[Trzebinia-Chrzanów-Libiąż] plany, inwestycje...
maniak - Nie Cze 10, 2007 2:49 pm
Chyba najwyższa pora umieścić temat dotyczacy wschodnich rubieży naszego regionu.
Na poczatek troche planów.
1.Zagospodarowanie placu za Domem Towarowym Orion. Dla nieznających miasta, jest to ten pusty plac zaraz przy światłach (droga Katowice-Kraków). Nasz ukochany UM wymyślił takie o to cudo...
"Budowa bloku mieszkalnego z podziemnymi garażami – to najnowszy pomysł na zagospodarowanie działki, gdzie jeszcze do niedawna stał bunkier „Wszystko dla domu”.
Tym razem koncepcję zabudowy terenu u zbiegu ulic Krakowskiej i Ochronkowej podsunęło Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Chrzanowie. Spółka, która ma na swym koncie kilka innych inwestycji w Trzebini – adaptację budynku Rynek 14 i 15, kończy też remont budynku mieszkalnego przy ul. Głowackiego-Boczna i jest w trakcie budowy bloku na osiedlu ZWM - chce wybudować kolejny apartamentowiec"
źródło: przełom.pl
Wg mnie. powinna tam stanąć w miarę porządna galeria handlowa.
Poniżej fotka tegoż placyku http://img268.imageshack.us/img268/6909/dsck00028dq.jpg
2. Chrzanowski Rynek po modernizacji. Fotki zrobione przez mojego ziomka Ile. pzdr
salutuj - Nie Cze 10, 2007 10:25 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko
regis - Wto Cze 12, 2007 6:10 am
Mieszkałem 17 lat w Chrzanowie - pozdrawiam! Teraz jak tam czasami jestem strasznie cieszą mnie zmiany, zwłaszcza rynek. Miasto ożyło.
zasnuty - Wto Cze 12, 2007 6:00 pm
no i w standardzie przestrzeni publicznej w cenutrum Katowice zostały prześcignione przez Chrzanów. ż e n a d a i tyle.
a przy okazji gratulacje dla Chrzanowiczan z okazji posiadania tak zadbanego rynku : )
btw: ten TBS nie jest taki zły, tzn do standardów tych budowanych w Katowicach sporo mu brakuje, ale o ile pierwsza wizualka (to są dwie wersje projektu tego budynku, tak?) z bardzo dziwną perspektywą dobrze ukazuje, to wygląda to całkiem przyzwoicie i będzie miało elementy z cegły :]
maniak - Śro Lip 04, 2007 1:43 pm
Trzebinia -cd.
*Poniżej fotka wcześniej wspominianego przeze mnie terenu, na którym miałby stanąć budynek TBS. Za czasów PRL-u na terenie tym WPHW postwail pawilon, ktorego nigdy nie dokonczyl...
Na dalszym planie widać auta jadące w kiedunku Chrzanów-Jaworzno-Katowice.
*2 km dalej na polnocnych rubieżach miasta, na terenie bazy Transgóru Mysłowice powstaje nowa stacja paliw (wg. moich źrodeł )
*Pare metrów do góry resztki zabudowań po Szybie Zbyszek śp. KWK Siersza....
Jedyny zachowany szyb po górnictwie kamiennym na terenie miasta Trzebinia.
Włodarze miasta mają zamiar stworzyć tu atrakcję turystyczną. Oby się udało! Zreszta cos tam się już dzieje
*Renowacja starego biurowca ZM Trzebinia, cos a`la Zamek Królewski w Wawie
no i taki rarytasik, pewnie kilku osobom sie spodoba - wieżyczka
*Stara pohutnicza hala ZM Trzebinia w wersji styropianowo-tynkowej. Lepsza taka aniżeli alternatywą miałoby być zrównanie z ziemia :/
To by było na tyle w tym poście....
maniak - Śro Paź 03, 2007 8:15 pm
Taka oto informacja ostatnio jest numerem jeden w mojej okolicy:
Arabowie wybudują miasto pod Chrzanowem?
Ireneusz Dańko
Międzynarodowe konsorcjum z arabskim kapitałem rozważa budowę nowego miasta pod Chrzanowem. - W grę wchodzą miliardy dolarów na inwestycje - uważa dyrektor Kazimierz Nędza z Instytutu Prawa Spółek i Inwestycji Zagranicznych w Krakowie.
Krakowski instytut od pół roku przygotowuje w imieniu zagranicznego inwestora niezwykły projekt. W zeszłym tygodniu ujawnił zarys urbanistycznej koncepcji, podpisując porozumienie z lokalnym samorządem. Umowa mówi o "budowie nowoczesnego osiedla mieszkaniowego wraz z niezbędną infrastrukturą o powierzchni co najmniej 400 hektarów". Miasto zobowiązuje się w niej do "sprawnej i bezkolizyjnej" współpracy z IPSiIZ. Obie strony utrzymują w tajemnicy nazwę zagranicznego partnera, który zlecił zbadanie możliwości inwestycyjnych pod Chrzanowem. Nieoficjalnie mówi się o poważnym naftowym konsorcjum zaangażowanym m.in. na amerykańskim rynku nieruchomości i w budowę słynnych "osiedli palmowych" na sztucznych wyspach w Dubaju.
Inwestor bez ziemi
- Nasz klient dopiero wchodzi na europejski rynek. Szuka lokalizacji pod nowe miasto z pełną infrastrukturą usługową i przemysłową. Położenie w połowie trasy z Krakowa do Katowic jest idealne - mówi dyrektor Nędza, pochodzący spod Chrzanowa. Według wstępnych założeń nowa aglomeracja powstałaby w chrzanowskim Balinie, nieopodal kilku węzłów autostrady A4. Miałaby trzy enklawy: wielorodzinną, rezydencjalną i produkcyjną. Docelowo zajęłaby prawie kilometr kwadratowy. Ziemia pod inwestycję na razie należy do prywatnych właścicieli. Ilu - dokładnie nie wiadomo; z pewnością jednak nie mniej niż 800. Tyle bowiem działek leży na terenie wskazanym przez gminę pod budowę.
Rozmowy w sprawie wykupu gruntów wkrótce rozpocznie chrzanowskie biuro IPSiSZ. Krakowska spółka chce w cztery miesiące rozeznać sytuację. Od stanowiska właścicieli działek uzależnia rozpoczęcie prac projektowych i realizację całego przedsięwzięcia. - Złożymy wszystkim jednolitą, rynkową cenę zakupu. Nie zamierzamy spekulować ziemią. Jeśli ludzie przyjmą naszą ofertę i nic innego nie stanie na przeszkodzie, to budowa mogłaby ruszyć za trzy lata - dodaje dyrektor Nędza.
Drugi Chrzanów
Burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski początkowo nieufnie podchodził do "bajkowej wizji". Przekonały go spotkania z przedstawicielami krakowskiej spółki i zagranicznego inwestora. - To poważna kontrahent, który dysponuje olbrzymimi zasobami finansowymi - podsumowuje rozmowy. Oczami wyobraźni widzi już "drugi Chrzanów" - ze szkołami, restauracjami i klubami. - Za 10 lat może tutaj zamieszkać nawet 50 tys. nowych mieszkańców. To drugie tyle, co dzisiaj cała nasza gmina! - wylicza. Osobiście chce przekonywać mieszkańców do sprzedaży działek pod inwestycję. Zapewnia, że gmina uchwali na czas nowy plan zagospodarowania terenu, którym interesuje się konsorcjum. - Taka szansa zdarza się raz na tysiąc lat. Nie możemy jej przepuścić! - zachwala projekt. - Dzięki temu ludzie przestaną wyjeżdżać stąd do pracy za granicą. Wręcz przeciwnie, zaczną wracać, aby mieszkać i pracować.
Na razie ostrożnie o planowanej inwestycji wypowiada się Marek Sowa z zarządu województwa małopolskiego, obecny przy podpisaniu porozumienia władz Chrzanowa z IPSiIZ. - To dopiero wstępna faza projektu. Wygląda bardzo obiecująco, ale znam sprawę tylko z drugiej ręki. Osobiście nie rozmawiałem z wysłannikami zagranicznego konsorcjum - zastrzega. Mimo to zapowiada, że "poważny inwestor" może liczyć na wsparcie władz Małopolski, jeśli o takie wystąpi. - W Krakowie brakuje już miejsc pod duże inwestycje, a Chrzanów ma doskonałe położenie i stosunkowo niedrogą ziemię, którą interesuje się wiele firm z kraju i zagranicy. Powinien wykorzystać swoją szansę - podkreśla Sowa.
Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
Cud bez cudów
Kto pójdzie do piekła, jeśli informacje o miliardach petrodolarów, skierowanych na budowę nowego miasta w Chrzanowie, okażą się fikcją?
Główni uczestnicy negocjacji paktu z diabłem, czyli z szejkami z państw naftowych Bliskiego Wschodu, to dyrektor krakowskiego Instytutu Prawa Spółek i Inwestycji Zagranicznych prof. Andrzej Szumański, Kazimierz Nędza - dyrektor tegoż Instytutu i burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski. Świadkami parafowania cyrografu gminy z petrodolarami byli: przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Zubik oraz członek zarządu województwa małopolskiego Marek Sowa.
Każda z tych pięciu osób wzięła na swoje barki odpowiedzialność za podpisane porozumienie w sprawie „budowy nowoczesnego osiedla mieszkaniowego wraz z niezbędną infrastrukturą, o powierzchni co najmniej 400 hektarów”. I tym samym każda z nich potwierdza, że to prawda.
Burmistrz Kosowski ogłasza nawet konkurs na nazwę tej nowej dzielnicy Chrzanowa. Stopniowo zdobywa popularność nazwa „Galicja”. Ale przecież to nie jest jeszcze ostatnie słowo.
Cud bez cudów
To nie jest cud, tylko możliwość. Do Chrzanowa popłyną miliardy petrodolarów, jeśli zaistnieją tu lepsze warunki na budowę nowego miasta, niż te, oferowane w okolicach Wrocławia lub Warszawy.
Takie oświadczenie złożyli obaj przedstawiciele inwestora, czyli ponadnarodowego konsorcjum, pochodzącego z arabskich krajów naftowych. Jego bliższe określenie byłoby złamaniem tajemnicy handlowej.
Dlatego z wielu rozmów, mniej i bardziej oficjalnych, oraz własnych dociekań, stworzyłem leksykon odpowiedzi na najważniejsze, nurtujące także mnie, pytania. Bo przyznaję, zamierzenie budowy pod Chrzanowem miasta XXI wieku także we mnie budzi nieufność, dopóki nie zobaczę pierwszych konkretów. Najlepiej w postaci strumienia dolarów.
Ceny
Metr kwadratowy ziemi w okolicach Balina, gdzie ma powstać nowe miasto, kosztuje obecnie mniej niż złotówkę. I nie łudźmy się, nie wzrośnie do niebotycznej ceny, bo wtedy cały interes byłby nieopłacalny dla inwestora. Po konsultacjach z rzeczoznawcami uważam, że pułap 10-20 zł za metr jest do przyjęcia dla obu stron, czyli sprzedającej i kupującej. Wyższa cena gruntu ukształtuje się w okolicy dopiero wtedy, gdy nowe miasto w ogóle powstanie.
Dlaczego
Dlaczego Chrzanów? Dyrektor Kazimierz Nędza wytłumaczył to m.in. swoim pochodzeniem. Urodził się bowiem w Żarkach i wie, że w tych okolicach warto inwestować. A to z racji władz sprzyjających inwestorom oraz bardzo korzystnego położenia pomiędzy Śląskiem a Małopolską. I ten ostatni argument (korzystne położenie: autostrada, dwa lotniska, linia kolejowa) z pewnością przeważył.
Działki
Konsorcjum zamierza wykupić trzy enklawy terenu. Pierwsza (między Balinem a Cezarówką) ma liczyć ok. 500 ha i na niej powstanie osiedle mieszkaniowe. Druga (100 ha obok Luszowic) ma być przeznaczona pod budowę rezydencji, czyli luksusowych willi. Wreszcie trzecia (200 ha przy ZG Trzebionka) ma pomieścić nowoczesne zakłady pracy.
Tylko pierwszy teren jest podzielony na blisko dwa tysiące działek. I to najlepiej obrazuje skalę trudności operacji wykupu gruntów, z których większość ma z całą pewnością nieuregulowane sprawy własności.
Gwarancje
Czy na wykupionych gruntach powstanie obiecane, nowe miasto? Przedstawiciele inwestora twierdzą, iż działają przy otwartej kurtynie i nie zrobią nic bez przyzwolenia społecznego. A skoro będzie przyzwolenie na nowe miasto, to nic innego tam powstać już nie może.
Chcą być wiarygodni, zatem realizować to, o czym głośno mówią, i przy poszanowaniu partnerów. Ma się to przejawiać np. w oferowaniu uczciwych, rynkowych cen, właścicielom działek.
Kupno
Inwestor wykupi działki, kierując się dwoma podstawowymi zasadami.
Po pierwsze, cena dla wszystkich właścicieli za metr kwadratowy będzie jednakowa.
Po drugie, działki sprzedadzą albo wszyscy, albo nikt. Nie ma bowiem mowy o spekulacji cenami.
Pieniądze
Pieniądze, a mówi się o miliardach dolarów, pochodzą z nadwyżek kapitału inwestowanego przez konsorcjum naftowe w USA. Nie należy jednak uważać, iż ktoś, kto ma miliardy, będzie trwonił miliony. Nic bardziej błędnego! Tu chodzi o zwykłe zainwestowanie pieniędzy, a nie o dobroczynność. Całe przedsięwzięcie musi się kiedyś zwrócić.
Porozumienie
Podpisane porozumienie gminy Chrzanów z przedstawicielami inwestora stwierdza jasno, na jaki cel mają być zakupione działki. I w tym właśnie zamiarze budowy wielkiego osiedla mieszkaniowego samorząd będzie sprzyjał przedsiębiorcom. Co więcej, ma pomagać w „rozpowszechnianiu wiedzy o zamierzeniu inwestycyjnym”, co zbuduje wokół niego „pozytywną atmosferę”.
Przedstawiciele
Instytut Prawa Spółek i Inwestycji Zagranicznych w Krakowie działa od 17 lat. Udziela porad zwłaszcza w przekształceniach firm z branży energetycznej. Ma swój udział w powstaniu Południowego Koncernu Energetycznego.
Sprzedaż
Nikt nikogo nie może zmusić do sprzedaży własnego gruntu inwestorowi. Dlatego tak ważna jest pozytywna atmosfera wokół całego przedsięwzięcia. Inwestorzy podkreślają nawet, że to niepowtarzalna szansa dla przyszłych pokoleń. A w każdym razie dla młodzieży, która już nie będzie musiała wyjeżdżać za chlebem do obcych krajów.
Wysypisko
Sprawa składowiska odpadów komunalnych w Balinie została postawiona jednoznacznie: jeśli tam powstanie osiedle, składowisko zniknie.
Co go zastąpi, to kwestia oddzielna, ale najprawdopodobniej będzie to ultranowoczesna spalarnia odpadów.
Terminy
Przedstawiciele inwestora dają sobie 3-5 miesięcy na przekonanie właścicieli działek do ich sprzedaży na konkretny cel budowy nowego miasta. Jeśli zdołają ludzi do swojego zamierzenia przekonać, przyjmują, że trzy lata powinny wystarczyć na wykupienie pierwszej enklawy gruntu.
I jeśli to się uda, kolejne działania potrwają lata. W ich konsekwencji, w ciągu lat kilkunastu powstanie „pięciomiasto”, łączące w jeden organizm: Chrzanów, Jaworzno, Trzebinię, Libiąż, i tę nową dzielnicę Chrzanowa.
