ďťż
[Katowice] Nowy SupersamWit - Sob Lis 14, 2009 3:48 pm
Dyskusję zaczęliśmy już w "Inwestycjach", a artykuł z MMS będzie dobrym początkiem osobnego wątku:Koniec starej hali. Powstanie tam nowe centrum?
Katowicki Supersam. Przebudowa czy wyburzenie?

Kolejna biurowa inwestycja w centrum Katowic i kolejny spór architektoniczny? Podobno policzone są losy unikatowej hali targowej - dziś centrum handlowego Supersam. W obecnej formie.

Jest jednym z najruchliwszych obiektów w Katowicach, odwiedzanym dziennie przez kilka, kilkanaście tysięcy ludzi. W środku znajduje się pasaż butików, market oraz salon sieci Empik, jeden z pierwszych w Polsce. Jednak po renowacji z końca lat 90-tych klientom kojarzy się jedynie z centrum handlowym. A to nie wszystko. Nad sklepami znajduje się jedna z najciekawszych konstrukcji żelaznych. Architekci zgodnie przyznają: To było coś nowatorskiego. Nadaje się na zabytek!

W czasach, gdy powstawała, przykuwała oczy przechodniów. Katowiczanie mówili o niej „bryła z kosmosu”. Zwłaszcza, gdy obserwowali roboty budowlane i powstawanie szkieletu, który zaprojektował znany przedwojenny inżynier Stefan Bryła - budowniczy pierwszego na swiecie mostu spawanego i projektant słynnego katowickiego „drapacza chmur”. Katowicka hala tez jest jedna z pierwszych konstrukcji spawanych. Powstała w 1904 roku.Od niedawna plotkuje się na temat tego, że być może słynne centrum handlowe w jego obecnym stanie czeka koniec. Czy podobny do tego, który już na 100 proc. dosięgnie sąsiedni hotel Silesia – czyli wyburzenie?

Powodem jest oferta spółki Prime Properties, która podobno już przygotowuje budowę nowego kompleksu handlowo-usługowego w tym miejscu. Inwestycja zakłada budowę w miejscu Supersamu obiektu o powierzchni użytkowej około 65 tys. metrów kwadratowych. Tam też zaplanowane jest wybudowanie wielopoziomowego parkingu podziemnego. Obecnie inwestor uzyskuje pozwolenia środowiskowe. Spółkę reprezentuje w katowickim magistracie firma Invest Eko.

- Badania oddziaływania na środowisko sąj uż praktycznie ukończone. Teraz pora na ruchy inwestora - poinformowano nas w katowickiej firmie.

- Faktycznie, są plany rozbudowy obiektu. Jesteśmy na etapie wydawania decyzji środowiskowej. Sprawdzamy czy to jest mozliwe do zrealizowania. A ostateczna decyzja powinna zapaść w ciągu kilku tygodni - mówi nam Jakub Jarząbek z katowickiego magistratu. - Chodzi m.in. o kwestię uznania bądź nie obiektu za zabytek, co jest istotne w przypadku rozbudowy - dodaje.

Jak zapewniono nas w firmie Centrum Development & Investmens - Chodzi dokładnie o działkę przy ul. Piotra Skargi 6, gdzie stoi obecny Supersam. Ta nieruchomość należy do naszej firmy.
- Szczegóły na temat tego, jak będzie wyglądała inwestycja przedstawimy niebawem na konferencji prasowej. Więcej informacji na razie oficjalnie nie możemy udzielać - powiedziała nam Dorota Wojciechowska, rzeczniczka prasowa firmy.

- Plany i dokonania inwestycyjne CDI odnoszą się bezpośrednio do rozwoju centrum miast i wspomagają ten proces. Nasze obiekty przekształcamy w nowoczesne centra handlu śródmiejskiego, usług i biur. CDI współpracuje z władzami miast w zakresie rewitalizacji ulic handlowych i przestrzeni pieszych w centrum - informuje biuro prasowe CDI.

Holding Centrum Development & Investments oprócz katowickiego Supersamu i Slązaka (dawnego Pendanta) jest też właścicielem i zarządcą kilkunastu słynnych domów hadlowych w całej Polsce. Między innymi odpowiada za bardzo udane i chwalone przez architektów renowacje poznańskiego Okrąglaka i wrocławskiej Renomy. Czy katowicki supersam będzie wyburzony czy wyremontowany?Tego nie wiadomo.

Łukasz Brzenczek, prezes Stowarzyszenia Moje Miasto widzi w obiekcie potencjał:
– Moim zdaniem da się połączyć istniejący obiekt, przywracając mu dawny wygląd, z dodaniem czegos nowego. Inspirujący moze być przykład z praskiego Karlina, gdzie na nowa zaadaptowano stara halę fabryczną.

- Przy okazji takiej realizacji miasto powinno wraz inwestorem stworzyć w miejscu zajezdni autobusowej zielony plac. Inwestorowi powinno zależeć na otoczeniu - rzuca pomysłem Paweł Niewiadomski.

- W Paryżu, Brukseli, Londynie jest wiele takich hal jak ta katowicka. Zazwyczaj mieszczą się z nich targi warzywne, sklepiki spożywcze oraz butiki rzemieślników, oblegane przez mieszkańców. Inne, jak pasaż św. Huberta w centrum Brukseli stał się prawdziwymi alejami luksusu - jubilerów, cukierników - opowiada nam Tomasz Bocheński, katowiczanin mieszkający przez kilka lat w Brukseli.

http://www.mmsilesia.pl/7698/2009/11/14 ... anged=true
d-8 - Sob Lis 14, 2009 5:15 pm
Holding Centrum Development & Investments oprócz katowickiego Supersamu i Slązaka (dawnego Pendanta) (...)MarcoPolo - Nie Lis 15, 2009 10:33 am
Ta hala jest jednym z miejsc charakterystycznych dla Katowic. Podejrzewam ze cos budowanego ZAMIAST tej hali charakteru Katowicom nie doda...d-8 - Nie Lis 15, 2009 12:27 pm
ze strony inwestora mozna odniesc wrazenie po wczesniejszych realizacjach ze jednak troche czai baze wiec moze wyburzenie hali nie jest takie oczywiste dla niego
salutuj - Nie Lis 15, 2009 3:36 pm
Z pewnością warto aby hala była nadbudowana 2-3krotnie.i żeby zadbano o jej otoczenie, a więc wyremontowano chodniki na granitowe płyty poprawiono przystanki, przeniesiono te ze stawowej i zrobiono skwer w ich miejscu.Kolo Colo - Nie Lis 15, 2009 6:13 pm
Odnośnie tematu łódzkiego i umierającej Piotrkowskiej ciekawi mnie, jak tak duże inwestycje o charakterze handlowym z placów Szewczyka i Skargi wpłyną na handel w mieście... 3 Maja sobie zapewne poradzi. A reszta?m20 - Nie Lis 15, 2009 6:26 pm

Z pewnością warto aby hala była nadbudowana 2-3krotnie.i żeby zadbano o jej otoczenie, a więc wyremontowano chodniki na granitowe płyty poprawiono przystanki, przeniesiono te ze stawowej i zrobiono skwer w ich miejscu.

