ďťż
[Ruda Śląska] Plany, inwestycje, etc...



zmyler - Sob Paź 18, 2008 11:04 pm
[quote="martin13"]Kilka wczorajszych fotek z rudzkich inwestycji:

jakaś hala na Chebziu przy ulicy Zabrzańskiej, niestety dojście do tablicy informacyjnej było zbyt błotniste i nie wiem co to budują:

---------

To jest jakaś hala pod wynajem - wisi baner od Zabrzańskiej. Ładny kolor elewacji - niby szary, a jednak nie szary.




MephiR - Nie Paź 19, 2008 5:31 am

super info z tym parkiem!
Z tym "parkiem", to chyba na wyrost. Na wizualizacji jest jeden budynek, a z informacji wynika, że więcej nie będzie... No ale mimo to inwestycja fajna i biurowiec ciekawy.



Cuma - Nie Paź 19, 2008 2:38 pm
Sorki ale pisałem na szybko a w dodatku na małej bani po urodzinach Nie mniej to pierwza tego typu inwestycja w Rudzie. Mam nadzieje że zwiastuje ona boom na tego typu obiekty w moim mieście
A być może to jest na razie wtępna koncepcja jednego z budynków, bo jeżeli rzeczywiście będzie to na terenie cegielni, to wydaje mi się że ten teren większy jeszcze sporo jest. Może powstanie coś jeszcze oprucz tego budynku



absinth - Nie Paź 19, 2008 2:56 pm

ten teren większy jeszcze sporo jest. Może powstanie coś jeszcze oprucz tego budynku

parking




martin13 - Nie Paź 19, 2008 3:38 pm
Miejsca to w tym rejonie jest naprawdę sporo, bo za samą cegielnią kończy się wyburzanie starej oczyszczalni, a i w bliskim sąsiedztwie są tereny po koksowni i kopalni, więc jeśli będzie taka konieczność inwestować będzie gdzie A to, że chodzi o teren cegielni widać po wizualce, na której jest wyraźnie wiadukt nad DTŚ-ką.



wolff - Pon Paź 20, 2008 6:46 am
Jeżeli już mówimy o nowych inwestycjach to powiem jedno, wkurzają mnie te wszystkie plany i rozpisywanie się co gdzie ma być (chodzi mi o rozgłos w mediach) Nikt natomiast nie pokusi się o rozwiązanie problemu "wąskiego gardła" właśnie w okolicy pomiędzy cegielnią a ulicą Szyb Walenty. Nasyp i betonowa konstrukcja zlikwidowanego mostu kolejowego oraz wąski wiadukt kolejowy tuż za nasypem skutecznie hamują ruch w tym rejonie.



Cuma - Pon Paź 20, 2008 2:19 pm
Niestety jest to raczej napewno cegielnia i to jest smutne Z samych budynków cegielni szło by zrobić taki buissness park, z biurami, hotelem i jakimiś usługami. A taki budynek bym widział bardziej na południe Ale i tak dobrze że coś takiego powstanie.

Wąskie gardło tam jest ale:
1. Osobiście się nie spotkałem tam z wiekszymi utrudnieniami (po budowie DTŚ), ale może za mało tam jeżdżę. Może Martin coś tu doda?
2. W przyszłości jednak większość tuchu przejmie N-S więc problemu nie będzie.
Jednak poszerzenie tam ulicy niewątpliwie byłoby pozytywne.



MephiR - Pon Paź 20, 2008 4:34 pm
Intrygujące jest, że tak bronicie tej cegielni. Mógłby wrzucić ktoś zdjęcia zabudowań tego zakładu? Nie wiem o co się rozchodzi...



martin13 - Pon Paź 20, 2008 5:21 pm

Wąskie gardło tam jest ale:
1. Osobiście się nie spotkałem tam z wiekszymi utrudnieniami (po budowie DTŚ), ale może za mało tam jeżdżę. Może Martin coś tu doda?


Co do tego gardła to wielkich utrudnień nie powoduje już, ale w godzinach szczytu zdarza się, że jadąc od strony Czarnego Lasu korki tworzą się, ale jak wybudują trasę N-S to problem powinien zniknąć. Natomiast od drugiej strony nie ma jakiś większych utrudnień prócz tego, że na wiadukcie po jakiś bardzo obfitych opadach gromadzi się tyle wody, że sporo kierowców decyduje się na objeżdżanie tego kawałka poboczem. No ale oczywiście największym problemem tego miejsca są panowie z suszarkami


Intrygujące jest, że tak bronicie tej cegielni. Mógłby wrzucić ktoś zdjęcia zabudowań tego zakładu? Nie wiem o co się rozchodzi...

Chodzi konkretnie o te zabudowania:
(dodam, że mniejszy komin został już wyburzony jakoś chyba w marcu)

ale tą część bezpośrednio przy drodze można już poświęcić, ale szkoda tego głównego ceglanego budynku:






Cuma - Wto Paź 21, 2008 7:21 am
Kolejne inwestycje w Rudzie Śląskiej_Nowe zastosowanie Ruda Business Park

Ruda Business Park to nazwa najnowszego projektu na terenach starej cegielni w Rudzie Śląskiej. Wraz z coraz większym zainteresowaniem Rudą Śląską eksperci od nieruchomości komercyjnych liczą na szybkie pozyskanie inwestora strategicznego, który przekształci starą cegielnię w biura, hotel lub galerię handlową. Za Rudą Śląską przemawiają doskonałe skomunikowanie i otwarte na podobne inicjatywy władze miasta.

Ofertę dla potencjalnych inwestorów przygotowała Metropolis SA - właściciel projektów inwestycyjnych (zarówno obiektów, jak i gruntów) na obszarze Aglomeracji Górnośląskiej.

O zainteresowaniu miastem przedsiębiorców mogą świadczyć działające w Rudzie Śląskiej Jeronimo Martins - właściciel sieci handlowej Biedronka, która ulokowała w mieście swoje centrum dystrybucyjne oraz technologiczne firmy DST i Stanusch. W mieście są obecnie realizowane lub wkrótce się rozpoczną kolejne inwestycje – zakład produkcyjny firmy Outokumpu, centrum logistyczne w Kochłowicach oraz nowoczesny kompleks basenów OTI.

Ruda Business Park o powierzchni 26 tys. m2 ze względu na lokalizację i oryginalny charakter może stać się lokalizacją siedziby pożądaną przez kolejnych inwestorów zainteresowanych rozpoczęciem działalności w mieście.

- Głównymi atutami prezentowanego przez nas terenu jest doskonałe skomunikowanie i bogate możliwości zagospodarowania nieruchomości – mówi Marek Wollnik, Wiceprezes Zarządu Metropolis SA. – Dla wielu firm korzystny może być także fakt, że to teren poprzemysłowy, których rewitalizacja jest praktyką postrzeganą jako prestiżowa. Taką realizacją jest np. powstający na terenie kopalni Walenty-Wawel w Rudzie Śląskiej Inkubator Innowacji Technologicznych i Usługowych.

Pomieszczenia biurowe, hotel czy galeria handlowa to nie jedyny sposób zagospodarowania terenów po starej cegielni proponowany przez specjalistów z Metropolis. Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo DTŚ jest to również doskonałe miejsce na stację benzynową, salon meblowy czy też samochodowy. Planowane przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego daje nieograniczone możliwości wykorzystania terenu, dzięki czemu już nie długo w Rudzie Śląskiej powinien stanąć kolejny, istotny dla miasta obiekt.

Ruda Business Park zlokalizowany jest przy ul. 1 maja, w bezpośrednim sąsiedztwie Drogowej Trasy Średnicowej – głównej osi komunikacyjnej Aglomeracji Górnośląskiej.

http://media.imagopr.pl/PressOffice/PressRelease.107852.po
Na stronce jest fotka cegielni jak wygląda teraz i druga jak będzie wyglądał ten budynek.

-----------------------
http://www.metropolis.pl/projekty/ruda_business_park/pdf/Projekt_Ruda_Business_Park_pol.pdf
Tu jest ta oferta w pdf. Więcej wizualek i informacji



martin13 - Wto Paź 21, 2008 4:36 pm
^^ Co do pomysłu stacji benzynowej czy salonu, to myślę, że lepsze miejsce na tego typu inwestycje jest gdzieś w pobliżu zjazdu z DTŚ-ki na trasę N-S, a w tym miejscu najlepiej wybudować biura i jakiś fajny hotel



absinth - Wto Paź 21, 2008 6:20 pm

Wąskie gardło tam jest ale:
1. Osobiście się nie spotkałem tam z wiekszymi utrudnieniami (po budowie DTŚ), ale może za mało tam jeżdżę. Może Martin coś tu doda?
ale tą część bezpośrednio przy drodze można już poświęcić, ale szkoda tego głównego ceglanego budynku:






Cuma - Śro Paź 22, 2008 6:31 pm
No i całkiem to fajne. Trzeba dać inwestorowi możliwość ingerencji w zabudowe, zachowując przynajmniej najważniejsze części. Kto z was kupił by obiekt, w którym nic nie może zmienić? Tylko odnowić i basta? Raczej mało kto



Wit - Pią Paź 24, 2008 3:20 pm
O Rudzie jako mieście akademickim:

Tylko dla zaocznych
17.10.2008
W sobotę zainaugurowano nowy rok akademicki w zamiejscowym ośrodku dydaktycznym Akademii Górniczo-Hutniczej.

Jutro uroczyste rozpoczęcie kolejnego roku zaplanowano w Wyższej Szkole Nauk Stosowanych. W obu placówkach zajęcia prowadzone są wyłącznie w weekendy. O ile pierwsza rzadkim kierunkiem przyciąga studentów z różnych miast, o tyle druga, wciąż ma problemy, by zachęcić do przyjazdu do Orzegowa nawet mieszkańców innych dzielnic Rudy Śląskiej.

Kiedy trzy lata temu otwierano przy ulicy Tunkla kierunek geodezja i kartografia Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH, chętnych do studiowania w Kochłowicach było raptem czterdziestu. W kolejnych latach studentów przybywało.

- W tym roku, już podczas pierwszego lipcowego naboru, przekroczyliśmy założony limit 50 osób. W sumie na pierwszy rok przyjęliśmy 64 studentów - wymienia Tomasz Lipecki, kierownik ośrodka.

Kartografię i geodezję poza Krakowem można studiować w tylko w Rudzie Śląskiej i Nowym Sączu. - Tu miałem zdecydowanie bliżej - twierdzi Daniel Indeka z Pszczyny. - Geodezją interesuję się już od gimnazjum - dodaje.

Pomysłodawcą otwarcia ośrodka w Rudzie Śląskiej był Grzegorz Ogórek, naczelnik biura geodety miasta. - Jako prezes śląskiego oddziału Stowarzyszenia Geodetów Polskich, często słyszałem, że w naszym regionie brakuje uczelni, która pozwalałaby podnosić kwalifikacje uczniom techników geodezyjnych. Choć pochodzę z Katowic, zawodowo związany jestem od lat z Rudą Śląską - mówi Ogórek.

Pomył podchwyciły władze miast i użyczyły uczelni budynku przy ulicy Tunkla.

Prezydent Andrzej Stania ma jednak większe plany.

- Władze zrobią wszystko, by ośrodek się rozwijał i żeby mogła powstać w nim filia AGH. Dobrze, gdy uczelnie są blisko studentów - przekonywał podczas inauguracji.

