ďťż
Zapraszamy do Szkoły Aktywności Obywatelskiejgrzegorz - Śro Sty 06, 2010 3:56 pm
Rusza pierwsza śląska Szkoła Aktywności Obywatelskiej. Już dziś zgłoś się do udziału w bezpłatnych zajęciach i zmień otaczającą Cię rzeczywistość

- Chcesz mieć wpływ na to, co się dzieje w Twoim najbliższym otoczeniu?
- Chciałbyś/chciałabyś zacząć działać lokalnie, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać?
- Nie zadowala cię jakość i przejrzystość życia publicznego w twojej gminie/mieście?
- Chciałbyś/chciałabyś żeby władze samorządowe konsultowały z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi ważne decyzje dotyczące twojego miasta/gminy?
- Mieszkasz w woj. śląskim?

Jeżeli na większość z tych pytań odpowiedziałeś(łaś) TAK, to znaczy, że Szkoła Aktywności Obywatelskiej skierowana jest właśnie do Ciebie.

Pierwsza śląska Szkoła Aktywności Obywatelskiej to cykl bezpłatnych szkoleń, składający się z 5 dwudniowych sesji, podczas której uczestnicy nabędą wiedzę i umiejętności w zakresie organizowania akcji społecznych, kontrolowania i wpływania na lokalną władzę i angażowania się w życie publiczne swoich dzielnic, gmin i miast.

Podczas kolejnych zajęć uczestnicy poznają:

- Metody i standardy pracy lokalnych inicjatyw obywatelskich
- Aspekty prawne w działalności lokalnej
- Strategię prowadzenia monitoringu i kampanii społecznych
..oraz wiele innych zagadnień związanych z aktywnością obywatelską

Aby zostać przyjętym do Szkoły należy do 25 stycznia 2010 r. przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy, który można ściągnąć ze strony

www.bonafides.pl

Formularz można przesłać pocztą elektroniczną na adres biuro@bonafides.pl bądź tradycyjną (decyduje data wpłynięcia do biura) na adres:
Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy BONA FIDES
ul. Warszawska 19
40-009 Katowice

Więcej o szkole dowiesz się na stronie Organizatora: www.bonafides.pl
Wit - Nie Sty 10, 2010 8:30 pm
Szkolenia: Jak wymóc na urzędnikach zrobienie chodnika
Anna Malinowska
2010-01-10, ostatnia aktualizacja 2010-01-10 20:28Nie wiesz, jak wymóc na urzędnikach naprawę chodnika czy przekonać ich, że w twojej okolicy dzieci potrzebują placu zabaw? Dowiesz się tego na bezpłatnych zajęciach Szkoły Aktywności Obywatelskiej w Katowicach.
- W każdej wsi, miasteczku czy dzielnicy można spotkać osobę, której zależy na zmianach w najbliższym otoczeniu. Choć ma zapał, często nie wie, do kogo się zgłosić, jakie ma prawa i jak może zjednać do pomysłu innych mieszkańców. Chcemy pokazać, jak się to robi - mówi Grzegorz Wójkowski ze stowarzyszenia Bona Fides, które organizuje zajęcia.

Weekendowe szkolenia rozpoczną się w lutym i będą odbywać się co dwa tygodnie aż do czerwca. To nie będą tradycyjne lekcje, ale interaktywne ćwiczenia przypadków z życia wziętych. Na pierwszy ogień pójdzie współpraca urzędników z mieszkańcami. Uczestnicy dowiedzą się, jakie mają prawa, jak długo muszą czekać na odpowiedź z urzędu, co robić w razie zwłoki i jakie informacje powinny być powszechnie dostępne.

Będą też zajęcie z prawa, np. jak zorganizować legalną demonstrację, czy ze współpracy z dziennikarzami.

Do Szkoły Aktywności Obywatelskiej zgłosił się już Wojciech Zaremba z Fundacji for Animals. - Nie mamy czasem dostatecznej wiedzy, jak postępować z urzędnikami. Np. na odpowiedź z katowickiego magistratu na pytanie, ile miasto wydaje na schronisko dla zwierząt, czekaliśmy 90 dni. Chciano nas też obciążyć kwotą 25 zł za dyskietkę z informacją. Nie wiedzieliśmy, że to bezprawne. Jest wiele niuansów, które chcemy poznać, by móc skutecznie działać - mówi.

Zajęcia poprowadzą działacze Bona Fides i innych organizacji pozarządowych z całej Polski. Chętni muszą do 25 stycznia przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy, który można ściągnąć ze strony www.bonafides.pl Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Grundtvig "Uczenie się przez całe życie". Liczba miejsc jest ograniczona.

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... dnika.html
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • romanbijak.xlx.pl
  • Copyright (c) 2009 | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.