Tylko czym by się to różniło wtedy od postawienia czegoś od nowa, bo nie bardzo rozumiem co konkretnie z tej hali miałoby pozostać "na widoku", sama bryła ?Maciek B - Nie Lis 15, 2009 8:53 pm

Odnośnie tematu łódzkiego i umierającej Piotrkowskiej ciekawi mnie, jak tak duże inwestycje o charakterze handlowym z placów Szewczyka i Skargi wpłyną na handel w mieście... 3 Maja sobie zapewne poradzi. A reszta?

Mnie bardziej zastanawia czy te dwa centra poradzą sobie z SCC. Jeśli tak, to i tak będzie nieźle, bo przynajmniej ściągną ludzi do centrum. A czy inne ulice sobie poradzą? Zależy kto czego szuka. Np najdroższe butiki z damską odzieżą i tak są na południe od torów, a nie w ścisłym centrum czy SCC.Siny Knur - Nie Lis 15, 2009 9:13 pm
Nie no, c'mon. Ta hala nie jest arcyperełką architektury - OK, można ją uznać za interesującą (wygląda jak stylizowana nowoczesna harmonijka ustna) i pewnie wyeksponować jej zalety. Da się ją przemeblować, przerobić, najlepiej, gdyby poszło to w parze z przemodelowaniem ruchu autobusowego i stworzeniem czegoś na kształt sensownego kawałka skweru przed LO.

Tym niemniej chwilowo jest to wyjątkowy grat, który zdecydowanie lepiej wygląda z powietrza niż z poziomu chodnika i nie poraża ofertą w środku... W związku z tym wszelkie pozytywne inicjatywy związane z zagospodarowaniem tego kawałka katowickiej rzeczywistości, nawet wiążące się z radykalnymi cięciami przyjmuję z uśmiechem. Może gdyby hala była dostępna z obu stron, okazałaby się ciekawsza?d-8 - Nie Lis 15, 2009 9:18 pm

Odnośnie tematu łódzkiego i umierającej Piotrkowskiej ciekawi mnie, jak tak duże inwestycje o charakterze handlowym z placów Szewczyka i Skargi wpłyną na handel w mieście... 3 Maja sobie zapewne poradzi. A reszta?

a co masz na mysli pisac 'reszta' ? bo jesli chodzi o handel i uslugi to jesli chodzi o centrum katowic ( tak calosciowo ) to chyba gorzej niz jest teraz to juz byc nie moze chybaKolo Colo - Nie Lis 15, 2009 10:47 pm

Mnie bardziej zastanawia czy te dwa centra poradzą sobie z SCC. Jeśli tak, to i tak będzie nieźle, bo przynajmniej ściągną ludzi do centrum. A czy inne ulice sobie poradzą? Zależy kto czego szuka. Np najdroższe butiki z damską odzieżą i tak są na południe od torów, a nie w ścisłym centrum czy SCC.

Może być tak, choć to myśl na szybko, że SCC będzie obsługiwać w większości klientów zmotoryzowanych plus pracowników okolicznych biurowców, a dwa nowe centra śródmiejskie tych, którym nie będzie się chciało wjeżdżać do Centrum. Czyli głównie korzystających z komunikacji miejskiej, uczniów, studentów, ludzi, którzy z róźnych przyczyn muszą się kręcić po Centrum.

Nie przywiązywałbym również tak dużej wagi do tego, co możemy przeczytać w temacie o SCC i nie łączył tego z wielką ideologią, nowym symbolem Katowic. A jeśli nawet tak jest, to jamochłon spokojnie może spełniać podobną funkcję. To jedynie kwestia zapewnienia atrakcyjności, wykreowania pewnej mody. Należy także pamiętać, że wielu najemcom SCC w 2011 kończy się umowa najmu i nikt im nie zabroni zmienić miejscówy na bardziej centralną. O inwestycji na Pl. Skargi na razie wiadomo tylko tyle, o ile powstanie, że ma mieć powierzchnię zbliżoną do SCC. Chociaż to ostatnie czeka rozbudowa o 16 500 mkw.


a co masz na mysli pisac 'reszta' ? bo jesli chodzi o handel i uslugi to jesli chodzi o centrum katowic ( tak calosciowo ) to chyba gorzej niz jest teraz to juz byc nie moze chyba

Co prawda staram się patrzeć na wszystko przez pryzmat szklanki w połowie pełnej a nie w połowie pustej, to mogę teraz napisać, że nigdy nie jest tak źle, by nie mogło być gorzej. Mimo wszystko w Śródmieściu mamy usługi i sklepy, i nie wiadomo jak zareaguje rynek na dwa kolosy handlowe. To jest ogromna powierzchnia. Jest przecież Staromiejska, wiążemy nadzieję z Mariacką, Warszawska liczy na drugi oddech, południowe Śródmieście. Rozumiem, że poziom tej oferty handlowej czy usługowej nie powala, ale jednak istnieje. Jeśli Piotrkowska ma rzeczywiście takie problemy (nie sprawdzałem), to i u nas podobna kwestia może się pojawić. SCC wysysa ludzi z Centrum. Dwie nowe galerie handlowe mogą tych ludzie przyciągnąć z powrotem. Ale mała to pociecha, jeśli będą śmigać głównie na linii po Stawowej, aby sprawdzić czy przypadkiem w jednym z dwóch nowych sklepów sieci handlowej "U Uszoka" nie rzucono jakiejś "sale -70%".SPUTNIK - Nie Lis 15, 2009 10:58 pm
są małe sklepy optyczne, antykwariaty, lokalne piekarnie i ciastkarnie, stomatolodzy , kafejki zwykłe i internetowe, punkty poligraficzne, apteki, salony komórkowe, fotografowie, centra poligraficzne, firmowe sklepy z wędlinami i muzyczne, kancelarie i fryzjerzy oraz cała masa innych usług które nie mieszczą się w typowej ofercie galerii handlowych, więc o handel w tym rejonie byłbym spokojny.

