[Sonda] Skarby Śląska i Zagłębia. Plebiscyt Mojego Miasta
Emenefix - Pon Paź 20, 2008 12:30 pm
Wybieramy najpiękniejsze kościoły w regionie
MM Moje Miasto Silesia przygotowuje serię plebiscytów na najpiękniejsze świątynie w naszym regionie. Zadecydują internauci.
Już za kilka dni opublikujemy listę 13 nominowanych świątyń. Dziś w redakcji zakończyliśmy obrady, podczas których po głosowaniu wyłoniliśmy 13 kandydatek. (Spośród ponad 30!).
Wybór był piekielnie trudny a cierpliwość co do niektórych sporów merytorycznych - anielska. Ostatecznie analizując unikatowe walory, cenność, wiek, rozwiązania architektoniczne, styl oraz rangę i wnętrza świątyń, wybraliśmy złotą 13-tkę.
Taraz głos będzie należał do Was. Za kilka dni dowiecie się jakie świątynie zostały nominowane i rozpoczniemy głosowanie. Jednocześnie opublikujemy sondę na forum GKW oraz Skyscrapercity
A w kolejnych tygodniach planujemy kolejne plebiscyty. Będziemy szukać m.in. najpiękniejsze kamienice, najpiękniejsze parki, najpiękniejsze wieże ciśnień. Itd...
Do nominacji oraz na same obrady będziemy chcieli zapraszać zainteresowanych członków forów GKW i SCC a także naszych czytelników, interesujących się danym tematem.
Emenefix - Pią Paź 24, 2008 8:11 am
Rozpoczynamy nowy cykl. Szukamy perełek w Silesii. Edycja pierwsza - światynie
Plebiscyt MM: Wybierz najpiękniejszy kościół Silesii
Czy trzynastka może być szczęśliwa? Naszym zdaniem tak i aby to udowodnić, zaczynamy nowy cykl, w którym będziemy wybierać skarby Silesii. Najpierw wybieramy najpiękniejsze świątynie.
Głosuj! Nowy MM-kowy cykl stał się faktem. Wybieramy to, co najlepsze i pokazujemy to z pełną premedytacją. Brzydki Śląsk? Nieciekawe Zagłębie? U nas tego nie znajdziesz. Na początek na warsztat wzieliśmy kościoły. Jako, że w naszym regionie pięknych świątyń jest sporo, redakcyjne obrady były naprawdę burzliwe. Ot, kłopoty bogactwa.
Zawsze może się zdarzyć, jak to w przypadku plebiscytów, że ktoś lub coś może zostać pominięte, a tego chcieliśmy za wszelką cenę uniknąć. Spośród 35 kandydatek wybraliśmy finałową trzynastkę. Począwszy od pierwszej edycji będziemy odczarowywać tą liczbę, chcemy żeby była kojarzona pozytywnie. Mamy więc 13 propozycji w finale. Teraz decyzja należy do Was, drodzy Użytkownicy. Który kościół jest najpiękniejszy? Głosujcie!
Zasady są bardzo proste. Pod kandydaturami (powiększalne miniaturki zdjęć i krótki opis budowli) mamy do dyspozycji sondę jednokrotnegowyboru. Wybierzcie Wasz typ
http://www.mmsilesia.pl/3131/2008/10/24/plebiscyt-mm
Wit - Pią Paź 24, 2008 8:39 am
trudny wybór...a przecież to nie wszystkie, bo np. katowickiego Maryjackiego brak a to pewnie byłby mój typ
zastanawiam się
SPUTNIK - Pią Paź 24, 2008 11:17 am
a nie było czasem podobnego wątku na forum
Michał Gomoła - Pią Paź 24, 2008 12:38 pm
Szkoda, że zabrakło brzęczkowickiego kościoła Matki Boskiej Bolesnej. Z zewnątrz właściwie niczym specjalnym się nie wyróżnia, ale zaprojektowane przez Henryka Burzca, zdobiące środek, rzeźby to istne arcydzieło. Prace przy budowie rozpoczęły się zaraz po wojnie ( 1945r. ), podejrzewam, że projekt pochodzi z okresu międzywojnia.
