ďťż
[Konferencja] Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach



Wit - Czw Kwi 16, 2009 4:50 pm


Katowice stolicą europejskiego biznesu
dziś
Czy dżentelmeni mogą się pokłócić o pieniądze? A Leszek Balcerowicz - z szerokim uśmiechem - sypać dowcipami? Kuluary i oficjalne miejsca debat otwartego wczoraj w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego przeżyły niejedną niespodziankę. Tylko premier Donald Tusk nie zaskoczył, przypinając łatkę politycznym przeciwnikom.

EKG - po angielsku European Economic Congress 2009 - zaczął się bez niespodzianek. Przed aulę Akademii Muzycznej w Katowicach podjechały wozy transmisyjne wszystkich telewizji, a 100 akredytowanych dziennikarzy z Polski i z zagranicy zajęło z góry upatrzone miejsce, by dopaść i nakłonić do wypowiedzi przyjeżdżające z Pyrzo-wic VIP-y. Biuro Ochrony Rządu w zapale ochrony najważniejszej osoby w państwie żądało nawet od gości kongresu... numeru PESEL i imienia ojca. Kogo to oburzało - mógł się nie doczekać widoku tylu premierów obecnych i byłych - oraz ministrów, komisarzy unijnych, prezesów największych firm europejskich i polskich oraz krajowych instytucji finansowych. Radzili wczoraj głównie o zagrożeniach dla klimatu oraz kryzysie finansowym. O tym, że mądrego dziś na kryzys nie ma, a guru ekonomii ważą słowa i zmieniają zdanie, a czasem i oblicze, świadczył przykład Leszka Balcerowicza: szeroko uśmiechnięty, przywołujący fotoreporterów do robienia zdjęć sobie i dwójce ujętych za ramiona przyjaciół: Jerzego Buzka i Tadeusza Syryjczyka, niegdyś głównego doradcy premier Hanny Suchockiej. Cokolwiek przekornie dodał, że cała trójka jest z pierwszej, solidarnościowej "sieci", a nie z żadnego osławionego już "układu".

Wszystkich zgromadził wczoraj w Akademii Muzycznej pierwszy (ale nie ostatni, jak zapowiadają organizatorzy), Europejski Kongres Gospodarczy. Dlaczego Katowice? Odpowiedź była jednoznaczna: bo tu bije gospodarcze serce Polski.

- Na Śląsku powstaje 30 procent Produktu Krajowego Brutto - mówił prezydent Katowic, Piotr Uszok.

Zwrócił jednak uwagę na to, że Śląsk jest regionem z ogromnym potencjałem, gdzie ulokowało się 28 uczelni wyższych i mieszka 600 tysięcy młodych ludzi do 25 roku życia. To oni czekają na dostatnią Polskę.

- Jeśli połączy się siły rządu, samorządu i biznesu, to damy sobie radę także w kryzysowej sytuacji - zapewniał Uszok. Połączone siły najlepiej było widać na starcie kongresu, kiedy z ministrami i przyjaciółmi przyjechał premier Donald Tusk.

W auli, na oczach widowni, grzał się długo w świetle jupiterów i błyskających fleszy z Jerzym Buzkiem.

- Miałem sen, wielkie marzenie... - przypomniał potem Tusk frazy, wygłaszane wiele lat temu przez Martina Lutera Kinga. Nie zostawił czasu na domysły i dokończył przy brawach: - ...że przewodniczącym Parlamentu Europejskiego zostanie Jerzy Buzek!

Były premier zapewniał, że nic nie jest wiadome ani przesądzone - i przez cały dzień pełnił honory gospodarza, czyli przewodniczącego komitetu organizacyjnego EKG 2009.

Przemówienie Donalda Tuska było najdłuższe spośród wszystkich, czego należało się spodziewać, i oparł je na kilku etycznych przesłaniach: umiłowaniu wolności odzyskanej dwadzieścia lat temu i odpowiedzialności, która dla niego oznacza między innymi szacunek dla ludzkiego wysiłku i wypracowanego grosza.

- Byłoby cynizmem szastanie groszem publicznym, bo pochodzi on od każdego pracującego Polaka - podkreślał parokrotnie premier Tusk.

Odwoływał się również do pokory, bo, jego zdaniem, władza bez pokory może wyrządzić więcej krzywd niż zaradzić w trudnej, kryzysowej sytuacji.

Nie pominął jednak okazji, by nie stwierdzić, że wygrała jego koncepcja walki z kryzysem.

- Mówili: "Róbcie coś! Dajcie pieniądze!". Odpowiadałem: "Spokojnie". A dziś Polska, spośród rynków wschodzących, jest zaliczana do grupy krajów godnych zaufania - ocenił Tusk.

Przypomniał, że to kompetencje Jerzego Buzka sprawiły, że Polska odpowiedziała na unijne wyzwanie ratowania klimatu i zmian w energetyce - ale pakiet klimatyczno-energetyczny jest przyjazny dla gospodarki. Inwestycje energetyczne otrzymają w ciągu najbliższych czterech lat 120 mld złotych.

- Zrobiliśmy to bez awantur, przyjaźnie, kompetentnie. I wygraliśmy sprawę dla Polski - punktował opozycję Tusk.

Wiceminister gospodarki, Joanna Strzelec-Łobodzińska, podczas sesji na temat klimatu przypomniała, że do 2020 roku UE ograniczy emisję dwutlenku węgla o 20 proc., Polska - o 15 proc.

- To realne, ale trudne - oceniła wiceminister Strzelec-Łobodzińska. Kilkakrotnie przypominała, że Polska postawiła na energetykę jądrową, ale też mocno zapewniła, że bezpieczeństwo energetyczne można zapewnić dzięki najlepszej metodzie: własnym źródłom energii.

- Nasz atut to posiadanie węgla, z którego powstaje 95 proc. energii elektrycznej. Nowe technologie węglowe pozwolą nam ten atut wyzyskać - mówiła Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Motywem przewodnim wczorajszego dnia był pakiet klimatyczny - i właśnie czyste technologie węglowe promowane przez Jerzego Buzka.

Dziś w Polsce rolnicy kupują nawozy, które powstają dzięki przetworzeniu węgla na gaz, a ten - na nawóz użyźniający glebę. Prawdziwą idee fixe byłego premiera jest podziemne składowanie dwutlenku węgla, zamiast wypuszczania go do atmosfery.

- W Unii Europejskiej o finansowanie technologii CCS stara się 40 różnych konsorcjów, w tym dwa w Polsce. Komisja Europejska wybierze już w 2010 roku 12 projektów, być może 2 polskie. Gdyby to nie był dobry interes, nie byłoby tak wielu chętnych. Wybrane projekty otrzymają po 1 mld euro - zagrzewał niedowiarków Buzek.

Nie brakuje ich w bliskim europosłowi środowisku politycznym czy gospodarczym.

- Chciałbym sukcesu. Mogą jednak pojawić się problemy natury technicznej. Przed wdrożeniem obowiązku stosowania tej technologii najpierw trzeba sprawdzić, jak instalacje sprawdzają się w praktyce - pozostawał sceptyczny Janusz Steinhoff, minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka.

Dla Joanny Strzelec-Łobodzińskiej ważne jest także finansowanie takich instalacji. Obserwując ich efektywność - rząd będzie jednak wspierać także źródła czystej energii. Już wkrótce możliwe jest spełnienie wymogów Unii dotyczących udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji prądu, bo złożono już wnioski o przyłączenie 50 tys. MW nowych mocy z farm wiatrowych.

W czasach kryzysowych takie inwestycje to duże wyzwanie dla przedsiębiorców.

Zwłaszcza że, jak podkreślał prezes PKO PB, Jerzy Pruski, firmy mają kłopoty z pozyskaniem kredytów. Nie wykluczył jednak, że silne, dobrze zarządzane przedsiębiorstwa będą je otrzymywały łatwiej, bo banki wycofają się z akcji kredytowania przedsiębiorstw słabych. To jednak może pogorszyć już i tak nie najlepszą ich sytuację.

- Trzydzieści podmiotów z udziałem Skarbu Państwa uwikłało się w opcje walutowe na 1 mld złotych - wyznała Joanna Szmid, wiceminister Skarbu Państwa.

Nie obawia się ona jednak, że w dobie kryzysu i braku kredytowania przez banki zabraknie chętnych na prywatyzowane polskie firmy. W 2009 roku proces ten ma dać 12 mld złotych - głównie z branży energetycznej.

- Kiedy patrzę na premie, jakie wypłacają sobie bankowcy, uważam, że sytuacja tego sektora jest świetna - ironizował Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. Zastanawiał się, czy banki mogą się obyć bez firm, które dają im godziwie zarobić na marży od udzielanych kredytów? A w Polsce 70 proc. firm musi się obyć bez kredytów.

Ripostował natychmiast Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

- Telefon, telewizor czy laptop również wydają szumy, odciągają od czytania literatury pięknej, ale jednak nie można się bez nich obejść - mówił prezes Sobolewski.

