ďťż
[Katowice] Archikatedra Chrystusa Króla i Plac JP IIWit - Sob Maj 07, 2005 7:23 pm
Przed naszą monumentalną katedrą ma stanąć pomnik papieża Jana Pawła II. Trwa dyskusja, czy tak zaniedbany plac przed katedrą to odpowiednie miejsce na pomnik Wielkiego Polaka:

"Od kilku tygodni wiadomo, że w mieście stanie pomnik Jana Pawła II. Znana jest też jego lokalizacja. Na uroczystej sesj radni zadecydowali, że monument znajdzie się na placu Jana Pawła II przed katedrą Chrystusa Króla.

Na razie jednak plac zupełnie nie nadaje się do tego, aby stał na nim pomnik Ojca Świętego. Co gorsza, miasto nie ma właściwie pomysłu w jaki sposób tę sytuacje zmienić.

Władze miasta podjęły decyzję, ale na obelisk Jana Pawła II w tym miejscu jeszcze będziemy musieli poczekać. Fot. Marcin Tomalka Barbara Brandys chce żeby plac Jana Pawła II powiększył się i żeby jak najszybciej stanął tu pomnik Papieża. Fot. Marcin Tomalka

Konkurs już był

Z lokalizacją monumentu nie byłoby żadnego kłopotu, gdyby plac należał do miasta. Tak jednak nie jest. Teren w zdecydowanej większości należy do Górnośląskiej Spółdzielni Handlowej „Społem”. Znajdują się na nim budynki, z których dzierżawy spółdzielnia czerpie korzyści. „Społem” twierdzi, że może się swojej działki pozbyć, ale miasto musiałoby wypłacić stosowne odszkodowanie. Wiadomo, że chodzi o kilka milionów złotych. Operat szacunkowy z sierpnia 2003 roku opiewał na milion 715 tysięcy 600 zł.
Pomysł zagospodarowania obszaru ograniczonego ulicami: Jordana, Wita Stwosza, Ligonia i Plebiscytową pojawił się w 2000 roku. W 2001 roku został ogłoszony konkurs urbanistyczno-architektoniczny, który zorganizowali Urząd Miasta i katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Do konkursu zgłoszono 61 prac. Jury przyznało dwie nagrody i wyróżnienia. Propozycje architektów znalazły się w zapisach planu zagospodarowania przestrzennego rejonu pl. Jana Pawła II.
Jak więc według architektów i urzędników miał wyglądać plac przed katedrą? Przede wszystkim miały z niego zniknąć wszystkie zabudowania oprócz kamienic przy ul. Plebiscytowej. W północnej części placu od strony ul. Ligonia miało powstać muzeum archidiecezjalne. Już cztery lata temu w planach było postawienie pomnika Jana Pawła II. Uznano, że najlepszą dla niego lokalizacją będzie róg ulic Wita Stwosza i Powstańców.
Pod płytą placu miał się mieścić podziemny parking. Ciekawie wyglądała propozycja poprowadzenia ruchu kołowego ulicą Powstańców. Otóż pojazdy jadące z zachodu tuż przed ulicą Wita Stwosza wjeżdżałyby w tunel, z którego wyjeżdżałyby przed ul. Plebiscytową. Całości koncepcji dopełniały „źródło światła” umieszczone na środku placu oraz biblioteka archidiecejzalna przy ul. Plebiscytowej. – Nikt nie kwestionował rangi tego placu. Wiadomo było jednak, że jego przebudowa niesie ze sobą duże koszty ekonomiczne i społeczne – mówi Teresa Homan-Chanek, zastępca naczelnika wydziału rozwoju UM.

Przychylne „Społem”

Do planu, który zgodnie z prawem został wyłożony do publicznego wglądu, zarzuty wnieśli właściciele kamienic z ul. Plebiscytowej oraz „Społem”. Zostały one uwzględnione przez radnych i zrealizowanie pomysłu przebudowy terenu trzeba było odłożyć. W międzyczasie kuria wycofała się z planów postawienia muzeum achidiecezjalnego. Jak to zwykle bywa, wszystko rozbiło się o pieniądze. „Społem”, owszem, zgodziło się pozbyć swojego terenu, ale za odpowiednim odszkodowaniem. – Na tym terenie działa dziewięć firm i pracuje sześćdziesięciu ludzi. To nie jest tylko sprawa odszkodowania dla „Społem”, ale także dla wszystkich, którzy mają z nami podpisane umowy najmu – mówi Henryk Źabiński, prezes GSH „Społem”. – Proszę to wyraźnie napisać; ja nie jestem tym, który blokuje przebudowę placu. Na ten cel potrzebne są jednak duże pieniądze. Jeśli miasto zapłaci odpowiednie odszkodowanie, to my możemy się stąd wyprowadzić.

Sprawa jest otwarta

Prezes nie chciał zdradzić jaka kwota satysfakcjonwałaby „Społem”. Wiemy jednak, że chodzi o kilka milionów złotych. Powiedział nam natomiast jak można w krótkim czasie zmienić plac, żeby mógł na nim stanąć pomnik Jana Pawła II. – Moglibyśmy się zgodzić na wyburzenie budynku od strony ulicy Powstańców. Tam są magazyny. Jeśli komuś zależy na szybkim postawieniu pomnika, to można tylko częściowo zmienić wygląd placu, a następnie opracować docelową koncepcję. Osobiście uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wyburzenie wszystkich zabudowań pomiędzy ulicami Wita Stwosza i Plebiscytową. Wtedy powstałby plac z prawdziwego zdarzenia – uważa Żabiński. – Sprawa jest otwarta. Cały czas zastanawiamy się nad koncepcją zagospodarowania placu. Jesteśmy trochę w kropce, bo wszystko rozbija się o pieniądze. Jakieś rozwiązanie trzeba będzie przyjąć, bo pomnik Jana Pawła II musi być odpowiednio wyeksponowany – mówi Teresa Homan-Chanek. Dodaje, że kolejna koncepcja ma powstać w najbliższym czasie... "

PS....samą katedrę też moża by było podwyższyć
PIO - Sob Maj 07, 2005 7:35 pm
Ważne, że właścicielem tych działek nie jest PKP bo to by oznaczało, ze przez najbliższe 10 lat nic się nie ruszy a tak jest szansa, że powstanie jeden z piękniejszych placów w mieście. Jeszcze tylko niech podwyższą kopułę i odnowią ogrody przy Pałacu Biskupim i będzie cycuśTequila - Nie Maj 08, 2005 9:03 am
Ja zaprezentuję za to to co Sky na forum Bajo czyli projekty przebudowy Placu Jana Pawła II:
[img]http:///www.abis-software.com/de/projekte/pl01.jpg[/img]maciek - Wto Maj 10, 2005 5:46 pm
To ja wrzucę kolejny projekt, który kiedyś zaprezentował Sky.

a to kolejna wersja koncepcji zagospodarowania placy Jana Pawla II przed archikatedra:

KONKURS: Projekt Placu Jana Pawła II w Katowicach

IDEA: Projekt konkursowy na Plac Jana Pawła II w Katowicach został zrealizowany w oparciu o bardzo czytelny układ urbanistyczny, polegający na podzieleniu projektowanej działki na 3 podłużne strefy - pasy , z których środkowa stanowiła naturalne przedłużenie przedpola przed Katedrą Chrystusa Króla w Katowicac, wzmacniając jednocześnie jej monumentalny charakter. Jedno z bocznych stref zarezerwowane zostało pod lokalizację budynku Muzeum Archidiecezjalnego z zewnętrzną zieloną galerią na jego dachu. Natomiast drugie z bocznych pól zaprojektowano jako lokalne planty stanowiące przeciwwagę dla sąsiadującego na styku utwardzonego placu o charakterze typowego placu miejskiego. Pod strefą placu i zielonych plantów zaprojektowano duży podziemny parking dla samochodów osobowych.
salutuj - Wto Maj 10, 2005 6:45 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckotym - Sob Lip 30, 2005 11:05 am
Czy mogl by ktos wrzucic makiete zrobiona wedlug orginalnego projektu?Kiedys gdzies widzialem to, ale sie nie doszukalem sie, cos tekiego zostalo - chyba na bajo - wklejone przez forumowicza z gkw.Tequila - Sob Lip 30, 2005 12:34 pm
Projekty Katedry z : http://www.katedra.katowice.opoka.org.pl/fhistoria.htm
salutuj - Sob Lip 30, 2005 12:41 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckotym - Sob Lip 30, 2005 2:26 pm
Dzieki Tequila znam ta strone i szkice (kopula wyglada na nich troche przesadziscie)ale chodzilo mi o calkiem dobrej jakosci - chyba makiete - ktora przedstawiala katedre i moim zdaniem to byla najlepsza wizualka tej budowli jak widzialem, calosc byla w jednolitym kolorze wykonana i wklejoana byla na poprzednim forum - calkiem mozliwe ze przez ciebie - w rekacji na zarzuty postawione przez jednnego z forumowiczow odnosnie kiepskich walorow architektonicznych budowli.Tequila - Sob Lip 30, 2005 3:13 pm
Wiciu wybacz -ale musiałem to wyszukać :
tym - Sob Lip 30, 2005 3:56 pm
Dzięki o to mi chodzilo,są i wyzej wspomniane mury.O co chodzi z tym wyszukiwaniem i WitemTequila - Sob Lip 30, 2005 4:01 pm
Bo to zdjecie na forum Bajo zamieścił Wiciu - a musiałem wyszukać to na fotopages.tym - Sob Lip 30, 2005 4:04 pm
A zgode autora maszTequila - Sob Lip 30, 2005 4:06 pm
Grupowicze to jak jedna wielka rodzina - problemu to raczej nie bedzietym - Sob Lip 30, 2005 4:30 pm
Wit jest autorem tej makiety?Wit - Sob Lip 30, 2005 5:40 pm
Zrobiem skana z ksiązki o Katowicach, którą mam w moim domowym archiwumabsinth - Czw Paź 06, 2005 7:46 pm


rzut z gory

nie wiedzialem gdzie wrzucic
sam render w zasadzie dotyczy wydzialu Teologicznego...Bruno_Taut - Pią Paź 07, 2005 8:23 am
Ponoć budowniczy katedry, kiedy władza ludowa nakazała obniżenie bębna kopuły w stosunku do pierwotnego projektu, przyjął rozwiązanie umożliwiające podniesienie czaszy w "lepszych czasach". Wariant ten jest chyba rozważany w kręgach kurialnych. Na Politechnice Śląskiej powstała praca dyplomowa, której tematem było właśnie ewentualne podwyższenie konstrukcji. Koszt operacji wynosiłby około 1 miliona złotych.
Silny akcent w przestrzeni miasta z pewnością by się przydał. Mielibyśmy namiastkę bazyliki św. Piotra . Z drugiej strony za te pieniądze można by zamontować nowowczesne zabezpieczenia przeciwpożarowe w sześciu drewnianych kościołach.absinth - Pią Paź 07, 2005 8:37 am
milion to nie az takie wielkie pieniadze...Bruno_Taut - Pią Paź 07, 2005 8:39 am
Arcybiskup powinien zacząć sprzedawać odpustyabsinth - Pią Paź 07, 2005 8:44 am
Powrot do symonii bylby jakims rozwiazaniem hehehemaciek - Pią Paź 28, 2005 5:59 am


Miasto porozumiało się z GSH „Społem” w sprawie placu Jana Pawła II

Piątek, 28 października 2005r.

Miasto odkupi od „Społem” część terenu, który należy do spółdzielni. Z powierzchni ziemi zniknie kilka budynków, a pl. Jana Pawła II zostanie przebudowany. Prace mają zostać przeprowadzone w przyszłym roku.


