[Ankieta] Mała Architektura - trzy projekty placu do oceny
Wit - Śro Cze 28, 2006 9:01 pm
Na temat zapoczątkowanej przez nas akcji Mała Architektura mogliście przeczytać w wydaniach "Echa Miasta Katowice", "Gazety Wyborczej" oraz na naszej stronie i forum.
Poniżej przedstawiamy efekt kilkumiesięcznych prac, czyli trzy projekty przebudowy placu przy ul. Sokolskiej opracowane dla potrzeb Akcji przez współpracujących z nami architektami.
Zapraszamy do dyskusji i oceny.
Prostota i elegancja - projekt zagospodarowania przestrzennego placu przy ulicy Sokolskiej, Jakub Manek.
Główne cele przyświecające tej koncepcji to:
- elastyczność i łatwość modyfikacji, która sprawi wrażenie jakoby plac "żył"
- zapewnienie łatwej i szybkiej komunikacji pieszej
- wytworzenie przestrzeni publicznej, w której będzie możliwość spędzenia - wolnego czasu oraz wypoczynek z większym gronie osób
- zapewnienie przestrzeni dla dzieci
- zaaranżowanie przestrzeni na stałe wystawy sztuki (tzw. Rawa Art)
- wprowadzenie większej ilości zieleni oraz zachowanie już istniejącej
Inspiracją przy projektowaniu tej koncepcji było obecne koryto Rawy i wyznaczany przez nie kierunek zach - wsch. Do tego kierunku nawiązuje szereg zazielenionych pasów zagłębień w terenie, które odpowiadają również układowi pobliskiej szkoły.
Proponowane pasy zagłębienia wypełnione są roślinnością, choć koncepcja zakłada w przyszłości możliwość różnego sposobu aranżacji. Zieleń, która miałaby wypełnić zagłębienia mogłaby stanowić rodzaj roślin - eksponatów, pojedynczych nasadzeń. Ekspozycje zieleni mogą się zmieniać co roku lub nawet co sezon.
Zagłębienia poprzecinane są traktami dla pieszych, prowadzącymi w najczęściej uczęszczanych kierunkach.
Przekrój poprzeczny ukazujący charakterystyke zagłębień.
Całość placu zamknięta jest od strony wschodniej i zachodniej dwoma głównymi alejami.
Wschodnią aleję tworzą trzy rzędy istniejących drzew z jednym szpalerem biegnącym przez środek alei. Drzewa obrośnięte gęsto bluszczem aby nabrały masy i interesującego wyglądu.
Zachodnią aleję tworzą wysokie bannery, przeznaczone do wykorzystania przez różnego rodzaju instytucje kulturalne oraz istniejące przy ulicy Sokolskiej drzewa.
Ciagi komunikacyjne na placu.
Wyodrębnione zostały przestrzenie publiczne o różnym charakterze.
Szereg zagłębień terenowych wydziela przestrzenie o mniejszym natężeniu ruchu pieszych, tworząc sprzyjające warunki do spędzania wolnego czasu. Takie wydzielenie wciąż daje nam pełny przegląd placu, jednocześnie tworząc mniejsze, bardziej indywidualne, intymne przestrzenie.
Użytkownicy mają do dyspozycji różne rodzaje małej architektury - meble, od prostych, wieloosobowych ławek, przez rodzaj leżaków jedno-, dwuosobowych, stołów do gry w szachy, stołów do siedzenia dla czterech osób, do większych, kwadratowych ław dla przyjaciół. Mała architektura wykonana jest z ciężkich, solidnych materiałów, które powinny być odporne na działania wandali. Odpowiednie służby porządkowe mogą zmieniać ustawienie mebli w zależności od potrzeb czy czy jednorazowego wykorzystania placu dla jakiegoś przedsięwzięcia.
W południowej części placu znajduje się miejsce zabaw dla dzieci. Jest część placu dość obszerna a jednocześnie najmniej obciążona ruchem pieszych. Instalację dla dzieci stanowi taśma - fala, po której można swobodnie się wspinać, profil taśmy jest zróżnicowany tak abdy odpowiadał stopniem trudności dzieciom w różnym wieku.
Przykłady małej architektury. W tle widoczna taśma dla dzieci.
W pobliżu rzeki Rawy wydzielona została przestrzeń plenerowej galerii Rawa Art.