nie sądzę tez by new yorkerowi, krukowi czy bytomiowi opłacał się likwidować sklepy i przenosić do galeriid-8 - Nie Lis 15, 2009 11:01 pm
^^^ ja bym Piotrkowskiej do naszego centrum nie porownywal, nie ta skala, nie ta specyfika.

ale - co do obecnego handlu - mysle, ze dwa ( a nawet wiecej niz dwa ) kolosy typy wroclawskiej Renomy czy Arkad tylko 'przewietrzylyby' rynek oferowanej powierzchni i sprawily, ze oferta dla najemcow w koncu by sie poprawila oraz zmusila kamienicznikow do wziecia sie za 'substacje'

przykladowo - takie powierzchnie handlowe jak 'new yorker' czy 'h&m' powinny byc oferowane niejako w 'standardzie' w centrum - a nie sa. mamy przy glownych kilku ulicach sklepiki wieklosci trzech kioskow ruchu! to jest glupie, niefunkcjonalne i malomiasteczkowe. to po pierwsze.

po drugie mariacka ma byc 'knajpiana' a nie handlowa.

po trzecie - jesli do centrum dzieki 'wielkoludom' zacznie naplywac strumien ludzi, nowych klientow ktorzy dotychczas zahaczali np o 3 stawy i dawno w scislym srodmiesciu nie byli - to zawsze jakas czesc z nich 'by the way' skorzysta z uslug i oferty tych mniejszych z boku.

po czwarte - moze w koncu doczekamy handlowych podworek i dziedzincow tak powszechnych i popularnych w tylu miastach w europie z pracowniami jubilerskimi, galeriami, kafejkami, barami salatkowymi, sadwiczarniami itp - bo to jest wlasnie szansa dla takich miejsc - dziedzince sa tansze ale na tyle oplaca sie tam zalozyc biznes bo miedzy 'duzymi' krazy bardzo duza liczba ludzi i zawsze idzie uszczknac z tej masy cos dla takich mniejszych.

zauwazmy jakie nieprzebrane tlumy chodza po silesii. a to jest wszystko klientela do zagospodarowania dla centrum miasta. i spokojnie mozna im ich odebrac a nawet sciagac o wiele wiele wiecej

atrakcyjna i dobrze skrojona oferta CENTRUM miasta zawsze wygra z tandentym blaszakiem.salutuj - Pon Lis 16, 2009 8:28 am


Tylko czym by się to różniło wtedy od postawienia czegoś od nowa, bo nie bardzo rozumiem co konkretnie z tej hali miałoby pozostać "na widoku", sama bryła ?

jej obecna wysokość psuje urbanistykę tego miejsca (wg mnie)salutuj - Pon Lis 16, 2009 8:30 am

są małe sklepy optyczne, antykwariaty, lokalne piekarnie i ciastkarnie, stomatolodzy , kafejki zwykłe i internetowe, punkty poligraficzne, apteki, salony komórkowe, fotografowie, centra poligraficzne, firmowe sklepy z wędlinami i muzyczne, kancelarie i fryzjerzy oraz cała masa innych usług które nie mieszczą się w typowej ofercie galerii handlowych, więc o handel w tym rejonie byłbym spokojny.

nie sądzę tez by new yorkerowi, krukowi czy bytomiowi opłacał się likwidować sklepy i przenosić do galerii


salony komórkowe akurat sa bardzo niechlubne gdyż często mają oczojebne napisy SIM-LOCK i tysiące innych pstrokatych reklamm20 - Pon Lis 16, 2009 8:45 am

atrakcyjna i dobrze skrojona oferta CENTRUM miasta zawsze wygra z tandentym blaszakiem.

nu nas przez ostatnie 10 lat zrobila sie juz moda wybitnie na zakupy - odziezowe/sportowe/agd - robione w centrach handlowych, i wcale nie jestem przekonany ze w krotkim czasie bedzie mozna to zmienic.

wcale tez nie jestem przekonany, ze wiekszość społeczeństwa wolałaby robic zakupy w centrum niz w tandetnym blaszaku.

Mam wrazenie, ze w regionie tylko wolka w Chorzowie jako tako napedzana jest handlem - mam tu namysli,sytuacje gdy ktos jedzie tam specjalne z mysla o zakupach, albo chociaz bedac przy okazji rozglada sie po sklepach. O Katowicach i chociazby Bytomiu czy Gliwicach chyba tego - w przeciwienstwie do sytuacji sprzed np. 10 lat - powiedziec juz chyba nie mozna.

@ salutuj - no ok, ale w takim razie czemu nie budować poprostu czegoś nowego w tym miejscu ?? Jeśli w tym budynku wyjatkowa jest konstrukcja dachu - to nadbudowanie chyba pozbawi ja juz tej wyjatkowosci, wiec nie ma chyba sensu robic szopki dla zachowania dwoch scian.
Taka hala calkiem niezle - moim zdaniem - nadawalaby sie na jakies fajnie zrobiona hale targowa - spozywcza, plus z kilkoma tanimi "fastfoodami", ale chyba nie w takiej lokalizacji.rasgar - Pon Lis 16, 2009 8:48 am
Powstawanie (czyt: plany powstania) tych dwóch centrów handlowych (skargi/dworzec) utwierdzają mnie tylko w przekonaniu, że przebijający się tu co jakiśÂ czas pomysł przeniesienia ul. Mickiewicza "pod ziemię" i zorganizowanie małego rynku na dzisiejszym pl. Synagogi jest jedynym słusznym pomysłem!

Dworcowa, jeśli jej przebudowa dojdzie do skutku, nigdy nie stanie się deptakiem. Tam - przy odpowiedniej stymulacji - mamy szansę na małe katowickie "posh centre", skupione wokół Monopolu i Diamentu, ale nie uda się wytworzyć tam deptaku.
Natomiast Stawowa i pl. Synagogi? Tam już miasto żyje! Tam już mamy tłumy płynących ludzi, którymi trzeba jakoś kierować, oraz tak zorganizować plac Synagogi, żeby zechcieli tam zostać na dłużej, miast jedynie przebiegać z jednego przystanku na drugi.

