ďťż
[Konferencja] Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach



maciek - Czw Mar 12, 2009 8:24 pm
Politycy będą radzić w Katowicach o kryzysie


Ekonomiści, szefowie dużych firm i politycy wezmą udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym. Impreza odbędzie się w połowie kwietnia w Katowicach.
W trzydniowych naradach ma wziąć udział 2,5 tys. gości. Wśród nich będą Jose Manuela Barroso, szef komisji europejskiej, Andris Piebalgs, unijny komisarz do spraw energii i Janez Potocznik, komisarz do spraw nauki i badań. Przyjechać też mają Mikulas Dziurinda, były premier Słowacji, prof. Leszek Balcerowicz i przedstawiciele polskiego rządu. O ile nie przeszkodzą im obowiązki, przyjadą też premierzy: Polski, Donald Tusk oraz Czech, Mirek Topolanek. Swoich przedstawicieli oddelegują zarządy firm.

- Naokoło szaleje kryzys. U nas występuje tylko gospodarcze spowolnienie. Narastają pytania: jak z tego wyjść? Odpowiedzi będziemy wspólnie szukać w trakcie Kongresu. Ale nie tylko w tej sprawie - mówi eurodeputowany Jerzy Buzek, inicjator imprezy.

Spotkania odbywać się będą głównie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, Akademii Muzycznej i katowickich hotelach Qubus i Monopol. Jak takie spotkanie zamierza wykorzystać stolica regionu? - Będziemy promowali przede wszystkim inwestycje: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nową siedzibę NOSPR-u i przebudowę śródmieścia - mówi Piotr Uszok, prezydent Katowic.

Koszt zorganizowania kongresu, 2 mln zł., w ponad 90 procentach został pokryty przez partnerów komercyjnych.

artykuł

O tym kongresie wiem chyba od miesiąca. Jechałem z pewnymi młodymi ludźmi i właśnie o tym mówili. Nie wiedziałem jednak, że to taka duża rzecz. Ne wiem na pewno, ale wkład UM w organizacje jest chyba żaden albo znikomy. Na doczepkę ich wezmą [/url]




kiwele - Czw Mar 12, 2009 9:03 pm
Z jednej strony az Sejm Slaski, Akademia Muzyczna, Qubus i Monopol, a z drugiej 2500 gosci.
Tylu krasnoludkow moze sie i zmiesci, ale kto pomysli o specjalnych krzeselkach dla nich?



GoldBoy - Czw Mar 12, 2009 9:08 pm


Gospodarcza stolica Europy - na Śląsku
wnp.pl - 12-03-2009 13:44, aktualizacja: 12-03-2009 14:44

Komisarze UE, europarlamentarzyści z wielu krajów, politycy, szefowie europejskich korporacji, przedstawiciele największych polskich firm i instytucji finansowych spotkają się w kwietniu na Śląsku, by debatować nad perspektywami europejskiej gospodarki. W Katowicach poinformowano o założeniach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) - największej tego typu imprezy w naszej części Europy.

Przez trzy dni, od 15 do 17 kwietnia br., stolica najbardziej uprzemysłowionego regionu Polski stanie się centrum debaty nad przyszłością europejskiej gospodarki, drogami wyjścia z kryzysu i gospodarczymi konsekwencjami wprowadzania nowych rozwiązań prawnych (przede wszystkim założeń Pakietu energetyczno-klimatycznego). W trakcie konferencji prasowej w Katowicach poinformowano o założeniach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, szczegółach organizacyjnych i spodziewanych efektach tego bezprecedensowego wydarzenia.

- Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się w szczególnie ważnym dla Europy i dla Polski czasie - zwrócił uwagę Jerzy Buzek, deputowany do Europarlamentu i przewodniczący komitetu organizacyjnego EEC. - Kryzys w Europie i spowolnienie gospodarcze w Polsce skłaniają do dyskusji, jak sobie z tym problemem poradzić. W ramach Kongresu będziemy poszukiwać takich odpowiedzi. Nie od dzisiaj wiadomo, że nowe technologie, innowacyjne rozwiązania organizacyjne to punkt wyjścia do konkurencyjności i nowych miejsc pracy. Chcemy stworzyć gospodarkę opartą na wiedzy. Ale nie można się szybko rozwijać bez energii. Połączenie innowacyjności, nowych technologii i dostępu do taniej bezpiecznej dla środowiska energii to główna oś tematyczna Kongresu. Ale kryzys minie, więc będziemy również debatować nad tym, w jakim kierunku będzie się rozwijała europejska gospodarka po okresie dekoniunktury.

- Spodziewamy się udziału ponad dwóch tysięcy gości ze świata polityki i biznesu - zapowiedział Wojciech Kuśpik, prezes PTWP SA, organizatora Kongresu, wydawcy m.in. Nowego Przemysłu i portalu wnp.pl. - Wśród gości będą m.in. komisarze europejscy: ds. energetyki - Andris Piebalgs i ds. badań i rozwoju - Janez Potocnik, a także tak znane i ważne dla gospodarki postacie jak Mikulas Dzurinda, były premier Słowacji, Leszek Balcerowicz czy minister Michał Boni. Wśród uczestników Kongresu nie zabraknie szefów resortów gospodarczych polskiego rządu, a także przedstawicieli zarządów największych firm europejskich, instytucji rynku finansowego. Trwają rozmowy w sprawie uczestnictwa premiera Tuska.

Program Kongresu to zestaw debat prowadzących przez kilka ścieżek tematycznych związanych przede wszystkim z energetyką, innowacyjnością i nowymi technologiami, ale także z hutnictwem chemią, motoryzacją. Oprócz sesji poświęconych zagadnieniom ściśle gospodarczym znajdzie się też miejsce na panele m.in. na temat europejskich modeli edukacji, rozwoju społeczeństwa informacyjnego czy systemu opieki zdrowotnej.

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk podkreślił w trakcie konferencji, że w najważniejszym dla polskiej gospodarki regionie jak w soczewce skupiają się problemy, z którymi zmierzyć się musi cała Unia Europejska. - Koncentracja przemysłu wydobywczego, stalowego i motoryzacyjnego w naszym województwie sprawia, że jesteśmy wrażliwi na wszelkie tąpnięcia w gospodarce - zauważył Łukaszczyk. - W trakcie Kongresu będziemy podkreślać, że węgiel to dobrodziejstwo, a nie przekleństwo, że nie ma dla naszej gospodarki alternatywy, a źródła odnawialne czy energia atomowa to ważne uzupełnienia, a nie zamienniki węgla.

Wojewoda chce wykorzystać Kongres dla pokazania województwa jako spójnej, ale wewnętrznie zróżnicowanej i atrakcyjnej całości. Marszałek województwa śląskiego Bogusław Śmigielski stwierdził, że Kongres to dowód na to, jak bardzo woj. śląskie się zmienia. - Zmieniamy też stereotypowy, krzywdzący obraz Śląska - przypomniał marszałek. - Kongres wykorzystamy dla promocji regionu, takie wydarzenie z pewnością pobudzi nas do twórczego działania.

EEC będzie wydarzeniem w skali miast śląskiej aglomeracji, również dlatego, że program obudowują liczne kulturalne, poznawcze i promocyjne imprezy towarzyszące. Katowice chcą przy okazji Kongresu kreować swój wizerunek miasta dynamicznego i otwartego na wielkie i znaczące wydarzenia. Gliwice, miasto już wkrótce na skrzyżowaniu transeuropejskich szlaków autostradowych, zamierzają promować wciąż aktywną strefę ekonomiczną oraz nowe centrum biznesu i edukacji.

Europejski Kongres Gospodarczy ma być w założeniu organizatorów imprezą cykliczną. Zainteresowanie udziałem w EEC już przerosło oczekiwania doświadczonego organizatora konferencji dla biznesu, jakim jest PTWP SA. Już teraz, przed gorącym okresem promocji EEC, lista zainteresowanych udziałem liczy ponad 1000 osób. Łączny budżet pierwszej edycji Kongresu zamknie się kwotą ok. 2 mln zł pozyskaną od partnerów komercyjnych wydarzenia.

Więcej informacji o EEC: http://www.eec2009.eu

http://finanse.wnp.pl/gospodarcza-stolica-europy-na-slasku,75288_1_0_0.html
-----
Jak dla mnie ciekawostką jest to, że partnerem kongresu jest UM Gliwic, a Uszok i Frankiewicz zasiadają wspólnie w radzie.



salutuj - Czw Mar 12, 2009 10:38 pm

Jak dla mnie ciekawostką jest to, że partnerem kongresu jest UM Gliwic, a Uszok i Frankiewicz zasiadają wspólnie w radzie.

Bo tym razem Sosnowiec jest dyskryminowany.
Gdyby Katowice same to Gliwice by były dyskryminowane.
A gdyby Sosnowiec był współorganizatorem, wtedy Częstochowa byłaby dyskryminowana.




salutuj - Czw Mar 12, 2009 10:41 pm
Swoją drogą ciekawe czy psie kupy będą już usunięte.
Dobrze że to w kwietniu bedzie, bo może mrozy ustąpią drzewa się zazielenią i wiater będzie wiał i kwiaty będą pachły, a MZUiM przez swięta pomaluje pasy.



Emenefix - Pią Mar 13, 2009 2:32 pm


W dniach 15-17 kwietnia Katowice zmienią się w gospodarczą stolicę Europy
Europejski Kongres Gospodarczy wypromuje region



Za miesiąc Katowice zmienią się w gospodarczą stolicę Europy. Organizacja EKG właśnie tutaj to wydarzenie bez precedensu i wielka szansa dla województwa śląskiego. I to w czasach kryzysu...

Duże wyzwanie organizacyjne przed regionem, ale i olbrzymia szansa. W dniach 15-17 kwietnia będzie o naszym województwie głośno, za sprawą Europejskiego Kongresu Gospodarczego. To nie przypadek, że kongres organizowany jest właśnie tutaj, gdyż, jak mówi przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu, Jerzy Buzek: - To właśnie w naszym regionie możemy obserwować w mikroskali wyzwania, jakie stoją przed Europą.

Te trzy dni, w czasie których kongres zagości w województwie śląskim, będą okazją do debat na temat m.in. kryzysu finansowego i sposobów na jego przezwyciężenie, gospodarki energetycznej. przyszłości przemysłu, edukacji czy społeczeństwa informacyjnego, ale również, a może przede wszystkim, będą olbrzymią szansą na promocję regionu, w o wiele szerszej niż dotychczas skali. Sprawy ważne dla gospodarki, ale i wizerunku były tematem konferencji zorganizowanej w czwartek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

- Dlaczego organizacja kongresu jest ważna? Mamy czasy recesji, kryzysu gospodarczego i podstawowe pytanie brzmi: jakie to będzie niosło ze sobą konsekwencje? Odpowiedzi mogą paść właśnie tutaj, to wielka szansa dla regionu. To największa impreza gospodarcza tej rangi, jaka kiedykolwiek była organizowana na Śląsku - powiedział Wojciech Kuśpik, dyrektor generalny Polskiego Towarzystwa Przedsiębiorczości.

Pokażmy silną śląską gospodarkę!