Wszystkie podłużne układy znajdujące się na placu są świetnym miejscem na okazjonalne wydarzenia, od większych wystaw do targów książek, edukacyjnych lub pracy.
Pijana szachownica - projekt zagospodarowania przestrzennego placu przy ulicy Sokolskiej, arch. Piotr Zowada
Celem projektu było stworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej, w której będzie możliwość spędzenia wolnego czasu, z zachowaniem jej dotychczasowej funkcji komunikacji pieszej.
Koncepcja składa się z trzech części:
1) przestrzeń publiczna w południowej części placu, przy korycie Rawy
2) przestrzeń wypoczynkowa, usytuowana we wschodniej i zachodniej części skweru
3) przestrzeń dla dzieci przylegająca do placu od strony północnej
Przestrzeń publiczna służy przede wszystkim usprawnieniu komunikacji pieszej w kierunku wsch-zach. W przyszłości mogłyby odbywać się w tym miejscu różnego rodzaju imprezy publiczne, jak np.: koncerty, wystawy, happening, etc.
Przestrzeń wypoczynkowa została usytuowana w najbardziej spokojnych częściach placu, w których ruch pieszy jest ograniczony do minimum. Zawiera ona elementy małej architektury w postaci małych sześcianów, z przeznaczeniem do siedzenia i leżenia.
Przestrzeń dla dzieci została umieszczona w północnej cześci parku, która jest odgrodzona od ruchliwej ulicy Sokolskiej szerokim pasem zieleni, co wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa małych dzieci.
W centralnym miejscu placu znajduje się sześcienna kostka, wykonana z czarnego błyszczącego bazaltu przywodzącego na myśl bryłę węgla. Jest to ukłon w stronę tradycji regionu, bogactwa, które stało się kołem zamachowym rozwoju całego Górnego Śląska. Czerwone wnętrze kostki rozświetla się nocą - sączy z niego się czerwone (lub różnokolorowe) światło - symbol energii, radości, entuzjazmu.
Sześcian znajduje się w obniżeniu wypełnionym wodą, do którego ze wszystkich czterech stroną prowadzą, wykonane z kostki brukowej, schody. W rogach, pomiędzy schodami, umieszczono szersze stopnie, na których można siedzieć.
Posadzka wykonana jest w sumie z trzech komponentów. Białą część szachownicy stanowią płyty z białego, licowanego betonu, czarną - granitowa kostka brukowa, natomiast linia oddzielająca obydwa kolory od siebie wykonana jest z czarnego bazaltu.
Od strony ulicy Sokolskiej znajduje się ciąg wysokich bannerów, przeznaczonych do wykorzystania przez różnego rodzaju instytucje kulturalne. Szereg bannerów stanowi jednocześnie zachodnią granicę placu. Od strony wschodniej taką granicę stanowi ciąg drzew znajdujący sie przy szkole podstawowej.
Twister - projekt zagospodarowania przestrzennego placu przy ulicy Sokolskiej, Architekci 4D
Projekt ten jest projektem niskobudżetowym. Nie zakłada zbytniej ingerencji w dotychczasową urbanistykę placu. Posadzka, jak i znajdujące się obecnie na skwerze klomby w kształcie kręgów, pozostają niezmienione.
Koncepcja zakłada jedynie zastosowanie różnobarwnych płyt, wykonanych z tworzywa sztucznego, celem zabudowania tych kręgów.
Pierwotna funkcja placu - funkcja komunikacyjna - nie ulega zmianie, ruch pieszych odbywa się, tak jak do tej pory.
Opracował Jacek Tomaszewski
jacek_t83 - Czw Cze 29, 2006 9:55 pm
hmm temat jest otwarty, a tu zadnych komentarzy nie wierze
Wit - Czw Cze 29, 2006 10:17 pm
Informacja o naszej Akcji od wczoraj jest też zamieszczona na stronie Urzędu Miasta Katowice:
Modernizacja skweru przy ul. Sokolskiej
28.06.2006, 12:22
Na początku br. Stowarzyszenie "Moje Miasto" wraz z redakcją gazety "Echo miasta" rozpoczęło realizację akcji "Mała architektura". 2 marca 2006 odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia z Prezydentem Miasta Katowice. Na spotkaniu podjęto decyzję, że Stowarzyszenie przygotuje koncepcje zmiany zagospodarowania skweru przy ul. Sokolskiej.
