ďťż
[Bytom] Agora - Galeria handlowa na pl. Kościuszki



martin13 - Pon Maj 21, 2007 6:28 pm

Wkrótce zacznie się budowa na bytomskim placu Kościuszki
Tomasz Malkowski 2007-05-21, ostatnia aktualizacja 2007-05-21 19:41

Bytomski zielony rynek już za kilka miesięcy przemieni się w plac budowy. Do 2009 roku powstanie tu centrum usługowo-rozrywkowe, które będzie nawiązywać do przedwojennej zabudowy dawnego placu Boulevard



Bytomski plac Kościuszki jeszcze do lat 70. ubiegłego wieku wypełniała gęsta zabudowa historycznych kamienic. Jednak PRL-owskie władze miały wizję stworzenia w tym miejscu nowego śródmieścia. Pomysłu nigdy nie zrealizowano i skończyło się na wyburzeniu całego zabytkowego kwartału.Obecni włodarze miasta postanowili zagospodarować pustą wyrwę w tkance miasta. W ubiegłym roku ogłosiły przetarg na zabudowę placu, który wygrał duński deweloper Braaten + Pedersen plus Partners. Zaproponował stworzenia wielofunkcyjnego, nowoczesnego centrum usługowo-rozrywkowego. Będzie nawiązywać skalą do zabudowy sprzed wojny, kiedy plac nazywano Boulevard.

Od wiosny na placu trwają prace archeologiczne, które wielu bytomian bierze omyłkowo za właściwą budowę. Badania były wymagane, bo w tym miejscu przebiegały w średniowieczu mury obronne miasta. Przyniosły jednak sporo odkryć. Archeolodzy znaleźli nowe fragmenty średniowiecznych murów, ich dotychczasowy przebieg trzeba będzie teraz zrewidować. Odkryto także drewnianą studnię oraz wiele kawałków dawnej ceramiki. Część z nich ma być wyeksponowana w nowym obiekcie.

W zeszłym tygodniu deweloper otrzymał pozwolenie na budowę. - Prace przygotowawcze ruszą latem. Jesienią wyłonimy generalnego wykonawcę i wtedy zacznie się właściwa budowa. Nasza inwestycja cieszy się już dziś bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze strony najemców, jak i mieszkańców Bytomia - mówi Bożena Fedas-Frączek, dyrektorka ds. rozwoju Braaten+Pedersen plus Partners.

Na budowie ma pracować około tysiąca osób. Przedsięwzięcie pochłonie od 70 do 80 milionów euro. Duński deweloper odżegnuje się nazywania tej inwestycji mianem centrum handlowego. - Nie powstanie tutaj żaden supermarket, będą sklepy, ale nie wielkopowierzchniowe. Podjęliśmy współpracę z Operą Śląską, Śląskim Teatrem Tańca i Bytomskim Centrum Kultury, tak by przestrzeń naszego centrum służyła również celom kulturalnym - tłumaczy Fedas-Frączek. W nowym centrum, które nie ma jeszcze swojej nazwy, znajdą się sala wystawowa oraz widowiskowa.

Obiekt nie będzie odwrócony plecami do miasta. Przeszklone elewacje mają otwierać wewnętrzne uliczki na otoczenie. Doprowadzą do zadaszonego centralnego placu, który ma być miejscem imprez. Duża ilość zieleni w środku ma zrekompensować zabudowę skweru placu Kościuszki. Powstaną liczne tarasy, ogrody zimowe, w tym jeden z egzotycznymi gatunkami roślin.

Otwarcie centrum nastąpi w 2009 roku, znajdzie tu pracę nawet do 850 osób. Bytomska inwestycja to kolejne przedsięwzięcie duńskiego dewelopera w regionie, po gliwickiej galerii handlowej Forum.

Źródło: Gazeta Wyborcza - Katowice




Kris - Pon Maj 21, 2007 8:17 pm
Na budowie ma pracować około tysiąca osób. Przedsięwzięcie pochłonie od 70 do 80 milionów euro. Duński deweloper odżegnuje się nazywania tej inwestycji mianem centrum handlowego. - Nie powstanie tutaj żaden supermarket, będą sklepy, ale nie wielkopowierzchniowe. Podjęliśmy współpracę z Operą Śląską, Śląskim Teatrem Tańca i Bytomskim Centrum Kultury, tak by przestrzeń naszego centrum służyła również celom kulturalnym - tłumaczy Fedas-Frączek. W nowym centrum, które nie ma jeszcze swojej nazwy, znajdą się sala wystawowa oraz widowiskowa.



MephiR - Czw Maj 31, 2007 3:55 pm
Ruszyły już prace na placu Kościuszki. Właśnie rozcinany jest asfalt wokół skweru i wykonywane są wykopy. Jeśli wierzyć zapowiedziom, to przerzucane są kable telefoniczne na zewnątrz placu. Usunięto już wszystkie ławki - zostały tylko oryginalne (:D) żeliwne kosze na śmieci z herbem Bytomia na pokrywie.

Poniżej prezentuję ostatni "Press Kit" inwestora galerii na pl. Kościuszki. Jest tam znacznie więcej informacji, niż we wszystkich artykułach opublikowanych do tej pory. Czytajcie:

Plac Kościuszki – podstawowe informacje
Kluczowe fakty

Inwestycja na Placu Kościuszki w Bytomia to nowo powstająca galeria handlowo-rozrywkowa zawierająca sklepy, punkty usługowe, wieloekranowe kino, salę widowiskową, a także powierzchnie biurowe. Jest to pierwsza w Bytomiu nowoczesna inwestycja o charakterze handlowo-usługowym, zlokalizowana w centrum miasta.

Inwestycja obejmie działkę o powierzchni 10 000m2 zlokalizowaną w centrum Bytomia, w bezpośrednim sąsiedztwie rynku.

Po uruchomieniu obiektu, inwestycja stworzy 850 miejsc pracy

Wartość inwestycji: 70-80 mln euro

Prace archeologiczne i przygotowawcze: lato 2007

Rozpoczęcie prac budowlanych: jesień 2007

Data otwarcia: rok 2009

Na terenie obiektu nie powstanie sklep o powierzchni większej niż 1200 m2, co wyklucza obecność hipermarketu.

Plac Kościuszki a historia
Inwestycja nawiązuje do historycznych planów zabudowy

Inwestycja polega na rewitalizacji kwartału zabudowy o powierzchni około 10.000 m2, wyburzonej w latach 70-tych ubiegłego stulecia. Historycznie, wyburzenie budynków na Placu Kościuszki miało być tylko elementem wymiany zabudowy z technicznie zużytej na nową. Przemiany systemowe w Polsce, spowodowały, że nie doszło w przeszłości do kolejnego, planowanego uprzednio, etapu działań. Projekt inwestycji na Placu Kościuszki umożliwi kontynuację planów zabudowy terenu oraz szybszy rozwój miasta.

Planując sposób zagospodarowania obszaru Placu Kościuszki, szczególną uwagę przywiązywano do przeszłości architektoniczno-urbanistycznej tego miejsca. Śródmieście Bytomia, w swym kształcie z końca XIX i początku XX wieku ma bardzo konsekwentny układ urbanistyczny. Opiera się on o zabudowę kwartałową, zróżnicowane w przekrojach ulice oraz place miejskie przejrzyście wkomponowane w zabudowę miasta. Plac Kościuszki będzie wpisywał się w ten system zabudowy. Obiekt będzie podzielony ulicami, co pozwoli zachować naturalne ciągi komunikacyjne dla pieszych.

W pracach związanych z przygotowaniem budowy uczestniczą osoby odpowiedzialne za zabezpieczenie ewentualnych znalezisk archeologicznych, co gwarantuje zachowanie wartości historycznych Placu Kościuszki. Plan inwestycji przewiduje również możliwość ekspozycji w podziemiach obiektu, odkrytych fragmentów średniowiecznych murów miasta.

Plac Kościuszki – koncepcja inwestycji
Innowacyjna koncepcja handlu, rozrywki, kultury i biznesu

Celem inwestycji w obszarze Placu Kościuszki jest stworzenie przestrzeni miejskiej będącej dla mieszkańców Bytomia istotnym miejscem spotkań, spełniającym jednocześnie szereg nowoczesnych funkcji handlowo-usługowo-rozrywkowych.
Obiekt będzie spełniał również funkcję biurową. Inwestycja będzie miała charakter wielofunkcyjnej galerii z wewnętrznym placem publicznym o typowo miejskim charakterze zabudowy, z właściwym mu szerokim wachlarzem dostępnych usług.
Na terenie Placu Kościuszki powstanie obiekt handlowo-usługowy z wieloekranowym kinem, elementami kulturalnymi oraz przestrzenią biurową. Inwestycja będzie jednym z najważniejszych miejsc w krajobrazie miasta, odwiedzanym zarówno przez Bytomian, jak i turystów. Część handlowa to tylko jeden z elementów wielofunkcyjnej inwestycji, którą tworzyć będą przede wszystkim:
• Kino wieloekranowe,
• Zespół sal wystawowych i sali widowiskowej dla przeprowadzania imprez o charakterze kulturalnym,
• Zespół rozrywkowy obejmujący kręgielnię, salon bilardowy i salon gier zręcznościowych,
• Dwa zespoły pomieszczeń biurowych na wynajem z tarasami zielonymi,
• Zespół małych i średnich lokali gastronomicznych wraz z balkonami, ogrodami zimowymi i zielonymi tarasami letnimi,
• Wielopoziomowy zespół małych i średnich lokali usługowych (rzemieślniczych) i handlowych przeznaczonych na wynajem,
• Zespół pomieszczeń ekspozycyjnych związanych z ewentualnymi odkryciami archeologicznymi,
Na terenie Placu Kościuszki nie powstanie żaden obiekt handlowy o powierzchni większej
niż 1200 m2.

Bardzo duży nacisk położono na zaprojektowanie przestrzeni zielonych w obiekcie. Będą one miały postać ogrodów zimowych, tarasów letnich oraz ogrodów i pasaży dachowych.
W obiekcie znajdą się również powierzchnie biurowe przeznaczone do wynajmu dla np. notariuszy, adwokatów, radców prawnych oraz pod usługi medyczne – np. Gabinet stomatologiczny, gabinety lekarzy różnych specjalności.
Planowana inwestycja umożliwi klientom dokonanie różnorodnych zakupów “pod jednym dachem”. Gęsta sieć nowych, małych i średnich punktów handlowo-usługowych zlokalizowanych wzdłuż śródmiejskich uliczek oraz jednego placu centralnego będzie zgodna z potrzebami szerokiej grupy klientów, również tych którzy cenią sobie bezpośredni kontakt ze sprzedawcą i czują się zagubieni w placówkach wielkopowierzchniowych typu hipermarket.

Plac Kościuszki - wygląd zewnętrzny
Perła w krajobrazie Bytomia

Obiekt składać się będzie się z kilku wyraźnie określonych budynków, które łącząc się pod jednym dachem stworzą nowy kwartał zabudowy miejskiej Bytomia.
Budynek po zachodniej stronie Placu posiada elewację przeszkloną z elementami stali i szlachetnych tynków. Szkło zapewnia przejrzystość, dzięki której można obserwować to, co dzieje się na wszystkich poziomach, a szczególnie w Ogrodzie Zimowym. Szklana elewacja od strony zachodniej zapewnia również odbicie budynku sądu.
Budynki na wschód od Placu będą miały wygląd bardziej solidnych i masywnych, z użyciem okładzin kamiennych i tynków szlachetnych. Są one odzwierciedleniem wielkości i skali budynków usytuowanych w tym miejscu w przeszłości. Na poziomie przyziemia, jest albo bezpośredni dostęp do sklepów albo okno wystawowe dla zainteresowania przechodniów i ożywienia pierzei. Elewacje mają pionowe akcenty na różnych poziomach kondygnacji, charakteryzujących się seriami okien i szlachetną okładziną. Zwieńczenie budynków jest zaakcentowane w taki sposób aby stanowiło wyraźne nawiązanie do gzymsów i attyk nieistniejących już budynków. Wejścia do ulic pod dachem są w pełni przeszklone dla utrzymania przejrzystości, co zapewnia zarówno widok jak i ochronę wewnętrznych przestrzeni.