W Rudzie Śląskiej mają też zajęcia studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (oddział położniczo-ginekologiczny Szpitala Miejskiego jest oddziałem klinicznym). Dwa budynki przy ul. Goduli zajmuje Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji z Bytomia.

- Wprawdzie uprzedzono nas, że cześć zajęć będzie obywała się w Goduli, ale nie wiedzieliśmy jak tu wygląda. Niestety nie ma tu gdzie pójść, by spokojnie usiąść czy coś zjeść - mówi bytomianka Natalia Karwan studentka I roku studiów uzupełniających na kierunku ekonomia.

Jedyną rudzką uczelnią jest działająca od 2001 r. Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych (nosząca poprzednio nazwę Wyższej Szkoly Handlowej) przy ul. Królowej Jadwigi w Orzegowie. 70 proc. jej słuchaczy to mieszkańcy naszego miasta.

- Chodziłem już do kilku podobnych szkół. Zdecydowałem się teraz na WSNS, ponieważ mam blisko, zależy mi na jak najszybszym zdobyciu licencjatu i znalezieniu dobrej pracy - nie ukrywa Paweł Parol z Halemby.

- Szkoła oferowała kierunek, który mnie interesował, znajomi też tę uczelnię polecali, a do tego DTŚ-ką jadę tu tylko 10 minut - mówi Barbara ze Świętochłowic. - Wielu studentom bardziej jednak zależy na uczeniu się w renomowanych, dużych uczelniach - dodaje.

W Orzegowie do ubiegłego roku studiować można było zaocznie zarządzanie. W tym roku otwarto pielęgniarstwo i położnictwo. - Mamy pracowitą kadrę, ale nadal pokutuje wśród młodzieży, nawet tej z Rudy Ślaskiej niepochlebne myślenie o Orzegowie i negatywne odczucia związane z tą dzielnicą. Dlatego szczerze mówiąc żałuje trochę, że dałam się namówić na otwarcie tu szkoły - twierdzi Urszula Gros, rektor WSNS.

Na razie w naszym mieście słuchaczom studiów niestacjonarnych trudno poczuć akademicką atmosferę.

- Mimo, że studiuje w Rudzie Śląskiej, żeby wziąć udział w imprezach dla studentów muszę pojechać do Katowic - mówi Maciej Lustyk, student I roku kartografii i geodezji AGH.

Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni

http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarzenia/910760.html



Cuma - Pią Paź 24, 2008 3:35 pm
Jeśli chodzi o uczelnie wyższe to Ruda wychodzi słabo ale widać że powoli się to rozwija. Może za parę lat sie to poprawi do w miarę zadowalającego poziomu



AntoniusBlock - Nie Paź 26, 2008 2:35 pm
Bylem na budowie obok Tesco cyknąłem fotke tablicy informacyjnej

Inwestor Media Publishing z Zabrza jego strona to
http://www.mediapp.com.pl/
A tam informacja: "że z dniem 30 listopada przenosimy się do nowej siedziby w Rudzie Śląskiej" jest tam też mini wizka ale nie da się jej powiększyć i trudno wnioskować cokowiek po niej ale jestem dobrej myśli bo chyba 2 drukarnie na Rudzie będziemy mieć
A tak wyglądają obecne postępy na budowie:

Nie stety o Oś. Wawel głucha cisza czyli kryzys globalny nas też chyba nie ominie a szkoda

Wyslałem zapytanie mailem czy prześlą lepsze wizki zobaczymy co napiszą



Wit - Nie Paź 26, 2008 5:53 pm


Przybywa budynków jednorodzinnych
24.10.2008
Dom "na środku autostrady", pod lasem i nad jeziorem, marzył się zawsze Zbigniewowi Jeziorskiemu. W Bytomiu, gdzie mieszka z żoną i dzieckiem, działki o takich walorach nie znalazł. Kilka lat temu spodobała im się kochłowicka "Przystań".

- To miejsce nas zauroczyło i zaczęliśmy szukać działki w pobliżu. Kupiliśmy ją na ul. Grzybowej, gdzie właśnie się budujemy - mówi Zbigniew Jeziorski. - Choć wcześniej, jako prawnik, o budownictwie nie miałem pojęcia, robię wszystko wraz ze szwagrem i kolegami własnymi rękami. Dobrze znam czekanie na fachowców. Ale decyzji nie żałuję. Z okien widzę sarny, dziki. Blisko jest do autostrady i do ośrodka rekreacyjnego.

Takich jak pan Zbigniew, którzy w 2006 roku rozpoczęli w Rudzie Śląskiej budowę domków jednorodzinnych, było 58. W 2007 r. ruszyło 97 indywidualnych budów. W tym roku tylko do połowy października rozpoczęto o jedną więcej, a doświadczenie pokazuje, że ostatni kwartał obfituje w poczatki tego typu inwestycji. Nie próżnują również deweloperzy. O ile w 2006 roku rozpoczęli w Rudzie Śląskiej raptem cztery budowy, to już w rok później było ich 20, a w tym roku odnotowano 26 kolejnych rozpoczętych inwestycji. Niektóre, jak budowa osiedli "Nad doliną" w Kłodnicy i "Leśne" w Halembie, choć jeszcze nie gotowe, cieszą się sporym powadzeniem. W pobliżu ulicy Piłsudzkiego powstało w pierwszym etapie 55 szeregowych domów jednorodzinnych. Bliźniaków i domów wolnostojących.

- Okolica jest spokojna, pod lasem. Domy znajdują nabywców zwłaszcza wśród rudzian. Znają oni swoje miasto i w pierwszej kolejności pytali o szkody górnicze oraz poziom wód gruntowych - mówi Anna Sobczyk, z sosnowieckiej firmy deweloperskiej.

Kochłowickie osiedle tworzyć będą domy o skośnych dachach i powierzchni od 147 do 190 metrów kwadratowych. To preferowana przez mieszkańców zabudowa.

- W Rudzie Śląskiej powstają raczej średniej wielkości domy, powyżej 200-250 mkw. jest niewiele. Najczęściej buduje się budynki dwukondygnacyjne, bez piwnic z użytkowym poddaszem, bo taka budowa jest najtańsza - twierdzi Jan Spychała, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Najwięcej buduje się w Wirku, Kochłowicach, Halembie. Dzielnice te kojarzą się jednak ze szkodami górniczymi. Czemu więc tam się buduje? - Domy powstają tam, gdzie na to pozwalają zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego%07- wyjaśnia Spychała.

Przybywa też działek wystawianych przez gminę na sprzedaż.

- Od września nowego właściciela - dewelopera ma teren przy ul. Chryzantem. Nieruchomości szykowane są na przetarg także przy ulicach Grzybowej, Wireckiej, Wyzwolenia i Wrzosowej. Indywidualnych nabywców znalazły działki m.in. przy ulicach Kuźników, Kościelnej, Różyckiego, Sienkiewicza - wymienia Krzysztof Źok z Wydziału Rozwoju Miasta UM

Do końca roku zostaną zorganizowane przetargi na osiem działek położonych przy ulicach: Partyzantów, Powstańców Śląskich, Jankowskiego i Wireckiej. Na pierwszy kwartał przyszłego roku na sprzedaż szykowane są cztery kolejne działki w rejonie ul. Kochłowickiej i jedna przy ul. Jaronia. Nieco dłużej będą musieli poczekać chętni na budowę w Orzegowie, w Rudzie, w Nowym Bytomiu czy Czarnym Lesie. Ale cierpliwości warto się nauczyć.

- Tylko dzięki sporemu doświadczeniu mojego kierownika budowy, na pozwolenie na budowę czekaliśmy zaledwie pół roku. Sąsiedzi czekali dziewięć miesięcy - mówi Zbigniew Jeziorski.

Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni

http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarzenia/912924.html



AntoniusBlock - Pią Paź 31, 2008 8:30 am
Marzenia o centrum
Z powodu szkód górniczych wirecka strażnica sie rozpada. - Pracujemy w trudnych warunkach - mówi asp. sztab. Krzysztof Wątroba.

Zegar dla inwestycji pod nazwą Zintegrowane Miejskie Centrum Ratownicze zaczął tykać. Wspólna inwestycja miasta i straży pożarnej ma usprawnić działanie służb ratowniczych, tak, by zgłoszenia się nie dublowały, a pomoc docierała do poszkodowanych jak najszybciej.

Stan techniczny siedziby Miejskiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Strażackiej jest opłakany. Popękane podłogi, ściany, podstemplowane sufity.

- Budynek strażnicy cały czas "pracuje" na osiadającym pod nim gruncie. To skutek szkód górniczych. Stan strażnicy z dnia na dzień się pogarsza - przyznaje brygadier Piotr Zawisza komendant miejski PSP w Rudzie Śląskiej. - Warunki lokalowe i socjalne już dawno nie spełniają odpowiednich standardów oraz obowiązujących przepisów BHP - dodaje.

Kupiony ostatnio ciężki wóz gaśniczy musi stacjonować w jednostce w Orzegowie, bo po prostu nie mieści się w bramy wireckich garaży.

Na planach Zintegrowanego Miejskiego Centrum Ratowniczego wszystko prezentuje się imponująco. Przy ulicy Hallera 61, zaplanowano postawienie wieży strażackiej i przestronnych garaży, w których znajdzie sie też stanowisko dla karetki pogotowia.

- Z nowej siedziby dojazd do każdego miejsca w całym mieście będzie dużo szybszy i sprawniejszy - mówi Zawisza.

Projekt zakłada, że strażnica zostanie połączona z zaadoptowanym po byłej szkole medycznej budynkiem, gdzie siedzibę mają straż miejska i wydział zarządzania kryzysowego urzędu miasta. Funkcjonariusze przeprowadzą się naprzeciwko do nowego budynku, a boisko służące za parking, stanie się placem manewrowym.

Na parterze istniejącego obiektu mieścić się będzie serce centrum, czyli zintegrowane stanowisko dyspozytorskie. Chodzi o to, żeby w jednym miejscu dyżurowali przedstawiciele wszystkich służb ratowniczych.

- Kiedy wszystkie środki i siły zostaną skoncentrowanym w jednym punkcie, dyspozytorzy będą od razu podejmować decyzje, kto i z jakim sprzętem powinien pojechać na miejsce wypadku, pożaru czy innego niebezpiecznego zdarzenia - tłumaczy Michał Guzy, zastępca naczelnika wydziału zarządzania kryzysowego UM.

Zdarza się, że do jednego zdarzenia wzywane są różne służby, miedzy którymi nie ma przeplywu informacji.

- W zintegrowanym centrum każdy z dyżurujących otrzyma taki sam komunikat, by wstępnnie zweryfikować zgłoszenie - dodaje Guzy

Pomysł stworzenia centrum popierają mieszkańcy.

- Jedyne czego się obawiam, to tego, że nim do budowy się zabiorą, to przyjęte rozwiązania przestaną być nowoczesne - mówi Jan Kaszuba z Wirku.

Całą inwestycję oszacowano na 41 milionów złotych, z czego 17 mln wyłożyć ma PSP. Wstępnie zakładano, że budowa rozpocznie się w latach 2009-2010.

- Terminy i zakres prac zostaną ustalone w porozumieniu stron - twierdzi Rozalia Mańka, naczelnik wydziału inwestycji UM.

Na razie wiadomo tylko tyle, że inwestycja ruszyć musi w wciągu trzech lat od otrzymania pozwolenia na budowę.

