ďťż
[Bytom] Agora - Galeria handlowa na pl. KościuszkiMephiR - Pon Mar 30, 2009 10:00 am
Z Bytomski.pl:

Agora ma generalnego wykonawcę
Po długich miesiącach negocjacji wreszcie wybrano firmę, która wybuduje galerię Agora w centrum miasta. Prace mają potrwać piętnaście miesięcy. Już w listopadzie przyszłego roku będzie można robić zakupy w tamtejszych sklepach i oglądać filmy w Cinema City.

Spory wpływ na czas negocjacji miały trudne warunki, w jakich będzie realizowana inwestycja. Niewiele obiektów handlowych w Polsce stawia się w ścisłej, zabytkowej zabudowie na terenie objętym ochroną konserwatorską. Budowa Agory będzie wymagać bardzo dobrego skoordynowania prac, by przeprowadzane przedsięwzięcie jak najmniej utrudniało życie mieszkańcom i nie powodowało zagrożenia dla ich zdrowia. Kolejnym powodem była sytuacja na rynku budowlanym w ostatnim okresie oraz ceny usług i materiałów.

Kontrakt o wartości 186, 5 mln zł netto zgarnęła ostatecznie firma Erbud, która obecnie rozbudowuje Galerię Piastów w centrum Legnicy w sąsiedztwie zabytkowego kościoła Najświętszej Marii Panny i Zamku Piastowskiego. W przyszłym roku przedsiębiorstwo będzie obchodzić XX-lecie swojej działalności. Z uwagi na to, iż na początku lat 90. w Polsce budowało się bardzo mało początkowo zajmowało się głównie realizacją inwestycji w Niemczech. W międzyczasie ściągnięto do niego poważnego, zachodniego partnera, który dofinansował spółkę gdy w kraju powoli rozpoczynał się boom gospodarczy. Obecnie Erbud jest jedną z najdynamiczniej rozwijających grup budowlanych w Polsce. Do tej pory firma dużo budowała w całym kraju - szczególnie na Dolnym Śląsku, w Opolu i Krakowie - lecz Agora będzie pierwszą inwestycją realizowaną na Górnym Śląsku.

Pierwsza w Bytomiu galeria handlowo-rozrywkowa ma być gotowa w 19 miesięcy. Według przyjętego harmonogramu, klienci będą mogli zrobić w niej zakupy w listopadzie 2010 roku. Już w sierpniu mają być gotowe dwie kondygnacje podziemne, dzięki czemu budowa osiągnie poziom "0". Na wiosnę następnego roku Agora ma być skończona w stanie surowym-zadaszonym. Po tym momencie rozpoczną się prace instalacyjne i wykończeniowe. Do środka wkroczą najemcy, by urządzić i wyposażyć swoje punkty. Jako pierwsza taką możliwość otrzyma ekipa Cinema City, a następnie Społem. Później przygotowania zacznie reszta firm.

Cały czas trwa komercjalizacja powierzchni w Agorze. Obecnie wynajęto już ponad 60% spośród 25 tys. m². Wśród najnowszych najemców jest Troll, Reebok, Wójcik, Bergson, GiannaG, Kopernik, Lolita, sklep z tekstyliami Mituu oraz apteka Superpharm. Podpisano także list intencyjny z siecią C&A. Poza nimi w galerii działać będą: H&M, delikatesy Społem Znajomy Sklep, RTV EURO AGD, Kolporter i Martes Sport, Monnari, Triumph, Atlantic, Tamaris, Pabia, Top Secret, Deichmann, CCC, Heavy Duty, Venezia, Deep, Altero, Clemente, Swiss, Kruk, Glitter, drogerie Sephora i Rosmann oraz punkty Play, Plus GSM, Vision Express i Fielmann. Wśród nich znajdują się także sklepy przeznaczone dla dzieci: 5-10-15, Cocodrillo, Hot Oil. Z kolei 3000 m² zajmie 8 sal kinowych Cinema City.

W Agorze nie zabraknie też miejsca dla gastronomii. Docelowo przeznaczono na nią 1500 m² powierzchni. Kawiarnie i restauracje znajdą się na drugim piętrze w sąsiedztwie kina oraz tuż przy przeszklonych ścianach na trzech poziomach atrium. - Z niektórych restauracji widać bytomską starówkę, sąsiedni zabytkowy kościół św. Trójcy oraz ul. Dworcową – estetycznie zagospodarowaną, główną handlową ulicę miasta – powiedziała Bożena Fedas-Frączek, dyrektor ds. rozwoju w firmie Braaten+Pedersen plus Partners.

Swój własny kąt w tym obiekcie będzie mieć także kultura. Poza wspomnianym wyżej kinem, w Agorze będzie dostępna również osobna sala widowiskowa. Będą z niej korzystać bytomskie instytucje, z którymi inwestor podpisał listy intencyjne. Mowa o Operze Śląskiej, Śląskim Teatrze Tańca i Beceku. Z kolei na ostatnim piętrze ma zostać umiejscowiona galeria sztuki.

Niestety nie wszystko może być idealne. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, sklepy zlokalizowane na parterze galerii nie będą miały bezpośrednich wejść z ulicy. Aby się do nich dostać klienci będą musieli wchodzić do środka obiektu. Jedynym wyjątkiem będzie apteka Superpharm, lecz jedynie o porze nocnej, gdy Agora będzie zamknięta na cztery spusty.

Poprawić humor może fakt, iż przestrzeń wokół galerii ma zostać poddana poważnym zabiegom kosmetycznym. Plac Kościuszki zdominowany do tej pory przez asfalt i taksówki ma zamienić się przyjazny plac z ławkami i fontanną, co na pewno ucieszy osoby, którym brakuje dawnego miejsca do odpoczynku.

http://bytomski.pl/portal.php?act=aktualnosci&id_akt=2520
kiwele - Pon Mar 30, 2009 10:42 am

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, sklepy zlokalizowane na parterze galerii nie będą miały bezpośrednich wejść z ulicy. Aby się do nich dostać klienci będą musieli wchodzić do środka obiektu. Jedynym wyjątkiem będzie apteka Superpharm, lecz jedynie o porze nocnej, gdy Agora będzie zamknięta na cztery spusty.
Poprawić humor może fakt, iż przestrzeń wokół galerii ma zostać poddana poważnym zabiegom kosmetycznym. Plac Kościuszki zdominowany do tej pory przez asfalt i taksówki ma zamienić się przyjazny plac z ławkami i fontanną, co na pewno ucieszy osoby, którym brakuje dawnego miejsca do odpoczynku.

http://bytomski.pl/portal.php?act=aktualnosci&id_akt=2520


Uwazam, ze urzadzenie Agory w sercu miasta jako bunkra obronnego bedzie jej duzym handicapem. W ten sposob zaznaczona zostanie jej obcosc w otoczeniu.
Wiekszosc sklepow i lokali o powierzchni, powiedzmy jakies 100 m2, powinna miec wejscia zarowno z zewnatrz jak i od strony wewnetrznej galerii.

Przebiegam w mysli znane mi mnostwo galerii i centrow handlowych w Paryzu i Brukseli i ich okolicy, wyobrazam sobie ich dyspozycje jak Agory i widze natychmiast jak traca one na wartosci. Staja sie ciezkie i nieprzyjazne.
To naprawde niczemu dobremu nie bedzie sluzyc.

Zapewnienie lepszego bezpieczenstwa, zwlaszcza w nocy?
Przeciez kazdy sklep pilnuje tego we wlasnym zakresie.
To bedzie peryferyjne centrum handlowe dla niepoznaki czy tez przez przypadek umieszczone w srodmiesciu, slabo z nim zintegrowane.

Bytomianie, kochajacy swoje miasto, mogliby sie nad tym zastanowic i zaczac dzialac poki jeszcze jest czas. To nic skomplikowanego przewidziec kilka dodatkowych wyjsc na zewnatrz z wiekszych sklepow, by zwiekszyc przyjaznosc calego nowego centrum.MephiR - Pon Mar 30, 2009 11:30 am
Całkowicie się z tym zgadzam, tylko aby głos mieszkańców został zauważony, musi to zostać w jakiś sposób zorganizowane. Niestety w Bytomiu brakuje takich organizacji jak Moje Miasto, czy FDZD, które mogłyby poprowadzić taką akcję.kiwele - Pon Mar 30, 2009 11:53 am

Całkowicie się z tym zgadzam, tylko aby głos mieszkańców został zauważony, musi to zostać w jakiś sposób zorganizowane. Niestety w Bytomiu brakuje takich organizacji jak Moje Miasto, czy FDZD, które mogłyby poprowadzić taką akcję.

Powiem zaczepnie: A Ty to co?
Wedlug pisanych postow wiem, ze masz potencjal do dzialania.
Jesli sie zgadzasz, to uwazam ze pole do dzialania jest wdzieczne i nie bedzie trudno znalezc sojusznikow.
Tak sobie nawet mysle, ze nalezaloby zaczac od dotarcia do planu rozmieszczenia zarezerwowanych wiekszych lokali handlowych, przegladnac to i dopiero potem probowac bardzo delikatnie urabiac opinie i negocjowac z tymi najbardziej interesujacymi.
Moznaby probowac wciagnac w sprawe kilku sposrod bardziej aktywnych radnych miejskich.
Powolac stowarzyszenie: "Bytomianie w obronie...".
Wysondowac opinie wsrod wplywowych architektow bytomskich itd itp.
Istnieje zdaje sie tez jakies "Zycie Bytomskie" - oni by mogli to naglosnic.
Dzialac rozwaznie, by przedwczesnie nie "spalic" sprawy.
To wszystko, oczywiscie, pod skromnym warunkiem, ze identyfikujesz sie ze slusznoscia idei, by Agora byla bardziej otwarta na zewnatrz, przyjemniej zintegrowana z otoczeniem.
Wit - Wto Kwi 07, 2009 8:31 pm
Bytomska Agora rośnie, ale murów nie widać
Jacek Madeja 2009-04-07, ostatnia aktualizacja 2009-04-07 21:57:37.0- Nic, tylko kopią, a efektów nie ma - niecierpliwie spoglądają za płot przy pl. Kościuszki bytomianie. I będą musieli uzbroić się w cierpliwość, bo galeria handlowa wyłoni się z ziemi dopiero jesienią.

Żadna inna inwestycja nie budzi wśród mieszkańców takich emocji. Przez płot, który od kilku miesięcy odgradza plac budowy, codziennie zaglądają ciekawscy. Jedni szukają pracy, inni zachodzą w głowę, dlaczego wciąż nie widać efektów budowy. - Przez cały czas jeżdżą maszyny i uwijają się robotnicy, ale nie widać, żeby coś się ruszyło. Sami się już zastanawiamy, co dalej z centrum handlowym - mówi Weronika Suchanek.

