ďťż
[Inwestycje] W innych miastach i regionach



MarcoPolo - Wto Sty 24, 2006 7:22 pm
http://gielda.onet.pl/0,1235634,wiadomosci.html

Getin wybuduje centrum za 300 mln euro

(PAP, pb/24.01.2006, godz. 14:47)

Kosztem ok. 300 mln euro ma powstać we Wrocławiu centrum biurowo-hotelowo-rozrywkowe. Zamierza wybudować je Leszek Czarnecki, jeden z najbogatszych Polaków, który kupił najwyższy wrocławski budynek - Poltegor.

Poinformowała o tym we wtorek PAP doradca zarzĹĄdu Getin Holding ds. PR Grażyna Bukowska.

Poltegor to 24-piętrowy biurowiec wybudowany w latach 70. ubiegłego wieku, o powierzchni całkowitej 20 tys. m. kw. Należał do spółki Poltegor Projekt, zajmujĹĄcej się usługami projektowymi dla kopalń odkrywkowych. Budynek stał się także znany dzięki organizowanym od kilku lat Mistrzostwom Europy w Biegu po Schodach "Złote Schody Poltegoru".

Leszek Czarnecki kupił budynek wraz z działkĹĄ o powierzchni 2,7 ha. Teraz całoÂść należy do jego spółki Wrocław NieruchomoÂści. Biznesmen niedaleko od swojego nabytku buduje Arkady Wrocławskie, centrum biznesowo-usługowo-handlowe. MajĹĄ się tam znaleÂźć sklepy, multikino, biura i siedziba Getin Banku.

Budynek Poltegoru będzie poddany wnikliwej ekspertyzie technicznej, która zdecyduje o opłacalnoÂści remontu. IntencjĹĄ inwestora jest pozostawienie budynku; jednak nie remontowany od 1982 r. wieżowiec nie spełnia wielu norm budowlanych i technicznych. JeÂśli uda się go wyremontować, będzie o kilka pięter wyższy, będzie miał też o 1/3 więcej powierzchni użytkowej - wyjaÂśniła Bukowska.

"Inwestycja planowana przez Leszka Czarneckiego, obejmujĹĄca budowę apartamentowca, biurowca, hotelu oraz częÂści handlowo- rozrywkowej, rozpocznie się w 2007 r. Koszty inwestycji wstępnie oceniane sĹĄ na 200-300 mln Euro. Budowa potrwa ok. 3 lat. Będzie to przedsięwzięcie na niespotykanĹĄ we Wrocławiu skalę, kilkakrotnie większe niż trwajĹĄca od maja ub. roku budowa Arkad Wrocławskich" - poinformowała Bukowska.

Termin oddania Arkad do użytku zaplanowano na pierwszy kwartał 2007 r. i najprawdopodobniej zostanie dotrzymany. Roboty budowlane zaawansowane sĹĄ w 50 proc. Powierzchnia przyszłego centrum biurowo- handlowego została już w większoÂści wynajęta, podpisano umowy z najemcami. W Arkadach Wrocławskich znajdzie się m.in. ponad 130 sklepów, 7 kawiarni, 3 restauracje.

Podpisana już została umowa ze specjalistycznĹĄ firmĹĄ z Berlina, która zbuduje największe w tej częÂści Europy oceaniczne akwarium pod dachem. CzeÂść biurowa liczyć będzie 14 pięter. WartoÂść całej inwestycji wynosi 100 mln Euro.

W tym roku gmina Wrocław ma wystawić na przetarg swojĹĄ częÂść terenu, czyli 4,5 ha od hotelu Wrocław aż do wieżowca Poltegoru. Gdyby Czarnecki wygrał przetarg, wtedy stałby się właÂścicielem dużego terenu ograniczonego ulicami: Powstańców ÂŚlĹĄskich, WielkĹĄ, GwiaÂździstĹĄ i SwobodnĹĄ. Na tym terenie, którego wartoÂść jest szacowana na 100 mln zł, ma powstać centrum biznesowe Wrocławia.




maciek - Śro Sty 25, 2006 5:30 pm

artykuł
Shell chce stworzyć w Krakowie centrum księgowe
(PAP, aj/25.01.2006, godz. 15:44)

Jeden z największych koncernów paliwowych, grupa Royal Dutch Shell, planuje lokalizację w Krakowie swojego piątego na świecie centrum finansowo-księgowego. Inwestycja przyniesie kilkaset nowych miejsc pracy.

Rzecznik Shell Polska Alfred Kubczak poinformował PAP w środę, że przedsięwzięcie czeka obecnie na decyzję Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) w sprawie rządowego dofinansowania dla utworzenia nowych miejsc pracy. Według niego decyzja ta będzie decydująca dla losów projektu.

"Jeśli decyzja będzie pozytywna, to natychmiast rozpoczniemy działania dotyczące lokalizacji inwestycji w Krakowie. Wtedy też dowiemy się dokładnie, jaki będzie poziom zatrudnienia w nowym centrum" - powiedział rzecznik.

Według wstępnych szacunków centrum Shella zatrudni kilkuset fachowców z dziedziny finansów i księgowości. Zajmować się będzie obsługą wybranych rynków, na których działa koncern. Na razie nie ustalono jeszcze ostatecznej lokalizacji przedsięwzięcia w Krakowie ani tego, czy zajmie ono własny, czy wynajmowany biurowiec.

"Shell brał pod uwagę możliwość lokalizacji tego centrum w różnych państwach. Zwyciężyła Polska, a Kraków to najbardziej prawdopodobna lokalizacja" - podkreślił rzecznik.

Royal Dutch Shell Group jest jednym z największych światowych koncernów gospodarczych. Obecny w ponad 145 krajach zatrudnia około 115 tys. pracowników. Kontroluje 10 proc. światowych zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego.

W ciągu dziesięciu lat działalności w Polsce koncern Shell zainwestował ponad 400 mln dolarów i dał zatrudnienie blisko 3 tys. osób. Ma sieć około 220 stacji benzynowych.
[hr]

Przydałaby się chociaż jedna taka inwestycja w Katowicach. Potem byłoby znacznie łatwiej zdobywać kolejne tego typu inwestycje.



_PM_ - Czw Sty 26, 2006 9:05 am

Przydałaby się chociaż jedna taka inwestycja w Katowicach. Potem byłoby znacznie łatwiej zdobywać kolejne tego typu inwestycje.

Przerażające jest to jak wszyscy omijają nasz region....



d-8 - Czw Sty 26, 2006 7:16 pm

Przydałaby się chociaż jedna taka inwestycja w Katowicach. Potem byłoby znacznie łatwiej zdobywać kolejne tego typu inwestycje.

Przerażające jest to jak wszyscy omijają nasz region....




absinth - Wto Sty 31, 2006 5:41 pm


„Aktualna wiedza genetyczna oraz możliwości technologiczne są wystarczające, by wykorzystać je w architekturze – zapewnia EstĂŠvez. – Problem polega na tym, że dotychczas nikt się tym nie zainteresował”. Uczeni skupili się na medycznych zastosowaniach inżynierii genetycznej – dlatego „żywa architektura jest dopiero w powijakach”.

Pierwszym poważnym sprawdzianem dla ekipy ESARQ jest pomysł Genetycznej Barcelony, przedstawiony niedawno władzom tego miasta. Badacze Esteveza zamierzają zmodyfikować kod DNA roślin i drzew w katalońskiej stolicy, tak by w przyszłości emitowały one naturalne światło. W ten prosty sposób miasto mogłoby znacznie zaoszczędzić na rachunkach za elektryczność. Inżynierowie genetyczni chcą w tym celu zaszczepić komórkom roślin białko pewnej meduzy, zamieszkującej głębiny północnego Pacyfiku, która świeci zielonym fluorescencyjnym światłem. Barcelona mogłaby zapomnieć o tradycyjnym, psującym się oświetleniu, wymagającym wymiany żarówek. Ponadto takie rozwiązanie byłoby w stu procentach ekologiczne.

Uczeni z ESARQ wyhodowali już nawet pierwsze świecące rośliny. Zasadzono siedem drzew cytrynowych („pierwszych w historii roślin służących architekturze” – jak określił je EstĂŠvez), którym wszczepiono wspomniane białko. Okazuje się jednak, że „świecą o wiele słabiej, niż się spodziewano”. Dlatego trzeba będzie wykonać kolejne eksperymenty. EstĂŠvez uspokaja ekologów, że białko meduzy nie czyni roślinom żadnej szkody.



SPUTNIK - Wto Sty 31, 2006 6:00 pm
Komórki roślinne, w przeciwieństwie do zwierzęcych posiadają ścianę
komórkową co zapewne jest powodem znacznych strat w luminescencji .

Więc może bardziej opłaca się poddać modyfikajom samych Barcelończyków



absinth - Pią Lut 03, 2006 9:55 am


Indie atakują nie tylko stal
(Puls Biznesu/03.02.2006, godz. 06:35)
Co łączy centrum usług, fabrykę opakowań i zakład telewizorów? Indyjskie pochodzenie. Ruszył desant firm z tego kraju.

Okazuje się, że indyjskie koncerny nie interesują się wyłącznie polskimi hutami. Zanosi się na kilka inwestycji z zupełnie innych branż.

Tubki do pasty

Arista Tubes, brytyjska spółka należąca w 100 proc. do indyjskiego producenta opakowań Effel Propack, rozważa budowę nawet trzech fabryk w Polsce.

- Nie komentujemy informacji o planowanych przedsięwzięciach - mówi Peter Roberts, rzecznik Arista Tubes.

Producent opakowań z tworzyw sztucznych stworzy 300 miejsc pracy. Jedna z rozważanych lokalizacji to Międzyrzecz w Lubuskiem. Niewykluczone, że specjalnie dla tego inwestora zostanie stworzona podstrefa w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Centra tuż tuż

Kolejny inwestor z Indii - KPIT Cummings - już niedługo może zawitać w Łodzi lub Wrocławiu. Chodzi o centrum usług IT oraz centrum księgowe, które ma ruszyć już w kwietniu i zatrudnić około 500 osób. Przypomnijmy, że centrum outsourcingowe o powierzchni 20 tys. m kw. zatrudniające 1500 osób planuje otworzyć w pobliżu Krakowa Tata Consultancy Services, firma świadcząca usługi outsourcingowe w zakresie rozwiązań informatycznych oraz procesów biznesowych, w której pracuje 35 tys. konsultantów. Oba projekty outsourcingowe obsługuje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ).

Jest jeszcze BPL, koncern produkujący telewizory, lodówki, pralki, itp., który rozważa przeniesienie produkcji ze Słowenii do Polski ze względu na niższe koszty pracy. Na razie o planach BPL nie wie ani ambasada Indii, ani Polsko-Indyjska Izba Handlowa, ani PAIIZ. W słoweńskiej fabryce firma produkuje 200 tys. sztuk telewizorów o rozmiarach do 29 cali.

Punkt widzenia

Czy to zapowiedź powodzi indyjskich firm?

- Faktycznie mamy projekty z tego kraju, ale to na pewno nie fala Đ ocenia Sebastian Mikosz, wiceprezes PAIIZ.

Inaczej postrzegają sytuację władze samorządowe.

- związku ze zwiększonym zainteresowaniem inwestorów hinduskich prezydent Wrocławia udaje się z wizytą do Indii. Na zaproszenie koncernu Hewlett-Packard prezydent zwiedzi centrum rozliczeniowe firmy w Bangalore, odwiedzi również inne centra IT w tym kraju - mówi Paweł Panczyj, szef departamentu wspierania inwestorów zagranicznych w Urzędzie Miasta Wrocław.

Najwięksi indyjscy inwestorzy to Mittal Steel (PSH) czy Videocon (Thompson). Hinduskie firmy są też aktywne w sektorze farmaceutycznym - wejście do Polski rozważają Torrent, Strides Arcolab czy Ranbaxy.

Oko eksperta
Na fali

Polska jest jednym z największych partnerów handlowych Indii w Europie Środkowej i Wschodniej. Wymiana zbliżyła się w ubiegłym roku do 500 mln USD. Polską interesuje się coraz więcej indyjskich firm i coraz więcej ich się będzie pojawiać. Ten trend rozpoczął się 3-4 lata temu i będzie rosnąć Oprócz dużych korporacji Polską zainteresowane są również małe firmy, a nawet drobni przedsiębiorcy. Dziennie odpowiadamy na około cztery zapytania od takich firm, zainteresowanych eksportem towarów do Polski.