Osobnym pozwoleniem obięte ma zostać lądowisko dla helikopterów.

http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarz ... a2a1ed36b6



absinth - Pią Paź 31, 2008 12:46 pm
wlasnie dostalem na maila

Prawdziwa szansa dla młodych architektów i budowlańców

Pierwszy w Polsce inkubator przeznaczony dla młodych architektów i
budowlańców powstaje w budynkach byłej kopalni "Wawel" w Rudzie
Śląskiej. Jest on częścią Inkubatora Innowacji Technologicznych i
Usługowych, który 7 listopada zostanie oficjalnie oddany do użytku. Nowe
pomieszczenia i nowoczesna infrastruktura pozwolą na szybki rozwój
utworzonego kilka miesięcy temu w Rudzie Śląskiej Klastra Usług
Architektura - Budownictwo - Geodezja.

Celem Inkubatora Innowacji Technologicznych i Usługowych "Architektura i
Budownictwo", który został wybudowany przez spółkę Śląski Park
Przemysłowy, jest ułatwianie młodym architektom i budowlańcom
samodzielnego rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Cały
projekt jest efektem prowadzonej od kilku lat współpracy z Wydziałem
Architektury Politechniki Śląskiej.
W wyremontowanych pomieszczeniach powstały także przestrzenie
przeznaczone pod wynajem dla już istniejących firm oraz przestrzenie
wspólne. Te ostatnie pozwolą na pracę w wieloosobowych zespołach,
prowadzenie prac projektowych wymagających dużych powierzchni oraz na
organizowanie konferencji.

Koncepcja zagospodarowania terenu i budynków po byłej KWK "Wawel", gdzie
powstał inkubator, powstała w wyniku zorganizowanego przez władze
Śląskiego Parku Przemysłowego w 2006 roku konkursu dla studentów
architektury. Bardzo wiele elementów ze zwycięskiej wówczas koncepcji
dwóch młodych studentek zostało uwzględnionych w zrealizowanym
projekcie.

Całkowity koszt przeprowadzonej inwestycji, to ponad 9 mln zł, z czego
6,5 mln zł stanowi dofinansowanie z Agencji Rozwoju Przemysłu. Szacuje
się, że dzięki realizacji tego projektu zostanie utworzonych około 100
nowych miejsc pracy.

Uroczyste otwarcie nowego obiektu, które będzie najważniejszym elementem
organizowanego tego dnia III Krajowego Forum Parków Przemysłowych,
odbędzie się 7 listopada o godzinie 11.00, przy ul. Szyb Walenty 32 w
Rudzie Śląskiej. Przedstawicieli mediów zapraszamy na godzinę 10.15 na
specjalnie zorganizowaną konferencję prasową.

Bliższe informacje: Śląski Park Przemysłowy, tel. 032 248 07 97 (do 3
listopada), 032 789 51 08 (po 3 listopada).

Urząd Miasta Ruda Śląska
Biuro Prasowe
pl. Jana Pawła II 6
41-709 Ruda Śląska
tel. (32) 2486281-9 wewn. 1160
www.rudaslaska.pl



AntoniusBlock - Pią Paź 31, 2008 3:50 pm
kurde 7 listopada to jest piątek przeszedłbym się z chęcią ale mam zajęcia na polibudzie



MARIQ_1985 - Pią Paź 31, 2008 8:47 pm
ta informacja jest na głównej stronie Interia.pl



Cuma - Sob Lis 01, 2008 10:04 am
No to łądna promocja dla inkubatora, miasta i regionu kule chyba sie zrobia baja tego 7-ego...



martin13 - Sob Lis 01, 2008 6:26 pm

kule chyba sie zrobia baja tego 7-ego...

Hehe kuszące

Co do nowej stażnicy to planowana lokalizacja jest świetna i zebranie wszystkich służb ratowniczych na pewno usprawni dojazd do wypadków, czy innych akcji ratowniczych.



Cuma - Sob Lis 01, 2008 9:40 pm


Hehe kuszące

Co do nowej stażnicy to planowana lokalizacja jest świetna i zebranie wszystkich służb ratowniczych na pewno usprawni dojazd do wypadków, czy innych akcji ratowniczych.
a w okół tego centrum ratownictwa widziałbym jakieś faje biurowce, hotele, apartamenty... Fajna okolica tam jest (lokalizacja) no i bardzo dużo wolnej przestrzenie.
Troche off'a zrobiłem Lokalizacja tego Centrum jest bardzo dobra, ul. Hallera bardzo szybko dojechać można do jecynych 2 dróg łączących północ i południe miasta: 1-go Maja oraz Niedurnego. A w przyszłości dojazd do głównej trasy N-S to ok 500m. Chciałbym żeby także pogotowie tam przeniesiono.

Marcin, to co, 7-go wolne momy...?



AntoniusBlock - Nie Lis 02, 2008 8:48 pm
Kozacko z tymi flagami to wygląda ,a chopcy nawet dzisiej w niedziela robili chyba się śpieszą na ten piątek


Natomiast nową siedziebe drukarni budują w błyskawicznym tempie spokojnie to skończą w 2009r




Wit - Wto Lis 04, 2008 5:37 pm
W inkubatorze młody architekt rozwinie skrzydła
Iwona Sobczyk 2008-11-04, ostatnia aktualizacja 2008-11-04 18:10



Budynki dawnej kopalni Wawel w Rudzie Śląskiej mają stać się mekką młodych architektów z całego Śląska. W piątek otwarty zostanie tu inkubator innowacji technologicznych, w którym absolwenci architektury będą mogli pracować nad swoimi pierwszymi profesjonalnymi projektami

Jeszcze rok temu budynki po kopalni Wawel były ruiną. Śląski Park Przemysłowy, założona przez Rudę Śląską i Świętochłowice spółka, która miała znaleźć nowe zastosowanie dla tej przestrzeni, postanowiła poprosić o pomoc studentów. - Zorganizowaliśmy polsko-niemieckie warsztaty projektowe, w których wzięli udział studenci Politechniki Śląskiej. Biuro architektoniczne podeszłoby do sprawy standardowo, my chcieliśmy czegoś innego - mówi Paweł Błażyca, prezes ŚPP.

Podczas warsztatów powstało 16 projektów. Za najlepszy uznano pomysł Anety Wiatr i Aleksandry Postawy, wtedy studentek, dziś doktorantek gliwickiego Wydziału Architektury. W przekształcenie ruiny w nowoczesny obiekt zainwestowano 9 milionów złotych. Większość stanowią pieniądze unijne.

Studentki były odpowiedzialne za otoczenie połączonych w jeden ciąg budynków cechowni, łaźni i lampowni. - Główny pasaż pieszy to tzw. śląski dywan. Zbudowałyśmy go z materiałów, które są obecne na Śląsku - mówi Wiatr. Zamiast zwyczajnego chodnika przed budynkiem ułożona jest mozaika z cegły, drewna, betonu, węgla i piasku. Z drugiej strony budynku rozciąga się plac aglomeracji - z zaznaczonymi czarną kostką konturami wszystkich miast. - Mogą się tu odbywać przeróżne imprezy, wystawy. Mamy nadzieję, że latem ożyje także otoczenie budynku. Wtedy dopiero będzie widać efekt, bo planujemy posadzić tu dużo zieleni. Będzie pięknie - uśmiechają się architektki.

Ostateczny projekt wnętrza wykonała inna firma. - Nie szkodzi, funkcje poszczególnych części kompleksu są takie, jakie zaproponowałyśmy - mówi Wiatr. W środku, tak jak chciały studentki, znajdzie się miejsce na działalność edukacyjno-wystawienniczą i inkubator dla młodych architektów, budowlańców i geodetów.

- Absolwenci tych kierunków będą mogli u nas wynająć przestrzeń pod działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. W przyszłości chcemy im też zapewnić nowoczesne zaplecze sprzętowe i technologiczne. Wystąpiliśmy już o dofinansowanie dla tego projektu - mówi Magdalena Daczyńska, specjalistka ds. architektury ŚPP. Mimo że oficjalne otwarcie budynku dopiero w piątek, część edukacyjna już działa.

- Studenci politechniki przyjeżdżają tu na zajęcia dotyczące zagospodarowania terenów poprzemysłowych. Myślę, że praca w takim otoczeniu będzie dla nich cennym doświadczeniem - dodaje Daczyńska.

Dużą część budynku zajmą siedziby działających już na rynku firm architektonicznych. Park zamierza zachęcić je do przyjmowania studentów na praktyki.



Cuma - Wto Lis 04, 2008 7:28 pm
Heh dość głośno o naszym kolejnym Inkubatorze mam nadzieje że okaże się on ogromnym sukcesem, i powstanie tam coś w rodzaju zagłębia architektów Fajnie jak by to też wpłynęło na architekturę w miejście (tylu architektów w jednym miejscu)



Wit - Sob Lis 08, 2008 12:13 pm


Biura w łaźni, architekci w cechowni
dziś
Pierwszy w Polsce Inkubator Innowacyjnych Technologii i Usług przeznaczony dla architektów oraz budowlańców powstał w pokopalnianych budynkach na terenie Śląskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego w Rudzie Śląskiej.

Park uroczyście otwarto wczoraj, ale już od miesiąca rezerwują tam biura pierwsze przedsiębiorstwa. Miejsce jest też dla młodych firm. Start ułatwić mają im preferencyjne warunki wynajmu i dostęp do nowoczesnego sprzętu.

W zaledwie rok dawne cechownia, łaźnia i lampownia po kopalni "Wawel" stały się nowoczesnym inkubatorem. - Zachowano charakter pomieszczeń, ale zmieniono ich funkcje - podkreśla Paweł Błażyca, prezes ŚPPT.

Tam, gdzie kiedyś spotykali się górnicy na masówkach, powstała przestronna sala do pracy wieloosobowych zespołów, prezentacji projektów lub konferencji. Była lampownia to cześć najbardziej komercyjna, gdzie przeniesie się Karbo Energia. Budynek łaźni stał się biurowcem. Już wiadomo, że ulokuje się tam osiem mniejszych firm geodezyjno- architektonicznych i jedna duża zajmująca się projektowaniem i tworzeniem kosztorysów. Ta ostatnia zamierza zatrudnić i kształcić ab-solwentów wydziałów architektonicznych. Na pierwszym i drugim piętrze czynsz będzie o połowę tańszy - ta cześć inkubatora powstała z myślą o nowicjuszach. - To wielkie udogodnienie. Kiedy ja zaczynałem, młodzi architekci musieli liczyć tylko na siebie. Pracowaliśmy w piwnicach, gdzie tylko się dało - mówi Robert Konieczny, znany architekt pochodzący z Rudy Śląskiej. - Podoba mi się pomysł wkomponowania budynku w otoczenie. Jest tak po śląsku.

Projekt przekształcenia zdewastowanych poprzemysłowych obiektów i ich otoczenia stworzyły przed rokiem dwie studentki architektury. - Zależało nam na połączeniu idei promocji regionu i edukacji. Stąd pomysł pasażu nazwanego "śląskim dywanem" do wykonania którego posłużyły materiały będące metaforą kulturowego dziedzictwa Śląska: węgiel, cegła, beton, drewno i piasek. Niedługo staną jeszcze tablice informujące, skąd te materiały pochodzą - mówi Aneta Wiatr, jedna z pomysłodawczyń.