Na budowę centrum handlowo-rozrywkowego Agora zdecydował się duński deweloper Braaten Pedersen plus Partners. Inwestycja intryguje mieszkańców, bo plac Kościuszki to ścisłe centrum miasta. Wokół ciągną się pierzeje zabytkowych kamienic, a rynek jest sto metrów stąd. Dlatego handlowcy mogą być spokojni o klientów. W magistracie liczą natomiast, że Agora ożywi wymierające wieczorami śródmieście. - Na razie mamy mniej klientów. Widać budowa za oknem odstrasza. Ale mamy nadzieję, że jak centrum ruszy, to i u nas przybędzie ludzi - mówi Katarzyna Stępień, kelnerka z restauracji Kościuszki 11. Przedstawiciele inwestora przyznają, że budowa to bardzo trudne przedsięwzięcie. Przeszkadza nie tylko bliskie sąsiedztwo wiekowych kamienic. Bytom dzierży niechlubną palmę pierwszeństwa najbardziej dotkniętego przez szkody górnicze miasta w regionie. Nie pomaga też wysoki poziom wód gruntowych. - To trudna operacja, ale taka jest uroda budowania na Górnym Śląsku - przyznaje Andrzej Waliszewski, kierownik projektu.

Mieszkańcy wspominają kwartał kamienic, które stały na placu Kościuszki jeszcze 30 lat temu. - To były luksusowe mieszkania, oprócz tego restauracje i sklepy. Ale przez te szkody górnicze piwnice zalewała woda i wszystko rozebrali. Jak postawią takie ogromne centrum handlowe, to minie kilka lat i też się zapadnie - mówi pan Jan, który w Bytomiu mieszka od 40 lat.

Dlatego budowlańcy najpierw musieli solidnie przygotować się do stawiania murów. Właśnie zakończyła się budowa ściany szczelinowej. To ogromna betonowa opaska, która w niektórych miejscach sięga nawet 25 m w głąb ziemi. Będzie stanowiła fundament budynku i równocześnie zabezpieczała przed napływem do środka wód gruntowych.

Ale to wcale nie znaczy, że teraz od razu zaczną wyrastać mury. Z ziemi wyłonią się dopiero we wrześniu. Generalny wykonawca - firma Erbud - musi najpierw wypompować wodę i wybrać setki tysięcy metrów sześciennych ziemi, tak żeby mogły powstać podziemne kondygnacje sięgające miejscami 13 m pod powierzchnię. Czujniki założone na ścianie szczelinowej będą sprawdzały, czy poziom wody na zewnątrz nie obniża się gwałtownie. To mogłoby zagrozić stabilności sąsiednich kamienic.

Budowniczowie zadbali też, żeby centrum nie ucierpiało z powodu szkód górniczych. - Płyty fundamentów będą metrowej grubości, a razem ze ścianą szczelinową będą tworzyły potężną żelbetową skrzynię, na której będzie opierała się konstrukcja. To oczywiście nie zapobiegnie osiadaniu budynku, ale sprawi, że nie ucierpi konstrukcja - mówi Waliszewski.

Galeria, która będzie liczyła cztery nadziemne kondygnacje, to 125 sklepów, multipleks, kawiarnie, restauracje i powierzchnie biurowe. Prace znajdzie tu około 800 osób, a jej otwarcie zaplanowano na 15 listopada 2010 roku. Termin może się opóźnić, jeśli archeolodzy, którzy nadzorują prace, trafią na jakieś znalezisko.

kiwele - Śro Kwi 08, 2009 2:09 pm
Znam Bytom nie za bardzo, dosc powierzchownie, ale zaskakuje mnie informacja o wysokim poziomie wod gruntowych w srodmiesciu Bytomia.
Wydawaloby sie, ze po dlugich okresach eksploatacji gorniczej pod Bytomiem wszelkie horyzonty wodne powinny tam byc mocno zaklocone.
Moze sa jakies lokalne soczewki zwiazane z warstwami szczelnych ilow?Safin - Śro Kwi 15, 2009 1:38 pm
MephiR, akurat sprawa "odbunkrowania" Agory nadaje się doskonale na pierwszą akcję Bytomskiego SMM
Zresztą może się spokojnie obejść bez powoływania jakichkolwiek struktur. Jestem pewien że z naszej [katowickiej i nie tylko] strony otrzymasz pełne wsparcie. Daj znać na PW odnośnie tego tematu.MarcoPolo - Śro Kwi 15, 2009 9:16 pm
Odbunkrujcie ten sklep poki nie nie stoi i nie sieje zniszczenia.Wit - Czw Kwi 23, 2009 6:48 pm
22 IV

[youtube]Cv9HCPRnKrM[/youtube]

i foty Vermuta z forum PB:

http://i39.tinypic.com/1xzcs2.jpg

http://i41.tinypic.com/wj73ps.jpg

http://i42.tinypic.com/o5bxy0.jpg

http://i44.tinypic.com/2zrn69s.jpg

http://i42.tinypic.com/73f4g0.jpgMichał Gomoła - Czw Kwi 23, 2009 6:58 pm
http://i41.tinypic.com/wj73ps.jpg

Zwróćcie uwagę na lewą koparkę, wykonawca używa jakiejś magicznej technologiiKris - Czw Maj 07, 2009 7:49 pm
Odkryto pozostałości XV-wiecznej infrastruktury

Dobrze zachowane pozostałości XV-wiecznej infrastruktury - prawdopodobnie studnię lub szybik górniczy, związany z eksploatacją kruszców zawierających rudy srebra i ołowiu - odkryto podczas prac budowlanych w śródmieściu Bytomia.O odkryciu poinformowali przedstawiciele służb archeologicznych oraz inwestora, który na jednym z głównych placów miasta buduje galerię handlową za ponad 90 mln euro. Obiekt o nazwie „Agora Bytom” ma być gotowy jesienią 2010 r. Obecnie trwają m.in. roboty ziemne. Pierwsze symptomy, że w miejscu inwestycji znajdują się ciekawe obiekty archeologiczne, pojawiły się już w lutym tego roku, kiedy z wykopu pod ścianę szczelinową koparka wydobyła deski, noszące ślady obróbki. Analiza dendrochronologiczna w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wykazała, że odkryte drewno to dąb, który ścięto do budowy obiektu około 1430 roku.

W ostatnim czasie znaleziono już nie pojedyncze deski, a dobrze zachowaną i w dużym stopniu kompletną konstrukcję, sięgającą do głębokości ok. 7 m. Całość wykonana jest z dębowych desek o długości ok. 140 cm, szerokości 17-20 cm i grubości 7-8 cm. Każda deska ma dwa wycięcia na krótszych bokach; deski zachodzą jedna na drugą i tworzą coś w rodzaju konstrukcji zrębowej.

Znalezisko będzie jeszcze badane. Wstępnie archeolodzy oceniają, że jest to najprawdopodobniej studnia bądź szybik górniczy, związany z wydobywaniem dolomitów kruszconośnych, zawierających rudy srebra i ołowiu. Po oględzinach można było rozpocząć demontaż obiektu - wszystkie jego elementy trafią do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Katarzyna Skalska z realizującej inwestycję duńskiej firmy deweloperskiej Braaten+Pedersen Plus Partners, zapewnia, że prace odbywają się pod okiem archeologa, a całość wydobytych desek zostanie przekazana muzealnikom. Blisko 600-letnie deski będą zabezpieczone. Śródmieście Bytomia już wcześniej było miejscem ciekawych odkryć archeologicznych. W końcu lat 90. na tamtejszym rynku archeolodzy odkryli m.in. świetnie zachowane pozostałości średniowiecznego targowiska - kramy tworzyły ciąg na kształt "drewnianych sukiennic". Natrafiono też na pozostałości drewnianych kanałów odwadniających, dobrze zachowane wyroby ze skóry oraz duże ilości średniowiecznej ceramiki.

Wykopaliska na dużą skalę na rynku w Bytomiu rozpoczęły się w 1994 roku, kiedy podczas wymiany miejskiej sieci wodociągowej robotnicy natrafili na pozostałości XIV-wiecznych piwnic, będące częścią zachodniej pierzei średniowiecznego rynku. Archeolodzy znaleźli wówczas m.in. ceramikę, wyroby skórzane i drewniane oraz koło i inne części wozu konnego. Najstarsze znaleziska pochodziły z połowy XIII wieku. Prace, przerwane z powodu braku środków, wznowiono w początkach 1998 roku.

W ramach tych prac w Bytomiu odkryto m.in. fundamenty i piwnice średniowiecznego ratusza, pozostałości renesansowych kamienic, ślady nieistniejącej ulicy z drewnianą nawierzchnią, cembrowaną studnię, beczkę, pozostałości straganów, oraz średniowieczne buty i pasy.

Plac Tadeusza Kościuszki, gdzie dokonano nowego odkrycia, znajduje się w bliskim sąsiedztwie rynku. Niegdyś był zabudowany domami, które zburzono w końcu lat 70. ubiegłego wieku. Kilka lat temu samorząd sprzedał plac prywatnemu inwestorowi, który buduje tam obiekt handlowo-rozrywkowo-usługowy.

(PAP)
http://ww6.tvp.pl/6605,20090507904528.stronaMarcoPolo - Pią Maj 08, 2009 8:50 pm
Czy te wszystkie odkrycia archeologiczne zostały jakoś zagospodarowane/wyeksponowane?Prince - Sob Maj 09, 2009 10:55 pm
Z tego co pamiętam wszystko co wykopią na placu budowy ma się znaleźć w szklanej podłodze Agory...kris_61 - Pon Maj 11, 2009 3:21 pm
Albo zabiora do muzeum górnośląskiego, bo to oni trzymaja pieczę nad tym co wykopiąkoniaq - Pon Maj 11, 2009 3:32 pm
ciekawe jak wyjdzie ta agora trzymam kciukiWit - Sob Maj 23, 2009 3:07 am


Tunele pod Agorą
15.05.2009
W ubiegłym tygodniu całkowicie odsłonięto kolejne znalezisko archeologiczne na placu Kościuszki.

W lutym, podczas prac ziemnych, robotnicy natrafili tu na sporych rozmiarów deski. Natychmiast zawiadomiono archeologów z Muzeum Górnośląskiego i śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Po wysłaniu próbek drewna do szczegółowej analizy dendrochronologiczej do prof. Marka Krąpca z Krakowa okazało się, że odkopana sterta desek to wiekowe i cenne znalezisko. Konstrukcja drewniana jest dobrze zachowaną studnią lub szybikiem górniczym, który w XV wieku miał służyć do wydobywania dolomitów kruszconośnych zawierających rudy srebra i ołowiu. - To bardzo ciekawy obiekt archeologiczny. Można powiedzieć, że to wykopalisko ze względów historycznych jest bezcenne - zaznacza Marian Pawliński, archeolog z MG.

Wartość znaleziska dla inwestora budowy galerii handlowej na pl. Kościuszki jest jednak... problemem. Każde odkrycie archeologiczne na terenie budowy niesie bowiem za sobą kolejne przestoje i komplikacje w organizacji pracy. Mimo to, jak zapewnia Katarzyna Skalska z firmy Braaten + Pedersen Plus Partners, nie będzie żadnych opóźnień w realizacji inwestycji.