Apelował, by Polacy wyciągnęli lekcję z kryzysu - i dawał na to recepty.

Gwiazdowski nie dał się jednak przekonać, że na dzisiejsze choroby są sprawdzone lekarstwa.

- Albert Einstein słusznie zauważył, że bieżących problemów nie można rozwiązywać za pomocą metod, które obowiązywały wtedy, kiedy problemy powstawały - mówił Sadowski.

Dyskusja o kryzysie będzie trwała także dziś.

Owoce pierwszego dnia

Śląski biznes wyłożył 1,8 mln złotych (czyli 90 proc. kosztów) na sponsorowanie Europejskiego Kongresu Gospodarczego - największej w tym roku imprezy w Europie Środkowej poświęconej kryzysowi finansowemu i wyzwaniom, które stoją przed Polską.

Już pierwszego dnia można było stwierdzić, że owoce promocji naszego regionu, która ma przyciągnąć inwestorów, są niezwykle cenne i można je zbierać.

Symboliczne było parafowanie wczoraj przez koncern RWE i Kompanię Węglową umowy powołania spółki, która przygotuje budowę nowej elektrowni węglowej na terenie byłej kopalni węgla kamiennego Piast Ruch II, dawniej KWK Czeczott, w Woli koło Pszczyny. Inwestycja - największy blok na węgiel kamienny w Polsce o mocy 800 MW i wartości 1,5 miliarda euro - jest na dziś największym prywatnym przedsięwzięciem w polskiej energetyce.

Grzegorz Pędras, wiceprezes zarządu Secus Investment, sp. z o.o. z Katowic (firma też sponsoruje kongres), liczy, że Śląsk zdobędzie inne lukratywne kontrakty, jak np.

1 mld euro na wybudowanie magazynu dwutlenku węgla czy równie wielkie fundusze unijne na nowatorskie technologie przetwarzania węgla.

- Beneficjentem takich przedsięwzięć będą nie tylko spółki węglowe czy energetyczne, ale i przedsiębiorstwa z ich otoczenia - a w konsekwencji ich pracownicy i cały region - przekonuje Pędras. Jego zdaniem, takie miasta jak Wrocław mają lepszą promocję niż Katowice, dzięki czemu przyciągają więcej inwestorów. Europejski Kongres Gospodarczy - w opinii organizatorów - ma to zmienić.

- Trzeba tworzyć obywatelski front nacisku na polityków, by szybciej reformować finanse publiczne, prywatyzować i likwidować przepisy oraz biurokrację ograniczające przedsiębiorczość - mówił wczoraj do biznesmenów prof. Leszek Balcerowicz, jeden z głównych gości Kongresu. Biznesmeni liczą, że przy okazji Kongresu uda się nie tylko tworzyć nowe alianse na rzecz rozwoju gospodarki rynkowej i sprawnego państwa, ale i załatwić konkretne sprawy.

Dzisiaj na kongresie

Akademia Muzyczna

Pakiet klimatyczny-wyzwania dla przemysłu zlokalizowanego w UE.
Europejska gospodarka w obliczu recesji - prognozy gospodarcze dla Europy środkowo-wschodniej.
Czas spowolnienia szansą dla dynamicznych przedsiębiorstw.

Hotel Qubus

Energetyka - odnawialne źródła energii (perspektywy finansowania projektów); bilans energetyczny, czyste technologie węglowe; plany inwestycyjne śląskich gmin.

Hotel Monopol

Perspektywy przemysłu motoryzacyjnego w Polsce i UE, jak zyskać w kryzysie: inwestycje, restrukturyzacje, strategiczne korekty; unijne strategie innowacji.

Śląski Urząd Wojewódzki

Koleje, drogi, lotniska, autostrady - szanse, problemy, finansowanie w ramach przygotowań do Euro 2012, gospodarka komunalna (ciepło, woda, spalarnie śmieci, drogi lokalne).

Beata Sypuła, (MU) - POLSKA Dziennik Zachodni






absinth - Czw Kwi 16, 2009 5:27 pm
frekwencja na porannej sesji "Pakiet klimatyczny – wyzwania dla przemysłu zlokalizowanego w UE" nie byla imponujaca niestety, choc sadzilem, ze wystapienie komisarza Komisji Europejskiej odpowiedzialnego za nauke i badania JanezaPotočnika powinna byc zacheta.

Po poludniu w Hotelu Monopol na sesjach Innowacyjna gospodarka Europy oraz Platformy i inicjatywy technologiczne byla juz pelna sala a i catering spoko



jacek_t83 - Pią Kwi 17, 2009 6:09 am
polecam stronę: http://eec.wnp.pl/ można ściągnąć prezentacje i są filmy z wystąpienia Tuska



maciek - Pią Kwi 17, 2009 6:48 am
Szukam info o konferencji w mediach (poza kanałem biznesowym TVN) i jakoś ich niewiele. A jak z "gwiazdami" spoza Polski, są jakieś?




jacek_t83 - Pią Kwi 17, 2009 7:53 am

Szukam info o konferencji w mediach (poza kanałem biznesowym TVN) i jakoś ich niewiele. A jak z "gwiazdami" spoza Polski, są jakieś?
a jakie info chcialbys przeczytac? bo same konferencje to nudy jak nie wiem. takie pierdolenie dla pierdolenia z ktorego nic nie wynikna. zreszta ktos to na tej konferencji powiedzial, ze nie znajdzie sie na tej konferencji recepty na kryzys czy na inne bolaczki gospodarcze, ot taki lansik absinth zauwazyl ze na konferencji o pakiecie bylo malo ludzi, bo pewnie wiekszosc wpierdzielala catering

a co do gwiazd to pojawia sie pare nazwisk jak komisarz unii czy inni tacy ale jak dla mnie to nie sa gwiazdy, jakby zaprosili dziennikarzy The Economist albo Wall Street Journal to by byly gwiazdy.

ot Buzek sobie zrobil kongres pod wybory i teraz bedzie sie mogl lansowac do europarlamentu jako ten ktory walczy o rozwoj gospodarczy Polski w UE



maciek - Pią Kwi 17, 2009 9:32 am
^ No niby tak, ale gdyby ta sama konferencja była w krakówku, czy wrocławku to przecież media srałyby informacją za informacją. No nie mam racji?

BTW, tak się zastanawiam, gdzie Ci ludzie chodzą jeść, bo jak przechodziłem w środę koło tej budy TVN CNBC Biznes a potem szedłem Jagielońską to bida, bida i brudno, brudno.



d-8 - Pią Kwi 17, 2009 10:00 am
ja myślę, że trochę przesadzacie z marudzeniem i trochę przeceniacie rolę krakówka wrocławsi.

pierwsza tak duża impreza w kato - niech się wszyscy przyzwyczajają, bo miejmy nadzieję będzie ich więcej.

i życzyłbym sobie więcej takich Buzków z ich "przedwyborczymi konferencjami" - na pewno na dobre by wyszło nam wszystkim.



maciek - Pią Kwi 17, 2009 10:48 am

ja myślę, że trochę przesadzacie z marudzeniem i trochę przeceniacie rolę krakówka wrocławsi.



Ja nie przeceniam roli, ja z doświadczenia wysnuwam wniosek, że gdyby taka konferencja odbywała się w tych "cudnych" miastach to media trochę inaczej by to przedstawiały. I nie jest to żadna teoria spisku, ale spostrzeżenie wynikające wyłącznie z obserwacji.



Kris - Pią Kwi 17, 2009 12:53 pm
Mam nadzieję, że takie konferencje będą się odbywały w Katowicach cyklicznie.

^Racja, ja również myślałem, że trochę więcej będzie w mediach o Kongresie w Katowicach.
No ale media mają teraz inny, ważniejszy temat do nadawania.
Co to kongresu to ja uważam, że ziarno zostało posiane i z czasem przyniesie pozytywne "plony" zarówno dla Katowic jak i dla całego województwa.



d-8 - Pią Kwi 17, 2009 1:35 pm

Ja nie przeceniam roli, ja z doświadczenia wysnuwam wniosek, że gdyby taka konferencja odbywała się w tych "cudnych" miastach to media trochę inaczej by to przedstawiały. .

no ok, ale ja pozwolę sobie nie zgodzić się z tym stwierdzeniem.



maciek - Pią Kwi 17, 2009 1:44 pm


no ok, ale ja pozwolę sobie nie zgodzić się z tym stwierdzeniem.


Oczywiście możesz

BTW, czy wiadomościach na TVP1 i Faktach na TVN mówiono o tym chociaż raz? Na pewno, ale nie miałem okazji oglądać TV o godzinach nadawania tego niekończącego się serialu pod tytułem "Palikot walczy z pożarem a premier nie kocha prezydenta, a ten odwzajemnia to uczucie."