Urząd Miasta Katowice przekazał Stowarzyszeniu niezbędne informacje i plany tego terenu. Dnia 30 maja 2006 odbyło się kolejne spotkanie z Prezydentem Miasta Katowice oraz przedstawicielami służb miejskich, podczas którego członkowie Stowarzyszenia oraz autorzy koncepcji przedstawili wyniki trzymiesięcznych prac.
Ze szczegółami trzech koncepcji zagospodarowania skweru oraz wynikami przeprowadzonych sondaży można zapoznać się na stronie internetowej Stowarzyszenia "Moje Miasto"
O poszczególnych etapach akcji "Mała Architektura" na bieżąco informują dziennikarze gazety "Echo Miasta".
Zapraszamy mieszkańców Katowic, jak i użytkowników skweru przy ulicy Sokolskiej do przekazywania uwag o przedstawionych koncepcjach. Wnioski można przesyłać do dnia 28.07.2006 bezpośrednio na adres poczty elektronicznej Stowarzyszenia "Moje Miasto" - kontakt@gkw.katowice.pl z dopiskiem w temacie "Akcja Mała Architektura" lub do Wydziału Rozwoju Miasta - strategia@um.katowice.pl
Link do informacji na stronie www.um.katowice.pl
kropek - Pią Cze 30, 2006 12:08 pm
Wg. mnie dobre są projekty: 1 i 2. Ostantni odpada, bo tam tylko gruntówa może coś zmienić.
jacek_t83 - Pon Lip 03, 2006 9:36 am
Wg. mnie dobre są projekty: 1 i 2.
ale zwyciezca moze byc tylko jeden
macu - Pon Lip 03, 2006 9:58 am
Szczerze mówiąc jestem zaskoczony drugą pozycja szachownicy. A kto ma decydujący głos?
rasgar - Pon Lip 03, 2006 6:36 pm
zgodze sie ze pomysly gruntownej przebudowy (1 i 2) maja wiekszy sens.
Osobiscie sklaniam sie ku propozycji drugiej, tu jednak duzo zalezy od uzytych materiałów - jeśli wykonane by było z dwukolorowej kształtki betonowej to chyba zjadłbym kapcie
jacek_t83 - Wto Lip 04, 2006 10:40 pm
rasgar:
Posadzka wykonana jest w sumie z trzech komponentów. Białą część szachownicy stanowią płyty z białego, licowanego betonu, czarną - granitowa kostka brukowa, natomiast linia oddzielająca obydwa kolory od siebie wykonana jest z czarnego bazaltu.
Foto - Śro Lip 05, 2006 3:47 pm
Podoba m i sie druga propozycja ale malo w niej zieleni ;/ powino byc ZIELONO!!!
Andrzej - Śro Lip 05, 2006 6:59 pm
po dlugim namysle swoj glos oddaje na propozycje numer 1
jacek_t83 - Pon Lip 10, 2006 11:14 pm
po dlugim namysle swoj glos oddaje na propozycje numer 1
a co co Cie sklonilo do takiego wyboru jesli mozna zapytac??
salutuj - Wto Lip 11, 2006 6:45 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko
Iluminator - Wto Lip 11, 2006 6:58 am
A mi się podoba szachownica. Najlepiej wygląda z góry ale niestety nie umieściliście tego ujęcia
SPUTNIK - Wto Lip 11, 2006 9:34 pm
a mnie się podobaja pasy , po dobrze wygladają z dołu uzytkownikami nie będą piloci
DivinaCommedia - Śro Lip 12, 2006 7:38 am
Mi sie podoba koncepcja pijanej szachownicy. ma w sobie coś secesyjnego... a u Nas w mieście dużo secesji, więc ładnie się będzie komponować. Kiojarzy mi się trochę z Hunderwasserem i tym co w Wiedniu :-) Uważam tez, że propozycja nr 3 niczego nic zmienia i ztego powodu jest...daremna...gdyż chodzi o to, by się coś zmieniło. Pierwszy projekt jest wedlug zbyt zwyczajny... a chodzi o to by skwerek przy Sokolskiej zaczął nabierac nowego wymiaru...
absinth - Śro Lip 12, 2006 8:15 am
Mi sie podoba koncepcja pijanej szachownicy. ma w sobie coś secesyjnego... a u Nas w mieście dużo secesji, więc ładnie się będzie komponować.
