[Chorzów] Renowacje kamienic, zabytków
qlomyoth - Czw Wrz 11, 2008 11:31 am
z nowego numeru "Chorzowianina"
Jak za dawnych lat
Wypięknieje kolejny budynek przy ul. Stefana Batorego. Oblicze zmieni również dawna szkoła przy ul. Armii Krajowej. Inwestycje mieszkaniowe zaplanowano m.in. w Chorzowie II.
- W Chorzowie nie brakuje ciekawych lokalizacji pod zabudowę mieszkaniową – przekonuje Marian Salwiczek, zastępca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych. – Inwestorzy chcą u nas budować, a ludzie mieszkać. I na tym nam bardzo zależy. Mamy gotowy plan zagospodarowania miasta, co jest sporym atutem. Do plusów można zaliczyć także m.in. wysoki poziom szkolnictwa i mnogość atrakcji kulturalnych - podkreśla.
Na sesjach Radu Miasta nie brak uchwał w sprawie zmian fragmentów miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta. Tylko podczas ostatnich obrad zgodzono się na to, aby w rejonie ulic Astrów i ks. J. Gałeczki przybyło kolejnych mieszkań. Inwestycje takie zaplanowano nie tylko w dzielnicy Klimzowiec. – Chcemy zmienić oblicze Chorzowa II. Zarzuca się nam, że jest to dzielnica zaniedbana, przepełniona głównie mieszkaniami socjalnymi – mówi zastępca prezydenta. Pod zabudowę mieszkaniową przeznaczone będą ulice Janasa, Grunwaldzka, Składowa i 11 listopada. – Ulice Chorzowa już się zmieniają. Wystarczy przejść się Truchana bądź Mielęckiego i popatrzeć na nowe domy – mówi M. Salwiczek – Intensywnie rozwijają się inwestycje Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Chcielibyśmy, aby w przeciągu najbliższych lat w rejonach ulic Kalidego, Konopnickiej lub Siemianowickiej przybyło mieszkań RTBS - dodaje.
Chorzów przyciąga nie tylko inwestorów budujących od podstaw, ale również i tych, którzy potrafią docenić piękno historycznych zabudowań. Swój blask odzyskała dawna dziewiętnastowieczna restauracja Redena, młodszym mieszkańcom bardziej znana jako dyskoteka „Piramida”. Obecnie znajduje się w niej zespół biurowy Redenberg Office Park (na zdjęciu).Budynek przy ul. Lwowskiej 34 przeżył gruntowny remont i cieszy oko spacerowiczów.
Intensywne prace toczą się na ulicy Stefana Batorego. Budynek przeznaczony dla pracowników dawnej BismarckhĂźtte znalazł inwestora – firmę Zarmen. Firma chyba upodobała sobie budynki należące do BismarckhĂźtte. Kilka lat temu odrestaurowała willę Emila Marxa, dyrektora huty, znajdującą się także przy ul. St. Batorego. Dziś siedziba Zarmenu jest perełką dzielnicy Batory. Zbigniew Koncewicz, prezes zarządu firmy Zarmen, nie ukrywa, że oddanie najdrobniejszego szczegółu nie było łatwe. – Zdaję sobie sprawę, że wielu ludzi powątpiewało w to, że uda nam się ten budynek odrestaurować. Pamiętam, że nie brakowało plotek, co do przyszłego właściciela – uśmiecha się prezes. - Z efektu końcowego jestem zadowolony, czuję taką sentymentalną nutkę. To ładne miejsce. Historycznego piękna nie odda żadna współczesna budowla - dodaje. Historyczny kształt zostanie zachowany także w pohutniczym obiekcie, sąsiadującym dziś z komisariatem policji . – Budynek wzniesiono z początkiem XX wieku. Początkowo pełnił on rolę hotelu robotniczego – opowiada Ryszard Szopa, były konserwator zabytków. – Na parterze mieściła się stołówka, wyższe kondygnacje przeznaczono na sypialnie oraz ogrody zimowe. W latach 80. minionego wieku budynek pełnił funkcje biurowe. Mieściły się tu m.in. laboratoria i pracownia fotograficzna - kontynuuje. Przez ostatnie lata obiekt niszczał. W tym roku rozpoczęły się prace, które doprowadzą go do pierwotnego kształtu. Burzone są późniejsze przybudówki. Elewację ozdobi czerwona, nieotynkowana cegła i elementy neogotyckie. Za kilka miesięcy budynek stanie się pracownią projektową Zarmenu. Wprowadzi się tu Biuro Projektów Hutmaszprojekt. Na wrzesień zaplanowano prace w zabytkowym gmachu szkoły przy ul. Armii Krajowej. Obiekt składa się z dwóch części. Wzniesiono go pod koniec XIX wieku, rozbudowano z początkiem XX. – Świadczy to o dynamicznym rozwoju miasta. Gmach przechodził różne koleje losy, ale zawsze związany był z edukacją – mówi R. Szopa. Mieściły się w nim: przedszkole, poradnia pedagogiczna i miejska biblioteka. Od kilkunastu lat budynek był nieużytkowany. W przyszłości ma pełnić on głównie funkcje biurowe, ale być może pojawi się tu kawiarnia lub klub muzyczny.
Piękno chorzowskich kamienic przywracają nie tylko prywatni inwestorzy. Sporo pracy, zwłaszcza w modernizację elewacji zabytkowych budynków, wkłada Zakład Komunalny „PGM”. Roboty konserwatorskie przywracające dawną świetność elewacji przy ul. Sobieskiego 20 zostały docenione w ogólnopolskim konkursie. Nagrodzono je tytułem „Modernizacja Roku 2007” (informowaliśmy o tym w poprzednim numerze – przyp. red.). – W zarządzie „PGM” jest dużo zabytkowych budynków. Wiele z nich objętych jest ochroną konserwatorską. Przywrócenie ich do dawnej świetności to spory wydatek – nie ukrywa Edward Jarnańczyk, dyrektor ZK „PGM”. W latach 2003-2007 kosztem przeszło 14 mln zł wyremontowano 68 elewacji będących z zarządzie Zakładu Komunalnego „PGM”. A tylko modernizacja elewacji przy ul. Sobieskiego 20 kosztowała ponad 206 tys. zł. Jeszcze w tym roku, prawdopodobnie do końca grudnia, wyremontowane zostanie 11 kamienic. Elewacje wypięknieją w budynkach przy ul. Barbary 23, Górniczej 9, Stefana Batorego 32 i 34, Gałeczki 4, 6, 8, Katowickiej 34, 49, 59, Kopernika 6. Trwają prace przy ul. Średniej 3.
Wojciech Zawadzki
------------------
Świetnie,że wyremontują ten budynek przy AK
mark40 - Czw Wrz 11, 2008 12:30 pm
O tym budynku na AK było juz info
http://images24.fotosik.pl/205/0eab20b9e46c47c5.jpg
Ale dobrze, że nastąpiło potwierdzenie tych planów.
Bardzo fajnie, że te obiekty zyskują nowe życie (przybywa nieco biur klasy A). Ti już 4 takie realizacje. Do pełni szczęscia brakuje jeszcze rewitalizacja ratusza w Hajdukach i starej rzeźni
qlomyoth - Sob Wrz 20, 2008 11:36 am
Kolejne rusztowania w Chorzowie, tym razem następna kamienica w góre od narożnej Wolności/Sienkiewicza, vis-a-vis Wolności 15 (czyli tej gdzie jest Szufla). Remont robią Koniory, ciekawe czy może zdecydują się przywrócić jej wygląd przed "umodernistycznieniem", jakiego dokonano w międzywojniu.
EDIT:
Wiele straciła Wolka na tym odcinku przez lata...
mark40 - Sob Wrz 20, 2008 6:18 pm
^^^ Ta kamienica byla remontowana w 1998 roku, ale to dobrze że sie za nią wzieli bo juz się dosyć mocno zabrudziła. I też mam nadzieję, ze przywróci sie jej detale. O balkonach nie marzę ale te inne detale są jak najbardziej mozliwe do wykonania.
Kamienica jak mi się dobrze wydaje jest prywatna.
qlomyoth - Sob Wrz 20, 2008 11:05 pm
Czy któryś z forumowiczów orientuje się jakie są mniej wiecej koszty odtworzenia balkonu w kamienicy?? To chyba nie może być aż tak skomplikowane..
Btw, kamienica w tle - narożna Dworcowa/Wolności - tej mi szczególnie szkoda.
Eh, gdzieś po drodze zatraciliśmy tę dynamikę i rozmach z jaką budowano to miasto. Pomyśleć, że kilkanaście lat przed zrobieniem tego zdjęcia nie było tam w zasadzie niczego.
mark40 - Wto Wrz 23, 2008 3:23 pm
Before:
After
Na Kordeckiego juz odsłaniają drugą stronę
I jak informował wcześniej qlomyoth rozpoczął się remont kolejnej kamienicy na deptaku (druga z lewej, szaro-zielona)
mark40 - Śro Paź 01, 2008 3:48 pm
Nawiązując do remontu ostatniej wymienionej kamienicy. Po dzisiejszym przeglądzie można powiedzieć, że będzie miała rekonstruowane detale (niestety bez balkonów) ale jest i tak dobrze.
qlomyoth - Czw Paź 02, 2008 5:34 pm
Cokolwiek tam zrobia, to będzie i tak wyglądać lepiej niż obecnie - straszną krzywdę wyrządzono jej przed wojną (podobnie jak wielu innym chorzowskim kamienicom).. Tylko jak tak teraz porównuje to co dzis widziałem ze starymi zdjęciami, to niestety nie jest to remont odtworzeniowy.
A z nowości, to dziś rozkładali rusztowania na Batorego 32 (?)/Łukasińskiego (ta wyższa narożna)
No i skończyli remont prlowskiej plomby z Dąbrowskiego - nawet nieźle to wyszło.
mark40 - Czw Paź 02, 2008 6:18 pm
Jakiej plomby na Dabrowskiego? W którym miejscu?
qlomyoth - Czw Paź 02, 2008 6:56 pm
Ten budynek który w pierzeji jest sąsiadem słowaka
Prince - Sob Paź 04, 2008 8:29 am
Wczoraj byłem w Kato i co mi się rzuciło w oczy. Ulica Mickiewicza samo centrum, jedna z ładnie odremontowanych kamieniczek, a co na niej... Wileka zasłaniająca całą kamienice reklama osiedla brysky. No już mogliby zasłaniać jakies sypiące się budynki a nie ładne kamienice...
qlomyoth - Sob Paź 04, 2008 9:10 am
mark40 - Nie Paź 12, 2008 7:39 pm
Skonczono kolejne dwie kamienice:
Krzyżowa 2a
Francja elegancja
Hajducka/Kordeckiego
Brama bjutiful
W ten sposób remont całej pierzei został zakonczony. Przy okazji wyremontowano też ulice z chodnikami
Nowe rusztowana na Wolności
Na przeciw tej kamienicy, zabrali sie za remont parteru. Nie pamiętam dokładnie co tam było, ale chyba ochydne kafelki
g]
mark40 - Pon Paź 13, 2008 8:44 am
Trwa również remont willi w Batorym (klik)
200 metrów dalej remont kamienicy
Pojawiły się juz rusztowania na Kopernika 6
Oprócz zauważyłem też, ze remontowana jest kamienica na 3 Maja (nr nie dojrzałem, ale coś 44 lub 46) Zdjęcia na razie brak.
Nie próżnuje takze ChSM
a także Wspólnoty mieszkaniowe
Skonczona willa na "Ruchu"
mark40 - Nie Paź 19, 2008 4:51 pm
Pojawiły się kolejne rusztowania
Gałeczki 4
Katowicka 34
Katowicka 49
Stare Osiedle w Batorym przeżywa najazd styropianu
Pewnie im wyjdzie podobnie jak na Częstochowskiej
i na Konopnickiej
Ta dalsza kamienica też OK, nawet nie wiem, kiedy ją odnowili
qlomyoth - Nie Paź 19, 2008 6:19 pm
Stare Osiedle w Batorym przeżywa najazd styropianu
Michał Gomoła - Nie Paź 19, 2008 7:17 pm
Zastanawiam się tylko co za persona te kolorki wymyśla... =(
mark40 - Czw Paź 30, 2008 9:47 pm
Kolejna kamienica w remoncie
Katowicka 59
Oprócz tego rusztowania pojawiły sie przy Powstańców 51
qlomyoth - Sob Lis 01, 2008 8:55 pm
Tu skończyli. Niestety nie przywrócono oryginalnego wyglądu, tylko lekko poprawili ten bieda-modernizm powstały w międzywojniu w wyniku usunięcia wszelkich zdobień. Zdobienia wyglądają jakby były wykonane z listw styropianowych dostępnych w castoramie. Wielki niedosyt.
Tu kończą. I też pozostaje pewien niedosyt, że nadbudowanej przed wojną ostatniej kondygnacji nie dostosowali do reszty..
qlomyoth - Nie Lis 02, 2008 10:15 am
Konserwatorskie wyzwania
czwartek, 25 września 2008, 19:27
Jako Miejski Konserwator Zabytków w Rudzie Śląskiej, doktor Henryk Mercik dał się poznać nie tylko jako wybitny znawca architektury i historii, ale też jako niestrudzony bojownik o górnośląskie zabytki. Tymczasem od 1 września Mercik zmienił pracodawcę i tą samą funkcję będzie pełnił w Chorzowie.
- Czy Ruda Śląska to ciekawy obszar dla miejskiego konserwatora zabytków?
- Myślę, że cały, przemysłowy obszar Górnego Śląska jest niezwykle ciekawy dla konserwatora zabytków. Natomiast Ruda Śląska ma swoją specyfikę, na którą składają się przede wszystkim osiedla patronackie i sąsiadujące z nimi zakłady przemysłowe. Nie ma natomiast wielkomiejskiego centrum zajmującego tak ogromny obszar, jak chociażby w Katowicach, Gliwicach czy Bytomiu.
- Na terenie miasta znajduje się wiele historycznych obiektów, jednak ostatnio słyszano wyłącznie o pracach związanych z zabytkami przełomu XIX i XX wieku. Jaka była przyczyna takiej selekcji?
- Obiektów historycznych, sprzed wymienionego w pytaniu okresu, jest niewiele. Do tych nielicznych zaliczyć można późnobarokowy kościół pw. Matki Boskiej z Lourdes w Kochłowicach. Natomiast trzeba wiedzieć, że przed czasem XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej, teren Rudy Śląskiej był słabo zaludnionym obszarem, składającym się z kilku wsi i lasów. Dlatego też w tym miejscu prawdziwym wyzwaniem dla konserwatora są obiekty związane z powstaniem i rozwojem przemysłu. Obiekty, które przez ostatnie dziesięciolecia były zapomniane, a często wmawiano nam, że są bezwartościowe.
- Niedawno na naszych łamach zagościła sprawa kochłowickich bunkrów nad Kłodnicą. Jeden z nich odnawiany jest dzięki inicjatywie prywatnej, reszta natomiast dalej niszczeje. Czy tego typu obiekty mają kiedyś szansę zainteresować organy państwowe lub miejskie?
- Mogę tutaj dodać, że bunkier zlokalizowany w rejonie ulic Cynkowej i Wysokiej w Czarnym Lesie, został odnowiony, dzięki środkom z budżetu miasta. Z tego wniosek, że władze samorządowe również interesują się tymi obiektami. Natomiast większość z nich nadal pozostanie w stanie obecnym. Nie możemy przecież stworzyć kilkudziesięciu izb muzealnych, a adaptacja tego typu architektury na inne cele jest bardzo trudna i rzadka. Wracając do bunkra kochłowickiego muszę przyznać, że większość działań przy obiektach dawnego Obszaru Warownego Śląsk prowadzona jest przy wsparciu lub z inicjatywy pasjonatów. Wspomniany bunkier czarnoleski nie odzyskałby swojej świetności bez pomocy Stowarzyszenia “Pro Fortalicium”.
- Mimo wszystkich wyzwań, jakie niesie z sobą praca w Rudzie Śląskiej, zdecydował się Pan zmienić miasto.
- Od pierwszego września jestem Miejskim Konserwatorem Zabytków w moim rodzinnym Chorzowie. Skorzystałem z oferty władz miasta, którym jak wynika z prowadzonych rozmów, zależy na bardziej intensywnych działaniach dotyczących wyjątkowej substancji zabytkowej.
- Jak rozumieć pojęcie “wyjątkowej substancji zabytkowej”?
- Chorzów posiada wiele absolutnie wyjątkowych obiektów, począwszy od neostylowych kościołów, poprzez kamienice mieszczańskie tworzące wielkomiejski charakter przestrzeni, obiekty związane z przemysłem, w tym osiedle robotnicze i wille, a skończywszy na modernizmie okresu międzywojennego, którego przykładami są drapacz chmur u zbiegu ulic Wolności i Zjednoczenia, szkoły oraz kościół pw. św. Antoniego oraz zajezdnia tramwajowa w Chorzowie Batorym. To właśnie zabytki są wyróżnikami chorzowskiej przestrzeni i symbolami miasta (Poczta przy Rynku, Ratusz).
- A intensywne działania to…
- Jeśli chodzi o działania to przede wszystkim należy przejąć część kompetencji wojewódzkiego konserwatora zabytków, jak również wpisać do rejestru najcenniejsze obiekty, które w dużej części nie zostały objęte jeszcze tą formą ochrony prawnej. Wpisy powinny umożliwić właścicielom i posiadaczom tych zabytków pozyskiwanie środków publicznych na ich renowację. Co ważne nie tylko z budżetu miasta, ale i z budżetu krajowego i środków UE. Powyższe pozwoli na kreowanie polityki dotyczącej ochrony zabytków w dużo większym zakresie niż do tej pory.
- Na jakie sprawy czy też obiekty zwróciłby Pan uwagę swojemu następcy?
- Przede wszystkim chciałbym powiedzieć, że odczuwam pewien niepokój związany z dalszymi losami rudzkich zabytków. Bardzo zależy mi na tym, żeby mój nieznany jeszcze następca, kontynuował rozpoczęte działania i umiał we właściwych momentach powiedzieć “nie”, chociaż zapewne nie wszystkim się to spodoba. Taka stanowczość jest gwarancją dalszych sukcesów dotyczących ochrony zabytków w mieście.
Rozmawiał: Alan Zych
Alan Zych
http://www.jaskolkaslaska.eu/472/konser ... e-wyzwania
mark40 - Nie Lis 02, 2008 4:48 pm
Jak pisałem maila do Mercika to odpisał podobnie jak w artykule że najważniejsze teraz jest aby Prezydent mógł podpisać porozumienie kompetencyjne z Wojewodą. W Rudzie funkcjonowało takie porozumienie od 1999 roku i dało konkretne, dobre efekty. Dla sprawnego działania w zakresie ochrony zabytków jest to rzecz absolutnie podstawowa.
Odremontowana kamienica na 3 Maja, został jeszcze parter
Czy ja widze, ze przy tej kolejnej kamienicy postawiono juz rusztowania? http://i210.photobucket.com/albums/bb24 ... w/a037.jpg ?
A ta czerwona na Wolce to wygląda tak jakoś sztucznie. Trzeba to obadać na żywo.
qlomyoth - Nie Lis 02, 2008 7:32 pm
O, to już widać jakiś postęp, bo poprzedni konserwator nie był skory do kontaktów przez drogę mejlową;)
Tylko pytanie czy Kopel zgodzi się podpisanie tego porozumienia? I czemu nie zrobiono już tego wcześniej.. Nie od dziś zresztą wiadomo, że on i jego towarzysze nie lubią jak im ktoś dmucha w kaszę.
A co do tej kamienicy to juz nawet coś tam dłubią, próbnie wyczyścili już takie fragment mniej więcej 2x1,5 metra.
qlomyoth - Pią Lis 28, 2008 5:32 pm
Ściągają rusztowania z jednej strony..wiadomo czego:
Bez styropianu;)
Tylko jakoś nie umię się przyzwyczaić do tej bieli
mark40 - Pią Lis 28, 2008 6:53 pm
Czymś to jednak docieplone zostało. Dziś zreszta poszło pismo do wojewódzkiego konerwatora zabytków w tej sprawie.
qlomyoth - Pią Lis 28, 2008 6:57 pm
Jakie pismo?