Odkopany w lutym tego roku szybik nie jest jedynym odkryciem archeologicznym na pl. Kościuszki. Jesienią, trzy lata temu znaleziono podobny obiekt. Wówczas analiza dębowego drewna wykazała, że odkopana studnia pochodzi z 1348 r. Niestety, z powodu złej pogody archeolodzy musieli na długo zaprzestać prac związanych z tym znaleziskiem. Pod koniec tego miesiąca ma rozpocząć się ponowna eksploracja XIV-wiecznej studni. Studnia, czy też szybik górniczy znaleziony w lutym tego roku, został przeniesiony do Muzeum Górnośląskiego, gdzie wstępnie go zabezpieczono. Prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu znalezisko zostanie przewiezione do Muzeum Archeologicznego w Bisku-pinie, gdzie poddane będzie specjalistycznej konserwacji. Miejmy tylko nadzieję, że Skarbek nie oburzy się na taką interwencję w jego podziemnym królestwie...Małgorzata Węgiel - POLSKA Dziennik Zachodni

http://bytom.naszemiasto.pl/wydarzenia/998920.html

Marek Locher sfotografuje budowę Agory w Bytomiu
2009-04-28 22:07:08, ostatnia aktualizacja: 2009-05-20 20:20:26

Marek Locher, fotograf i pasjonat śląskiego krajobrazu, udokumentuje na fotografiach proces powstawania galerii Agora w Bytomiu. Budowa obiektu ruszyła w kwietniu br. i potrwa do listopada 2010. Pierwsze zdjęcia można oglądać na oficjalnej stronie internetowej inwestycji www.agorabytom.pl. Po zakończeniu budowy planowana jest wystawa prac artysty.

Marek Locher zdobył uznanie dzięki dokumentacji fotograficznej obiektów które znikają z śląskiego krajobrazu, a kiedyś stanowiły o jego wyjątkowości. Jego zdjęcia z nostalgią pokazują zanik industrialnego krajobrazu. - Dokumentuję Śląsk, który powoli znika z naszych oczu. Dokonywana przeze mnie rejestracja zmian dotychczas odnosiła się do obiektów, które odchodziły w niepamięć, szczególnie takich jak kopalnie czy huty Już od pewnego czasu chciałem sfotografować proces odwrotny, proces powstawania i tworzenia czegoś nowego, dlatego bardzo chętnie przystałem na propozycję udokumentowania toku powstawania bytomskiej Agory. - mówi

Bytomska Agora budowana jest w ścisłym centrum miasta, w miejscu, gdzie w latach 1979 - 1980 r. wyburzono kwartał kamienic w obrębie ulic: Jainty, Kwietniewskiego, Sądowej i przy Placu T. Kościuszki. Braaten+Pedersen plus Partners inwestor odpowiedzialny za powstawanie Agory, projektując obiekt, szczególną wagę przywiązywał do przeszłości architektoniczno-urbanistycznej miejsca. Budowa galerii zakłada rewitalizację części centrum miasta oraz przywrócenie obszarowi śródmiejskiego charakteru i wpasowanie obiektu w istniejącą zabudowę miasta. N

Na zdjęciach zostaną utrwalone wszystkie kluczowe momenty w trakcie kolejnych 19 miesięcy budowy. Fotograf ma już wizję, w jaki sposób pokazać plac budowy.

Autor:lk
Źródło:Prime PR

http://www.gkw24.pl/wiadomosc/242/marek ... -w-bytomiuWit - Czw Cze 11, 2009 4:01 pm
Na pl. Kościuszki odkryto średniowieczne lodówki
Jacek Madeja 2009-06-10, ostatnia aktualizacja 2009-06-10 14:49:37.0Plac Kościuszki, na którym wyrasta galeria handlowa Agora, okazał się archeologicznym eldorado. Poszukiwacze co rusz natrafiają tu na średniowieczne przedmioty.

Na wykopaliska w rejonie bytomskiego pl. Kościuszki archeolodzy ostrzyli sobie zęby od dawna. Dzisiejszy plac częściowo znajdował się w obrębie starego miasta i tędy przebiegała linia murów miejskich.

Przedsmak archeolodzy mieli trzy lata temu. Wtedy prowadzili tu prace sondażowe i od razu natrafili na wykop z drewnianym obrysem. Początkowo sądzili, że to górniczy szyb, w którym wydobywano rudy srebra. Później okazało się, że to średniowieczna studnia.

Jednak prawdziwe pole do popisu poszukiwacze mają od stycznia. Wtedy ruszyły prace ziemne przy budowie galerii handlowej Agora. Od tego czasu archeolodzy natrafili na siedem studni, których głębokość wynosiła 6-8 metrów od ówczesnego poziomu ulicy. - W środku natrafiliśmy na prawdziwe perełki. Doskonale zachowane ozdobne naczynia i dzbany, drewniany kołowrót z resztką liny i skórzane resztki ubioru - wylicza Marian Pawliński, szef działu archeologii z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Próbki z trzech studni zbadali już specjaliści od analizy dendrochronologicznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Okazało się, że wybudowano je w 1347, 1370 i 1430 roku.

Ale odkryte studnie nie tylko zaopatrywały bytomskich mieszczan w wodę. - Gliniane dzbany ze resztkami sznurków na uchwytach znalezione w jednej z nich pozwalają przypuszczać, że była wykorzystywana jako rodzaj lodówki - mówi Pawliński.

Najcenniejsze eksponaty pojadą do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, gdzie zostaną poddane konserwacji. Część z nich zostanie później wyeksponowana w centrum handlowym. - Na parterze klienci będą mogli oglądać przebieg murów miejskich. Do tego chcielibyśmy dołączyć najpiękniejsze naczynia. Przez cały czas zastanawiamy się, czy będzie możliwe pokazanie średniowiecznej studni. Pierwsza przeszkoda to czas, bo jej drewniane elementy wrócą z konserwacji dopiero za trzy lata - podkreśla Katarzyna Skalska, przedstawicielka inwestora firmy Braaten+Pedersen Plus Partners.tien - Czw Cze 18, 2009 4:04 pm
Zdjęcia Vermuta z forum Polonii

Kościuszki 15.06.2009
http://i44.tinypic.com/2cd936s.jpg

http://i42.tinypic.com/2hqqgsm.jpg

Kościuszki 18.06.2009
http://i39.tinypic.com/2cifhb5.jpg

http://i41.tinypic.com/foq234.jpg

http://i40.tinypic.com/313kjmp.jpgkris_61 - Pon Cze 22, 2009 4:31 pm
Masa betonu i żelastwa tam zdeponowano Mam jednak nadzieję, że szkody górnicze temu nie poradzą . He heARTURO - Nie Lip 05, 2009 8:42 am
Wczoraj montowali drugiego żurawia.MephiR - Nie Lip 05, 2009 10:19 am

Wczoraj montowali drugiego żurawia.
A ja mam skręconą kostkę i nie mogę iść zobaczyć :/. Jak pech to pech :/.ARTURO - Nie Lip 05, 2009 11:13 am
To wracaj szybko do zdrowia,bo możesz nie poznać tego miastaMephiR - Nie Lip 05, 2009 3:58 pm

To wracaj szybko do zdrowia,bo możesz nie poznać tego miasta
Chciałbym nie poznać Bytomia po kilku dniach siedzenia w domu .

A co do żurawia, to nic straconego. Okazało się, że widzę oba ze swojego okna - http://bytomski.pl/album_page.php?pic_id=3577MephiR - Wto Lip 07, 2009 10:21 am
Wczorajsza fotka Vermuta z forum PB:
http://i28.tinypic.com/x59gmg.jpg

Agora zaczyna nam wreszcie rosnąć .ARTURO - Wto Lip 07, 2009 8:32 pm
A ja ze swojej strony dodam,że na plac budowy zawitał trzeci żuraw.Kris - Śro Lip 08, 2009 9:18 am
Niech się mury pną do góry
Go Agora Go !!!ARTURO - Nie Sie 16, 2009 5:22 pm
Na placu budowy od pewnego czasu pojawił się czwarty żuraw.
Praca wreJastrząb - Śro Sie 19, 2009 10:27 am
Oto i wspomniane żurawie

MephiR - Czw Sie 20, 2009 1:07 pm
Pięknie się prezentują . Dziś zauważyłem kilka fajnych perspektyw, na których doskonale prezentują się te żurawie. Gdy tylko będę mieć czas, to cyknę im fotkę .Wit - Pią Sie 28, 2009 12:19 pm


Hałas budzi ludzi
Bartłomiej Wnuk, Marlena Morawska

2009-08-28 00:45:11, Aktualizacja 2009-08-28 00:45:11

Budowa Agory na pl. Kościuszki dosłownie spędza sen z powiek mieszkańcom sąsiadujących z nią kamienic. - Prace budowlane często trwają do późnych godzin nocnych, kiedy to robotnicy używają ciężkich, hałaśliwych maszyn. Dlaczego wykonuje się takie czynności w nocy i dlaczego nikt nie myśli o mieszkańcach, którym zabiera się prawo do nocnego wypoczynku po całym dniu ciężkiej pracy? - pyta Łukasz Naja, mieszkaniec kamienicy przy ul. Jainty.

Z odsieczą niewyspanym bytomianom ruszył Tadeusz Ostrowski, pełnomocnik prezydenta miasta ds. bezpieczeństwa, który w przesłanym do nich piśmie oświadczył, że w sprawie nocnego hałasu "zwrócił się do firmy Braaten-Pedersen o ograniczenie hałasu w godz. 22-6 przez wykonawców robót budowlanych przy ul. Kościuszki". - Jednocześnie poinformowałem służby odpowiedzialne za utrzymanie ładu i porządku o egzekwowanie przepisu art. 51 kodeksu wykroczeń, w przypadkach ujawnienia zakłócania ciszy nocnej - informuje Tadeusz Ostrowski.

Dotychczas bytomscy policjanci odebrali jeden telefon ze skargą na hałas. Większość cierpiących na bezsenność z jego powodu ludzi dzwoniła do straży miejskiej. Ale strażnicy... nie mają zamiaru reagować. - Strażnicy nie reagowali ani nie będą reagować na skargi mieszkańców, dotyczące nocnego hałasu dobiegającego z placu budowy Agory, ponieważ betonowanie jest procesem technologicznym, którego nie można przerwać. Stąd też zdarza się, że podczas betonowania prace budowlane na pl. Kościuszki przeciągają się do godzin nocnych. Każdorazowo, kiedy prace mają trwać do nocy, wykonawca robót zawiadamia nas o tym z jednodniowym wyprzedzeniem - mówi Jadwiga Ochojska, zastępująca komendanta bytomskiej Straży Miejskiej podczas jego urlopu.

- To jakiś absurd! Artykuł 51 powinien gwarantować prawo do niezakłóconego nocnego odpoczynku! Jednak w tym przypadku zostaje on wymierzony przeciwko mieszkańcom, bo przecież jak mamy udowodnić, że firma budowlana zakłóca ciszę nocną złośliwie? Chyba tylko dla nas jest oczywistym, iż nocą należy nam się sen - denerwuje się Łukasz Naja.