Bogumił Kurylczyk Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej PRZEłOM
http://www.przelom.pl/artykul.php?t=Cud-bez-cudow-&p=3734
Przy okazji jest konkurs na nazwe, moze GKW cos wymysli??
sensei - Śro Paź 03, 2007 9:04 pm
normalnie mała metropolia ;-)
a nazwa tej konurbacji: wielkie gorolowice
maniak - Śro Paź 03, 2007 9:38 pm
normalnie mała metropolia ;-)
a nazwa tej konurbacji: wielkie gorolowice
Ty sobie nie rob jaj, praktycznie rzecz biorąc Silesia powiększyćłaby się w kierunku wschodnim. Przezydent Jaworzna stara się o przedłużenie DTś do Jaworzna, czemu by nie pociągnąć jej do Chrzanowa czy Trzebini
Jakies propozycje co do nazwy? Cos co sugerowałoby związki z Malopolska i Górnym Śląskiem......
Safin - Śro Paź 03, 2007 11:26 pm
a taki zwiazek istniej ?
jak najbardziej jestem "za" obrastaniem gopu małymi aglomeracjami.
funfsztad ?
bty - Czw Paź 04, 2007 3:22 pm
Zawsze sobie myślałem, że fajnie by było gdyby coś dużego powstało między Krakowem a GOPem i kiedyś obie aglomeracje zlały się w jedno megapolis tak na 10 mln ludzi.
sensei - Pią Paź 05, 2007 10:10 am
Ty sobie nie rob jaj, praktycznie rzecz biorąc Silesia powiększyćłaby się w kierunku wschodnim. Przezydent Jaworzna stara się o przedłużenie DTś do Jaworzna, czemu by nie pociągnąć jej do Chrzanowa czy Trzebini Wink
maniak - Pią Paź 05, 2007 9:15 pm
Liczac to całe pieciomiasto to razem dalo by wynik cos ok 260 tys. wiec taki wiekszy Sosnowiec
Jaworzno 100 tys
Chrzanow 50 tys
Nowy Chrzanow 50 tys
Trzebini i Libiaz po 30 pare tys.
mark40 - Czw Kwi 24, 2008 2:46 pm
Emiraty Arabskie wybudują nowe miasto koło Chrzanowa
Prawdopodobnie w maju ruszy wykup ziemi pod budowę nowego miasta pod Chrzanowem. Pieniądze na inwestycję wyłoży międzynarodowe konsorcjum powiązane z rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Jak informuje dyrektor Kazimierz Nędza z Instytutu Prawa Spółek i Inwestycji Zagranicznych w Krakowie do końca kwietnia zostanie podpisana umowa z inwestorem. Na razie została podjęta decyzja kierunkowa o wykupie ziemi.
Jego firma od zeszłego roku przygotowuje niezwykłą, arabską inwestycję w Balinie koło Chrzanowa. W planach jest budowa nowoczesnego miasta z pełną infrastrukturą (szkołami, restauracjami, klubami, placówkami służby zdrowia itd.) zapowiada "Gazeta Wyborcza" Trzy enklawy - wielorodzinna, rezydencjalna i produkcyjna mają pomieścić kilkadziesiąt tysięcy osób.
Wit - Czw Kwi 24, 2008 3:09 pm
Wizja tych osiedli - nowych miast wydaje mi się nieco abstrakcyjna. Przynajmniej jeżeli chodzi o wielkość planowanej liczby mieszkańców.
Nie mniej pewnie coś tam powstanie
MarcoPolo - Czw Kwi 24, 2008 6:01 pm
Trzebinia ma duzy problem z szkodliwymi oparami z rafinerii.
Wit - Wto Lip 08, 2008 7:51 am
Powstanie miasto dla 50 tysięcy
dziś
Między województwami śląskim i małopolskim, w Balinie, za 2-3 lata zacznie powstawać 50-tysięczne miasto: z willami i apartamentami, szkołami, szpitalem, restauracjami, parkami. Za przedsięwzięciem stoi Al Nakheel Properties, firma należąca do sułtana Ahmeda Bin Sulayema, jednego z pięciu namiestników szejka Dubaju. Znana jest w świecie m.in. z tego, że buduje obecnie w swej ojczyźnie słynną Wyspę Palmową.
Ostateczna decyzja w sprawie powstania Nowego Miasta, bo tak wstępnie nazwano inwestycję, zapadnie za miesiąc. W imieniu inwestora sprawą zajmuje się Instytut Prawa Spółek i Inwestycji Zagranicznych sp. z o.o. z Krakowa. Zbiera już od mieszkańców Balina oświadczenia na temat chęci sprzedaży działek. Cena to 10 zł za metr kwadratowy. To 10 razy więcej niż dotychczas dawano tam za ziemię.
Czy inwestycja ma rację bytu? - Kiedy w ubiegłym roku dotarła do mnie ta propozycja, nie dawałem jej wiary - wyznaje Ryszard Kosowski, burmistrz Chrzanowa, gminy w obrębie której leży Balin. - Teraz wierzę w jej realizację.
- Wiosną parafowano z instytutem porozumienie, na mocy którego powstanie Nowe Miasto - mówi Andrzej Filipczak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Chrzanowa. - Musi jednak scalić działki, by inwestor mógł kupić 400 hektarów ziemi w jednym kawałku.
Dlaczego na tę inwestycję wybrano właśnie Balin? Atutami tego miejsca są: lokalizacja w otoczeniu zieleni, bliskość dwóch lotnisk w Krakowie i Katowicach oraz autostrady A4, prężny rynek pracy na Śląsku i ośrodek naukowy w Krakowie, a niebawem szybka kolej.
Dla kogo będą budowane tam domy? Burmistrz Kosowski twierdzi, że wiele lepiej sytuowanych osób, pracujących w obu regionach, będzie chciało się tam przeprowadzić. W bliskim otoczeniu inwestycji mieszka 8,5 mln ludzi, wśród których są przyszli klienci inwestora z Dubaju.
Miasto z arabskiej bajki ma wyrosnąć w Balinie
Włodarze Chrzanowa zapewniają: jest konsorcjum gotowe wyłożyć miliardy złotych w teren, którego część zajmuje w tej chwili wysypisko, a poza nim są ugory. Chodzi o Balin, wioskę w chrzanowskiej gminie.
Mieszkańcy najpierw z niedowierzaniem przyjmowali ofertę, ale ostatecznie większość zadeklarowała chęć sprzedaży gruntu. Za wszystkie 400 hektarów chce zapłacić tajemniczy inwestor. Wszyscy jednak wiedzą, że chodzi o Al Nakheel Properties, jedną z największych dubajskich firm budowlanych, która zbudowała m.in. słynną Wyspę Palmową. Ostateczna decyzja zapadnie za miesiąc.
Zanim deweloper z Dubaju trafił nad Wisłę, przyjrzał się najrozmaitszym lokalizacjom w Europie. Jego wzrok padł na najludniejsze państwo "nowej" Europy: Polskę.
- Konsorcjum brało pod uwagę 2-3 miejsca w Polsce. Wybrali Balin - mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta, Andrzej Filipczak. - Ma dobre położenie z pięknymi widokami i mnóstwem zieleni. Mamy też dobre warunki komunikacyjne.
Według dewelopera, to odpowiednie miejsce na sypialnię dla dwóch regionów - 5,3-milionowego Śląska i 3,2-milionowej Małopolski.
Plany są wręcz bajkowe: budowa od podstaw nowoczesnego miasta z pełną infrastrukturą. Będzie miało trzy enklawy - wielorodzinną, rezydencjalną i produkcyjną, ma pomieścić kilkadziesiąt tysięcy osób. Pieniądze wyłoży międzynarodowe konsorcjum powiązane z rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Inwestor liczy, że w nowym mieście osiedlaliby się m.in. Polacy wracający z zagranicy, ale nie tylko. Dziś w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej pracuje wiele osób, które dojeżdżają z Krakowa lub małopolskich miejscowości, gdzie znaleźli lepsze warunki życiowe niż na Śląsku. Teraz zaoferuje im się wspaniałości Balina.
Burmistrz Chrzanowa, Ryszard Kosowski jest już po rozmowach z wojewodą i marszałkiem małopolskim na temat dogodnych połączeń między Śląskiem a stolicą Małopolski. Chodzi o to, by mieszkańcy Nowego Miasta czy Chrzanowa 2 mogli się szybko przemieszczać do pracy w Bytomiu, Chorzowie czy Sosnowcu oraz w drugą stronę, do Krakowa.
- Myślimy o szynobusach rozwijających prędkość do 160 km na godzinę. Wówczas odległość do Katowic byłaby do pokonania w 8 minut, a do Krakowa w kwadrans - mówi burmistrz Kosowski i dodaje: - Szansa dla Balina jest teraz albo nigdy.
Kazimierz Nędza, dyrektor Instytutu Prawa Spółek i Inwestycji Zagranicznych Sp. z o.o z Krakowa - organizator przedsięwzięcia w imieniu inwestora - twierdzi , że w Balinie za 3 lata ruszy budowa i z czasem powstanie drugi Chrzanów, a może nawet Chrzanów do kwadratu. Instytut za nieużytki rolne i leśne zaoferował każdemu z mieszkańców taką samą cenę: 10 zł za mkw.
Około 70 proc. mieszkańców, których teren został objęty planami inwestycji, deklaruje chęć sprzedaży gruntów, 5 proc. odmówiło, a pozostali jeszcze się wahają.
Burmistrz Kosowski podpisał porozumienie o współpracy z krakowską spółką. Zapewnia, że samorząd lokalny uchwali odpowiedni planu zagospodarowania Balina, jeśli otrzyma koncepcję inwestora.
Urbaniści na zlecenie arabskiego inwestora oglądali już wioskę. Równolegle z wykupem gruntów mają przygotowywać koncepcję zagospodarowania terenu.
- Nad całością ma czuwać tworzony właśnie zespół najlepszych architektów - zapowiada burmistrz Kosowski. Choć wiadomości są nie z tej ziemi, burmistrz jest pełen wiary: ma propozycję Instytutu i nie chce jej zmarnować.
Beata Sypuła - POLSKA Dziennik Zachodni
Tequila - Pią Lip 11, 2008 7:36 am
Tajemniczy inwestor z Dubaju jest zainteresowany Balinem
"Polska Dziennik Zachodni" zdobył z najlepszego źródła kolejne potwierdzenie, że tajemniczy inwestor z Dubaju jest zainteresowany Balinem, małopolską wsią.
Zainteresowana wybudowaniem osiedla-miasta dla 50 tysięcy mieszkańców jest firma Limitless. To przeczy informacjom przekazanym przez High Society Properties, jakoby Nowe Miasto na granicy województw śląskiego i małopolskiego chciał postawić Al Nakheel.
Skąd całe zamieszanie? Przez tajemnicę, jaka otacza na razie nazwę inwestora. - Negocjacje mają charakter poufny - wyjaśnia w imieniu inwestora Grzegorz K. Kosmala z firmy Weber Shandwick w Warszawie.
Pozwierdza jednak, że firmę Limitless LLC wiele łączy z sułtanem Dubaju. Firma ta została w 2005 r. wydzielona z Dubai World, której prezesem jest właśnie Ahmed Bin Sulayem. Limitless wciąż jest częścią Dubai World ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jej przedstawiciele w Polsce potwierdzają nam także, że prowadzi ona rozmowy z władzami gminy Chrzanów odnośnie wybudowania osiedla %07- miasta dla 50 tys. ludzi.
Kim jest ten inwestor? To globalna firma deweloperska, specjalizującą się w wielkich i inwestycjach miejskich. Kadra kierownicza Limitless, wcześniej działająca w ramach Nakheel, słynie z realizacji innowacyjnych na skalę światową projektów takich jak budowa sztucznych wysp w kształcie palmy w Dubaju czy budowa Kanału Arabskiego. W jej skład wchodzą firmy świadczące usługi z dziedziny deweloperskiej, transportu i komunikacji, turystyki i wielu innych. - Dzięki wykorzystaniu know-how i doświadczeniu zdobytym w ramach grupy Dubai World, Limitless realizuje wielkoformatowe inwestycje budowlane łączące w sobie pełną gamę funkcji mieszkaniowych, handlowych, usługowych i rozrywkowych, powiązanych jednocześnie z funkcjami biurowymi i rozwiązaniami komunikacyjnymi, tzw. osiedla-miasta - mówi Kosmala.
Obecnie Limitless prowadzi projekty w Dubaju - Downtown Jebel Ali oraz Kanał Arabski, i w innych częściach świata: w Indiach, Wietnamie, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Malezji oraz Jordanii. Polski oddział Limitless powstał w 2007 r. z siedzibą w Warszawie.
- Celem działania spółki jest realizacja właśnie dużych projektów inwestycyjnych, jak planowana na granicy województwa śląskiego i małopolskiego. O kolejnych etapach inwestycji w Balinie będziemy informować - obiecują nam przedstawiciele firmy.
Beata Sypuła - POLSKA Dziennik Zachodni
http://www.katowice.naszemiasto.pl/wyda ... 73911.html
heniek - Nie Lip 13, 2008 8:04 am
dziwna sprawa z tymi Chrzanowianami ty wy bardziej czujecie przynależność do Kraka czy może jednak GOP-u?? Bo nie wiem czy wiecie ale jesteście w innym województwie i gdybyście chcieli jakoś się z nami łączyć (czego przyczyny rozumie, widać jak Krak dba o Tarnów i jak GOP dba o np Bielsko ) to może najpierw trzeba by zmienić województwo. Śląskie pewno chętnie by was przyjęło.
mark40 - Śro Lip 23, 2008 3:31 pm
http://www.przelom.pl
Inwestor mający budować Nowe Miasto pod Chrzanowem, postanowił przesunąć jego lokalizację bliżej Jaworzna, gdyż tam łatwiej o kupno gruntów, które właściciele chcą od ręki sprzedać po 10 zł za metr kw.
- Trudno się dziwić, że inwestor chce mieć gwarancje, iż wszystkie konieczne działki będą skupione. Tymczasem pod Balinem wciąż 70 ha stanowi białe plamy (właściciele nieznani) a 23 ha to plamy czerwone, bo ich właściciele odmówili sprzedaży – poinformował nas przedstawiciel inwestora w Chrzanowie Piotr Gałuszka.
Właśnie przystępuje do wykupu 550 ha leżących pomiędzy Koźminem, Jeziorkami, Byczyną i Cezarówką. Oznacza to, iż Nowe Miasto najprawdopodobniej nie powstanie już pod Balinem, tylko pod Byczyną.[/QUOTE]
To by oznaczało, ze część miasta (większa/mniejsza) powstałaby w woj śląskim
maniak - Sob Sty 24, 2009 8:59 pm
MAX wkrótce większy...
Ponad 300 miejsc parkingowych w tym 60 na parkingu podziemnym, sklepy znanych marek handlowych: Empik, CCC i Rossmann. Centrum Handlowe MAX w Chrzanowie przy ul. Trzebińskiej znacząco się powiększy.
W bezpośrednim sąsiedztwie CH MAX powstaje właśnie nowy obiekt handlowo-usługowy. Na zakupy można się tam będzie wybrać już pod koniec roku.
Mimo zimy, na placu budowy praca wre. Generalnym wykonawcą jest firma Monterin. Potężny, widoczny z oddali dźwig, nadrabia „stracony” czas, bo budowa miała się rozpocząć znacznie wcześniej.
Reklama
Rossmann, Empik i CCC uzupełnia rynek
W gabinecie szefa spółki „Stec” każdy z gości z zainteresowaniem rzuca okiem na kolorową wizualizację tego, co za oknem zobaczyć można jeszcze w stanie surowym.
- Początkowo planowałem ruszyć z tą inwestycją w 2007 roku, ale uzgodnienia i załatwianie wszelkich formalności urzędowych zajęły dużo więcej czasu niż przewidywałem. Opóźnianie zaś procesu inwestycyjnego wobec nieprzewidywalnego dziś rozwoju sytuacji w gospodarce światowej jest ryzykowne. Niemniej jednak, w IV kwartale tego roku pierwszy etap inwestycji zostanie zakończony – mówi Kazimierz Stec, właściciel nieruchomości, inwestor.