Eh, teraz zauważyłem, że chyba jednak coś przytył
mark40 - Pią Lis 28, 2008 7:03 pm
Normalne pismo, formatu A4 Pismo dot sposobu renowacji naszego wieżowca.
mark40 - Wto Gru 09, 2008 4:30 pm
Dziś sobie zrobiłem spacer z aparatem po mieście i tak wygladaja prace przy remontach kamienic (klikajac na miniatury otwiera sie okno ze zmniejszonym zdjeciem, żeby obejrzeć w pełnym rozmiarze trzeba kliknąć ponownie na to otwarte zdjecie, tak dziwnie ma ten imageshack)
Górnicza 9 widać, że kolorami dopasuje sie do okolicznego nowego budownictwa
200 metrów dalej Barbary 23
Gałeczki 4, 6, 8
Katowicka, tył i boki juz robione, jeszcze tylko front
Katowicka 59 na razie zrobiona elewacja z tyłu, frontową dopiero zaczynają
Katowicka 34 nic nazwyczajnego, ale przynajmniej czysto wygląda został jeszcze parter do zrobienia
Na Kopernika nic nie widac jeszcze
A to już gotowa na Dąbrowskiego
mark40 - Śro Gru 10, 2008 4:30 pm
[...]
Do rewitalizacji, koszt 7 mln 300 tys. zł, wyznaczono 6 budynków. Jednym z nich będzie kamienica przy ul. Dworcowej 4. – Budynek był przeznaczony do sprzedaży, nikt jednak nie był zainteresowany jego kupnem. Myślę, że pod koniec 2009 r. będzie on gotowy do wynajmu mieszkań – mówi J. Michalik.
8 mln 400 tys. przeznaczono na modernizację 220 klatek schodowych. Prace remontowe wszystkich klatek w budynkach komunalnych zaplanowano do roku 2016. Również do 2016 r. potrwa, oszacowany na 4 mln 700 tys. zł, program zabudowy łazienek i wc wewnątrz 500 lokali mieszkalnych. – Poprawi to sytuację lokatorów mieszkań, którzy mają pozwolenia na takie prace i zgodzili się je współfinansować – tłumaczy zastępca prezydenta.
Wyładnieją nie tylko klatki schodowe. Kosztem 12 mln 400 tys. zł, do roku 2012, wypięknieje 57 elewacji, a remonty na pozostałych potrwają do 2020 r.
Gmina zaplanowała, na lata 2009-2013, sprzedaż 10 mieszkań rocznie. – To nasze założenie. nie wiemy, czy uda nam się je w pełni zrealizować. Cenę mieszkania wyznaczyliśmy średnio na 100 tys. zł – mówi J. Michalik.
------------------
Która to kamienica na Dworcowej 4? Ta obok czekolady? 57 elewacji, czyli średnio kilkanascie rocznie. Powiedzmy ze to tak srednio ale jak na Chorzów to nawet dużo. W tym roku wyremontujemy 14 kamienic + kilka wyremontowali prywatni właściciele.
mark40 - Pon Gru 22, 2008 1:05 pm
Remont kamienicy za rynkiem
Mają tu powstac biura
mark40 - Nie Sty 18, 2009 6:11 pm
Ta sama kamienica tylko z drugiej strony (swoją drogą niezły gmach)
Katowicka 49 (po lewej remontowany biurowiec)
Prince - Pon Sty 19, 2009 7:51 am
Piszesz że biurowiec energomontażu jest remontowany, co dokładnie z nim się dzieje??
Czy tylko wnętrze, czy na zewnątrz też są plany go odnowić???
Iluminator - Pon Sty 19, 2009 8:04 am
Jak ta kamienica wyglądała pierwotnie?
qlomyoth - Pon Sty 19, 2009 11:40 am
W sumie to jak widziałem projekty tego remontu to wiedziałem,że nie ma prawa to wyglądać dobrze, ale żeby aż tak tragicznie to wyszło??
Kamienica pewnie była "umodernistyczniona" - już lepiej by było gdyby zostawili ją w takiej formie, bo to co teraz jest to można określić jednym słowem - porażka.
mark40 - Pon Sty 19, 2009 4:57 pm
Piszesz że biurowiec energomontażu jest remontowany, co dokładnie z nim się dzieje??
Czy tylko wnętrze, czy na zewnątrz też są plany go odnowić???
http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... tcount=147
http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... tcount=152
Ta kamienica, no.. hmm... Nie wiem jak wyglądała 100 lat temu, ale chyba nie tak tak sztucznie jak teraz. Ten brązowy ostatni poziom ma chyba przypominać dach
kr0lik - Pon Sty 19, 2009 11:39 pm
Mi się nawet podoba ta renowacja, jeszcze gdyby nie ten brązowy... Odkąd pamiętam to ta kamienica straszyła ludzi.
Co do energomontażu... Kto finansuje jego modernizację? Przeca ten budynek stoi praktycznie pusty już od kilku(nastu?) lat. Na większości pięter jest prześwit przez cały budynek.
Co jak co, ale ocieplanie bloków, remonty kamienic i budowa tartanowych boisk (nie mylić z Orlikami) to jedne z nielicznych rzeczy, które władze Chorzowa opanowały do perfekcji.
Prince - Wto Sty 20, 2009 6:40 am
Dzięki za informacje;)
Z energomontażem może szału nie ma ale będzie przyzwoicie. Ogólnie ten gmach jest bardzo fajny, nie jest to standardowy klocek i dobrze, że dostanie drugą szanse.
W ogóle dobrze, że robi się coś na Katowickiej w Chorzowie z tymi kamienicami, bo ta ulica niegdyś straszyła. Co jak co ale Chorzów pięknieje i tego nie można mu odmówić, oczywiście i tak z największą niecierpliwością czekam na zakończenie prac z drapaczem chmur:)
qlomyoth - Wto Sty 20, 2009 9:14 am
A widzieliście kiedyś kamienicę o takim detalu i takich podziałach okiennych?? Przecież to wygląda wręcz groteskowo.
informer - Wto Lut 03, 2009 8:13 pm
Witam wszystkich na forum. Jeśli można czasem się wtrącę .
Jak ta kamienica wyglądała pierwotnie?
Od dawnego mieszkańca dowiedziałem się że już w latach 40-tych była bez zdobień - po prostu gładki tynk. Później tynk został zbity i długie lata stała w samej cegle. Dwa pionowe podziały w elewacji są sztuczne - sugerują klatki schodowe, których z tej strony nie ma.
qlomyoth - Śro Lut 04, 2009 9:28 pm
Na Kopernika ściągają rusztowania http://img523.imageshack.us/img523/6782 ... 005iy2.jpg
by Lena
qlomyoth - Nie Lut 15, 2009 3:31 pm
parę zdjęć z mojej dzielni
na Batorego powoli będą kończyć z remontem tej pary
elegancko wyczyszczone cegły
A ta narożna jest już w zasadzie skończona, tylko coś tam jeszcze robią z przyziemiem od strony Batorego. Szkoda, że tej nadbudowanej ostatniej kondygnacji nie obłożyli płytkami ceramicznymi
razem z tymi wyczyszczonymi kilka lat temu willami będzie to nieźle wyglądać
Kilkaset metrów dalej tez widać postęp prac
mark40 - Nie Lut 15, 2009 6:17 pm
Widać, że w Batorym "dzieje się". Zarówno remonty przeprowadza miasto jak i prywatni inwestorzy.
Co do remontów kamienic to gruntownie zostaną przebudowane w tym roku dwie kamienice łącznie ze wszystkimi mieszkaniami przy
- Dworcowa 4 (obok czekolady)
- Truchana 37
Mieszkania te beda przeznaczone pod wynajem lub na sprzedaż.
Oprócz tego remonty elewacji (+remont klatek schodowych) przejdą m.in. kamienice:
- 3 Maja 3 (obok acid cafe)
- 3 Maja 5
- Katowicka 46
- Katowicka 169
- Katowicka 167
- A.Krajowej 71/W.Stwosza 2
qlomyoth - Nie Lut 15, 2009 10:04 pm
Z tą Dworcową 4 to mogliby to na jakiś hotel przeznaczyć, a nie mieszkania.
Co za durny pomysł, pewnie późniejszym lokatorom będzie przeszkadzać ten klub tak jak to było na Mariackiej z Dekadencją.
Edit: a jeszcze lepiej byłoby przekształcić tą kamienicę w taki kombinat rozrywkowy jak pewna kamienica na Wielopolu w Krakowie
qlomyoth - Pią Lut 27, 2009 3:25 pm
Kolejne wyremontowane chorzowskie kamienice.
mark40 - Pią Lut 27, 2009 4:20 pm
Niby nic specjalnego, a wygląda swietnie. Jak odsłonią tę trzecia to juz w ogóle bedzie extra. Niestety widzę, że ta druga kamienica nie ejst remontowana, pewnie jest prywatna, szkoda. Ogólnie fajny kawałek miasta sie tam robi. Kilka kamienic jest/będzie jeszcze wyremontowanych na tamtym odcinku Katowickiej. Na przeciwko remontowany biurowiec, nieco dalej budowany hotel
Na Batorego odsłonięto juz chyba w całosci te dwie kamienice. qlomyoth, to Twój rewir, wiec czekamy na foty .
qlomyoth - Pią Lut 27, 2009 8:42 pm
Odsłoniete od wczoraj:) Jutro rano może zdąże tam skoczyć
mark40 - Nie Mar 01, 2009 3:38 pm
To ja dodam zdjecia trzech innych kamienic:
Przy Barbary samotna kamienica pośród nowego budownictwa. Fajnie, ze ją wyremontwano bo starszyła tam.
Widać, ze nowe budownictwo (między innymi ten apartamentowiec)
pozytywnie wpływa na okoliczne kamienice
Kopernika 6
Cała pierzeja zrewitalizowana
3 Maja. Wklejałem juz zdjecie tej kamienicy ale niedokonczonej, poza tym znikneła z fotosika
qlomyoth - Nie Mar 01, 2009 8:19 pm
To ja dodam zdjecia trzech innych kamienic:
Przy Barbary samotna kamienica pośród nowego budownictwa. Fajnie, ze ją wyremontwano bo starszyła tam.
Ktoś (ChSM?) tu chyba przegiął pałę i to znacznie. Ostyropianowali tą kamienicę i narysowali cegły?
qlomyoth - Czw Mar 05, 2009 1:12 pm
Wyczyszczona z syfu i wielu warstw farby kamienica typu koszarowego na Stefana Batorego
ta latarnia w stylu betonbrut zniknie pewnie niebawem, bo na calej długości ul. Batorego stoją już nowe.
bidzis004 - Czw Mar 05, 2009 3:37 pm
widac gdzie niegdzie jakies brzebarwienia robota moze nie do konca zrobiona dobrze , ale przezentuje sie nie najgorzej widac ze cos majstrują przy dolnej kondygnacji chyba przerabiają pod usługi , moze wiesz kto tam ma zamiar cos otworzyc? oby szyld i fasada były zrobione na profesionalnym poziomie .
qlomyoth - Pią Mar 06, 2009 2:48 pm
Bardzo ważna i bardzo dobra wiadomość dotycząca chorzowskich zabytków:
PRZEKAZANIE KOMPETENCJI
9 marca 2009 r. w Urzędzie Miasta Chorzów w gabinecie Prezydenta Miasta odbędzie się spotkanie z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków Barbarą Klajmon, która w imieniu Wojewody Śląskiego dokona oficjalnego przekazania Prezydentowi Chorzowa zadań z zakresu administracji rządowej dotyczących ochrony zabytków. W sprawie przejęcia tych zadań Prezydent Chorzowa wystąpił do Wojewody Śląskiego w 2008 r. Zgodnie z procedurą na takie wystąpienie Prezydenta do Wojewody o przekazanie kompetencji, musiała wyrazić zgodę Rada Miasta, która podjęła uchwałę w tej sprawie 30 października 2008 r. Przejęcie kompetencji przez Prezydenta Chorzowa wiąże się z tym, że obecnie prawie wszystkie kompetencje dotyczące zabytkowych obiektów architektonicznych będzie wykonywał Prezydent, a w jego imieniu Miejski Konserwator Zabytków. Dla właścicieli obiektów zabytkowych oznacza to, że wszystkie sprawy wynikające z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami będą mogli załatwiać z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Wyjątkiem są postępowania w zakresie konserwacji zieleni zabytkowej i archeologii, które pozostają w gestii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który pozostaje właściwym również dla sprawy wpisania obiektu zabytkowego do rejestru zabytków województwa.
Stosowne porozumienie w sprawie przekazania kompetencji zostało zawarte pomiędzy Wojewodą Śląskim a Gminą Chorzów 19 lutego 2009 r. Dokładne informacje dotyczące zakresu przejęcia przez Miasto Chorzów zadań z zakresu administracji rządowej dotyczących Ochrony zabytków można znaleźć na stronie internetowej miasta /www.chorzow.eu/ w BIP w uchwale nr XXVIII/497/08 z dnia 30 października
źródło: Biuletyn Urzędowy Miasta Chorzów <newsletter@chorzow.um.gov.pl>
mark40 - Pią Mar 06, 2009 5:23 pm
Nareszcie. Zatem teraz kiedy Mercik zajmie się chorozwskimi zabytkami i kamienicami powinno być jeszcze lepiej.
Jeszcze nie skonczono prac przy obecnie remontowanych kamienicach a już ogloszono przetarg na rewitalizacje kolejnych trzech:
Katowicka 167
Elewacja wschodnia
północna
zachodnia
Katowicka 169
Elewacja zachodnia
południowa
wschodnia
Truchana 37 (przypominam, że remontu doczekają sie takze mieszkania przeznaczajac je na sprzedaż, wynajem)
qlomyoth - Śro Mar 11, 2009 11:10 am
Chorzowianin 2009-03-10
Bliższa koszula ciału
- Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków zyskało komplet narzędzi do właściwej pracy – mówi Henryk Mercik, szef biura. W poniedziałek nasz samorząd oficjalnie przejął kompetencje wojewódzkiego konserwatora. Dzięki temu w zakresie ochrony zabytków zyskał najwięcej kompetencji w województwie.
- To najszersze, jeśli chodzi o zakres kompetencji, porozumienie w skali województwa – z dumą przyznaje Henryk Mercik, chorzowski konserwator zabytków. Przejęcie kompetencji przez prezydenta Chorzowa oznacza, że teraz niemal wszystkie sprawy dotyczące obiektów zabytkowych będzie wykonywał prezydent, a w jego imieniu Miejski Konserwator Zabytków.
Co się zmieni? Po pierwsze, nie trzeba będzie jeździć po pozwolenia do Katowic
- Wszystkie niezbędne formalności dotyczące zabytków nieruchomych będzie można załatwić na miejscu w Chorzowie. W myśl zasady “Bliższa koszula ciału”, konserwator miejski ma lepszą orientację w tym, co dzieje się na terenie miasta niż pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, często z konieczności zajmujący się kilkoma miastami naraz. Między innymi oczekiwanie na oględziny zabytku diametralnie się skróci – dodaje miejski konserwator. Ma to znaczenie chociażby przy wydawaniu wytycznych przed przystąpieniem do projektowania inwestycji w obiektach zabytkowych.
Porozumienie daje miastu nowe, skuteczne narzędzie. Konserwator ma również nadzieję, że uda się zwiększyć liczbę zabytków wpisanych do rejestru. Jest to szczególnie istotne, gdyż dzięki temu nie tylko można skutecznie chronić najcenniejsze obiekty, lecz również zdobyć środki zewnętrzne na renowacje obiektów, gdzie wpis do rejestru jest koniecznym warunkiem. – W Chorzowie jest sporo obiektów zabytkowych najwyższej klasy, natomiast liczba wpisanych do rejestru jest niewielka. Chcielibyśmy to nadrobić. W tym roku zostało złożonych już kilkanaście wniosków o wpis do rejestru – stwierdza H. Mercik. Deklaruje, że wszystkim właścicielom szczególnie cennych obiektów służy możliwie wszechstronną pomocą.
Do rejestru zabytków stosunkowo niedawno (w listopadzie) została wpisana wieża wyciągowa szybu Prezydent, której obecnym właścicielem jest miasto. Jak poinformował H. Mercik do końca kwietnia powinien być gotowy projekt renowacji wieży. Tym samym nieaktualny jest już futurystyczny plan poprzedniego właściciela, o którym pisaliśmy w numerze 29/2008 Chorzowianina.
W gestii administracji rządowej pozostają nadal postępowania w zakresie konserwacji zieleni zabytkowej i archeologii.
Miejski Konserwator Zabytków zapewnia, że mimo większej ilości obowiązków, przekazanie kompetencji nie pociąga za sobą konsekwencji finansowych. Koszty związane z obsługą biura konserwatora pozostaną dla miasta niezmienne.
Oficjalne przekazanie zadań z zakresu administracji rządowej odbyło się w poniedziałek, 9 marca w gabinecie prezydenta Marka Kopla. W imieniu wojewody przekazała je na ręce prezydenta Barbara Klajmon, Wojewódzka Konserwator Zabytków. Zgodę na przejęcie kompetencji musiała wyrazić Rada Miasta. Uchwałę w tej sprawie rada podjęła 30 października ubiegłego roku.
Paweł Mikołajczyk
http://www.chorzowianin.pl/news-250.html
qlomyoth - Pią Mar 13, 2009 5:36 pm
Konserwator może teraz więcej
dziś
Proboszcz parafii św. Antoniego nie krył we wtorek zadowolenia z tego, że z wnioskiem o prace renowacyjne w swoim kościele, nie musi jeździć już do Katowic. Zgodę i wytyczne otrzyma bowiem w chorzowskim magistracie.
To efekt przekazania prezydentowi Chorzowa części kompetencji rządowych dotyczących ochrony zabytków. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli w październiku ubiegłego roku, a oficjalne spotkania prezydenta Marka Kopla z Barbarą Klajmon, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, miało miejsce w ubiegły poniedziałek.
Przekazanie kompetencji oznacza, że sprawy dotyczące chorzowskich nieruchomości załatwiać należy już nie z Wojewódzkim, ale z Miejskim Konserwatorem. Wprawdzie inne miasta takie porozumienia zawarły dużo wcześniej, ale o nieco mniejszym zakresie niż Chorzów.
::: Reklama :::
- Poza wpisem do rejestru zabytków, którego dokonać może jedynie wojewódzki konserwator, pozostałe decyzje co do naszych nieruchomości zapadać będą tu na miejscu, nawet pozwolenia konserwatorskie i pozwolenia wydziału architektury dotyczące obiektów już wpisanych do rejestru - nie kryje zadowolenia Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków.
Ma to znacznie przyspieszyć wydawanie pozwoleń, opinii oraz reagowanie na różne nieprzewidziane sytuacje.
- Osoba pełniąca obowiązki w danym mieście lepiej wie, co się na jej "podwórku" dzieje. Idąc chociażby ulicami miasta można szybciej zauważyć niepokojące zmiany niż przyjeżdzając tu raz na jakiś czas z Katowic- dodaje Mercik.
Jeszcze w tym tygodniu miejski konserwator miał dokonać kontroli w hajduckim ratuszu. Od jej wyników zależeć będzie zakres przyszłych prac.
Będą też szykowane kolejne wnioski o wpisanie budynków sakralnych i świeckich do rejestru zabytków.
- Chorzów ma wiele budynków, które przez wzgląd na ich wartość zabytkową, zasługują na pełną ochroną konserwatorską. Przez lata jednak nikt o wpis do rejestru nie zabiegał - podkreśla miejski konserwator zabytków.
Wśród najcenniejszych, z punktu widzenia konserwatorskiego, obiektów znajdują się m. in.: kościół pw. św. Józefa, kościół Ewangelicko -Augsburski pw. Marcina Lutra, kaplica na cmentarzu parafii św. Jadwigi, budynki - Liceum Ogolnokształcącego im. Juliusza Słowackiego i Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego, willa na ul. Sobieskiego 13 ( w której dawniej mieszkał dyrektor generalny huty), czy schron dowodzeniowy na ul. Parkowej.
Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni
http://www.chorzow.naszemiasto.pl/wydar ... 72462.html
Widać, że zmiana konserwatora to też zmiana podejścia do modernizmu w Chorzowie
mark40 - Sob Kwi 04, 2009 1:57 pm
Pojawiły się rusztowania przy Dąbrowskiego
qlomyoth - Sob Kwi 04, 2009 6:15 pm
^^ oby to nie był styropian!
qlomyoth - Pon Kwi 06, 2009 2:04 pm
Pojawiły się rusztowania przy Dąbrowskiego
No i dziś na elewacji tej kamienicy pojawił się 15 centymetrowy styropian.
bidzis004 - Pon Kwi 06, 2009 3:06 pm
Działac panowie działac , gdzie jest konserwator zabytków?
Niemozemy pozwolic na cos takiego na tak pięknej kamienicy , , z pięknego Chorzowa zrobi nam sie skansen kiczowatej architektury styropianowo zółto podobnej.