Małgorzata Grzegorczyk

chcialbym wreszcie moc przeczytac ze w Katowicach powstaja centra tego typu co zaznaczone pogrubiona czcionka i chcialbym zeby nasi urzednicy i nasz Prezydent wreszcie zaczal brac przyklad z Wrozclawia z tego jak sie powinno dzialac
Dutkiewicz zauwazylem gdy tylko sie dowiaduje ze chce ktos inwestowac w Polsce to od razu zabiega zeby zainwestowal we Wroclawiu u nas sie czeka a nuz sie ktos zglosi



babaloo - Sob Lut 04, 2006 5:26 pm


- związku ze zwiększonym zainteresowaniem inwestorów hinduskich prezydent Wrocławia udaje się z wizytą do Indii. Na zaproszenie koncernu Hewlett-Packard prezydent zwiedzi centrum rozliczeniowe firmy w Bangalore, odwiedzi również inne centra IT w tym kraju - mówi Paweł Panczyj, szef departamentu wspierania inwestorów zagranicznych w Urzędzie Miasta Wrocław.



Boję się, że naszym włodarzom Indie kojarzą się wyłącznie z tsunami i Matką Teresą z Kalkuty

Czy w naszym urzędzie jest coś a la "departament wspierania inwestorów zagranicznych", albo czy chociaż rozpoznano już potrzebę takich działań i zlecono komuś innemu.



Safin - Nie Lut 05, 2006 1:22 pm
Nadal uważam, że zorganiowanie konferencji z włodarzami jest bardzo potrzebne. Można by rządzącym uświadomić jak marni są [i dać oczywiście szansę do obrony], a przyszłym wyborcą pokazać czego mogą oczekiwać. Bo mało kto w Katowicach czy na Śląsku wie co nam przechodzi koło nosa i dlaczego, i w wyborach znów zagłosują oni na tych co budują drogę.

Nie nagłaśniamy problemu, to go nikt nie dostrzega. A...
Nie ma problemu jeśli go nikt nie dostrzega.



sqro - Nie Lut 05, 2006 2:09 pm

Czy w naszym urzędzie jest coś a la "departament wspierania inwestorów zagranicznych", albo czy chociaż rozpoznano już potrzebę takich działań i zlecono komuś innemu.

własnie ciekawe
Rzuciłem okiem na to: Regulamin organizacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

i tak do końca nie wiem kto odpowiada za "wabienie" inestorów - bo jak wszyscy bądź wiele wydziałów na raz to nikt bo odpowiedzialność sie rozmywa

teoretycznie § 32 (WYDZIAŁ POLITYKI GOSPODARCZEJ) i p.4 tamże (Referat pod nazwą Śląskie Centrum Obsługi Inwestora)

tylko ja w życiu nie słyszałem - o jakiejkolwiek aktywności tegoż referatu - ba na oficjalnyych stronach nie ma nawet jak nazywają sie ci odpowiedzialni za inwestycje urzędnicy zarówno dla wydziału jak i referatu. Więc albo są oni bytami fikcyjnymi albo ich aktywność sprowadza sie do typowego dla biurw rozwiązywania krzyżówek.

aha jest też majl : gospodarka@silesia-region.pl

ciekawe czy jest gdzieś na stronach urzedu marszałkowskiego dostępne coś takiego jak 'Activity report' (po polsku sprawozdanie) żeby sobie na ich temat poczytać



Darkat - Nie Lut 05, 2006 2:57 pm
Ja muszę tylko jedno zaznaczyć odnośnie tego dlaczego np. samo miasto Katowice mogą się nie interesować inwestycjami w przemysł. Po prostu nie ma na to terenów. To wyjątkowe miasto pod tym względem. Jedyne tereny jakie nam zostały to po starym przemyśle np. była huta cynku na Wełnowcu oraz tereny w Szopieniach ale wymagąją wiadomo najpierw doprowadzenia ich do porządku. Najbliższe wolne tereny są w Siemianowicach.



babaloo - Pon Lut 06, 2006 7:26 pm
@ Darkat
Miejsca na duże fabryki rzeczywiście jest mało, ale na centra usługowe czy firmy "nowych technologii" jest wbród, bo one mogą powstawać nawet w centrum miasta. Nie potrzebują dużo miejsca i nie zanieczyszczają środowiska.

A co do aktywności naszego Urzędu Miasta na tym polu to nie udało mi sie zidentyfikować odpowiedzialnej jednostki. Sprawdziłem Wydział Działalności Gospodarczej, ale oni poza obsługą urzędu zajmują się "rolnictwem i handlem", no i ewidencją. Wydział inwestycji zajmuje się chyba tylko inwestycjami miejskimi. Wydział Zagraniczny zajmuje się "współpracą z zagranicą " i informacją "O Programach Społecznych i Gospodarczych"

Jest jeszcze Biuro Informacji i Promocji, któremu przewodniczy Pan Waldemar Bojarun ale ono zajmuje się chyba głównie promocją urzędu (ja tylko taką działalność dotychczas zarejestrowałem). W każdym razie nie sądze żeby prowadziło szeroką i systematyczną promocję w kręgach gospodarczych czyli np wytypowało firmy, które warto byłoby pozyskać, sprawdziło czego te firmy ewentualnie potrzebują i konsekwentnie naciskało pisząc do konkretnych ludzi w tych firmach aby u nas zainwestowali ponieważ możemy im zaoferować to czego potrzebują.



d-8 - Pon Lut 06, 2006 10:22 pm


Jest jeszcze Biuro Informacji i Promocji, któremu przewodniczy Pan Waldemar Bojarun ale ono zajmuje się chyba głównie promocją urzędu


heheheee



d-8 - Nie Lut 12, 2006 3:11 pm
Inwestycja GTC w Krakowie

Globe Trade Centre rozpoczyna budowę biurowca Newton w Krakowie. Będzie to drugi, po Galileo, obiekt wchodzący w skład Centrum Biurowego GTC. Budowa biurowca zostanie zakończona na początku 2007 roku, jednak pierwsi najemcy wynajęli powierzchnię jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Powierzchnia Newtona wyniesie ponad 10 tys. mkw.
Globe Trade Centre S.A. realizuje projekty deweloperskie w Polsce, na Węgrzech, w Czechach, Rumunii, Serbii i Chorwacji. Grupa wybudowała i posiada nieruchomości komercyjne o powierzchni około 250 tys. mkw. (lid)

zrodlo:
http://sn.tradepress.com.pl/default.asp ... ge&id=7838



GoldBoy - Pon Lut 13, 2006 8:41 pm
IT napływa do Łodzi
13.02.2006 16:01 - Puls Biznesu

Są pierwsze efekty wprowadzanej przez Łódź od listopada strategii McKinsey, której priorytetami mają być inwestycje w centra usług, logistykę i AGD. Na rozwój centrum rozwiązań informatycznych zdecydowała się firma konsultingowa Accenture.

— W najbliższych miesiącach zatrudnimy od kilkudziesięciu do stu programistów, którzy będą pracować dla firm krajowych i zagranicznych. W Łodzi powstanie też centrum prezentacji online, zostanie rozwinięte zaplecze technologiczne, które pozwoli na obsługę zaawansowanych rozwiązań informatycznych wspierających firmy różnych branż — zapowiada Robert Adamski, dyrektor łódzkiego centrum Accenture Technology Solutions.

Firma zatrudnia w Polsce niemal 600 osób. Nowi pracownicy Accenture przez pierwsze lata są intensywnie szkoleni, inwestycje w każdą osobę to wydatek setek tysięcy dolarów. Na razie nie wiadomo, czy firma będzie ubiegać się o pomoc publiczną z tytułu utworzenia nowych miejsc pracy - napisał "Puls Biznesu".

— Rozmawiamy z władzami miasta. Decyzja o rozwoju już zapadła, ale im lepsze warunki, tym więcej argumentów, by działać jeszcze bardziej intensywnie — mówi Robert Adamski.

Inwestycję władze miasta zawdzięczają swoim staraniom.

— To my zwróciliśmy się do Accenture — podkreśla Marek Michalik, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za inwestycje.

To na pewno nie ostatni z wielu projektów z branży outsourcingu procesów biznesowych (BPO).

— Efektem wizyty prezydenta Kropiwnickiego w Indiach będzie przyjazd delegacji hinduskich firm spodziewany w tym tygodniu. Indie to potentat w branży BPO — mówi wiceprezydent.
[hr]
Artykuł z serwisu WNP

Widać nie tylko władze Wrocławia potrafią być aktywne, a inwestować można i w mieście o charakterze przemysłowym.



d-8 - Pon Lut 13, 2006 8:49 pm


Widać nie tylko władze Wrocławia potrafią być aktywne, a inwestować można i w mieście o charakterze przemysłowym.


Otoz to ! dobry przyklad. tym bardziej ze Lodz to nie jest "ladne miasto" tzn zebym nie zostal zrozumiany zle... Nie ma rynku i tego wszystkiego co jest w Poznaniu, Wrocku czy Kraku, pod tym wzgledem blizej im do nas.
A takie dzialania jakie podejmuje ekpia Kropiwnickiego chetnie widzialbym w Katowicach.

Czy doczekamy sie tego ?



babaloo - Pon Lut 13, 2006 9:04 pm
Łódż była pierwszym polskim miastem, które zatrudniło firmę doradczą McKinsey, do opracowania strategii rozwoju gospodarczego miasta i pozyskania inwestorów

Podobno, kosztowało to 6 mln zł. za co prez. Kropiwnicki był krytykowany. Moim zdaniem to drogo ale opłaca się. Nie chodzi tylko o jakość usług doradczych świadczonych przez McKinseya, która jest na poziomie nieosiągalnym przez urzędników magistratów w Polsce, ale także o to, że jest to firma doradcza znana na całym świecie i propozycje skierowane do potencjalnych inwestorów przez nią firmowane są na pewno dużo bardziej wiarygodne.



d-8 - Pon Lut 13, 2006 9:09 pm

Łódż była pierwszym polskim miastem, które zatrudniło firmę doradczą McKinsey, do opracowania strategii rozwoju gospodarczego miasta i pozyskania inwestorów

Podobno, kosztowało to 6 mln zł. za co prez. Kropiwnicki był krytykowany.


pamietam jak Kropiwnicki zaczynal wspolprace z nimi i wielu watpilo w ta ze cos z tego bedzie.
no i sa efekty! I dobrze.

Ja tez uwazam, ze to sie oplaca mimo, ze najtansze to nie jest.
Nie zawsze najtansze rozwiazania sa najlepsze.



Pieczar - Pon Lut 13, 2006 10:10 pm
Jesli w Katowicach w tym roku nie przybedzie nam takich ze 2 badz 3 inwestycji to wydaje mnie sie ze juz nikt nas nie zauwazy, teraz jest najlatwiej o takie inwestycje i musimy sie bardzo starac bo za pare lat nikt w POlsce tego typu inwestycji robil nie bedzie. A jak wiadomo najtrudniej pozyskac pierwsza a potem to moze jakos poleci. Dalej jestem optymista ale co mi pozostaje????



Pieczar - Wto Lut 14, 2006 10:03 am
Spośród 20 największych firm świata osiem otworzyło lub zadeklarowało założenie w Polsce centrów usługowych, tzw. Business Process Offshoring (BPO). Wykonywane są tu na zlecenie zagranicznych central różne operacje biznesowe.

Placówki offshoringowe powstają jak grzyby po deszczu. Polska ma szansę stać się wiodącym krajem Europy, który świadczy nieprodukcyjne usługi dla całego świata.

Microsoft uprzedził Boeinga

Podczas wizyty w Polsce, na początku lutego, Bill Gates zapowiedział, że w Warszawie powstanie Centrum Inżynierii Oprogramowania Microsoftu.

- Chcemy wykorzystać polskie talenty - uzasadnił decyzję założyciel komputerowego giganta, którego programy operacyjne napędzają ponad 95 proc. komputerów osobistych na świecie. Centrum ma być ośrodkiem obsługi technicznej systemów i aplikacji biznesowych wykorzystywanych przez firmę i jej partnerów w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. - Macie doskonale wykształconych informatyków i specjalistów z wielu dziedzin - dodał Bill Gates.

