ďťż
[Bytom] Akcja Demokracjastachmtg - Sob Paź 03, 2009 9:47 am
Postanowiłem się pochwalić i rozsławić naszą Bytomską Akcję Demokrację której jestem liderem w okręgu wyborczym nr 2, może kogoś to zainteresuje i postanowi nas naśladować w swoim mieście:

Akcja Demokracja jest inicjatywą grupy obywateli, którzy chcą wiedzieć co robią ich radni, jakie mają plany na przyszłość naszych dzielnic i naszego miasta. Postanowiliśmy więc zapytać radnych o ich działalność. Chcielibyśmy także dotrzeć do mieszkańców i zachęcić ich do zainteresowania się sprawami lokalnymi,pozyskaliśmy więc wsparcie lokalnych mediów. Sami promowaliśmy inicjatywę przez Internet, a także bezpośrednio wśród mieszkańców. Pierwsze dwie akcje odbyły się w okręgu 4(liderem akcji w tym okręgu był Piotr Smętek), natomiast aktualnie trwa ona w okręgu 2, gdzie jej liderem jest Wojciech Staszczak(czyli ja). Więcej o Akcji:

Mieszkańcy Szombierek sprawdzą swoich radnych


Akcja Demokracja, czyli obywatelska inicjatywa sprawdzania efektów pracy radnych miejskich poszerzy obszar działania o Szombierki. Wcześniej dwie odsłony przedsięwzięcia, którego pomysłodawcą jest Piotr Smętek odbyły się w Rozbarku - w tym oraz w ubiegłym roku.

- Tworząc ideę akcji, marzyłem o tym, że w przyszłości obejmie ona cały Bytom. Po zorganizowaniu dwóch edycji w Rozbarku, gdzie mieszkam, odezwał się do mnie Wojtek Staszczak, mój były uczeń, który zaproponował zorganizowanie przedsięwzięcia o nazwie "Akcja Demokracja - Szombierki" - relacjonuje Piotr Smętek, który ma nadzieję, że wkrótce zaczną się do niego zgłaszać również mieszkańcy pozostałych dzielnic naszego miasta, którym nie są obojętne to, jak pracują radni, których wybrali.

- Inicjatywa pana Piotra wywarła na mnie ogromne wrażenie. Dlatego, razem z kilkoma znajomymi, postanowiliśmy ją zaszczepić również na naszym, szombierskim podwórku - mówi Wojciech Staszczak, student prawa Uniwersytetu Śląskiego zapowiadając, że już we wrześniu radni z Szombierek otrzymają drogą mailową pytania o to, co zrobili dla swojej dzielnicy od wygrania ostatnich wyborów samorządowych oraz co zamierzają zrobić do końca trwającej kadencji.

- Udział w akcji jest dobrowolny, ale liczymy na to, że na pytania odpowiedzą wszyscy nasi radni, podobnie jak to miało miejsce dwukrotnie w Rozbarku - mówi Wojciech Staszczak. Aby faktycznie tak się stało, Piotr Smętek wysłał pocztą elektroniczną listy do radnych z Rozbarku, w których prosi o poinformowanie swoich klubowych kolegów z Szombierek o rozszerzeniu Akcji Demokracja.

Wydrukowane odpowiedzi radnych Wojciech Staszczak i jego kompani wręczą mieszkańcom okręgu a także, wzorem Smętka i grupy GIOL, umieszczą je w co najmniej jednym z osiedlowych kiosków, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł się z nimi zapoznać.

Na podstawie konsultacji z mieszkańcami, Staszczak i jego pomocnicy przyznają wyróżnienie szczególnie pracowitemu radnemu.

- W tym roku wyborcy z okręgu czwartego wyróżnili Danutę Skalską z Prawa i Sprawiedliwości, która skupiła swoje działania wokół problemu czystości i porządku w mieście. W zeszłym roku na wyróżnienie zasłużył Andrzej Wężyk ze Wspólnego Bytomia - przypomina Piotr Smętek, według którego jednym z najważniejszych kryteriów oceny jest to, czy w kluczowych dla wyborców sprawach radny głosował zgodnie z interesem mieszkańców czy zgodnie z interesem klubu.

Akcja Demokracja w Rozbarku nie ogranicza się jednak wyłącznie do kontrolowania działalności radnych, czego przykładem było pokazanie żółtych kartek radnym koalicji z Rozbarku, którzy głosowali za przyznaniem sobie 93-procentowej zniżki na parkowanie w centrum miasta.

Podobnie ma być w Szombierkach, gdzie mieszkańcy zamierzają powalczyć o ścieżki rowerowe oraz o bezpieczeństwo na ul. Zabrzańskiej.