O ile sie nie myle to jest to kamienica domu handlowego? , we Wrocławiu jest takich pełno ale odnowionych pięknie a nie na zołto i styropianem ?
mam na myśli oczywiście takie domy handlowe... Wrocław
qlomyoth - Wto Kwi 07, 2009 9:09 am
To jest kamienica mieszkalna, właśnie pod grubą warstwą 15 cm styropianu zanikają wszelkie podziały, pilastry i szlachetny tink z miką, czego efektem jest ściana o równej powierzchni. Wspólnota mieszkaniowa robi sobie z przedwojennej kamienicy pogierkowski blok po styropianotuningu.
qlomyoth - Śro Kwi 08, 2009 6:42 pm
tak to wyglądało przed wojną (ze zbiorów NAC)
Opis obrazu: Chorzów. Nowowybudowany dom Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Dąbrowskiego 32. Widok zewnętrzny.
Data wydarzenia: 1937/02
Miejsce: Chorzów
Osoby widoczne:
Osoby niewidoczne:
Hasła przedmiotowe: architektura,
Inne nazwy własne:
Zakład fotograficzny:
Autor: Datka Czesław
Zespół: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji
Sygnatura: 1-U-603
mark40 - Pon Kwi 13, 2009 4:13 pm
Kamienica na Klimzowcu w remoncie. Nic ciekawego, ale remont jest, chyba dobudowali jedno piętro.
To też nic ciekawego. Kamienica wtopiła sie w otoczenie nowych bloków
Trzy kamienice na Gałeczki
Detale
Te jeszcze muszę dokonczyć
mark40 - Pon Kwi 13, 2009 4:20 pm
Trzy kamienice przy Katowickiej (po lewej, po prawej i w tle trzcia)
Rogowa kamienica <Katowicka-Gałeczki> juz sie zbrudziła dość mocna (wszystko przez ruch samochodowy na ulicy
I oststnia przy modernziowanym biurowcu
m20 - Pon Kwi 13, 2009 4:38 pm
Z Katowicka to jest masakra, tam już nawet te kamienice bliżej rynku są przybrudzone, a swoją drogą obok Hajduckiej (Augustyna Kordeckiego zdaje sie) tez fajnie zrobione 3 kamienice.
qlomyoth - Pon Kwi 13, 2009 5:01 pm
Trzy kamienice przy Katowickiej (po lewej, po prawej i w tle trzcia)
Dwie po lewej mogliby wyburzyć (i tą pierwszą za światłami też)
mark40 - Sob Kwi 18, 2009 12:24 pm
Remontowany budynek za rynkiem. Wstawiono okna i dzięki Bogu burzą ten mur.
Zdjecia by: Lena
Wit - Pią Kwi 24, 2009 1:17 am
Remont ratusza stoi, bo zarządcy cuchnie Rawa
18.04.2009
Członkowie Ruchu Autonomii Śląska wczoraj pikietowali pod siedzibą firmy Con-Gestor w Katowicach. Firma ta zarządza starym ratuszem w Chorzowie Batorym.
To najokazalszy budynek w dzielnicy, świadczący o jej dawnej świetności.
- Tam nie ma nikogo, żadnego stróża. Budynek jest zamknięty tylko na kłódkę - mówi Henryk Mercik, chorzowski konserwator zabytków. Podczas kontroli zobaczył, że strop ostatniej kondygnacji jest całkowicie zamoknięty, prawie nie ma już sztukaterii. Na tej kondygnacji konserwatorzy chodzili po kałużach.
- Remont dachu jest dla tego budynku kluczowy - podkreśla Mercik. Do zarządcy budynku trafiły zalecenia pokontrolne. Na remont dachu ma czas do 30 maja. Jednocześnie Mercik zawiadomił prokuraturę. Sprawie przyglądają się także członkowie RAŚ.
- Już w zeszłym roku zarządca zapewniał nas, że zajmie się zabezpieczeniem budynku. Nie zrobił tego - mówi Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ.
Wojciech Korona, prezes spółki Con-Gestor zapewnia, że właścicielka budynku, choć mieszka w Hiszpanii, czuje się Ślązaczką i szuka inwestorów, by w ratuszu zrobić mieszkania. Korona odpowiedzialność za zły stan budynku zrzucił na miasto. Bo nie przykryło Rawy, która odstrasza inwestorów, i nie sprzedało mu sąsiedniej działki, którą można by zamienić na parking.
- Przecież już w momencie kupna było wiadomo, że płynie tam Rawa - odpowiada Gabriela Kardas, rzeczniczka Urzędu Miasta. Bartłomiej Jarocha, odpowiedzialny za zakrywanie Rawy, uspokaja, że roboty koło ratusza zaczną się już w czerwcu.
Gorzelik boi się, że stuletni zabytek będzie aż tak zrujnowany, że pozostanie już tylko go rozebrać. Czy można tego uniknąć? - Nie jestem w stanie dać takiego zapewnienia. Musiałbym je składać nie w swoi imieniu - odpowiada na to Korona. Jednocześnie odmówił umożliwienia nam kontaktu z właścicielką ratusza.
Monika Pacukiewicz - POLSKA Dziennik Zachodni
http://slask.naszemiasto.pl/wydarzenia/988386.html
mark40 - Śro Maj 13, 2009 5:05 pm
Chorzów chwali się zabytkiem po starej kopalni
Władze Chorzowa dadzą pieniądze na remont wieży wyciągowej dawnej kopalni "Prezydent". Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg, a prace renowacyjne mają być prowadzone w lipcu i sierpniu.
Po wakacjach Chorzów stanie się jednym z nielicznych śląskich miast, które mogą poszczycić się dobrze zachowaną wieżą wyciągową.
- To bardzo dobra informacja - cieszy się Henryk Zubel, członek Krajowej Izby Architektów RP, a na Politechnice Śląskiej promotor wielu prac dyplomowych o śląskiej architekturze.
Z setek wież rozsianych po Śląsku zostało obecnie około sto, większość z nich jest w fatalnym stanie. Tylko kilka wygląda naprawdę dobrze. Odnowiona i częściowo podświetlona jest wieża nad szybem "Warszawa" na terenie kopalni "Katowice". W przyszłości ma być znakiem firmowym nowego Muzeum Śląskiego. Wieża przy Silesia City Center, także w Katowicach, znalazła nowe zastosowanie i dźwiga kolorowe loga centrum. Zadbane wieże są jeszcze w kopalniach-muzeach. Jedna stoi w Tarnowskich Górach, przy dawnej kopalni srebra, druga w zabrzańskim skansenie górniczym "Królowa Luiza". Na tę ostatnią można się nawet wspiąć i z platformy widokowej podziwiać okolicę. Ale to chyba mało, jak na cały Śląsk.
Wieża szybu "Prezydent" jest wysoka na 41 metrów. Stoi niedaleko jednego z najwyższych wzniesień miasta, obok Góry Redena. Jeśliby i ją zamienić na wieżę widokową, przy dobrej pogodzie można by stąd zobaczyć Gliwice i Czeladź. Wieża jest nietypowa, bo żelbetonowa. Dlatego na przykład kąty między "nogami" wieży nie są ostre, ale lekko złagodzone łukiem z betonu.
- To zabytek architektury bardzo wysokiej klasy. Wieża powstała w tym samym czasie co śląskie "drapacze chmur" czy budynek chorzowskiego liceum im. Słowackiego. Jej cechą podstawową jest modernizm - tak opisuje wybudowaną w 1933 roku konstrukcję Henryk Mercik, chorzowski konserwator zabytków.
Wieża należała do kopalni, która istniała od 1791 roku. Na początku nazywała się "Król", jej ostatnia nazwa to "Polska". Na początku lat 90. zeszłego wieku kopalnię "Polska" zamykano. Większość oprzyrządowania została rozkradziona, ale konstrukcji wieży złodzieje nie naruszyli. Jednak teraz widać już, że metal rdzewieje.
Ocalały też pokopalniane budynki. Wśród nich dawne kasyno górnicze, biuro sztygarów, stara remiza. Teraz należą do prywatnej firmy i tworzą kompleks pod nazwą "Klub Sztygarka". Są tu restauracja, salon urody, siłownia, ale też i sala koncertowa, a latem występują tu teatry w ramach imprezy "Chorzowski Teatr Ogrodowy". - Wieża stoi około dwieście metrów od budynku straży pożarnej. To idealny teren, by zrobić tam park przemysłowy albo postawić scenę. Myślimy też o wykorzystaniu jej jako wieży widokowej i oczywiście o podświetleniu jej - mówi Michał Wróblewski, współwłaściciel "Sztygarki". - Zresztą kiedyś wszedłem na samą górę i muszę powiedzieć, że widok zapiera dech w piersiach.
Przedsiębiorca już rozmawia z urzędnikami o współpracy przy zagospodarowaniu wieży. Bo to właśnie miasto jest właścicielem obiektu. Kupiło zabytkową wieżę pod koniec zeszłego roku od prywatnej osoby. Kosztowała 111 tysięcy 11 zł. Jej remont pochłonie znacznie więcej. Ile dokładnie - będzie wiadomo w czerwcu, po zakończeniu przetargu.
Dlaczego władzom Chorzowa zależy na remoncie wieży? - To symbol przemysłowej historii miasta. Co prawda Chorzów dawniej nazywał się "Królewska Huta", ale huty powstawały tam, gdzie były kopalnie. Podstawowe znaczenie, również dla Chorzowa, miał węgiel - tłumaczy Mercik.
- Wieże nie są przedmiotem jakichś szczególnych zabiegów i starań. Minimalnym gestem dla ocalenia historii kopalni jest pozostawienie właśnie wieży, symbolu tego miejsca. Nie ma dwóch takich samych wież, są one unikalnymi dziełami sztuki inżynierskiej, w naszym krajobrazie funkcjonują jako awangardowe rzeźby - przypomina Henryk Zubel. - Jeżeli teraz nie zapobiegniemy niszczeniu wież, nikt nam drugich nie postawi.
Następna wieża czeka na remont.
Chorzowianie znają jeszcze jedną wieżę, jednak nie wyciągową, lecz kominowo-wodną. Jest częścią Zespołu Szpitali Miejskich przy
ul. Strzelców Bytomskich 11. Została wybudowana w stylu secesyjnym. Jednak teraz niewiele już świadczy o jej dawnej urodzie, bo sypie się elewacja. Ta wieża być może będzie odnawiana już za rok.
Monika Pacukiewicz - POLSKA Dziennik Zachodni
http://www.chorzow.naszemiasto.pl/wydar ... 5b3ce417fb
Może jednak szyb bezie częscią dobrze zagospodarowanego terenu...
mark40 - Nie Maj 17, 2009 11:33 am
odrestaurowana elewacja przedszkola przy Powstanców
Remontowana jest kamienica przy Zjednoczenia, na przeciw drapacza chmur
bidzis004 - Śro Cze 10, 2009 3:53 pm
Witam , jak tam sie mają remonty w Chorzowie? , przetargi rozpoczęte a nic nie słychac...
qlomyoth - Śro Cze 10, 2009 9:16 pm
Dwie narożne kamienice na Krzyżowej/Katowickiej w remoncie, po jednej na Sobieskiego i Truchana.
mark40 - Sob Cze 13, 2009 2:48 pm
Dwie narożne kamienice na Krzyżowej/Katowickiej w remoncie,
po jednej na Truchana.
mark40 - Sob Cze 27, 2009 3:35 pm
Jakis czas temu pojawił sie przetarg na renowacje szybu prezydent
http://www.chorzow.um.gov.pl/bip/index. ... 9942426236
Wymagany czas realizacji: od 1 lipca do 31 sierpnia 2009 r.
Iluminator - Nie Cze 28, 2009 5:20 am
Kamienica świetna gdyby nie ta dobudówka :/
mark40 - Nie Cze 28, 2009 8:19 pm
Niestety w Chorzowie oszpecono w ten spsób wiele kamienic. Ciekawe czy kiedyś dojdziemy do etapu rekonstrukcji ostatnich pięter.
absinth - Nie Cze 28, 2009 9:28 pm
Jakis czas temu pojawił sie przetarg na renowacje szybu prezydent
http://www.chorzow.um.gov.pl/bip/index. ... 9942426236
Wymagany czas realizacji: od 1 lipca do 31 sierpnia 2009 r.
Milo
strasznie lubie ten obiekt
qlomyoth - Nie Cze 28, 2009 11:25 pm
Kamienica świetna gdyby nie ta dobudówka :/
Jeden z wielu oszpeconych w międzywojniu budynków w tym mieście.
Bercik_Myslowice - Pon Cze 29, 2009 11:33 am
Kamienica świetna gdyby nie ta dobudówka :/
Jeden z wielu oszpeconych w międzywojniu budynków w tym mieście.
qlomyoth - Pią Lip 03, 2009 10:31 pm
^^ po wojnie też.
Pojawiły się rusztowania na Armii Krajowej, na wysokości dworca (Batory).
Za niedługo powinni ściągnąć rusztowania z kamienicy na Sobieskiego, całkiem sprawnie idzie remont na Truchana.
mark40 - Sob Lip 04, 2009 10:08 pm
^^^ Na wielu zdjeciach sprzed 1939 widać tez już tak przebudowane ostatnie piętra.
Pojawiły się rusztowania na Armii Krajowej, na wysokości dworca (Batory).
A to ci niespodzianka
Kamienica jest teraz w niezłym stanie.
Za niedługo powinni ściągnąć rusztowania z kamienicy na Sobieskiego, całkiem sprawnie idzie remont na Truchana.
wolff - Nie Lip 05, 2009 7:51 am
Nacieszcie oczy zanim nie pojawią się "sprayowcy" bo nazwać ich graficiarzami nie można
bidzis004 - Nie Lip 05, 2009 12:29 pm
Ładne aczkolwiek , okna i drzwi i ten plastik psują wszystko... ,
qlomyoth - Czw Lip 09, 2009 6:30 pm
Wróble ćwierkają, że kamienicę w której mieści się Zanzibar i Acid Cafe otoczyły rusztowania.
Ta pierwsza od lewej, jakby ktoś nie wiedział
mark40 - Czw Lip 09, 2009 7:13 pm
Zgadza sie, też widziałem rusztowania. Wkrótce (w tym roku) powinny się pojawić rusztowania przy kamienicach nr 3 i 5 (druga i trzecia od lewej, acid i zanzibar to kamienica nr 1 <jakby ktoś nie wiedział> ).
Bruno_Taut - Śro Lip 22, 2009 10:38 am
Wysyłajcie.
http://raslaska.aremedia.net/deklaracja ... gestor.php
mark40 - Śro Lip 29, 2009 10:10 am
Wkleje też tu:
Powstanie chorzowska agora?
Windą na szczyt, rzut okiem na panoramę miasta, potem spektakl w teatrze ogrodowym i wypoczynek w spa. Już tak niedługo będzie można spędzać czas w Chorzowie. Sporo było planów dotyczących wieży byłego szybu Prezydent, ale te wreszcie są bardzo realne.
Popularny Szyb Prezydent to jedyna, unikatowa w Polsce żelbetonowa wieża wyciągowa. – To perełka, którą grzechem byłoby się nie zaopiekować – mówi o zabytku Joachim Otte, zastępca prezydenta Chorzowa.
Renowacja wieży wyciągowej ma kosztować około trzystu tysięcy złotych. Przyjmowanie oferentów na jej wykonanie zostało zakończone. Najpewniej za miesiąc będzie wiadomo, kto odnowi wieżę. – Remont powinien potrwać do końca roku. Najprawdopodobniej podczas przyszłorocznej majówki wieża zostanie uroczyście otwarta – deklaruje zastępca prezydenta.
Wieża odzyska dawny blask i kolory. – Wieża wyciągowa szybu Prezydent nie będzie miała już bordowego koloru, będzie jak większość tego typu konstrukcji, szaroniebieska – mówi Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków.
Odnowienie wieży to jednak nie wszystko. Aby obiekt spełniał funkcje turystyczne, trzeba uporządkować otoczenie, które jest nie mniej zaniedbane, jak sam zabytek. Tym zajmie się stowarzyszenie Sztyg.art, które funkcjonuje na terenie Centrum Restauracyjno-Konferencyjnego Sztygarka, obiektu sąsiadującego z szybem. Gotowa jest umowa dotycząca współpracy miasta ze Stowarzyszeniem Sztyg.art. Zgodnie z umową miasto wyremontuje wieżę, a stowarzyszenie zajmie się otoczeniem wokół niej. – Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie ze środków unijnych, w wieży wyciągowej powstanie winda, a na jej szczycie taras widokowy – mówi Michał Wróblewski, prezes stowarzyszenia, właściciel Sztygarki.
Teren wokół wieży ma 4 tysiące metrów kwadratowych. – Chcemy go oczyścić, ogrodzić, a potem stworzyć przemysłowy park tematyczny. Planujemy sprowadzić tutaj nieużywane już dziś urządzenia górnicze i hutnicze. Zwiedzający mieliby w ten sposób okazję poznawać historię Górnego Śląska – tłumaczy. Plany są bardzo ambitne. Wyremontowana wieża ma zostać częścią Szlaku Zabytków Techniki. - Już od pewnego czasu organizujemy wydarzenia kulturalne, wystawy, konferencje poświęcone kulturze – mówi szef stowarzyszenia.
Marzy mu się, aby to miejsce było ważnym punktem wycieczek. – Ci którzy jeżdżą do kopalni Luiza w Zabrzu, mogą zwiedzać jej podziemia. U nas można oglądać zabytki na powierzchni, ale za to proponujemy infrastrukturę turystyczną, pokoje gościnne, restauracje i ciekawe wydarzenia kulturalne [w najbliższy piątek rozpoczyna się Chorzowski Teatr Ogrodowy - przyp. red.]. U nas można dobrze wypocząć – opowiada.
Szef Sztygarki idzie krok dalej. Chciałby, aby otoczenie wokół wieży stało się nową chorzowską agorą. Miejscem, które zastąpiłoby chorzowski Rynek. – To będzie idealne miejsce dla zwiedzających. Jest stosunkowo blisko centrum, ale panuje tutaj wyjątkowy spokój – mówi.
Ten spokój mogą jedynie zakłócić plany budowy obwodnicy Chorzowa, która ma biec w bliskim sąsiedztwie terenów Sztygarki. – To perspektywa kilkunastu lat. Jeśli okaże się, że to będzie świetne miejsce wypoczynku, być może przebieg trasy nieco się zmieni – dodaje.
Szyb Prezydent znajduje się przy ul. Kościuszki. Powstał w 1933 r. Jego budowa była finansowana przez spółkę Skarboferm, w której zarządzie zasiadał Wojciech Korfanty. Obiekt nazwę zyskał na cześć prezydenta Ignacego Mościckiego. Przestał pracować w 1996 roku. Najnowsza historia zabytku jest nie mniej interesująca. Jeszcze niedawno wieża należała do prywatnego inwestora, który planował odnowienie wieży w futurystyczny sposób. Kryzys sprawił, że inwestor musiał zmienić plany. Wieżę odsprzedał miastu.
Teraz wszystko wskazuje na to, ze nic już nie stanie na przeszkodzie, by szyb wreszcie zmienił swoje oblicze, a już niedługo zacznie przyciągać
turystów nie tylko ze Śląska.
(pam)
http://www.chorzowianin.pl/news-396.html
mark40 - Nie Sie 09, 2009 9:18 am
rozpoczął się remont elewacji plebanii
Stawiane są też rusztowania przy deptaku
Powyższa kamienica została wyremontowana jakos pod koniec lat 90-tych i znowu remont. Od kilku lat stała pusta, moze jest nowy właściciel. Przydałby sie remont tych dwóch po bokach. Niestety prywatni właściciele nie kwapia sie do tego.
mark40 - Pon Sie 10, 2009 6:14 pm
Znakowanie zabytków
Miejski Konserwator Zabytków w Chorzowie przystąpił do pierwszego etapu znakowania tabliczkami obiektów zabytkowych, wpisanych do rejestru zabytków woj. śląskiego i obiektów objętych ochroną Miejskiego Konserwatora Zabytków w Chorzowie.
W pierwszej kolejności zamontowanych zostanie 51 tabliczek, na których zawarte są informacje o pierwotnej nazwie obiektu, jego przeznaczeniu, roku budowy, stylu w jakim zostały wzniesione, oraz projektancie. Do końca 2010 roku Miejski Konserwator Zabytków planuje umieścić takie tabliczki łącznie na 180 obiektach zabytkowych lub reprezentujących walory architektoniczne. Koszt wykonania 51 tabliczek w wysokości 15 tys. zł pokryło miasto.
