ďťż
[Katowice] Centrum Czystych Technologii Węglowych



absinth - Wto Maj 13, 2008 6:35 am
Ogłoszenie z dnia 2008-05-12

Katowice: Wykonanie projektu budynku Centrum Czystych Technologii Węglowych.

Numer ogłoszenia: 99103 - 2008;

zgodnie z załącznikami centrum ma stanąć przy Placu Gwarków w Katowicach

Warunki zabudowy maksymalna wyskość określają na 5 kondygnacji/27 metrów.

Ciesze się, że tego typu placówka u nas powstanie




Bartek - Wto Maj 13, 2008 7:46 am
Hmm, ale w Zabrzu też coś takiego powstaje z tego co kojarzę.



macu - Wto Maj 13, 2008 7:56 am
Ciekawe gdzie na placu Gwarków, może wzdłuż Katowickiej?



kropek - Wto Maj 13, 2008 8:31 am

Ciekawe gdzie na placu Gwarków, może wzdłuż Katowickiej?

^^ no wlasnie ... ?




Bartek - Wto Maj 13, 2008 8:34 am
Polecam poczytać http://www.gig.katowice.pl/gig/l.przeta ... i/cctw.rar

Wszystko jest opisane



absinth - Wto Maj 13, 2008 12:41 pm
tu:





absinth - Śro Lip 30, 2008 7:24 pm

Jacek Madeja
2008-07-30, ostatnia aktualizacja 2008-07-30 20:44

Śląskie miasta laboratoryjnym zapleczem Europy

Katowice, Mikołów i Zabrze mogą stać się wkrótce głównymi europejskimi ośrodkami badawczymi "nowego" wykorzystania węgla. Unia Europejska chce przeznaczyć na ten cel aż 45 mln euro.

Śląskie miasta laboratoryjnym zapleczem Europy
Jacek Madeja
2008-07-30, ostatnia aktualizacja 2008-07-30 20:44

Katowice, Mikołów i Zabrze mogą stać się wkrótce głównymi europejskimi ośrodkami badawczymi "nowego" wykorzystania węgla. Unia Europejska chce przeznaczyć na ten cel aż 45 mln euro.
Projekt pod nazwą Centrum Czystych Technologii Węglowych zakłada budowę nowoczesnych laboratoriów w Katowicach, poligonu doświadczalnego do zgazowywania węgla w mikołowskiej Kopalni Doświadczalnej "Barbara" i podobnych instalacji naziemnych w Zabrzu. Wspólne przedsięwzięcie Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach i Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu znalazło się na liście kluczowych projektów unijnych z zakresu innowacyjna gospodarka. Dlaczego Bruksela chce wyłożyć na jego powstanie aż 45 mln euro?

- Centrum będzie badało nowe czystsze technologie wykorzystania węgla, co ma ogromne znaczenie przy coraz bardziej zmniejszających się limitach emisji dwutlenku węgla. Kolejnym problemem jest przerobienie węgla na gaz, a w dalszej kolejności na płynne paliwo. To szybko rozwijająca się dziedzina wiedzy w dobie kryzysu energetycznego - tłumaczy prof. Krystyna Czaplicka z GIG w Katowicach.

Instalację do przerabiania węgla na płynne paliwo wybudowano już w Republice Południowej Afryki. Podobną technologię, ale podziemnego zgazowywania węgla na masową skalę wprowadzają właśnie Chińczycy. - W Polsce samodzielne wprowadzenie takich technologii na skalę przemysłową w najbliższych kilku latach jest poza naszym zasięgiem. Podobnie jest z elektrownią atomową. Teoretycznie może byśmy ją byli w stanie sami zbudować, ale w praktyce nie mamy na to szans - tłumaczy dr inż. Aleksander Sobolewski, zastępca dyrektora zabrzańskiego Instytutu. - W Centrum Czystych Technologii Węglowych naukowcy będą udoskonalać technologię przerabiania węgla na gaz syntezowy przy współpracy z innymi tego typu ośrodkami w Europie i USA. Będziemy to robić na skalę półtechniczną tak, żeby potem można ją było wykorzystać przy wdrożeniu do produkcji - dodaje.