- U nas nie ma kryzysu, jest tylko spowolnienie. To nasza szansa. Oprócz rozmów na temat nowych technologii i źródeł energii, które są bardzo ważne w przypadku tak silnie uprzemysłowionego regionu, będzie to olbrzymia szansa na promocję. Kongres to wizyta ponad 2000 gości: oficjeli, komisarzy Unii Europejskiej, czołowych osób ze świata polityki i biznesu - powiedział Jerzy Buzek. - Pierwszą jaskółką i zapowiedzią będzie wizyta komisarza ds. przemysłu i przedsiębiorczości w Komisji Europejskiej, GĂźntera Verheugena w Gliwicach, dwa tygodnie przed kongresem. Jest to szansa na promocję naszej strefy ekonomicznej, najlepszej w kraju - dodał.

Wojewoda śląski, Zygmunt Łukaszczyk dodał: - Tutaj jak w soczewce koncentrują się pozytywne i negatywne strony spowolnienia gospodarczego. Pamiętajmy, że w województwie śląskim bezrobocie wynosi jedynie 7 procent, podczas gdy w przypadku innych województw liczba ta jest dwucyfrowa. Ale jesteśmy podatni na tąpnięcia gospodarcze, to tutaj koncentrują się silne branże, takie jak: górnictwo, hutnictwo czy motoryzacja.

Ważny jest węgiel, ważna jest promocja

Wojewoda podkreślił istotną rolę, jaką wciąż w gospodarce pełni węgiel kamienny. - Jest dla nas dobrodziejstwem, a nie przekleństwem. Musimy myśleć o innych źródłach energii, ale jedynie w kategoriach alternatywy, uzupełnienia. Szkoda, że klimat wokół węgla klimat nie jest sprzyjający. Musimy zacisnąć pasa i zewrzeć szeregi, to jest szansa dla Śląska. Nie bez powodu województwo wysoko plasuje się w rankingach Rzeczpospolitej, jako miejsce, w którym najlepiej się mieszka i pracuje.

Na silną pozycję województwa śląskiego uwagę zwrócił również marszałek Bogusław Śmigielski. - Gospodarczo jesteśmy najważniejszym regionem w Polsce i to od nas zależy tempo wzrostu. Organizacja kongresu pokazuje, że chcemy to województwo zmieniać i promować. Za nami kampania promująca województwo wśród jego mieszkańców ("Śląskie. Pozytywna energia" - przyp red.), przymierzamy się do promocji na terenie kraju. Będzie przebiegać dwufazowo: turystycznie i gospodarczo. Wypromowanie województwa podczas kongresu to nasz obowiązek. Mamy niezwykłe atuty: innowacyjną gospodarkę, pozytywną energię i aktywnych ludzi.

- Nie wszyscy o tym wiedzą, ale województwo śląskie ma najwięcej innowacyjnych przedsiębiorstw w kraju, wyprzedzając nawet Mazowsze, z stolicą Polski - Warszawą. Nasz region jest niezwykle atrakcyjny dla inwestorów - dodał wicemarszałek Zbyszek Zaborowski.

Prezydenci mają głos

W dyskusji udział wzięli również prezydenci Katowic i Gliwic. - Czeka nas wiele pracy, ale jesteśmy nastawieni na organizację imprez tego typu. Chcemy być w przyszłości jednym z trzech głównych miejsc w Polsce, gdzie będą organizowane konferencje - powiedział Piotr Uszok, prezydent Katowic. Wspomniał również o procesie przebudowy śródmieścia oraz planach budowy Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

- Organizacja takich imprez będzie w przyszłości jeszcze łatwiejsza. Prezydent Uszok mówił o Katowicach, ale budowa Drogowej Trasy Średnicowej przybliża miasta do siebie. Będziemy ze sobą lepiej współpracować - dodał prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz. Na to zbliżenie uwagę zwrócił również wojewoda. - Kongres powinien pokazać region jako spójną całość. Potrzebna nam jest jedna wspólna promocja regionu. To nie czas na rywalizację miast, Katowic czy Gliwic. Jerzy Buzek dodał: - Nie zapominajmy o Ziemi Częstochowskiej, Raciborskiej i Podbeskidziu. Musimy pokazać region jako całość. Dużo mówimy o metropolii górnośląskiej, ale pozostałe części województwa również zyskają na jej silnej pozycji.

Przed regionem zatem wielkie wyzwanie i czas pokaże, czy, tak jak życzą sobie organizatorzy, impreza stanie się cykliczna. Wstępne plany zakładają organizację jej co roku lub co dwa lata. Budżet kongresu opiewa na 2 miliony złotych, kwota ta w większości zostanie pokryta przez partnerów biznesowych przedsięwzięcia. Organizatorzy spodziewają się minimum 2000 gości.

Za organizację kongresu odpowiada Polskie Towarzystwo Przedsiębiorczości. Współorganizatorami są: Województwo Śląskie, Górnośląski Związek Metropolitalny, i Miasto Katowice, a partnerem - Miasto Gliwice. Więcej informacji o samym kongresie znaleźć można na stronie www.eec2009.eu.



maciek - Pią Mar 13, 2009 2:59 pm
^ A czyli UM jednam organizuje. No to zwracam honor. Młodzi ludzie nic o UM nie wspominali.



kiwele - Pią Mar 13, 2009 3:21 pm
Gdyby skala tego Kongresu mialo byc kilkaset osob, to rozumialbym, ze zapowiadane miejsca moglyby wystarczyc dla jego odbycia.
Ten Kongres ma zgromadzic jednak pare tysiecy osob!
Z calej Europy! Z nadzieja na promocje regionu!
Dla sesji bardziej ogolnych wydaje mi sie, ze potrzebna by byla co najmniej taka sala jak w GCK, w jej obecnym stanie.
Jak nie, to nalezaloby, na czas Kongresu, oproznic hale w ktorych obecnie handluje Real, Carrefour czy Tesco.
Na pewno nalezaloby sie zabrac od zaraz do wysprzatania calego GCK.

Chyba,ze zapowiedzi co do tego Kongresu sa podobne do tych o obiecywanych inwestycjach w Katowicach - z duzej chmury maly deszcz.



kickut - Pią Mar 13, 2009 3:52 pm
Mamy niezwykłe atuty: innowacyjną gospodarkę, pozytywną energię i aktywnych ludzi.



absinth - Pią Mar 13, 2009 4:10 pm

^ A czyli UM jednam organizuje. No to zwracam honor. Młodzi ludzie nic o UM nie wspominali.

Przy okazji tej lutowej konferencji rozmawialem z prez. Uszokiem i mowil, ze Katowice pownny sie stac centralnym punktem turystyki biznesowej/kongresowej i ma nadzieje, ze bedzie sie tu dalo zwlaszcza wylorzystac potencjal tkwoacy w licznych placowkach zdrowia - szpitalach specja;istycznych itp gdzie pracuje sporo specalistow europejskiej klasy i tym samym, zeby Katowice zkoncentrowaly kongresy o tej tematyce u siebie. Powiedzialem od siebie, ze wazne zeby wyprzedzic Krakow, ktory tez ma plany budowy centrum kongresowego

Mam nadzieje, ze cos z tego wyjdzie. Poczatek nie jest zly, ale bedzie mozna ocenic po efektach



Wit - Pią Mar 13, 2009 9:08 pm
czyli znów premier Buzek sprawcą pozytywnego zamieszania Śląskiem na europejskich salonach, brawo!



Katowice chcą być konkurentem Davos
dziś
Dwa tysiące gości - w tym tuzy europejskiej polityki i biznesu, trzy dni rozmów, a wszystko będzie kosztowało 2 mln złotych - takie są wstępne plany dotyczące Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Organizatorzy twierdzą, że w dniach 15-17 kwietnia to w Katowicach będzie biło gospodarcze serce Europy.

Mikulas Dziurinda - były premier Słowacji, Leszek Balcerowicz, dwaj komisarze unijni: odpowiedzialny za energetykę Andris Piebalgs i za naukę oraz rozwój Janez Potocnik, ministrowie polskiego rządu, a być może również premier Donald Tusk - to tylko niektórzy goście. W Katowicach pojawi się także silna reprezentacja europejskiego i polskiego biznesu.

- Jeszcze nigdy tyle osób związanych z gospodarką nie było w jednym czasie na Śląsku - mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP SA, która organizuje European Economic Congress 2009.

Budżet kongresu to 2 mln zł, w 90 proc. pokrywany przez biznes. Organizatorzy są przekonani, że europejski kryzys i polska stagnacja to dobry czas na takie debaty.

- Jakie będą konsekwencje dzisiejszej sytuacji w światowej gospodarce? Kongres będzie okazją do poszukiwania odpowiedzi, jak z kryzysu wyjść i co nas po nim czeka - mówi europoseł Jerzy Buzek, były premier, który jest przewodniczącym komitetu organizacyjnego kongresu.

Jego zdaniem, trzeba postawić na nowe technologie, innowacyjne rozwiązania organizacyjne, gospodarkę opartą na wiedzy, energię pochodzącą z czystych technologii węglowych. Kongres to także wspaniała okazja, by promować województwo śląskie.

- Tu jak w soczewce koncentrują się negatywne, ale i pozytywne skutki światowego kryzysu - mówi Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski. - Koncentracja przemysłu wydobywczego, stalowego i motoryzacyjnego w naszym województwie sprawia, że jesteśmy wrażliwi na wszelkie tąpnięcia w gospodarce.

Według niego, mamy liczne silne punkty. To m.in. otwierane na przełomie września i października najważniejsze w tej części Europy skrzyżowanie autostrad A1 i A4 w Gliwicach, zakładany w Dąbrowie Górniczej Instytut Czystych Technologii i najlepsza w kraju strefa ekonomiczna. Naszym dobrodziejstwem jest węgiel, dla którego na razie w energetyce nie ma alternatywy.

W jakim kierunku pójdzie energetyka, chemia, lotnictwo, hutnictwo, jakie będą trendy w edukacji i nieruchomościach, jakie inwestycje infrastrukturalne mogą rozwinąć gospodarkę - będzie o czym debatować. Zaplanowano także panele dyskusyjne na temat europejskich modeli edukacji, systemu opieki zdrowotnej, czy rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Dlaczego debata o gospodarce w czasie kryzysu odbędzie się właśnie w stolicy województwa śląskiego? Według Piotra Uszoka, prezydenta Katowic, zarazem przewodniczącego zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, miasto ma dogodne położenie i bazę: lotnisko w Pyrzowicach, dobre drogi dojazdowe, hotele - w tym trzy oddawane w tym roku, planowana jest budowa centrum kongresowego. Może ono na stałe być siedzibą EEC.

Marszałek Bogusław Śmigielski dodaje kolejne atuty: województwo śląskie jest najważniejsze dla rozwoju gospodarczego kraju, dlatego tu warto żyć i inwestować. Ma jednak także bogate zaplecze turystyczne. Dlatego województwo niebawem rusza z cyklem kampanii promujących region, a kongres ma być do niej mocnym preludium.

Katowice na stałe mają się stać miejscem kongresów gospodarczych. Nie zamierzają konkurować z Krynicą, gdzie organizowane jest Forum Ekonomiczne ze spojrzeniem na Wschód. W stolicy województwa śląskiego tematem głównym ma być gospodarka - ze spojrzeniem na Zachód. EEC będzie imprezą coroczną, w najgorszym przypadku organizowaną co dwa lata.

Organizatorzy przywołują jako wzór Światowe Forum Ekonomiczne w 11-tysięcznym szwajcarskim miasteczku Davos. Zasłynęło właśnie dzięki debatom na temat najważniejszych społecznych i ekonomicznych wyzwań, przed jakimi stoi świat.

