwestycje, etc...



mark40 - Pią Paź 19, 2007 11:08 am
No to zaczyna się



Zastąpienie tramwaju przez autobus ma uczynić ulicę Piastowską bardziej bezpieczną
dziś
Komisja Bezpieczeństwa wystąpi do spółki Tramwaje Śląskie o likwidację linii numer 18. To reakcja na powtarzające się wypadki, do jakich dochodzi na ul. Piastowskiej z udziałem tramwajów. W obsłudze pasażerów miałyby je zastąpić autobusy.

Z początkiem października na łuku ulicy Piastowskiej rozpędzony jelcz staranował tramwaj. Rannych zostało dziesięć osób. Niewiele ponad rok temu kilkaset metrów dalej czołowo zderzyły się dwie "osiemnastki" - wówczas rannych zostało czternaście osób. To tylko dwa najbardziej spektakularne wypadki, do jakich na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy doszło na tutejszym torowisku. Zajmuje ono znaczną część wąskiej w tym miejscu jezdni, co zmusza kierowców, by traktowali je jako jeden z pasów ruchu. Przy kiepskiej widoczności zauważenie nadjeżdżającego tramwaju często jest możliwe dopiero w ostatnim momencie, a wówczas na reakcję czasu bywa już zbyt mało. Efekty bywają fatalne.

Złożona z radnych, urzędników oraz przedstawicieli policji i straży miejskiej Komisja Bezpieczeństwa uznała podczas czwartkowego spotkania, iż jedynym sposobem na uniknięcie w przyszłości podobnych wydarzeń będzie wycięcie ograniczających widoczność drzew oraz definitywne usunięcie tramwaju z ul. Piastowskiej.

- Komisja wnioskowała równocześnie o wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej, która miałaby obsługiwać tę linię. Z naszych informacji wynika, że mieszkańcy aprobują taką zamianę - mówi Adam Nowak, rzecznik prasowy magistratu.

Wniosek o likwidację kursującej z Chebzia do Bytomia "osiemnastki" trafi do przedstawionego przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A. "Programu inwestycyjnego rozwoju trakcji szynowej na lata 2008-2013". Ostateczna decyzja w tej sprawie należeć będzie jednak nie do Tramwajów Śląskich (którym skądinąd niespecjalnie opłaca się likwidowanie swoich własnych tras), lecz do władz Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP, gdyż to on jest organizatorem komunikacji publicznej w regionie.

- Trzeba będzie bliżej przyjrzeć się temu postulatowi: sprawdzić jakie jest zainteresowanie pasażerów tą linią i jaka jest możliwość zorganizowania w tym rejonie alternatywnej komunikacji autobusowej. Powołanie nowej linii autobusowej w dziewiczym terenie kosztuje jednak ogromne pieniądze - mówi Alodia Ostroch, rzecznik prasowy KZK GOP. Przyznaje zarazem, iż w przeszłości związek pozytywnie rozpatrywał podobne wnioski.

- W zeszłym roku ze względu na małą ilość pasażerów i zastrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa zlikwidowana została linia tramwajowa numer 25 w Będzinie. Przewóz pasażerów na jej trasie przejęła nowa linia autobusowa - wyjaśnia Alodia Ostroch.

(miw) - Dziennik Zachodni

Ta rudzka komisja bezpieczeństwa powinna sie nazywać komisją baranów. Ciekawe co postanowi KZK GOP właściciel TŚ. Taka nasuneła mi się jeszcze myśl. Tramwaje Śląskie są juz ślaskie i nadal dązy sie likwidacji. Absurd




martin13 - Pią Paź 19, 2007 5:05 pm

Wystarczy (chociaż dla niektórych to baardzo trudne zadanie) wybudować na tym odcinku drugi tor i już tramwaj bedzie się poruszać zgodnie z ruchem samochodowym.

Tu nie chodzi o to, żeby tramwaj poruszał się w kierunku samochodów, tylko tam poprostu jest bardzo ciasna jezdnia i samochody poruszające się w przeciwnych kierunkach mają trudno się wyminąć. Widzę, że nie wiesz jak wygląda tam sytuacja, bo 2 tor musiałby powstać kosztem jezdni, czyli praktycznie zamknięciem Piastowskiej dla ruchu samochodów, co jest nie do wykonania, bo nie będzie dojazdu dla osób mieszkających tam.
Dla mnie rozwiązaniem, jest poszerzenie jezdni kosztem wąższego chodnika i oddzielenie jezdni od torowiska krawężnikami. I takie rozwiązanie powinni zrobić. 18 dla mieszkańców Rudy, jest obecnie najszybszym połączeniem z Bytomiem, ale bez inwestycji w infrastrukturę, to ta linia i tak długo nie pociągnie.



mark40 - Pią Paź 19, 2007 6:03 pm
Dlaczego kosztem jezdni? można zrobić podwójne torowisko własnie w jezdni, po którym samochody mogłyby sie normalnie poruszać. Tak jest na wąskiej ul. Hajduckiej w Chorzowie. Rozwiazałoby to tez problem mijanek i zderzen samych tramwajów.



Cuma - Pią Paź 19, 2007 8:15 pm
No właśnie dlaczego tor nie może być na jesdni i jednocześnie pełnić funkcji pasa ruchu? Moim zdaniem to dobre rozwiązanie oczywiście do stosowania tam, gdzie poza jezdnią jest zbyt trudne lub niemozliwe wykonanie toru

A teraz cosik miłego :

Ruda Śląska laureatem ogólnopolskiego konkursu 2007-10-19

Ruda Śląska została laureatem ogólnopolskiego konkursu Ministra Pracy i Polityki Społecznej, pt.: „Prace społecznie użyteczne na rzecz budownictwa socjalnego”. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej stworzyli program, który realizowany będzie przez Klub Integracji Społecznej, który działa w strukturach ośrodka. Na realizację programu miasto otrzyma 100 000 zł.

Pieniądze te zostaną przeznaczone na prace adaptacyjne i remontowe 10 lokali socjalnych z zasobów komunalnych miasta. Remonty wykonane zostaną z udziałem bezdomnych mieszkańców Rudy Śląskiej, którzy po zakończeniu prac otrzymają własne mieszkania. Uczestnicy programu to osoby biorące udział w Indywidualnym Programie Wychodzenia z Bezdomności, a przede wszystkim realnie zmierzające do poprawy swojej sytuacji życiowej poprzez podjęcie pracy. Dlatego w ramach przygotowania do pracy uczestniczyć będą w warsztatach z psychologiem, doradcą zawodowym i pracownikiem socjalnym. Ponadto uczestnicy przygotowywani będą do wykonywania samodzielnych prac z zakresu hydrauliki, budowlanych prac wykończeniowych oraz przepisów BHP.

Bliższe informacje: Szymon Wątorek, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, tel. 344 03 23.




martin13 - Pią Paź 19, 2007 8:56 pm
Tylko, czy jeżdżenie po torowisku zmniejszy ilość wypadków i kolizji z samochodami. Ja jestem za oddzieleniem jednak torowiska od jezdni.



mark40 - Pią Paź 19, 2007 9:48 pm
Jakos nigdzie nie likwiduje sie ekologicznego srodka transportu z powodu możliwych wypadków. Na forum WPK jest poświęcony temu temat http://www.tram-silesia.pl/forum/viewtopic.php?t=1705 Zacytuje najciekawsza wypowiedz:

"Moja propozycja byłaby taka. Na początek zawiesić kursowanie 18-ki i zastąpić trasę autobusami kursującymi zgodnie z dotychczasowym rozkładem, jednakże tylko na odcinku Ruda Płdn - Os. pod Brzozami ze zsynchronizowaną przesiadką na 30-kę ( a więc konieczne byłoby znaczne zwiększenie liczby jej kursów ), pozostaje jeszcze problem odcinka do Chebzia, w zasadzie w takim wypadku musiałyby zostać wprowadzone składy na 1-ce a z tym największy problem, no to niechby ten autobus dojeżdżał do Chebzia. Tylko żadne tam Solarisy i inne nowoczesne niskopodłogowce, najlepiej jak najstarsze i wysłużone Ikarusy prowadzone przez początkujących kierowców. Ciekawe jak długo po tym musielibyśmy czekać, aby zarówno mieszkańcy ul. Piastowskiej jak i pasażerowie zaczęli prosić, błagać, żądać ( a nawet grozić w razie odmowy ) przywrócenia tramwaju linii 18."

He he świetny pomysł.



Osek - Pią Paź 19, 2007 10:26 pm

Tylko, czy jeżdżenie po torowisku zmniejszy ilość wypadków i kolizji z samochodami. Ja jestem za oddzieleniem jednak torowiska od jezdni.

rozumiem, że jesteś za likwidacją tramwajów w Katosach np. na Gliwickiej. I za zastanowieniem się nad sensownością skrzyżowania tramwaju z ul. Słoneczną i Korfantego. Modernizować, a nie likwidować. Samochód i tramwaj moga wspólnie uczestniczyć w ruchu. Przy czołowych sytuacjach, światła.
Trzeba pamiętać, że UE chętniej finansuje tego typu inwestycje, czyli komunikacja szynowa, zwłaszcza w aglomeracji. A modernizacja, zawsze jest tańsza i szybsza w efektach, niż budowa od podstaw.



celeron - Sob Paź 20, 2007 10:22 am
Zapalenia oskrzeli, płuc, zatok, nadciśnienia, stanów pozawałowych, tarczycy. Komnaty solne reklamowane są niemal jak cudowny lek na wszystkie choroby. Tymczasem badania naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa pokazują jasno, że więcej jodu znajdziemy jedząc dorsza, tuńczyka oraz w jodowanej soli kuchennej niż przebywając w solnej grocie.

- Przeprowadziliśmy badania komnat znajdujących się w Ustroniu, Lądku Zdroju i Opolu. Ekspertyzę zamówiły u nas właścicielki. Interesowała nas wilgotność powietrza, jego temperatura, a przede wszystkim skład chemiczny soli oraz powietrza - wyjaśnia Jerzy Świądrowski z Zakładu Oszczędności Energii i Ochrony Środowiska GIG.

Okazało się, że w solnych grotach najwięcej jest sodu, wapnia i potasu, niewiele magnezu, a już najmniej samego jodu, bo zaledwie 0,3 mikrograma na metr sześcienny. A tymczasem to właśnie ten pierwiastek jest wabikiem dla klientów grot. - Jod bardzo szybko się ulatnia i trzeba by zapewnić jego stały dopływ, czego w sprawdzonych przez nas grotach nie zapewniono - mówi Świądrowski.

Specjaliści są zgodni. - Przebywanie w komnatach solnych nie ma wpływu na leczenie chorób tarczycy - mówi prof. Barbara Jarząb, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej w Instytucie Onkologii w Gliwicach.

Niekwestionowany polski autorytet w dziedzinie schorzeń laryngologicznych prof. Tatiana Gierek nie ma wątpliwości, że przebywanie w komnacie solnej może być dobrym sposobem na polepszenie nastroju, ale z pewnością nie na leczenie chorób.

- Moim zdaniem to moda i sposób na biznes - ocenia prof. Gierek. - Podobną furorę jeszcze niedawno robiły bary tlenowe.

--------------------------------------------------------------------------------

Zapraszamy na spacer brzegiem morza - tak zwykle zachęcają do odwiedzenia grot solnych ich właściciele.

Dziś w Polsce to prężnie rozwijający się biznes. W internecie można znaleźć kilkanaście firm, które zajmują się profesjonalną budową komnat, a właścicielom dają specjalne atesty. Niektóre powołują się na opinie Klinicznego Centrum Naukowo-Badawczego Oddechu w Sankt Petersburgu, inne reklamują się jako jedyne, które uzupełniają zawartość jodu.

Jaskinie promują... haloterapię, czyli mówiąc najprościej leczenie solą poprzez odtworzenie zdrowotnego mikroklimatu. Wyposażają swoje komnaty w specjalne urządzenia do wytwarzania suchego areozolu solnego.

Polskie firmy budują solne komnaty "pod klucz" w całej Europie, przede wszystkim w Niemczech i Czechach, ale też Belgii oraz Finlandii. Cena za metr kwadratowy to około 1000 euro. Czas budowy - miesiąc.

Koszt całego przedsięwzięcia mieści się w kilkuset tysiącach złotych. Wszystko zależy od zasobności portfela właściciela oraz jego fantazji.

Każda komnata jest inna, a sól sprowadzana jest nawet z Himalajów.