Aby otrzymać unijny grant GIG i ICHPW do końca roku muszą przedstawić wniosek wraz z projektami nowych budynków laboratoryjnych. - Na bieżąco uzupełniamy wszystkie dokumenty i bez problemu powinniśmy zdążyć - zapewnia doc. Krzysztof Stańczyk z GIG. Budowa centrum ma się rozpocząć w połowie przyszłego roku i potrwa do 2012.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice



absinth - Czw Paź 01, 2009 7:08 pm
jak dla mnie news miesiaca

a takze miejmy nadzieje argumenta za jednym z wezlow EIT (dot energetyki) w GOP

Ruszył projekt Centrum Czystych Technologii Węglowych

Kosztem prawie 162 mln zł w ciągu trzech lat na Śląsku powstanie Centrum Czystych Technologii Węglowych. W czwartek formalnie ruszyła realizacja tego największego projektu inwestycyjnego w zakresie infrastruktury badawczej w regionie.

"Infrastruktura badawcza Centrum będzie unikalna w skali Unii Europejskiej. W Polsce powstanie wiodący europejski ośrodek badawczy, gdzie będą rozwijane i opracowywane nowe procesy i technologie z obszaru czystych technologii węglowych" - powiedziała rzeczniczka Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, Sylwia Jarosławska-Sobór.

Katowicki GIG, obok Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) w Zabrzu, to główny partner przedsięwzięcia, które znalazło się na liście projektów kluczowych programu operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka". Wartość unijnego dofinansowania to ok. 137 mln zł (38 mln euro z 45 mln euro całkowitej wartości projektu).

Pod szyldem Centrum powstaną nowoczesne laboratoria badawcze w Katowicach i Zabrzu oraz dwie instalacje badawczo-technologiczne w Mikołowie i Zabrzu, gdzie znajdzie się m.in. infrastruktura służąca podziemnemu i naziemnemu zgazowaniu węgla.

W Mikołowie rozwinięta będzie infrastruktura należącej do GIG Kopalni Doświadczalnej "Barbara". Instalacja doświadczalna projektowana w Zabrzu ma być nowatorska w skali międzynarodowej i służyć opracowaniu technologii zgazowania węgla i biomasy dla zastosowań przemysłowych, w zakładach o zapotrzebowaniu 50-100 megawatów mocy. Miałoby to zastosowanie np. w przemyśle cementowym, szklarskim czy cegielniach.

Także w Zabrzu mają być prowadzone badania nad technologiami tzw. oxyspalania, czyli spalania węgla w tlenie. Głównym inwestycjom ma towarzyszyć rozbudowa infrastruktury badawczej. Dzięki temu śląski ośrodek stanie się centrum badawczym czystych technologii węglowych na skalę europejską.

"Realizacja inwestycji umożliwi prowadzenie badań w różnej skali - od niewielkich doświadczeń laboratoryjnych po wielkolaboratoryjne, do badań w skali pilotażowej; od badań podstawowych do prac demonstracyjnych" - wyjaśnia rzeczniczka.

Naukowcy podkreślają, że rozwój czystych technologii węglowych będzie kluczowy dla korzystania z węgla w przyszłości. Chodzi o to, by jego spalanie nie powodowało emisji szkodzącego klimatowi dwutlenku węgla i nie pozostawiało odpadów. Węgiel powinien być też przetwarzany z większą sprawnością, na większą gamę produktów finalnych, w tym na gaz i paliwa ciekłe.

"Najważniejsze jednak, że prace realizowane w Centrum Czystych Technologii Węglowych będą miały realne przełożenie na praktykę przemysłową i przyczynią się do poprawy konkurencyjności polskiej gospodarki" - oceniła kierująca projektem prof. Krystyna Czaplicka z GIG.

Centrum ma współpracować z naukowcami z wielu krajów Europy i USA. Będzie też kształcić kadry naukowe z innych ośrodków, studentów oraz przedstawicieli przemysłu.