To jest pomysł, który należy reklamować! Dziennikarze: pióra w ruch!maciek - Pon Lis 16, 2009 8:59 am
To już jest nas trzech - ty, salutuj i ja. Za każdym razem gdy przejeżdżam obok liceum Mickiewicza robię takie swoje wewnętrzne WOW!!!. Z tym, że warunkiem koniecznym do tego aby stworzyć coś niepowtarzalnego w skali Polski jest odbudowa synagogi. Jej przyszła funkcja jest do dyskusji. Nie wiem ile kosztowałaby odbudowa, ale sądzę, że można by na to znaleźć środki i w budżecie RP, miasta i wśród sponsorów. Pamiętajmy, jakie znaczenie dla Żydów miały Katowice - symboliczne aczkolwiek duże.Piotreq - Pon Lis 16, 2009 7:36 pm
Może dało by się zrobić dach wielopiętrowego centrum handlowego z żeber tej hali. Taki miły dodatek. Myślę że centrum się ożywi kiedy zauważy że ludzie chcą robić zakupy prawie wyłącznie po 17 i w weekendy. Ludzie którzy pracują nie mają czasu na zakupy w godzinach otwarcia sklepów na miejskich ulicach. Zawsze się zastanawiam kto ma czas odwiedzać te sklepy w ich godzinach pracy. Dwa centra na obu końcach dobrze zrobią ulicom 3 maja, Mickiewicza, Słowackiego a może i pobliskiej Alei Korfantego.Jastrząb - Pon Lis 16, 2009 8:57 pm
Jak tak patrzę na meritum tego wątku, czyli na budynek supersamu to nie sposób się oprzeć wrażeniu, że każda przebudowa pogrąża ten budynek coraz bardziej. Na pierwszej fotce wygląda super. Osobiście bardzo dobrze go kojarzę z czasów gdy powstał tam empik z całkowicie niezależnym działem informatycznym. To było coś, świetny klimat i zaopatrzenie oraz komputery na środku gdzie szpilało się w Quake'a. Rewelacja. Wzdłuż budynku przechodziło się przez poszczególne działy tematyczne, np. perfumerię. Kolejne przebudowy dalej psuły wygląd budynku, a potem też kompletnie padł jego klimat. To co jest obecnie, tandetny pasaż handlowy, to jest poniżej poziomu CH3 stawy. Nawet wc jest płatneabsinth - Wto Lis 17, 2009 4:01 pm
to czego bym oczekiwal to jakiegos udanego wplecenia elementów konstrukcyjnych obecnej hali w nowy budynekARTURO - Wto Lis 17, 2009 9:45 pm
Z tego co pamiętam to Grupa Byrsky miała też coś tam budować...salutuj - Pią Gru 04, 2009 10:33 am
mam pewne optymistyczne informacje, ze inwestor podobno zamierza przebudować obiekt a nie wyburzać. w dodatku najprawdopodobniej do końca 2010 a nawet połowy 2011 nic nie ruszy.

Ponadto niektórzy handlarze z pl Synagogi dostali wypowiedzenia. i prawdopodobnie coś tam się zacznie dziać (przynajmniej targ ma być likwidowany) ale to mniej pewne informacje.kiwele - Pią Gru 04, 2009 11:17 am
Daje moje "pozwolenie" na czesciowe wyburzenie Hali Targowej, jesli zostanie zachowana i wyeksponowana, jako swiadek przeszlosci, czesc lukow stropowych tej hali. Uwazam ze interes tego miejsca jest bardzo wielki, by powstalo tam cos nowego bardzo znaczacego.

Po cichu chowam nadzieje, ze powstanie nowy Plac Synagogi, bedacy w istocie nowym rynkiem katowickim, powiekszony o czesc podworza Liceum Mickiewicza, ze wschodnia pierzeja zharmonizowana z przebudowana Hala Targowa (Galeries Lafayette-Au Printemps?) i z ulica Mickiewicza przebiegajaca na tym odcinku pod spodem, w krotkim plytkim przejezdzie podziemnym.salutuj - Pią Gru 04, 2009 11:23 am
Mysle że o pustym placu na pl Synagogi możemy zapomnieć. Trzeba pilnowac, by jakies biura lub sklepy, które pewnie powstaną tam zamiast targu, były eleganckie.
Przejazd podziemny jest taki sobie dla mnie należałoby wybrukować i poszerzyć przejście dla pieszych i pozostawić sygnalizację, utworzyć ścieżkę rowerową i buslane z przystankami a pozostałe przystanki dla 870, 820... przenieść na Skargi, która byłaby tylko dla busów i taksówekkiwele - Pią Gru 04, 2009 11:43 am

Mysle że o pustym placu na pl Synagogi możemy zapomnieć. Trzeba pilnowac, by jakies biura lub sklepy, które pewnie powstaną tam zamiast targu, były eleganckie.
Przejazd podziemny jest taki sobie dla mnie należałoby wybrukować i poszerzyć przejście dla pieszych i pozostawić sygnalizację, utworzyć ścieżkę rowerową i buslane z przystankami a pozostałe przystanki dla 870, 820... przenieść na Skargi, która byłaby tylko dla busów i taksówek


Wyglada na to, ze bedzie jak piszesz, ale ja przezuwam to jako stracona okazje, bo w mojej dalszej wizji ten Plac-Rynek bylby w sercu terenu srodmiejskiego obramowanego przez wielkomiejskie Korfantego i Sokolska i polaczonego deptakiem, Stawowa, z nowowybudowanym Dworcem.
Na tym terenie (dodajac deptak na 3 Maja) zawsze bylby gwar i zycie by wrocilo do Srodmiescia.salutuj - Pią Gru 04, 2009 11:50 am
Jakdla mnie na początek by wystarczyło żeby zrobić Krzyż Knajpowy Stawowa-3Maja a tam na przeciw Supersamu może być zwykły skwer ogrodowy symetryczny. Ewentualnie jesli potrzeba ogródków to z jakąs fontanną "brzegową" od strony płotu przy liceum i ogródkami przy pl Synagogi.(tę myśl bym musiał zwizualizować)kiwele - Pią Gru 04, 2009 12:17 pm
Ten podziemny przejazd ulica Mickiewicza to bylby jednakze inny oddech dla calego Srodmiescia.Siny Knur - Pią Gru 04, 2009 8:02 pm
Stanąłem ostatnio pod Angelo i spojrzałem na drugą stronę ulicy, w kierunku hali. Byłem zaskoczony - to co zobaczyłem, to jeden z fajniejszych, lepiej poukładanych, uporządkowanych i łatwiejszych do odzyskania kawałków miasta. Nawet hala, sama w sobie, pasuje do tego otoczenia i jest nadzwyczajnie elegancka. Niechby tylko wyrzucić ten katastrofalny dworzec autobusowy i powstają fantastyczne planty (pozostaje oczywiście kwestia Eurocape, ale tego akurat zza Citibanku nie widać). Już pal sześć szkołę, która musi tam być - ale ile by miasto zyskało! Jakie Planty! Wreszcie kawałek przestrzeni do życia.