Sabino Arana - Pią Kwi 17, 2009 2:01 pm
Ale pewnie ze mowili! Bylo na tvp1,tvp2,polsacie,tvnie , przemowienie Tuska na kongresie na tvp info , w tok fm mowili, specjalnie prosilem domownikow zeby sprawdzali wiadomosci. Szkoda jest tylko taka ze nie byly to jedynki,tylko 3,4 wiadomosci



Iluminator - Pią Kwi 17, 2009 2:20 pm
Pewnie było mówione na tvn24 i cnbc biznes ( http://www.tvncnbc.pl/ - można sobie obejrzeć dwa materiały) bo byli to patroni kongresu.

Dzisiaj frekwencja na sesji o transporcie była całkiem spora (kilka wolnych miejsc tylko zostało). Na tematyce finansowania przedsiębiorstw były pustki. Zajętych miejsc w sali sejmiku może było 25%. W sumie to też nic dziwnego bo jakiś szczególnie odkrywczych wniosków nie było, a większość prelegentów troszeczkę przynudzało.



absinth - Pią Kwi 17, 2009 4:06 pm

a jakie info chcialbys przeczytac? bo same konferencje to nudy jak nie wiem.

no nie wiem, imo mowoono sporo ciekawych rzeczy,
oczywiscie zalezy co kogo interesuje


ot Buzek sobie zrobil kongres pod wybory i teraz bedzie sie mogl lansowac do europarlamentu jako ten ktory walczy o rozwoj gospodarczy Polski w UE

mnie szczerze powiedziawszy intencje nie interesuja (dobrymi checiami wiadomo co jes wybrukowane0, tymczasem tu mamy konkretny efekt i to sie dla mnie liczy
jezeli tak mialyby wygladac kampoanie wyborcze w Katowicach, to ja prosze o wiecej



absinth - Pią Kwi 17, 2009 4:51 pm


niekoniecznie przyspieszy, tu juz terminarz jest w zasadzie znany:

"Budowa MCK ma ruszyć już w połowie 2010 roku i skończy się dwa lata później. Miasto zapewnia, że na inwestycję ma odpowiednie środki. Zawarło z Zarządem Województwa Śląskiego preumowę na dofinansowanie projektu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego kwotą 36 mln euro. Cała inwestycja będzie kosztować 46 mln euro."


A strofujesz innych, gdy wierza w obietnice! To cos przytoczyl, to poki co taka wlasnie obietnica do spelnienia w morzu innych, ktore jakos nie mialy szczescia.



Kris - Pią Kwi 17, 2009 7:32 pm
Ostatni dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego

W Katowicach zakończy się dziś Europejski Kongres Gospodarczy.



Wszystkie debaty w czasie Kongresu, nawet te, poświęcone kryzysowi dotyczyły budowania nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy.

W obecności Komisarza Unii do spraw energii Andrisa Piebalgsa dojdzie dziś do inauguracji programu Wiedzy i Innowacji w ramach Europejskiego Instytutu Technologicznego.

(IAR)
http://ww6.tvp.pl/6605,20090417899845.strona



Piotreq - Pią Kwi 17, 2009 10:38 pm
Lokalna impreza, wszystko po polsku. Zrobiona chyba jednak z rozmachem. I jakoś dużo ludzi sprzątających miasto ostatnio w centrum widze.

Trzeba jednak przyznać że jest to największa impreza promująca Katowice i województwo od lat.



Wit - Sob Kwi 18, 2009 1:42 am
relacja z DZ po drugim dniu



Europejski Kongres Ekonomiczny: Kryzysowe wyzwania
wczoraj
Za nami drugi dzień Europejskiego Kongresu Ekonomicznego. W trakcie wczorajszych dyskusji samorządowcy z Katowic, Gliwic, Bytomia, Rybnika i Sosnowca chwalili się już dokonanymi oraz dopiero planowanymi inwestycjami, zaś przedstawiciele branży motoryzacyjnej zastanawiali się jak przełamać impas na rynku sprzedaży samochodów.

Listę analizowanych problemów uzupełniały kwestie związane z wdrażaniem pakietu klimatycznego oraz innowacyjnych technologii w przemyśle, rozwojem alternatywnych źródeł energii i walką z kryzysem.

Ta ostatnia kwestia najbardziej podgrzewała atmosferę. Mogli się o tym przekonać przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, którzy spotkali się z producentami i analitykami rynku motoryzacyjnego. Tutaj nie było już miejsca na okolicznościową kurtuazję i zachwyty nad swymi dokonaniami. Padały konkretne postulaty, argumenty i pretensje pod adresem polityków. - Podczas kongresu przedstawiliśmy argumenty, które powtarzamy już od lat. Chodzi o wadliwy, naszym zdaniem, system podatkowy oraz dopuszczanie do ruchu samochodowych wraków. Tym razem jednak to już naprawdę jest nasz krzyk rozpaczy - podkreślał Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

--------------------------------------------------------------------------------

Niemal dziewięć miliardów złotych przeznaczą w ciągu najbliższych trzech lat miasta aglomeracji górnośląskiej na inwestycje komunalne. Tylko w tym roku gminy wydają na ten cel jedną trzecią tej kwoty - to o miliard złotych więcej aniżeli Warszawa. Okazją do przedstawienie tego imponującego bilansu były wczorajsze spotkanie samorządowców podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

W panelu poświęconym inwestycjom komunalnym przedstawiciele miast aglomeracji pochwalili się tym, co już udało im się zrobić i przedstawili plany na najbliższą przyszłość. Prezydent Katowic Piotr Uszok przypomniał więc między innymi o przebudowie centrum miasta, budowie nowych siedzib Muzeum Śląskiego i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

W podobnie optymistycznych nastrojach wypowiadali się kolejni rozmówcy. Prezydent Rybnika Adam Fudali uchylił rąbka tajemnicy jak udało mu się przyciągnąć inwestorów do miasta, które jeszcze kilkanaście lat temu postrzeganego jako typowo górnicza monokultura, natomiast Zygmunt Frankiewicz z Gliwic podkreślał znaczenie, jakie dla rozwoju miasta ma dogodne położenie na skrzyżowaniu kilka szlaków komunikacyjnych, a także utworzenie tutaj specjalnej strefy ekonomicznej.

- W dużej mierze dzięki niej Gliwice postrzegane są jako miejsce sukcesu. Obecnie strefa jest już prawie zapełniona. Działa tam 60 inwestorów, którzy zatrudniają około 11 tysięcy osób, a łączna wartość zainwestowanych do tej pory środków wynosi około dwóch milionów euro - wyliczał Frankiewicz.

Sporo o pieniądzach rozmawiali też uczestnicy toczącego się równolegle w hotelu Monopol panelu poświęconego sytuacji w branży motoryzacyjnej. Na tym jednak podobieństwa się kończyły. Atmosfera w sali była gorąca, a występujący dyskutanci w żadnym razie nie zamierzali kreślić optymistycznych scenariuszy na przyszłość. Wręcz przeciwnie - podkreślali, że sytuacja jest trudna, a pomyślne wyjście z niej uzależnione od rozsądnych poczynań polityków.

- Na razie jednak Ministerstwo Finansów cierpi na rozdwojenie jaźni. Każdy departament ciągnie w swoją stronę. Resort chce generować dochody zarówno z tytułu podatku akcyzowego, jak i VAT-u. Wydaje się, że również podatek ekologiczny ma być takim kolejnym źródłem dochodu. Tak się nie da, gdzieś trzeba popuścić. Kłopot w tym, że w ministerstwie nie ma koordynacji działań. Efekt jest taki, że dochody rosną głównie na papierze - argumentował Wojciech Drzewiecki z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.

Za wprowadzeniem rozwiązań, które sprzyjać będą sprzedaży większej ilości nowych samochodów na polskim rynku zgodnie optowali też pozostali uczestnicy dyskusji. Jak podkreślali roczna sprzedaż samochodów w Polsce to około 1,3 miliona wozów - zaledwie jedną czwartą z tej liczby stanowią jednak nowe samochody. Zmiana tych proporcji jest wyzwaniem zarówno dla producentów, jak i deklarujących poparcie dla rodzimych zakładów motoryzacyjnych przedstawicieli rządu.

- Pomoc nie może jednak polegać na bezpośrednim wsparciu finansowym, lecz na stworzeniu warunków, które zachęcać będą potencjalnych nabywców do kupowania nowych samochodów. Również producenci powinni jednak wykorzystać czas kryzysu do tego, aby przygotować się do wykorzystania koniunktury, która wcześniej czy później musi się pojawić - powiedziała Grażyna Henclewska z Ministerstwa Gospodarki.

--------------------------------------------------------------------------------

Będzie więcej czystej energii

Problemy i wyzwania branży energetycznej oraz wpływ pakietu klimatycznego na gospodarkę były jednymi z głównych tematów, które poruszano wczoraj na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Na sesje zaproszono przedstawicieli najważniejszych przedsiębiorstw i instytucji branży energetycznej.

Mówili oni przede wszystkim o tym, że polską energetykę czeka wielka modernizacja - ze względu na coraz wyższe unijne wymagania dotyczące ochrony środowiska, trzeba zamykać stare bloki energetyczne i budować nowe. Do Ministerstwa Gospodarki wpłynęły zgłoszenia o chęci wybudowania w Polsce nowych elektrowni o mocy 25 tys. megawatów - to tak, jakby powstało 20-30 nowych zakładów. Wkrótce zakończy się jedna z takich inwestycji - Południowy Koncern Energetyczny finalizuje budowę nowego bloku w Elektrowni Łagisza w Będzinie.

