ďťż
[Bytom] Agora - Galeria handlowa na pl. KościuszkiWit - Pon Lip 07, 2008 8:38 pm


Kultura z handlem? Zapytaliśmy specjalistę
Nawratek: Kultura z handlem to dobry pomysł, ale i zaprzedanie duszy Bytomia

- Kabanosy plebejuszy i kultura sztuki wysokiej obok siebie to nie jest dziwny pomysł. Jednak "oddanie duszy miasta" dla konsumpcjonizmu to już zastanawiające. - Twierdzi dr Krzysztof Nawratek

Kilka dni temu pisaliśmy o nietypowym pomyśle prywatnego inwestora, który chce dokonać mariażu usług typowo handlowych z przestrzenią dla kultury wyższej. W samym centrum Bytomia powstanie centrum handlowe, udostępniające bytomskim instytucjom kultury salę koncertową i teatralną. Zpytaliśmy o opinię dr Krzysztofa Nawratka, urbanistę i "socjologa miasta".

Marcin Nowak: Inwestor centrum handlowego chce też "zainwestować" w kulturę. Co Pan na to?

dr Krzysztof Nawratek: Pytanie o zaangażowanie się prywatnego inwestora w promocję kultury i to w sposób permanentny, poprzez ulokowanie w nowopowstającym centrum handlowym AGORA sali, która ma służyć bytomskim instytucjom kulturalnym, jest pytaniem politycznym.

W takim razie w kontekście socjologicznym. Czym jest to dla miasta?

Jeśli wychodzimy z perspektywy liberalnej, za Margaret Thatcher powtarzając, że społeczeństwo nie istnieje i wierząc w absolutną wolność w dysponowaniu własnością - pytanie takie nie ma sensu. Prywatne przedsiębiorstwo robi w swoim budynku co chcę i nic nam do tego.
Jeśli jednak przyjmujemy perspektywę konserwatywną lub socjalistyczną, jeśli uznamy, że społeczność miejska jest rzeczywistym bytem, a prawo własności podlega negocjacji wewnątrz tejże społeczności, pytanie takie staje się pytaniem o miasto, o to kto jest jego "właścicielem" i jakie rządzą w nim zasady.

Czy takie połączenie to pomysł godny przyklaśnięcia? Czy może widzi Pan pewne zagrożenia?

Dla mnie osobiście, sam pomysł, by wielkie targowisko oferowało coś więcej niż buty, spodnie i kabanosy; by "plebejskość" i "sztuka wysoka" współistniały obok siebie nie wydaje się ani zły ani dziwny.
Taki stan jest w gruncie rzeczy w historii częściej spotykany, niż ścisły rozdział tego co "wysokie" od tego co "niskie".

Czyli wszystko jest w jak najlepszym porządku?

Jeśli coś budzi mój niepokój, to raczej fakt, że kolejny fragment "duchowej" przestrzeni miasta zostaje wykupiony przez prywatnego dewelopera, a więc wyjęty spod demokratycznego wpływu wspólnoty miejskiej.
Już nie tylko szkoły, wyższe uczelnie ale i instytucje kultury stają się po prostu częścią rynku, a obywatelski i demokratyczny charakter miasta zanika. Miasta stają się biernymi przestrzeniami handlowej wymiany, a obywatele zamieniają się w konsumentów.
To nie jest zarzut do firmy Braaten+Pedersen plus Partners, lecz do Miasta, które przestaje być miastem, oddając bowiem swą duszę rynkowi, dezintegruje społeczność miejską, tracąc wpływ na kształtowanie kapitału kulturowego Bytomia. Za każdy cyrograf, prędzej czy później trzeba zapłacić.
MephiR - Pon Lip 14, 2008 3:59 pm
W serwisie OtoDom pojawiło się ogłoszenie sprzedaży dawnego domu partii przy ul. Żeromskiego 25:

Dane:
cena: 3 250 000 PLN
lokalizacja: kraj: Polska, województwo: śląskie, powiat: Bytom, miasto: Bytom
rodzaj: lokal użytkowy
powierzchnia: 3109 m2
rynek: wtórny
nr w biurze: 177
przeznaczenie: usługowy, biurowy, handlowy, hotelowy
cena za m²: 1045 PLN
dodatkowe: parking

Opis:
Pięciokondygnacyjny budynek administracyjny, całkowicie podpiwniczony, o konstrukcji tradycyjnej, o pow. użytkowej 2 597, położony w centrum Bytomia w pobliżu Placu Akademickiego, który został wybudowany w okresie międzywojennym. Po pracach adaptacyjnych fundamenty wzmocnione zostały ściągami stalowymi w celu spełnienia funkcjonalności potrzeby sejfów (depozytów) centrali banków. Budynek obecnie znajduje się w fazie przerwanego procesu inwestycyjnego, mającego na celu przystosowanie przez właściciela do wynajmu komercyjnego lub pod potrzeby własne banku. Układ konstrukcyjny budynku, jak również rozkład pomieszczeń pozwalają na elastyczne kształtowanie jego funkcji.
Stan techniczny odpowiada stanowi technicznemu budynku nowego w stanie surowym zamkniętym z wykończonymi elewacjami – usunięto większość starych tynków oraz przygotowano większość prac pod montaż instalacji. Na zdjęciach wizualizacja budynku po remoncie. Proponowane przeznaczenie budynku : siedziba banku, centrum dystrybucyjne, centrum handlowe, szkoła, szpital, hotel, centrum konferencyjne lub inne według potrzeb nabywcy. Istnieją: kompletna inwentaryzacja budynku, architektoniczno–budowlana, aranżacje wykończeń fasad i elewacji, kosztorys remontowy. Oferta godna polecenia!
Numer oferty w biurze: 177

Biuro Pośrednictwa w Obrocie Nieruchomościami "SPEKTRUM"
Rynek 20/4
41-902 Bytom
tel.: 032 282-80-88
tel. kom.: 601-46-14-77
faks: 32 282-11-00

http://www.otodom.pl/index.php?mod=show&insId=1042819

Opisany wyżej budynek jest świetny. Znajduje się praktycznie w samym centrum, w najładniejszej jego części, przy pięknym placu Akademickim. Przy wejściu do budynku jest też spora rzeźba górnika z lampą. Niestety proponowana koncepcja przebudowy jest straszna:


Mam nadzieję, że skończy się tylko na tych rysunkach i ostatecznie nabywca zmodernizuje go według lepszego projektu lub przynajmniej przywróci przedwojenny kształt tego budynku (w PRL-u został nadbudowany o jedno piętro).


kris_61 - Pon Lip 14, 2008 7:15 pm
Ten cały gmach należał do banku WBK, ten miał w stosunku do tej budowli sprecyzowane plany, nattomiast po połaczeniu z BZ plany się zmieniły a budynek niszcza. Ciekawy jestem czy za taką kasę znajdzie się chętny? Choć Cafe Cabaret poszedł ponoć za 1,5 mln. W porównaniu do kubatury i powierzchni to jak pięśc do oka.absinth - Czw Lip 24, 2008 12:41 pm
nowe wizki Agoryplus press release
Taka będzie Agora Bytom

Duński deweloper, firma Braaten+Pedersen plus Partners, zaprezentował na nowych wizualizacjach galerię Agora - nowoczesny wielofunkcyjny obiekt łączący handel, rozrywkę, kulturę i biznes. Inwestycja powstaje w ścisłym śródmieściu Bytomia. Obecnie finalizowane są negocjacje z generalnym wykonawcą, a prace budowlane ruszą jesienią br. Oddanie obiektu planowane jest na 2010 rok. Komercjalizację powierzchni handlowych prowadzi firma Cushman&Wakefield.

Budynek galerii składa się z 3 brył połączonych szklanymi arkadami. Wysokość budynku jest dostosowana do sąsiedniej zabudowy. Dzięki zastosowanym oszkleniom całość obiektu charakteryzuje duża transparentność elewacji, a półokrągła szklana fasada i ogromne świetliki umieszczone w dachu zapewnią dobry dostęp światła dziennego.

Zgodnie z założeniami Inwestora obiekt zostanie wykończony przy zastosowaniu najwyższych standardów w zakresie rozwiązań technicznych i wykorzystanych materiałów. Elewacje pasaży i galerii pokryje okładzina kamienna wykonana z płyt granitowych, piaskowca i trawertynu. Pozostałe materiały wykończeniowe to płytki kamienne i ceramiczne, szkło, elementy ze stali nierdzewnej oraz olejowanego drewna dębowego. Zestawienie ceramiki, kamienia i szkła zróżnicuje poszczególne części obiektu.

Na pięciu kondygnacjach galerii będzie mieścić się 120 sklepów i punktów usługowych, wieloekranowe kino, liczne kawiarnie i restauracje, a także kameralna sala widowiskowa i powierzchnie biurowe. Zaplanowano także rozbudowaną wewnętrzną przestrzeń publiczną: odwiedzający będą mogli korzystać z przestrzeni placu centralnego, tarasów i ogrodów zimowych, których ozdobą będą rośliny kwitnące i zimozielone krzewy, a przed galerią znajdzie się plac z ławeczkami i fontanną.

Główne wewnętrzne ulice podzielą galerię na części w rodzaju dawnych ulicznych kwartałów. Komunikację pieszą zapewni system pasaży połączonych windami, schodami tradycyjnymi i ruchomymi – są one zaplanowane jako pętle mające początek i zakończenie w atrium wejściowym. Inwestor zakłada wyposażenie obiektu w pełną gamę nowoczesnych instalacji wewnętrznych sterowanych zintegrowanym systemem BMS.

W ramach inwestycji na Placu Kościuszki w Bytomiu powstaje nie tylko sama galeria Agora, ale także budynek biurowo-usługowy i wielopoziomowy parking. Projekt zakłada okres 24 miesięcy na realizację galerii Agora oraz 12-15 miesięcy na budowę pozostałych budynków.

Szacowana wartość inwestycji to 90 mln euro. Przy budowie obiektu pracę znajdzie ok. 1000 osób.

***

AGORA Bytom to kompleksowa, wielofunkcyjna inwestycja powstająca w centrum Bytomia, składająca się z nowoczesnej galerii handlowo-rozrywkowej oraz budynku biurowego wraz z parkingiem. W galerii znajdą się m.in.: wieloekranowe kino, sklepy, klub fitness, kawiarnie, restauracje, punkty usługowe, a także kameralna sala widowiskowa oraz powierzchnie biurowe. Jest to pierwsza w Bytomiu tak nowoczesna inwestycja o charakterze handlowo-usługowym, zlokalizowana w centrum miasta. Otwarcie obiektu zaplanowano na rok 2010.
www.agorabytom.pl
***
MephiR - Czw Lip 24, 2008 1:52 pm
Wygląda dobrze, ale nie powala. Ciekaw jestem jak będzie wyglądać po wybudowaniu, bo wspomniane materiały wysokiej jakości dobrze się zapowiadają.

Ps. Absinth, przenieś posty o budynku przy ul. Żeromskiego do wątku o inwestycjach w Bytomiu, bo napisałem o tym w złym temacie.salutuj - Czw Lip 24, 2008 2:06 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoMephiR - Czw Lip 24, 2008 2:19 pm
Od ul. Dworcowej szkło wygląda na przeźroczyste... Od strony ul. Wrocławskiej sądzę, że grafik przesadził z odbiciami nieba i stąd ten efekt.