Zwykle godzinny seans kosztuje 10 do 15 złotych, ale często klienci decydują się na pięcio lub dziesięciodniowe pakiety.

Lekarze sceptycznie patrzą na ten solny biznes.

- Nie są mi znane terapeutyczne właściwości komnat solnych - ocenia prof. Tatiana Gierek, wybitny laryngolog. - Z pewnością nie zastąpią wizyty u lekarza.

- Jedyne znane przeciwwskazania do pobytu w solnej grocie to klaustrofobia (lęk przed przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach) oraz nadczynność tarczycy - wyjaśnia jedna z właścicielek komnaty solnej, która prosi o zachowanie anonimowości.

Tymczasem wśród materiałów reklamujących niektóre groty znaleźliśmy informację, że są skuteczne właśnie w leczeniu nadczynności tarczycy.

- Wiarygodne informacje na temat zawartości pierwiastków w komnatach solnych można by zebrać wykonując specjalistyczne badania - mówi Jerzy Świądrowski z Głównego Instytutu Górnictwa, który przebadał skład chemiczny soli i powietrza w wybranych grotach.

Problem w tym, że zwykle właściciele komnat nie zamawiają specjalistycznych badań, które czarno na białym pokazywałyby, jakie rzeczywiście pierwiastki znajdują się w materiach, z jakich są one zbudowane.

Mimo to w internecie, na stronach reklamujących poszczególne komnaty solne, można natomiast znaleźć pochlebne opinie pacjentów oraz lekarzy.

Między innymi o jednej z nich wypowiada się dr Stanisław Ptak, lekarz Adama Małysza. Twierdzi tak - "Grota działa bardzo relaksacyjnie ja na przykład muszę powiedzieć, że po piętnastu, dwudziestu minutach seansu zasypiam. Głęboki chaos morskiego powietrza w nowo powstających w ostatnim czasie grotach może okazać się zbawienną alternatywą dla mieszkańców Śląska. Niewątpliwie tańszą kuracją niż wyjazd do nadmorskich kurortów".

Agata Pustułka - Dziennik Zachodni

A co sądzicie o naszej komnacie w Kochłowicach.

Wentylacja kiepska.



Cuma - Sob Paź 20, 2007 12:55 pm
Moim zdaniem jeżeli w pasie ruchu tramwaj i samochody [poruszają się w tym samym odcinku to prawdopodobieństwo kolizji za durze nie jest poza tym to chyba byłby w miare krótki odcinek (?) nie znam jednak za dobrze tej okolicy Nie mniej sieć tramwajową powinno się rozbudowywać a nie ograniczać!!



Wit - Nie Paź 21, 2007 10:21 am


Pokój wzbudził niepokój
19.10.2007
Kopalnia Pokój przymierza się do wydobycia pod centrum Nowego Bytomia. Jeśli Okręgowy Urząd Górniczy zaakceptuje opracowywany właśnie plan ruchu, to eksploatacja ruszy w połowie przyszłego roku. Mieszkańcy stuletnich kamienic już teraz obawiają się skutków szkód górniczych. Negatywną opinię o planach kopalni wydał też miejski konserwator zabytków.

Zabudowa centrum Nowego Bytomia ma w dużej mierze charakter zabytkowy. Jest przy tym dobrze zachowana. Równocześnie nie jest jednak zabezpieczona przed działalnością górniczą - nikt nie przewidywał, że ktoś będzie tu fedrował. Wszystkie te zabytkowe budynki są kompletnie bezbronne wobec ewentualnych szkód górniczych - mówi Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków.

Jego opinia, podobnie zresztą jak i przyszła opinia prezydenta miasta (na razie kopalnia nie wystąpiła jeszcze o nią) niczego jednak nie przesądza. Decyzja o zatwierdzeniu lub nie planu ruchu kopalni należeć będzie do Okręgowego Urzędu Górniczego. Przedstawiciele Kompanii Węglowej są zdeterminowani, by przekonać OUG, iż zastrzeżenia wobec planowanej eksploatacji pod Nowym Bytomiem są mocno przesadzone.

- Mamy ekspertyzę Głównego Instytutu Górnictwa i nie wskazuje ona by eksploatacja w tym rejonie miała spowodować jakieś katastrofalne skutki na powierzchni. Przewidywana jest możliwość wystąpienia I i II kategorii szkód górniczych - mówi Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej. Jak wyjaśnia, przy ścianie trwają roboty przygotowawcze, planowany termin jej uruchomienia to połowa przyszłego roku.

W zapewnienia Zbigniewa Madeja nie wierzą lokatorzy ze Wspólnoty Mieszkaniowej Barbara przy placu Jana Pawła II, którzy zebrali już prawie tysiąc podpisów przeciwko planowanej eksploatacji w rejonie centrum Nowego Bytomia.

- Zainwestowaliśmy mnóstwo pieniędzy w remonty. Czy mając w pamięci to, co stało się w Bytomiu i w Wirku możemy tak łatwo się zgodzić na plany kopalni? Te budynki nie wytrzymają szkód górniczych. One mają już swoje lata, były przebudowywane, a ich fundamenty są osłabione przez wilgoć - już w tej chwili mamy nakaz podstemplowania piwnicznych stropów, a w dalszej perspektywie ich wymiany, gdyż cegły są zmurszałe. Poza tym budynki nie mają dylatacji, przylegają jeden do drugiego, więc jeśli jeden zacznie się "sypać", to samo czeka następne. My stracimy mieszkania, a miasto zabytkowe budynki i stojący tuż obok zabytkowy kościół - obawia się Barbara Dworak, zarządca wspólnoty.

Na jak długo wydobycie pod centrum dzielnicy przedłuży egzystencję kopalnię? Zbigniew Madej woli nie rozpatrywać tej kwestii w kategoriach "być albo nie być" kopalni, ale przyznaje... - Każde złoże jest cenne, więc chcemy prowadzić wydobycie aż do jego wyczerpania. Jeśli kopalnia nie będzie fedrować na tej ścianie, to oczywiście będzie to miało swoje ekonomiczne konsekwencje.

- Chwilowe zyski dla kopalni spowodują straty, których nie da się naprawić - prognozuje Henryk Mercik i przywołuje niedawne wydarzenia z Kochłowic. - Tamtejszy kościół również miał być zabezpieczony przed skutkami szkód górniczych, a tymczasem wskutek nieprzewidzianego uaktywnienia się starych pokładów trzeba go było zamknąć. Wszelkie ekspertyzy mają więc pewien margines błędu. To praca na żywym górotworze - podkreśla.

Michał Wroński - Dziennik Zachodni



brysiu - Czw Paź 25, 2007 3:45 pm
jesli ktos jeszcze nie byl, zapraszam na:



mamy do wyboru WSZYSTKO O (czyli masa zdjec, filmik historyczny, mapka, opis i slowko od konserwatora):
- Czarna Monstrancja z Halemby
- stara drukarnia na Nowym Bytomiu
- Dworzec na Chebziu
- Kaufhaus
- MB z Lourdes z Kochlowic
- sw. Jozef z Rudy
- Pasaz Kubiny
- Szyb Andrzeja
- Szyb Mikolaj

ZAPRASZAM!!



Cuma - Czw Paź 25, 2007 5:20 pm
Heh właśnie oglądam te filmiki i chciałem napisać że pojawiło się to na stronce miasta bardzo fajny pomysł oby jak najwięcej ludzi na to trafiło i te obiekty ich przyciągły



Safin - Czw Paź 25, 2007 5:38 pm
Brysiu
1. Gratuluję władz Rudy, ciągle wykazują się inicjatywą.
2. Hasło promujące "Miasto Otwartych Możliwości" jest chyba lekko ...niefortunne...
Możliwości z założenia są "otwarte".
Otwartość z założenia składa się z "możliwości".

Jak dla mnie to pleonazm, choć oczywistą oczywistością jest to, że mogę się mylić.



absinth - Czw Paź 25, 2007 6:37 pm
najlepiej gdyby je od razu na youtube wrzucic, tam potencjalni trafi na nie wiecej osob niz na stronie Rudy, tylko dobrze otagowac

a haslo rzeczywiscie takie na sile troche ale i tak lepsze od tego, ktorym chce sie promowac Lublin: "renesans inspiracji" cokolwiek miałoby to znaczyc



martin13 - Czw Paź 25, 2007 7:26 pm
Kolejny dobry pomysł naszych władz miasta
Ale zgadzam się z tym, że mogliby zamisćić te filmiki na youtube, ale może wszystko w sowim czasie



Cuma - Czw Paź 25, 2007 8:10 pm
A może nawet w tv je puszczać? Tylko w obecnej formie troche za krótkie chyba że jeszcze zrobić z tego skróconą wersje i w formie reklamy? Taka fajna promocja. Oczywiście mało prawdopodobne żeby tak sie stało



martin13 - Czw Paź 25, 2007 8:24 pm

A może nawet w tv je puszczać? Tylko w obecnej formie troche za krótkie chyba że jeszcze zrobić z tego skróconą wersje i w formie reklamy? Taka fajna promocja. Oczywiście mało prawdopodobne żeby tak sie stało

Myślę, że te filmiki musiałyby być zbyt krótkie i za mało by pokazywały uroku tych miejsc. Ale chciałbym jakieś reklamówki promujące miasto, które by leciały w tnn24, takie jak inne miasta robią, tylko lepsze



brysiu - Czw Paź 25, 2007 8:25 pm
hmmm...

z tego co widze, to filmiki sa made by SferaTV, nie wiem natomiast, czy byly puszczane w samej TV (nie posiadam kablowki ze Sfera) lub czy maja zastrzezona dystrybucje tylko na stronke, czy tez filmiki sa w pelnej dyspozycji UM; tak czy siak trza sie bydzie zapytac czy na JuTjuba, a pozniej to juz automatycznie na DailyMotionl i na Metacafe "odpowiednie sluzby" dadza...;-)

...albo tez, gdy sie znajdzie czas, zrobi sie wlasny mini-amatoro-dokument o danym miejscu i sie odpowiednio upubliczni...;-)

bo rzeczywiscie - wzorem mini-dokumentu z tych wszystkich jest Dworzec na Chebziu - najsampierw krotki rys historyczny zasypany ciekawostkami zeby nie zanudzic, pozniej naukowo brzmiace zwroty odnosnie architektury i wszystko okraszone lukrem szczegolow samego miejsca - piekna 5-8 minutowka moze powstac na kazdy temat, wystarczy zaglebic sie w dany temat a na pewno sie cos znajdzie - tym bardziej, jesli w ktoryms miejscu bedzie wzmianka o Krolu Cynku - pod niego wszystko mozna podczepic, a ilez ciekawostek z jego zycia i anegdot - ho, ho...

P.S. praktycznie wszystko, co wielkie na Gornym Slasku sie zaczelo, gdy rozpoczal tu dzialac imc Karol Godula; slynna Diabelska Chata, w ktorej pomieszkiwal, gdzie podloga byla cala w cesarskich monetach facjata do gory, by Godula i jego goscie mogli sobie po Najjasniejszym polazic, przepisanie majatku na Slaskiego Kopciuszka, diabelskie sztuczki, w koncu - posredni, ale niemaly udzial w powstaniu Katowic - to wszystko ten zadziwiajacy czlowiek...

najciekawsze rzeczy o nim znajdziecie:
- jak Godula Katowicom sie przyczynil (felieton 6: Jak Godula Katowice wybudował[/url]
- jak Godula pracownikow swych traktowal
- skad ten Godula i co on wlasciwie, czyli krotki biogram (mimo ze dlugie to fajnie sie czyta)...

arcyzacny to czlek, doprawdy...;-D



absinth - Czw Paź 25, 2007 8:48 pm
heh to moze nazwiemy przyszla metropolie slaska Godula

nazwa ladna i majaca uzasadnienie historyczne a jednoczesnie latwa do wymowy hehe



Cuma - Pią Lis 02, 2007 2:26 pm
www.gospodarkaslaska.pl

Pałacyk Donnersmarców na sprzedaż
02-11-07 08:11:11:02, opr.jac

Budynek pochodzi z XVIII wieku. Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy mieścił się w nim górniczy dom kultury stan techniczny pałacyku był niezły. Od 10 lat, gdy Rudzka Spółka Węglowa przekazała obiekt spółdzielni Mieszkaniowej Nasz Dom budynek popada w ruinę.
Mieszkańcy Halemby, którzy pamiętają działający w pałacyku dom kultury pragną, aby ponownie wykorzystać go dla celów kulturalnych.
Ze sprzedażą pałacyku nie będzie zapewne kłopotów, gdyż znajduje się on przy ulicy 1 Maja, głównej arterii miasta.