Zdjęcie w bardzo kiepskiej jakości, w ogóle nie oddaje magii tego wnętrza, ale lepszego nie znalazłem
Prince - Pią Paź 24, 2008 5:38 pm
Ja jestem w szoku, że nie ma Bazyliki w Piekarach śląskich.
Bez sensu w końcu to prócz Katedry w Kato najważnieszy obiekt sakralny aglomeracji.
Emenefix - Pią Paź 24, 2008 8:21 pm
Ja jestem czysty. Na bazylikę głosowałem. Trochę zabrakło
Prince - Pią Paź 24, 2008 8:25 pm
Trochę to dziwne bo to rangą obiekt sakralny nr 1 w aglomeracji poza tym chyba odnosi się do niego najbardziej tradycja religijna tego terenu, no cóż bywa...
Jeśli chodzi o mnie to i tak mój głos ma właśnie Bazylika ale zmuszony byłem zaglosować na inny obiekt...
Wit - Pią Paź 24, 2008 8:44 pm
Masz rację Prince
Może sama bazylika bardzo wyjątkowa nie jest, natomiast z kalwarią stanowi przepiękny zespół sakralny na Śląsku i w Polsce
potwierdza to widok z kopca wyzwolenia:
Jednak trzeba przyznać, że bardzo trudny wybór. Wiele miast, wiele dzielnic naszego regionu i w każdej kościół...Tych pięknych, wyjątkowych cała masa.
Z trudem wybrałem swoją trójkę: Ruda Fryna, Archikatedra i zabrzański Józef. Dalej nie wiem...
Prince - Pią Paź 24, 2008 8:50 pm
Ja zdaje sobie sprawe z tego, że kościołów u nas masa, starych nowych, wiele jest ważnych, pięknych, wyjątkowych. Uważam tylko, że akurat Bazylika w Piekarach jest najważniejsza pod względem tradycji. To tam ściągają chyba nadal pielgrzymki i chyba ten kościół jest katolickim sercem Aglomeracji. Nie moge napisać regionu bo ważniejszym jest tylko Jasna Góra. Ale w tym rankingu bardzo tej Bazyliki mi brakuje właśnie z tych względów.
qlomyoth - Nie Paź 26, 2008 1:21 pm
Wybór był piekielnie trudny a cierpliwość co do niektórych sporów merytorycznych - anielska. Ostatecznie analizując unikatowe walory, cenność, wiek, rozwiązania architektoniczne, styl oraz rangę i wnętrza świątyń, wybraliśmy złotą 13-tkę.
Brakuje mi w tym gronie kościóła św. Antoniego z Padwy w Chorzowie.
fifek - Pon Paź 27, 2008 9:09 am
oczywiście, że zabrzański modernistyczny Józef!
Marek Stańczyk - Pon Paź 27, 2008 8:35 pm
Jest tak że ktoś podaje temat - ktoś w nim uczestniczy, etc. z tego co jest zaproponowane - moim typem jest kościół w Bytomiu - Św. Barbary. Robi wrażenie...
kaspric - Pon Paź 27, 2008 8:55 pm
Dziwią mnie trochę nominacje, patrząc np na Gliwice jest w sumie mało znany kościółek z Ostropy, natomiast "w tym stylu" (tj małe średniowieczne kościółki) z pewnością czymś wyjątkowym jest tu raczej kościółek św. Bartłomieja (stary).
Ja stawiam na Wszystkich Świętych za jego wyjątkowość, po prostu drugiego takiego kościoła nie ma i tyle
Bruno_Taut - Pon Paź 27, 2008 9:13 pm
Prince, Jasna Góra to może i najważniejszy kościół regionu, ale tym regionem jest Małopolska, więc piekarska bazylika nie ma tu nic do rzeczy.
Kościół w Ostropie nie jest średniowieczny. Powstał w 2. połowie XVII w.
kaspric - Pon Paź 27, 2008 10:49 pm
^^ zależy, jak datować. Drewniana nawa część jest z XVIIw., natomiast murowane prezbiterium z XVw. Niemniej nie ma co się kłócić bo nie to jest temat wątku
Bruno_Taut - Wto Paź 28, 2008 1:35 pm
Prezbiterium też jest z XVII w. Wbrew temu, co podają niektóre publikacje.