Więcej informacji o EEC: www.eec2009.eu

Beata Sypuła - POLSKA Dziennik Zachodni

http://katowice.naszemiasto.pl/wydarzenia/973326.html



maciek - Śro Mar 18, 2009 8:07 pm
Dziś widziałem końcówkę spotu reklamowego na TVN24 kongresu. Oczywiście w roli głównej prof. Buzek. Co my byśmy bez niego zrobili? Ostałby się jeno Uszak Siwy

Ja mimo to napiszę i zapamiętam, gdzie zapisałem. Uszak Siwy wykorzysta ten nie swój pomysł, nie swoją ideę w kampanii i podpisze się pod nią. Zobaczycie. Uszak Siwy wie co robi, vide DTŚ



kropek - Śro Mar 18, 2009 8:10 pm
na mieście pojawiają sie pierwsze billboardy związane z Europejskim Kongesem Gospodarczym

chyba nie było:

Europejski Kongres Gospodarczy 2009
(EEC 2009 – The European Economic Congress 2009)
Katowice, 15-17 kwietnia 2009 r.

Lista gości specjalnych

- JosĂŠ Maria Aznar – Premier Hiszpanii w latach 1996-2004
- Leszek Balcerowicz – Wicepremier, Minister Finansów w latach 1989-1991 oraz 1997-2000, Prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 2001-2007
- Władysław Bartoszewski – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik ds. Dialogu Międzynarodowego
- Marek Belka – Prezes Rady Ministrów w latach 2004-2005
- Jan Krzysztof Bielecki – Prezes Rady Ministrów w roku 1991
- Stavros Dimas – Komisarz UE ds. Środowiska
- MikulĂĄĹĄ Dzurinda – Premier Słowacji w latach 1998-2006
- Michael Glos – Minister Gospodarki i Technologii Niemiec
- Cezary Grabarczyk – Minister Infrastruktury
- Aleksander Grad – Minister Skarbu Państwa
- Danuta HĂźbner – Komisarz UE ds. Polityki Regionalnej
- Ä˝ubomĂ­r JahnĂĄtek – Minister Gospodarki Republiki Słowacji
- Jean-Claude Juncker – Premier Luksemburga
- Wiktor Juszczenko – Prezydent Ukrainy
- JĂĄnos Kóka – Minister Gospodarki i Transportu Węgier
- Barbara Kudrycka – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Wangari Maathai – Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2004 roku, Sekretarz Stanu do Spraw Środowiska i Zasobów Naturalnych Republiki Kenii
- Angela Merkel – Kanclerz Niemiec
- Waldemar Pawlak – Wicepremier, Minister Gospodarki
- Andris Piebalgs – Komisarz UE ds. Energii
- Janez Potočnik – Komisarz UE ds. Badań i Rozwoju
- Poul Nyrup Rasmussen – Premier Królestwa Danii w latach 1993-2001
- Viviane Reding – Komisarz UE ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów
- Martin Říman – Minister Przemysłu Republiki Czeskiej
- Grzegorz Schetyna – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Anna Streżyńska – Prezes, Urząd Komunikacji Elektronicznej
- Mirek TopolĂĄnek – Premier Republiki Czeskiej
- Donald Tusk – Prezes Rady Ministrów
- GĂźenter Verheugen – Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Komisarz UE ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu
- Lech Wałęsa – Prezydent RP w latach 1990-1995
- Regiony partnerskie Śląska (Kraj Morawsko-Śląski; Kraj Żyliński; Obwód Doniecki; Region Nord-Pas de Calais; Nadrenią Północną-Westfalią; Styria; Departament Dolnego Renu; Walonią i Wspólnotą Francuską; Asturia; Region Zachodniej Gotalandii)



salutuj - Śro Mar 18, 2009 8:37 pm
Niezłe nazwiska. Miasto powinno błyszczeć. Powinni postawić kosze estetyczne i je regularnie czyścić. I usunąć meneli.

Dobre wrażenie jest bardzo istotne.



Wit - Śro Mar 18, 2009 8:46 pm
wow...tyle znanych osobistości jednocześnie Kato chyba jeszcze nie gościły



maciek - Śro Mar 18, 2009 8:56 pm

Niezłe nazwiska. Miasto powinno błyszczeć. Powinni postawić kosze estetyczne i je regularnie czyścić. I usunąć meneli.

Dobre wrażenie jest bardzo istotne.


No co ty, chcesz malować trawę na zielono? Niech zobaczę w jaki syfie przyszło nam mieszkać. To wielkie święto. Skoro psy srają na brązowo na chodniki to w tych dniach powinny srać dwa razy częściej, dwa razy mocniej i dwa razy bardziej wyrazistym brązem,...ze szczęścia oczywiście.



salutuj - Śro Mar 18, 2009 9:05 pm
:-)



absinth - Czw Mar 19, 2009 10:29 am

na mieście pojawiają sie pierwsze billboardy związane z Europejskim Kongesem Gospodarczym

chyba nie było:

Europejski Kongres Gospodarczy 2009
(EEC 2009 – The European Economic Congress 2009)
Katowice, 15-17 kwietnia 2009 r.

Lista gości specjalnych

- JosĂŠ Maria Aznar – Premier Hiszpanii w latach 1996-2004
- Leszek Balcerowicz – Wicepremier, Minister Finansów w latach 1989-1991 oraz 1997-2000, Prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 2001-2007
- Władysław Bartoszewski – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik ds. Dialogu Międzynarodowego
- Marek Belka – Prezes Rady Ministrów w latach 2004-2005
- Jan Krzysztof Bielecki – Prezes Rady Ministrów w roku 1991
- Stavros Dimas – Komisarz UE ds. Środowiska
- MikulĂĄĹĄ Dzurinda – Premier Słowacji w latach 1998-2006
- Michael Glos – Minister Gospodarki i Technologii Niemiec
- Cezary Grabarczyk – Minister Infrastruktury
- Aleksander Grad – Minister Skarbu Państwa
- Danuta HĂźbner – Komisarz UE ds. Polityki Regionalnej
- Ä˝ubomĂ­r JahnĂĄtek – Minister Gospodarki Republiki Słowacji
- Jean-Claude Juncker – Premier Luksemburga
- Wiktor Juszczenko – Prezydent Ukrainy
- JĂĄnos Kóka – Minister Gospodarki i Transportu Węgier
- Barbara Kudrycka – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Wangari Maathai – Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2004 roku, Sekretarz Stanu do Spraw Środowiska i Zasobów Naturalnych Republiki Kenii
- Angela Merkel – Kanclerz Niemiec
- Waldemar Pawlak – Wicepremier, Minister Gospodarki
- Andris Piebalgs – Komisarz UE ds. Energii
- Janez Potočnik – Komisarz UE ds. Badań i Rozwoju
- Poul Nyrup Rasmussen – Premier Królestwa Danii w latach 1993-2001
- Viviane Reding – Komisarz UE ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów
- Martin Říman – Minister Przemysłu Republiki Czeskiej
- Grzegorz Schetyna – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Anna Streżyńska – Prezes, Urząd Komunikacji Elektronicznej
- Mirek TopolĂĄnek – Premier Republiki Czeskiej
- Donald Tusk – Prezes Rady Ministrów
- GĂźenter Verheugen – Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Komisarz UE ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu
- Lech Wałęsa – Prezydent RP w latach 1990-1995
- Regiony partnerskie Śląska (Kraj Morawsko-Śląski; Kraj Żyliński; Obwód Doniecki; Region Nord-Pas de Calais; Nadrenią Północną-Westfalią; Styria; Departament Dolnego Renu; Walonią i Wspólnotą Francuską; Asturia; Region Zachodniej Gotalandii)


stawiam, ze czesc z tych gsci specjalnych sie nie pojawi, co nie zmienia faktu, ze lista jest naprawde imponujaca



kiwele - Czw Mar 19, 2009 10:53 am

Miasto powinno błyszczeć. Powinni postawić kosze estetyczne i je regularnie czyścić. I usunąć meneli.Dobre wrażenie jest bardzo istotne.

Kurcze pieczone, bede musial te odkrywcza propozycje przedstawic na jakims forum paryskim.
Tu juz w ogole nie ma koszow na smieci, sa porozkladane tylko ohydne worki na smieci, na dodatek przezroczyste, chyba z polietylenu, w calym miescie.
Meneli wszedzie zatrzesienie i nie ma na nich rady.
Pare dni temu widzialem, ze woz odholowywujacy niewlasciwie zaparkowany samochod nie mogl wykonac swojej pracy, bo menel lezacy na asfalcie nie chcial sie troche przesunac, a jego pies warczal.
Na ulicach wszedzie okropny asfalt, z trotuarami wlacznie, a przyzwoitych plyt jak na lekarstwo.
Czym tu sie ludzie zachwycaja?
Taki to Paryz!



salutuj - Czw Mar 19, 2009 11:34 am
No cóż, tak to już jest że taki Paryż czy Kraków mają dobrą markę, bo mają.

A inni muszą ją budować od podstaw.



salutuj - Czw Mar 19, 2009 11:36 am

na mieście pojawiają sie pierwsze billboardy związane z Europejskim Kongesem Gospodarczym

chyba nie było:

Europejski Kongres Gospodarczy 2009
(EEC 2009 – The European Economic Congress 2009)
Katowice, 15-17 kwietnia 2009 r.

Lista gości specjalnych

- JosĂŠ Maria Aznar – Premier Hiszpanii w latach 1996-2004
- Leszek Balcerowicz – Wicepremier, Minister Finansów w latach 1989-1991 oraz 1997-2000, Prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 2001-2007
- Władysław Bartoszewski – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik ds. Dialogu Międzynarodowego
- Marek Belka – Prezes Rady Ministrów w latach 2004-2005
- Jan Krzysztof Bielecki – Prezes Rady Ministrów w roku 1991
- Stavros Dimas – Komisarz UE ds. Środowiska
- MikulĂĄĹĄ Dzurinda – Premier Słowacji w latach 1998-2006
- Michael Glos – Minister Gospodarki i Technologii Niemiec
- Cezary Grabarczyk – Minister Infrastruktury
- Aleksander Grad – Minister Skarbu Państwa
- Danuta HĂźbner – Komisarz UE ds. Polityki Regionalnej
- Ä˝ubomĂ­r JahnĂĄtek – Minister Gospodarki Republiki Słowacji
- Jean-Claude Juncker – Premier Luksemburga
- Wiktor Juszczenko – Prezydent Ukrainy
- JĂĄnos Kóka – Minister Gospodarki i Transportu Węgier
- Barbara Kudrycka – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Wangari Maathai – Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2004 roku, Sekretarz Stanu do Spraw Środowiska i Zasobów Naturalnych Republiki Kenii
- Angela Merkel – Kanclerz Niemiec
- Waldemar Pawlak – Wicepremier, Minister Gospodarki
- Andris Piebalgs – Komisarz UE ds. Energii
- Janez Potočnik – Komisarz UE ds. Badań i Rozwoju
- Poul Nyrup Rasmussen – Premier Królestwa Danii w latach 1993-2001
- Viviane Reding – Komisarz UE ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów
- Martin Říman – Minister Przemysłu Republiki Czeskiej
- Grzegorz Schetyna – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Anna Streżyńska – Prezes, Urząd Komunikacji Elektronicznej
- Mirek TopolĂĄnek – Premier Republiki Czeskiej
- Donald Tusk – Prezes Rady Ministrów
- GĂźenter Verheugen – Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Komisarz UE ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu
- Lech Wałęsa – Prezydent RP w latach 1990-1995
- Regiony partnerskie Śląska (Kraj Morawsko-Śląski; Kraj Żyliński; Obwód Doniecki; Region Nord-Pas de Calais; Nadrenią Północną-Westfalią; Styria; Departament Dolnego Renu; Walonią i Wspólnotą Francuską; Asturia; Region Zachodniej Gotalandii)


stawiam, ze czesc z tych gsci specjalnych sie nie pojawi, co nie zmienia faktu, ze lista jest naprawde imponujaca



Iluminator - Pią Mar 20, 2009 7:20 am
Buzek wykonał bardzo dobrą robotę. Brawo! Już wiem na kogo będę głosował w najbliższych wyborach.