A co do biurowca Bytom Square - już dawno wyłoniono zwycięski projekt. Wygrał ten czarny. Przebudowa ma się zacząć bodaj w 2010 rok. No ale to nie temat na tą inwestycję .MephiR - Sob Sie 23, 2008 7:52 am
Na stronie Agory pojawiła się wizualizacja, której wcześniej nie pokazano. Niestety w małym rozmiarze:
absinth - Sob Sie 23, 2008 8:23 am
w wiekszej rozdzielczosci z mojej kolekcji


we wrzesniu (I polowa) ma nastapic wmurowanie kamienia wegielnegoqlomyoth - Sob Sie 23, 2008 10:10 am
ciekawi mnie czy elewacje wykończą tynkiem czy betonem?kaspric - Sob Sie 23, 2008 10:27 am
kamieniem lub płytami włóknocementowymi EuronitMarcoPolo - Sob Sie 23, 2008 6:50 pm
Najelegantsza wielkoformatowa handlowka w regionie.MephiR - Pon Sie 25, 2008 6:38 am
Z Gazety Wyborczej:

Co odróżni Agorę od innych centrów handlowych

Już za dwa lata plac Kościuszki w Bytomiu zniknie, a w jego miejscu stanie centrum handlowo-usługowe Agora. Oprócz zakupów będzie tu można łyknąć także kultury, bo na ostatnim piętrze inwestor przygotuje salę widowiskową, z której będą mogły korzystać bytomskie teatry.

Jesienią plac Kościuszki na dwa lata zamieni się w wielki plac budowy. Centrum handlowo-usługowe Agora, pierwsze takie w ścisłym śródmieściu miasta, swą bryłą nawiązywać będzie do kwartału wcześniejszej zabudowy, wyburzonej w latach 70.

Budowa Agory miała ruszyć rok temu, opóźniły ją jednak prace archeologiczne, częściowo zmienił się także sam projekt. Duńska firma Braaten+Pedersen plus Partner pokazała niedawno najnowsze wizualizacje. Wcześniej elewacje budynku były bardziej zróżnicowane, nawiązując do wyburzonych pierzei składających się z kamieniczek. Teraz budynek ma otrzymać proste elewacje wykonane ze szlachetnego piaskowca i trawertynu.

W Agorze powstanie ponad 56 tys. m kw. powierzchni użytkowej, z tego prawie połowę zajmie handel: będzie 120 sklepów i butików. Mimo że budowa jeszcze nie ruszyła, znani są główni najemcy centrum. W podziemiu powstanie duży sklep "Znajomy" firmy Społem, będą też dwupoziomowy salon H&M, sklep RTV Euro AGD, a do tego ośmiosalowe Cinema City na najwyższej kondygnacji. W budynku znajdzie się też sporo biur pod wynajem, umiejscowione tuż nad pasażami będą działać niezależnie od centrum handlowego.

- Plac Kościuszki nie zniknie całkowicie, będzie zawężony do przedwojennego placu Boulevard, który był u wylotu ul. Dworcowej. Tutaj będzie przestrzeń z ławeczkami i fontanną. Od tej strony powstanie jedno z wejść do głównego atrium budynku, które będzie placem pod szklanym dachem. Tam będą zlokalizowane kawiarenki - tłumaczy Małgorzata Sklorz, przedstawicielka prasowa inwestora.

Wysokie przeszklone atrium będzie miało eliptyczny kształt i posłuży pieszym jako przejście z ul. Dworcowej w kierunku Piekarskiej i kościoła św. Trójcy. Z wewnętrznego placu będą się rozchodzić pasaże handlowe. Na ostatnim piętrze atrium, tuż pod szklanym dachem, powstaną kawiarnie i restauracje. Tam też znajdzie się sala widowiskowa na około 100 osób.

- Funkcja kulturalna odróżni Agorę od podobnych centrów handlowych. Powstanie sala, która będzie do pełnej dyspozycji trzech bytomskich instytucji: Bytomskiego Centrum Kultury, Śląskiego Teatru Tańca i Opery Śląskiej. Jej wielkość nie pozwoli na wystawienie pełnej opery, ma być raczej miejscem prezentacji możliwości tych instytucji - wyjaśnia Sklorz.

Sala ma mieć swobodną aranżację, tak by każda instytucja mogła ją dostosować do wspólnych potrzeb. - Lokalizacja sali w komercyjnym centrum handlowym nie przeszkadza nam, jest wręcz szansą, jakiej w Bytomiu nie mieliśmy. Będziemy mogli z wysoką kulturą dotrzeć do ludzi, którzy nigdy nie zaglądają do teatrów i galerii - mówi Mariusz Wróbel, dyrektor Bytomskiego Centrum Kultury. Wróbel ma sporo pomysłów na wykorzystanie sali. BCK będzie tam chciało prezentować niszowe spektakle offowych teatrów oraz przygotowywać kameralne koncerty nowych zjawisk w muzyce, na przykład rosyjskiego jazzu.

Agora to jednak nie tylko plac Kościuszki. Jeszcze przed rokiem inwestor zakupił grunty na północ od placu w miejscu nieukończonej inwestycji przy ul. Kwietniewskiego. Powstanie tam budynek biurowy, a w głębi kwartału duży parking. Te obiekty mają być ukończone w 2011 roku.

Poszerzona inwestycja wymaga większego budżet. Braaten+Pedersen plus Partner chce zainwestować w Bytomiu 90 milionów euro. Przy budowie obiektu pracę znajdzie ok. 1000 osób.

http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,3501 ... owych.htmlkris_61 - Pon Sie 25, 2008 7:16 pm
Jesienią ruszą prace przy Agora Bytom

Duński deweloper, firma Braaten+Pedersen plus Partners, zaprezentował wizualizację galerii Agora - nowoczesnego wielofunkcyjnego obiektu, który ma łączyć handel, rozrywkę, kulturę i biznes. Inwestycja powstaje w ścisłym śródmieściu Bytomia. Obecnie finalizowane są negocjacje z generalnym wykonawcą, a prace budowlane ruszą już jesienią. Oddanie obiektu planowane jest na rok 2010. Komercjalizację powierzchni handlowych prowadzi firma Cushman&Wakefield.

Budynek galerii składa się z trzech brył połączonych szklanymi arkadami, a jego wysokość jest dostosowana do sąsiedniej zabudowy. Dzięki zastosowanym oszkleniom całość obiektu charakteryzuje transparentność elewacji, a półokrągła szklana fasada i ogromne świetliki umieszczone w dachu zapewnią dobry dostęp światła dziennego.

Na pięciu kondygnacjach galerii będzie mieścić się 120 sklepów i punktów usługowych, wieloekranowe kino, liczne kawiarnie i restauracje, a także kameralna sala widowiskowa i powierzchnie biurowe. Zaplanowano także rozbudowaną wewnętrzną przestrzeń publiczną: odwiedzający będą mogli korzystać z przestrzeni placu centralnego, tarasów i ogrodów zimowych, których ozdobą będą rośliny kwitnące i zimozielone krzewy, a przed galerią znajdzie się plac z ławeczkami i fontanną.

Główne wewnętrzne ulice podzielą galerię na części w rodzaju dawnych ulicznych kwartałów. Komunikację pieszą zapewni system pasaży połączonych windami, schodami tradycyjnymi i ruchomymi – są one zaplanowane jako pętle mające początek i zakończenie w atrium wejściowym. Inwestor zakłada wyposażenie obiektu w pełną gamę nowoczesnych instalacji wewnętrznych sterowanych zintegrowanym systemem BMS.

W ramach inwestycji na Placu Kościuszki w Bytomiu powstaje nie tylko sama Agora, ale także budynek biurowo-usługowy i wielopoziomowy parking. Projekt zakłada okres 24 miesięcy na realizację galerii Agora oraz 12-15 miesięcy na budowę pozostałych budynków. Szacowana wartość inwestycji to 90 mln euro. Przy budowie obiektu pracę znajdzie ok. 1 tys. osób. (cu)kiwele - Pon Sie 25, 2008 7:36 pm

Jesienią ruszą prace przy Agora Bytom

Duński deweloper, firma Braaten+Pedersen plus Partners, zaprezentował wizualizację galerii Agora - nowoczesnego wielofunkcyjnego obiektu, który ma łączyć handel, rozrywkę, kulturę i biznes. Inwestycja powstaje w ścisłym śródmieściu Bytomia. Obecnie finalizowane są negocjacje z generalnym wykonawcą, a prace budowlane ruszą już jesienią. Oddanie obiektu planowane jest na rok 2010. Komercjalizację powierzchni handlowych prowadzi firma Cushman&Wakefield.

Budynek galerii składa się z trzech brył połączonych szklanymi arkadami, a jego wysokość jest dostosowana do sąsiedniej zabudowy. Dzięki zastosowanym oszkleniom całość obiektu charakteryzuje transparentność elewacji, a półokrągła szklana fasada i ogromne świetliki umieszczone w dachu zapewnią dobry dostęp światła dziennego.

Na pięciu kondygnacjach galerii będzie mieścić się 120 sklepów i punktów usługowych, wieloekranowe kino, liczne kawiarnie i restauracje, a także kameralna sala widowiskowa i powierzchnie biurowe. Zaplanowano także rozbudowaną wewnętrzną przestrzeń publiczną: odwiedzający będą mogli korzystać z przestrzeni placu centralnego, tarasów i ogrodów zimowych, których ozdobą będą rośliny kwitnące i zimozielone krzewy, a przed galerią znajdzie się plac z ławeczkami i fontanną.

Główne wewnętrzne ulice podzielą galerię na części w rodzaju dawnych ulicznych kwartałów. Komunikację pieszą zapewni system pasaży połączonych windami, schodami tradycyjnymi i ruchomymi – są one zaplanowane jako pętle mające początek i zakończenie w atrium wejściowym. Inwestor zakłada wyposażenie obiektu w pełną gamę nowoczesnych instalacji wewnętrznych sterowanych zintegrowanym systemem BMS.

W ramach inwestycji na Placu Kościuszki w Bytomiu powstaje nie tylko sama Agora, ale także budynek biurowo-usługowy i wielopoziomowy parking. Projekt zakłada okres 24 miesięcy na realizację galerii Agora oraz 12-15 miesięcy na budowę pozostałych budynków. Szacowana wartość inwestycji to 90 mln euro. Przy budowie obiektu pracę znajdzie ok. 1 tys. osób. (cu)

Mozna mowic co sie chce o centrach handlowych, ale to jakby zapowiadalo powstawanie boksera po nokautujacym ciosie.
Bedziemy czesciej jezdzic do Bytomia.kaspric - Wto Sie 26, 2008 10:41 pm

Jesienią ruszą prace przy Agora Bytom
oj obawiam się, że rozpoczęcie może się nieco opóźnić :/.MephiR - Wto Sie 26, 2008 10:59 pm
A to z jakiego powodu?kaspric - Wto Sie 26, 2008 11:25 pm
PMabsinth - Pon Wrz 01, 2008 10:26 pm
na pazdziernik przesunieto wmurowanie kamienia wegielnegoMephiR - Sob Wrz 27, 2008 11:42 am
Kolejne wizki Agory:
I rysunek na deser:
MephiR - Pią Paź 10, 2008 11:49 am
22 października odbędzie się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego. To już oficjalne info .kris_61 - Pią Paź 17, 2008 8:58 am
Na placu Kościuszki rusza budowa galerii Agora
dziś

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego odbędzie się w środę o godz. 12.00. Inwestorem jest duński deweloper, firma Braaten+Pedersen plus Partners. W środowej uroczystości weźmie udział między innymi Jan Olav Braaten, dyrektor Braaten+Pedersen. Wmurowaniu kamienia będzie towarzyszył koncert Katarzyny Groniec.

Spółka planuje oddać obiekt w 2010 roku. Wartość inwestycji to 90 mln euro. Budynek galerii będzie się składał z trzech brył połączonych szklanymi arkadami. Wysokość Agory jest dostosowana do sąsiadującej z nią zabudowy. Na pięciu kondygnacjach galerii będzie mieściło się 120 sklepów i punktów usługowych. Będzie wielosalowe kino, kawiarnie, restauracje, a także kameralna sala widowiskowa i powierzchnie biurowe. Odwiedzający Agorę będą też mogli korzystać z placu centralnego, tarasów i ogrodów zimowych, które ozdobią rośliny. Przed galerią znajdzie się plac z ławkami i fontanną. Wewnątrz budynku będą biegły uliczki. To one podzielą galerię na części przypominające dawne uliczne kwartały. W ramach inwestycji powstanie nie tylko sama Agora, ale także budynek biurowo-usługowy i wielopoziomowy parking. Przy budowie obiektu znajdzie pracę około 1 tys. osób.