Prince - Wto Paź 28, 2008 10:22 pm
Prince, Jasna Góra to może i najważniejszy kościół regionu, ale tym regionem jest Małopolska, więc piekarska bazylika nie ma tu nic do rzeczy.
Kościół w Ostropie nie jest średniowieczny. Powstał w 2. połowie XVII w.
Chdziło mi raczej o nazewnictwo, co do tego jaki to teren nie bede się spierał, przecież wiadomo że nie śląsk...
Co do rankingu, ja zagłosowałem na Panewniki...
Prince - Wto Gru 23, 2008 9:35 am
Aż dziwne, że nikt nie wrzucił tego wcześniej na forum...
Plebiscyt MM: Najładniejszy herb Silesii!
Zapraszamy do udziału w drugiej edycji naszego plebiscytu "Skarby Silesii". Tym razem wybieramy najpiękniejszy herb miast Śląska i Zagłębia. Głosujcie!
W pierwszej edycji wybieraliśmy najpiękniejszy kościół Silesii. Wygrała parafia w Katowicach - Panewnikach, pw. św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP. Świątynia pokonała w finale 12 konkurentek, a zacięta rywalizacja trwała praktycznie do samego końca. Kłopoty bogactwa wymusiły na nas prawybory finałowego zestawienia (wybieraliśmy spośród 35 kandydatek), ale tym razem idziemy na całość! Poniżej przedstawiamy 20 herbów śląskich i zagłębiowskich miast, które objęte są zasięgiem MM-ki. Który jest najładnieszy? Wybierajcie!
do wyboru mamy:
Będzin
Bytom
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gliwice
Jaworzno
Katowice
Knurów
Mikołów
Mysłowice
Piekary Śląskie
Radzionków
Ruda Śląska
Siemianowice Śląskie
Sosnowiec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Zabrze
http://www.mmsilesia.pl/3764/2008/12/21 ... nterwencje
kiwele - Wto Gru 23, 2008 12:23 pm
Chcialbym zwrocic uwage, ze opis herbu Katowic jest niewlasciwy.
W zadnym wypadku nie mozna bylo napisac: "mlot parowy", jesli juz to: "mlot wodny".
Pozatem niemile i pomniejszajace jest stwierdzenie, ze droga herbu Katowic jest zawila i kreta. W tym opisie brzmi to nieladnie i usposabia podejrzliwie do samego herbu. Zreszta, ze swojej natury cala historia jest zawila.
Sposrod wszystkich przedstawionych herbow katowicki widze jako najbardziej autentyczny, najlepiej integrujacy przeszlosc i terazniejszosc miasta.
Kuznia Bogucka, z przelomu XVI/XVII wieku, wyrazona syntetycznie w herbie, nawiazuje do archaicznych przemyslowych poczatkow miasta, a nie jest tylko, mniej czy bardziej udanym, znakiem plastycznym luznie i fantazyjnie przypisanym danemu miastu.
Powiedzialbym, ze historyczna Kuznia jest nawet bardziej autentyczna dla Katowic niz legendarna Wilczyca z Romusem i Remulusem dla Rzymu.
Dla mnie, w tym konkursie, herb Katowic, jego Kuznia Bogucka powinien zdecydowanie zwyciezyc.
NB1. Kuznia Bogucka: instalacja kuznicza nad Rawa zlokalizowana w XVI/XVII wieku we wschodniej czesci Katowic, ktorej istota bylo podsiebierne kolo wodne w nurcie Rawy, z wspolosiowym kolem zebatym, napedzajacym mlot (asymetryczna waga dwustronna, rytmicznie ruchoma) do kucia zelaza na kowadle.
NB2. Kuznia Bogucka, czy raczej jej wybrane glowne elementy przetworzone wyobraznia artysty, ma wszelkie powody, by byc okazalym pomnikiem-monumentem w srodmiesciu Katowic, dla oryginalnosci najlepiej w powiazaniu z Rawa. Jak np. Syrenka, warszawska czy kopenhaska.
Prince - Pon Lut 02, 2009 8:51 am
Plebiscyt MM: Herb Mysłowic najładnieszy!