- Blok będzie dysponował mocą 460 MW - informuje dyrektor Paweł Gniadek z Tauron Polska Energia. - Z uwagi na wysoką sprawność jednostki - emisja dwutlenku węgla do atmosfery będzie o 25 proc. niższa niż w najlepszych jednostkach wytwórczych w Polsce - dodaje.

Tylko takie elektrownie mają szansę konkurowania na unijnym rynku. Dlatego też należący do grupy Tauron PKE planuje budowę nowych bloków o łącznej mocy przekraczającej 2200 megawatów.

Korzysta przy tym nie tylko ze środków własnych, ale i ze środków funduszy ekologicznych oraz ze środków pochodzących z emisji obligacji.

Pożyteczna inicjatywa

Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego:

Kongres to kolejna okazja, by przedstawić stronie rządowej argumenty naszej branży. Powtarzamy je od lat. Niedawno ukazał się fachowy raport - trafił do wszystkich posłów, komisji sejmowych i ministerstw, które mają jakikolwiek wpływ na rozwój sytuacji na rynku sprzedaży samochodów. Oficjalnie wszyscy się z nami zgadzają, ale żadnej konkretnej reakcji na nasze argumenty nie ma. Najwyraźniej decydentom brakuje odwagi. Oni patrzą wyłącznie przez pryzmat wyborów. Tymczasem potrzeba jak najszybciej odważnych działań. Liczymy jednak, że kropla drąży skałę i w tych kategoriach traktujemy kongres. To potrzebna i pożyteczna inicjatywa.

Atuty naszego regionu

Piotr Popiel, dyrektor biura Górnośląskiego Związku Metropolitalnego:

Podczas takiego spotkania możemy przedstawić atuty naszego regionu. Są nimi przede wszystkim mieszkańcy - dobrze wykształceni i aktywni gospodarczo. Tylko u nas i w Warszawie mieszkańcy metropolii stanowią ponad 50 procent ogółu ludności województwa. Znaczny odsetek z nich to osoby poniżej 30 roku życia. W rankingu atrakcyjności inwestycyjnej regionu zajmujemy pierwsze miejsce w Polsce. Na naszą korzyść przemawia rozwinięty system transportu, zarówno w obrębie samej aglomeracji, jak i wyprowadzającego na zewnątrz. W tym roku gminy przeznaczą na inwestycje komunalne ponad trzy miliardy złotych.

Potrzebne jest centrum

Tomasz Raczyński, prezes Kolporter Expo:

Chciałem pogratulować twórcom Europejskiego Kongresu Gospodarczego pomysłu oraz sprawnej organizacji imprezy. Działam w pokrewnej branży i wiem, jakiego wysiłku wymaga przygotowanie takiego przedsięwzięcia. Mam jedynie wrażenie, że na razie Katowice nie są dobrze przygotowane do przyjmowania aż tylu gości. Brakuje parkingów, a przede wszystkim centrum kongresowego z prawdziwego zdarzenia. Jestem przekonany, że gminy z aglomeracji śląskiej muszą lepiej ze sobą współpracować - jeśli w Sosnowcu mamy centrum targowe na miarę europejską, to w Katowicach, zgodnie z deklaracjami władz miasta, powinno powstać centrum kongresowe.

Pozyskaliśmy fundusze

Prof. Maria Orłowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego:

Rząd uchwalił Krajowy Program Strategicznych Badań i Rozwoju. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju już w tym roku pełną parą uruchamia badania związane z czystą energią, węglem i energią pozyskiwaną z odnawialnych źródeł. Ze strukturalnych funduszy, które rząd pozyskuje na niebywałą skalę - mamy bezprecedensowe finansowanie nauki ze środków unijnych. Będziemy te pieniądze kierować tam, gdzie są spodziewane najlepsze rozwiązania i przełożą się one na innowacyjną gospodarkę. Jestem przekonana, że fundusze strukturalne przeznaczone na badania w pełni wykorzystamy.

Michał Wroński, (MU) - POLSKA Dziennik Zachodni

http://katowice.naszemiasto.pl/wydarzenia/987884.html



jacek_t83 - Sob Kwi 18, 2009 3:51 pm

a jakie info chcialbys przeczytac? bo same konferencje to nudy jak nie wiem.

no nie wiem, imo mowoono sporo ciekawych rzeczy,
oczywiscie zalezy co kogo interesuje

mnie szczerze powiedziawszy intencje nie interesuja (dobrymi checiami wiadomo co jes wybrukowane0, tymczasem tu mamy konkretny efekt i to sie dla mnie liczy
jezeli tak mialyby wygladac kampoanie wyborcze w Katowicach, to ja prosze o wiecej



Siny Knur - Sob Kwi 18, 2009 6:35 pm
piotreq: Impreza rzeczywiście 'polska', tu nie ma dwóch zdań. Na panelach były jednak symultanki, całkiem porządnej jakości tłumaczenie // sprawdzałem.



maciek - Pon Kwi 20, 2009 6:42 am
Czyli o EIT nic nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że UJ dostanie 200mln na budowę nowego centrum biotechnologii z budżetu (tak przypuszczam, bo nie podali skąd). Takie info podali dziś w Wiadomościach na TVP1.



Iluminator - Pon Kwi 20, 2009 8:09 am

piotreq: Impreza rzeczywiście 'polska', tu nie ma dwóch zdań. Na panelach były jednak symultanki, całkiem porządnej jakości tłumaczenie // sprawdzałem.

Niektóre debaty w dużej części były w obcych językach.



Kolo Colo - Pon Kwi 20, 2009 3:21 pm

Wiadomo natomiast, że UJ dostanie 200mln na budowę nowego centrum biotechnologii z budżetu (tak przypuszczam, bo nie podali skąd).

Ze środków UE: http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/ht ... 2110115384



caterina - Czw Kwi 23, 2009 9:04 pm
w najnowszej Polityce jest artykuł podsumowujacy Kongres Gospodarczy w Kato



Wit - Pią Gru 18, 2009 8:55 pm


Wiosną 2010 roku Śląsk znowu będzie gospodarczą stolicą Europy
Znamy datę Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2010

Na trzy wiosenne dni, pomiędzy 14. a 16. kwietnia 2010 roku do Katowic przyjadą europejscy politycy, naukowcy i szefowie największych korporacji. Druga odsłona Europejskiego Kongresu Gospodarczego ma zgromadzić blisko dwa razy więcej uczestników.
Tematem przewodnim EEC 2010 będzie Pakiet Klimatyczny i konsekwencje jego wdrożenia dla państw europejskich.

- Pakiet Klimatyczny to bez wątpienia krok milowy w kwestii ochrony środowiska. Nałożenie ograniczeń, głównie w odniesieniu do emisji CO2, powoduje jednak natychmiastowe i daleko idące konsekwencje dla gospodarek krajów członkowskich i ich konkurencyjności. Jak ją utrzymać i zwiększać? Między innymi na to pytanie będziemy starali się odpowiedzieć podczas kwietniowego Kongresu - powiedział Wojciech Kuśpik, Prezes Grupy PTWP SA, która organizuje Kongres.

Podczas trzydniowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2010 (EEC 2010) politycy, ekonomiści i przedsiębiorcy w trakcie 14 tematycznie zróżnicowanych sesji dyskutować będą ponadto o głównych wyzwaniach i szansach Europy w najbliższych latach w tym o nowym ładzie gospodarczym jako efekcie kryzysu gospodarczego. Europejski Kongres Gospodarczy 2010 będzie jedną z największych imprez tego typu w Europie Środkowej. Pod względem skali, rangi i istoty przedsięwzięcia porównać go można z Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Już podczas pierwszej odsłony EEC, w kwietniu 2009 roku w gronie jego uczestników znaleźli się premier Donald Tusk, komisarze europejscy Andris Piebalgs, odpowiadający za politykę energetyczną, Janez Potočnik, odpowiadający za badania i rozwój czy Danuta HĂźbner koordynująca działania unijne w zakresie polityki regionalnej. Ponadto w EEC 2009 udział wzięli zarządzający największymi europejskimi koncernami, a także liczni przedstawiciele rządu, w tym kilkunastu ministrów. Pierwszy Europejski Kongres Gospodarczy otworzył w multimedialnym wystąpieniu JosĂŠ Manuel Barroso - Przewodniczący Komisji Europejskiej.

Przyszłoroczny Kongres ma zgromadzić ponad 3500 uczestników. Obradować będą w budynku Akademii Muzycznej w Katowicach, Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, hotelach Qubus i Monopol oraz w budynku Biuro Centrum.

- EEC 2010 będzie po raz kolejny wydarzeniem o ogromnym znaczeniu dla Górnego Śląska. Impreza tej rangi oznacza prestiż i odkrycie regionu oraz jego stolicy dla różnych grup interesariuszy, w tym świata biznesu - dodał Wojciech Kuśpik.