I rzeczywiście - gdyby zorganizować Plac Synagogi jak proponuje kiwele, ciąg "Plant" zyskałby wreszcie adekwatny wymiar - po zamknięciu drogi w okolicach Filharmonii sięgałby nawet Placu Wolności. Katowice są okropnie gęste w śródmieściu i niewiele jest miejsc "wybiegowych". Świetne rozplanowanie przestrzenne z XIX w. bardzo traci w kontakcie z ruchem samochodowym. Czy nie warto wreszcie o tym pomyśleć?

Są plany zagospodarowania dla tego miejsca, czy piszemy list otwarty? Może coś uda się wymóc w ramach obietnic przedwyborczych? Może da się przycisnąć wszystkich (=1; LOL) kandydatów do ściany?

PS Myślałem jeszcze o parkingu podziemnym gdzieś w okolicach - choćby po to, by odciążyć teren wokół superjednostki. Może pod Eurocape?Bartek - Wto Gru 15, 2009 7:41 am
Ktoś się dzisiaj wybiera?

Katowice 11:00 Konferencja prasowa i prezentacja nowego projektu budynku SUPERSAM (Hotel Monopol, ul. Dworcowa 5)jacek_t83 - Wto Gru 15, 2009 7:56 am
^ jaBartek - Wto Gru 15, 2009 7:58 am

^ ja

Jak zwykle na Ciebie można liczyć Liczę na wyczerpujące podsumowanie konferencji prasowejjacek_t83 - Wto Gru 15, 2009 8:24 am
damn, znowu sie wkopalem
moze wam ja cala nagrac na wideo?Iluminator - Wto Gru 15, 2009 11:45 am
Nowe oblicze katowickiego Supersamu
DO 2012 ROKU SUPERSAM STANIE SIĘ NOWOCZESNĄ GALERIĄ HANDLOWĄ

Spółka Centrum Development & Investments zaprezentowała projekt nowoczesnego centrum handlowego SUPERSAM*

Firma Centrum Development & Investments planuje gruntowną przebudowę Supersamu położonego w ścisłym centrum Katowic, przy ul. Piotra Skargi. Na trzech kondygnacjach nowego SUPERSAMU* o łącznej powierzchni najmu blisko 20 tys. mkw. znajdzie się około 90 sklepów i punktów usługowych. Do dyspozycji klientów będzie również trzypoziomowy parking dla około 400 samochodów.
Budynek Supersamu zlokalizowany jest w tradycyjnie handlowej części Katowic. Jego przebudowa ożywi cały kwartał ulic w tym rejonie miasta i stanie się impulsem do poprawy jakości przestrzeni publicznej tej części Śródmieścia.
Nowy SUPERSAM* został zaprojektowany przez biura projektowe: Benoy i Konior Studio pod kierownictwem Tomasza Koniora – autora zwycięskiego projektu przebudowy centrum Katowic w konkursie rozstrzygniętym w 2006 roku. Koncepcja bryły budynku łączy w sobie tradycje budownictwa śląskiego ze współczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Projekt inwestycji powstał z inspiracji pomysłami najlepszych architektów niemieckich i polskich, takich jak Hermann Dernburg, Erich Mendelssohn czy Zbigniew Ihnatowicz.

Charakterystycznym elementem SUPERSAMU* będzie jego główne wejście. Przeszklenia na trzech kondygnacjach podkreślą nowoczesność bryły i zapewnią dobre doświetlenie wnętrza budynku.
– Złożyliśmy już wniosek o wydanie warunków zabudowy dla inwestycji. Budynek, dzięki swej lokalizacji, stanowić będzie swego rodzaju łącznik pomiędzy najważniejszymi obiektami, jakie znajdują się w jego sąsiedztwie: Placem Synagogi oraz Parkiem Rawy – mówi Tomasz P. Chenczke, prezes zarządu Centrum Development & Investments Polska.

Projekt zakłada także wykorzystanie jednego z oryginalnych elementów konstrukcji hali targowej, wybudowanej w miejscu dzisiejszego Supersamu w 1937 roku. Stały się one inspiracją dla powstania świetlika nad głównym, przestronnym pasażem galerii. W 1988 roku do hali targowej dobudowano dwupiętrowy biurowiec, a cały obiekt zmodernizowano i przekształcono w galerię handlową w 2003 roku. Planowana przebudowa to kontynuacja tego procesu.

SUPERSAM* - liczby i fakty:
Powierzchnia całkowita obiektu – ok. 46 000 mkw.
Powierzchnia handlowa – ok. 20 000 mkw.
Ilość miejsc parkingowych – ok. 400
Planowane otwarcie – 2012 rokIluminator - Wto Gru 15, 2009 11:50 am
W związku z rozpoczęciem procesu inwestycyjnego, umieściłem informację i wizualizacje w dziale inwestycyjnym - http://forum.gkw.katowice.pl/viewtopic.php?t=3131Bartek - Wto Gru 15, 2009 11:56 am
Budować!salutuj - Wto Gru 15, 2009 11:56 am
Oko Koniora powinno zadbac o to by było to na poziomie. ogólnie cieszę się ze ten budynek urośnie i że mają na wizualizacji zamiar zadbac o plac zamiast przystanków do Gliwic i Piekar.

ale trochę mało miejsc parkingowych (400) i chyba niewiele dawnej hali zostanie zachowane (tylko jeden element konstrukcji?)Slimowski - Wto Gru 15, 2009 11:59 am
To ten sam inwestor który jest właścicielem hotelu Silesia i Ślązaka?
Jeżeli tak, to co z tymi budynkami ? Galeria ograniczy się jedynie do przebudowy Supersamu?
Ale mimo wszystko popieram, budować!Bartek - Wto Gru 15, 2009 12:03 pm
Właścicielem Hotelu Silesia jest inna firma, taka co nie zna się na biznesiesalutuj - Wto Gru 15, 2009 12:06 pm
Te dwie galerie (Dworcowa i ta) zapewnią spory ruch w śródmieściu wieczorami i nocą. jesli jeszcze powstanie coś w Starym Dworcu i ewentualnie coś w poblizu Rynku (tam jest Zenit i Skarbek ale z uwagi na własciciela one nie dają rady) to mamy komplet do ozywienia śródmieścia. Duża szansa jest że wtedy niektóre sklepy przeniosa się do tych centrów handlowych a w ich miejsce wejdą puby.Bartek - Wto Gru 15, 2009 12:13 pm
Iluminator, może wrzucisz info do tematu http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 421&page=2 ?Bartek - Wto Gru 15, 2009 12:16 pm

Te dwie galerie (Dworcowa i ta) zapewnią spory ruch w śródmieściu wieczorami i nocą. jesli jeszcze powstanie coś w Starym Dworcu i ewentualnie coś w poblizu Rynku (tam jest Zenit i Skarbek ale z uwagi na własciciela one nie dają rady) to mamy komplet do ozywienia śródmieścia. Duża szansa jest że wtedy niektóre sklepy przeniosa się do tych centrów handlowych a w ich miejsce wejdą puby.