Z myślą o początkujących w branży utworzono niedawno Klaster Architektura i Geodezja. Wniosek o 4 mln zł z unijnych funduszy na jego wyposażenie trafił już do Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Chcemy kupić m.in GPS-y, plotery, które mogłyby wypożyczać nowe firmy - wymienia Błażyca. - Jeśli młodzi przedsiębiorcy będą mieli dostęp do nowoczesnej technologii, będą mogli konkurować z bardziej doświadczonymi.

- Mamy tu dobry przykład przekształcania typowego parku przemysłowego w park technologiczny - mówi Roman Trzaskalik, przewodniczący Krajowego Forum Parków Przemysłowych.

Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni

http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarzenia/920021.html



Kris - Pon Lis 17, 2008 9:33 am


Dziedzictwo wielkiego Polaka trafia na Śląsk
dziś


Jan Karski odznaczył się w czasie wojny jako kurier niezwykłą odwagą

Odznaczenia, dyplom Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, a nawet biurko i ukochane szachy Jan Karskiego zostały przewiezione do Rudy Śląskiej. Będą stanowić wyposażenie gabinetu legendarnego kuriera Armii Krajowej, jaki powstać ma w siedzibie powołanego właśnie Międzynarodowego Instytutu Tolerancji i Dialogu.

Placówka będzie dysponować prawami do intelektualnego dorobku profesora. Prawa te dziś przekaże formalnie jego przyjaciółka i spadkobierczyni Kaya Mirecka-Ploss, założycielka Centrum Kultury Polskiej w Waszyngtonie.

Z ideą stworzenia w Polsce "bliźniaczej" fundacji do waszyngtońskiego "The Jan Karski Institute for Tolerance and Dialoque", Kaya Mirecka-Ploss nosiła się od dwóch lat. Sama pochodzi z Nakła Śląskiego, ale z Rudą Śląską współpracuje od dawna m.in. pomagając dzieciom, które straciły rodziców w katastrofach górniczych, organizując im wakacje i święta za granicą.

- Pani Mirecka-Ploss z wielką uwagą słuchała naszych opowiadań, jak to mieszkańcy Rudy Śląskiej już sto lat temu dawali wyraz wielkiej tolerancji. Tutejsza gmina żydowska, gmina ewangelicka i parafia katolicka wspólnie budowały kościół ewangelicki w Wirku - mówi Andrzej Stania, prezydent Rudy Śląskiej.

- Zawsze znajduję tu ludzi pełnych pasji i oddania temu, co robią. Janek na pewno jest szczęśliwy, że instytut powstaje właśnie w tym miejscu, na Śląsku - twierdzi Kaya Mirecka-Ploss.

Instytut znajdzie siedzibę w użyczonej i remontowanej przez miasto zabytkowej willi przy ul. Mickiewicza. Jego głównym celem będzie działalność edukacyjno-kulturowa, skierowana przede wszystkim do młodego pokolenia. - Nie można mówić o tolerancji bez integracji. Instytut ma być miejscem integracji różnych środowisk. Poprzez warsztaty, konferencje, spotkania z ludźmi mającymi coś ważnego do powiedzenia, chcemy dotrzeć do ludzi młodych, nie obarczonych jeszcze krzywdzącymi przekonaniami - wyjaśnia Bożena Łobzowska, prezes Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego. - Dialog, tolerancja w dzisiejszych czasach mocno się zdewaluowały. Polska, a tym bardziej zawsze wielokulturowy Śląsk, mają szanse odegrać ważną rolę w przywracaniu tym wartościom właściwych znaczeń.

Pomysłów, jak to zrobić jest bardzo wiele, min. zorganizowanie spotkania studentów ostatnich lat studiów politologicznych z różnych państw. W pierwszej kolejności jednak sięgnąć trzeba będzie do badań socjologicznych. - Młodzi teraz dużo podróżują, nawiązują znajomości na całym świecie, ale jak tak naprawdę jest z ich tolerancją, tego nie wiemy - mówi Bożena Łobzowska.

Pieniądze na działalność instytutu pochodzić będą od fundatorów oraz z publikacji książek Jana Karskiego i materiałów filmowych z jego udziałem.

Uroczyste przekazanie praw niematerialnych do dorobku intelektualnego Jana Karskiego na rzecz polskiego instytutu, jest głównym punktem dzisiejszej konferencji inauguracyjnej w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej.

W uroczystości udział wezmą m.in. wicepremier Waldemar Pawlak, Wicekonsul Generalna USA w Krakowie Susan Parker- Burns.

Sprawiedliwy wśród Narodów

Jan Karski urodził się w 1914 roku w Łodzi. Ukończył studia prawnicze i dyplomatyczne na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Przed wojną pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP. We wrześniu 1939 r. wstąpił do ruchu oporu. Kilkakrotnie jako kurier dostarczał informacji rządowi na uchodźstwie. W listopadzie 1942 r. przedostał się do Londynu i przekazał doniesienia o sytuacji w okupowanej Polsce, a zwłaszcza o eksterminacji Żydów. Informacje te zdobył osobiście, docierając w przebraniu do obozu zagłady w Bełżcu i do warszawskiego getta. Po wojnie pozostał na emigracji w USA. W 1982 r. przyznano mu tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata i honorowe obywatelstwo Izraela. Zmarł w 2000 r.
Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni
http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarzenia/923116.html



Cuma - Pon Lis 17, 2008 2:14 pm
To już wiem czemu tyle "Miejskich" było przy UM i MCK Fajnie że to powstanie u nas.

Z takich newsów to napisze, że na 1-go Maja, przy sądzie wyburzono kamienicę. Jadąc od Halemby byłą to kamienica między PKO a sądem. Mam nadzięję że jakaś plomba tam powstanie, a nie zostanie taka pustka.



Adam_sl - Wto Lis 18, 2008 6:35 pm
Mam nadzięję że jakaś plomba tam powstanie, a nie zostanie taka pustka.



Cuma - Wto Lis 18, 2008 9:24 pm
Skąd te info że sąd bedzie zburzony? Bo z tego co ja wiem to zostanie. Na Dąbrowskiego też są spore szkody górnicze, a (bardzo fajny) TBS powstał. Co więcej planowane jest powstanie conajmniej jednego kolejnego.

Można przecież budować, odpowiednio zabezpieczając przed szkodami. Idąc Twoim tokiem myślenia, niektóre japońskie miasta nie powinny istnieć...



Adam_sl - Śro Lis 19, 2008 6:59 pm
Można przecież budować, odpowiednio zabezpieczając przed szkodami. Idąc Twoim tokiem myślenia, niektóre japońskie miasta nie powinny istnieć...



Cuma - Śro Lis 19, 2008 8:18 pm
Zdecyduj sie... to w końcu wszystkie budynki nie są odporne czy tylko stare? Powtarzam pytanie: Skąd te info że sąd zostanie wyburzony?



Adam_sl - Czw Lis 20, 2008 9:08 am
Zdecyduj sie... to w końcu wszystkie budynki nie są odporne czy tylko stare? Powtarzam pytanie: Skąd te info że sąd zostanie wyburzony?



Cuma - Czw Lis 20, 2008 4:37 pm
To wyjaśnij mi renowacje na 1-go Maja właśnie przy sądzie Z sądem planuje coś zrobić miasto a co z tego wyjdzie to zobaczymy.

Nieporozumienie wynikło z tego, że najpierw twierdziłeś że z uwagi na szkody nic tam nie powstanie. Więc chciałem się upewnić

Biblioteka natomiast z tego co wiem ma większy problem z wodą, która nie wiadomo skąd się bierze. Trochę to śmieznie napisałem ale tak jest

Kaufland. Pod nim niestety był jakiś magazyn (czy coś takiego) nie ujęty na żadnych mapach, czy planach. I to spowodowało kłopoty.

Co do "Barbary" to przyznam że nie wiem o co chodzi nie słyszałem nic o tym.



Adam_sl - Czw Lis 20, 2008 5:18 pm
Nieporozumienie wynikło z tego, że najpierw twierdziłeś że z uwagi na szkody nic tam nie powstanie. Więc chciałem się upewnić



Cuma - Czw Lis 20, 2008 9:40 pm


W tym rejonie występują spore szkody górnicze. Więc wątpię aby coś tam powstało. Swoją drogą sąd w tym miejscu postoi dopóki nie wybudują nowego i też zniknie z powierzchni ziemi.

Jak ma przebieg i do jakiej kopalni należy uskok który przebiega w rejonie sądu ?
Właśnie tu

Nawet jak dostali kasę, to jeżeli byłoby na tyle źle, że groziło by zawalenie (rozbiórka) za parę lat to raczej nie ładowano by kasy w renowacje. BTW nie znam się ale czy przypadkiem kopalnia nie wypłaca tylko na naprawę szkód? Czy na renowację też?



AntoniusBlock - Śro Lis 26, 2008 11:14 am
ściana wydobywcza w kopalni "Wirek" będzie zamknięta

25 listopada 2008 www.kat.tvp.pl

Ściana wydobywcza w kopalni "Wirek" będzie zamknięta

Jedyna ściana wydobywcza w kopalni "Wirek" w Rudzie Śląskiej, gdzie w miniony piątek doszło do silnego wstrząsu, pozostanie na razie zamknięta - zdecydował Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach.

Na razie nie wiadomo, pod jakimi warunkami mogłoby dojść do wznowienia wydobycia węgla z tej ściany. Jeżeli okaże się, że nie da się przywrócić tam odpowiednich parametrów, kopalnia, w której kończy się węgiel, może być zamknięta wcześniej niż planowano. Kompania Węglowa oficjalnie nie mówi o takiej możliwości, choć nieoficjalnie potwierdzają to jej przedstawiciele.

Od sierpnia ubiegłego roku "Wirek" to jeden z tzw. ruchów górniczych kopalni "Halemba-Wirek". Zakład ponad rok temu połączono z "Halembą" właśnie po to, by łatwiej było stopniowo wygasić wydobycie w starej kopalni, gdzie wyczerpują się złoża węgla. Planowano, że nastąpi to w przyszłym roku.

O tym, że po poniedziałkowej wizji lokalnej ponad 600 m pod ziemią gliwicki OUG zdecydował o wstrzymaniu robót górniczych przy ścianie w "Wirku", poinformowała rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego, Edyta Tomaszewska. Nie sprecyzowała, czy w przyszłości możliwa będzie dalsza eksploatacja ściany.

Poniedziałkowa wizja potwierdziła, że wstrząs m.in. zdeformował podziemne wyrobiska. Z trzech chodników prowadzących do ściany dwa zostały zagniecione na różnej długości i wysokości. W najlepszym stanie jest trzeci chodnik - ten, którym z zagrożonego rejonu uciekli poszkodowani górnicy. Do szpitali trafiło początkowo 19 osób, pozostaje w nich siedem. Są potłuczeni, mają też złamania, zmiażdżenia i urazy kręgosłupa.

Według relacji rzeczniczki, zainstalowane pod ziemią urządzenia nie ucierpiały znacząco, wstrząs zmienił jednak parametry ściany wydobywczej, której wysokość obniżyła się średnio o ok. 0,5 metra - z ponad 2 do 1-1,5 metra. Ewentualne wznowienie wydobycia wymagałoby więc wielu działań.

W opinii jednego z uczestniczących w wizji ekspertów, istotną do rozstrzygnięcia kwestią będzie nie tyle to, czy i w jakim zakresie wznowić wydobycie (bo ostatnia, niskowydajna ściana i tak miała być w perspektywie zlikwidowana), ale to, czy i w jaki sposób wydostać pracujący przy tej ścianie sprzęt, aby wykorzystać go gdzie indziej.