Kid - Sob Lis 03, 2007 9:57 am
Mam nadzieję, że nie uda się przeforsować planów "fedrunku" na dzielnicy Nowy Bytom!



MARIQ_1985 - Czw Lis 15, 2007 11:38 am
Kolejna kamienica do rozbiórki, tym razem padło na familok przy ulicy Katowickiej przy rondzie naprzeciw kauflandu, ona zostały juz zamruowane i z jednej strony sciana szczytowa jest zabezpieczona drewnianymi belkami, pewnie taki sam los czeka kolejne 2 domy obok bo one takze sąw fatalnym stanie, owtory okienne mają zabezpieczone blkami, Pierwsza kamienica zapada sie do sodka moza to zobaczyc stojąc po drugiej stronie ulicy, feralne mieszkanie zostało juz wysiedlone jakis czas temu.



Cuma - Czw Lis 15, 2007 9:33 pm
Objazd w Halembie 2007-11-15

KZK GOP informuje, że w związku z generalnym remontem przejazdu kolejowego w ciągu ul. Nowy Świat w dniu 18 listopada (niedziela) autobusy linii nr 147, 155, 198 i 255 będą kursowały objazdem. Trasa objazdu będzie przebiegała ulicami: 1 Maja i Nowy Świat, bez obsługi przystanków przy ulicach Halembskiej i Grodzkiej: Halemba Kościół, Halemba Młyńska, Halemba Pakuły, Halemba Halembska, Halemba Nowy Świat. W zamian na trasie objazdu obsługiwane będą istniejące przystanki przy ul. 1 Maja: Halemba Kościół, Halemba Wawrzynek, Halemba 1 Maja oraz przystanek tymczasowy przy ul. Nowy Świat w rejonie skrzyżowania z ul. Halembską. Oprócz tego wykonawca uruchomi bezpłatny minibus, który w razie potrzeby będzie kursował wzdłuż ul. Halembskiej na odcinku Halemba Nowy Świat – Halemba Młyńska/Halemba Kościół (ul. Grodzka).



martin13 - Czw Lis 15, 2007 10:25 pm
To coś się wzięli za te przejazdy kolejowe w Rudzie Śląskiej
Dodam, że szykuje się także remont przejazdu przy ulicy Hallera na Nowym Bytomiu. Dzisiaj stawiali oznakowanie o objeździe i dlatego wszyscy udający się w stronę Nowego Bytomia od Rudy 1, będą musieć nadrabiać trasy jadąc 1-go Maja do Czarnoleśnej, a następnie Objazdową na Hallera. Remont jak najbardziej potrzebny bo wyłożenie kiedyś tego przejazdu kostką brukową było bardzo nietrafne.



Evil - Pią Lis 16, 2007 10:52 am
Z tego co ja rozumie, to będzie robiła to ta sama firma (w tym samym czasie są stawiane znaki) będzie to zapewne w dwóch innych terminach. Odnośnie przejazdu na Halembie, jak piszą będzie to robione w niedziele, i to chyba tylko jeden dzień, i gotowe, oby. Przydała by się tam tez sygnalizacja świetlna o najdeżdżającym pociągu, bo jest to dośc nieciekawy przejazd.

Co do Hallera, jak najbardziej przejazd powinine byc remontowany, jazda po nim nie należy do miłych.



Cuma - Pią Lis 23, 2007 10:31 pm
PEŁNĄ PARĄ
wtorek, 20 listopada 2007
Na terenach Śląskiego Parku Przemysłowego w Rudzie Śląskiej mimo niesprzyjającej aury praca wre. W fazie realizacji są obecnie dwa duże projekty.
Pierwszy z nich to infrastruktura na ulicy Zajęczej położonej na granicy Rudy Śląskiej i Zabrza, ale to nie koniec inwestycji. 4 października na terenach Śląskiego Parku Przemysłowego powstała także wytwórnia mas bitumicznych firmy Strabag. W fazie realizacji jest ponadto kolejny projekt – Inkubator „Architektura i Budownictwo” Zakończenie prac nad Inkubatorem planowane jest na czerwiec przyszłego roku. Zarząd Śląskiego Parku Przemysłowego liczy na to, iż tereny Parku przyciągną nowych przedsiębiorców, dzięki którym w Rudzie Sląskiej powstaną nowe miejsca pracy
www.sferatv.pl

Jeszcze wspomne o tym, że na wirku remontują komisariat policji (bodajże trzeci nie pamiętam czy to napewno ten numer ). W każdym razie chodzi o komisariat niedaleko Kauflandu. Cieszy remont bo do tej pory straszył on trochę

BTW troche martwi mnie zastój i brak nowych wiadomości w sprawie rynku i kompleksu basenowego "OTI"



martin13 - Sob Lis 24, 2007 6:31 pm

PEŁNĄ PARĄ
wtorek, 20 listopada 2007
Na terenach Śląskiego Parku Przemysłowego w Rudzie Śląskiej mimo niesprzyjającej aury praca wre. W fazie realizacji są obecnie dwa duże projekty.
Pierwszy z nich to infrastruktura na ulicy Zajęczej położonej na granicy Rudy Śląskiej i Zabrza, ale to nie koniec inwestycji. 4 października na terenach Śląskiego Parku Przemysłowego powstała także wytwórnia mas bitumicznych firmy Strabag. W fazie realizacji jest ponadto kolejny projekt – Inkubator „Architektura i Budownictwo” Zakończenie prac nad Inkubatorem planowane jest na czerwiec przyszłego roku. Zarząd Śląskiego Parku Przemysłowego liczy na to, iż tereny Parku przyciągną nowych przedsiębiorców, dzięki którym w Rudzie Sląskiej powstaną nowe miejsca pracy
www.sferatv.pl


Muszę się tam kiedyś przejść i sfocić te inwestycje w końcu Oby to był dopiero początek inwestycji na tym terenie, bo wolnego miejsca jest tam mnóstwo.

A co do remontów i renowacji to na Karmańskim przy ulicy Wolności zaczęli czyścić elewację kolejnej kamiennicy.



Cuma - Sob Lis 24, 2007 9:25 pm
Jak napisałeś miejsca jest baaaardzo dużo wiec na pewno jest to dopiero początek słyszałem parę miesięcy temu że był pomysł aby w części SPP utworzyć podstrefę KSSE. Czy wie ktoś czy dalej do tego dąrzą albo żeby w innym miejscu powstała
BTW mamy już 2 inkubatory i paredziesiąt firm się w nich rozwija oby jak najwięcej z nich się szybko rozwinęło, i nie potrzebowało już inkubatora, a potem zainwestowali w swoje siedziby (także w SPP) no i wtedy kolejne frmy mogły się w inkubatorach rozwijać. A niedługo będą już 3 inkubatory



Cuma - Śro Lis 28, 2007 2:54 pm
Powstaną inwestycje?

Do Rudy Śląskiej docierają nowi inwestorzy, którzy chcieliby rozpocząć tu prowadzenie działalności. Jedna z takich wizyt miała miejsce 23 listopada. Dwójka biznesmenów prowadząca wspólnie interesy, spotkała się z prezydentem Andrzejem Stanią, Jarosławem Kanią, przewodniczącym Rady Miasta oraz Pawłem Błażycą, prezesem Śląskiego Parku Przemysłowego. Nie mogło zabraknąć także Pawła Podsiadło dyrektora katowickiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, który rekomendował Rudę Śląską jako miejsce idealne do ulokowania inwestycji. – Inwestorów, którzy trafiają do agencji kieruje do Rudy, gdyż jest to miasto, które zasługuje na duże inwestycje. Nasza dotychczasowa współpraca układa się bardzo dobrze – powiedział „WR”.

Jeden z przybyłych inwestorów zagranicznych nie jest inwestorem branżowym, tylko kapitałowym, inwestuje na całym świecie w różne przedsięwzięcia. Na Śląsku i w Rudzie Śląskiej poszukuje odpowiednich terenów pod realizację kilku dużych projektów, m.in. centrum logistycznego oraz budownictwa mieszkaniowego. Prezydent opowiedział gościom o walorach miasta, między innymi o dobrych połączeniach komunikacyjnych, które odgrywają kluczową rolę.



martin13 - Śro Lis 28, 2007 9:31 pm
Jestem ciekaw, czy te rozmowy z inwestorami przyniosą jakieś konkrety w postaci nowych inwestycji w mieście. Może by się tak zainteresowali tym "gruntem na medal", który mimo takiego wyróżnienia ciągle czeka na inwestora



Cuma - Śro Lis 28, 2007 10:55 pm
Oby przyniosły rezultaty tez bym chciał żeby w końcu coś powstało na tym "Gruncie" (ale nie byle co )



martin13 - Czw Lis 29, 2007 12:27 pm

tez bym chciał żeby w końcu coś powstało na tym "Gruncie" (ale nie byle co )

No na pewno mnie też nie zadowoli byle co W grę wchodzi jakiś poważny inwestor, który będzie miał dobry plan na ten teren i będzie chciał zatrudnić sporo pracowników.

I najlepiej jakby tam Toyota zainwestowała



Cuma - Czw Lis 29, 2007 5:40 pm

I najlepiej jakby tam Toyota zainwestowała
No to by było bosko!! Ale fajnie jak by cos związane z motoryzacja tam powstało, chociaż może to troche mały teren na to Jakaś inwestycja logistyczna też by była super



martin13 - Czw Lis 29, 2007 9:08 pm

Ale fajnie jak by cos związane z motoryzacja tam powstało, chociaż może to troche mały teren na to Jakaś inwestycja logistyczna też by była super

Nie koniecznie muszą tam całe samochody składać, ale jest dość miejsca na jakąś fabrykę podzespołów samochodowych. Ale każdy poważny inwestor na tym terenie ucieszy



Adam_sl - Sob Gru 01, 2007 2:48 pm
Na produkcje podzespołów jest szansa . W okolicy jest dość fabryk (Opel Gliwice i Fiat Tychy) ktore znajduja sie stosunkowo blisko zeby do nich produkowac. Maksymalna opłacalna odległość pomiedzy fabrykami to 25-30km



Cuma - Pią Gru 14, 2007 8:46 pm
Ruda Śląska w czołówce rankingu 2007-12-12

W tygodniku samorządowym „Wspólnota” z 8 grudnia ukazał się ranking pisma oraz naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, dotyczący wykorzystania środków zagranicznych przez samorządy. W rankingu tym nasze miasto zajęło siódme miejsce w skali kraju, drugie w województwie śląskim w kategorii miast na prawach powiatów. W Polsce jest 65 miast na prawach powiatu, czyli tzw. powiatów grodzkich, 19 z nich znajduje się na Śląsku.

M.in. ze środków Unii Europejskiej w sierpniu br.spółka Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości utworzyła Rudzki Inkubator Technologiczny, dzięki któremu poszerzyła ofertę skierowaną dla małych i średnich firm. Na ten cel pozyskała kwotę 11,3 mln złotych.

Nieźle oby nasze miasto dalej tak dobrze korzystało z funduszy unijnych

Jeszcze info, które pewnie doskonale już znacie ale umieszcze je może nie jest bezpośrednio z Rudą związane ale przynajmniej z najbardziej znaną Rudzianką
Złoto i rekord świata na urodziny! 2007-12-14

W dniu swoich 24. urodzin Otylia Jędrzejczak zdobywa złoty medal oraz ustanawia nowy rekord świata na dystansie 200m stylem motylkowym podczas odbywających się w Debreczynie Mistrzostwach Europy w pływaniu na basenie 25 metrowym.

Od tych słów rozpoczynały się wczoraj wieczorem sportowe serwisy informacyjne.
Nic dziwnego - sukces rudzianki był bez wątpienia sportowym wydarzeniem czwartku trzynastego grudnia.
Broniąca tytułu na dystansie 200 m motylkiem Otylia była przed startem murowanym faworytem. Pierwsze metry wyścigu zdawały się nie potwierdzać tej tezy. Od początku ostre tempo nadała Węgierka Kovacs. Od trzeciego nawrotu Oti zaczyna nadrabiać dystans, a ostatnie 50 m to już popis naszej mistrzyni. Wyraźnie osłabiona pierwszym fragmentem wyścigu Węgierka nawet nie próbuje rywalizować z Polką i zadawala się drugą lokatą. Otylia do ostatnich metrów ucieka przed czerwoną kreską obrazującą rekord świata i ku radości nas wszystkich wychodzi z tej rywalizacji zwycięsko. Uzyskany na mecie rezultat: 2.03,53 jest aż o 0,51 s. lepszy od poprzedniego rekordu świata, należącego do Chinki Yang Yu.