- Art. 51. kodeksu wykroczeń, który odnosi się do zakłócania porządku, w tym przypadku nie ma zastosowania, ponieważ trudno uznać, że legalnie prowadzona budowa jest wybrykiem tylko dlatego, że niektóre jej etapy wymagają nieprzerwanej pracy. Czytamy w nim m.in.: "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny..." - odpowiada Jadwiga Ochojska. Innego zdania jest Tadeusz Ostrowski, dla którego prace prowadzone nocą są po prostu hałasem. Pełnomocnik prezydenta Bytomia dostrzega jednak wagę przyczyn obiektywnych, a więc to, że żaden kierownik budowy nie przerwie betonowania nawet mimo skarg mieszkańców.

A co na to inwestor? Firma Braaten-Pedersen przerzuca odpowiedzialność za nocny hałas na wykonawców robót, którzy powinni zaplanować działania tak, aby pracować (i hałasować) od godz. 6 do 22.

- Pocieszeniem dla mieszkańców może być to, że przy obecnym tempie prac zostaną one szybko zakończone - dodaje Jadwiga Ochojska.

http://bytom.naszemiasto.pl/wydarzenia/ ... ,id,t.htmlkiwele - Pią Sie 28, 2009 12:52 pm
Nieczesto czyta sie artykuly, w ktorych steka sie z powodu klopotow powstajacych z nadmiaru bogactwa.

Mysle, ze moznaby rozwiazac calkowicie sprawe, gdyby inwestor kupil i darmowo obdzielil okolicznych upierdliwych mieszkancow zatyczkami do uszu.
Akurat takimi uzywanymi w sypialniach, by poradzic sobie ze zbyt chrapiacymi wspolmalzonkami.

Pare lat temu sasiad z dolu u mnie dokupil sasiednie mieszkanie i laczyl obydwa przez wylomy w dzielacych je zelbetonowych scianach. Tygodniami, calymi dniami. Robil to swoimi amatorskimi narzedziami, bo widocznie nie chcial wejsc na uciazliwa sciezke administracyjnych pozwolen. Taka operacja na mozgu bez znieczulenia.
Nie starczylo mi dowcipu, by protestowac. Uznalem, ze istnieje cos takiego jak nieunikniony fatalizm, ktory kiedys sie konczy.

Niech sie mury pna do gory
Go Agora Go !!!tien - Pią Sie 28, 2009 8:39 pm
Tradycyjnie zdjęcie Vermutha z forum Polonii Bytom

http://i26.tinypic.com/29g249x.jpgKris - Pon Wrz 07, 2009 4:21 pm
GŁOŚNA AGORA
Witold Domanik, 2009-09-07 17:29

Agora budzi złe emocje . Mieszkańcy Bytomia mają dość hałasów przy budowie centrum handlowego. Roboty prowadzone są bowiem w różnych porach dnia i nocy. Agora powstaje na Placu Kościuszki, w w centrum miasta. Prace spędzające mieszkańcom sen z powiek mają potrwać jeszcze rok.

Tętniąca życiem budowa, życie utrudnia mieszkańcom centrum Bytomia. Dla Jadwigi Gut mieszkanie w cieniu budowy to prawdziwa udręka. - W nocy hałasują, w dzień nie idzie oglądać telewizora, ani dziennika. Bo tu robią dwadzieścia cztery godzinny na dobę. Niestety, a te maszyny strasznie hałasują. A oprócz maszyn na samej budowie mieszkańcy muszą znosić jeszcze krążący wokół budowy ciężki sprzęt. Pod domem Tomasza Łazowskiego niemal codziennie parkują betoniarki. - Uciążliwe jest to, że podjeżdża tu pompa i tankuje beton. Ogólnie rzecz biorąc jest straszny hałas.

Jednak nawet najbardziej uciążliwy hałas to i tak nie największy problem dla okolicznych sklepikarzy. Kurz i zamieszanie nieustanie tu panujące odstraszają klientów. - Ludzi nie ma, bo jak przyjeżdża ta gruszka z cementem, to zamykają wszystko. My tracimy na utargach i wszystko - żali się Lidia Kucharczyk, właścicielka sklepu. Inwestor prosi mieszkańców o wyrozumiałość i dodaje, że budowa Agory potrwa jeszcze do kwietnia 2010. Przyznaje jednak, że do tego czasu
lekko nie będzie. - Naruszony przepis o przestrzeganiu ciszy nocnej jest związany z tym, że betonowanie musi trwać tak długo, jak to jest konieczne - tłumaczy Katarzyna Skalska, przedstawicielka inwestora Agory Bytom.

Miejskie władze na uciążliwość budowy nie mają wpływu, bo wszystko dzieje się zgodnie z przepisami. I dodają, że ostatecznie Agora Bytom będzie się miastu opłacać. - Na pewno przyciągnie następnych inwestorów. Tak się działo w innych miastach - uważa Katarzyna Krzemińska-Kruczek, UM w Bytomiu.

Dlatego okolicznym mieszkańcom nie zostaje nic więcej na pociechę, jak tylko krzepiąca wiadomość, że cierpią dla dobra ogółu.
http://www.tvs.pl/informacje/15787/mark40 - Sob Wrz 12, 2009 3:06 pm
Plac przed Agorą
MephiR - Nie Wrz 13, 2009 11:57 am
Widzę, że mała architektura jest taka jak na wizualizacjach. Cieszę się, że będziemy mieć kolejną fontannę w mieście . Jak dobrze pójdzie, to na drugim końcu dworcowej powstanie kolejna, tyle że tym razem za miejskie pieniądze . Mam tylko nadzieję, że nawierzchnia na pl. Kościuszki zostanie dostosowana do Dworcowej...salutuj - Nie Wrz 13, 2009 12:27 pm

Dla Jadwigi Gut mieszkanie w cieniu budowy to prawdziwa udręka. - W nocy hałasują, w dzień nie idzie oglądać telewizora, ani dziennika.

To jeśli nie jest się na wózku to trzeba wyjść na dwór a nie smażyć dupsko przed tiwi!kris_61 - Pon Wrz 14, 2009 4:51 pm

Widzę, że mała architektura jest taka jak na wizualizacjach. Cieszę się, że będziemy mieć kolejną fontannę w mieście . Jak dobrze pójdzie, to na drugim końcu dworcowej powstanie kolejna, tyle że tym razem za miejskie pieniądze .
W tym miescu, gdzie wtej chwili jest zieleniec, który nie spełnia żadnej roli ?
Oj przydało by się uatrakcyjnic to miejsce!Prince - Śro Wrz 30, 2009 7:58 am
Erbud S.A. wybuduje parking przy galerii Agora Bytom

Erbud S.A., generalny wykonawca powstającej na pl. Kościuszki galerii Agora Bytom, wybuduje także wielopoziomowy parking.

Firma Braaten + Pedersen Plus Partners sp. z o.o. podpisała kolejną umowę ze spółką Erbud S.A., która jest generalnym wykonawcą inwestycji Agora Bytom. Przedmiotem nowej umowy na roboty budowlane jest budowa wielopoziomowego parkingu, jako obiektu towarzyszącego galerii. Obiekt położony będzie pomiędzy ulicami Browarnianą, Webera oraz Kwietniewskiego.

Prace rozpoczęły się w sierpniu 2009 r., termin ich zakończenia to październik 2010. Wartość całego kontraktu wyniesie 39,5 mln zł netto. Od połowy września ruszyły prace rozbiórkowe, a po ich zakończeniu rozpocznie się zasadnicza faza budowy.

Cały obiekt dzięki zastosowaniu dużej ilości szkła oraz cegły – harmonijnie wkomponuje się w okoliczną ścisłą zabudowę, a wraz z powstającą obok galerią Agora Bytom, stanie się nowoczesną wizytówką miasta. Jednocześnie będzie to pierwszy w Bytomiu wielopoziomowy parking, dzięki któremu choć częściowo zostanie rozwiązany problem braku miejsc postojowych w ścisłym centrum miasta.

Parking pomieści 960 samochodów. Składać się będzie z jednej kondygnacji podziemnej, oraz 6 naziemnych, a ostatnia z nich będzie powierzchnią otwartą, pozbawioną dachu. W fasadę budynku od strony ulic Browarnianej i Webera wkomponowana będzie stara kamienica znajdująca się przy Browarnianej 6, oraz fragment zniszczonej secesyjnej
kamienicy przy ul. Webera 3. Ponieważ budynek ten zachował się jedynie w części parterowej – pozostała jego część zostanie odtworzona w formie rysunku na szklanej ścianie, która znajdzie się w tym miejscu elewacji.http://www.gospodarkaslaska.pl/index.ph ... &id=20565#stachmtg - Czw Paź 01, 2009 8:14 am
Wielki parking zamiast kamienic


To już koniec wielkich, niezrealizowanych planów sprzed dziesięciu lat. Z centrum miasta, z ul. Kwietniewskiego, znika upiorna, niewykończona budowla, która według planów miała być nowoczesnym centrum mieszkaniowo-hotelarsko-usługowym.

Do realizacji tych planów nigdy nie doszło, a budynki niszczały. Kilka lat temu budowlę kupiła firma deweloperska Braaten+Pedersen Plus Partners, która buduje też galerię handlową Agora na pobliskim placu Kościuszki. Już wiadomo, że kierowców wjeżdżających do Bytomia od strony Katowic będzie witać... pierwszy w mieście wielopoziomowy parking na 960 aut (będzie miał sześć kondygnacji nad ziemią).

- Ze względu na warunki geologiczne, pod Agorą nie będzie miejsc parkingowych. Jako że nie mogliśmy wybudować tak dużego centrum handlowego w samym centrum miasta bez zaplecza parkingowego, kupiliśmy budynek przy Kwietniewskiego - informuje Katarzyna Skalska z Braaten+Pedersen Plus Partners, która w ten sposób odpowiada na pytanie, czy wielopoziomowy parking w najściślejszym centrum miasta nie jest marnotrawstwem tak atrakcyjnej działki.

Prace rozpoczęły się w sierpniu, skończą w październiku 2010 roku. Wartość całego kontraktu to 39,5 mln zł. W fasadę budynku od strony ulic Browarnianej i Webera zostanie wkomponowana stara kamienica przy Browarnianej 6 oraz fragment zniszczonej secesyjnej kamienicy przy Webera 3. Część kamienicy zostanie odtworzona w formie rysunku na szklanej ścianie. Prace rozbiórkowe nie dotyczą całego kompleksu budynków niesławnego "Kwartału". Część z nich, w tym m.in. niedoszły hotel, spółka sprzedała innej firmie, która najprawdopodobniej urządzi w nich mieszkania.

Potężny parking na pewno zmniejszy problemy kierowców, którzy dzisiaj krążą po centrum w poszukiwaniu miejsca. Ale z inwestycji nie cieszą się okoliczni mieszkańcy, którym przeszkadza nocny hałas dobiegający z budowy oraz właściciele sklepów, zlokalizowanych przy dzisiejszej głównej arterii handlowej w Bytomiu, czyli ul. Dworcowej. Obawiają się przyszłej konkurencji z pl. Kościuszki. - Nie boimy się, że Agora skupi w sobie całe życie Bytomia - mówi Katarzyna Krzemińska-Kruczek, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bytomiu.Jest przekonana, że Agora, podobnie jak Silesia City Centrum w Katowicach, będzie miała dobroczynny wpływ na wartość okolicznych nieruchomości.