Wykaz obiektów na których zostaną umieszone tabliczki
BUDYNKI MIESZKALNE, WILLE:
1. Willa - ul. Stefana Batorego 44, p
2. Willa - ul. Stefana Batorego 17,
3. Willa - ul. Sobieskiego 13,p
4. ul. Zjednoczenia 1 - Drapacz Chmur,p
5. Kolonia robotnicza - ul. Graniczna /Szczepańska /Odrowążów /Karłowicza, (4)p I, II
6. "Bauferein" - ul. Farna /Karpacka /Karłowicza, (3)p / zespół zabudowy spółdzielczej/
7. "Bauferein" - ul. Barska /pl. Mickiewicza /Stalmacha, (3)p /budynek w stylu modernistycznym/
8. "Bauferein" - ul. Karwińska, p / zespół zabudowy spółdzielczej/
9. Willa - ul. Stefana Batorego 35,p
MILITARIA:
1. Schron dowodzenia ul. Katowicka 68, BRAK
BUDYNKI UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ:
1. Ratusz Miejski - Rynek 1,m
2. Ratusz Gminy Chorzów - pl. Piastowski 17,p
3. Ratusz Gminy Wielkie Hajduki - ul. Ratuszowa 3,p
4. Poczta Główna - ul. Pocztowa 1,dm
5. Dworzec PKP - ul. Armii Krajowej 46,p
6. Budynek ZUS - ul. Dąbrowskiego 45,dm
7. Szpital Specjalistyczny - ul. Zjednoczenia 10,m
8. Zespół Szpitali Miejskich im. A. Mielęckiego - ul. Strzelców Bytomskich 11,
9. Teatr Rozrywki - ul. M. Konopnickiej 1,m
10. Dom Pomocy Społecznej - ul. Powstańców 45,m
11. Starochorzowski Dom Kultury - ul. Siemianowicka 59,m
BUDYNKI SZKOLNE:
1. IV Liceum im. M. Skłodowskiej - Curie - ul. Dąbrowskiego 34,dm
2. I Liceum im. J. Słowackiego - ul. Dąbrowskiego 36,m
3. III Liceum im. S. Batorego - ul. Farna 7,dm
4. II Liceum im. J. Ligonia - ul. 3 Maja 22,dm
5. Zespół Szkół Ekonomicznych - ul. Urbanowicza 2,pespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4, im. J. Śniadeckiego - ul. Piotra 1,m
OBIEKTY PRZEMYSŁOWE:
1. Wieża wyciągowa szybu Prezydent - ul. Kościuszki,p
2. Zajezdnia tramwajowa Chorzów Batory - ul. Inwalidzka 5,p
3. Dyrekcja Huty Batory - ul. Dyrekcyjna 3,p
4. Zabudowania Szybu Elżbieta - ul. Siemianowicka,p
5. Rzeźnia Miejska - ul. Krakusa 3,p
OBIEKTY SAKRALNE:
1. Kościół p. w. św. Wawrzyńca - ul. Lwowska/ Konopnickiej,m
2. Kościół p. w. św. Barbary - ul. 3 Maja 18,dm
3. Kościół p. w. św. Marii Magdaleny - ul. Bożogrobców 31,m
4. Kościół p. w. św. Józefa - ul. Łagiewnicka 17,m
5. Kościół p. w. św. Jadwigi - ul. Wolności 51,m
6. Kościół p. w. św. Antoniego - ul. Kopernika 1,p
7. Kościół p. w. WNMP ul. Farna 3,m
8. Kościół p. w. NSPJ - ul. Długa 32,m
9. Kaplica cmentarna parafii św. Jadwigi - ul. Cmentarna/Drzymały,p
10. Kościół im. Elżbiety - ul. Katowicka 96,m
11. Kościół im. M. Lutra - ul. Powstańców 13,p
http://www.chorzow.eu/index.php?ID=124956293532499439
Fajny pomysł
Wit - Czw Sie 20, 2009 4:43 pm
Podatkiem po kieszeni właściciela zabytku
12.08.2009
Zabawa w kotka i myszkę Urzędu Miasta w Chorzowie i właściciele dawnego ratusza w Chorzowie Batorym nabiera kolorów. Po raz pierwszy chorzowscy urzędnicy naliczą podatek od nieruchomości za działkę zajmowaną przez zabytek. Ma być to swoista "kara" dla właściciela i zarządcy ratusza, który popada w coraz większą ruinę.
Obecna właścicielka mieszka za granicą. Ratuszem ma w jej imieniu zarządzać firma Con-Gestor. Jednak budynek stoi zamknięty tylko na kłódkę, a konserwatorzy zabytków, miejski i wojewódzki, wskazują kolejne elementy wymagające pilnej naprawy. Zarządca po ich monitach połatał wreszcie dach, zapewnia, że zabezpieczył okna i usunął wyrastające z murów samosiejki. Konieczne jest jeszcze orynnowanie. Teoretycznie ma być zrobione do 30 września - takie są ostatnie zalecenia pokontrolne. Wojciech Korona, szef Con-Gestora tłumaczy tylko, że właścicielka będzie pewnie chciała zamontować rynny przed zimą, aby nie pogarszać stanu budynku. Prokuratura już zajmowała się tą sprawą i badała, czy zabytek może się zawalić. Sprawa została umorzona. Teraz Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków ma nadzieję, że podatek naliczony za pięć ostatnich lat, da efekt, a ratusz będzie remontowany. - To jest spora działka, więc i kwota będzie znaczna - mówi Mercik.
Marek Kopel, prezydent Chorzowa, już takim optymistą nie jest. Nie chce jednak umarzać podatku osobie, która nie spełnia kryteriów nałożonych przez ustawę.
O umarzaniu podatku za nieruchomość zajmowaną przez zabytek mówi ustawa o podatkach. I dlatego, jak mówi Barbara Klajmon, wojewódzki konserwator zabytków, wiele miast "z góry" umarza podatek. O tym, że ustawa dopowiada, że podatku nie płacą tylko ci właściciele, którzy dbają o swoje zabytki, pamięta już niewiele miast. Klajmon przywołuje tu przykład Zabrza. Tamtejsi urzędnicy co roku pytają wojewódzkiego konserwatora o stan konkretnych zabytków i dopiero na tej podstawie umarzają podatki. Małgorzaty Mańki-Szulik, prezydent Zabrza, takie postępowanie nie dziwi. Z dbałości o zabytki uczyniła jedno z głównych kół zamachowych swojego urzędowania.
Monika Pacukiewicz - POLSKA Dziennik Zachodni
http://slask.naszemiasto.pl/wydarzenia/1035178.html
qlomyoth - Wto Sie 25, 2009 1:56 pm
Katowicka/Krzyżowa
qlomyoth - Wto Sie 25, 2009 11:23 pm
Coś z Chorzowa Starego, Plac Jana.
mark40 - Sob Sie 29, 2009 10:35 am
Szkoda, że okna w kamienicach na placu Jana nie są czerwone.
absinth - Pon Wrz 07, 2009 4:05 pm
ciekawa pozycja, acz nieco dla mnie za droga
http://www.allegro.pl/item729421797_chr ... esien.html
Tomek_UK - Czw Wrz 10, 2009 10:33 am
Znalazłem ofertę sprzedarzy tego wielkiego budynku przy rynku w Chorzowie:
http://www.domoklik.pl/oferta/sprzedam/ ... rynek.html sama w sobie oferta nie wiem czy jakaś super atrakcyjna - nigdy nie zajmowałem się nieruchomościami za dwadzieścia kilka milionów ale sposób zaprezentowania jest bardzo ciekawy. Można dokładnie - w miarę dokładnie - obejrzeć ten budynek.
mark40 - Wto Wrz 15, 2009 11:01 am
Gdyby rynek był rynkiem proponowałbym powstanie domu handlowego z tego gmachu. Obecnie rynek odstrasza, wiec nie wiem czy komuś opłaci się robic coś w tym rodzaju. Co innego jeśli zaadaptowano by tez pusty teren za gmachem na którym mozna zbudować wiekszą galerie a sam zabytkowy budynek właczyć do niej.
Zaczyna się bój o rzeźnię?
Miejski konserwator zabytków walczy o kolejny cenny obiekt w mieście. Tym razem, po zabytkowym ratuszu w Batorym, postanowił skontrolować stan dawnej rzeźni miejskiej przy ul. Krakusa. Właściciel na spotkanie nie przyszedł, mimo że przepisy nakazują mu udostępnić zabytek konserwatorom.
Jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia, niedoszła kontrola rzeźni może stać się początkiem podobnych korowodów, jak w przypadku zabytkowego ratusza. Tym zabytkiem zajmowała się już prokuratura i policja, a teraz sąd.
Czy warto tak starać się o starą rzeźnię? - To zabytek wysokiej klasy, nawet to, co pozostało, jest bardzo cenne - podkreśla Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków w Chorzowie.
Dawna rzeźnia miejska to właściwie cały kompleks budynków o powierzchni ok. 2,5 ha.
- Widać, że obiekt nie jest należycie konserwowany. Będzie wyznaczony kolejny termin kontroli - mówi Barbara Klajmon, wojewódzki konserwator zabytków.
- To zabytek cenny nie tylko dla miasta, ale dla całego regionu. Związany z przemysłem, ale nietypowym, bo spożywczym - mówi Mercik.
Neogotyckie budynki z czerwonej cegły wciąż wyglądają bardzo efektownie. Rzeźnia została oddana do użytku w 1901 r. i była wówczas bardzo nowoczesna. Jak informuje "Encyklopedia Chorzowa", mięsne wyroby z tego miasta trafiały do Niemiec i Anglii, bo rzeźnię postawiono przy bocznicy kolejowej.
Czy rzeźnia dostanie drugą szansę? Jej właściciel złożył kilka lat temu wniosek o zmianę planu zagospodarowania terenu. Deklarował, że chciałby tu postawić budynki mieszkalne i usługowe, może nawet wieżowiec. Procedura zmiany planu jeszcze się nie zakończyła.
http://chorzow.naszemiasto.pl/wydarzeni ... ,id,t.html
qlomyoth - Wto Wrz 15, 2009 11:13 am
Gdyby rynek był rynkiem proponowałbym powstanie domu handlowego z tego gmachu. Obecnie rynek odstrasza, wiec nie wiem czy komuś opłaci się robic coś w tym rodzaju. Co innego jeśli zaadaptowano by tez pusty teren za gmachem na którym mozna zbudować wiekszą galerie a sam zabytkowy budynek właczyć do niej.
Dokładnie, wypełnić cały kwartał - od tego budynku przy Kościuszki, aż do Moniuszki i rogu Katowickiej/Moniuszki. A nawet wyburzyć te dwie liche kamienice w Rynku, które nie pasują do niczego w okolicy.
Wygląd Rynku to jedno, ale z drugiej strony jest to teren gdzie się krzyżują trasy komunikacyjne do Katowic, Bytomia, Siemc, Świon, Rudy, itd..
qlomyoth - Pią Wrz 18, 2009 4:10 pm
qlomyoth - Pią Wrz 18, 2009 7:19 pm
I jeszcze jedna kamienica, której remont zbliża się ku końcowi
mark40 - Nie Wrz 27, 2009 10:56 am
Kamienica na Zjednoczenia
Partery wykładają już prawie wszedzie kamieniem. Przynajmniej nie bedzie się brudził
Nowe rusztowania na deptaku
Drapacz chmur też okłądany jest na dole czarnym kamieniem.
mark40 - Sob Paź 03, 2009 5:25 pm
Odrestaurowane 2 kamienice na skrzyzowaniu Katowickiej/Krzyzowej. Kamienice nietypowe, bo mające reprezentacyjne elewacje z 3 stron.
mark40 - Sob Paź 03, 2009 5:26 pm
W tle wyremontowana kamienica w zeszłym roku. W środku widoczna kamienica - Krzyzowa 2a, po drugiej stronie jest identyczna - Kryżowa 1, remont obu zaplanowany jest w przyszłym roku)
mark40 - Sob Paź 24, 2009 8:55 pm
Kamienica na rogu Truchana-Chrobrego
mark40 - Sob Paź 24, 2009 8:58 pm
Przy "przedłużonej Wolce"
onto - Sob Paź 31, 2009 2:35 pm
Balkony już gotowe !!! Wyglądają rewelacyjnie !! Firmie wykonującej renowacje należą się duże brawa !!
mark40 - Sob Paź 31, 2009 2:45 pm
Świetna renowacja. Trochę razi niedopasowana nowa cagła do starej co widac na drugim zdjeciu po lewej stronie balkonów. Przed budunkiem przydałoby się trochę niskiej zieleni.
mark40 - Nie Lis 29, 2009 12:00 pm
W budynku obecnie mają siedzibę dwie firmy: HPH Hutmaszprojekt - własność Zarmenu Biuro projektowe oraz Giprokoks Polska - oddział ukraińskiego instytutu badawczego.
SPUTNIK - Nie Lis 29, 2009 12:16 pm
genialne !
qlomyoth - Nie Lis 29, 2009 1:27 pm
na plus trzeba też zapisać firmy, które będą w nim działać.
Btw, mam alergię na te pomarańczowe hasioki, z których jeden załapał się na zdjęcie.
mark40 - Nie Lis 29, 2009 3:46 pm
Hasiok jest bardzo sprytnie przywiązany do lampy
d-8 - Nie Lis 29, 2009 3:58 pm
no prosze, wyczes.
hasiok strzezony tez ma swoj urok
m20 - Nie Lis 29, 2009 4:27 pm
małe info - szyb Prezydent odsłonięty, chyba powoli kończy się remont. Z daleka dużo nie widać, kolor troche jasny, ale to tylko kwestia czasu:).
pytani inne - na dzien dzisiejszy ma on byc jakos dostepny w najlizszej przyszlosci czy to tylko konserwacja ?
qlomyoth - Pon Lis 30, 2009 9:51 am
Ściągają rusztowania z szybu Prezydent. Zdjęcia: Heniek (wrzucam linki, bo wiadomo jak to jest z fotosikiem):
http://global.images6.fotosik.pl/577/7c ... 5d8018.jpg
http://global.images6.fotosik.pl/577/c4 ... 60678c.jpg
http://global.images8.fotosik.pl/137/dc ... a2df0b.jpg
marbytom - Pon Lis 30, 2009 11:41 am
Jak mają zagospodarować teren wokół Szybu Prezydent? Są już może jakieś plany i jaka będzie funkcja szybu- punkt widokowy?
kiwele - Pon Lis 30, 2009 5:03 pm
Ściągają rusztowania z szybu Prezydent. Zdjęcia: Heniek (wrzucam linki, bo wiadomo jak to jest z fotosikiem):
http://global.images6.fotosik.pl/577/7c ... 5d8018.jpg
http://global.images6.fotosik.pl/577/c4 ... 60678c.jpg
http://global.images8.fotosik.pl/137/dc ... a2df0b.jpg
Mam wielki zawodowy uraz do wiez szybowych, ktore zostaly pozbawione lin wyciagowych.
Patrzac na nie czuje sie jakbym byl duszony. Brakuje mi tchu.
Skadinad takie wieze przypominaja symboliczne zegary bez wskazowek w filmach Bergmanna.
Czas zatrzymany, czas stracony.
Gdybym mial na to wplyw, to nie zapomnialbym w takich przypadkach zakotwic do ziemi liny schodzace z kol wyciagowych.
Byloby mniej okrutnie.
mark40 - Pią Gru 04, 2009 9:28 pm
Prezydent kosztował 368 tys. zł. W Chorzowie się cieszą
Zakończył się remont wieży szybu Prezydent w Chorzowie. Ta wysoka na 50 metrów żelbetowa konstrukcja to absolutny unikat. Całkiem możliwe, że na świecie nie ma takiej drugiej. Po remoncie przypomina dzieło mocno ekstrawaganckiego artysty.
Rusztowania zdjęto kilka dni temu i wieża po raz pierwszy od lat zabłysła oślepiającą bielą. W szarym otoczeniu smukła, ale potężna konstrukcja wygląda jak przybysz z innego świata. I prawie nim jest. - Wieże wyciągowe zwykle budowało się ze stali, ta jest z żelbetu. Dlaczego? Trzeba by zapytać projektanta - mówi Henryk Mercik, chorzowski konserwator zabytków. Wieża wyciągowa powstała w 1933 roku według projektu inżyniera Ryszarda Heilemana z Katowic. Na pewno jest jedyną w Polsce taką zabytkową konstrukcją. Czy jedyną na świecie? Możliwe. - Ja przynajmniej nie znam podobnych. Ta wieża to najbardziej oryginalna realizacja architektoniczna w polskim górnictwie. Stalową wieżę wybudować można było łatwo. Praca z żelbetem wymagała ogromnej precyzji i znawstwa. Materiał pozwolił za to na uproszczenie konstrukcji. Dzięki temu otrzymaliśmy elegancką, czystą formę właściwą funkcjonalizmowi - mówi Mercik. Być może właścicieli chorzowskiej kopalni do eksperymentu nakłonił przykład pobliskich Szombierek, gdzie dopiero co oddano do użytku również nietypową Krystynę.
Prezydent przestał działać na początku lat 90. Wieża miała kilku prywatnych właścicieli, ale żadnemu nie udało się zebrać pieniędzy na jej wyremontowanie. W zeszłym roku kupił ją chorzowski magistrat. - W ostatniej chwili, bo konstrukcja była już mocno zniszczona - mówi Joachim Otte, wiceprezydent Chorzowa. Przez szpary w popękanym betonie woda dostawała się do zbrojeń. Oryginalną fakturę i kolor betonu kryły obłażące płatami warstwy burej farby. Specjaliści od renowacji zabytków walczyli z tym bałaganem przez kilka miesięcy. - Część zniszczonych elementów stalowych trzeba było wymienić, resztę tylko oczyścić i zabezpieczyć. Potem każdy ubytek musieliśmy uzupełnić specjalnymi materiałami, które nie odróżniają się od oryginalnych - wyjaśnia Andrzej Stokłosa prowadzący prace renowacyjne.
Remont kosztował 368 tys. zł. Żeby wieża stała się atrakcją, trzeba wydać jeszcze więcej. Teraz mają się o to martwić nie tylko urzędnicy. Prezydenta wydzierżawiło od miasta stowarzyszenie SZTYG.art, które w pozostałych po kopalni zabudowaniach od lat prowadzi działalność kulturalną. Teren wokół wieży, służący jako dzikie wysypisko śmieci, stowarzyszenie zamierza przekształcić w park tematyczny poświęcony używanym w przemyśle maszynom oraz ogród. - Przez lata na tej działce wyrosło mnóstwo drzew. Szkoda je wycinać. Będą naturalnym kontekstem dla parku tematycznego - mówi Iwona Wróblewska ze stowarzyszenia. Jeśli do lata działkę uda się chociaż wstępnie uporządkować, wieża posłuży jako scenografia dla spektakli prowadzonego przez SZTYG.art Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. Chorzowscy animatorzy kultury mają nadzieję, że teren wokół wieży stanie się ważnym punktem na mapie miasta. - Chorzów nie ma rynku, ulica Wolności ma ograniczone możliwości, więc to tu mogłaby powstać nowa agora, idealna na wszelkie większe imprezy - mówi Michał Wróblewski, prezes SZTYG.artu.
Stowarzyszenie już pisze wnioski o unijne dofinansowanie prac przy dostosowywaniu wieży do potrzeb turystów. Zanim wpuści się ich na platformę widokową na górze, trzeba przynajmniej zabezpieczyć schody. - Chcielibyśmy też zamontować windę - mówi Wróblewski. W przyszłym roku wieża ma świecić już nie tylko w słońcu. Zostanie podświetlona. O zamontowanie iluminacji ma zadbać stowarzyszenie, za prąd będzie płacić miasto.
Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... iesza.html
W tym roku zatem dwa charakterystyczne obiekty Chorzowa (Prezydent i Drapacz Chmur) zostały znakomicie odrestaurowane.
Prince - Pią Gru 04, 2009 9:44 pm
Kurcze, jeżeli tam rzeczywiście powstanie infrastruktura, a wieże zamienią w punkt widokowe, to będzie to na prawdę świetne miejsce. Tak szczerze to wydaje mi się pstatnio, że w Chorzowie na bazie całej Silesii jest całkiem dobrze. Sukcesywnie odrestaurowywane są kamienice, Drapacz Chmur, Amelung, Teatr rozrywki, teraz ten szyb. Pozostaje tylko pogratulować...