Rzecznik Kompanii Węglowej Zbigniew Madej nie chciał na razie wypowiadać się na temat przyszłości "Wirka", podkreślając, że spółka czeka na szczegółowe zalecenia nadzoru górniczego. Potwierdził, że połączenie tej kopalni z "Halembą" służyło m.in. temu, by spokojnie i stopniowo wygaszać wydobycie w "Wirku"; planowano jednak, że nastąpi to później.

Już kilka lat temu zakładano, że po wyczerpaniu się udostępnionych pokładów węgla kopalnia "Wirek" zostanie zamknięta, a załoga przeniesiona do innych kopalń. Po analizach uznano jednak, że łatwiejsze i tańsze będzie wygaszenie wydobycia w tej kopalni w nowej, połączonej strukturze, pod nazwą "Halemba-Wirek".

W końcu lipca ubiegłego roku szacowano, że w „Wirku”, węgla wystarczy jeszcze na około półtora roku. Potem załoga w większości pracować miała w złożach pobliskiej "Halemby", gdzie pracują cztery ściany wydobywcze. "Halemba" musi drążyć chodniki i udostępniać nowe wyrobiska w innym niż dotąd kierunku, aby nie powodować szkód w rejonie przebiegającej na powierzchni autostrady A-4.

W przyszłości część infrastruktury "Wirka" posłuży odwodnieniu podziemnych wyrobisk, aby zapobiec zalaniu sąsiednich kopalń. Potrzebny będzie do tego szyb i urządzenia do pompowania wody, które obsługiwać będzie część dotychczasowej załogi kopalni.

(PAP)
Źródło: www.kat.tvp.pl

Dowiedziałem się że za to w Bielszowicach otwarto nową ściane wydobywczą (we wrześniu) i ponoć teraz ta kopalnia ma mieć całkiem dobre wyniki



Cuma - Śro Lis 26, 2008 9:15 pm
Grozi nam zamkniecie kop. "Wirek". Wie koś ile osób straciłoby pracę z tego powodu?



Evil - Czw Lis 27, 2008 8:37 pm
Co do kopalni "Wirek" to słyszałem, że górnicy mają sie przenieść/ mają ich przerzucić na Halembe, ale wiadomo, że nie wszyscy co tam pracowali to pracowali pod Kampanią Węglową, tylko też sporo osób było pod firmami, a jak z nimi będzie to nie wiem.

Wczoraj przejeżdżałem obok kauflandu... namioty zburzone, Kauflandu brak . Nieoficjalnie słyszałem, że ma być otwarty 4 grudnia!



Cuma - Czw Lis 27, 2008 8:42 pm
chyba raczej 2-go ale nie jestem pewien bo nie pamiętam w kazdym razie pisze na bilbordzie na kauflandzie



Adam_sl - Pią Lis 28, 2008 12:56 pm
Będa otwierac 2 - grudnia



Cuma - Śro Gru 03, 2008 10:17 am
Na ul. Chorzowskiej coś budują chyba. W każdym razie niwelowali tam teren. Mniej wicej tu jak się nie myle:




Wit - Czw Gru 04, 2008 2:57 pm


Bytomka będzie czysta
dziś
Ponad 9 mln. euro kosztowała modernizacja oczyszczalni ścieków "Orzegów". Obiekt remontowano i unowocześniano od 2004 roku, nie przerywając pracy oczyszczalni.

- Obecnie przepustowość oczyszczalnie wynosi 10 tys. m sześc. na dobę i docelowo obsługiwać będzie około 53 tys. mieszkańców dzielnic: Orzegów, Chebzie, Godula i Ruda - informuje biuro prasowe rudzkiego magistratu. - Oczyszczone ścieki trafiają do rzeki Bytomki.

Obiekt przejął również ścieki trafiające dotychczas do likwidowanych starych oczyszczalni "Mickiewicza" i "Ruda Południowa". Ponadto powstała nowoczesna suszarnia, do której kierowane są osady ściekowe z wszystkich rudzkich oczyszczalni. Osuszony tam osad będzie mógł być wykorzystywany w energetyce zawodowej i spalany wraz z węglem kamiennym.

Modernizacja orzegowskiej oczyszczalnie jest częścią projektu "Oczyszczanie ścieków - Ruda Śląska", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności.

AW - POLSKA Dziennik Zachodni

http://slask.naszemiasto.pl/wydarzenia/930939.html

Urząd w Plazie
28.11.2008
Od dziś, żeby zarejestrować działalność gospodarczą, złożyć wniosek w sprawie nieruchomości lub nawet zgłosić interwencję nie trzeba już jechać do Urzędu Miasta w Nowym Bytomiu. Biuro Obsługi Mieszkańców zostało otwarte w Centrum Handlowym Plaza. Przy okazji robienia zakupów rudzianie mogą teraz załatwić kilkanaście urzędowych spraw, a z czasem paleta usług "zamiejscowego" urzędu będzie się rozszerzać. W punkcie dostępne są także informacyjne ulotki. Dzisiaj odpowiedzi i porad mieszkańcom udzielać będą w Plazie prezydent miasta oraz naczelnicy poszczególnych wydziałów UM.

AW - POLSKA Dziennik Zachodni

http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarzenia/927653.html



Kris - Pią Gru 05, 2008 9:38 am


Wabienie inwestorów
dziś


Danuta i Aleksander Doboszowie mieszkają w pobliżu od 20 lat. - To dobre miejsce na hotel lub dom spokojnej starości - mówią.

Budynki po wireckim szpitalu pójdą "pod młotek". Przetarg na działkę wraz zabudową znajdującą się przy ul. 1 Maja 279, zostanie ogłoszony w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Cena wywoławcza tej nieruchomości to 4 miliony złotych. Jednak zwycięzca przetargu zapłaci tylko 40 procent wylicytowanej ceny. Tak przed tygodniem zadecydowali radni, przychylając się do propozycji prezydenta miasta o zwiększeniu ustawowej, 50-procentowej bonifikaty.

Nie wszyscy jednak, obniżanie stawki już przy pierwszym przetargu uznali za zasadne.

- Podnosimy przecież stawki podatków, sięgamy do kieszeni mieszkańców. W takim razie traktujmy wszystkich tak samo - mówił Dariusz Potyrała, a Antoni Bubała dzielił się obawami o posądzenie gospodarzy miasta o niegospodarność. - Obiekt jest duży i jego sprzedanie wcale nie będzie takie proste. Jeśli będziemy z jego sprzedażą zwlekać to budynki się rozpadną - ostrzegał radny Józef Osmenda.

Cała działka przeznaczona na sprzedaż ma prawie 10,5 tysiąca metrów kwadratowych. Stoją na niej: dwukondygnacyjny budynek główny, murowana poradnia i budynek administracyjny. Oprócz tego na terenie dawnego szpitala są jeszcze zabudowania pralni i portierni oraz budynek agregatorowni.

- Nieruchomość wymaga potężnych nakładów - przyznaje Andrzej Skórnik naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami UM. - Mogą tam być ulokowne jedynie usługi publiczne - dodaje.

Przypomnijmy, że ramach prowadzonej restrukturyzacji, wirecki szpital został zamknięty pod koniec 2003 roku. Kiedy nic nie wyszło z pomysłu utworzenia w tym miejscu poradni, gmina chciała przekazać nieruchomość na siedzibę sądu. Na to z kolei nie zgodziło się Ministerstwo Sprawiedliwości. Postanowiono więc nieruchomość sprzedać, ale pojawiły się kolejne komplikacje. Budynek szpitala widnieje bowiem w rejestrze zabytków woj. śląskiego. By go sprzedać konieczna jest więc zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków. Gmina dostała ją 15 września. Nie zmienia to faktu, że wszelkie prace remontowe będą musiały być prowadzone pod konserwatorską kontrolą.

Przykład byłej szkoły w Kochłowicach pokazuje, że takie obwarowania mogą skutecznie zniechęcić potencjalnych inwestorów. Obiekt przy ul. Młodzieżowej dwukrotnie wystawiany był w przetargu na sprzedaż, ale nie pojawił się żaden kupiec.

Ochrona budynków byłego szpitala w Wirku i drobne naprawy kosztują podatników 6 tysięcy złotych miesięcznie.
Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni
http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarzenia/930807.html

-----------------------------------------------------------



Nowy Bytom: Dobry grunt
dziś

Prawie 7 hektarów ma teren przy ul. Hallera (naprzeciw budynku straży miejskiej), który został uznany za jeden z siedmiu najlepszych terenów inwestycyjnych w całym woj. śląskim.

Tak zdecydowało jury konkursu "Grunt na medal 2008" przeprowadzonego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W sumie w konkursie wzięło udział 220 gmin z całej Polski, które nadesłały 332 oferty. Ruda Śląska wystawiła cztery działki. - Działka przy ul. Hallera zostanie teraz umieszczona w bazie agencji mówi Krzysztof Żok z wydziału rozwoju miasta UM.
AW - POLSKA Dziennik Zachodni
http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarzenia/930832.html



Wit - Pon Gru 08, 2008 10:13 pm


Na zakupy i do urzędu
dziś
Niewystarczająca liczba połączeń autobusowych między dzielnicami, dodatkowa pomoc dla przewlekle chorych, dofinansowanie do zakupu pieca, interwencja w sprawie mieszkania dla siostry pracującej w Anglii - to tylko niektóre sprawy, jakie zgłosili rudzianie prezydentowi miasta w Centrum Handlowym Plaza w Wirku.

Ruszyło tam bowiem zamiejscowe biuro obsługi mieszkańców Urzędu Miasta.

- Plaza usytuowana jest w centrum miasta, niedaleko największego miejskiego targowiska, ma dużo miejsc parkingowych, w środku jest klimatyzacja - prezydent Andrzej Stania wymienia powody, dla których wybrano to miejsce.

Oprócz niego, przy stolikach w pasażu między stoiskami dyżurowali w ostatni piątek także wiceprezydenci oraz naczelnicy wydziałów.

- Porozmawiałem o parkingach, o ochronie środowiska i jestem usatysfakcjonowany - stwierdził Bernard Piwoń z Bykowiny. - Ale czy ten punkt w centrum handlowym zda egzamin na co dzień, to się jeszcze okaże. Urząd to urząd, a do Plazy przychodzi się dla rozrywki. Czy sprawy tu zgłaszane zostaną równie szybko rozwiązane jak w magistracie? - zastanawiał się rudzianin.

Urzędnicy zapewniają, że tak. R-urząd, bo tak się punkt nazywa, będzie czynny codziennie od godz. 10 do 20. Na początek można tu załatwić kilkanaście spraw m.in.: zarejestrować działalność gospodarczą, złożyć wnioski do wydziału gospodarki nieruchomościami oraz urbanistyki i architektury, złożyć pisma a także zgłosić interwencje.

Dodatkowo w pobliżu zainstalowano hotspot, dzięki czemu właściciele laptopów mogą korzystać z bezpłatnego internetu.

Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni

http://slask.naszemiasto.pl/wydarzenia/932733.html



Cuma - Pon Gru 15, 2008 3:48 pm
Budżet Rudy Śląskiej na 2009 rok uchwalony 2008-12-15

15 grudnia o godz. 12:00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta rozpoczęła się sesja Rady Miasta, na której zapadła już decyzja o kształcie budżetu na 2009 rok. Przy 20 głosach "za" i 4 wstrzymujących radni przyjęli uchwałę. Zgodnie z projektem, największą część przyszłorocznego budżetu – 132 878 741 zł - pochłonie oświata. Wydatki na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska zaplanowano na kwotę 103 704 777 zł, na pomoc i politykę społeczną – 52 925 635 zł. Na zadania w zakresie kultury, sportu i ochrony dziedzictwa narodowego zarezerwowano 24 061 607 zł. Przyszłoroczne dochody miasta według projektu mają wynosić 415 934 387 zł, wydatki z kolei 501 934 387 zł.

Do najważniejszych inwestycji w przyszłym roku należą m.in.: przebudowa drogi dojazdowej do Śląskiego Parku Przemysłowego i Inkubatora Przedsiębiorczości, budowa osiedla komunalnego przy ul. Szczęść Boże, utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej – Zakład Usług Szwalniczych, budowa boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 6 (ul. Gwarecka) oraz przebudowa placu Jana Pawła II na rynek miejski.

Obrady nadal trwają. Natomiast 16 grudnia o godz. 11:00 w sali nr 112 Urzędu Miasta odbędzie się konferencja prasowa poświęcona budżetowi na 2009 rok.

http://www.ruda-sl.pl



mark40 - Pon Gru 15, 2008 4:10 pm
Ruda ma dochodów tylko 415 mln? Moze to jakiś błąd albo kwota dochodów własnych. Jak Chorzów przyszłoroczne dochody planuje na poziomie 422 mln.



mark40 - Pon Gru 15, 2008 9:53 pm


Wylęgarnia architektów

W Rudzie Śląskiej powstaje inkubator przedsiębiorczości, przeznaczony dla młodych architektów i początkujących firm z sektora budowlanego

Pierwszy w Polsce inkubator o tego typu przeznaczeniu jest częścią Inkubatora Innowacji Technologicznych i Usługowych, który został oficjalnie oddany do użytku 7 listopada. Oba inkubatory mieszczą się w zmodernizowanych budynkach po byłej kopalni Wawel.

Koncepcja powstania tego typu obiektu miała swój początek w 2006 roku, kiedy to studentki architektury Aleksandra Podstawa i Aneta Wiatr przygotowały projekt zagospodarowania terenów pokopalnianych. Stały się one częścią Śląskiego Parku Przemysłowego w Rudzie Śląskiej.

- Naszym zdaniem to bardzo nowatorskie przedsięwzięcie. Myślę, że swoim oddziaływaniem wyjdzie poza granice naszego miasta. Odpowiada ono bowiem potrzebie umożliwienia młodym, kreatywnym ludziom zaistnienia na rynku - mówi Andrzej Stania prezydent Rudy Śląskiej.

W wyremontowanych budynkach powstaną nowoczesne komercyjne lokale biurowe oraz powierzchnia przeznaczona na organizację konferencji i targów oraz prezentacje wypracowanych projektów. Celem Inkubatora Innowacji Technologicznych i Usługowych "Architektura i Budownictwo" jest ułatwianie młodym architektom i budowlańcom samodzielnego rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Cały projekt jest realizowany przy współpracy z Wydziałem Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przyszli absolwenci tej uczelni mogą na preferencyjnych warunkach zakładać siedziby nowo powstałych firm. W dziedzinie geodezji nawiązano współpracę z Wydziałem Zamiejscowym krakowskiej AGH w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach. W Inkubatorze ma też docelowo powstać Klaster Usług Architektura - Budownictwo - Geodezja czyli nowa forma gospodarcza, skupiająca firmy pokrewnych branż. Zrzeszone w klastrze firmy dzięki wspólnej wymianie doświadczeń, szkoleniom, oraz dostępowi do nowych technologii, którymi będzie on dysponować, poprawią swoją konkurencyjność na rynku oraz jakość proponowanych usług. Klaster umożliwi również bezpośredni kontakt z uczelniami wyższymi i jednostkami naukowo - badawczymi.

Koszt inwestycji wyniósł ponad 9 mln zł, z czego 6,5 mln zł inwestor - spółka Śląski Park Przemysłowy, pozyskał z Agencji Rozwoju Przemysłu. Gospodarze obiektu liczą na to, ze zatrudnienie w nim znajdzie ok. stu osób.

(as)
http://katowice.biznespolska.pl/gazeta/ ... tid=176532



Cuma - Śro Gru 17, 2008 2:38 pm
Na http://www.rudaslaska.com.pl powstanie forum Rudy Śląskiej. Można się zgłaszać do moderowania.



m20 - Śro Gru 17, 2008 4:51 pm
Rozumiem, że to wolontariat

Już kiedys tam było forum, ale kiepskie i długo się.

A wracajac do tematu- sa w budrzecie jakies pieniadze na rozpoczecie budowy polaczenia DTS-A4 ?



Cuma - Śro Gru 17, 2008 7:07 pm
hmm dobre pytanie... w newsie na stronie miasta nic nie ma. Więc dołączam się do pytania Może ktoś wie coś?
Swoją drogą szkoda że województwo nie pomaga przy tej budowie



Cuma - Czw Gru 18, 2008 3:54 pm
Wygodniej do „rudzkiej strefy przemysłowej” 2008-12-18

19 grudnia o godz. 11:00 nastąpi otwarcie ul. Pawła po remoncie nawierzchni. Wcześniejszy remont drogi, pomimo interwencji mieszkańców i przedsiębiorców był niemożliwy, gdyż teren ten nie należał do Miasta.

Projekt zrealizował Zakład Robót Inżynieryjnych „INFRAPOL”.

Prace obejmowały wykonanie podbudowy i nawierzchni drogi i chodników przy ul. Pawła, wykonanie odwodnienia, przebudowę urządzeń energetycznych, wykonanie oświetlenia drogowego oraz przebudowę sieci teletechnicznej.

Inwestycja kosztowała 1 743 847 zł.

Ulica Pawła pełni funkcję ważnej trasy dojazdowej do „rudzkiej strefy przemysłowej”- swoje siedziby ulokowało tam wiele zakładów produkcyjnych oraz firmy usługowo-transportowe.

Bliższe informacje: Renata Krusz, zastępca naczelnika Wydziału Dróg i Mostów UM, tel. 032 248 62 80 w. 2050.

http://www.ruda-sl.pl



Cuma - Nie Gru 21, 2008 11:40 am
Studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zaprezentowali w siedzibie Śląskiego Parku Przemysłowego koncepcje zagospodarowania Szybu Franciszek w dzielnicy Ruda i ulicy Kościuszki w Nowym Bytomiu. Spośród kilku obiektów właśnie te dwa, zdaniem studentów, szczególnie nadają się do realizacji ciekawych form architektonicznych. Prace przyszłych architektów zostaną zaprezentowane 12 stycznia 2009 roku w Urzędzie Miasta.

W roku akademickim 2008/09 nasze miasto rozpoczęło współpracę z Katedrą Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Jej celem jest poszukiwanie rozwiązań problemów istotnych dla rozwoju Rudy Śląskiej, dotyczących architektury mieszkaniowej, usługowej i przemysłowej. Projekty semestralne i dyplomowe młodych architektów dotyczą m.in. obiektów usług podstawowych, obiektów użyteczności publicznej czy zespołów wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej zlokalizowanych na działkach wskazanych przez Miasto.

Także prace naukowo-badawcze wykonywane przez pracowników Katedry dotyczą architektury zespołów i budynków mieszkalnych wielo- i jednorodzinnych, ergonomii czy też przekształceń obiektów i terenów poprzemysłowych z wykorzystaniem materiałów dostarczonych przez Wydział Urbanistyki i Architektury rudzkiego magistratu.

Bliższe informacje: Tadeusz Kostoń, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury, tel. 607 677 507.

Źródło: Biuro Prasowe UM Ruda Śląska



martin13 - Pią Gru 26, 2008 6:37 pm

Wygodniej do „rudzkiej strefy przemysłowej” 2008-12-18

19 grudnia o godz. 11:00 nastąpi otwarcie ul. Pawła po remoncie nawierzchni. Wcześniejszy remont drogi, pomimo interwencji mieszkańców i przedsiębiorców był niemożliwy, gdyż teren ten nie należał do Miasta.

Projekt zrealizował Zakład Robót Inżynieryjnych „INFRAPOL”.

Prace obejmowały wykonanie podbudowy i nawierzchni drogi i chodników przy ul. Pawła, wykonanie odwodnienia, przebudowę urządzeń energetycznych, wykonanie oświetlenia drogowego oraz przebudowę sieci teletechnicznej.

Inwestycja kosztowała 1 743 847 zł.

Ulica Pawła pełni funkcję ważnej trasy dojazdowej do „rudzkiej strefy przemysłowej”- swoje siedziby ulokowało tam wiele zakładów produkcyjnych oraz firmy usługowo-transportowe.

Bliższe informacje: Renata Krusz, zastępca naczelnika Wydziału Dróg i Mostów UM, tel. 032 248 62 80 w. 2050.

http://www.ruda-sl.pl


Przed remontem stan tej drogi rzeczywiście był fatalny i może przez te ulepszenie teraz busy pana Zagozdy będą bardziej planowo wyjeżdżać na trasy



m20 - Wto Gru 30, 2008 11:29 am
Zadzwoń do Prezydenta Miasta
29 grudnia 2008 www.rudaslaska.pl

31 grudnia br. oraz 7 stycznia 2009 roku, w godz. od 14:00 do 15:00, Prezydent Miasta Andrzej Stania oczekuje na telefony mieszkańców pod numerem 032 248 71 88.

Zachęcamy mieszkańców do podzielenia się swoimi opiniami na temat miasta oraz przekazania spraw, które wymagają rozwiązania.



Cuma - Śro Sty 07, 2009 2:53 pm

Studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zaprezentowali w siedzibie Śląskiego Parku Przemysłowego koncepcje zagospodarowania Szybu Franciszek w dzielnicy Ruda i ulicy Kościuszki w Nowym Bytomiu. Spośród kilku obiektów właśnie te dwa, zdaniem studentów, szczególnie nadają się do realizacji ciekawych form architektonicznych. Prace przyszłych architektów zostaną zaprezentowane 12 stycznia 2009 roku w Urzędzie Miasta.

W roku akademickim 2008/09 nasze miasto rozpoczęło współpracę z Katedrą Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Jej celem jest poszukiwanie rozwiązań problemów istotnych dla rozwoju Rudy Śląskiej, dotyczących architektury mieszkaniowej, usługowej i przemysłowej. Projekty semestralne i dyplomowe młodych architektów dotyczą m.in. obiektów usług podstawowych, obiektów użyteczności publicznej czy zespołów wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej zlokalizowanych na działkach wskazanych przez Miasto.

Także prace naukowo-badawcze wykonywane przez pracowników Katedry dotyczą architektury zespołów i budynków mieszkalnych wielo- i jednorodzinnych, ergonomii czy też przekształceń obiektów i terenów poprzemysłowych z wykorzystaniem materiałów dostarczonych przez Wydział Urbanistyki i Architektury rudzkiego magistratu.

Bliższe informacje: Tadeusz Kostoń, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury, tel. 607 677 507.

Źródło: Biuro Prasowe UM Ruda Śląska

Na stronce UM pojawiły się 3 foty, oto 2 z nich:



Jak widać zaprojektowali zadaszony pasaż, czyli może to być coś bardzo fajnego oby tylko doszło do realizacji. Z makiety szybu za dużo nie wnioskuje, bo nie wiem jak on wyglada teraz.