W Katowicach prawie w ogole nie ma secesji
jest raczej jakis eklektyzm czy historyzm a to bynajmniej nie to samo
Safin - Śro Lip 12, 2006 8:46 am
zrobić 1 na sokolskiej
2 gdzies indziej, bo to mozna łatwo dopasować do innych miejsc, a projekt jest na tyle dobry, ze warto miec cos takiego u siebie. "Spotkajmy sie o 12:00 na Szachownicy"
salutuj - Śro Lip 12, 2006 8:50 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko
absinth - Śro Lip 12, 2006 8:57 am
zrobić 1 na sokolskiej
2 gdzies indziej, bo to mozna łatwo dopasować do innych miejsc, a projekt jest na tyle dobry, ze warto miec cos takiego u siebie. "Spotkajmy sie o 12:00 na Szachownicy"
przyklady z madrytu i nowej zelandii:
Iluminator - Śro Lip 12, 2006 8:59 am
a mnie się podobaja pasy , po dobrze wygladają z dołu uzytkownikami nie będą piloci
Ale w okolicach tego placu jest dużo wysokich budynków: Superjednostka, Ślizgowiec, Haperowiec, Stalexporty, ING Bank Śląski. W tych okolicach w przyszłości pewnie jeszcze powstaną jakieś wysokie budynki i wszyscy Ci ludzie będą oglądać ten plac z góry. Więc nie powiesz mi, że to nie jest ważne
salutuj - Śro Lip 12, 2006 9:03 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko
DivinaCommedia - Śro Lip 12, 2006 10:40 am
Mi sie podoba koncepcja pijanej szachownicy. ma w sobie coś secesyjnego... a u Nas w mieście dużo secesji, więc ładnie się będzie komponować.
W Katowicach prawie w ogole nie ma secesji
jest raczej jakis eklektyzm czy historyzm a to bynajmniej nie to samo
miglanc - Śro Lip 12, 2006 11:20 am
Ech kamienice z secesyjnymi zdobieniami to nie to samo co kamienice secesyjne. Kamienic secesyjnych w Katowicach nie ma. Tych zas z zdobieniami secesyjnymi jest u nas jak na lekarstwo.
Tu macie prawdziwa secesje.
W Katowicach niestety sa tylko popluczyny po takiej architekturze.
absinth - Śro Lip 12, 2006 12:33 pm
w Katowicach znajduje się wiele perełek architektury secesyjnej. Starsze kamienice budowane były w tym właśnie stylu. może nie mamy tu ławeczki Gaudiego jednak polecam przyjrzeć się zdobieniom kamienic.
http://portal.katowice.pl/index3.php?id ... ie/secesja
rozczaruje Cie ale to nie prawda akurat
np to zdjecie z tej strony trudno nawet powiedziec ze przedstawia secesyjne zdobienia
to sa motywy stylistycznie wczesniejsze
podobnie to:
i to
predzej secesje mozna spotkac w Bielsku Bialej gdzie jest klika na prawde udanych jej przykladow
tak wyglada secesja:
w Katowicach zas czystej secesji nie ma praktycznie
U nas jest glownie eklektyzm laczacy rozne historyzujace style z elementami secesji
U nas sie utarlo ze jesli budynek powstal w pierwszych paru latach XX wieku to juz jest secesyjny, co jest bledne
Mies - Śro Lip 12, 2006 2:38 pm
Dokładnie absinth. Secesja u nas to właściwie tylko modna ówcześnie ornamentacja, często stosowana w eklektycznych kamienicach i na dworcu. Kamienic stricte secesyjnych w Katowicach nie ma.
Przykład kamienicy Tołwińskiego z roku 1903 z tarasem na dachu.
jacek_t83 - Śro Lip 12, 2006 6:39 pm
ale naskoczyliscie na biedna dziewczyne
jak wam nie wstyd meskie szowinistyczne swinie!!
Mies - Śro Lip 12, 2006 7:35 pm
Gdybym wiedział, że to dziewczyna to z zachwytem kontemplowałbym każdą literką, a w tej sytuacji ... pozostaje mi tylko zwiesić w pokorze głowę nad klawiaturą i podumać nad swoim nagannym zachowaniem
salutuj - Pią Sie 04, 2006 11:46 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko
jacek_t83 - Pią Sie 04, 2006 11:54 am
W zwiazku z tym temat zostaje zamkniety a do dalszych dyskusji zapraszamy do watku: [Katowice] Mała Architektura - projekt Stowarzyszenia MMzanotowane.pl doc.pisz.pl pdf.pisz.pl romanbijak.xlx.pl
Wit - Śro Cze 28, 2006 9:01 pm
Na temat zapoczątkowanej przez nas akcji Mała Architektura mogliście przeczytać w wydaniach "Echa Miasta Katowice", "Gazety Wyborczej" oraz na naszej stronie i forum.