Jeszcze tylko niech zrobią obwodnicęzanotowane.pl doc.pisz.pl pdf.pisz.pl romanbijak.xlx.pl
Strona 2 z 3 • Wyszukano 558 wypowiedzi • 1, 2, 3
qlomyoth - Czw Wrz 11, 2008 11:31 am
z nowego numeru "Chorzowianina"
Jak za dawnych lat
Wypięknieje kolejny budynek przy ul. Stefana Batorego. Oblicze zmieni również dawna szkoła przy ul. Armii Krajowej. Inwestycje mieszkaniowe zaplanowano m.in. w Chorzowie II.
- W Chorzowie nie brakuje ciekawych lokalizacji pod zabudowę mieszkaniową – przekonuje Marian Salwiczek, zastępca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych. – Inwestorzy chcą u nas budować, a ludzie mieszkać. I na tym nam bardzo zależy. Mamy gotowy plan zagospodarowania miasta, co jest sporym atutem. Do plusów można zaliczyć także m.in. wysoki poziom szkolnictwa i mnogość atrakcji kulturalnych - podkreśla.
Na sesjach Radu Miasta nie brak uchwał w sprawie zmian fragmentów miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta. Tylko podczas ostatnich obrad zgodzono się na to, aby w rejonie ulic Astrów i ks. J. Gałeczki przybyło kolejnych mieszkań. Inwestycje takie zaplanowano nie tylko w dzielnicy Klimzowiec. – Chcemy zmienić oblicze Chorzowa II. Zarzuca się nam, że jest to dzielnica zaniedbana, przepełniona głównie mieszkaniami socjalnymi – mówi zastępca prezydenta. Pod zabudowę mieszkaniową przeznaczone będą ulice Janasa, Grunwaldzka, Składowa i 11 listopada. – Ulice Chorzowa już się zmieniają. Wystarczy przejść się Truchana bądź Mielęckiego i popatrzeć na nowe domy – mówi M. Salwiczek – Intensywnie rozwijają się inwestycje Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Chcielibyśmy, aby w przeciągu najbliższych lat w rejonach ulic Kalidego, Konopnickiej lub Siemianowickiej przybyło mieszkań RTBS - dodaje.
Chorzów przyciąga nie tylko inwestorów budujących od podstaw, ale również i tych, którzy potrafią docenić piękno historycznych zabudowań. Swój blask odzyskała dawna dziewiętnastowieczna restauracja Redena, młodszym mieszkańcom bardziej znana jako dyskoteka „Piramida”. Obecnie znajduje się w niej zespół biurowy Redenberg Office Park (na zdjęciu).Budynek przy ul. Lwowskiej 34 przeżył gruntowny remont i cieszy oko spacerowiczów.
Intensywne prace toczą się na ulicy Stefana Batorego. Budynek przeznaczony dla pracowników dawnej BismarckhĂźtte znalazł inwestora – firmę Zarmen. Firma chyba upodobała sobie budynki należące do BismarckhĂźtte. Kilka lat temu odrestaurowała willę Emila Marxa, dyrektora huty, znajdującą się także przy ul. St. Batorego. Dziś siedziba Zarmenu jest perełką dzielnicy Batory. Zbigniew Koncewicz, prezes zarządu firmy Zarmen, nie ukrywa, że oddanie najdrobniejszego szczegółu nie było łatwe. – Zdaję sobie sprawę, że wielu ludzi powątpiewało w to, że uda nam się ten budynek odrestaurować. Pamiętam, że nie brakowało plotek, co do przyszłego właściciela – uśmiecha się prezes. - Z efektu końcowego jestem zadowolony, czuję taką sentymentalną nutkę. To ładne miejsce. Historycznego piękna nie odda żadna współczesna budowla - dodaje. Historyczny kształt zostanie zachowany także w pohutniczym obiekcie, sąsiadującym dziś z komisariatem policji . – Budynek wzniesiono z początkiem XX wieku. Początkowo pełnił on rolę hotelu robotniczego – opowiada Ryszard Szopa, były konserwator zabytków. – Na parterze mieściła się stołówka, wyższe kondygnacje przeznaczono na sypialnie oraz ogrody zimowe. W latach 80. minionego wieku budynek pełnił funkcje biurowe. Mieściły się tu m.in. laboratoria i pracownia fotograficzna - kontynuuje. Przez ostatnie lata obiekt niszczał. W tym roku rozpoczęły się prace, które doprowadzą go do pierwotnego kształtu. Burzone są późniejsze przybudówki. Elewację ozdobi czerwona, nieotynkowana cegła i elementy neogotyckie. Za kilka miesięcy budynek stanie się pracownią projektową Zarmenu. Wprowadzi się tu Biuro Projektów Hutmaszprojekt. Na wrzesień zaplanowano prace w zabytkowym gmachu szkoły przy ul. Armii Krajowej. Obiekt składa się z dwóch części. Wzniesiono go pod koniec XIX wieku, rozbudowano z początkiem XX. – Świadczy to o dynamicznym rozwoju miasta. Gmach przechodził różne koleje losy, ale zawsze związany był z edukacją – mówi R. Szopa. Mieściły się w nim: przedszkole, poradnia pedagogiczna i miejska biblioteka. Od kilkunastu lat budynek był nieużytkowany. W przyszłości ma pełnić on głównie funkcje biurowe, ale być może pojawi się tu kawiarnia lub klub muzyczny.
Piękno chorzowskich kamienic przywracają nie tylko prywatni inwestorzy. Sporo pracy, zwłaszcza w modernizację elewacji zabytkowych budynków, wkłada Zakład Komunalny „PGM”. Roboty konserwatorskie przywracające dawną świetność elewacji przy ul. Sobieskiego 20 zostały docenione w ogólnopolskim konkursie. Nagrodzono je tytułem „Modernizacja Roku 2007” (informowaliśmy o tym w poprzednim numerze – przyp. red.). – W zarządzie „PGM” jest dużo zabytkowych budynków. Wiele z nich objętych jest ochroną konserwatorską. Przywrócenie ich do dawnej świetności to spory wydatek – nie ukrywa Edward Jarnańczyk, dyrektor ZK „PGM”. W latach 2003-2007 kosztem przeszło 14 mln zł wyremontowano 68 elewacji będących z zarządzie Zakładu Komunalnego „PGM”. A tylko modernizacja elewacji przy ul. Sobieskiego 20 kosztowała ponad 206 tys. zł. Jeszcze w tym roku, prawdopodobnie do końca grudnia, wyremontowane zostanie 11 kamienic. Elewacje wypięknieją w budynkach przy ul. Barbary 23, Górniczej 9, Stefana Batorego 32 i 34, Gałeczki 4, 6, 8, Katowickiej 34, 49, 59, Kopernika 6. Trwają prace przy ul. Średniej 3.
Wojciech Zawadzki
------------------
Świetnie,że wyremontują ten budynek przy AK
mark40 - Czw Wrz 11, 2008 12:30 pm
O tym budynku na AK było juz info
http://images24.fotosik.pl/205/0eab20b9e46c47c5.jpg
Ale dobrze, że nastąpiło potwierdzenie tych planów.
Bardzo fajnie, że te obiekty zyskują nowe życie (przybywa nieco biur klasy A). Ti już 4 takie realizacje. Do pełni szczęscia brakuje jeszcze rewitalizacja ratusza w Hajdukach i starej rzeźni
qlomyoth - Sob Wrz 20, 2008 11:36 am
Kolejne rusztowania w Chorzowie, tym razem następna kamienica w góre od narożnej Wolności/Sienkiewicza, vis-a-vis Wolności 15 (czyli tej gdzie jest Szufla). Remont robią Koniory, ciekawe czy może zdecydują się przywrócić jej wygląd przed "umodernistycznieniem", jakiego dokonano w międzywojniu.
EDIT:
Wiele straciła Wolka na tym odcinku przez lata...
mark40 - Sob Wrz 20, 2008 6:18 pm
^^^ Ta kamienica byla remontowana w 1998 roku, ale to dobrze że sie za nią wzieli bo juz się dosyć mocno zabrudziła. I też mam nadzieję, ze przywróci sie jej detale. O balkonach nie marzę ale te inne detale są jak najbardziej mozliwe do wykonania.
Kamienica jak mi się dobrze wydaje jest prywatna.
qlomyoth - Sob Wrz 20, 2008 11:05 pm
Czy któryś z forumowiczów orientuje się jakie są mniej wiecej koszty odtworzenia balkonu w kamienicy?? To chyba nie może być aż tak skomplikowane..
Btw, kamienica w tle - narożna Dworcowa/Wolności - tej mi szczególnie szkoda.
Eh, gdzieś po drodze zatraciliśmy tę dynamikę i rozmach z jaką budowano to miasto. Pomyśleć, że kilkanaście lat przed zrobieniem tego zdjęcia nie było tam w zasadzie niczego.
mark40 - Wto Wrz 23, 2008 3:23 pm
Before:
After
Na Kordeckiego juz odsłaniają drugą stronę
I jak informował wcześniej qlomyoth rozpoczął się remont kolejnej kamienicy na deptaku (druga z lewej, szaro-zielona)
mark40 - Śro Paź 01, 2008 3:48 pm
Nawiązując do remontu ostatniej wymienionej kamienicy. Po dzisiejszym przeglądzie można powiedzieć, że będzie miała rekonstruowane detale (niestety bez balkonów) ale jest i tak dobrze.
qlomyoth - Czw Paź 02, 2008 5:34 pm
Cokolwiek tam zrobia, to będzie i tak wyglądać lepiej niż obecnie - straszną krzywdę wyrządzono jej przed wojną (podobnie jak wielu innym chorzowskim kamienicom).. Tylko jak tak teraz porównuje to co dzis widziałem ze starymi zdjęciami, to niestety nie jest to remont odtworzeniowy.
A z nowości, to dziś rozkładali rusztowania na Batorego 32 (?)/Łukasińskiego (ta wyższa narożna)
No i skończyli remont prlowskiej plomby z Dąbrowskiego - nawet nieźle to wyszło.
mark40 - Czw Paź 02, 2008 6:18 pm
Jakiej plomby na Dabrowskiego? W którym miejscu?
qlomyoth - Czw Paź 02, 2008 6:56 pm
Ten budynek który w pierzeji jest sąsiadem słowaka
Prince - Sob Paź 04, 2008 8:29 am
Wczoraj byłem w Kato i co mi się rzuciło w oczy. Ulica Mickiewicza samo centrum, jedna z ładnie odremontowanych kamieniczek, a co na niej... Wileka zasłaniająca całą kamienice reklama osiedla brysky. No już mogliby zasłaniać jakies sypiące się budynki a nie ładne kamienice...
qlomyoth - Sob Paź 04, 2008 9:10 am
mark40 - Nie Paź 12, 2008 7:39 pm
Skonczono kolejne dwie kamienice:
Krzyżowa 2a
Francja elegancja
Hajducka/Kordeckiego
Brama bjutiful
W ten sposób remont całej pierzei został zakonczony. Przy okazji wyremontowano też ulice z chodnikami
Nowe rusztowana na Wolności
Na przeciw tej kamienicy, zabrali sie za remont parteru. Nie pamiętam dokładnie co tam było, ale chyba ochydne kafelki
g]
mark40 - Pon Paź 13, 2008 8:44 am
Trwa również remont willi w Batorym (klik)
200 metrów dalej remont kamienicy
Pojawiły się juz rusztowania na Kopernika 6
Oprócz zauważyłem też, ze remontowana jest kamienica na 3 Maja (nr nie dojrzałem, ale coś 44 lub 46) Zdjęcia na razie brak.
Nie próżnuje takze ChSM
a także Wspólnoty mieszkaniowe
Skonczona willa na "Ruchu"
mark40 - Nie Paź 19, 2008 4:51 pm
Pojawiły się kolejne rusztowania
Gałeczki 4
Katowicka 34
Katowicka 49
Stare Osiedle w Batorym przeżywa najazd styropianu
Pewnie im wyjdzie podobnie jak na Częstochowskiej
i na Konopnickiej
Ta dalsza kamienica też OK, nawet nie wiem, kiedy ją odnowili
qlomyoth - Nie Paź 19, 2008 6:19 pm
Stare Osiedle w Batorym przeżywa najazd styropianu
Michał Gomoła - Nie Paź 19, 2008 7:17 pm
Zastanawiam się tylko co za persona te kolorki wymyśla... =(
mark40 - Czw Paź 30, 2008 9:47 pm
Kolejna kamienica w remoncie
Katowicka 59
Oprócz tego rusztowania pojawiły sie przy Powstańców 51
qlomyoth - Sob Lis 01, 2008 8:55 pm
Tu skończyli. Niestety nie przywrócono oryginalnego wyglądu, tylko lekko poprawili ten bieda-modernizm powstały w międzywojniu w wyniku usunięcia wszelkich zdobień. Zdobienia wyglądają jakby były wykonane z listw styropianowych dostępnych w castoramie. Wielki niedosyt.
Tu kończą. I też pozostaje pewien niedosyt, że nadbudowanej przed wojną ostatniej kondygnacji nie dostosowali do reszty..
qlomyoth - Nie Lis 02, 2008 10:15 am
Konserwatorskie wyzwania
czwartek, 25 września 2008, 19:27
Jako Miejski Konserwator Zabytków w Rudzie Śląskiej, doktor Henryk Mercik dał się poznać nie tylko jako wybitny znawca architektury i historii, ale też jako niestrudzony bojownik o górnośląskie zabytki. Tymczasem od 1 września Mercik zmienił pracodawcę i tą samą funkcję będzie pełnił w Chorzowie.
- Czy Ruda Śląska to ciekawy obszar dla miejskiego konserwatora zabytków?
- Myślę, że cały, przemysłowy obszar Górnego Śląska jest niezwykle ciekawy dla konserwatora zabytków. Natomiast Ruda Śląska ma swoją specyfikę, na którą składają się przede wszystkim osiedla patronackie i sąsiadujące z nimi zakłady przemysłowe. Nie ma natomiast wielkomiejskiego centrum zajmującego tak ogromny obszar, jak chociażby w Katowicach, Gliwicach czy Bytomiu.
- Na terenie miasta znajduje się wiele historycznych obiektów, jednak ostatnio słyszano wyłącznie o pracach związanych z zabytkami przełomu XIX i XX wieku. Jaka była przyczyna takiej selekcji?
- Obiektów historycznych, sprzed wymienionego w pytaniu okresu, jest niewiele. Do tych nielicznych zaliczyć można późnobarokowy kościół pw. Matki Boskiej z Lourdes w Kochłowicach. Natomiast trzeba wiedzieć, że przed czasem XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej, teren Rudy Śląskiej był słabo zaludnionym obszarem, składającym się z kilku wsi i lasów. Dlatego też w tym miejscu prawdziwym wyzwaniem dla konserwatora są obiekty związane z powstaniem i rozwojem przemysłu. Obiekty, które przez ostatnie dziesięciolecia były zapomniane, a często wmawiano nam, że są bezwartościowe.
- Niedawno na naszych łamach zagościła sprawa kochłowickich bunkrów nad Kłodnicą. Jeden z nich odnawiany jest dzięki inicjatywie prywatnej, reszta natomiast dalej niszczeje. Czy tego typu obiekty mają kiedyś szansę zainteresować organy państwowe lub miejskie?
- Mogę tutaj dodać, że bunkier zlokalizowany w rejonie ulic Cynkowej i Wysokiej w Czarnym Lesie, został odnowiony, dzięki środkom z budżetu miasta. Z tego wniosek, że władze samorządowe również interesują się tymi obiektami. Natomiast większość z nich nadal pozostanie w stanie obecnym. Nie możemy przecież stworzyć kilkudziesięciu izb muzealnych, a adaptacja tego typu architektury na inne cele jest bardzo trudna i rzadka. Wracając do bunkra kochłowickiego muszę przyznać, że większość działań przy obiektach dawnego Obszaru Warownego Śląsk prowadzona jest przy wsparciu lub z inicjatywy pasjonatów. Wspomniany bunkier czarnoleski nie odzyskałby swojej świetności bez pomocy Stowarzyszenia “Pro Fortalicium”.
- Mimo wszystkich wyzwań, jakie niesie z sobą praca w Rudzie Śląskiej, zdecydował się Pan zmienić miasto.
- Od pierwszego września jestem Miejskim Konserwatorem Zabytków w moim rodzinnym Chorzowie. Skorzystałem z oferty władz miasta, którym jak wynika z prowadzonych rozmów, zależy na bardziej intensywnych działaniach dotyczących wyjątkowej substancji zabytkowej.
- Jak rozumieć pojęcie “wyjątkowej substancji zabytkowej”?
- Chorzów posiada wiele absolutnie wyjątkowych obiektów, począwszy od neostylowych kościołów, poprzez kamienice mieszczańskie tworzące wielkomiejski charakter przestrzeni, obiekty związane z przemysłem, w tym osiedle robotnicze i wille, a skończywszy na modernizmie okresu międzywojennego, którego przykładami są drapacz chmur u zbiegu ulic Wolności i Zjednoczenia, szkoły oraz kościół pw. św. Antoniego oraz zajezdnia tramwajowa w Chorzowie Batorym. To właśnie zabytki są wyróżnikami chorzowskiej przestrzeni i symbolami miasta (Poczta przy Rynku, Ratusz).
- A intensywne działania to…
- Jeśli chodzi o działania to przede wszystkim należy przejąć część kompetencji wojewódzkiego konserwatora zabytków, jak również wpisać do rejestru najcenniejsze obiekty, które w dużej części nie zostały objęte jeszcze tą formą ochrony prawnej. Wpisy powinny umożliwić właścicielom i posiadaczom tych zabytków pozyskiwanie środków publicznych na ich renowację. Co ważne nie tylko z budżetu miasta, ale i z budżetu krajowego i środków UE. Powyższe pozwoli na kreowanie polityki dotyczącej ochrony zabytków w dużo większym zakresie niż do tej pory.
- Na jakie sprawy czy też obiekty zwróciłby Pan uwagę swojemu następcy?
- Przede wszystkim chciałbym powiedzieć, że odczuwam pewien niepokój związany z dalszymi losami rudzkich zabytków. Bardzo zależy mi na tym, żeby mój nieznany jeszcze następca, kontynuował rozpoczęte działania i umiał we właściwych momentach powiedzieć “nie”, chociaż zapewne nie wszystkim się to spodoba. Taka stanowczość jest gwarancją dalszych sukcesów dotyczących ochrony zabytków w mieście.
Rozmawiał: Alan Zych
Alan Zych
http://www.jaskolkaslaska.eu/472/konser ... e-wyzwania
mark40 - Nie Lis 02, 2008 4:48 pm
Jak pisałem maila do Mercika to odpisał podobnie jak w artykule że najważniejsze teraz jest aby Prezydent mógł podpisać porozumienie kompetencyjne z Wojewodą. W Rudzie funkcjonowało takie porozumienie od 1999 roku i dało konkretne, dobre efekty. Dla sprawnego działania w zakresie ochrony zabytków jest to rzecz absolutnie podstawowa.
Odremontowana kamienica na 3 Maja, został jeszcze parter
Czy ja widze, ze przy tej kolejnej kamienicy postawiono juz rusztowania? http://i210.photobucket.com/albums/bb24 ... w/a037.jpg ?
A ta czerwona na Wolce to wygląda tak jakoś sztucznie. Trzeba to obadać na żywo.
qlomyoth - Nie Lis 02, 2008 7:32 pm
O, to już widać jakiś postęp, bo poprzedni konserwator nie był skory do kontaktów przez drogę mejlową;)
Tylko pytanie czy Kopel zgodzi się podpisanie tego porozumienia? I czemu nie zrobiono już tego wcześniej.. Nie od dziś zresztą wiadomo, że on i jego towarzysze nie lubią jak im ktoś dmucha w kaszę.
A co do tej kamienicy to juz nawet coś tam dłubią, próbnie wyczyścili już takie fragment mniej więcej 2x1,5 metra.
qlomyoth - Pią Lis 28, 2008 5:32 pm
Ściągają rusztowania z jednej strony..wiadomo czego:
Bez styropianu;)
Tylko jakoś nie umię się przyzwyczaić do tej bieli
mark40 - Pią Lis 28, 2008 6:53 pm
Czymś to jednak docieplone zostało. Dziś zreszta poszło pismo do wojewódzkiego konerwatora zabytków w tej sprawie.
qlomyoth - Pią Lis 28, 2008 6:57 pm
Jakie pismo?