Kwestią nadal pozostają przystanki autobusowe wzdłuż ulicy Skargi. No i pytanie, czy jest sens je tam trzymać czy przenieść na ulicę Mickiewicza co byłoby najlepszym rozwiązaniem.Darkat - Wto Gru 15, 2009 12:21 pm
a ja się obawiam o tył budynku. Już z boku widać że znika szklany parter i robi się "supermaketowo"

Ale i tak wygląda to o sto razy lepiej od tego co jest terazkiwele - Wto Gru 15, 2009 12:32 pm


DO 2012 ROKU SUPERSAM STANIE SIĘ NOWOCZESNĄ GALERIĄ HANDLOWĄ

BUDOWAC! I to juz!
Przebacze wyburzenie oryginalnej Hali. Zadowole sie tym symbolicznym pozostawieniem i wyeksponowaniem jednego jej luku stropowego.

Podoba mi sie. Jest nawet patio duzo lepsze niz to ktore moglem sobie wyobrazic, gdy wspominalem na Forum mozliwy kierunek przebudowy Hali.
Gdyby jeszcze cos podobnego stanelo po wschodniej stronie Placu Synagogi i gdyby Mickiewicza puscic spodem na odcinku przed Stawowa to mielibysmy cudny pelen zycia plac miejski w samym sercu Srodmiescia!

I to nie wszystko!
Po zbudowaniu nowego Dworca (mniejsza z tym co mysle o planie Neinvera) wraz ze strefa piesza, ktorej kosciec stanowilyby Stawowa i 3 Maja powstaly nowy centralny fragment miasta uczynilby, ze juz nikt wiecej, by nie byc smiesznym, nie powiedzialby nic krytycznego o Katowicach.
Mielibysmy centrum, po ktorym mozna by bylo chodzic bez konca, tym bardziej, ze wiadomo, ze na tym centrum Katowice sie nie koncza.

BUDOWAC!

NB. Zapomne calkiem, ze bralem udzial w dyskusji o jakiejs "poczwarze".rasgar - Wto Gru 15, 2009 12:42 pm
Bardzo by się przydało, przy tej okazji, wylobbowanie i nagłośnienie pomysłu puszczenia Mickiewicza na tym odcinku dołem i zorganizowania dobrego projektu na stworzenie przyjaznej przestrzeni w miejscu placu Synagogi.

Układ ulic, reprezentatywne kamienice i - co najważniejsze - naturalny (w przeciwieństwie do Mariackiej, której przebudowę darzę sympatią, pomysł był jednak chybiony) przepłyp mas ludzkich.

Nasze dzieci nie wybaczą nam jeśli nie ruszymy tego tematu dziś. Plac synagogi i plac Szewczyka będą KLUCZOWE w jakości przestrzeni centrum i wizerunku miastaSilesian - Wto Gru 15, 2009 12:50 pm
Świetna wiadomość:) Projekt moim zdaniem bardzo interesujący.Cieszy zagospodarowanie placu przed Supersamem.Czy są jakieś plany związane z Ślązakiem?Wyburzenie dla mnie było by dopieczętowaniem dobrej dzisiejszej wiadomości:)kiwele - Wto Gru 15, 2009 12:51 pm
Dosc niespodziewanie mamy szanse mieszkac w pieknym miescie.
Isc za ciosem!

Sprawa pawilonu Slazak jest bez wiekszego znaczenia, on wlasciwie niczemu nie przeszkadza.
Istotne sa tylko wschodnia pierzeja Pl. Synagogi i podziemny przejazd pod nim (albo nawet jego fragmentem).Slimowski - Wto Gru 15, 2009 12:53 pm

Właścicielem Hotelu Silesia jest inna firma, taka co nie zna się na biznesie

Można wiedzieć jaka firma jest właścicielem tego hotelu? I czy do nich należy też Ślązak?Bartek - Wto Gru 15, 2009 1:12 pm


Można wiedzieć jaka firma jest właścicielem tego hotelu? I czy do nich należy też Ślązak?


Firma to ECE, a czy mają w posiadaniu DH Ślązak to nie mam pojęcia.

Temat ECE i ich podejścia inwestycyjnego w Katowicach można znaleźć w temacie związanym z hotelem Silesia.m20 - Wto Gru 15, 2009 1:22 pm
Mam tylko 2 wątpliwości- bardziej do koncepcji niz samego projektu Supersamu - którędy dojazd dojazd do parkingów- i chyba co istotniejsze, co z przystankami ? Wszystko przerzucane na plac szewczyka/sokolska ?kiwele - Wto Gru 15, 2009 1:23 pm


Kwestią nadal pozostają przystanki autobusowe wzdłuż ulicy Skargi. No i pytanie, czy jest sens je tam trzymać czy przenieść na ulicę Mickiewicza co byłoby najlepszym rozwiązaniem.


Dla mnie jest oczywiste, ze obecne przystanki autobusowe powinny pozostac wzdluz ulicy Skargi, moze tylko przeniesione przed i za nowy Supersam*).

*)Mam troche objekcji do tej nieadekwatnej nazwy jeszcze z PRL-u, Hala Targowa zreszta tez nie brzmi za dobrze, zbyt ciezka.rasgar - Wto Gru 15, 2009 1:26 pm
Nie widzę też problemu, by - po puszczeniu Mickiewicza dołem oczywiście - bus lane został "na górze" a przystanki estetycznie wkomponowane w podcienia ślązaka i siedziby ING'uBartek - Wto Gru 15, 2009 1:42 pm
Do 2012 r. nowa galeria Supersam w centrum Katowic

15.12. Katowice (PAP) - Kosztem ok. 80 mln euro Centrum Development & Investments (CDI) do końca 2012 r. zbuduje w miejscu istniejącej hali Supersamu w ścisłym centrum Katowic galerię handlową o tej samej nazwie i powierzchni użytkowej ok. 20 tys. m kw.

Jak poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes spółki Tomasz Chenczke, CDI zamierza sfinansować inwestycję ze środków własnych oraz - w większej części - z kredytu bankowego. We wtorek spółka wystąpiła do samorządu Katowic o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Zakończenie procesu związanego z uzyskaniem pozwolenia na budowę planowane jest w 2010 r.

