[Katowice] Uroczysta Sesja Rady Miasta.



MarcoPolo - Wto Wrz 13, 2005 9:19 am
8 wrze¶nia 2005 r.
Uroczysta Sesja Rady Miasta Katowice

W sali Sejmu ¦lÅ¡skiego odby³a siê Uroczysta Sesja Rady Miasta Katowice, na której poza zaproszonymi radnymi znale¼li siê pos³owie i senatorowie ziemi ¶lÅ¡skiej oraz przedstawiciele ¿ycia kulturalnego i o¶wiatowego z Katowic.

Na sesji kolejno g³os zabierali prof. dr hab. Wojciech ¦wiÅ¡tkiewicz, prof. dr hab. Antoni Barciak z Uniwersytetu ¦lÅ¡skiego w Katowicach, Piotr Uszok, Prezydent Miasta Katowice oraz prof. dr hab. Micha³ Kulesza, wspó³twórca polskich reform ustrojowych.

Podczas sesji Katowice otrzyma³y Z³otÅ¡ Odznakê za zas³ugi dla województwa ¶lÅ¡skiego.

Przmówienie Prezydenta Miasta Katowice
podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta

Szanowny Panie Przewodniczšcy, Wysoka Rado, Drodzy Go¶cie!

W roku 1990 sejm uchwali³ ustawê o samorzÅ¡dzie terytorialnym, która da³a podstawy demokratycznego rozwoju na poziomie lokalnym, da³a gminom osobowo¶æ prawnÅ¡, majÅ¡tek i ¶rodki finansowe. PoczÅ¡tek lat 90 - tych to dynamiczne nadrabianie zaleg³o¶ci lat minionych.
Wydatki inwestycyjne naszego miasta w tamtym okresie to bez ma³a 20% bud¿etu rocznie. Z up³ywem czasu w wyniku dalszej reformy administracji publicznej gminy przejê³y kolejne zadania do realizacji g³ównie o¶wiatowe co skutkowa³o dalszym wzrostem wydatków bie¿Å¡cych i spadkiem wydatków inwestycyjnych. Nak³ady inwestycyjne w tym okresie spad³y do poziomu oko³o 15 %.

Dopiero w roku 1997 w wyniku podpisania kontraktu z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym mo¿liwo¶ci dynamicznego rozwoju znacznie siê zwiêkszy³y. W³a¶nie wtedy rozpoczêto budowê wiêkszych inwestycji drogowych i sieci kanalizacyjnych. Dzia³ania miasta da³y impuls do podpisania kontraktu finansowego przez RzÅ¡d RP z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na finansowanie budowy Drogowej Trasy ¦rednicowej.
Okres przedakcesyjny to wiêksze mo¿liwo¶ci skorzystania ze ¶rodków UE, Katowice z tej mo¿liwo¶ci skorzysta³y, rozpoczêto przebudowê kanalizacji w centrum miasta przy wykorzystaniu ¶rodków przedakcesyjnych ISPA.

Mo¿liwo¶ci rozwojowe miasta uzyska³y zupe³nie nowy wymiar po wej¶ciu Polski do Unii Europejskiej, i z tej szansy nale¿y skorzystaæ.
Obecnie najwa¿niejszymi inwestycjami realizowanymi sÅ¡: Drogowa Trasa ¦rednicowa oraz przebudowa kanalizacji w centrum miasta.
Zapewnienie wystarczajÅ¡cych ¶rodków finansowych na budowê DT¦, by³o naszym g³ównym zadaniem, jednak uda³o siê go zrealizowaæ. Obecnie najwiêkszym zagro¿eniem zakoñczenia budowy tej trasy do roku 2006 jest sytuacja finansowa g³ównego wykonawcy, pomimo bie¿Å¡cych p³atno¶ci z bud¿etu miasta nie sÅ¡ na bie¿Å¡co regulowane zobowiÅ¡zania g³ównego wykonawcy w stosunku do podwykonawców. Sprawa ta jest przedmiotem naszego szczególnego zainteresowania. Jestem przekonany, ¿e w miesiÅ¡cu wrze¶niu zostanie wypracowany i przedstawiony ostateczny scenariusz dalszego postêpowania. Celem nadrzêdnym jest zakoñczenie tej inwestycji do koñca przysz³ego roku.