Organizatorem Kongresu jest Grupa PTWP SA. wydawca m.in. miesięcznika Nowy Przemysł oraz właściciel portalu WNP.pl. Współorganizatorami Kongresu są Województwo Śląskie, Górnośląski Związek Metropolitalny oraz Miasto Katowice. Honorowym przewodniczącym komitetu organizacyjnego Kongresu został Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Więcej informacji o Europejskim Kongresie Gospodarczym 2010 można znaleźć pod adresem www.eec2010.eu

http://www.mmsilesia.pl/8624/2009/12/18 ... anged=true




salutuj - Sob Gru 19, 2009 8:29 pm
a potem i tak krakowek będzie koordynowal poklosie



Wit - Sob Kwi 10, 2010 12:29 pm
Kongres Gospodarczy i manifestacja górników odwołane
purz, pap2010-04-10, ostatnia aktualizacja 2010-04-10 14:11

W związku z katastrofą prezydenckiego samolotu organizatorzy II Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który miał rozpocząć się w najbliższą środę w Katowicach, zdecydowani o odwołaniu tej imprezy. Kongres będzie zorganizowany w innym terminie.
Jak dowiedziała się PAP w śląsko-dąbrowskiej Solidarności, nie odbędzie się również manifestacja górniczych central związkowych, zapowiadana wcześniej na dzień inauguracji kongresu, 14 kwietnia.

Organizatorzy kongresu - jak napisał w oświadczeniu jego pomysłodawca, Wojciech Kuśpik - zdecydowali o jego przeniesieniu na inny termin "wobec bezmiaru dramatu, zarówno w wymiarze ludzkim jak i Państwa Polskiego, a także z szacunku do czasu, w którym wszystkim Polakom będzie towarzyszyć żal po stracie tak wielu znakomitych rodaków - osób ważnych dla Rzeczpospolitej".

Źródło: Katowice.Gazeta.pl

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... olane.html



Wit - Czw Kwi 22, 2010 6:02 pm
NOWA DATA EUROPEJSKIEGO KONGRESU GOSPODARCZEGO
eec2010.eu, 2010-04-22 10:46

Europejski Kongres Gospodarczy 2010 odbędzie się między 31 maja a 2 czerwca 2010 roku w Katowicach. Wydarzenie pierwotnie zaplanowane na kwiecień br. zostało przełożone ze względu na tragedię w Smoleńsku. Formuła i charakter Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2010 pozostają niezmienne.

Katastrofa rządowego samolotu miała miejsce na cztery dni przed planowanym rozpoczęciem Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2010. Swój udział w imprezie zadeklarowało wtedy blisko pięć tysięcy uczestników - reprezentanci rządu, goście z zagranicy, naukowcy, biznesmeni oraz przedstawiciele mediów.

- Wobec narodowej tragedii stanęliśmy przed dylematem, czy Europejski Kongres Gospodarczy 2010 powinien się odbyć, a jeśli tak, to kiedy? Szanując czas, w którym wszyscy odczuwamy żal po stracie tak wielu osób ważnych dla Rzeczypospolitej, postanowiliśmy podjąć się zorganizowania Kongresu w nowym terminie – mówi Wojciech Kuśpik, inicjator EEC, Prezes Grupy PTWP SA. – Olbrzymie zainteresowanie, z jakim spotkała się już na etapie zapowiedzi druga edycja tego wydarzenia przekonuje, jak rzeczywista i pilna jest potrzeba dyskusji m. in. na tematy związane z tworzącym się nowym europejskim ładem gospodarczym, przyszłością Europy i perspektywami jej rozwoju.

Europejski Kongres Gospodarczy 2010 to kilkadziesiąt sesji i debat panelowych, w których weźmie udział blisko 700 prelegentów. Zagadnienia obejmą problemy gospodarcze i polityczne, wyzwania stojące przed Polską i Europą, priorytety prezydencji Polski w Unii Europejskiej, znaczenie innowacyjności w gospodarce oraz Pakiet
Klimatyczny i konsekwencje jego wdrożenia dla państw europejskich.

- Jako organizatorzy Kongresu, możemy zapewnić, że zarówno władze Katowic, jak i pozostali współorganizatorzy zjednoczyli siły, aby raz jeszcze przygotować miasto na przyjęcie tak dużej liczby osób. Charakter i tematyka Europejskiego Kongresu Gospodarczego pozostają niezmienione, zmienia się jedynie jego data – dodaje Wojciech Kuśpik.

Na Europejski Kongres Gospodarczy 2010, który objął patronatem Przewodniczący Komisji Europejskiej JosĂŠ Manuel Barroso, przybędą przedstawiciele polskiego rządu, zagraniczne delegacje, a także reprezentanci największych polskich, europejskich oraz światowych firm
i instytucji.

Więcej informacji o Europejskim Kongresie Gospodarczym 2010 można znaleźć pod adresem www.eec2010.eu

http://www.tvs.pl/informacje/23773/



kiwele - Czw Kwi 22, 2010 6:25 pm
Dodatkowy miesiac z okladem czasu, ktory spadl niespodziewanie z nieba, to okazja dla wszystkich, by lepiej przygotowac ten Kongres.
Logicznie, w programie Kongresu, w ramach imprez, uroczystosci towarzyszacych powinno byc przewidziane wmurowanie kamienia wegielnego pod Miedzynarodowe Centrum Kongresowe przy Spodku.

NB. Czy te zapowiedziane 5 tysiecy uczestnikow Kongresu, baza hotelowa i pojemnosc sal w ktorych maja sie odbywac obrady sa wzajemnie kompatybilne?



krochmal - Czw Kwi 22, 2010 7:09 pm
Czy twoje porównania nie są nazbyt dosłowne.



kiwele - Czw Kwi 22, 2010 7:37 pm

Czy twoje porównania nie są nazbyt dosłowne.

??



SPUTNIK - Czw Kwi 22, 2010 9:53 pm
Dodatkowy miesiac z okladem czasu, ktory spadl niespodziewanie z nieba



kiwele - Pią Kwi 23, 2010 12:03 am
Aa, ciekawe... A ja juz myslalem, ze krochmal uwaza, ze tych uczestnikow i bazy hotelowej to nie nalezy brac doslownie, bo albo miazdzaca wiekszosc uczestnikow to beda nasi z miasta albo ze to dodawano uczestnikow z poszczegolnych konferencji i ze te 5 tysiecy uczestnikow to spodziewana suma obecnosci osob na wszystkich konferencjach EKG.
Bogiem a prawda, iluz to uczestnikow pomiesci sie w salkach hotelowych, czy tez w salach Akademii Muzycznej i Galerii Sztuki zanim nie zostanie wybudowane MCK?
Stad tez ta propozycja postawienia kamienia wegielnego dla MCK jeszcze w czasie trwania EKG, wzmiankowana w poprzednim poscie, tez nie spadla z nieba.

NB. Na pewno gdzies dolicze sie do uczestnikow, bo w tym czasie powinienem juz byc obecny w Katowicach.



kickut - Pon Maj 31, 2010 12:27 pm


Najważniejsze wydarzenia towarzyszące na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2010

Już po raz drugi Katowice, za sprawą Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2010, staną się najważniejszym miejscem dyskusji i spotkań biznesowych w Europie. Liczne panele, znamienici goście, ale także imprezy towarzyszące poświęcone różnym dziedzinom gospodarki sprawią, że przez trzy dni stolica Górnego Śląska będzie w centrum zainteresowania Polaków i Europejczyków.

Do najciekawszych wydarzeń towarzyszących Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2010 zaliczyć można:

1. Wręczenie „Kryształowej Brukselki”

31 maja 2010, pierwszego dnia Kongresu, o godz. 17.30 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach odbędzie się wręczenie „Kryształowej Brukselki”, nagrody Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej.

"Kryształowa Brukselka" jest przyznawana w sześciu kategoriach: szkoły wyższe, Polska Akademia Nauk, Jednostki Badawczo Rozwojowe, duże przedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz nagroda indywidualna.

1. Wspólnoty Wiedzy i Innowacji

Wspólnota Wiedzy i Innowacji to międzynarodowe porozumienie uczelni, instytutów i firm koordynowane przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii, a także kluczowy program dla przyszłości polskiej i europejskiej energetyki. Gościem specjalnym sesji poświęconej Wspólnocie będzie GĂŠrard de Nazelle, dyrektor Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) z siedzibą w Budapeszcie. Sesja ta odbędzie się we wtorek, 1 czerwca o godz. 9.00 w katowickim Hotelu Qubus.