Sukces Otylii odnotowała piątkowa prasa :

Rzeczpospolita: Rekord świata na urodziny,
Gazeta Wyborcza: Rekordowy prezent Otylii
Fakt: Otylia pobiła rekord świata
Dziennik Zachodni: Złoto i rekord świata na urodziny Otylii!
Dziennik: Otylia nie do pobicia
Super Express: Rekordowe urodziny

Otylia podczas tegorocznych mistrzostw wystartuje jeszcze na dystansie:
400 stylem dowolnym ( sobota 16:47)
200 m stylem dowolnym (niedziela 16:42)
100 m stylem motylkowym (finał niedziela 17:20)

Zapraszamy do przesyłania życzeń i gratulacji dla naszej mistrzyni na adres: media@ruda-sl.pl oraz do odwiedzin podstrony poświęconej Otylii Jędrzejczak




Cuma - Pią Gru 14, 2007 8:48 pm
By było bezpiecznie na rudzkich drogach 2007-12-13

13 grudnia w Urzędzie Miasta odbyło się posiedzenie Komisji ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W każdy drugi czwartek miesiąca przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej, Straży Miejskiej, wydziałów Urzędu Miasta oraz Rady Miasta omawiają i opiniują wnioski mieszkańców oraz interpelacje radnych dotyczące zmian w ruchu drogowym w mieście. Komisja przedstawia również propozycje nowych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo na rudzkich drogach.

Podczas grudniowego posiedzenia Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt docelowej organizacji ruchu w rejonie węzła „Wspólna” związanej z projektowaną zmianą układu komunikacyjnego połączenia A-4 z DTŚ. Ponadto przedstawiciele komisji pozytywnie zaopiniowali utworzenie przejścia dla pieszych w ciągu ul. Kokota w rejonie ulic Cynkowa, Kempnego. Z uwagi jednak na występujące w tym rejonie łuki poziome i pionowe, zmniejszające widoczność, Wydział Dróg i Mostów na najbliższych posiedzeniach Komisji przedstawi propozycje lokalizacji przejścia.
Posiedzenie komisji zdominowały jednak problemy wynikające z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego na terenie naszego miasta. Wiele spraw trafia pod obrady tylko z powodu niefrasobliwości czy czasami wręcz głupoty użytkowników dróg. Przykładem może być wniosek o montaż lustra drogowego u wylotu ul. Potyki na ul. Siekiela z powodu braku widoczności. Wniosek wydaje się jak najbardziej zasadny, z tym że wynika on w głównej mierze z nieprawidłowego parkowania pojazdów. Stojące pojazdy nie zachowują przepisowej odległości 10m od skrzyżowania, tym samym ograniczają widoczność w tym miejscu. Problem praktycznie byłby rozwiązany, oczywiście gdyby tych pojazdów tam nie było.

Inna sprawa to los istniejących już luster drogowych, których żywotność to często okres 2-3 miesięcy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wandalizm. Z tego powodu już w kilku miejscach w mieście, m.in. przy ulicach Pordzika, Piotra Skargi oraz Jaracza, lustra były wymieniane kilkukrotnie. Jeżeli weźmie się jeszcze pod uwagę, że koszt postawienia takiego lustra to kilkaset złotych, to rachunek ekonomiczny wydaje się prosty. Koszty bezpieczeństwa także rosną, a wysiłki drogowców niweczą wandale.

Istotnym problemem – w opinii niemal wszystkich członków komisji – jest nagminne parkowanie przez kierowców pojazdów na chodnikach, nie pozostawiając wymaganej przepisami odległości 1,5 m dla swobodnego przejścia. Kolejnym zagrożeniem jest niefrasobliwość i nierozwaga pieszych. Ci ostatni niemal nagminnie przekraczają jezdnię w miejscach do tego niewyznaczonych, gdy np. tuż obok jest przejście dla pieszych, stwarzając tym samym niebezpieczeństwo dla siebie jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.



Wit - Sob Gru 15, 2007 5:29 pm


Getto z przyszłością?

Mieszkańcy Kaufhausu mają już dość obietnic o świetlanej przyszłości osiedla. Chcą konkretnych działań. Od zaraz. - Potrzebna jest nam porządna droga, chodnik i oświetlenie - wyliczają. Urzędnicy zarzekają się, że od strony logistycznej wszystko jest zapięte na ostatni guzik. Brak tylko pieniędzy - czyli nic nowego.

Jadący wyremontowaną ulicą Niedurnego widzą wyczyszczone elewacje zabytkowych familoków. Te same, które widzą internauci na miejskim portalu w zakładce "Perełki Rudy Śląskiej". Co jest za nimi, tego ani od głównej ulicy, ani w internecie nie widać. Dojrzeć cokolwiek można tam zresztą wyłącznie za dnia. Nocą ulicę Podgórze oświetla zaledwie jedna latarnia. Kto za dnia dobrze nie zapamięta rozkładu dziur, ten po zmierzchu może mieć kłopoty.

Taksówkarze nie chcą tu wjeżdżać. Ostatnio jeden z nich mnie zapytał, czy mogę wysiąść na rogu osiedla, gdyż z powodu dziur boi się jechać dalej - mówi jedna z mieszkanek Kaufhausu.

- Najgorzej jest po deszczu. Wówczas wszystko jest zalane i w ogóle nie można przejechać. No chyba, że kajakiem - dodaje z przekąsem kolejny z lokatorów, wskazując na niedrożne studzienki. Zapchała je ziemia, spływająca po każdym większym deszczu z widocznych obok pryzm gruntu, pozostawionych przy okazji prac przy kanalizacji.

Fatalny dojazd dla zmotoryzowanych współgra z brakiem chodnika dla pieszych, którzy przy deszczowej pogodzie od samych drzwi aż po ulicę Niedurnego brną w błocie.

Wstyd wyjść na miasto, bo wyglądamy jakbyśmy przez zaorane pole przeszli - przyznaje nasz rozmówca. - Naszym podstawowym wyposażeniem stała się szmatka, którą po wyjściu z osiedla trzeba buty wytrzeć - denerwuje się Anna Bober, mieszkanka Kaufhausu. Urzędnicy tłumaczą, iż dopiero w połowie listopada miasto nabyło od Huty Pokój prawo wieczystego użytkowania gruntu, na którym znajduje się ul. Podgórze. Na bolączki mieszkańców mają jedną receptę: rewitalizacja. Pod tym pojęciem kryje się przebudowa całej infrastruktury (od sieci kanalizacyjnej, przez drogi, chodniki aż po parkingi i place zabaw), remonty starych, a nawet budowa nowych budynków. Kiedy można się tego wszystkiego spodziewać? "Termin realizacji tego zadania uzależniony jest od pozyskania środków unijnych" - przeczytaliśmy w nadesłanej do naszej redakcji urzędowej odpowiedzi. Takie tłumaczenia mieszkańcy już jednak przerabiali.

Od 2004 roku urzędnicy mamią nas zapowiedziami rewitalizacji osiedla Kaufhaus. Ciągle też słyszymy, że na jej przeprowadzenie nie ma pieniędzy. Ciekawe, że na bilbordy promujące miasto pieniądze jakoś się znajdują! Na skrzyżowaniu w Nowym Bytomiu zainstalowany został drogowskaz do zabytkowego osiedla. My, jako mieszkańcy, powinniśmy powiesić inny kierunkowskaz: do getta - nie kryje rozżalenia Anna Bober.

Urzędnicy bronią się wskazując, że uruchomienie unijnych funduszy nie zależy do lokalnego samorządu, lecz pozostaje w gestii urzędu marszałkowskiego, a temu się nie śpieszy.

- My jesteśmy gotowi. Wydział inwestycji przygotował dokumentację techniczną i projekt budowlany, opracowaliśmy studium wykonalności. Teraz wszystko jest w rękach marszałka województwa. Czekamy aż ogłosi konkurs na realizację zadań z zakresu rewitalizacji. Miały się one odbyć już w tym roku, ale terminy uległy opóźnieniu - tłumaczy Joanna Sochacka z Zespołu Polityki Europejskiej i Pozyskiwania Funduszy magistratu.

Urzędnikom zależy na unijnej dotacji, bo z miejskiej kasy nie sposób sfinansować tak dużej inwestycji jak rewitalizacja osiedla (w Lokalnym Programie Rewitalizacji niezbędne na ten cel nakłady oszacowano na prawie 9 milionów złotych). - Na położenie chodnika czy wymianę nawierzchni chyba gminę stać - replikują mieszkańcy Kaufhausu. - Chcemy przeprowadzić rewitalizację kompleksowo. Aby położyć chodnik musimy najpierw położyć kanalizację. Położenie chodnika po to, by za rok go zrywać nie miałoby sensu - mówi Joanna Sochacka.

Michał Wroński - POLSKA Dziennik Zachodni



absinth - Sob Gru 15, 2007 6:53 pm
Kafauz jest swietny!

po prostu magiczne miejsce



martin13 - Nie Gru 16, 2007 4:11 pm
Zgadzam się z tym, że rewitalizacja Kaufhausu, jest konieczna, bo to co jest za Niedurnego nie wygląda zbyt dobrze. Ale winę za ten stan rzeczy też ponoszą częściowo ludzie tam mieszkający, którzy żeby tu nikogo nie obrazić nie są zbyt ciekawi. Ktoś już kiedyś tu zresztą pisał, że dopóki nie zmieni się trochę typu ludzi tam mieszkających, to wszelkie rewitalizacje i tak nie przyniosą skutku.



d-8 - Nie Gru 16, 2007 7:16 pm

dopóki nie zmieni się trochę typu ludzi tam mieszkających, to wszelkie rewitalizacje i tak nie przyniosą skutku.

amen



Evil - Śro Gru 19, 2007 12:30 pm
Popieram artykuł. Po deszczu nie można nigdzie sie poruszac po Kafhauzie, wszedzie błoto, błoto i błoto. Ostatnio jak były opady sniegu, i jak zwykle na kafhaus żaden pług nie wjechał, było trzeba zadzwonić na Straz Miejską i sie upomnieć... poczekałem 3h i przyjechał pług. Dobre przynajmniej to.
Każda pora roku jest uciążliwa dla mieszkańców.

Co do zmian na osiedlu, tylko po "wymianie mieszkańców", coś może z prawdy tu jest ale, z drugiej strony, tam nie ma dróg dojazdowych, tam nigdzie nie ma asfaltu wylanego, brak chodników a do zrobienia tego nie potrzeba chyba wysiedleń.



martin13 - Śro Gru 19, 2007 6:10 pm

Co do zmian na osiedlu, tylko po "wymianie mieszkańców", coś może z prawdy tu jest ale, z drugiej strony, tam nie ma dróg dojazdowych, tam nigdzie nie ma asfaltu wylanego, brak chodników a do zrobienia tego nie potrzeba chyba wysiedleń.

Tu nie chodzi o to, żeby dla remontów kanalizacji, dróg i chodników trzeba wymieniać mieszkańców, bo te rzeczy są do zrobienia na już i to bez względu na wszystko. Tu chodzi o większą rewitalizację tego osiedla i zmianę wizerunku tego miejsca, a do tego będą potrzebne do zrobienia bardziej stanowcze kroki.



Cuma - Pią Gru 21, 2007 1:54 pm
JEST BUDŻET
piątek, 21 grudnia 2007
20 grudnia w Rudzie Śląskiej odbyła się Sesja Rady Miasta, podczas której radni przyjęli budżet miasta na rok 2008
Jedna z najważniejszych sesji w roku – sesja budżetowa odbyła się w Rudzie Śląskiej 20 grudnia. Radni przyjęli budżet na rok 2008. Za jego przyjęciem głosowało 20 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu, jeden głosował przeciw. Dochody budżetu zostały ustanowione na poziomie ponad 433 070 596 zł, wydatki na poziomie 500 070 596 zł. Na inwestycje Miasto w 2008 roku przeznaczy kwotę 149 mln zł.

Najważniejsze inwestycje, które będą realizowane w przyszłym roku to:

Budowa części trasy N-S (11.037.163 zł),
Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania z linią kolejową w Rudzie Śląskiej – Wirku (6.000.000 zł),
Przebudowa drogi dojazdowej do Śląskiego Parku Przemysłowego i Inkubatora Przedsiębiorczości (4.625.000 zł),
Rewitalizacja zabytkowego osiedla – kolonii robotniczej „Kaufhaus” w Rudzie Śląskiej (1.378.000 zł).