Iluminator - Pią Mar 20, 2009 3:34 pm
Sympatyczne zaproszenie: http://www.eec2009.eu/pl/multimedia/

Ktoś się wybiera na jakąś z sesji tematycznych?



kiwele - Pią Mar 20, 2009 3:53 pm

Buzek wykonał bardzo dobrą robotę. Brawo! Już wiem na kogo będę głosował w najbliższych wyborach.

11 marca w watku (Slaskie)Nasze lobby w Administracji, Sejmie i Brukseli umiescilem post, ktory niestety nikt nie potrafil odszyfrowac.



Wit - Pią Mar 20, 2009 4:38 pm
Myślę, ze prof Buzek obrał właściwy kierunek czyli Brukselę, a nie polski grajdołek. Doświadczenie, które zdobył w swojej pierwszej kadencji europosła i uznanie, jakim się cieszy w Unii będzie tylko procentować, oczywiście mam na myśli nasz region
Buzek chyba jako jedyny z byłych polityków wysokiej rangi aktywnie i efektywnie uczestniczy w życiu publicznym. Cóż ...widać, ze pracuje a nie zabawia się w politykowanie. I to samo robił jako premier....i ludzie chyba po latach zaczynają to doceniać.

Generalnie dobre posunięcie to konferencja przed eurowyborami



Siny Knur - Pią Mar 20, 2009 8:17 pm

Myślę, ze prof Buzek obrał właściwy kierunek czyli Brukselę, a nie polski grajdołek. Doświadczenie, które zdobył w swojej pierwszej kadencji europosła i uznanie, jakim się cieszy w Unii będzie tylko procentować, oczywiście mam na myśli nasz region
Buzek chyba jako jedyny z byłych polityków wysokiej rangi aktywnie i efektywnie uczestniczy w życiu publicznym. Cóż ...widać, ze pracuje a nie zabawia się w politykowanie. I to samo robił jako premier....i ludzie chyba po latach zaczynają to doceniać.

Generalnie dobre posunięcie to konferencja przed eurowyborami
Przy całej sympatii do Buzka (jakiej jeszcze trochę mam) złośliwie można by to ująć tak, że były premier okazuje się ostatnio bardzo dyspozycyjną postacią jeśli chodzi o użyczanie twarzy różnym inicjatywom.



Wit - Pią Mar 20, 2009 8:32 pm
przecież każdy kumaty rozumie o co w wzmożonej ostatnio aktywności prof Buzka chodzi. mnie ten lans przekonuje, bo już na tym etapie przynosi efekty dla naszego regionu, czego zupełnie nie widać u innych. wiadomo, ze Buzek staje się lokomotywą PO w wyborach europejskich i chyba nie jest to jakaś wielka ujma...
nie mniej liczę, że przed czerwcem profesor jeszcze czymś nas pozytywnie zaskoczy



miglanc - Sob Mar 21, 2009 1:06 am
Hmm gdzie oni ten kongres zorganizuja? Bo jeszcze 2-3 lata temu mowiono ze brak miejsca w ktorym mzonaby organizowac duze kongresy ejst jedna z przyczyn niemetropolitalnosci Katowic. Stad wziela sie decyzja naszych wlodazy o budowie MCK.



macu - Sob Mar 21, 2009 1:28 am
Panowie, żeby każdy się tak lansował...



jacek_t83 - Sob Mar 21, 2009 7:24 am

Hmm gdzie oni ten kongres zorganizuja? Bo jeszcze 2-3 lata temu mowiono ze brak miejsca w ktorym mzonaby organizowac duze kongresy ejst jedna z przyczyn niemetropolitalnosci Katowic. Stad wziela sie decyzja naszych wlodazy o budowie MCK.

w sali sejmu slaskiego ma byc. zeby wziac czynny udzial to trzeba sie rejestrowac. jest formularz na stronie.



Siny Knur - Sob Mar 21, 2009 4:15 pm

przecież każdy kumaty rozumie o co w wzmożonej ostatnio aktywności prof Buzka chodzi. mnie ten lans przekonuje, bo już na tym etapie przynosi efekty dla naszego regionu, czego zupełnie nie widać u innych. wiadomo, ze Buzek staje się lokomotywą PO w wyborach europejskich i chyba nie jest to jakaś wielka ujma...
nie mniej liczę, że przed czerwcem profesor jeszcze czymś nas pozytywnie zaskoczy
To nie jest kwestia zrozumienia tylko zachowania decorum.

I oczywiście nie chodzi o lans przed wyborami do europarlamentu ale o wyrobienie sobie niejakiej marki przed zakulisową rozgrywką o fotel szefa europarlamentu (choć mnie bardziej interesuje kto wygra dla siebie stanowisko szefa komisji europejskiej; to jednak zupełnie zupełnie inna bajka). Wcześniej premier nie był tak często widoczny, widywany ani tak dostępny. W opinii części obserwatorów nieco przesadza z aktywnością. Przytomne osoby dzielą się swoją wiedzą, że zbyt częste użyczanie twarzy stawia pod znakiem zapytania osobisty wkład i inicjatywę... a to niestety nie poprawia wiarygodności. Wcześniejsza aktywność premiera wyglądała lepiej. Nie będę tego zamieniał na problem narodowy, bo to problem Buzka - to że ma jakiekolwiek szanse, zawdzięcza w zasadzie wyłącznie sobie i pewien kredyt zaufania z tego tytułu (którego normalnie polityk by ode mnie nie dostał) zwyczajnie mu się należy. Ale mam absmak, nie ukrywam.

Z pozytywnych zaskoczeń liczę na skuteczny lobbying w sprawie EIT centrum czystych technologii. Jeśli wejdziemy w to konsorcjum z Krakowem i Niemcami to mocnych nie ma a Wrocław może myśleć o zmianie strategii.



Wit - Pią Kwi 03, 2009 7:55 pm


Śląsk zaprezentuje się na kongresie
2009-04-02 23:08:35, ostatnia aktualizacja: 2009-04-03 01:51:44

W dniach 15 - 17 kwietnia Katowice będą gospodarzem Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Będzie to największa impreza biznesowa w środkowej Europie. Zaproszonych jest ponad 2 tysiące gości wśród nich szefowie rządów, prezesi dużych europejskich przedsiębiorstw, członkowie Komisji Europejskiej i naukowcy. Będzie to pierwsza tak duża impreza na Śląsku. Wśród gości którzy mają się pojawić na kongresie wymieniani są kanclerz Niemiec Angela Merkel, komisarza Gunter Verheugen, prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, premier Donald Tusk.

- Polski Kongres przykuwa uwagę polityków, biznesmenów i naukowców w całej Europie. To największa impreza w tej części kontynentu w 2009 roku i chyba najlepsza okazja to bezpośredniej dyskusji na szeroko rozumiane tematy gospodarcze, w tym w szczególności kwestie związane z kryzysem - powiedział Wojciech Kuśpik, Prezes Grupy PTWP SA, która organizuje Kongres.

Jest to wielka promocja dla regionu. Przez trzy dni Katowice będą na oczach mediów z całej Europy. Górny Śląsk zamierz pokazać się jako miejsce nowoczesne i dynamiczne. Zaprezentuje swoje mocne strony. Przedstawią się silne śląskie koncerny przemysłowe, nasze uczelnie wyższe i samorządy. Katowice nieprzypadkowo zostały wybrane jako miejsce organizacji imprezu.

- Katowice, jako centralny punkt jednego z najbardziej uprzemysłowionych regionów w tej części Europy, to doskonałe miejsce na organizację tak ważnego dla przyszłości Europy wydarzenia – mówi Jerzy Buzek, b. premier, eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego, a także przewodniczący komitetu organizacyjnego Kongresu. Jak powiedział Wojciech Kuśpik tu widać wszystkie największe wyzwania Europy: rozwój energetyki, problemy ekologii, kryzys w przemyśle. Region Górnośląski jest też przykładem jak podejmować się wyzwań współczesnego świata.

Jednak Kongres to nie tylko promocja regionu. W trakcie obrad ma zostać podpisana umowa na utworzenie Węzła Wiedzy i Innowacji Europejskiego Instytutu Technologicznego. Będzie to oddział EIT, którego główna siedzibą będzie Budapeszt (o siedzibę tej instytucji bezskutecznie walczył Wrocław), ale jej placówki badawcze będą rozsiane po całej Europie. Jedną z nich będzie górnośląski węzeł wyspecjalizowany w energetyce. Będzie to miejsce w którym polscy i europejscy naukowcy wraz z biznesem tworzyć będą innowacyjne rozwiązania w tej dziedzinie. To ważne dla nas wydarzenie, dzięki takim projektom powstająca Metropolia Silesia będzie metropolią nie tylko z nazwy. Górny Śląsk jeśli chce coś znaczyć na mapie świata musi stać się kuźnią nowatorskich idei i wynalazków. Teraz jest szansa na projekty w energetyce, czystych technologii węglowych, w przemyśle chemicznym.

Śląsk nie stoi z boku, ale uczestniczy w tym procesie jako jeden z twórców. Od kilku lat powstają w naszym regionie parki technologiczne i inkubatory innowacji. Powstają z inicjatywy samorządów na terenach zlikwidowanych zakładów przemysłowych jak na przykład Śląski Park Przemysłowy na terenie dawnej KWK Wawel w Rudzie Śląskim lub na obszarach zrekultywowanych hałd jak Górnośląski Park Przemysłowy na terenie hałd wełnowieckich. Coraz prężniej działa Park Naukowo Technologiczny „Euro – Centrum” w Katowicach – Ligocie który dzięki współpracy z śląskimi uczelniami prowadzi badania nad oszczędzaniem energii. Euro – Centrum zaprezentuje swoje osiągnięcia 17 kwietnia na Europejskim Kongresie Gospodarczym, kiedy zorganizuje jeden z paneli dyskusyjnych w swoim Innowacyjnym Budynku Energooszczędnym.

Podczas kongresu dyskutowane będą kwestie związane z wpływem kryzysu finansowego na przedsiębiorstwa, problemami klimatu i zanieczyszczeń, innowacjami w energetyce, telekomunikacji, problemy edukacji i gospodarki opartej na wiedzy, kwestie transportu, budownictwa i wiele innych zagadnień. To szansa dla naszych koncernów na pokazanie swoich nowatorskich projektów.