Plac Kościuszki - wnętrze
Estetyka, funkcjonalność i przestrzeń

Wnętrze Placu Kościuszki stworzy niepowtarzalną miejską atmosferę na europejskim poziomie. Znajdą się tutaj: Plac Centralny, Ogród Zimowy, kawiarnie, restauracje, wieloekranowe kino oraz sklepy i punkty usługowe.
Plac Centralny, znajdujący się w samym sercu obiektu to główna przestrzeń publiczna dla sąsiedniej zabudowy. Będzie ona spełniać szereg funkcji handlowych, gastronomicznych, rozrywkowych, społecznych, socjalnych i kulturalnych. Plac ten będzie mieć imponującą przestrzeń o wysokości 4 pięter. Stanowić on będzie miejsce spotkań zarówno handlowych jak i publicznych, pod charakterystycznym dachem, stanowiącym całoroczną ochronę przed opadami.
Na poziomie przyziemia na Placu Kościuszki znajdą się sklepy i kawiarnie. Można tam również organizować wystawy, pokazy mody i koncerty. Istotnym elementem jest naturalna roślinność, wegetująca w sprzyjających warunkach oraz elementy małej architektury. Tradycyjne atrakcje, takie jak kina i kręgielnie są zlokalizowane obok przestrzeni służących organizacji imprez kulturalnych i artystycznych oraz promocji lokalnych placówek i instytucji kulturalnych, takich jak Opera Śląska czy Śląski Teatr Tańca.
Szereg restauracji zostanie zlokalizowanych na otwartej przestrzeni wśród drzew i elementów małej architektury, gdzie gastronomia będzie również stanowić element rozrywki. Światło dzienne z dachu od strony wschodniej oraz przeszklona elewacja od strony zachodniej zapewniają jasną i otwartą przestrzeń. Do restauracji, obok przeszklonej elewacji zachodniej zapewniającej widok na gmach sądu, będzie przylegać tzw. Ogród Zimowy. Ogród Zimowy stanowi połączenie przestrzeni przykrytej dachem dla roślin klimatu umiarkowanego oraz zamkniętej oszklonej przestrzeni dla bardziej egzotycznych gatunków roślin. Ogród Zimowy będzie dostępny dla wszystkich odwiedzających. W przedsięwzięcie to zostanie włączony Projekt Sztuki Publicznej.

Plac Kościuszki a Bytom
Inwestycja będzie uczestniczyć w życiu Bytomia

Firmy uczestniczące w projekcie zabudowy Placu Kościuszki dbają o to, by wkomponowywać swoje przedsięwzięcia w lokalną i regionalną specyfikę.
Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu przestrzeni kulturalnej, inwestycja na Placu Kościuszki będzie mogła być miejscem wydarzeń organizowanych wspólnie ze Śląskim Teatrem Tańca w Bytomiu, Operą Śląską i Bytomskim Centrum Kultury. Z tymi instytucjami podpisano już listy intencyjne dotyczące przyszłej współpracy.
Nowa inwestycja to także nowe miejsca pracy. Przy realizacji prac budowlanych i wykończeniowych pracę znajdzie blisko 1.000 osób. Po uruchomieniu obiektu, na osoby zainteresowane czekać będzie 850 miejsc pracy. W zlokalizowanych na Placu Kościuszki punktach handlowo-usługowych znajdą pracę przede wszystkim sprzedawcy oraz osoby zajmujące się promocją i prezentacjami produktów i usług.
Inwestorzy nawiązali już współpracę z bytomskimi firmami. Podpisano porozumienia z bytomską delegaturą Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz z Cechem Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu. W fazie przygotowania i realizacji inwestycji do współpracy angażowane są przede wszystkim firmy z terenu Bytomia.
Inwestorzy wspierają także lokalne wydarzenia kulturalne. Firma Braaten+Pedersen plus Partners była sponsorem odbywającego się w czerwcu 2006 roku Święta Bytomia.

Plac Kościuszki – najemcy
Znane i popularne marki

Głównym najemcą w obiekcie będzie wieloekranowe kino Cinema City

Rozpoczęto już negocjacje z innymi najemcami: sieciami handlowymi, punktami usługowymi, lokalnymi przedsiębiorcami, restauracjami

Plac Kościuszki - zespół projektowy
Doświadczenie, profesjonalizm i kompetencje

Braaten+Pedersen – międzynarodowa firma deweloperska, z siedzibą główną w Danii. Firma specjalizuje się w rozwijaniu i realizowaniu wielofunkcyjnych centrów handlowych w przestrzeni śródmiejskiej. Braaten+Pedersen działa w oparciu o wieloletnie doświadczenie w rozwijaniu inwestycji o charakterze handlowo-usługowo-rozrywkowym w krajach Europy Środkowej i Skandynawii. Firma uczestniczy
w kreowaniu nowych projektów w centrach miast oraz zajmuje się modernizacją i rewitalizacją obiektów już istniejących. Dzięki efekt ywnej współpracy z uznanymi biurami architektonicznymi, władzami lokalnymi i inwestorami strategicznymi, Braaten+Pedersen realizuje prowadzone projekty w sposób kompleksowy. Zespół Braaten+Pedersen ma na swoim koncie m.in. inwestycje: Field’s (Kopenhaga, Dania), Par tille (Goeteborg, Szwecja), Bruun’s Galler y (Aarhus, Dania), Amanda (Haugesund, Norwegia). Obecnie firma pracuje nad takimi projektami jak: FORUM (Gliwice, Polska), Plac Kościuszki (By tom, Polska) Water front (Kopenhaga, Dania), Esbjerg (Dania), Friis Aalborg City Centre (Dania), Metropol Hjoerring (Dania) i Soenderborg Citycenter (Dania)
www.braatenpedersen.com

BEMA z Krakowa - zajmuje się przygotowaniem i nadzorem nad wszelkimi procedurami administracyjnymi związanymi z przygotowaniem i realizacją inwestycji. Firma specjalizuje się w obsłudze dużych obiektów komercyjnych, podlegających specjalnym, często zmieniającym się regulacjom prawnym. Dzięki współpracy z prawnikami, architektami, urbanistami, inżynierami, ekspertami z zakresu ochrony środowiska, ochrony przeciwpożarowej, geotechniki, inżynierii ruchu, firma koordynuje obsługę formalno-prawną realizowanych inwestycji. Zadaniem firmy BEMA jest także nawiązywanie współpracy z samorządami lokalnymi, politykami oraz przedstawicielami mediów. Firma działa na rynku od 1991 roku.

ArKus – Biuro Projektowo – Doradcze z Gliwic specjalizuje się w obsłudze inwestycji handlowo-usługowych oraz mieszkaniowych w całej Polsce. Firma przygotowuje dokumentacje od fazy koncepcji urbanistycznej i architektonicznej po projekt y wykonawcze kubatury, otoczenia i wyposażenia. ArKus zajmuje się kompleksową obsługą formalnoprawną prowadzonych inwestycji, począwszy od przygotowania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania dla planowanej inwestycji, do uzyskania pozwolenia na użytkowanie zrealizowanych obiektów. Przy współpracy z uznanymi firmami działającymi w branży architektonicznej i budowlanej Arkus przygotowuje także kompletne dokumentacje projektowe, budowlane i inżynierskie. Inwestycje realizowane dotychczas przez biuro to m.in.: Centra Zaopatrzenia Makro Cash & Carry w Zabrzu, Rybniku, Bielsku-Białej, Częstochowie i w Rzeszowie, Centrum Handlowe FORUM w Gliwicach, Office Center w Sosnowcu i Bielsku-Białej, Centrum Handlowe SARNI STOK w Bielsku-Białej. ArKus powstał w 1996 roku.
www.arkus.pl

NIRAS - Consulting Engineers and Planners A /S. To międzynarodowa firma konsultacyjno-inżynierska z siedzibą główną w Danii. Przedsiębiorstwo posiada swoje filie w Polsce, Bułgarii, Rosji, Szwecji, Finlandii oraz na Ukrainie i zatrudnia 950 pracowników. Firma powstała w 1956 roku. NIRAS jest członkiem Stowarzyszenia Inżynierów Konsultantów w Danii (F.R.I.). Firma realizuje projekty w obszarach:
• Budownictwo i przemysł
• Roboty inżynieryjne i transport
• Energetyka
• Ochrona środowiska
• Informatyka
• Planowanie, procesy i gospodarka zasobami ludzkim
• Międzynarodowa pomoc rozwojowa
www.niras.pl

____________________________________________________________________

Posiadam także dwie wizualizacje w dużej rozdzielczości (2820 x 2178). Linki poniżej:
- Link 1
- Link 2



MephiR - Pią Cze 08, 2007 8:42 am
Z dzisiejszego Dziennika Zachodniego:

Rozmowa Bożeną Fedas-Frączek, dyrektorem ds. rozwoju Braaten+Pedersen plus Partners

Dziennik Zachodni: Chwalą się Państwo tym, że firma otrzymała pozwolenie na budowę "Kwartału". Konkretnie na co jest to pozwolenie?

Bożena Fedas-Frączek: Na przebudowę istniejących sieci w obrębie placu Kościuszki. Na "Rewitalizację kwartału zabudowy pomiędzy ulicami Jainty, Dzieci Lwowskich, Piekarską i placem Kościuszki".

DZ: Informują Państwo, że prace przygotowawcze ruszą latem. Jakie prace, kiedy? Pytam, bo wcześniej informowano, że prace ruszą po długim majowym weekendzie...

BF-F: Prace przygotowawcze polegają, między innymi, na wykonaniu badań geotechnicznych, czyli odwiertów, na przebudowie istniejących sieci, między innymi gazowej, elektrycznej, wodnej i teletechnicznej. Ruszyły już prace związane z przekładką sieci gazowej, w najbliższych kilku dniach na plac Kościuszki wejdą również pozostałe firmy. Po przełożeniu sieci gazowej, archeolodzy będą mogli zakończyć swoje badania. Dopiero potem możemy rozpoczynać naszą główną inwestycję. Powyższy zakres prac nazywamy właśnie pracami przygotowawczymi. Planujemy go zakończyć pod koniec sierpnia bieżącego roku.

DZ: Kiedy będzie ogłoszony przetarg na wykonawcę głównej inwestycji?

BF-F: Nie podlegamy ustawie o zamówieniach publicznych, dlatego wybór wykonawcy nie odbędzie się w formie przetargu. Wybrane i sprawdzone przez nas firmy zostaną zaproszone do złożenia ofert. Planujemy wyłonienie Generalnego Wykonawcy we wrześniu bieżącego roku.

DZ: Do kiedy na placu Kościuszki czynne będą ogródki piwne. Kto wydał zgodę na postawienie jarmarcznych kramów? Z kim mają Państwo podpisaną umowę na sprzątanie placu Kościuszki?

BF-F: Przedłużyliśmy umowę z jednym najemcą ogródka piwnego na naszym terenie i jednym właścicielem stoiska z kwiatami do momentu, kiedy ruszy budowa i plac zostanie ogrodzony.

Co do kramów, to nie widzę przeszkód, żeby w sezonie letnim nie mogli funkcjonować tam jeszcze lokalni kupcy, którzy do tej pory dzierżawili tam fragment terenu od miasta, a potem na tych samych warunkach od nas. Decyzja o pozwoleniu na budowę daje nam możliwość ogrodzenia całego terenu. Wówczas nie byłoby problemu z utrzymaniem czystości, koszeniem trawy... Postanowiliśmy jednak umożliwić mieszkańcom tak długo, jak tylko to możliwe korzystanie z placu Kościuszki. Wierzę, że mieszkańcy Bytomia będą potrafili to docenić.

DZ: Co się stanie z zielenią na placu Kościuszki? Z drzewami i krzewami? Czy nie można ich będzie dostać za darmo lub jakąś symboliczną opłatą?