Pierwszy etap oznacza oddanie do użytku wszystkich miejsc parkingowych oraz większej części powierzchni handlowej, usługowej oraz ich zaplecza. Jakich sklepów można się spodziewać w nowej części Centrum Handlowego MAX?
- Głównymi najemcami będą znane sieci handlowe, nieobecne do tej pory na lokalnym rynku: Rossmann Supermarkety Drogeryjne, Empik i CCC. Umowy z nimi już zostały podpisane. Kto jeszcze się u nas pojawi? Mamy rozpisany cały metraż powierzchni handlowo-usługowej, ale wciąż prowadzimy rozmowy, dlatego nie chciałbym mówić jakie branże (sklepy) będą towarzyszyć tym wymienionym. W każdym razie mamy około stu ofert zainteresowanych – informuje K. Stec.
Piotr i Paweł zastąpi Carrefoura
Istniejąca już część centrum handlowego przy ul. Trzebińskiej w ostatnim etapie inwestycji zostanie połączona z nową przewiązką. Stara część MAX-a przejdzie proces „remodelingu”. Oznacza to, że jego zewnętrzny wygląd nawiąże architektonicznie i kolorystycznie do nowej części. Zmiany szykują się też wewnątrz.
- W segmencie spożywczym będziemy mieć nowego najemcę. To polska sieć handlowa z tzw. wyższej półki – Piotr i Paweł. Oferuje dużo wyższy standard zakupów, niż zachodnie supermarkety. Mam nadzieję, że będzie świetnym uzupełnieniem rynku – spodziewa się Kazimierz Stec.
Otwarcie supermarketu Piotr i Paweł już w marcu.
Szukają w najbliższej okolicy
Właściciel nowo powstającego obiektu – spółka jawna „Stec”, jest firmą rodzinną. Prowadzenie biznesu w oparciu o wiedzę i doświadczenie najbliższych oraz doskonałą znajomość rynku znacznie ten proces ułatwia.
Firma Stec jako inwestor kieruje się też lokalnym patriotyzmem. Realizatorów projektów szuka na miejscu.
- Projekt centrum powierzyliśmy Pracowni Architektonicznej Macieja Nitki z Chrzanowa. Wykonawcą jest katowicka Firma Monterin, której właściciel mieszka w Balinie. W najbliższej okolicy nietrudno o dobrych fachowców - zapewnia Kazimierz Stec.
Za sprawą tego inwestora ta część miasta już wkrótce wyglądać ma tak, jak na załączonej wizualizacji.
(AM)
źródło: przełom tygodnik ziemi chrzanowskiej
maniak - Sob Sty 24, 2009 9:08 pm
Nie daleko Maxa i Tesco planowana jest kolejna iwestycja:
Centrum Handlowo - Usługowo - Rozrywkowe w Chrzanowie
Lokalizacja: na terenie starego szpitala miejskiego, pomiędzy ulicami Topolową, Szpitalna i Cichą.
Planowane otwarcie: IV Q 2010r. lub I Q 2011r.
Pow. Użytkowa: 39 426 m2
Pow. Handlowa: 17 149 m2
* W ramach powierzchni handlowej:
Przewiduje się 106 lokali handlowych różnych branż o powierzchni od 20 m2 do 2224m2.
* W ramach powierzchni usługowej:
Lokale typu: Pralnia chemiczna, apteka, bank, kwiaciarnia.
Na powierzchni na cele gastronomiczne przewidywana jest lokalizacja dwóch lokali typu restauracja � klub oraz małe punkty gastronomiczne.
* Przewidywane powierzchnie rekreacyjne w ramach Centrum to:
o Sztuczne lodowisko � obiekt zadaszony (sezonowe, funkcjonuje do temperatury +10 stopni Celsjusza na zewnątrz obiektu)
o SPA
o basen
o Plac zabaw dla dzieci
Parking: 260 miejsc w kondygnacji podziemnej
280 miejsc na terenie działki wokół budynku
Poziomy: 3
info oraz ze strony: http://www.prosperoconsulting.pl/projek ... rzanow.php
Kris - Czw Paź 01, 2009 7:53 pm
Nowe oblicze rynku i nowoczesny parking w Trzebini
Na dwupoziomowym parkingu będzie miejsce dla 117 aut (© Fot. ARC)
Dziennik Zachodni Grażyna Dębała
2009-09-29 05:00:25, aktualizacja: 2009-09-29 05:00:25
Centrum Trzebini zmieni się w najbliższych miesiącach nie do poznania. Wszystko to za sprawą planowanej od kilku miesięcy, gruntownej modernizacji rynku i jego okolic, która właśnie się rozpoczęła.
Pierwsze prace to przygotowanie odpowiedniego terenu pod budowę nowoczesnego, dwupoziomowego parkingu. Zmieści się tutaj aż 117 samochodów.
- Wjazd na parking będzie prowadził z ulicy Młoszowskiej i będzie usytuowany bardzo blisko miejskiego placu targowego. Przy parkingu zbudowany zostanie także budynek socjalny z szaletami miejskimi. Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie parkingu powstaną drogi dojazdowe i chodniki dla pieszych oraz zagospodarowane zostanie najbliższe otoczenie - zapowiada Robert Siwek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Trzebini.
W ramach rewitalizacji całkowicie przebudowany zostanie rynek. Zbudowana zostanie tzw. "Brama Miejska", od strony ronda Solidarności, a na płycie rynku powstanie nowa fontanna i wieża zegarowa. Wykonane zostaną drogi dojazdowe i chodniki, powstanie nowe oświetlenie wraz z iluminacjami obiektów, gruntownie przebudowany zostanie przebiegający przez rynek 120-metrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 791.
Zaplanowano również renowację komunalnych budynków przy rynku.
- Całe przedsięwzięcie ma sprawić między innymi, by centrum stało się bardziej atrakcyjne dla inwestorów i mieszkańców - mówi Robert Siwek.
Wszystkie zaplanowane prace mają potrwać dwa lata. Koszt tych inwestycji oszacowano na ponad 20 mln zł.
http://polskatimes.pl/dziennikzachodni/ ... ,id,t.html
maniak - Czw Lis 26, 2009 9:57 pm
Za stroną UM Trzebinia:
Będzie 117 miejsc parkingowych - 29.10.2009
Trwają intensywne prace związane z budową dwupoziomowego parkingu na 117 miejsc pomiędzy ulicą Młoszowską a zabudowaniami Urzędu Miasta w Trzebini. Zadanie to jest realizowane w ramach I etapu rewitalizacji centrum naszego miasta.
Prace przy budowie parkingu rozpoczęto 23 września br. Do tej pory budowlańcy wykonali już niezbędne roboty ziemne i fundamentowe. A obecnie dobiega końca budowa 40 słupów żelbetowych, na których posadowiona zostanie górna płyta przyszłego parkingu.
- Po odpowiednim zaizolowaniu fundamentów i słupów nośnych przystąpimy do wykonania murów oporowych. Potem zasypiemy fundamenty ziemią, zagęścimy grunt i rozpoczniemy szalowanie górnej płyty parkingu - informuje Rafał Grudzień, kierownik budowy.
Każdego dnia na budowie parkingu pracuje ponad 20 osób, wśród których są dwaj inżynierowie oraz specjaliści, głównie cieśle i zbrojarze.
- Do wybudowania parkingu zużyjemy ponad 900 metrów sześciennych betonu oraz 65 ton stali. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to już latem przyszłego roku obiekt przekażemy miastu w użytkowanie - dodaje Rafał Grudzień.
Obok nowoczesnego, piętrowego parkingu na 117 miejsc zbudowany zostanie budynek socjalny, w którym umiejscowione zostaną szalety miejskie. Ponadto wykonane zostaną drogi dojazdowe do obiektu i chodniki dla pieszych. Przewidziano także zagospodarowanie najbliższego otoczenia.
- Od kilku lat w centrum Trzebini brakowało miejsc parkingowych, dlatego budowany właśnie obiekt powinien przyczynić się do rozwiązania tego problemu - podkreśla Adam Adamczyk, burmistrz Trzebini.
Przypomnijmy, że oprócz budowy parkingu I etap rewitalizacji centrum Trzebini obejmie także budowę 2 nowych obiektów kubaturowych w obrębie trzebińskiego Rynku, renowację gminnych kamienic przy Rynku oraz przebudowę jego płyty. Prace przy renowacji kamienic nr 25 i 26 już rozpoczęto, natomiast przebudowa płyty Rynku ma się rozpocząć w marcu 2010 roku.
Prace budowlane są realizowane przez konsorcjum dwóch krakowskich firm: Przedsiębiorstwo Rewaloryzacji Zabytków SA i spółkę AG System. Całkowity koszt I etapu rewitalizacji centrum Trzebini wyniesie 20,5 mln zł, a ostateczne zakończenie wszystkich przewidzianych do wykonania prac planowane jest jesienią 2011 roku.
(RS)
Fot.: Każdego dnia na budowie parkingu pracuje ponad 20 osób. Na pierwszym planie kierownik budowy - Rafał Grudzień.
maniak - Czw Lis 26, 2009 10:02 pm
Dnia 24.11 otwarto w Chrzanowie nową część CH Max. Wśród najemców znajdują się m.in.: Rossman, Empik, Media Expert, CCC, Deichmann i inni...
Wizualizacja ze strony właściciela CH Max:
oraz fotki z otwarcia ze strony Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej "Przełom":
a tutaj link do galerii z otwarcia, nie które fotki są bardzo ciekawe
http://galeria.przelom.pl/?t=Wszystkie-sklepy-w-centrum-sa-juz-gotowe&p=217_13
maniak - Czw Lis 26, 2009 10:13 pm
Plac Tysiąclecia w Chrzanowie, dla porównania stan z lat ubiegłych:
(fotka ze strony UM Chrzanów)
oraz po przebudowie:
źródło T.Z.CH. Przełom
wizualizacja ze strony realizatora przebudowy Nova Gliwice:
maniak - Sob Lis 28, 2009 5:14 pm
dziwna sprawa z tymi Chrzanowianami ty wy bardziej czujecie przynależność do Kraka czy może jednak GOP-u?? Bo nie wiem czy wiecie ale jesteście w innym województwie i gdybyście chcieli jakoś się z nami łączyć (czego przyczyny rozumie, widać jak Krak dba o Tarnów i jak GOP dba o np Bielsko ) to może najpierw trzeba by zmienić województwo. Śląskie pewno chętnie by was przyjęło.
Nikt nas nie pytał czy chcemy zostać w ówczesnym województwie katowickim czy wrócić w historyczne granice małopolskiej ziemi. W tamtych latach byłaby spora szansa, że ludzie wybrali by Katowice. Teraz to już jednak sprawa przegrana, komunikacja do Krk jest lepsza m.in. dzięki szynobusom oraz biletom strefowym...
Dla porównania może przyjrzeć się kilku płaszczyznom:
1.oferta handlowa Katowic jest skromna bo tylko Silesia a w Kraku: Bonarka, Krakowska, Plaza, Kazimierz, M1.
2.Wygląd Centrum to też taki magnes, który przyciąga młodych.
3. Oferta sportowa, w Kace nasza ukochana GieKSa musi się szarpać z uszatym o każdą złotówkę, nie wspominając o stadionie :/ W Kraku buduja zarówno wisłe jaki i craxe, w planach Hutnik... O rozmachu przebudowy stadionu wisły i craxy w porównaniu do nas nie będę wspominał. Ostatnią rzeczą jaką mamy lepszą jest nasz Spodek ale to już kwestia najbliższych dwóch-trzech lat. Centusie zaczynają budowę hali na 12 tyś...
4. Na końcu oferta kulturalna, ale może jednak nie będę rozwijał tej kwestii
Ku**ica mnie chyta jak czytam raz po raz, że UM przygotował ankietę i bada opinie mieszkańców. Do roboty leniu!!
Mimo wszystko jest jednak sporo grupa ludzi, która czuje silniejszą więź z Katowicami i GOPem.
W gruncie rzeczy niektórzy mają bliżej do Kace niż do KRK
bidzis004 - Sob Lis 28, 2009 8:59 pm
Ze tak wtrące swoje dwa słowa uwazasz ze u nas tylko scc jest? , skoro wymieniles wszystkie z krk to wypadało by dodac chociazby gliwickie forum czy rybnicka galerie , w niedlugim czasie agora w bytomiu pozatym jest cala masa tego czego nie ma na obrzezach Krakowa.
sory ale denerwuje mnie ta marginalizacja Gliwic Bytomia Chorzowa Zabrza itd itd , to jest jeden organizm i tak jak z Katowic jada na zakupy np do Castoramy do TG tak z TG jezdza do SCC itd.
Co do komunikacji to nie można porównywać jazdy godzine z w zapyziałym pociągu z Trzebini do Krk , z np jazdą z Katowic do Chorzowa autobusem czy tramwajem pare przystankow , ciagle jedziesz w jednym miescie i zbytnio nie widać różnicy między Chorzowskim miastem a Katowicami wyróżnikiem jest dopiero co powstające City, ale szacunek za to ze sie nie odwróciliscie od Katowickiego , lecz pamietaj ze same Katowice nie napedzaja siły Silesi , w zasadzie najlepsze relacje są na lini Katowice-Chorzów-Siemianowice-Tychy , i np Północ TG-Gliwice-Knurów-Tworóg TG-Radzionków-Bytom , Chorzow-Swietochlowice-Piekary.
Podsumowując jest niemozliwością aby tak duzy organizm mógł skupiac sie w jednym mieście , i funkcjonują co najmniej 3 mniejsze a to za sprawą mało rozwiniętych Katowic a korzyści czerpią tez Gliwice-TG i cały Północny ciąg.
mysle ze cos z tego powinieneś zrozumieć.
maniak - Nie Lis 29, 2009 3:55 pm
Ze tak wtrące swoje dwa słowa uwazasz ze u nas tylko scc jest? , skoro wymieniles wszystkie z krk to wypadało by dodac chociazby gliwickie forum czy rybnicka galerie , w niedlugim czasie agora w bytomiu pozatym jest cala masa tego czego nie ma na obrzezach Krakowa.
sory ale denerwuje mnie ta marginalizacja Gliwic Bytomia Chorzowa Zabrza itd itd , to jest jeden organizm i tak jak z Katowic jada na zakupy np do Castoramy do TG tak z TG jezdza do SCC itd.
Co do komunikacji to nie można porównywać jazdy godzine z w zapyziałym pociągu z Trzebini do Krk , z np jazdą z Katowic do Chorzowa autobusem czy tramwajem pare przystankow , ciagle jedziesz w jednym miescie i zbytnio nie widać różnicy między Chorzowskim miastem a Katowicami wyróżnikiem jest dopiero co powstające City, ale szacunek za to ze sie nie odwróciliscie od Katowickiego , lecz pamietaj ze same Katowice nie napedzaja siły Silesi , w zasadzie najlepsze relacje są na lini Katowice-Chorzów-Siemianowice-Tychy , i np Północ TG-Gliwice-Knurów-Tworóg TG-Radzionków-Bytom , Chorzow-Swietochlowice-Piekary.
Podsumowując jest niemozliwością aby tak duzy organizm mógł skupiac sie w jednym mieście , i funkcjonują co najmniej 3 mniejsze a to za sprawą mało rozwiniętych Katowic a korzyści czerpią tez Gliwice-TG i cały Północny ciąg.
mysle ze cos z tego powinieneś zrozumieć.
Wziąłem pod uwagę tylko Katowice, bo jest to miasto wojewodzkie podobnie jak Kraków oraz odległość do obu miast jest podobno (ok 39 km).