Poniżej przedstawiamy efekt kilkumiesięcznych prac, czyli trzy projekty przebudowy placu przy ul. Sokolskiej opracowane dla potrzeb Akcji przez współpracujących z nami architektami.
Zapraszamy do dyskusji i oceny.
Prostota i elegancja - projekt zagospodarowania przestrzennego placu przy ulicy Sokolskiej, Jakub Manek.
Główne cele przyświecające tej koncepcji to:
- elastyczność i łatwość modyfikacji, która sprawi wrażenie jakoby plac "żył"
- zapewnienie łatwej i szybkiej komunikacji pieszej
- wytworzenie przestrzeni publicznej, w której będzie możliwość spędzenia - wolnego czasu oraz wypoczynek z większym gronie osób
- zapewnienie przestrzeni dla dzieci
- zaaranżowanie przestrzeni na stałe wystawy sztuki (tzw. Rawa Art)
- wprowadzenie większej ilości zieleni oraz zachowanie już istniejącej
Inspiracją przy projektowaniu tej koncepcji było obecne koryto Rawy i wyznaczany przez nie kierunek zach - wsch. Do tego kierunku nawiązuje szereg zazielenionych pasów zagłębień w terenie, które odpowiadają również układowi pobliskiej szkoły.
Proponowane pasy zagłębienia wypełnione są roślinnością, choć koncepcja zakłada w przyszłości możliwość różnego sposobu aranżacji. Zieleń, która miałaby wypełnić zagłębienia mogłaby stanowić rodzaj roślin - eksponatów, pojedynczych nasadzeń. Ekspozycje zieleni mogą się zmieniać co roku lub nawet co sezon.
Zagłębienia poprzecinane są traktami dla pieszych, prowadzącymi w najczęściej uczęszczanych kierunkach.
Przekrój poprzeczny ukazujący charakterystyke zagłębień.
Całość placu zamknięta jest od strony wschodniej i zachodniej dwoma głównymi alejami.
Wschodnią aleję tworzą trzy rzędy istniejących drzew z jednym szpalerem biegnącym przez środek alei. Drzewa obrośnięte gęsto bluszczem aby nabrały masy i interesującego wyglądu.
Zachodnią aleję tworzą wysokie bannery, przeznaczone do wykorzystania przez różnego rodzaju instytucje kulturalne oraz istniejące przy ulicy Sokolskiej drzewa.
Ciagi komunikacyjne na placu.
Wyodrębnione zostały przestrzenie publiczne o różnym charakterze.
Szereg zagłębień terenowych wydziela przestrzenie o mniejszym natężeniu ruchu pieszych, tworząc sprzyjające warunki do spędzania wolnego czasu. Takie wydzielenie wciąż daje nam pełny przegląd placu, jednocześnie tworząc mniejsze, bardziej indywidualne, intymne przestrzenie.
Użytkownicy mają do dyspozycji różne rodzaje małej architektury - meble, od prostych, wieloosobowych ławek, przez rodzaj leżaków jedno-, dwuosobowych, stołów do gry w szachy, stołów do siedzenia dla czterech osób, do większych, kwadratowych ław dla przyjaciół. Mała architektura wykonana jest z ciężkich, solidnych materiałów, które powinny być odporne na działania wandali. Odpowiednie służby porządkowe mogą zmieniać ustawienie mebli w zależności od potrzeb czy czy jednorazowego wykorzystania placu dla jakiegoś przedsięwzięcia.
W południowej części placu znajduje się miejsce zabaw dla dzieci. Jest część placu dość obszerna a jednocześnie najmniej obciążona ruchem pieszych. Instalację dla dzieci stanowi taśma - fala, po której można swobodnie się wspinać, profil taśmy jest zróżnicowany tak abdy odpowiadał stopniem trudności dzieciom w różnym wieku.
Przykłady małej architektury. W tle widoczna taśma dla dzieci.
W pobliżu rzeki Rawy wydzielona została przestrzeń plenerowej galerii Rawa Art.
Wszystkie podłużne układy znajdujące się na placu są świetnym miejscem na okazjonalne wydarzenia, od większych wystaw do targów książek, edukacyjnych lub pracy.