Przebudowa kanalizacji w centrum miasta to nasze drugie najwa¿niejsze zadanie inwestycyjne, prace przebiegajÅ¡ zgodnie z harmonogramem i jest szansa jego zakoñczenia do koñca roku 2006. Stworzone wtedy zostanÅ¡ warunki przebudowy centrum miasta, g³ównie w rejonie Rynku, ul Teatralnej, okolic ulic Warszawskiej, Paw³a Wodnej i Górniczej.

* Pozyskiwanie funduszy europejskich. Jednym z g³ównych wyzwañ dnia dzisiejszego jest przygotowanie dobrych projektów do realizacji po roku 2006 (kolejny okres programowania bud¿etu UE). TrwajÅ¡ prace nad przygotowaniem projektu wykonania sieci kanalizacyjnych w tych ulicach i dzielnicach w których jeszcze ich nie ma lub sÅ¡ w z³ym stanie technicznym. W lutym 2006 roku ma byæ gotowy masterplan gospodarki ¶ciekowej. Niezw³ocznie po jego opracowaniu rozpocznÅ¡ siê prace projektowe tak aby w 2007 roku mo¿na by³o z³o¿yæ wnioski o dofinansowanie zadania ze ¶rodków Unii Europejskiej.
Jego warto¶æ szacowana jest na oko³o 600 mln z³. Po wykonaniu sieci kanalizacyjnych zostanÅ¡ wybudowane nowe drogi i chodniki. Zakres projektu jest tak du¿y, ¿e nie jest mo¿liwe jego sfinansowanie wy³Å¡cznie ze ¶rodków bud¿etu miasta.

* Centrum miasta. Drugim najwa¿niejszym zadaniem jest przebudowa strefy ¶ródmiejskiej Katowic. Z uwagi na zakres, przedsiêwziêcie to nale¿y podzieliæ na kilka podprojektów, co ju¿ czê¶ciowo zosta³o wykonane. I tak:

- kwarta³ ulic Dworcowa, Mariacka. 10 wrze¶nia poznamy wyniki prac sÅ¡du konkursowego, a tym samym koncepcjê, w oparciu o którÅ¡ nastÅ¡pi przebudowa tego kwarta³u. Jeszcze w tym roku przystÅ¡pimy do prac projektowych. Projekt budowlany wraz ze wszystkimi pozwoleniami powinien byæ gotowy w drugim kwartale 2006 roku. Z uwagi na to, ¿e równolegle z naszymi pracami trwa sprzeda¿ przez PKP nieruchomo¶ci Starego Dworca, prace zwiÅ¡zane z porzÅ¡dkowaniem przestrzeni publicznej nale¿y zsynchronizowaæ z pracami inwestorów dla obiektów wymienionych powy¿ej. Obiektem architektonicznym o szczególnej warto¶ci historycznej znajdujÅ¡cym siê w tym kwartale a ¶wiadczÅ¡cym o poczÅ¡tkach historii naszego miasta jest ko¶ció³ Mariacki - i musi on byæ przedmiotem naszego szczególnego zainteresowania.

- kwarta³ "akademicki". Nazwano tak obszar pomiêdzy ulicami: UniwersyteckÅ¡, WarszawskÅ¡, Ro¼dzieñskiego i NowogranicznÅ¡ . Dziêki dotychczasowej wspó³pracy z Uniwersytetem ¦lÅ¡skim i AkademiÅ¡ EkonomicznÅ¡ zosta³y przygotowane propozycje dzia³añ, na podstawie których porzÅ¡dkowane sÅ¡ przestrzenie publiczne wewnÅ¡trz tego kwarta³u, g³ównie remonty traktów pieszych, jezdni oraz parkingów. Miasto wspiera projekty zwiÅ¡zane z renowacjÅ¡ niektórych obiektów Uniwersytetu, nale¿y tu wymieniæ budynek Instytutu Fizyki oraz budynek Rektoratu. Najwa¿niejszym jednak wyzwaniem jest budowa nowego obiektu Centrum Informacyjnego i Biblioteki. Co prawda inwestycja ta nie znalaz³a wsparcia ze ¶rodków Unii Europejskiej w obecnym okresie programowania ale nadal trwajÅ¡ prace korygujÅ¡ce ten projekt i - w moim przekonaniu - jest szansa aby zyska³ on akceptacjê W³adz Województwa w przysz³ej kadencji. Oznacza to, ¿e jego realizacja mo¿e zostaæ uruchomiona ju¿ w roku 2007, dlatego Miasto Katowice podtrzymuje deklaracjê wsparcia projektu, tak jak to mia³o miejsce dotychczas.