Radni podczas sesji ustanowili również rok 2008 w Rudzie Śląskiej "Rokiem Karola Goduli". Przyjęto także szereg uchwał porządkowych. Sesja rozpoczęła się miłym, świątecznym akcentem - w nastrój Świąt Bożego Narodzenia wprowadzili radnych kolędnicy z Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca "Rudzianie" oraz Świetlicy Socjoterapeutycznej Stowarzyszenia Św. Filipa Nereusza. Zasłużonym dla obronności kraju wręczono medale. Gośćmi na sesji byli również zawodnicy "Gwiazdy" Ruda Śląska - srebrni medaliści Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu. Sesja trwała 8 godzin.



maciej141 - Wto Gru 25, 2007 5:30 pm
chciałbym zamieścić pare małych inwestycji w Rudzie Śląskiej w dzielnicy godula



SPUTNIK - Wto Gru 25, 2007 6:06 pm

chciałbym zamieścić pare małych inwestycji w Rudzie Śląskiej w dzielnicy godula
proszę bardzo



brysiu - Śro Sty 02, 2008 11:24 am

Zobacz film o Rudzie Śląskiej 2008-01-02

5 stycznia o godz. 9:30 w programie TV4 zostanie wyświetlony film dokumentalny poświęcony Rudzie Śląskiej. „Instynkt Tropiciela” – taki tytuł nosi program - prezentuje atrakcje turystyczne i kulturalne polskich miast. Odcinek poświęcony naszemu miastu powstawał w czerwcu 2007 r. Ekipa telewizyjna razem z pracownikami Wydziału Rozwoju Miasta rudzkiego magistratu w poszukiwaniu materiału odwiedziła najciekawsze miejsca w Rudzie Śląskiej.



jacek_t83 - Śro Sty 02, 2008 2:02 pm
Wiecej o filmie:
http://www.mmsilesia.pl/news/208/Ruda+% ... ry=depesze

trzeba przyznac ze Ruda Slaska ma profesjonalne biuro prasowe. Po wyslaniu mejla po godzinie do mnie oddzwoniono i o wszystkim opowiedziano. Szacunek.
Tymaczasem biuro promocji Katowic od 3 dni nie odpowiedzialo na mojego mejla. Wstyd!



martin13 - Śro Sty 02, 2008 9:22 pm

trzeba przyznac ze Ruda Slaska ma profesjonalne biuro prasowe. Po wyslaniu mejla po godzinie do mnie oddzwoniono i o wszystkim opowiedziano. Szacunek.Tymaczasem biuro promocji Katowic od 3 dni nie odpowiedzialo na mojego mejla. Wstyd!

Bo Katowic nie ma nawet co porównywać z dobrze zorganizowaną Rudą Śląską



Cuma - Sob Sty 05, 2008 9:28 pm
30 mln zł na nową siedzibę Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej
04-01-08 19:01:01:45, RG, Gospodarka Ślaska
Dzięki porozumieniu między miastem Ruda Śląska a Sądem Okręgowym w Gliwicach zostanie wybudowana nowa siedziba dla rudzkiego Sądu Rejonowego. Umowa w tej sprawie ma być podpisana 8 stycznia w ratuszu w Rudzie Ślaskiej.

Wkład miasta Ruda Śląska w realizację tej inwestycji to działka przy ul. Czarnoleśnej o powierzchni ok. 1 ha, która zostanie przekazana w formie darowizny na rzecz Skarbu Państwa oraz 5 mln zł na pierwszy etap inwestycji - informuje biuro prasowe ratusza. Pozostała część 30 milionowego budżetu tego przedsięwzięcia zostanie poniesiona przez Skarb Państwa.

Dotychczas jedną z największych inwestycji w infrastrukturę sądów powszechnych, miast wchodzących w skład Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, była budowa nowego budynku sądu okręgowego w Katowicach. Inwestycja ta rozpoczęła się w 2005 roku, a zakończenie planowane jest na rok 2008.



martin13 - Pon Sty 07, 2008 4:11 pm

30 mln zł na nową siedzibę Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej
04-01-08 19:01:01:45, RG, Gospodarka Ślaska
Dzięki porozumieniu między miastem Ruda Śląska a Sądem Okręgowym w Gliwicach zostanie wybudowana nowa siedziba dla rudzkiego Sądu Rejonowego. Umowa w tej sprawie ma być podpisana 8 stycznia w ratuszu w Rudzie Ślaskiej.

Wkład miasta Ruda Śląska w realizację tej inwestycji to działka przy ul. Czarnoleśnej o powierzchni ok. 1 ha, która zostanie przekazana w formie darowizny na rzecz Skarbu Państwa oraz 5 mln zł na pierwszy etap inwestycji - informuje biuro prasowe ratusza. Pozostała część 30 milionowego budżetu tego przedsięwzięcia zostanie poniesiona przez Skarb Państwa.

Dotychczas jedną z największych inwestycji w infrastrukturę sądów powszechnych, miast wchodzących w skład Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, była budowa nowego budynku sądu okręgowego w Katowicach. Inwestycja ta rozpoczęła się w 2005 roku, a zakończenie planowane jest na rok 2008.


Czyli już wiadomo w końcu, że nowy sąd nie będzie budowany na końcu przyszłego rynku na Nowym Bytomiu, tylko powstanie na Czarnym Lesie na przeciw Pogoni. Najbardziej jestem jednak ciekaw jak będzie wyglądać projekt, mógłby przynajmniej dorównywać temu Katowickiemu, ale zobaczymy co zaprojektują.



absinth - Wto Sty 08, 2008 7:20 am
jesli jeszcze nie ogloszono konkursu to chyba bedzie przetarg, a projekty wylonione w takim trybie nie zawsze dobrze rokuja...

btw kiedy mialyby sie rozpoczac prace, czy to juz wiadomo?



MARIQ_1985 - Wto Sty 08, 2008 2:30 pm
hmm to co w taim razie z budynkiem który miał powstać na przyszłym rynku?



Cuma - Wto Sty 08, 2008 3:01 pm

hmm to co w taim razie z budynkiem który miał powstać na przyszłym rynku?handel, usługi, biura, apartamenty...? Kto powiedział że muszą to być budynki publiczne??



brysiu - Wto Sty 08, 2008 3:29 pm
budynki uzytecznosci publicznej, jesli laska...;-P



Cuma - Wto Sty 08, 2008 8:13 pm

budynki uzytecznosci publicznej, jesli laska...;-PNo ja jeszcze ktoś pomyli z domem publicznym <lol>

Oby był extra projekt i mielismy najfajniejszy sąd w aglomeracji hehe. A tak dla porównania ile kosztował sąd w Kato



martin13 - Wto Sty 08, 2008 9:16 pm

Oby był extra projekt i mielismy najfajniejszy sąd w aglomeracji hehe. A tak dla porównania ile kosztował sąd w Kato

A może byś tak sam sobie zajżał do odpowiedniego tematu i sprawdził Ale jeśli się nie mylę to coś około 60 mln kosztuje ta inwestycja w Katowicach.

A co do rynku i tego budynku na końcu, to mogą tam np. przenieść Urząd Skarbowy.



MARIQ_1985 - Śro Sty 09, 2008 10:49 pm


A co do rynku i tego budynku na końcu, to mogą tam np. przenieść Urząd Skarbowy.


jestem jak najbardziej ZA :D cieżko tam zawsze dojechać :/



Emenefix - Pią Sty 11, 2008 5:04 pm


Wiadomości: MM Silesia sprawdza, kto stoi za nową inwestycją w mieście
Po co w Rudzie Śląskiej nowy sąd?

Łukasz Malina 11.01.08

Między innymi z tym pytaniem zgłosiliśmy się do Urzędu Miejskiego, który na swoich stronach internetowych poinformował o nowej inwestycji w mieście.

8 stycznia w UM Rudy Śląskiej podpisano umowę pomiędzy Miastem Ruda Śląska a Skarbem Państwa - Sądem Okręgowym w Gliwicach, dzięki któremu w Rudzie Śląskiej zostanie wybudowana od podstaw nowoczesna siedziba Sądu Rejonowego. Miasto zainwestuje w budowę nowej siedziby sądu 5 milionów złotych oraz przekaże działkę przy ul. Czarnoleśnej, na której nowy sąd rejonowy wyrośnie. Całkowity koszt inwestycji to 30 milionów złotych. Skarb Państwa zainwestuje 25 milionów złotych.

Zapytaliśmy władze Rudy Śląskiej o nową inwestycję. Na pytania MM-ki odpowiedzi udzielił zastępca prezydenta Rudy Śląskiej – Bartosz Satała:

MMSilesia: - Dlaczego buduje się nowy sąd, skoro jeden już istnieje? Czy z dotychczasową siedzibą sądu jest coś nie w porządku?

Bartosz Satała: - Obecny budynek sądu przy ul. 1 Maja ma już prawie 100 lat i jest mocno zniszczony przez szkody górnicze. Poza tym nie ma w nim wystarczającej liczby pomieszczeń dla pracowników i dokumentacji.

- Czy miasto nie ma bardziej pilnych potrzeb? 5 milionów złotych to niemały kawałek budżetu Rudy Śląskiej?

- Sąd Rejonowy służy mieszkańcom Rudy Śląskiej. Władza sądownicza powinna dysponować obiektem odpowiadającym jej godności. Miasto zyska ładny obiekt w centralnej dzielnicy, będący symbolem znaczenia, jakie przywiązujemy do przestrzegania prawa. Kwota 5 milionów złotych stanowi niecały 1% wydatków budżetu gminy, a zważając na to, że prawdopodobnie nie będzie konieczności wydatkowania tej kwoty w jednym roku budżetowym, te środki nie obciążą w dużym stopniu „wspólnej kasy” naszego miasta.

- Co się stanie z dotychczasową siedzibą Sądu rejonowego w Rudzie Śląskiej?

- Obecna siedziba Sądu Rejonowego mieściła kiedyś urząd gminy Nowa Wieś i ma wartość zabytkową. Dlatego budynek będzie nadal służył miastu, jego konkretne przeznaczenie nie zostało jeszcze ustalone.

- Kto podjął decyzję o budowie nowej siedziby sądu?

- Pomysł wyniknął z potrzeby chwili, czyli bardzo złego stanu technicznego dotychczasowego budynku. Podpisana umowa jest efektem zabiegów obu stron tj. Władz Miasta Ruda Śląska i Dyrekcji Sądu Okręgowego w Gliwicach, by tę sytuację zmienić.

Nowy budynek Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej, to druga taka inwestycja w regionie – poza nią – od kilku lat trwa budowa siedziby Sądu Okręgowego w Katowicach, która planowo ma się skończyć w 2008 roku. – Budowa Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej rozpocznie się w 2009 roku, jej zakończenie planowane jest na rok 2012 – mówi wiceprezydent Rudy Śląskiej Bartosz Satała – natomiast początku prac budowlanych możemy spodziewać się zaraz po wejściu umowy w życie. Wtedy zostanie ogłoszony przetarg, między innymi na pełną dokumentację projektową.

http://www.mmsilesia.pl/news/329/Po+co+ ... egory=news





MARIQ_1985 - Pią Sty 11, 2008 8:56 pm
4 lata chcą budować sąd ? :O



Cuma - Sob Sty 12, 2008 8:21 am
o ile mnie pamięć nie myli to info z UM mówiło o zakonczeniu w 2010

Info na stronie Sfery:
Nowoczesna siedziba Sądu Rejonowego powstanie w Rudzie Śląskiej. Według szacunków prace zakończą się w 2010 roku.(...)



martin13 - Sob Sty 12, 2008 10:07 pm
No to mamy dwie teorie co do terminu zakończenia inwestycji, ale skoro mają zaczynać w przyszłym roku to myślę, że koniec 2010 jest bardziej realny, bo budowa do 2012 to byłaby lekka przesada.



Cuma - Wto Sty 15, 2008 9:32 am
Otwarcie piątego mieszkania rodzinkowego 2008-01-15

18 stycznia o godz. 12:00 przy ul. Chroboka 3/5 w dzielnicy Bielszowice odbędzie się uroczyste otwarcie kolejnego mieszkania rodzinkowego przez Ośrodek Pomocy Dzieciom i Rodzinie. W mieszkaniu tym będzie mogło przebywać 10 dzieci. W warunkach zbliżonych do domowych będą się rozwijać, wychowywać, uczyć. Na zdjęciu: Otwarcie pierwszego mieszkania rodzinkowego w Rudzie Śląskiej w 2005 r.