1. Wręczenie wyróżnień laureatom konkursu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

We wtorek, 1 czerwca 2010, drugiego dnia Kongresu o godz. 18.30 w hotelu Qubus, zostaną wręczone wyróżnienia laureatom konkursu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w kategoriach „Innowacyjny projekt” oraz „Efektywny przedsiębiorca”. Celem konkursu jest popularyzacja nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań w biznesie poprzez promowanie projektów, które otrzymały za pośrednictwem PARP dofinansowanie na projekty realizowane z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

1. Inauguracja Sieci Współpracy i Przedsiębiorców „Łowcy Biznesu”

Inauguracja Sieci Współpracy i Przedsiębiorców „Łowcy Biznesu”, której zadaniem będzie skutecznie przyciąganie inwestorów, kojarzenie ich ze sobą i z przedsiębiorcami oraz zachęcanie inwestorów do lokowania swoich wolnych środków finansowych w mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, odbędzie się we wtorek, 1 czerwca o godz. 15.30 w budynku Biuro Centrum.

1. Europejskie Forum Młodych – gospodarka, demokracja, polityka

Ekonomiczne Forum Młodych to najnowsza inicjatywa Forum Młodych Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach-inicjatora szerokiej współpracy między organizacjami młodych w województwie śląskim. Pierwsza sesja Forum odbędzie się we wtorek 1 czerwca o godz. 9.30 w Akademii Ekonomicznej. Druga sesja odbędzie się tego samego dnia o godz. 13.30 w Regionalnej Izbie Gospodarczej.

1. Polsko-Czeskie Spotkanie Gospodarcze

Zaplanowane na wtorek, 1 czerwca na godz. 16.30 w Śląskim Biurze Ambasady Republiki Czeskiej w Polsce, Polsko-Czeskie Spotkanie Gospodarcze będzie miejscem debaty dotyczącej współpracy polsko-czeskiej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, infrastruktury transportowej, ochrony środowiska czy rozwiązań logistycznych.

1. Prezentacja atrakcyjności inwestycyjnej województwa śląskiego

Bogusław Śmigielski, Marszałek Województwa Śląskiego oraz niemal wszyscy prezydenci śląskich miast we wtorek, 1 czerwca o godz. 9.00 w Galerii Rondo Sztuki przedstawią uczestnikom Kongresu atuty regionu oraz projekty poszczególnych miast w formie ofert dla partnerów prywatnych.

***

- Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy to 60 sesji tematycznych, ponad 4000 gości, 700 panelistów oraz szereg imprez towarzyszących, spotkania biznesowe, kuluarowe, bankiety, kongresowa kawiarnia – wszystko to sprawi, że tętnić życiem będą areny Kongresu i całe Katowice – mówi Wojciech Kuśpik, Prezes Grupy PTWP SA, inicjator EEC. – Jestem także pewien, że wielość i różnorodność spotkań zagwarantuje nie tylko niezwykle wysoki poziom dyskusji, ale także konkretne decyzje wpływające na codzienne życie Europejczyków.

II Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress - EEC) pod patronatem JosĂŠ Manuela Barroso, Przewodniczącego Komisji Europejskiej rozpocznie się już w poniedziałek, 31 maja br. w Katowicach.

Wśród potwierdzonych gości Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2010 są m.in. Minister, Członek Rady Ministrów, Szef Zespołu Doradców Strategicznych Premiera Michał Boni, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, Komisarz UE ds. Polityki Regionalnej Johannes Hahn, Marszałek Sejmu RP, p.o. Prezydenta RP Bronisław Komorowski, Komisarz UE ds. Budżetu i Programowania Finansowego Janusz Lewandowski, Wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, Minister Finansów Jacek Rostowski oraz Prezydent RP w latach 1990-1995 Lech Wałęsa.

Dedykowane wystąpienia multimedialne w poszczególnych sesjach Kongresu zaplanowali Komisarz UE ds. Klimatu Connie Hedegaard, Komisarz UE ds. Energii GĂźnther Oettinger oraz Komisarz UE ds. Środowiska Janez Potocˇnik.

Wśród polityków i ekonomistów, przedstawicieli biznesu i nauki, którzy przyjadą na katowicki Europejski Kongres Gospodarczy, znajdują się również m.in.: Pełnomocnik Rządu Słowacji do Spraw Euro Igor BarĂĄt, były Prezes Rady Ministrów Jan Krzysztof Bielecki, Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, Minister Środowiska Andrzej Kraszewski, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka, a także menedżerowie światowych korporacji – Wiceprezes Signal Iduna Group Wolfgang Fauter, Chief Executive for Europe Hitachi Stephen Gomersall, Chief Executive for Europe w ING Group Cesar Gonzalez-Bueno oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej Kulczyk Investments Jan Kulczyk.

http://biznes.onet.pl/najwazniejsze-wydarzenia-towarzyszace-na-europejsk,18493,3232588,3196370,168,1,news-detal

Dodam tylko, że na onecie wyodrębniono całą zakładkę dotyczącą kongresu.



jacek_t83 - Pon Maj 31, 2010 1:57 pm
http://biznes.onet.pl/wideo/klip.html#6852876,c=11



maciek - Pon Maj 31, 2010 2:45 pm
Pan Uszok świetnie wypadł. Wspomina też o zielonych Katowicach. Brawo, panie Uszok.



koniaq - Pon Maj 31, 2010 3:26 pm
opowiadaja bzdury z tym przemyslem ciezkim. Juz teraz w gospodarce miasta dominują uslugi .



Bartek - Pon Maj 31, 2010 3:35 pm
Mnie najbardziej rozwalił tekst dziennikarza że przed przyjazdem do Katowic koledzy ostrzegali go żeby nie zabierał białych koszul..
Jak widać koledzy dziennikarza muszą mieć niezłe kompleksy



Wit - Pon Maj 31, 2010 3:37 pm
EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY JUŻ JUTRO
Adam Sierak, 2010-05-30 20:51

Unijny Komisarz przybył na Śląsk nie tylko, by oglądać domy powodzian. Jutro weźmie udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym, który już po raz drugi odbędzie się w Katowicach. Cztery tysiące uczestników przez 3 dni będzie dyskutować o gospodarczych wyzwaniach współczesnego świata. To największa taka impreza w tym roku w tej części Europy.

Już jutro wszystko musi być przygotowane koncertowo. Z jeszcze większym rozmachem niż przed rokiem. - W zeszłym roku stały tutaj dwa małe ekrany 4-metrowe. W tym roku mamy jeden duży, zblendowane dwa projektory za pomocą
odpowiedniego procesora, który będzie nadawał jedno duże tło - opowiada Rafał Pisarzowski, który przygotowuje Kongres. Wydarzenia ostatnich dwóch miesięcy i ich wpływ na gospodarkę - to między innymi o nich będą debatować uczestnicy kongresu. - Mamy nowy temat, jak na przykład wpływ katastrof naturalnych na lotnictwo, bo przecież też zmagaliśmy się z pyłem - informuje Marta Stach, rzecznik prasowy Kongresu.

Po zeszłorocznym sukcesie Europejskiego Kongresu Gospodarczego swoją obecność na drugiej edycji zapowiedziało już cztery tysiące gości. W pierwszym rzędzie, koło przewodniczącego Europejskiego Parlamentu Jerzego Buzka, zasiądą marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz były prezydent Lech Wałęsa. Unię Europejską reprezentować będzie dwóch komisarzy. Imprezie patronuje Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej. Czy tym razem Europejski Kongres Gospodarczy przyciągnie premiera Donalda Tuska będzie wiadomo dopiero jutro. A to, że Kongres działa jak magnes, wiedzą w Katowicach. - Przyciąga turystów biznesowych - oni przyjeżdżają tu w konkretnym celu, ale przy okazji poznają nasze miasto - uważa Waldemar Bojarun, UM w Katowicach.

Choć dyskusje mają dotyczyć problemów globalnych, to właśnie Śląsk na organizacji Kongresu może ugrać najwięcej - twierdzi ekonomista Andrzej Barczak. - Najcenniejszym towarem dzisiaj jest informacja. Informacja o warunkach, o ludziach - oni się wszyscy spotykają, nie tylko w sposób formalny na sesjach, ale także w sposób nieformalny. Bo nie jest tajemnicą, że część gości przyjeżdża tu z konkretną misją - znalezienia miejsca pod nowe inwestycje. A tych region potrzebuje jak powietrza. W ciągu najbliższych 15-u lat wiele z fedrujących dziś kopalń ma być zamkniętych. - Należy się zastanowić w jakim kierunku powinien się rozwijać region i cały kraj. Czy akurat taki Kongres udzieli odpowiedzi na to pytanie - trudno powiedzieć - stwierdza Maria Trepińska, publicystka.

Jeśli nie odpowiedzi, to na pewno będzie można się tu spodziewać ważnych pytań o kondycję i przyszłość regionu w kraju w samym centrum Europy.

http://www.tvs.pl/informacje/25178/

W Katowicach rozpoczął się drugi Europejski Kongres Gospodarczy

- Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy to 60 sesji tematycznych, ponad 4000 gości, 700 panelistów oraz szereg imprez towarzyszących - mówi Wojciech Kuśpik, inicjator EEC. Trwa nasza relacja MoDO.

Pakiet Klimatyczny, Europejska Wspólnota Energetyczna, innowacyjna, oparta na wiedzy gospodarka Europy, kryzys finansowy i strategia UE 2020 – to główne tematy rozpoczynającej się dziś największej debaty gospodarczej w Europie Środkowej i Wschodniej.