Na razie inwestycji nie chwalą jednak okoliczni mieszkańcy. Tacy jak Łukasz Naja z kamienicy stojącej przy ul. Jainty.

- Prace budowlane często trwają do późnych godzin nocnych, kiedy to robotnicy używają ciężkich, hałaśliwych maszyn - skarży się niewyspany pan Łukasz.

Bartłomiej Wnuk - Dziennik ZachodniMephiR - Czw Paź 01, 2009 9:21 am
Tak:
http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=2315

i tak:
http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=2316stachmtg - Czw Paź 01, 2009 1:46 pm
O ile ta cała kamienica jeszcze mi się podoba to ta po browarze zniszczona, niekoniecznie, ale mam nadzieje, że na żywo efekt będzie dużo lepszy. Dzięki za wizualizacje MephiR.kris_61 - Czw Paź 01, 2009 6:14 pm
Ponoc niektóre pomieszczenia będą odbudowanei przeznaczone na małe sklepy, tylko nie wiem czy dotyczy to tej zruinowanej kamienicy?Kris - Czw Paź 01, 2009 7:38 pm
Pierwszy wielopoziomowy parking powstanie w BytomiuWielki parking zamiast kamienic (© Fot. Braaten Pedersen plus Partners)

Dziennik Zachodni Bartłomiej Wnuk

2009-10-01 05:00:33, aktualizacja: 2009-10-01 08:28:18

To już koniec wielkich, niezrealizowanych planów sprzed dziesięciu lat. Z centrum miasta, z ul. Kwietniewskiego, znika upiorna, niewykończona budowla, która według planów miała być nowoczesnym centrum mieszkaniowo-hotelarsko-usługowym.
Do realizacji tych planów nigdy nie doszło, a budynki niszczały. Kilka lat temu budowlę kupiła firma deweloperska Braaten+Pedersen Plus Partners, która buduje też galerię handlową Agora na pobliskim placu Kościuszki. Już wiadomo, że kierowców wjeżdżających do Bytomia od strony Katowic będzie witać... pierwszy w mieście wielopoziomowy parking na 960 aut (będzie miał sześć kondygnacji nad ziemią). Kupcy boją się konkurencji, a urzędników cieszy, że skoczą ceny działek

- Ze względu na warunki geologiczne, pod Agorą nie będzie miejsc parkingowych. Jako że nie mogliśmy wybudować tak dużego centrum handlowego w samym centrum miasta bez zaplecza parkingowego, kupiliśmy budynek przy Kwietniewskiego - informuje Katarzyna Skalska z Braaten+Pedersen Plus Partners, która w ten sposób odpowiada na pytanie, czy wielopoziomowy parking w najściślejszym centrum miasta nie jest marnotrawstwem tak atrakcyjnej działki.

Prace rozpoczęły się w sierpniu, skończą w październiku 2010 roku. Wartość całego kontraktu to 39,5 mln zł. W fasadę budynku od strony ulic Browarnianej i Webera zostanie wkomponowana stara kamienica przy Browarnianej 6 oraz fragment zniszczonej secesyjnej kamienicy przy Webera 3. Część kamienicy zostanie odtworzona w formie rysunku na szklanej ścianie. Prace rozbiórkowe nie dotyczą całego kompleksu budynków niesławnego "Kwartału". Część z nich, w tym m.in. niedoszły hotel, spółka sprzedała innej firmie, która najprawdopodobniej urządzi w nich mieszkania.

Potężny parking na pewno zmniejszy problemy kierowców, którzy dzisiaj krążą po centrum w poszukiwaniu miejsca. Ale z inwestycji nie cieszą się okoliczni mieszkańcy, którym przeszkadza nocny hałas dobiegający z budowy. Jednym z nich jest Łukasz Naja z kamienicy stojącej przy ul. Jainty. - Prace budowlane często trwają do późnych godzin nocnych. a robotnicy używają ciężkich, hałaśliwych maszyn. To nie pozwala odpocząć - skarży się niewyspany pan Łukasz.

Obawy wyrażają również właściciele sklepów, zlokalizowanych przy dzisiejszej głównej arterii handlowej w Bytomiu, czyli ul. Dworcowej. Dla nich galeria handlowa z pl. Kościuszki to konkurencja.
- Nie boimy się, że Agora skupi w sobie całe życie Bytomia - uważa Katarzyna Krzemińska-Kruczek, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Jest przekonana, że Agora, podobnie jak Silesia City Center w Katowicach, będzie miała dobroczynny wpływ na wartość okolicznych nieruchomości.
http://polskatimes.pl/dziennikzachodni/ ... ,id,t.htmlmarbytom - Pon Lis 09, 2009 4:27 pm
Działa kamerka internetowa ze strony Agory:

http://www.plackosciuszki.pl/index.php?page_id=19

Wit - Czw Lis 26, 2009 8:32 pm
fotorelacja by Szczesiu (forum SSC):Kris - Pią Sty 29, 2010 6:22 pm
W środku miasta powstaje zakupowo-rozrywkowy kolos
Iwona Sobczyk
2010-01-29, ostatnia aktualizacja 2010-01-29 13:14


Budowa Agory Bytom idzie pełną parą. Otwarcie galerii handlowej już w listopadzie
Fot. Grzegorz Celejewski/Agencja Gazeta
Trwa budowa wielkiego centrum handlowego na pl. Kościuszki w Bytomiu. Architekci starali się stworzyć obiekt o miejskim charakterze, który mimo znacznych rozmiarów i ryzykownej lokalizacji nie będzie raził. Dużo wskazuje na to, że im się uda


Atrium CH Agora w Bytomiu
fot. Braaten+Pedersen Plus Partners


Budowa Agory Bytom idzie pełną parą. Otwarcie galerii handlowej już w listopadzie
Fot. Grzegorz Celejewski/Agencja Gazeta


fot. Braaten+Pedersen Plus Partners
Wejście do CH Agora od strony ul. Dworcowej


fot. Braaten+Pedersen Plus Partners
Budynek parkingowy CH Agora przy ul. Webera


fot. Braaten+Pedersen Plus Partners
Wkomponowany w miejską zabudowę budynek parkingowy CH Agora przy ul. Webera


Centrum Handlowe Agora od strony ul. Kwietniewskiego


Budowa Agory Bytom idzie pełną parą. Otwarcie galerii handlowej już w listopadzie


Atrium CH Agora w Bytomiu


Wejście do CH Agora od strony pl. Kościuszki

Prace przy budowie Agory trwają już czwarty rok. W czwartek właściciele centrum handlowego chwalili się postępami prac. Kto dawno tu nie był, nie poznałby pl. Kościuszki. Został z niego mały skrawek. Większą jego część wypełniło potężne centrum handlowe. - Mniej więcej tak wyglądał ten kwartał w przeszłości, był wtedy zabudowany. Piękne secesyjne kamienice wyburzono w latach 70. My tylko odtwarzamy oryginalny układ zabudowy - mówi Marek Gachowski z pracowni Arkus, główny architekt projektu.

Projekt budynku został w dość wyraźny sposób podporządkowany otoczeniu. Całą bryłę projektanci podzielili na bloki zespolone dwoma przeszklonymi atriami dostosowanymi do przebiegu otaczających ulic. Główne umiejscowiono na zamknięciu reprezentacyjnej ul. Dworcowej.

Zadbano o to, żeby centrum nie wystawało ponad sąsiednie budynki i nie zdominowało otoczenia swoim zewnętrznym kostiumem. Elewacja kryta kremową ceramiką jest bardzo stonowana, może nawet trochę nudna, ale sensownie pomyślana. Przywołuje skojarzenia z miejską zabudową. - To jest architektura na wskroś nowoczesna, ale staraliśmy się w niej zawrzeć pewne reminiscencje z przeszłości - wyjaśnia Gachowski. Podziały pionowe i gzymsy projektanci wyznaczyli, inspirując się archiwalnymi fotografiami. Przebiegają podobnie jak na elewacjach znajdujących się tu kiedyś kamienic. Na resztce pl. Kościuszki staną ławeczki, parę drzew i fontanna. - W tym samym miejscu, w którym znajdowała się kilkadziesiąt lat temu - dodaje Gachowski.

Wewnątrz, na pięciu piętrach spojonych przestrzeniami atrium znajdzie się około 120 sklepów, restauracje, multipleks, centrum rozrywki, a także galeria sztuki i sala widowiskowa. - Te dwa ostatnie miejsca są dla nas bardzo istotne. Zamiast wykorzystać tę przestrzeń komercyjnie, chcemy ją oddać mieszkańcom Bytomia. Zależy nam na tym, żeby to był bardzo miejski obiekt - mówi Jan Olav Braaten, dyrektor inwestycji w odpowiedzialnej za budowę Agory duńskiej firmie Braaten+Pedersen Plus Partners.

Ciekawszy od samego centrum może być jego... wielopoziomowy parking, który powstaje na działce między ulicami Kwietniewskiego, Webera i Browarnianą. W zewnętrzną ścianę budynku architekci chcą wmontować wyremontowaną elewację istniejącej starej kamienicy. O innej, niezachowanej do naszych czasów kamienicy przypominać będzie tylko rysunek na nowoczesnej szklanej elewacji parkingu. - Białą linią na szkle nakreślimy jej zarysy - mówi Gachowski.

Parking na 1 tys. aut ma być gotowy we wrześniu. Otwarcie Agory Bytom planowane jest na listopad. Koszt inwestycji to około 90 mln euro.
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... kolos.htmlWit - Pon Lut 01, 2010 9:11 pm
Śródmiejska galeria handlowa już na półmetku
Bartłomiej Wnuk

2010-01-28 23:30:43Prace budowlane na pl. Kościuszki, gdzie powstaje galeria handlowa Agora, są już na półmetku. Otwarcie obiektu odbędzie się w listopadzie, ale do tego czasu mieszkańców Bytomia czeka sporo niedogodności, ponieważ ulice otaczające Agorę zostaną poddane gruntownej renowacji, a plac wokół galerii będzie całkowicie zrewitalizowany.

Spore utrudnienia czekają kierowców na ważnych skrzyżowaniach wokół pl. Kościuszki.

- Nie obędzie się bez zamykania remontowanych ulic - zapowiedział wczoraj prezydent Bytomia Piotr Koj.

Piotr Koj był gościem konferencji prasowej zorganizowanej przez firmę Braaten+Pedersen Plus Partners, podczas której Jan Olav Braaten zapowiedział, że wbrew dotychczasowej praktyce, tuż po otwarciu galerii handlowej, deweloper nie wystawi jej od razu na sprzedaż. - Z przeprowadzonych badań wynika, że bytomianie wiążą ogromne nadzieje z Agorą, która ich zdaniem ma stać się katalizatorem pozytywnych zmian w mieście. Czujemy się więc za nią odpowiedzialni i przez co najmniej trzy lata Agora pozostanie pod naszym zarządem - zapowiedział dyrektor inwestycji w B+PPP. Spore nadzieje związane z budową Agory mają także bytomscy urzędnicy, którzy twierdzą, że dla działających w Śródmieściu punktów usługowo-handlowych obiekt nie jest zagrożeniem, a szansą na rozwój.