Z Kraka specjalnie nie wymieniałem takich cudów jak Krokus, bo i w Kace musiałbym wymienić 3 Stawy...
Podsumowując Twój wywód o wyższości śląskich tramwajów nad jak to nazwałeś zapyziałym pociągiem dla porównania najczęściej spotykana 105ka na śląskich torowiskach:
oraz zapyziały pociąg:
pozdrawiam
heniek - Pon Lis 30, 2009 8:19 am
Ta 105-tka strasznie zmarnowana jakaś dawno już takiej nie widziałem, a pociągi fajne tylko krótkie.
aliveinchains - Pon Lis 30, 2009 9:00 am
Ta 105-tka strasznie zmarnowana jakaś dawno już takiej nie widziałem, a pociągi fajne tylko krótkie.
no tak bo wymieniono już front i tył tych wszystkich ek, cyklopow etc...wygladaja prawie jak TGV...
A pociag to szynobus...w naszym woj. by się takich przydały dziesiatki, przynajmniej nie generowałyby takich kosztów jak obecne gruchoty...
Tak apropos Bielska-Białej....heniek, B-B zapracowało sobie samo na swój status wykożystujac swoje szanse w postaci lokalizacji, dziedzictwa kulturowego, mieszkańców...Tarnów nie wykorzystuje bliskosci Krakowa - jego strata....ale nie jest prawda że Kr nie inwestuje w Tarnowie - patrz "dlina plastikowa"
heniek - Pon Lis 30, 2009 9:48 am
no tak bo wymieniono już front i tył tych wszystkich ek, cyklopow etc...wygladaja prawie jak TGV...
Miałem raczej na myśli Karliki, ale cyklopy też nie są takie złe
A pociag to szynobus...w naszym woj. by się takich przydały dziesiątki, przynajmniej nie generowałyby takich kosztów jak obecne gruchoty...
Ciekaw jestem na jakiej trasie widzisz takie szynobusiki? Bielsko-Katowice, Bielsko Żywiec/Zwardoń, Gliwice-Częstochowa? Kible może nie są piękne ale mają kilkaset miejsc.
Tak apropos Bielska-Białej....heniek, B-B zapracowało sobie samo na swój status wykożystujac swoje szanse w postaci lokalizacji, dziedzictwa kulturowego, mieszkańców...Tarnów nie wykorzystuje bliskosci Krakowa - jego strata....ale nie jest prawda że Kr nie inwestuje w Tarnowie - patrz "dlina plastikowa"
Czyli rozumiem że jak coś złego się dzieje Bielsku to wina Katowic, a jak Bielsko ma nowe drogi, to dzięki własnej zaradności. Bielszczanie powinni więc dawać lekcję takim miasto jak Tarnów, Radom czy Wałbrzych...
aliveinchains - Pon Lis 30, 2009 10:12 am
Miałem raczej na myśli Karliki, ale cyklopy też nie są takie złe
Ciekaw jestem na jakiej trasie widzisz takie szynobusiki? Bielsko-Katowice, Bielsko Żywiec/Zwardoń, Gliwice-Częstochowa? Kible może nie są piękne ale mają kilkaset miejsc.
Czyli rozumiem że jak coś złego się dzieje Bielsku to wina Katowic, a jak Bielsko ma nowe drogi, to dzięki własnej zaradności. Bielszczanie powinni więc dawać lekcję takim miasto jak Tarnów, Radom czy Wałbrzych...
owszem..na trasach BB-żywiec-Zwardoń, oraz w niektorych godzinach między BB a Katowicami (o zamknietej BB-Cieszyn, czy juz prawie na wymarciu K-ce - Wisła nie wspomnę)..myslę że powinienes więcej pojeździć pociagiem do BB, pociag ktorym ja wracam o 15.38 (h szczytu) jest obłozony w najlepszym wypadku w 50% - mimo że jest to jeden skład....
Drogi na Podbeskidziu -- S1, S-69, obwodnica BB nie sa finansowane z budzetu wojewodztwa...są to drogi krajowe...co więcej jesli mowa o obwodnicach BB to własnie samo miasto współfinansuje inwestycję...
Chrzanów, Trzebinia...nie wydaje mi się by kondycja tych miast zależała od przynaleznosci wojewódzkiej...co najwyzej mogą zyskac jako dalegie suburbia Krakowa, choc Kraków ma w zasięgu ręki znacznie bardziej atrakcyjne miasteczka...
Jeszcze w zeszłym roku coś było o budowie nowego miasta pod Chrzanowem, ktore miało słuzyc zarówno GOPowi jak i Krakowowi...czy coś wiadomo?
heniek - Pon Lis 30, 2009 11:04 am
owszem..na trasach BB-żywiec-Zwardoń, oraz w niektorych godzinach między BB a Katowicami (o zamknietej BB-Cieszyn, czy juz prawie na wymarciu K-ce - Wisła nie wspomnę)..myslę że powinienes więcej pojeździć pociagiem do BB, pociag ktorym ja wracam o 15.38 (h szczytu) jest obłozony w najlepszym wypadku w 50% - mimo że jest to jeden skład....
A my w ogóle mówimy o PKP PR? Bo jak tak to muszę przyznać że bardzo często korzystałem z połączenia Katowice - Łodygowice i w zasadzie już w Katowicach ten pojedynczy skład miał pełne obłożenie, a jeździłem o różnych porach i w różne dni. Ostatnio gdzieś w sobotę około 12:00 ledwo zdobyliśmy z siostrą dwa miejsca.
Drogi na Podbeskidziu -- S1, S-69, obwodnica BB nie sa finansowane z budzetu wojewodztwa...są to drogi krajowe...co więcej jesli mowa o obwodnicach BB to własnie samo miasto współfinansuje inwestycję...
Ale decyzję dotyczącą tego którą drogę będziemy w województwie budować podejmuje gddkia oddział w Katowicach po konsultacjach z marszałkiem województwa i wojewodą.
aliveinchains - Pon Lis 30, 2009 11:45 am
A my w ogóle mówimy o PKP PR? Bo jak tak to muszę przyznać że bardzo często korzystałem z połączenia Katowice - Łodygowice i w zasadzie już w Katowicach ten pojedynczy skład miał pełne obłożenie, a jeździłem o różnych porach i w różne dni. Ostatnio gdzieś w sobotę około 12:00 ledwo zdobyliśmy z siostrą dwa miejsca.
.
Odział Katowice nie ma tu wiele do gadania w przypadku dróg krajowych....co najwyzej odpowiedzialny jest za dogranie przebiegu drogi czy praw własnosci gruntow...
Co do weekendowego rozkładu jazdy...nie dziw się że pociąg jest wypełniony, jesli jedzie raz na 3h...
heniek - Pon Lis 30, 2009 1:52 pm
Odział Katowice nie ma tu wiele do gadania
Rozpisuje przetargi, ustala przebiegi, zajmuje się wszelkimi innymi formalnościami, nadzoruje budowę i ocenia która inwestycja na daną chwilę w województwie jest najpilniejsza, oczywiście bazując na wynikach swoich ankiet. Faktycznie nie mają nic do gadania
Co do weekendowego rozkładu jazdy...nie dziw się że pociąg jest wypełniony, jesli jedzie raz na 3h...
Polecam wcześniejsze zapoznanie się z materią o której ma się zamiar dyskutować, bo to co uprawiasz to marnowanie cudzego czasu.
aliveinchains - Pon Lis 30, 2009 2:42 pm
heniek, nie badz głupi, plany planami, a liczy sie pieniadz za ktory moga powstawac plany, studia wykonalnosci i przede wszystkim realizacja projektu...
Rozklad jazdy...no faktycznie bezposrednie połącZenia w 3,5 mln regionie sląsko-beskidzkim sa niezwykle często...kwestia interpretacji...wyobraź sobie, że sa co 30 min, 45 min, czy nawet co 1h...wystarczyłby spokojnie szynobus...]
heniek - Pon Lis 30, 2009 2:53 pm
heniek, nie badz głupi, plany planami, a liczy sie pieniadz za ktory moga powstawac plany, studia wykonalnosci i przede wszystkim realizacja projektu...
Ale o co Ci chodzi
Rozklad jazdy...no faktycznie bezposrednie połącZenia w 3,5 mln regionie sląsko-beskidzkim sa niezwykle często...kwestia interpretacji...wyobraź sobie, że sa co 30 min, 45 min, czy nawet co 1h...wystarczyłby spokojnie szynobus...]
Napisałeś, że pociągi w sobotę kursują co 3 godziny, a ja tylko udowodniłem ci, że się myliłeś i tak naprawdę jeżdżą średnio co 1:30. Uważam że częstotliwość co godzinę by wystarczyła, wolałbym jednak by jeździły te zmodernizowane E-57. Szynobusy nie nadają się na tak długich trasach, ludzie chcą w pociągu siedzieć a szynobusy to takie tramwaje w których jest sporo miejsc stojących. Nieprzyjemnie stoi się z bagażami przez 1:40 (co na tej trasie pomimo podwójnych E-57 zdarza się dość często.
Zresztą trudno porównywać Trzebinię do Bielska...
Cuma - Pon Lis 30, 2009 10:09 pm
Szynobusy sa dobre ale w typowej aglomeracji - do dowożenia osób z wiosek i miasteczek do większego miasta.
aliveinchains - Wto Gru 01, 2009 7:36 am
Ale o co Ci chodzi
Napisałeś, że pociągi w sobotę kursują co 3 godziny, a ja tylko udowodniłem ci, że się myliłeś i tak naprawdę jeżdżą średnio co 1:30. Uważam że częstotliwość co godzinę by wystarczyła, wolałbym jednak by jeździły te zmodernizowane E-57. Szynobusy nie nadają się na tak długich trasach, ludzie chcą w pociągu siedzieć a szynobusy to takie tramwaje w których jest sporo miejsc stojących. Nieprzyjemnie stoi się z bagażami przez 1:40 (co na tej trasie pomimo podwójnych E-57 zdarza się dość często.
Zresztą trudno porównywać Trzebinię do Bielska...
W h porannych - kiedy faktycznie jedzie więcej ludzi w góry częstotliwosć bezpośrenich połaczeń jest taka:
1h i 47 min
2h i 14 mln
54 min
2h i 30 min
przedziały czasowe odjazdów nie wynoszą " trzy godziny" ale moga w niektorych połączeniach generować większy tłok...ja sam jeżdzę duzo pociagami, z tymi tłokami bym nie przesadzał...a szynobusy? Czy jechałeś kiedyś w woj. opolskim szynonusem z K-K do Prudnika...ładne cacko, wygodne, energooszczędne i zabiera spokojnie 100 ludzi "na siedząco"...gdyby z Katowic do żywca jeździły takie maszyny co 1h (do BB częsciej np. co 30 min) to mysle że na poczatek by wystarczyło....wiadomo w najbardziej obłozonych godzinach podstawiłbym filtry...
Mały OT się zrobił....niemniej jednak chciałbym zaznaczyć, że nie jestem za tym by BB było w malopolskim, podział ma moze trochę wad, ale w najbliższej przyszlości nie ma co przy nim majstrować....
heniek - Wto Gru 01, 2009 9:56 am
Nie jeździłem opolskimi szynobusami, na pewno są fajne. Kończąc off-topic nie chciałbym aby ktoś odniósł wrażenie że połączenia Katowic z Bielskiem są równie rzadkie jak Katowic z Łodygowicami dlatego proszę:
W ciągu doby mamy 24 pociągi.
aliveinchains - Wto Gru 01, 2009 10:49 am
Nie jeździłem opolskimi szynobusami, na pewno są fajne. Kończąc off-topic nie chciałbym aby ktoś odniósł wrażenie że połączenia Katowic z Bielskiem są równie rzadkie jak Katowic z Łodygowicami dlatego proszę:
W ciągu doby mamy 24 pociągi.
IC za 25 PLN możesz wykreslic....w h szczytu (porannych)...takt co 1 h, to trochę za mało jak na 2 najlepiej rozwijajace się duże miasta należace do jednego województwa...czas przejazdu 55km ( w praktyce dodaj odchylenie około 10 min)...no comments...czym tu się wywyższać? Do tego brak alternatywy...no tak "wspaniała wspołpraca" regionalna:(
aliveinchains - Wto Gru 01, 2009 10:51 am
edit
maniak - Wto Gru 01, 2009 10:27 pm
Widzę, że temat ostro szedł na boczny tor :/
Mimo wszystko mam nadzieję, że szynobusy staną się popularne również w GOPie jako uzupełnienie komunikacji tramwajowej i "pociągowej".
maniak - Śro Lut 10, 2010 9:54 pm
W centrum miasta stanie kamienica z przeszkloną windą
TRZEBINIA. Jeszcze w tym miesiącu ma się rozpocząć budowa kamienicy w Rynku (w sąsiedztwie Banku PKO SA). Wykarczowany wcześniej teren już wygrodzono.
Budynek o powierzchni użytkowej 632 metrów kwadr. Ma mieć trzy kondygnacje. Parter przeznaczony zostanie pod usługi oraz tzw. serwerownię do obsługi wieży multimedialnej, która ma stanąć na Rynku. Pierwsze piętro i poddasze wykorzystane zostaną na cele administracyjno-biurowe, ale nie wiadomo, co konkretnie będzie się tam mieścić. Jego ozdobą ma być przeszklona winda.
Kamienica powstająca w ramach rewitalizacji centrum Trzebini zostanie oddana do użytku w sierpniu przyszłego roku. Będzie kosztowała gminę 2,2 mln zł.
Projekt przewiduje też: budowę dwupoziomowego parkingu za biurem rady miasta i drugiej kamienicy w rejonie piekarni, przebudowę płyty Rynku oraz wykonanie nowych elewacji na budynkach gminnych w centrum.
źródło: przelom.pl
heniek - Czw Lut 11, 2010 8:10 am
Czekamy na fotki i wizualizacje
maniak - Sob Lut 13, 2010 6:03 pm
Jak tylko takowe się pojawią to zaraz tutaj je wrzuce POZDrAWIAM
maniak - Śro Mar 17, 2010 10:26 pm
Póki co znalazłem coś takiego:
http://www.tv.przelom.pl/video.php?cat=13&film=161
maniak - Śro Maj 05, 2010 8:13 pm
Projekt przebudowy, postaram się pofocić i wrzucić kilka fotek.
maniak - Wto Cze 15, 2010 10:25 pm
http://wolffff.dl.interia.pl/rynek1.jpg
http://wolffff.w.interii.pl/rynek2.jpg
http://wolffff.dl.interia.pl/rynek3.jpg
Rynek w trakcie przebudowy...
maniak - Czw Cze 17, 2010 9:40 pm
Budowa wieży multimedialnej
"TRZEBINIA. Po przebudowie Rynku, w jego centralnym punkcie stanie nowoczesna wieża zegarowa z bezpłatnym dostępem do internetu.
Wieża, zwana multimedialną, poza czterema zegarami, umieszczonymi na każdej z jej ścian, posiadać będzie dwa stanowiska telefoniczne oraz trzy ogólnodostępne boksy komputerowe z dostępem do internetu. Powstaje ona po zachodniej stronie Rynku (w sąsiedztwie nowej kamienicy przy Banku Pekao). Budowa jej dolnej części już się zakończyła.
Cały obiekt ma być gotowy jesienią. Jego uruchomienie planowane jest jednak na finał rewitalizacji, czyli na wakacje przyszłego roku. Jak tłumaczy Robert Siwek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Trzebini, dopiero wtedy wieża podłączona zostanie do mediów, umożliwiających uruchomienie urządzeń zegarowych i teleinformatycznych.
Reklama
Obiekt liczyć będzie 12,7 metrów wysokości. Obłożony zostanie płytami granitowymi".