- kwarta³ Paw³a - Wodna - Górnicza. Na obszarze tym od lat nak³adajÅ¡ siê na siebie z³o¿one problemy spo³eczne, infrastrukturalne i przestrzenne. Jednak o jego warto¶ci decyduje wyjÅ¡tkowa lokalizacja, która powinna pe³niæ funkcjê swoistego rodzaju ³Å¡cznika pomiêdzy kwarta³em "akademickim" a kwarta³em "Dworcowa-Mariacka". Obecnie wykonano dla tego kwarta³u pewne prace inwentaryzacyjne, a z dniem 1 wrze¶nia zosta³a powo³ana osoba do spraw rewitalizacji tego obszaru. Przy dobrze przygotowanym projekcie pojawi siê mo¿liwo¶æ jego finansowania ze ¶rodków UE po roku 2006 .

- obszar po Kopalni "Katowice". TrwajÅ¡ prace planistyczne dla tego kwarta³u, a UrzÅ¡d Marsza³kowski prowadzi postêpowanie konkursowe dla budowy Muzeum ¦lÅ¡skiego, zadanie to zosta³o ujête w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Województwa ¦lÅ¡skiego. Miasto Katowice dotychczas bardzo aktywnie (równie¿ w wymiarze finansowym) w³Å¡cza³o siê w to zadanie i zapewnie dalej to zadanie bêdzie wspiera³o. Niezale¿nie od Muzeum pozostanie sprawa zagospodarowania pozosta³ych terenów w tym kwartale (od Spodka po tereny przeznaczone pod budowê nowego gmachu Muzeum ¦lÅ¡skiego) g³ównie w zakresie wykonania infrastruktury kanalizacyjnej i drogowej. Odpowiedni projekt powinien byæ przygotowany do realizacji w nastêpnej kadencji

- kwarta³ ulic: Wojewódzka - DÅ¡browskiego - Jagielloñska. Obecnie koñczymy remont ulicy Wojewódzkiej, przygotowywany jest projekt modernizacji ulic od ul. Plebiscytowej do ul. Damrota. Prace remontowe rozpocznÅ¡ siê w przysz³ym roku. 15 wrze¶nia zostanie wbudowany kamieñ wêgielny pod budowê Sali Koncertowej i Biblioteki Akademii Muzycznej. Miasto Katowice jest wspó³inwestorem tego zadania.

- Plac Jana Paw³a II, po dokonaniu ostatecznych uzgodnieñ z w³a¶cicielami nieruchomo¶ci zostanÅ¡ uruchomione prace projektowe dla terenu przed KatedrÅ¡ pod wezwaniem Chrystusa Króla, co nastÅ¡pi jeszcze w tym roku. W roku 2006 po uzyskaniu niezbêdnych zezwoleñ przystÅ¡pimy do zagospodarowania tego miejsca.

Przedsiêwziêcia rewitalizacyjne wskazanych obszarów mogÅ¡ kosztowaæ ponad 200 mln z³. - w zale¿no¶ci od przyjêtego wariantu.

* Tramwaje ¦lÅ¡skie SA. SprawÅ¡ bezpo¶rednio zwiÅ¡zanÅ¡ z przebudowÅ¡ strefy ¶ródmiejskiej jest modernizacja linii tramwajowych oraz kwestia w³asno¶ci spó³ki Tramwaje ¦lÅ¡skie SA. Pomimo wielu trudnych uwarunkowañ, ograniczeñ i zagro¿eñ koniecznym jest przejêcie spó³ki Tramwaje ¦lÅ¡skie S.A. przez samorzÅ¡d terytorialny - przez samorzÅ¡d województwa, miasto Katowice jak i inne gminy aglomeracji. Niewykonanie tego bêdzie skutkowa³o brakiem mo¿liwo¶ci przygotowania du¿ych projektów komunikacyjnych, które mog³yby byæ finansowane ze ¶rodków Unii Europejskiej co w efekcie bardzo ograniczy mo¿liwo¶ci przebudowy centrum miasta.