- Katowice to dobre miejsce, by mówić o sprawach ważnych dla gospodarki. Kongres to ważne wydarzenie, posiadające również walor świeżości. Jestem przekonany, że będzie się on odbywał z powodzeniem w trakcie kolejnych lat. - powiedział marszałek Bronisław Komorowski. - Chcemy, by Polska była najlepszym miejscem do inwestowania w Europie. Byłem właśnie w dawnej Hucie Katowice. Tam widać wprowadzanie nowych technologii, widać budowanie z myślą o biznesie, jak również o pracownikach i regionie. (…) musi dodawać optymizmu fakt, iż do niedawna Polska była jedyną "zieloną wyspą" w czasie kryzysu - dodał.

Tematyka Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2010 obejmie analizę najważniejszych problemów globalnej gospodarki, a w szczególności ekonomiczne i cywilizacyjne wyzwania stojące przed Europą i Polską. Wśród licznych debat, jakie odbędą się między 31 maja a 2 czerwca br. w Katowicach, nie zabraknie dyskusji o Pakiecie Klimatycznym, bezpieczeństwie energetycznym i Europejskiej Wspólnocie Energetycznej.

Uczestnicy Kongresu będą dyskutować o problemach walki ze zmianami klimatu w aspekcie ich wpływu na konkurencyjność gospodarki.

Omówione zostaną również tematy związane z kryzysem finansowym, reakcją krajów UE wobec globalnej zapaści, tworzeniem nowego ładu instytucjonalnego oraz unijnej waluty w Europie i w Polsce.

Wśród zagadnień o istotnym znaczeniu wskazać należy również kwestię innowacyjności i współpracy nauki z przemysłem. Podczas EEC 2010 promowany będzie model współpracy pomiędzy ośrodkami badawczymi, uczelniami i przedsiębiorcami „Wspólnoty Wiedzy i Innowacji”. Uczestnicy Kongresu wyznaczą priorytety nowoczesności i omówią strategię UE w obszarze innowacji. Będą też mówić o wykorzystaniu funduszy europejskich w Polsce i perspektywie finansowej na lata 2014-2020.

EEC 2010 od kuchni:

O bezpieczeństwo uczestników kongresu dba grupa specjalnie wyselekcjonowanych 100 ochroniarzy. Do dyspozycji prelegentów oddane zostaną także luksusowe limuzyny oraz busy, które zapewnią transport uczestników na poszczególne sesje.

Do Katowic przyjechało blisko 300 przedstawicieli mediów, również spoza kraju. W dobrych hotelach na terenie Katowic już od kilku dni nie ma wolnych miejsc.

Uczestnicy EEC 2010 obradować będą w ośmiu lokalizacjach: w budynku Akademii Muzycznej w Katowicach, Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, Regionalnej Izbie Gospodarczej, hotelach Qubus, Monopol i Angelo oraz w budynkach Biuro Centrum oraz Euro Centrum Parku Naukowo Technologicznego. Specjalnie dla gości EEC w atrium wieżowca Altus powstanie także kongresowa kawiarnia.

Na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2010 nie zabraknie najważniejszych przedstawicieli biznesu. W Katowicach pojawią się reprezentanci firm zaliczanych do 100 największych w tej części Europy.

http://www.mmsilesia.pl/10570/2010/5/31 ... anged=true



maciek - Pon Maj 31, 2010 4:47 pm

opowiadaja bzdury z tym przemyslem ciezkim. Juz teraz w gospodarce miasta dominują uslugi .

To fakt, na każdej ulicy mamy minimum jednego fryzjera, albo dentystę (stomatołki)



absinth - Pon Maj 31, 2010 5:27 pm
wypadl naprawde dobrze.

za to troche rozbawil mnie ten dziennikarz pytajac o dochodowosc inwestycji wspolfinansowanych z funduszy europejskich. Zasada jest, ze wsparcie uzyskuja te inwestycje, ktorych wskazniki rentownosci w wariancie bez dotacji sa na minusie, zas w wariancie dotacyjnym wskazniki wahaja sie w okolicach zera. Ogolnie smutna jest maniera dziennikarzy gospodarczych skupiania sie jedynie lub przynajmniej glownie na finansowym a nie ekonomicznym aspekcie inwestycji publicznych czy tez zarzadzania jednostakami publicznymi.



Iluminator - Wto Cze 01, 2010 6:34 am
Niby tak, a niby nie. Teraz patrząc na budowę stadionów w kraju warto się zastanowić ile będzie nas kosztować utrzymanie takiej infrastruktury po euro i czy jest możliwość aby już na poziomie tej inwestycji wyjść chociaż na zero.

Kolejna sprawa jest taka, że o wiele bardziej skomplikowaną sprawą jest ocenić całą wartość dodaną związaną z daną inwestycją, niż podliczyć przychody i koszty. Podatnik ma prawo wiedzieć ile się wydaje w jego imieniu.



Wit - Wto Cze 01, 2010 6:45 am
Katowice polskim Davos? Nie da się już ignorować Śląska
Tomasz Głogowski 2010-05-31, ostatnia aktualizacja 2010-05-31 22:22:46.0



W Polsce są tylko dwa spotkania gospodarcze wielkiego kalibru. Pierwsze to Krynica, drugie Katowice. Czy rozpoczęty w poniedziałek II Europejski Kongres Gospodarczy ma szansę stać się polskim Davos?

Ponad 4 tys. gości, 600 ekspertów i trzy dni intensywnych obrad oraz konferencji. Kongres, nad którym patronat objął Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej, otworzył w poniedziałek marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Stwierdził, że trzeba zrobić wszystko, aby Polska była najlepszym miejscem do inwestowania w Europie. - Byłem właśnie w dawnej Hucie Katowice. Tam widać wprowadzanie nowych technologii, widać budowanie z myślą o biznesie, o pracownikach i regionie - przywitał gości marszałek, dodając, że będzie opowiadał się za kontynuowaniem reformy finansów publicznych i wspieraniem prywatyzacji.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło też Jerzego Buzka, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który podkreślał, że podczas kongresu najważniejsza będzie odpowiedź na pytanie, jak powinna w przyszłym roku wyglądać polska prezydencja w Unii Europejskiej, a także Lecha Wałęsy, który w swoim stylu "rewolucjonisty", jak sam go określił, zaapelował o zmianę myślenia. - Tak, by Unia nie była nastawiona tylko na najlepszych, ale też średniaków i spóźnionych - mówił Wałęsa.

Wystąpienia inauguracyjne mieli również: Michał Boni, członek Rady Ministrów, Johannes Hahn, komisarz UE ds. polityki regionalnej, Janusz Lewandowski, unijny komisarz ds. budżetu, oraz ministrowie gospodarki Waldemar Pawlak i finansów Jacek Rostowski.

Już sama lista VIP-ów, którzy dotarli do Katowic, spowodowała, że zaczęto zastanawiać się, czy aby nasz kongres nie odbierze Krynicy-Zdrój, gdzie od 19 lat odbywają się spotkania gospodarcze, miana "polskiego Davos"? - Nie zamierzamy rywalizować z Krynicą, bo tamtejsze spotkania mają nieco inny, bardziej ekonomiczny charakter - uśmiecha się Wojciech Kuśpik, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości, współorganizatora katowickiego kongresu. Przyznaje jednak, że już w zeszłym roku - po pierwszym kongresie zorganizowanym w Katowicach - biznesmeni zaczęli zapewniać go, że w Polsce są już tylko dwa spotkania gospodarcze wielkiego kalibru. Pierwsze to Krynica, drugie Katowice! - Nie da się już ignorować Śląska, bo po Warszawie to wciąż najważniejszy gospodarczo region w kraju - mówi prezes Kuśpik.

Jednocześnie przypomina, że spośród 4 tys. gości zaproszonych do Katowic przynajmniej połowa to przedsiębiorcy, menedżerowie i politycy, którzy naprawdę decydują o inwestycjach i gospodarce. - To od nich zależy, gdzie powstanie jakaś fabryka, i jeżeli przekonają się do nas, to możemy tylko na tym skorzystać - mówi prezes Kuśpik.

Jan Olbrycht, kiedyś marszałek województwa, dziś eurodeputowany, mówi, że Katowicom trudno będzie walczyć z Krynicą pod względem pięknego krajobrazu i walorów turystycznych. Dodaje, że dzięki temu unikniemy przynajmniej podejrzeń, że goście przyjeżdżają do nas na wakacje, a nie po to, by naprawdę dyskutować o gospodarce i Unii Europejskiej. - Ten kongres pokazuje, że mają sens takie inwestycje jak budowa w Katowicach centrum kongresowego z prawdziwego zdarzenia - mówi Olbrycht i dodaje, że impreza może też poprawić samoocenę mieszkańców regionu. - Trudno, żebyśmy nie byli dumni z faktu, że to właśnie do nas, a nie gdzie indziej przyjeżdżają takie osobowości - mówi Olbrycht.