Aha, prace te mają być zaprezentowane 19 stycznia o godz 9:00 w sali sesyjnej więc może ktoś z MM-ki by się wybrał?

http://www.ruda-sl.pl/default.aspx?docId=529&newsId=1552&templId=4



m20 - Śro Sty 07, 2009 3:37 pm
Fajna sprawa,
Z tego co widziałem powoli zabrali się tez za te kamienice obok Kościoła - zdaje się ul.wojska polskiego. Oby tak dalej, bo tamte okolice mają potencjał.



martin13 - Śro Sty 07, 2009 5:20 pm
Z tej makiety okolic szybu Franciszek nie można za wiele wywnioskować, bo prócz istniejących zabudowań praktycznie brak jakiś konkretów. Ale cieszy mnie, że ktoś się tym zainteresował, bo stan techniczny jest fatalny szybu i budynków przyległych.

Kiedyś wrzucałem fotki tych budynków do wątku o rudzkim fototopicu, więc jak ktoś nie kojaży to może zerknąć



Cuma - Śro Sty 07, 2009 6:26 pm
No to pozostaje mieć nadzieje, że ktoś sie tam wybierze Pewnie też będzie relacja w sferze tylko trzeba się dowiedzieć kiedy



Zilly - Czw Sty 08, 2009 6:07 pm
Szanowni Państwo czy nie wiecie nic może o budowie nowego hipermarketu w Rudzie Śląskiej??? Po prostu po każdej wizycie w Tesco mam go coraz bardziej dość. Jest co prawda drugi na Bykowinie ale i tak wszyscy jeżdżą na 1-go Maja. Efekt jest taki, że nie da się tam normalnie zakupów zrobić, środek aglomeracji a tutaj jak na wsi - jeden sklep i przepychanki o towary z promocji! Nie mówiąc już o kolejkach do kas. Uważam że kolejny market jest potrzebny oby z konkurencyjnej sieci. Pozdrawiam;



MefistoTT - Czw Sty 08, 2009 6:17 pm
Może w tej sytuacji warto zrezygnować z korzystania z hipermarketów ;-)

Ja wole jakieś małe prywatne sklepiki, ale ja tam nie potrzebuje wiele kupować.



martin13 - Czw Sty 08, 2009 8:10 pm

Szanowni Państwo czy nie wiecie nic może o budowie nowego hipermarketu w Rudzie Śląskiej??? Po prostu po każdej wizycie w Tesco mam go coraz bardziej dość. Jest co prawda drugi na Bykowinie ale i tak wszyscy jeżdżą na 1-go Maja. Efekt jest taki, że nie da się tam normalnie zakupów zrobić, środek aglomeracji a tutaj jak na wsi - jeden sklep i przepychanki o towary z promocji! Nie mówiąc już o kolejkach do kas. Uważam że kolejny market jest potrzebny oby z konkurencyjnej sieci. Pozdrawiam;

Kiedyś była mowa o tym, że w mieście ma nie być więcej hipermarketów i nawet cos mi się obiło o uszy, że nie wydano by pozwolenia na taką budowę. Ale prężnie rozwijają się mniejsze sieci jak biedronka, która ma coraz więcej sklepów lub poprostu przenosi stare w nowe obiekty. Poza tym jest jeszcze Kaufland. Ale fakt, że szczególnie w weekend to Tesco jest tak oblężone, że ciężko o wolne miejsce parkingowe.



Cuma - Czw Sty 08, 2009 8:43 pm

Może w tej sytuacji warto zrezygnować z korzystania z hipermarketów ;-)

Ja wole jakieś małe prywatne sklepiki, ale ja tam nie potrzebuje wiele kupować.
Amen.

Plan zagospodarowania przestrzennego nie dopuszcza budowy kolejnego hipermarketu (i bardzo dobrze). A w/g mnie przydałą by się jakaś fajna galeria handlowa, ale nie jakiś blaszak, gdziej na wirku lub frynie.



martin13 - Czw Sty 08, 2009 10:38 pm

A w/g mnie przydałą by się jakaś fajna galeria handlowa, ale nie jakiś blaszak, gdziej na wirku lub frynie.

No przydałoby się coś ale naprawdę fajnego i ciekawego, najlepiej w zaadaptowanych jakiś budynkach poprzemysłowych. A nie coś w stylu Plazy, która jest mała i po prostu brzydka.



Cuma - Pią Sty 09, 2009 11:19 am
Mi się plaza podoba. W/g mnie jest najładniejszą galerią ze wszystkich mi znanych. Poprostu nie przypomina blaszaka a elewacja przypomina cegłe i to jest fajne, nie gryzie się z innymi obiektami. Natomiast jest naprawde za mała, i niestety nienajlepiej są usytuowane wyjścia ale to inna sprawa. Osobiście widziałbym coś w miejscu dawnego Cyronia, w okolicach Objazdowej-Czarnoleśnej lub Hallera. Ewentualnie jeszcze gdzieś na Chorzowskiej ale to by było za bardzo na uboczu, chciałbym żeby było to w możliwie bezpośrednim sąsiedztwie "obszarów strategicznych".



Wit - Pią Sty 09, 2009 9:59 pm


Młodzi architekci chcą zmienić miasto
dziś
Studenci Wydziału Architektury gliwickiej Politechniki zaprojektowali nowe rozwiązania dla ulicy Kościuszki i szybu Franciszek.

Ulica Kościuszki miałaby stać się centrum kulturalnym, a zabudowa wokół szybu skansenem lub centrum biznesowo-kulturalnym. - Miejscy urzędnicy zasugerowali, żeby projekt ul. Kościuszki opierał się na koncepcji mediateki i miejsca kulturalnych rozrywek. Stało się to na tyle inspirujące, że wyłoniły się trzy różne koncepcje, a przy aranżacji zabudowań szybu studenci mieli pełną dowolność - wyjaśnia%07dr Rabiej.

Jeden z projektów nazwano Salonem Miasta. Na ulicę Kościuszki ma prowadzić droga wprost z rynku, a w budynkach - biblioteka, videoteka, salon muzyczny oraz punkty usługowe. - W pomieszczeniach byłyby nowoczesne meble. Miejsce ma zachęcać przechodniów do tego, by wejść, usiąść, skorzystać z biblioteki. Pokrycie ulicy dachem umożliwi korzystanie z tej przestrzeni przez cały rok - wyjaśnia Agnieszka Strużyk, jedna z projektantek.

Równie ciekawie prezentuje się projekt skansenu, jaki miałby powstać w okolicach szybu Franciszek. Młodzi architekci chcieliby w to miejsce przenieść typowy familok i wybudować hotel. Szyb byłby punktem widokowym.

- Ruda Śląska znajduje się w centrum aglomeracji, to miejsce byłoby naturalnym centrum wypadowym dla osób chcących poznać Śląsk - mówi Magdalena Jamrozik.

- Prace studentów są studiami przedprojektowymi, mają na celu pokazanie, co można zrobić. Nie ukrywam, że bardzo zależy mi na przebudowie ul. Kościuszki. Mająca powstać tam mediateka zwieńczyłaby prace przebudowy rynku - mówi Tadeusz Kostoń z wydziału urbanistyki i architektury UM.

Projekty można będzie obejrzeć 19 stycznia o godz. 10.00 w urzędzie miasta.



Olga Wiśniowska - POLSKA Dziennik Zachodni

http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarzenia/944306.html

50. urodziny miasta
02.01.2009
Mieszkańcy Rudy Śląskiej na pytanie gdzie żyją, zwykle odpowiadają nie nazwą miasta, ale dzielnicy. Trudno się dziwić, ponieważ jeszcze nie tak dawno, prawie każda z dzielnic była samodzielną miejscowością, a początki dzisiejszej Rudy Śląskiej wcale nie były łatwe.

W 1951 roku Rudę połączono z Orzegowem i Godulą. Tak powstało miasto - Ruda. W skład miasta Nowy Bytom weszły natomiast miejscowości: Nowy Bytom, Halemba, Bielszowice, Kochłowice, Chebzie, Wirek. Osiem lat później Ruda i Nowy Bytom stały się jednym oraganizmem na prawach powiatu.

- Za tą administracyjną decyzją nie poszło finansowe wsparcie np. na budowę wielofunkcyjnego centrum miasta oraz dróg łączących poszczególne dzielnice. Ruda Śląska choć o wielkim potencjale przemysłowym, miała utrudniony start i przez wiele lat doganiać musiała pod względem infrastruktury sąsiednie miasta - mówi Antoni Ratka, honorowy prezes Towarzystwa Przyjaciół Rudy Śląskiej.

Wiele ulic jak Kochłowicka, czy Halembska nie było nawet utwardzonych. Sporo tras musiało zostać poszerzonych jak ul. Zabrzańska, Wolności, Czarnoleśna, Niedurnego.

Najwięcej na połączeniu zyskał Nowy Bytom, jako centralna dzielnica, gdzie mieści się urząd miasta. Odnowione kamienice stały się wizytówką Rudy Śląskiej, przybyło sklepów. Jednak po pół wieku, miasto nadal kojarzone jest w caym kraju głównie z górnictwem. Ma wciąż zbyt mało pozytywnych wyróżników, które zachęcają do przyjazdu i osiedlenia się w tym miejscu.

- Poza Rudą Ślaską mało kto wie, że mamy dobrze rozwiniętą sieć szkół ponadgimnazjalnych, przodujemy w ilości organizacji pozarządowych, nie wspominając o pochodzących stąd wybitnych przedstawicielach świata nauki i sportu - dodaje Ratka.

Ale dla samych mieszkańców, gmina powoli staje się coraz atrakcyjniejsza.

- Żyje się tu coraz lepiej i coraz wygodniej - twierdzi Rafał Konieczny, który z Wirku, przeprowadził się do Halemby. - Nie chciałbym się już stąd wyprowadzać.

Półwiecze Rudy Śląskiej ma być motywem przewodnim wielu tegorocznych miejskich imprez, konkursów, spotkań i konferencji.

Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni

http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarzenia/941503.html



plastico - Śro Sty 14, 2009 9:28 pm
witam, z tego co widzę można tutaj uzyskac bardzo rzetelne wiadomości stąd moje zapytanie.
Czy ktoś z Państwa wie jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego dla trenu starej oczyszczalni ścieków Wirek pryz ul. Bielszowickiej. Czy ktoś posiada jakieś informacje, zdjęcia albo linki do takich informacji. Z góry dziękuje za odpowiedź.



Cuma - Czw Sty 15, 2009 9:06 am
http://www.ruda-sl.polskiemiasta.pl

Na tej stronie jest pełny plan zagospodarowania przestrzennego (mapka + opis)



Cuma - Pią Sty 16, 2009 2:51 pm
Są pieniądze na przebudowę skrzyżowania!
16-01-09 12:01:01:18, UM Ruda Śląska, gospodarkaslaska.pl
Projekt przebudowy skrzyżowania ulic Niedurnego-Chorzowskiej-Czarnoleśnej, zgłoszony przez Rudę Śląską, został zakwalifikowany do dofinansowania z budżetu państwa w ramach „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011”. Wartość inwestycji to 3 314 200 zł, dotacja wynosi 50 % jej wartości, czyli 1 657 100 zł.
Projekt zakłada budowę „inteligentnego skrzyżowania”, czyli zastąpienie dotychczasowej sygnalizacji starego typu nową - akomodacyjną, która dzięki specjalnym czujnikom będzie w sposób kontrolowany regulować przepływ pojazdów. To
z kolei wpłynie na przepustowość skrzyżowania i usprawniony zostanie ruch samochodowy na tym odcinku.