Tak wygląda obecnie plac Jana Pawła II. Już wkrótce wyburzone zostaną budynki, widoczne po lewej stronie zdjęcia.

Koncepcja przebudowy placu przed katedrą Chrystusa Króla pojawiła się już w 2000 roku. Rok później odbył się nawet konkurs urbanistyczno-architektoniczny na zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy ulicami: Jordana, Wita Stwosza, Ligonia i Plebiscytową. Jury przyznało dwie nagrody oraz wyróżnienia. Propozycje architektów znalazły się w zapisach planu zagospodarowania przestrzennego rejonu pl. Jana Pawła II.

Do planu, który zgodnie z prawem został wyłożony do publicznego wglądu, zarzuty wnieśli właściciele kamienic z ul. Plebiscytowej oraz „Społem”. Zostały one uwzględnione przez radnych i pomysł przebudowy placu trzeba było odłożyć. Jak to zwykle bywa, na przeszkodzie stanęły pieniądze, a raczej ich brak. „Społem” deklarowało, że może pozbyć się swojego terenu, ale za odpowiednim odszkodowaniem. Urząd Miasta nie bardzo kwapił się wyłożyć kilka milionów zł, więc sprawa na kilka lat upadła.

Temat pojawił się ponownie w kwietniu tego roku. Na uroczystej sesji Rada Miasta zadecydowała, że na pl. Jana Pawła II stanie pomnik Karola Wojtyły. Sęk w tym, że na razie plac nie nadaje się do tego, żeby postawić na nim monument papieża.

Przez kilka miesięcy urzędnicy zastanawiali się jak powinien wyglądać obszar przed katedrą. Wiadomo było, że wszystkich zabudowań wyburzyć się nie da. Jeszcze w maju Henryk Żabiński, prezes GSH „Społem” mówił w rozmowie z DZ: „Moglibyśmy się zgodzić na wyburzenie budynku od strony ul. Powstańców. Tam są magazyny. Jeśli komuś zależy na szybkim postawieniu pomnika, to można tylko częściowo zmienić wygląd placu, a następnie opracować docelową koncepcję”.

Jak się okazuje, pomysł prezesa, w mniejszym lub większym stopniu, zostanie zrealizowany. UM porozumiał się ze „Społem” i odkupi część należącego do spółdzielni terenu. – Miasto kupi od 1 do 1,2 tys. metrów kwadratowych działki – mówi Julian Piwowarczyk, specjalista ds. organizacyjnych w GSH „Społem”. – Czekamy teraz na podział geodezyjny terenu, a potem na wycenę gruntu przez rzeczoznawcę. Ostatnim krokiem będzie oficjalne wystąpienie miasta o wykup części działki. To będzie podstawą do zwołania Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni, które podejmie decyzję o sprzedaży.
Jak informuje Waldemar Bojarun, rzecznik Urzędu Miasta, właśnie rozpoczęła się procedura podziału geodezyjnego terenu „społem” na pl. Jana Pawła II. – Do końca roku geodeci powinni zakończyć prace, a wiosną 2006 roku będzie można zburzyć część zabudowań – mówi rzecznik. Wiadomo już, że zniknie wysoki budynek od strony ul. Powstańców, w którym są magazyny „Społem” oraz część garaży w głębi placu. O tym, jak dokładnie przebiegać będzie linia wyburzeń, będzie wiadomo dopiero po zakończeniu podziałów geodezyjnych.

Jak będzie wyglądał przebudowany plac? – Postaramy się wykorzystać elementy prac, które wpłynęły na konkurs sprzed kilku lat – zapewnia Bojarun. Konkretnych rozwiązań na razie jeszcze nie ma. Nie wiadomo także, w którym miejscu stanie pomnik papieża. Mam nadzieję, że przebudowa placu zakończy się w przyszłym roku.

Jak to miało wyglądać?
Według architektów, którzy wzięli udział w konkursie na zagospodarowanie pl. Jana Pawła II, miały z niego zniknąć wszystkie zabudowania oprócz kamienic przy ul. Plebiscytowej. W północnej części placu od strony ul. Ligonia miało powstać muzeum archidiecezjalne. Już cztery lata temu w planach było postawienie pomnika Jana Pawła II. Uznano, że najlepszą dla niego lokalizacją będzie róg ulic Wita Stwosza i Powstańców. Pod płytą placu miał się mieścić podziemny parking. Całości koncepcji dopełniały umieszczone na środku placu „źródło światła” oraz biblioteka archidiecezjalna przy ul. Plebiscytowej.

Wiadomo, że na terenie przed katedrą nie powstanie ani muzeum, ani biblioteka. Jakie inne pomysły zostaną zrealizowane, na razie nie wiadomo.Bruno_Taut - Pią Paź 28, 2005 6:45 am
No tak. Nie będzie muzeum, ani biblioteki, ale za to postawią pomnik. Kolejne osiągnięcie światłych włodarzy naszego miasta.
Pomysł budowy osobnego muzeum był od początku chybiony. Muzeum Archidiecezjalne powinno znaleźć się w jednym kompleksie z Muzeum Śląskim. Kolekcje obu instytucji są komplementarne - pierwsze ma zbiory sztuki dawnej, drugie powinno koncetrować się na okresie industrializacji i sztuce nowowczesnej. Natomiast niewytłumaczalne jest dla mnie zaniechanie budowy biblioteki. Może wynika to z awersji niekórych samorządowców i hierarchów do książek?Wit - Pią Paź 28, 2005 7:31 am
Ważne, że jest szansa na rewitalizacje tego koszmarnego obecnie placu przed katedrą.koniaq - Pon Lis 21, 2005 7:43 pm
to co w koncu wyburza ?

salutuj - Pon Lis 21, 2005 8:22 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckokoniaq - Pon Lis 21, 2005 8:37 pm
mam nadzieje, że jakos zaślepia tez puste sciany :|salutuj - Pon Lis 21, 2005 8:43 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckod-8 - Pon Lis 21, 2005 10:09 pm
ja licze na to ze powstanie kolejny fajny plac w tym rejonie, juz teraz okolica wydz. teologicznego jest jednym z ladniejszych miejsc w centrumKris - Pią Maj 05, 2006 5:43 pm
Niewykluczone, że już 18 maja przy katedrze Chrystusa Króla stanie pomnik Jana Pawła
05.05.2006Jeszcze w maju albo na początku czerwca Urząd Miasta ma podpisać umowę z Górnośląską Spółdzielnią Handlową "Społem". Na jej mocy miasto stanie się właścicielem 1,4 tys. metrów kwadratowych placu Jana Pawła II, które teraz należą do spółdzielni.Kilka tygodni temu na zlecenie miasta został przeprowadzony podział geodezyjny terenu. Jest to o tyle ważne, że przy zagospodarowaniu obszaru nie obejdzie się bez wyburzeń kilku budynków.

Sprawa przebudowy placu ciągnie się już kilka lat. Jednak dopiero w ubiegłym roku nabrała tempa. Po śmierci papieża Jana Pawła II na uroczystej sesji radni postanowili, że w mieście stanie pomnik Karola Wojtyły. Za najlepsze miejsce dla niego uznali plac przed Katedrą Chrystusa Króla. Problem w tym, że zarówno wtedy, jak i teraz, ten obszar nie bardzo nadaje się do tego celu. Jak się dowiedzieliśmy, pomnik stanie więc w nieco innym miejscu, tuż obok głównego wejścia do katedry. Kilka dni temu usunięto tam postument, przypominający kształtem fontannę.

W Urzędzie Miasta, gdzie chcieliśmy potwierdzić nasze informacje, nikt nie chciał oficjalnie powiedzieć, czy już w maju będziemy mogli podziwiać pomnik. Od jednego z urzędników usłyszeliśmy, że prezydent niedawno bardzo interesował się pracami przy odlewaniu pomnika. Drugi powiedział nam, że nie usunięto by cokołu przy katedrze, gdyby nie miał tam w bliskiej przyszłości stanąć monument. Przypomnijmy, że 18 maja to data urodzin Karola Wojtyły.

O ile terminu postawienia pomnika nie udało nam się potwierdzić, o tyle wiemy na pewno, ile będzie kosztować miasto kupno części placu Jana Pawła II. Została już przygotowana wycena tej nieruchomości i jej wartość została oszacowana na 900 tys. 430 zł. Jak zapewnia Henryk Dzida, główny księgowy w GSH "Społem" spółdzielnia nie będzie kwestionować kwoty wyceny. - Zastanawialiśmy się nad tym, czy nie zlecić swojej wyceny, ale ostatecznie z tego zrezygnowaliśmy - mówi Dzida. - Dlatego jeśli dostaniemy wszystkie dokumenty, nie będzie przeszkód do podpisania umowy.

Grzegorz Żądło - Dziennik Zachodnisalutuj - Pią Maj 05, 2006 5:58 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoOskar - Pią Maj 05, 2006 6:10 pm
Cieszy fakt, że coś się będzie działo, cieszy, że prawdopodobnie zostanie wyburzonych tych kilka budynków (choć z drugiej strony nie pamiętam teraz jak wyglądają i czy powinny być wyburzone). Plusem jest to, iż rozmowy będą się toczyć i że jest spora szansa, że będzie to dość ciekawy fragment centrum miasta.

A co do pomnika, to powoli zaczynam się zastanawiać do "kogo" ludzie się modlą.