Choć kongres nastawiony jest na wielką politykę i gospodarkę, to podczas trzech dni obrad nie zabraknie też tematów dotyczących bezpośrednio Śląska i Zagłębia. Zaplanowano bowiem dyskusje o metropolii, transporcie, górnictwie czy problemach energetyki i hutnictwa. - Bardzo zmieniamy wizerunek naszego regionu, choć - jak wszystko - ten proces też potrzebuje czasu. Ale pamiętam, jak jeszcze 10 lat temu pojechaliśmy na Expo do Hanoweru. Tamtejsza Polonia, ale i Niemcy spodziewali się, że będziemy prezentować tradycyjnego chłopa z furmanką, a my przywieźliśmy ze sobą Camerę Silesia, studentów ASP i uliczne happeningi. Zrobiliśmy ogromne wrażenie, które trwa tak naprawdę do dziś - mówi Tadeusz Donocik, szef Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.




http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... laska.html



Wit - Czw Cze 03, 2010 11:04 am
Zakończył się II Europejski Kongres Gospodarczy

Wczoraj 18:29:35

4 tys. uczestników, w tym 700 panelistów, biorących udział w 60 tematycznych sesjach zgromadził zakończony w środę II Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Była to największa impreza gospodarcza w tej części Europy.
Od poniedziałku podczas trzech kongresowych dni w 10 różnych miejscach Katowic odbywały się debaty, sesje, a także liczne imprezy towarzyszące. Wydarzenia i tematy z Kongresu relacjonowało ponad 300 przedstawicieli mediów.

- To były trzy dni wielu ważnych i potrzebnych debat, dyskusji i spotkań, jak np. tego z Johannesem Hahnem, komisarzem UE ds. polityki regionalnej, goszczącym w Polsce po raz pierwszy - powiedział inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, prezes Grupy PTWP SA Wojciech Kuśpik.

Kuśpik przypomniał, że do Katowic przyjechali nie tylko reprezentanci Komisji Europejskiej, ale również najważniejsi przedstawiciele polskiego rządu, największych europejskich firm, a także świata nauki i biznesu.

Organizatorzy podkreślają, że podczas Kongresu zapadły konkretne decyzje i podjęto wiążące zobowiązania. Jako przykład służyć może projekt Wspólnoty Wiedzy i Innowacji, słowa ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada dotyczące cen akcji wprowadzanego na giełdę Tauronu czy przedsięwzięcie Jana Kulczyka - powołanie inkubatora myśli i inicjatyw CEED, którego zadaniem jest promowanie Europy Środkowo-Wschodniej - wyliczał Kuśpik.

II Europejski Kongres Gospodarczy swym patronatem objął przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. W oficjalnej inauguracji Kongresu udział wzięli m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Wystąpienia inauguracyjne wygłosili również były prezydent Lech Wałęsa, szef doradców strategicznych premiera Michał Boni, komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn, komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego Janusz Lewandowski, wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz minister finansów Jacek Rostowski.

W Kongresie uczestniczyli też m.in. minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, minister środowiska Andrzej Kraszewski, minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka oraz przedstawiciele największych firm wszystkich sektorów gospodarki.

Obok licznych debat, podczas Kongresu odbyło się wiele imprez towarzyszących, m.in. wręczenie Kryształowej Brukselki, wyróżnień dla laureatów konkursu organizowanego przez PARP, a także szereg konferencji prasowych.

Organizatorem Kongresu jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. miesięcznika Nowy Przemysł oraz portalu WNP.pl. Współorganizatorami Kongresu są: Województwo Śląskie, Górnośląski Związek Metropolitarny oraz Miasto Katowice.

http://www.katowice.naszemiasto.pl/arty ... ,id,t.html

EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY 2010 – PODSUMOWANIE PIERWSZEGO DNIA
eec2010.eu, 2010-05-31 20:06

W poniedziałek, 31 maja br., rozpoczął się w Katowicach II Europejski Kongres Gospodarczy. Największą konferencję biznesową w Europie Środkowej pod patronatem JosĂŠ Manuela Barroso, zainaugurowali m.in.: Bronisław Komorowski, Jerzy Buzek, Lech Wałęsa, Waldemar Pawlak, Janusz Lewandowski, Johannes Hahn, Jacek Rostowski oraz Michał Boni. W pierwszym dniu Kongresu dyskutowano m.in.: o nowym ładzie gospodarczym, konsekwencjach kryzysu finansowego w Europie i na świecie oraz polityce energetycznej i Pakiecie Klimatycznym.

W oficjalnej inauguracji Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2010 (European Economic Congress 2010 – EEC) udział wzięli Marszałek Sejmu RP, p.o. Prezydenta RP Bronisław Komorowski oraz Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Wystąpienia inauguracyjne mieli również: minister-członek Rady Ministrów Michał Boni, Komisarz UE ds. Polityki Regionalnej Johannes Hahn, Komisarz UE ds. Budżetu i Programowania Finansowego Janusz Lewandowski, Wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, Minister Finansów Jacek Rostowski oraz Prezydent RP w latach 1990-1995 Lech Wałęsa.

W dwóch tematycznych panelach pierwszego dnia Kongresu udział wzięło blisko 30 prelegentów. W pierwszej sesji, moderowanej przez Romana Młodkowskiego (TVN CNBC), uczestnicy szeroko omówili konsekwencje kryzysu finansowego w Europie i na świecie, a także powszechność nowego porządku i kwestie jego egzekwowania. O nowym ładzie gospodarczym Europy mówili m.in.: Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów Jan Krzysztof Bielecki, Chief Executive for Europe, Senior Vice President and Executive Officer, Hitachi Stephen Gomersall, Chief Executive for Europe, ING Group Cesar Gonzalez-Bueno, Przewodniczący Rady Nadzorczej, Kulczyk Investments Jan Kulczyk i Executive Vice President, Fortum Oyj Per Langer.

Zagadnieniem dominującym drugiego bloku tematycznego był Pakiet energetyczno – klimatyczny. Uczestnicy dyskutowali o problemach walki ze zmianami klimatu w aspekcie ich wpływu na konkurencyjność gospodarki. W sesji udział wzięli m.in.: Minister Środowiska Andrzej Kraszewski i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski oraz przedstawiciele największych firm z branży energetycznej, w tym ENEA, Grupa Lotos, PGE Polska Grupa Energetyczna, PKN Orlen, RWE Polska oraz Tauron Polska Energia.

Zaprezentowane zostały również dedykowane wystąpienie multimedialne Komisarz UE ds. Klimatu Connie Hedegaard oraz Komisarza UE ds. Energii GĂźnthera Oettingera. Pod koniec dnia w Sali Koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej zostały wręczone Kryształowe Brukselki – nagrody Krajowego Punkt Kontaktowego Programów
Badawczych Unii Europejskiej.

Pierwszy dzień Kongresu przyniósł również debatę na temat systemu opieki zdrowotnej. Z głównymi problemami lecznictwa stacjonarnego w województwie śląskim oraz z zagadnieniami finansowania świadczeń i dostępu do terapii w wybranych dziedzinach medycyny zmierzyli się m. in. dyrektorzy większości śląskich szpitali.

W Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum odbył się także panel poświęcony parkom przemysłowym i perspektywom ich rozwoju. Jednym z licznych uczestników był Radca Ekonomiczny i Handlowy w Ambasadzie Belgii Maxime Woitrin.

Poniedziałkowe sesje Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2010 w Katowicach obywały się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej, a także w budynkach Biuro
Centrum i Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum.

http://www.tvs.pl/informacje/25226/



Safin - Pią Cze 04, 2010 11:01 pm
Czy ktoś z was posiada może dane, na temat tego ile Katowice dołożyły do EKG II? Echo tego wydarzenia silnie wybrzmiewa w ogólnopolskich mediach, tak więc nawet jeśli pominiemy kwestie czysto biznesowe, to sama promocja jest nie do przecenienia.

Jedno muszę dodać. Kto wpadł na pomysł "rezerwacji" parkingów dla VIPów w ten sposób, by plastikową czerwono-białą taśmą odgradzać całe ciągi chodnika od ulicy? Parkingi takie były wydzielone w okolicy Hotelu Monopol oraz przy Altusie. Wyglądało to obrzydliwie i strasznie prowizorycznie. A i skuteczność wątpliwa. Na placu Sejmu Śl przynajmniej postawiono barierki oraz straż miejską.



Maciek B - Sob Cze 05, 2010 10:09 am
Zamknąć plac to co innego niż zamknąć ulicę. Wyglądało to tandetnie, ale strażnicy miejscy pewnie ciągle musieliby się gonić z chętnymi do parkowania na Dworcowej. Do skuteczności tego rozwiązania zastrzeżeń nie miałem - nikt, kto nie mógł, tam nie zaparkował. Przynajmniej, jak ja się tamtędy przechadzałem.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • romanbijak.xlx.pl



  • Strona 2 z 2 • Wyszukano 218 wypowiedzi • 1, 2
    Copyright (c) 2009 | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.