Pijana szachownica - projekt zagospodarowania przestrzennego placu przy ulicy Sokolskiej, arch. Piotr Zowada
Celem projektu było stworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej, w której będzie możliwość spędzenia wolnego czasu, z zachowaniem jej dotychczasowej funkcji komunikacji pieszej.
Koncepcja składa się z trzech części:
1) przestrzeń publiczna w południowej części placu, przy korycie Rawy
2) przestrzeń wypoczynkowa, usytuowana we wschodniej i zachodniej części skweru
3) przestrzeń dla dzieci przylegająca do placu od strony północnej
Przestrzeń publiczna służy przede wszystkim usprawnieniu komunikacji pieszej w kierunku wsch-zach. W przyszłości mogłyby odbywać się w tym miejscu różnego rodzaju imprezy publiczne, jak np.: koncerty, wystawy, happening, etc.
Przestrzeń wypoczynkowa została usytuowana w najbardziej spokojnych częściach placu, w których ruch pieszy jest ograniczony do minimum. Zawiera ona elementy małej architektury w postaci małych sześcianów, z przeznaczeniem do siedzenia i leżenia.
Przestrzeń dla dzieci została umieszczona w północnej cześci parku, która jest odgrodzona od ruchliwej ulicy Sokolskiej szerokim pasem zieleni, co wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa małych dzieci.
W centralnym miejscu placu znajduje się sześcienna kostka, wykonana z czarnego błyszczącego bazaltu przywodzącego na myśl bryłę węgla. Jest to ukłon w stronę tradycji regionu, bogactwa, które stało się kołem zamachowym rozwoju całego Górnego Śląska. Czerwone wnętrze kostki rozświetla się nocą - sączy z niego się czerwone (lub różnokolorowe) światło - symbol energii, radości, entuzjazmu.
Sześcian znajduje się w obniżeniu wypełnionym wodą, do którego ze wszystkich czterech stroną prowadzą, wykonane z kostki brukowej, schody. W rogach, pomiędzy schodami, umieszczono szersze stopnie, na których można siedzieć.
Posadzka wykonana jest w sumie z trzech komponentów. Białą część szachownicy stanowią płyty z białego, licowanego betonu, czarną - granitowa kostka brukowa, natomiast linia oddzielająca obydwa kolory od siebie wykonana jest z czarnego bazaltu.
Od strony ulicy Sokolskiej znajduje się ciąg wysokich bannerów, przeznaczonych do wykorzystania przez różnego rodzaju instytucje kulturalne. Szereg bannerów stanowi jednocześnie zachodnią granicę placu. Od strony wschodniej taką granicę stanowi ciąg drzew znajdujący sie przy szkole podstawowej.
Twister - projekt zagospodarowania przestrzennego placu przy ulicy Sokolskiej, Architekci 4D
Projekt ten jest projektem niskobudżetowym. Nie zakłada zbytniej ingerencji w dotychczasową urbanistykę placu. Posadzka, jak i znajdujące się obecnie na skwerze klomby w kształcie kręgów, pozostają niezmienione.
Koncepcja zakłada jedynie zastosowanie różnobarwnych płyt, wykonanych z tworzywa sztucznego, celem zabudowania tych kręgów.
Pierwotna funkcja placu - funkcja komunikacyjna - nie ulega zmianie, ruch pieszych odbywa się, tak jak do tej pory.
Opracował Jacek Tomaszewski
jacek_t83 - Czw Cze 29, 2006 9:55 pm
hmm temat jest otwarty, a tu zadnych komentarzy nie wierze
Wit - Czw Cze 29, 2006 10:17 pm
Informacja o naszej Akcji od wczoraj jest też zamieszczona na stronie Urzędu Miasta Katowice:
Modernizacja skweru przy ul. Sokolskiej
28.06.2006, 12:22
Na początku br. Stowarzyszenie "Moje Miasto" wraz z redakcją gazety "Echo miasta" rozpoczęło realizację akcji "Mała architektura". 2 marca 2006 odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia z Prezydentem Miasta Katowice. Na spotkaniu podjęto decyzję, że Stowarzyszenie przygotuje koncepcje zmiany zagospodarowania skweru przy ul. Sokolskiej.