(AJ)
źródło: przelom.pl
http://www.przelom.pl/przelom-online-ar ... 010_6_5129zanotowane.pl doc.pisz.pl pdf.pisz.pl romanbijak.xlx.pl
maniak - Nie Cze 10, 2007 2:49 pm
Chyba najwyższa pora umieścić temat dotyczacy wschodnich rubieży naszego regionu.
Na poczatek troche planów.
1.Zagospodarowanie placu za Domem Towarowym Orion. Dla nieznających miasta, jest to ten pusty plac zaraz przy światłach (droga Katowice-Kraków). Nasz ukochany UM wymyślił takie o to cudo...
"Budowa bloku mieszkalnego z podziemnymi garażami – to najnowszy pomysł na zagospodarowanie działki, gdzie jeszcze do niedawna stał bunkier „Wszystko dla domu”.
Tym razem koncepcję zabudowy terenu u zbiegu ulic Krakowskiej i Ochronkowej podsunęło Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Chrzanowie. Spółka, która ma na swym koncie kilka innych inwestycji w Trzebini – adaptację budynku Rynek 14 i 15, kończy też remont budynku mieszkalnego przy ul. Głowackiego-Boczna i jest w trakcie budowy bloku na osiedlu ZWM - chce wybudować kolejny apartamentowiec"
źródło: przełom.pl
Wg mnie. powinna tam stanąć w miarę porządna galeria handlowa.
Poniżej fotka tegoż placyku http://img268.imageshack.us/img268/6909/dsck00028dq.jpg
2. Chrzanowski Rynek po modernizacji. Fotki zrobione przez mojego ziomka Ile. pzdr
salutuj - Nie Cze 10, 2007 10:25 pm
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko
regis - Wto Cze 12, 2007 6:10 am
Mieszkałem 17 lat w Chrzanowie - pozdrawiam! Teraz jak tam czasami jestem strasznie cieszą mnie zmiany, zwłaszcza rynek. Miasto ożyło.
zasnuty - Wto Cze 12, 2007 6:00 pm
no i w standardzie przestrzeni publicznej w cenutrum Katowice zostały prześcignione przez Chrzanów. ż e n a d a i tyle.
a przy okazji gratulacje dla Chrzanowiczan z okazji posiadania tak zadbanego rynku : )
btw: ten TBS nie jest taki zły, tzn do standardów tych budowanych w Katowicach sporo mu brakuje, ale o ile pierwsza wizualka (to są dwie wersje projektu tego budynku, tak?) z bardzo dziwną perspektywą dobrze ukazuje, to wygląda to całkiem przyzwoicie i będzie miało elementy z cegły :]
maniak - Śro Lip 04, 2007 1:43 pm
Trzebinia -cd.
*Poniżej fotka wcześniej wspominianego przeze mnie terenu, na którym miałby stanąć budynek TBS. Za czasów PRL-u na terenie tym WPHW postwail pawilon, ktorego nigdy nie dokonczyl...
Na dalszym planie widać auta jadące w kiedunku Chrzanów-Jaworzno-Katowice.
*2 km dalej na polnocnych rubieżach miasta, na terenie bazy Transgóru Mysłowice powstaje nowa stacja paliw (wg. moich źrodeł )
*Pare metrów do góry resztki zabudowań po Szybie Zbyszek śp. KWK Siersza....
Jedyny zachowany szyb po górnictwie kamiennym na terenie miasta Trzebinia.
Włodarze miasta mają zamiar stworzyć tu atrakcję turystyczną. Oby się udało! Zreszta cos tam się już dzieje
*Renowacja starego biurowca ZM Trzebinia, cos a`la Zamek Królewski w Wawie
no i taki rarytasik, pewnie kilku osobom sie spodoba - wieżyczka
*Stara pohutnicza hala ZM Trzebinia w wersji styropianowo-tynkowej. Lepsza taka aniżeli alternatywą miałoby być zrównanie z ziemia :/
To by było na tyle w tym poście....
maniak - Śro Paź 03, 2007 8:15 pm
Taka oto informacja ostatnio jest numerem jeden w mojej okolicy:
Arabowie wybudują miasto pod Chrzanowem?
Ireneusz Dańko
Międzynarodowe konsorcjum z arabskim kapitałem rozważa budowę nowego miasta pod Chrzanowem. - W grę wchodzą miliardy dolarów na inwestycje - uważa dyrektor Kazimierz Nędza z Instytutu Prawa Spółek i Inwestycji Zagranicznych w Krakowie.
Krakowski instytut od pół roku przygotowuje w imieniu zagranicznego inwestora niezwykły projekt. W zeszłym tygodniu ujawnił zarys urbanistycznej koncepcji, podpisując porozumienie z lokalnym samorządem. Umowa mówi o "budowie nowoczesnego osiedla mieszkaniowego wraz z niezbędną infrastrukturą o powierzchni co najmniej 400 hektarów". Miasto zobowiązuje się w niej do "sprawnej i bezkolizyjnej" współpracy z IPSiIZ. Obie strony utrzymują w tajemnicy nazwę zagranicznego partnera, który zlecił zbadanie możliwości inwestycyjnych pod Chrzanowem. Nieoficjalnie mówi się o poważnym naftowym konsorcjum zaangażowanym m.in. na amerykańskim rynku nieruchomości i w budowę słynnych "osiedli palmowych" na sztucznych wyspach w Dubaju.
Inwestor bez ziemi
- Nasz klient dopiero wchodzi na europejski rynek. Szuka lokalizacji pod nowe miasto z pełną infrastrukturą usługową i przemysłową. Położenie w połowie trasy z Krakowa do Katowic jest idealne - mówi dyrektor Nędza, pochodzący spod Chrzanowa. Według wstępnych założeń nowa aglomeracja powstałaby w chrzanowskim Balinie, nieopodal kilku węzłów autostrady A4. Miałaby trzy enklawy: wielorodzinną, rezydencjalną i produkcyjną. Docelowo zajęłaby prawie kilometr kwadratowy. Ziemia pod inwestycję na razie należy do prywatnych właścicieli. Ilu - dokładnie nie wiadomo; z pewnością jednak nie mniej niż 800. Tyle bowiem działek leży na terenie wskazanym przez gminę pod budowę.
Rozmowy w sprawie wykupu gruntów wkrótce rozpocznie chrzanowskie biuro IPSiSZ. Krakowska spółka chce w cztery miesiące rozeznać sytuację. Od stanowiska właścicieli działek uzależnia rozpoczęcie prac projektowych i realizację całego przedsięwzięcia. - Złożymy wszystkim jednolitą, rynkową cenę zakupu. Nie zamierzamy spekulować ziemią. Jeśli ludzie przyjmą naszą ofertę i nic innego nie stanie na przeszkodzie, to budowa mogłaby ruszyć za trzy lata - dodaje dyrektor Nędza.
Drugi Chrzanów
Burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski początkowo nieufnie podchodził do "bajkowej wizji". Przekonały go spotkania z przedstawicielami krakowskiej spółki i zagranicznego inwestora. - To poważna kontrahent, który dysponuje olbrzymimi zasobami finansowymi - podsumowuje rozmowy. Oczami wyobraźni widzi już "drugi Chrzanów" - ze szkołami, restauracjami i klubami. - Za 10 lat może tutaj zamieszkać nawet 50 tys. nowych mieszkańców. To drugie tyle, co dzisiaj cała nasza gmina! - wylicza. Osobiście chce przekonywać mieszkańców do sprzedaży działek pod inwestycję. Zapewnia, że gmina uchwali na czas nowy plan zagospodarowania terenu, którym interesuje się konsorcjum. - Taka szansa zdarza się raz na tysiąc lat. Nie możemy jej przepuścić! - zachwala projekt. - Dzięki temu ludzie przestaną wyjeżdżać stąd do pracy za granicą. Wręcz przeciwnie, zaczną wracać, aby mieszkać i pracować.
Na razie ostrożnie o planowanej inwestycji wypowiada się Marek Sowa z zarządu województwa małopolskiego, obecny przy podpisaniu porozumienia władz Chrzanowa z IPSiIZ. - To dopiero wstępna faza projektu. Wygląda bardzo obiecująco, ale znam sprawę tylko z drugiej ręki. Osobiście nie rozmawiałem z wysłannikami zagranicznego konsorcjum - zastrzega. Mimo to zapowiada, że "poważny inwestor" może liczyć na wsparcie władz Małopolski, jeśli o takie wystąpi. - W Krakowie brakuje już miejsc pod duże inwestycje, a Chrzanów ma doskonałe położenie i stosunkowo niedrogą ziemię, którą interesuje się wiele firm z kraju i zagranicy. Powinien wykorzystać swoją szansę - podkreśla Sowa.
Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
Cud bez cudów
Kto pójdzie do piekła, jeśli informacje o miliardach petrodolarów, skierowanych na budowę nowego miasta w Chrzanowie, okażą się fikcją?
Główni uczestnicy negocjacji paktu z diabłem, czyli z szejkami z państw naftowych Bliskiego Wschodu, to dyrektor krakowskiego Instytutu Prawa Spółek i Inwestycji Zagranicznych prof. Andrzej Szumański, Kazimierz Nędza - dyrektor tegoż Instytutu i burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski. Świadkami parafowania cyrografu gminy z petrodolarami byli: przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Zubik oraz członek zarządu województwa małopolskiego Marek Sowa.
Każda z tych pięciu osób wzięła na swoje barki odpowiedzialność za podpisane porozumienie w sprawie „budowy nowoczesnego osiedla mieszkaniowego wraz z niezbędną infrastrukturą, o powierzchni co najmniej 400 hektarów”. I tym samym każda z nich potwierdza, że to prawda.
Burmistrz Kosowski ogłasza nawet konkurs na nazwę tej nowej dzielnicy Chrzanowa. Stopniowo zdobywa popularność nazwa „Galicja”. Ale przecież to nie jest jeszcze ostatnie słowo.
Cud bez cudów
To nie jest cud, tylko możliwość. Do Chrzanowa popłyną miliardy petrodolarów, jeśli zaistnieją tu lepsze warunki na budowę nowego miasta, niż te, oferowane w okolicach Wrocławia lub Warszawy.
Takie oświadczenie złożyli obaj przedstawiciele inwestora, czyli ponadnarodowego konsorcjum, pochodzącego z arabskich krajów naftowych. Jego bliższe określenie byłoby złamaniem tajemnicy handlowej.
Dlatego z wielu rozmów, mniej i bardziej oficjalnych, oraz własnych dociekań, stworzyłem leksykon odpowiedzi na najważniejsze, nurtujące także mnie, pytania. Bo przyznaję, zamierzenie budowy pod Chrzanowem miasta XXI wieku także we mnie budzi nieufność, dopóki nie zobaczę pierwszych konkretów. Najlepiej w postaci strumienia dolarów.
Ceny
Metr kwadratowy ziemi w okolicach Balina, gdzie ma powstać nowe miasto, kosztuje obecnie mniej niż złotówkę. I nie łudźmy się, nie wzrośnie do niebotycznej ceny, bo wtedy cały interes byłby nieopłacalny dla inwestora. Po konsultacjach z rzeczoznawcami uważam, że pułap 10-20 zł za metr jest do przyjęcia dla obu stron, czyli sprzedającej i kupującej. Wyższa cena gruntu ukształtuje się w okolicy dopiero wtedy, gdy nowe miasto w ogóle powstanie.
Dlaczego
Dlaczego Chrzanów? Dyrektor Kazimierz Nędza wytłumaczył to m.in. swoim pochodzeniem. Urodził się bowiem w Żarkach i wie, że w tych okolicach warto inwestować. A to z racji władz sprzyjających inwestorom oraz bardzo korzystnego położenia pomiędzy Śląskiem a Małopolską. I ten ostatni argument (korzystne położenie: autostrada, dwa lotniska, linia kolejowa) z pewnością przeważył.
Działki
Konsorcjum zamierza wykupić trzy enklawy terenu. Pierwsza (między Balinem a Cezarówką) ma liczyć ok. 500 ha i na niej powstanie osiedle mieszkaniowe. Druga (100 ha obok Luszowic) ma być przeznaczona pod budowę rezydencji, czyli luksusowych willi. Wreszcie trzecia (200 ha przy ZG Trzebionka) ma pomieścić nowoczesne zakłady pracy.
Tylko pierwszy teren jest podzielony na blisko dwa tysiące działek. I to najlepiej obrazuje skalę trudności operacji wykupu gruntów, z których większość ma z całą pewnością nieuregulowane sprawy własności.
Gwarancje
Czy na wykupionych gruntach powstanie obiecane, nowe miasto? Przedstawiciele inwestora twierdzą, iż działają przy otwartej kurtynie i nie zrobią nic bez przyzwolenia społecznego. A skoro będzie przyzwolenie na nowe miasto, to nic innego tam powstać już nie może.
Chcą być wiarygodni, zatem realizować to, o czym głośno mówią, i przy poszanowaniu partnerów. Ma się to przejawiać np. w oferowaniu uczciwych, rynkowych cen, właścicielom działek.
Kupno
Inwestor wykupi działki, kierując się dwoma podstawowymi zasadami.
Po pierwsze, cena dla wszystkich właścicieli za metr kwadratowy będzie jednakowa.
Po drugie, działki sprzedadzą albo wszyscy, albo nikt. Nie ma bowiem mowy o spekulacji cenami.
Pieniądze
Pieniądze, a mówi się o miliardach dolarów, pochodzą z nadwyżek kapitału inwestowanego przez konsorcjum naftowe w USA. Nie należy jednak uważać, iż ktoś, kto ma miliardy, będzie trwonił miliony. Nic bardziej błędnego! Tu chodzi o zwykłe zainwestowanie pieniędzy, a nie o dobroczynność. Całe przedsięwzięcie musi się kiedyś zwrócić.
Porozumienie
Podpisane porozumienie gminy Chrzanów z przedstawicielami inwestora stwierdza jasno, na jaki cel mają być zakupione działki. I w tym właśnie zamiarze budowy wielkiego osiedla mieszkaniowego samorząd będzie sprzyjał przedsiębiorcom. Co więcej, ma pomagać w „rozpowszechnianiu wiedzy o zamierzeniu inwestycyjnym”, co zbuduje wokół niego „pozytywną atmosferę”.
Przedstawiciele
Instytut Prawa Spółek i Inwestycji Zagranicznych w Krakowie działa od 17 lat. Udziela porad zwłaszcza w przekształceniach firm z branży energetycznej. Ma swój udział w powstaniu Południowego Koncernu Energetycznego.
Sprzedaż
Nikt nikogo nie może zmusić do sprzedaży własnego gruntu inwestorowi. Dlatego tak ważna jest pozytywna atmosfera wokół całego przedsięwzięcia. Inwestorzy podkreślają nawet, że to niepowtarzalna szansa dla przyszłych pokoleń. A w każdym razie dla młodzieży, która już nie będzie musiała wyjeżdżać za chlebem do obcych krajów.
Wysypisko
Sprawa składowiska odpadów komunalnych w Balinie została postawiona jednoznacznie: jeśli tam powstanie osiedle, składowisko zniknie.
Co go zastąpi, to kwestia oddzielna, ale najprawdopodobniej będzie to ultranowoczesna spalarnia odpadów.
Terminy
Przedstawiciele inwestora dają sobie 3-5 miesięcy na przekonanie właścicieli działek do ich sprzedaży na konkretny cel budowy nowego miasta. Jeśli zdołają ludzi do swojego zamierzenia przekonać, przyjmują, że trzy lata powinny wystarczyć na wykupienie pierwszej enklawy gruntu.
I jeśli to się uda, kolejne działania potrwają lata. W ich konsekwencji, w ciągu lat kilkunastu powstanie „pięciomiasto”, łączące w jeden organizm: Chrzanów, Jaworzno, Trzebinię, Libiąż, i tę nową dzielnicę Chrzanowa.