Kilka dni wcześniej o planach lokalizacji ośrodka szkolenia pilotów w Warszawie mówił wiceprezes Boeinga, Craig Johnston. Centrum miałoby przygotowywać do pilotażu na wszystkich typach samolotów cywilnych Boeinga, z czasem być może także na maszynach Airbusa.

U podstaw obu projektów legło przeświadczenie amerykańskich koncernów, że Polska jest dobrym miejscem na założenie centrum lub ośrodka, w którym byłyby realizowane określone zadania bądź operacje na rzecz zagranicznych central. Różnica między postawami szefów obu spółek polega tylko na tym, że Microsoft już podjął decyzję, a Boeing dopiero głośno się zastanawia. W niespełna dwa lata po akcesji Polski do Unii Europejskiej do naszego kraju mocniej docierają trendy globalizującej się gospodarki. Business Process Offshoring, czyli wydzielanie i przenoszenie nieprodukcyjnych funkcji firm za granicę, a w tym konkretnym przypadku do Polski - stało się zjawiskiem, którego nie sposób przeoczyć.

Jak na liście Fortune

Lista zagranicznych spółek, które zdecydowały się na biznesowy offshoring w Polsce, wydłuża się i coraz bardziej przypomina znane rankingi największych firm światowych, organizowane przez amerykańskie pisma Fortune i Forbes czy brytyjski dziennik Financial Times. W każdym, wśród 10 największych koncernów, co najmniej trzy - Citigroup, General Electric i Shell - mają już w Polsce centra usługowe. W rankingu FT, gdzie głównym kryterium jest wartość rynkowa firmy, do ścisłej czołówki dochodzi jeszcze Microsoft, którego założyciel zapowiedział otwarcie w Warszawie wspomnianego już centrum oprogramowania.

Wśród światowych gigantów, które ulokowały w Polsce swoje placówki BPO, obecnych jest zresztą znacznie więcej renomowanych firm, by tylko wspomnieć niemieckiego Siemensa, holenderski bank ABN Amro, amerykańskich liderów sektora high-tech IBM i Hewlett-Packard czy lidera rynku farmaceutycznego, brytyjski koncern GlaxoSmithKline.

Polska spełnia wiele kryteriów, które mogą inicjować napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych w tej dziedzinie. To m.in. niskie koszty pracy, wykwalifikowana i wykształcona siła robocza, nieźle rozwinięta infrastruktura telekomunikacyjna. Od zeszłego roku doszedł jeszcze jeden atut, który wzmocnił konkurencyjną pozycję naszego kraju.

- Decyzją rządu firmy mogą lokować swoje centra offshoringowe w dwunastu specjalnych strefach ekonomicznych.

Nie tylko Kraków

W styczniu w Krakowie rozpoczęło działalność centrum usług finansowych tytoniowego potentata Philip Morris International. Polski oddział koncernu i inne jego europejskie filie przeniosły tam część swoich działań i procesów z zakresu księgowości.

- Kraków wybrano jako najlepszą lokalizację ze względu na zasoby ludzi o odpowiednim wykształceniu, specjalistycznej wiedzy i umiejętnościach językowych, a także ze względu na istniejącą infrastrukturę - wyjaśniał Gregory Prager, dyrektor ds. relacji zewnętrznych w Philip Morris International. Na budowę centrum przeznaczono 19 mln zł, a pracę w ciągu trzech lat znajdzie w nim 500 specjalistów.

Niskie koszty pracy, wykwalifikowana i wykształcona siła robocza, nieźle rozwinięta infrastruktura telekomunikacyjna to kryteria, które inicjują napływ inwestycji zagranicznych.

Kraków ma zresztą dużą siłę przyciągania, bo tylko w ostatnich miesiącach decyzję o założeniu tam centrów podjęło kilka renomowanych firm, poczynając od Shella, który kosztem 14 mln zł utworzy swoje centrum usług księgowych i zatrudni 450 osób, po Affiliated Computer Services, jedną z wiodących w Ameryce firm usług komputerowych i zarządzania danych. Spółka ta wybrała Polskę na siedzibę centrum outsourcingu procesów biznesowych, w którym zatrudni 500 pracowników, głównie z wyższym wykształceniem o profilu finansowo-księgowym oraz informatycznym, ze znajomością języków obcych. Koszt inwestycji także stosunkowo nieduży - 6,65 mln zł. Wreszcie 264 inżynierów będzie pracować m.in. nad udoskonalaniem systemów zawieszenia do samochodów produkowanych przez koncerny: PSA, Ford, BMW, Daimler-Chrysler, Opel, Volkswagen, Renault. A to efekt rozbudowy w Krakowie centrum badawczo-rozwojowego Delphi, jednego z największych na świecie producentów części samochodowych.

Indie Europy

Rynek usług offshoringowych rozwija się na świecie w błyskawicznym tempie. Według specjalistów z instytutu badawczego Gartner tylko w technologiach z dziedziny IT może on w 2007 roku sięgnąć kwoty 50 mld dol. A przecież ośrodki BPO obejmują, także w Polsce, co najmniej pięć rodzajów usług: technik informacyjnych, finansowo-księgowych, badawczo-rozwojowych, centrów telefonicznych (call centers) i logistyczno-magazynowych. Według danych firmy Datamonitor, tylko do 2004 roku mieliśmy w Polsce około 770 call centers róznej wielkości, zatrudniających 30 tys. osób. Do 2008 roku liczba ich może wzrosnąć do 1400 placówek, w których pracę znajdzie 50 tys. osób.

Telecentra to najprostsza forma offshoringu. Polska coraz śmielej idzie w ślady Indii czy Chin, niekwestionowanych liderów w tej dziedzinie. Nadal najważniejszym kryterium przy wyborze kraju docelowego pozostaje koszt pracy, i tutaj konkurenci są nie do pobicia. Ale menedżerowie wielkich koncernów zaczynają, obok kosztów, coraz częściej uwzględniać takie kwestie, jak trwałość, jakość i zaufanie - wynika z sondażu brytyjskiej firmy OMIS Research. W naszym kraju atutem są setki tysięcy młodych ludzi z wyższym wykształceniem, głównie w aglomeracjach skupiających uczelnie wyższe i placówki naukowe. Szacuje się, że w centrach i ośrodkach offshoringowych (BPO) w Polsce pod koniec 2010 roku znajdzie pracę 550 tys. osób.

Ostatnia liczga jest dosc wielka a ja sie zastanawiam ile nasi spece od zarzadzania miastem tych miejsc zdolaja sciagnac do nas na Slask??
Proponuje abysmy jak grupa zaczeli naciskac na pana Uszoka bo on moze jeszcze nic o tym nie wie i znow sie obudzi z reka w nocniku.

http://biznes.onet.pl/5,1312634,prasa.html



absinth - Wto Lut 14, 2006 8:23 pm
doszlo do tego ze nawet w takiej Pile (nie umniejszajac jej) juz ogloszono konkurs na Kolegium Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile

ktore to mialoby "stac sie fragmentem nowej części Centrum Piły – miasteczka akademickiego o atrybutach samodzielnej kompozycji przestrzennej"









pozytywnie zaskakuje dalekowzrocznosc w przypadku tej inwestycje w kontekscie informacji ze ma byc ona zaledwie czescia zalozenia "miasrteczka uniwersyteckiego"
podobne rozwiazanie chcialbym widziec i u nas



salutuj - Wto Lut 14, 2006 10:27 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko



kaspric - Śro Lut 15, 2006 12:25 pm
POWSTAŁ PROJEKT ARENY BAŁTYCKIEJ

Znany jest już projekt stadionu piłkarskiego „Baltic Arena” w Gdańsku. 40-tysięcznik z Letnicy przypomina bryłę bursztynu. Projekt obiektu przygotowało znane niemieckie biuro architektoniczne „Rhode-Kellermann-Wawrowsky” z Duesseldorfu, które współpracowało przy tworzeniu takich stadionów piłkarskich jak „Arena auf Schalke” w Gelsenkirchen, czy „AWD Arena” w Hanowerze.

Powstał projekt Areny Bałtyckiej Powstał projekt Areny Bałtyckiej

- Jestem pod olbrzymim wrażeniem obiektu – cieszył się Henryk Klocek, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Gdańsku. – To będzie najpiękniejszy stadion w tej części Europy – wtórował mu z-ca dyrektora Departamentu Kultury, Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Maciej Kowalczuk.

- Arena Bałtycka, na której swoje mecze rozgrywać będzie gdańska Lechia to spełnienie marzeń wszystkich fanów piłki nożnej w Gdańsku. Mamy tylko jeden warunek. Chcemy, aby krzesełka na stadionie były w biało zielonych barwach – mówił przedstawiciel kibiców Jarosław Wierzbicki.

W minionym tygodniu projekt stadionu „Baltic Arena” w Warszawie oglądali Minister Sportu Tomasz Lipiec, prezes PZPN Michał Listkiewicz, szef komitetu organizacyjnego Euro 2012 Adam Olkowicz oraz szef komitet wykonawczego Euro 2012 Paweł Szostak. Projekt gdańskiego obiektu wypadł bardzo efektownie.
Stadion w Gdańsku-Letnicy ma pomieścić 40 tysięcy widzów. Koszt podobnego obiektu w Europie to około 80 milionów euro. Przebudowa ma zacząć się na przełomie 2007/08 roku, stadion ma być gotowy dwa lata później. Jeszcze w 2006 r., rozpisany zostanie przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej obiektu.

Powstał projekt Areny Bałtyckiej

Przypomnijmy, że z inicjatywy prezydenta Gdańska powołany został Komitet Honorowy budowy stadionu w Gdańsku. W jego skład weszli:

* Lech Wałęsa - były Prezydent RP
* Jan Krzysztof Bielecki - były Premier RP
* Janusz Czerwiński - honorowy rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu
* Adam Giersz - wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, były Minister Sportu
* Michał Globisz - trener piłkarski, zdobywca tytułu ME z reprezentacją kraju juniorów
* Sylwia Gruchała - wielokrotna medalistka olimpijska we florecie
* Roman Korynt - były piłkarz Lechii, wielokrotny reprezentant kraju
* Jan Kozłowski - Marszałek Województwa Pomorskiego, były Minister Sportu
* Dariusz Michalczewski - były zawodowy mistrz świata w boksie
* Roman Paszke - znany żeglarz, uczestnik regat dookoła świata
* Maciej Płażyński - Marszałek Senatu RP
* Zenon Plech - znany żużlowiec, reprezentant kraju, wicemistrz świata
* Wojciech Przybylski - rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu
* Roman Rogocz - były piłkarz i trener Lechii, od 60 lat związany z gdańskim klubem
* Dorota Stalińska - znana i popularna aktorka
* Andrzej Szarmach - były piłkarz Stoczniowca Gdańsk, uczestnik i medalista MŚ
* Dariusz Szpakowski - aktualnie najbardziej znany telewizyjny komentator sportowy, znawca piłki nożnej
* Donald Tusk - Wicemarszałek Sejmu RP
* Sławomir Wojciechowski - najlepszy piłkarz Lechii ostatnich lat, były gracz słynnego Bayernu Monachium
* Mariusz Daszczyński - radca ministra sportu Tomasza Lipca

Maciej Turnowiecki



Aktualizacja: 2006-02-14 14:28:32 http://www.gdansk.pl

TAKIEGO ROZMACHU NA ŚLĄSKU!!!!



Andrzej - Śro Lut 15, 2006 12:31 pm
cos niemcy projektuja na jedno kopyto te stadiony



d-8 - Śro Lut 15, 2006 3:14 pm

cos niemcy projektuja na jedno kopyto te stadiony

ja tam nie mam zastrzezen, chetnie bym widzial choc jedno takie "kopyto" u nas, albo nawet dwa

a jeszcze tak na pocieszenie tradycyjnie juz Wrocek i wiadomosc :

WYDANO POZWOLENIE NA BUDOWĘ FABRYKI LG PHILIPS

W dniu wczorajszym przedstawiciele LG Philips LCD, którzy w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem chcą wybudować zakład monitorów ciekłokrystalicznych, odebrali decyzję pozwalającą im na budowę fabryki.

