ďťż
[Ogólne] Nowoczesna architektura sakralna.



solo - Pią Wrz 16, 2005 11:56 am
Pomimo tego iż osobiście jestem zwolennikiem kościołów zabytkowych lub stylizowanych to uważam, że skoro nowoczesna architektura również "dotknęła" obiektów sakralnych to powinna reprezentować wysokie loty. Według mnie poniższy przykład jest doskonały

http://www.ronet.pl/archi/botta/021.htm

szkoda że współczesne kościoły w Polsce (oraz Katowicach) są takie jak np. w Ochojcu lub nawet gorsze...

Do tego kościoła mam bardzo mieszane odczucia, chociaż nie można zaprzeczyć temu że jest interesujący.

http://www.ronet.pl/archi/makovecz/01a.htm




Bruno_Taut - Pią Wrz 16, 2005 12:03 pm
W ścisłym tego słowa znaczeniu ta architektura nie jest już sakralna. Nie chodzi w niej bowiem o oddanie kosmicznego, Bożego porządku za pomoca języka symboli (co było zadaniem dawnych budowniczych katedr). To jedynie architektoniczna oprawa liturgii.



solo - Pią Wrz 16, 2005 12:05 pm

W ścisłym tego słowa znaczeniu ta architektura nie jest już sakralna. Nie chodzi w niej bowiem o oddanie kosmicznego, Bożego porządku za pomoca języka symboli (co było zadaniem dawnych budowniczych katedr). To jedynie architektoniczna oprawa liturgii.
Oj wiem Bruno, ale skoro tak się kościół upiera to niech ma...



absinth - Pią Wrz 16, 2005 4:05 pm
oba koscioly sa w/g mojego gustu padaczne
na temat tego Botty mam krotka i do mnie nie trafia w ogole
szczegolnie Makovech to nie moja bajka
ja bardzo lubie ascetyczny kosciol sw projektu Tadao Ando






bty - Pią Wrz 16, 2005 11:11 pm

http://www.ronet.pl/archi/botta/021.htm

Byłem w tym kościele, nic specjalnego, francuzi potrfia lansować swoje budowle. To jest pierwsza od stu lat katedra we francji, w Evry pod Paryżem, miasto w którym się znajduje moim zdaniem znacznie ciekawsze.

Moim zdaniem w PL jest dużo interesujacej współczesnej architektury sakralnej. W samych Tychach są jest 5 ciekawych kościołów plus 6 w budowie z tego przynajmniej duch święty jest bardzo dobry.



solo - Czw Wrz 22, 2005 8:42 am

http://www.ronet.pl/archi/botta/021.htm

Byłem w tym kościele, nic specjalnego, francuzi potrfia lansować swoje budowle. To jest pierwsza od stu lat katedra we francji, w Evry pod Paryżem, miasto w którym się znajduje moim zdaniem znacznie ciekawsze.

Moim zdaniem w PL jest dużo interesujacej współczesnej architektury sakralnej. W samych Tychach są jest 5 ciekawych kościołów plus 6 w budowie z tego przynajmniej duch święty jest bardzo dobry.



Kris - Pon Paź 02, 2006 7:04 pm


Nowoczesny kościół wyrasta wśród starych familoków

Tomasz Malkowski2006-10-02, ostatnia aktualizacja 2006-10-02 20:31

W zabrzańskich Kończycach od kilku lat trwa budowa nowej świątyni. Bryła jest już ukończona, do końca roku mają pojawić się okna. Wokół budynku powstanie zielona oaza - prawdziwe serce dzielnicy.


Fot. Grzegorz Celejewski / AG
Część parafialna jest połączona z bryłą kościoła przejściami, z zewnątrz kościół i budynek parafialny tworzą jeden zwarty obiekt

Stary, wysłużony kościół był już w złym stanie, kiedy ksiądz proboszcz Andrzej Żmuda obejmował parafię Bożego Ciała w Kończycach. Postanowił więc zbudować nową świątynię. - Dotychczasowy kościół miał być tylko prowizorycznym rozwiązaniem, a służy parafii od 1918 roku! - mówi proboszcz.

W 1999 roku ruszyła budowa nowego zespołu sakralno-parafialnego, zaprojektowanego przez młodego architekta dr. Jana Kubca, z laboratorium architektury Rar-2, który prowadzi również zajęcia na gliwickim wydziale architektury. Przy koncepcji współpracował architekt Damian Radwański. - Projekt kościoła wpisuje się w nową tendencję w sztuce sakralnej. Odchodzimy od dosłowności na rzecz abstrakcji. Nowa świątynia ma mieć sporą dozę nowoczesności, ale zarazem prosty układ nawowy, który jest symetryczny i osiowy, nawiązuje do tradycyjnych kościołów. Jest to powrót do średniowiecza, do początków chrześcijaństwa. W działaniach projektowych przyświecały nam skromność i asceza w duchu filozofii św. Franciszka - opisuje koncepcję dr Kubec.

Kubiczne bryły są już gotowe. Proste, ceglane ściany swą abstrakcyjną surowością przypominają słynny zabrzański kościół św. Józefa. Gotowa jest część parafialna wraz z prostopadłościenną wieżą. Obłożone klinkierem wpisują się w charakter robotniczej dzielnicy. Ze starego domu parafialnego przeniosły się tutaj kancelaria i probostwo. Mieszkańcy już od jakiegoś czasu spotykają się w nowym budynku w salkach parafialnych, odbywają się tu próby chóru, zebrania rady dzielnicy, zabawy dla młodzieży.

- Budynek parafii żyje już własnym życiem. Pojawiły się w oknach firanki, których w projekcie nie zakładałem. Ale dzięki temu wytwarza się tu swojski śląski klimat - mówi architekt.