BG-F: Pewne elementy zieleni, jak również ławki, płytki chodnikowe oraz latarnie należą do miasta i będą zabrane przez odpowiednie służby miejskie. Być może istnieje możliwość, żeby pozostałe elementy zieleni zostały nieodpłatnie, lub za symboliczna złotówkę rozdane mieszkańcom, ale leży to w gestii miasta.




MarcoPolo - Pią Cze 08, 2007 10:21 am
A co z 2-ma pozostalymi inwestycjami? Ciekawe czy Holdimex ma w Bytomiu wieksze szanse niz w Kato?



MephiR - Pią Cze 08, 2007 1:05 pm

A co z 2-ma pozostalymi inwestycjami?
"2-ma pozostalymi"? Chodzi Ci o "Kwartał" i o inwestycję Holdimexu na Dworcowej?

"Kwartał" jest uzupełnieniem galerii na pl. Kościuszki i ograniczył się do parkingu piętrowego z lokalami użytkowymi. Nikt nie wie jak to będzie wyglądać, ile tych lokali ma się tam znaleźć i jak dużo miejsc parkingowych tam będzie. Niedawno natomiast dowiedziałem się, że w elewacji nowoprojektowanego obiektu pojawią sie reminiscencje wyburzonej niedawno kamieniczki przy ul. Webera. Poniżej jej zdjęcia jeszcze przed wyburzeniem:

W każdym razie przed trzema tygodniami rada miasta zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Webera i Kwietniewskiego na prośbę BPP. Radni mieli pewne wątpliwości co do wyglądu nowego budynku, ale wszyscy zgodnie uznali, że lepiej dać firmie zrobić coś w mieście, niż rzucać jej kłody pod nogi, bo śródmieście Bytomia nie jest jakoś popularne wśród inwestorów.

Tymczasem inwestycja Holdimexu to wielka niewiadoma. Puki co, poza informacją na stronie ich internetowej nic nie wiadomo. Żadna gazeta jeszcze o tym nie napisała, a w Bytomiu praktycznie nikt o tym nie wie. A szkoda, bo mają jedną z najatrakcyjniejszych działek w mieście (SAM ŚRODEK BYTOMIA!).


Ciekawe czy Holdimex ma w Bytomiu wieksze szanse niz w Kato?
Na pewno. Z tego, co udało mi się zaobserwować, to obecne władze są "proinwestycyjne". Właśnie prowadzone są przygotowania do objęcia jak największego obszaru miasta planem zagospodarowania przestrzennego i już trochę w tej kwestii zrobiono. Obserwując działania Braaten+Pedersen plus Partners, nie widać, by władze sprawiały im jakieś trudności. Wręcz przeciwnie - pomimo pewnych wątpliwości związanych z wyglądem planowanych obiektów, nikt nie stara storpedować tej inwestycji (jedynie radny Paczocha wymyślał jakieś protesty, ale to oszołom, który z władzą - poza miejscem na sali obrad - nie ma nic wspólnego [jest jedynym radnym swojego ugrupowania i do tego nie sympatyzuje z żadną inną siłą w mieście]). Mam nadzieję, że w końcu inwestorzy uśmiechną się do Bytomia i zrobi się jakiś większy ruch w mieście



MephiR - Pon Cze 18, 2007 8:35 pm
Fotorelacja z przenoszenia infrastruktury telefonicznej, wodnej i gazowej poza obręb przyszłego placu budowy:







Lecą z robotą niczym polujący jastrząb. Już wykonali połowę pracy. Ciekawe jak szybko będą stawiać budynek .



Jastrząb - Wto Cze 19, 2007 6:05 pm

Lecą z robotą niczym polujący jastrząb.

Potraktuję to jako komplement



Cyc_Aliny - Pią Cze 22, 2007 7:41 pm
Na drugiej fotce widać, że pod asfaltem znajduje się kostka granitowa. Tak jak zresztą pod większością ulic w mieście. W zeszłym roku z tego co pamiętam były plany odkrycia bruku na Moniuszki, ale jakoś nic dotąd z tego nie wyszło.. a szkoda. może argumenty o niewygodzie chodzenia po bruku w szpilkach przeważył...



MephiR - Sob Cze 23, 2007 3:42 pm
Dobre spostrzeżenie... Ja jestem jak najbardziej za brukiem i w centrum Bytomia wcale tak mało go nie ma, bo jest na pl. Grunwaldzkim, na Rynku, na Żeromskiego, na pl. Klasztornym i jeszcze w kilku innych miejscach. Trzeba by było zadać pytanie MZDiM...



martin13 - Pon Cze 25, 2007 9:16 am

Brytyjczycy kupią plac
dziś

Brytyjska spółka First Property Group poinformowała we wtorek, że kupi centrum handlowe, które powstaje w Bytomiu. Kwota transakcji wyniesie ok. 263 mln zł. Informacja ukazała się na oficjalnych stronach internetowych First Property Group.

Chodzi o centrum handlowe powstające na placu Kościuszki w śródmieściu Bytomia. Buduje je skandynawska spółka deweloperska Braaten+Padersen plus Partners. Spółka kupiła plac w zeszłym roku w przetargu, płacąc gminie 15 mln zł. Do 2009 roku Skandynawowie wybudują tu czteropoziomowe centrum handlowe ze sklepami, biurami, Cinema City, kręgielnią i galerią sztuki. Wartość obiektu, który powstaje w Bytomiu szacowana jest na ok. 70-80 mln euro. Pracę znajdzie tu 850 osób.

Dwa tygodnie temu na placu rozpoczęły się roboty przygotowawcze, m.in. wymiana sieci wodno-kanalizacyjnej, energetycznej i gazowej.

W sprawie sprzedaży bytomskiego centrum Brytyjczykom skandynawska spółka wydała specjalne oświadczenie, przesłane do dz. Czytamy w nim, że "Spółka Braaten+Pedersen plus Partnes, jako inwestor i firma deweloperska, która buduje obiekty handlowe, ale nimi nie zarządza ani nie jest ich właścicielem, doszła do porozumienia z firmą First Property Group w sprawie sprzedaży nowo powstającej galerii handlowej na Placu Kościuszki w Bytomiu. Inwestycja zostanie przekazana po wybudowaniu, skomercjalizowaniu i otwarciu, które zaplanowano na 2009 rok. "

- Prace nad inwestycją przebiegają zgodnie z planem - mówi Jan Olav Braaten, dyrektor zarządzający Braaten+Pedersen plus Partners. - Rozpoczęliśmy już procedurę przetargową, której celem jest wyłonienie generalnego wykonawcy robót budowlanych - dodaje Braaten.

First Property Group jest brytyjską spółką, zarządzającą nieruchomościami w Europie Środkowej i Wschodniej, także w Polsce. W zeszłym roku spółka kupiła nowoczesny obiekt magazynowo-biurowy Krakowska Distribution Park na warszawskim Okęciu. Firma powstała w marcu 2000 roku, założył ją Ben Habib, który jest jej dyrektorem. W Polsce interesy Brytyjczyków reprezentuje First Property Poland.

Bytomskie centrum będzie drugą po CH "Forum" w Gliwicach inwestycją realizowaną w Polsce przez Braaten+Pedersen plus Partnes. Uroczyste otwarcie "Forum" zapowiadane jest na przyszły czwartek.
maria klimczyk, (ka) - Dziennik Zachodni
http://bytom.naszemiasto.pl/wydarzenia/742974.html



MephiR - Czw Lip 05, 2007 3:17 pm
Inwestycja na Placu Kościuszki w Bytomiu ma już Project Managera
Andrzej Waliszewski został zaangażowany przez Braaten+Pedersen plus Patners (BPP) na stanowisko Project Managera galerii powstającej na Placu Kościuszki w Bytomiu.

Andrzej Waliszewski będzie odpowiedzialny m.in. za: wyłonienie generalnego wykonawcy, nadzór nad prawidłową realizacją inwestycji i koordynowanie dokumentacji technicznej. Andrzej Waliszewski był poprzednio zatrudniony w takich firmach jak Plaza Centers Poland i GTC. Wcześniej pracował dla biura inżynieryjnego Niras i biura architektonicznego Asymeria .

Andrzej Waliszewski zdobywał doświadczenie w biurach projektowych i na budowach w Polsce i za granicą. Uczestniczył m. in. w projektach realizowanych w Nigerii oraz Iraku. Zajmował stanowisko Kierownika inwestycji przy budowie i rozbudowie drukarni Donelley Polish-American Painting Company w Krakowie, był również dyrektorem projektów Plaza Center Poland w Krakowie oraz Rudzie Śląskiej. W Biurze Projektów Asymetria/Niras był dyrektorem projektu Galeria Kazimierz, a następnie tą funkcje pełnił w GTC przy realizacji Galerii Kazimierz w Krakowie.



MephiR - Wto Wrz 11, 2007 3:14 pm
Z Bytomski.pl:

Inwestycja na pl. Kościuszki ma już nazwę
AGORA - tak będzie nazywać się galeria handlowo-rozrywkowa, która powstanie na dzisiejszym skwerze przy pl. Kościuszki. Dlaczego inwestor zdecydował się akurat na taką nazwę?

- Nazwa AGORA, podkreśla centrotwórczy charakter inwestycji – mówi Bożena Fedas-Frączek, Dyrektor ds. Rozwoju Braaten+Pedersen plus Partners – Obiekt stworzy nowoczesną przestrzeń miejską, która będzie doskonałym miejscem spotkań, zakupów i rozrywki dla mieszkańców Bytomia i okolic. Lokalizacja w sercu miasta i ciekawa architektura powodują, że już dziś mamy bardzo duże zainteresowanie projektem ze strony najemców - dodaje.

Braaten+Pedersen plus Partners zdecydowało się na tą nazwę także dlatego, by obie inwestycje tej firmy na Śląsku - Forum Gliwice i Agora Bytom - były kojarzone ze sobą. Inwestor co prawda przed kilkoma miesiącami dopuścił możliwość wybrania nazwy galerii przez mieszkańców Bytomia, lecz zrezygnowano z tego pomysłu, by już na etapie realizacji inwestycji, centrum miało swoją nazwę.

Trochę żal, że BPP nie zdecydowało się na powiązanie nazwy bytomskiego centrum z historią miejsca, w którym jest budowane. Mimo to "AGORA" podkreśla wiek Bytomia i wskazuje na to, że plac Kościuszki znowu będzie miejscem spotkań mieszkańców miasta - jak kiedyś.

W związku z ogłoszeniem oficjalnej nazwy, uruchomiona została nowa domena prowadząca na stronę internetową inwestycji: http://agorabytom.pl





Sabino Arana - Wto Wrz 11, 2007 3:46 pm
Jak Agora to na klientow o pogladach prawicowych nie maja co liczy



martin13 - Wto Wrz 11, 2007 7:04 pm

Jak Agora to na klientow o pogladach prawicowych nie maja co liczy

Czytając ten artykuł od razu przyszło mi do głowy to samo skojażenie
A nazwa mogłaby być jednak taka, żeby podkreślała historię tego miejsca, już sama nazwa galeria na Placu Kościuszki byłaby lepsza.



MephiR - Wto Wrz 11, 2007 7:34 pm
Tyle, że ta galeria nie powstanie na pl. Kościuszki, ale PRZY placu, pomiedzy ulicami Piekarską, Jainty i Dzieci Lwowskich. Dlatego zapewne zrezygnowano z tej nazwy. Na Bytomskim Forum Dyskusyjnym proponowaliśmy nazwę Bulwar lub Boulevard, co wiązałoby się z historią i rzeczywistą nazwą pl. Kościuszki, ale niestety nie zdecydowano się na nią (chociaż rzeczywiście rozważano ją). Miejmy nadzieję, że Agora się przyjmie, bo odwrotu już raczej nie ma .