Bogumił Kurylczyk Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej PRZEłOM
http://www.przelom.pl/artykul.php?t=Cud-bez-cudow-&p=3734
Przy okazji jest konkurs na nazwe, moze GKW cos wymysli??
sensei - Śro Paź 03, 2007 9:04 pm
normalnie mała metropolia ;-)
a nazwa tej konurbacji: wielkie gorolowice
maniak - Śro Paź 03, 2007 9:38 pm
normalnie mała metropolia ;-)
a nazwa tej konurbacji: wielkie gorolowice
Ty sobie nie rob jaj, praktycznie rzecz biorąc Silesia powiększyćłaby się w kierunku wschodnim. Przezydent Jaworzna stara się o przedłużenie DTś do Jaworzna, czemu by nie pociągnąć jej do Chrzanowa czy Trzebini
Jakies propozycje co do nazwy? Cos co sugerowałoby związki z Malopolska i Górnym Śląskiem......
Safin - Śro Paź 03, 2007 11:26 pm
a taki zwiazek istniej ?
jak najbardziej jestem "za" obrastaniem gopu małymi aglomeracjami.
funfsztad ?
bty - Czw Paź 04, 2007 3:22 pm
Zawsze sobie myślałem, że fajnie by było gdyby coś dużego powstało między Krakowem a GOPem i kiedyś obie aglomeracje zlały się w jedno megapolis tak na 10 mln ludzi.
sensei - Pią Paź 05, 2007 10:10 am
Ty sobie nie rob jaj, praktycznie rzecz biorąc Silesia powiększyćłaby się w kierunku wschodnim. Przezydent Jaworzna stara się o przedłużenie DTś do Jaworzna, czemu by nie pociągnąć jej do Chrzanowa czy Trzebini Wink
maniak - Pią Paź 05, 2007 9:15 pm
Liczac to całe pieciomiasto to razem dalo by wynik cos ok 260 tys. wiec taki wiekszy Sosnowiec
Jaworzno 100 tys
Chrzanow 50 tys
Nowy Chrzanow 50 tys
Trzebini i Libiaz po 30 pare tys.
mark40 - Czw Kwi 24, 2008 2:46 pm
Emiraty Arabskie wybudują nowe miasto koło Chrzanowa
Prawdopodobnie w maju ruszy wykup ziemi pod budowę nowego miasta pod Chrzanowem. Pieniądze na inwestycję wyłoży międzynarodowe konsorcjum powiązane z rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Jak informuje dyrektor Kazimierz Nędza z Instytutu Prawa Spółek i Inwestycji Zagranicznych w Krakowie do końca kwietnia zostanie podpisana umowa z inwestorem. Na razie została podjęta decyzja kierunkowa o wykupie ziemi.
Jego firma od zeszłego roku przygotowuje niezwykłą, arabską inwestycję w Balinie koło Chrzanowa. W planach jest budowa nowoczesnego miasta z pełną infrastrukturą (szkołami, restauracjami, klubami, placówkami służby zdrowia itd.) zapowiada "Gazeta Wyborcza" Trzy enklawy - wielorodzinna, rezydencjalna i produkcyjna mają pomieścić kilkadziesiąt tysięcy osób.
Wit - Czw Kwi 24, 2008 3:09 pm
Wizja tych osiedli - nowych miast wydaje mi się nieco abstrakcyjna. Przynajmniej jeżeli chodzi o wielkość planowanej liczby mieszkańców.
Nie mniej pewnie coś tam powstanie
MarcoPolo - Czw Kwi 24, 2008 6:01 pm
Trzebinia ma duzy problem z szkodliwymi oparami z rafinerii.
Wit - Wto Lip 08, 2008 7:51 am
Powstanie miasto dla 50 tysięcy
dziś
Między województwami śląskim i małopolskim, w Balinie, za 2-3 lata zacznie powstawać 50-tysięczne miasto: z willami i apartamentami, szkołami, szpitalem, restauracjami, parkami. Za przedsięwzięciem stoi Al Nakheel Properties, firma należąca do sułtana Ahmeda Bin Sulayema, jednego z pięciu namiestników szejka Dubaju. Znana jest w świecie m.in. z tego, że buduje obecnie w swej ojczyźnie słynną Wyspę Palmową.
Ostateczna decyzja w sprawie powstania Nowego Miasta, bo tak wstępnie nazwano inwestycję, zapadnie za miesiąc. W imieniu inwestora sprawą zajmuje się Instytut Prawa Spółek i Inwestycji Zagranicznych sp. z o.o. z Krakowa. Zbiera już od mieszkańców Balina oświadczenia na temat chęci sprzedaży działek. Cena to 10 zł za metr kwadratowy. To 10 razy więcej niż dotychczas dawano tam za ziemię.
Czy inwestycja ma rację bytu? - Kiedy w ubiegłym roku dotarła do mnie ta propozycja, nie dawałem jej wiary - wyznaje Ryszard Kosowski, burmistrz Chrzanowa, gminy w obrębie której leży Balin. - Teraz wierzę w jej realizację.
- Wiosną parafowano z instytutem porozumienie, na mocy którego powstanie Nowe Miasto - mówi Andrzej Filipczak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Chrzanowa. - Musi jednak scalić działki, by inwestor mógł kupić 400 hektarów ziemi w jednym kawałku.
Dlaczego na tę inwestycję wybrano właśnie Balin? Atutami tego miejsca są: lokalizacja w otoczeniu zieleni, bliskość dwóch lotnisk w Krakowie i Katowicach oraz autostrady A4, prężny rynek pracy na Śląsku i ośrodek naukowy w Krakowie, a niebawem szybka kolej.
Dla kogo będą budowane tam domy? Burmistrz Kosowski twierdzi, że wiele lepiej sytuowanych osób, pracujących w obu regionach, będzie chciało się tam przeprowadzić. W bliskim otoczeniu inwestycji mieszka 8,5 mln ludzi, wśród których są przyszli klienci inwestora z Dubaju.
Miasto z arabskiej bajki ma wyrosnąć w Balinie
Włodarze Chrzanowa zapewniają: jest konsorcjum gotowe wyłożyć miliardy złotych w teren, którego część zajmuje w tej chwili wysypisko, a poza nim są ugory. Chodzi o Balin, wioskę w chrzanowskiej gminie.
Mieszkańcy najpierw z niedowierzaniem przyjmowali ofertę, ale ostatecznie większość zadeklarowała chęć sprzedaży gruntu. Za wszystkie 400 hektarów chce zapłacić tajemniczy inwestor. Wszyscy jednak wiedzą, że chodzi o Al Nakheel Properties, jedną z największych dubajskich firm budowlanych, która zbudowała m.in. słynną Wyspę Palmową. Ostateczna decyzja zapadnie za miesiąc.
Zanim deweloper z Dubaju trafił nad Wisłę, przyjrzał się najrozmaitszym lokalizacjom w Europie. Jego wzrok padł na najludniejsze państwo "nowej" Europy: Polskę.
- Konsorcjum brało pod uwagę 2-3 miejsca w Polsce. Wybrali Balin - mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta, Andrzej Filipczak. - Ma dobre położenie z pięknymi widokami i mnóstwem zieleni. Mamy też dobre warunki komunikacyjne.
Według dewelopera, to odpowiednie miejsce na sypialnię dla dwóch regionów - 5,3-milionowego Śląska i 3,2-milionowej Małopolski.
Plany są wręcz bajkowe: budowa od podstaw nowoczesnego miasta z pełną infrastrukturą. Będzie miało trzy enklawy - wielorodzinną, rezydencjalną i produkcyjną, ma pomieścić kilkadziesiąt tysięcy osób. Pieniądze wyłoży międzynarodowe konsorcjum powiązane z rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Inwestor liczy, że w nowym mieście osiedlaliby się m.in. Polacy wracający z zagranicy, ale nie tylko. Dziś w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej pracuje wiele osób, które dojeżdżają z Krakowa lub małopolskich miejscowości, gdzie znaleźli lepsze warunki życiowe niż na Śląsku. Teraz zaoferuje im się wspaniałości Balina.
Burmistrz Chrzanowa, Ryszard Kosowski jest już po rozmowach z wojewodą i marszałkiem małopolskim na temat dogodnych połączeń między Śląskiem a stolicą Małopolski. Chodzi o to, by mieszkańcy Nowego Miasta czy Chrzanowa 2 mogli się szybko przemieszczać do pracy w Bytomiu, Chorzowie czy Sosnowcu oraz w drugą stronę, do Krakowa.
- Myślimy o szynobusach rozwijających prędkość do 160 km na godzinę. Wówczas odległość do Katowic byłaby do pokonania w 8 minut, a do Krakowa w kwadrans - mówi burmistrz Kosowski i dodaje: - Szansa dla Balina jest teraz albo nigdy.
Kazimierz Nędza, dyrektor Instytutu Prawa Spółek i Inwestycji Zagranicznych Sp. z o.o z Krakowa - organizator przedsięwzięcia w imieniu inwestora - twierdzi , że w Balinie za 3 lata ruszy budowa i z czasem powstanie drugi Chrzanów, a może nawet Chrzanów do kwadratu. Instytut za nieużytki rolne i leśne zaoferował każdemu z mieszkańców taką samą cenę: 10 zł za mkw.
Około 70 proc. mieszkańców, których teren został objęty planami inwestycji, deklaruje chęć sprzedaży gruntów, 5 proc. odmówiło, a pozostali jeszcze się wahają.
Burmistrz Kosowski podpisał porozumienie o współpracy z krakowską spółką. Zapewnia, że samorząd lokalny uchwali odpowiedni planu zagospodarowania Balina, jeśli otrzyma koncepcję inwestora.
Urbaniści na zlecenie arabskiego inwestora oglądali już wioskę. Równolegle z wykupem gruntów mają przygotowywać koncepcję zagospodarowania terenu.
- Nad całością ma czuwać tworzony właśnie zespół najlepszych architektów - zapowiada burmistrz Kosowski. Choć wiadomości są nie z tej ziemi, burmistrz jest pełen wiary: ma propozycję Instytutu i nie chce jej zmarnować.
Beata Sypuła - POLSKA Dziennik Zachodni
Tequila - Pią Lip 11, 2008 7:36 am
Tajemniczy inwestor z Dubaju jest zainteresowany Balinem
"Polska Dziennik Zachodni" zdobył z najlepszego źródła kolejne potwierdzenie, że tajemniczy inwestor z Dubaju jest zainteresowany Balinem, małopolską wsią.
Zainteresowana wybudowaniem osiedla-miasta dla 50 tysięcy mieszkańców jest firma Limitless. To przeczy informacjom przekazanym przez High Society Properties, jakoby Nowe Miasto na granicy województw śląskiego i małopolskiego chciał postawić Al Nakheel.
Skąd całe zamieszanie? Przez tajemnicę, jaka otacza na razie nazwę inwestora. - Negocjacje mają charakter poufny - wyjaśnia w imieniu inwestora Grzegorz K. Kosmala z firmy Weber Shandwick w Warszawie.
Pozwierdza jednak, że firmę Limitless LLC wiele łączy z sułtanem Dubaju. Firma ta została w 2005 r. wydzielona z Dubai World, której prezesem jest właśnie Ahmed Bin Sulayem. Limitless wciąż jest częścią Dubai World ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jej przedstawiciele w Polsce potwierdzają nam także, że prowadzi ona rozmowy z władzami gminy Chrzanów odnośnie wybudowania osiedla %07- miasta dla 50 tys. ludzi.
Kim jest ten inwestor? To globalna firma deweloperska, specjalizującą się w wielkich i inwestycjach miejskich. Kadra kierownicza Limitless, wcześniej działająca w ramach Nakheel, słynie z realizacji innowacyjnych na skalę światową projektów takich jak budowa sztucznych wysp w kształcie palmy w Dubaju czy budowa Kanału Arabskiego. W jej skład wchodzą firmy świadczące usługi z dziedziny deweloperskiej, transportu i komunikacji, turystyki i wielu innych. - Dzięki wykorzystaniu know-how i doświadczeniu zdobytym w ramach grupy Dubai World, Limitless realizuje wielkoformatowe inwestycje budowlane łączące w sobie pełną gamę funkcji mieszkaniowych, handlowych, usługowych i rozrywkowych, powiązanych jednocześnie z funkcjami biurowymi i rozwiązaniami komunikacyjnymi, tzw. osiedla-miasta - mówi Kosmala.
Obecnie Limitless prowadzi projekty w Dubaju - Downtown Jebel Ali oraz Kanał Arabski, i w innych częściach świata: w Indiach, Wietnamie, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Malezji oraz Jordanii. Polski oddział Limitless powstał w 2007 r. z siedzibą w Warszawie.
- Celem działania spółki jest realizacja właśnie dużych projektów inwestycyjnych, jak planowana na granicy województwa śląskiego i małopolskiego. O kolejnych etapach inwestycji w Balinie będziemy informować - obiecują nam przedstawiciele firmy.
Beata Sypuła - POLSKA Dziennik Zachodni
http://www.katowice.naszemiasto.pl/wyda ... 73911.html
heniek - Nie Lip 13, 2008 8:04 am
dziwna sprawa z tymi Chrzanowianami ty wy bardziej czujecie przynależność do Kraka czy może jednak GOP-u?? Bo nie wiem czy wiecie ale jesteście w innym województwie i gdybyście chcieli jakoś się z nami łączyć (czego przyczyny rozumie, widać jak Krak dba o Tarnów i jak GOP dba o np Bielsko ) to może najpierw trzeba by zmienić województwo. Śląskie pewno chętnie by was przyjęło.
mark40 - Śro Lip 23, 2008 3:31 pm
http://www.przelom.pl
Inwestor mający budować Nowe Miasto pod Chrzanowem, postanowił przesunąć jego lokalizację bliżej Jaworzna, gdyż tam łatwiej o kupno gruntów, które właściciele chcą od ręki sprzedać po 10 zł za metr kw.
- Trudno się dziwić, że inwestor chce mieć gwarancje, iż wszystkie konieczne działki będą skupione. Tymczasem pod Balinem wciąż 70 ha stanowi białe plamy (właściciele nieznani) a 23 ha to plamy czerwone, bo ich właściciele odmówili sprzedaży – poinformował nas przedstawiciel inwestora w Chrzanowie Piotr Gałuszka.
Właśnie przystępuje do wykupu 550 ha leżących pomiędzy Koźminem, Jeziorkami, Byczyną i Cezarówką. Oznacza to, iż Nowe Miasto najprawdopodobniej nie powstanie już pod Balinem, tylko pod Byczyną.[/QUOTE]
To by oznaczało, ze część miasta (większa/mniejsza) powstałaby w woj śląskim
maniak - Sob Sty 24, 2009 8:59 pm
MAX wkrótce większy...
Ponad 300 miejsc parkingowych w tym 60 na parkingu podziemnym, sklepy znanych marek handlowych: Empik, CCC i Rossmann. Centrum Handlowe MAX w Chrzanowie przy ul. Trzebińskiej znacząco się powiększy.
W bezpośrednim sąsiedztwie CH MAX powstaje właśnie nowy obiekt handlowo-usługowy. Na zakupy można się tam będzie wybrać już pod koniec roku.
Mimo zimy, na placu budowy praca wre. Generalnym wykonawcą jest firma Monterin. Potężny, widoczny z oddali dźwig, nadrabia „stracony” czas, bo budowa miała się rozpocząć znacznie wcześniej.
Reklama
Rossmann, Empik i CCC uzupełnia rynek
W gabinecie szefa spółki „Stec” każdy z gości z zainteresowaniem rzuca okiem na kolorową wizualizację tego, co za oknem zobaczyć można jeszcze w stanie surowym.