Jan Olav Braaten mówił też o trawiącym Europę kryzysie, który sprawił, że przez ostatnie pół roku z powierzchni w Agorze zrezygnowało 12 najemców. Firmie udało się ich jednak zastąpić 14 innymi - poinformował Braaten. W galerii wynajęto już ponad 70 proc. powierzchni handlowej. Wśród największych najemców są sieć multipleksów Cinema City, dzięki której w Bytomiu powstanie pierwszy wielosalowy kompleks kinowy, a także H&M, Reserved, Społem Znajomy Sklep, Fantasy Park i RTV Euro AGD. Wśród najemców na pewno nie będzie super- i hipermarketu, a jedynie dyskont. W centrum Bytomia nie pojawią się więc ludzie z wypchanymi wózkami, kierujący się ku sąsiadującemu z Agorą wielopoziomowemu płatnemu parkingowi, który pomieści około tysiąca samochodów (pod Agorą nie będzie miejsc parkingowych).

http://bytom.naszemiasto.pl/artykul/303 ... egoria=678MarcoPolo - Wto Lut 02, 2010 11:56 am
Kloc oblepiony reklamami.kiwele - Wto Lut 02, 2010 1:57 pm
A ja sie ciesze calkiem altruistycznie i jestem z gory przekonany, ze Agora odnowi caly Bytom i nawet podniesie znacznie morale Bytomian.Prince - Wto Lut 02, 2010 6:17 pm
Ja uważam, że Agora to inwestycja wręcz skazana na sukces. Jest w centrum mista więc sporo osób będzie tam zaglądać. Poza tym w północnej części aglomeracji praktycznie nie ma jeszcze porządnej galerii handlowej. Sam tutaj mieszkam i wiem, że wszyscy jeżdżą do Forum w Gliwicach, bądź SCC.

Myślę, że po wybudowaniu Agory, dużo osób przerzuci się właśnie na nią. Tarnowskie Góry, Radzionków, Piekary, Bytom, myślę, że ludzie z tych miast będą najczęstszymi bywalcami Agory. Z okolicami to ponad 0,5mln osób.

Największym plusem będzie fakt, że wszystko to ściągnie do centrum Bytomia, do którego póki co nie mają praktycznie po co jeździć. Dodatkowo zmuszeni przejść troszeczkę pieszo z parkingu do galerii, odwiedzą miasto. Będą zaglądać do pobliskich kafejek i restauracji oraz niesieciowych sklepików. Zrobi się tłoczno. Mam nadzieję, że właśnie dlatego Agora będzie impulsem rozwoju tego miasta. Wszystko zacznie się samo nakręcać, a Agora dzięki temu skazana jest na sukces.kiwele - Wto Lut 02, 2010 6:43 pm
Zalowalem, ze pod calym tym kompleksem nie chciano przewidziec wielkiego parkingu podziemnego.
Ktos mi replikowal, ze to byloby niepotrzebne, bo to ma byc centrum miejskie, a nie regionalne.
Fakt, ze bedzie dokladnie jak to opisal Prince.
Samochodow beda uzywac nawet ci mieszkajacy o niecaly kilometr.
Szkoda tych garazy. Garaze w sasiedztwie to nie to samo.
Wiem to z doswiadczenia.Wit - Śro Mar 10, 2010 10:24 pm


i nieco fot z budowy:

kiwele - Śro Mar 10, 2010 11:31 pm
Za ile miesiecy znikna zurawie i roboty przeniosa sie do wnetrza Agory?Prince - Czw Mar 11, 2010 8:21 am
Ostatnio mówiono, że prace budowlane mają zakończyć się gdzieś w kwietniu. Galeria ma zostać oddana do użytku w listopadzie...kiwele - Czw Mar 11, 2010 12:40 pm

Ostatnio mówiono, że prace budowlane mają zakończyć się gdzieś w kwietniu. Galeria ma zostać oddana do użytku w listopadzie...

To bardzo mile dowiadywac sie, ze kula ziemska gdzieniegdzie kreci sie regularnie.tien - Czw Kwi 29, 2010 11:57 am
Nowa porcja zdjęć Agory i parkingu na http://www.plackosciuszki.pl/index.php?page_id=107

Jest co oglądać.absinth - Czw Kwi 29, 2010 3:17 pm
Agora spoko, ale przy opolskiej (takze srodmiejskiej) wypada juz tak sobie:Wit - Pon Maj 24, 2010 8:26 pm
Uroczyste otwarcie już w listopadzie tego roku
Agora Bytom zyskuje już elewację. Zawieszenie wiechy przełożone

Od naszego ostatniego raportu z placu budowy bytomskiej Agory minęło już kilka miesięcy - czas więc na małe przypomnienie. Budowa trwa w najlepsze, na budynku pojawia się już elewacja. Powódź sprawiła, że przełożono ceremonię zawieszenia wiechy.

Poniżej prezentujemy majowe zdjęcia z budowy Agory Bytom, autorstwa Marka Lochera. Więcej zdjęć można znaleźć na oficjalnej stronie inwestycji. Jak widać - cały czas trwają intensywne prace, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. Rozpoczął się już montaż części elewacji, trwają również prace nad adaptacją ocalałej ściany zabytkowej kamienicy przy ulicy Webera. Zostanie wkomponowana w elewację wielopoziomowego parkingu, który powstaje w sąsiedztwie Agory.

Powódź, jaka nawiedziła województwo śląskie w ostatnim czasie spowodowała konieczność przełożenia ceremonii zawieszenia wiechy na budynku, którą organizuje się po zakończeniu budowy konstrukcji budynku. Następny termin wyznaczono na czerwiec tego roku. Obfite opady nie oszczędziły budynku, zalane zostały poziomy podziemne. Wodę udało się jednak wypompować, a inwestor obiecuje, że wszelkie prace wykonywane są zgodnie z harmonogramem i planowane otwarcie, które ma się odbyć w listopadzie tego roku, nie zostanie przełożone.

Galeria Agora Bytom powstaje na placu Kościuszki w samym centrum Bytomia, pomiędzy ulicami Kwietniewskiego, Jainty, Sądową oraz Dzieci Lwowskich. Do galerii prowadzi główna ulica handlowa miasta - ulica Dworcowa.

To kompleksowa, wielofunkcyjna inwestycja, składająca się z nowoczesnej galerii handlowo-rozrywkowej oraz sąsiadującego parkingu na 1000 miejsc. We wnętrzach znajdą się m.in.: wieloekranowe kino, sklepy, kawiarnie, restauracje, punkty usługowe, a także kameralna sala widowiskowa oraz powierzchnie biurowe.

http://www.mmsilesia.pl/10493/2010/5/24 ... cia--wideoWit - Śro Cze 23, 2010 3:57 pm
Agora Bytom ma już wiechę. Na pięć miesięcy przed otwarciem

Do listopada muszą poczekać wszyscy kibicujący budowie bytomskiej Agory. Jesienią śródmieście Bytomia ma się zmienić nie do poznania.

We wtorek pod dach atrium Agory Bytom wciągnięto na długich linach tradycyjną wiechę (w tym wypadku wieniec o średnicy 1,8 metra). W ten sposób uroczyście podsumowano etap konstrukcyjny. Wydarzeniu towarzyszyli przedstawiciele inwestora, mediów i urzędów zaangażowanych w budowę, a także wielu bytomian, którzy już za 5 miesięcy, w listopadzie tego roku, będą mogli korzystać z galerii.

Do tego czasu nie obejdzie się bez utrudnień. Obraz centrum Bytomia przypomina nieco krajobraz po wojnie. Wykopy, zamknięte ulice - to niedogodności, z którymi muszą borykać się mieszkańcy. Obecny na konferencji z okazji zawieszenia wiechy prezydent Bytomia, Piotr Koj jednak uspokajał. - Tak duża inwestycja jest niemożliwa do przeprowadzenia bez kosztów. W listopadzie śródmieście będzie w pełni przejezdne, będzie także miało zupełnie nowy wygląd - tłumaczył prezydent.

Samą inwestycję czeka jeszcze całkiem sporo prac. Konstrukcja jest gotowa, teraz obiekt czekają prace wykończeniowe. Zamontowano już szklane zadaszenie, trwa wypełnianie szkłem przestrzeni okiennych (próbkę można już podziwiać, przy okazji dostrzegając, że w szkle odbijają się otaczające inwestycję budynki). Cały czas trwają również prace wewnątrz budynku. Montowane są instalacje, kable zostaną niedługo zasłonięte podwieszanymi stropami. Szybko powinniśmy doczekać również wind i ruchomych schodów, montowane są również ścianki działowe sklepów. Ostateczny wygląd zewnętrzny poznamy w sierpniu - wtedy w całości ukończona zostanie elewacja z płyt z gresu oraz ułożone zostaną tynki i elementy szklane. Po nich przyjdzie czas na montaż reklam najemców.

Nie tylko galeria

Najwięcej, co zrozumiałe, mówi się w przypadku Agory o samej galerii. Cały czas trwają jednak również prace nad parkingiem wielopoziomowym, zlokalizowanym w kwartale ulic Kwietniewskiego, Webera, Browarnianej i Jainty. Obiekt ma pomieścić 960 samochodów, a ciekawostką jest fakt, iż w jedną z jego elewacji "wmontowana" zostanie fasada jednej z zabytkowych kamienic. Jak zapowiada inwestor - parking będzie ukończony przed otwarciem galerii, pod koniec września. Jego klinkierowa fasada wzbogacona szkłem ma nawiązywać do otaczającej zabudowy.

Zmianie ulegnie również przestrzeń przed samą galerią, która zostanie zaaranżowana na miejsce spotkań. Znajdzie się tam miejsce na fontannę, ławki i zieleń miejską, a sama przestrzeń zostanie wyłożona kostkami granitowymi i kamiennymi płytami.

Budowa Agory Bytom została zsynchronizowana również z przebudową okalających ulic, o czym wspominaliśmy na początku. Komfort jazdy ma się po zakończeniu robót poprawić nie tylko dzięki nowym nawierzchniom, ale także dzięki nowej sygnalizacji świetlnej. - Na uzbrojenie ulic wydaliśmy ok. 10 mln złotych - mówi Jan Olav Braaten, dyrektor inwestycji.

Niejasna jest natomiast sytuacja linii tramwajowej, biegnącej wzdłuż galerii. Początkowo mówiło się o jej dobrym stanie technicznym, wskutek czego "odcięto" ją od funduszy unijnych. Po rozmowach z Tramwajami Śląskimi okazało się, iż jest w złym stanie i remont jest konieczny. - Linia pozostaje, zmieni się jej otoczenie. Póki co nie znamy jednak jeszcze kosztów operacji - mówi Braaten.