Nie wiem po co ten boom na JPII, ale staje się to podobne do tego, że kiedyś mielismy wszedzie "Obrońców Stalingradu" czy "Armii Czerwonej".salutuj - Pią Maj 05, 2006 6:12 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckohermit - Sob Maj 06, 2006 9:45 pm
mam jakieś niejasne obawy, ze pomnik stanie się swogo rodzaju "zapchajdziurą" (to nie to słowo, ale nie moge w tej chwili znaleźć dokładnie tego, o co mi chodzi) i zahamuje prace nad resztą placu na zasadzie - chcieliście pomnik? Macie, to o co jeszcze chodzi? Moim marzeniem - nierealym pewnie - jest, żeby wyburzyć wszystko z kwartału Ligonia/Stworsza/powstańców/Plebiscytowa i zrobć plac z prawdziwego zdarzenia.
A co do tego pomnika - mam nadzieję, że się trocę bardziej postarąją - w Sosnowcu ucięli mu rękę i ukradli pastorał - gdzieś się walał później na trawniku. Specjalnie nie wymagało to wysiłku, skoro pomnik z jakiegoś tworzywa sztucznego. Wandalizmu nie popieram, ale może przynajmniej szybciej go wymienią, bo to jest, przypomina bardziej kiepską karykaturę.salutuj - Sob Maj 06, 2006 10:34 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckohermit - Sob Maj 06, 2006 10:54 pm
Żaden parking! Absolutnie! To, co jest strefą z parkometrami (a przynajmniej kiedyś było i zaczynało się od Granicznej mniej więcej) spokojnie mogłoby być moim zdaniem strafą zamkniętą dla ruchu, za wyłączeniem mieszkańców. Urzędasy niech sobie limuzyny zostawiają na parkingach zlokalizowanych na obrzeżach, jak sobie rano zrobią półgodzinny spacerek to im nie zaszkodzi, a może zwiększy wydajność z racji porannego dotlenienia mózgów.salutuj - Sob Maj 06, 2006 11:47 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckohermit - Nie Maj 07, 2006 12:10 am
Oczywiście, że podziemny, ja również o innym nie myśałem. tylko jak jest parking, to do niego trzeba jakoś dojechać - i wyłączenie częsci miasta nie wiele tu zmieni, jak cały rucvh przejmie na siebie reszta, a kluczenie po ulicach jednokierunkowych będzie przypominało slalom. Już prędzej by mi pasowal stareńki pomysł, żeby taki parking zrobić na Placu Rady Europy (tak się to nazywa?) - mógłby być odpowiednio więszy a przy okazji nie jest to takie ścisle centrum jak okolice katedry.Darkat - Nie Maj 07, 2006 5:15 am
od plebiscytowej ręce precz Te kamieniczki tworzą niesamowity klimat tej ulicy. Jedynie co można to te przybudówki niskie usunąć. Natomiast ślepe ściany kamienic stojących przy plebiscytowej najchętniej widziałbym w bluszczu czy w jakieś innej roślinnościKris - Nie Maj 07, 2006 7:22 am
Ja też uważam, że Kamienice przy ul. Plebiscytowej powinny zostać zachowane. Plebiscytowa ma swój klimat. Miejmy nadzieję, że sytuacja tej urokliwej ulicy zmieni się wraz z remontem budynku byłej orkiestry radia???
Bardzo mi się podobały koncepcje wizualne pl. JPII we wcześniejszych postach (zaprezentowane przez AMK75 i Maćka). Ciekaw jestem czy coś z tego wyjdzie, byłby to piękny i reprezentancyjny kawałek Katowic.hermit - Nie Maj 07, 2006 9:22 am
heh, patrzę sobie teraz na zdjęcie lotnicze i poniekąd zgadzam sięz przedmówcami - ale albo mamy zachowaną pierzeję i dziwny asymetryczny plac, abo dziurę w zabudowie i monumelntalną przestrzeń na miarę monumentalnego budynku. Jednak chyba ustąpię - za mało starej zabudowy w mieście, żeby sobie pozwolić na koleną wielką dziurę.
/jakie brzydkie te emoty!/salutuj - Nie Maj 07, 2006 10:18 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoabsinth - Nie Maj 07, 2006 11:29 am
a ja jestem za parkingiem podziemnym
wiekszy problem niz ruch samochodowy to wlasnie zaparkowane na chodnikach auta wiec lepiej je schowac pod ziemieKris - Nie Maj 07, 2006 12:47 pm
Też jestem za parkingami podziemnymi. Akurat w tym terenie byłoby to idealne rozwiązanie (Katedra, Uniwersytet, niedaleko kompania Węglowa i Urząd Marszałkowski). Przy okazji tworzenia pl. JPII, za jedną robotą można byłoby stworzyć taki parking.
Mam nadzieję, że chociaż jeden taki parking powstanie w Katowicach (plany takiego parkingu planowano już na Pl. Sejmu Śląskiego, a efekt sami możemy zobaczyć)macu - Wto Maj 16, 2006 7:33 am
Pomnik Jana Pawła II właśnie stanął na cokole.MarcoPolo - Wto Maj 16, 2006 8:42 am
Widzialem , idiotyzm.absinth - Wto Maj 16, 2006 8:58 am
idiotyzm jak idiotyzm
mnie tam osobiscie to nie przeszkadza
przy katedrze akurat ten pomnik pasuje
czym innym byla propozycja nazwania AWF im Jana Pawla II bo specjalnego zwiazku to ja tam nie widzialem i ciesze sie ze wybrano w koncu Kukuczke na patronaMarcoPolo - Wto Maj 16, 2006 9:00 am
Mnie wkurzaja te statuetki. Korfanty, Pilsudki, JPII to wg mnie bezguscie.absinth - Wto Maj 16, 2006 9:08 am
ja np pomnik Korfantego bardzo lubie
a najfajniej wyglada gdy siedza na nim studenci z pobliskiego wydzialu filologii, to jest takie miejskie kiedys podobnie bylo z pomnikiem Husa w Pradze dopoki go nie ogrodzili ale tam to bylo przegiecie bo mu az na glowe wchodzili
lubie tez np pomnik na Placu Wolnosci, oczywiscie calkowicie abstrachujac od kwestii ideologicznych, sam w w sobie w tym miejscu po prostu pasuje

Pilsudki do mnie jakos nie przemawia szczegolnie ten postument ktory jest z jakiegos takiego ceglano rdzawego materialu i za cholere barwa nie pasuje do kolorystyki calej okolicy...MarcoPolo - Wto Maj 16, 2006 10:24 am
Mi zaden z nich nie pasuje. Rzeczywiscie Korfanty jest nabardziej znosny w jakims(?) sensie ale jakos niefortunnie stoi na srodku placu ni to bokiem ze niby wchodzi do Sejmu ale ja nie wiem. Ta koncepcja mnie nie przekonuje, calosc placu nie jest przez to spojniejsza a przydalby sie jakis lacznik. Choc i tak plac sie broni. Na samej jakosci artystycznej in abstracto tych pomnikow to sie nie znam. No w kazdym razie malo u nas wybitnych pomnikow, czy dokladniej pomnikow budujacych przestrzen publiczna. Malo tez rzezby abstrakcyjnej, nowoczesnej i "mlodziezowej" ale to podobno ma sie zmienic.Darkat - Wto Maj 16, 2006 3:05 pm
he he w końcu i ja zobaczyłem co to tam wyrosło przed katedrą wręcz aż się przestraszyłem w pierwszym momencie A więc tak kolorystycznie może być, niesprawia giganta bo nie moze stojąc przy tak dużym budynku. Jedynie co mi się rzuciło w oczy to niezachowanie proporcji postaci. Jak na moje oko postać zbyt długa jak na wysokość. Być może to było zamierzenie celowe żeby pokozać dostojność postaci.
Ogólnie nie wygląda to źle. Pomnik nie jest przekombinowany raczej prosty w formied-8 - Wto Maj 16, 2006 3:30 pm
ja to raczej zwolennikiem pomnikow nie jestem ani tym bardziej nie jestem fanem mody ( glupiej ) na JPII
w kazdym razie jedyny plus tego nowego pomnika jest taki, ze nie jest on jakis monumentalny i w stylu gigantomanskim. tyle dobrze, bo przez to jakos 'chowa sie' w tej calej okolicysalutuj - Wto Maj 16, 2006 5:07 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoKris - Wto Maj 16, 2006 7:43 pm
Pomnik Jana Pawła II stanął w KatowicachPrzemysław Jedlecki 16-05-2006 , ostatnia aktualizacja 16-05-2006 21:12
Jego odsłonięcie zaplanowano na piątek. Przy okazji katowicki magistrat za ponad 900 tys. zł kupił plac naprzeciwko katedry i zamierza zadbać o jego wygląd

Rok temu, tuż po śmierci Jana Pawła II, katowiccy radni postanowili wybudować Papieżowi pomnik. Wczoraj rzeźbę ustawiono na cokole z boku katedry. Od samego początku niektórzy przedstawiciele Kościoła sceptycznie traktowali pomysł radnych. - Nie sądzę, aby kolejne kopce, ulice czy pomniki sprawiły Ojcu Świętemu radość - mówił ks. prof. Michał Czajkowski, przyjaciel Jana Pawła II.

Podobnie uważał ks. Arkadiusz Wuwer, teolog z Uniwersytetu Śląskiego, który wprost stwierdził, że pomnik, to niewymagający wysiłku hołd. - Pieniądze, które mają iść na Jego pomniki, lepiej przeznaczyć na dzieci ulicy, biedną młodzież i dostrzegać człowieka - radził wtedy ks. Wuwer.

Radni zrobili jednak po swojemu i na piątkowy wieczór zaplanowano jego uroczyste odsłonięcie pomnika. Razem z postumentem kosztował miasto ok. 190 tys. zł. Zaprojektował go rzeźbiarz Gustaw Zemła. Jest to nieco zmieniona kopia dzieła, które artysta wykonał dla Montevideo, stolicy Urugwaju. Oficjalnie urzędnicy nie chcą tego komentować. Ale jeden z nich zwierzył się, że to dobry wybór, bo pomnik nie będzie trudną do zaakceptowania artysty i Papież jest po prostu do siebie podobny.

Waldemar Bojarun, rzecznik magistratu, mówi, że pomnik stanie w mieście z trzech powodów.

- Najważniejszy to ten, że chcemy, żeby wszystkich przypominał o naukach Jana Pawła II. Pamiętamy też, że był on w 1983 roku w Katowicach i później zgodził się przyjąć honorowe obywatelstwo miasta - mówi rzecznik.

Wcześniejsze opinie duchownych kwituje krótko: - Mamy w Katowicach dwa szpitale, hospicjum i szkołę imienia Jana Pawła II. Mamy więc pomniki instytucjonalne. Nam chodziło jeszcze o skromną figurę - tłumaczy.

Jerzy Forajter, przewodniczący Rady Miasta, przypomina, że miasto wydaje dużo pieniędzy na pomoc społeczną. - Nie zaniedbujemy pola tak bliskiego Kościołowi. A pomnik jest potrzebny nam - mieszkańcom - mówi.

Z budową pomnika zbiegła się decyzja Piotra Uszoka, prezydenta Katowic, który odkupił od Górnośląskiej Spółdzielni Handlowej "Społem" działkę naprzeciwko katedry. Gmina zapłaciła za nią ponad 900 tys. zł.

- To zbieg okoliczności. Rozmowy trwały długo. Zamierzamy powiększyć i upiększyć ten plac - mówi Bojarun.

Ks. Wuwer ma dziś nadzieję, że pomnik, który stanął z inicjatywy radnych, będzie kierował myśli i serca katowiczan ku nauczaniu Jana Pawła II. - I że będzie dla nich umocnieniem we wprowadzaniu ich w życie - dodaje.Wit - Wto Maj 16, 2006 7:46 pm
Mam nadzieję, że na pomniku się nie skończyd-8 - Śro Maj 17, 2006 4:21 pm
Z budową pomnika zbiegła się decyzja Piotra Uszoka, prezydenta Katowic, który odkupił od Górnośląskiej Spółdzielni Handlowej "Społem" działkę naprzeciwko katedry. Gmina zapłaciła za nią ponad 900 tys. zł.
jacek_t83 - Pią Maj 19, 2006 10:38 am
Ostatnio zrobilem troche zdjec tego pomnika JPII:

Z tylu jest taki napis wyrty:

Ludzie przychodza i spisuja to do zeszytow

Szczerze to nie porywa mnie ten pomnik, strasznie oklepany, kolor tez nie najciekawszy, a cokol to juz w ogole porazkasalutuj - Pią Maj 19, 2006 10:52 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckojacek_t83 - Pią Maj 19, 2006 11:28 am

cokół ma barwe fajna ale ksztalt taki typowo "koscielny"


Pawel litosci ten kolor wyglada, nie przymierzajac, jak wiekszosc moherowych beretowmaciek - Pią Maj 19, 2006 12:45 pm
Marudzicie, aż w d... szczypieabsinth - Pią Maj 19, 2006 1:59 pm
mnie tez kolor cokolu nie urzekl
wydaje mi sie ze popelniono ten sam blad co przy Pilsudskim gdzie kolorystyka w ogole nie nawiazuje do okolicznych obiektow. Tu to samo jasny piaskowy kolor katedry, elewacja z piaskowca Wydzialu Teologicznego a tu nagle taki jakis dziwny kolor cokola, choc trzeba przyznac ze nie rzuca sie to az tak jak w przypadku Pilsudskiego.

a sam pomnik ok. tzn standardzik ale brzydki nie jest po prostu utrzymany w kanonie pomnikow papiezasalutuj - Pią Maj 19, 2006 2:25 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckomiglanc - Pią Maj 19, 2006 4:55 pm
Jak sie pokryje patyna to katowickim zwyczjem te patyne sie zmyjeAndrzej - Pią Maj 19, 2006 6:43 pm
i bardzo dobrze ze sie zmywa to zielone paskudztwo
zobaczcie jak dziadowsko teraz wyglada pomnik powstancow slaskich

nikt mnie nie przekona ze patyna to cos ladnegoabsinth - Pią Maj 19, 2006 9:45 pm
mnie nikt nie przekona ze patyna jest brzydkaKris - Pią Maj 19, 2006 10:24 pm


Pomnik papieża Jana Pawła II poświęconyFot. Grzegorz Celejewski / AG

pj 19-05-2006 , ostatnia aktualizacja 19-05-2006 22:37

Arcybiskup Damian Zimoń poświęcił w piątek pomnik Jana Pawła II, który stanął na placu koło katowickiej katedry. Na uroczystość przyszło około tysiąca osób. Ks. Stanisław Puchała, proboszcz katedry, przypomniał, że przez ponad 40 lat w tym miejscu stał pusty cokół. Wiele osób zastanawiało się, co w tym miejscu stanie. Niektórzy twierdzili, że figura Matki Boskiej, inni, że Chrystusa Króla. - Teraz już wiemy, że cokół czekał na Jana Pawła II - mówił ks. Puchała.