Eh, teraz zauważyłem, że chyba jednak coś przytył
mark40 - Pią Lis 28, 2008 7:03 pm
Normalne pismo, formatu A4 Pismo dot sposobu renowacji naszego wieżowca.
mark40 - Wto Gru 09, 2008 4:30 pm
Dziś sobie zrobiłem spacer z aparatem po mieście i tak wygladaja prace przy remontach kamienic (klikajac na miniatury otwiera sie okno ze zmniejszonym zdjeciem, żeby obejrzeć w pełnym rozmiarze trzeba kliknąć ponownie na to otwarte zdjecie, tak dziwnie ma ten imageshack)
Górnicza 9 widać, że kolorami dopasuje sie do okolicznego nowego budownictwa
200 metrów dalej Barbary 23
Gałeczki 4, 6, 8
Katowicka, tył i boki juz robione, jeszcze tylko front
Katowicka 59 na razie zrobiona elewacja z tyłu, frontową dopiero zaczynają
Katowicka 34 nic nazwyczajnego, ale przynajmniej czysto wygląda został jeszcze parter do zrobienia
Na Kopernika nic nie widac jeszcze
A to już gotowa na Dąbrowskiego
mark40 - Śro Gru 10, 2008 4:30 pm
[...]
Do rewitalizacji, koszt 7 mln 300 tys. zł, wyznaczono 6 budynków. Jednym z nich będzie kamienica przy ul. Dworcowej 4. – Budynek był przeznaczony do sprzedaży, nikt jednak nie był zainteresowany jego kupnem. Myślę, że pod koniec 2009 r. będzie on gotowy do wynajmu mieszkań – mówi J. Michalik.
8 mln 400 tys. przeznaczono na modernizację 220 klatek schodowych. Prace remontowe wszystkich klatek w budynkach komunalnych zaplanowano do roku 2016. Również do 2016 r. potrwa, oszacowany na 4 mln 700 tys. zł, program zabudowy łazienek i wc wewnątrz 500 lokali mieszkalnych. – Poprawi to sytuację lokatorów mieszkań, którzy mają pozwolenia na takie prace i zgodzili się je współfinansować – tłumaczy zastępca prezydenta.
Wyładnieją nie tylko klatki schodowe. Kosztem 12 mln 400 tys. zł, do roku 2012, wypięknieje 57 elewacji, a remonty na pozostałych potrwają do 2020 r.
Gmina zaplanowała, na lata 2009-2013, sprzedaż 10 mieszkań rocznie. – To nasze założenie. nie wiemy, czy uda nam się je w pełni zrealizować. Cenę mieszkania wyznaczyliśmy średnio na 100 tys. zł – mówi J. Michalik.
------------------
Która to kamienica na Dworcowej 4? Ta obok czekolady? 57 elewacji, czyli średnio kilkanascie rocznie. Powiedzmy ze to tak srednio ale jak na Chorzów to nawet dużo. W tym roku wyremontujemy 14 kamienic + kilka wyremontowali prywatni właściciele.
mark40 - Pon Gru 22, 2008 1:05 pm
Remont kamienicy za rynkiem
Mają tu powstac biura
mark40 - Nie Sty 18, 2009 6:11 pm
Ta sama kamienica tylko z drugiej strony (swoją drogą niezły gmach)
Katowicka 49 (po lewej remontowany biurowiec)
Prince - Pon Sty 19, 2009 7:51 am
Piszesz że biurowiec energomontażu jest remontowany, co dokładnie z nim się dzieje??
Czy tylko wnętrze, czy na zewnątrz też są plany go odnowić???
Iluminator - Pon Sty 19, 2009 8:04 am
Jak ta kamienica wyglądała pierwotnie?
qlomyoth - Pon Sty 19, 2009 11:40 am
W sumie to jak widziałem projekty tego remontu to wiedziałem,że nie ma prawa to wyglądać dobrze, ale żeby aż tak tragicznie to wyszło??
Kamienica pewnie była "umodernistyczniona" - już lepiej by było gdyby zostawili ją w takiej formie, bo to co teraz jest to można określić jednym słowem - porażka.
mark40 - Pon Sty 19, 2009 4:57 pm
Piszesz że biurowiec energomontażu jest remontowany, co dokładnie z nim się dzieje??
Czy tylko wnętrze, czy na zewnątrz też są plany go odnowić???
http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... tcount=147
http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... tcount=152
Ta kamienica, no.. hmm... Nie wiem jak wyglądała 100 lat temu, ale chyba nie tak tak sztucznie jak teraz. Ten brązowy ostatni poziom ma chyba przypominać dach
kr0lik - Pon Sty 19, 2009 11:39 pm
Mi się nawet podoba ta renowacja, jeszcze gdyby nie ten brązowy... Odkąd pamiętam to ta kamienica straszyła ludzi.
Co do energomontażu... Kto finansuje jego modernizację? Przeca ten budynek stoi praktycznie pusty już od kilku(nastu?) lat. Na większości pięter jest prześwit przez cały budynek.
Co jak co, ale ocieplanie bloków, remonty kamienic i budowa tartanowych boisk (nie mylić z Orlikami) to jedne z nielicznych rzeczy, które władze Chorzowa opanowały do perfekcji.
Prince - Wto Sty 20, 2009 6:40 am
Dzięki za informacje;)
Z energomontażem może szału nie ma ale będzie przyzwoicie. Ogólnie ten gmach jest bardzo fajny, nie jest to standardowy klocek i dobrze, że dostanie drugą szanse.
W ogóle dobrze, że robi się coś na Katowickiej w Chorzowie z tymi kamienicami, bo ta ulica niegdyś straszyła. Co jak co ale Chorzów pięknieje i tego nie można mu odmówić, oczywiście i tak z największą niecierpliwością czekam na zakończenie prac z drapaczem chmur:)
qlomyoth - Wto Sty 20, 2009 9:14 am
A widzieliście kiedyś kamienicę o takim detalu i takich podziałach okiennych?? Przecież to wygląda wręcz groteskowo.
informer - Wto Lut 03, 2009 8:13 pm
Witam wszystkich na forum. Jeśli można czasem się wtrącę .
Jak ta kamienica wyglądała pierwotnie?
Od dawnego mieszkańca dowiedziałem się że już w latach 40-tych była bez zdobień - po prostu gładki tynk. Później tynk został zbity i długie lata stała w samej cegle. Dwa pionowe podziały w elewacji są sztuczne - sugerują klatki schodowe, których z tej strony nie ma.
qlomyoth - Śro Lut 04, 2009 9:28 pm
Na Kopernika ściągają rusztowania http://img523.imageshack.us/img523/6782 ... 005iy2.jpg
by Lena
qlomyoth - Nie Lut 15, 2009 3:31 pm
parę zdjęć z mojej dzielni
na Batorego powoli będą kończyć z remontem tej pary
elegancko wyczyszczone cegły
A ta narożna jest już w zasadzie skończona, tylko coś tam jeszcze robią z przyziemiem od strony Batorego. Szkoda, że tej nadbudowanej ostatniej kondygnacji nie obłożyli płytkami ceramicznymi
razem z tymi wyczyszczonymi kilka lat temu willami będzie to nieźle wyglądać
Kilkaset metrów dalej tez widać postęp prac
mark40 - Nie Lut 15, 2009 6:17 pm
Widać, że w Batorym "dzieje się". Zarówno remonty przeprowadza miasto jak i prywatni inwestorzy.
Co do remontów kamienic to gruntownie zostaną przebudowane w tym roku dwie kamienice łącznie ze wszystkimi mieszkaniami przy
- Dworcowa 4 (obok czekolady)
- Truchana 37
Mieszkania te beda przeznaczone pod wynajem lub na sprzedaż.
Oprócz tego remonty elewacji (+remont klatek schodowych) przejdą m.in. kamienice:
- 3 Maja 3 (obok acid cafe)
- 3 Maja 5
- Katowicka 46
- Katowicka 169
- Katowicka 167
- A.Krajowej 71/W.Stwosza 2
qlomyoth - Nie Lut 15, 2009 10:04 pm
Z tą Dworcową 4 to mogliby to na jakiś hotel przeznaczyć, a nie mieszkania.
Co za durny pomysł, pewnie późniejszym lokatorom będzie przeszkadzać ten klub tak jak to było na Mariackiej z Dekadencją.
Edit: a jeszcze lepiej byłoby przekształcić tą kamienicę w taki kombinat rozrywkowy jak pewna kamienica na Wielopolu w Krakowie
qlomyoth - Pią Lut 27, 2009 3:25 pm
Kolejne wyremontowane chorzowskie kamienice.
mark40 - Pią Lut 27, 2009 4:20 pm
Niby nic specjalnego, a wygląda swietnie. Jak odsłonią tę trzecia to juz w ogóle bedzie extra. Niestety widzę, że ta druga kamienica nie ejst remontowana, pewnie jest prywatna, szkoda. Ogólnie fajny kawałek miasta sie tam robi. Kilka kamienic jest/będzie jeszcze wyremontowanych na tamtym odcinku Katowickiej. Na przeciwko remontowany biurowiec, nieco dalej budowany hotel
Na Batorego odsłonięto juz chyba w całosci te dwie kamienice. qlomyoth, to Twój rewir, wiec czekamy na foty .
qlomyoth - Pią Lut 27, 2009 8:42 pm
Odsłoniete od wczoraj:) Jutro rano może zdąże tam skoczyć
mark40 - Nie Mar 01, 2009 3:38 pm
To ja dodam zdjecia trzech innych kamienic:
Przy Barbary samotna kamienica pośród nowego budownictwa. Fajnie, ze ją wyremontwano bo starszyła tam.
Widać, ze nowe budownictwo (między innymi ten apartamentowiec)
pozytywnie wpływa na okoliczne kamienice
Kopernika 6
Cała pierzeja zrewitalizowana
3 Maja. Wklejałem juz zdjecie tej kamienicy ale niedokonczonej, poza tym znikneła z fotosika
qlomyoth - Nie Mar 01, 2009 8:19 pm
To ja dodam zdjecia trzech innych kamienic:
Przy Barbary samotna kamienica pośród nowego budownictwa. Fajnie, ze ją wyremontwano bo starszyła tam.
Ktoś (ChSM?) tu chyba przegiął pałę i to znacznie. Ostyropianowali tą kamienicę i narysowali cegły?
qlomyoth - Czw Mar 05, 2009 1:12 pm
Wyczyszczona z syfu i wielu warstw farby kamienica typu koszarowego na Stefana Batorego
ta latarnia w stylu betonbrut zniknie pewnie niebawem, bo na calej długości ul. Batorego stoją już nowe.
bidzis004 - Czw Mar 05, 2009 3:37 pm
widac gdzie niegdzie jakies brzebarwienia robota moze nie do konca zrobiona dobrze , ale przezentuje sie nie najgorzej widac ze cos majstrują przy dolnej kondygnacji chyba przerabiają pod usługi , moze wiesz kto tam ma zamiar cos otworzyc? oby szyld i fasada były zrobione na profesionalnym poziomie .
qlomyoth - Pią Mar 06, 2009 2:48 pm
Bardzo ważna i bardzo dobra wiadomość dotycząca chorzowskich zabytków:
PRZEKAZANIE KOMPETENCJI
9 marca 2009 r. w Urzędzie Miasta Chorzów w gabinecie Prezydenta Miasta odbędzie się spotkanie z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków Barbarą Klajmon, która w imieniu Wojewody Śląskiego dokona oficjalnego przekazania Prezydentowi Chorzowa zadań z zakresu administracji rządowej dotyczących ochrony zabytków. W sprawie przejęcia tych zadań Prezydent Chorzowa wystąpił do Wojewody Śląskiego w 2008 r. Zgodnie z procedurą na takie wystąpienie Prezydenta do Wojewody o przekazanie kompetencji, musiała wyrazić zgodę Rada Miasta, która podjęła uchwałę w tej sprawie 30 października 2008 r. Przejęcie kompetencji przez Prezydenta Chorzowa wiąże się z tym, że obecnie prawie wszystkie kompetencje dotyczące zabytkowych obiektów architektonicznych będzie wykonywał Prezydent, a w jego imieniu Miejski Konserwator Zabytków. Dla właścicieli obiektów zabytkowych oznacza to, że wszystkie sprawy wynikające z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami będą mogli załatwiać z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Wyjątkiem są postępowania w zakresie konserwacji zieleni zabytkowej i archeologii, które pozostają w gestii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który pozostaje właściwym również dla sprawy wpisania obiektu zabytkowego do rejestru zabytków województwa.
Stosowne porozumienie w sprawie przekazania kompetencji zostało zawarte pomiędzy Wojewodą Śląskim a Gminą Chorzów 19 lutego 2009 r. Dokładne informacje dotyczące zakresu przejęcia przez Miasto Chorzów zadań z zakresu administracji rządowej dotyczących Ochrony zabytków można znaleźć na stronie internetowej miasta /www.chorzow.eu/ w BIP w uchwale nr XXVIII/497/08 z dnia 30 października
źródło: Biuletyn Urzędowy Miasta Chorzów <newsletter@chorzow.um.gov.pl>
mark40 - Pią Mar 06, 2009 5:23 pm
Nareszcie. Zatem teraz kiedy Mercik zajmie się chorozwskimi zabytkami i kamienicami powinno być jeszcze lepiej.
Jeszcze nie skonczono prac przy obecnie remontowanych kamienicach a już ogloszono przetarg na rewitalizacje kolejnych trzech:
Katowicka 167
Elewacja wschodnia
północna
zachodnia
Katowicka 169
Elewacja zachodnia
południowa
wschodnia
Truchana 37 (przypominam, że remontu doczekają sie takze mieszkania przeznaczajac je na sprzedaż, wynajem)
qlomyoth - Śro Mar 11, 2009 11:10 am
Chorzowianin 2009-03-10
Bliższa koszula ciału
- Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków zyskało komplet narzędzi do właściwej pracy – mówi Henryk Mercik, szef biura. W poniedziałek nasz samorząd oficjalnie przejął kompetencje wojewódzkiego konserwatora. Dzięki temu w zakresie ochrony zabytków zyskał najwięcej kompetencji w województwie.
- To najszersze, jeśli chodzi o zakres kompetencji, porozumienie w skali województwa – z dumą przyznaje Henryk Mercik, chorzowski konserwator zabytków. Przejęcie kompetencji przez prezydenta Chorzowa oznacza, że teraz niemal wszystkie sprawy dotyczące obiektów zabytkowych będzie wykonywał prezydent, a w jego imieniu Miejski Konserwator Zabytków.
Co się zmieni? Po pierwsze, nie trzeba będzie jeździć po pozwolenia do Katowic
- Wszystkie niezbędne formalności dotyczące zabytków nieruchomych będzie można załatwić na miejscu w Chorzowie. W myśl zasady “Bliższa koszula ciału”, konserwator miejski ma lepszą orientację w tym, co dzieje się na terenie miasta niż pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, często z konieczności zajmujący się kilkoma miastami naraz. Między innymi oczekiwanie na oględziny zabytku diametralnie się skróci – dodaje miejski konserwator. Ma to znaczenie chociażby przy wydawaniu wytycznych przed przystąpieniem do projektowania inwestycji w obiektach zabytkowych.
Porozumienie daje miastu nowe, skuteczne narzędzie. Konserwator ma również nadzieję, że uda się zwiększyć liczbę zabytków wpisanych do rejestru. Jest to szczególnie istotne, gdyż dzięki temu nie tylko można skutecznie chronić najcenniejsze obiekty, lecz również zdobyć środki zewnętrzne na renowacje obiektów, gdzie wpis do rejestru jest koniecznym warunkiem. – W Chorzowie jest sporo obiektów zabytkowych najwyższej klasy, natomiast liczba wpisanych do rejestru jest niewielka. Chcielibyśmy to nadrobić. W tym roku zostało złożonych już kilkanaście wniosków o wpis do rejestru – stwierdza H. Mercik. Deklaruje, że wszystkim właścicielom szczególnie cennych obiektów służy możliwie wszechstronną pomocą.
Do rejestru zabytków stosunkowo niedawno (w listopadzie) została wpisana wieża wyciągowa szybu Prezydent, której obecnym właścicielem jest miasto. Jak poinformował H. Mercik do końca kwietnia powinien być gotowy projekt renowacji wieży. Tym samym nieaktualny jest już futurystyczny plan poprzedniego właściciela, o którym pisaliśmy w numerze 29/2008 Chorzowianina.
W gestii administracji rządowej pozostają nadal postępowania w zakresie konserwacji zieleni zabytkowej i archeologii.
Miejski Konserwator Zabytków zapewnia, że mimo większej ilości obowiązków, przekazanie kompetencji nie pociąga za sobą konsekwencji finansowych. Koszty związane z obsługą biura konserwatora pozostaną dla miasta niezmienne.
Oficjalne przekazanie zadań z zakresu administracji rządowej odbyło się w poniedziałek, 9 marca w gabinecie prezydenta Marka Kopla. W imieniu wojewody przekazała je na ręce prezydenta Barbara Klajmon, Wojewódzka Konserwator Zabytków. Zgodę na przejęcie kompetencji musiała wyrazić Rada Miasta. Uchwałę w tej sprawie rada podjęła 30 października ubiegłego roku.
Paweł Mikołajczyk
http://www.chorzowianin.pl/news-250.html
qlomyoth - Pią Mar 13, 2009 5:36 pm
Konserwator może teraz więcej
dziś
Proboszcz parafii św. Antoniego nie krył we wtorek zadowolenia z tego, że z wnioskiem o prace renowacyjne w swoim kościele, nie musi jeździć już do Katowic. Zgodę i wytyczne otrzyma bowiem w chorzowskim magistracie.
To efekt przekazania prezydentowi Chorzowa części kompetencji rządowych dotyczących ochrony zabytków. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli w październiku ubiegłego roku, a oficjalne spotkania prezydenta Marka Kopla z Barbarą Klajmon, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, miało miejsce w ubiegły poniedziałek.
Przekazanie kompetencji oznacza, że sprawy dotyczące chorzowskich nieruchomości załatwiać należy już nie z Wojewódzkim, ale z Miejskim Konserwatorem. Wprawdzie inne miasta takie porozumienia zawarły dużo wcześniej, ale o nieco mniejszym zakresie niż Chorzów.
::: Reklama :::
- Poza wpisem do rejestru zabytków, którego dokonać może jedynie wojewódzki konserwator, pozostałe decyzje co do naszych nieruchomości zapadać będą tu na miejscu, nawet pozwolenia konserwatorskie i pozwolenia wydziału architektury dotyczące obiektów już wpisanych do rejestru - nie kryje zadowolenia Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków.
Ma to znacznie przyspieszyć wydawanie pozwoleń, opinii oraz reagowanie na różne nieprzewidziane sytuacje.
- Osoba pełniąca obowiązki w danym mieście lepiej wie, co się na jej "podwórku" dzieje. Idąc chociażby ulicami miasta można szybciej zauważyć niepokojące zmiany niż przyjeżdzając tu raz na jakiś czas z Katowic- dodaje Mercik.
Jeszcze w tym tygodniu miejski konserwator miał dokonać kontroli w hajduckim ratuszu. Od jej wyników zależeć będzie zakres przyszłych prac.
Będą też szykowane kolejne wnioski o wpisanie budynków sakralnych i świeckich do rejestru zabytków.
- Chorzów ma wiele budynków, które przez wzgląd na ich wartość zabytkową, zasługują na pełną ochroną konserwatorską. Przez lata jednak nikt o wpis do rejestru nie zabiegał - podkreśla miejski konserwator zabytków.
Wśród najcenniejszych, z punktu widzenia konserwatorskiego, obiektów znajdują się m. in.: kościół pw. św. Józefa, kościół Ewangelicko -Augsburski pw. Marcina Lutra, kaplica na cmentarzu parafii św. Jadwigi, budynki - Liceum Ogolnokształcącego im. Juliusza Słowackiego i Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego, willa na ul. Sobieskiego 13 ( w której dawniej mieszkał dyrektor generalny huty), czy schron dowodzeniowy na ul. Parkowej.
Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni
http://www.chorzow.naszemiasto.pl/wydar ... 72462.html
Widać, że zmiana konserwatora to też zmiana podejścia do modernizmu w Chorzowie
mark40 - Sob Kwi 04, 2009 1:57 pm
Pojawiły się rusztowania przy Dąbrowskiego
qlomyoth - Sob Kwi 04, 2009 6:15 pm
^^ oby to nie był styropian!
qlomyoth - Pon Kwi 06, 2009 2:04 pm
Pojawiły się rusztowania przy Dąbrowskiego
No i dziś na elewacji tej kamienicy pojawił się 15 centymetrowy styropian.
bidzis004 - Pon Kwi 06, 2009 3:06 pm
Działac panowie działac , gdzie jest konserwator zabytków?
Niemozemy pozwolic na cos takiego na tak pięknej kamienicy , , z pięknego Chorzowa zrobi nam sie skansen kiczowatej architektury styropianowo zółto podobnej.