MephiR - Wto Paź 02, 2007 3:01 pm
Informacja z pierwszej ręki - działka bezpośrednio sąsiadująca z Agorą została sprzedana temu samemu inwestorowi:

--------------------

Przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej i
niezabudowanej o powierzchni 557 metrów kwadratowych, położonej w
Bytomiu przy pl. Tadeusza Kościuszki i ulicy Dzieci Lwowskich (działka
nr 272 / 25)

Cena wywoławcza - 900 tysięcy zł

Udział wzięli:
BRAATEN + PEDERSEN PLUS PARTNERS Sp. Z o o. z siedzibą w Warszawie

Cena wylicytowana - 909 tysięcy złotych

Pozdrawiam,
Katarzyna Krzemińska-Kruczek
rzecznik prasowy UM w Bytomiu

---------------------

Dla nieobeznanych z układem Bytomia:

Zielona ramka, to działka kupiona przed kilkoma dniami przez BPP, a czerwona to teren przyszłej galerii Agora.

Ciekaw jestem co BPP będzie chciało zrobić z Tą działką. To jest już ich trzecia działka w Bytomiu. Jeszcze trochę, a wykupią całe śródmieście .



MephiR - Wto Paź 02, 2007 4:22 pm
Zrobiłem drugą mapkę pokazującą rozmieszczenie terenów BPP:

Czerwony - Agora
Pomarańczowy - Kwartał
Zielony - Nowa działka



kris_61 - Wto Paź 02, 2007 7:21 pm
Mam tylko nadzieję, że los tej niruchomości będzie inny niż kamienicy na Gliwickiej, która defackto mała byc gotowa do końca tego roku.



martin13 - Wto Paź 02, 2007 8:03 pm
To widzę, że BPP sporo inwestuje w Bytomiu, wykupują wszystko co jest na sprzedaż w śródmieściu Napewno ciesz, że tak poważny inwestor tak mocno interesuje się Bytomiem



MephiR - Wto Paź 02, 2007 8:15 pm

Mam tylko nadzieję, że los tej niruchomości będzie inny niż kamienicy na Gliwickiej, która defackto mała byc gotowa do końca tego roku.
Kamienica na Gliwickiej to całkowicie inna sprawa. Dwa tygodnie temu rozmawiałem z inwestorem, który wyjaśnił mi całą sprawę. W ciągu najbliższych dni na Bytomski.pl pojawi się artykuł na ten temat (czekam jeszcze tylko na odpowiedź ZBM-u).


To widzę, że BPP sporo inwestuje w Bytomiu, wykupują wszystko co jest na sprzedaż w śródmieściu Smile Napewno ciesz, że tak poważny inwestor tak mocno interesuje się Bytomiem Smile
Wydaje mi się, że BPP interesuje to, co może być uzupełnieniem Agory. "Kwartał" będzie parkingiem galerii, a nowa działka może być jakimś jej uzupełnieniem. Pewnie niebawem się dowiemy, co Skandynawowie chcą z nią zrobić.



MarcoPolo - Wto Paź 02, 2007 8:39 pm
Kiedy kopią?



MephiR - Wto Paź 02, 2007 9:02 pm
Jakoś w tym miesiącu skwer powinien zostać ogrodzony, a za płotem rozpocznie się wielkie kopanie. W końcu trzeba zrobić dziurę aż na dwa piętra .



kris_61 - Śro Paź 03, 2007 6:44 am
Zgodnie z nowym planem zagospodarowania terenu"re-roś" ten plac powinien byc zabudowany w podobny sposób, jak sasiednie otocaenie, dlatego w tym miejscu dodatkowego parkingu nie zrobią a to choćby z tytułu ceny działki.



absinth - Pią Lis 02, 2007 6:09 pm
jesli nie bylo to bedzie
a jesli bylo to bedzie jeszcze raz

ze strony www.fatamorgana.com.pl

Galeria Bytom. Proj.: Arkat, Katowice









salutuj - Pią Lis 02, 2007 7:10 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko



absinth - Pią Lis 02, 2007 7:16 pm
tez jakos mi sie wydawalo ze bedzie lepiej...

ale zauwaz ze duzym plusem jest to ze z kazdej strony na parterze sa witryny sklepowe co imo jest olbrzymia zaleta



salutuj - Pią Lis 02, 2007 7:17 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko



MephiR - Pią Lis 02, 2007 8:39 pm
Wyjaśnijcie mi coś... To jest jakiś "ćwiczebny" projekt? Bo te wizualizacje tyczą się skweru przy pl. Kościuszki...

EDIT: Już wszystko wiem, nie trzeba wyjaśniać .



kris_61 - Sob Lis 03, 2007 5:09 pm
Ja aż się wystraszyłem, że takie badziewie chcieli ustawić nam w centrum miasta.



kaspric - Sob Lis 03, 2007 5:12 pm
Żeby nie było wątpliwości to nie jest projekt realizowany



MephiR - Śro Lis 14, 2007 7:48 pm
Z WNP.pl:

W Rosji powstanie najwięcej centrów handlowych
W przyszłym roku w całej Europie zostanie oddana do użytku rekordowa ilość nowej powierzchni handlowej, bo ok. 11,4 mln mkw., jest to o 38 proc. więcej niż w roku 2007. Najwięcej, nowych obiektów komercyjnych powstanie w przyszłym roku w Rosji - wynika z raportu firmy doradczej Cushman & Wakefield (C&W).

W ciągu 18 miesięcy do końca 2008 r. oddanych do użytku zostanie ponad 4,6 mln mkw. nowej powierzchni w centrach handlowych w Rosji. - W bieżącym roku nastąpił rzeczywisty wzrost inwestycji we wszystkich regionach Rosji, a najlepsi deweloperzy, tacy jak BV Development i The Regions, zwiększają liczbę centrów handlowych w najważniejszych miastach regionalnych - mówi Tim Gosling, szef Działu Badań w Cushman & Wakefield Stiles & Riabokobylko, rosyjskim biurze C&W. Wynika to z szybko rosnących dochodów ludności, które pobudzają wzrost popytu konsumpcyjnego w miastach regionalnych.

Łączne zasoby powierzchni najmu brutto w centrach handlowych w Europie wynoszą obecnie 105 mln mkw. Jest to niemal dwukrotnie więcej niż dziesięć lat temu.W przyszłym roku zasoby te powiększą się o dodatkowe 11,4 mln mkw. nowej powierzchni - wyłączając obiekty rozbudowywane. Stanowi to wzrost o 38 proc. w porównaniu do danych za 2007 r. (8,3 mln mkw.). Rok 2008 będzie trzecim z kolei rokiem, w którym nastąpi rekordowy wzrost liczby nowych centrów handlowych.

- W przyszłym roku zostanie oddane do użytku więcej nowej powierzchni w centrach handlowych niż kiedykolwiek wcześniej. Wiele nowych, wschodzących państw Europy znalazło się w czołówce rankingu pod względem nowych obiektów w przygotowaniu. Jednak nie możemy zapominać o bardziej dojrzałych rynkach Europy Zachodniej, gdzie również obserwujemy znaczny wzrost budowanych centrów handlowych - tłumaczy John Strachan, szef Globalnego Działu Powierzchni Handlowych w Cushman & Wakefield.

Na drugim miejscu za Rosją znalazła się Polska z prawie 1,5 mln mkw. nowej powierzchni w centrach handlowych, która zostanie oddana do użytku w drugim półroczu 2007 r. i w 2008 r. Do najważniejszych nowych obiektów zalicza się Galerię Malta budowaną przez hiszpańskiego dewelopera Neinver w Poznaniu oraz Agorę, inwestycję duńskiego dewelopera Braaten+Pedersen w Bytomiu.

- Wiodący handlowcy, zarówno zagraniczni, jak i krajowi, skupili się na ok. 40 polskich miastach liczących ponad 100.000 mieszkańców. Popyt z ich strony na powierzchnię dobrej jakości z kolei generuje popyt na nową powierzchnię handlową w centrach handlowych w tych miastach - wyjaśnia Piotr Kaszyński, szef Działu Powierzchni Handlowych C&W w Polsce.



kris_61 - Sob Lis 17, 2007 7:41 pm
Szkoda,że nic nie wspomniano o potężej inwestycji (Centrum handlowo rozrywkowego) w Bielsku Białej i kolejnym gigancie w Rybniku opodal osiedla Wawok przy drodze na Orzepowice.



MephiR - Sob Lis 17, 2007 8:26 pm
Nie orientuję się, ale raczej dlatego nie wspomniano, bo C&W nie zajmuje się komercjalizacją tych obiektów .



MephiR - Wto Gru 04, 2007 5:27 pm
Z Bytomski.pl:

40% powierzchni w Agorze wynajęte!
Firma Braaten+Pedersen ogłosiła, iż niemal połowa powierzchni budowanej galerii handlowo-rozrywkowej "Agora" została już wynajęta.

W dzisiejszym dodatku "Lokale i Grunty" do Pulsu Biznesu możemy przeczytać, że 40% powierzchni przyszłego centrum przy placu Kościuszki jest już zajęte. Wśród najemców są takie marki jak Cinema City, H&M, Kolporter, Deichmann, RTV EURO AGD oraz CCC. Pozyskiwaniem najemców zajmuje się jedna z najlepszych firm w branży - Cushman&Wakefield.

BPP informuje także, iż prace nad inwestycją przebiegają zgodnie z planem i budowa powinna rozpocząć się już niebawem. Otwarcie planowane jest na wiosnę 2010 roku. Póki co główny wykonawca nie został jeszcze wyłoniony. Procedura przebiega po naszej myśli. AGORA jest wyjątkowo trudnym i skomplikowanym obiektem, zarówno pod względem lokalizacyjnym, jak i technicznym. - powiedział nam Project Manager inwestycji AGORA, Andrzej Waliszewski - Dlatego termin składania ofert, na prośbę firm wykonawczych został przedłużony do 20 listopada. Rozstrzygnięcie przetargu ma nastąpić w styczniu 2008 roku i wtedy najpewniej skwer przy placu Kościuszki zostanie ogrodzony płotem. Obecnie trwają tam ostatnie prace przygotowawcze.



MephiR - Wto Gru 11, 2007 1:49 pm
Z Bytomski.pl

Co z Agorą?
Wiele osób dopytuje się "Co z tym centrum na Kościuszki? Powinna już zacząć się budowa, a tam choinkę postawili". Otrzymaliśmy oficjalne oświadczenie inwestora w tej sprawie.

Jak tłumaczy Bożena Fedas-Frączek - Dyrektor ds. Rozwoju w Braaten+Pedersen plus Partners - intencją inwestora jest jak najszybsze rozpoczęcie prac budowlanych. Agora jest natomiast specyficzną inwestycją, ponieważ jest realizowana w samym centrum zabytkowego układu urbanistycznego, co wymaga ścisłej współpracy ze służbami miejskimi w zakresie organizacji budowy, rozwiązań technicznych i logistycznych. Ma to zminimalizować uciążliwość prowadzonych robót. Trzeba bowiem zauważyć, że w sąsiedztwie przebiega droga krajowa nr 94, a przyszły plac budowy otaczają wyjątkowo ruchliwe deptaki. Trudności także przysparzają zabytki stojące w pobliżu oraz skomplikowane warunki posadowienia, które wymagają wybrania odpowiedniego sposobu przeprowadzenia prac fundamentowych.

Inwestor napotkał również problemy z podkładami geodezyjnymi. Teren budowy jest miejscem dawnej eksploatacji górniczej, co utrudniło nieco zadanie. Uporządkowanie spraw geodezyjnych spowodowało wstrzymanie spraw projektowych.

Inne sprawy toczą się we właściwym tempie. W listopadzie zakończono prace przygotowawcze obejmujące: przekładkę sieci wodno-kanalizacyjnej, teletechnicznej, gazowej i energetycznej kolidujących z przyszłym obiektem. W tym samym czasie wykonano badania archeologiczne.