Katowicki pomnik Papieża to dzieło Gustawa Zemły. O jego postawieniu zdecydowali ponad rok temu katowiccy radni. Postawienie pomnika kosztowało miasto ok. 190 tys. zł.Andrzej - Sob Maj 20, 2006 5:47 pm
pomnik jak pomnik dobrze ze stoi tam a nie np na placu wolnosci jak to ktos kiedys proponowalkoniaq - Sob Maj 20, 2006 6:15 pm
paskudny ten pomnikWit - Sob Maj 20, 2006 7:06 pm
generalnie ok....trochę zlewa się kolorystycznie z katedrą, ale to wina pomnika , a nie katedry....mogli go ustawić np. przed światynią na tle zieleni......motto super...w końcu jestem pokolenie JP2koniaq - Sob Maj 20, 2006 7:20 pm
wypraszam sobie ja jestem pokoleniem mp3babaloo - Nie Maj 21, 2006 2:19 pm
Jak dla mnie pomnik może być. Kształt jest ok. No może trochę głowa za mała. Kolory kiepskie ale czas je poprawi. Chciałbym, żeby był czarny. Pasowałby do otoczenia.

Nieformalna akcja pt "pomnik papieża w każdym mieście" niespecjalnie do mnie przemawia. Ale nie da się tego zmienić, więc chyba będę musiał to pokochać Zresztą, ten pomnik przynajmniej będzie się cieszył jakotakim zainteresowaniem, bo inne to tylko czasem dzieciom służą do zabawy.Kris - Czw Lip 13, 2006 9:21 am


Miasto kupiło plac

13.07.2006

Za niecały milion złotych Górnośląska Spółdzielnia Handlowa "Społem" sprzedała miastu część placu Jana Pawła II. Teren ten zostanie przebudowany, ale nie wiadomo jeszcze dokładnie, w jaki sposób.

Wczoraj został podpisany akt notarialny. Na jego mocy miasto stało się właścicielem 1,4 tys. metrów kw. ziemi na placu ograniczonym ulicami Powstańców, Wita Stwosza, Ligonia i Plebiscytową. W zamian spółdzielnia otrzymała 900 tys. zł. Na terenie, który był przedmiotem umowy, stoją zabudowania. Trzy budynki zostaną wyburzone. "Społem" przekaże puste nieruchomości do końca lipca. Co potem? - Bez zbędnej zwłoki przystąpimy do opracowania projektu zagospodarowania tego terenu - mówi Marian Zych, naczelnik wydziału rozwoju UM w Katowicach. - Z racji tego, że nie będziemy dysponować całością placu Jana Pawła II, nie będziemy mogli wykorzystać wyników konkursu, który odbył się kilka lat temu. Oczywiście skonsultujemy się z władzami kościelnymi, bo plac musi jakoś korespondować z pobliską katedrą.

Konkurs, o którym wspomina Zych, dotyczył całego placu. Wśród propozycji znalazły się m.in. fontanna, efektowne latarnie, a nawet podziemny przejazd pod ul. Powstańców.

(greg) - Dziennik ZachodniMarcoPolo - Czw Lip 13, 2006 9:26 am
Swieeeeeeeeeeeetnie!

Teraz tylko umiejetnie polaczyc to z przebudowa Plebiscytowej i uatrakcyjnieniem Placu Miarki i tworzy sie duzy obszar o wysokich walorach "rekreacyjnych". Plebiscytowa moglaby byc wylozona brukiem - bez podzialu na chodnik i ulice.salutuj - Czw Lip 13, 2006 10:49 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckobobtrebor - Czw Lip 13, 2006 11:26 am

Swieeeeeeeeeeeetnie!

Teraz tylko umiejetnie polaczyc to z przebudowa Plebiscytowej i uatrakcyjnieniem Placu Miarki i tworzy sie duzy obszar o wysokich walorach "rekreacyjnych". Plebiscytowa moglaby byc wylozona brukiem - bez podzialu na chodnik i ulice.


tam jest bruk, pod asfaltemDivinaCommedia - Czw Lip 13, 2006 1:12 pm

Swieeeeeeeeeeeetnie!

Teraz tylko umiejetnie polaczyc to z przebudowa Plebiscytowej i uatrakcyjnieniem Placu Miarki i tworzy sie duzy obszar o wysokich walorach "rekreacyjnych". Plebiscytowa moglaby byc wylozona brukiem - bez podzialu na chodnik i ulice.


A w Katedrze niech będą imprezy masowe...MarcoPolo - Czw Lip 13, 2006 3:22 pm
Hmm?DivinaCommedia - Czw Lip 13, 2006 5:40 pm

:roll: Hmm?
A tak sobie poleciałamBruno_Taut - Czw Lip 13, 2006 5:43 pm

Swieeeeeeeeeeeetnie!

Teraz tylko umiejetnie polaczyc to z przebudowa Plebiscytowej i uatrakcyjnieniem Placu Miarki i tworzy sie duzy obszar o wysokich walorach "rekreacyjnych". Plebiscytowa moglaby byc wylozona brukiem - bez podzialu na chodnik i ulice.


A w Katedrze niech będą imprezy masowe...absinth - Czw Lip 13, 2006 6:08 pm
w zeszlym roku chodzilem na te koncerty organowe
polecamFoto - Czw Lip 13, 2006 6:49 pm
Apropo "imprez" w katedrze to mam nadzieje ze w tym roku tez bedzie go gospel, bylem na ostatnim i juz nie moge sie doczekac kiedy znowu przyjadaMies - Śro Sie 09, 2006 4:46 pm
Brakuje na tym pomniku jeszcze cekinów i laserowej aureoli.

d-8 - Śro Sie 09, 2006 5:54 pm

Brakuje na tym pomniku jeszcze cekinów i laserowej aureoli.


to dosc trafne spostrzezeniekoniaq - Śro Sie 09, 2006 7:17 pm

Brakuje na tym pomniku jeszcze cekinów i laserowej aureoli.


to dosc trafne spostrzezenied-8 - Czw Sie 10, 2006 1:59 am
hmmmm a to dosc ciekawa propozycja....
szykuj sie na telefon od romana g.
ha ha hahermit - Wto Sie 15, 2006 7:15 pm
ostatnio mam nie po drodze w tamte okolice - powiedzcie - czy on rzeczywiście taki fatalny, czy tylko na zdjęciach tak wychodzi?
A te wizualki to co to jest? Kopula podniesiona, to miło, ale to obok? to juzpo inwazji chińsko-arabskiej na świat i przerobieniu jej na meczet? Bo co ja tam z tyłu widzę? Minaret?
Fatalne to wszysto, działania nie pozostawiające nawet złudzeń, że za nimi moze się kryć jakaś na szerszą skalę zakrojona wizja.miglanc - Wto Sie 15, 2006 7:50 pm
Hermicie nie wiem o czym mowiszjacek_t83 - Wto Sie 15, 2006 7:55 pm
a pomnik w nocy jest podswietlany ostatnio widzialem na wlasne oczyhermit - Czw Sie 17, 2006 7:57 pm
@miglanc
ale kanał, byłem przeknany, że w tym wątku widziałem te obrazki, moment, musze odnaleźc gdzie to było...
na litość boską, czy ja mam jakieś halucynacje wzrokowe? Przysiągłbym, że kilka dni temu to odlądałem - leciała cala strona na temat robienia porządków na placu przed katedrą - tam były takie dziwaczne wizualizacje.jacek_t83 - Czw Sie 17, 2006 8:08 pm
hermit co brales??Tequila - Czw Sie 17, 2006 8:27 pm
@Hermit
Są plany przebudowy Placu Jana Pawła II na piwerwszej stronie tego wątku
@Jacek
są sąhermit - Czw Sie 17, 2006 9:35 pm
dzięk!
No bo to:
http://www.abis-software.com/de/projekte/pl05.jpg
czy to
http://www.abis-software.com/de/projekte/pl04.jpg
No halo! co to jest? Wenecja?Mies - Pią Sie 18, 2006 11:20 am
Co to za wieża? Powinni dokończyć wszystko wg pierwotnego projektu, wywalić tego złotego papę na złom, zrobić bęben pod kopułę, wyburzyć garaże sprzed katedry i będzie ok.Tequila - Pią Sie 18, 2006 11:30 am

Co to za wieża? Powinni dokończyć wszystko wg pierwotnego projektu, wywalić tego złotego papę na złom, zrobić bęben pod kopułę, wyburzyć garaże sprzed katedry i będzie ok.

To minaret - jak przebudują ją na MeczetMies - Pią Sie 18, 2006 11:32 am
W takim razie wszystko w porządku. Uważam w takim razie, że budowa kolejnych trzech minaretów wokół katedry wprowadziłaby jeszcze jeden interesujący akcent wielokulturowości do naszego miasta.Bruno_Taut - Pią Sie 18, 2006 12:12 pm
Huraaa, bedziemy mieli Haghia Sophia. Tylko martwi mnie perspektywa wysluchiwania rykow muezzina. Do dzwonow juz sie przyzwyczailem.absinth - Pią Sie 18, 2006 12:50 pm
hehe
a mnie sie nawet podobaja te "spiewy" muezinow
nawet sobie sciagnalem kilka takich
na mnie to dziala jak muzyka relaksacyjnahermit - Pią Sie 18, 2006 6:03 pm
@absinth
a skąd ściągnąłeś? też chcę....
[no i wreszcie wiadomo, co miałem na myśłi mówiąc o minarecie, hihi]absinth - Pią Sie 18, 2006 11:51 pm
na emule i innych programach tego typu to jest

wpisujesz muezzin albo quran itp i wyskakuja takie kwiatkid-8 - Sob Sie 19, 2006 2:43 am
nie znacie sie na kawalkach relaksacyjnych w ogole
najlepszy relaks jest przy niemieckich i holenderskich dj-achWit - Sob Sie 26, 2006 11:12 pm
Z muzeinami lekko przesadzacie w tym temacie....i nie tylko z tym. Podobnie drażnią mnie głupie docinki odnośnie pomnika Jana Pawła II. Czemu to ma służyć?:roll:d-8 - Nie Sie 27, 2006 1:45 am
Wicie - ma prawo Ci sie nie wszystko podobac,

maja prawo nie podobac Ci sie poglady innych osob.
nie ze wszystkim musisz sie zgadzac.

docinki dot. pomnika - no coz - moze niektorym moze sie wydawac ze niektorych podejscie do niektorych spraw jest malo normalne i dosc mocno przesadzone.

jesli chcesz znac moje zdanie - dla mnie ten pomnik jest niepotrzebny. tym stwierdzeniem nie mam zamiaru nikogo obrazac. to jest po prostu moje zdanie na ww temat. i tyle.

a to czy pomnik jest kiczowaty lekko czy bardziej - pozwol innym oceniac bo maja do tego po prostu prawo!

poki co zyjemy w wolnym kraju ( jeszcze )Mies - Sob Wrz 23, 2006 8:10 pm
Jeśli chodzi o mnie to nie chodziło o samą postać ale formę tego monumentu, który moim zdaniem nieco kłóci się z tym co reprezentował papież. Jeśli Cię uraziłem, to przepraszam.