O ile sie nie myle to jest to kamienica domu handlowego? , we Wrocławiu jest takich pełno ale odnowionych pięknie a nie na zołto i styropianem ?
mam na myśli oczywiście takie domy handlowe... Wrocław
qlomyoth - Wto Kwi 07, 2009 9:09 am
To jest kamienica mieszkalna, właśnie pod grubą warstwą 15 cm styropianu zanikają wszelkie podziały, pilastry i szlachetny tink z miką, czego efektem jest ściana o równej powierzchni. Wspólnota mieszkaniowa robi sobie z przedwojennej kamienicy pogierkowski blok po styropianotuningu.
qlomyoth - Śro Kwi 08, 2009 6:42 pm
tak to wyglądało przed wojną (ze zbiorów NAC)
Opis obrazu: Chorzów. Nowowybudowany dom Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Dąbrowskiego 32. Widok zewnętrzny.
Data wydarzenia: 1937/02
Miejsce: Chorzów
Osoby widoczne:
Osoby niewidoczne:
Hasła przedmiotowe: architektura,
Inne nazwy własne:
Zakład fotograficzny:
Autor: Datka Czesław
Zespół: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji
Sygnatura: 1-U-603
mark40 - Pon Kwi 13, 2009 4:13 pm
Kamienica na Klimzowcu w remoncie. Nic ciekawego, ale remont jest, chyba dobudowali jedno piętro.
To też nic ciekawego. Kamienica wtopiła sie w otoczenie nowych bloków
Trzy kamienice na Gałeczki
Detale
Te jeszcze muszę dokonczyć
mark40 - Pon Kwi 13, 2009 4:20 pm
Trzy kamienice przy Katowickiej (po lewej, po prawej i w tle trzcia)
Rogowa kamienica <Katowicka-Gałeczki> juz sie zbrudziła dość mocna (wszystko przez ruch samochodowy na ulicy
I oststnia przy modernziowanym biurowcu
m20 - Pon Kwi 13, 2009 4:38 pm
Z Katowicka to jest masakra, tam już nawet te kamienice bliżej rynku są przybrudzone, a swoją drogą obok Hajduckiej (Augustyna Kordeckiego zdaje sie) tez fajnie zrobione 3 kamienice.
qlomyoth - Pon Kwi 13, 2009 5:01 pm
Trzy kamienice przy Katowickiej (po lewej, po prawej i w tle trzcia)
Dwie po lewej mogliby wyburzyć (i tą pierwszą za światłami też)
mark40 - Sob Kwi 18, 2009 12:24 pm
Remontowany budynek za rynkiem. Wstawiono okna i dzięki Bogu burzą ten mur.
Zdjecia by: Lena
Wit - Pią Kwi 24, 2009 1:17 am
Remont ratusza stoi, bo zarządcy cuchnie Rawa
18.04.2009
Członkowie Ruchu Autonomii Śląska wczoraj pikietowali pod siedzibą firmy Con-Gestor w Katowicach. Firma ta zarządza starym ratuszem w Chorzowie Batorym.
To najokazalszy budynek w dzielnicy, świadczący o jej dawnej świetności.
- Tam nie ma nikogo, żadnego stróża. Budynek jest zamknięty tylko na kłódkę - mówi Henryk Mercik, chorzowski konserwator zabytków. Podczas kontroli zobaczył, że strop ostatniej kondygnacji jest całkowicie zamoknięty, prawie nie ma już sztukaterii. Na tej kondygnacji konserwatorzy chodzili po kałużach.
- Remont dachu jest dla tego budynku kluczowy - podkreśla Mercik. Do zarządcy budynku trafiły zalecenia pokontrolne. Na remont dachu ma czas do 30 maja. Jednocześnie Mercik zawiadomił prokuraturę. Sprawie przyglądają się także członkowie RAŚ.
- Już w zeszłym roku zarządca zapewniał nas, że zajmie się zabezpieczeniem budynku. Nie zrobił tego - mówi Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ.
Wojciech Korona, prezes spółki Con-Gestor zapewnia, że właścicielka budynku, choć mieszka w Hiszpanii, czuje się Ślązaczką i szuka inwestorów, by w ratuszu zrobić mieszkania. Korona odpowiedzialność za zły stan budynku zrzucił na miasto. Bo nie przykryło Rawy, która odstrasza inwestorów, i nie sprzedało mu sąsiedniej działki, którą można by zamienić na parking.
- Przecież już w momencie kupna było wiadomo, że płynie tam Rawa - odpowiada Gabriela Kardas, rzeczniczka Urzędu Miasta. Bartłomiej Jarocha, odpowiedzialny za zakrywanie Rawy, uspokaja, że roboty koło ratusza zaczną się już w czerwcu.
Gorzelik boi się, że stuletni zabytek będzie aż tak zrujnowany, że pozostanie już tylko go rozebrać. Czy można tego uniknąć? - Nie jestem w stanie dać takiego zapewnienia. Musiałbym je składać nie w swoi imieniu - odpowiada na to Korona. Jednocześnie odmówił umożliwienia nam kontaktu z właścicielką ratusza.
Monika Pacukiewicz - POLSKA Dziennik Zachodni
http://slask.naszemiasto.pl/wydarzenia/988386.html
mark40 - Śro Maj 13, 2009 5:05 pm
Chorzów chwali się zabytkiem po starej kopalni
Władze Chorzowa dadzą pieniądze na remont wieży wyciągowej dawnej kopalni "Prezydent". Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg, a prace renowacyjne mają być prowadzone w lipcu i sierpniu.
Po wakacjach Chorzów stanie się jednym z nielicznych śląskich miast, które mogą poszczycić się dobrze zachowaną wieżą wyciągową.
- To bardzo dobra informacja - cieszy się Henryk Zubel, członek Krajowej Izby Architektów RP, a na Politechnice Śląskiej promotor wielu prac dyplomowych o śląskiej architekturze.
Z setek wież rozsianych po Śląsku zostało obecnie około sto, większość z nich jest w fatalnym stanie. Tylko kilka wygląda naprawdę dobrze. Odnowiona i częściowo podświetlona jest wieża nad szybem "Warszawa" na terenie kopalni "Katowice". W przyszłości ma być znakiem firmowym nowego Muzeum Śląskiego. Wieża przy Silesia City Center, także w Katowicach, znalazła nowe zastosowanie i dźwiga kolorowe loga centrum. Zadbane wieże są jeszcze w kopalniach-muzeach. Jedna stoi w Tarnowskich Górach, przy dawnej kopalni srebra, druga w zabrzańskim skansenie górniczym "Królowa Luiza". Na tę ostatnią można się nawet wspiąć i z platformy widokowej podziwiać okolicę. Ale to chyba mało, jak na cały Śląsk.
Wieża szybu "Prezydent" jest wysoka na 41 metrów. Stoi niedaleko jednego z najwyższych wzniesień miasta, obok Góry Redena. Jeśliby i ją zamienić na wieżę widokową, przy dobrej pogodzie można by stąd zobaczyć Gliwice i Czeladź. Wieża jest nietypowa, bo żelbetonowa. Dlatego na przykład kąty między "nogami" wieży nie są ostre, ale lekko złagodzone łukiem z betonu.
- To zabytek architektury bardzo wysokiej klasy. Wieża powstała w tym samym czasie co śląskie "drapacze chmur" czy budynek chorzowskiego liceum im. Słowackiego. Jej cechą podstawową jest modernizm - tak opisuje wybudowaną w 1933 roku konstrukcję Henryk Mercik, chorzowski konserwator zabytków.
Wieża należała do kopalni, która istniała od 1791 roku. Na początku nazywała się "Król", jej ostatnia nazwa to "Polska". Na początku lat 90. zeszłego wieku kopalnię "Polska" zamykano. Większość oprzyrządowania została rozkradziona, ale konstrukcji wieży złodzieje nie naruszyli. Jednak teraz widać już, że metal rdzewieje.
Ocalały też pokopalniane budynki. Wśród nich dawne kasyno górnicze, biuro sztygarów, stara remiza. Teraz należą do prywatnej firmy i tworzą kompleks pod nazwą "Klub Sztygarka". Są tu restauracja, salon urody, siłownia, ale też i sala koncertowa, a latem występują tu teatry w ramach imprezy "Chorzowski Teatr Ogrodowy". - Wieża stoi około dwieście metrów od budynku straży pożarnej. To idealny teren, by zrobić tam park przemysłowy albo postawić scenę. Myślimy też o wykorzystaniu jej jako wieży widokowej i oczywiście o podświetleniu jej - mówi Michał Wróblewski, współwłaściciel "Sztygarki". - Zresztą kiedyś wszedłem na samą górę i muszę powiedzieć, że widok zapiera dech w piersiach.
Przedsiębiorca już rozmawia z urzędnikami o współpracy przy zagospodarowaniu wieży. Bo to właśnie miasto jest właścicielem obiektu. Kupiło zabytkową wieżę pod koniec zeszłego roku od prywatnej osoby. Kosztowała 111 tysięcy 11 zł. Jej remont pochłonie znacznie więcej. Ile dokładnie - będzie wiadomo w czerwcu, po zakończeniu przetargu.
Dlaczego władzom Chorzowa zależy na remoncie wieży? - To symbol przemysłowej historii miasta. Co prawda Chorzów dawniej nazywał się "Królewska Huta", ale huty powstawały tam, gdzie były kopalnie. Podstawowe znaczenie, również dla Chorzowa, miał węgiel - tłumaczy Mercik.
- Wieże nie są przedmiotem jakichś szczególnych zabiegów i starań. Minimalnym gestem dla ocalenia historii kopalni jest pozostawienie właśnie wieży, symbolu tego miejsca. Nie ma dwóch takich samych wież, są one unikalnymi dziełami sztuki inżynierskiej, w naszym krajobrazie funkcjonują jako awangardowe rzeźby - przypomina Henryk Zubel. - Jeżeli teraz nie zapobiegniemy niszczeniu wież, nikt nam drugich nie postawi.
Następna wieża czeka na remont.
Chorzowianie znają jeszcze jedną wieżę, jednak nie wyciągową, lecz kominowo-wodną. Jest częścią Zespołu Szpitali Miejskich przy
ul. Strzelców Bytomskich 11. Została wybudowana w stylu secesyjnym. Jednak teraz niewiele już świadczy o jej dawnej urodzie, bo sypie się elewacja. Ta wieża być może będzie odnawiana już za rok.
Monika Pacukiewicz - POLSKA Dziennik Zachodni
http://www.chorzow.naszemiasto.pl/wydar ... 5b3ce417fb
Może jednak szyb bezie częscią dobrze zagospodarowanego terenu...
mark40 - Nie Maj 17, 2009 11:33 am
odrestaurowana elewacja przedszkola przy Powstanców
Remontowana jest kamienica przy Zjednoczenia, na przeciw drapacza chmur
bidzis004 - Śro Cze 10, 2009 3:53 pm
Witam , jak tam sie mają remonty w Chorzowie? , przetargi rozpoczęte a nic nie słychac...
qlomyoth - Śro Cze 10, 2009 9:16 pm
Dwie narożne kamienice na Krzyżowej/Katowickiej w remoncie, po jednej na Sobieskiego i Truchana.
mark40 - Sob Cze 13, 2009 2:48 pm
Dwie narożne kamienice na Krzyżowej/Katowickiej w remoncie,
po jednej na Truchana.
mark40 - Sob Cze 27, 2009 3:35 pm
Jakis czas temu pojawił sie przetarg na renowacje szybu prezydent
http://www.chorzow.um.gov.pl/bip/index. ... 9942426236
Wymagany czas realizacji: od 1 lipca do 31 sierpnia 2009 r.
Iluminator - Nie Cze 28, 2009 5:20 am
Kamienica świetna gdyby nie ta dobudówka :/
mark40 - Nie Cze 28, 2009 8:19 pm
Niestety w Chorzowie oszpecono w ten spsób wiele kamienic. Ciekawe czy kiedyś dojdziemy do etapu rekonstrukcji ostatnich pięter.
absinth - Nie Cze 28, 2009 9:28 pm
Jakis czas temu pojawił sie przetarg na renowacje szybu prezydent
http://www.chorzow.um.gov.pl/bip/index. ... 9942426236
Wymagany czas realizacji: od 1 lipca do 31 sierpnia 2009 r.
Milo
strasznie lubie ten obiekt
qlomyoth - Nie Cze 28, 2009 11:25 pm
Kamienica świetna gdyby nie ta dobudówka :/
Jeden z wielu oszpeconych w międzywojniu budynków w tym mieście.
Bercik_Myslowice - Pon Cze 29, 2009 11:33 am
Kamienica świetna gdyby nie ta dobudówka :/
Jeden z wielu oszpeconych w międzywojniu budynków w tym mieście.
qlomyoth - Pią Lip 03, 2009 10:31 pm
^^ po wojnie też.
Pojawiły się rusztowania na Armii Krajowej, na wysokości dworca (Batory).
Za niedługo powinni ściągnąć rusztowania z kamienicy na Sobieskiego, całkiem sprawnie idzie remont na Truchana.
mark40 - Sob Lip 04, 2009 10:08 pm
^^^ Na wielu zdjeciach sprzed 1939 widać tez już tak przebudowane ostatnie piętra.
Pojawiły się rusztowania na Armii Krajowej, na wysokości dworca (Batory).
A to ci niespodzianka
Kamienica jest teraz w niezłym stanie.
Za niedługo powinni ściągnąć rusztowania z kamienicy na Sobieskiego, całkiem sprawnie idzie remont na Truchana.
wolff - Nie Lip 05, 2009 7:51 am
Nacieszcie oczy zanim nie pojawią się "sprayowcy" bo nazwać ich graficiarzami nie można
bidzis004 - Nie Lip 05, 2009 12:29 pm
Ładne aczkolwiek , okna i drzwi i ten plastik psują wszystko... ,
qlomyoth - Czw Lip 09, 2009 6:30 pm
Wróble ćwierkają, że kamienicę w której mieści się Zanzibar i Acid Cafe otoczyły rusztowania.
Ta pierwsza od lewej, jakby ktoś nie wiedział
mark40 - Czw Lip 09, 2009 7:13 pm
Zgadza sie, też widziałem rusztowania. Wkrótce (w tym roku) powinny się pojawić rusztowania przy kamienicach nr 3 i 5 (druga i trzecia od lewej, acid i zanzibar to kamienica nr 1 <jakby ktoś nie wiedział> ).
Bruno_Taut - Śro Lip 22, 2009 10:38 am
Wysyłajcie.
http://raslaska.aremedia.net/deklaracja ... gestor.php
mark40 - Śro Lip 29, 2009 10:10 am
Wkleje też tu:
Powstanie chorzowska agora?
Windą na szczyt, rzut okiem na panoramę miasta, potem spektakl w teatrze ogrodowym i wypoczynek w spa. Już tak niedługo będzie można spędzać czas w Chorzowie. Sporo było planów dotyczących wieży byłego szybu Prezydent, ale te wreszcie są bardzo realne.
Popularny Szyb Prezydent to jedyna, unikatowa w Polsce żelbetonowa wieża wyciągowa. – To perełka, którą grzechem byłoby się nie zaopiekować – mówi o zabytku Joachim Otte, zastępca prezydenta Chorzowa.
Renowacja wieży wyciągowej ma kosztować około trzystu tysięcy złotych. Przyjmowanie oferentów na jej wykonanie zostało zakończone. Najpewniej za miesiąc będzie wiadomo, kto odnowi wieżę. – Remont powinien potrwać do końca roku. Najprawdopodobniej podczas przyszłorocznej majówki wieża zostanie uroczyście otwarta – deklaruje zastępca prezydenta.
Wieża odzyska dawny blask i kolory. – Wieża wyciągowa szybu Prezydent nie będzie miała już bordowego koloru, będzie jak większość tego typu konstrukcji, szaroniebieska – mówi Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków.
Odnowienie wieży to jednak nie wszystko. Aby obiekt spełniał funkcje turystyczne, trzeba uporządkować otoczenie, które jest nie mniej zaniedbane, jak sam zabytek. Tym zajmie się stowarzyszenie Sztyg.art, które funkcjonuje na terenie Centrum Restauracyjno-Konferencyjnego Sztygarka, obiektu sąsiadującego z szybem. Gotowa jest umowa dotycząca współpracy miasta ze Stowarzyszeniem Sztyg.art. Zgodnie z umową miasto wyremontuje wieżę, a stowarzyszenie zajmie się otoczeniem wokół niej. – Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie ze środków unijnych, w wieży wyciągowej powstanie winda, a na jej szczycie taras widokowy – mówi Michał Wróblewski, prezes stowarzyszenia, właściciel Sztygarki.
Teren wokół wieży ma 4 tysiące metrów kwadratowych. – Chcemy go oczyścić, ogrodzić, a potem stworzyć przemysłowy park tematyczny. Planujemy sprowadzić tutaj nieużywane już dziś urządzenia górnicze i hutnicze. Zwiedzający mieliby w ten sposób okazję poznawać historię Górnego Śląska – tłumaczy. Plany są bardzo ambitne. Wyremontowana wieża ma zostać częścią Szlaku Zabytków Techniki. - Już od pewnego czasu organizujemy wydarzenia kulturalne, wystawy, konferencje poświęcone kulturze – mówi szef stowarzyszenia.
Marzy mu się, aby to miejsce było ważnym punktem wycieczek. – Ci którzy jeżdżą do kopalni Luiza w Zabrzu, mogą zwiedzać jej podziemia. U nas można oglądać zabytki na powierzchni, ale za to proponujemy infrastrukturę turystyczną, pokoje gościnne, restauracje i ciekawe wydarzenia kulturalne [w najbliższy piątek rozpoczyna się Chorzowski Teatr Ogrodowy - przyp. red.]. U nas można dobrze wypocząć – opowiada.
Szef Sztygarki idzie krok dalej. Chciałby, aby otoczenie wokół wieży stało się nową chorzowską agorą. Miejscem, które zastąpiłoby chorzowski Rynek. – To będzie idealne miejsce dla zwiedzających. Jest stosunkowo blisko centrum, ale panuje tutaj wyjątkowy spokój – mówi.
Ten spokój mogą jedynie zakłócić plany budowy obwodnicy Chorzowa, która ma biec w bliskim sąsiedztwie terenów Sztygarki. – To perspektywa kilkunastu lat. Jeśli okaże się, że to będzie świetne miejsce wypoczynku, być może przebieg trasy nieco się zmieni – dodaje.
Szyb Prezydent znajduje się przy ul. Kościuszki. Powstał w 1933 r. Jego budowa była finansowana przez spółkę Skarboferm, w której zarządzie zasiadał Wojciech Korfanty. Obiekt nazwę zyskał na cześć prezydenta Ignacego Mościckiego. Przestał pracować w 1996 roku. Najnowsza historia zabytku jest nie mniej interesująca. Jeszcze niedawno wieża należała do prywatnego inwestora, który planował odnowienie wieży w futurystyczny sposób. Kryzys sprawił, że inwestor musiał zmienić plany. Wieżę odsprzedał miastu.
Teraz wszystko wskazuje na to, ze nic już nie stanie na przeszkodzie, by szyb wreszcie zmienił swoje oblicze, a już niedługo zacznie przyciągać
turystów nie tylko ze Śląska.
(pam)
http://www.chorzowianin.pl/news-396.html
mark40 - Nie Sie 09, 2009 9:18 am
rozpoczął się remont elewacji plebanii
Stawiane są też rusztowania przy deptaku
Powyższa kamienica została wyremontowana jakos pod koniec lat 90-tych i znowu remont. Od kilku lat stała pusta, moze jest nowy właściciel. Przydałby sie remont tych dwóch po bokach. Niestety prywatni właściciele nie kwapia sie do tego.
mark40 - Pon Sie 10, 2009 6:14 pm
Znakowanie zabytków
Miejski Konserwator Zabytków w Chorzowie przystąpił do pierwszego etapu znakowania tabliczkami obiektów zabytkowych, wpisanych do rejestru zabytków woj. śląskiego i obiektów objętych ochroną Miejskiego Konserwatora Zabytków w Chorzowie.
W pierwszej kolejności zamontowanych zostanie 51 tabliczek, na których zawarte są informacje o pierwotnej nazwie obiektu, jego przeznaczeniu, roku budowy, stylu w jakim zostały wzniesione, oraz projektancie. Do końca 2010 roku Miejski Konserwator Zabytków planuje umieścić takie tabliczki łącznie na 180 obiektach zabytkowych lub reprezentujących walory architektoniczne. Koszt wykonania 51 tabliczek w wysokości 15 tys. zł pokryło miasto.
