ďťż
[Siemianowice] Georgshutte / szyb Alma / Srokowiecwillard - Sob Cze 19, 2010 10:49 am
Witajcie, poszukuje informacji o terenach obecnego Srokowca, w okolicy walcowni (nieczynnej) Huty Jednosc.
Na mapach z lat 40 wyraznie zaznaczono szyb Alma oraz koloni wokol tego szybu, na wschod od linii kolejki waskotorowej (kolejka ta kursowala do konca lat 80, jako bajtle latalismy na hołdy i czasem udawało się wskoczyć i karnąc z dabrówki (dzisiejsza ul boh. monte cassino) az na srokowiec.

Obecnie tereny na wschod od linii KW sa nieuzytkami, w czesci prowadzi tam rekultywacje FUE, w czesci byl plac manewrowy Rosomakow (niezle sie kiedys wystraszylem wypadajac na rowerze z zakretu wprost na rosomaka ).

Ciekawi mnie kiedy zlikwidowano te kolonie, ktora byla vis-a-vis dzisiejszego interkomisu i co bylo tego przyczyna? Jakies zdjecia ?
Kilka mapek:MGL - Nie Cze 27, 2010 7:32 am
Mnie też kiedyś zaciekawiła akurat ta kolonia bo często tam śmigam na rowerku szlakiem wąskotorówki. Zdziwiła mnie nazwa tej uliczki za wydziałem WRJ - ul. Srokowiecka. Rozmawiałem później z mieszkańcami na Alfredzie. Pamiętali tą kolonię srokowiec za "Szelerką" - nazwa tamtejszej huty. Mam tą kolonię też na mapie katowic z 37 roku. Niestety było i nie ma śladu jak wiele, wiele innych takich małych kolonii. Ślad po nich został jedynie w pamięci ludzi mieszkających gdzieś w pobliżu, zdjęcia być może też istnieją w rodzinnych archiwach. A nazwa kolonia oznacza właśnie skupisko zabudowy robotniczej bez dodatkowych ośrodków dla ludności czyli sklepów, poczty czy rynku co jest charakterystyczne dla okreslenia osiedle.
Pewnie zabudowa takich małych kolonii wyglądała podobnie np. tej przy ul. Janasa na świętochlowickiej Zgodzie (też nie ma śladu), która akurat na zdjęciach się zachowała: małe chałpki z jeszcze mniejszymi okienkami ze względu na mniejszą utratę ciepła...
http://www.michalcala.pl/fotografia.php?id=2841
Tu też fajny wątek o tejże okolicy:
http://swiony.info/f/viewtopic.php?f=39&t=5977

To tyle bym miał do powiedzenia - po prostu pytajmy starszych ludzi z najbliższej okolicy.

Pozdro
MarekMarek Stańczyk - Nie Cze 27, 2010 11:05 am
Dawniej mieszkała tam moja prababcia. W okolicach tego osiedla było kiedyś więzienie oraz KWK Ficinus. W ub roku jak jeździłem tam na rowerze to tata wskazywał mi miejsce gdzie kiedyś była pętla autobusu 22. Teraz jest tam wszystko zarośnięte - ale na satelitarnych zdjęciach nadal ją widać - pomimo że 20 lat już tam się nie zatrzymuje autobus...
Zdjęcia były ale jak już powtarzałem chyba kiedyś skrzynkę z negatywami ojca i moimi z piwnicy ktoś wyniósł.. ;/
Popytam Ciotek czy może czegoś nie mają jeszcze.
Pozdrowienia!willard - Czw Lip 01, 2010 6:16 am
Dzieki za odpowiedz, myslalem, ze nikt nic nie wie. Chyba jedyni mieszkańcy mogacy coś powiedziec to z okolic ul. Fabrycznej/Stalmacha ewentualnie ktoś z tego dziwnego samotnego malego bloku na zakrecie gdzie wskotorowa krzyzowala sie z normalnotorową (kolo zakladu przerobki zlomu - ul. Chemiczna).
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • romanbijak.xlx.pl
  • Copyright (c) 2009 | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.