Znacie ten projekt katedry w Katowicach? (sorry za jakość)

aVgan - Pon Paź 23, 2006 12:54 pm
Miasto stało się właścicielem 1/3 tych baraków (te od strony Katedry)mają one zaniedługo iść do wyburzenia, ale nic tam narazie nie powstanie.Mies - Pon Paź 23, 2006 1:15 pm
Jak dla mnie to oby tylko wyłożyli to miejsce znośnymi płytami i będzie ok. Wolałbym żeby tam absolutnie nie próbowali nic stawiać - żadnych fontann, pomników itd, bo jak znam naszych "speców" to wyglądałoby to tak jak pomnik papieża albo Korfantego.aVgan - Pon Paź 23, 2006 1:24 pm
Dla mnie było by najfajniej gdyby podnieśli kopułę oraz wdrożyć w życie któryś z dwóch koncepcji tu prezentowanych. Co do fontann nie jestem ich wrogiem (chyba że wyglądają jak ta na pl. Wolności lub nie działają ) Jak by powstał duży plac od Ligonia do Powstańców znalazło by się na nią miejsce.Mies - Pon Paź 23, 2006 1:24 pm
A teraz coś co prawdopodobnie zainspirowało Gawlika przy projektowaniu jednego z elementów katedry. Podejrzenie o tę "inspirację" spowodowało sporą zmianę w trakcie budowy części frontowej, żeby się juz nikt nie próbował go czepiać.

aVgan - Pon Paź 23, 2006 1:37 pm
Oświeć mnie z łaski swojej i zdradź mi co to jest i gdzieWit - Pon Paź 23, 2006 1:56 pm
Arsenał w St.Peterburgu...byliśmy tam z Salutuj w tym roku.aVgan - Pon Paź 23, 2006 2:32 pm
Wielkie dzięki Miasto Piotra jest niestety na liście miejsc gdzie mam pojechać a nie gdzie byłemjacek_t83 - Pon Paź 23, 2006 2:34 pm

A teraz coś co prawdopodobnie zainspirowało Gawlika przy projektowaniu jednego z elementów katedry. Podejrzenie o tę "inspirację" spowodowało sporą zmianę w trakcie budowy części frontowej, żeby się juz nikt nie próbował go czepiać.

http://cbud.fm.interia.pl/ciek/cz5.jpg


nie prawdopodobnie tylko zainspirowalo pisze o tym OdorowskiMies - Pon Paź 23, 2006 2:54 pm
Nie do końca. Odorowski po prostu ujął to delikatnie. Z ówczesnej prasy branżowej wynika że Gawlika oskarżono, o skopiowanie portyku. Było to prawdopodobnie związane z tym, że był to młody architekt i dla starych projektantów to był szok, że to on własnie wygrał tak prestiżowy konkurs. Z tego powodu dodano mu do pomocy Franciszka Mączyńskiego żeby nad nim "czuwał" podczas dalszych prac. Rzecz w tym jednak, że całą sprawę wyciągnął właśnie Mączyński (twórca Pałacu Sztuki, IKC i Starego Teatru w Krakowie).
Z tej całej sprawy wynika właśnie nietypowy układ kolumn w tym miejscu.

No i jest to gmach Admiralicji, a nie Arsenału ściśle rzecz biorącsalutuj - Pon Paź 23, 2006 5:40 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoWit - Pon Paź 23, 2006 7:59 pm
@ tak Pablo

@ Mies...mój błąd

Przy okazji jak piszemy o Petersburgu w temacie o katedrze, to przykład, jak mogła by się prezentować nasza katedra, jakby kopułę zrobiono, jak projektowano. Petersburski sobór św Izaaka:
koniaq - Sob Lis 11, 2006 1:30 pm
Trzeba koniecznie dokonczyc budowe katedry.babaloo - Sob Lis 11, 2006 3:49 pm
Rozmawiałem o tym z księdzem Puchałą w zeszłym roku na kolędzie i powiedział, że nie zanosi się na szybkie dokończenie budowy katedry. Raczej możemy sie spodziewać remontu tej kopuły, która jest bo ona kiepsko wygląda jak się przyjżeć z bliska.

Stwierdził też filozoficznie, że przeceż katedry buduje się przez setki latMaar - Nie Gru 17, 2006 12:30 pm
W minionym tygodniu przeprowadzone zostały konieczne prace nad zabezpieczeniem kruszejących zwieńczeń kolumn na frontonie katedry. To prace wstępne przed koniecznym remontem elewacji katedry, attyki na dachu i bębna pod kopułą, który rozpocznie się wiosną przyszłego roku.absinth - Nie Gru 17, 2006 12:41 pm
przy okazji mogli by podwyzszyc kopule

ech marzenia...Mies - Nie Gru 17, 2006 2:26 pm
Wiadomo może kiedy wyburzą te budy i inne garaże na placu przed katedrą?Tequila - Nie Gru 17, 2006 5:34 pm
Jak wyremontuja kanalizację ...:babaloo - Nie Gru 17, 2006 6:30 pm
No właśnie, jakoś ucichło w tej sprawie ostatnio. Ale z tego co pamiętam to i tak nie mieli wyburzać tych wszystkich kamerlików tylko do jakiegoś tam miejsca licząc od katedry, co by zrobić większy placyk. W każdym razie takie porozumienie udało się osiągnąć pomiędzy UM a Społem.

A co do kanalizacji to od kiedy roboty się nie posuwają, to przestało być śmieszne.macu - Pią Gru 29, 2006 12:41 pm


salutuj - Pią Gru 29, 2006 5:42 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoPieczar - Pią Lut 02, 2007 11:55 am
Będzie remont katedry

Ksiądz prałat Stanisław Puchała, proboszcz parafii katedralnej, zapowiada przeprowadzenie w tym roku częściowego zewnętrznego remontu katedry.

REKLAMA
Praca miałyby objąć m.in. odnowienie frontowej ściany świątyni, modernizację attyki i "bębna" pod kopułą, a także zwieńczenia kolumn. - Mam nadzieję, że uda nam się zebrać pieniądze na ten cel. Jeśli tak się stanie, roboty będą mogły ruszyć wiosną, kiedy tylko poprawi się pogoda. Remont niektórych elementów zewnętrznych jest już naprawdę konieczny - mówi ks. Puchała.

Dziennik ZachodniSafin - Pią Lut 02, 2007 5:25 pm
ks. Puchała -ksiądz robiony na zamówieniejacek_t83 - Pią Lut 02, 2007 5:27 pm
żeby tylko tej elewacji na złoto nie rąbneli tak jak tego pomnika JP2Maar - Pią Lut 02, 2007 5:44 pm
^^ Zapewne nic ciekawego nie zmajstrują, IMO będzie odnowiona taką samą metodą jak UW .

PS: DZ potrzebował aż 47 dni aby zamieścić to info w gazeciekoniaq - Pon Lut 05, 2007 10:36 am
Moze by tak ktos wpadł na pomysl, by przy remoncie katedry od razu ja rowniez podwyższyc ?d-8 - Pon Lut 05, 2007 11:41 am

Moze by tak ktos wpadł na pomysl, by przy remoncie katedry od razu ja rowniez podwyższyc ?

zapomnijjacek_t83 - Pon Lut 05, 2007 11:51 am
Dominik gdzie Twój optymizm??d-8 - Pon Lut 05, 2007 11:58 am

Dominik gdzie Twój optymizm??

optymizm w niektorych przypadkach trzeba zamienic na realizmjacek_t83 - Pon Lut 05, 2007 12:03 pm
Praca miałyby objąć m.in. odnowienie frontowej ściany świątyni, modernizację attyki i "bębna" pod kopułą, a także zwieńczenia kolumnWit - Pon Lut 05, 2007 1:10 pm
a brakuje tych cm ok 3000/3500koniaq - Pon Lut 05, 2007 1:13 pm
tu jest mail, moze nawiazac kontakt jako stowarzyszenie, i rozpoczac akcje "podwyższenie kopuły" ?

Parafia.Katedralna@katowice.opoka.org.plbty - Pon Lut 05, 2007 2:00 pm

tu jest mail, moze nawiazac kontakt jako stowarzyszenie, i rozpoczac akcje "podwyższenie kopuły" ?

Parafia.Katedralna@katowice.opoka.org.pl


zdaje się że Abp Zimoń jest przeicwny podwyższaniu kopuły ze wzgledów na wysokie koszty.

ale może kiedyś...salutuj - Pon Lut 05, 2007 2:24 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoabsinth - Nie Lip 15, 2007 11:30 pm
zaczela sie rozbiorka tych baraczkow i magazynow na Placu Jana Pawla IIsalutuj - Nie Lip 15, 2007 11:35 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckomondello - Nie Sie 12, 2007 1:57 pm
według moich informacji , które otrzymałem od osób wynajmujących wcześniej te pomieszczenia będzie sie tam mieścić supermarket "ELEA"kropek - Nie Sie 12, 2007 2:39 pm

według moich informacji , które otrzymałem od osób wynajmujących wcześniej te pomieszczenia będzie sie tam mieścić supermarket "ELEA"

...o mój Boże...

tego to sie chyba nikt nie spodziewał.salutuj - Nie Sie 12, 2007 3:28 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckomondello - Nie Sie 12, 2007 3:43 pm
w dodatku, będą adaptować na ten cel istniejące obiekty magazynowe !!!!!!absinth - Nie Sie 12, 2007 4:07 pm
trzeba do UM bedzie napisac i sie dowiedziec jak to sie ma do tego co zapisano w załączniku do budżetu miasta na 2007 rok gdzie pod pozycja 121 przewidziano:"Przebudowa pl. Jana Pawła II" termin rozpoczecia inwestycji 2007 termin zakończenia 2009 rok...babaloo - Nie Sie 12, 2007 4:55 pm
Z tego co pamiętam, to na potrzeby placu JPII mają byc rozbierane tylko magazyny bliżej Katedry, ma też być zburzona Kamienica na Plebiscytowej, która jest najbliżej katedry, więc pewnie do tej wysokości zostaną zburzone magazyny.