W ubiegłym roku GIG oraz IChPW podpisały memorandum o współpracy z Narodowym Laboratorium Technologii Energetycznych Departamentu Energii USA (NETL). To jedyna taka umowa podpisana przez tę amerykańską instytucję w Polsce. Bez rozwoju infrastruktury badawczej i doświadczalnej taka współpraca byłaby utrudniona.

Polscy i amerykańscy naukowcy mają wspólnie podejmować m.in. problemy upłynniania i zgazowania (także podziemnego) węgla oraz współspalania go z innymi paliwami, a także doskonalić czyste technologie spalania tego surowca oraz badać możliwości wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla.

Katowicki GIG znalazł się także, obok instytucji z całego świata, wśród członków-założycieli powstającego w Australii Globalnego Instytutu Wychwytywania i Składowania CO2. Z inicjatywą jego powołania wystąpił rząd Australii, który zamierza przeznaczać na działalność tej placówki 100 mln dolarów australijskich rocznie.

Technologie CCS (Carbon Capture and Storage) pozwalają na wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla. Budowa instalacji energetycznych, nieemitujących tego szkodzącego klimatowi gazu, to jedno z założeń unijnej polityki energetycznej. W UE powstaje 12 takich demonstracyjnych instalacji. Polska zgłosiła dwa projekty - w Bełchatowie oraz w Kędzierzynie-Koźlu. (PAP)
http://ww6.tvp.pl/6605,20091001933693.strona



d-8 - Pią Paź 02, 2009 8:41 am
zgadza się. news października !



ellilamas - Wto Sty 12, 2010 10:57 am
Trwa przetarg na gw. Info na stronach GIGu.



salutuj - Wto Sty 12, 2010 11:11 am
tak swoją droga to całość odpowiedzialna z naszej strony za węzeł powinna przypilnowac by nasi absolwenci i mieszkańcy byli dyrektorami i kierownictwem węzła a nie Krakusi i absolwenci UJ



ellilamas - Wto Sty 12, 2010 12:07 pm
To ja się zgłaszam na dyrektora



absinth - Wto Sty 12, 2010 3:57 pm
budynek będzie całkiem udany:






czarny klinkier


plus konvortec






bedzie wygladal imo bardzo fajnie



d-8 - Wto Sty 12, 2010 9:44 pm
jestem na TAK



bobtrebor - Czw Sty 14, 2010 8:34 pm

tak swoją droga to całość odpowiedzialna z naszej strony za węzeł powinna przypilnowac by nasi absolwenci i mieszkańcy byli dyrektorami i kierownictwem węzła a nie Krakusi i absolwenci UJ

wszystko obsadzą pracownicy GIG i reszty, muszę Cię zmartwić, od groma tam absolwentów AGH itd.



Prince - Nie Sty 24, 2010 11:50 am
chyba nie było:







jakoś szału nie ma, ale poczekajmy na realizację...



ellilamas - Pon Sty 25, 2010 3:26 pm
te wizki to jakaś tanizna na odpierdziel



bobtrebor - Pią Sty 29, 2010 10:28 am
Stary budynek jest już burzony, za kilka dni miejsce pod budowę będzie puste.

Czerwony budynek na wizualizacji to wg mnie nie jest CCTW tylko nowy budynek Radiometrii.



absinth - Pią Sty 29, 2010 7:38 pm

Czerwony budynek na wizualizacji to wg mnie nie jest CCTW tylko nowy budynek Radiometrii.

to?


to jakis budynek w Niemczech, ktory posłuzyl mi wylacznie w celu zaprezentowanie tego jak wyglada system konvortec jako okladzina elewacji



kiwele - Pią Sty 29, 2010 7:59 pm
Budynek Centrum Czystych Technologii Weglowych bedzie sie miescil na zamknietym terenie GIG-u i ledwie bedzie widoczny z zewnatrz, z Placu Gwarkow.
Nas moze interesowac nie tyle sama prezentacja budynku, ile co sie w nim bedzie dzialo efektywnie.
Jak widze, m.inn. stoisko badania obudow gorniczych, niegdys najwieksze w Europie, signum temporis, zostalo poswiecone dla nowej inwestycji.



bobtrebor - Pią Sty 29, 2010 9:34 pm


to?
no właśnie, nie pasowało mi


Jak widze, m.inn. stoisko badania obudow gorniczych, niegdys najwieksze w Europie, signum temporis, zostalo poswiecone dla nowej inwestycji.