POLSKA Dziennik ZachodniWit - Czw Paź 23, 2008 3:07 pm


Na placu Kościuszki powstanie centrum handlowe i biurowiec. Będzie ponad 800 miejsc pracy
W Bytomiu rusza budowa Galerii Agora

Kamień węgielny wbity, można budować. Galeria Agora w Bytomiu ma być ukończona na przełomie 2010 i 2011 roku. Pracom przyglądać się będą archeolodzy.
W 2006 roku pojawiły się pierwsze plany firmy Braaten+Pedersen plus Partners, która na placu Kościuszki w Bytomiu postanowiła stworzyć galerię handlową oraz biurowiec. Obiekt ma połączyć handel, rozrywkę, kulturę i biznes. Na 56 tysiącach m2 powierzchni całkowitej znajdzie się 120 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych, wieloekranowe kino Cinema-City, tarasy i ogrody zimowe, specjalna sala pod wydarzenia kulturalne i powierzchnie biurowe. Inwestor wybuduje także wielopoziomowy parking na 1000 miejsc i obiekt biurowy w sąsiedztwie galerii, w kwartale ulic Webera, Browarnianej, Jainty i Kościuszki.

- Chcemy, aby wielofunkcyjna Galeria Agora była tętniącym życiem ośrodkiem i doskonałym miejscem spotkań dla mieszkańców Bytomia i okolic - mówi Jan Olav Braaten, dyrektor firmy Braaten+Pedersen. - Wierzymy, że rewitalizacja Placu Kościuszki przyczyni się do ożywienia całego miasta - dodaje.

Architektura

Według projektu galeria składa się z 3 brył połączonych szklanymi arkadami. To swego rodziału nawiązanie do wcześniejszej zabudowy tego miejsca. Podobną architekturę miały budynki stojące tu wcześniej a wyburzone w latach 70-tych. Wysokość budynku harmonizuje z sąsiadującą zabudową. Elewacje pasaży i Galerii pokryje okładzina kamienna.

Na zakupy do...

Ponad 60% powierzchni handlowej (25 tys. m2) w Galerii jest już wynajęte. Do największych najemców należą: Cinema City (ok. 3000 m2), H&M (ok. 1400 m2), Społem Znajomy Sklep (ok. 1200 m2), RTV EURO AGD (ok. 1000 m2), Martes Sport (560 m2), Kolporter (ok. 500 m2). Pozostałe marki to m. in.: Deichmann, CCC, Monnari, 5-10-15, Heavy Duty, Triumph, Molton, Atlantic, Venezia, Vision Express, Tamaris i Pabia. Najnowsze umowy najmu podpisano z Swiss, Play, Six, Glitter, Coccodrillo, Hac Hac, Top Secret, Plus GSM, Orsay, Kakadu, Reporter, Altero.

Po otwarciu, na terenie obiektu pracę znajdzie ok. 850 osób. Do tego czasu, w pracach konstrukcyjnych zatrudnionych zostanie ok. 1000 osób.

Rusza budowa

Dziś podpisanio akt erekcyjny, na którym podpisy złożyli: Piotr Koj Prezydent Miasta Bytom, Jan Olav Braaten i Bożena Fedas-Frączek reprezentujący firmę Braaten+Pedersen plus Partners, Andrzej Waliszewski – Menager Projektu oraz Christen Knudsen, Dyrektor Administracyjny Borgestad. Budowa Galerii rozpocznie się od wykonania terenie Placu Kościuszki ściany szczelinowej o 23 metrowej głębokości, która zabezpieczy fundamenty sąsiadującej infrastruktury. Całości prac budowlanych towarzyszyć będzie nadzór archeologiczny.

Inwestor zapewnia, że obiekt będzie gotowy na przełomie roku 2010 i 2011

Jacek Tomaszewski
...........................


Centrum w centrum
Witold Domanik, 2008-10-22 21:22

Bieg przez przeszkody biurokratyczne zakończony. Po ośmiu latach w Bytomiu wmurowano kamień węgielny pod nowe centrum handlowe. Agora Bytom ma przyciągnąć inwestorów, stworzyć nowe miejsca pracy, ale nie dla wszystkich ta wizja jest tak optymistyczna. Okoliczni kupcy boją się, że ich małe sklepy nie wytrzymają konkurencji.

Kończymy niezbyt chlubny dla miasta okres, w którym jego serce przestanie odstraszać - deklaruje Piotr Koj, prezydent Bytomia.

Symboliczne wmurowanie kamienia wegielnego oznacza, że juz napewno w tym miejscu powstanie centrum handlowe. Na początku inwestorzy się troche niepokoili bo statystyki były niekorzystne. Największy problem to bezrobocie, ale mimo trudności decyzja o budowie zapadła.

Radna Stefania Wawer uważa, że centrum handlowe da wiecej korzyści miastu niż park: Oczywiście gołębie są malownicze, ławeczki tez. Ale to jest taki pomysł, który da wiele młodzieży i miastu. Ale młodzież, która dorabia pracując w sklepach na tej ulicy boi się, że straci pracę: Wszystkie sklepy na tej ulicy pójdą wek, Mcdonaldy, kfc też. To będzie bardzo duże więc nie wiem co będzie z tym blokiem - mówi Kinga Staśkiewicz. Są jednak i takie sklepy, które groźbie bankructwa śmieją się w twarz: My po prostu mamy calkiem inną klientelę, także bez obaw - mówi Karina Frączek.

Obawy za to budzi przeciągająca się budowa, która raczej nie zdobi krajobrazu. A lokalizacja centrum w centrum miasta ma przynieść milionowe zyski.

http://www.tvs.pl/informacje/5783/absinth - Czw Paź 23, 2008 3:33 pmNa placu Kościuszki powstanie centrum handlowe i biurowiec. Będzie ponad 800 miejsc pracy

[...]

Jacek Tomaszewski


hmm.. ale na miejscu Jacka nie bylo

ze szczegolow technicznych

choc wczoraj mialo miejsce wmurowanie kamienia wegielnego prace rusza tak naprawde dopiero z poczatkiem grudnia, kiedy zaczna budowac w metodzie szczelinowej sciane oporowa wyznaczajaca teren inwestycji

ten etap ma sie zakonczyc okolo marca przyszlego roku i dopiero wtedy rusza wlasciwe prace

wynajeli dotychczas ok 60 % powierzchni a dalsze 15 jest negocjowane obecnieMephiR - Czw Paź 23, 2008 3:46 pm
Jak oglądam materiały robione przez Witolda Domanika, to nóż mi się w kieszeni otwiera. Jak nie nagina faktów dla własnej korzyści, to wyłapuje na ulicach tępe laski lub lumpów do wypowiadania się przed kamerą. Byle tylko była sensacja. Ech... Szkoda gadać.

BTW. BPP podobno do tej pory wydało już na tą inwestycję 65 mln zł! :O

Ps. Nie wiem jaką logiką kierowała się ta laska zapytana przez Domanika, ale akurat McDonald i KFC są po bankach ostatnimi lokalami, które mogłyby w ogóle paść.Wit - Sob Lis 15, 2008 12:30 pm


Rusza budowa Galerii Agora
2008-11-14 20:04:20, ostatnia aktualizacja: 2008-11-14 20:13:07

Rusza budowa Galerii Agora na Placu Kościuszki w Bytomiu. Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego odbyła się w środę 22 października. Inwestycja powstaje w śródmieściu Bytomia na Placu Kościuszki. Budowa wielofunkcyjnego centrum na terenie wyburzonego kwartełu kamienic była zapowiadana od la. Firma Braaten+Pedersen w 2006 roku wygrała przetarg na zakup i zabudowę Placu Kościuszki w Bytomiu ogłoszony przez władze miasta. Deweloper wykonał szerek prac przygotowawczych, zakupił dodatkowe działki i przedstawił koncepcję zabudowy.

Inwestycja wypełni lukę w zabudowie centrum miasta. Zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie pozostałości średniowiecznych murów. Obiekt będzie wpisany w historyczną siatke ulic Bytomia. Będzie się składał z 3 brył połaczonych szklanymi arkadami. Elewacje z duzymi przeszkleniami i kamiennymi okładzinami będą sie dobrze komponować z miejską zabudową. Powstająca Galeria Agora to wielofunkcyjny obiekt, który połączy handel, rozrywkę, kulturę i biznes. Na 56 tysiącach m2 powierzchni całkowitej znajdzie się 120 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych, wieloekranowe kino Cinema-City, tarasy i ogrody zimowe, specjalna sala pod wydarzenia kulturalne i powierzchnie biurowe. Inwestor wybuduje także wielopoziomowy parking na 1000 miejsc i obiekt biurowy w sąsiedztwie galerii, w kwartale ulic Webera, Browarnianej, Jainty i Kościuszki.

- Chcemy, aby wielofunkcyjna Galeria Agora była tętniącym życiem ośrodkiem i doskonałym miejscem spotkań dla mieszkańców Bytomia i okolic – mówi Jan Olav Braaten, dyrektor firmy Braaten+Pedersen - Wierzymy, że rewitalizacja Placu Kościuszki przyczyni się do ożywienia całego miasta, - dodaje.

Koncepcja wielofunkcyjnego charakteru inwestycji na Placu Kościuszki zakłada ścisłą współpracę z instytucjami kulturalnymi. Inwestor współdziała z Operą Śląską, Śląskim Teatrem Tańca i Bytomskim Centrum Kultury. W obiekcie powstanie specjalna sala widowiskowa, w której będą odbywały się wydarzenia organizowane przez te instytucje.

Budowa Galerii rozpocznie się od wykonania terenie Placu Kościuszki ściany szczelinowej o 23 metrowej głębokości, która zabezpieczy fundamenty sąsiadującej infrastruktury. Całości prac budowlanych towarzyszyć będzie nadzór archeologiczny. Inwestor i deweloper, finalizuje negocjacje z generalnym wykonawcą. Oddanie obiektu do użytku planowane jest na przełom 2010 i 2011 roku. Wartość inwestycji to 90 mln euro. Galeria Agora jest drugą, po centrum handlowym Forum w Gliwicach, inwestycją realizowaną przez BPP w Polsce.

Autor:Łukasz Kuś
Źródło:PRIME Communications

http://www.gkw24.pl/wiadomosc/120/rusza ... erii-agoraMephiR - Sob Lis 15, 2008 4:18 pm
W zasadzie Agora będzie już trzecią, bądź czwartą inwestycją BPP w Polsce, bo wcześniej jeden z inwestorów wybudował przecież Plejadę w Bytomiu. Ta sosnowiecka, to chyba też jego zasługa...Iluminator - Pon Lis 17, 2008 8:21 am
I jeszcze jedna wizualka z http://gkw24.pl

MephiR - Czw Lis 27, 2008 12:34 pm
Przed chwilą dostałem informację prasową dotyczącą budowy ściany szczelinowej:

Na Placu Kościuszki rusza budowa ściany szczelinowej
Jeszcze w grudniu br. na Plac Kościuszki wejdzie firma Soletanche Sp. z o.o., wybrana przez inwestora galerii Agora, duńskiego dewelopera Braaten+Pedersen plus Partners (BPP), do przeprowadzenia prac związanych z budową ściany szczelinowej. Prace przygotowawcze zajmą około miesiąca, w styczniu 2009 roku rozpoczną się roboty głębinowe. BPP równolegle finalizuje rozmowy z generalnym wykonawcą galerii. Budowa obiektu rozpocznie się wiosną 2009.

Ściana szczelinowa to konstrukcja żelbetowa, która otoczy teren całego Placu Kościuszki. Pozwoli zabezpieczyć wykopy i fundamenty sąsiednich budynków. Będzie także stanowiła barierę chroniącą przed napływem wody gruntowej. Ściana szczelinowa przenosi obciążenia pionowe i poziome, tym samym stabilizuje grunt pod dalszą budowę obiektu.