CDI jest właścicielem obecnej, pochodzącej z 1937 r. hali targowej wraz z dobudowanym do niej w 1988 r. dwupiętrowym budynkiem biurowym. W latach 2002-2003 zmodernizowano halę, która stała się jednokondygnacyjnym pasażem handlowym o powierzchni ok. 6 tys. m kw. m.in. ze średniej wielkości supermarketem i kilkunastoma innymi sklepami.

Zgodnie z planami spółki, dotychczasowe obiekty zostaną rozebrane, a w ich miejscu powstanie nowy gmach autorstwa pracowni Benoy i Konior Studio. Zakładana powierzchnia handlowa ma wynieść ok. 17,5 tys. m kw. Kolejne 2,5 tys. mkw. wypełnią inne funkcje, m.in. biurowa.

Zakładana całkowita powierzchnia obiektu ma wynieść 46 tys. mkw. Lokale handlowe i usługowe wypełnią trzy jego kondygnacje - jedną na powierzchni terenu, jedną ponad nim i jedną podziemną. Pod ziemią ma znaleźć się także cała strefa dostawczo-rozładunkowa. Trzy ostatnie piętra to parkingi dla klientów - łącznie na 400 samochodów.

Przedstawiciele inwestora wyjaśniali we wtorek, że liczbę 400 miejsc ograniczyło miasto. Ma to umożliwić zachowanie płynności ruchu w okolicach galerii, do której dojazd będzie prowadził ul. Słowackiego o niewielkiej przepustowości. Obok Supersamu obecnie działa też węzeł końcowych przystanków komunikacji autobusowych.

Jak deklarował we wtorek współautor projektu, Tomasz Konior, koncepcja bryły budynku ma łączyć tradycje budownictwa śląskiego, zwłaszcza modernizmu okresu dwudziestolecia międzywojennego, ze współczesnymi rozwiązaniami. Projekt ma być inspirowany twórczością m.in. Ericha Mendelssohna czy Zbigniewa Ignatowicza.

"Te zaokrąglone narożniki, elementy ceramiczne jako materiał obudowy elewacji, ukształtowanie tego budynku niejako pod dachem dwóch obiektów, które są połączone przestrzenią spotkania, integracji, te duże wejścia () kształtują w zasadzie strukturę tego obiektu" - tłumaczył Konior.

Charakterystycznym elementem galerii ma być jej główne wejście - od strony głównego pasażu Katowic, prowadzącej od dworca kolejowego do Supersamu ul. Stawowej. Wejście to będzie prowadziło do przecinającego wszystkie kondygnacje oszklonego atrium, otoczonego przez powierzchnie handlowe.

Wchodząc do budynku głównym wejściem, będzie można przeciąć go, wychodząc z drugiej strony w okolice planowanego Parku Rawy i obecnej zabudowy, m.in. tzw. Superjednostki z ponad 750 mieszkaniami. Jak tłumaczył Konior, chodziło o zachowanie pieszego traktu, który wiedzie od dworca ulicą Stawową, obok Supersamu i Superjednostki, po Spodek i powstające obok niego nowe gmachy instytucji kultury.

Według Koniora, architektura budynku nie będzie dominowała nad otoczeniem - obiekt ma z każdej strony korespondować z nim, będąc jednocześnie katalizatorem do jego przemian. Konior mówił tu m.in. o leżących już w gestii miasta ew. przebudowach kończącego ul. Stawową Placu Synagogi, a z drugiej strony - Parku Rawy.

Pytani o perspektywę powstania w podobnym czasie na drugim końcu ul. Stawowej dużego centrum handlowego, którego częścią ma być przebudowany dworzec kolejowy, przedstawiciele spółki CDI uznali, że będzie to inny budynek - o innym charakterze. Ich galeria nie będzie obiektem tej skali.

"To raczej dopełnienie. Katowice zasługują na nowoczesną przestrzeń handlową. () Mówimy o dość specyficznej ofercie - 17 tys. m kw bardzo skoncentrowane. My to widzimy jako miejsce młode, traffikowe, kameralne, bardziej część tego, co nazywamy high streetem" - wyjaśniał Chenczke.

Działająca na rynku nieruchomości od 2000 r. spółka CDI posiada i zarządza obecnie 17 obiektami handlowymi w 14 miastach Polski o łącznej powierzchni pod wynajem ok. 140 tys. m kw. Od 2000 r. wydała na inwestycje łącznie ok. 250 mln euro.

W 2010 r., kiedy CDI zamierza rozpocząć sześć nowych projektów deweloperskich, spółka zamierza zainwestować 100-130 mln euro. Obok katowickiego Supersamu, jej główne inwestycje dotyczą takich obiektów, jak: Smyk w Warszawie, Renoma we Wrocławiu, Okrąglak w Poznaniu czy Posejdon w Szczecinie. (PAP)

mtb/ bos/ jra/kiwele - Wto Gru 15, 2009 1:43 pm
Jakie maksymalne nachylenie mozna dac zjazdowi i wyjazdowi z takiego przejazdu podziemnego pod Mickiewicza?
Jaki odcinek ulicy musialby efektywnie ale minimalnie byc przeznaczony pod ten zjazd?
Chodzi o to by mozna bylo uzywac Slowackiego do komunikacji z/do i to na dodatek z uzyciem autobusow, w gorszym przypadku tylko samochody osobowe.
Inny sposob to skrocenie odcinka podziemnego, normalnie jakies 100 metrow, do nawet 30 metrow.
No wiec ile? Przypuszczam ze jest to gdzies w widelkach 10-25%.absinth - Wto Gru 15, 2009 1:56 pm


a propos

"Według Koniora, architektura budynku nie będzie dominowała nad otoczeniem - obiekt ma z każdej strony korespondować z nim, będąc jednocześnie katalizatorem do jego przemian. Konior mówił tu m.in. o leżących już w gestii miasta ew. przebudowach kończącego ul. Stawową Placu Synagogi, a z drugiej strony - Parku Rawy."

ale caly projekr imo udany, szkoda, ze w wiekszym stopniu nie udalo sie nawiazac do konstrukcji miedzywojennej hali, ale coz zycie jest sztuka kompromisu

wazne, zeby w jak najwiekszym stopniu, szczegolnie na parterze, budynek mial przeszklone witryny, nie tylko na wizualizacjachkiwele - Wto Gru 15, 2009 2:08 pm

Do 2012 r. nowa galeria Supersam w centrum Katowic

A.
Przedstawiciele inwestora wyjaśniali we wtorek, że liczbę 400 miejsc ograniczyło miasto. Ma to umożliwić zachowanie płynności ruchu w okolicach galerii, do której dojazd będzie prowadził ul. Słowackiego o niewielkiej przepustowości. Obok Supersamu obecnie działa też węzeł końcowych przystanków komunikacji autobusowych.