Spokojnie, ten budynek stoi i zostanie.



kiwele - Sob Sty 30, 2010 3:33 pm

tu:



@bobtrebor: to dokument wklejony przez absintha nie jest aktualny?
Na tym rysunku nowa inwestycja wyraznie obejmuje teren wiekszosci budynku stoiska badania obudow (blisko glownego budynku GIG, willi i portierni).

Acha, domyslam sie, ze nowa inwestycja zostala byc moze obrysowana z rezerwa, a w rzeczywistosci zostanie po prostu przyklejona do tego budynku ze stoiskiem.



bobtrebor - Sob Sty 30, 2010 9:16 pm
biały - stara radiometria
niebieski - nowa radiometria
czerwony - obudowy
zielony - wyburzenia pod CCTW





absinth - Czw Lut 04, 2010 8:03 pm
interesujaca konkurencyjna, jak sadze, inicjatywa w tym temacie:

Kto stoi za rezygnacją KGHM z odkrywki węgla?
Jarosław Kałucki , Karolina Baca 03-02-2010, ostatnia aktualizacja 03-02-2010 15:38

KGHM ogłosił wczoraj, że nie chce budować z PGE odkrywki węgla brunatnego pod Legnicą. Polska Grupa Energetyczna podtrzymuje zainteresowanie złożami

[...]
Dlaczego KGHM zrezygnował?

Anna Osadczuk, rzeczniczka KGHM, powiedziała we wtorek PAP, że spółka nie jest zainteresowana kopalnią odkrywkową, uznaje inwestycję za nieopłacalną, a poza tym liczy się ze stanowczym „nie” mieszkańców podlegnickich gmin. Czy to jedyny powód? Kto tak naprawdę stoi za strategiczną decyzją, jaka w sprawie odkrywki węgla brunatnego podjął KGHM?

Sekwencja wydarzeń wskazuje, że górę wzięły koncepcje Henryka Karasia, doradcy zarządu ds. współpracy zagranicznej, wcześniej prezesa KGHM Cuprum, badawczego zaplecza koncernu i szefa Europejskiej Platformy Technologicznej ds. zasobów Surowcowych. W rozmowie z „Rz” Karaś jesienią krytycznie wypowiadał się o pomyśle zaangażowania się KGHM w odkrywkę. Jego zdaniem to przestarzała technologia.

W 2006 roku Karaś ściągnął do KGHM Cuprum na swego zastępcę obecnego prezesa KGHM Herberta Wirtha.

- Człowiek z otwartą głową, dobry na wielkie wyzwania, jakie stoją przed KGHM. Rozumie, że przyszłością koncernu są w duży stopniu prace badawcze — tak Karaś oceniał go w rozmowie z „Rz”, gdy Wirth stanął na czele koncernu. — A KGHM Cuprum razem przestawiliśmy na mocną współpracę międzynarodową. W efekcie jesteśmy obecni w kilku czołowych projektach europejskich dotyczących górnictwa.

Karaś uważa, że owocem jego współpracy z Wirthem jest ekskluzywne uczestnictwo KGHM w prestiżowym konsorcjum „Mine of the Future” finansowanym przez rząd szwedzki.

W ramach międzynarodowego projektu badawczego, w skład którego wchodzą uczelnie instytuty badawcze z Polski, USA, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Ukrainy i Czech KGHM Cuprum prowadzi prace nad biogazyfikacją. Konsorcjum powstało gdy szefem KGHM Cuprum był Henryk Karaś.