Część parafialna jest połączona z bryłą kościoła przejściami, z zewnątrz kościół i budynek parafialny tworzą jeden zwarty obiekt. Niewielkie patio oddziela przestrzeń sacrum, czyli świątynię, od funkcji mieszkalnych i pomocniczych.

Dzięki kilku milionom złotych dofinansowania z Banku Ochrony Środowiska powstała najbardziej ekologiczna świątynia w Polsce. Działa już pompa geotermalna, a na dachu kościoła lśnią kolektory słoneczne. Całe ciepło w budynku oraz ciepła woda pochodzą ze źródeł odnawialnych.

Nowoczesny kościół podoba się mieszkańcom Kończyc, nawet tym starszym. - Budynek jest naprawdę ładny. Chodzę do nowych salek na spotkania seniorów, więc widzę kolosalną zmianę w porównaniu ze starym domem parafialnym. Nie mogę się już doczekać pierwszej mszy w nowym kościele - mówi Apolonia Hibszer, mieszkająca tuż obok parafii.

Jak zapowiada proboszcz, pod koniec roku pojawią się okna zamykające kościół. Jeśli tylko pogoda pozwoli, bryła świątyni zostanie obłożona klinkierem. Przyszły rok to prace wokół budynku.

- Kościół stoi w środku rozległego kwartału, który chcemy zamienić w park. W otoczeniu robotniczym powstanie surrealistyczny ogród, składający się z pasów zieleni - opisuje koncepcję projektant.

Powstanie ogród sekwencyjny, gdzie każdy pas to inna roślinność, inny świat. Będzie pas kamienisty, pas łąki, równy rząd drzewek owocowych czy nawet wydłużona sadzawka. Park będzie jak ogród rajski, gdzie obecność człowieka wyczuwalna będzie w silnym uporządkowaniu i zgeometryzowaniu, jakby pociętego na kawałki krajobrazu. W samym kościele krajobraz będzie widoczny przez duże przeszklenia, przenika też do budynku w postaci zielonych dachów czy patia.

- Serce dzielnicy musi być optymistyczne, kolorowe, zadbane. Mam nadzieję, że projekt będzie zrealizowany w pełnej formie. Dużą rolę może odegrać tutaj pomoc miasta. W końcu park to funkcja publiczna, nie tylko kościelna - mówi dr Kubec. Miasto obiecało więc pomóc w realizacji ambitnego projektu. Niestety, jak na razie nie ma na to pieniędzy. - Robimy, co możemy z własnych środków. Planujemy sprowadzenie ciągnika, będziemy sami wyrównywać teren, ale pomoc z zewnątrz przydałaby się bardzo - mówi proboszcz.

Mieszkańcy niecierpliwią się, gdyż w pobliżu nie ma żadnego miejsca do spacerów. Ukończona świątynia ma szansę stać się prawdziwym centrum dzielnicy. Może też zmienić wizerunek Kończyc, dotychczas postrzeganych jako biedna i robotnicza enklawa.

http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,3659269.html



Mies - Wto Paź 03, 2006 6:39 am
Gadałem wczoraj z młodymi architektami z Polit. Warsz. i okazało się, że robili objazd po ciekawszych kosciołach na G. Śląsku i szczególnie podobał im się kościół w Tychach (nie pamiętam wezwania) z pracami Nowosielskiego we wnętrzach.



bty - Wto Paź 03, 2006 9:10 am
Św Ducha zaprojektowany przez Stanisława Niemczyka, który obecnie realizuje kościół Franciskza i Klary też w Tychach (paprocany) to dopiero będzie cymes!



Mies - Wto Gru 05, 2006 11:38 pm
Kościół z Borka. Foto zrobione na zeszłotygodniowej wycieczce
(resztę fotek wysłałem Safinowi).





jacek_t83 - Wto Gru 05, 2006 11:44 pm
fajny byl ten kosciol
jak to safin powiedzial "moglybym sie w nim modlic"



przemek p - Nie Sie 12, 2007 1:00 pm
Witam!

Św Ducha zaprojektowany przez Stanisława Niemczyka
Kilka zdjęć:








Stanisława Niemczyka, który obecnie realizuje kościół Franciskza i Klary też w Tychach (paprocany) to dopiero będzie cymes!
Również kilka zdjeć z wiosny:












bty - Nie Sie 12, 2007 7:08 pm
św. Franciszek najlepszy jest w środku, tysiące zakamarków, kilka poziomów, całość niby nie duża, a chodziłem tam z 1 h.



przemek p - Nie Sie 19, 2007 9:27 pm

św. Franciszek najlepszy jest w środku, tysiące zakamarków, kilka poziomów, całość niby nie duża, a chodziłem tam z 1 h.

No to musi być ciekawe. Jeszcze ciekawsze będzie pewnie po wykończeniu.
Podoba mi się w tych realizacjach, poza formą, wykorzystywanie materiałów- cegła, beton, dolomit. No i dbałosć o detal.



Michał Gomoła - Nie Lip 13, 2008 10:30 pm
Pogubiłem się trochę. Ten kościół z jasnego piaskowca (chyba piaskowca =] ) wrzucony przez Przemka to jest św. Franciszek czy św. Klara czy świętych Franciszka i Klary?

Tak czy inaczej prosiłbym o nowe fotki, bo budowla wydaje się być obiecująca



nizki - Pią Sie 08, 2008 1:48 am
Najciekawsze w budowie kościoła św. Franciszka (i św. Klary?) w Tychach jest to, że KAŻDY kamień w tym kościele jest położony przez JEDNEGO zakonnego braciszka. To niesamowite dzieło jego życia.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • romanbijak.xlx.pl
  • Copyright (c) 2009 | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.