- Początkowo planowałem ruszyć z tą inwestycją w 2007 roku, ale uzgodnienia i załatwianie wszelkich formalności urzędowych zajęły dużo więcej czasu niż przewidywałem. Opóźnianie zaś procesu inwestycyjnego wobec nieprzewidywalnego dziś rozwoju sytuacji w gospodarce światowej jest ryzykowne. Niemniej jednak, w IV kwartale tego roku pierwszy etap inwestycji zostanie zakończony – mówi Kazimierz Stec, właściciel nieruchomości, inwestor.
Pierwszy etap oznacza oddanie do użytku wszystkich miejsc parkingowych oraz większej części powierzchni handlowej, usługowej oraz ich zaplecza. Jakich sklepów można się spodziewać w nowej części Centrum Handlowego MAX?
- Głównymi najemcami będą znane sieci handlowe, nieobecne do tej pory na lokalnym rynku: Rossmann Supermarkety Drogeryjne, Empik i CCC. Umowy z nimi już zostały podpisane. Kto jeszcze się u nas pojawi? Mamy rozpisany cały metraż powierzchni handlowo-usługowej, ale wciąż prowadzimy rozmowy, dlatego nie chciałbym mówić jakie branże (sklepy) będą towarzyszyć tym wymienionym. W każdym razie mamy około stu ofert zainteresowanych – informuje K. Stec.
Piotr i Paweł zastąpi Carrefoura
Istniejąca już część centrum handlowego przy ul. Trzebińskiej w ostatnim etapie inwestycji zostanie połączona z nową przewiązką. Stara część MAX-a przejdzie proces „remodelingu”. Oznacza to, że jego zewnętrzny wygląd nawiąże architektonicznie i kolorystycznie do nowej części. Zmiany szykują się też wewnątrz.
- W segmencie spożywczym będziemy mieć nowego najemcę. To polska sieć handlowa z tzw. wyższej półki – Piotr i Paweł. Oferuje dużo wyższy standard zakupów, niż zachodnie supermarkety. Mam nadzieję, że będzie świetnym uzupełnieniem rynku – spodziewa się Kazimierz Stec.
Otwarcie supermarketu Piotr i Paweł już w marcu.
Szukają w najbliższej okolicy
Właściciel nowo powstającego obiektu – spółka jawna „Stec”, jest firmą rodzinną. Prowadzenie biznesu w oparciu o wiedzę i doświadczenie najbliższych oraz doskonałą znajomość rynku znacznie ten proces ułatwia.
Firma Stec jako inwestor kieruje się też lokalnym patriotyzmem. Realizatorów projektów szuka na miejscu.
- Projekt centrum powierzyliśmy Pracowni Architektonicznej Macieja Nitki z Chrzanowa. Wykonawcą jest katowicka Firma Monterin, której właściciel mieszka w Balinie. W najbliższej okolicy nietrudno o dobrych fachowców - zapewnia Kazimierz Stec.
Za sprawą tego inwestora ta część miasta już wkrótce wyglądać ma tak, jak na załączonej wizualizacji.
(AM)
źródło: przełom tygodnik ziemi chrzanowskiej
maniak - Sob Sty 24, 2009 9:08 pm
Nie daleko Maxa i Tesco planowana jest kolejna iwestycja:
Centrum Handlowo - Usługowo - Rozrywkowe w Chrzanowie
Lokalizacja: na terenie starego szpitala miejskiego, pomiędzy ulicami Topolową, Szpitalna i Cichą.
Planowane otwarcie: IV Q 2010r. lub I Q 2011r.
Pow. Użytkowa: 39 426 m2
Pow. Handlowa: 17 149 m2
* W ramach powierzchni handlowej:
Przewiduje się 106 lokali handlowych różnych branż o powierzchni od 20 m2 do 2224m2.
* W ramach powierzchni usługowej:
Lokale typu: Pralnia chemiczna, apteka, bank, kwiaciarnia.
Na powierzchni na cele gastronomiczne przewidywana jest lokalizacja dwóch lokali typu restauracja � klub oraz małe punkty gastronomiczne.
* Przewidywane powierzchnie rekreacyjne w ramach Centrum to:
o Sztuczne lodowisko � obiekt zadaszony (sezonowe, funkcjonuje do temperatury +10 stopni Celsjusza na zewnątrz obiektu)
o SPA
o basen
o Plac zabaw dla dzieci
Parking: 260 miejsc w kondygnacji podziemnej
280 miejsc na terenie działki wokół budynku
Poziomy: 3
info oraz ze strony: http://www.prosperoconsulting.pl/projek ... rzanow.php
Kris - Czw Paź 01, 2009 7:53 pm
Nowe oblicze rynku i nowoczesny parking w Trzebini
Na dwupoziomowym parkingu będzie miejsce dla 117 aut (© Fot. ARC)
Dziennik Zachodni Grażyna Dębała
2009-09-29 05:00:25, aktualizacja: 2009-09-29 05:00:25
Centrum Trzebini zmieni się w najbliższych miesiącach nie do poznania. Wszystko to za sprawą planowanej od kilku miesięcy, gruntownej modernizacji rynku i jego okolic, która właśnie się rozpoczęła.
Pierwsze prace to przygotowanie odpowiedniego terenu pod budowę nowoczesnego, dwupoziomowego parkingu. Zmieści się tutaj aż 117 samochodów.
- Wjazd na parking będzie prowadził z ulicy Młoszowskiej i będzie usytuowany bardzo blisko miejskiego placu targowego. Przy parkingu zbudowany zostanie także budynek socjalny z szaletami miejskimi. Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie parkingu powstaną drogi dojazdowe i chodniki dla pieszych oraz zagospodarowane zostanie najbliższe otoczenie - zapowiada Robert Siwek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Trzebini.
W ramach rewitalizacji całkowicie przebudowany zostanie rynek. Zbudowana zostanie tzw. "Brama Miejska", od strony ronda Solidarności, a na płycie rynku powstanie nowa fontanna i wieża zegarowa. Wykonane zostaną drogi dojazdowe i chodniki, powstanie nowe oświetlenie wraz z iluminacjami obiektów, gruntownie przebudowany zostanie przebiegający przez rynek 120-metrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 791.
Zaplanowano również renowację komunalnych budynków przy rynku.
- Całe przedsięwzięcie ma sprawić między innymi, by centrum stało się bardziej atrakcyjne dla inwestorów i mieszkańców - mówi Robert Siwek.
Wszystkie zaplanowane prace mają potrwać dwa lata. Koszt tych inwestycji oszacowano na ponad 20 mln zł.
http://polskatimes.pl/dziennikzachodni/ ... ,id,t.html
maniak - Czw Lis 26, 2009 9:57 pm
Za stroną UM Trzebinia:
Będzie 117 miejsc parkingowych - 29.10.2009
Trwają intensywne prace związane z budową dwupoziomowego parkingu na 117 miejsc pomiędzy ulicą Młoszowską a zabudowaniami Urzędu Miasta w Trzebini. Zadanie to jest realizowane w ramach I etapu rewitalizacji centrum naszego miasta.
Prace przy budowie parkingu rozpoczęto 23 września br. Do tej pory budowlańcy wykonali już niezbędne roboty ziemne i fundamentowe. A obecnie dobiega końca budowa 40 słupów żelbetowych, na których posadowiona zostanie górna płyta przyszłego parkingu.
- Po odpowiednim zaizolowaniu fundamentów i słupów nośnych przystąpimy do wykonania murów oporowych. Potem zasypiemy fundamenty ziemią, zagęścimy grunt i rozpoczniemy szalowanie górnej płyty parkingu - informuje Rafał Grudzień, kierownik budowy.
Każdego dnia na budowie parkingu pracuje ponad 20 osób, wśród których są dwaj inżynierowie oraz specjaliści, głównie cieśle i zbrojarze.
- Do wybudowania parkingu zużyjemy ponad 900 metrów sześciennych betonu oraz 65 ton stali. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to już latem przyszłego roku obiekt przekażemy miastu w użytkowanie - dodaje Rafał Grudzień.
Obok nowoczesnego, piętrowego parkingu na 117 miejsc zbudowany zostanie budynek socjalny, w którym umiejscowione zostaną szalety miejskie. Ponadto wykonane zostaną drogi dojazdowe do obiektu i chodniki dla pieszych. Przewidziano także zagospodarowanie najbliższego otoczenia.
- Od kilku lat w centrum Trzebini brakowało miejsc parkingowych, dlatego budowany właśnie obiekt powinien przyczynić się do rozwiązania tego problemu - podkreśla Adam Adamczyk, burmistrz Trzebini.
Przypomnijmy, że oprócz budowy parkingu I etap rewitalizacji centrum Trzebini obejmie także budowę 2 nowych obiektów kubaturowych w obrębie trzebińskiego Rynku, renowację gminnych kamienic przy Rynku oraz przebudowę jego płyty. Prace przy renowacji kamienic nr 25 i 26 już rozpoczęto, natomiast przebudowa płyty Rynku ma się rozpocząć w marcu 2010 roku.
Prace budowlane są realizowane przez konsorcjum dwóch krakowskich firm: Przedsiębiorstwo Rewaloryzacji Zabytków SA i spółkę AG System. Całkowity koszt I etapu rewitalizacji centrum Trzebini wyniesie 20,5 mln zł, a ostateczne zakończenie wszystkich przewidzianych do wykonania prac planowane jest jesienią 2011 roku.
(RS)
Fot.: Każdego dnia na budowie parkingu pracuje ponad 20 osób. Na pierwszym planie kierownik budowy - Rafał Grudzień.
maniak - Czw Lis 26, 2009 10:02 pm
Dnia 24.11 otwarto w Chrzanowie nową część CH Max. Wśród najemców znajdują się m.in.: Rossman, Empik, Media Expert, CCC, Deichmann i inni...
Wizualizacja ze strony właściciela CH Max:
oraz fotki z otwarcia ze strony Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej "Przełom":
a tutaj link do galerii z otwarcia, nie które fotki są bardzo ciekawe
http://galeria.przelom.pl/?t=Wszystkie-sklepy-w-centrum-sa-juz-gotowe&p=217_13
maniak - Czw Lis 26, 2009 10:13 pm
Plac Tysiąclecia w Chrzanowie, dla porównania stan z lat ubiegłych:
(fotka ze strony UM Chrzanów)
oraz po przebudowie:
źródło T.Z.CH. Przełom
wizualizacja ze strony realizatora przebudowy Nova Gliwice:
maniak - Sob Lis 28, 2009 5:14 pm
dziwna sprawa z tymi Chrzanowianami ty wy bardziej czujecie przynależność do Kraka czy może jednak GOP-u?? Bo nie wiem czy wiecie ale jesteście w innym województwie i gdybyście chcieli jakoś się z nami łączyć (czego przyczyny rozumie, widać jak Krak dba o Tarnów i jak GOP dba o np Bielsko ) to może najpierw trzeba by zmienić województwo. Śląskie pewno chętnie by was przyjęło.
Nikt nas nie pytał czy chcemy zostać w ówczesnym województwie katowickim czy wrócić w historyczne granice małopolskiej ziemi. W tamtych latach byłaby spora szansa, że ludzie wybrali by Katowice. Teraz to już jednak sprawa przegrana, komunikacja do Krk jest lepsza m.in. dzięki szynobusom oraz biletom strefowym...
Dla porównania może przyjrzeć się kilku płaszczyznom:
1.oferta handlowa Katowic jest skromna bo tylko Silesia a w Kraku: Bonarka, Krakowska, Plaza, Kazimierz, M1.
2.Wygląd Centrum to też taki magnes, który przyciąga młodych.
3. Oferta sportowa, w Kace nasza ukochana GieKSa musi się szarpać z uszatym o każdą złotówkę, nie wspominając o stadionie :/ W Kraku buduja zarówno wisłe jaki i craxe, w planach Hutnik... O rozmachu przebudowy stadionu wisły i craxy w porównaniu do nas nie będę wspominał. Ostatnią rzeczą jaką mamy lepszą jest nasz Spodek ale to już kwestia najbliższych dwóch-trzech lat. Centusie zaczynają budowę hali na 12 tyś...
4. Na końcu oferta kulturalna, ale może jednak nie będę rozwijał tej kwestii
Ku**ica mnie chyta jak czytam raz po raz, że UM przygotował ankietę i bada opinie mieszkańców. Do roboty leniu!!
Mimo wszystko jest jednak sporo grupa ludzi, która czuje silniejszą więź z Katowicami i GOPem.
W gruncie rzeczy niektórzy mają bliżej do Kace niż do KRK
bidzis004 - Sob Lis 28, 2009 8:59 pm
Ze tak wtrące swoje dwa słowa uwazasz ze u nas tylko scc jest? , skoro wymieniles wszystkie z krk to wypadało by dodac chociazby gliwickie forum czy rybnicka galerie , w niedlugim czasie agora w bytomiu pozatym jest cala masa tego czego nie ma na obrzezach Krakowa.
sory ale denerwuje mnie ta marginalizacja Gliwic Bytomia Chorzowa Zabrza itd itd , to jest jeden organizm i tak jak z Katowic jada na zakupy np do Castoramy do TG tak z TG jezdza do SCC itd.
Co do komunikacji to nie można porównywać jazdy godzine z w zapyziałym pociągu z Trzebini do Krk , z np jazdą z Katowic do Chorzowa autobusem czy tramwajem pare przystankow , ciagle jedziesz w jednym miescie i zbytnio nie widać różnicy między Chorzowskim miastem a Katowicami wyróżnikiem jest dopiero co powstające City, ale szacunek za to ze sie nie odwróciliscie od Katowickiego , lecz pamietaj ze same Katowice nie napedzaja siły Silesi , w zasadzie najlepsze relacje są na lini Katowice-Chorzów-Siemianowice-Tychy , i np Północ TG-Gliwice-Knurów-Tworóg TG-Radzionków-Bytom , Chorzow-Swietochlowice-Piekary.
Podsumowując jest niemozliwością aby tak duzy organizm mógł skupiac sie w jednym mieście , i funkcjonują co najmniej 3 mniejsze a to za sprawą mało rozwiniętych Katowic a korzyści czerpią tez Gliwice-TG i cały Północny ciąg.
mysle ze cos z tego powinieneś zrozumieć.
maniak - Nie Lis 29, 2009 3:55 pm
Ze tak wtrące swoje dwa słowa uwazasz ze u nas tylko scc jest? , skoro wymieniles wszystkie z krk to wypadało by dodac chociazby gliwickie forum czy rybnicka galerie , w niedlugim czasie agora w bytomiu pozatym jest cala masa tego czego nie ma na obrzezach Krakowa.
sory ale denerwuje mnie ta marginalizacja Gliwic Bytomia Chorzowa Zabrza itd itd , to jest jeden organizm i tak jak z Katowic jada na zakupy np do Castoramy do TG tak z TG jezdza do SCC itd.
Co do komunikacji to nie można porównywać jazdy godzine z w zapyziałym pociągu z Trzebini do Krk , z np jazdą z Katowic do Chorzowa autobusem czy tramwajem pare przystankow , ciagle jedziesz w jednym miescie i zbytnio nie widać różnicy między Chorzowskim miastem a Katowicami wyróżnikiem jest dopiero co powstające City, ale szacunek za to ze sie nie odwróciliscie od Katowickiego , lecz pamietaj ze same Katowice nie napedzaja siły Silesi , w zasadzie najlepsze relacje są na lini Katowice-Chorzów-Siemianowice-Tychy , i np Północ TG-Gliwice-Knurów-Tworóg TG-Radzionków-Bytom , Chorzow-Swietochlowice-Piekary.
Podsumowując jest niemozliwością aby tak duzy organizm mógł skupiac sie w jednym mieście , i funkcjonują co najmniej 3 mniejsze a to za sprawą mało rozwiniętych Katowic a korzyści czerpią tez Gliwice-TG i cały Północny ciąg.
mysle ze cos z tego powinieneś zrozumieć.
Wziąłem pod uwagę tylko Katowice, bo jest to miasto wojewodzkie podobnie jak Kraków oraz odległość do obu miast jest podobno (ok 39 km).