Pod koniec grudnia ruszyliśmy z drugą edycją naszego, MM-kowego plebiscytu. W pierwszej wybieraliśmy kościoły, w drugiej natomiast herby. Za najładniejszy uznaliście herb Mysłowic.
Przez kilka ostatnich dni grudnia oraz cały styczeń wybieraliście najładniejszy, Waszym zdaniem, herb Silesii. Wystartowało w nim 20 obsługiwanych przez nasz portal miast Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Miło nam zakomunikować, iż znamy już zwycięzcę. W zaciętej i trwającej do samego finiszu walce ostatecznie zwyciężyły Mysłowice (212 głosów), pokonując drugie na mecie Katowice dwoma głosami. Trzecie miejsce przypadło Tarnowskim Górom (174 głosy). A oto jak wyglądał rozkład poszczególnych głosów w plebiscycie.
Zwycięski herb, symbol miasta Mysłowice
http://www.mmsilesia.pl/4194/2009/2/2/p ... anged=true
Wera - Śro Lut 18, 2009 8:26 am
Wybór naprawdę trudny - uwielbiam zwiedzać kościoły - szczególnie latem - a normalnie chodzę co niedziela do kościoła i staram sie ciągle wybierać inne
w czasie mszy oglądam sobie architekturę - rzeźby - to troche wzbogaca rytm mszy
mam nadzieje że nie weźmieci mi tego za złe
głusuje na kościół św Jerzego Gliwice -Ostropa
tremolo - Pią Lis 13, 2009 10:00 am
Kościół Maryjacki w Mysłowicach jest wprost cudny Co do Herbu to Św. Jan Chrzciciel/Mysław w zaleznosci od aktualnych władz.
Michał Gomoła - Pią Lis 13, 2009 11:00 am
Szczerze to wolę modernistyczny kościół MBB:
Rzeźby i płaskorzeźby ręki słynnego Henryka Burzca.
d-8 - Pią Lis 13, 2009 12:20 pm
Kościół Maryjacki w Mysłowicach jest wprost códny
powinno byc : cudny
SPUTNIK - Pią Lis 13, 2009 12:26 pm
od tego masz opcję "edytuj"zanotowane.pl doc.pisz.pl pdf.pisz.pl romanbijak.xlx.pl
Emenefix - Pon Paź 20, 2008 12:30 pm
Wybieramy najpiękniejsze kościoły w regionie
MM Moje Miasto Silesia przygotowuje serię plebiscytów na najpiękniejsze świątynie w naszym regionie. Zadecydują internauci.
Już za kilka dni opublikujemy listę 13 nominowanych świątyń. Dziś w redakcji zakończyliśmy obrady, podczas których po głosowaniu wyłoniliśmy 13 kandydatek. (Spośród ponad 30!).
Wybór był piekielnie trudny a cierpliwość co do niektórych sporów merytorycznych - anielska. Ostatecznie analizując unikatowe walory, cenność, wiek, rozwiązania architektoniczne, styl oraz rangę i wnętrza świątyń, wybraliśmy złotą 13-tkę.
Taraz głos będzie należał do Was. Za kilka dni dowiecie się jakie świątynie zostały nominowane i rozpoczniemy głosowanie. Jednocześnie opublikujemy sondę na forum GKW oraz Skyscrapercity
A w kolejnych tygodniach planujemy kolejne plebiscyty. Będziemy szukać m.in. najpiękniejsze kamienice, najpiękniejsze parki, najpiękniejsze wieże ciśnień. Itd...
Do nominacji oraz na same obrady będziemy chcieli zapraszać zainteresowanych członków forów GKW i SCC a także naszych czytelników, interesujących się danym tematem.
Emenefix - Pią Paź 24, 2008 8:11 am
Rozpoczynamy nowy cykl. Szukamy perełek w Silesii. Edycja pierwsza - światynie
Plebiscyt MM: Wybierz najpiękniejszy kościół Silesii
Czy trzynastka może być szczęśliwa? Naszym zdaniem tak i aby to udowodnić, zaczynamy nowy cykl, w którym będziemy wybierać skarby Silesii. Najpierw wybieramy najpiękniejsze świątynie.