Na terenie budowy pojawią się specjalistyczne maszyny tzw. głębiarki hydrauliczne i linowe, które tworząc liniowy wykop, wybiorą ziemię i wprowadzą zawiesinę bentonitową. W tak przygotowany wykop zostanie wprowadzone zbrojenie, a następie mieszanka betonowa.

Prace związane z budową ściany potrwają ok. 3-4 miesięcy. W tym czasie z Placu Kościuszki zostanie wywiezionych około 120 000 m3 ziemi i gruzu. Ściana będzie miała od 18 do 25 metrów głębokości.

By zbudować w samym centrum miasta, tak duży obiekt, jakim będzie Agora, należy użyć najnowszych technologii i rozwiązań technicznych. Sama budowa ścianki szczelinowej jest sporym wyzwaniem, dlatego do jej stworzenia wybraliśmy firmę, która od wielu lat specjalizuje się w tego typu projektach – mówi Andrzej Waliszewski, kierownik projektu w firmie Braaten+Pedersen plus Partners. – Należy pamiętać, że teren placu Kościuszki był poprzednio zabudowany. Spodziewamy się, że natrafimy na stare fundamenty budynków. Tu będziemy liczyć na wsparcie i nadzór archeologiczny - dodaje.

Budowana galeria Agora to wielofunkcyjny obiekt, który połączy handel, rozrywkę, kulturę
i biznes. Na 56 tysiącach m2 powierzchni całkowitej znajdzie się 120 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych, wieloekranowe kino Cinema-City, tarasy i ogrody zimowe, specjalna sala pod wydarzenia kulturalne i powierzchnie biurowe. Inwestor wybuduje także wielopoziomowy parking na 1000 miejsc i obiekt biurowy w sąsiedztwie galerii, w kwartale ulic Webera, Browarnianej, Jainty i Kościuszki.

Oddanie galerii Agora do użytku planowane jest na przełom 2010 i 2011 roku. Wartość inwestycji to 90 mln euro. Po otwarciu, na terenie obiektu pracę znajdzie ok. 850 osób. Do tego czasu, w pracach konstrukcyjnych zatrudnionych zostanie ok. 1000 osób.

***

AGORA Bytom to kompleksowa, wielofunkcyjna inwestycja powstająca w centrum Bytomia, składająca się z nowoczesnej galerii handlowo-rozrywkowej oraz budynku biurowego wraz z parkingiem. W Galerii znajdą się m.in.: wieloekranowe kino, sklepy, klub fitness, kawiarnie, restauracje, punkty usługowe, a także kameralna sala widowiskowa oraz powierzchnie biurowe. Jest to pierwsza w Bytomiu tak nowoczesna inwestycja o charakterze handlowo-usługowym, zlokalizowana w centrum miasta. Otwarcie obiektu zaplanowano na przełom roku 2010 i 2011.
www.agorabytom.pl
***
Braaten+Pedersen jest międzynarodową firmą deweloperską, z główną siedzibą w Danii. Firma specjalizuje się w rozwijaniu i realizowaniu wielofunkcyjnych centrów handlowych w przestrzeni śródmiejskiej. Braaten + Pedersen działa w oparciu o 15-letnie doświadczenie w rozwijaniu inwestycji o charakterze handlowo-usługowo rozrywkowym w krajach Europy Środkowej i Skandynawii. Zespół Braaten+Pedersen realizuje obecnie następujące projekty: AGORA (Bytom, Polska), Esbjerg Storcenter (Dania), Friis Aalborg Citycenter (Dania), Metropol Hjoerring Citycenter (Dania) oraz Soenderborg Citycenter (Dania). W roku 2007 firma z powodzeniem zrealizowała inwestycje Forum (Gliwice, Polska) oraz Waterfront (Kopenhaga, Dania).
www.braatenpedersen.com
***
Soletanche Polska Sp. z o.o. specjalizuje się w technologiach związanych z głębokim fundamentowaniem, takich jak: pale, kotwie gruntowe, przepony wodoszczelne, iniekcje gruntowe. Specjalnością firmy są ściany szczelinowe, wykonywane w opatentowanej przez Soletanche Bachy technologii CWS® (Continuous Water Stop). Firma rozpoczęła swoją działalność w 1996 roku. Założycielem polskiej spółki jest Soletanche Bachy France - światowy lider w dziedzinie budownictwa podziemnego i specjalnego.
www.soletanche.pl
______________________________________________________________________

Ps. Ta sama firma wykonywała ścianę szczelinową dla hotelu Angelo w Katowicach.Wit - Wto Gru 02, 2008 10:05 pm
Budują Agorę. Wielka dziura w centrum miasta
Jacek Madeja2008-12-02, ostatnia aktualizacja 2008-12-02 22:39Budowa galerii handlowej Agora ruszy lada dzień i zacznie się od wykopania ogromnego wykopu. Nim jednak powstanie, wykonawca będzie musiał wylać żelbetową opaskę, żeby zabezpieczyć fundamenty sąsiednich kamieniczek.

Plac Kościuszki, gdzie ma stanąć ogromne centrum handlowe, był zawsze jednym z najlepszych adresów w mieście. Jeszcze na początku lat 80. minionego stulecia stały w tym miejscu reprezentacyjne kamienice. Zniknęły, bo ówczesne władze chciały stworzyć tu nowoczesne centrum. Został jedynie pusty plac otoczony gęstą miejską zabudową. Duński deweloper, który buduje na placu galerię Agora przyznaje, że to trudne przedsięwzięcie. Najpierw musi wykopać kilkunastometrowej głębokości fundamenty.

- Budowa w samym centrum miasta tak dużego obiektu to bardzo delikatna operacja. Kilkanaście metrów dalej stoją stare kamienice, które nie są w najlepszym stanie, dlatego trzeba zabezpieczyć odpowiednio ich fundamenty przed sąsiedztwem głębokiego wykopu - tłumaczy Stanisław Pierzycki, przedstawiciel firmy Braaten+Pedersen plus Partners.

Dlatego nim rozpoczną się prace przy kopaniu fundamentów, cały plac budowy trzeba będzie opasać żelbetową ścianą. Opaska sięgnie od 18 do 25 metrów w głąb ziemi. - Oprócz zabezpieczenia wykopu i fundamentów sąsiednich budynków ma też stanowić barierę chroniącą przed napływem wody gruntowej. W Bytomiu jej poziom jest wysoki i nagły odpływ mógłby się skończyć katastrofą - mówi Pierzycki.

Budowa żelbetowej ściany będzie wymagała użycia specjalistycznych maszyn, m.in. pogłębiarek hydraulicznych, i potrwa ponad 3 miesiące. W tym czasie z pl. Kościuszki zostanie wywiezionych ok. 120 tys. metrów sześciennych ziemi i gruzu.

Ręce zacierają już archeolodzy, dla których to bardzo obiecujący teren: od średniowiecza był w obrębie murów miejskich, tuż obok znajdowały się dwie zachodnie bramy Gliwicka i Tarnogórska. - Ostatnio kiedy prowadziliśmy tu prace wykopaliskowe, znaleźliśmy XIII-wieczny szybik górniczy i pozostałości po średniowiecznych murach. Teraz będziemy mieli okazję zejść znacznie niżej. To dla nas nie lada gratka. Na dodatek w takim miejscu nieczęsto się zdarza - mówi Dorota Podyma, archeolog z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Przedstawiciele dewelopera zapewniają, że najcenniejsze relikty przeszłości, które uda się odsłonić archeologom, zostaną zachowane. Spieszący na zakupy będą mogli podziwiać je pod szklaną podłogą centrum.

kaspric - Wto Gru 02, 2008 10:54 pm

Przedstawiciele dewelopera zapewniają, że najcenniejsze relikty przeszłości, które uda się odsłonić archeologom, zostaną zachowane. Spieszący na zakupy będą mogli podziwiać je pod szklaną podłogą centrum.
Co? Dobrze się dowiedziećbty - Śro Gru 03, 2008 10:43 am
Ma ktoś może zdjęcia tych kamienic, które wyburzono?

Co właściwie miało powstać w tym miejscu?Michał Gomoła - Śro Gru 03, 2008 8:03 pm


^^^ w tym miejscu powstanie ta galeria handlowa? Skasują takie ładny plac? Jeśli tak to przecież skandal ;/Prince - Śro Gru 03, 2008 9:32 pm
Tego placu już nie ma
Jest tam wielka dziura ogrodzona płotem na całej szerokości...
ale myślałem, że to każdy wie:)MephiR - Śro Gru 03, 2008 10:43 pm
Michał, bardzo dobrze, że tego skweru już nie będzie. Był to nowotwór na organizmie Bytomia. Zwykle żyła jedynie południowa strona tej przestrzeni, a północna była pustynią, gdzie niewielu dociera. Poza tym:
1. W Bytomiu jest cała masa pięknych placów i skwer przy pl. Kościuszki nikomu do szczęścia nie jest potrzebny, tym bardziej, że 50 metrów dalej jest Rynek, a w promieniu 500 metrów jest jeszcze sześć innych placów (Sobieskiego, Sikorskiego, Klasztorny, Akademicki, Słowiański, Barbary...)
2. Rozmiary budynków przy skwerze były nieproporcjonalne do rozmiarów pustej przestrzeni. Będąc w tym miejscu ma się wrażenie jakby kamienice były mniejsze, niż są w rzeczywistości.

Poprzednio pl. Kościuszki wyglądał tak:

Ogromnie się cieszę, że znowu będzie to wielkomiejski plac, a nie łąka do wypasu krów.

Chciałbym jeszcze dożyć czasów, gdy któryś z prezydentów podejmie się przywrócenia rozmiarów Rynku do poprzedniego stanu...Prince - Śro Gru 03, 2008 10:56 pm
Nie umie rozczytac co jest co na tych starych zdjęciach, ale z tego co wiem to kiedys w miejscu dzisiejszej budowy były kamienice, i tego szkoda...

Ale z resztą się zgadzam, lepsza już ta galeria, niż ten beznadziejny skwer...MephiR - Czw Gru 04, 2008 12:27 am
To jest zdjęcie mniej/wiecej z tej samej perspektywy co fotografia z Wyborczej (tyle że z kilku pięter niżej):


Czyli było jak wyżej, później zrobiono tak:


Teraz jest tak:


A będzie tak:


@Michał Gomoła - z bliska płyta i zieleń tego skweru była niezbyt ciekawa.Michał Gomoła - Czw Gru 04, 2008 10:44 pm
Pewnie macie rację, w Bytomiu byłem w sumie dwa razy, nie byłem świadom, że jest u was tyle placów Z góry Kościuszki wygląda dobrze, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, skoro mówicie, że te nie były na najwyższym poziomie to nie mam powodu żeby wam nie wierzyć

edit: *wcięło mi wyraz =]mark40 - Czw Gru 04, 2008 11:00 pm
Odkąd pamiętam, to Plac Kosciuszki nigdy nie wyglądał zbyt dobrze Dobrze, ze zostanie zabudowany.kris_61 - Pon Gru 08, 2008 7:24 pm
W Bytomiu powstaje wielka i głęboka ściana szczelinowa
wnp.pl (Tadeusz Gańczarczyk) - 08-12-2008 12:03
Wizualizacja galerii Agora na pl. Kościuszki w Bytomiu; źródło: Braaten+Pedersen plus Partners

Na placu Kościuszki w Bytomiu rozpoczęto unikatową inwestycję. Firma Soletanche Sp. z o.o. wybrana przez inwestora galerii Agora, duńskiego dewelopera Braaten+Pedersen plus Partners (BPP), buduje ogromną ścianę szczelinową.
Ściana szczelinowa to konstrukcja żelbetowa, która pozwoli zabezpieczyć wykopy i fundamenty sąsiednich budynków oraz ochroni teren przed napływem wody gruntowej. Konstrukcja otoczy teren całego placu i ustabilizuje grunt pod budowę obiektów.