Urząd Miasta Katowice przekazał Stowarzyszeniu niezbędne informacje i plany tego terenu. Dnia 30 maja 2006 odbyło się kolejne spotkanie z Prezydentem Miasta Katowice oraz przedstawicielami służb miejskich, podczas którego członkowie Stowarzyszenia oraz autorzy koncepcji przedstawili wyniki trzymiesięcznych prac.
Ze szczegółami trzech koncepcji zagospodarowania skweru oraz wynikami przeprowadzonych sondaży można zapoznać się na stronie internetowej Stowarzyszenia "Moje Miasto"
O poszczególnych etapach akcji "Mała Architektura" na bieżąco informują dziennikarze gazety "Echo Miasta".
Zapraszamy mieszkańców Katowic, jak i użytkowników skweru przy ulicy Sokolskiej do przekazywania uwag o przedstawionych koncepcjach. Wnioski można przesyłać do dnia 28.07.2006 bezpośrednio na adres poczty elektronicznej Stowarzyszenia "Moje Miasto" - kontakt@gkw.katowice.pl z dopiskiem w temacie "Akcja Mała Architektura" lub do Wydziału Rozwoju Miasta - strategia@um.katowice.pl
Link do informacji na stronie www.um.katowice.pl
kropek - Pią Cze 30, 2006 12:08 pm
Wg. mnie dobre są projekty: 1 i 2. Ostantni odpada, bo tam tylko gruntówa może coś zmienić.
jacek_t83 - Pon Lip 03, 2006 9:36 am
Wg. mnie dobre są projekty: 1 i 2.
ale zwyciezca moze byc tylko jeden
macu - Pon Lip 03, 2006 9:58 am
Szczerze mówiąc jestem zaskoczony drugą pozycja szachownicy. A kto ma decydujący głos?
rasgar - Pon Lip 03, 2006 6:36 pm
zgodze sie ze pomysly gruntownej przebudowy (1 i 2) maja wiekszy sens.
Osobiscie sklaniam sie ku propozycji drugiej, tu jednak duzo zalezy od uzytych materiałów - jeśli wykonane by było z dwukolorowej kształtki betonowej to chyba zjadłbym kapcie
jacek_t83 - Wto Lip 04, 2006 10:40 pm
rasgar:
Posadzka wykonana jest w sumie z trzech komponentów. Białą część szachownicy stanowią płyty z białego, licowanego betonu, czarną - granitowa kostka brukowa, natomiast linia oddzielająca obydwa kolory od siebie wykonana jest z czarnego bazaltu.
Foto - Śro Lip 05, 2006 3:47 pm
Podoba m i sie druga propozycja ale malo w niej zieleni ;/ powino byc ZIELONO!!!
Andrzej - Śro Lip 05, 2006 6:59 pm
po dlugim namysle swoj glos oddaje na propozycje numer 1
jacek_t83 - Pon Lip 10, 2006 11:14 pm
po dlugim namysle swoj glos oddaje na propozycje numer 1
a co co Cie sklonilo do takiego wyboru jesli mozna zapytac??
salutuj - Wto Lip 11, 2006 6:45 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko
Iluminator - Wto Lip 11, 2006 6:58 am
A mi się podoba szachownica. Najlepiej wygląda z góry ale niestety nie umieściliście tego ujęcia
SPUTNIK - Wto Lip 11, 2006 9:34 pm
a mnie się podobaja pasy , po dobrze wygladają z dołu uzytkownikami nie będą piloci
DivinaCommedia - Śro Lip 12, 2006 7:38 am
Mi sie podoba koncepcja pijanej szachownicy. ma w sobie coś secesyjnego... a u Nas w mieście dużo secesji, więc ładnie się będzie komponować. Kiojarzy mi się trochę z Hunderwasserem i tym co w Wiedniu :-) Uważam tez, że propozycja nr 3 niczego nic zmienia i ztego powodu jest...daremna...gdyż chodzi o to, by się coś zmieniło. Pierwszy projekt jest wedlug zbyt zwyczajny... a chodzi o to by skwerek przy Sokolskiej zaczął nabierac nowego wymiaru...
absinth - Śro Lip 12, 2006 8:15 am
Mi sie podoba koncepcja pijanej szachownicy. ma w sobie coś secesyjnego... a u Nas w mieście dużo secesji, więc ładnie się będzie komponować.