Z Kraka specjalnie nie wymieniałem takich cudów jak Krokus, bo i w Kace musiałbym wymienić 3 Stawy...
Podsumowując Twój wywód o wyższości śląskich tramwajów nad jak to nazwałeś zapyziałym pociągiem dla porównania najczęściej spotykana 105ka na śląskich torowiskach:
oraz zapyziały pociąg:
pozdrawiam
heniek - Pon Lis 30, 2009 8:19 am
Ta 105-tka strasznie zmarnowana jakaś dawno już takiej nie widziałem, a pociągi fajne tylko krótkie.
aliveinchains - Pon Lis 30, 2009 9:00 am
Ta 105-tka strasznie zmarnowana jakaś dawno już takiej nie widziałem, a pociągi fajne tylko krótkie.
no tak bo wymieniono już front i tył tych wszystkich ek, cyklopow etc...wygladaja prawie jak TGV...
A pociag to szynobus...w naszym woj. by się takich przydały dziesiatki, przynajmniej nie generowałyby takich kosztów jak obecne gruchoty...
Tak apropos Bielska-Białej....heniek, B-B zapracowało sobie samo na swój status wykożystujac swoje szanse w postaci lokalizacji, dziedzictwa kulturowego, mieszkańców...Tarnów nie wykorzystuje bliskosci Krakowa - jego strata....ale nie jest prawda że Kr nie inwestuje w Tarnowie - patrz "dlina plastikowa"
heniek - Pon Lis 30, 2009 9:48 am
no tak bo wymieniono już front i tył tych wszystkich ek, cyklopow etc...wygladaja prawie jak TGV...
Miałem raczej na myśli Karliki, ale cyklopy też nie są takie złe
A pociag to szynobus...w naszym woj. by się takich przydały dziesiątki, przynajmniej nie generowałyby takich kosztów jak obecne gruchoty...
Ciekaw jestem na jakiej trasie widzisz takie szynobusiki? Bielsko-Katowice, Bielsko Żywiec/Zwardoń, Gliwice-Częstochowa? Kible może nie są piękne ale mają kilkaset miejsc.
Tak apropos Bielska-Białej....heniek, B-B zapracowało sobie samo na swój status wykożystujac swoje szanse w postaci lokalizacji, dziedzictwa kulturowego, mieszkańców...Tarnów nie wykorzystuje bliskosci Krakowa - jego strata....ale nie jest prawda że Kr nie inwestuje w Tarnowie - patrz "dlina plastikowa"
Czyli rozumiem że jak coś złego się dzieje Bielsku to wina Katowic, a jak Bielsko ma nowe drogi, to dzięki własnej zaradności. Bielszczanie powinni więc dawać lekcję takim miasto jak Tarnów, Radom czy Wałbrzych...
aliveinchains - Pon Lis 30, 2009 10:12 am
Miałem raczej na myśli Karliki, ale cyklopy też nie są takie złe
Ciekaw jestem na jakiej trasie widzisz takie szynobusiki? Bielsko-Katowice, Bielsko Żywiec/Zwardoń, Gliwice-Częstochowa? Kible może nie są piękne ale mają kilkaset miejsc.
Czyli rozumiem że jak coś złego się dzieje Bielsku to wina Katowic, a jak Bielsko ma nowe drogi, to dzięki własnej zaradności. Bielszczanie powinni więc dawać lekcję takim miasto jak Tarnów, Radom czy Wałbrzych...
owszem..na trasach BB-żywiec-Zwardoń, oraz w niektorych godzinach między BB a Katowicami (o zamknietej BB-Cieszyn, czy juz prawie na wymarciu K-ce - Wisła nie wspomnę)..myslę że powinienes więcej pojeździć pociagiem do BB, pociag ktorym ja wracam o 15.38 (h szczytu) jest obłozony w najlepszym wypadku w 50% - mimo że jest to jeden skład....
Drogi na Podbeskidziu -- S1, S-69, obwodnica BB nie sa finansowane z budzetu wojewodztwa...są to drogi krajowe...co więcej jesli mowa o obwodnicach BB to własnie samo miasto współfinansuje inwestycję...
Chrzanów, Trzebinia...nie wydaje mi się by kondycja tych miast zależała od przynaleznosci wojewódzkiej...co najwyzej mogą zyskac jako dalegie suburbia Krakowa, choc Kraków ma w zasięgu ręki znacznie bardziej atrakcyjne miasteczka...
Jeszcze w zeszłym roku coś było o budowie nowego miasta pod Chrzanowem, ktore miało słuzyc zarówno GOPowi jak i Krakowowi...czy coś wiadomo?
heniek - Pon Lis 30, 2009 11:04 am
owszem..na trasach BB-żywiec-Zwardoń, oraz w niektorych godzinach między BB a Katowicami (o zamknietej BB-Cieszyn, czy juz prawie na wymarciu K-ce - Wisła nie wspomnę)..myslę że powinienes więcej pojeździć pociagiem do BB, pociag ktorym ja wracam o 15.38 (h szczytu) jest obłozony w najlepszym wypadku w 50% - mimo że jest to jeden skład....
A my w ogóle mówimy o PKP PR? Bo jak tak to muszę przyznać że bardzo często korzystałem z połączenia Katowice - Łodygowice i w zasadzie już w Katowicach ten pojedynczy skład miał pełne obłożenie, a jeździłem o różnych porach i w różne dni. Ostatnio gdzieś w sobotę około 12:00 ledwo zdobyliśmy z siostrą dwa miejsca.
Drogi na Podbeskidziu -- S1, S-69, obwodnica BB nie sa finansowane z budzetu wojewodztwa...są to drogi krajowe...co więcej jesli mowa o obwodnicach BB to własnie samo miasto współfinansuje inwestycję...
Ale decyzję dotyczącą tego którą drogę będziemy w województwie budować podejmuje gddkia oddział w Katowicach po konsultacjach z marszałkiem województwa i wojewodą.
aliveinchains - Pon Lis 30, 2009 11:45 am
A my w ogóle mówimy o PKP PR? Bo jak tak to muszę przyznać że bardzo często korzystałem z połączenia Katowice - Łodygowice i w zasadzie już w Katowicach ten pojedynczy skład miał pełne obłożenie, a jeździłem o różnych porach i w różne dni. Ostatnio gdzieś w sobotę około 12:00 ledwo zdobyliśmy z siostrą dwa miejsca.
.
Odział Katowice nie ma tu wiele do gadania w przypadku dróg krajowych....co najwyzej odpowiedzialny jest za dogranie przebiegu drogi czy praw własnosci gruntow...
Co do weekendowego rozkładu jazdy...nie dziw się że pociąg jest wypełniony, jesli jedzie raz na 3h...
heniek - Pon Lis 30, 2009 1:52 pm
Odział Katowice nie ma tu wiele do gadania
Rozpisuje przetargi, ustala przebiegi, zajmuje się wszelkimi innymi formalnościami, nadzoruje budowę i ocenia która inwestycja na daną chwilę w województwie jest najpilniejsza, oczywiście bazując na wynikach swoich ankiet. Faktycznie nie mają nic do gadania
Co do weekendowego rozkładu jazdy...nie dziw się że pociąg jest wypełniony, jesli jedzie raz na 3h...
Polecam wcześniejsze zapoznanie się z materią o której ma się zamiar dyskutować, bo to co uprawiasz to marnowanie cudzego czasu.
aliveinchains - Pon Lis 30, 2009 2:42 pm
heniek, nie badz głupi, plany planami, a liczy sie pieniadz za ktory moga powstawac plany, studia wykonalnosci i przede wszystkim realizacja projektu...
Rozklad jazdy...no faktycznie bezposrednie połącZenia w 3,5 mln regionie sląsko-beskidzkim sa niezwykle często...kwestia interpretacji...wyobraź sobie, że sa co 30 min, 45 min, czy nawet co 1h...wystarczyłby spokojnie szynobus...]
heniek - Pon Lis 30, 2009 2:53 pm
heniek, nie badz głupi, plany planami, a liczy sie pieniadz za ktory moga powstawac plany, studia wykonalnosci i przede wszystkim realizacja projektu...
Ale o co Ci chodzi
Rozklad jazdy...no faktycznie bezposrednie połącZenia w 3,5 mln regionie sląsko-beskidzkim sa niezwykle często...kwestia interpretacji...wyobraź sobie, że sa co 30 min, 45 min, czy nawet co 1h...wystarczyłby spokojnie szynobus...]
Napisałeś, że pociągi w sobotę kursują co 3 godziny, a ja tylko udowodniłem ci, że się myliłeś i tak naprawdę jeżdżą średnio co 1:30. Uważam że częstotliwość co godzinę by wystarczyła, wolałbym jednak by jeździły te zmodernizowane E-57. Szynobusy nie nadają się na tak długich trasach, ludzie chcą w pociągu siedzieć a szynobusy to takie tramwaje w których jest sporo miejsc stojących. Nieprzyjemnie stoi się z bagażami przez 1:40 (co na tej trasie pomimo podwójnych E-57 zdarza się dość często.
Zresztą trudno porównywać Trzebinię do Bielska...
Cuma - Pon Lis 30, 2009 10:09 pm
Szynobusy sa dobre ale w typowej aglomeracji - do dowożenia osób z wiosek i miasteczek do większego miasta.
aliveinchains - Wto Gru 01, 2009 7:36 am
Ale o co Ci chodzi
Napisałeś, że pociągi w sobotę kursują co 3 godziny, a ja tylko udowodniłem ci, że się myliłeś i tak naprawdę jeżdżą średnio co 1:30. Uważam że częstotliwość co godzinę by wystarczyła, wolałbym jednak by jeździły te zmodernizowane E-57. Szynobusy nie nadają się na tak długich trasach, ludzie chcą w pociągu siedzieć a szynobusy to takie tramwaje w których jest sporo miejsc stojących. Nieprzyjemnie stoi się z bagażami przez 1:40 (co na tej trasie pomimo podwójnych E-57 zdarza się dość często.
Zresztą trudno porównywać Trzebinię do Bielska...
W h porannych - kiedy faktycznie jedzie więcej ludzi w góry częstotliwosć bezpośrenich połaczeń jest taka:
1h i 47 min
2h i 14 mln
54 min
2h i 30 min
przedziały czasowe odjazdów nie wynoszą " trzy godziny" ale moga w niektorych połączeniach generować większy tłok...ja sam jeżdzę duzo pociagami, z tymi tłokami bym nie przesadzał...a szynobusy? Czy jechałeś kiedyś w woj. opolskim szynonusem z K-K do Prudnika...ładne cacko, wygodne, energooszczędne i zabiera spokojnie 100 ludzi "na siedząco"...gdyby z Katowic do żywca jeździły takie maszyny co 1h (do BB częsciej np. co 30 min) to mysle że na poczatek by wystarczyło....wiadomo w najbardziej obłozonych godzinach podstawiłbym filtry...
Mały OT się zrobił....niemniej jednak chciałbym zaznaczyć, że nie jestem za tym by BB było w malopolskim, podział ma moze trochę wad, ale w najbliższej przyszlości nie ma co przy nim majstrować....
heniek - Wto Gru 01, 2009 9:56 am
Nie jeździłem opolskimi szynobusami, na pewno są fajne. Kończąc off-topic nie chciałbym aby ktoś odniósł wrażenie że połączenia Katowic z Bielskiem są równie rzadkie jak Katowic z Łodygowicami dlatego proszę:
W ciągu doby mamy 24 pociągi.
aliveinchains - Wto Gru 01, 2009 10:49 am
Nie jeździłem opolskimi szynobusami, na pewno są fajne. Kończąc off-topic nie chciałbym aby ktoś odniósł wrażenie że połączenia Katowic z Bielskiem są równie rzadkie jak Katowic z Łodygowicami dlatego proszę:
W ciągu doby mamy 24 pociągi.
IC za 25 PLN możesz wykreslic....w h szczytu (porannych)...takt co 1 h, to trochę za mało jak na 2 najlepiej rozwijajace się duże miasta należace do jednego województwa...czas przejazdu 55km ( w praktyce dodaj odchylenie około 10 min)...no comments...czym tu się wywyższać? Do tego brak alternatywy...no tak "wspaniała wspołpraca" regionalna:(
aliveinchains - Wto Gru 01, 2009 10:51 am
edit
maniak - Wto Gru 01, 2009 10:27 pm
Widzę, że temat ostro szedł na boczny tor :/
Mimo wszystko mam nadzieję, że szynobusy staną się popularne również w GOPie jako uzupełnienie komunikacji tramwajowej i "pociągowej".
maniak - Śro Lut 10, 2010 9:54 pm
W centrum miasta stanie kamienica z przeszkloną windą
TRZEBINIA. Jeszcze w tym miesiącu ma się rozpocząć budowa kamienicy w Rynku (w sąsiedztwie Banku PKO SA). Wykarczowany wcześniej teren już wygrodzono.
Budynek o powierzchni użytkowej 632 metrów kwadr. Ma mieć trzy kondygnacje. Parter przeznaczony zostanie pod usługi oraz tzw. serwerownię do obsługi wieży multimedialnej, która ma stanąć na Rynku. Pierwsze piętro i poddasze wykorzystane zostaną na cele administracyjno-biurowe, ale nie wiadomo, co konkretnie będzie się tam mieścić. Jego ozdobą ma być przeszklona winda.
Kamienica powstająca w ramach rewitalizacji centrum Trzebini zostanie oddana do użytku w sierpniu przyszłego roku. Będzie kosztowała gminę 2,2 mln zł.
Projekt przewiduje też: budowę dwupoziomowego parkingu za biurem rady miasta i drugiej kamienicy w rejonie piekarni, przebudowę płyty Rynku oraz wykonanie nowych elewacji na budynkach gminnych w centrum.
źródło: przelom.pl
heniek - Czw Lut 11, 2010 8:10 am
Czekamy na fotki i wizualizacje
maniak - Sob Lut 13, 2010 6:03 pm
Jak tylko takowe się pojawią to zaraz tutaj je wrzuce POZDrAWIAM
maniak - Śro Mar 17, 2010 10:26 pm
Póki co znalazłem coś takiego:
http://www.tv.przelom.pl/video.php?cat=13&film=161
maniak - Śro Maj 05, 2010 8:13 pm
Projekt przebudowy, postaram się pofocić i wrzucić kilka fotek.
maniak - Wto Cze 15, 2010 10:25 pm
http://wolffff.dl.interia.pl/rynek1.jpg
http://wolffff.w.interii.pl/rynek2.jpg
http://wolffff.dl.interia.pl/rynek3.jpg
Rynek w trakcie przebudowy...
maniak - Czw Cze 17, 2010 9:40 pm
Budowa wieży multimedialnej
"TRZEBINIA. Po przebudowie Rynku, w jego centralnym punkcie stanie nowoczesna wieża zegarowa z bezpłatnym dostępem do internetu.
Wieża, zwana multimedialną, poza czterema zegarami, umieszczonymi na każdej z jej ścian, posiadać będzie dwa stanowiska telefoniczne oraz trzy ogólnodostępne boksy komputerowe z dostępem do internetu. Powstaje ona po zachodniej stronie Rynku (w sąsiedztwie nowej kamienicy przy Banku Pekao). Budowa jej dolnej części już się zakończyła.
Cały obiekt ma być gotowy jesienią. Jego uruchomienie planowane jest jednak na finał rewitalizacji, czyli na wakacje przyszłego roku. Jak tłumaczy Robert Siwek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Trzebini, dopiero wtedy wieża podłączona zostanie do mediów, umożliwiających uruchomienie urządzeń zegarowych i teleinformatycznych.
Reklama
Obiekt liczyć będzie 12,7 metrów wysokości. Obłożony zostanie płytami granitowymi".
(AJ)
źródło: przelom.pl
http://www.przelom.pl/przelom-online-ar ... 010_6_5129