Ściana będzie miała od 18 do 25 metrów głębokości. Prace przygotowawcze będą trwały około miesiąca, a w styczniu 2009 r. fachowcy przystąpią do robót głębinowych. Pojawią się specjalistyczne maszyny tzw. głębiarki hydrauliczne i linowe, które tworząc liniowy wykop, wybiorą ziemię i wprowadzą zawiesinę bentonitową. W tak przygotowany wykop zostanie wprowadzone zbrojenie, a następie mieszanka betonowa. Prace związane z budową ściany potrwają ok. 3-4 miesięcy. Z placu zostanie wywiezionych około 120 tys. m sześć. ziemi i gruzu.

Zdaniem inwestora, budowa w samym centrum miasta tak dużego obiektu, jakim będzie Agora, wymaga zastosowania najnowszych technologii i rozwiązań technicznych. Projekt ścianki szczelinowej jest sporym wyzwaniem, ale wybrano firmę, która od wielu lat specjalizuje się w tego typu konstrukcjach. Jak twierdzi przedstawiciel inwestora, na tym terenie nie prowadzi się eksploatacji górniczej oraz nie ma tam jej wpływów. Ściana nie ma więc żadnego związku ze szkodami górniczymi.

Budowana galeria Agora będzie wielofunkcyjnym obiektem, który połączy handel, rozrywkę, kulturę i biznes. Na 56 tysiącach m kw. znajdzie się 120 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych, wieloekranowe kino, tarasy i ogrody zimowe, specjalna sala pod wydarzenia kulturalne i powierzchnie biurowe. Inwestor wybuduje także wielopoziomowy parking na 1000 miejsc i obiekt biurowy w sąsiedztwie galerii. Projekt wnętrz galerii przygotowuje duńskie biuro Evenden. Oddanie galerii Agora do użytku planowane jest na przełomie 2010 i 2011 roku. Wartość inwestycji to 90 mln euro. W Agorze pracę znajdzie ok. 850 osób, a w pracach konstrukcyjnych zatrudnionych będzie blisko 1000 pracowników.

Czytaj więcej: Soletanche
Edit
byłem dziś w centrum, toteż chwilę się przypatrywałem krzątającym się firmom.Niektórzy Z MZDIM zbierali ziemię, płytki oraz to, co do miasta nalezy i da sie uratować. Była tez jakś firma mierniczo-gologiczna, wiertacze ijeszce inni. Z tego widać, że prace przygotowawcze powoli postępują do przoduMephiR - Pią Gru 19, 2008 2:52 pm
Przechodziłem dziś przez pl. Kościuszki byłem zauroczony tempem prac. Praktycznie co chwilę z placu budowy wyjeżdżała ciężarówka z wybraną ziemią. Jeśli tak szybko będzie im to iść, to do marca będzie tam już dziura do Chin .Wit - Pią Gru 19, 2008 4:20 pm
fajna akcjaGaleria Agora będzie budowana w BCK z 12 tys. klocków Lego
dziś
To będzie dopiero budowa. W Bytomskim Centrum Kultury powstanie galeria Agora. Wybudują ją dzieci. Z 12 tys. klocków Lego. Wszystko będzie się działo już jutro. Początek o godz. 11.00. Akcję organizują duńska firma Braaten+Pedersen plus Partners, która inwestuje na placu Kościuszki oraz BCK.

"Wielkie budowanie Agory" jest przeznaczone dla dzieci w wieku 6-12 lat. - Przyjść może każdy. Wstęp jest wolny. Wystarczy się wcześniej zarejestrować - mówi Małgorzata Sklorz, rzeczniczka Braaten+Pedersen plus Partners. - Chcemy, by Agorę budowały różne osoby. Akcja wpisuje się w ideę tworzenia przestrzeni publicznej, która będzie nie tylko miejscem, w którym można zrobić zakupy - dodaje. Dzieci i rodzice, którzy chcą wziąć udział w budowaniu galerii z klocków mogą rejestrować się dzwoniąc do Bytomskiego Centrum Kultury pod numer 032/389-31-10 wew. 100. Budowa potrwa do godz. 15.00. Nie zabraknie i niespodzianek. Na wszystkich budowniczych czekają upominki. Na tym nie koniec. Wśród uczestników zostaną rozlosowane także zestawy klocków Lego. - Uczestnicy będą budowali Agorę na scenie głównej BCK. To duża atrakcja. Dzieci będą mogły przecież na tę scenę wejść - mówi Małgorzata Sklorz. Gotowy obiekt zostanie wystawiony na aukcję podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 11 stycznia. - Zdecydowaliśmy się wziąć udział w akcji budowania Agory, ponieważ częścią naszego repertuaru są projekty skierowane do dzieci. W związku z tym chcieliśmy jeszcze przed świętami wyjść z propozycją do małych widzów - mówi Michał Świech, rzecznik Bytomskiego Centrum Kultury.

Przypomnijmy. Ta prawdziwa Agora ma zostać otwarta na placu Kościuszki na przełomie 2010 i 2011 roku. Inwestycja ma kosztować 90 mln euro. W jej ramach powstanie budynek składający się z trzech brył połączonych szklanymi arkadami. Na pięciu kondygnacja galerii będzie mieściło się 120 sklepów i punktów usługowych. Będzie wielosalowe kino, kawiarnie, restauracja, a także kameralna sala widowiskowa i powierzchnie biurowe. Odwiedzający Agorę będą też mogli korzystać z placu centralnego, tarasów i ogrodów zimowych. Przed galerią znajdzie się plac z ławkami i fontanną.

Agnieszka Klich - POLSKA Dziennik Zachodni

http://bytom.naszemiasto.pl/wydarzenia/937502.htmlWit - Nie Gru 28, 2008 4:20 pm


Uważaj, gdzie idziesz
23.12.2008
Przy stawianiu galerii Agora na placu Kościuszki ruszyły prace związane z budową tak zwanej ściany szczelinowej, czyli konstrukcji, która będzie zabezpieczała wykopy oraz fundamenty sąsiadujących z placem budynków, a także ochroni inwestycję przed wodą gruntową. Pojawił się sprzęt ciężki.

W związku z tym na placu zmieniono organizację ruchu. Są zakazy i barierki. Na to, gdzie można chodzić, a gdzie nie muszą zwrócić szczególną uwagę piesi, bo przez to, że teren budowy został otoczony metalowym płotem, zniknęła część chodników. Pieszym pod tym płotem chodzić nie wolno. Nie wolno też wchodzić na płytę placu Kościuszki. Informują o tym zakazy. - Do chodzenia służą chodniki. Zostały wyraźnie odgrodzone barierkami. To one prowadzą pieszego do przejść - mówi Marek Jarosz, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. - Póki co nie można chodzić po placu tak swobodnie, jak do tej pory. Ale wszystko jest oznaczone widocznymi znakami - dodaje.

Z ruchu zostało wyłączone jedno z przejść dla pieszych przez ulicę Wrocławską (przy kościele pw. Świętej Trójcy) i jedno z przejść na ulicy Piekarskiej (przy sądzie). Dodatkowe przejście powstało na ulicy Sądowej. - Jest namalowane na żółto, a to oznacza, że jest tymczasowe. Do tego przejścia prowadzą pieszego właśnie barierki przy chodnikach - tłumaczy Jarosz.

Zdaniem policji, oznakowanie jest dobre. - Jednak mimo znaków zakazu ruchu pieszych zdarzają się osoby, które i tak przechodzą pod płotem otaczającym budowę - mówi aspirant sztabowy Andrzej Kik, zastępca naczelnika Sekcji Ruchu Drogowego KMP w Bytomiu. Tymczasem za przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym można zapłacić 50-100 zł mandatu. Przeniesiono też postój taksówek. Z placu Kościuszki na ulicę Katowicką. - Przez budowę plac po prostu pomniejszył się. Samochody dojadą tylko do Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Dlatego apelujemy do pieszych i do kierowców, by zachowali większą ostrożność. Trzeba się nastawić, że takie utrudnienia mogą potrwać dwa lub trzy lata. Tyle, ile będzie budowane centrum handlowe. Musimy być cierpliwi, jeżeli chcemy, by Bytom się zmieniał - podsumowuje Kik.

Agnieszka Klich - POLSKA Dziennik Zachodni

http://slask.naszemiasto.pl/wydarzenia/939780.htmlkiwele - Nie Gru 28, 2008 5:09 pm
Bardzo zazdroszcze Bytomiowi tej Agory. Rzadka okazja, by tak radykalnie przeksztalcic centrum miasta na duza skale wedlug zharmonizowanych planow. Dla zycia miasta zapowiada sie to lepiej niz SCC dla Katowic czy Galeria Krakowska dla Krakowa. Caly Bytom odmlodnieje i wyladnieje. Na pewno z checia bede tam wital.

Pamietam Pl. Kosciuszki przed wyburzeniami, jeszcze w latach siedemdziesiatych. Duze sklepy odziezowe (jak na PRL), restauracje, byl tam tez chyba jakis bar mleczny. Ciag miasta od Dworca az do uwienczenia tym placem przedstawial sie niegdys bardzo miejsko, wyraznie ekskluzywnie, nawet w skali polskiej.

Poczatkiem lat osiemdziesiatych (okres stanu wojennego) przyjechalem na kolejny urlop do Kraju. Tesc mi wspomnial o wyburzeniach w Bytomiu. Pojechalem i z horrorem ogladalem skale wyburzen, po Bytomiu hulal wiatr. Zniknal caly wielki kwartal zabudowy srodmiejskiej i inne dalsze. Pasowalo to do ogolnego widoku Kraju w tamtym beznadziejnym okresie. Z domu towarowego blisko wiezienia udalo mi sie przywiezc kilka szamponow.

Czemu nie ma widokowek z lat powojennych, a tylko wczesniejsze? W kioskach ich nie brakowalo.MephiR - Pon Gru 29, 2008 10:45 pm
Powojenne widokówki są mało popularne w internecie. Łatwiej znaleźć prawdziwe rarytasy z początku XX wieku, niż jakieś zdjęcia z lat 60-tych. Mimo to co nieco da się odszukać. Poniżej linki do takowych pocztówek:
- http://bytomski.pl/album_page.php?pic_id=2405
- http://bytomski.pl/album_page.php?pic_id=2404
- http://bytomski.pl/album_page.php?pic_id=2403
- http://bytomski.pl/album_page.php?pic_id=2388
- http://bytomski.pl/album_page.php?pic_id=1941MephiR - Nie Sty 11, 2009 11:32 am
Dzisiejsze zdjęcia z forum Polonii Bytom:
http://i44.tinypic.com/vhydrm.jpg
http://i41.tinypic.com/2mze64n.jpgkris_61 - Nie Sty 11, 2009 8:50 pm
Wykopy mały byc prowadzone pod ścisłym nadzorem archeologów z muzeum górnośląskiego.
Z tego co widać, prace sa prowadzone przy uzyciu ciężkiego sprzętu. Ale może pojawia się jakieś niespodzianki, które Agora zechce wyeksponować później, jako gratka dla swoich klientówMephiR - Pon Sty 12, 2009 11:20 am
Archeolodzy chyba już przebadali to, co chcieli w zeszłym roku. Pamiętam, że dość sporo czasu mieli na swoją pracę i przekopali znaczną część skweru. Sądzę, że teraz już nie ma potrzeby kolejny raz go badać.kris_61 - Pon Sty 12, 2009 11:51 am
Chodzi o samą obecnośćb by fachowym okiem wyłuskac potencjalny "Skarb" -gdyba coś koparka wykopała. Informowała o tym pani rzecznik budowy. Oficjalne badania zakończono.kiwele - Pon Sty 12, 2009 9:20 pm

Archeolodzy chyba już przebadali to, co chcieli w zeszłym roku. Pamiętam, że dość sporo czasu mieli na swoją pracę i przekopali znaczną część skweru. Sądzę, że teraz już nie ma potrzeby kolejny raz go badać.
Tak jak pisze kris_61, przy tego rodzaju wykopach musi byc stale na miejscu czujne oko. Przeciez nie tylko archeolodzy, ale rowniez spadkobiercy i zwykli mieszkancy mogli np. w najprostszym przypadku nie dotrzec do jakiejs piwnicy, ktora nigdy nie zostala odmurowana.
Przypomnijmy skandal na Dolnym Slasku, w Swidnicy czy w Srodzie, gdzie cale miasto zbieralo na wysypisku tysiace sredniowiecznych monet wywiezionych przy okazji identycznych prac.
Nie wiem, czy to mozna tak z gory powiedziec, tylko na podstawie punktowych badan o na pewno skromnym budzecie, ze Bytom, tak stare miasto, nie kryje w swoich podziemiach zadnych interesujacych tajemnic.MephiR - Śro Sty 14, 2009 8:46 pm
Macie rację. Nie jesteśmy jednak 100% pewni, że archeologów nie ma na placu budowy. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby Muzeum Górnośląskie na bieżąco nadzorowało prace.