Pozwolenie udało się uzyskać w bardzo krótkim czasie, bo w ciągu czterech tygodni, co zaskoczyło nawet koreańskich inwestorów, którzy zakładali co najmniej dwa miesiące oczekiwania.

LG.Philips (należący do koncernu LG Electronics) zamierza zainwestować na Dolnym Śląsku 429 mln euro do końca 2011 r. Koreańskie przedsiębiorstwo będzie pierwszą międzynarodową firmą sektora LCD (monitorów ciekłokrystalicznych), rozpoczynającą tego typu produkcję w Europie.

W ramach umowy koreańska firma otrzyma w latach 2006-16 wsparcie z budżetu w kwocie 31 mln zł. Inwestycja zostanie objęta Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną Euro-Park Wisłosan - podstrefa w Kobierzycach, która jest zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Wartość podpisanych kontraktów, łącznie z firmami poddostawcami LG, to ponad 820 mln euro.

LG Philips LCD ma główną siedzibę w Seulu w Korei. Znajduje się tam 6 ośrodków produkcyjnych. Firma zatrudnia około 15 tys. pracowników na całym świecie.

Źródło: Puls Biznesu z dn.15.02.2006



d-8 - Pią Lut 17, 2006 7:53 pm
TYSIĄC NOWYCH MIESZKAŃ W CENTRUM ŁODZI

W Łodzi, na nowym osiedlu, budowanym przy ul. Tylnej, na odcinku między ulicami Kilińskiego i Sienkiewicza, powstanie tysiąc nowym mieszkań.

Domy zostaną wybudowane na terenach dawnych zakładów ZPW im. 9 Maja. Oprócz nowoczesnych bloków o stylizowanych elewacjach, będą też luksusowe apartamenty w zachowanych zabytkowych, fabrycznych budynkach. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku. Jest to fragment wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest odnowa centrum Łodzi.
W najbliższym czasie na podstawie przygotowanej koncepcji zostaną opracowane szczegółowe plany zagospodarowania przestrzennego. Na ich podstawie będą prowadzone dalsze inwestycje.
Objęcie programem odnowy znacznej części centrum miasta sprawi, że zarówno władze miasta, jak i właściciele wspólnot i prywatnych kamienic będą mieli możliwość uzyskać znaczne dofinansowanie z Unii Europejskiej, sięgające nawet 3/4 kosztów inwestycji.

Źródło: Express Ilustrowany z dn.17.02.2006



jacek_t83 - Pią Lut 17, 2006 8:00 pm

cos niemcy projektuja na jedno kopyto te stadiony

racja, troche to podobne do Alianz Arena. A w Pekinie na olimpiade tez powstaje podobny stadion zwany Ptasim gniazdem. Roznica taka, ze tamten to majstersztyk (Alianz Arena zreszta tez) a ten w Gdansku to marna kopia



Pieczar - Sob Lut 18, 2006 9:47 am
2. Polska - centrum B+R; Polska - "Silicon Valley" Europy Środkowo-Wschodniej

Międzynarodowe korporacje coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce lokalizacji swoich ośrodków badawczo rozwojowych. Firmy zagraniczne zainwestują w Polsce w badania ok.100 mln dolarów. Dzięki nim pracę dostanie ok. 1000 polskich naukowców. Ich wynagrodzenie jest 5 razy mniejsze niż na zachodzie a cieszą się równie dobrą renomą co ich koledzy z zachodu. Znają języki obce oraz nowoczesne standardy pracy

Polscy specjaliści w dziedzinie informatyki zdobywają uznanie za granicą wygrywając międzynarodowe konkursy. Bez trudu znajdują pracę w największych firmach informatycznych na świecie. Polacy stanowią duży odsetek menadżerów odpowiedzialnych za działalność B+R w największych światowych korporacjach m.in. w Microsoft i Nokii.

B+R - sektor innowacyjny, opierający się na nauce i komercjalizacji jej osiągnięć to szansa dla Polski. Przykładem mogą być zagraniczne inwestycje w wiedzę. Intel umieścił jedno z dwóch największych europejskich centrów badawczo-rozwojowych w Gdańsku. Inny gigant - Motorola Global Software Group wybrała Kraków na miejsce pierwszego Europejskiego Centrum Oprogramowania. Decyzja została podjęta po uprzedniej weryfikacji wielu potencjalnych lokalizacji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. O wyborze Polski zadecydowała przede wszystkim dostępność wysoko wykwalifikowanych kadr, obecność znakomitych uczelni, a także wsparcie władz zarówno na szczeblu krajowym jak i lokalnym. Do końca roku ośrodek ma zatrudnić 700 specjalistów.

Centrum Oprogramowania Motoroli w Krakowie stało się jednym z najlepszych ośrodków koncernu tworzących oprogramowanie. W 2002 roku uzyskało certyfikat najwyższego poziomu jakości oprogramowania Level 5 przyznawany przez Software Engineering Institute w Stanach Zjednoczonych, światowy autorytet w dziedzinie jakości oprogramowania.

Firmy Delphi (Kraków) i Siemens (Wrocław) mają w Polsce jedne ze swoich największych ośrodków B+R na świecie. Układy zawieszenia do samochodów powstające w Delphi trafiają do największych producentów aut m. in. DaimleraChryslera czy BMW.

W Polsce funkcjonuje około 20 centrów badawczo rozwojowych. W głównej mierze należą one do dużych firm światowych. Pracuje w nich 1800 specjalistów. Według szacunków w tym roku zostanie jeszcze zatrudnionych ok. 3 tys. osób. Polskie ośrodki zagranicznych firm osiągają bardzo dobre wyniki dlatego często zapadają decyzję o ich powiększeniu. Ich pozytywne doświadczenia wpływają na decyzje zachodnich przedsiębiorstw o inwestowaniu w naszym kraju.

Centra badawczo-rozwojowe posiadają w Polsce również:

Lucent Technologies (Bydgoszcz),
Oracle (Warszawa),
ABB (Kraków),
General Electric Aircraft Engines (Warszawa),
SAS Institut (Warszawa),
Cederroth,
Intel (Gdańsk),
Motorola (Kraków),
Delphi Automotive Sysytem (Kraków),
Pratt & Whitney (Rzeszów),
Siemens (Wrocław),
Samsung Electronics (Warszawa),
Warszawskie centrum badawczo rozwojowe General Electric (Engineering Design Center) jest jedyną tego typu placówką firmy poza USA.

ABB zapowiedziała rozbudowę istniejącego już centrum. Dzięki pomysłom inżynierów z Krakowskiego centrum badawczego w fabryce w Przasnyszu rusza produkcja opracowanego przez nich urządzenia do błyskawicznego wykrywania awarii linii średniego napięcia. Urządzenie to jest użyteczne dla wielkich dostawców prądu, ze względu na duże koszty przestojów w dostawie prądu.

Największy na świecie koncern kosmetyczny Avon otwiera swoje centrum badawcze w Garwolinie. Jest to jedyne laboratorium firmy w Europie. Pozostałe powstają w Chinach, na Filipinach, w Meksyku oraz w Brazylii.

TRW Polska ma zamiar stworzyć Centrum Inżynieryjne Samochodowych Systemów Bezpieczeństwa w Częstochowie. W Centrum prowadzone będą badania i analizy dla wszystkich zakładów firmy TRW na świecie. Pracę ma tu znaleźć 200 osób, głównie absolwentów uczelni technicznych. Do końca tego roku TRW zatrudni 80.

Remy Internationale, który produkuje podzespoły elektroniczne do aut ma zamiar utworzyć centrum badawcze we Wrocławiu.

Również American Management System otwiera w Krakowie Centrum Rozwoju Oprogramowania, w którym zatrudni 200 osób.

Działający w branży energetycznej Alstom zatrudnia ok. 150 polskich inżynierów, a jego polskie fabryki są jednymi z najlepszych.

Firma Capgemini Polska uruchomiła we Wrocławiu Centrum Rozwoju Oprogramowania i Usług Informatycznych - NearShore Center, które działa w ramach centrów software design & management należących do Capgemini. Działają one w miastach całej Europy. We wrocławskiej placówce ma pracować 140 osób, głównie absolwentów kierunków technicznych i informatycznych. O lokalizacji NearShore Center we Wrocławiu przesądził:

przyjazny klimat inwestycyjny,
jakość kształcenia na kierunkach ścisłych,
dobre połączenia lotnicze z miastami europejskimi.
Wrocławskie Centrum Rozwoju Oprogramowania (CRO) Siemens Polska produkujące oprogramowanie dla telefonii UMTS jest największą tego typu placówką w Europie. Obecnie zatrudnionych jest w niej 500 osób. W kwietniu CRO uruchomi we Wrocławiu drugą placówkę, w której ma zamiar zatrudnić do końca września 160 pracowników. "Przedsiębiorstwo doskonale się tu rozwija, bo we władzach miejskich znaleźliśmy partnera strategicznego, który zapewnia nam bazę infrastrukturalną. Przede wszystkim we Wrocławiu jest wielu młodych i doskonale wyedukowanych ludzi. Na nich właśnie opieramy naszą działalność" - powiedział prezes firmy Peter Baudrexl.

Alcatel wygrał przetarg PKP na modernizację węzła poznańskiego i dostawę systemów zarządzania i sterowania ruchem. W związku z tym koncern otwiera w Polsce centrum kompetencyjne, w którym będą opracowywane rozwiązania dostosowywujące systemy sterowania ruchem kolejowym Alcatela do polskich wymagań.

W Warszawaie działa też od 2000 roku Centrum Rozwoju Oprogramowania Samsung Elecronics. Polscy specjaliści pracują nad oprogramowaniem do odbiorników cyfrowej telewizji satelitarnej i kablowej. W centrum pracuje obecnie 106 osób, a w ciągu dwóch lat liczba specjalistów ma wzrosnąć do 700.

Amerykańska firma Ontrack, specjalizująca się w odzyskiwaniu danych, w styczniu tego roku otworzyła centrum rozwoju oprogramowania w Katowicach. Jest to największe laboratorium służące odzyskiwaniu danych w Europie Środkowej i Wschodniej. Centrum jest jedyną poza Stanami Zjednoczonymi tego rodzaju placówką Ontrack. Firma ma zainwestować w naszym kraju 0,5 mln USD do końca 2006 roku.

Polska firma z kapitałem kanadyjskim Process-Electronic stworzy w Sosnowcu centrum naukowo badawcze za 8,5 mln zł w którym zatrudni 50 osób. Sun Microsystems chce utworzyć w Katedrze Informatyki Akademii Gorniczo-Hutniczej centrum kompetencyjne.

Polskie firmy informatyczne z powodzeniem podbijają rynki zagraniczne. Logotec Engineering zdobywa od dwóch lat najbardziej renomowane nagrody i wyróżnienia w światowych konkursach. W grudniu 2004 roku Logotec Engineering Group znalazł się na opracowanej przez Microsoft Corporation liście 25 wiodących firm programistycznych świata. Systemy Logotec-u pracują w wielu krajach Europy Zachodniej: Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Włoszech oraz USA.

Kolejna firma, ComArch, została uznana przez "Financial Times" za jedną z najbardziej innowacyjnych firm świata w branży informatycznej. ComArch obecny jest na rynkach: rosyjskim, niemieckim, francuskim, brazylijskim, irlandzkim, fińskim, ukraińskim, w Nikaragui oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dostarcza systemy zarządzania rządowymi sieciami telekomunikacyjno-teleinformatycznymi dla Departamentu Informatyki i Telekomunikacji Stanu Waszyngton w USA. ComArch to marka rozpoznawalna na wielu zagranicznych rynkach. Przychody ComArchu w 2004 r. zwiększyły się o 28 procent. Było to spowodowane głównie 85-procentowym wzrostem eksportu. W ciągu najbliższych lat zarząd spółki planuje zwiększyć udział eksportu w przychodach do 50%. Firma posiada także Laboratorium Badawczo-Rozwojowe, którego dyrektorem jest jeden z finalistów międzynarodowego rankingu informatyków Top Coder. W ComArchu znajduja zatrudnienie głównie absolwenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

Spółka od 6 lat bierze udział w największych na świecie targach technologicznych CeBIT w Hanowerze. Na targach pojawiło się więcej polskich firm, m. in. Ericpol, w którym 400 specjalistów zajmuje się opracowywaniem oprogramowania i doradztwem. Firma współpracuje z Ericssonem. Poza tym Maxcom z Tych - producent sprzętu telefonicznego, COIG Katowice - informatyczne usługi outsorcingowe, Heuthes - oferujący systemy do obsługi firm czy MIS z Wrocławia -posiadający w swojej ofercie autorskie programy do zarządzania informacją.