W naszym mieście funkcjonują cztery mieszkania rodzinkowe – w dzielnicach Wirek, Ruda, Bielszowice. Ogółem tą formą opieki objętych jest 40 dzieci. Piąte mieszkanie zapewni schronienie kolejnym dzieciom pozbawionym ciepła domu rodzinnego.

Dzięki nowatorskim rozwiązaniom opieki społecznej, wprowadzonym w naszym mieście np. treningom w prowadzeniu domu, czy mieszkaniom rodzinkowym „na prostą” w ciągu roku wyszło ponad 600 rodzin, to jest prawie 2 tysiące osób. Te osoby nie są już podopiecznymi MOPS, ponownie rozpoczęły samodzielne życie.

To z myślą o najmniejszych w dzielnicach Rudy Śląskiej działają świetlice socjoterapeutyczne i kluby dla młodzieży w wieku gimnazjalnym. Tutaj dzieci odkrywają swoje talenty, czego dowodem są np. ozdoby choinkowe, które zawisły na świątecznym drzewku w Urzędzie Miasta.

Bliższe informacje: Regina Krzysteczko, dyrektor Ośrodka Pomocy Dzieciom i Rodzinie, tel. 240 90 07.



Wit - Wto Sty 15, 2008 8:28 pm
W Rudzie Śl. boją się fedrowania pod centrum
Jacek Madeja2008-01-15, ostatnia aktualizacja 2008-01-15 20:27



Mieszkańcy Nowego Bytomia protestują przeciwko planom kopalni Pokój. Boją się, że kiedy zakład zacznie pod nim fedrować, posypią się stuletnie zabytkowe kamieniczki.
Nowy Bytom to centralna dzielnica Rudy Śląskiej. Przy placu Jana Pawła II znajduje się magistrat i górujący nad miastem, unikatowy w skali kraju, neobizantyjski kościół pod wezwaniem św. Pawła. Dookoła skweru stoją pieczołowicie odnowione stuletnie mieszczańskie kamienice. - To unikatowy przykład oryginalnie zachowanej osady przemysłowej z kościołem, familokami i reprezentacyjnymi willami wysokich urzędników. Na dodatek zachowały się w prawie nienaruszonym stanie - mówi Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków.

Większość ludzi mieszkających w nowobytomskich kamienicach żyje tu od dawna. Wykupili mieszkania i utworzyli wspólnoty mieszkaniowe. Kiedy dowiedzieli się, że pod dzielnicą ma fedrować kopalnia Pokój, zaprotestowali. - Trzy lata temu obchodziliśmy stulecie naszego domu. Kiedy zaczną pod nami wybierać węgiel, stropy mogą nie wytrzymać. Zagrożony jest też kościół św. Pawła, a drugiego takiego nie ma na całym Śląsku - mówi Elżbieta Orszulik, która mieszka w jednej z kamienic naprzeciwko urzędu miejskiego.

- Już raz wydobywali węgiel pod Nowym Bytomiem, przez kilkanaście lat po wojnie. Mimo że wtedy robili to metodą podsadzkową, i tak popękały ściany. Teraz wszystko wybiera się na zawał i potem domy się walą. Wystarczy spojrzeć na to, co się dzieje w Wirku - denerwuje się Barbara Dworak, która przewodniczy społecznemu komitetowi mieszkańców. W proteście przeciwko planom kopalni Pokój zebrano już ponad 2 tys. podpisów.

Pomysł, żeby fedrować pod centrum Nowego Bytomia, niepokoi także miejskiego konserwatora zabytków. - To niedopuszczalne. Tak stare budynki są całkowicie pozbawione zabezpieczenia przed eksploatacją górniczą. Poza tym w analizy górnicze, że nic im nie grozi, po prostu nie wierzę. Mieliśmy wiele przykładów z innych dzielnic miasta, że skutki mogą być wręcz katastrofalne. Chociażby sklep Kaufland w Wirku. Specjaliści od górnictwa też zapewniali, że wszystko będzie w porządku, a budynek zaczął się walić - mówi Mercik.

Z powodu negatywnej opinii miejskiego konserwatora zabytków kopalnia Pokój wycofała się z początkowych planów. Zrezygnowała z pomysłu eksploatacji jednej ze ścian. W planach ma jednak wciąż fedrowanie na południe od kościoła św. Pawła. Przedstawiciele Kompanii Węglowej, do której należy kopalnia, bronią się, że porzucenie planów wydobycia pod Nowym Bytomiem może mieć poważne konsekwencje ekonomiczne.

Mieszkańcy nie zamierzają składać broni. - Będziemy do końca walczyć o swoje domy - mówi Dworak.

Wybieranie węgla pod Nowym Bytomiem ma się rozpocząć w połowie roku. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach.



martin13 - Pon Sty 21, 2008 11:14 pm
Ruda Śląska kusi inwestorów loftami
Tomasz Malkowski 2008-01-21, ostatnia aktualizacja 2008-01-21 19:59
Wieża wodna, stary dworzec, zabudowania fabryki margaryny czekają na inwestorów w Rudzie Śląskiej. Miasto przygotowało listę budowli, które można przerobić na lofty. W ten sposób chce ratować niszczejące przemysłowe dziedzictwo

Ruda Śląska na swojej stronie internetowej pokazuje obiekty poprzemysłowe, które można przerobić na lofty, czyli mieszkania w industrialnym klimacie. Wszystkie budynki są puste i czekają na inwestorów.

- Łódź przyciąga nowych mieszkańców przemysłowymi obiektami. My mamy ich całą masę, są bardzo piękne - mówi Renata Młynarczuk z rudzkiego magistratu. Na liście są m.in. budynki starego szpitala, szkoły, a nawet niewielka wieża wodna, która stoi w parku przy dworcu kolejowym w Kochłowicach. Miasto liczy na to, że w ten sposób przemysłowe zabytki przestaną niszczeć. W złym stanie jest np. wieża węglowa. To praktycznie tylko gołe mury, ale za to bardzo masywne. Unikatowa budowla przypomina trochę średniowieczne wieże mieszkalne.

Na razie na liście jest tylko sześć budynków, ale urzędnicy zapowiadają, że będzie ich więcej. Oferują też pomoc przy załatwianiu wszelkich formalności.

Lofty w Rudzie Śląskiej już cieszą się sporym zainteresowaniem. - Mimo że specjalnie się nie reklamujemy, mamy już sporo telefonów. Stale też oprowadzamy zainteresowanych po obiektach - mówi Tomasz Kulpok z biura prasowego rudzkiego UM.

Największym zainteresowaniem cieszą się zabudowania dawnego szpitala w Wirku. Ceglany kompleks stojący wokół dziedzińca ma prawie 11 tys. m kw. Stoi przy ruchliwej ulicy 1 Maja łączącej autostradę z trasą średnicową. W szpitalu zachowało się wiele cennych elementów wyposażenia, w tym witraże w kaplicy. Interesująca jest też fabryka margaryny przy ulicy Piastowskiej, stoi na kamiennym cokole, a ceglane ściany zdobią smukłe okna zwieńczone łukami.

- W tych budynkach niekoniecznie muszą powstawać lofty. Przecież wieża wodna idealnie nadaje się na klimatyczną knajpkę, a w budynku dawnej szkoły w Kochłowicach może funkcjonować jakaś prywatna uczelnia - przekonuje Młynarczuk.

Rudzcy urzędnicy wiedzą jednak, że hasłem "loft" mogą zwrócić uwagę potencjalnych inwestorów, bo to teraz bardzo modne. Pierwszym loft na Śląsku to dom architekta Przemo Łukasika, który powstał w starej lampiarni kopalni Orzeł Biały w Bytomiu. Obok niej przerabiana jest na mieszkania kopalniana łaźnia. Kolejne industrialne apartamenty powstają w Gliwicach w zabytkowym spichlerzu. Gdyby Rudzie Śląskiej udało się zachęcić ludzi do remontowania starych budynków, mogłaby się stać prawdziwym polskim zagłębiem loftów.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,4857341.html
_________________________________
Bardzo dobrze, że miasto chce przeznaczyć te obiekty na lofty, bo jak dalej nic się nie będzie z nimi robić to szybko znikną całkowicie z krajobrazu miasta.



Cuma - Wto Sty 22, 2008 8:42 am
O tym że są na lofty to wiedziałem ale że będzie duże zainteresowanie to troche wątpiłem oby było ono duże i szybko doszło to transakcji



Kris - Wto Sty 22, 2008 10:52 am
ile jeszcze musi rozsypać się takich obiektów, aby władze zrozumiały, że niszczy nie tylko dziedzictwo ale i też tożsamość miast.
Ale lepiej późno niż wcale. A takich obiektów na Śląsku czy Zagłębiu mamy mnóstwo.
(dworce, wieże, hale, fabryki...)
Chciałbym aby nasze województwo miało miano Zagłębia Loftów

A swoją drogą piękna ta wieża, a i teren wokół tej wieży. Ale przydałaby się porządna rewitalizacja całego terenu wokół dworca w Kochłowicach.




Wit - Pią Sty 25, 2008 8:46 pm


Na remont tego, co zostało z basenu potrzeba 5 milionów
dziś
Wracamy na kąpielisko przy ulicy Bytomskiej. O jego postępującej dewastacji pisaliśmy tydzień temu. Niestety, nie mamy dobrych wieści dla zatroskanych o stan obiektu mieszkańców Orzegowa. W niedzielny wieczór nieznani sprawcy podpalili budynek gospodarczy na zapleczu obiektu. Spaleniu względnie nadpaleniu uległa drewniana konstrukcja dachu. Straty oszacowano wstępnie na około 10 tysięcy złotych.

To kolejny cios zadany przez wandali w wyremontowane zaplecze kąpieliska. Wcześniej zdążyli już zdemolować budynek przebieralni. Ukradli też znaczną część betonowego ogrodzenia (na jego postawienie wydano 46 tysięcy złotych, materiały budowlane na remont zaplecza kosztowały 37 tysięcy złotych).

Orzegowskie kąpielisko od letnich wakacji 2003 roku należy do miasta. W tym czasie nie przyjęło jednak ani jednego miłośnika kąpieli (choć nie raz padały obietnice, iż "w przyszłym sezonie" basen będzie gotowy).

Gmina wpompowała w remont obiektu około 300 tysięcy złotych, lecz prace przerwano, gdy wyszło na jaw, iż prowadzone są bez konkretnego projektu budowlanego. Co gorsza okazało się, iż pierwotny kosztorys był dziesięciokrotnie zaniżony w stosunku do faktycznych kosztów inwestycji - te wyceniane są obecnie na pięć milionów złotych.

Zarządca obiektu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, rozgląda się skąd wziąć takie pieniądze. Potencjalnym źródłem dotacji mają być unijne fundusze. Pytanie tylko ile zostanie z kąpieliska do czasu pozyskania środków na jego kompleksowy remont. Złodzieje i wandale są praktycznie bezkarni- olbrzymiego obiektu nikt nie pilnuje.

(miw) - POLSKA Dziennik Zachodni



martin13 - Pią Sty 25, 2008 11:09 pm
^^ Jeśli miasto nie wynajmie kompetentnej ochrony na przyszłość, to kolejne remonty po złomiarzach i wszelkich wandalach nie mają żadnego sensu, cóż taka okolica



Adam_sl - Sob Sty 26, 2008 3:06 pm
I tak 300 tyś. zostalo wyrzucone w bloto.



MephiR - Sob Sty 26, 2008 3:56 pm
Za 5 milionów można chyba wybudować nowe?



Cuma - Sob Sty 26, 2008 9:26 pm
Spotkanie z twórcą Domu Aatrialnego
26 stycznia 2008 Biuro Prasowe UM Ruda Śląska

8 lutego br. o godz. 15:00 w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej, ul. Niedurnego 69, odbędzie się prelekcja Roberta Koniecznego, jednego z najwybitniejszych polskich architektów młodego pokolenia. Rudzianin wygłosi wykład pt. "Logika przestrzeni", po którym będzie również możliwość zapoznania się z wystawą i rozmowy z Twórcą.

Robert Konieczny jest twórcą Domu Aatrialnego, uhonorowanego tytułem najlepszego domu roku 2006 przez prestiżowy portal World Architecture News, zdobywcą wielu nagród, m.in. Grand Prix – Śląska Architektura roku 2006 oraz I nagrody w konkursie SARP-PSG 2005. Został zakwalifikowany jako jedyny architekt z Europy Środkowo-Wschodniej do grona 44 najlepszych młodych architektów świata przez prestiżowe hiszpańskie wydawnictwo Scalae. Pochodzący z Rudy Śląskiej Robert Konieczny jest także znakomitym wykładowcą, który chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem z szerszą publicznością.