Planowane jest także wykonanie nowych zatok autobusowych w ciągu ul. Niedurnego przy budynkach nr 25-29 oraz nr 38, wykonanie nawierzchni asfaltowej na odcinku pomiędzy tymi zatokami, a także budowa parkingów w ciągu ulicy pomiędzy skrzyżowaniem
z ul. Czarnoleśną i nową zatoką przy budynku nr 25-29 oraz wydzielenie torowiska na tym samym odcinku.

Realizacja projektu przewidziana jest w okresie od maja do września br. Do końca stycznia zostanie ogłoszony przetarg.

Z atutami inwestycyjnymi Rudy Śląskiej będzie można się zapoznać podczas Forum Gospodarczego Śląsk 2009 (Wisła, Hotel Gołębiewski, 26-28 lutego) Zapraszamy!

http://www.gospodarkaslaska.pl/index.php?ac=artykulKat&id=14209



Adam_sl - Pią Sty 16, 2009 6:41 pm
I po co to samo dwa razy wklejasz. Tu i w dziale "[Śląskie] Inwestycje drogowe w regionie". Zdecyduj się.



MephiR - Pią Sty 16, 2009 9:56 pm
Po to wrzuca, aby więcej osób mogło to przeczytać. Nie każdy obserwuje wątek Rudy Śląskiej, tak samo jak nie każdy pilnuje tematów drogowych.



Adam_sl - Sob Sty 17, 2009 2:21 pm
Zainteresowany zawsze znajdzie to co go interesuje. Nawet bez dublowania postów. Chyba że chodzi tu o dzienną normę postów ? To tylko tak moja dygresja obseratora tego forum.



Cuma - Sob Sty 17, 2009 4:50 pm

Zainteresowany zawsze znajdzie to co go interesuje. Nawet bez dublowania postów. Chyba że chodzi tu o dzienną normę postów ? To tylko tak moja dygresja obseratora tego forum.Tak tak. Oczywiście nabijam sobie posty :/ Jak by tak było to bym dziennie pisał posty. A odpowiedzi udzielił już MemphiR. Także post pasuje do dwóch tematów.



Cuma - Wto Sty 20, 2009 1:46 pm
Przyszli architekci dla miasta 2009-01-19

19 stycznia w sali sesyjnej Urzędu Miasta studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zaprezentowali prace dotyczące koncepcji zagospodarowania Szybu Franciszek w dzielnicy Ruda i ulicy Kościuszki w Nowym Bytomiu. Spośród kilku obiektów właśnie te dwa, zdaniem przyszłych architektów, szczególnie nadają się do realizacji ciekawych form architektonicznych.

W roku akademickim 2008/09 nasze miasto rozpoczęło współpracę z Katedrą Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Jej celem jest poszukiwanie rozwiązań problemów istotnych dla rozwoju Rudy Śląskiej, dotyczących architektury mieszkaniowej, usługowej i przemysłowej.

Projekty semestralne i dyplomowe młodych architektów dotyczą m.in. obiektów usług podstawowych, obiektów użyteczności publicznej czy zespołów wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej zlokalizowanych na działkach wskazanych przez Miasto. Także prace naukowo-badawcze wykonywane przez pracowników Katedry dotyczą architektury zespołów i budynków mieszkalnych wielo- i jednorodzinnych, ergonomii czy też przekształceń obiektów i terenów poprzemysłowych z wykorzystaniem materiałów dostarczonych przez Wydział Urbanistyki i Architektury rudzkiego magistratu.

Bliższe informacje: Tadeusz Kostoń, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury, tel. 607 677 507.

http://www.ruda-sl.pl/default.aspx?docId=529&newsId=1600&templId=4

------------------------------------------------------------------------------

Zobacz przyszłość Rudy Śląskiej oczami studentów! Autor: Katedra Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych PŚ
Ruda Śląska przyszłości Studenci Politechniki Śląskiej zaprezentowali wizualizacje opracowań, dotyczące przebudowy i adaptacji terenów szybu Franciszek oraz ulicy Kościuszki.

- Celem tego spotkania jest kontynuacja współpracy Urzędu Miasta z Katedrą Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych PŚ oraz nawiązanie współpracy z młodymi, przyszłymi architektami z tej katedry - przywitał przybyłych Tadeusz Kostoń, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury w Rudzie Śląskiej. Przypomniał on, że owa współpraca nawiązała się w 1996 roku przy projekcie „Wirek 2001”, który jak się okazało był proroczy bo w 2001 roku pośrodku dzielnicy powstało C.H. Plaza.

Opiekun grupy - dr inż. Jan Rabiej - zapowiadał i pokrótce omawiał prace poszczególnych studentów. Pierwsze dwie grupy zaprezentowały różne sposoby adaptacji i ich zdaniem najodpowiedniejsze funkcje dla terenów szybu Franciszek.

- Ruda Śląska znajduje się w centralnej części aglomeracji, co jest przywilejem miasta, bo stąd ludzie mogą zacząć podróżować, zaczynając na prawdziwym Śląsku - naznaczyła atut położenia miasta Magdalena Jamrozik.

Grupa studentów stworzyła wizualizację, która zawierała elementy takie jak:
- forma biedaszybu (jako urbanistyczne połączenia),
- kolejka wąskotorowa (którą można by się poruszać po terenach poprzemysłowych),
- mediateka (budynek kotłowni),
- restauracja (kondygnacja parteru oraz antresola),
- hotele (familoki),
- muzeum (budynek remizy strażackiej)

© Katedra Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych PŚ

Nieco odmienną adaptację terenów szybu Franciszek zaproponowała kolejna grupa. - Na tych terenach postindustrialnych staraliśmy się zaprojektować centrum biznesowo-kulturowe, które w innych krajach Europy (np. Zollverein w Essen, na którym się wzorowali) istnieją i prosperują z powodzeniem - mówił Jarosław Przybyłka, jeden z autorów koncepcji. W swoim projekcie studenci wzięli pod uwagę tylko obiekty najwartościowsze w przyzwoitym stanie technicznym, natomiast pozostałe, które ciężko odratować zaproponowali wyburzyć. Budynek straży pożarnej, szybu wyciągowego oraz kotłowni według ich projektu miałby zostać scalone przeszklonymi łącznikami nad ziemią. W projekcie uwzględnili parkingi, tereny zielone oraz funkcje dla poszczególnych obiektów takie jak: powierzchnie biurowe, sale konferencyjno-widowiskowe, przestrzeń wystawienniczą czy małą gastronomię. - Pobliskie tory kolejowe stanowią ponadto swoisty folklor industrialny, który świetnie wpisuje się w scenerię naszego centrum biznesowo-kulturowego - kończą studenci. Jak uważa dr Rabiej tego typu projekt pokazuje możliwość powstania swoistej symbiozy: inwestycja dochodowa plus korzyści kulturowe.

Nieco odmienne zadanie stanęło przed 3 grupami studentów, którzy jako obiekt swoich badań i projektów wybrali ulicę Kościuszki w dzielnicy Nowy Bytom. Urząd Miasta zasugerował, aby w miarę możliwości studenci postarali się wprowadzić w obrębie tego odcinka mediatekę. Punktem wyjścia był dylemat: czy ulica ma być zamknięta na ruch kołowy, czy otwarta. Kompromisem było zaprojektowanie przez jedną z grup zabudowy półotwartej. Ciekawszymi funkcjami przydrożnych budynków było powstanie amfiteatru wewnątrz galerii handlowej. Druga grupa zaproponowała nietuzinkowe kładki między budynkami znajdującymi się po przeciwległych brzegach ulicy. Ponadto ukazali ciekawe rozwiązanie związane ze stropem budynków, którego fragmentu brakowało. Zabieg ten miał na celu doświetlenie wnętrza obiektu i ułatwienie wentylacji.

- Funkcje zaprojektowanych obiektów wiążą się z zanikiem funkcji mieszkalnej tej ulicy, istotna jest rewitalizacja Kościuszki bez niszczenia tkanki społecznej - wyjaśniał dr Rabiej.

Poza pracami dotyczącymi szybu Franciszek i ul. Kościuszki, inni studenci pokazali również swoje makiety. Omówili pokrótce propozycję rewitalizacji m.in. dla dworca w Chebziu, którego fasada została nietknięta, za to z tyłu obiektu powstała przeszklona nadbudowa z funkcją galerii i kawiarenki.

Zobacz również: Studenci zmienili oblicze gliwickiego Zameczku Leśnego

--------------------------------------------------------------------------------
Prezentowane w galerii wizualizacje zostały udostępnione dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Ruda Śląska oraz Katedry Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pięknych PŚ. Ich powielanie i przywłaszczanie jest niezgodne z prawem i wiąże się z surowymi konsekwencjami.

http://www.mmsilesia.pl/4053/2009/1/20/zobacz-przyszlosc-rudy-slaskiej-oczami-studentow?category=pics

Zapraszam na powyższą stronę do zapoznania się z fotkami.



Cuma - Śro Sty 21, 2009 9:40 am
Przegladam właśnie budżet miasta na 2009. Najważniejsze w/g mnie punkty:
- trasy N-S jeszcze nie będzie, za to dla wszystkich chyba odcinków będzie robiona dokumentacja w tym roku,
- 2 000 000 przeznaczono na parking wielopoziomowy na Frynie
- są pieniądze na ściezki rowerowe (415 000) ale żadnych szczegółów, oraz opracowanie koncepcji ścieżki od Tynkla/Górnośląska do dworca na Rudzie
- w sumie 5 000 000 wniesione do TBS-ów więc można się spodziewać czegoś nowego
- kontynuując o mieszkaniach: adaptacja budynku przy ul. Norwida 15 (1 920 000), osiedle komunalne ul. Szczęść Boże (7 000 000), II etap Cyknowej-Wysokiej (1 000 000)
- będzie kontynuowana renowacja Kaufhausu (1 242 800)
- 15 000 na rewitalizację Parku Dworskiego
- 115 000 na rewitalizację hałdy pocynkowej na Frynie (ma tam być park)
- chyba w końcu ruszą z rynkiem (9 465 250)
- basen kryty na Frynie prawdopodobnie będzie bardziej ucywilizowany (są pieniądze na budowe parkingu i dojścia, oraz na parę modernizacji)

Oby te punkty były zrealizowane zgodnie z planem



MARIQ_1985 - Śro Sty 21, 2009 3:45 pm
hmmm parking wielopoziomowy? kiedyś była mowa że parking ma byś zlokalizowany pod rynkiem, a gdzie teraz mna byc?



Cuma - Śro Sty 21, 2009 3:51 pm
Ten parkin to jakby niezalezny od rynku projekt. Niemniej chyba jednak zrezygnowano z parkingu pod rynkiem a przynajmniej pod częścią



MARIQ_1985 - Śro Sty 21, 2009 5:43 pm
to gdzie on ma byc?



Cuma - Śro Sty 21, 2009 7:07 pm
O sorki zapomniałem o tym napisać. Przy UM na parkingu mieszczącym się przy przystanku. I ma mieć z tego co pamiętam 3 poziomy.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • romanbijak.xlx.pl



  • Strona 11 z 17 • Wyszukano 2249 wypowiedzi • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
    Copyright (c) 2009 | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.