Głosuj! Nowy MM-kowy cykl stał się faktem. Wybieramy to, co najlepsze i pokazujemy to z pełną premedytacją. Brzydki Śląsk? Nieciekawe Zagłębie? U nas tego nie znajdziesz. Na początek na warsztat wzieliśmy kościoły. Jako, że w naszym regionie pięknych świątyń jest sporo, redakcyjne obrady były naprawdę burzliwe. Ot, kłopoty bogactwa.
Zawsze może się zdarzyć, jak to w przypadku plebiscytów, że ktoś lub coś może zostać pominięte, a tego chcieliśmy za wszelką cenę uniknąć. Spośród 35 kandydatek wybraliśmy finałową trzynastkę. Począwszy od pierwszej edycji będziemy odczarowywać tą liczbę, chcemy żeby była kojarzona pozytywnie. Mamy więc 13 propozycji w finale. Teraz decyzja należy do Was, drodzy Użytkownicy. Który kościół jest najpiękniejszy? Głosujcie!
Zasady są bardzo proste. Pod kandydaturami (powiększalne miniaturki zdjęć i krótki opis budowli) mamy do dyspozycji sondę jednokrotnegowyboru. Wybierzcie Wasz typ
http://www.mmsilesia.pl/3131/2008/10/24/plebiscyt-mm
Wit - Pią Paź 24, 2008 8:39 am
trudny wybór...a przecież to nie wszystkie, bo np. katowickiego Maryjackiego brak a to pewnie byłby mój typ
zastanawiam się
SPUTNIK - Pią Paź 24, 2008 11:17 am
a nie było czasem podobnego wątku na forum
Michał Gomoła - Pią Paź 24, 2008 12:38 pm
Szkoda, że zabrakło brzęczkowickiego kościoła Matki Boskiej Bolesnej. Z zewnątrz właściwie niczym specjalnym się nie wyróżnia, ale zaprojektowane przez Henryka Burzca, zdobiące środek, rzeźby to istne arcydzieło. Prace przy budowie rozpoczęły się zaraz po wojnie ( 1945r. ), podejrzewam, że projekt pochodzi z okresu międzywojnia.
Zdjęcie w bardzo kiepskiej jakości, w ogóle nie oddaje magii tego wnętrza, ale lepszego nie znalazłem
Prince - Pią Paź 24, 2008 5:38 pm
Ja jestem w szoku, że nie ma Bazyliki w Piekarach śląskich.
Bez sensu w końcu to prócz Katedry w Kato najważnieszy obiekt sakralny aglomeracji.
Emenefix - Pią Paź 24, 2008 8:21 pm
Ja jestem czysty. Na bazylikę głosowałem. Trochę zabrakło
Prince - Pią Paź 24, 2008 8:25 pm
Trochę to dziwne bo to rangą obiekt sakralny nr 1 w aglomeracji poza tym chyba odnosi się do niego najbardziej tradycja religijna tego terenu, no cóż bywa...
Jeśli chodzi o mnie to i tak mój głos ma właśnie Bazylika ale zmuszony byłem zaglosować na inny obiekt...
Wit - Pią Paź 24, 2008 8:44 pm
Masz rację Prince
Może sama bazylika bardzo wyjątkowa nie jest, natomiast z kalwarią stanowi przepiękny zespół sakralny na Śląsku i w Polsce
potwierdza to widok z kopca wyzwolenia:
Jednak trzeba przyznać, że bardzo trudny wybór. Wiele miast, wiele dzielnic naszego regionu i w każdej kościół...Tych pięknych, wyjątkowych cała masa.
Z trudem wybrałem swoją trójkę: Ruda Fryna, Archikatedra i zabrzański Józef. Dalej nie wiem...
Prince - Pią Paź 24, 2008 8:50 pm
Ja zdaje sobie sprawe z tego, że kościołów u nas masa, starych nowych, wiele jest ważnych, pięknych, wyjątkowych. Uważam tylko, że akurat Bazylika w Piekarach jest najważniejsza pod względem tradycji. To tam ściągają chyba nadal pielgrzymki i chyba ten kościół jest katolickim sercem Aglomeracji. Nie moge napisać regionu bo ważniejszym jest tylko Jasna Góra. Ale w tym rankingu bardzo tej Bazyliki mi brakuje właśnie z tych względów.
qlomyoth - Nie Paź 26, 2008 1:21 pm
Wybór był piekielnie trudny a cierpliwość co do niektórych sporów merytorycznych - anielska. Ostatecznie analizując unikatowe walory, cenność, wiek, rozwiązania architektoniczne, styl oraz rangę i wnętrza świątyń, wybraliśmy złotą 13-tkę.