Takie kongresy są jednym z wyznaczników tego, że miasto jest metropolią. Tegoroczny kongres w Katowicach bowiem będzie się odbywał w kilku budynkach – Gmachu Sejmu Śląskiego, Hotelu Monopol, Hotelu Qubus, sali koncertowej Akademii Muzycznej. Jest to trochę niewygodne dla uczestników paneli dyskusyjnych. Katowice przygotowują się więc do tego by stać się stałym miejscem podobnych konferencji. Miasto buduje Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które z całą pewnością ułatwi kwestie organizacyjne.

Miejmy nadzieję, że Europejski Kongres Gospodarczy będzie dobra lekcją dla samorządów i naszych parlamentarzystów, biznesmenów i naukowców. Metropolia śląsko – dąbrowska musi nadrobić dystans jaki dzieli ja od najbardziej innowacyjnych obszarów świata. Dobra organizacja na szczeblu lokalnym i wsparcie z Unii Europejskiej to dla nas wielka szansa. Nie jesteśmy już szarym kapciuszkiem liczącym na wsparcie dla upadających branż i ściąganie inwestorów dzięki taniej sile roboczej. Śląskim skarbem w równym stopniu co węgiel staje się wiedza.

Źródło:gkw24.pl, Imago PR
Łukasz Kuś

http://www.gkw24.pl/artykul/62/slask-za ... -kongresie
................

i news nieco w temacie

Verheugen przyjeżdża do Gliwic
jm2009-04-03, ostatnia aktualizacja 2009-04-03 21:03

W sobotę Gliwice odwiedzi jeden z najbardziej znanych europejskich polityków Gunter Verheugen. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej weźmie udział w debacie gospodarczej.
Niemiecki polityk do Gliwic przyjedzie na zaproszenie europosła Jerzego Buzka, prezydenta Zygmunta Frankiewicza i Piotra Wojaczka, prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Verheugen odwiedzi Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice, gdzie weźmie udział w debacie poświeconej wyzwaniom przed jakim stoją przedsiębiorcy i przedstawiciele administracji w dobie globalizacji i recesji gospodarczej.

http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,3501 ... liwic.html



Michał Gomoła - Pią Kwi 03, 2009 9:03 pm
Ktoś się rejestrował? Ciekaw jestem czy kartę wstępu dastanie każdy zainteresowany czy będę musiał obejść się smakiem =/



miglanc - Pią Kwi 03, 2009 10:37 pm
Pare osob sie zarejestrowalo. Ale czas rejestracji chyba minal juz.



absinth - Sob Kwi 04, 2009 8:34 am

Ktoś się rejestrował? Ciekaw jestem czy kartę wstępu dastanie każdy zainteresowany czy będę musiał obejść się smakiem =/

ja we wtorek dostalem maila potwierdzajacego moj udzial w Kongresie



Iluminator - Sob Kwi 04, 2009 4:23 pm
Ja też dostałem potwierdzenie na e-mail.



Michał Gomoła - Sob Kwi 04, 2009 6:09 pm

Pare osob sie zarejestrowalo. Ale czas rejestracji chyba minal juz.

Owszem, ja zarejestrowałem się w ostatni możliwy dzień, zastanawiam się po prostu czy robią jakąś selekcję czy jako student UŚ mam szansę na dostanie wejściówki.



Michał Gomoła - Nie Kwi 12, 2009 10:57 pm
Z ciekawości: na jakie konferencje jesteście zapisani? Gdyby kogoś interesowało:

czwartek:
AMuz: 12.30 - 15.00 Europejska gospodarka w obliczu recesji.
Hotel Monopol: 16.00 - 18.00 Platformy i inicjatywy technologiczne.

piątek:
Hotel Monopol: 9.00 - 11.30 Innowacje - centra usług opartych na wiedzy.
Qbus sala turkusowa: 12.30 - 16.30 Górnictwo węgla kamiennego i Czyste Technologie Węglowe.

jeszcze tylko muszę poczekać na akceptację, mam nadzieję, że to formalność.



Iluminator - Pon Kwi 13, 2009 7:21 am
Ja mogę sobie pozwolić jedynie na jedną sesję tematyczną i wybierałam się w piątek do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego na 9:00. Sesja będzie poświęcona finansom przedsiębiorstw.



johny90 - Pon Kwi 13, 2009 10:20 am
Wlasnie przechodzilem przez pl. Sejmu Śląskiego i zobaczylem na pol sciany Urzedu Wojewodzkiego baner reklamujacy kongres. Robi wrazenie, moze strzele fotke jak sie zbiore w sobie.



Michał Gomoła - Wto Kwi 14, 2009 1:04 pm
Z ankiety którą dziś wypełniałem wynika, że za rok jest planowana kolejna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego



kiwele - Wto Kwi 14, 2009 3:20 pm
Nie zauwazylem, by bylo dokonywane jakiekolwiek iunctim tego powstajacego Europejskiego Kongresu Gospodarczego z Forum Ekonomicznym w Krynicy, ktorego 19 edycja ma sie odbyc we wrzesniu tego roku.
Warto zauwazyc, ze pozytywne oceny tego Kongresu moga sie przyczynic do znacznego przyspieszenia budowy MCK w Katowicach, podobnie jak i nowych hoteli.



absinth - Wto Kwi 14, 2009 4:08 pm

Warto zauwazyc, ze pozytywne oceny tego Kongresu moga sie przyczynic do znacznego przyspieszenia budowy MCK w Katowicach,

niekoniecznie przyspieszy, tu juz terminarz jest w zasadzie znany:

"Budowa MCK ma ruszyć już w połowie 2010 roku i skończy się dwa lata później. Miasto zapewnia, że na inwestycję ma odpowiednie środki. Zawarło z Zarządem Województwa Śląskiego preumowę na dofinansowanie projektu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego kwotą 36 mln euro. Cała inwestycja będzie kosztować 46 mln euro."



kiwele - Wto Kwi 14, 2009 4:24 pm


niekoniecznie przyspieszy, tu juz terminarz jest w zasadzie znany:

"Budowa MCK ma ruszyć już w połowie 2010 roku i skończy się dwa lata później. Miasto zapewnia, że na inwestycję ma odpowiednie środki. Zawarło z Zarządem Województwa Śląskiego preumowę na dofinansowanie projektu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego kwotą 36 mln euro. Cała inwestycja będzie kosztować 46 mln euro."


A strofujesz innych, gdy wierza w obietnice! To cos przytoczyl, to poki co taka wlasnie obietnica do spelnienia w morzu innych, ktore jakos nie mialy szczescia.

Dla pamieci: Gotow jestem nadal sie bic, by pod cala powierzchnia MCK byl parking wielopoziomowy, nawet czteropoziomowy (bo to takze z mysla o Spodku).

NB. Znajac tendencje kosztow na autostradach przygladam sie z ciekawoscia zaanonsowanemu kosztowi przyszlego MCK.



Bartek - Wto Kwi 14, 2009 4:28 pm
To co? wkładać do lodówki szampana za EIT i trzymać mocno kciuki?



Wit - Wto Kwi 14, 2009 4:31 pm


Od jutra przez trzy dni kierowcy nie będą mieli powodów do radości
Czy Europejski Kongres Gospodarczy sparaliżuje Katowice?

Trzy tysiące uczestników, 30 dyskusji panelowych i 300 prelegentów, tak przedstawia się w liczbach największe w Europie Środkowej forum ekonomiczne. Oprócz tego zamknięte ulice i największy parking w Katowicach. Jak poradzą sobie kierowcy?

Przejazd przez Katowice w godzinach szczytu to nie lada wyczyn. Ale jutro może być jeszcze gorzej. Wszystko za sprawą rozpoczynającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Katowicki kongres jest w 2009 r. największym tego typu przedsięwzięciem w Europie Środkowej i - według organizatorów - dobrą okazją, by w bezpośredniej dyskusji omówić szeroko rozumiane tematy gospodarcze, w szczególności kwestie związane z kryzysem. Organizatorzy spodziewają się w Katowicach ok. 3 tys. uczestników.

By zapewnić swobodny transport oraz maksymalną ochronę uczestników pierwszej imprezy tej skali w regionie urzędnicy wprowadzają zmiany w funkcjonowaniu ruchu drogowego.

W środę dla ruchu zostanie zamknięty jeden z centralnych placów Katowic - Plac Sejmu Śląskiego. To jeden z największych parkingów w mieście.

Prócz placu zamknięta zostanie też ulica Zacisze obok katowickiej Akademii Muzycznej.

Władze Katowic, dla zapewnienia sprawnej komunikacji między oddalonymi od siebie miejscami obrad, uruchomią też dodatkowo w tym czasie dwie specjalne linie autobusowe.

http://www.mmsilesia.pl/5040/2009/4/14/ ... ry=depesze

Utrudnienia w ruchu z powodu najazdu VIP-ów
pap, judy2009-04-14, ostatnia aktualizacja 2009-04-14 13:37

3 tys. polityków, naukowców i biznesmenów przyjedzie do Katowic na Europejski Kongres Gospodarczy. Ale oznacza to utrudnienia dla kierowców - pl. Sejmu Śląskiego i ul. Zacisze będą od środy zamknięte na trzy dni dla ruchu samochodowego.

Jeszcze nigdy Europejski Kongres Gospodarczy nie odbywał się w naszej części Europy. Do Katowic na trzy dni przyjedzie 3 tys. uczestników: biznesmenów, polityków i naukowców. 300 z nich to prelegenci. Będzie także troje unijnych komisarzy.

O bezpieczeństwo gości Kongresu zadba aż 70 ochroniarzy. Do dyspozycji VIP-ów oddanych zostanie 10 limuzyn i busów wożących ich na poszczególne sesje tematyczne, które odbywać się będą głównie w czterech miejscach: Akademii Muzycznej, Śląskim Urzędzie Wojewódzkim oraz hotelach Qubus i Monopol.

Wszystko to sprawi, że utrudnione będzie poruszanie się po Katowicach. Pl. Sejmu Śląskiego przy urzędzie wojewódzkim oraz ul. Zacisze przy Akademii Muzycznej zostaną całkowicie wyłączone z ruchu.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
.................

http://www.tvs.pl/informacje/10257/



Kris - Wto Kwi 14, 2009 6:42 pm
Gospodarcze centrum Polski

Adam Szaja, 2009-04-14 16:01
Przez trzy najbliższe dni oczy biznesowego świata będą zwrócone na Katowice. Jutro Europejski Kongres Gospodarczy otworzy premier Donald Tusk. Na trzydniowym szczycie pojawi się ponad trzy tysiące zaproszonych gości, w tym politycy, ekonomiści oraz przedsiębiorcy.



Nie obędzie się bez utrudnień dla mieszkańców Katowic. Na czas kongresu zamknięty zostanie Plac Sejmu Śląskiego, przy którym mieści się Śląski Urząd Wojewódzki. To nie jedyna przeszkoda, bo zamknięta będzie też ulica Zacisze w okolicach Akademii Muzycznej. W trakcie kongresu będą omawiane sprawy ekonomii
, nauki, czy gospodarki. VIP-y będą podróżowały specjalnymi limuzynami, a nad bezpieczeństwem
uczestników będzie czuwało prawie stu ochroniarzy.
http://www.tvs.pl/informacje/10257/



Iluminator - Wto Kwi 14, 2009 6:53 pm
Dla pamieci: Gotow jestem nadal sie bic, by pod cala powierzchnia MCK byl parking wielopoziomowy, nawet czteropoziomowy (bo to takze z mysla o Spodku).