Bliższe informacje: Wydział Rozwoju Miasta - tel. 032/2486281 wew.1190

Źródło: Biuro Prasowe UM Ruda Śląska
------------------------------------------------------------
Ech... czemu zawsze o takich spotkaniach albo nie ma info albo są o takiej porze, o której mam szkołe



martin13 - Sob Sty 26, 2008 10:09 pm
^^ Ja też mam szkołę jeszcze o tej porze i też się nie wybiorę



Cuma - Czw Sty 31, 2008 4:00 pm
3 lutego o godz. 17:30 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na lodowisko przy ul. Kłodnickiej w dzielnicy Halemba na program widowiskowy pt. „Gwiazdy tańczą na lodzie …w Halembie!” z udziałem uczestników popularnego programu emitowanego przez telewizję publiczną „Gwiazdy tańczą na lodzie” – Piotra Zelta i Agnieszki Dulej – Urbańskiej. W programie także : pokaz zręczności hokeistów RTH „Zryw” Ruda Śląska oraz konkursy dla publiczności. Wstęp wolny. Bliższe informacje: MOSiR, tel. (0 32) 248-63-36, (0 32) 342-33-50.



Cuma - Sob Lut 02, 2008 1:49 pm
List gończy za graficiarzem usunięcie malowideł będzie kosztować 40.000 !
Szukamy wandala - graficiarza
Poszukujemy informacji o sprawcy dewastacji elewacji obiektów osiedla Kaufhaus, ul. Niedurnego 50 oraz parterów ul. Niedurnego.

Koszty usunięcia grafitti to 40 tys. zł

Pomóż zaprowadzić porządek!
tel. (32) 2486-281 wew. 1370
Gwarantujemy anonimowość!

Anonimowość dla informatorów, nagrody pieniężne czy bieżące usuwanie malowideł - tak urzędnicy chcą walczyć z graficiarzami. Pomóż zaprowadzić porządek - apeluje na swej stronie internetowej Miejski Konserwator Zabytków w Rudzie Śląskiej, nawołując mieszkańców do wspólnej walki. Póki co w batalii o czyste miasta uliczni malarze są ciągle o krok przed policją i strażą miejską. Zaangażowanie lokalnej społeczności ma to zmienić.

Celem numer jeden stał się autor malowideł, szpecących elewacje familoków zabytkowego osiedla Kaufhaus i modernistycznego bloku w Nowym Bytomiu, centralnej dzielnicy miasta. Ten ostatni budynek zaledwie kilka miesięcy temu przeszedł gruntowny lifting. Konserwator nie zamierza więc puścić płazem tej dewastacji. Na swej stronie internetowej zamieścił "list gończy" za graficiarzem. Jak pisze, usunięcie malowideł kosztować będzie gminę 40 tysięcy złotych. Ci, którzy są w stanie wskazać winowajcę, mogą zadzwonić do biura konserwatora i anonimowo przekazać tę informację.

- Nie mamy pieniędzy na nagrody dla informatorów. Liczymy jednak, że mieszkańcom zależy na tym, aby budynki w mieście były czyste i to będzie dla nich wystarczającym powodem, by przekazać informację o sprawcy tych zniszczeń. Jeśli pomysł się sprawdzi, to niewykluczone, że będziemy do niego wracać - mówi Łukasz Urbańczyk z biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Rudzcy strażnicy miejscy dopowiadają jednak, iż wciąż obowiązuje uchwała Rady Miasta o nagrodach za informację o sprawcach dewastacji mienia publicznego. Niezależnie komu przekażą oni tą informację - policji, straży miejskiej czy konserwatorowi zabytków - mogą liczyć na 500 złotych brutto, choć nie dostaną ich "od ręki".

- Aby wypłacić nagrodę informacja musi zostać potwierdzona w toku prowadzonego przez nas bądź policję postępowania. Pieniądze będą zatem przekazane dopiero wtedy, gdy wobec sprawcy wydane zostanie sądowe orzeczenie - tłumaczy Roman Dymek, zastępca komendanta Straży Miejskiej.

Michał Wroński - POLSKA Dziennik Zachodni



jacek_t83 - Pią Lut 08, 2008 8:06 am
[press=mms]615[/press]



Cuma - Pią Lut 08, 2008 4:22 pm
Ruda Śląska wielkim placem budowy
08-02-08 14:02:02:55, UM, Ruda Śląska
W 2008 roku, w Rudzie Śląskiej planowana jest budowa kilku osiedli mieszkaniowych, w zachodniej części dzielnicy Halemba. Również w Halembie rozpocznie się budowa Parku Wodnego OTI. W Kochłowicach wybudowane zostanie osiedle usługowo - mieszkalne pn.:„Osiedle Leśne”, składające się z 55 domów.
Również w tej dzielnicy przybędzie 1.500 miejsc pracy w nowopowstającym centrum logistycznym przy ul. Kalinowej. Przy ul. Górnej w dzielnicy Bielszowice rozpocznie się budowa zespołu osiedlowego „Wawel”, na około 2000-3000 mieszkań. 18 domków szeregowych powstanie również przy ul. Norwida, w dzielnicy Ruda. Ponadto rozpocznie się etap projektowania budynku Sądu Rejonowego w dzielnicy Czarny Las oraz zakładu produkcyjnego przy ul. Rudzkiej w dzielnicy Ruda. W fazie przetargowej jest budowa zespołu usługowo - apartamentowego przy ul. Mickiewicza w dzielnicy Ruda, kontynuowana jest budowa TBS przy ul. Kokota-Cynkowej - II etap. Tam powstanie 108 mieszkań: 3 budynki po 36 mieszkań. Planowane wydatki budżetowe Miasta na gospodarkę mieszkaniową w tym roku wynoszą ponad 18 mln zł.
Dużą inwestycją będzie planowana przebudowa drogi do Śląskiego Parku Przemysłowego i Inkubatora Przedsiębiorczości – koszt robót budowlanych (wg kosztorysu inwestorskiego) to ponad 10 mln zł. Termin przygotowania specyfikacji upływa 15 marca 2008 r. Modernizacji ulegnie również ul. Pawła, która znajduje się w pobliżu ważnego dla regionu węzła komunikacyjnego z DTŚ. Koszt inwestycji łącznie z dokumentacją wynosi 2 690 000 zł. Ulica Pawła przebiega przez nową strefę ekonomiczną Rudy Śląskiej, gdzie swoje siedziby usytuowały takie firmy jak: Przedsiębiorstwo Polsko Kanadyjskie Pro - Stal Sp. z o.o, Restyl, firma „Euro-Lock”, Liber, czy „Tetgum”.

-------------------------------------------------------------------------------------------------
wow nieźle



martin13 - Pią Lut 08, 2008 9:33 pm
No nieźle się będzie dziać w Rudzie Śl. Będzie co focić przynajmniej Na jakieś twoje fotki Cuma też będe liczyć Szczególnie z Halemby i tych rejonów.



Cuma - Sob Lut 09, 2008 7:58 am
A mnie teraz najbardziej zastanawia lokalizacja tych osiedli na Halembie i tego w Kochłowicach No i nie wspominają czy na Halembie to mają być domki czy bloki czy co Cieszy mnie te centrum logistyczne ale "kto" je buduje I czy już je budują czy dopiero planują Niech stawiają je do wakacji może pochytom robota na wakacje hehe no ale pewnie na kat. B niepotrzebują

BTW na ul. Górną już raz był przetarg i nie było chętnych a ostatnio SPP nie ogłaszało nowego przetargu. Skad więc taka pewność z tymi 2000-3000 mieszkań



Cuma - Pon Lut 11, 2008 9:21 am
Z uwagi na brak odpowiedzi sam rozpocząłem poszukiwania

Potwierdziło sie "Osiedle Leśne" w Kochłowicach Oto link do stronki developera
http://www.centrumdeveloper.pl/rudasl/rudasl.html









Niestety nic nie wygrzebałem w sprawie centrum logistycznego i zespołu osiedlowego Wawel



Kris - Pon Lut 11, 2008 10:49 am
Czy ta inwestycja w Kochlowicach bedzie realizowana obok tego schronu?
Tak przynajmniej mi sie wydaje (z mapy Google)



Wit - Pon Lut 11, 2008 7:49 pm
Rudzki rynek ważniejszy od ogródków
Tomasz Malkowski2008-02-11, ostatnia aktualizacja 2008-02-11 17:07



Planowana przebudowa Nowego Bytomia na centrum Rudy Śląskiej wywołała falę protestów działkowców. W miejscu, gdzie mają ogródki, miasto planuje stworzyć rynek. Zrobi to nawet przy sprzeciwie społecznym.

Ruda Śląska, utworzona z połączenia różnych miejscowości, nie ma centrum. Pojawiają się koncepcje, by zbudować miejski rynek od podstaw. Kiedyś centrum miasta miało zostać zbudowane między Wirkiem a Nowym Bytomiem. Od zeszłego roku władze lansują pomysł umieszczenia rynku w Nowym Bytomiu, który skupia najważniejsze funkcje administracyjne.

Już w latach międzywojennych powstał tutaj miejski plac z monumentalnym kościołem św. Pawła i gmachem urzędu miejskiego. Teraz plac Jana Pawła II ma być mocno przedłużony w kierunku zachodnim, za kościół. Problem w tym, że za świątynią, oprócz rzędu garaży, są też ogródki działkowe. I to o nie toczy się w mieście spór. Z ogródków działkowych Szarotka wysłano już do magistratu prawie pół tysiąca protestów.

- Miasto potrzebuje rynku, ale czy koniecznie na mojej działce? Plac Jana Pawła II jest wystarczająco duży, urzędnicy powinni skupić się na jego odnowieniu - przekonuje pani Maria, która z mężem posiada ogródek w spornym miejscu.

Jej znajomy ma murowaną altanę. - Postawiłem ją już dawno temu. I co, mam to teraz tak oddać? - mówi zdenerwowany.

Urzędnicy uspokajają: - Ustawa o ogródkach działkowych doskonale chroni interesy działkowców. Miasto będzie musiało zapłacić odszkodowania i znaleźć dla ogródków nowe miejsce - mówi Tadeusz Kostoń, naczelnik wydziału architektury. - Poza tym nie likwidujemy całych ogródków, które rozciągają się przy ulicy Objazdowej, tylko 40-metrowy pas za kościołem - aż do torów kolejowych. W tym miejscu powstaną nowe gmachy publiczne i plac.

Miasto nie wie jeszcze, ile pieniędzy wyda na przeniesienie ogródków. Urzędnicy mają już dla działkowców nowe miejsce: przy ulicy Hallera - kilkaset merów dalej. Każda działka zostanie tam ogrodzona oraz zostaną do niej doprowadzone woda i prąd.

Wcześniej jednak miasto musi zmienić plan miejscowy dla spornego fragmentu, procedury mogą potrwać nawet ponad rok. - Oczywiście na każdym etapie działkowcy będą mogli protestować i opóźniać prace. Jeżeli będziemy zmuszeni, podejmiemy działania nawet wbrew woli działkowców, bo budowa centrum to priorytet dla wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej - mówi Kostoń.
..........................
lol...jak zdołały uchować się ogródki działkowe w ścisłym centrum miasta?




martin13 - Pon Lut 11, 2008 9:48 pm

Rudzki rynek ważniejszy od ogródków
Tomasz Malkowski2008-02-11, ostatnia aktualizacja 2008-02-11 17:07



Planowana przebudowa Nowego Bytomia na centrum Rudy Śląskiej wywołała falę protestów działkowców. W miejscu, gdzie mają ogródki, miasto planuje stworzyć rynek. Zrobi to nawet przy sprzeciwie społecznym.

Ruda Śląska, utworzona z połączenia różnych miejscowości, nie ma centrum. Pojawiają się koncepcje, by zbudować miejski rynek od podstaw. Kiedyś centrum miasta miało zostać zbudowane między Wirkiem a Nowym Bytomiem. Od zeszłego roku władze lansują pomysł umieszczenia rynku w Nowym Bytomiu, który skupia najważniejsze funkcje administracyjne.