B.
Charakterystycznym elementem galerii ma być jej główne wejście - od strony głównego pasażu Katowic, prowadzącej od dworca kolejowego do Supersamu ul. Stawowej. Wejście to będzie prowadziło do przecinającego wszystkie kondygnacje oszklonego atrium, otoczonego przez powierzchnie handlowe.

Wchodząc do budynku głównym wejściem, będzie można przeciąć go, wychodząc z drugiej strony w okolice planowanego Parku Rawy i obecnej zabudowy, m.in. tzw. Superjednostki z ponad 750 mieszkaniami. Jak tłumaczył Konior, chodziło o zachowanie pieszego traktu, który wiedzie od dworca ulicą Stawową, obok Supersamu i Superjednostki, po Spodek i powstające obok niego nowe gmachy instytucji kultury.
Według Koniora, architektura budynku nie będzie dominowała nad otoczeniem - obiekt ma z każdej strony korespondować z nim, będąc jednocześnie katalizatorem do jego przemian. Konior mówił tu m.in. o leżących już w gestii miasta ew. przebudowach kończącego ul. Stawową Placu Synagogi, a z drugiej strony - Parku Rawy.

Pytani o perspektywę powstania w podobnym czasie na drugim końcu ul. Stawowej dużego centrum handlowego, którego częścią ma być przebudowany dworzec kolejowy, przedstawiciele spółki CDI uznali, że będzie to inny budynek - o innym charakterze. Ich galeria nie będzie obiektem tej skali.
To raczej dopełnienie. Katowice zasługują na nowoczesną przestrzeń handlową.
Darkat - Wto Gru 15, 2009 2:39 pm
jedno trzeba powiedzieć. Wzrośnie jeszcze bardziej atrakcyjność Stawowej, nie mówiąc o ruchu na niej. No i obie inwestycje dodadzą ładnych widoczków z tejże ulicy.depress_wist2 - Wto Gru 15, 2009 2:46 pm


Tomasz Konior przebuduje katowicki Supersam

Choć ze starej konstrukcji stalowej Supersamu nie pozostanie prawie nic, to bryła nowego obiektu ma nawiązywać do tradycji i historii tego miejsca.

Dla wielu miłośników architektury budynek Supersamu to wyjątkowa konstrukcja, ale jak przekonuje architekt Tomasz Konior wyburzenie go pozwoli na postawienie obiektu w nowej skali, która zapewni rozwój temu miejscu. - Chcieliśmy w nowym obiekcie zachować pewne fragmenty, które mogłyby przywoływać tradycję tego miejsca, stąd pomysł aby zachować w nim tego świadka historii, jakim byłaby część stalowej konstrukcji - mówi MM Silesii Tomasz Konior. Fragment stalowej konstrukcji stanie w atrium budynku, na jego podstawie zaprojektowane zostało także górne przeszklenie.Chociaż architekci myśleli czy nie obudować starej hali w nowe opakowanie, to jednak reszta obiektu będzie zupełnie nowa. - Żeby uzyskać odpowiednią skalę, umożliwić realizację tej inwestycji, potrzebna jest odważna decyzja. W miastach wymienia się substancję miejską, aby mogły się one rozwijać. Najważniejsze w tym momencie jest to, że miasto złapie nowy oddech - przekonuje Konior.

Architektura nowego Supersamu będzie również nawiązywać do architektury 20-lecia międzywojennego. Podobieństwa pojawiają się przede wszystkim w bryle budynku, zaokrąglone, przeszklone narożniki nawiązują do funkcjonalnego budownictwa mieszkaniowego, których przykładów mnóstwo jest w Katowicach, jak również do tradycji dobrych obiektów handlowych, chociażby autorstwa Ericha Mendelsona w Gliwcach.Również elewacja budynku będzie nawiązywać do tego okresu. - Chcemy zastosować ceramikę, chcemy by była to współczesna ceramika, która nie jest dosłownym zastosowaniem cegły, szukamy "tłowych" rozwiązań ale bardzo wyrazistych w bezpośredniej percepcji - tłumaczy Konior. Elewacja budynku ma odkrywać swój detal dopiero w miarę zbliżania się do niego. Z daleka ma być dobrym tłem dla budynku liceum im. Adama Mickiewicza.

Jak przekonują zarówno architekci i inwestorzy, nowy budynek Supersamu może być impulsem do ożywienia centrum miasta. - Obiekt położony jest na bardzo ważnej dla miasta osi ulicy Stawowej i dworca PKP - mówi Konior.Spod Supersamu nie zniknie również komunikacja miejska. - Autobusy nam nie przeszkadzają, dlatego przystanki zostaną zachowane - mówi Wojciech Duczmal, project developer z Centrum Development & Investments. Inwestor, który ma na swoim koncie takie projekty, jak Renoma w Wrocławiu, Okrąglak w Poznaniu, czy CEDET w Warszawie, nie boi się także konkurencji w postaci galerii handlowej, która ma także docelowo powstać w miejscu dworca PKP. - Razem powstanie jakieś 60 tysięcy m2 przestrzeni handlowej, dla centrum Katowic to nie jest zatrważająca liczba. Myślę wręcz, że obie te inwestycje sobie pomogą i być może wygenerują jeszcze większy ruch na ulicy Stawowej - dodaje Duczmal.

W projekcie przebudowy centrum Katowic wokół Supersamu miałyby powstać przyjazne ludziom przestrzenie miejskie, takie jak np. Park Rawy. Najbardziej pewnym projektem jest przebudowa placu przy ulicy Sokolskiej, który wyszedł z inicjatywy Stowarzyszenia Moje Miasto. Niepewny jest los placu w miejscu gdzie kiedyś stała synagoga, a obecnie znajduje się targ. To teren prywatny i na chwilę obecną niewiele można z nim zrobić.

Inwestycja ma kosztować około 80 mln euro. - Mamy nadzieję, że do końca przyszłego roku załatwimy wszystkie formalności z urzędem miasta. Od momentu uzyskania pozwolenia na budowę liczymy, że zakończymy inwestycję w 24 miesiące, czyli do 2012 roku - mówi Wojciech Duczmal.kiwele - Wto Gru 15, 2009 3:30 pm
Olsnil mnie widok Stawowej rozkopanej na obu koncach w 2011 roku.
To ci bedzie!Tauzen - Wto Gru 15, 2009 4:23 pm
Mam dziwne wrażenie, że ten placyk na Stawowej to tylko dodatkowa wizualizacja niemająca odzwierciedlenia w planach
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • romanbijak.xlx.pl
  • Copyright (c) 2009 | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.