W trakcie jest procedura wybierania generalnego wykonawcy. W sierpniu zaproszono do przetargu największe firmy budowlane działające na terenie Polski. W listopadzie miały złożyć swoje oferty, lecz tak się nie stało. Wszystko przebiega zgodnie z planem - powiedziała Bożena Fedas-Frączek - jednak złożoność i kompleksowość inwestycji (m.in. dołączenie kolejnych działek) spowodowały, że firmy budowlane poprosiły o więcej czasu na przygotowanie swoich ofert. Termin minął 5 grudnia i rozpoczął się właśnie proces analizowania ofert oraz negocjacji, który potrwa ok. 2 miesiące. BPP planuje, że kontrakt z wybranym wykonawcą zostanie podpisany najpóźniej do 31 stycznia przyszłego roku. Gdy już to nastąpi, zwycięzca przetargu będzie potrzebować ok. jednego miesiąca m.in. na załatwienie stosownych formalności w Urzędzie Miejskim, zbudowanie zaplecza socjalno-biurowego.

Wreszcie prace budowlane powinny rozpocząć się w marcu 2008 roku od wykonania ściany szczelinowej głębokiej na 16-23 m „odcinającej” nowo budowany obiekt od podziemnych wód gruntowych i równocześnie zabezpieczającej otaczające budynki. Od tego momentu potrzebne będą dwa lata na realizację inwestycji. Koniec ma nastąpić na wiosnę 2010 roku. Równocześnie będzie stawiany obiekt biurowy, z parkingiem wielopoziomowym oraz z usługami w przyziemiu zlokalizowany na terenie dawnego "Kwartału" pomiędzy ulicami Kwietniewskiego, Webera, Browarnianą i Jainty.

Powyższy scenariusz możliwy jest jedynie pod warunkiem uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę dla budynku biurowego wraz z parkingiem przy ul. Kwietniewskiego i Webera oraz zamiennej decyzji dla Agory przy placu Kościuszki do 15 lutego 2008.

Co tam będzie?
Na skwerze pomiędzy pl. Kościuszki, ul. Piekarską, Dzieci Lwowskich i Jainty powstanie wielokondygnacyjna galeria handlowo-rozrywkowa. Na jednym poziomie podziemnym i trzech naziemnych znajdzie się w sumie 110 sklepów, restauracje, multipleks i sala wydarzeń kulturalnych. Obecnie trwa wynajem powierzchni handlowej - już do tej chwili 40% powierzchni zostało zajęte. Inwestor ujawnił część marek jakie pojawią się w Agorze; Cinema City, które będzie operatorem pierwszego wielosalowego kina w Bytomiu (3000m²), EURO RTV AGD (ponad 900 m²), salon Kolporter (ponad 500m²), H&M, CCC, Deichmann, Monnari, 5-10-15, Tamaris i Pabia. Wewnątrz znajdzie się także supermarket, którego powierzchnia nie przekroczy 1200 m². BPP przedstawi kolejne marki kiedy umowy najmu zostaną już podpisane. Do koncepcji galerii zostanie włączona nabyta we wrześniu tego roku działka o powierzchni 557m², która powiększy powierzchnię przeznaczoną na wynajem. Dzięki temu domknięta zostanie wschodnia pierzeja ulicy Dzieci Lwowskich.

Razem z galerią przy pl. Kościuszki powstawać będzie biurowiec z wielopiętrowym parkingiem osłoniętym szklaną fasadą. Co ciekawe będzie on z każdej strony uzupełniać pierzeje, dzięki czemu pozbędziemy się dla tamtego obszaru charakterystycznych "dziur" w zabudowie.

Warto dodać, że Agora nie zajmie "całego placu Kościuszki" jak podają niektóre media. Takie plotki wynikają z braku znajomości dziejów miasta. W rzeczywistości południowa ściana galerii będzie pokrywać się z historyczną pierzeją dawnego pl. Kościuszki. Dziś zatrzymują się tam taksówki, natomiast ok. 20 lat temu stały tam wysokie kamienice. PRL-owskie władze wyburzyły je i stworzyły przez to sztuczną przestrzeń w centrum miasta, ogromu której nie oddają otaczające je budynki. Agora przywróci pierwotny, naturalny kształt temu miejscu.
_____________________________________________________________________

Ps. BPP kupiło już czwartą działkę. Tym razem przy ul. Kwietniewskiego, która ma domknąć pierzeję. Niestety nie wiem o którą dokładnie chodzi, dlatego nie ma o tym wzmianki w powyższym tekście. Podejrzewam, że chodzi o parking naprzeciw "Kwartału", bo innego wolnego miejsca tam nie widzę.

EDIT: Dowiedziałem się na temat tej działki przy ul. Kwietniewskiego, że ma ponad 200m² powierzchni (nie pamiętam ile dokładnie). Niestety nie udało mi się uzyskać informacji, w którym miejscu się ona znajduje.



kris_61 - Pią Gru 14, 2007 7:24 pm
Trochę się przeciąga termin rozpoczęcia budowy "AGORY"
Negocjacje zadecydują, która firma wybuduje centrum rozrywkowo–handlowe w Śródmieściu
dziś
Przedłuża się budowa centrum handlowo-rozrywkowego Agora na placu Kościuszki. Inwestor zapowiada, że galeria zostanie oddana do użytku wiosną 2010 roku, a nie rok wcześniej.

- Agora będzie obejmowała zarówno wielofunkcyjną galerię na placu, jak i budynek biurowo-usługowy z parkingiem w kwartale między ulicami Webera i Kwietniewskiego - mówi Bożena Fedas-Frączek, dyrektor ds. rozwoju Braaten+Pedersen plus Partner, spółki, która inwestuje na placu.

Oprócz placu Kościuszki i kwartału inwestor kupił jeszcze dwie działki. Jedną przy pl. Kościuszki i ul. Dzieci Lwowskich, drugą przy ul. Kwietniewskiego. Pierwsza ma 557 metrów kwadratowych, została kupiona we wrześniu, w przetargu, druga ma 251 metrów kwadratowych, a spółka nabyła ją od osób prywatnych. - Działki zostaną włączone w kompleks - zdradza Fedas-Frączek. Kupno nowego terenu oznacza dodatkowe procedury administracyjne, a więc i więcej formalności, których trzeba dopełnić. Między innymi inwestor zabiega o rozszerzenie pozwolenia na budowę.

Cały czas trwają też procedury przetargowe, dzięki którym zostanie wyłoniony wykonawca. - W sierpniu do przetargu zaprosiliśmy największe firmy budowlane działające w Polsce. Do 5 grudnia firmy złożyły swoje oferty - mówi Andrzej Waliszewski, menedżer projektu. Teraz trwają negocjacje i rozmowy. - Przewidujemy, że kontrakt z generalnym wykonawcą zostanie podpisany do 30 stycznia. Plac budowy zostanie przekazany wykonawcy w lutym.

Tym sposobem budowa mogłaby ruszyć w marcu. - Harmonogram będzie aktualny jedynie pod warunkiem, że do 15 lutego uzyskamy ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę - wyjaśnia Waliszewski. W Agorze ma znaleźć pracę około 800 osób.

Inwestycja nie jest prosta, bo dookoła placu budowy stoją zabytkowe kamienice i kościół, a teren, na którym stanie galeria, jest pogórniczy. - Firma Braaten+Pedersen specjalizuje się w rewitalizacji centrów miast. Zajmujemy się takimi przedsięwzięciami od kilkunastu lat - mówi Jan Olav Braaten, dyrektor firmy. Firma wybudowała między innymi centrum handlowo-rozrywkowe Forum w Gliwicach. Na placu Kościuszki stanie czteropoziomowy oszklony budynek, przez który będą przebiegały te uliczki, które na placu Kościuszki już są. W środku będą sklepy, kino, sala przygotowana do organizowania wydarzeń kulturalnych. Spółka sprzedała już 40 procent powierzchni handlowej. Wiadomo już, że w Agorze będą takie sklepy, jak Euro RTV AGD, salon Kolportera, sklepy odzieżowe H&M, Monnari, Tamaris, Pabia, sklepy obuwnicze Deichmann i CCC, sklep z ubraniami dla dzieci 5-10-15 oraz wielosalowe kino Cinema City o powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych. - Agora będzie nie tylko miejscem, w którym będzie można zrobić zakupy. Chcemy, by ludzie przychodzili tu także po rozrywkę i kulturę - zapowiada Braaten.

Bytomskie instytucje kulturalne pomysłowi przyklaskują. - Jeżeli jest taka inicjatywa, to my chętnie się przyłączymy. Jeżeli w sali będzie scena, to można organizować kameralne spektakle teatralne - mówi Mariusz Wróbel, dyrektor Bytomskiego Centrum Kultury. - Jesteśmy zainteresowani współpracą. Organizujemy już spektakle w takich miejscach, jak Elektrociepłownia Szombierki. Być może galeria na placu Kościuszki będzie kolejnym miejscem, do którego wkroczy taniec - ocenia Katarzyna Furmaniuk, rzeczniczka Śląskiego Teatru Tańca.

Nie wszystkim jednak pomysł budowy Agory się podoba. Od samego początku przeciwny mu był Janusz Paczocha, radny Porozumienia dla Bytomia. - Taki obiekt nie powinien powstać w obrębie starówki. Plac powinien zachować swój zabytkowy charakter. Z pietyzmem powinniśmy się troszczyć o zabytki, które tu są, a nie stawiać blaszany budynek - mówi Paczocha. Nie wróży też dobrze małym sklepom. - Właściciele zostaną poddani takiej presji, że prawdopodobnie zamkną sklepy - stwierdza radny. Innego zdania jest Tadeusz Gapiński, prezes Bytomskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. - Agora wpłynie pozytywnie na centrum miasta. Przyciągnie ludzi. Skorzystają z tego też prywatni właściciele sklepów. Zostanie jedynie podniesiona poprzeczka i właściciele będą musieli bardziej zadbać o wygląd swoich sklepów - mówi. - Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy budowa takiego centrum zniszczy czy rozwinie prywatny handel. Ale budowa centrum handlowego może ożywić centrum miasta. Dzięki budowie Forum w Gliwicach został zaktywizowany martwy teren poprzemysłowy - przyznaje Wiktor Pawlik, prezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach.

Agnieszka Klich - POLSKA Dziennik Zachodni




MephiR - Czw Sty 24, 2008 9:00 am
Z Gospodarki Ślaskiej:

Nowe inwestycje na Górnym Śląsku: handel wraca do centrów miast
Powstający w Bytomiu zespół handlowo-usługowy Agora oraz otwarte już Forum Gliwice to przykłady nowej koncepcji śródmieść, które zamiast się wyludniać kosztem zlokalizowanych na peryferiach centrów handlowych, same stają się takimi centrami.

Właśnie powrót handlu do centrów miast to jedno z najważniejszych wydarzeń na śląskim rynku nieruchomości - uważają eksperci Metropolis Nieruchomości Komercyjne, największej śląskiej firmy doradczej w zakresie nieruchomości, która opublikowała ranking 10 najciekawszych inwestycji w aglomeracji górnośląskiej w 2007 r. Poza tendencją do nowej lokalizacji centrów handlu, opracowanie Metropolis zwraca uwagę na dobrze przeprowadzoną rewitalizację terenów poprzemysłowych oraz budowę największego w południowej Polsce kompleksu targowo-wystawienniczego.

Powrót handlu do centrów miast
Spektakl teatralny w centrum handlowym? Taki jest pomysł na powstające w Bytomiu centrum handlowo-usługowe Agora. Przewodzący w zestawieniu obiekt ma łączyć funkcje komercyjne i kulturalne. W 2010 r. w centrum miasta, na placu Kościuszki stanie oszklony budynek pełen sklepów, kawiarni i punktów usługowych. Ale po zrobionych zakupach klienci będą mogli w nim także obejrzeć film, spektakl teatralny, pokaz tańca albo posłuchać muzyki. MNK przypomina, że deweloper, Braaten+Pedersen plus Partners, podpisał już listy intencyjne o współpracy z Operą Śląską, Śląskim Teatrem Tańca i Bytomskim Centrum Kultury. Inwestycja firmy znanej z projektów rewitalizacji centrów miast, ma przywrócić blask bytomskiemu śródmieściu.