A poniżej kolejne zdjęcia Vermuta z forum Polonii Bytom. Robione dziś o godzinie 16.:

http://i41.tinypic.com/i59c82.jpg
http://i44.tinypic.com/2w3ssnl.jpg
http://i39.tinypic.com/21dhfep.jpgARTURO - Czw Sty 15, 2009 3:18 pm
Jak dobrze sobie przypominam przy przebudowie Bytomskiego rynku też prowadzono prace archeologiczne ,gdyż w trakcie przebudowy trafiono na wykopaliska.
Co do samej Agory ,to powoli przekonywuję się do powstania,gdyż jest to jedyna szansa,aby przyciągnąć mieszkańców(i nie tylko) do centrum miasta.MephiR - Czw Sty 15, 2009 6:32 pm

Jak dobrze sobie przypominam przy przebudowie Bytomskiego rynku też prowadzono prace archeologiczne ,gdyż w trakcie przebudowy trafiono na wykopaliska.
Różnica jest tylko taka, że na Rynku odkryto średniowieczne piwnice, a na skwerze przy pl. Kościuszki mogły pozostać jedynie pozostałości XIX i XX wiecznych kamienic. Ten obszar bowiem znajdował się poza murami miejskimi i jego dynamiczny rozwój nastąpił dopiero po ich wyburzeniu.kiwele - Czw Sty 15, 2009 6:48 pm
Po tym doprecyzowaniu moje nadzieje archeologiczne wyraznie slabna.MephiR - Śro Sty 21, 2009 4:10 pm
Dzisiejsze zdjęcia Vermuta z forum Polonii Bytom zrobione ok. godz 16:00:
- http://i41.tinypic.com/2j0hymc.jpg
- http://i39.tinypic.com/2gv6ft1.jpg
- http://i43.tinypic.com/20k4umo.jpgkiwele - Śro Sty 21, 2009 4:47 pm

Dzisiejsze zdjęcia Vermuta z forum Polonii Bytom zrobione ok. godz 16:00:
- http://i41.tinypic.com/2j0hymc.jpg
- http://i39.tinypic.com/2gv6ft1.jpg
- http://i43.tinypic.com/20k4umo.jpg

Na pierwszych dwoch zdjeciach domyslam sie, ze wykonuja okrezna sciane szczelinowa.
Jak gdzies czytalem ma ona miec 18-25 metrow glebokosci.

Ciekaw bylbym widoku pozniejszych robot przy jej spodzie.
Beda tam chyba cztery poziomy parkingu podziemnego.MephiR - Śro Sty 21, 2009 5:32 pm
Z tego, co mi wiadomo, to pod Agorą w ogóle nie będzie parkingu. Klienci mają zatrzymywać się na parkingu piętrowym zlokalizowanym na terenie Kwartału.kiwele - Śro Sty 21, 2009 5:36 pm

Z tego, co mi wiadomo, to pod Agorą w ogóle nie będzie parkingu. Klienci mają zatrzymywać się na parkingu piętrowym zlokalizowanym na terenie Kwartału.
No to po co ta gleboka sciana szczelinowa?
Parking wydawal sie tam rownie oczywisty jak np. kolejnosc liczb naturalnych.kaspric - Śro Sty 21, 2009 6:08 pm
^^ bo jest kondygnacja handlowa i technicznakris_61 - Śro Sty 21, 2009 7:03 pm
A planowane jest bezpośrednie dojście do galerii od parkingu, nie wychodząc na odkryty teren?kaspric - Śro Sty 21, 2009 7:07 pm
^^ niekiwele - Śro Sty 21, 2009 7:24 pm
W moim zyciu codziennym ciagle moge doceniac zalety jakie w miescie daja duze pojemne wielopoziomowe parkingi podziemne. W publikacjach na temat bytomskiej Agory, we wczesniejszych postach na tym Forum, wielokrotnie przewijaly sie informacje o parkingu podziemnym i to nawet wielopoziomowym.
Przy tego rodzaju kompleksowej inwestycji obliczonej na sciaganie tlumow ludzi taki parking jest po prostu standardem, a mozliwosc jego budowy na pustym inicjalnie terenie jest jak najbardziej oczywista, relatywnie latwa i efektywna. Wspomnijmy, ze sa dni, gdy na wielkim parkingu SCC w Katowicach trudno znalezc chocby jedno miejsce wolne.

Jestem zawiedziony dzisiejszymi informacjami. Chyba nawet wycofam pochwale Agory jaka zamiescilem w niedawnym poscie.

PS. Dodam jeszcze truizm, ze bez parkingow podziemnych niemozliwe jest cywilizowanie wspolczesnego pejzazu miejskiego.kaspric - Śro Sty 21, 2009 8:04 pm
^^ przesadzasz. Oczywiście lepiej mieć parking na miejscu, a nie 200m dalej, ale cóż, inwestor wybrał większą przestrzeń handlową i tyle w tym temacie. Zaletą jest to, że musisz wyjść w miasto, by wejść do galerii, zatem jest po prostu typowo miejska - jedynie szkoda deszczowych dniMephiR - Śro Sty 21, 2009 8:07 pm
Kwiele, parking podziemny na ok 40 miejsce będzie pod biurowcem, który zbuduje BPP obok parkingu piętrowego. Tyle że będzie przeznaczony jedynie dla pracowników wspomnianego obiektu. Klienci będą mogli korzystać z parkingu piętrowego obok, który według materiałów inwestora ma pomieścić 1000 pojazdów.

Mi się to rozwiązanie bardzo podoba, bo osoby zmotoryzowane chcąc nie chcąc, będą musiały po wyjściu z samochodu przejść przez kawałek miasta. Nie będzie czegoś takiego, że wjadą pod galerie i od razu w niej będą, a później wsiądą z powrotem do auta i pojadą prosto do domu.

Poniżej linki do wizualizacji wspomnianego parkingu piętrowego i biurowca:

Biurowiec:
Fot 1

Parking:
Fot 1
Fot 2
Fot 3kiwele - Śro Sty 21, 2009 8:34 pm

Kwiele,
Mi się to rozwiązanie bardzo podoba, bo osoby zmotoryzowane chcąc nie chcąc, będą musiały po wyjściu z samochodu przejść przez kawałek miasta. Nie będzie czegoś takiego, że wjadą pod galerie i od razu w niej będą, a później wsiądą z powrotem do auta i pojadą prosto do domu.

Z rozbawieniem to czytam i konkluduje bezlitosnie: Sadysta jestes, MpehiR, sadysta!
Brzmi to bardzo w stylu PRL-u.
Pamietam z Trybuny Robotniczej kolo 1970 r., ze w kop. Gliwice wynikiem akcji o zmniejszenie zachorowalnosci na schorzenia kregoslupa mialo byc wlasnie oddalenie placu autobusowego od bramy kopalni, bo spacer robi dobrze na zdrowie! Gornikom na szychte i po szychcie!
A piszesz na ogol madre posty. Tez musialo na mnie pasc!
Czesto slyszalem, ze ludzi trzeba uszczesliwiac na sile, takze wbrew ich woli.kaspric - Śro Sty 21, 2009 8:45 pm
Jak nie chcesz Kiwele, to nie musisz jeździć. Agora raczej będzie skierowana dla ludzi, którzy ruszają tyłek w miasto i uwierz mi - sądząc po gliwickim Forum - takich jest naprawdę wielu.kiwele - Śro Sty 21, 2009 9:14 pm
To inni decydowali o rodzaju parkowania w Agorze. Po prostu jestesmy mentalnie spoznieni o wiele lat. Tak sie budowalo kiedys. Dzis mamy w Polsce motoryzacje prawie amerykanska, z malym przesunieciem czasowym.
Po ogloszeniu wynikow na MCK kolo Spodka dowiedzielismy sie, ze Miasto w zasadzie mysli tam o parkingu tylko dla pracownikow, nie zdajac sobie nawet sprawy jak ten problem rosnie dla samego Spodka podczas roznych imprez.

W Agorze bedzie pracowac 850-1000 osob. Juz przez ten fakt miasto w ladnym promieniu zostanie zasmiecone dodatkowymi samochodami, bedzie sie jeszcze bardziej dusic. Bedzie sie gonic jeszcze bardziej Straz Miejska do wystawiania mandatow, do blokowania kol. Nie tedy droga.

Co do mobilnosci ludzi, to na pewno jakas racja, ale lekcje co do mozliwosci cywilizowanego parkowania juz dawno zostaly przerobione w dzisiejszym swiecie. Za pozno na dorabianie do tego tematu nowych teorii.
Jestem zawiedziony kolejna inwestycja w ktorej nie zadbano o wlasciwe wspolczesne rozwiazanie problemu parkowania, tym bardziej, ze byly po temu pelne mozliwosci.
Za duzy koszt? Parkingi naleza do bardziej rentownych inwestycji.MephiR - Śro Sty 21, 2009 10:50 pm
Kaspric pewnie lepiej wytłumaczy ode mnie, dlaczego zrezygnowano z parkingu pod Agorą, bo głębiej w tym siedzi, ale jak dobrze kojarzę, spowodowane jest jakimiś problemami z gruntem. Założę się, że dałoby się to zrobić, gdyby więcej dopłacono, ale z powodu wzrostu cen w budownictwie inwestor i tak zapłaci za Agorę kilkadziesiąt milionów więcej niż planował na początku.kaspric - Śro Sty 21, 2009 11:54 pm
@Kiwele, sory, ale Ty w ogóle czytasz nasze posty? Przecież będzie wielopoziomowy parking (ile to jest, 200m od Agory?), więc o jakim "zaśmieceniu" Ty mówisz? Jedynym problemem jest to, że musisz na te kilka kroków wystawić tyłek poza budynek.kris_61 - Czw Sty 22, 2009 8:05 am
No szkoda, że podziemnego parkingu nie będzie. Na najniższej kondygnacji ma byc umieszcony sklep typu "Delikatesy" oraz RTV AGD, dlatego zapewne korzystne by było podjechac z zakupionym telewizorem cz y mikrofala bezpośrednio pod auto zapakowac go i jechać do domu, podobnie jest z zakupami spozywczymi.
Natomiast dobra swoja stronę ma fakt, że potencjalni klienci muszą przejść kawałek miastem, dlatego, iż może ich to skłonić do spaceru po najbliższj okolicy i skorzystaniu z innych usługqlomyoth - Czw Sty 22, 2009 9:27 am

Na najniższej kondygnacji ma byc umieszcony sklep typu "Delikatesy"

Czyli możemy się spodziewać widoku ludzi zapychających z wózkami sklepowymi po ulicach Bytomia??MephiR - Czw Sty 22, 2009 10:21 am


Czyli możemy się spodziewać widoku ludzi zapychających z wózkami sklepowymi po ulicach Bytomia??