Na grudniowej konferencji w Warszawie obecny doradca zarządu KGHM informował, że spółka badawcza podpisała umowę o współpracy i zachowaniu poufności z Chińskim Uniwersytetem Górnictwa i Technologii, który jest bardzo zaawansowany w badaniach nad gazyfikacją węgla brunatnego i ma kilka pilotażowych instalacji. – Decyzja o budowie instalacji w KGHM może zapaść w ciągu dwóch, trzech lat. Najpierw jednak musimy wykonać testy w Chinach – mówił Karaś.

Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej” pod koniec stycznia delegacja z KGHM z prezesem Wirthem na czele była w Chinach oglądać instalacje do biogazyfikacji węgla

[...]

http://www.rp.pl/artykul/9211,428785_Kt ... egla_.html



absinth - Pon Mar 15, 2010 3:28 pm
wykorzystajmy szansę



Nowa perspektywa Mechanizmów Finansowych
Artur Osiecki 15-03-2010, ostatnia aktualizacja 15-03-2010 15:56

Polska otrzyma prawie 600 mln euro z "pieniędzy norweskich"

Darczyńcy - Norwegia, Islandia i Liechtenstein - planują przeznaczyć ok. 1,788 mld euro z Mechanizmu Finansowego EOG dla 15 państw (dwunastu, które wstąpiły do UE 1 maja 2004 r. oraz Hiszpanii, Grecji i Portugalii) i z Norweskiego Mechanizmu Finansowego dla 12 nowych członków UE.

Polsce przypadnie prawdopodobnie 578 mln euro. - Spodziewamy się otrzymać ponad 0,5 mld euro na lata 2009-2014. Będziemy więc mieli nieco więcej środków niż dotychczas - podkreśla Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego.

Pomoc wesprze przedsięwzięcia niwelujące różnice ekonomiczne i społeczne w obrębie EOG. Ma też na celu zacieśnienie współpracy dwustronnej pomiędzy Polską a krajami-darczyńcami.

Główne obszary dofinansowania to: technologie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, innowacyjny przemysł przyjazny środowisku, ochrona i zarządzanie środowiskiem, zmiany klimatyczne, Fundusz decent work i promocja współpracy trójstronnej, rozwój zasobów ludzkich, wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne, badania naukowe i stypendia, społeczeństwo obywatelskie, ochrona dziedzictwa kulturowego.

[...]

http://www.rp.pl/artykul/9211,447409_No ... owych.html



Prince - Nie Kwi 18, 2010 6:32 am


CCTW starts

Construction works of the Clean Coal Technologies Center (CCTW), a joint venture of the Central Mining Institute (GIG) from Katowice and the Institute for Chemical Processing of Coal (IChPW) from Zabrze, have started. The Center will be raised at 1 Gwarków Sq. in the area of GIG. According to the GIG’s Press Department, demolition of buildings and site preparation are already finished. Currently, ground works for foundation are progressing. The 5 000 sq. m Center will be ready in Q4 2011.

The value of the project amounts EUR 45 million including EUR 36 million within the framework of the European Regional Development Fund.

While the Center’s project is under realization, GIG is preparing for following investment – development of the Radiometry Laboratory. An invitation to tender as a prime contractor was called last days. The new 4-storey Lab will be developed near the CCTW building.

http://www.katowicethecity.com/cctw-starts/



Wit - Wto Maj 11, 2010 2:49 pm
jest już ptaszek



michael_siberia - Czw Maj 13, 2010 3:20 pm
I obleśny, blaszany płot zasłaniający budowę (w tym tablicę budowy!)



kiwele - Czw Maj 13, 2010 3:33 pm
Ten budynek, przez prawie pelna dyskrecje swojego usytuowania wewnatrz kompleksu zabudowan GIG, nie ma praktycznie zadnego znaczenia dla architektonicznej i urbanistycznej ewolucji Katowic, co nas najczesciej frapuje.
Po ukonczeniu budowy i zainstalowaniu sie tam Centrum natomiast bardzo istotne bedzie dowiadywanie sie od czasu do czasu co z jego dzialalnosci dla nas wynika.