* Uk³ady Komunikacyjne. Na przestrzeni ostatnich lat wykonano wiele zadañ inwestycyjnych, które w zdecydowany sposób poprawi³y warunki komunikacyjne w mie¶cie. Warto¶æ ich zamknê³a siê kwotÅ¡ ponad 1 mld z³.
Pozostaje jednak wiele nierozwiÅ¡zanych problemów. Do g³ównych nale¿y zaliczyæ usprawnienie po³Å¡czeñ komunikacyjnych na osi pó³noc - po³udnie. Konieczna jest zdecydowana poprawa wjazdu do miasta od strony Miko³owa, wykonanie obwodnicy zachodniej czê¶ci miasta oraz udro¿nienie uk³adu komunikacyjnego w pó³nocno - wschodniej czê¶ci miasta. Stosowne propozycje zostanÅ¡ przedstawione do wieloletniego planu inwestycyjnego oraz do bud¿etu miasta na rok 2006.
Warto¶æ tych zadañ szacuje siê na kwotê ponad 150 mln z³.

* Budownictwo mieszkaniowe. Miasto Katowice z powodzeniem realizuje program budownictwa mieszkaniowego w formule Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Spo³ecznego. Dotychczas wybudowano i oddano do u¿ytku w ramach tego programu 850 mieszkañ. Na ten cel wydatkowano blisko 106 mln z³.

Dalsze realizacje sÅ¡ przygotowywane, dotyczy to takich lokalizacji jak osiedla: Bulwary Rawy (dalsze etapy), S³awka - Kossutha czy Bogucice. Potrzebne ¶rodki finansowe zabezpieczono w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym.

SprawÅ¡, która równie¿ wymaga wsparcia Miasta jest budownictwo mieszkaniowe realizowane przez podmioty niepubliczne, w tym prywatne. Pomoc bêdzie realizowana tak na etapie planistycznym jak i w zakresie przygotowania niezbêdnej infrastruktury liniowej.
Program budownictwa komunalnego przygotowywany jest w ramach programu rewitalizacji miasta i jest szansa jego wsparcia ze ¶rodków Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Potrzebne ¶rodki do zrealizowania powy¿szego tematu w ciÅ¡gu kilku najbli¿szych lat to kwota oko³o 60 mln z³.

* Kultura Sport i Wypoczynek. Nieod³Å¡cznÅ¡ czê¶ciÅ¡ budownictwa mieszkaniowego jest infrastruktura spo³eczna szczególnie w zakresie obiektów sportowych, rekreacyjnych, o¶rodków kultury.
Miasto od kilku lat konsekwentnie realizuje program wyrównywania standardów dostêpu do tych dóbr w poszczególnych dzielnicach naszego miasta. Obecnie sÅ¡ realizowane takie zadania jak dostosowanie istniejÅ¡cych obiektów dla potrzeb placówek kultury, a to:
obiekt Karczmy ¦lÅ¡skiej w Giszowcu, Dom Kultury "Dolne TysiÅ¡clecie", DÅ¡b, Bogucice, Za³ê¿e - wraz z basenem, obiekt "Magla" na Nikiszowcu .
W najbli¿szym czasie rozpocznie siê budowa hali sportowej wraz z boiskami o sztucznej nawierzchni do pi³ki no¿nej przy ul. 11 listopada w Szopienicach. Rozpoczê³a siê budowa obiektu sportowego w dzielnicy Koszutka.

Miasto od kilku lat konsekwentnie realizuje program budowy boisk szkolnych tak aby ka¿da szko³a posiada³a obiekty, które w istocie sÅ¡ nie tylko obiektami szkolnymi ale i ¶rodowiskowymi. Program ten zamierzamy zakoñczyæ 2006 roku.
£Å¡cznie na zadania te zostanie przeznaczona kwota blisko 30 mln z³, z czego do wydatkowania w roku bie¿Å¡cym - 8.800.000 z³.

Niezale¿nie od zadañ o charakterze dzielnicowym sÅ¡ nam potrzebne obiekty o randze miejskiej jak i ponad miejskiej. Zaliczyæ do nich nale¿y Miejski Zespó³ KÅ¡pieliskowy jak i stadion pi³karski umo¿liwiajÅ¡cy rozgrywki ligowe na odpowiednim poziomie.

Obecnie sÅ¡ analizowane mo¿liwo¶ci lokalizacyjne dla zespo³u kÅ¡pieliskowego.
Po okre¶leniu mo¿liwej lokalizacji dla takiego obiektu mo¿na bêdzie przystÅ¡piæ do prac projektowych. Zasadnym bêdzie przygotowanie modelu realizacji tego zadania w uk³adzie partnerstwa publiczno - prywatnego. Mo¿liwo¶æ rozpoczêcia prac budowlanych to rok 2007.