Wyolbrzymiacie sprawę. Jakoś nie widziałem jeszcze, żeby ktokolwiek wychodził z Supersamu z zakupami w wózku, a tam parking jest jeszcze bliżej. Nie róbcie z ludzi niepełnosprawnych. Wezmą siatki w ręce i przejdą te kilka metrów na parking.kiwele - Czw Sty 22, 2009 11:51 am
Mleko juz sie rozlalo.
Konczymy dyskusje z wrazeniem, ze jedni sa dziecinnie rozkapryszeni, a drudzy nie dorosli na dzisiaj.
Nastepnym razem uda sie lepiej!

NB. DĂŠsolĂŠ, sorry, jestem niepoprawny: sprytni handlowcy juz sobie dawno policzyli, ze oplaca sie miec u siebie duze parkingi, nawet darmowe, bo ludzie wtedy zapychaja z zakupami w wozkach, a nie wychodza z reklamoweczka jak z Supersamu.
A co do zrobienia tych pare krokow wiecej pieszo, to w modzie ciagle jest raczej sportowy jogging niz targanie zakupow.Prince - Czw Sty 22, 2009 1:47 pm
A ja mam takie pytanie czy ten parking w kwartale będzie płatny???

Jeśli nie (w co wątpię) to jeszcze można te 200m przeboleć, ale jeśli będzie płatny, to jest już problem...MephiR - Czw Sty 22, 2009 2:08 pm
Kwiele, mam wrażenie że mylisz Agorę z hipermarketem. Ludzie nie będą tam przyjeżdżać aby kupić jedzenie na miesiąc dla całej rodziny, bo w tych delikatesach nie będzie nawet w połowie takiego wyboru jak np. w Tesco w Silesii. Wystarczy porównać wielkość: Społem będzie mieć 1200m2, a Tesco w SCC ma 10 000m2. Większość osób będzie tam kupować ciuchy, książki, gazety lub chodzić do kina. Do tego nie są im potrzebne żadne wózki, bo nie będą nosić ciężarów.kiwele - Czw Sty 22, 2009 2:30 pm

Kwiele, mam wrażenie że mylisz Agorę z hipermarketem. Ludzie nie będą tam przyjeżdżać aby kupić jedzenie na miesiąc dla całej rodziny, bo w tych delikatesach nie będzie nawet w połowie takiego wyboru jak np. w Tesco w Silesii. Wystarczy porównać wielkość: Społem będzie mieć 1200m2, a Tesco w SCC ma 10 000m2. Większość osób będzie tam kupować ciuchy, książki, gazety lub chodzić do kina. Do tego nie są im potrzebne żadne wózki, bo nie będą nosić ciężarów.
MpehiR, ja tam chce przyjezdzac samochodem, bo program i uklad tego, jakby nie bylo, centrum czy osrodka zapowiada sie ciekawie. Samochodem, bo z Katowic kazdy inny dojazd do Bytomia jest relatywna udreka. Podobnie beda myslec wszyscy inni mieszkajacy w roznych "dziurach" wokol Bytomia. Dzis oni prawie wszyscy maja swoje samochody. Taki wyjazd jest rozrywka dla calej rodziny, prawie swietem. I wszyscy chca wygody. Agora bedzie centrum regionalnym, a nie dla jednej dzielnicy w miescie, i butiki ktorych nie ma w Ptakowicach czy Gornikach. Do Agory beda przyjezdzac tysiace ludzi.

Mozemy sie krzywic na fenomen SCC w Katowicach, ale bedzie pretensjonalnoscia proba wznoszenia sie ponad replike tego fenomenu w Bytomiu.

PS. Chocby w ubieglym roku przyjezdzalem iles razy do Bytomia i poszukiwania parkingu na ulicy byly zawsze trudne.MephiR - Czw Sty 22, 2009 2:56 pm
Kwiele, całkowicie się z Tobą zgadzam, ale powiedz mi jaka jest różnica pomiędzy przejściem 200 metrów od miejsca parkingowego na zwykłym placu jak np. przed Plejadą, od przejścia 200 metrów z parkingu piętrowego do Agory? Moim zdaniem żadna, bo i tak, i tak gdy pada deszcz trzeba mieć parasol, a w przypadku Agory jest jeszcze lepiej, bo po drodze są sklepy. Nie sądzę, by wiele osób czuło dyskomfort z tego powodu.absinth - Czw Sty 22, 2009 3:18 pm

Agora bedzie centrum regionalnym

Sam inwesor okreslil Agore jako "centrum miejskie a nie regionalne aczkolwiek nie bedziemy narzekac jesli przyjedzie ktos z dalszych miast"

tak mi sie przypomnialokiwele - Czw Sty 22, 2009 3:19 pm
I tu i tam trzeba, fakt, czasem niezle sie naspacerowac, a roznice sa bardziej psychologiczne, oczywiscie na korzysc parkingow zintegrowanych, zwlaszcza podziemnych.

W metrze paryskim rzadko sa skargi na przesiadki, a obiektywnie biorac czesto sa one bardzo klopotliwe, niwelujace korzysci, gdy cel podrozy nie jest odlegly.

Ten parking nadziemny na Webera wsrod zabudowy miejskiej bardzo mi sie nie podoba. A przy tym nie bedzie wystarczajacy, miasto sie bedzie nadal dusic.
Parking podziemny zintegrowany to cos dyskretnego. Uzywa sie go, ale w swiadomosci potocznej jakby nie istnial. Nie psuje miasta.

NB. Kiwele - mala rzeka we wschodnim Kongo i nazwa ulicy, przy ktorej mieszkalem przez 22 lata.MephiR - Czw Sty 22, 2009 5:00 pm
Ten parking to na pewno lepsze wyjście niż pozostawienie tam w dalszym ciągu ogromnej pustej dziury. Jak mogłeś zauważyć na wizualizacjach, które wrzuciłem, wypełnia on szczelnie cały kwartał pomiędzy ulicami Kwietniewskiego i Webera, dzięki czemu porządkuje pierzeje. W przyziemiu mają być sklepy, za sprawą których martwa do tej pory ul. Webera będzie miała szansę wreszcie ożyć.

W moim uznaniu projekt tego parkingu jest odpowiedni. Nie będzie ziać gołą, betonową konstrukcją, nie będzie żadnych wystających lamp jak w Solarisie w Opolu, a na parterze będą normalne sklepy.kris_61 - Sob Sty 24, 2009 9:45 amJak wynika zpowyższych zdjęć, tempo prowzdzonych robót jest imponujace. Sprowadzono jakieś nowe, dziwne maszyny, które drążą kanały bardzo głębokie. W te miejsca będzie wpuszczane zbrojenie.
Technika jest wprost zaskakujacaMephiR - Sob Sty 24, 2009 10:34 am
Warto dodać, że pojawił się kolejny dźwig na budowie. Fajnie to wygląda z ul. Gliwickiej, gdy zza kamienic wychylają się trzy potężne konstrukcje. Muszę kiedyś zrobić temu zdjęcie...kiwele - Sob Sty 24, 2009 11:38 am

Sprowadzono jakieś nowe, dziwne maszyny, które drążą kanały bardzo głębokie. W te miejsca będzie wpuszczane zbrojenie.
Technika jest wprost zaskakujaca

Mamy dowod, ze Marsjanie sa wsrod nas. I umieja nawet prawidlowo opisywac nowe nieznane im zjawiska.
Przeciez to jest wlasnie wykonywanie scian szczelinowych tyle razy juz wspominanych chocby na Forum!

W tej chwili w Katowicach wykonuja albo skonczyli juz wykonywac takie sciany dla Ghelamco na Sciegiennego. Wczesniej wykonywano je dla hotelu Angelo na Sokolskiej. Tunel dla DTS w Katowicach byl rowniez wykonany przy wspomozeniu ta metoda.

Ta metoda jest genialna, bo oszczedza niezmiernie wykonywanie wszelkiego zakresu robot ziemnych i zabezpiecza radykalnie teren na zewnatrz dokonywanej inwestycji.
Dzieki tej metodzie zostalo niezmiernie uproszczone wykonywanie wielopoziomowych parkingow podziemnych nawet w niezbyt szerokich ulicach zabudowanych kompletnie wysokimi budynkami.
Nawet pod ul. Mariacka o szer. 18 metrow , dzieki tej metodzie, mozna sie bylo pokusic o wykonanie kilkupoziomowego parkingu podziemnego. Ostatnio przygladam sie wykonywaniu takiego wielopoziomowego parkingu pod Boul. de la Reine w Wersalu, n-tego w tym niespelna 100-tysiecznym miescie..

NB. Na Forum jest informacja, ze sciany szczelinowe dla Agory beda mialy glebokosc 18-25 metrow. HĂŠlas, stracona okazja do wykonania parkingu.MephiR - Pon Sty 26, 2009 1:52 pm
Kolejne zdjęcie Vermuta. Tym razem z niedzieli:
- http://i40.tinypic.com/f3hoo3.jpgWit - Pią Lut 06, 2009 10:45 pm


Na placu Kościuszki budują. Na razie ścianę szczelinową
30.01.2009
Nasi Czytelnicy dzwonią do nas i pytają, co dzieje się na placu Kościuszki, gdzie ruszyła budowa galerii handlowej. Przypomnijmy, że zdania na temat tej inwestycji od początku były podzielone: sceptycy uważali, że miasto traci plac i i skwerek, zwolennicy przekonywali, że ta inwestycja oznacza rozwój Bytomia.

Tymczasem na plac Kościuszki wjechał ciężki sprzęt, pojawiły się kontenery i czerwone silosy. Widać je już z daleka. Trwa budowa ściany szczelinowej, która będzie odcinała budowaną galerię Agora od podziemnych wód gruntowych, a jednocześnie zabezpieczy otaczające budynki. Na placu pracuje firma Soletanche, która specjalizuje się w technologiach związanych z głębokim fundamentowaniem. Wykonawcę wybrał inwestor, który Agorę buduje, czyli firma Braaten+Pedersen plus Pa-rtners. Teraz jest robiony tak zwany wykop wstępny, a pracownicy usuwają około metra ziemi z całego terenu. Potem ruszą wykopy już pod same ściany szczelinowe.

- Zanim rozpocznie się budowa samego obiektu galerii, cały teren musi zostać odpowiednio przygotowany i zabezpieczony - tłumaczy Andrzej Waliszewski, kierownik projektu firmy Braaten+Pedersen plus Partners. - Ściana szczelinowa to żelbetonowy mur, który otoczy teren całego placu Kościuszki, zabezpiecza skarpy głębokich wykopów przed osuwaniem, a to pozwoli na wykonanie płyty fundamentowej i części podziemnej - dodaje.

Ściana będzie miała 18-25 metrów głębokości. Na budowie pracują tak zwane głębiarki hydrauliczne i linowe. Budowa ściany potrwa około trzech miesięcy. Na wiosnę zostało zaplanowane rozpoczęcie robót przy fundamentach.

Agora ma zostać otwarta na przełomie 2010 i 2011 roku. Inwestycja ma kosztować 90 milionów euro.

Powstanie tu budynek, składający się z trzech brył połączonych szklanymi arkadami. Na pięciu kondygnacjach galerii handlowej będzie mieściło się 120 sklepów i punktów usługowych. Wewnątrz budynku będą biegły uliczki tworzące ukad komunikacyjny obiektu. Przed galerią znajdzie się plac z ławkami i fontanną.

W galerii znajdzie pracę około 850 osób.

Agnieszka Klich - POLSKA Dziennik Zachodni

http://bytom.naszemiasto.pl/wydarzenia/953916.htmlMephiR - Sob Lut 07, 2009 3:48 pm
Kolejne zdjęcie Vermuta z forum Polonii:

- http://i39.tinypic.com/14cd468.jpg

Z tego, co widzę ścianka już prawie otoczyła cały plac budowy. Przy zbiornikach na cement są chyba elementy kolejnego dźwigu. Ładnie, ładnie .MephiR - Pon Lut 23, 2009 12:51 am
Z Bytomski.pl:

Nie będzie biurowca przy Kwietniewskiego
Firma stawiająca galerię handlową przy pl. Kościuszki zrezygnował z budowy nowoczesnego biurowca przy ul. Kwietniewskiego. Jak twierdzi, przyczyną nie jest światowy kryzys gospodarczy. Dziś zostanie ogłoszony przetarg na sprzedaż nieruchomości wraz z pozwoleniem na budowę.