Poniżej bardzo możliwe, że może byc supermarketabsinth - Nie Sie 12, 2007 5:00 pm
"Katowice - miasto wielkich absurdów"mondello - Nie Sie 12, 2007 5:25 pm
Dokładnie, dostałem taką samą informacje jak podaje babaloo !!! Dosyć ciekawe zestawienie , katedra-supermarket eheehehehehe . Jak się to potwierdzi to przynajmniej będe miał bliżej do Eleisalutuj - Nie Sie 12, 2007 5:33 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoTequila - Nie Sie 12, 2007 5:44 pm
Heheh - zamiast Elei postawią Lidlo podobne baraki Aldi, to juz nie wiem czy gorsze. Poza tym w tym mieście niewiele jest mnie już w stanie zaskoczyć (szczególnie in plus)d-8 - Pon Sie 13, 2007 8:28 am
przeszedlem sie tamtedy - i rzeczywiscie czesc budek jest tam wyburzonych ale ta dalsza czesc ( gdy idzie sie w strone budynku radia ) jest remontowana, robotnicy robili cos z dachem i ogolnie nie wygladalo to na rozbiorke na 100 %
nie bedzie to dobrze wygladac, oj nieMarcoPolo - Pon Sie 13, 2007 8:52 am
No niestety Katowice czyli wieczna prowizorka...koniaq - Pon Sie 13, 2007 8:56 am
to miasto jest chore !absinth - Pon Sie 13, 2007 3:05 pm
to niestety prawda...jacek_t83 - Pon Sie 13, 2007 3:10 pm
ktoś powinien za to beknąćDivinaCommedia - Pon Sie 13, 2007 4:03 pm
ktos ma strasznie chore poczucie humoru...no dość tej zabawy!!! może jeszcze ze cztery piwiarnie i dom z czerwonymi światełkami?absinth - Pon Sie 13, 2007 4:05 pm
napisalem do UM z pytaniem jak to sie ma do ich planow...Bartek - Pon Sie 13, 2007 4:38 pm
Ehhh :/salutuj - Pon Sie 13, 2007 4:51 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckosensei - Pon Sie 13, 2007 7:02 pm
boże co za miasto, jak można na coś takiego się godzić
miał powstać ciekawy plac a powstanie..... pawilon i jak by tego było mało-społemMarcoPolo - Pon Sie 13, 2007 8:04 pm
A jakby na podworeczku u Pana Ufoka ktos zrobil taka duza kupe?jacek_t83 - Pon Sie 13, 2007 8:05 pm
ale wiecie jak ta inwestycja sie szybko zwroci po kazdej mszy tam beda tlumyd-8 - Wto Sie 14, 2007 8:50 am

A jakby na podworeczku u Pana Ufoka ktos zrobil taka duza kupe?

dobra koncepcja

ale tak w ogole to zarabista wiocha z tym handlowym barakiem na placu przed katedra!

ze tak zacytuje slowa z piosenki: "a mialo byc tak pieknie..."Bruno_Taut - Wto Sie 14, 2007 9:16 am
Hmmm, nie najlepiej świadczy to o ambicjach lokalnego kościoła (nie wyobrażam sobie, by plany nie były konsultowane z kurią). Bezpośrednie sąsiedztwo katedry to wizytówka diecezji. W Muenster, które jest jednym z najpręzniejszych ośrodków katolicyzmu na północy Niemiec, przy katedrze zlokalizowano bibliotekę diecezjalną, w Paderborn jest muzeum. My będziemy mieli z jednej strony Caritas i dom ksiedza emeryta, z drugiej nowoczesny bazar. A można by stworzyć imponujący kompleks, stanowiący manifestację tradycji i intelektualnej siły Kościoła. Jest już wydział teologiczny, redakcja "Gościa Niedzielnego" i Radia eM, aż prosi się o porządną bibliotekę, dużą, wielopoziomową księgarnię (nie taką, jaka już jest w budynku drukarni i "GN") i jakąś galerię.absinth - Wto Sie 14, 2007 9:26 am
plany co do biblioteki z tego co pamietam byly

mozna to zdaje sie zobaczyc na stronie http://www.stabil.com.pl/index_frame.htm dzial referencje >> edukacjaBruno_Taut - Wto Sie 14, 2007 9:28 am

plany co do biblioteki z tego co pamietam byly

mozna to zdaje sie zobaczyc na stronie http://www.stabil.com.pl/index_frame.htm dzial referencje >> edukacja


A Szombierki Bytom były mistrzem Polski. I co z tego?absinth - Wto Sie 14, 2007 9:36 am
a Wojewodztwo Slaskie mialo kiedys autonomie. I co z tego?Bruno_Taut - Wto Sie 14, 2007 9:40 am

a Wojewodztwo Slaskie mialo kiedys autonomie. I co z tego?

A to, że będzie miało znowu, a zamiast biblioteki będzie Elea.absinth - Wto Sie 14, 2007 9:44 am


A to, że będzie miało znowu, a zamiast biblioteki będzie Elea.


Jesli miedzy tymi dwoma stanami istnieje zwiazek przyczynowo skutkowy to rozumiem, ze jedyna szansa na to aby nie bylo Elei a byla biblioteka jest nieprzywracanie autonomiiKris - Wto Sie 14, 2007 12:17 pm
A tyle było gadki o wykupie placu przez miasto i powaznymi inwestycjami na tym terenie. Znowu czyli jak zawsze wyszło inaczej. Gratuluję pomysłu. W jednym miejscu , coś dla duszy i coś dla ciała. 2 w 1

przypominam, że przed kościołem Piotra i Pawła na Mikołowskiej też jest miejsce na ELEA.
Ale poważnie - nieraz prezydent mawiał, że w Katowicach nie ma miejsca na duże sklepy, a tutaj niespodzianka. Czyli - najciemniej pod latarniąBruno_Taut - Wto Sie 14, 2007 12:21 pm


A to, że będzie miało znowu, a zamiast biblioteki będzie Elea.


Jesli miedzy tymi dwoma stanami istnieje zwiazek przyczynowo skutkowy to rozumiem, ze jedyna szansa na to aby nie bylo Elei a byla biblioteka jest nieprzywracanie autonomiirasgar - Śro Sie 15, 2007 6:52 am
A myśleliśmy że Oszuk nie zna się na architekturze - a tu prosze: on po prostu preferuje styl "dobudówkowo-prowizorkowy", bardzo konsekwentnie dbając by ten (unikalny w światowej architekturze) trend nie zniknął z naszych oczu...absinth - Czw Sie 23, 2007 1:42 pm
budowa idzie w najlepsze:
Darkat - Czw Sie 23, 2007 3:49 pm
zamiast zburzyć te budynki to je przebudowują Może i to lepiej bo nie postawią blaszakasalutuj - Czw Sie 23, 2007 4:20 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoKris - Pią Sie 24, 2007 11:01 am
Nadal nie ma koncepcji przebudowy pl. Jana Pawła II
dziś


Rozpoczął się już remont pawilonu przy zbiegu ulic Wita Stwosza i Ligonia.

Rok temu miasto kupiło od Górnośląskiej Spółdzielni Handlowej "Społem" część działki przy pl. Jana Pawła II. Urzędnicy zapowiadali wtedy, że bez zbędnej zwłoki przystąpią do opracowania projektu zagospodarowania tego terenu. Minął rok, a pomysłu na nowy wizerunek placu jak nie było, tak nie ma. Za to za remont swojego pawilonu wzięła się "Społem".

Pomysłów na przebudowę placu pomiędzy ulicami Powstańców, Wita Stwosza, Ligonia i Plebiscytową było już co najmniej kilka. Co więcej, kilka lat temu miasto ogłosiło nawet w tej sprawie konkurs. Wśród propozycji znalazły się m.in. fontanna, efektowne latarnie, a nawet podziemny przejazd pod ul. Powstańców. Szybko okazało się jednak, że sprawy własności działek na tym terenie uniemożliwią zrealizowanie ambitnych pomysłów. Pojawiła się wiec koncepcja zagospodarowania chociaż części placu. Latem ubiegłego roku miasto porozumiało się z GSH "Społem" w sprawie odkupienia fragmentu terenu. Chodziło o 1,4 tys. metrów kw. Spółdzielnia dostała za tę ziemię 900 tys. zł.

Przez rok miasto nie potrafiło wymyślić, co zrobić na części placu, chociaż podobno prace nad tym trwają. - Został już ogłoszony przetarg na wyburzenie jednego budynku. W dalszej kolejności zostaną wyburzone dwa następne - mówi Waldemar Bojarun, rzecznik Urzędu Miasta. - Nie ma jeszcze gotowej koncepcji zagospodarowania placu, ale sprawa powinna się wyjaśnić w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Tymczasem na decyzje miasta nie czekała spółdzielnia, która niedawno rozpoczęła remont swojego pawilonu przy zbiegu ulic Wita Stwosza i Ligonia. - Ten budynek był w złym stanie technicznym - mówi Henryk Żabiński, prezes GSH "Społem". - Planujemy zakończyć remont późną jesienią. Na razie nie wiadomo jeszcze jaka działalność będzie tu prowadzona. W grę wchodzi m.in. elegancki pawilon spożywczo-przemysłowy. Szukamy inwestora strategicznego. Chcemy otworzyć sklep jeszcze przed świętami.
Grzegorz Żądło - Dziennik Zachodni
http://katowice.naszemiasto.pl/wydarzenia/762114.htmlJaimar - Pią Sie 31, 2007 8:08 am
No to już mniej więcej wiadomo co będzie (taka moja hipoteza)
Miasto czeka z koncepcją aż Społem skończy "elegancki pawilon spożywczo-przemysłowy" a potem na swojej części placu zafunduje Katedrze porządny, wybrukowany bkb parking, którego zresztą ta część miasta łaknie jak kania dżdżu
Albo jeszcze lepiej - "wymusi" budowę tego parkingu na inwestorze o którym mówi Społem.jacek_t83 - Pią Sie 31, 2007 8:35 am
elegancki pawilon spożywczo-przemysłowylabsinth - Pią Wrz 07, 2007 9:35 am
odpowiedzi na moje pismo co miasto robi w przedmiocie placu JPII sie nie doeczekalem ale za to ogloszono przetarg:

PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
1) Opis
1.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Rozbiórka budynku magazynowego Nr 1 zlokalizowanego przy Placu Jana Pawła II w Katowicach ramach inwestycji „ Przebudowa Placu Jana Pawła II”
1.2) Rodzaj zamówienia: Roboty budowlane
nie przysługuje odwołanie
1.3) Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia:
„Rozbiórka budynku magazynowego Nr 1 zlokalizowanego przy Placu Jana Pawła II
w Katowicach” dla zadania inwestycyjnego pn.: „ Przebudowa Placu Jana Pawła II”
w zakresie:
a)rozbiórki budynku magazynowego,
b)wykonania robot zabezpieczających,
c)wykonania tymczasowego zagospodarowania terenu po rozbiorce budynku.
Szacowana wartość zamówienia : 83.860,13 zł nettoTaczq - Sob Wrz 08, 2007 10:00 am

No to już mniej więcej wiadomo co będzie (taka moja hipoteza)
Miasto czeka z koncepcją aż Społem skończy "elegancki pawilon spożywczo-przemysłowy"

Moge to potwierdzićsalutuj - Sob Wrz 08, 2007 11:19 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoJaimar - Pią Paź 26, 2007 7:56 pm
W tym tygodniu zauważyłem rusztowania przy pustej kamienicy przy Plebiscytowej - tej najbliżej Katedry. OIDP ta kamienica jest przeznaczona do rozbiórki.
Rusztowania na oficynie od strony Katedry.sensei - Pią Paź 26, 2007 8:50 pm
co do tego pawilonu to widać że zależy im na czasie-przechodziłem tam pare dni temu koło 19-tej i słyszałem że jeszcze trwają robotyabsinth - Pon Lis 05, 2007 9:34 am
jeszcze wczoraj pisalem, ze Wydzial Budownictwa nie odpowiada w terminie na wnioski, a tu prosze dostalem odpowiedz...
salutuj - Pon Lis 05, 2007 10:13 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoabsinth - Pon Lis 05, 2007 10:19 am
Pawle, taki plan zagospodarowania własnie pierwotnie byl sporzadzony dla tego obszaru, ale Społem wniosło protest i protest ten miasto, postepujac krotkowzrocznie, uznalo, w efekcie czego buduje sie tam teraz jakis market
magistrat wyszedl z zalozeni, ze nie chce placic odszkodowania z tytuly zmiany przeznaczenia gruntu (zminy niekorzystnej dla Spolem) i woli miec reprezentacyjna przestrzen publiczna przed Katedra z marketem Elea w roli glownej...

do miasta nalezy to co obecnie jest namiasta placu plus te baraczki ktorych slepa sciane mozna podziwiac stojac na schodach katedry...salutuj - Pon Lis 05, 2007 10:21 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoabsinth - Pon Lis 05, 2007 10:30 am
teraz nie jestem pewien, ale to zdaje sie bylo w czasach kiedy obowiazywaly jeszcze stare mpzp

choc moze nie opierac sie wylacznie na moje pamieci przytocze fragment artykulu z 2005 roku:

"Koncepcja przebudowy placu przed katedrą Chrystusa Króla pojawiła się już w 2000 roku. Rok później odbył się nawet konkurs urbanistyczno-architektoniczny na zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy ulicami: Jordana, Wita Stwosza, Ligonia i Plebiscytową. Jury przyznało dwie nagrody oraz wyróżnienia. Propozycje architektów znalazły się w zapisach planu zagospodarowania przestrzennego rejonu pl. Jana Pawła II.