Kolejnym przykładem jest Young Digital Poland - światowy lider w produkcji interaktywnych programów do nauki języków obcych czy Psiloc Mobile Solutions specjalizujący się w opracowywaniu aplikacji dla telefonów NOKIA.

Oprogramowanie polskiej firmy Softsystem z Rzeszowa jest używane w 300 szpitalach i laboratoriach medycznych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Brazylii. W USA firma jest trzecim największym dostawcą rozwiązań informatycznych na rynku medycznym. Produkty przedsiębiorstwa zdobyły najważniejsze branżowe certyfikaty jakości.

Polska branża elektroniczna to mało znane niszowe firmy, często produkujące unikatowe w skali światowej urządzenia high-tech. Europejskim liderem w projektowaniu i wytwarzaniu zaawansowanych technologicznie systemów telekomunikacyjnych i telewizyjnych jest polska firma Vector. 75 procent produkowanej przez nią elektroniki trafia na eksport m. in. do: USA, Australii, Pakistanu i Wietnamu. Produkowane przez nią urządzenia wykorzystywane są w sieciach wielu europejskich operatorów telewizji kablowych: Essent Kabelcom, Telewest oraz United Pan-European Communications. Inna firma z branży elektronicznej, która stała się koncernem o globalnym zasięgu to ADB z Zielonej Góry. Projektuje dekodery telewizji cyfrowej i przygotowuje się do nadciągającego boomu na telewizje cyfrową. Informatycy z centrum badawczo rozwojowego ADB zaprojektowali urządzenia, które w roku 2003 i 2004 na targach informatycznych Medicast w Londynie zdobyło tytuł produktu roku. Stosowany w dekoderach system operacyjny Komisja Europejska uznała za standard dla całej Unii. W ciągu ostatnich czterech lat ADB zdobyła rynek tajlandzki, 70 procent włoskiego i 50 procent rynków: Australii i RPA. Dostarcza też swoje produkty do Izraela, Hiszpanii i Szwajcarii.

Współczesne systemy pola walki opierają się w coraz większym stopniu na elektronice. Produkcją urządzeń i oprogramowania high-tech na potrzeby militarne zajmuje się m.in. WB Electronics - lider na polskim rynku. Firma oferuje produkty niszowe takie jak:

systemy łączności wewnętrznej do wozów rozpoznania radioelektronicznego,
emulatory procesorów,
sterowniki,
militarne komputery,
programy zautomatyzowanego zarządzania polem walki i dowodzenia (Topaz),
systemy polowej łączności (Fonet).
Specjalnością firmy jest projektowanie i produkcja komputerów, terminali oraz urządzeń do transmisji danych. Ostatnio dostarczyła systemy łączności dla wozów bojowych dla armii szwedzkiej. Jej produkty znane są w Afryce Południowej, Argentynie, Szwecji, Indiach, Egipcie.

Bioton S.A. to przykład kolejnej innowacyjnej polskiej firmy. Wytwarza ona nowoczesne leki. We współpracy z Instytutem Biotechnologii i Antybiotyków opracowała i wdrożyła na skalę przemysłową biosyntetyczną insulinę ludzką o nazwie Gensulin. Lek ten przynosi około połowę przychodów Biotonu. Na Polskim rynku insuliny ma 7 procentowy udział, Poza Biotonem jest jeszcze w Polsce kilka firm, które zajmują się biotechnologią. Są to EURUX z Gdańska, Kucharczyk TE produkujący sprzęt diagnostyczny, A&A Biotechnology Adama Burakiewicza oraz Celon Pharma.

http://www.exporter.pl/bazy/Info_obszerne/203.php



kaspric - Sob Lut 18, 2006 2:04 pm

cos niemcy projektuja na jedno kopyto te stadiony

racja, troche to podobne do Alianz Arena. A w Pekinie na olimpiade tez powstaje podobny stadion zwany Ptasim gniazdem. Roznica taka, ze tamten to majstersztyk (Alianz Arena zreszta tez) a ten w Gdansku to marna kopia



absinth - Nie Lut 19, 2006 11:19 am
mnie musze przyznac ostatnio rozwalaja Kielce
w ostatnim czasie sporo sie tam inwestuje
1 wiadomo stadion
2 konkurs na opracowanie szczegółowej koncepcji architektonicznej budynku Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach
3 Ogród botaniczny
4 Planuje sie budowe nowego Dworca PKP ( wiem u nas tez sie planuje ;P )
5 planuja budowe pierwszej lini tramwajowej w miescie

troche tego jest jak na takie Kielce ;P



d-8 - Nie Lut 19, 2006 12:42 pm


troche tego jest jak na takie Kielce ;P


rzeczywiscie sporo 'jak na takie Kielce' hehee
ale mysle ze to dobrze,
poza tym swietokrzyskie jest przeciez jednym z najbiedniejszych regionow, wiec takie dobre inwestycje ciesza



Oskar - Wto Lut 21, 2006 12:21 am
Odpowiedzi Ci nie udzielę, wręcz jak Ty poznasz powody, to proszę o podanie.

A co do projektu: z zewnątrz bardzo mi się podoba, ale głównie dzięki tym barwom. Sam kształt (przy tym utratę powierzchnii pomiędzy bryłami) już nie, wydaje mi się mało ergonomiczny, trochę jak wydział matematyki US na Bankowej (też notabene beznadziejnie wykorzystana przestrzeń). Dla mnie przerost formy nad treścią.

Fajne, ładne, bo kolorowe, świeci i tym cieszy oko; mimo wszystko także nowatorskością, ale wydaje się aż zbyt bardzo wymyślne. I te okna naprzeciwko siebie, niemal jak na WNS gdzie wręcz z toalety można pomachać niejednemu profesorowi.



Darkat - Wto Lut 21, 2006 5:41 am
podoba mi się ten projekt. Tylko zaznaczyć trzeba jedno że nie jest to projekt przydatnyw środku miasta w gęstej zabudowie, raczej gdzieś za miastem.



d-8 - Wto Lut 21, 2006 11:24 am
POD POZNANIEM POWSTANIE PARK NAUKOWO-TECHNOLOGICZNY.

W Złotnikach pod Poznaniem powstanie kompleks budynków Nickel Technology Park. Będzie to pierwszy w Polsce park naukowo-technologiczny stworzony przez prywatna firmę.

Idea parku jest prosta: firmy, które będĹĄ chciały prowadzić w nim działalnoÂść, otrzymajĹĄ propozycję płacenia niższego czynszu, ale w zamian powinny udostępniać po preferencyjnych cenach posiadane i opracowane przez siebie nowoczesne technologie oraz wiedzę innym firmom ulokowanym w parku oraz tworzyć nowe miejsca pracy. Jednym z warunków, który będĹĄ musiały spełniać firmy działajĹĄce w parku, jest współpraca z poznańskimi uczelniami i korzystanie z ich dorobku naukowego.

Park powstanie na powierzchni 33 ha, będzie kosztował 37 mln złotych, z czego ponad 21,6 mln zł da Unia Europejska. W ramach pierwszego etapu budowy do końca lipca bieżĹĄcego roku powstanie trzykondygnacyjny biurowiec. Pierwsza hala magazynowo-produkcyjna powstanie jesieniĹĄ bieżĹĄcego roku, kolejne – wiosnĹĄ 2007 r.

ÂŹródło: Gazeta Wyborcza. Dodatek Poznań. 18.02.2006



Tequila - Wto Lut 21, 2006 9:28 pm
Nawet 20 nowych inwestorów może uzyskać w tym roku zezwolenia na działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE).

R E K L A M A czytaj dalej

Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezes ŁSSE Andrzej Ośniecki, w sumie wartość nowych inwestycji wyniosłaby ok. 300 mln euro, a inwestorzy stworzyliby 5 tys. miejsc pracy.

Wśród pięciu kluczowych firm, które pojawić się mają w strefie są Procter&Gamble, Dell, Prowell, Com 40 oraz japoński inwestor z branży elektronicznej.

Według Ośnieckiego, aby tych pięciu kluczowych inwestorów mogło wejść do ŁSSE, konieczne jest jej powiększenie o około 160 ha. Zapowiedział, że w tym tygodniu władze LSSE złożą do resortu gospodarki wniosek o powiększenie w pierwszym etapie terenów ŁSSE o ok. 80-85 ha dla trzech inwestorów, którzy złożyli już oferty.

Chodzi o amerykańską firmę Procter&Gamble, która chce wybudować w strefie fabrykę produkującą artykuły dla dzieci, niemiecką firmę Prowell - producenta opakowań oraz polskie przedsiębiorstwo Com 40, które ma wybudować w ŁSSE jedną z największych w Polsce fabryk produkujących materace.

Kolejni poważni inwestorzy, których pozyskać chce w tym roku strefa to amerykański Dell, potentat w produkcji komputerów oraz japońska firma z sektora IT. Władze strefy na razie nie chcą ujawniać jej nazwy. "To jest kluczowa inwestycja, ponieważ tam zatrudnienie znalazłoby minimum 2 tysiące osób" - przyznał prezes Ośniecki.

Według niego, każda z tych pięciu firm zainwestowałaby minimum 40 mln euro. Firma Procter&Gamble docelowo ma zainwestować 100 mln euro i zatrudnić 500 osób. Zdaniem Ośnieckiego, inwestorzy mogliby otrzymać zezwolenia na działalność w strefie w drugiej połowie tego roku.

Natomiast w maju zezwolenia ma otrzymać 9 innych firm, w tym aż pięć z branży AGD. Zdaniem prezesa, w połączeniu z 12 firmami tej branży działającymi już w łódzkiej strefie, będą one tworzyły jedno z największych w Europie centrów produkcji sprzętu AGD.

Ośniecki poinformował także, że na 6 marca wyznaczone jest Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy dotyczące zmian w składzie zarządu ŁSSE. Minister Skarbu posiada 74 proc. udziałów w spółce, 23 proc. posiada gmina Łódź, a 3 proc. Ozorków. Praktycznie o tym jak będą wyglądały zmiany w składzie zarządu decyduje minister skarbu.

Ubiegły rok był rekordowy dla strefy pod względem liczby wydanych zezwoleń - otrzymało je 16 nowych inwestorów, a 12 zakładów rozpoczęło produkcję.

ŁSSE została utworzona w 1997 roku na 20 lat. Obejmuje obszar o powierzchni 343,5 ha. Ma charakter rozproszony - składa się z 13 podstref: w Łodzi, Ksawerowie, Zgierzu, Ozorkowie, Tomaszowie Mazowieckim, Kutnie, Rawie Mazowieckiej, Łęczycy, Radomsku, Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim i Sławnie.

Ogółem zezwolenia na działalność w Łódzkiej SSE od początku jej istnienia otrzymało 70 firm. Łączna wartość ich nakładów inwestycyjnych wynosi ponad 3 mld 353 mln zł, natomiast liczba utworzonych miejsc pracy ma sięgać ponad 8.850. Strefa została zagospodarowana prawie w 75 proc. Najwięcej inwestycji zagranicznych napłynęło z USA, Niemiec i Włoch.



nielott - Pią Lut 24, 2006 3:01 pm
Przyznam, ze bardzo ciekawie z bliska wygladaja te budynki (w srodku nie mailem okazji byc). Przy czym to nie jedyne ciekawe pomysly w Kopenhadze. Jest tam duzo przerobionych, lub zbudowanych od nowa budynkow o ciekawej architekturze - choc nie wszystkie (duzej czesci mieszkancow Kopenhagi nei podoba sie np. nowy budynek Opery znajdujacy sie na nabrzezu portu na w linii prostej palacu)
W Kopenhadze jest tak duze zapotrzebowanie na mieszkania, ze budowane sa sztuczne wyspy z powodu braku miejsca pod mieszkaniowke.
Przy tym w Kopenhadze nie powstaja jakies wysokie wybitnie budynki.