Kris - Śro Kwi 15, 2009 7:48 am
Dziś powinno być głośno o Katowicach
(wozy transmisyjne już czekają przed Gmachem Sejmu Śląskiego - TVN24, Polsat, TVS)



maciek - Śro Kwi 15, 2009 9:42 am
^ No, ale od rana jest dość cicho w mediach.



Bartek - Śro Kwi 15, 2009 10:15 am

^ No, ale od rana jest dość cicho w mediach.

Bo to wszystko dopiero się zaczęło ok. godziny 12:00, a w budynku Urzędu Wojewódzkiego dziś żadnych wydarzeń związanych z kongresem nie ma. Dopiero od jutra.

Natomiast tak OT co do wozów różnych TV przed budynkiem, to dzisiaj wszystkie media się rzuciły na biuro paszportowe i wdrażany pilotażowy program pobierania odcisków palców do paszportów. Nasze województwo jako pierwsze w Polsce wprowadza ten program pilotażowo Sorry, za OT.



beschu - Śro Kwi 15, 2009 11:04 am

biuro paszportowe i wdrażany pilotażowy program pobierania odcisków palców do paszportów. Nasze województwo jako pierwsze w Polsce wprowadza ten program pilotażowo Sorry, za OT.

Brnę w OT, ale post Bartka mnie zaciekawił:
W całym województwie przy wyrabianiu paszportu przymusowo trzeba pozwolić na pobranie odcisku palca?! Właśnie mam zamiar wyrobić sobie paszport i nie mam ochoty, żeby mi skanowano linie papilarne.



macu - Śro Kwi 15, 2009 11:12 am
Polecam przeczytać



beschu - Śro Kwi 15, 2009 11:25 am
^^Dzięki macu, to załatwia sprawę- koniec OT.



Wit - Śro Kwi 15, 2009 5:03 pm


W Katowicach bije dziś serce gospodarki Europy
dziś
Największy w naszej części kontynentu Europejski Kongres Gospodarczy rozpoczyna się dziś w Katowicach. Do piątku w stolicy regionu będą gościć tuzy europejskiej polityki i biznesu.

Duże pieniądze i szczyty władzy cenią klasę i dyskrecję. Dlatego wypożyczalnie aut na Śląsku mają podstawić na lotnisko w Pyrzowicach głównie czarne mercedesy klasy E i S. Przyjadą nimi do Katowic m.in. najważniejsi komisarze unijni - Danuta HĂźbner (polityka regionalna), Andris Piebalgs (polityka energetyczna i Janez Potocnik (badania i rozwój). Na pierwszej, w założeniu cyklicznej imprezie gospodarczej, najważniejszej dla Europy - z telebimu przemówi Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej. Pojawią się także byli premierzy Grupy Wyszehradzkiej i 14 ministrów rządu RP z premierem Donaldem Tuskiem na czele. Jeszcze nigdy tyle osób związanych z przemysłem, finansami, polityką i nauką nie było w jednym czasie na Śląsku. W sumie pojawi się 2,5 tysiąca osób.

Do 17 kwietnia w Katowicach będzie biło gospodarcze serce Europy. Dyskusje dotyczyć mają m.in. światowego kryzysu gospodarczego i sposobów jego przezwyciężenia.

- Trzeba postawić na nowe technologie, innowacyjne rozwiązania organizacyjne, gospodarkę opartą na wiedzy, energię pochodzącą z czystych technologii węglowych. Kongres to także wspaniała okazja, by promować województwo śląskie - uważa europoseł Jerzy Buzek, były premier, który jest przewodniczącym komitetu organizacyjnego kongresu.

O bezpieczeństwo uczestników debat zadba 70 ochroniarzy. Budżet kongresu jest spory, wynosi 2 miliony złotych. W 90 procentach imprezę finansuje biznes.

Katowice mogą się stać miejscem kongresów gospodarczych ważnych dla całej Europy. Nie zamierzają rywalizować z Krynicą, która ma swoje Forum Ekonomiczne, uwzględniające partnerstwo ze wschodem Starego Kontynentu. Może to być jednak, w mniejszej skali, impreza podobna do odbywającej się w szwajcarskim Davos. Zasłynęło ono właśnie dzięki debatom na temat najważniejszych społecznych i ekonomicznych wyzwań, przed jakimi stoi świat.

Nie mamy co prawda piękna alpejskiego kurortu, ale za to na Śląsku koncentrują się negatywne skutki światowego kryzysu. Trzeba je zdiagnozować, i naleźć rozwiązania akceptowane przez unijną Europę.

O czym przez trzy dni debatować będzie w Katowicach kwiat polskiej i europejskiej polityki, biznesu, nauki? Tematem głównym ma być gospodarka. Organizatorzy twierdzą, że w dniach 15-17 kwietnia to w Katowicach będzie biło gospodarcze serce Europy. Po pierwsze - z racji gości. Po wtóre - z powodu wagi poruszanych tematów.

Zdaniem wojewody śląskiego, Zygmunta Łukaszczyka, Śląsk to soczewka europejskich problemów, bo to u nas jest koncentracja przemysłu wydobywczego, stalowego i motoryzacyjnego. Ponieważ jesteśmy wrażliwi na wszelkie tąpnięcia w gospodarce, warto rozmawiać, jak się przed tym chronić.

Marszałek Bogusław Śmigielski widzi także atuty województwa śląskiego: jest najważniejsze dla rozwoju gospodarczego kraju, dlatego tu warto debatować o przyszłości gospodarki. Śląsk ma też inne silne punkty: jesienią będziemy mieli u siebie najważniejsze w tej części Europy skrzyżowanie autostrad A1 i A4 w Gliwicach. W Dąbrowie Górniczej hołubiony powinien być nowo powstający Instytut Czystych Technologii. Mamy najlepszą w kraju strefę ekonomiczną. Węgiel może być naszym dobrodziejstwem - a nie przekleństwem, bo na razie w energetyce nie ma dla niego alternatywy.

- Kongres będzie okazją do poszukiwania odpowiedzi, jak z kryzysu wyjść i co nas po nim czeka. Możemy się zastanowić, jakie będą konsekwencje dzisiejszej sytuacji w światowej gospodarce - mówi europoseł Jerzy Buzek, były premier, który jest przewodniczącym komitetu organizacyjnego kongresu. Jak wiadomo Jerzy Buzek, stara się o stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

- Organizując kongres, Buzek pokazuje, że jest politykiem europejskiego formatu - mówi Mikołaj Dowgielewicz, sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej. - On udowadnia, że opłaca się wchodzić w obszary, które - choć nie trafiają na czołówki gazet - to jednak mają strategiczne znaczenie dla Europy - dodaje.

- W porównaniu ze staraniami Radosława Sikorskiego o stanowiska sekretarza generalnego NATO zabiegi Jerzego Buzka stawiają go w wadze superciężkiej - mówi Eryk Mistewicz, specjalista od marketingu politycznego.

--------------------------------------------------------------------------------

Czas nowych technologii

Z prof. Jerzym Buzkiem, eurodeputowanym PO, rozmawia Agata Pustułka

Jest pan gospodarzem rozpoczynającego się właśnie kongresu.

Kongres wpisuje się we wszystkie moje dotychczasowe działania w europarlamencie i regionie. Od początku uważałem, że jedyną szansą dla naszego górnictwa są nowe technologie. Chciałem, aby nasze instytuty i uczelnie były w tym zakresie wiodące. W 2005 r. powołaliśmy Klaster Czystych Technologii Węglowych. Naukowcy, samorządowcy, przemysł rozpoczęli żmudną drogę, efektem tego jest mające powstać Śląskie Centrum Czystych Technologii Węglowych za 180 mln zł. Pracuję też intensywnie m.in. w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Kongres jest niezwykle ważnym wydarzeniem i jest to także dowód uznania dla naszej dotychczasowej działalności, ze względu na poruszane tematy, zaproszonych gości i mam nadzieję, że będzie niezwykle korzystny dla województwa śląskiego, które ze swoim ogromnym potencjałem gospodarczym, zapleczem naukowo-badawczym powinno grać pierwsze skrzypce w europejskiej gospodarce.

Niemiecki rząd wspiera niemiecki przemysł motoryzacyjny, a polskim politykom wytyka się często, że nie potrafią rozmawiać o kryzysie w kontekście potrzeb całej Unii, że dominuje spojrzenie przez pryzmat własnego podwórka?

Ale to właśnie polski rząd wystąpił przeciwko "narodowym egoizmom" podczas marcowego szczytu i Unia wspólnym głosem opowiedziała się przeciwko protekcjonizmowi. Warto dodać jak bardzo ważny i znaczący był głos polskiego premiera Donalda Tuska, który przypomniał, że protekcjonizm jest zagrożeniem dla Unii, i że ratowanie bogatych państw nie może odbywać się kosztem małych, bo wszystkie państwa członkowskie są równoprawnymi partnerami. Nie mylmy jednak protekcjonizmu z interwencjonizmem. Też nie możemy dopuścić do tego, by perła General Motors, czyli gliwicka fabryka Opla, jedna z najlepszych na świecie, była poszkodowana wskutek problemów centrali w USA. Nie jest to jednak protekcjonizm, ale zdrowy rozsądek. Rządy państw europejskich mogą interweniować, gdy zagrożony jest np. największy zakład w danym regionie, miejsca pracy. Nie możemy jednak rywalizować wewnątrz UE.

Jakie miejsce na mapie gospodarczej Europy powinien zająć nasz region?
Odpowiem na to pytanie, podając jeden przykład. Podczas kongresu dokona się oficjalne rozpoczęcie działalności Wspólnoty Wiedzy i Innowacji Europejskiego Instytutu Technologicznego w zakresie zrównoważonej energii. To wspólna inicjatywa strony polskiej i niemieckiej, a partnerem ze strony polskiej jest m.in. Politechnika Śląska. To dobry i mam nadzieję pierwszy krok w kierunku rozwoju. Po nim przyjdą kolejne.

Kongres w liczbach

- 2,5 tys. gości z Polski i zagranicy.
- 30 paneli dyskusyjnych.
- 300 prelegentów - polityków, naukowców, biznesmenów, w tym członków zarządów największych europejskich firm.
- 14 polskich ministrów.
- kilkudziesięciu obsługujących dziennikarzy polskich i zagranicznych.

Najważniejsi goście

Gościem honorowym Kongresu, któremu patronuje "Polska Dziennik Zachodni", będzie premier Donald Tusk. Natomiast komisarz Danuta HĂźbner wygłosi przemówienie podczas otwarcia Kongresu.

Andris Piebalgs, komisarz UE ds. polityki energetycznej oraz Janez Potocnik, europejski komisarz odpowiadający za badania i rozwój potwierdzili już wcześniej swoją obecność.

Wśród 300 prelegentów - poza wspomnianymi wcześniej politykami - znajdą się m.in. Mikul%E1?ĹĄ Dzurinda - były premier Słowacji, Leszek Balcerowicz i oczywiście Jerzy Buzek.

W Katowicach obradować będą również członkowie zarządów największych w Polsce firm.