Już w latach międzywojennych powstał tutaj miejski plac z monumentalnym kościołem św. Pawła i gmachem urzędu miejskiego. Teraz plac Jana Pawła II ma być mocno przedłużony w kierunku zachodnim, za kościół. Problem w tym, że za świątynią, oprócz rzędu garaży, są też ogródki działkowe. I to o nie toczy się w mieście spór. Z ogródków działkowych Szarotka wysłano już do magistratu prawie pół tysiąca protestów.

- Miasto potrzebuje rynku, ale czy koniecznie na mojej działce? Plac Jana Pawła II jest wystarczająco duży, urzędnicy powinni skupić się na jego odnowieniu - przekonuje pani Maria, która z mężem posiada ogródek w spornym miejscu.

Jej znajomy ma murowaną altanę. - Postawiłem ją już dawno temu. I co, mam to teraz tak oddać? - mówi zdenerwowany.

Urzędnicy uspokajają: - Ustawa o ogródkach działkowych doskonale chroni interesy działkowców. Miasto będzie musiało zapłacić odszkodowania i znaleźć dla ogródków nowe miejsce - mówi Tadeusz Kostoń, naczelnik wydziału architektury. - Poza tym nie likwidujemy całych ogródków, które rozciągają się przy ulicy Objazdowej, tylko 40-metrowy pas za kościołem - aż do torów kolejowych. W tym miejscu powstaną nowe gmachy publiczne i plac.

Miasto nie wie jeszcze, ile pieniędzy wyda na przeniesienie ogródków. Urzędnicy mają już dla działkowców nowe miejsce: przy ulicy Hallera - kilkaset merów dalej. Każda działka zostanie tam ogrodzona oraz zostaną do niej doprowadzone woda i prąd.

Wcześniej jednak miasto musi zmienić plan miejscowy dla spornego fragmentu, procedury mogą potrwać nawet ponad rok. - Oczywiście na każdym etapie działkowcy będą mogli protestować i opóźniać prace. Jeżeli będziemy zmuszeni, podejmiemy działania nawet wbrew woli działkowców, bo budowa centrum to priorytet dla wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej - mówi Kostoń.
..........................
lol...jak zdołały uchować się ogródki działkowe w ścisłym centrum miasta?


No jakoś się uchroniły A te murowane altany żadnymi perełkami architektonicznymi nie są, więc nie wiem o co takie oburzenie działkowców. Jak dla mnie to jest wstyd dla miasta te ogródki i najwyższy czas się ich pozbyć i to nie tylko na tym pasie za kościołem, tylko z całej Objazdowej. A przynajmniej te w kierunku Czarnoleśnej, bo każdemu co przejeżdża przez wiadukt na tej ulicy ukazują się te działki



brysiu - Czw Lut 14, 2008 7:13 pm
ciezko mnie zlapac - ostatnio mam wiecej niz zwykle roboty, ale odpowiem kompleksowo i - mam nadzieje - rzeczowo:

1. nowy gmach sadu:
zaczeto o tym plotkowac w zeszlym roku - przedstawilem nawet te klachy na tym Forum (przynajmniej niektorym cos wiecej); mial on sie znajdowac przy ul. Czarnolesnej naprzeciw dawnej Biedronki, tuz za rzystankiem autobusowym; zburzono juz nawet stare domy, w ktorych, o dziwo, ostaly sie jeszcze resztki okien, drzwi i cale (!!) dachy (nieoficjalna noclegownia tubylczych bezdomnych); porzadki w tym miejscu ukrocily spekulacje, jakoby sad mial sie przeniesc w okolice Nowego Rynku...

...a dlaczego wlasciwie jest budowany, pytaliscie?
no coz - zapytam wprost: byl ktos moze w rudzkim sadzie? widzial go ktos aby?
wiec po kolei:
- szkody gornicze - budynek jest podtrzymywany sztucznie z kazdej strony, w srodku szczeliny takie, ze reke wsadzic mozna, do piwnic - zakaz wstepu...
- parking - z przodu na 4-5 samochodow, z tylu - no moze ze 15, ale trzeba przejechac przez brame, w ktora nie wjezdzaja vany policyjne, bo jest zbyt waska...
- warunki prowadzenia rozpraw - no coz, okna wiekszosci sal rozpraw wychodza na najbardziej ruchliwa arterie miejska (1 Maja), wiec o ich otwarciu mowy byc nie moze (kiedys latem probowano, ale zarzucono pomysl - sedzia nic nie slyszal, co swiadkowie mowili), sedziowie i lawnicy mieli co prawda swoje wspolne pokoje, ale maluskie klitki, brak dyzurki dla adwokata/prokuratora dla "sadow 24h"...
...jednymi slowy obecny sad w Rudzie Slaskiej przypomina walaca sie kamienice z centrum Bytomia (sarkazm, ironia, chamstwo i prawda w jednym zdaniu - wschodze na swoje wlasne wyzyny;-P)...
(zrodlo - moj stary (lawnik), moj znajomy (sedzia), autopsja (tylko swiadek);-)

2. nowe osiedle w Kochlowicach:
no, szykuje sie pierwsze (drugie) osiedle grodzone w RSl; smaczku dodaje, jak zostana rozwiazane kwestie zwiazane z autobana - ekrany ponoc trzeba wymieniac na calej rudzkiej dlugosci, bo nie spelniaja swych funkcji w dostatecznym stopniu;
szykuje sie jednak wiecej takich miejsc (osiedli grodzonych - przyp. Brysiu), gdyz zainteresowanie nimi rosnie wraz ze wzrostem majetnosci okolicznych mieszkancow...

...dochodza mnie ostatnio sluchy o planach jednego z deweloperow o budowie dosc duzych apartamentowcow na Czarnym Lesie i dalszy rozwoj TBS-ow na Wirku, Nowym Bytomiu, Rudzie i Goduli/Orzegowie, ale traktujcie ta informacje jako czyste klachy...;-)
(zrodlo: znajoma starego z UM, moj znajomy majacy zwiazki z UM)

3. dzialkowcy itp.:
ten rok i kolejne dwa nie beda tak sympatyczne dla dzialkowcow jak poprzednie - beda stopniowo i po kolei dostawac listy z prosbami o rozwazenie mozliwosci przeniesienia lub sprzedazy swoich dzialek; pierwsza opcja to przeniesienie poza scisle "centrum" miasta, druga - negocjowalna; ponoc ostatecznie ma byc polaczenie obydwu opcji w jedna, co juz bedzie az nadto wygorowana propozycja dla dzialkowcow;
Ci, ktorzy moga sie niedlugo takich listow spodziewac, to w szczegolnosci:
- POD Ziemia Bytomska (ul. Czarnolesna) - inwestycje miejskie/deweloperskie
- Szarotka (ul. Objazdowa/Hallera) - inwestycje miejskie
- POD Janasa (ul. Wolnosci) - inwestycje miejskie/deweloperskie
- ogrodki przy ul. Bielszowickiej - inwestycje drogowe - trasa N-S
- ogrodki pzy ul. Rozyckiego - inwestycje mieszkaniowe
powyzsza lista jest niepelna i nieoficjalna, ale czesc z tych zalozen zaczyna sie juz realizowac (patrz - Szarotka);

slyszalem, ze byla (i jest nadal) chaja na pol Rudy w UM, gdyz jest tam silne lobby dzialkowiczow i strach przed podjeciem radykalnych decyzji; ale ponoc w koncu Przenajswietszy Stania powiedzial "DOŚĆ" i powiedzial "albo ogrodki, albo rozwoj miasta"; chcieli wiec najpierw po dobroci - "wy nam dacie swoja ziemie, a my wam w zamian nowa ziemie, nieco dalej co prawda, ale da sie puscic bezposrednio autobusy, damy tez wode i prad, ogrodzimy was nawet, no i oczywiscie nieco kasy" - okazalo sie, ze to nie do przyjecia dla dzialkowiczow, wiec skoro nie po dobroci - trza wprowadzic nieco autorytaryzmu wladzy;
dlaczego dzialkowicze nie chcieli nowej placowki?
wszyscy wiemy dlaczego - za malo kasy dawali; przeciez jak sie pojdzie i popatrzy po tych "ogrodkach" to sie okaze, ze (znakomita) wiekszosc to zaniedbane dzungle z rozpadajacymi sie budami w srodku; tak samo bylo w Szarotce i Ziemi Bytomskiej, ale kolega mi opowiadal, ze dzialkowcy zorgnizowali pospolite ruszenie jak sie dowiedzieli, ze komisja z UM ma przyjsc, i wysprzatali te opuszczone dzialki;
inne argumenty - przewaznie starszych ludzi:
- bo nowe ogrodki sa przy drodze do piaskowni, gdzie caly czas ciezarowki jezdza;
- bo nowe ogrodki sa przy torach kolejowych i glosno bedzie (a teraz nie?);
- bo za daleko od domu i juz na piechte nie bedzie mozna z wiaderkiem pojsc;
- bo budowal i pielegnowal te dzialke cale zycie i teraz by stracil swoje dziedzictwo, bo ma ja od swego ojca;
- bo wylozyl ciezkie pieniadze na sadzonki i altane;
i najlepsze argumenty:
- bo te jablon posadzil jeszcze jego dziadek i wyciecie jej byloby jak wyciecie jego wlasnych korzeni;
- bo miasto jest bez serca i przemieszcza ludzi w tym wieku bez jakiegokolwiek sumienia i wspolczucia...

przyznacie sami, ze te argumenty sa miazdzace...
...ale prawo jest prawo i trza znalezc sposob, by wyegzekwowac swoje; miasto juz chyba swoja furtke znalazlo...
(zrodlo: moj znajomy majacy zwiazki z UM i ciotka z "Wiadomosci Rudzkich")

4. fedrowanie pod centrum i Kaufland:
prawdopodobnie nie ma sie czego bac, bo Najjasniejszy Mercik sie sprawa zajmuje osobiscie;

inna sprawa z Kauflandem - tutaj ustalono, ze kopalnia raczej nie bedzie miala postawionych zarzutow; dlaczego? bo po wstepnej wizycie ekspertow fundamenty Kauflandu leza bezposrednio nad... starymi, poniemieckimi magazynami!! (niezaznaczonymi na mapach) ich wylot jest gdzies w okolicach PSB przy ul. Katowickiej; dlaczego wiec nic sie nie dzieje z pobliskim Orlenem? no coz - lut szczescia!! okazuje sie, ze jedynie kilka metrow dziela sciany zbiornikow Orlenu ze scianami magazynow...
...w zwiazku z tym nie ma kogo winic - a jak nie ma kogo winic, to wini sie... miasto...
dlatego sprawa sie przeciaga (otwarcie nowego marketu mialo byc w kwietniu, gora w maju, a slyszalem, ze dla sciemy na razie tylko piasek przywiezli); biegli wynajeci przez strone kopalni, marketu i miasta nie wiedza do czego sie przyczepic, a odszkodowanie - rzecz swieta...
(zrodlo: znajoma starego w UM i ciotka w "WR")

5. kanalizacja:
miala terza na dniach byc podpisywana umowa z wykonawca czesci pn miasta - czesc pd jeszcze (niestety) poczeka...
(zrodlo: newsletter UM)

6. renowacja wnetrza kosciola sw. Marii Magdaleny w Bielszowicach:
w drodze jest transport z marmurami na posadzke, podgzrewanie juz wlaczone; lawki w drodze/na miejscu; witraze - do odnowienia, ale na nowe z prawdziwego zdarzenia pojdzie troche poczekac ("sa plany farorza"); przemalowywanie z nieciekawej mdlej zieleni na zolc/mdly pomarancz...
(zrodlo: kolega - syn wykonawcy)

jak zas mi sie cos przypomni - nie omieszkam odpowiedziec, ale w zwiazku z nawalem pracy prawdopodobnie bedzie to rownie kompleksowa odpowiedz...;-)



Wit - Czw Lut 14, 2008 8:53 pm
jutro jest jakaś większa uroczystość związana z podpisaniem nowych prac kanalizacyjnych w Rudzie
...i więcej Brysia na forum prosimy



Cuma - Pią Lut 15, 2008 4:34 pm
Brysiu wielkie dzięki za info te apartamentowce na Czarnym Lesie to może te osiedle "Wawel" przy ul. Górnej? A jak nie to czekam na info dotyczące tego osiedla

BTW zauważyłem że planty przy Wawlu Wirek zostały nazwane imieniem ks. jakiegoś tam postawili tam tabliczkę takie micro info

PZDR!!
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • romanbijak.xlx.pl



  • Strona 6 z 17 • Wyszukano 1935 wypowiedzi • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
    Copyright (c) 2009 | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.