Polecam wybrac sie na przejazdzke lodzia po kanalach w ladna pogode - momentami jest nudno, ale mozna z pozycji kanalow poogladac troche ciekawostek i historycznych miejsc oraz ciekawa architekture



d-8 - Nie Lut 26, 2006 12:52 pm
i realizacja z Kopenhagi z Brna sa swietne.

mysle ze w Kato takie realizacje to kwestia czasu tylko, bo u nas zawsze sie dobrze i na poziomie budowalo

coz, nasze miasto juz tak ma



d-8 - Pon Lut 27, 2006 5:49 am
no przeciez kolo kapelusza w WPKiW jest takie cos z łukami i takimi tam... tam tez sie mozna spotykac tak jak w tym co powyzej na zdjeciach zamiesciles.
Spotkajmy sie!



koniaq - Pon Lut 27, 2006 4:37 pm
Przepraszam, ze to tutaj wklejam, ale nie wiedzialem gdzie umieścić !
Zobaczcie jak łandie odnowili kamienice we Wroclawiu ! Musialem wam to pokazac, bo mnie wgniotło w fotel









Pieczar - Pon Lut 27, 2006 8:00 pm
Odnowiona kamienica jest super, a w Katosach mamy tylko calkowita tandete przy odnawianiu oprocz paru oczywiscie, poprzednie projekty z Brna i Kope tez sa gitowe



koniaq - Pon Lut 27, 2006 8:04 pm

i realizacja z Kopenhagi z Brna sa swietne.

mysle ze w Kato takie realizacje to kwestia czasu tylko, bo u nas zawsze sie dobrze i na poziomie budowalo

coz, nasze miasto juz tak ma


hahahahahahah
to bylo dobre



d-8 - Pon Lut 27, 2006 8:08 pm

i realizacja z Kopenhagi z Brna sa swietne.

mysle ze w Kato takie realizacje to kwestia czasu tylko, bo u nas zawsze sie dobrze i na poziomie budowalo

coz, nasze miasto juz tak ma


hahahahahahah
to bylo dobre



koniaq - Pon Lut 27, 2006 8:41 pm
Wierze, ale to bylo takie pelne pewności siebie i poczucia własnej wartosci . Zajebiscie sympatyczne ;p



Bruno_Taut - Pon Lut 27, 2006 9:09 pm

w czeskim Brnie swietne rzeczy powstaja
bardzo podoba mi sie pomysl na elewacje
dom handlowy omega


MORAWSKIE Brno ma świetne tradycje architektury nowoczesnej. Villa Tugendhat Ludwiga Mies van der Rohe to klasa światowa. Teren targowy tez jest niezły. Produkował się tam m.in. Adolf Loos - jeden z ojców wiedeńskiej moderny. Ja tam wolę tych parę barokowych kościołów, ale z nieznanych mi powodów wszystko nie może być barokowe.



d-8 - Śro Mar 01, 2006 2:08 pm
BOOM INWESTYCYJNY W HOTELARSTWIE

W Polsce brakuje niedrogich obiektów noclegowych dla podróżnych z mniej zasobnym portfelem. Zaczyna się jednak boom inwestycyjny w hotelarstwie. W najbliższych latach szykuje się w naszym kraju kilka dużych inwestycji w branży hotelarskiej. Ich wartość znacznie przekroczy 2 mld zł.

Liczba cudzoziemców, którzy przez dziewięć miesięcy minionego roku wykupili noclegi w naszych hotelach, zwiększyła się o 10 proc. w stosunku do podobnego okresu 2004 roku. W tym samym czasie grono hotelowych gości z Polski wzrosło tylko o 1 proc.

- Zaledwie jedna trzecia naszych rodaków wyjeżdża co roku na wakacje. Częściej wybierają prywatne kwatery agroturystyczne, które mogą dostać już za 20 - 30 zł dziennie od osoby. Na hotel mało kogo stać. Jego cena musiałaby być znacznie niższa niż 100 zł - mówi Jan Korsak, prezes Polskiej Izby Turystycznej. W najbliższych latach szykuje się w naszym kraju kilka dużych inwestycji w branży hotelarskiej. Ich wartość znacznie przekroczy 2 mld zł. Największe rzesze turystów przyciągają Poznań, Kraków, Warszawa, Wrocław oraz Częstochowa. - Ale nie tylko te miasta potrzebują większej ilości miejsc noclegowych. W Polsce będą teraz powstawać hotele o zróżnicowanym standardzie w zależności od regionu. Innych obiektów potrzebują duże miasta, innych małe miejscowości wypoczynkowe na Warmii i Mazurach. Jedno jest pewne - jesteśmy w przededniu boomu hotelowego - podsumowuje Jan Korsak.

W Poznaniu nadal brakuje tanich miejsc noclegowych. - Mamy już kilka obiektów oferujących noclegi po korzystnych cenach. Jednak wciąż właśnie cena noclegu w hotelu odstrasza od dłuższego pobytu - mówi Jan Wawrzyniak, dyrektor biura Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Grupa Orbis, właściciel największej sieci hoteli w Polsce, zamierza zainwestować w obiekty jedno- i dwugwiazdkowe ok. 700 mln zł. W 2009 r. mają one stanowić połowę bazy hotelowej Orbisu. Obecnie jest to zaledwie 15 proc. Za 3 lata Orbis będzie miał 17 dwugwiazdkowych Ibisów i ponad 20 jednogwiazdkowych Etapów, nieobecnych dotąd na rynku polskim. W tym roku zostaną oddane do użytku jednogwiazdkowe obiekty w Warszawie, Szczecinie i Częstochowie. Rozpocznie się ich budowa w Krakowie, Katowicach i Gdańsku. We Wrocławiu i w Gdyni powstaną po dwa hotele klasy ekonomicznej. Hoteli pięciogwiazdkowych Orbis budować na razie nie zamierza. Nowe tanie obiekty buduje np. w Polsce także firma Campanille.

- W Polsce jest jeszcze sporo miejscowości, w których miejsc noclegowych jest za mało, szczególnie tych niedrogich - mówi Kaja Szwykowska, reprezentująca Grupę Orbis. Te miejscowości to m.in. Augustów, Białystok, Kielce, Koszalin, Legnica, Oświęcim, Radom, Rzeszów, Suwałki i Zgorzelec. - Hotele ekonomiczne są najbardziej odporne na kryzys. Gdy firmy bądź turyści indywidualni zechcą zaoszczędzić, a zawsze się tacy znajdą, wybiorą właśnie hotele ekonomiczne - mówi Szwykowska. Za obiektami tej klasy przemawia też to, że pieniądze w nie zainwestowane zwracają się bardzo szybko - w ciągu 2 lat.
Lokalne władze i organizacje turystyczne potwierdzają, że zapotrzebowanie na tanią bazę noclegową jest duże. W Łodzi trwa rozbudowa istniejących hoteli. Na hotel dwugwiazdkowy zostanie też zaadaptowana jedna z fabryk.

W Poznaniu trwa właśnie budowa kilku hoteli wysokiej klasy: pięciogwiazdkowego Sheratonu (ponad 180 pokoi) oraz dwóch czterogwiazdkowych (140 oraz 240 pokoi). Kilkadziesiąt miejsc noclegowych o standardzie czterogwiazdkowym powstanie też w budowanym obecnie nowym skrzydle Centrum Kulturalno-Handlowego Stary Browar.
Wkrótce pierwszego hotelu pięciogwiazdkowego doczeka się Łódź. Władze miasta w połowie roku chcą ogłosić przetarg skierowany do inwestorów o światowej renomie. Jeden z nich wybuduje luksusowy hotel, który będzie zlokalizowany w najatrakcyjniejszym miejscu miasta. Już w tym roku działalność rozpocznie hotel trzygwiazdkowy Qubus.

Hotele o wysokim standardzie powstają również w mniejszych miejscowościach. Do końca sierpnia sopocki trzygwiazdkowy Grand przekształci się w pięciogwiazdkowy Palace. Właśnie trwa jego rozbudowa i remont. W Krynicy Zdroju zaś powstaną w tym roku trzy hotele trzygwiazdkowe, mogące łącznie pomieścić 600 osób.

Źródło: Rzeczpospolita z dn. 01.03.2006 r.



salutuj - Śro Mar 01, 2006 7:50 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko



GoldBoy - Czw Mar 02, 2006 8:52 am
SIEMENS Pieniądze na badania
Inwestycja w polskich inżynierów
Niemiecki potentat elektromaszynowy będzie tworzył nowe centra badawcze w Polsce.

Peter Baudrexl, prezes Siemensa, jest zadowolony z działalności istniejącego już we Wrocławiu Centrum Rozwoju Oprogramowania tej firmy. Zatrudnia ono 700 osób, w tym ponad sześciuset inżynierów informatyków i programistów. Centrum tworzy zaawansowane technologicznie projekty dla całej telefonii komórkowej w Niemczech, otrzymało ekskluzywne zamówienia Pentagonu, projektuje stacje nadawcze dla telefonii trzeciej generacji UMTS.

Siemens zamierza wykorzystać te doświadczenia i rozbuduje swoje ośrodki rozwojowe w Polsce. Wrocławskie centrum w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy zostanie rozszerzone o oddziały pracujące dla Boscha i komputerowej spółki Siemens - Fujitsu. Swój ośrodek programujący ma też rozwijać we Wrocławiu brytyjska spółka Siemensa Roke Manor, zajmująca się telekomunikacją i m.in. systemami sterowania ruchem na autostradach.

Prezes Siemensa podał, że koncern rozgląda się za nowymi lokalizacjami dla swoich ośrodków badawczo-projektowych. Krzysztof Kuliński, szef Centrum Rozwoju Oprogramowania mówi, iż pod uwagę brane są miasta średniej wielkości na terenach północno-zachodniej i południowej Polski z ośrodkami naukowym i z dobrą infrastrukturą komunikacyjną. Przedstawiciele koncernu nie chcieli ujawnić podczas wczorajszej konferencji prasowej, ile pieniędzy wydadzą w związku z budową nowych centrów w Polsce.

Siemens obchodzi właśnie 15 lat swojej obecności w naszym kraju. Zainwestował do tej pory miliard złotych. Środki te blokuje w bardzo różnych branżach: od łączności i informatyki po sprzęt medyczny, urządzenia dla energetyki, kolejnictwa czy technologie dla przemysłu. - Teraz inwestujemy przede wszystkim w ludzi - zapewnia prezes Baudrexl.
z.l.
[hr]
http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_060302/ekonomia/ekonomia_a_19.html

Szczecin Gliwice a może Katowice Siemens ma oddział w Kato, przecież nie jest to duże miasto

ps. Przyda się wątek o planowanych i zagadkowych inwestycjach w Polsce, które mogą trafić również na Śląsk.



MarcoPolo - Czw Mar 02, 2006 2:09 pm
Do naaaaaaaaaas!!!!



Pieczar - Czw Mar 02, 2006 2:53 pm
Do Altusa taka dzialalnosc bardzo by pasowala
MOze przyjda do nas??????



morfik - Czw Mar 02, 2006 3:26 pm
Warto inwestować w regionie

Miasta Górnego ÂŚlĹĄska zajęły trzecie miejsce w rankingu "Manager Magazin"

Redakcja czasopisma zwróciła się do ekspertów z różnych branż z pytaniem, które z miast polskich, ewentualnie regionów - poza WarszawĹĄ - uważajĹĄ za najbardziej atrakcyjne w Polsce. Powstał w ten sposób ranking miast widziany oczami przedstawicieli dużych firm i korporacji międzynarodowych, m.in. z IDEA-MC, AIMS Polska, HAYS, dkGroup, Jones Lang LaSalle. Rywalizację tę wygrał Wrocław przed Krakowem, ale na trzecim miejscu uplasował się Górny ÂŚlĹĄsk, wyprzedzajĹĄc Poznań, Trójmiasto i ŁódÂź.