Recepta na kryzys

Tematy, którymi zajmą się kongresowi goście:
- Stan globalnej gospodarki.
- Wyzwania stojące przed branżą motoryzacyjną.
- Ratunek dla klimatu.
- Śląsk i Polska węglem stoi.
- Gdzie szukać miejsc pracy?
- Transport i przemysł a emisja dwutlenku węgla.
- Elektrownie do wymiany - budowa elektrowni atomowych.
- Edukacja, społeczeństwo informacyjne i ochrona zdrowia.

Utrudnienia w ruchu drogowym

Mieszkańcy Katowic muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu drogowym, ale jak podkreślają policjanci, miasto na pewno nie będzie sparaliżowane.

- Nie przewidujemy żadnych objazdów. Możemy spodziewać się chwilowych utrudnień w czasie, gdy uczestnicy będą dojeżdżać do danego miejsca - zapewnia kom. Robert Drążek z wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Jedyną trasą, jaką zamkną organizatorzy, będzie ulica Zacisze obok Akademii Muzycznej, gdzie dziś odbędzie się lwia część debat.

O godz. 19.30 goście zjawią się bankiecie w hotelu Monopol przy ul. Dworcowej. W czwartek zaplanowano bankiet na godz. 18.30 w hotelu Qubus przy ul. Uniwersyteckiej. W Monopolu i w Qubusie nocować będą wszyscy kongresowi goście. W czwartek kongres rozpocznie się o godz. 9. i potrwa do 18., w piątek potrwa do godz. 16.30 i zakończy się bankietem w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. W ciągu trzech dni parking na placu Sejmu Śląskiego będzie zamknięty.

Beata Sypuła, (MS) - POLSKA Dziennik Zachodni




http://katowice.naszemiasto.pl/wydarzenia/986762.html



kiwele - Śro Kwi 15, 2009 5:21 pm
Prof. Buzek kandydatem do szefowania Parlamentowi Europejskiemu.
Dobrze, a nawet bardzo dobrze.
Najchetniej widzialbym go jednak jako kandydata do polskiego fotela prezydenckiego.



Wit - Śro Kwi 15, 2009 5:46 pm


Czy kongres znajdzie rozwiązanie na kryzys?
Rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy

Były i obecny premier otworzyli dziś w Katowicach Europejski Kongres Gospodarczy. Debaty pierwszego z trzech dni Kongresu dotyczyły kryzysu gospodarczego i pakietu klimatyczno-energetycznego.
- Europa opóźnia się w stosunku do Japonii i USA. Żeby wyjść z dołka, trzeba być bardziej konkurencyjnym - powiedział Jerzy Buzek, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu.

Zdaniem przewodniczącego Komisji Europejskiej, JosĂŠ Manuela Barroso, taki kongres może w tym pomóc. Nie obecny na konferencji fizycznie ale w postaci wypowiedzi filmowej powiedział do zebranych:
- Szczególnie dziś jest to ważniejsze, aniżeli kiedykolwiek indziej, że w okresie panującego kryzysu następuje spotkanie polityków najwyższego szczebla z liderami biznesu w celu przedyskutowania pilnych problemów, w obliczu których stoimy. Uważam, iż ten kongres stanowi doskonałe ramy dla takiej debaty. Jestem zadowolony, iż rozmowy w trakcie tej konferencji będą koncentrować się nie tylko na wyzwaniach w krótkiej perspektywie czasowej, ale też na bardziej strukturalnych wyzwaniach w dłuższej perspektywie czasowej - powiedział JosĂŠ Manuel Barroso.

Natomiast obecny na rozpoczęciu konferencji premier Donald Tusk starał się przekonać zebranych do polityki rządu.

- Nauczyliśmy się tego, czym jest odpowiedzialność za pieniądze publiczne. Wierność fundamentalnym wartościom oznacza także szacunek dla wysiłku każdego człowieka. W Polsce postanowiliśmy walczyć z kryzysem nie poprzez mnożenie wydatków - nie jest bowiem sztuką szastać pieniędzmi publicznymi. Każdą wydaną złotówkę będziemy oglądać bardzo starannie, wiedząc, że powierzyli nam ją obywatele. Władza jest także po to, by w sposób rozważny dysponować środkami publicznym. Mogę z satysfakcją stwierdzić, że nasze działania spotkały się z uznaniem, co objawiło się choćby ustabilizowaniem złotego. Warto dziś powiedzieć tym, którzy namawiają nas do zadłużania się, że Polska ma swój pakiet stabilizacyjny i inwestycyjny, również ze środków unijnych - powiedział premier Donald Tusk.

Dzisiejsza sesja plenarna Kongresu zgromadziła łącznie ponad 30–stu prelegentów, którzy uczestniczyli w dwóch blokach tematycznych. Pierwszy z nich Finanse / Ekonomia dotyczył światowego kryzysu finansowego, jego konsekwencji dla europejskiej gospodarki, a także planów zminimalizowania jego skutków. W tej części sesji plenarnej udział wzięli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Skarbu Państwa, a także Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

Podczas drugiego z bloków tematycznych Polityka Energetyczna Unii Europejskiej poruszano tematy takie, jak pakiet energetyczno - klimatyczny, bezpieczeństwo energetyczne czy europejski rynek energii. W tej części sesji plenarnej udział wziął m.in. Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha oraz prezesi największych spółek działających na europejskim rynku energetycznym.

Podczas kolejnych dwóch dni EEC 2009 niemal 300 prelegentów oraz ponad 3000 gości będzie brało udział w 25 sesjach tematycznych w kilku lokalizacjach: Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznym oraz w katowickich hotelach Qubus i Monopol.



http://www.mmsilesia.pl/5059/2009/4/15/ ... ospodarczy
...................



Prawie jak Davos
Adam Szaja, 2009-04-15 16:03

Może jeszcze nie Davos, ale może już Krynica? Katowice z ambicjami na stolicę europejskiej dyskusji o gospodarce otwierają Europejski Kongres Gospodarczy. Luminarze finansjery, europarlamentarzyści, ekonomiści, politycy przez trzy dni będą dyskutowali o gospodarce - głównie tej w kryzysie, ale także o problemach służby zdrowia, czy o budownictwie.

Europejski Kongres Gospodarczy. Wielkie słowa, wielkie postacie, ale dla katowiczan impreza oznaczała też - wielkie problemy. - Rodzice nie mogą, ani dziadkowie nie mogą wjechać do garażu, trzeba kontrolować się po prostu cały czas i jest dużo szumu wokół tego wszystkiego - opowiada Urszula Hewlig, mieszkanka Katowic. - Parking zamknęli nam właśnie i nie można było wjechać samochodem, ale ogólnie jest ok - dodaje Mateusz Białobas, student Akademii Muzycznej w Katowicach.

Szumu może i dużo, ale i cel ważny. Uczestnicy kongresu pochylą się nad najważniejszymi problemami gospodarczymi regionu i świata. - Europa spóźnia się w stosunku do Japonii i Stanów Zjednoczonych, Polska także bardzo się spóźnia - mówił Jerzy Buzek, eurodeputowany. Przez kolejne trzy dni między innymi o tym spóźnieniu bedą rozmawiać ekonomiści, politycy, eurodeputowani. A dyskusję rozpoczął premier Donald Tusk. I choć z mediami premier dziś nie rozmawiał. Dla nas zrobił wyjątek. W studiu Telewizji Silesia podkreślał, że kongres jest szansą dla Śląska.

Tę tezę potwierdzają też publicyści. - Katowice są wspaniałym miejscem do organizacji
kongresu gospodarczego. Dlatego, że tutaj bije gospodarcze serce regionu i całej Polski i tutaj są znaczące zakłady przemysłowe, kopalnie, huty - uważa dr Jerzy Dudała, "Nowy Przemysł".

I tak naprawdę dopiero po zakończeniu kongresu będziemy mogli powiedzieć czy - i ile dobrego kongres przyniósł dla Śląska.

http://www.tvs.pl/informacje/10282/



Kris - Śro Kwi 15, 2009 7:10 pm
Polska może stać się jednym z liderów politycznych w UE

Polska może stać się jednym z liderów politycznych w Unii Europejskiej - powiedział w środę podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach premier Donald Tusk. Ocenił, że w Europie Środkowo-Wschodniej nasz kraj najlepiej radzi sobie z kryzysem. "Z satysfakcją mówimy o tym, że Polska zdaje egzamin z kryzysu najlepiej w tej części globu (...), głęboko też wierzę, że za kilka miesięcy będę mógł powiedzieć, że Polska ten kryzys przechodzi możliwie suchą nogą" - zaznaczył premier.

Tusk podkreślił, że Polska bardzo dobrze radzi sobie z wydatkowaniem pieniędzy unijnych. Ocenił, że nasz kraj w tym zakresie również należy do liderów w regionie.

"Głęboko w to wierzę, że aspiracje Polaków będą także spełnione dzięki temu, że Polska stanie się również jednym z istotnych liderów politycznych w UE. Tak się powoli staje" - ocenił szef rządu, uznając "współliderowanie Polski we współczesnej Europie" za jeden z wielkich polskich celów.

"Wierzę też, że spełni się mój sen, to znaczy, że za kilka miesięcy jednym z liderów UE będzie także (...) Jerzy Buzek. To też jest fragment wielkiego polskiego marzenia. Jestem przekonany, że ono też się spełni" - dodał, nawiązując do kandydatury byłego premiera na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Buzek jest jednym z pomysłodawców i organizatorów katowickiego kongresu.

Tusk zaznaczył, że Polska jest obecnie zaliczana do kilku państw z grupy rynków wschodzących, które są godne zaufania instytucji międzynarodowych, takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

"Tylko kilka państw zdało egzamin z kryzysu w sposób odpowiedzialny (...), tzn. nie naraziło finansów publicznych, kieszeni podatnika, nie naraziło budżetu własnego państwa na jakieś dramatyczne tąpnięcia tylko dlatego, że ktoś podpowiadał fałszywe recepty" - zaznaczył.

Premier ocenił, że polska droga wychodzenia z kryzysu, "nacechowana odpowiedzialnością i poszanowaniem dla człowieka i jego pieniędzy, przynosi dzisiaj rzeczywiście dobre efekty". Podkreślił m.in. ustabilizowanie, choć jeszcze niewystarczające, polskiej waluty.

"W Polsce postanowiliśmy w sposób rozważny, odpowiedzialny walczyć z kryzysem, nie poprzez mnożenie wydatków" - powiedział.

Poinformował, że w obliczu kryzysu rząd Polski będzie bardzo ostrożnie dysponował pieniędzmi publicznymi. "Każdą wydaną złotówkę będziemy oglądać niezwykle starannie, wiedząc, że tę złotówkę powierzyli nam obywatele" - powiedział.

Podkreślił, że rząd będzie kierował pomoc w spłacie kredytu tylko do osób, które nie z własnej winy nie są go w stanie spłacać. "Na pomoc mogą liczyć ci, którzy bez własnej winy (...) nie mogą sobie poradzić w trudnej sytuacji kredytowej. Ta pomoc musi trafić do konkretnego, potrzebującego człowieka" - powiedział.

Jak jednak zaznaczył, na pomoc rządu nie mogą liczyć te osoby, które "poprzez własne błędy, lenistwo, pazerność, narazili np. swoje firmy na niepotrzebny hazard".