Bartłomiej Wnuk- Dziennik Zachodni
stachmtg - Śro Paź 21, 2009 6:57 am
Tutaj wyniki Akcji:
Radni pod kontrolą

Radni miejscy z Bytomia już po raz trzeci znaleźli się pod lupą mieszkańców. Po dwóch odsłonach Akcji Demokracja w Rozbarku i Łagiewnikach, przyszła kolej na Szombierki i Karb. A do organizatorów zaczęli się zgłaszać ludzie z innych dzielnic i sąsiednich miast, którzy chcą przenieść rozbarską inicjatywę na swoje podwórka.

- Pomysł narodził się rok temu. Razem z grupką znajomych postanowiliśmy przepytać radnych z naszego okręgu z tego, co zrobili dla swoich wyborców oraz co zamierzają zrobić - wyjaśnia pomysłodawca Piotr Smętek. Odpowiedzi na zadane radnym mailowo pytania umieścił m.in. w osiedlowym kiosku, aby każdy mógł je przeczytać. Potem mieszkańcy wybrali najlepszego, ich zdaniem, radnego. Rok temu w Rozbarku i Łagiewnikach wyróżnienie otrzymał Andrzej Wężyk ze Wspólnego Bytomia, w tym roku Danuta Skalska z Prawa i Sprawiedliwości. Wczoraj, w Szombierkach, wyróżnienie otrzymał Mariusz Kurzątkowski z Platformy Obywatelskiej, czyli radny, który na naszych łamach zasłynął po tym, jak m.in. swoim wyborcom postawił przed oknami betonowy płot, okalający należący do niego parking. - Mariusz Kurzątkowski jest kontrowersyjny, ale wyrazisty i aktywny - mówi Wojciech Staszczak, organizator Akcji Demokracja w Szombierkach i Karbiu. - Radni bywają leniwi, a takie inicjatywy mobilizują do systematycznej pracy - przyznaje Kurzątkowski.

Na negatywne wyróżnienie zasłużył Piotr Bula z Lewicy i Demokratów. - Na pytanie o swoje przyszłe działania odpowiedział "nie wiem, czy będę radnym" - cytuje Staszczak.

Teraz organizatorzy akcji przymierzają się do rozliczenia bytomskich posłów i senatora. A wzorem mieszkańców Rozbarku i Szombierek, swoich radnych chcą też pilnować wyborcy z Miechowic, Stroszka i Tarnowskich Gór.

Ideę pochwala Grzegorz Wójkowski, przewodniczący Stowarzyszenia Bona Fides. - Mieszkańcy powinni jednak zweryfikować odpowiedzi radnych, którzy za sprawą przyznawanych wyróżnień są dzieleni na bardziej i mniej sprawnych - mówi. - W Krakowie mieszkańcy zaczęli sporządzać ranking radnych, kierując się liczbą interpelacji i zapytań. Skutek był taki, że aby być na jego szczycie, niektórzy radni zaczęli pytać o zupełnie bzdurne rzeczy.

Zdaniem dr. Krzysztofa Łęckiego, socjologa Uniwersytetu Śląskiego, takie akcje są nieodzowną częścią społeczeństwa obywatelskiego. - Jestem całym sercem z ludźmi, którzy je organizują. Z tłumu wyłaniają się świadomi wyborcy. Z przykrością stwierdzam, że wielu radnych swoje miejsce w radzie wciąż traktuje tylko jako comiesięczne pobieranie diety. Tymczasem akcje mieszkańców pokazują im, że wygranie wyborów, to nie tylko zdobycie diety, ale podjęcie konkretnych obowiązków - mówi.
Bartłomiej Wnuk- Dziennik Zachodnid-8 - Śro Paź 21, 2009 7:11 am
z tego co pamietam, w Katowicach tym tematem zajmuje sie Bona Fides. a Wam pozostaje pogratulowac skutecznosci dzialania i zyczyc dalszej determinacji i poweru ;-)ellilamas - Śro Paź 21, 2009 9:01 am
Ostatnio rozmyślałem nad czymś podobnym w Gliwicach. Nie wiedziałem, że coś takiego dzieje się już w Bytomiu. Gratuluję.
stachmtg - Pon Paź 26, 2009 7:49 am
Dziękuje za miłe słowa, staramy się rozwijać Akcję na kolejne miasta i dzielnice więc jeśli ktoś byłby zainteresowany udziałem to proszę o kontakt: stachmtg@tlen.pl

Ostatnio uzyskaliśmy oficjalne wsparcie Dziennika Zachodniego, więc staliśmy się odrobinę bardziej medialni.
Copyright (c) 2009 | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.