Wykaz obiektów na których zostaną umieszone tabliczki
BUDYNKI MIESZKALNE, WILLE:
1. Willa - ul. Stefana Batorego 44, p
2. Willa - ul. Stefana Batorego 17,
3. Willa - ul. Sobieskiego 13,p
4. ul. Zjednoczenia 1 - Drapacz Chmur,p
5. Kolonia robotnicza - ul. Graniczna /Szczepańska /Odrowążów /Karłowicza, (4)p I, II
6. "Bauferein" - ul. Farna /Karpacka /Karłowicza, (3)p / zespół zabudowy spółdzielczej/
7. "Bauferein" - ul. Barska /pl. Mickiewicza /Stalmacha, (3)p /budynek w stylu modernistycznym/
8. "Bauferein" - ul. Karwińska, p / zespół zabudowy spółdzielczej/
9. Willa - ul. Stefana Batorego 35,p
MILITARIA:
1. Schron dowodzenia ul. Katowicka 68, BRAK
BUDYNKI UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ:
1. Ratusz Miejski - Rynek 1,m
2. Ratusz Gminy Chorzów - pl. Piastowski 17,p
3. Ratusz Gminy Wielkie Hajduki - ul. Ratuszowa 3,p
4. Poczta Główna - ul. Pocztowa 1,dm
5. Dworzec PKP - ul. Armii Krajowej 46,p
6. Budynek ZUS - ul. Dąbrowskiego 45,dm
7. Szpital Specjalistyczny - ul. Zjednoczenia 10,m
8. Zespół Szpitali Miejskich im. A. Mielęckiego - ul. Strzelców Bytomskich 11,
9. Teatr Rozrywki - ul. M. Konopnickiej 1,m
10. Dom Pomocy Społecznej - ul. Powstańców 45,m
11. Starochorzowski Dom Kultury - ul. Siemianowicka 59,m
BUDYNKI SZKOLNE:
1. IV Liceum im. M. Skłodowskiej - Curie - ul. Dąbrowskiego 34,dm
2. I Liceum im. J. Słowackiego - ul. Dąbrowskiego 36,m
3. III Liceum im. S. Batorego - ul. Farna 7,dm
4. II Liceum im. J. Ligonia - ul. 3 Maja 22,dm
5. Zespół Szkół Ekonomicznych - ul. Urbanowicza 2,pespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4, im. J. Śniadeckiego - ul. Piotra 1,m
OBIEKTY PRZEMYSŁOWE:
1. Wieża wyciągowa szybu Prezydent - ul. Kościuszki,p
2. Zajezdnia tramwajowa Chorzów Batory - ul. Inwalidzka 5,p
3. Dyrekcja Huty Batory - ul. Dyrekcyjna 3,p
4. Zabudowania Szybu Elżbieta - ul. Siemianowicka,p
5. Rzeźnia Miejska - ul. Krakusa 3,p
OBIEKTY SAKRALNE:
1. Kościół p. w. św. Wawrzyńca - ul. Lwowska/ Konopnickiej,m
2. Kościół p. w. św. Barbary - ul. 3 Maja 18,dm
3. Kościół p. w. św. Marii Magdaleny - ul. Bożogrobców 31,m
4. Kościół p. w. św. Józefa - ul. Łagiewnicka 17,m
5. Kościół p. w. św. Jadwigi - ul. Wolności 51,m
6. Kościół p. w. św. Antoniego - ul. Kopernika 1,p
7. Kościół p. w. WNMP ul. Farna 3,m
8. Kościół p. w. NSPJ - ul. Długa 32,m
9. Kaplica cmentarna parafii św. Jadwigi - ul. Cmentarna/Drzymały,p
10. Kościół im. Elżbiety - ul. Katowicka 96,m
11. Kościół im. M. Lutra - ul. Powstańców 13,p
http://www.chorzow.eu/index.php?ID=124956293532499439
Fajny pomysł
Wit - Czw Sie 20, 2009 4:43 pm
Podatkiem po kieszeni właściciela zabytku
12.08.2009
Zabawa w kotka i myszkę Urzędu Miasta w Chorzowie i właściciele dawnego ratusza w Chorzowie Batorym nabiera kolorów. Po raz pierwszy chorzowscy urzędnicy naliczą podatek od nieruchomości za działkę zajmowaną przez zabytek. Ma być to swoista "kara" dla właściciela i zarządcy ratusza, który popada w coraz większą ruinę.
Obecna właścicielka mieszka za granicą. Ratuszem ma w jej imieniu zarządzać firma Con-Gestor. Jednak budynek stoi zamknięty tylko na kłódkę, a konserwatorzy zabytków, miejski i wojewódzki, wskazują kolejne elementy wymagające pilnej naprawy. Zarządca po ich monitach połatał wreszcie dach, zapewnia, że zabezpieczył okna i usunął wyrastające z murów samosiejki. Konieczne jest jeszcze orynnowanie. Teoretycznie ma być zrobione do 30 września - takie są ostatnie zalecenia pokontrolne. Wojciech Korona, szef Con-Gestora tłumaczy tylko, że właścicielka będzie pewnie chciała zamontować rynny przed zimą, aby nie pogarszać stanu budynku. Prokuratura już zajmowała się tą sprawą i badała, czy zabytek może się zawalić. Sprawa została umorzona. Teraz Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków ma nadzieję, że podatek naliczony za pięć ostatnich lat, da efekt, a ratusz będzie remontowany. - To jest spora działka, więc i kwota będzie znaczna - mówi Mercik.
Marek Kopel, prezydent Chorzowa, już takim optymistą nie jest. Nie chce jednak umarzać podatku osobie, która nie spełnia kryteriów nałożonych przez ustawę.
O umarzaniu podatku za nieruchomość zajmowaną przez zabytek mówi ustawa o podatkach. I dlatego, jak mówi Barbara Klajmon, wojewódzki konserwator zabytków, wiele miast "z góry" umarza podatek. O tym, że ustawa dopowiada, że podatku nie płacą tylko ci właściciele, którzy dbają o swoje zabytki, pamięta już niewiele miast. Klajmon przywołuje tu przykład Zabrza. Tamtejsi urzędnicy co roku pytają wojewódzkiego konserwatora o stan konkretnych zabytków i dopiero na tej podstawie umarzają podatki. Małgorzaty Mańki-Szulik, prezydent Zabrza, takie postępowanie nie dziwi. Z dbałości o zabytki uczyniła jedno z głównych kół zamachowych swojego urzędowania.
Monika Pacukiewicz - POLSKA Dziennik Zachodni
http://slask.naszemiasto.pl/wydarzenia/1035178.html
qlomyoth - Wto Sie 25, 2009 1:56 pm
Katowicka/Krzyżowa
qlomyoth - Wto Sie 25, 2009 11:23 pm
Coś z Chorzowa Starego, Plac Jana.
mark40 - Sob Sie 29, 2009 10:35 am
Szkoda, że okna w kamienicach na placu Jana nie są czerwone.
absinth - Pon Wrz 07, 2009 4:05 pm
ciekawa pozycja, acz nieco dla mnie za droga
http://www.allegro.pl/item729421797_chr ... esien.html
Tomek_UK - Czw Wrz 10, 2009 10:33 am
Znalazłem ofertę sprzedarzy tego wielkiego budynku przy rynku w Chorzowie:
http://www.domoklik.pl/oferta/sprzedam/ ... rynek.html sama w sobie oferta nie wiem czy jakaś super atrakcyjna - nigdy nie zajmowałem się nieruchomościami za dwadzieścia kilka milionów ale sposób zaprezentowania jest bardzo ciekawy. Można dokładnie - w miarę dokładnie - obejrzeć ten budynek.
mark40 - Wto Wrz 15, 2009 11:01 am
Gdyby rynek był rynkiem proponowałbym powstanie domu handlowego z tego gmachu. Obecnie rynek odstrasza, wiec nie wiem czy komuś opłaci się robic coś w tym rodzaju. Co innego jeśli zaadaptowano by tez pusty teren za gmachem na którym mozna zbudować wiekszą galerie a sam zabytkowy budynek właczyć do niej.
Zaczyna się bój o rzeźnię?
Miejski konserwator zabytków walczy o kolejny cenny obiekt w mieście. Tym razem, po zabytkowym ratuszu w Batorym, postanowił skontrolować stan dawnej rzeźni miejskiej przy ul. Krakusa. Właściciel na spotkanie nie przyszedł, mimo że przepisy nakazują mu udostępnić zabytek konserwatorom.
Jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia, niedoszła kontrola rzeźni może stać się początkiem podobnych korowodów, jak w przypadku zabytkowego ratusza. Tym zabytkiem zajmowała się już prokuratura i policja, a teraz sąd.
Czy warto tak starać się o starą rzeźnię? - To zabytek wysokiej klasy, nawet to, co pozostało, jest bardzo cenne - podkreśla Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków w Chorzowie.
Dawna rzeźnia miejska to właściwie cały kompleks budynków o powierzchni ok. 2,5 ha.
- Widać, że obiekt nie jest należycie konserwowany. Będzie wyznaczony kolejny termin kontroli - mówi Barbara Klajmon, wojewódzki konserwator zabytków.
- To zabytek cenny nie tylko dla miasta, ale dla całego regionu. Związany z przemysłem, ale nietypowym, bo spożywczym - mówi Mercik.
Neogotyckie budynki z czerwonej cegły wciąż wyglądają bardzo efektownie. Rzeźnia została oddana do użytku w 1901 r. i była wówczas bardzo nowoczesna. Jak informuje "Encyklopedia Chorzowa", mięsne wyroby z tego miasta trafiały do Niemiec i Anglii, bo rzeźnię postawiono przy bocznicy kolejowej.
Czy rzeźnia dostanie drugą szansę? Jej właściciel złożył kilka lat temu wniosek o zmianę planu zagospodarowania terenu. Deklarował, że chciałby tu postawić budynki mieszkalne i usługowe, może nawet wieżowiec. Procedura zmiany planu jeszcze się nie zakończyła.
http://chorzow.naszemiasto.pl/wydarzeni ... ,id,t.html
qlomyoth - Wto Wrz 15, 2009 11:13 am
Gdyby rynek był rynkiem proponowałbym powstanie domu handlowego z tego gmachu. Obecnie rynek odstrasza, wiec nie wiem czy komuś opłaci się robic coś w tym rodzaju. Co innego jeśli zaadaptowano by tez pusty teren za gmachem na którym mozna zbudować wiekszą galerie a sam zabytkowy budynek właczyć do niej.
Dokładnie, wypełnić cały kwartał - od tego budynku przy Kościuszki, aż do Moniuszki i rogu Katowickiej/Moniuszki. A nawet wyburzyć te dwie liche kamienice w Rynku, które nie pasują do niczego w okolicy.
Wygląd Rynku to jedno, ale z drugiej strony jest to teren gdzie się krzyżują trasy komunikacyjne do Katowic, Bytomia, Siemc, Świon, Rudy, itd..
qlomyoth - Pią Wrz 18, 2009 4:10 pm
qlomyoth - Pią Wrz 18, 2009 7:19 pm
I jeszcze jedna kamienica, której remont zbliża się ku końcowi
mark40 - Nie Wrz 27, 2009 10:56 am
Kamienica na Zjednoczenia
Partery wykładają już prawie wszedzie kamieniem. Przynajmniej nie bedzie się brudził
Nowe rusztowania na deptaku
Drapacz chmur też okłądany jest na dole czarnym kamieniem.
mark40 - Sob Paź 03, 2009 5:25 pm
Odrestaurowane 2 kamienice na skrzyzowaniu Katowickiej/Krzyzowej. Kamienice nietypowe, bo mające reprezentacyjne elewacje z 3 stron.
mark40 - Sob Paź 03, 2009 5:26 pm
W tle wyremontowana kamienica w zeszłym roku. W środku widoczna kamienica - Krzyzowa 2a, po drugiej stronie jest identyczna - Kryżowa 1, remont obu zaplanowany jest w przyszłym roku)
mark40 - Sob Paź 24, 2009 8:55 pm
Kamienica na rogu Truchana-Chrobrego
mark40 - Sob Paź 24, 2009 8:58 pm
Przy "przedłużonej Wolce"
onto - Sob Paź 31, 2009 2:35 pm
Balkony już gotowe !!! Wyglądają rewelacyjnie !! Firmie wykonującej renowacje należą się duże brawa !!
mark40 - Sob Paź 31, 2009 2:45 pm
Świetna renowacja. Trochę razi niedopasowana nowa cagła do starej co widac na drugim zdjeciu po lewej stronie balkonów. Przed budunkiem przydałoby się trochę niskiej zieleni.
mark40 - Nie Lis 29, 2009 12:00 pm
W budynku obecnie mają siedzibę dwie firmy: HPH Hutmaszprojekt - własność Zarmenu Biuro projektowe oraz Giprokoks Polska - oddział ukraińskiego instytutu badawczego.
SPUTNIK - Nie Lis 29, 2009 12:16 pm
genialne !
qlomyoth - Nie Lis 29, 2009 1:27 pm
na plus trzeba też zapisać firmy, które będą w nim działać.
Btw, mam alergię na te pomarańczowe hasioki, z których jeden załapał się na zdjęcie.
mark40 - Nie Lis 29, 2009 3:46 pm
Hasiok jest bardzo sprytnie przywiązany do lampy
d-8 - Nie Lis 29, 2009 3:58 pm
no prosze, wyczes.
hasiok strzezony tez ma swoj urok
m20 - Nie Lis 29, 2009 4:27 pm
małe info - szyb Prezydent odsłonięty, chyba powoli kończy się remont. Z daleka dużo nie widać, kolor troche jasny, ale to tylko kwestia czasu:).
pytani inne - na dzien dzisiejszy ma on byc jakos dostepny w najlizszej przyszlosci czy to tylko konserwacja ?
qlomyoth - Pon Lis 30, 2009 9:51 am
Ściągają rusztowania z szybu Prezydent. Zdjęcia: Heniek (wrzucam linki, bo wiadomo jak to jest z fotosikiem):
http://global.images6.fotosik.pl/577/7c ... 5d8018.jpg
http://global.images6.fotosik.pl/577/c4 ... 60678c.jpg
http://global.images8.fotosik.pl/137/dc ... a2df0b.jpg
marbytom - Pon Lis 30, 2009 11:41 am
Jak mają zagospodarować teren wokół Szybu Prezydent? Są już może jakieś plany i jaka będzie funkcja szybu- punkt widokowy?
kiwele - Pon Lis 30, 2009 5:03 pm
Ściągają rusztowania z szybu Prezydent. Zdjęcia: Heniek (wrzucam linki, bo wiadomo jak to jest z fotosikiem):
http://global.images6.fotosik.pl/577/7c ... 5d8018.jpg
http://global.images6.fotosik.pl/577/c4 ... 60678c.jpg
http://global.images8.fotosik.pl/137/dc ... a2df0b.jpg
Mam wielki zawodowy uraz do wiez szybowych, ktore zostaly pozbawione lin wyciagowych.
Patrzac na nie czuje sie jakbym byl duszony. Brakuje mi tchu.
Skadinad takie wieze przypominaja symboliczne zegary bez wskazowek w filmach Bergmanna.
Czas zatrzymany, czas stracony.
Gdybym mial na to wplyw, to nie zapomnialbym w takich przypadkach zakotwic do ziemi liny schodzace z kol wyciagowych.
Byloby mniej okrutnie.
mark40 - Pią Gru 04, 2009 9:28 pm
Prezydent kosztował 368 tys. zł. W Chorzowie się cieszą
Zakończył się remont wieży szybu Prezydent w Chorzowie. Ta wysoka na 50 metrów żelbetowa konstrukcja to absolutny unikat. Całkiem możliwe, że na świecie nie ma takiej drugiej. Po remoncie przypomina dzieło mocno ekstrawaganckiego artysty.
Rusztowania zdjęto kilka dni temu i wieża po raz pierwszy od lat zabłysła oślepiającą bielą. W szarym otoczeniu smukła, ale potężna konstrukcja wygląda jak przybysz z innego świata. I prawie nim jest. - Wieże wyciągowe zwykle budowało się ze stali, ta jest z żelbetu. Dlaczego? Trzeba by zapytać projektanta - mówi Henryk Mercik, chorzowski konserwator zabytków. Wieża wyciągowa powstała w 1933 roku według projektu inżyniera Ryszarda Heilemana z Katowic. Na pewno jest jedyną w Polsce taką zabytkową konstrukcją. Czy jedyną na świecie? Możliwe. - Ja przynajmniej nie znam podobnych. Ta wieża to najbardziej oryginalna realizacja architektoniczna w polskim górnictwie. Stalową wieżę wybudować można było łatwo. Praca z żelbetem wymagała ogromnej precyzji i znawstwa. Materiał pozwolił za to na uproszczenie konstrukcji. Dzięki temu otrzymaliśmy elegancką, czystą formę właściwą funkcjonalizmowi - mówi Mercik. Być może właścicieli chorzowskiej kopalni do eksperymentu nakłonił przykład pobliskich Szombierek, gdzie dopiero co oddano do użytku również nietypową Krystynę.
Prezydent przestał działać na początku lat 90. Wieża miała kilku prywatnych właścicieli, ale żadnemu nie udało się zebrać pieniędzy na jej wyremontowanie. W zeszłym roku kupił ją chorzowski magistrat. - W ostatniej chwili, bo konstrukcja była już mocno zniszczona - mówi Joachim Otte, wiceprezydent Chorzowa. Przez szpary w popękanym betonie woda dostawała się do zbrojeń. Oryginalną fakturę i kolor betonu kryły obłażące płatami warstwy burej farby. Specjaliści od renowacji zabytków walczyli z tym bałaganem przez kilka miesięcy. - Część zniszczonych elementów stalowych trzeba było wymienić, resztę tylko oczyścić i zabezpieczyć. Potem każdy ubytek musieliśmy uzupełnić specjalnymi materiałami, które nie odróżniają się od oryginalnych - wyjaśnia Andrzej Stokłosa prowadzący prace renowacyjne.
Remont kosztował 368 tys. zł. Żeby wieża stała się atrakcją, trzeba wydać jeszcze więcej. Teraz mają się o to martwić nie tylko urzędnicy. Prezydenta wydzierżawiło od miasta stowarzyszenie SZTYG.art, które w pozostałych po kopalni zabudowaniach od lat prowadzi działalność kulturalną. Teren wokół wieży, służący jako dzikie wysypisko śmieci, stowarzyszenie zamierza przekształcić w park tematyczny poświęcony używanym w przemyśle maszynom oraz ogród. - Przez lata na tej działce wyrosło mnóstwo drzew. Szkoda je wycinać. Będą naturalnym kontekstem dla parku tematycznego - mówi Iwona Wróblewska ze stowarzyszenia. Jeśli do lata działkę uda się chociaż wstępnie uporządkować, wieża posłuży jako scenografia dla spektakli prowadzonego przez SZTYG.art Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. Chorzowscy animatorzy kultury mają nadzieję, że teren wokół wieży stanie się ważnym punktem na mapie miasta. - Chorzów nie ma rynku, ulica Wolności ma ograniczone możliwości, więc to tu mogłaby powstać nowa agora, idealna na wszelkie większe imprezy - mówi Michał Wróblewski, prezes SZTYG.artu.
Stowarzyszenie już pisze wnioski o unijne dofinansowanie prac przy dostosowywaniu wieży do potrzeb turystów. Zanim wpuści się ich na platformę widokową na górze, trzeba przynajmniej zabezpieczyć schody. - Chcielibyśmy też zamontować windę - mówi Wróblewski. W przyszłym roku wieża ma świecić już nie tylko w słońcu. Zostanie podświetlona. O zamontowanie iluminacji ma zadbać stowarzyszenie, za prąd będzie płacić miasto.
Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... iesza.html
W tym roku zatem dwa charakterystyczne obiekty Chorzowa (Prezydent i Drapacz Chmur) zostały znakomicie odrestaurowane.
Prince - Pią Gru 04, 2009 9:44 pm
Kurcze, jeżeli tam rzeczywiście powstanie infrastruktura, a wieże zamienią w punkt widokowe, to będzie to na prawdę świetne miejsce. Tak szczerze to wydaje mi się pstatnio, że w Chorzowie na bazie całej Silesii jest całkiem dobrze. Sukcesywnie odrestaurowywane są kamienice, Drapacz Chmur, Amelung, Teatr rozrywki, teraz ten szyb. Pozostaje tylko pogratulować...
Jeszcze tylko niech zrobią obwodnicę
Strona 2 z 3 • Wyszukano 558 wypowiedzi • 1, 2, 3