O Agorze w kilku słowach

Postępy na placu budowy można obserwować na bieżąco za pomocą strony internetowej www.agorabytom.pl. Znajduje się tam galeria artystycznych zdjęć autorstwa znanego śląskiego fotografa Marka Lochera, pokazująca kolejne fazy powstawania Agory Bytom począwszy od marca 2009 roku. Dodatkowo istnieje także kamera on-line, która przez cała dobę pokazuje bieżący obraz z placu Kościuszki.

Na pięciu kondygnacjach galerii Agora Bytom, o łącznej powierzchni handlowej 25 000 m2, mieścić się będzie około 120 sklepów i punktów usługowych, kino Cinema City,centrum rozrywki Fantasy Park, a także kawiarnie i restauracje. Trzecie piętro będzie dedykowane kulturze – znajdą się tam m.in. galeria sztuki oraz sala widowiskowa.

Otwarcie galerii już w listopadzie tego roku. - Być może już 15 listopada, a na pewno nie później niż 17 - zapowiada Jan Olav Braaten.

My tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z ceremonii zawieszenia wiechy, której to towarzyszyły również występy artystów Opery Śląskiej oraz Śląskiego Teatru Tańca. Wiele mówi się bowiem o tym, iż kultura w życiu przyszłej Agory będzie zajmowała miejsce znaczące. Dość powiedzieć, że inwestor na stałe współpracuje z wieloma podmiotami kulturalnymi, a w samej galerii powstanie sala widowiskowa oraz galeria sztuki.http://www.mmsilesia.pl/10817/2010/6/23 ... anged=true
...............................

i parę fotek z ulicy od forumowiczów z SSC


Metys - Pią Lip 23, 2010 9:07 am
Według mnie wyszło bardzo fajnie. Tak naprawdę jeśli chodzi o nasze domy handlowe to pod względem architektury są naprawdę imponujące.pepe - Pią Lip 23, 2010 9:59 am
Widzę że prace idą bardzo szybko. Kiedy otwarcie ?nrm3 - Pią Lip 23, 2010 10:13 am

Widzę że prace idą bardzo szybko. Kiedy otwarcie ?
masz 2 posty wyżej:
Otwarcie galerii już w listopadzie tego roku. - Być może już 15 listopada, a na pewno nie później niż 17 - zapowiada Jan Olav Braaten.Kris - Śro Sie 25, 2010 6:58 pm
CENTRA HANDLOWE
Alicja Waliszewska, 2010-08-25 19:57

Tych przybędzie z pewnością i w Bytomiu. Mimo, że to ścisłe centrum dotąd niewiele się tu działo. Kilka lat temu zapadła decyzja. Centrum handlowe ma być otwarte już w listopadzie. - Zamysłem naszej inwestycji było ożywienie centrum miasta. Historycznie plac Kościuszki był miejscem, gdzie mieściło się bardzo wiele nowoczesnych na ówczesne czasy kamienic, tu powstawały restauracje, kawiarnie i to miejsce tętniło życiem - mówi Katarzyna Skalska, rzecznik prasowy Agora Bytom.
http://www.tvs.pl/informacje/28253/Wit - Śro Wrz 01, 2010 6:32 pm
Korki przy budowie "Agory"
Marcin Szczepański
Dzisiaj 01:28:52Kierowcy coraz bardziej narzekają na źle oznakowane i ciągnące się tygodniami prace drogowe związane m.in. z budową centrum handlowego "Agora". Zamknięty miesiąc temu odcinek ulicy Wrocławskiej (między ulicą Piekarską i Strzelców Bytomskich) miał pierwotnie zostać otwarty po dwóch tygodniach.

Prace przy instalacji cieplnej prowadzone przez bytomski PEC musiały zostać przedłużone, co opóźniło znacząco całość budowy. Obecnie termin otwarcia ulicy Wrocławskiej przesunięty został na koniec października.

Dodatkowo z powodu prac remontowych torowiska tramwajowego z ruchu wyłączona została obecnie także ulica Sądowa.

Mogą się nią poruszać tylko mieszkańcy. Znak informujący o tym, że ulica jest ślepa jest słabo widoczny i wielu kierowców przyzwyczajonych do jazdy tą ulicą go nie zauważa.

W efekcie przy dojeździe do placu Kościuszki tworzą się korki, a kierowcy zmuszeni są do karkołomnych manewrów zawracania na małej przestrzeni.

Wczoraj warunki dodatkowo utrudniał zimny, rzęsisty deszcze, który zamiast chłodzić, podgrzewał tylko nerwową atmosferę.

- Dawno nie jechałem tak źle oznaczonym objazdem. Zamknięcie takiej ulicy powinno być wyraźnie wskazane - oburzał się pan Roman, kierowca z Piekar Śląskich.
Przedstawiciele "Agory" zapewniają, że dołożą wszelkich starań, by jak najszybciej otworzyć odcinki ulic, na których teraz trwają prace. Dokładnych terminów jednak nie podają. Wyłączenie ich z ruchu kołowego jeszcze bardziej utrudnia życie kierowców w zakorkowanym licznymi pracami drogowymi centrum Bytomia.

http://bytom.naszemiasto.pl/artykul/554 ... ,id,t.htmlKris - Wto Lis 09, 2010 10:27 am
Za 6 dni Bytom dostanie centrum handlu i zabawy

Dziennik Zachodni Katarzyna Nylec

2010-11-09 07:45:01, aktualizacja: 2010-11-09 07:45:01

Trwa odliczanie do otwarcia galerii handlowej Agora w samym sercu Bytomia na placu Kościuszki. Nastąpi ono już za sześć dni. Szampany wystrzelą punktualnie o godz. 10 w najbliższy poniedziałek.
By wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, robotnicy uwijają się jak w ulu. W weekend niemal na szczycie budynku zawisł napis Cinema City. Tuż przed wejściem stoją ostatnie już partie płyt chodnikowych, położono nowe szyny tramwajowe, wyremontowane zostały wszystkie ulice dojazdowe, nasadzono drzewka.

W woj. śląskim rosną nowe handlowe giganty
Po zapadnięciu zmroku podświetlony gmach Agory wygląda naprawdę zjawiskowo. Przeszklony budynek pozwala dostrzec, że w środku ekipy remontowe nie próżnują. Stoją już ścianki działowe, wykonywane są wystawy przyciągające wzrok bytomian.

Ku uciesze mieszkańców, w bliskim sąsiedztwie Agory, przy ul. Webera i Kwietniewskiego
wyrósł wielopoziomowy parking, który docelowo ma mieć prawie tysiąc miejsc. Czy swoje samochody pozostawią tam wyłącznie klienci galerii?

- Wszystkie te szczegóły są właśnie omawiane i zostaną przedstawione na jutrzejszej konferencji prasowej - informuje Katarzyna Skalska z firmy B+P Plus Partners, która jest inwestorem przedsięwzięcia.

Pod samą Agorą nie będzie parkingów podziemnych, a to ze względu na warunki geologiczne.

Odwiedzając centrum handlowe warto zarezerwować sobie przynajmniej kilka godzin. Kto zamierza skorzystać z oferty galerii proponującej klientom coś dla ciała i dla ducha - nie będzie zawiedziony. Pierwsze kroki możemy skierować na przykład do Orsaya, gdzie producent kusi panie najnowszą kolekcją ubrań. W kuszącej bluzce wybierzemy się na seans do kina, a gdy zgłodniejemy, wstąpimy do restauracji Guty, gdzie skosztujemy specjałów kuchni azjatyckiej.

Wśród największych najemców znalazły się sieć Cinema City, dzięki której w Bytomiu powstanie pierwszy wielosalowy kompleks kinowy, a także H&M, Reserved, Społem Znajomy Sklep i RTV Euro AGD.

Jeszcze nie wiadomo, czy w poniedziałek udamy się do kina. - Cinema City inauguruje repertuar w piątki, dlatego wciąż nie wiadomo, czy w poniedziałek kino zostanie otwarte - dodaje Skal
http://www.dziennikzachodni.pl/fakty24/ ... ,id,t.htmlWit - Śro Lis 10, 2010 6:08 pm
W Bytomiu powstał handlowy kolos za 90 mln euro
ot, pap 2010-11-10, ostatnia aktualizacja 2010-11-10 17:30:07.0Kosztem ponad 90 mln euro w centrum Bytomia powstało trzypiętrowe centrum handlowo-rozrywkowe. Jego twórcy podkreślają, że to pierwszy taki obiekt na Śląsku, gdzie oprócz sklepów jest m.in. kameralna sala widowiskowa i galeria sztuki.

Budynek Agory stanął w miejscu, gdzie w średniowieczu przebiegały mury obronne Bytomia - miasta, którego historia sięga XII wieku. Przy budowie natrafiono na wiele ciekawostek archeologicznych, m.in. drewniane studnie oraz fragmenty ceramiki. Będzie można zobaczyć je wewnątrz kompleksu.

Inwestorzy przekonują, że Agora nie jest typowym centrum handlowym - trzecie piętro budynku przeznaczono na działania kulturalne, promocyjne i artystyczne. Imprezy mają tam organizować miejscowe placówki kultury - Opera Śląska, Śląski Teatr Tańca i Bytomskie Centrum Kultury. W sali wystawowej mają być pokazywane dzieła lokalnych twórców.

To szansa dla Bytomia

Jak podkreślił podczas środowej konferencji prasowej prezydent Bytomia Piotr Koj, galeria handlowa, której powstanie może wykreować nawet tysiąc miejsc pracy to ważny element rozwoju ekonomicznego miasta, podnoszący jego atrakcyjność.

- Odnotowaliśmy wyraźne ożywienie na rynku nieruchomości. W ciągu dwóch lat miasto sprzedało wszystkie kamienice znajdujące się w pobliżu Agory. Odnawiane są nie tylko budynki, które należały do miasta, ale i te, które wcześniej należały do prywatnych właścicieli - powiedział Koj.

Podzielony na trzy połączone pasażami segmenty budynek ma w sumie 57 tys. m kw. powierzchni - tyle, ile siedem dużych boisk piłkarskich. Obok, w kwartale pomiędzy ulicami Kwietniewskiego, Jainty, Dzieci Lwowskich i Webera, powstał parking na 820 samochodów - jedyny tej wielkości w centrum miasta.

Docelowo w bytomskim centrum będzie ponad sto sklepów; jak dotąd wynajęto ok. 90 proc. powierzchni. W dniu otwarcia ofertę przedstawi ok. 65 sklepów różnych branż, ruszy też centrum rozrywkowe z kręgielnią, stołami bilardowymi i salami gier wideo. W budynku jest też pierwsze w Bytomiu ośmiosalowe kino.

Kolos w samym sercu miasta

Plac Tadeusza Kościuszki, gdzie powstał obiekt, niegdyś był zabudowany domami - przed II wojną światową było tam centrum handlowe należącego wówczas do Niemiec miasta. W latach 70. władze PRL zdecydowały o wyburzeniu niszczejącej zabudowy - w jej miejsce miały powstać nowe domy. W latach 80. zaniechano realizacji projektu, pozostawiając pusty plac w sercu 180-tysięcznego obecnie miasta. W 2006 r. samorząd sprzedał plac o powierzchni ok. 15 tys. m kw. skandynawskiemu inwestorowi.