Dotychczas analizowano ró¿ne mo¿liwo¶ci lokalizacyjne dla stadionu pi³karskiego, ³Å¡cznie z budowÅ¡ nowego obiektu. Najw³a¶ciwszym jednak rozwiÅ¡zaniem wydaje siê modernizacja stadionu GKS "Katowice" zlokalizowanego przy ulicy Bukowej - po jego przejêciu od dotychczasowych w³a¶cicieli.
Sprawa staje siê coraz bardziej realna do wykonania.

Koszty realizacji zespo³u kÅ¡pieliskowego oraz modernizacja stadionu GKS - u to kwota ponad 50 mln z³.

SprawÅ¡ wymagajÅ¡cÅ¡ pilnego rozwiÅ¡zania to modernizacja obiektu "Spodka". Bêdzie to jednak mo¿liwe po uregulowaniu trudnej sytuacji finansowej Przedsiêbiorstwa Widowiskowo Sportowego "Spodek".

* Uczelnie wy¿sze. Wspieranie rozwoju uczelni wy¿szych funkcjonujÅ¡cych w naszym mie¶cie to kolejne wyzwanie przed którym stoimy. Dotychczas miasto aktywnie wspiera³o ich rozwój. Na pewno proces ten powinien byæ utrzymany, szczególnie w odniesieniu do budowy sali koncertowej i biblioteki Akademii Muzycznej, budowy biblioteki dla Uniwersytetu i Akademii Ekonomicznej, jak i wspó³praca z uczelniami w uporzÅ¡dkowaniu terenów uczelni znajdujÅ¡cych siê w centrum Miasta.

Spraw do rozwiÅ¡zania jest bardzo wiele a mo¿liwo¶ci ich sfinansowania zawsze bêdÅ¡ ograniczone. StojÅ¡c wobec wyboru, które zadania nale¿y umie¶ciæ w planach bud¿etowych nie mo¿emy zatraciæ spraw najistotniejszych, tych, które bêdÅ¡ kreowa³y wizerunek Katowic jako miasta nowoczesnego, przyjaznego ludziom, miasta w którym warto inwestowaæ czy siê uczyæ i mieszkaæ. Zadania te muszÅ¡ koncentrowaæ siê na radykalnym przeobra¿eniu Centrum Miasta jak i na wyrównywaniu standardów zamieszkiwania w poszczególnych dzielnicach.
Rada Miasta jak Prezydent Miasta ciÅ¡gle bêdÅ¡ stawali wobec wyboru jakie ¶rodki przeznaczaæ na rozwój poszczególnych dzielnic.
W tych decyzjach szczególne miejsce zajmujÅ¡ i dalej powinny zajmowaæ takie dzielnice jak Szopienice czy Za³ê¿e. Dzielnice te zosta³y dotkniête w sposób szczególny podczas transformacji gospodarczej ostatnich lat. Proces upad³o¶ci Huty Baildon oraz radykalne ograniczenie zatrudnienia w Hucie Metali Nie¿elaznych pozostawi³y bolesne ¶lady w spo³eczno¶ciach tych dzielnic.

Dlatego te¿ sprawÅ¡ priorytetowÅ¡ winno byæ wspomaganie rozwoju gospodarczego na tych terenach. Znaki pozytywnych zmian ju¿ wystêpujÅ¡, szczególnie na terenie by³ej Huty Baildon, rozwija siê miêdzy innymi firma ESAB, plany rozwojowe przygotowuje BGH Edelstahl, jak i inne podmioty gospodarcze. Wszelkie dzia³ania zwiÅ¡zane z prowadzeniem procedur administracyjnych - szczególnie na tych terenach - powinny przebiegaæ bez zbêdnych opó¼nieñ, infrastruktura u³atwiajÅ¡ca dostêp do tych terenów powinna znajdowaæ miejsce priorytetowe w planach inwestycyjnych miasta a fundusze ochrony ¶rodowiska wspomagaæ proces przygotowania tych terenów do inwestowania.