Brakuje mi w tym gronie kościóła św. Antoniego z Padwy w Chorzowie.
fifek - Pon Paź 27, 2008 9:09 am
oczywiście, że zabrzański modernistyczny Józef!
Marek Stańczyk - Pon Paź 27, 2008 8:35 pm
Jest tak że ktoś podaje temat - ktoś w nim uczestniczy, etc. z tego co jest zaproponowane - moim typem jest kościół w Bytomiu - Św. Barbary. Robi wrażenie...
kaspric - Pon Paź 27, 2008 8:55 pm
Dziwią mnie trochę nominacje, patrząc np na Gliwice jest w sumie mało znany kościółek z Ostropy, natomiast "w tym stylu" (tj małe średniowieczne kościółki) z pewnością czymś wyjątkowym jest tu raczej kościółek św. Bartłomieja (stary).
Ja stawiam na Wszystkich Świętych za jego wyjątkowość, po prostu drugiego takiego kościoła nie ma i tyle
Bruno_Taut - Pon Paź 27, 2008 9:13 pm
Prince, Jasna Góra to może i najważniejszy kościół regionu, ale tym regionem jest Małopolska, więc piekarska bazylika nie ma tu nic do rzeczy.
Kościół w Ostropie nie jest średniowieczny. Powstał w 2. połowie XVII w.
kaspric - Pon Paź 27, 2008 10:49 pm
^^ zależy, jak datować. Drewniana nawa część jest z XVIIw., natomiast murowane prezbiterium z XVw. Niemniej nie ma co się kłócić bo nie to jest temat wątku
Bruno_Taut - Wto Paź 28, 2008 1:35 pm
Prezbiterium też jest z XVII w. Wbrew temu, co podają niektóre publikacje.
Prince - Wto Paź 28, 2008 10:22 pm
Prince, Jasna Góra to może i najważniejszy kościół regionu, ale tym regionem jest Małopolska, więc piekarska bazylika nie ma tu nic do rzeczy.
Kościół w Ostropie nie jest średniowieczny. Powstał w 2. połowie XVII w.
Chdziło mi raczej o nazewnictwo, co do tego jaki to teren nie bede się spierał, przecież wiadomo że nie śląsk...
Co do rankingu, ja zagłosowałem na Panewniki...
Prince - Wto Gru 23, 2008 9:35 am
Aż dziwne, że nikt nie wrzucił tego wcześniej na forum...
Plebiscyt MM: Najładniejszy herb Silesii!
Zapraszamy do udziału w drugiej edycji naszego plebiscytu "Skarby Silesii". Tym razem wybieramy najpiękniejszy herb miast Śląska i Zagłębia. Głosujcie!
W pierwszej edycji wybieraliśmy najpiękniejszy kościół Silesii. Wygrała parafia w Katowicach - Panewnikach, pw. św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP. Świątynia pokonała w finale 12 konkurentek, a zacięta rywalizacja trwała praktycznie do samego końca. Kłopoty bogactwa wymusiły na nas prawybory finałowego zestawienia (wybieraliśmy spośród 35 kandydatek), ale tym razem idziemy na całość! Poniżej przedstawiamy 20 herbów śląskich i zagłębiowskich miast, które objęte są zasięgiem MM-ki. Który jest najładnieszy? Wybierajcie!
do wyboru mamy:
Będzin
Bytom
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gliwice
Jaworzno
Katowice
Knurów
Mikołów
Mysłowice
Piekary Śląskie
Radzionków
Ruda Śląska
Siemianowice Śląskie
Sosnowiec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Zabrze
http://www.mmsilesia.pl/3764/2008/12/21 ... nterwencje
kiwele - Wto Gru 23, 2008 12:23 pm
Chcialbym zwrocic uwage, ze opis herbu Katowic jest niewlasciwy.