W opinii menedżerów nasz region przoduje w kraju pod względem połĹĄczeń komunikacyjnych z innymi miastami Polski i Europy i korzystnym stosunkiem zarobków do kosztów utrzymania. Zauważono także wysokie tempo rozwoju gospodarczego Górnego ÂŚlĹĄska, które – ich zdaniem – plasuje nas na drugim miejscu (wspólnie z Krakowem), przed Wrocławiem. InteresujĹĄce, że w rankingu tym – wzorowanym na międzynarodowych standardach ocen miast – wzięto pod uwagę również stosunek miast i regionów do rodziny. Pod tym względem wyprzedził nas tylko Poznań. W opinii ekspertów Górny ÂŚlĹĄsk jest też dobrym miejscem do zrobienia kariery zawodowej, w czym sklasyfikowani zostaliÂśmy na trzecim miejscu.

"Wielki biznes nie kończy się na Warszawie. Wielu menedżerów Âświadomie decyduje się na przeprowadzkę do innego miasta. Ich doÂświadczenia pokazujĹĄ, że sĹĄ w Polsce miejsca, gdzie praca przynosi podobnĹĄ satysfakcję, a jakoÂść i komfort życia mogĹĄ być nieporównywalnie wyższe" – komentuje wyniki rankingu "Manager Magazin".

Czy tylko mnie to 4 (sic!) miejsce niezadowala ???



d-8 - Pon Mar 06, 2006 8:53 pm
w Warszawie jutro otwarcie 'Rondo1'

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,3196283.html



jacek_t83 - Wto Mar 07, 2006 11:59 am
yeah, it's great
zwlaszcza na 1. i 2. fotce!! jak dla mnie super sie komponuje z przyleglumi budynkami!

w ogole to troche mi przypomina nasze ING, zwlaszcza na 4. fotce



Pieczar - Wto Mar 07, 2006 12:47 pm
No musze przyznac super, bardzo mi sie podoba szczegolnie pierwsze zdjecie fakt ja bym tez nie mial nic przeciwko takiej przebudowie biurowca przy Korfantego, a i dwa hotele Silesia i Katowice tak by mogly wygladac



Pieczar - Wto Mar 07, 2006 12:51 pm
I jescze cos takiego:
Galeria, hotel, a potem kolejne hotele i biurowce
Rozrasta się nowa dzielnica Krakowa wznoszona wokół dworca. Obok Galerii Krakowskiej rozpoczęto właśnie budowę czterogwiazdkowego hotelu. Na finiszu są rozmowy z inwestorami kolejnych dwóch hoteli, a także kilku biurowców. Nowy hotel stanie przy ulicy Pawiej w miejscu wyburzonego legendarnego niegdyś baru Smok. Będzie miał 159 pokoi, 318 miejsc noclegowych, sześć kondygnacji. Architekturą nawiąże zarówno do pobliskiej Galerii Krakowskiej, jak i do starej miejskiej zabudowy, designerskim wnętrzem do dobrych sieciowych hoteli. UMB AG wraz z Warimpeksem powołał spółkę budującą hotel. Operatorem hotelu przy ulicy Pawiej będzie austriacka sieć Vienna International Hotel & Resorts. Projekt budynku powstał w biurze architektonicznym IMB Asymetria. Obecnie prowadzone są intensywne rozmowy z inwestorami dwóch kolejnych hoteli, a także biurowców. Miałyby powstać na działkach między Galerią Krakowską a alejami Trzech Wieszczów. Na Nowe Miasto, czyli nowoczesną dzielnice wokół dworca, krakowianie czekają od 1998 roku, gdy konkurs na zagospodarowanie Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego wygrała amerykańska firma Tishman Speyer Properties. Inwestycja długo jednak stała w miejscu - częściowo ze względu na spory Amerykanów z władzami miasta, częściowo ze względu na kiepską koniunkturę w mieście.

http://www.biznespolska.pl/wiadomosci/p ... tid=120796



koniaq - Czw Mar 09, 2006 12:51 pm

McGill University Schulich School of Music
lokalizacja - Montreal, Kanada
projekt - Saucier + Perrotte Architectes, Montreal, Kanada

























imo jest doskonaly

tak mogliby zmodernizowac ten biurowiec na Korfantego 2


O SHIT, moim zdaniem tez jest doskonały ! Świetny przykład jak to nowoczesna architektura potrafi zyc w symbiozie ze stara !
Lobby, schody i goły beton wgniotły mnie w fotel ! SZOK !



Pieczar - Czw Mar 09, 2006 4:48 pm
http://www.glos.com/2005/index.php?id=58371

Już teraz w Poznaniu działają trzy wielkie multipleksy, dysponujące ponad 12.000 miejsc. W marcu 2007 roku, w rozbudowywanym Starym Browarze, przybędzie czwarty. Holding ITI otworzy w Poznaniu drugie Multikino. W promieniu 500 metrów będą działały dwa multipleksy tego samego właściciela. Każde z nich będzie miało 8 sal. W Starym Browarze przybędzie ponad 2000 miejsc. To nie wszystko. W Poznaniu do 2010 roku mogą powstać kolejne dwa, a może nawet trzy multipleksy.



Osek - Czw Mar 16, 2006 10:01 am
"GW": Sharp zainwestuje 0,5 mld USD w Polsce?
(Gazeta Wyborcza, pb/16.03.2006, godz. 09:05)

Japoński Sharp według nieoficjalnych informacji planuje uruchomienie w Łysomicach zakładu produkującego telewizory w technologii LCD. Koszt całej inwestycji ma przekroczyć 500 mln dolarów - pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".

Rąbka tajemnicy w sprawie Łysomic uchyla Jacek Tarnowski, szef gabinetu premiera, który nie potwierdza jednak, że inwestorem będzie Sharp. - Jeżeli fabryka powstanie, to będzie praca dla 10 tys. osób - mówi Tarnowski.

Marszałek województwa Waldemar Achramowicz również jest tajemniczy. - Mogę powiedzieć tylko tyle, że sprawa zmierza w dobrym kierunku. Mam nadzieję, że wkrótce zostanie wydany oficjalny komunikat - mówi.

Więcej o planowanej inwestycji Sharpa w "Gazecie Wyborczej".

..., to chyba gdzieś koło Torunia.
Mega inwestycja, że tak powiem!



d-8 - Czw Mar 16, 2006 1:19 pm
W Kato po otwarciu baraku 'spotkajmy sie' na razie spokoj wzgledny na tym polu...

w innych miastach PL jednak dosc sporo sie dzieje ( u nas w regionie w Gliwicach, z Rybniku i Sosnowcu powstana nowe obiekty )

nie zakladam osobnego tematu bo mysle ze nie ma potrzeby

WIELKOPOLSKIE: BUDOWA CENTRUM PRZEŁADUNKOWEGO W KÓRNIKU

W podpoznańskiej gminie Kórnik rusza budowa centrum przeładunkowego firmy H&M - szwedzkiego potentata branży odzieżowej. Zatrudnienie znajdzie w nim blisko 1000 osób.

Szwedzka firma zakupiła 18 ha gruntów w pobliżu trasy katowickiej i będzie budowała terminal przeładunkowy. W pierwszym etapie staną tam hale o powierzchni 45 tysięcy metrów kwadratowych. Pierwszy etap budowy hal ma zostać zakończony za rok.

Źródło: Gazeta Poznańska z dn.14.03.2006

GDAŃSK: WKRÓTCE ROZPOCZĘCIE PRAC PRZY BUDOWIE GALERII BAŁTYCKIEJ

Róg ulic Kościuszki i Grunwaldzkiej w Gdańsku Wrzeszczu zmienia się w ogromny plac budowy. Wkrótce rozpocznie się tam budowa Galerii Bałtyckiej.

Galeria Bałtycka powstanie w miejsce dawnej spółdzielni mleczarskiej Maćkowy oraz fabryki słodyczy Bałtyk. Obiekt wybuduje niemiecki potentat w dziedzinie centrów handlowych, firma ECE Projektmanagement.
Prace rozbiórkowe zaplanowane są do 20 kwietnia. Budowa gdańskiego centrum powinna się rozpocząć jeszcze w pierwszej połowie roku.
Galeria Bałtycka będzie jednym z największych obiektów handlowych w Trójmieście. Jej powierzchnia użytkowa to, według planów, ponad 100 tys. metrów kwadratowych. Otwarcie galerii przewidziano w 2007 roku. Wartość gdańskiej inwestycji oszacowano na ok. 120 mln euro. Projekt zakłada, że na trzech kondygnacjach znajdzie się około 200 sklepów. Będą też lokale gastronomiczne oraz biura do wynajęcia.

Spółka ECE Projektmanagement zarządza 83 obiektami handlowymi w Europie. W Polsce zbudowała m.in. Galerię Dominikańską we Wrocławiu, Galerię Łódzką i Galerię Krakowską.

Źródło: Dziennik Bałtycki z dn.14.06.2006

BYDGOSZCZ: RUSZA BUDOWA CENTRUM HANDLOWEGO FOCUS PARK

Rozpoczyna się budowa Centrum Handlowego Focus Park, obok dworca PKS przy ul. Jagiellońskiej w Bydgoszczy. Powstanie w miejscu, gdzie do tej pory działały Zakłady Mięsne. Jesienią przyszłego roku bydgoszczanie zrobią tu pierwsze zakupy.

Na terenie dawnych Zakładów Mięsnych już rozpoczęły się drobne prace rozbiórkowe. Jeszcze w marcu ma odbyć się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Zaraz po tym realizacja inwestycji ruszy pełną parą. W galerii handlowej, która będzie miała 90 tys. mkw., znajdą się: centrum fitness, kawiarnie, restauracje, gabinety lekarskie, multipleks Cinema City oraz 150 butików. Powstanie również parking na 1200 samochodów, a w całym kompleksie pracę znajdzie 1500 osób. Oprócz budowy centrum handlowego, inwestor zobowiązał się również do przebudowy układu drogowego w kwadracie ul. Jagiellońskiej, Ogińskiego, Sieńki i Piotrowskiego.

Źródło: Gazeta Wyborcza 14.03.2006r.



maciek - Pią Mar 17, 2006 12:21 pm

PAIiIZ rozmawia z Dellem, Sharpem o inwestycjach
(ISB, pr/17.03.2006, godz. 10:20)

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) prowadzi rozmowy z amerykańskim koncernem komputerowym Dell, a także japońskim Sharpem i „jeszcze jednym koncernie z branży elektronicznej” o inwestycjach w Polsce.

Powiedział w piątek nowy prezes PAIiIZ Adam Żołnowski.

„Wszystkie projekty inwestycyjne w które jesteśmy zaangażowani, dotyczą elektroniki” – powiedział dziennikarzom Żołnowski.

W środę „Gazeta Wyborcza”, powołując się na nieoficjalne źródła napisała, że japoński koncern Sharp ma wybudować w Łysomicach pod Toruniem fabrykę telewizorów LCD za 500 mln USD. Według piątkowego „Pulsu Biznesu”, będzie to fabryka monitorów LCD.

Szef gabinetu premiera powiedział wówczas, że „jeżeli fabryka powstanie, pracę w niej znajdzie 10 tys. osób”. Nie chciał jednak potwierdzić, że mowa o koncernie Sharp.

Tymczasem w połowie grudnia ówczesny szef PAIiIZ Andrzej Zdebski powiedział, że Agencja prowadzi rozmowy z Dellem, a także ze szwedzkim producentem sprzętu AGD Electroluksem.

Pod koniec 2005 roku Electrolux ogłosił, że do końca 2007 roku zlikwiduje fabrykę w Norymberdze i przeniesie produkcję z niemieckiego zakładu do Polski i Włoch.

W przypadku koncernu Dell, w październiku media poinformowały, że koncern chce wybudować w Łodzi montownię komputerów za 120 mln euro. W fabryce znalazłoby zatrudnienie ok. 3.000 osób, a w firmach kooperujących – czterokrotnie więcej.
[hr]



d-8 - Pią Mar 17, 2006 4:36 pm
Rekordowe wyniki poznańskiego Volkswagena

Z poznańskiej fabryki Volkswagena wyjeżdża już blisko połowa pojazdów użytkowych, produkowanych przez niemiecki koncern. W zeszłym roku VW Poznań po raz pierwszy pod względem wartości sprzedaży przebił Fiat Auto Poland, dotychczasowego lidera polskiej motoryzacji.