Pozytywnymi zmianami zachodzÅ¡cymi w tych dzielnicach to rozwój uczelni wy¿szych, tak w Szopienicach - Wy¿sza Szko³a Mechatroniki jak i w Za³ê¿u - Wy¿sza Szko³a ZarzÅ¡dzania Marketingowego i Jêzyków Obcych. Równie¿ te dzia³ania sÅ¡ przedmiotem naszego szczególnego zainteresowania i wspomagania.
Warto w tym miejscu podkre¶liæ, ¿e rejony te w przesz³o¶ci zosta³y powa¿nie zdegradowane wieloletniÅ¡ dzia³alno¶ciÅ¡ górniczÅ¡ i hutniczÅ¡. Dlatego w pierwszej kolejno¶ci w celu szczegó³owego zidentyfikowania zagro¿eñ, a nastêpnie uzdatnienia terenu, musieli¶my wykonaæ wiele specjalistycznych opracowañ (dotyczÅ¡ one g³ównie Szopienic) Koszt uzdatnienia tych terenów szacuje siê na blisko 40 mln z³ pozwoli to jednak ponownie zagospodarowaæ ten obszar pod nowe funkcje, w tym zabudowê mieszkaniowÅ¡. Obecnie przygotowywany jest program rewitalizacji obejmujÅ¡cy kolejno rekultywacjê gruntów i uzbrojenie terenu pod przysz³e inwestycje. MajÅ¡c na uwadze wa¿no¶æ tego zadania z dniem 1 wrze¶nia zosta³ powo³any Pe³nomocnik d/s rekultywacji tego terenu.

Miasto w ramach swojego bud¿etu prowadzi w tych dzielnicach wiele zadañ inwestycyjnych.
Wa¿nym przedsiêwziêciem w Szopienicach, planowanym z my¶lÅ¡ o rekreacji i wypoczynku katowiczan jest realizacja kompleksu obiektów sportowych przy ul. 11 Listopada. Przeprowadzono ju¿ postêpowanie przetargowe i wybrano wykonawcê dokumentacji projektowej obejmujÅ¡cej miêdzy innymi wybudowanie wielofunkcyjnej hali sportowej z zapleczem, modernizacjê dwóch istniejÅ¡cych boisk do pi³ki no¿nej o nawierzchni ze sztucznej trawy, budowê dwóch nowoczesnych kortów tenisowych oraz zagospodarowanie terenu przyleg³ego wraz z infrastrukturê technicznÅ¡.

Realizacjê zadania przewiduje siê do roku 2007, a szacunkowy koszt inwestycji to ponad 13 mln z³.

Kolejnym zadaniem inwestycyjnym które zostanie zrealizowane w tej dzielnicy jest stra¿nica dla Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej której koszt oszacowano na 15 mln z³.

Bardzo istotnÅ¡ dla Szopienic inwestycjÅ¡ jast budowa ulicy Ks.Majora Wo¼niaka, której realizacja umo¿liwi dostêp do pohutniczych terenów, na których bêdÅ¡ mog³y rozwijaæ swojÅ¡ dzia³alno¶æ firmy dajÅ¡ce nowe miejsca pracy.
W odniesieniu do Za³ê¿a warto zwróciæ uwagê na projekt gruntownej modernizacji M³odzie¿owego Domu Kultury przy ul. Gliwickiej 214 wraz z przebudowÅ¡ basenu. Planowane jest równie¿ kompleksowe zagospodarowania terenu wokó³ Mlodzie¿owego Domu Kultury oraz utworzenie infrastruktury technicznej niezbêdnej dla jego fukcjonowania. Obecnie trwa procedura przetargowa na wybór wykonawcy robót budowlanych. Realizacjê tego zadania przewiduje siê w 2006 roku za kwotê szacowanÅ¡ na poziomie blisko 3 mln z³.

Jednak najpowa¿niejszÅ¡, a zarazem najkosztowniejszÅ¡ inwestycjÅ¡ Za³ê¿a pozostaje modernizacja kanalizacji w dzielnicy. Dlatego jeszcze w latach dziewiêædziesiÅ¡tych staraniem Miasta Katowice zosta³a wybudowana du¿a przepompownia ¶cieków w rejonie ul. Marcina.
W³a¶nie ta inwestycja umo¿liwi³a rozpoczêcie przebudowy ca³ego systemu kanalizacyjnego na tym obszarze. W ciÅ¡gu ostatnich lat wybudowano kolektory ¶ciekowe wzd³u¿ Rawy. Wykonano kanalizacjê na kolonii Mo¶cickiego. Aktualnie trwa przebudowa kanalizacji w rejonie ulicy Gliwickej, Wyplera do ul. Brackiej. W przysz³ym roku, przebudowie poddany zostanie ostatni fragment Gliwickiej tj. odcinek od ¯elaznej do Brackiej. Na tym odcinku planowana jest przebudowa linii tramwajowej.
W ramach opracowywanego masterplanu gospodarki ¶ciekowej w mie¶cie zaplanowana zosta³a przebudowa prawie wszystkich kolektorów w ulicach na po³udnie od osi ulicy Gliwickiej.