Lokalizacja Agory to także oznaka powrotu handlu do centrów ośrodków miejskich. Przez kilka lat dało się zaobserwować trend budowy obiektów handlowych na obrzeżach śląskich miast. Decyzje lokalizacyjne, podyktowane między innymi chęcią uniknięcia drogowych korków oraz poszerzeniem grona klientów sklepu o mieszkańców okolicznych wsi i miasteczek, stopniowo zaczęły jednak prowadzić do marginalizacji centrów miast. Zamierający ruch na katowickiej ulicy Staromiejskiej to tylko jeden z przykładów tego zjawiska. Czy obiekty podobne do Agory mogą mu przeciwdziałać?

Przykład otwartego w czerwcu 2007 r. Forum Gliwice, również wyróżnionego przez Metropolis Nieruchomości Komercyjne, daje taką nadzieję. Kompleks handlowo-usługowy o powierzchni 43 tys. metrów kwadratowych jest pierwszym takim obiektem w śródmieściu Gliwic. - Budowa centrum handlowego może ożywić centrum miasta. Dzięki budowie Forum w Gliwicach został zaktywizowany martwy teren – komentował niedawno na łamach pisma "Polska Dziennik Zachodni" Wiktor Pawlik, prezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach.

Ożywianie terenów poprzemysłowych
Nie tylko rewitalizacja centrów miast została wyróżniona. Nowe Gliwice, Silesię City Center oraz inwestycję Globe Trade Centre przy ul. Mikołowskiej w Katowicach, jedne z najciekawszych, zdaniem agencji Metropolis Nieruchomości Komercyjne, ubiegłorocznych przedsięwzięć, łączy to, że wszystkie powstały lub powstaną na terenach poprzemysłowych. Transformacja gospodarcza regionu pozostawia całe połacie takich obszarów niewykorzystanymi. Brak pomysłu na nowe funkcje terenów, niszczenie budynków, zalegające stosy śmieci prowadzą do marginalizacji sporej części śląskich miast.

Nowe Gliwice to inwestycja, która przekształca niemal 16 ha terenów poprzemysłowych w nowoczesne Centrum Edukacji i Biznesu, z zachowaniem specyfiki architektury, informuje w komunikacie MNK. Na terenach po starej kopalni powstaną m.in. wspierający sektor MŚP inkubator przedsiębiorczości oraz infrastruktura dla otwartej w 2005 r. Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości.

Silesia City Center to z kolei największa galeria handlowa na Śląsku. Deweloper zapowiedział, w bliskim sąsiedztwie obiektu, budowę osiedla i dwóch, połączonych ze sobą biurowców – Silesia Towers. Projekt zwyciężył niedawno w finale prestiżowego konkursu World Leadership Awards 2007.

Targi drogą rozwoju Śląska?
W czołowej dziesiątce projektów znalazło się także centrum targowo-wystawiennicze Expo Silesia, otwarte na początku stycznia w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze, na terenie byłego zakładu Silma. Inwestycja, której druga część zaplanowana jest na przyszłe lata, ma łącznie kosztować ponad 100 mln zł. Docelowo obiekt ma dysponować halami o powierzchni 35 tys. metrów kwadratowych. Drugie tyle będą miały zewnętrzne tereny wystawiennicze. Będzie to stawiać Expo Silesia obok Poznania i Kielc, wśród największych targów w Polsce. Nie bez znaczenia dla rozwoju obiektu jest korzystna lokalizacja, zarówno z punktu widzenia możliwości dojazdu, jak i atrakcyjności ekonomicznej regionu.

– Sukces targów będzie sukcesem regionu – mówił na otwarciu Expo Silesia Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca. – Liczę, że Expo będzie impulsem dla inwestorów podejmujących działalność w naszym mieście – wtórował Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy.

Wszystko wskazuje na to, że Expo Silesia chciałoby powtórzyć sukces Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nie można wykluczyć, że za kilka lat i sosnowieckie Expo stanie się ważnym miejscem na targowej mapie Polski. Ma ku temu predyspozycje.

Śląski pościg
Zestawienie najciekawszych projektów ubiegłych 12 miesięcy uzupełniają projekt hotelu, osiedla oraz magazyny. Pod względem nieruchomości, Śląsk ciągle pozostaje jednak niedoinwestowany.

- Rok 2007 to dla Aglomeracji Górnośląskiej wyraźny krok naprzód w dziedzinie inwestycji nieruchomościowych. Nasze dotychczasowe analizy wskazywały m.in. na ogromne zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe wysokiej klasy. Inwestorzy zauważyli jak rozwojowym regionem jest Śląsk – komentuje Marek Wollnik, Wiceprezes Zarządu Metropolis Nieruchomości Komercyjne.

Do zaspokojenia popytu ciągle jednak daleko. Jeśli korzystna koniunktura, która rozbudziła nadzieje przedsiębiorców, będzie się utrzymywać, dysproporcja między podażą nieruchomości a zapotrzebowaniem na nie szybko się nie zmniejszy.

Najciekawsze inwestycje w Aglomeracji Górnośląskiej 2007 wg Metropolis Nieruchomości Komercyjne
    1. Arie operowe w centrum handlowym - centrum handlowo – usługowe Agora.w Bytomiu.
    2. I ty zostań hotelarzem - obiekt sieci Hotel System w Katowicach.
    3. Centrum wystawiennicze na miarę metropolii - Expo Silesia w Sosnowcu.
    4. Rekultywacja ze środków funduszu Phare - Nowe Gliwice.
    5. Węgrzy budują Katowice - druga część projektu Silesia City Center w Katowicach.
    6. Handel wraca do centrów miast - Forum Gliwice oraz Focus Park Gliwice.
    7. Mega magazynier – Park Sosnowiec, inwestycja ProLogis.
    8. Wieżowce Globe Trade Centre – dwie inwestycje w Katowicach.
    9. Osiedle Książęce – inwestycja spółki Energomontaż - Południe w Katowicach Ligocie.
    10. Najlepsze miejsce na magazyn - Tulipan Park Gliwice.




MARIQ_1985 - Pon Lut 25, 2008 10:28 pm
przechodząc dzisiaj przez plac widziałem jak ogradzają plac maetalowym płotem



kris_61 - Śro Mar 05, 2008 9:12 am
Agora Bytom, znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu 10 najciekawszych projektów inwestycyjnych 2007 roku w Aglomeracji Górnośląskiej. Galeria została opisana hasłem "arie operowe w centrum handlowym". Autorem rankingu jest firma doradcza Metropolis Nieruchomości Komercyjne.

Autorzy rankingu podkreślili wyjątkowość lokalizacji Agory i jej wielofunkcyjność. Galeria usytuowana na jednym z centralnych placów miasta ma częściowo przejąć jego kulturotwórcze funkcje. Dlatego też w Agorze powstanie kameralna sala widowiskowa. Deweloper, Braaten + Pedersen plus Partners, podpisał już listy intencyjne o współpracy z Operą Śląską, Śląskim Teatrem Tańca i Bytomskim Centrum Kultury. Łączna powierzchnia centrum wyniesie 46 tys. m2. Wartość inwestycji to 70 mln euro.

Gratulacje-jak widac można połączyć przyjemne z pozytecznym.
Osobiście brakuje mi sceny teatralnej w mieście. W katowicach jest kilka. Może być coć na wzór "Koresa"



Wit - Pią Mar 07, 2008 12:22 am


Starają się o pozwolenie na budowę
dziś
Plac Kościuszki został ogrodzony. To kolejny etap realizacji inwestycji, dzięki której w Śródmieściu stanie centrum handlowo-rozrywkowe Agora. Wybuduje je spółka Braaten+Pedersen plus Partners.

- Budowa ruszy wkrótce po tym, jak zostanie wyłoniony generalny wykonawca. W tej chwili trwają negocjacje pomiędzy inwestorem i oferentami - mówi Bożena Fedas-Frączek, dyrektor ds. rozwoju w firmie Braaten+Pedersen plus Partners.

- Jednym z pierwszych etapów prac, po wyborze wykonawcy, będzie wykonanie ściana szczelinowej, czyli takiej, która będzie odcinała budowany obiekt od podziemnych wód gruntowych, a jednocześnie zabezpieczy otaczające budynki - dodaje Fedas-Frączek.

Przypomnijmy. W zeszłym roku spółka kupiła jeszcze dwie działki. Jedną przy pl. Kościuszki i ul. Dzieci Lwowskich, drugą przy ul. Kwietniewskiego. Pierwsza ma 557 metrów kwadratowych, została kupiona w przetargu, druga ma 251 metrów kwadratowych, a spółka nabyła ją od osób prywatnych. Działki zostaną włączone w kompleks. Kupno dodatkowego terenu oznacza dodatkowe procedury administracyjne, a więc i więcej formalności, których trzeba dopełnić. Inwestor stara się o rozszerzenie pozwolenia na budowę o nowe działki.

- Warunkiem uzyskania rozszerzonego pozwolenia na budowę jest uzyskanie pozwolenia na budowę parkingu i budynku biurowego przy ulicy Kwietniewskiego. Procedura uzyskiwania tych pozwoleń trwa - mówi Fedas-Frączek. Inwestycja zostanie zakończona w 2010 roku. Jej wartość to 70 mln euro.

(ka) - POLSKA Dziennik Zachodni





MephiR - Sob Mar 08, 2008 3:56 pm

Handel wraca do centrów miast
Powstający w Bytomiu zespół handlowo-usługowy Agora oraz czynne już Forum Gliwice i Focus Park Rybnik to przykłady nowej koncepcji śródmieść. Mają tętnić życiem a nie wyludniać się.

Spektakl teatralny w sklepie? Taki jest pomysł na powstające w Bytomiu centrum handlowo-usługowe Agora. W 2010 r. w centrum miasta, na placu Kościuszki stanie oszklony budynek pełen sklepów, kawiarni i punktów usługowych. A po zakupach klienci będą mogli w nim także obejrzeć film, spektakl teatralny, pokaz tańca albo posłuchać muzyki. Developer, Braaten+Pedersen plus Partners, już na wstępnym etapie inwestycji podpisał listy intencyjne z Bytomskim Centrum Kultury, Śląskim Teatrem Tańca i Operą Śląską. - Ponieważ zależy nam na tym, żeby Agora miała wiele wspólnego z charakterem miasta, postanowiliśmy mocno związać inwestycję właśnie ze światem kultury – wyjaśnia Bożena Fedas-Frączek, dyrektor ds. rozwoju w firmie Braaten+Pedersen plus Partners.