W opinii Tuska, Polska nie powinna prowadzić polityki "nieodpowiedzialnego zadłużania", bo w przyszłości czekają nas wielkie i bardzo kosztowne inwestycje. Poinformował, że na same inwestycje drogowe w latach 2009-2011 wydamy prawdopodobnie blisko 100 mld zł. Inwestycje energetyczne zaś pochłoną w perspektywie 15-16 lat 120 mld zł.

Premier podkreślał również, że w obliczu kryzysu bardzo ważny jest dialog społeczny. "Dialog, rozmowa, wzajemne zaufanie - to jest droga do wspólnego sukcesu, a nie konflikt i awantura" - dodał, zaznaczając jednak, że rząd nie ulegnie naciskom lobbystów i grup roszczeniowych. "Nikt nie wywalczy od naszego rządu niczego, paląc opony i demonstrując" - zadeklarował.

W swoim wystąpieniu premier nawiązał do przypadającej w tym roku 20. rocznicy polskiego przełomu gospodarczego. Jak mówił, to właśnie odzyskana wówczas wolność, także gospodarcza, jest fundamentem, na którym m.in. opiera się rządowa filozofia przeciwdziałania kryzysowi, polegająca na rozważnym wydawaniu publicznych pieniędzy.

"Byłoby cynizmem udawanie, że działa się przeciwko kryzysowi poprzez nierozważne, nieodpowiedzialne szastanie pieniądzem publicznym (...). Każdy, kto mówi dzisiaj o potrzebie wydatkowania miliardów złotych na to czy inne przedsięwzięcie, musi pamiętać, że rozmawia nie o swoich pieniądzach, a o pieniądzach Polaków" - mówił premier.

Podczas obrad Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który rozpoczął się w środę w Katowicach, przedstawiciele rządu, biznesu i nauki dyskutują m.in. o wyzwaniach dla europejskiej gospodarki oraz sposobach przezwyciężenia kryzysu gospodarczego.

To pierwsza tej skali impreza w woj. śląskim. W ciągu trzech dni uczestnicy kongresu wezmą udział w kilkudziesięciu panelowych dyskusjach, poświęconych wielu dziedzinom życia gospodarczego i społecznego - od przemysłu, górnictwa, hutnictwa, energetyki, transportu, chemii czy motoryzacji, po ekologię, edukację i służbę zdrowia.

(PAP)
http://ww6.tvp.pl/6485,20090415899362.strona



Kris - Śro Kwi 15, 2009 7:11 pm
Europejski Kongres Gospodarczy

Przez trzy najbliższe dni w Katowicach odbywać się będzie Europejski Kongres Gospodarczy. Weźmie w nim udział premier Donald Tusk.



Organizatorzy zapowiadają kongres jako największą w tym roku imprezę biznesową w Europie Środkowo-Wschodniej. Wystąpienie za pośrednictwem multimediów podczas pierwszego dnia kongresu zapowiedział JosĂŠ Manuel Barroso - Przewodniczący Komisji Europejskiej. Udział w przedsięwzięciu zapowiedziało kilka tysięcy osób.

Jak powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości Wojciech Kuśpik - wśród gości znajdą się politycy, w tym między innymi Mikulasz Dzurinda (czyt. Dziurinda), były premier Słowacji, a także szefowie największych koncernów. Organizatorzy przekonują, że Kongres stwarza doskonałą okazję, by promować Śląsk oraz pokazać, że zarówno ten region, jak i cały kraj w czasach recesji gospodarczej dobrze prosperują.

Europejski Kongres Gospodarczy popierają regionalne władze. Prezydent Katowic Piotr Uszok zapowiedział, że podobnych imprez będzie w przyszłości więcej. Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz podkreślił, że również Gliwice będą chciały przy okazji Kongresu wypromować się.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu profesor Jerzy Buzek przypomina, że Śląsk jest miejscem znanym wielu Europejczykom, jednak trzeba tę opinię potwierdzać. Sesje plenarne odbywać się będą między innymi w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, Akademii Muzycznej i dwóch katowickich hotelach. Współorganizatorami Kongresu są Województwo Śląskie, Górnośląski Związek Metropolitalny oraz Katowice, a partnerem między innymi Gliwice.

(IAR)
http://ww6.tvp.pl/6605,20090415899308.strona



Siny Knur - Śro Kwi 15, 2009 9:44 pm
kiwele:

1. o ile mi wiadomo, nie planuje się połączenia kongresu z forum w krynicy; o ile dziś kongres ma charakter dość ogólny, o tyle spodziewam się, że w kolejnych edycjach dojrzeje (przede wszystkim merytorycznie; gołym okiem widać, że część paneli nie byłą przygotowywana od strony tematycznej przez specjalistów)

krynica ma renomę, a ponadto nieco inny profil (zwłaszcza przyszłościowo)

2. nie widzę buzka jako prezydenta (niestety). w ogóle nie widzę żadnego kandydata na prezydenta. dla mnie idealna byłaby henryka bochniarz albo danuta huebner.



johny90 - Czw Kwi 16, 2009 10:48 am

kiwele: nie widzę buzka jako prezydenta (niestety). w ogóle nie widzę żadnego kandydata na prezydenta. dla mnie idealna byłaby henryka bochniarz albo danuta huebner.

Popieram Bochniarz, chociaz Buzek tez nie jest zly.

A jeszcze zeby nie bylo OT, to cos a propos BORowikow czy kto tam ochrania ten kongres. Moja mamusia poszla sobie wczoraj odebrac wejsciowki na koncerty w ramach tego festiwalu jazzowego co to ma byc za jakis czas w AM. No i idzie sobie do glownego gmachu AM i stoja dwa takie byki w gangolach, okularkach czarnych i ze slochawkami. No to matk ais epyta czy moze wejsc, a oni nic, to weszla. Potem ja pani w okienku recepcji ochrzanila ze tu jest kongres i w ogole i co ona tu robi i jak weszla. Widac kobiecina przejela sie swoja rola bardziej niz Men In Black na wejsciu. No to tak w skrocie chcialem powiedziec ze wejsc moze tam kazdy, bez wejsciowek itp. I podobno suto zastawiony szwedzki stol maja



Wit - Czw Kwi 16, 2009 3:13 pm
W Katowicach masa ludzi głowi się nad kryzysem
Tomasz Głogowski 2009-04-15, ostatnia aktualizacja 2009-04-16 10:39:11.0



Europejski Kongres Gospodarczy, który w środę rozpoczął się w Katowicach, to pierwsza tak wielka impreza tego typu w naszym regionie. Ponad 3 tysiące gości, 300 prelegentów i 100 akredytowanych dziennikarzy zmierzy się z pytaniem: jak pokonać kryzys?

Dla zwykłych mieszkańców Katowic kongres, który otworzył w środę premier Donald Tusk, oznacza pewne niedogodności. Do piątku wyłączona z ruchu będzie ulica Zacisze przy Akademii Muzycznej. Zamknięty będzie też plac Sejmu Śląskiego. Organizatorzy tłumaczą, że nie można inaczej, bo na obrady zaproszono imponującą ilość gości, wśród których jest m.in. troje unijnych komisarzy: Janez Potocnik (polityka energetyczna), Danuta Huebner (rozwój regionalny) oraz Andris Piebalgs (badania i rozwój), były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz czy były premier Słowacji Mikulasz Dzurinda.

W katowickich hotelach od dawna nie ma wolnych miejsc. Nic dziwnego, bo na kongres zaproszono ponad 3 tysiące gości z całej Europy, 300 prelegentów i ponad 100 dziennikarzy. Do obsługi najważniejszych gości wynajęto 10 limuzyn i busów. Nad bezpieczeństwem zaproszonych polityków i biznesmenów ma czuwać ponad 70 ochroniarzy. A wszystko po to, by znaleźć odpowiedź na jedno najważniejsze pytanie - jak zmierzyć się z kryzysem gospodarczym?

Dyskusje będą poświęcone wielu dziedzinom: od górnictwa, hutnictwa i energetyki po sprawy związane z transportem, budową dróg czy służbą zdrowia i edukacją.

- Gdy 11 miesięcy temu postanowiliśmy zwołać to spotkanie, nikt nie mówił o poważnym kryzysie, ale od początku wiedzieliśmy, że najważniejsza będzie dyskusja o innowacyjnej gospodarce. Wtedy było to ważne, a teraz jest jeszcze ważniejsze. Żeby wyjść z dołka, trzeba być konkurencyjnym - powtarzał wczoraj Jerzy Buzek, były premier i jednocześnie przewodniczący komitetu organizacyjnego Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Dodał, że dla niego najważniejsza będzie reakcja młodych ludzi w wieku 18-20 lat, których zaprosił do Katowic, by przysłuchiwali się dyskusjom. - Po trzech dniach zapytam ich, jak im się podobało. Czy usłyszeli tu odpowiedzi na pytania, które sobie zadają - stwierdził Jerzy Buzek.

Premier Donald Tusk w swoim przemówieniu nawiązał do 1989 roku i 20 rocznicy przełomu gospodarczego. Stwierdził, że dobrze wykorzystaliśmy ten czas. - Lekarstwo na kryzys? Wierność zasadom wolności. Nie jest sztuką szastać pieniądzem publicznym, dlatego każdą złotówkę będziemy dokładnie oglądać. Wiemy, że nie jest nasza, ale powierzona nam przez o obywateli - stwierdził premier. Dodał, że Polska znalazła się wśród zaledwie kilku państw, które zdały egzamin z kryzysu. - Nie naraziły budżetu własnego państwa na dramatyczne tąpnięcie tylko dlatego, że ktoś podpowiadał fałszywe recepty - stwierdził premier. Stwierdził, że na same inwestycje drogowe w latach 2009-2011 wydamy około 100 mld zł, a inwestycje w energetykę w ciągu najbliższych 15 lat pochłoną aż 120 mld zł. A wszystko to - zdaniem premiera - bez polityki nieodpowiedzialnego zadłużania się. - Nie ulegniemy żadnym naciskom lobbystów, by zwiększać wydatki i powiększać deficyt - powtórzył premier. Przestrzegł także związkowców: - Nikt z naszym rządem nie wywalczy niczego, paląc opony.

Premier podkreślił, że na pomoc rządu w czasie kryzysu będą mogli liczyć tylko ci, którzy nie z własnej winy znaleźli się w trudnej sytuacji i nie mogą np. spłacić kredytu. - Nie będzie pomocy dla tych, którzy w trudnej sytuacji znaleźli się przez własne błędy, lenistwo i pazerność - dodał.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach jest Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości wraz z województwem śląskim, Górnośląskim Związkiem Metropolitalnym oraz miastem Katowice. Dyskusje będą się odbywać m.in. w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach, hotelu Qubus oraz Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Na kongres można wejść jedynie za zaproszeniem. Relacje z najważniejszych dyskusji można za to oglądać w internecie na stronie kongresu: www.eec2009.eu.

Zobacz wideo Telewizji Silesia

Co z tym kryzysem?

TVS, 2009-04-15 19:04

Zapraszamy na wywiad z premierem Donaldem Tuskiem, który w rozmowie
z Markiem Czyżem mówił o istocie rozpoczętego dziś w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

http://www.tvs.pl/informacje/10294/



SPUTNIK - Czw Kwi 16, 2009 4:42 pm
trochę się pogubił w koncówce ale zobaczyć można

http://www.tvs.pl/informacje/10294/
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • romanbijak.xlx.pl



  • Strona 1 z 2 • Wyszukano 173 wypowiedzi • 1, 2
    Copyright (c) 2009 | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.