Agora Bytom to wspólne przedsięwzięcie duńskiego dewelopera Braaten+Pedersen plus Partners i norweskiej firmy Borgestad. Za 90 mln euro na działce o powierzchni prawie 11 tys. mkw. powstał pięciokondygnacyjny obiekt o powierzchni 57 tys. mkw. Budowa trwała dwa lata. Centrum zostanie otwarte w najbliższy poniedziałek.


http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... FOTO_.htmlb999 - Czw Lis 11, 2010 3:34 pm
ZOBACZ JAK WYGLĄDA WNĘTRZE BYTOMSKIEJ AGORY [ZDJĘCIA]
TVS, 2010-11-11 13:46
W najbliższy poniedziałek nastąpi otwarcie bytomskiej Agory. My już dziś przygotowaliśmy dla Was zdjęcia z wnętrza tej ukończonej handlowo-usługowej inwestycji.
Galeria Agora znajduje się na na Placu Kościuszki w samym centrum Bytomia, pomiędzy ulicami Kwietniewskiego, Jainty, Sądową oraz Dzieci Lwowskich.
W galerii oprócz sklepów, restauracji i kin znajdziemy także powierzchnie biurowe.
Dziękujemy za nadesłane zdjęcia mieszkańcowi Bytomia.

http://www.tvs.pl/informacje/30689/

Zdjęcia z artykułubty - Pią Lis 12, 2010 10:15 am
Piękne to to nie jest, ale Bytom na pewno bardzo potrzebował tej inwestycji. Dobrze, że powstałokarol90 - Pon Lis 15, 2010 12:53 pm
byłem dzisiaj na otwarciu Agory, i szczerze uważam że to była pomyłka. Inwestor mógł jeszcze poczekać miesiąc z otwarciem, aż będą wszystkie sklepy gotowe do otwarcia, a tu oprócz H&M, C&A, delikatesów, Kakadu i kilku innych sklepów same bilbordy z napisami wkrótce otwarcie. Nie będę owijał w bawełnę ale w Agorze panował ogólny syf, brudne zakurzone ... no nie fajnie. Gdy byłem na ostatnim piętrze - zepsuły się schody ruchome kierujące na niższe poziomy i trzeba było wyjść klatką ewakuacyjną w której uwaga - na parterze z sufity wystawał ok. metrowy metalowy drut było widać że część klientów jest również zażenowanaszombierek - Pon Lis 15, 2010 7:55 pm
Też bylem, muszę powiedzieć, że po prostu agora jest nie dokonczona. Obchodząc ją dookoła widać brak białych płytek, ktorymi jest obłożona lub duże szczeliny między nimi. Za ładnie to nie wygląda. Najlepsze, ze ok godz.16 ogłoszono alarm ( jakieś niebezpieczeństwo) , przyjechala straż i ogólnie ludzie byli lekko zaniepokojeni ze wybuchnie bomba Jednak uważam, że Agora w centrum miasta to pomyłka. Wyobrazcie sobie jak za parę miesięcy będzie wyglądała Dworcowa i okoliczne ulice... Zabite dechami, opuszczone sklepy, które nie wytrzymaly konkurencji.adas3 - Pon Lis 15, 2010 8:08 pm

Jednak uważam, że Agora w centrum miasta to pomyłka. Wyobrazcie sobie jak za parę miesięcy będzie wyglądała Dworcowa i okoliczne ulice... Zabite dechami, opuszczone sklepy, które nie wytrzymaly konkurencji.
Mogą mieć też większy ruch, bo jak ktoś przyjedzie do Agory to też przejdzie się po okolicznych uliczkach (choćby po to aby dojść do parkingu). Większą szkodę sklepom w centrum robią/zrobiły Plejada i M1.gilbertus86 - Wto Lis 16, 2010 9:42 am
Data skrojona pod wybory, by można się było pochwalić nowo otwarta inwestycja w mieście, a dla handlowców ważne, by załapać się na jakże obfity w obroty okres przedświąteczny. O ile otwarcie galerii z zamkniętymi 20-30% sklepów zdarza się dosyć często, to otwarcie z niedokończonymi robotami budowlanymi, przywołuje praktyki PRLowskie, gdzie na 22 lipca oddawano inwestycje, by następnego dnia brać się za jej wykończenieMephiR - Śro Lis 17, 2010 9:17 am

Data skrojona pod wybory, by można się było pochwalić nowo otwarta inwestycja w mieście, a dla handlowców ważne, by załapać się na jakże obfity w obroty okres przedświąteczny. O ile otwarcie galerii z zamkniętymi 20-30% sklepów zdarza się dosyć często, to otwarcie z niedokończonymi robotami budowlanymi, przywołuje praktyki PRLowskie, gdzie na 22 lipca oddawano inwestycje, by następnego dnia brać się za jej wykończenie
W Forum ludziom lała się woda na głowę, w Silesii zaraz po otwarciu w jednym ze sklepów spadł sufit, w Solarisie w Opolu chyba jeszcze tydzień po otwarciu z posadzki na pasażach wystawały kable elektryczne zasłonięte tylko kartonami. Agora pod względem niedoróbek nie jest żadnym ewenementem. To norma w Polsce.


Jednak uważam, że Agora w centrum miasta to pomyłka. Wyobrazcie sobie jak za parę miesięcy będzie wyglądała Dworcowa i okoliczne ulice... Zabite dechami, opuszczone sklepy, które nie wytrzymaly konkurencji.
Mogą mieć też większy ruch, bo jak ktoś przyjedzie do Agory to też przejdzie się po okolicznych uliczkach (choćby po to aby dojść do parkingu). Większą szkodę sklepom w centrum robią/zrobiły Plejada i M1.absinth - Śro Lis 17, 2010 10:46 am

Jednak uważam, że Agora w centrum miasta to pomyłka. Wyobrazcie sobie jak za parę miesięcy będzie wyglądała Dworcowa i okoliczne ulice... Zabite dechami, opuszczone sklepy, które nie wytrzymaly konkurencji.niestety w centrum Bytomia nie ma zadnego sklepu odziezowego itp na poziomie, wiec Agora nie jest zadna konkurencja dla Dworcowej, bo na Dworcowej i okolicach praktycznie zadnych sklepow, ktpre pojawia sie w agorze nie ma. Agora raczej stanie sie kolem zamachowym dla okolic przyciagajac ludzi, ktorzy w celach konsumpcyjnych nigdy do centrum Bytomia by nie przyjechali, z tej prstej przyczyny, ze nie mieliby po co.
kaspric - Śro Lis 17, 2010 1:31 pm
Agora na 100% będzie miałą korzystny wpływ na centrum Bytomia. To, co pisał Sky - te sklepy, które tam są, w innym wypadku w Bytomiu by się nie pojawiły.
Co do wyglądu - myślałem, że będzie gorzej, ale na żywo, z punktu widzenia pieszego prezentuje się dużo lepiej, niż na zdjęciach, bardzo miastotwórczo.MephiR - Czw Lis 18, 2010 2:29 pm
<ot>Absinth, kamienica z Twojego pierwszego zdjęcia niedawno znalazła nabywcę i właśnie jest remontowana.</ot>qlomyoth - Czw Lis 18, 2010 6:04 pm
Jest tam Burger King??Bartek - Czw Lis 18, 2010 6:17 pm

Jest tam Burger King??

Jeszcze zamknięty, ale będzie.mark40 - Czw Lis 18, 2010 7:58 pm
Jak mówią znajomi z pracy, "połowa sklepów w agorze jeszcze nie otwarta, nie ma po co tam jechać". Wiec może jakoś tak pod koniec grudnia się wybiorękris_61 - Czw Lis 18, 2010 8:12 pm
Do 15 grudnia ma być otwarte do 30 nowych sklepów .MephiR - Czw Lis 18, 2010 9:04 pm
W poniedziałek rzeczniczka Agory powiedziała mi, że wynajęli już wszystkie lokale, więc niebawem wszystko powinno działać.qlomyoth - Pią Lis 19, 2010 10:57 am

Jest tam Burger King??

Jeszcze zamknięty, ale będzie.kiwele - Pią Lis 19, 2010 12:08 pm

Jest tam Burger King??

Jeszcze zamknięty, ale będzie.Maciek B - Pią Lis 19, 2010 2:03 pm
Kiwele - ty dalej nadinterpretowywujesz krytykę "blaszaków", gdyż zastrzeżenia wobec nich dotyczą nie treści, a formy. Tak de facto to głównie jednego z nich, na literę "S".kiwele - Pią Lis 19, 2010 2:38 pm

Kiwele - ty dalej nadinterpretowywujesz krytykę "blaszaków", gdyż zastrzeżenia wobec nich dotyczą nie treści, a formy. Tak de facto to głównie jednego z nich, na literę "S".
Mogę, ale na razie "nie chcem" wchodzić na pole minowe "blaszaków" jakie rozpostarliśmy sztucznie między nami.
Można by było siąść do okrągłego stołu i tę sprawę jeszcze raz rozdyskutować, ale faktem jest, że po hipotetycznej ciągle budowie Galerii Katowickiej i Nowego Supersamu przedmiot dyskusji może podryfować w nowym kierunku, nie bardzo po naszej myśli.
Pozatem boję się Ciebie, bijesz mocno.
Po wczorajszej wizycie w Agorze mam pewne przemyślenia-refleksje porównawcze z Silesią, ale o tym nie teraz.
Coby się nie sądziło o centrach handlowych, to warto jednak o nich dyskutować, bo stały się one czy stają się ważnym składnikiem obrazu i życia naszych miast.
Na razie jestem zawiedziony reakcją, bo wydawało mi się, że napisałem taki fajny post na luzie.absinth - Pią Lis 19, 2010 3:23 pm
nie da sie ukryc zawsze to jakas ewolucja

od takich blaszakow


do takich
kris_61 - Pią Lis 19, 2010 3:41 pm

W poniedziałek rzeczniczka Agory powiedziała mi, że wynajęli już wszystkie lokale, więc niebawem wszystko powinno działać.

Skoro podaczas 1 godziny przyszło ponad 15 tysiaków luda? To tylko poświadacza, że inwestor trafił w 10.Maciek B - Sob Lis 20, 2010 4:46 pm

Można by było siąść do okrągłego stołu i tę sprawę jeszcze raz rozdyskutować, ale faktem jest, że po hipotetycznej ciągle budowie Galerii Katowickiej i Nowego Supersamu przedmiot dyskusji może podryfować w nowym kierunku, nie bardzo po naszej myśli.
Tzn jakim?


Pozatem boję się Ciebie, bijesz mocno.
Eee tam, przesadzasz...MephiR - Sob Lis 20, 2010 10:26 pm
Gdyby kogoś interesowało jak wyglądało otwarcie, to może zobaczyć je na dwóch poniższych filmikach:
- LOV - Agora Song + ujęcia z otwarcia
- Relacja serwisu GalerieHandlowe.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • romanbijak.xlx.pl  • Strona 4 z 5 • Wyszukano 641 wypowiedzi • 1, 2, 3, 4, 5
    Copyright (c) 2009 | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.