Problemem, z którym przyjdzie nam siê zmierzyæ w nieodleg³ym czasie to tendencja spadku liczby mieszkañców naszego miasta odczuwalna ju¿ obecnie. PlanujÅ¡c i realizujÅ¡c zadania inwestycyjne musimy pamiêtaæ o tym, ¿e zadaniem podstawowym jest wspomaganie tworzenia nowych miejsc pracy przez sektor prywatny - stymulowanie rozwoju gospodarczego, w nastêpnej kolejno¶ci tworzenie warunków zamieszkania i wypoczynku. SzczególnÅ¡ uwagê nale¿y zwróciæ na tworzenie miejsc pracy wymagajÅ¡cej wysokich kwalifikacji.
SzansÅ¡ na taki rozwój to dobrze wykszta³cona m³odzie¿, która po ukoñczeniu studiów pozostanie w mie¶cie, czy te¿ m³odzie¿, która wykszta³cenie zdoby³a w innych miastach lecz przysz³o¶æ zamierza zwiÅ¡zaæ z naszym miastem. Procesy te muszÅ¡ byæ wspierane przez miasto.

Wa¿nym zagadnieniem dla Katowic jest nie tylko dobre funkcjonowanie naszego miasta, ale tak¿e wszystkich miast aglomeracji. Konieczne jest dobre wspó³dzia³anie, tak¿e w zakresie przygotowania i wdra¿ania projektów realizowanych z funduszy Unii Europejskiej. Wszystkie dzia³ania strukturalne dotyczÅ¡ce aglomeracji powinny uzyskaæ akceptacje spo³ecznÅ¡.

Jak widaæ z przytoczonych uwarunkowañ rozwojowych spraw do wykonania jest bardzo wiele, nale¿y zadaæ sobie jednak pytanie czy sytuacja finansowa naszego miasta jest na tyle dobra, ¿e zadania te jeste¶my w relatywnie krótkim czasie zrealizowaæ.
Od kilku lat nasze miasto posiada wysokÅ¡ ocenê raitingowÅ¡ najwy¿szÅ¡ z mo¿liwych dla polskich gmin. Nie mamy przy tym powa¿nych d³ugów, gdy¿ zad³u¿enie miasta wraz z odsetkami nie przekracza kwoty 85 mln z³., co stanowi ledwie 8,47 % bud¿etu miasta.

14 pa¼dziernika uruchomili¶my nowÅ¡ liniê kredytowÅ¡ w wysoko¶ci 50 mln EURO, z której równie¿ bêdzie mo¿na korzystaæ w przysz³ej kadencji.
Pomimo jednak tych pozytywnych znaków istniejÅ¡ bardzo powa¿ne zagro¿enia.
Podstawowym zagro¿eniem jest sytuacja finansowa w s³u¿bie zdrowia. Obecne zad³u¿enie zak³adów opieki zdrowotnej siêga oko³o 50 mln z³. Podjête w ostatnim czasie konieczne procesy restrukturyzacyjne wstrzyma³y proces narastania zad³u¿enia, niemniej jednak konsekwencje braku wcze¶niejszych dzia³añ restrukturyzacyjnych bêdziemy musieli ponie¶æ.

Kolejnym bardzo powa¿nym problemem to du¿a dynamika wzrostu wydatków bie¿Å¡cych w stosunku do wydatków inwestycyjnych. W roku 2004 bie¿Å¡ce utrzymanie miasta wynosi³o oko³o 640 mln z³. natomiast w roku 2005 wyniesie oko³o 715 mln z³. Wzrost ten by³ podyktowany miêdzy innymi przejêciem do realizacji przez miasto dodatkowych zadañ przekazanych przez pañstwo. Niemniej jednak zaobserwowano równie¿ wzrost kosztów realizacji dotychczasowych zadañ.