Rekordowymi wynikami zakończył zeszły roku Volkswagen Poznań. Firma wyprodukowała 156 999 samochodów Caddy i Transporter T5 - o 29,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży wyniosły 8,7 mld zł i były o 1,1 mld zł większe niż w 2004 r. Po raz pierwszy wartość sprzedaży poznańskiej fabryki VW była większa niż Fiat Auto Poland, który był liderem polskiej motoryzacji od początku lat 90. Przychody ze sprzedaży Fiat Auto Poland spadły w 2005 r. do 8,57 mld zł z 10,08 mld zł w 2004 r.

Liczone w euro przychody VW Poznań za zeszły rok były nawet o 28 proc. większe niż w 2004 r. Wynik liczony w złotych nie wykazał takiego wzrostu z powodu szybkiego umocnienia złotego. W 2004 r. średni roczny kurs euro wyniósł 4,53 zł, a w 2005 r. - 4,03 zł. Odbiło się to na wynikach eksporterów, takich jak VW Poznań. Na eksport przypada aż 94,3 proc. przychodów spółki, która jest kluczową fabryką w dziale pojazdów użytkowych VW. W Poznaniu powstaje teraz 44 proc. samochodów użytkowych niemieckiego koncernu. Największym przebojem jest osobowo-dostawczy model Caddy, wytwarzany tylko w Polsce. W 2005 r. poznańskie zakłady wyprodukowały 118,9 tys. aut Caddy, o 60 proc. więcej niż w 2004 r. Do Niemiec wysłano 36,3 tys. tych pojazdów (o 72,5 proc. więcej niż w 2004 r.), a do pozostałych państw Europy Zachodniej - 50,5 tys. (wzrost o 53,4 proc.). Na pozostałe rynki wyeksportowano 29,7 tys. Caddy (wzrost o 86,6 proc.), a na polski rynek trafiło 2,4 tys. tych samochodów (o 42 proc. więcej niż w 2004 r.). W polskich zakładach VW skonstruowano też specjalną wersję Caddy Tramper, której wnętrze może zamienić w turystyczną sypialnię. Od jesieni zeszłego roku już 280 tych aut zamówili klienci z Niemiec i Wysp Kanaryjskich. VW Poznań zatrudnia teraz 4,6 tys. osób. Oprócz samochodów produkują oni komponenty odlewnicze - 4,4 mln sztuk w 2005 r.

W tym roku VW Poznań oczekuje utrzymania sprzedaży i przychodów na poziomie 2005 r. - zapowiedział Marc Trigo-Teixeira, członek zarządu VW Poznań ds. finansowych. Od przyszłego roku firma zamierza uruchomić produkcję Caddy Maxi, nowej wersji przeboju VW z Poznania.



d-8 - Pią Mar 17, 2006 4:38 pm
ja rowniez bym sie zadowolil mala powierzchnia mieszkaniowym w takim kolorowym najs-pudeleczku.

a pod takimi budynkami mozna by podziemne drogi przeprowadzic = brak potrzeby zielonych ekranow



salutuj - Pią Mar 17, 2006 5:14 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko



absinth - Pią Mar 17, 2006 5:17 pm
zalozeniem spaceboxow jest wlasnie to ze maja byc tanie i dostepne
mozna je w przeciwienstwie do blokow rozmontowac w kilka dni

a loftcube jest po prostu doskonaly



d-8 - Pią Mar 17, 2006 5:23 pm
a mnie sie spaceboxy z blokami raczej nie kojarza... zupelnie nie.

to tak jak by mi sie jakis nowy model forda mial kojarzyc z polonezem
nie nie

to jest ciekawy pomysl, kolorowy - rowniez kolory balkonow na Rudzie nie maja wiele wspolnego z tymi na projekcie przedstawionym powyzej heh



SPUTNIK - Pią Mar 17, 2006 5:30 pm
Tochę klaustrofobiczne klimaty, ale jak dla mnie spaceboxy to swietne przejściowe rozwiązanie dla studentów, lub ludzi , których nie stać jeszcze na "dorosłe" mieszkanie.



absinth - Pią Mar 17, 2006 5:38 pm

jak dla mnie spaceboxy to swietne przejściowe rozwiązanie dla studentów, lub ludzi , których nie stać jeszcze na "dorosłe" mieszkanie.

otoz to
tak wlasnie nalezy patrzec na spaceboxy
a metoda jest dosc prosta wiec...



salutuj - Pią Mar 17, 2006 6:16 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko



Osek - Pią Mar 17, 2006 6:54 pm
panowie, miasteczko studenckie można by z tego urządzić w Katosach.



Wit - Sob Mar 18, 2006 1:04 am
kostka sera szwajcarskiego ....ten ostatni



maciek - Sob Mar 18, 2006 8:19 am

"Rz": Wielkie koncerny wybierają Polskę
(PAP, tm/18.03.2006, godz. 08:31)

Kilka tysięcy specjalistów chce zatrudnić w Polsce amerykańska firma informatyczna Electronic Data Systems - dowiedziała się "Rzeczpospolita". To jeden z kilku wielkich koncernów, który zamierza u nas inwestować.

-Przenosimy część naszej działalności z Europy Zachodniej na Wschód. Chcemy zbudować centrum informatyczne. Polska ma największe szanse - powiedział cytowany przez "Rzeczpospolitą" Jeffrey Heller, prezydent amerykańskiego koncernu.

Ostateczna decyzja zapadnie w ciągu najbliższych sześciu -ośmiu tygodni. Jeśli będzie to Polska, w ciągu paru lat pracę znajdzie kilka tysięcy specjalistów i informatyków - zauważa dziennik.

To nie koniec zainteresowania Polską. Jak się dowiedziała "Rz", na początku tygodnia zgodę na prowadzenie działalności w Krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej dostanie Shell.

Więcej w "Rzeczpospolitej" w artykule "Światowi giganci wybierają Polskę".

[hr]

EDS ma siedzibę w Warszawie na Domaniewskiej. Ma całe piętro w budynku Saturn. Pracowałem z tą firmą nad pewnym bardzo dużym projektem, _PM_ zresztą też pracował;) Napiszę tylko tyle, że tam gdzie nie było EDSu wszystko ruszyło na czas. Tam gdzie rozwiązanie budował EDS rozwiązanie nie powstało do teraz. A dodam, że było to już chyba 2-3 lata temu. EDSowi podziękowano

Nie spodziewajmy się, że EDS założy swoją siedzibę w Katowicach. To firma typowo consultingowa, która świetnie czuje się w świecie garniturów, czytaj zblazowanej Warszawy.



Oskar - Sob Mar 18, 2006 12:39 pm
Pełen artykuł:

INWESTYCJE ZAGRANICZNE Powstanie 20 tysięcy miejsc pracy

Światowi giganci wybierają Polskę

Kilka tysięcy specjalistów chce zatrudnić w Polsce amerykańska firma informatyczna Electronic Data Systems - dowiedziała się "Rz". To jeden z kilku wielkich koncernów, który zamierza u nas inwestować

-Przenosimy część naszej działalności z Europy Zachodniej na Wschód. Chcemy zbudować centrum informatyczne. Nie zdecydowaliśmy jeszcze, gdzie będzie zlokalizowane -w Polsce, w Rumunii, w Czechach czy na Węgrzech. Polska ma największe szanse -powiedział "Rz" Jeffrey Heller, prezydent amerykańskiego koncernu. Ostateczna decyzja zapadniew ciągu najbliższych sześciu -ośmiu tygodni. Jeśli będzie to Polska, w ciągu paru lat pracę znajdzie kilka tysięcy specjalistów i informatyków. -W tej chwili myślimy o 2 - 4 tysiącach. Niewykluczone jednak, że z czasem liczba ta byłaby jeszcze wyższa -twierdzi Heller. EDS świadczy usługi informatyczne dla biznesu. W naszym regionie ma powstać ośrodek odpowiedzialny m.in. za obsługę systemów informatycznych klientów firmy. To nie koniec zainteresowania Polską. Jak się dowiedzieliśmy, na początku tygodnia zgodę na prowadzenie działalności w Krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej dostanie Shell. Spółka stworzy w Krakowie centrum rachunkowo-księgowe. Potentat naftowy zatrudni w nim co najmniej 800 osób. - To już druga tego typu inwestycja w naszej strefie. W ubiegłym roku podpisaliśmy umowę z firmą ACS, która w swoim ośrodku da pracę 500 osobom -mówi "Rz" Krzysztof Krzysztofiak, prezes krakowskiej strefy.

Według Michała Kwiecińskiego z firmy doradczej McKinsey & Company, Polska staje się centrum usługowym Europy. - Trzy lata temu w podobnych centrach pracowało 2, może 3 tysiące Polaków. Dziś ok. 10 tys. W ciągu kilku lat liczba ta wzrośnie co najmniej kilkakrotnie -uważa ekspert McKinseya.

Nasz kraj przyciąga także inwestorów, którzy chcą budować fabryki. Japoński Sharp planuje w okolicach Torunia zakład produkujący telewizory. Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Rz", chce przeznaczyć na ten cel ponad 500 mln dolarów. Jeśli ten zakład powstanie, znajdzie w nim pracę 10 tys. osób. Niedługo powinna rozstrzygnąć się też sprawa budowy pod Łodzią montowni komputerów firmy Dell, w której może pracować nawet 3 tys. osób. Zakład w Bielsku-Białej rozbuduje Fiat-GM Powertrain Polska. Przeznaczy na to ponad 80 mln euro, pracę znajdzie 300 osób.

W zeszłym roku zagraniczne firmy zainwestowały u nas ok. 8,7 mld dolarów.

ANDRZEJ KRAKOWIAK



d-8 - Sob Mar 25, 2006 9:36 am
a tutaj info male :

SZYBKA KOLEJ NA SZLAKU ŁÓDŹ-WARSZAWA

Ministerstwo Finansów przyznało kwotę około 244 mln zł na modernizację linii kolejowej Łódź - Warszawa.

Modernizacja szlaku Łódź-Warszawa to największa kolejowa inwestycja w Polsce. Jej koszt wynosi 914 mln zł. Linia będzie budowana od podstaw - zostaną położone nowe tory i zostanie poprowadzona nowa trakcja, przebuduje się nastawnie i posterunki kolejowe, wyremontuje mosty i wiadukty. Remont całego szlaku ma zakończyć się w 2010 roku. Wtedy pociągi będą mogły jeździć z prędkością 160 km/h i pokonywały trasę w godzinę.

Remont pierwszego odcinka Skierniewice-Koluszki ma rozpocząć się najprawdopodobniej w sierpniu.

Źródło: Express Ilustrowany z dn.24.03.2006



d-8 - Sob Mar 25, 2006 9:39 am
chyba Warszawka lapnela pomysl od nas ?

prawie jak scc

WARSZAWA: PLANY BUDOWY OSIEDLA MIESZKANIOWEGO OBOK CENTRUM HANDLOWEGO ARKADIA

Obok Centrum Handlowego Arkadia w Warszawie ma powstać dziesięć budynków wielorodzinnych.

Osiedle ma być zlokalizowane pomiędzy ulicami Kłopot a Słomińskiego, na terenie dawnych ogródków działkowych. Mają się tam znaleźć mieszkania średniej klasy

GW



kropek - Sob Mar 25, 2006 11:19 am
Z tego co wiem to tam juz mieli kiedys cos budowac, ale inwestor sie wycofal. Moze teraz zmienill zdanie.



jacek_t83 - Sob Mar 25, 2006 11:33 am
Dominik nie mieszaj watkow bite. Ordnung mus sein Wiesz jaka to upierdliwa robota rozdzielac i laczyc



d-8 - Sob Mar 25, 2006 2:14 pm

Dominik nie mieszaj watkow bite. Ordnung mus sein Wiesz jaka to upierdliwa robota rozdzielac i laczyc

Jacku, bitte, zajrzyj do slownika polsko-niemieckiego na onecie
i przepraszam Cie za te niedogodnosci, to sie wiecej nie powtorzy, ale ten watek mi pasowal do tego o scc poprzez 'analogie osiedlowa' dlatego celowo wkleilem go tam bo tam mi 'bardziej pasowal' niz tutaj. yo !
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • romanbijak.xlx.pl



  • Strona 2 z 5 • Wyszukano 638 wypowiedzi • 1, 2, 3, 4, 5
    Copyright (c) 2009 | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.