W zadnym wypadku nie mozna bylo napisac: "mlot parowy", jesli juz to: "mlot wodny".
Pozatem niemile i pomniejszajace jest stwierdzenie, ze droga herbu Katowic jest zawila i kreta. W tym opisie brzmi to nieladnie i usposabia podejrzliwie do samego herbu. Zreszta, ze swojej natury cala historia jest zawila.
Sposrod wszystkich przedstawionych herbow katowicki widze jako najbardziej autentyczny, najlepiej integrujacy przeszlosc i terazniejszosc miasta.
Kuznia Bogucka, z przelomu XVI/XVII wieku, wyrazona syntetycznie w herbie, nawiazuje do archaicznych przemyslowych poczatkow miasta, a nie jest tylko, mniej czy bardziej udanym, znakiem plastycznym luznie i fantazyjnie przypisanym danemu miastu.
Powiedzialbym, ze historyczna Kuznia jest nawet bardziej autentyczna dla Katowic niz legendarna Wilczyca z Romusem i Remulusem dla Rzymu.
Dla mnie, w tym konkursie, herb Katowic, jego Kuznia Bogucka powinien zdecydowanie zwyciezyc.
NB1. Kuznia Bogucka: instalacja kuznicza nad Rawa zlokalizowana w XVI/XVII wieku we wschodniej czesci Katowic, ktorej istota bylo podsiebierne kolo wodne w nurcie Rawy, z wspolosiowym kolem zebatym, napedzajacym mlot (asymetryczna waga dwustronna, rytmicznie ruchoma) do kucia zelaza na kowadle.
NB2. Kuznia Bogucka, czy raczej jej wybrane glowne elementy przetworzone wyobraznia artysty, ma wszelkie powody, by byc okazalym pomnikiem-monumentem w srodmiesciu Katowic, dla oryginalnosci najlepiej w powiazaniu z Rawa. Jak np. Syrenka, warszawska czy kopenhaska.
Prince - Pon Lut 02, 2009 8:51 am
Plebiscyt MM: Herb Mysłowic najładnieszy!
Pod koniec grudnia ruszyliśmy z drugą edycją naszego, MM-kowego plebiscytu. W pierwszej wybieraliśmy kościoły, w drugiej natomiast herby. Za najładniejszy uznaliście herb Mysłowic.
Przez kilka ostatnich dni grudnia oraz cały styczeń wybieraliście najładniejszy, Waszym zdaniem, herb Silesii. Wystartowało w nim 20 obsługiwanych przez nasz portal miast Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Miło nam zakomunikować, iż znamy już zwycięzcę. W zaciętej i trwającej do samego finiszu walce ostatecznie zwyciężyły Mysłowice (212 głosów), pokonując drugie na mecie Katowice dwoma głosami. Trzecie miejsce przypadło Tarnowskim Górom (174 głosy). A oto jak wyglądał rozkład poszczególnych głosów w plebiscycie.
Zwycięski herb, symbol miasta Mysłowice
http://www.mmsilesia.pl/4194/2009/2/2/p ... anged=true
Wera - Śro Lut 18, 2009 8:26 am
Wybór naprawdę trudny - uwielbiam zwiedzać kościoły - szczególnie latem - a normalnie chodzę co niedziela do kościoła i staram sie ciągle wybierać inne
w czasie mszy oglądam sobie architekturę - rzeźby - to troche wzbogaca rytm mszy
mam nadzieje że nie weźmieci mi tego za złe
głusuje na kościół św Jerzego Gliwice -Ostropa
tremolo - Pią Lis 13, 2009 10:00 am
Kościół Maryjacki w Mysłowicach jest wprost cudny Co do Herbu to Św. Jan Chrzciciel/Mysław w zaleznosci od aktualnych władz.
Michał Gomoła - Pią Lis 13, 2009 11:00 am
Szczerze to wolę modernistyczny kościół MBB:
Rzeźby i płaskorzeźby ręki słynnego Henryka Burzca.
d-8 - Pią Lis 13, 2009 12:20 pm
Kościół Maryjacki w Mysłowicach jest wprost códny
powinno byc : cudny
SPUTNIK - Pią Lis 13, 2009 12:26 pm
od tego masz opcję "edytuj"