Do planu, który zgodnie z prawem został wyłożony do publicznego wglądu, zarzuty wnieśli właściciele kamienic z ul. Plebiscytowej oraz „Społem”. Zostały one uwzględnione przez radnych i pomysł przebudowy placu trzeba było odłożyć. Jak to zwykle bywa, na przeszkodzie stanęły pieniądze, a raczej ich brak. „Społem” deklarowało, że może pozbyć się swojego terenu, ale za odpowiednim odszkodowaniem. Urząd Miasta nie bardzo kwapił się wyłożyć kilka milionów zł, więc sprawa na kilka lat upadła."rasgar - Pon Lis 05, 2007 3:35 pm
to tak a propos - przejeżdżając ostatnio przyuważyłem chyba rusztowania przy oficynie pierwszej kamienicy od ul. powstańców

będzie remont? bo wydawało mi się że mieli te oficyny wyburzać...salutuj - Pon Lis 05, 2007 5:55 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoJaimar - Pon Lis 05, 2007 10:44 pm

to tak a propos - przejeżdżając ostatnio przyuważyłem chyba rusztowania przy oficynie pierwszej kamienicy od ul. powstańców

będzie remont? bo wydawało mi się że mieli te oficyny wyburzać...


Pisałem o tym jakis czas temu (tydzien lub dwa) - dzisiaj te rusztowania zostały zdemontowane i ok. 16.00 załadowane na autko i wywiezione. Nie wiem za bardzo po co tam wogóle stałyrasgar - Wto Lis 06, 2007 4:28 pm

(...) dzisiaj te rusztowania zostały zdemontowane i ok. 16.00 załadowane na autko i wywiezione. Nie wiem za bardzo po co tam wogóle stały

może trenowaliWit - Pon Lis 26, 2007 10:48 pm
Katowicom gratulujemy marketu przed katedrą
Tomasz Malkowski2007-11-26, ostatnia aktualizacja 2007-11-26 21:34W bliskim sąsiedztwie katedry Chrystusa Króla w Katowicach powstaje niski pawilon handlowy, rażąco odstający od śródmiejskiej zabudowy. - Ten barak to gwałt na tkance miejskiej - mówią zbulwersowani architekci.
Znajdujący się przed katedrą plac Jana Pawła II prezentuje się mizernie. To niewielki skwer wciśnięty pomiędzy ul. Powstańców, na którą wychodzi front świątyni oraz tyły kamienic i magazynów. Te ostatnie są własnością Górnośląskiej Spółdzielni Handlowej "Społem".

Już sześć lat temu miasto chciało zadbać o to miejsce. Zorganizowało więc konkurs architektoniczny na zagospodarowanie placu (konkurs kosztował prawie 100 tys. zł). W efekcie cały kwartał przy katedrze miał zostać oczyszczony z prowizorycznej zabudowy, a jej miejsce miały zająć Muzeum oraz Biblioteka Archidiecezjalne. Niestety, przez lata zarzucano budowy tych obiektów, więc placu jak nie było, tak nie ma.

Teraz na rogu ulic Wita Stwosza i Ligonia Społem modernizuje starą halę, która najprawdopodobniej zamieni się w market. - To gwałt na tkance miasta - przestrzega Marek Skwara, katowicki architekt. - Miał tu być reprezentacyjny plac odpowiadający skalą monumentalnej katedrze. Ta inwestycja handlowa przekreśla te zamierzenia. Zamiast tego będzie zlepek niezwiązanych ze sobą obiektów - dodaje.

Skwara, jak wielu jego kolegów, brał udział w konkursie na przebudowę placu. - To kolejny konkurs w Katowicach, z którego miasto nie wyciągnęło żadnych wniosków. Podobnie było z konkursem na pl. Rady Europy, a wcześniej na rynek i okolice dworca PKP. Jak tak dalej pójdzie, to żaden architekt nie będzie w tych konkursach startował, bo i po co - mówi Skwara.

Pawilon handlowy nie podoba się też księdzu prałatowi dr Stanisławowi Puchale, proboszczowi parafii katedralnej. - To przykre, że coś takiego powstaje w samym centrum, prawie przed wejściem do katedry. Plac nie jest ważny dla kościoła, ale dla miasta i jego mieszkańców. Tu powinna powstać piękna przestrzeń, a nie kolejny market - mówi rozżalony proboszcz.

Prace przy sklepie odbywają się w pośpiechu, nawet w ostatnią niedzielę hałas maszyn słychać było w czasie mszy. Nie wiadomo jeszcze, co dokładnie powstanie w pawilonie. Społem prowadzi w tej sprawie rozmowy z najemcami. Jeszcze kilka miesięcy temu wspominano o "eleganckim pawilonie spożywczo-przemysłowym".

Sytuacją zaniepokojony jest też Tomasz Studniarek, prezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Rozbudowa tego baraku to jakieś nieporozumienie. Był rozstrzygnięty konkurs, jego warunki powinny być wpisane do miejscowego planu. Gdyby tak zrobiono, zamrożono by w tym miejscu wydawanie decyzji o budowie takich obiektów. Tak się nie stało - mówi Studniarek, który uważa, że przy braku miejscowego planu takich dziwnych inwestycji może być w śródmieściu Katowic więcej.

Urzędnicy tłumaczą, że nie mogli zablokować inwestycji. - Zgodnie z prawem nie można zabronić właścicielowi modernizacji jego obiektu, tym bardziej że zachowuje obecną funkcję handlową. Jednak udało nam się wstrzymać rozbudowę tego budynku w stronę ulicy - tłumaczy Waldemar Bojarun, rzecznik katowickiego magistratu.

Bojarun dodaje, że miasto odkupiło od GSH "Społem" za 900 tys. zł prawie 1,4 tys. m kw. działki i w przyszłym roku zacznie się rozbiórka znajdujących się tam hal. - Plac na pewno zostanie poszerzony. Mnie osobiście też nie podoba się ten pawilon, ale nie byliśmy w stanie go kupić. Cena proponowana przez Społem była nie do przyjęcia - twierdzi Bojarun.
........
kandydat na kostkęsalutuj - Pon Lis 26, 2007 11:06 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoJaimar - Wto Lis 27, 2007 8:34 am
Czy w przypadku prezydenta miasta jest coś na kształt impeachmentu ?
IMHO ilość szkód poczynionych w obecnej kadencji jest zatrważająca.nizki - Nie Gru 23, 2007 4:34 pm
przecież takie spółdzielnie jak SPOŁEM, to przechowalnia komuchów i ciepłe posadki.
Nie spodziewajcie się po nich jakichś przemyśleń estetycznych. Dla nich iczy się tylko kasa jaką zarobią z wynajmu budynku dla ELEA.babaloo - Nie Gru 23, 2007 5:40 pm

przecież takie spółdzielnie jak SPOŁEM, to przechowalnia komuchów i ciepłe posadki.
Nie spodziewajcie się po nich jakichś przemyśleń estetycznych. Dla nich iczy się tylko kasa jaką zarobią z wynajmu budynku dla ELEA.


Dla każdego przedsiębiorcy liczy się głównie kasa. Trudno mieć o to pretensje. Może miasto Katowice mogło zrobić więcej aby odzyskać ten teren. Ale tego do końca nie wiemy.Jaimar - Wto Lut 26, 2008 8:32 am
Elea jeszcze nie do końca gotowa, ale chyba dzisiaj otwarcie.
Pomijając fakt niezbyt szczęśliwej lokalizacji, to IMHO mogłaby stanowić wzorzec do naśladowania dla reszty lidlów i biedronek - jakby nie patrzeć to blaszakiem nie jest.salutuj - Wto Lut 26, 2008 8:43 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoKris - Wto Lut 26, 2008 9:59 pm

Elea jeszcze nie do końca gotowa, ale chyba dzisiaj otwarcie.
Pomijając fakt niezbyt szczęśliwej lokalizacji, to IMHO mogłaby stanowić wzorzec do naśladowania dla reszty lidlów i biedronek - jakby nie patrzeć to blaszakiem nie jest.


Obiekt byłby ładny , ale jakby był postawiony na jakimś jednym z katowickich osiedli.
Niestety wg mnie to koniec wizji o pięknym, wielkomiejskim placu JPII.
A plany placu były bardzo ciekawe.
NIestety wyszło jak zawsze: projekty, które trafiły do szuflady.
absinth - Śro Lut 27, 2008 8:39 am
obiekt chyba stara sie nawiazywac do dworca w Chebziu, docenilbym to gdyby nie fakt jego lokalizacji.

sprowadzic troche mieszkancow przedmiesc Paryza, oni juz beda wiedzieli co z tym zrobic...Wit - Śro Lut 27, 2008 8:40 pm
Market zdobi plac przed katowicką katedrą
Tomasz Malkowski2008-02-27, ostatnia aktualizacja 2008-02-27 21:22W zmodernizowanych halach między ulicami Wita Stwosza i Stanisława Ligonia od środy można robić zakupy.

Przeciwko inwestycji protestowali architekci oraz ks. Stanisław Puchała, proboszcz parafii katedralnej. Ten ostatni w środę nie był już tak krytycznie nastawiony. - Zmodernizowali halę przyzwoicie, wejście do sklepu nie jest od katedry, tylko od Ligonia. Teraz oczekuję od miasta, że uporządkuje teren przed samą katedrą - mówił o swoich wrażeniach ks. Puchała.

Architekci, którzy długo mieli nadzieję, że hale prędzej czy później zostaną zburzone, a teren po nich ładnie zagospodarowany, też nie mieli kwaśnej miny. Wszystko dlatego, że wybudowane jeszcze przed II wojną światową hale odrestaurowano pod okiem konserwatora miejskiego. Dzięki temu market nie przypomina zwykłego blaszaka. Ściany pokrywa cegła klinkierowa, na elewacji widoczna jest konstrukcja stalowa, a całość stylizowana jest na malowniczą fabryczkę.

Hale należały do Górnośląskiej Spółki Handlowej "Społem", która wydzierżawiła je francuskiej sieci Elea. Czy to znaczy, że z obiecywanego przez władze Katowic stworzenia przed katedrą reprezentacyjnego placu nic nie wyjdzie? Niekoniecznie. Urząd kupił za 900 tys. zł od GSH "Społem" sąsiadujące z marketem hale i magazyny. Wkrótce będą wyburzone, a wtedy można będzie przystąpić do kolejnych prac.

Powinny ruszyć jeszcze w tym roku. Miasto poprosiło katowickich projektantów ze Stowarzyszenia Architektów Polskich o pomoc. Jak nam powiedział Tomasz Studniarek, prezes SARP-u w Katowicach, projekty już są przygotowywane, ale za wcześnie, by mówić o konkretach.