Agora – miejsce zgromadzeń
Decyzję o sprzedaży blisko 1 ha powierzchni położonego w ścisłym centrum Bytomia podjął Krzysztof Wójcik, ówczesny prezydent miasta. - Po wyburzeniu kwartału w centrum powstała nienaturalna luka nie tylko architektoniczna, ale także zakłócająca funkcjonowanie handlu oraz miastotwórczych funkcji śródmieścia – wyjaśnia Wójcik. – W tej sytuacji zdecydowaliśmy o zabudowie tego fragmentu centrum. Niemożliwe było proste odtworzenie dawnych kamieniczek, należało zatem znaleźć inwestora, który zagwarantowałby budowę obiektów, wypełniających funkcję handlową, biurową, kulturową, przy zachowaniu określonego ładu architektonicznego i funkcji publicznych śródmieścia.
Wybór padł na, wyspecjalizowanego w rewitalizacji śródmieść, duńskiego developera Braaten+Pedersen. W celu realizacji inwestycji B+P powołał spółkę z K/S Property Partners A/S, firmą inwestującą w nieruchomości w Skandynawii i Europie Środkowej. Za kwartał spółka zapłaciła kwotę 15 milionów złotych.
Planowana inwestycja ma być zintegrowana z otaczającymi ulicami w taki sposób, aby zapewniać przejście z istniejącej części miasta do nowo wykreowanych przestrzeni publicznych. Sercem obiektu będzie wewnętrzny plac publiczny, który w zamierzeniu developera stanie się miejscem spotkań bytomskiej społeczności. - Słowo „agora” w starożytnej Grecji oznaczało ważne miejsce zgromadzeń – mówi Bożena Fedas-Frączek. - Nasza inwestycja będzie właśnie takim miejscem spotkań zarówno dla mieszkańców Bytomia, jak i okolicznych miast.
Agora będzie obiektem wielopoziomowym. Kondygnacje podziemne zajmą parking, sklepy oraz punkty usługowe. Wyżej znajdą się sklepy oraz punkty gastronomiczne, nad którymi przewidziany jest poziom przeznaczony dla celów kulturalnych z wieloekranowym kinem, galeriami i salą koncertowo-widowiskową. Najwyższe piętro tworzyć będą natomiast powierzchnie biurowe i apartamenty. - Takie połączenie pozwala nam mówić o tym, że inwestycja będzie miejscem zakupów, rozrywki, kultury, a nawet biznesu – komentuje Fedas-Frączek.
Lokalizacja Agory to oznaka powrotu handlu do centrów ośrodków miejskich. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych dało się zaobserwować trend budowy obiektów handlowych na obrzeżach śląskich miast. Decyzje lokalizacyjne, podyktowane między innymi chęcią uniknięcia drogowych korków oraz poszerzeniem grona klientów sklepu o mieszkańców okolicznych wsi i miasteczek, stopniowo zaczęły jednak prowadzić do marginalizacji centrów miast. Zamierający ruch na katowickiej ulicy Staromiejskiej to tylko jeden z przykładów tego zjawiska. Czy obiekty podobne do Agory mogą mu przeciwdziałać?
Zdaniem dr Anny Adamus-Matuszyńskiej, socjologa z Akademii Ekonomicznej w Katowicach, centra handlowe mogą przyczynić się do poprawy ekonomicznej sytuacji śródmieść. Przyciągnięcie mieszkańców, którzy wraz z poprawą sytuacji materialnej przenoszą się na przedmieścia, do centrum, może ożywić tę część miasta, a tym samym wprowadzić w niej pozytywne zmiany np. w zakresie architektury czy bezpieczeństwa.

Ożywianie martwych terenów
- Rewitalizacja Placu Kościuszki w Bytomiu przyniesie korzyści całemu miastu – zaciera ręce Jan Olav Braaten, dyrektor firmy Braaten+Pedersen Plus Partners - Drobniejsi kupcy oraz sieci handlowe znajdą tu swoich nabywców, a mieszkańcy Bytomia i okolic zyskają znakomite miejsce dla spędzania wolnego czasu i robienia zakupów.
Międzynarodowe doświadczenia grupy Braaten+Petersen wskazują na silne działania rewitalizacyjne centrów handlowych ulokowanych w śródmieściach. Działanie jest dwukierunkowe: ożywia się komunikacyjnie i architektonicznie centrum miasta oraz zwiększają się wydatki mieszkańców jednostki terytorialnej na zakupy, rekreację, kulturę. Ważną rolę odgrywa także zwiększenie bezpieczeństwa w śródmieściu. Mimo nasilonego ruchu, związanego z odwiedzaniem centrum handlowego, praktyka pokazuje, że tereny wokół niego są spokojniejsze. Przywołując teorię gospodarki przestrzennej, można powiedzieć, że powstaje swoisty biegun rozwoju, pobudzający okoliczne tereny.
- Kultura masowa, a szczególnie kultura konsumpcji sprawia, że śródmieścia tętnią życiem, jak długo centra są otwarte – mówi dr Adamus-Matuszyńska. To z kolei, powoduje zwiększone obroty nie tylko w centrum handlowym, ale i okolicznych punktach handlowo-usługowych. Często bowiem, w wyniku przemieszczenia większych, popularnych sklepów na obrzeża miast, punkty te były wyłączone z życia społeczności. Dr Adamus-Matuszyńska studzi jednak te oceny. Według niej, ożywienie dotyczy często wyłącznie samego centrum handlowego. - Ale z punktu widzenia ekonomicznego przychody tych miast na pewno ulegają zwiększeniu – dodaje.
Rewitalizacyjną rolę centrów handlowych zdaje się potwierdzać przykład otwartego w czerwcu 2007 r. Forum Gliwice. - Dzięki budowie Forum w Gliwicach został zaktywizowany martwy teren – komentuje Wiktor Pawlik, prezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach. – Śródmieście zmieniło się architektonicznie i wizerunkowo. Dobrą stroną jest także zmiana układu komunikacyjnego, która ożywiła tę część miasta.

Konkurencja służy klientom
Forum jest pierwszym takim obiektem w śródmieściu Gliwic. Kompleks handlowo-usługowy o powierzchni 43 tys. metrów kwadratowych znajduje się w sąsiedztwie dworca PKP oraz dworca autobusowego. Na czterech poziomach sklepu ulokowanych jest m.in. 130 sklepów, podziemny parking, restauracje i 13-ekranowe kino.
Po pół roku działalności, Forum zdążyło się już wkomponować w życie społeczności miasta. Agnieszka Mielcarz, dyrektor centrum handlowego przyznaje, że popularność obiektu rośnie. - W weekendy frekwencja kształtuje się na poziomie kilkudziesięciu tysięcy osób – dodaje. - Monitorujemy wyniki na bieżąco, jednak na podsumowania i oceny składa się pełny rok kalendarzowy. Za kilka miesięcy minie rok od otwarcia i wtedy dane będą kompletne.
Na razie Forum próbuje budować swoją pozycję na ofercie dodatkowej. Na koncert Agnieszki Włodarczyk, do centrum handlowego przyszło prawie 3 tys. osób. Poszerzana jest także infrastruktura dla rodzin z dziećmi. Obok dwóch pokoi dla matek i niemowląt, niebawem stanie plac zabaw o powierzchni ponad 750 metrów kwadratowych.
Wkrótce jednak Forum przybędzie nowy konkurent. Po drugiej stronie torów planowane jest w pierwszym kwartale 2010 roku otwarcie Focus Park Gliwice. Inwestorem jest spółka Parkridge CE Retail, developer, która w ubiegłym roku otworzyła podobne centrum w Rybniku. Pierwszy okres funkcjonowania rybnickiego Focus Parku to sukces w odczuciu władz spółki. – Mieszkańcy Rybnika mile nas zaskoczyli – przyznaje Agnieszka Drucis, dyrektor marketingu Parkridge CE Retail. – Przez pół roku osiągnęliśmy przychody planowane na rok. Mamy nadzieję, że gliwicka inwestycja będzie równie efektywna.
Focus Park Gliwice ma mieć powierzchnię 140 tysięcy metrów kwadratowych i jak mówi Drucis, jest największą inwestycją przedsiębiorstwa. Wiadomo już, że nowe centrum będzie miało kształt koła, a nacisk położony będzie na naturalne oświetlenie obiektu z dużą liczbą tzw. świetlików. W centrum rozrywkowo-handlowym znajdzie się 220 sklepów, restauracji i kawiarni oraz kolejny multipleks. Inwestor podpisał już umowę z Multikinem, które chce odebrać klientów, znajdującemu się w Forum, Cinema City. Dla klientów centrum przewidziano parking na ok. 1500 samochodów. – Aby zwiększyć traffic klientów, odbudowujemy także dworzec PKS – dodaje Drucis.
Czy jednak na dwa takie obiekty w gliwickim śródmieściu jest miejsce? – Klientów od przybytku głowa nie powinna boleć – uśmiecha się Wiktor Pawlik. – Rynek ustali jak te dwa giganty będą współpracować lub konkurować. W moim przekonaniu, bezpośrednia bliskość i charakter obiektów, wyzwolą pozytywną konkurencję, na której skorzystają mieszkańcy Gliwic.
Parkridge i Forum nie boją się konkurencji. Agnieszka Drucis przyznaje jednak, że oba centra będą skierowane do nieco innych grup odbiorców. Według niej, terytorialnie, Forum miałoby objąć zasięgiem Zatorze, natomiast Focus Park strefę pracy i tzw. ścisłe centrum. Wszystko wskazuje na to, że obiekt Parkridge ma przyciągnąć także klientów, których popyt nie został zaspokojony w konkurencyjnym centrum. Serce Focus Parku stanowić będą bowiem delikatesy Alma, skierowane do bogatszych i bardziej wymagających klientów.
O ile konkurencja między centrami może być pozytywnym zjawiskiem dla klientów, o tyle niejasne jest, czy tak duże zmiany architektoniczne nie wypaczą charakteru gliwickiego śródmieścia. Wprawdzie obie spółki deklarują, że ich obiekty są lub mają być przyjazne dla mieszkańców, jednak wyraźnie zniekształcą one dotychczasowy układ urbanistyczny. - Obiekty te powstają na terenach poprzemysłowych, zdegenerowanych – przekonuje prezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach. – Bez nich obszary te pozostałyby martwe. A tak zmienia się ich wizerunek i wraca do nich życie.
Drucis deklaruje z kolei, że mimo, iż obiekt będzie nowoczesny, nie zerwie z dotychczasową architekturą miejsca. – W części obiektu wykorzystane zostaną odrestaurowane ściany gliwickiej huty – mówi dyrektor marketingu Parkridge CE Retail. Taka deklaracja cieszy dr Annę Adamus-Matuszyńską. Zdaniem socjologa z katowickiej AE, wykorzystanie dawnej architektury obiektów industrialnych i wkomponowywanie nowoczesnych zabudowań to forma ożywienia zarówno architektury miasta, jak i samego życia miejskiego.

Przesunięcie punktów ciężkości
Nie wszyscy jednak są zachwyceni. Zarówno przy bytomskim projekcie, jak i zakończonej już inwestycji w Gliwicach nie obeszło się bez protestów drobnych handlowców. - Kupcy protestują, bo nowy hipermarket zawsze oznacza przesunięcie punktów ciężkości na lokalnym rynku handlowym – wyjaśnia Pawlik. – Ale tej konkurencji i tak nie unikną. Światowe doświadczenia pokazują, że stawiając na nieco inny asortyment i wysoką jakość obsługi klientów, drobni handlowcy mogą zyskać na lokalizacji w pobliżu centrów handlowych.
Podobnego zdania jest Krzysztof Wójcik, który podjął decyzję o przywróceniu handlu do bytomskiego centrum. – Wszystko co nowe, ma swoich przeciwników – wzdycha Wójcik. – My wielokrotnie napotkaliśmy protesty kupców, obawiających się likwidacji okolicznych sklepów. Ale doświadczenia innych miast, w których realizowano podobne projekty rewitalizacji centralnych kwartałów, pokazują efekty zgoła odmienne. Następuje handlowe ożywienie dzielnicy, wzrastają ceny nieruchomości, poprawia się bezpieczeństwo...
Czy, podobnie jak w Danii, kupcy wykupią za jakiś czas powierzchnie w lokalnych gazetach, w których zamieszczą komunikaty z podziękowaniami dla developerów? Raczej nie, ale praktyka ekonomiczna pokazuje, że na powrocie handlu do centrów miast i oni nie powinni stracić