Szkielet nieukończonego budynku miał być pierwotnie elementem dużej inwestycji miejskiej pod nazwą "Kwartał", w której pokładano ogromne nadzieje na zmianę wizerunku Bytomia. W ramach tego przedsięwzięcia pomiędzy ulicami Jainty, Browarnianą, Webera i Kwietniewskiego miał powstać przeszklony pasaż handlowy, hotel, luksusowe mieszkania i podziemny parking na 200 samochodów. Budowę nagle przerwano w 2002 roku, a szefom spółki realizującej inwestycję prokuratura postawiła zarzuty. Do dziś ukończono jedynie dwie kamienice przy ul. Jainty, ale dokonał tego już nowy właściciel. Szkielet przy ul. Kwietniewskiego nie miał takiego szczęścia i w dalszym ciągu straszy.

Firma Braaten+Pedersen plus Partners budująca galerię Agora na skwerze pomiędzy pl. Kościuszki, a ulicami Jainty, Piekarską i Dzieci Lwowskich, odkupiła w 2005 roku nieukończony budynek wraz z pozostałą częścią "Kwartau". Szkielet miał zostać zaadaptowany do funkcji biurowej, a w sąsiedztwie miał stanąć wielokondygnacyjny parking dla klientów centrum handlowego. Inwestor jednak wycofał się z budowy pierwszego obiektu. - Koncentrujemy się obecnie na realizacji naszego podstawowego celu, jakim jest wybudowanie galerii Agora, a także pobliskiego parkingu dla klientów, stąd decyzja o sprzedaży nieruchomości wraz z budynkiem w kwartale przy ul. Kwietniewskiego - tłumaczy Bożena Fedas-Frączek, dyrektor ds. rozwoju w BPP. Jak się dowiedzieliśmy, konstrukcja nieukończonego budynku nie nadawała się do funkcji biurowej, ponieważ została zaprojektowana z myślą o mieszkaniach. W spełnieniu standardów nowoczesnych biur przeszkadzają m.in. zbyt niskie kondygnacje, przez co niemożliwa byłaby instalacja różnych systemów potrzebnych w takich obiektach. Dlatego większa część szkieletu zostanie sprzedana. - Naszym zdaniem sprzedawany teren wraz z sąsiadującymi z nim działkami, również oferowanymi w przetargu, tworzą doskonałą lokalizację pod budownictwo mieszkaniowe, hotel lub inną atrakcyjną dla miasta inwestycję - twierdzi Bożena Fedas-Frączek.

Fragment nieukończonego budynku zostanie "pochłonięty" przez piętrowy parking, którego powierzchnia całkowita będzie wynosić 29 tys. m². Jego bryła szczelnie wypełni cały kwartał, dzięki czemu już niebawem ogromna dziura przestanie straszyć w centrum miasta. Na pięciu kondygnacjach - w tym jednej podziemnej - zmieści się około 1000 samochodów, natomiast na parterze powstaną sklepy i punkty usługowe.

To jest jeszcze melodia przyszłości, a tymczasem w miejscu dawnego skweru przy pl. Kościuszki powstała wielka dziura. Ma to związek z pierwszym etapem budowy galerii Agora, jakim jest wykonanie głębokiej na kilkadziesiąt metrów ściany szczelinowej, która otoczy cały plac budowy. Ma ona za zadanie zabezpieczyć go przed przeciekami wód gruntowych oraz ochronić przed uszkodzeniami okoliczne zabudowania. Prace przy jej budowie mogą jeszcze potrwać ok. miesiąca. W międzyczasie trwa komercjalizacja obiektu. Wynajęto już ponad 60% powierzchni. Docelowo w Agorze ma znaleźć się 120 sklepów i punktów usługowych, restauracje, kino Cinema City, sala widowiskowo-konferencyjna oraz biura. Budowa ma zostać zakończona na przełomie 2010 i 2011 roku.

http://bytomski.pl/portal.php?act=aktualnosci&id_akt=2422kris_61 - Pon Lut 23, 2009 11:25 am
Dziś zostanie ogłoszony przetarg na sprzedaż nieruchomości wraz z pozwoleniem na budowę.MephiR - Pon Lut 23, 2009 3:19 pm
Przetarg ogłosiła firma Braaten+Pedersen plus Partners, a oferowana jest nieruchomość wraz z pozwoleniem na budowę. Z ekspertyzy wykonanej przez rzeczoznawcę budowlanego konstrukcja jest w dobrym stanie i nadaje się do wykorzystania.kris_61 - Pon Lut 23, 2009 3:58 pm
To dość wcześnie zajarzyli, że kondygnajce nie mają stosownej wysokości. Chyba mieli na to trzy lata. Na szczęście obkiekt połozony jest w dobrym miejscu i może znajdzie się chętny na tę nieruchomość.
Równolegle do bydowy kawartału miały ruszyc prace przy budowie biurowca na Kwietniewskiego. Coś narazie cisza w tym temacie, byc może inwestor odłozy to zamierzenie w czasie?Są może jakies przecieki informacji w tej kwestii:)MephiR - Pon Lut 23, 2009 4:32 pm
Kris, nie pokręciłeś czegoś? Przecież biurowca przy Kwietniewskiego nie będzie. Może chodziło Ci o jakąś inną ulicę?

Wracając do tematu, to inwestor już od dawna rozważał rezygnację z adaptacji tego szkieletu. Fajnie by było, gdyby powstał tam jakiś hotel, bo tego typu obiektów brakuje w naszym mieście jak wody na pustyni. Pytanie tylko jaką powierzchnię użytkową ma ten szkielet i czy nie będzie przypadkiem za mały? W końcu przez jego środek miał biec zadaszony pasaż handlowy, co widać dokładnie na zdjęciach satelitarnych.pyja - Wto Lut 24, 2009 4:17 pm
strup dalej będzie straszył, ale tzw. zagraniczny inwestor postawi paskudne getto dla ludzi ktorym się udało, w centrum walącego sie miasta

Koj = Wojcik 2kris_61 - Wto Lut 24, 2009 9:36 pm
^^^
Samo się nigdy nic nie zrobi. Jeśli sięgnąć pamięcią do historii, wszystkie miasta leżące na granicy róznych kultur i osobowosci - takie jak Wilno, Lwów, Gdańsk, tak i Bytom zawdzięcza swe piękno, choć mam nadzieję nie bezpowrotnie "utracone," ludziom o różnej nacji, którzy mieli pieniadze i tu inwestowali. Przed wojną te piekne miasto zawdzieczało swój urok, bogatym Żydom, zamożnym Niemcom jak i polakom, których w Bytomiu było sporo. Mili własne sklepy, kamienice i inne obiekty uzyteczności publicznej. Czyli tak, jak dzisiaj. PozdrawiamWit - Nie Mar 08, 2009 1:54 pm


Trwa budowa galerii Agora
2009-02-27 15:15:51, ostatnia aktualizacja: 2009-02-27 15:22:28

W grudniu rozpoczęły się prace budowlane związane z wykonaniem ściany szczelinowej galerii Agora w Bytomiu. Firma Braaten+Pedersen plus Partners , będącą inwestorem przedsięwzięcia zaprezentował wizualizacje wielokondygnacyjnego parkingu dla klientów. Obiekt ma powstać 200 metrów od głównego wejścia do galerii handlowej.

Projekt zakłada budowę 6 kondygnacyjnego parkingu (od -1 do +4) dla, w sumie, około tysiąca pojazdów. Powierzchnia całkowita obiektu wyniesie 29 tys. m2. W szklaną elewację budynku parkingowego ma zostać wkomponowana istniejąca kamienica. Przejazd pomiędzy poziomami parkingu zapewnią dwukierunkowe rampy. W obiekcie znajdą się także windy.

Aktualnie trwa pierwszy etap budowy galerii Agora, który polega na budowie ściany szczelinowej. Wykonawcą jest, specjalizującą się w technologiach związanych z głębokim fundamentowaniem, firma Soletanche sp. z o.o.. Roboty budowlane związane z budową ściany potrwają ok. 3-4 miesiące, tak aby wiosną rozpoczęła się budowa właściwego obiektu

Galeria Agora, ma być według zamierzeń inwestora, wielofunkcyjnym obiektem, który połączy handel, rozrywkę, kulturę i biznes. Na 25 tysiącach m2 powierzchni handlowej ( z czego wynajęto już ponad 60%) znajdzie się 120 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych, wieloekranowe kino Cinema-City, specjalna sala pod wydarzenia kulturalne i powierzchnie biurowe. Po otwarciu, planowanym na przełomie 2010 i 2011 roku, na terenie obiektu pracę znajdzie ok. 850 osób.

Autor:lb
Źródło:Prime PR

http://www.gkw24.pl/wiadomosc/198/trwa- ... erii-agorakris_61 - Czw Mar 19, 2009 7:53 am
Coś nic się nie mówi na temat przetargu na fragment szkieletu kwartału, który był przewidziany na biurowiec!MephiR - Czw Mar 19, 2009 8:14 am
BPP to firma prywatna i nie musi ujawniać swoich transakcji. Nie dziwię się więc, że nic nie wiadomo na ten temat.ARTURO - Pią Mar 20, 2009 10:33 pm
Melduje,iż praca na budowie idzie pełną parą.
Przechodząc tamtędy po 23:00 widziałem uwijających się robotnikówkris_61 - Wto Mar 24, 2009 9:34 pm

Warta 186,5 mn zł umowa Erbudu dot. centrum handlowego w Bytomiu weszła w życieISB - 24-03-2009 18:42
Borgestad Properties AS, główny udziałowiec inwestora w projekcie centrum handlowo-rozrywkowego Agora Bytom w Bytomiu, wyraził zgodę na realizację umowy dotyczącej robót budowlanych o wartości 186,52 mln zł zawartej ze spółką Erbud, poinformował Erbud .
Erbud liczy na ok. 70 mln zł przychodów z tytułu realizacji tej inwestycji w 2009 r.

"Zarząd Erbud SA informuje, że w dniu wczorajszym otrzymał od inwestora potwierdzenie o akceptacji warunków umowy przez radę nadzorczą głównego udziałowca Inwesora - firmę Borgestad Properties AS" - głosi komunikat.

Inwestorem projektu jest firma Braaten Plus Pedersen+Partners Sp. z o.o.

"Wartość kontraktu do realizacji w latach 2009-2010 wynosi 186.518.999 zł, z czego około 70 mln zł przypadnie do realizacji w roku bieżącym. Z informacji posiadanych od Inwestora wiadomo jest, że obiekt jest w 60% skomercjalizowany" - czytamy dalej w komunikacie.

18 marca Erbud poinformował, że podpisał warunkową umowę z Braaten+Pedersen plus Partners w sprawie tego projektu. Umowa miała wejść w życie, jeśli rada nadzorcza Borgestad Properties (główny udziałowiec inwestora) nie wyrazi sprzeciwu do 24 marca.

Centrum handlowo-rozrywkowe w Bytomiu będzie miało powierzchnię ok. 57.350 m. kw. i będzie składało się z 4 części: galerii handlowej wraz z fitness/fantasy park, supermarketu, wydzielonej części restauracyjnej i kina.

Roboty mają rozpocząć się siedem dni od wejścia w życie umowy. Termin ich zakończenia wyznaczono na 15 listopada 2010 r.
Narastająco w I-IV kw. 2008 roku grupa Erbud miała 9,50 mln zł zysku wobec 31,79 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 1059,02 mln zł wobec 663,11 mln zł.Wit - Czw Mar 26, 2009 7:17 pm
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • romanbijak.xlx.pl  • Strona 3 z 5 • Wyszukano 552 wypowiedzi • 1, 2, 3, 4, 5
    Copyright (c) 2009 | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.