W Katowicach prawie w ogole nie ma secesji
jest raczej jakis eklektyzm czy historyzm a to bynajmniej nie to samo
Safin - Śro Lip 12, 2006 8:46 am
zrobić 1 na sokolskiej
2 gdzies indziej, bo to mozna łatwo dopasować do innych miejsc, a projekt jest na tyle dobry, ze warto miec cos takiego u siebie. "Spotkajmy sie o 12:00 na Szachownicy"
salutuj - Śro Lip 12, 2006 8:50 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko
absinth - Śro Lip 12, 2006 8:57 am
zrobić 1 na sokolskiej
2 gdzies indziej, bo to mozna łatwo dopasować do innych miejsc, a projekt jest na tyle dobry, ze warto miec cos takiego u siebie. "Spotkajmy sie o 12:00 na Szachownicy"
przyklady z madrytu i nowej zelandii:
Iluminator - Śro Lip 12, 2006 8:59 am
a mnie się podobaja pasy , po dobrze wygladają z dołu uzytkownikami nie będą piloci
Ale w okolicach tego placu jest dużo wysokich budynków: Superjednostka, Ślizgowiec, Haperowiec, Stalexporty, ING Bank Śląski. W tych okolicach w przyszłości pewnie jeszcze powstaną jakieś wysokie budynki i wszyscy Ci ludzie będą oglądać ten plac z góry. Więc nie powiesz mi, że to nie jest ważne
salutuj - Śro Lip 12, 2006 9:03 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko
DivinaCommedia - Śro Lip 12, 2006 10:40 am
Mi sie podoba koncepcja pijanej szachownicy. ma w sobie coś secesyjnego... a u Nas w mieście dużo secesji, więc ładnie się będzie komponować.
W Katowicach prawie w ogole nie ma secesji
jest raczej jakis eklektyzm czy historyzm a to bynajmniej nie to samo
miglanc - Śro Lip 12, 2006 11:20 am
Ech kamienice z secesyjnymi zdobieniami to nie to samo co kamienice secesyjne. Kamienic secesyjnych w Katowicach nie ma. Tych zas z zdobieniami secesyjnymi jest u nas jak na lekarstwo.
Tu macie prawdziwa secesje.
W Katowicach niestety sa tylko popluczyny po takiej architekturze.
absinth - Śro Lip 12, 2006 12:33 pm
w Katowicach znajduje się wiele perełek architektury secesyjnej. Starsze kamienice budowane były w tym właśnie stylu. może nie mamy tu ławeczki Gaudiego jednak polecam przyjrzeć się zdobieniom kamienic.
http://portal.katowice.pl/index3.php?id ... ie/secesja
rozczaruje Cie ale to nie prawda akurat
np to zdjecie z tej strony trudno nawet powiedziec ze przedstawia secesyjne zdobienia
to sa motywy stylistycznie wczesniejsze
podobnie to:
i to
predzej secesje mozna spotkac w Bielsku Bialej gdzie jest klika na prawde udanych jej przykladow
tak wyglada secesja:
w Katowicach zas czystej secesji nie ma praktycznie
U nas jest glownie eklektyzm laczacy rozne historyzujace style z elementami secesji
U nas sie utarlo ze jesli budynek powstal w pierwszych paru latach XX wieku to juz jest secesyjny, co jest bledne
Mies - Śro Lip 12, 2006 2:38 pm
Dokładnie absinth. Secesja u nas to właściwie tylko modna ówcześnie ornamentacja, często stosowana w eklektycznych kamienicach i na dworcu. Kamienic stricte secesyjnych w Katowicach nie ma.
Przykład kamienicy Tołwińskiego z roku 1903 z tarasem na dachu.
jacek_t83 - Śro Lip 12, 2006 6:39 pm
ale naskoczyliscie na biedna dziewczyne
jak wam nie wstyd meskie szowinistyczne swinie!!
Mies - Śro Lip 12, 2006 7:35 pm
Gdybym wiedział, że to dziewczyna to z zachwytem kontemplowałbym każdą literką, a w tej sytuacji ... pozostaje mi tylko zwiesić w pokorze głowę nad klawiaturą i podumać nad swoim nagannym zachowaniem
salutuj - Pią Sie 04, 2006 11:46 am
www.pajacyk.pl - Wejdź i nakarm głodne dziecko
jacek_t83 - Pią Sie 04, 2006 11:54 am
W zwiazku z tym temat zostaje zamkniety a do dalszych dyskusji zapraszamy do watku: [Katowice] Mała Architektura - projekt Stowarzyszenia MM