Wit - Śro Cze 09, 2010 6:09 pm
próbowałem coś sfocić, ale bardzo cięzko
może ktoś ma możliwość zrobienia fotki z budynków GIGu?

w luce między budynkami od placu Gwarków (widać, że leją beton)


od topolowej plac budowy zasłania wysoki blaszany płot....taki coś zrobiłem




pepe - Wto Sie 10, 2010 5:58 am
Centrum Czystych Technologii czarne jak bryła węgla
Iwona Sobczyk 2010-08-09, ostatnia aktualizacja 2010-08-09 23:25

Centrum Czystych Technologii Węglowych w Katowicach ma się stać jednym z najważniejszych europejskich ośrodków badawczych. Dobrze, że nie zapomniano o architekturze - siedziba będzie nowoczesna i piękna.

Budowa Centrum to największa inwestycja w infrastrukturę badawczą na Śląsku. Realizowany przez katowicki Główny Instytut Górnictwa i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu projekt wart jest 162 mln zł, z czego ponad połowa to dofinansowanie ze środków unijnych. W Katowicach powstanie za to nowoczesny budynek mieszczący laboratoria i biura przy placu Gwarków, rozrośnie się też infrastruktura badawcza w Zabrzu i Mikołowie.

Krzysztof Barysz, główny projektant CCTW, ma doświadczenie w ubieraniu funkcjonalności w elegancki kostium, jest współautorem m.in. katowickiego centrum Symfonia. W prowadzonych przez niego pracowniach powstały projekty tyskiej Piramidy i rewitalizacji Fortu Sokolnickiego w Warszawie.

Tym razem Barysz z zespołem zaproponowali prostą kostkę, w której wszystkie instalacje i funkcje komunikacyjne pomieszczono w centralnie zlokalizowanym żelbetowym trzonie. - Taki układ pozwala na dowolne kształtowanie przestrzeni wewnętrznej. To niezwykle istotne. Nauka rozwija się przecież bardzo dynamicznie i nie wiadomo, jakie potrzeby naukowcy będą mieli za kilka lat. Być może układ laboratoriów będzie trzeba całkowicie zmienić. Ten budynek na to pozwoli - mówi Barysz.

Architekci zadbali o to, żeby architektoniczna forma budynku nawiązywała do jego przeznaczenia. Motywem przewodnim będzie więc węgiel. Na elewacji wykorzystana zostanie cegła klinkierowa w kolorze grafitowym. Czarne płaszczyzny porozcinają nieregularnie rozłożone przeszklenia, których rozmieszczenie odpowiadać będzie układowi pomieszczeń wewnątrz. W kilku miejscach na elewacji zamontowane zostaną szklane panele, czerwone jak żarzące się bryły węgla.

Podobne akcenty pojawią się też we wnętrzu budynku. Goście eleganckim przeszklonym holem będą przechodzili do reprezentacyjnej klatki schodowej, jasnej i otwartej, przykrytej świetlikiem. To tu zlokalizowany będzie najbardziej ekstrawagancki element budynku - wysoka na kilka metrów ściana z węgla, po której ściekać będzie woda. - Jeszcze nie wiemy, czy przepisy przeciwpożarowe faktycznie pozwolą zbudować ją z węgla. Jeśli nie, zostanie wykonana z podobnego materiału - mówi Barysz.

CCTW ma zacząć działać w połowie 2012 roku.

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... wegla.html





Wit - Śro Sie 18, 2010 7:50 pm
w zeszłym tyg pojawił się drugi żuraw, budują mniejszy budynek






Wit - Wto Paź 05, 2010 5:21 pm
budynek już dawno "wyszedł z ziemi", wychodzi już nawet zza wysokiego płotu




Jastrząb - Czw Paź 07, 2010 2:35 pm
Ale się czają z tymi płotami makabrycznie. Każdą dziurkę zakrywają. Czyżby obawiali się szpiegostwa przemysłowego?
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • romanbijak.xlx.pl
  • Copyright (c) 2009 | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.