Piotr Gołąbek, Gospodarka Śląska

KOMENTARZ
Dr Anna Adamus-Matuszyńska, Akademia Ekonomiczna w Katowicach
Miasta potrzebują handlowych centrów
Na umiejscowienie centrów handlowo-rozrywkowych wpływ ma wiele czynników społecznych, ekonomicznych, przestrzennych, a czasem nawet politycznych. Warunkiem podstawowym usytuowania takiego obiektu jest jego dostępność komunikacyjna dla masowego odbiorcy.
Centra handlowe poza śródmieściami powstawały w Polsce w latach 90. Dzisiaj są sposobem na ożywienie centrów miast. Wraz z bogaceniem się społeczeństwa coraz więcej osób ucieka na przedmieścia, co wpływa na utratę przez śródmieścia dochodów, ich podupadanie, stopniowy zanik życia publicznego. Co więcej, budynki niszczeją, rośnie przestępczość, zanika życie miejskie. Opisywane zjawisko występowało w latach 80. w miastach amerykańskich, czy niektórych angielskich (np. Liverpool).
Jedną z form ożywienia, a tym samym poprawy ekonomicznej miasta stały się centra handlowo-rozrywkowe przyciągające mieszkańców do śródmieść lub dzielnic w pobliżu śródmieść. Na przykład, w murach dawnego portu w Portsmouth w Anglii wybudowano, uwzględniając niektóre budynki portowe, położone nad samym morzem centrum przyciągające tysiące mieszkańców miasta i najbliższych okolic, tętniące życiem siedem dni w tygodniu, dostarczające klientom rozrywki, dobrej kuchni, możliwości spędzania wolnego czasu. Podobne zjawisko występuje w Downtown w Chicago, czy na Orchard Road w Singapurze. Kultura masowa, a szczególnie kultura konsumpcji sprawia, że śródmieścia tętnią życiem, jak długo centra są otwarte.
Podobnie jest w Polsce. Takie obiekty jak Silesia City Center w Katowicach, czy Stare Browary w Poznaniu, położone w tak zwanym spacerowym dystansie od śródmieścia są przykładem aktywizacji życia miasta. Co prawda to ożywienie dotyczy jedynie samego obiektu, ale z punktu widzenia ekonomicznego przychody tych miast na pewno uległy zwiększeniu.
Innym zagadnieniem jest architektura tych obiektów. Te, znajdujące się poza centrami miast z reguły mają zbliżoną do siebie architekturę tak zwanego „shopping mall’a” to znaczy zbudowanego lub zaadaptowanego budynku umożliwiającego umiejscowienie w nim wielu sklepów. Idea pochodzi z lat 20 i polega na budowaniu dużych obiektów handlowych poza centrami miast. Współcześnie koncepcja jest kontynuowana w postaci długich pasaży handlowych takich jak np. 32. kilometrowy pasaż w Underground City w Montrealu, czy 27. kilometrowa ścieżka handlowa (Path) w Toronto. W niektórych miastach azjatyckich (Hong Kong) odchodzi się od horyzontalnego położenia ku położeniu wertykalnemu. Kolejny trend to komponowanie centrów handlowych w obiektach poprzemysłowych, tak jak np. w Katowicach, Łodzi czy Poznaniu. Wykorzystanie dawnej architektury obiektów industrialnych i wkomponowywanie nowoczesnych zabudowań to forma ożywienia zarówno architektury miasta, jak i samego życia miejskiego. Zupełnie innym problemem jest ocena estetyczna tych budynków, czy ocena psychologicznych i socjologicznych skutków stylu życia klientów tych miejsc.



MephiR - Śro Maj 07, 2008 10:33 am
Z Bytomski.pl:

Nowi najemcy w Agorze
Już połowa powierzchni handlowej w galerii Agora została wynajęta, natomiast kolejne umowy najmu są w trakcie negocjacji. Inwestor ujawnił listę marek, które pojawią się w nowym obiekcie.

Umowy na kolejne sklepy podpisano z ośmioma firmami. Największym z nowych najemców będzie sieć Społem, która otworzy delikatesy "Znajomy" o powierzchni 1200m² na poziomie -1. Następny jest Martes Sport, producent oraz importer odzieży, obuwia oraz akcesoriów znanych marek, który zajmie 560m² na pierwszym piętrze galerii. Kolejnymi nowymi najemcami są: Heavy Duty, Triumph, Molton, Atlantic, Venezia oraz Vision Express.

Poza tym w Agorze znajdzie się również: Cinema City (3000 m²), H&M (1800 m²), RTV Euro AGD (900 m²), salon Kolporter (500 m²), Deichmann, CCC, Monnari, 5-10-15, Tamaris oraz Pabia. Za komercjalizację obiektu odpowiada firma Cushman&Wakefield.

AGORA Bytom to kompleksowa, wielofunkcyjna inwestycja powstająca w centrum Bytomia, składająca się z nowoczesnej galerii handlowo-rozrywkowej oraz budynku biurowego klasy A wraz z parkingiem. W galerii znajdą się m.in.: wieloekranowe kino, sklepy, klub fitness, kawiarnie, restauracje, punkty usługowe, a także kameralna sala widowiskowa oraz powierzchnie biurowe. Jest to pierwsza w Bytomiu tak nowoczesna inwestycja o charakterze handlowo-usługowym, zlokalizowana w centrum miasta.

Otwarcie obiektu zaplanowano na rok 2010. Wartość inwestycji wynosi 70 mln euro. Po otwarciu galerii pracę znajdzie w niej ok. 850 osób.

http://bytomski.pl/portal.php?act=aktualnosci&id_akt=1699



MephiR - Pią Cze 20, 2008 7:01 pm

Wczoraj ta sama maszyna robiła odwierty na działce BPP przy ul. Dzieci Lwowskich. Są to kolejne badania geologiczne, co wskazuje na to, że projekt budowlany jest chyba właśnie zmieniany. Kiedy ruszy budowa? Nie mam pojęcia. Powinna wystartować w tym roku, jeśli chcą się wyrobić do 2010 roku. Pocieszający jest fakt, że ceny materiałów i robocizny spadają, dzięki czemu negocjacje inwestora z wykonawcami powinny być nieco łatwiejsze.



MephiR - Sob Cze 21, 2008 3:20 pm
Z Bytomski.pl:

Agora dostała pozwolenie na budowę
Inwestor galerii handlowo-rozrywkowej Agora otrzymał pozwolenie na budowę.

Firma Braaten+Pedersen plus Partners wcześniej otrzymała już jedno pozwolenie. Obejmowało ono jednak budowę jedynie obiektu na skwerze przy pl. Kościuszki. Jednak w ramach przedsięwzięcia poza galerią handlowo-rozrywkową ma powstać jeszcze kilka innych budynków. Będzie to m.in. nowoczesny budynek biurowo-usługowy przy ul. Kwietniewskiego, parking piętrowy na 716 samochodów pomiędzy ul. Webera i Kwietniewskiego oraz budynek na działce po wyburzonej kamienicy na początku lat 90-tych na rogu ulic Dzieci Lwowskich i Jainty. Rozszerzenie inwestycji o kolejne obiekty wymagało nowego pozwolenia na budowę, które firma BPP już uzyskała i ma otwartą drogę do realizacji swoich zamiarów.

Nim się to stanie wyłoniony musi zostać generalny wykonawca robót. Negocjacje z firmami budowlanymi trwają już kilka miesięcy. Termin rozpoczęcia robót nie został jeszcze określony - mówi Bożena Fedas-Frączek, dyrektor ds. rozwoju w BPP - Zakładamy, że rozpoczęcie prac nastąpi wczesną jesienią. Zakończenie budowy zdaniem inwestora ma nastąpić w 2010 roku.

Czym będzie Agora?
Agora to kompleks wielu budynków rozproszonych w kilku miejscach. Głównym obiektem będzie trzypiętrowa galeria handlowa, która w rzeczywistości będzie czterema osobnymi budynkami. Pomiędzy nimi mają przebiegać uliczki przykryte szklanym dachem. Dzięki temu zostaną zachowane naturalne ciągi piesze. W obiekcie głównym znajdzie się 110 sklepów, restauracje, klub fitness, kino wielosalowe, lokale biurowe oraz sala widowiskowa. Konsultujemy z Bytomskim Centrum Kultury, Śląskim Teatrem Tańca i Operą Śląską ostateczny kształt i przeznaczenie kameralnej sali, która znalazłaby miejsce w naszej galerii - powiedziała Dziennikowi Zachodniemu Fedas-Frączek - Wszystkie te instytucje mogłyby z niej korzystać, aby promować swoją działalność.

Poza obiektem głównym pomiędzy ul. Kwietniewskiego na zachodzie i ul. Webera na wschodzie powstanie kilkupiętrowy parking oraz budynek biurowy klasy A. Firma BPP zamierza za pomocą tych obiektów uzupełnić dziury w zabudowie Śródmieścia Bytomia. W tym celu planuje także budowę nowego budynku na działce przy ul. Dzieci Lwowskich i ul. Jainty.

http://bytomski.pl/portal.php?act=aktua ... d_akt=1763



Emenefix - Sob Lip 05, 2008 1:22 pm


W Bytomiu powstanie kulturalne centrum handlowe



Świątynia handlu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ludzi. Popularne były mini-żłobki, w Katowicach powstała już kaplica. Bytomska Agora zaoferuje scenę operową i teatralną!

Po uruchomieniu obiekt Agora będzie miejscem łączącym handel, rozrywkę i kulturę. Na wstępnym etapie inwestycji inwestor podpisał listy intencyjne z Bytomskim Centrum Kultury, Śląskim Teatrem Tańca i Operą Śląską.

- Kiedy otworzymy swe podwoje dla mieszkańców Bytomia, prócz atrakcyjnej oferty sklepów, restauracji oraz kina, zaproponujemy także możliwość obcowania ze sztuką na co dzień. - zapewnia w rozmowie z portalem MM Silesia, Bożena Fedas-Frączek, dyrektor ds. rozwoju w firmie Braaten+Pedersen plus Partners. - Na terenie obiektu znajdzie się sala, w której Śląski Teatr Tańca, Bytomskie Centrum Kultury oraz Opera Śląska będą mogły organizować imprezy kulturalne promujące ich działalność, oraz zachęcające do pogłębiania kontaktu z szeroko pojętą kulturą i sztuką. - dodaje Fedas-Frączek.

Czy to oznacza nowy etap w funkcjonowaniu centów handlowych i czy w ten sposób obiekt handlowy przyciągnie nowego klienta? Od dłuższego czasu informacje, związane z inwestycją śledzi Daniel Lekszycki, redaktor naczelny portalu bytomski.pl.

- Z pewnością największy pożytek z tego mariażu handlu z kulturą będą miały właśnie instytucje, które otrzymają dla siebie nową przetrzeń - mówi dla MM Daniel Leszycki. - W końcu kultura i sztuka wejdzie na teren świątyni handly, czyli tam gdzie dotychczas spędzało się bezowocnie sporą część dnia. Nie wszyscy mieszkańcy wiedzą jak nietypowe to przedsięwzięcie - dodaje Lekszycki.

Już w maju firma budująca galerię, wsparła organizowaną przez BCK Teatromanię, w czerwcu i lipcu towarzyszyć będzie kolejnym wielkim wydarzeniom mającym miejsce w Bytomiu.

Wizualizacje ->



Wit - Sob Lip 05, 2008 4:13 pm
i bardzo dobrze, takie połączenie musi się udać



kaspric - Sob Lip 05, 2008 4:21 pm
A ja nie wiem, czy to najlepsze rozwiązanie. Moim zdaniem do galerii pasują kawiarnie, kluby muzyczne, sala koncertowa hmmm... no już nie do końca



salutuj - Sob Lip 05, 2008 7:09 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko



MarcoPolo - Nie Lip 06, 2008 12:12 pm
Moim zdaniem zajedobry pomysl!



MephiR - Pon Lip 07, 2008 1:36 pm
Czy stanie się to modne, to trudno przewidzieć. Na pewno Opera, Becek i ŚTT będą miały świetną możliwość "zarażania" kulturą zwykłych mieszkańców. Pewnie będą tam wystawiać łatwiejsze spektakle, ale dzięki temu może uda im się przyzwyczaić ludzi do chodzenia do teatru, bo część na pewno się zainteresuje i po jakimś czasie opery nie będzie oglądać tylko w centrum handlowym, ale wysili się na 300 metrową wędrówkę do gmachu przy ul. Moniuszki.

A teraz z innej beczki. Podczas turnieju tańca street dance organizowanego w sobotę na Rynku wisiał banner z nową wizualizacją Agory. Niestety nie mogłem tam być w tym czasie i nie zrobiłem mu zdjęcia. Jedyne co udało mi się znaleźć w sieci z tej imprezy to poniższe zdjęcie:

Niewiele na nim widać, więc trzeba poczekać, aż inwestor oficjalnie opublikuje wizualki.



mark40 - Pon Lip 07, 2008 1:54 pm
Widać, ze dużo okien i szyb wystawowych będzie, byleby tak z każdej strony było.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • romanbijak.xlx.pl



  • Strona 2 z 5 • Wyszukano 453 wypowiedzi • 1, 2, 3, 4, 5
    Copyright (c) 2009 | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.