W celu utrzymania dotychczasowego tempa rozwoju koniecznym bêdzie racjonalizacja kosztów utrzymania miasta. Dotyczy to wszystkich dziedzin jego funkcjonowania, równie¿ sfery edukacji.
Racjonalizacja sieci szkó³ jak i liczebno¶ci klas jest nieunikniona.
Obok racjonalizacji wydatków bardzo wa¿nym zagadnieniem jest umiejêtno¶æ pozyskiwania ¶rodków Unii Europejskiej. Jeste¶my przyzwyczajeni do korzystania z "prostych pieniêdzy bud¿etowych". Mo¿emy tworzyæ tak zwane ¶rodki nie wygasajÅ¡ce - przesuwaæ je na nastêpny rok bud¿etowy, przenosiæ ¶rodki pomiêdzy zadaniami. Niestety czas ten ju¿ siê koñczy.

W nied³ugim czasie zasadÅ¡ stanie siê przydzielanie ¶rodków bud¿etowych tylko na te zadania czy projekty, które bêdÅ¡ mog³y uzyskaæ wsparcie z Unii Europejskiej. Dlatego te¿ przygotowujÅ¡c zadnia na przysz³e lata musimy my¶leæ i dzia³aæ po "europejsku" - jest to naszÅ¡ powinno¶ciÅ¡, bez takiego dzia³ania nie damy szans naszemu Miastu na jego dalszy dynamiczny rozwój.

Jestem przekonany, ¿e podejmowane przez samorzÅ¡d dzia³ania przyniosÅ¡ miastu szybki i znaczÅ¡cy postêp cywilizacyjny. Katowice dobrze wykorzysta³y mo¿liwo¶ci, jakie otworzy³y siê przed 15 laty wraz z restytucjÅ¡ samorzÅ¡du terytorialnego.

SÅ¡ dzi¶ jednym z wiêkszych obszarów inwestycyjnych w Polsce. Pozwala to ¶mia³o prognozowaæ, ¿e w niedalekiej perspektywie Katowice bêdÅ¡ nie tylko wiodÅ¡cÅ¡ aglomeracjÅ¡ w kraju, ale i znaczÅ¡cym punktem na mapie Zjednoczonej Europy.

Ale aby tak siê sta³o musimy zachowaæ dotychczasowÅ¡ konsekwencjê dzia³ania i nie baæ siê podejmowaæ nawet tych trudnych decyzji.

Osobi¶cie wierzê, ¿e w³a¶nie taki scenariusz bêdzie nadal realizowany, w interesie tak obecnych jak i przysz³ych pokoleñ mieszkañców naszego miasta.

Dziêkujê za uwagê.

/-/Piotr Uszok
Prezydenta Miasta Katowice




Bruno_Taut - Wto Wrz 13, 2005 12:39 pm
Czy mnie wzrok nie myli, czy te¿ pan prezydent nawet nie wspomnia³ o edukacji na szczeblu innym ni¿ wy¿szy? Samemu rzuca³o siê na szko³ê kamieniami, to i teraz toleruje siê tê nêdzê w katowickich placówkach o¶wiatowych?
Boiska szkolne to poroniony pomys³. Dopóki nierozwi±zano kwestii bezpieczeñstwa, takie inwestycje bêd± pieniêdzmi wyrzuconymi w b³oto. Menele przyjd± i rozwal±. Przy liceum Kopernika, gdzie wisi regulamin (zakaz palenia, picia itp.) na boisku gnie¼dzi siê ¿uleria. Pod samym nosem policji.



Hoover - Wto Wrz 13, 2005 12:57 pm

Przy liceum Kopernika, gdzie wisi regulamin (zakaz palenia, picia itp.) na boisku gnie¼dzi siê ¿uleria. Pod samym nosem policji.
tzn. kloszardzi czy ¿uleria m³odzie¿owa?



Bruno_Taut - Wto Wrz 13, 2005 1:01 pm
Dresiarze. Chlej± wódê a potrzaskane flaszki le¿± na boiskach.




salutuj - Wto Wrz 13, 2005 1:44 pm
www.pajacyk.pl - Wejd¼ i nakarm g³odne dziecko



_PM_ - Wto Wrz 13, 2005 1:57 pm

Dresiarze. Chlej± wódê a potrzaskane flaszki le¿± na boiskach.

...ale skoro pija wódkê (a nie jabole) to i tak nie jest z nimi tak ¼le

...¿artowa³em oczywi¶cie...



Bruno_Taut - Wto Wrz 13, 2005 4:51 pm
Nie, no co¶ w tym jest. Ci co pij± jabole to inna frakcja, zajmuj±ca murek na skrzy¿owaniu Sienkiewicza i D±browskiego:).
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • romanbijak.xlx.pl
  • Copyright (c) 2009 | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.