Ten plac ma pecha
Tomasz Malkowski2008-02-27, ostatnia aktualizacja 2008-02-27 21:23

Plac Jana Pawła II przed katedrą powstaje z takimi samymi trudnościami, z jakimi budowano samą świątynię. Jej wznoszenie rozpoczęto w 1927 r., a zakończono dopiero w 1956 r. Kryzys ekonomiczny lat 30., okupacja hitlerowska i wreszcie komunistyczne władze PRL-u zepsuły ostatecznie projekt Zygmunta Gawlika. Dlatego do dziś świątynia nie doczekała się zwieńczenia w postaci kopuły na wysokim tamburze, a jest w formie przysadzistej i nieproporcjonalnej kopuły. Budowla od kilkudziesięciu lat nie zyskała też odpowiedniego placu, mimo że o jego powstaniu mówi się od dawna. Ostatni konkurs zakładał także budowę Muzeum Archidiecezjalnego.

Trzeba nam się tylko pocieszać, że słynna katedra św. Pawła w Londynie, która liczy już trzy wieki, również nie doczekała się placu. Wciśnięta jest w gęstą zabudowę z biegnącą obok ruchliwą ulicą. Trudno tam znaleźć miejsce, z którego można by podziwiać w całej okazałości monumentalną świątynię...........
to tych "miejskich" magazynów jeszcze nie wyburzono?.....może czekają, aż same się zawalą ...ale to pieroństwo to nie zabytki, wiec pooooostojąkiwele - Śro Lut 27, 2008 9:04 pm
Przy okazji.Co sie dzieje z dawna ELEA - Hala Parkowa?
Gdy wyjezdzalem w listopadzie to konczono tam wybebeszanie calego srodka, chyba z wszystkimi sciankami dzialowymi.kropek - Śro Lut 27, 2008 9:10 pm

Przy okazji.Co sie dzieje z dawna ELEA - Hala Parkowa?
Gdy wyjezdzalem w listopadzie to konczono tam wybebeszanie calego srodka, chyba z wszystkimi sciankami dzialowymi.


ALMA :D:Djacek_t83 - Czw Lut 28, 2008 2:56 pm
[press=mms]895[/press]koniaq - Czw Lut 28, 2008 3:02 pm
edit: NIEMĄDRY KSIĄDŹ !!!

Proboszcz katedry chętnie wyraził swoją opinię również na temat powstałego w tym miejscu sklepu: - Sklep ma charakter służebny względem lokalnej społeczności i należy się tylko cieszyć, że powstał tu właśnie sklep, a nie jakiś głośny klub... Bo i tak przecież mogło być – mówi z uśmiechem ksiądz Puchała. – Liczymy jednak, że miasto znajdzie jakiś sposób na estetyczne zagospodarowanie tej części terenu, w której jest posiadaniu – dodaje.absinth - Czw Lut 28, 2008 3:12 pm
Koniaq no proponuje pewien umiar w wyrazaniu emocji

to nie jest miejsce ani na klub ani na market tylko na reprezentacyjny plac.

btw z wydzwieku art. rozumiem ze mmsilesia jest raczej na tak?jacek_t83 - Czw Lut 28, 2008 3:14 pm

btw z wydzwieku art. rozumiem ze mmsilesia jest raczej na tak?
spytaj autora ale watpiemacu - Czw Lut 28, 2008 3:16 pm
Jeśli ksiądz cieszy się, że obok kościoła powstaje market to nie jest to standardowa sytuacja. Prawdopodobnie nie wiadomo o co chodzi ;-)salutuj - Czw Lut 28, 2008 3:28 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoJaimar - Wto Mar 11, 2008 9:50 am
Nie wiem czy znowu nie zmieniła się qńcepcja Placu JPII. Kamienica stojąca najbliżej katedry - która OIDP miała zostać wyburzona (kamienica oczywiście ), jest raczej remontowana, bo nie przypuszczam żeby ktoś przed wyburzaniem robił izolację fundamentów.Jaimar - Czw Kwi 17, 2008 8:14 pm
Dzisiaj na barakach przed Katedrą zawisła żółta tablica informująca o ich rozbiórcemacu - Czw Kwi 17, 2008 8:24 pm

Dzisiaj na barakach przed Katedrą zawisła żółta tablica informująca o ich rozbiórce
A cały teren ogrodzili. Zaczyna siętaxi - Pią Kwi 25, 2008 9:00 am
Pracuje w tych okolicach i codziennie widze jak postepuje wyburzanie budynków na placu przy katedrze. w zasadzie mozna powiedziec wreszcie bo ta sciana nie wygl;adala nazbyt atrakcyjnie. ciekawe co po tym?salutuj - Pią Kwi 25, 2008 9:39 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoKris - Pią Kwi 25, 2008 10:20 am
Ciekawe czy jest jakiś projekt na Plac JP2?absinth - Pią Kwi 25, 2008 10:28 am
był, ale po wybudowaniu tam supermarketu to ma sie nijak do realnych szans jego realizacjiWit - Nie Kwi 27, 2008 2:44 pm


Rozbiórka przed katedrą
25.04.2008
Trwają zapowiadane od dawna prace rozbiórkowe budynków w rejonie pl. Jana Pawła II naprzeciwko Katedry Chrystusa Króla. Ma on zostać w tym roku przez miasto w pełni uporządkowany, w planach jest teren zielony. Pieniądze na ten cel radni przyznali w marcu. Część terenu przylegająca do placu od strony skrzyżowania ulic Ligonia i Wita Stwosza należy do Górnośląskiej Spółdzielni Handlowej „Społem”. Ta wydzierżawiła stojący tam pawilon (w części zabytkowy) jednej z sieci handlowych, która odnowiła go zgodnie z zaleceniami konserwatora i otworzyła jeszcze w lutym.

(bib) - POLSKA Dziennik ZachodniJaimar - Nie Kwi 27, 2008 7:13 pm
^^ A wygląda to tak (a raczej wyglądało w piątek rano) :Przy okazji załapał sie mały wypadek przy pracy :

MefistoTT - Nie Kwi 27, 2008 7:46 pm
czy są gdzieś przedstawione plany zagospodarowania tego terenu ?Jaimar - Czw Maj 08, 2008 7:14 am
Dalsza część prac na Placu JPII, ale juz nie jest tak różowo

Nie wszystkie paskudne baraki zostały wyburzone (i nie mam tu na myśli Elei ) :Poza tym na skwerze przed Katedrą robią "porządek" z chodnikami dotychczas niezakostkowanymi - wymieniają stare betonowe krawęzniki na nowe betonowe krawężniki oraz stare, pokrzywione betonowe płytki chodnikowe na nową szarą kostkę betonową . Dokładnie się nie przyjrzałem, ale chyba też starają się wygospodarować miejsca parkingowe przy Powstańców - przed KatedrąMarcoPolo - Czw Maj 08, 2008 8:42 am
A moglby to byc calkiem urokliwy kawalek miasta. :/salutuj - Czw Maj 08, 2008 9:16 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoskimaniac - Czw Maj 08, 2008 11:02 am
na przebudowę Powstańców na odcinku od Kościuszki do Francuskiej (a więc też na tym przed Katedrą) jest ogłoszony przetarg. To by było dziwne, żeby teraz coś robić z tą ulicą i stawiać przy niej parkingi.Jaimar - Czw Maj 08, 2008 7:47 pm
Może przetarg na Powstańców nie obejmował Placu JPII ?
Opiszę dokładniej co do tej pory zostało zrobione :
1. Stary granitowy krawężnik przy Powstańcow pozostał na miejscu (został chyba przełożony)
2. Stary chodnik z płyt betonowych został rozebrany i przesunięty w stronę Elei - po bokach ma teraz nowe betonowe krawężniki , przy nich rząd albo dwa kostki granitowej a w środku kostkę betonową - nie szarą jak myślałem, ale żółtą (tego samego typu co czerwona na Andrzeja).
3. Pomiędzy nowym chodnikiem (żółtym) a Powstańców pozostało tochę wolnej przestrzeni - częściowo rosną na niej drzewa, ale na środku jest trochę wolnego miejsca - i tam, po jednej (na razie) stronie został zabudowany pod skosem krawężnik - pomiędzy betonowym a granitowym, tak jakby miał ograniczać miejsce do parkowania, albo wjazd - jak będzie coś konkretnego widać to cykna zdjęcie.
4.Reszta betonowych alejek z płytek została zlikwidowana - będa nowe, z kostki pomiędzy betonowymi krawężnikami i byc może w ramkach z granitu.

Zniknął tez płot - tak wygląda teren po magazynach :

macu - Czw Maj 08, 2008 8:01 pm
Rozstawiono również rusztowania przy ścianie kamienicy znajdującej się po prawej stronie tego zdjęcia, tutaj niewidocznej.Jaimar - Czw Maj 08, 2008 8:43 pm
W tej kamienicy trwa solidny remont - zostały odkryte, zaizolowane i zakryte fundamenty, wstępnie załatany dach i pewnie jeszcze inne rzeczy, których nie widać.Jaimar - Czw Maj 29, 2008 6:14 pm
Co do przewidywanego parkingu naprzeciw Katedry - na szczęście moje przypuszczenia okazały się mylne - tam będzie szerokie, podniesione i brukowane przejście dla pieszych :

SPUTNIK - Czw Maj 29, 2008 8:50 pm
jakie to metaforyczne ; w niedzielne popołudnie wprost z bram katedry , szerokim przejściem do supermarketusalutuj - Czw Maj 29, 2008 8:53 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoMichał Gomoła - Czw Maj 29, 2008 10:07 pm

jakie to metaforyczne ; w niedzielne popołudnie wprost z bram katedry , szerokim przejściem do supermarketu

wejście jest z drugiej strony przecież

Co oni tam budują z tej cegły?Jaimar - Pią Maj 30, 2008 7:01 am
Zasłaniają niewyburzone magazyny.Jastrząb - Sob Maj 31, 2008 1:03 pm

Katedra dziś przed południem. Przed nią dwa wozy Drzymały.


Tutaj ogólnie tak widać jak panowie kopią


j/w, tylko z innej strony


Oto i jak wygląda nawierzchnia wokół największego kościoła katedralnego w Polsce


A tak wyglądają nowopowstałe zewnętrzne rogi placu.


A to jest przeciwległy róg. Proszę zwrócić uwagę, na włazy techniczne, jak zostały one subtelnie wkomponowane w nawierzchnię


Na tym zdjęciu utrwaliłem łaskę pańską spływającą na ludzi pod katedrą.Darkat - Nie Cze 01, 2008 8:57 am
to nie będzie żaden plac co najwyżej skwer. Wogóle wielkie nieporozumienie to co robia. Ten obiekt handlowy powinien byc blisko ulicy a nie koło niej tworzyć dodatkowy parking. Nie wiem czemu pomiędzy tą częścią handlową a tym skwerem przy Powstańców jest taka różnica wzniesiewń. Totalne nieporozumienie wszystko powinno być w jednej płaszczyźnie.
No i te użyte materiały Mariacka powinien być standartsalutuj - Nie Cze 01, 2008 9:11 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckokropek - Nie Cze 01, 2008 9:25 am
^^ no wlasnie ... :/

na Mariackiej zdaje sie, ze poprzesuwano czesc tych wlazow itp. tak, zeby choc troche mniej szpecily nawierzchnie deptakusalutuj - Nie Cze 01, 2008 9:27 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dzieckoWit - Nie Cze 01, 2008 11:39 am
guliki kłują w oczy, bo ktoś mądry wymyślił okrągły wzór kostki w tym miejscu...po co? równolegle by się to jakoś zakamuflowało....100 lat za murzynami...ale i tak ta okolica jest spier.... więc zbytnio sie nie martwię
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • romanbijak.xlx.pl  • Strona 1 z 2 • Wyszukano 502 wypowiedzi • 1, 2
    Copyright (c) 2009 | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.